#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Στουρνάρας ανέτρεψε την στρατηγική Σαμαρά με μια φράση!!!



Ο κ. Στουρνάρας, με μια φράση του, ανέτρεψε όλη τη στρατηγική του Αντώνη Σαμαρά και της Νέας Δημοκρατίας την τελευταία  τριετία. Τι μας είπε ο τεχνοκράτης Υπουργός Οικονομικών; Ότι η κρίση έφερε το μνημόνιο. Πάλι καλά που δεν μας είπε ότι το μνημόνιο ήταν μονόδρομος! Ότι δηλαδή μας έλεγε και ο κ. Γ. Παπανδρέου!

Ο κ. Στουρνάρα, λέγοντας αυτά:

α) ουσιαστικά δίνει συγχωροχάρτι στον κ. Παπανδρέου,

β)έστω και καθυστερημένα απενοχοποιεί τις κυβερνήσεις του και νομιμοποιεί πολιτικά τις αποφάσεις τους.

γ)τέλος, δίνει και άλλοθι στην τρόϊκα, η οποία μονότονα επαναλαμβάνει ότι δεν φταίει το πρόγραμμα!

Λυπούμαι, αλλά ο  κ. Στουρνάρας μάλλον θα έπρεπε να βρισκόταν  σε άλλη χώρα την τελευταία τριετία!

Ο ίδιος ο κ. Σαμαράς από τον Νοέμβριο του 2009, εγκαλούσε διαρκώς την κυβέρνηση Παπανδρέου για την παρατεταμένη απραξία της. Χαρακτηριστική ήταν η φράση του «ξεκολλήστε επιτέλους και πάρτε μέρα» κατά τη διάρκεια της συζήτησης για τον προϋπολογισμό του 2010. Απραξία που οδήγησε στο μνημόνιο.

Ο κ. Σαμαράς και η ΝΔ καταψήφισαν το πρώτο μνημόνιο:

α) επειδή έλεγαν  ότι δεν αποτελούσε μονόδρομο. Υπήρχε και άλλη λύση. Ας διαβάσει το Ζάππειο Ι! και

β)επειδή το μνημόνιο όχι μόνο δεν θα έλυνε τα προβλήματα, αλλά θα τα επιδείνωνε κιόλας. Όπερ και συνέβη!

Αυτή η επιχειρηματολογία επιβεβαιώθηκε από τα πράγματα.

Ο  κ. Στουρνάρας για να ....ενημερωθεί δεν έχει παρά, μεταξύ άλλων να μελετήσει  και την έκθεση του κορυφαίου οικονομολόγου του ΟΟΣΑ Ρεζά Λαχιτζί, στην οποία ανάγλυφα περιγράφεται γιατί το μνημόνιο ήταν μια «συνταγή που σκότωσε τον ασθενή»

Για του λόγου το αληθές αρκεί η παράθεση δυο μόνο στοιχείων:

Στην προ-μνημονίου εποχή:

- η ανεργία ήταν 10% και το Μνημόνιο κατάφερε να την εκτινάξει πάνω απο 23%, ενώ αυτή των νέων αγγίζει το 50%

-το χρέος μας ως ποσοστό του ΑΕΠ ήταν κάτω από το 120% και τώρα,  μετά από δυο μνημόνια και ένα PSI, ίσως ....καταφέρουμε να  θα έχουμε αυτό το χρέος το ..2020!

Να μην αναφερθώ στα λουκέτα, τη διάλυση των ασφαλιστικών ταμείων, τη δραματική μείωση του βιοτικού επιπέδου, τα χαράτσια, τη διάρρηξη του  κοινωνικού ιστού, την επιδημία των αυτοκτονιών...

Όλα αυτά, και πολλά άλλα ακόμα, τα έφερε το μνημόνιο και είναι επικίνδυνα αφελής όποιος δεν το βλέπει.

Όταν οι αποτυχημένοι τεχνοκράτες της τρόϊκα, οι οποίοι έπεσαν έξω σε όλες τις εκτιμήσεις τους και αν ήταν σε μια ιδιωτική εταιρεία θα είχαν ήδη απολυθεί πυξ-λάξ, μας προκαλούν θρασύτατα, εμείς δεν πρέπει να τους νομιμοποιούμε. Αντίθετα, θα ενισχύσουμε την διαπραγματευτική μας θέση και το αίτημα μας για επαναδιαπραγμάτευση, αν παραθέσουμε στοιχεία που λένε το αυτονόητο: το μνημόνιο ήταν μια καταστροφική συνταγή. Η συνέχιση του δεν οδηγεί σε λύση, αλλά εντείνει το αδιέξοδο.

Αυτό πρέπει να το λέει και ο καθ’ ύλην αρμόδιος για τις διαπραγματεύσεις. Ο υπουργός Oικονομικών. Αντιλαμβάνομαι ότι στην πολιτική πολλά λέγονται για να ..λέγονται, όμως, όταν με τα επιχειρήματά σου αποδυναμώνεις τη θέση σου, ενισχύεις εκείνη των αντιπάλων σου. Αλλιώς να καλέσουμε τον ...κ. Παπακωνσταντίνου!

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 09/07/2012 07:54:44

    Α, δηλαδή ο Στουρνάρας δεν είναι επιλογή του Σαμαρά και κάνει του κεφαλιού του.

    Εμένα μου θυμίζει την επιλογή Ντ. Μπακογιάννη από Καραμανλή στο Υπουργείο Εξωτερικών, ώστε να έχει κάποιον να κάνει τα χατήρια των Αμερικανών και να σταμπάρεται ως προδότης, στη συνείδηση του λαού, ενώ αυτός θα παίρνει πάνω του τις "καλές" αποφάσεις.

    Όπως τότε η Μπακογιάννη, έτσι και τώρα ο Στουρνάρας, είναι συνειδητές επιλογές του πρωθυπουργού.

    Άλλοθι δεν υπάρχουν, τελειώσανε.

  2. Anaconda avatar
    Anaconda 09/07/2012 07:56:00

    1. Οι εκτιμήσεις της τρόικας έγιναν με σκοπό να πέσουν έξω.
    2. Με δεδομένους τους ανέφικτους στόχους, μεσοπρόθεσμα η έννοια της διαπραγμάτευσης είναι άτοπη.
    3. Η ιδιοκτησία του προγράμματος ανήκει στην Ελληνική κυβέρνηση.
    Τί διαφορετικό έκανε ο Παπακωνσταντίνου;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Anaconda 09/07/2012 12:06:56

      οι εκτιμήσεις της τρόϊκα έγιναν στο γόνατο και το ΔΝΤ δεν ήξερε να λειτουργήσει σε μια οικονομία χωρίς δυνατότητα υποτίμησης του νομίσματος. Ομως, το πρόβλημα είναι πως και όταν ακόμα κατάλαβαν οτι έπεσαν έξω συνέχιζαν να επιμένουν στην ίδια αδιέξοδη πολιτική.

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 14:50:14

        δηλαδή στις χώρες που μπορούσαν να υποτιμήσουν το νόμισμά τους ήξερε να λειτουργεί το Ταμείο; Δεν έχει σχέση με το πνεύμα του άρθρου η ερώτησή μου, το οποίο παρεμπιπτόντως με βρίσκει σύμφωνο, απλά με εξέπληξε η διατύπωση.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Βασίλης 09/07/2012 14:59:31

          το ΔΝΤ όπου εφήρμοζε προγράμματα έκανε και υποτίμηση του εθνικού νομίσματος για βελτιώσει την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας.
          Στην Ελλάδα επειδή, λόγω ευρώ, δεν μπορούσαν να το κάνουν επέλεξαν τη μέθοδος της ....εσωτερικής υποτίμησης.
          Αυτό , με τις οριζόντιες, μέχρι εξαντλήσεως, περικοπές σε μισθούς και συντάξεις

      • Anaconda avatar
        Anaconda @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 17:18:36

        Όταν δεν μπορείς να υποτιμήσεις το νόμισμα, αυξάνεις την ανταγωνιστικότητα με πολλούς παράγοντες, πολύ μικρό μέρος των οποίων αποτελούν οι μισθοί και οι συντάξεις: έχουν πολύ χαμηλό impact factor.
        Ήξεραν από την πρώτη στιγμή τί θα προκαλέσουν διότι ο σκοπός τους δεν ήταν να ξαναβγούμε στις αγορές asap: η νομική δέσμευση της αποδοχής της κυριότητας του προγράμματος από την Ελληνική κυβέρνηση ήταν ενδεικτικό των προθέσεών τους κάλυψης των ευθυνών τους από την ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ αποτυχία, όχι την εκτελεστική.
        Η εμμονή στο ίδιο λάθος από μέρους τους δεν ήταν λανθασμένη διότι δεν ήταν λάθος.
        Το ζήτημα είναι γιατί η Ελλάδα συνεχίζει να πιστεύει ότι είναι δυνατόν να πετύχει κάτι που έχει σχεδιαστεί να αποτύχει. "Κερδίζω χρόνο" = συντηρώ τις ψευδαισθήσεις μου ότι κάτι μαγικό θα αλλάξει και θα σωθώ ενώ εφαρμόζω κάτι που με οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο ακριβώς αντίθετο.

  3. Athanassios Paouris avatar
    Athanassios Paouris 09/07/2012 08:09:10

    ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΓΑΠ, Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ή Ο ΜΠΕΝΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ) ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ;;; ΑΝΤΕ, ΞΕΚΟΛΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΩΝ "ΑΜΥΡΟΤΣΙΠΡΟΚΑΜΜΕΝΩΝ". ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΘΤΕ!!! ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΕΙΤΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΧΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 2009, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!!! ΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΓΑΠ ΤΟΤΕ. ΤΑ "ΠΑΧΙΑ ΛΟΓΙΑ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ!!! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΘΑΧΑΜΕ. ΤΕΛΕΙΑ.

    • avanti avatar
      avanti @ Athanassios Paouris 09/07/2012 11:44:22

      Κόψε την ενημέρωση από τα μεγκάλα κανάλια, βλάπτουν σοβαρά την νοημοσύνη.

      • Καλά Κρασιά avatar
        Καλά Κρασιά @ avanti 09/07/2012 12:23:38

        Μα αυτά ακριβώς δεν λέει όπου σταθεί και όπου βρεθεί και 0 Άδωνις ;
        Αυτόν ποιοι είπαμε τον ψήφισαν και σε ποιο κόμμα είναι ;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Athanassios Paouris 09/07/2012 12:50:19

      ....Ωχ !!!! Ξεχείλισε η κυβέρνηση ''συνευθύνης'' στο βράσιμο, κι εκεί που...δένει και δένεται, να΄σου κι οι Σημιτοεκσυχρονιστάδες πασοκοκαθεστωτικοί αναλυτές-ινστρούχτορες - συνεργοί, οι αμετανόητοι υπέρμαχοι των Μνημονίων κι οι ελαφρά τη καρδία δικαιώνοντες, τα πολλαπλά εγκλήματα των ΓΑΠΟΒΕΝΙΖΕΛΟΠΑΠΑΔΗΜΑΙΩΝ.
      Ένα ήτανε το πιό βαρύ και ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ λάθος του Ανδρέα Παπανδρέου αγαπητέ. Η παραγωγή του απαράδεκτου, ασεβούς, ασυνείδητου, ανθέλληνα ΓΑΠ.... Τα υπόλοιπα, η εξασφαλισμένη δηλαδή και αναπόφευκτη νομοτελειακή ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ήρθε αναπότρεπτα σαν το τσουνάμι. Το αβάσταχτο επίσης, είναι οτι κυκλοφορεί ακόμα ζωντανός και ελεύθερος κι έχει το θράσος να εισπράττει και τον κρατικό μισθό, από το αίμα των θυμάτων του..... Εγώ που πάντα πίστευα στην επί γης απόδοση της ΘΕΙΑΣ ΔΙΚΗΣ, θα περιμένω λίγο ακόμα.... Δεν μπορεί....

      • Φλου avatar
        Φλου @ BLACKQUEEN 09/07/2012 15:53:38

        @Εγώ που πάντα πίστευα στην επί γης απόδοση της ΘΕΙΑΣ ΔΙΚΗΣ, θα περιμένω λίγο ακόμα….

        Κάνε και καμιά νηστεία, για καλό και για κακό

      • Εύα avatar
        Εύα @ BLACKQUEEN 09/07/2012 17:34:23

        Σωστή..

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Athanassios Paouris 09/07/2012 14:14:31

      Μου αρέσει που είσαι και σίγουρος!
      Μου αρέσει που βάζεις τελεία στην "αυτιστική" σου θέση!
      Μήπως πρέπει κάποιος να σου θυμίσει ότι η Ιρλανδία είχε μεγαλύτερο έλλειμμα και παρ'όλα αυτά δεν μπήκε στο ΔΝΤ ;;;
      Μήπως πρέπει να διερωτηθείς γιατί παραποίησε τα στατιστικά στοιχεία και διόγκωσε σκανδαλωδώς το έλλειμμα προκειμένου να δικαιολογήσει την προαποφασισμένη ( όπως αποδεικνύουν τα απόρρητα τηλεγραφήματα και η επικοινωνία με τους αφέντες και συμπατριώτες του ) προσφυγή στο ΔΝΤ ;;;;;;;
      Επίτρεψέ μου να σου πω την αμαρτία μου κ. Αθανάσιε:
      Το να υπάρχουν σήμερα αμετανόητοι ΓΑΠόφιλοι, θεωρώ ότι είναι μια μορφή διαστροφής !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Παύλος 09/07/2012 14:26:45

        Πάψτε να παραπληροφορείτε.
        Η Ιρλανδία:
        1. Δεν είχε αξιόλογο δημοσιονομικό έλλειμμα, αλλά μόνον χρεωκοπημένες τράπεζες που κρατικοποιήθηκαν.
        2. Ο Μηχανισμός είναι ακριβώς ίδιος με τον σημερινό της Ελλάδας και της Πορτογαλίας, τριμερής (εξ ού και Τρόικα). Το ένα από τα 3 μέρη του, με την μικρότερη συμμετοχή, είναι το ΔΝΤ. Τα άλλα 2 είναι Ευρωπαικά, της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.
        Μερικοί είστε απίστευτοι φανατικοί και μυθομανείς, χτίζετε Γκαιμπελικά ανώγεια και κατώγεια πάνω σε ψεύδη.

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ Ο Θείος 09/07/2012 15:07:40

          Μερικοί διαβάζουμε τις εφημερίδες και λέμε την άποψή μας , που φυσικά μπορεί να είναι και λάθος.
          (Είμαι βέβαιος ότι το διάβασα στην εφημερίδα, ότι το έλλειμμα της Ιρλανδίας ήταν κατά 0,4 μεγαλύτερο από αυτό που παρέλαβε ο ΓΑΠ.Ξαναλέω, ότι μπορεί να είναι λάθος, αλλά ποιος μας βεβαιώνει ότι αυτά που λέτε εσείς δεν είναι λάθος ;;;)
          Μερικοί άλλοι όμως,είναι τόσο φανατικοί υποστηρικτές του "εγώ" τους, ώστε ακόμη και μία φράση τους είναι ικανή να αποκαλύψει την ξεχειλίζουσα αλαζονεία τους και την εμετική δοκησισοφία τους !!
          Είναι χρήσιμοι, βέβαια και οι ξερόλες σε μια κοινωνία, αλλά πόσο πιο χρήσιμοι θα ήταν, αν αν διακατέχονταν από κάποια
          μετριοπάθεια και συγκατάβαση !

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 09/07/2012 15:41:38

          Μέχρι τo 2008 η Ιρλανδία είχε συνεχές δημοσιοικονομικό πλεόνασμα.
          Από το 2009 έσκασε η φούσκα των ακινήτων και άρχισε να υπάρχει πρόβλημα τραπεζών με τις πρώτες κρατικοποιήσεις, που δημιοπουργησαν έλλειμμα 7,3 % του ΑΕΠ το 2009.
          Το 2010 - 2011 έγινε η ολική κρατικοποίηση και ανακεφαλαιοποίηση του τραπεζικού συστήματος με εγγυήσεις του Ευρωπαικού Μηχανισμού και με συμμετοχή του ΔΝΤ. Οι εγγυήσεις αυτές θεωρήθηκαν Δημόσιος δανεισμός και εκτόξευσαν το Δημόσιο έλειμμα σε 14 % του ΑΕΠ το 2010 και 31 % το 2011. Για το 2012 εκτιμάται σε 13,1 %.
          h**p://www.tradingeconomics.com/ireland/government-budget
          Τα αντίστοιχα ποσοστά για το Ιρλανδικό χρέος:
          Από μόλις 25 % του ΑΕΠ το 2008 σε 108 % (εκτιμώμενο) του 2012.
          h**p://www.tradingeconomics.com/ireland/government-debt-to-gdp
          Η τοξική σύνδεση που μεταφέρει ιδιωτικό τραπεζικό χρέος στο Δημόσιο, είναι ίσως το μεγαλύτερο λάθος του Ευρωπαικού Μηχανισμού στήριξης.
          Η επισήμανσή μου δεν είχε τίποτε προσωπικό και άν θεωρήθηκε έτσι, ζητώ συγγνώμη. Δυστυχώς, η "πληροφορία" ότι δήθεν μόνο στον Ελληνικό μηχανισμό συμμετέχει το ΔΝΤ είναι συνήθης προπαγανδιστική ανακρίβεια κομματικών αποπληροφορητών. Το ίδιο και η "πληροφορία" ότι η Ιρλανδία είχε πραγματικό δημοσιοοικονομικό έλλειμμα δυσμενέστερο από το δικό μας και παρ' όλα αυτά, το Ιρλανδικό Μνημόνιο είναι δήθεν "ευνοικότερο" από το Ελληνικό. Στην πραγματικότητα, το Ιρλανδικό έλειμμα και χρέος είναι σχεδόν όλο καθαρά ιδιωτικό και επιβλήθηκε από τον τοξικό Ευρωπαικό μηχανισμό ανακεφαλαιοποίησης των χρεωκοπημένων τραπεζών της, ολικά κρατικοποιημένων πλέον.

      • Dimitris avatar
        Dimitris @ Παύλος 09/07/2012 16:11:19

        H Ιρλανδία έχει φοβερή παραγωγική βάση προϊόντων υψηλής τεχνολογίας, με άνω των 20 χρόνων επιδοτήσεις να κατευθύνονται στην βελτίωση των υποδομών, στην υιοθέτηση νέας τεχνολογίας, στην βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος με έμφαση στην έρευνα στην ανάπτυξη και στη διασύνδεση του με την αγορά εργασίας.
        Επίσης υψηλή παραγωγικότητα του Δημ. Τομέα. Ενδεικτικά όταν μπήκε στην Ε.Ε. το ΑΕΠ υπολειπόταν κατά 30% του κοινοτικού Μ.Ο. και μέσα σε 20 χρόνια το υπερέβαινε κατά 25%.

  4. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 09/07/2012 08:09:14

    kυριε Ροδινέ καλημερα. Δεν ειπε μόνο αυτο που ορθώς επισημαινετε ο Υπουργος Οικονομικών, αλλά έσπευσε να προεξοφλήσει οτι οι δανειστες δεν προκειται να δεχθούν να συμμετασχουν σε διαπραγματευσεις των ορων του μνημονίου. Ειπε χαρακτηριστικά "πρέπει να θελουν και εκείνοι να διαπραγματευθούν".. Ειναι προφανες οτι τετοιες δηλώσεις αποδομούν την κυβερνητικη πολιτικη σε μια στιγμη που ξεκιναει ενας , ούτως η άλλως,ανισος αγωνας. Και βεβαιως, η απενοχοποιηση της οικονομικης πολιτικης των Κυβερνησεων Σημιτη -Παπανδρέου, δημιουργεί συνειρμούς συνενοχής και απομακρύνει την επιτευξη κοινωνικης συνοχής. Τα δύσκολα ειναι μπροστά μας και οφείλει ο Πρωθυπουργος να ελέγξει άμεσα συμπεριφορές και δημοσιοποίηση αποψεων συγκεκριμένων υπουργών που είναι δυνατον να κλονισουν οποιοδήποτε οικοδομημα. Τωρα, οσο βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή!

    • Thesti avatar
      Thesti @ ελιζα βοζεμπεργκ 09/07/2012 11:38:16

      Από πότα το "θα πρέπει να θέλουν" σημαίνει "δε θέλουν"; Η χθεσινή του τοποθέτηση μάλλον καταδεικνύει ότι η ερμηνεία σας είναι λανθασμένη (και αυθαίρετη). Χθες ξακαθάρισε ότι 1.Υπάρχει άλλο μείγμα πολιτικής. 2.Πρέπει να το επιδιώξουμε. 3.Για να το δεχθούν και οι "απέναντι" πρέπει να πεισθούν ότι 3α.η μέχρι σήμερα ακολουθούμενη πολιτική είναι αδιέξοδη (εύκολο, έχουν ήδη πεισθεί) και 3β.στο νέο μείγμα εμείς θα είμαστε συνεπείς και υπεύθυνοι έναντι των δεσμεύσεων και των δανειστών μας.

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 09/07/2012 08:16:01

    Kαλημέρα σας. Γιατί αγαπητέ, έχει κανείς την εντύπωση οτι ο κ. Στρουρνάρας παίζει με τη δική μας ομάδα;;;; Δεν είναι ο άνθρωπος ....απληροφόρητος, ούτε και ...παραπλανημένος. Είναι ο συγκεκριμένος ''ρόλος'', που ορίζει την ερμηνεία του...καλλιτέχνη εν προκειμένω.... Κάτι σαν...διπλός πράκτορας ένα πράγμα.... Ας μην συγχυστούμε όμως κι άλλο, πρωϊ-πρωϊ. Το θέμα δεν αντέχει σε ανάλυση.

  6. tak avatar
    tak 09/07/2012 08:21:37

    Καλημέρα Αντώνη! Δεν πιστεύω να τους αφήσεις να κάνουν ότι θέλουν; Δείξε τους ποιος είναι το αφεντικό και με το άγριο, αν δεν παίρνουν με το καλό...

  7. pikras57 avatar
    pikras57 09/07/2012 08:36:05

    Ευστοχότατος όπως πάντα....
    Η "φράση" Στουρνάρα, με την οποία ξεκίνησε και την ομιλία του, "πέρασε" σε όλα τα ΜΜΕ με ιδιάιτερη έμφαση και η ΝΔ.."την ήπιε"...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ pikras57 09/07/2012 11:00:00

      εμφανίστηκαν και οι .....εξαφανισμένοι! Καλημέρα!

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 14:16:55

        καλησπέρα

        οι μετα-καταθλιπτικοί σε χαιρετούν.

        Α. Σαμαράς 11/2/2012: «Δεν καταλαβαίνουν πόσο μεγάλη ζημιά έχει κάνει στην οικονομία η συνταγή του Μνημονίου. Βρισκόμαστε μπροστά στον κίνδυνο να χάσουμε την ελευθερία μας, την ανεξαρτησία μας, την υπόστασή μας. Επιμένουμε ότι η συνταγή του μνημονίου είναι καταστροφική….»


        Γ. Στουρνάρας 8/7/2012: «Το μνημόνιο δεν φταίει, είναι αποτέλεσμα της κρίσης στην Ελλάδα»

        • Ποτης Κουνελης avatar
          Ποτης Κουνελης @ pikras57 10/07/2012 16:18:10

          Αρα ξεροντας τα αιτια της κρισης τα απομονωνεις και ξανακτιζεις! Με μια προυποθεση να θελεις να κτισεις! Ξερεται καποιον απο τους κυβερνωντες να θελει? Μην ακουσω οτι δεν μπορει λογω μνημονιου και αλλες ηλιθιοτητες?

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 08:49:26

    Κώστα, καλημέρα. Άστα να πάνε...Μερικές ακόμα τέτοιες δηλώσεις και ο Α. Σαμαράς θα φαίνεται ...Παπανδρεϊκότερος του ΓΚΑΠ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 10:59:20

      Kαλημέρα Νίκο!

  9. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 09/07/2012 08:49:39

    Τό θέμα εξαντλήθηκε, αγαπητέ, κανένας ΥΠΟΙΚ δέν δρά ανεξάρτητα τής κυβερνητικής γραμμής πού, εν προκειμένω, κάθε άλλο παρά σαφής υπήρξε αφού ακολουθούσε κατά δυνατόν τίς ελικοειδείς πιρουέτες τών Βρυξελών.
    Οι τελευταίες ειδήσεις από τή Γερμανία όμως, μέ τήν αναβολή λύσης γιά τήν Ισπανία τουλάχιστον γιά φέτος καί τήν απόριψη τής πολυσυζητημένης 'εγγύησης καταθέσεων', δίνουν τέλος στό χορό καί ετοιμάζουν ταφόπλακα γιά τό 'ευρωπαικό ιδεώδες', ενώ ταυτόχρονα τό διατραπεζικό μαγείρεμα τού δείκτη Libor δείχνει τήν κορυφή μόνο τού παγόβουνου πρός τό οποίο συνεχίζει νά κατευθύνεται ακυβέρνητη η ελληνική σκούνα.

  10. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 09/07/2012 08:54:55

    Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια! Να τον χαίρεται ο Σαμαράς τον υπουργό που διάλεξε!

    Μπάστα! Να δείτε τι έχει να γίνει στις επόμενες εκλογές που δε θα αργήσουν!
    Ολα τα "ωραία" κρατάνε λίγο, αυτό εδώ δεν ξεκίνησε καν!

  11. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 09/07/2012 08:56:15

    Συγχαρητήρια για την αντικειμενικότητα σας. Ήταν πραγματικά μία φράση που δεν έπρεπε να ειπωθεί. Δείχνει πάντως πως ο υπουργός οικονομικών δεν είναι επιλογή του Σαμαρά.

    Από το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2643.aspx#.T_pyF5HcTRQ
    Οι περισσότεροι Έλληνες γνωρίζουν πολύ καλά ότι, η μακροχρόνια ύφεση, η ανεργία, η πτώση των κρατικών εσόδων, η κατάρρευση του ΑΕΠ, η εκτόξευση του δημοσίου χρέους ως ποσοστό επί του ΑΕΠ, το γκρέμισμα όλων των τιμών (ακίνητα, μετοχές κοκ), το κλείσιμο εκατοντάδων χιλιάδων μικρομεσαίων επιχειρήσεων, ο σκόπιμος «αφελληνισμός» μέσω της λαθρομετανάστευσης και τόσα πολλά άλλα, οφείλονται στο μνημόνιο και όχι στην κρίση – πόσο μάλλον όταν η πάμπλουτη, πολλαπλά προικισμένη Ελλάδα καταδικάσθηκε από την Τρόικα σε κατακόρυφη μείωση των διαρθρωτικών δαπανών κατά 15% σε τρία χρόνια, παρά το ότι το ανώτατο όριο αντοχής μίας κατεξοχήν εξαγωγικής οικονομίας (η Ελλάδα δεν είναι) δεν ξεπερνάει το 2% ετήσια.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anagnostopoulos panagiotis 09/07/2012 12:34:13

      Ο συγκεκριμένος υπουργός επεβλήθη από τους ευρωναζί. Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε το όνομά του ήταν φως φανάρι.

      • Dimitris avatar
        Dimitris @ Αυριανιστής 09/07/2012 16:15:15

        Αν δεν είναι επιλογή του πρωθυπουργού αλλά του επεβλήθη, τίθεται θέμα πολιτικής και συνταγματικής νομιμότητας. Θα πρέπει ο πρωθυπουργός να τον αλλάξει και να απευθυνθεί στον κυρίαρχο λαό, αν δεν είναι σε θέση να καθορίσει ο ίδιος την οικονομική πολιτική.

  12. Μάκης avatar
    Μάκης 09/07/2012 09:09:36

    Την ανέτρεψε ή τη φανέρωσε;

  13. κερας avatar
    κερας 09/07/2012 09:14:32

    Αν και δεν ψηφισα ΝΔ,συμφωνω απολυτα με το αρθρο του κ.Ροδινου!

  14. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 09/07/2012 09:22:05

    Το συγχωροχαρτι το εδωσε πρωτος ο Σαμαρας με την μεταθεση της"μιας και μονης εξεταστικης"στο μακρινοοοο μελλον,νομιμοποιησε την διακυβερνηση ΓΑΠ με την συμμετοχη στη κυβερνηση Παπαδημου και υπουργοποιοντας μερικους απο τους αποκλειστικους υπευθυνους της καταστροφης της χωρας,απο την εισοδο στο ευρω,τους ολυμπιακους μεχρι το μνημονιο.Τωρα με την επιλογη Στουρναρα ουσιαστικα εκαψε και αυτο το μικρο χαρτακι της επαναδιαπραγματευσης.

  15. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 09/07/2012 09:26:43

    Διαφωνώ κάθετα με το άρθρο. Με βεβαιότητα η κρίση έφερε το μνημόνιο. Δεν ξέρω γιατί τα έχετε βάλει με τον Στουρνάρα, αυτό που ξέρω είναι ότι ο Σαμαράς δεν συμμερίζεται απόψεις σαν αυτές που αναφέρονται στο άρθρο.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Δεξιόχειρας 09/07/2012 09:50:19

      και γω διαφωνω με τον κο. Ροδινο (συνηθως συμφωνουσα μαζι του!!).
      Η κριση εφερε το μνημονιο!
      σ' αυτο συμφωνει ακόμη και το ΚΚΕ!!!
      Η διαχειρηση του Μνημονιου απο το Πασοκ αρχικα και την κυβερνηση Παπαδημου μετεπειτα ηταν όλη λάθος!!!
      Επειτα κατα την ταπεινη μου αποψη κανουμε ενα θεμελιωδες λαθος:
      στη Ελλαδα χτυπησαν ταυτροχρονα δυο κακα: η συσσωρευμενη δημοσιονομικη εκτροπη λογω του χρονιου κρατισμου και της κομματοκρατιας και συναθροιση των κακων της συνθηκης του Μααστριχ και της νομισματικης ενωσης!
      και τα δυο χρηζουν θεραπειας! το ενα ειναι αποκλειστικα και μονο στο χερι μας και κακως ανακατεψαμε η μαλλον ανεμειξε το Πασοκ τους ξενους, και το δευτερο πρεπει θαρεττα να το παλεψουμε στα ευρωπαικα φορα.

      • abc avatar
        abc @ Heaven 09/07/2012 09:54:48

        Ναι αλλά η κρίση δεν έφερε το μνημόνιο στην Ισπανία και Ιταλία παρ' όλο που τα χρέη τους είναι δεκαπλάσια απο της Ελλάδας...Απ' ενεντίας έφερε διάσωση άνευ κρατικού χρέους. Ακόμα και τα μνημόνια της Ιρλανδίας και Πορτογαλίας δεν ήταν απολύτως καταστροφικά όπως το δικό μας...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ abc 09/07/2012 10:07:42

          Ισπανία και Ιταλία: Μύθος ότι δεν θα έχουν "Μνημόνια". Θα είναι ολίγον διαφορετικά αλλά...Άλλωστε πήραν τα ίδια περίπου μέτρα με τα δικά μας μνημονιακά μόνοι τους, πρίν υπογράψουν μνημόνια.
          Μή ξεχνάμε ότι η Ισπανία έχει μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας από την Ελλάδα.
          Τα μνημόνια της Ιρλανδίας και Πορτογαλίας όντως δεν απέβησαν τόσο καταστροφικά στην εφαρμογή τους όπως το δικό μας. Όχι γιατι είναι λιγότερο λανθασμένα και τοξικά από το δικό μας (είναι το ίδιο λανθασμένα και τοξικά), αλλά γιατί οι χώρες αυτές εκτός από λιτότητα έκαναν και κάποιες δομικές μεταρρυθμίσεις που έπρεπε να γίνουν.
          Εμείς, αντί για ώριμες μεταρρυθμίσεις κάναμε 2 άσκοπες πρόωρες εκλογές. Αφού παλέψαμε 16 μήνες στη Βουλή για το ποσοστό κέρδους των φαρμακείων, για τις άδειες των ταξί και για την μεταβίβαση αδειών των βυτίων.
          Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι.

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ Ο Θείος 09/07/2012 10:40:42

            Kαι αυτοί έκαναν εκλογές.
            Κοέλιο και Κέννι προέκυψαν μετά τις υπογραφές των εκεί Μνημονίων.
            Επίσης τα Μνημόνια δεν είναι ίδια.
            Το πορτογαλικό απογόρευε περικοπές χαμηλών συντάξεων.
            Ο Κέννι στο πλαίσιο της δικής του αναδιαπραγμάτευσης επανέφερ λχ το κατώταο ημερομίσθιο στα προ μνημονίου επίπεδα.
            Αλλά εδώ είχαμε ΓΑΠ...
            Οι υπουργοί του δεν έλεγαν τη φράση "δεν διαπραγματεύεσαι με τους δανειστές σου";
            Δηλαδή να μην κάναμε εκλογές; Να παρέμενε με 150 + βουλευτές το κόμμα του 10%; Να διέλυε και την κοινοβουλευτική δημοκρατία το Μνημόνιο;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας ΜΠ 09/07/2012 11:20:17

            Στην Ιρλανδία και Πορτογαλία τα πρώην και νύν κυβερνητικά κόμματα (είτε της οικογένειας του ΕΛΚ είτε των Ευρωπαίων Σοσιαλιστών), παρά τις εκλογές λειτούργησαν μετά το 2008 με συναινετικό τρόπο στα βασικά και προέταξαν το εθνικό συμφέρον.
            Αντίθετα στην Ελλάδα παρακολουθήσαμε επί 3 χρόνια (2009 - 2012) τον γνωστό χωρίς νόημα μικροκομματικό σκυλοκαυγά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ των δεκαετιών 1980 - 1990, ενώ αυτή τη φορά στα οικονομικά κατέρρεε το σύμπαν.
            Επιτέλους όμως συνήλθαν, με τη βοήθεια του ....ΣΥΡΙΖΑ.
            Αλλα φαίνεται ότι μερικοί θα προτιμούσαν να συνεχίζεται ο σκυλοκαυγάς.
            Για τους παλιους που παρακολουθούν το site, είναι σαφές ότι η αντίθεσή μου στον χωρίς νόημα σκυλοκαυγά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι πολύ παλιά ιστορία.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 11:05:18

            επιπλεον τα δημοσιονομικα μεγεθη στην Ισπανια και Πορτογαλια δεν ηταν σε τετοια εκτροπη οσο τα δικα μας!
            εχουν και κει κομματα και μηχανισμους αλλα δεν κανουν οπως εμεις....
            (υπαρχει και ενα παλιο ανεκδοτο που περιγραφει τη διαφορα:
            ενας ελληνας κατασκευαστης επισκεπτεται φιλο Ισπανο στο ανακτορο του και απορει ποθεν η χλιδη. Ο Ισπανος του δειχνει μια γεφυρα στο βαθος και του λεει εμπιστευτικα: το τριαντα τοις εκατο της φεγυρας ειναι αυτο το παλατι. Τον επομενο χρονο ο Ισπανος επισκεπτεται τον Ελληνα και κυριολεκτικα τα χανει απο τις ...Βερασλλιες. Ποθεν, ρωταει. Ο Ελληνας του δειχνει τον οριζοντα και λεει: την βλεπεις εκεινη τη γεφυρα; Οχι απανταει με απορια ο Ισπανος. Ε, το εκατο τοις εκατο της γεφυρας ειναι αυτες οι Βερασαλλιες!!!)
            Το παραπάνω γνωστο ανεκδοτο δειχνει και την ασυδοσια του ελληνικου κρατους και το αδηφαγο των "νταβαντζηδων", και πιστοποιει την διαφορα των μνημονιων μεταξυ των χωρών...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ abc 09/07/2012 10:32:16

          Ειδικά η Ισπανία δεν έχει αξιοσημείωτο δημοσιονομικό χρέος.
          Χρεωκοπημένες τράπεζες έχει. Τυπική ιδιωτική υπερχρέωση (με ρίζα στη στεγαστική φούσκα), όπως επίσης η Ιρλανδία. Η Κύπρος έχει επίσης σχεδόν αμιγές τραπεζικό πρόβλημα.
          Ωστόσο, είτε τραπεζικό, είτε δημοσιοικονομικό πρόβλημα (Ελλάδα, Ιταλία), και τα δύο έχουν κοινή ρίζα σε μια κοινή κρίση υπερεπένδυσης στον καταναλωτικό και στεγαστικό τομέα.
          Κατά τουτο, η κρίση έχει αρκετά κοινά με του 1929.

        • Heaven avatar
          Heaven @ abc 09/07/2012 10:40:34

          μην μπερδευουμε τα προβληματα.
          αλλα φυσης προβληματα ειχε η Ελλαδα, αλλης η Ισπανια, αλλης η Ιρλανδια και η Πορτογαλια!
          Κοινος παρανομαστης ολων οι αδυναμιες της συνθηκης του Μααστριχ και ο λαθος σχεδιασμος του ευρω!
          τα παραπάνω δεν ακυρωνουν στο παραμικρο την δημοσιονομηκη εκτροπη της Ελλαδας!
          να το πουμε και αλλιως: ειτε με ευρω, ειτε με δραχμη, ειτε με γουαν τα δημοσιονομικα θα επρεπε να αντιμετωπιστουν!
          ο ΚΚ ειχε χρησιμοποιησει εναν αλλο ορο, αντι της λεξης Μνημονιου: ανασυσταση του κρατους! δεν το προσπαθησε, δεν τον αφησαν, δεν, δεν, δεν....

          • Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας avatar
            Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας @ Heaven 09/07/2012 11:36:37

            @Heaven.Συμφωνω με τις ολες τις παρατηρησεις σου.Ειδικα για την περιοδο διακυβερνησης Καραμανλη η εξαγγελθεισα "Επανιδρυση του Κρατους" που ηταν απολυτα επιβεβλημενη για μια ξεχαρβαλωμενη οικονομια και κοινωνια,εμεινε τελικα "νεκρο γραμμα"για δυο κυριως λογους: Αφενος γιατι κανεις απο" το περιβαλλον του και τους στενους συνεργατες του πιστεψαν ποτε σ'αυτο το Οραμα,ενδιαφερομενοι κυριως για την εφημερη απολαυση των καρπων της Εξουσιας, και αφετερου τα ΜΜΕ-που εχουν τεραστια επιρροη στην κοινη γνωμη-που ηταν παντα εχθρικα σε καθε μορφη μετρων και μεταρρυθμισεων.Χαρακτηριστικα θυμιζω οταν ειχε εξαγγελθει το μετρο της αυξησης του ΦΠΑ απο 18 σε 19%,οι Δημοσιογραφοι(Τρεμη και σια) ειχαν τον Αλογοσκουφη απεναντι και του "εβγαζαν τα νυχια με την ταναλια κατω απο το τραπεζι με τις ερωτησεις τους".Ακουγεται ανατριχιαστικο αλλα αυτο ηταν περιπου το "κλιμα" στην κοινωνια και αντε μετα να κανεις "επανιδρυση".

          • Ηλίας avatar
            Ηλίας @ Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας 09/07/2012 13:42:16

            Σιγά ρε φίλε που φταίνε τα ΜΜΕ που δεν έγινε "επανίδρυση".
            Ήταν απλά μια επικοινωνιακή φούσκα του Καραμανλή για να γίνει πρωθυπουργός. Τι σχέση έχουν τώρα οι "μεταρρυθμίσεις" με την αύξηση του ΦΠΑ, που έγινε το 2008 για καθαρά λόγους εισπρακτικούς και μάλιστα με αναδρομική ισχύ μόνο εσύ ξέρεις.

          • Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας avatar
            Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας @ Ηλίας 09/07/2012 15:43:53

            Θεωρω το σχολιο μου σωστο.Απλα διαφερει η οπτικη γωνια που βλεπει καποιος τα πραγματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Heaven 09/07/2012 10:26:09

        Η ανάλυση του ΚΚΕ για την φύση της κρίσης είναι κατά τη γνώμη μου η σχετικά επαρκέστερη από αυτές που ασπάζονται τα Ελληνικά κόμματα: Μιλά για κρίση υπερεπένδυσης, που θα λήξει με καταστροφή του πλεονάζοντος επενδεδυμένου κεφαλαίου, τόσο παγίου όσο και μεταβλητού (δηλαδή εργασιακής αξίας).
        Η ανάλυση αυτή είναι συμβατή τόσο με την κλασική μαρξική, όσο και με την άλλη κλασική θεωρία των μακροπερίοδων κυμάτων ή κύκλων (Σουμπέτερ - Κοντράτιεφ). Είναι επίσης συμβατή με την εικασία του νεο-Κευνσιανού Ν. Ρουμπίνι, ότι πιθανώς ο Μάρξ είχε δίκιο σε ένα βασικό σημείο, της πτωτικής τάσης του ποσοστού του κέρδους: Ότι η υπερσυσώρρευση πλούτου καταστρέφει τη δυνατότητα αξιοποίησης του κεφαλαίου μέσω της ζήτησης και λειτουργεί ως δυνητικός μηχανισμός αυτοκατστροφής του καπιταλισμού.
        Που κάνει λάθος το ΚΚΕ;
        1. Δεν παίρνει στα σοβαρά την (πιθανότατη περίπτωση) να μην είναι κρίση κατάρρευσης του συστήματος, αλλά μια κυκλική κρίση, όπως του 1929, η οποία θα εισαγάγει το παγκόσμιο σύστημα σε μια νέα περίοδο εντός του κεφαλαιοκρατικού τρόπου παραγωγής.
        2. Κατά συνέπεια, δειχνει ώρες-ώρες να βγάζει το συμπέρασμα ότι "ήρθε η ώρα του σοσιαλισμού"...
        Ενώ κανείς δεν ξέρει πόσο μακρά θα είναι η περίοδος της κατάρρευσης του κεφαλαιοκρατικού τρόπου παραγωγής (άν όντως καταρρέει, που αμφιβάλλω σφόδρα), και τι ακριβώς θα διαδεχθεί αυτόν τον τρόπο παραγωγής.
        3. Δειχνει ώρες-ώρες να πιστεύει ακόμη στον (Σταλινικής πατέντας) "σοσιαλισμό σε μια μόνον χώρα", εξ ού και η σταθερή του στάση εναντίον της Ευρωπαικής ολοκλήρωσης.
        Το 1 και 2 είναι "πλημελήμματα". Το 3 είναι "κακούργημα".

        • Heaven avatar
          Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 11:16:41

          Την υπερσυσσωρευση του πλουτου και τα προβληματα του την καταλαβαινουν καποιοι πολιτικοι στην Αμερικη και ακομη πιο ελαχιστοι επιχηρειματιες οπως ο Ουιλιαμ Μπαφετ για παραδειγμα. Ελα ομως που δεν μπορουν να κανουν κατι απεναντι στους δισεκατομυριουχους του Τεξας που το μονο που καταλαβαινουν ειναι ακομη λιγοτερη φορολογια και ακομη περισσοτερη συσσωρευση;
          οσο για τα λαθη του ΚΚΕ, τουλαχιστον τα δυο πρωτα δεν ειναι ηθελημενα. Οφειλονται στο γεγονος οτι ζουμε στιγμες μεγαλων αλλαγων και μετατροπων κατι σαν την εισαγωγη του Μποζονιου του Χιγκς στη Φυσικη! Αχαρτογραφητα νερα. Ειναι βλεπετε και νεοι παιχτες που μπηκαν στα πραγματα, οι BRICS, για παραδειγμα που δεν υπηρχαν ως παραμετρος στην κριση του '29.
          Οσο για το τριτο λαθος, μαλλον ειναι "εσκεμμενο" μια και προσδιδει στο ΚΚΕ την παγκοσμια ιδιααιτεροτητα του!!!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Heaven 09/07/2012 11:35:29

            Μα ο Μπάφετ έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι περίπου και ο Τζώρτζ Σόρος. Και οι 2 μπορούν να καταλάβουν τι λέει ο Ρουμπίνι με την εικασία του...
            Εν πάσει περιπτώσει, η διοικηση Ομπάμα και η Fed "παλεύουν" την κρίση με πολύ πιό ορθολογικό και πρακτικό τρόπο σε σύγκριση με τον Μερκοζύ και την EKT (παρά τις προσπάθειες που είχε κάνει ο δεμένος χειροπόδαρα Τρισέ με τον Μπίνι-Σμάγκι - θυμηθήτε, ήταν αντιθετοι στο βλακώδες PSI).
            Στις ΗΠΑ "γύρισαν τον διακόπτη" πολύ γρήγορα σε quantitative easing και παροχή δημόσιας ρευστότητας νεο-Κευνσιανού τύπου. Εν πάσει περιπτώσει, στις ΗΠΑ "οψόμεθα εις Νοέμβριον".
            Το πρόβλημα με την "παγκόσμια ιδιαιτερότητα" δεν είναι τοσο του ΚΚΕ, αλλά φοβάμαι του (θνήσκοντος) Ελληνικού κομματικού συστήματος ως σύνολο. Οι αντιδυτικές ("δεξιές" και "αριστερές") νεοελληνικές ιδεολογίες πάντως, είναι μόνον ενδο-Ευρωπαική ιδιαιτερότητα. Η Μέση Ανατολή είναι γεμάτη.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 09/07/2012 11:46:04

            Γιατί βλακώδες το PSI;
            Είχαν την εντύπωση ότι καταστρέφοντας ως "ειδική περίπτωση", με μια πολιτική απόφαση, 100 δις κεφάλαιο επενδεδυμένο σε Ελληνικό χρέος (αυτό ήταν το PSI!), θα "εκτόνωναν" την καταστροφική διαδικασία πλεονάζοντος κεφαλαίου στην Ευρωζώνη.
            Ξεκίνησε ως κομματικός ελιγμός του Μερκοζύ για τους ψηφοφόρους τους ("να πληρώσουν οι τράπεζες") και κατέληξε τερατώδης οικονομική βλακεία: Αποκάλυψε ότι όλο το Ευρωζωνικό τραπεζικό σύστημα - του Γερμανικού και Γαλλικού σκέλους συμπεριλαμβανομένου - είναι γεμάτο "τοξικό" υλικό πάσης φύσεως.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 12:02:29

            στη δικη μας περιπτωση ειχε και την ιδιαιτεροτητα του σφιχτου εναγκαλισμου, θανατηφορου θα έλεγα, των τραπεζων/τραπεζιτων με τις κομματικες ηγεσιες!
            απο που να πιαστει κανεις...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 09/07/2012 12:09:53

          εύστοχο σχόλιο Θείε,

    • Κριτική Σκέψη avatar
      Κριτική Σκέψη @ Δεξιόχειρας 09/07/2012 09:59:05

      To θέμα δεν είναι προσωπικό και δεν τα βάζει κανείς με τον κ. Στουρνάρα!!!! Προς Θεού!!!! Όμως πρέπει να βάζουμε τα πράγματα στη λογική τους διάσταση. Τι εξυπηρετεί το Μνημόνιο? Εγώ λοιπόν πιστεύω ότι είναι ένα οικονομικό σχέδιο για την εξυγίασνη υποτίθεται της οικονομίας της χώρας. Και εδώ μπαίνουν τα ερωτήματα: - Αναφέρεται στην ανάπτυξη παραγωγής? - Μεριμνά για τη διατήρηση του κοινωνικού ιστού? (Απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχία οποιουδήποτε οικονμικού προγράμματος) - Θέτει χρονικούς στόχους για έξοδο από την κρίση? - Προβλέπει την ύπαρξη εναλλακτικών σχεδίων στην περίπτωση αποτυχίας των αρχικώς σχεδιασθέντων? - Θέτει αναπτυξιακούς στόχους? (Όχι βέβαια λήψη νέων δανείων, αλλά ανάπτυξη μέσω της παραγωγικής διαδικασίας) Αγαπητοί αναγνώστες το θέμα της χώρας μας πρωτίστως είναι ηθικό και κοινωνικό και δευτερευόντως οικονομικό. Οποιαδήποτε λήψη οικονομικών μέτρων χωρίς αλλαγή της εσωτερικής αντίληψης είναι καταδικασμένη εκ των προτέρων. Ευχαριστώ

      • Heaven avatar
        Heaven @ Κριτική Σκέψη 09/07/2012 10:47:50

        Μην ξεχναμε οτι το Μνημονιο, λογω αδυναμιας και αγνοιας των τοτε κρατουντων (βλ. ΓΑΠ και Παπακωνσταντινου) αφεθηκε να σχεδιαστει ακομη και στις λεπτομερειες του απο τους δανειστες!
        αφηστε που το εγχωριο κεφαλαιο παρενεβαινε απαυθειας στους δανειστες (εχει καταγγελθει απο τον ιδιο το Βενιζελο!)
        εαν γινοταν ενας αλλος σχεδιασμος, αλλη συνταγη την ονομαζε ο Σαμαρας, δεν θα ειμασταν εδω που ειμαστε σημερα παραδομενοι στις αδηφαγες ορεξεις των δανειστων και κυριοτερο δεν θα μας χλευαζε η υφηλιος (και σ΄αυτο το τελευταιο παλι καποιοι εβαλαν το χερακι τους!!)
        και να μην αναφερθουμε στην προσφυγη στο ΔΝΤ!!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Heaven 09/07/2012 11:48:27

          και τότε που διαφωνείτε;

          • Heaven avatar
            Heaven @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 12:08:28

            στο οτι δεν πιστευετε οτι η κριση εφερε το μνημονιο.
            ανεφερα και προηγουμενως οτι εμεις ειδικα εχουμε δυο προβληματα να λυσουμε: την δικη μας δημοσιονονικη εκτροπη, αποκλειστικα δικο μας θεμα και δικη μας διαπραγματευση με τους δανειστες, και την γενικοτερη ευρωπαικη κριση, ευρωπαικο θεμα και προβλημα γενικης διαπραγματευσης!
            οι αναμειξη των δυο μπερδευει και αποπροσανατολιζει!
            (δεν εννοω οτι εσεις αποπροσανατολιζετε αλλα καλο θα ειναι να τα διαχωρησουμε επιτελους!)

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Heaven 09/07/2012 12:17:13

            Heaven, είσαι παλιός εδώ μέσα. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Αναμφίβολα η Ελληνική οικονομία βρισκόταν σε κρίση το 2009. Τα έλεγε ο Καραμανλής από την Ανοιξη. Πήρε και κάποια δειλά μέτρα. Απεκάλυψε και μεγάλο μέρος της αλήθειας στη ΔΕΘ. Ολοι ήξεραν οτι έπρεπε να ληφθούν μέτρα. Η εκτίμησή μου είναι οτι αν η Ελλάδα έπαιρνε τότε τα μισά μέτρα από όσα εξαναγκάστηκε να πάρει αργότερα το μνημόνιο θα είχε αποφευχθεί. Θα υπήρχε κάποια επιτήρηση, έστω ένα πιο light μνημόνιο, όχι όμως αυτό το καταστροφικό πρόγραμμα. Αυτά τα έλεγε από τότε και ο Σαμαράς. Σου θυμίζω οτι παρά τους ...τιτανικούς, τα επιδόματα αλληλεγγύης, την κατάργηση εισπρακτικών μέτρων και την παρατεταμένη απραξία οι αγορές ακόμα και τον Γενάρη του 2010 μας δάνειζαν με ανοικτά επιτόκια. Και τον Μάρτιο με όσο περίπου δανείζεται σήμερα Ισπανία και Ιταλία. Τότε τι έκανε η Κυβέρνηση; Αντι να προχωρήσει μεταρρυθμίσεις, προετοίμαζε την προσφυγή στο ΔΝΤ. Από την άποψη αυτή, λοιπόν, θεωρώ οτι το μνημόνιο δεν ήταν μονόδρομος και δεν ευθύνεται η κρίση που οδηγηθήκαμε εκεί.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 13:04:17

            νομιζω οτι αυτοαναιρειστε!
            το μνημονιο η οπως θελέτε πειτε το, ανασυγροτηση, επανασυσταση, επανιδρυση ηταν μονοδρομος!
            η διαχειρηση του ηταν λαθος και ο τροπος που επιβληθει!
            διαφωνουμε συμφωνοντας κατα αρκετο βαθος...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Heaven 09/07/2012 13:09:02

            Πόσο σαφής να γίνω πια:
            Το μνημόνιο ήταν λάθος.
            Κατέστρεψε την ελληνική οικονομία και κοινωνία.
            Τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας μπορούσαν να λυθούν με άλλη συνταγή.
            Τέλος!

          • ειδωλοκλάστης avatar
            ειδωλοκλάστης @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 18:47:42

            Η διεθνής οικονομική κρίση άρχισε (τό αδιέξοδο ήταν ήδη γνωστό στούς αρχιτέκτονες) από τό 1971- εξού καί τό άνοιγμα τής Κίνας τού Νίξον καί τό Μπρέττον Γούντς -ενώ πολύ πρό τής δικής μας ένταξης στήν ΟΝΕ είχαν, τά μέτρα αυτά, αποδειχτεί ήδη αδιέξοδα.
            Η συνθήκη νομισματικής μόνο ένταξης, στέρησε τή χώρα από ανεξάρτητη σχετική πολιτική καί τήν καταδίκασε κατά γενική ομολογία, σέ μεθοδική "παράδωση" διά τής τοκογλυφικής οδού.
            Τό εναρκτήριο λάκτισμα 'μπάτε σκύλοι αλέστε" τόδωσε ο μακαρίτης Αντρέας τό "υπερβολικό δωράκι" τών 500εκ/ρων τού γνωστού διοικητή τής ΔΕΗ.

            Γιά νά μήν ξεχνιόμαστε!!

  16. Λαλακης avatar
    Λαλακης 09/07/2012 09:39:19

    Δεν ξέρω γιατί τα ρίχνετε στον Στουρνάρα. Ο άνθρωπος είναι οικονομικός δολοφόνος ΑΛΛΑ ήταν επιλογή του Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη. Φταίει ο γάιδαρος και χτυπάτε το σαμάρι? (χωρίς υπονοούμενο...)
    Πολλά πράγματα ειπώθηκαν προεκλογικά για "αναδιαπραγματεύσεις μνημονίων" κτλ. Προσωπικά δε πήρα τίποτα τοις μετρητοίς. Ούτε νομίζω ότι υπάρχουν λογικοί άνθρωποι που να πίστεψαν στην "δυναμική της επαναδιαπραγμάτευσης" απο μια χώρα σε διάλυση.

    Το χειρότερο είναι άλλο. Να αναγκάσουν τον Σαμαρά να υπογράψει την διάλυση του Ελληνικού Κράτους και την αφομοιωσή του από το ευρωπαϊκο υπερκράτος.
    Δεν είναι μακριά αυτό, ακούστε με...

  17. anetos avatar
    anetos 09/07/2012 09:45:04

    “Ότι η κρίση έφερε το μνημόνιο” είναι προφανές και δεν δέχεται αμφισβήτηση ! ειναι αλλο ομως αν το παρόν μνημόνιο Α και Β Είναι κακό η μη ρεαλιστικό και επιδείνωσε την κρίση …ακατάλληλος ο τίτλος του άρθρου όπως και το άρθρο ας αφήσουμε την κυβέρνηση μήπως κάνει κάτι …

  18. abc avatar
    abc 09/07/2012 09:51:20

    Aγαπητέ Δεξιόχειρα,
    Είναι προφανές ότι υπάρχει σημαντικό ρήγμα πλέον μέσα στη ΝΔ το οποίο προφανώς δεν άφησαν να φανεί λόγω εκλογών. Αν διαβάσεις εδώ μέσα τα σχόλια των Ιεροφάντη,Γ.Χαρβαλιά και σήμερα Κ.Ροδινού, θα δείς οτι οι καθαροί "Σαμαρικοί" έχουν εκδιαμέτρου αντίθετες απόψεις απο τις επίσημες του κόμματος.
    Εννοείται οτι αυτοί είναι σωστοί και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, διότι δεν εκπροσωπούν συμφέροντα και ισορροπίες, αλλά μόνο τα πιστεύω τους.
    Επεται συνέχεια, ιδίως το Σεπτέμβριο όπου θ' αρχίσει εκ νέου το μαρτύριο της επόμενης δόσης...

    • Γ. Ε. Καλογρίδης avatar
      Γ. Ε. Καλογρίδης @ abc 09/07/2012 10:03:04

      Δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς το γιατί οι πρώην υμνούντες κατέστησαν άκρως κριτικοί. Βεβαίως, όχι ακόμα απευθείας προς τον Α.Σ, αλλά εμμέσως, σίγουρα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γ. Ε. Καλογρίδης 09/07/2012 10:54:37

        ακούστε αγαπητέ, εμείς εδώ τις απόψεις μας γράφουμε και κρινόμαστε για αυτό. Και δεν γράφουμε τίποτε καινούργιο.. Τα ίδια λέγαμε. Και κάτι τελευταίο: Μη φοβάσαι εκείνους που ασκούν κριτικοί. Καχύποπτος να είσαι μ' εκείνους που σε λιβανίζουν καθημερινά και δεν εκφέρουν τη γνώμη τους...

      • Heaven avatar
        Heaven @ Γ. Ε. Καλογρίδης 09/07/2012 11:20:23

        εγω για παραδειγμα δεν το καταλαβαινω κε. Καλογριδη!
        θεωρω οτι ειναι μια αλλη προσεγγιση, στις διαπραγματευσεις πάντα υπαρχουν περισσοτερες της μιας οπτικες, αλλοιμονο άλλωστε, και ουδολως αποτελει μομφη η κακοπιστη κριτικη στον Πρωθυπουργο!!

        • Γ. Ε. Καλογρίδης avatar
          Γ. Ε. Καλογρίδης @ Heaven 09/07/2012 12:08:30

          Δεν αναφέρομαι στους σποραδικώς σχολιάζοντες, αλλά στους περισσότερους από τους αρθρογραφούντες.

    • Δεξιόχειρας avatar
      Δεξιόχειρας @ abc 09/07/2012 11:26:20

      Θα σας επισημάνω ότι ποτέ δεν ταυτίστηκαν οι απόψεις των βασικών αρθρογράφων του antinews με αυτές της Ν.Δ και κατ' επέκταση του Σαμαρά. Διακρίνω τόσο καιρό που σχολιάζω μια αριστερόστροφη λογική η οποία όμως είναι φυσιολογική στα πλαίσια της κρατικοδίαιτης συνήθειας της τριακονταετίας. Να είστε σίγουρος ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα οι απόψεις των Ελλήνων θα διαμορφωθούν σε ένα άλλο υγιέστερο επίπεδο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Δεξιόχειρας 09/07/2012 11:31:56

        Διακρίνετε ..αριστερόστροφη λογική σ' εμένα;
        Ε, μάλλον θα είστε καινούργιος τότε!!!

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δεξιόχειρας 09/07/2012 12:31:58

        Έλα τώρα και συ τα παραλές. Δίκιο έχει ο Ροδινός στο συγκεκριμένο άρθρο. Το μνημόνιο το έφερε ο τρόπος που το ΠΑΣΟΚ πολιτεύτηκε μέσα στην κρίση. Και μετά δεν υπήρχαν λάθη στο μνημόνιο που χειροτέρεψαν την κατάσταση και 2,5 χρόνια λέμε και συζητάνε τώρα και στην Ευρώπη οτι πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποια πράγματα; Δεν είπα να αρχίσουμε τις θεωρίες συνωμοσίας για το Στουρνάρα, αλλά όχι οτι είχε και δίκιο.
        Φιλικά λέω στο αντινιούζ να μην "πελαγώνει" με την κριτική στην εξουσία. Δεν ενδιαφέρει να είναι οπωσδήποτε και πάντα σκληρή. Ενδιαφέρει να είναι σωστή και να μη χαθεί η αξιοπιστία. Μη φτάσουμε στο σημείο να κάνετε μια σωστή κριτική και να σας την αδειάζουν με επιχείρημα οτι έτσι και αλλιώς ασκείτε ακραία κριτική στην κυβέρνηση για χ,ψ λόγους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Δεξιόχειρας 09/07/2012 13:17:35

        Αν εννοείτε "υγιέστερο επίπεδο" την υποταγή στα κελεύσματα των ευρωναζί, να είστε σίγουρος ότι οι απόψεις των Ελλήνων δεν πρόκειται ποτέ να ταυτιστούν με κάτι τέτοιο. Οι εκβιασμοί που πέρασαν στις εκλογές δεν θα εξακολουθούν να περνούν όταν ο κόσμος συνειδητοποιήσει ότι η νομοτελειακή κατάληξη των μνημονίων θα είναι η εξαθλίωση και η μετατροπή σε προτεκτοράτο.

  19. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 09:57:59

    Το μνημόνιο το έφεραν οι ΓΚΑΠ/Παπακωνσταντίνου. Η καταστροφική αντιπολίτευση (Οχι σε ό,τι πρότεινε ο Καραμανλής, υπονόμευση κάθε οικονομικής δραστηριότητας, υπονόμευση κάθε διεθνούς προσπάθειας για ανέυρεση χρηματοδότησης, όχι σε όλα, κινητοποίηση των συνδικαλιστών για να μην περάσει τίποτα) είναι η απόδειξη. Έκαναν τα πάντα για να μετατρεψουν την Ελληνική οικονομική κρίση σε α) σε κρίση χρέους και β) σε κρίση δανεισμού.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 13:09:38

      1000000000000000000!!!

      Καί μήν τρελλαθοῦμε, μόνο τά 2 1/2 τελευταῖα χρόνια πού κυβερνοῦσε τό πασοκ ἔφερε τήν κρῖση καί ὄχι οἱ πολιτικές τοῦ πασοκ καί ἡ "ἀριστερίστικη" παντοδυναμία του μέ "τό τσοβόλα δῶστα ὅλα" ἀπό τό 81 καί μετά. Καπαπρασίνισε ἡ ῾Ελλάδα καί τό κράτος καί ἄντε νά τ᾿ ἀλλάξης ὅλα καί νοοτροπίες δεκαετιῶν!!!!!

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/07/2012 09:58:37

    Αγαπητέ Κώστα καλημέρα και καλή εβδομάδα.
    Ο κ. Στουρνάρας εκόμισεν ες Αθήνας ολόκληρη τετραξονική νταλίκα φορτωμένη με γλαύκας (κουκουβάγιες, για να μη γίνει καμμιά παρεξήγηση).
    Είπε ότι η κρίση έφερε το μνημόνιο.
    Ξέχασε βέβαια να πεί ότι η ίδια κρίση έφερε τα αδελφάκια του δικού μας μνημονίου στην Ιρλανδία, Πορτογαλία και τώρα τα ετεροθαλή του αδελφάκια στην Ισπανία, Ιταλία, Κύπρο...
    Έπεται Σλοβενία και έχει ο Θεός...
    Μισές αλήθειες ίσον ψέμματα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 09/07/2012 10:50:52

      Kαλημέρα Θείε
      οι μισές αλήθειες είναι χειρότερες και από τα ψέμματα!

  21. irida avatar
    irida 09/07/2012 10:00:58

    Αυτό το σενάριο που το Σαμαρά τον "αδειάζουν¨ διαρκώς αρχίζει να γίνεται κουραστικό. Ο ίδιος επιλέγει, ή όχι ανάλογα πως τοποθετείται καθένας, τους συνεργάτες του και τους υπουργούς του. Με κριτήρια και σκέψη. Δεν μπορεί μετά να του φταίνε. Κι ακόμα δεν άρχισε η κυβερνητική δραστηριότητα. Άμα αρχίσει τι έχει να γίνει; Το μνημόνιο είναι δω. Αυτό έχει για την ώρα σημασία και το τι κάνουμε επ αυτού. Τα λοιπά δεν αφορούν το ευρύ κοινό τόσο πολύ. Ιδιαίτερα οι διατυπώσεις.

  22. Στρυμών avatar
    Στρυμών 09/07/2012 10:26:36

    Η μακρόχρονη δομική και βαθύτατη κρίση στην Ελλάδα , στο πολιτικό σύστημα , στην οικονομία , στην παιδεία και τέλος σχεδόν στο σύνολο της κοιονωνίας είναι όλα αυτά που μας οδήγησαν στο μνημόνιο.
    Στα αίτια αυτά το ΠΑΣΟΚ και γενικότερα η αριστερά και οι ιδεολογικοπολιτικές της αντιλήψεις έχουν συμμετοχή κατά 70 - 80%.
    Στο καταστρεπτικό αυτό μνημόνιο και στην μη έγκαιρη διαπραγμάτευσή του - εφορμογή , το ΠΑΣΟΚ έχει την απόλυτη ευθύνη.
    Αυτές είναι οι αλήθειες που πρέπει όλοι κατάματα να δούμε και να παραδεχτούμε αν θέλουμε να ελπίζουμε σε αλλαγές και σωτηρία του τόπου.
    Όλα τα άλλα είναι πολιτικοί τυχωδιωκτισμοί παλαιοκομματικού τύπου.

  23. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 09/07/2012 10:26:38

    Συμφωνώ μαζί σας κε Ροδινέ .Λάθος του κου Στουρνάρα.ΑΥΤΟ το εξοντωτικό
    μνημόνιο το έφεραν οι προδοτικές τακτικές των δύο γνωστών "Γιώργηδων ".
    Αν δεν υπήρχε εκείνη την εποχή η προγραμματισμένη εξόντωση της Ν.Δ. και
    του Κώστα Καραμανλή,αν υπήρχε μια πατριωτική κυβέρνηση,τίποτε από όλα
    αυτά δεν θα είχαν συμβεί.Η ιστορία είναι προφανής και ξεκάθαρη.
    Υπονόμευση Ν.Δ.,ερχομός ΓΑΠ,άνοιγμα της Κερκόπορτας με το όπλο πάνω στο
    τραπέζι{δεν το πιανε να αυτοκτονήσει ο ίδιος να γλυτώναμε οι υπόλοιποι},μας
    φορέσανε κολάρο το ΜΝΗΜΟΝΙΟ.Στην συνέχεια υπονόμευση του Αντώνη
    Σαμαρά με χίλιους τρόπους.ΜΕ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ επαναλαμβάνω.Για να
    πάμε στον πάτο.Έχω μια μικρή ελπίδα για το αν μπορεί να γίνει κάτι τώρα πιά.
    Θα δείξει σύντομα.

  24. M.Γ avatar
    M.Γ 09/07/2012 10:28:26

    Ερωτηση αφελους : Την οικονομικη στρατηγικη στην καθοριζει ο Στουρναρας ή ο πρωθυπουργος που τον διορισε ; Εαν ισχυει το πρωτο, τοτε μιλαμε για ενα αδυναμο πρωθυπουργο που υπακουει σε ανωθεν εντολες. Εαν ισχυει το δευτερο, τοτε μιλαμε για ενα πρωθυπουργο που απλως ελεγε ψεμματα μεχρι να παρει την εξουσια.

  25. ΔημήτρηςΚ avatar
    ΔημήτρηςΚ 09/07/2012 10:30:39

    Ο κ. Στουρνάρας δείχνει να ακολουθεί την φιλοσοφία Παπακωνσταντίνου.
    Μία φιλοσοφία που ορθώς όπως αποδείχτηκε κατήγγειλε η ΝΔ.

    Ε Π Α Ν Α Δ Ι Α Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ε Υ Σ Η μέχρι της Αμερικανικές εκλογές
    είναι η μόνη λύση. Μετά χάνουμε τον κυριότερο σύμμαχο μας.

  26. Storm avatar
    Storm 09/07/2012 10:40:44

    Kύριε Ροδινέ, ο συγκεκριμένος Υπουργός Οικονομικών, δεν είναι πολιτικός, αλλά "νουμεράκιας".
    Από την ώρα και την στιγμή που τα νουμεράκια του δεν βγαίνουν, θα προσπαθήσει να κάνει όλα όσα χρειάζονται για να "βγουν"...
    Λέγεται "οικονομική διαχείριση".
    Η "πολιτική διαχείριση", για την ώρα αγνοείται ή έχει παραδοθεί.
    Δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι χειρότερο.
    Ακολουθώντας οικονομική διαχείριση, σε οικονομικά δεδομένα που δεν βγαίνουν με τίποτα, το πιθανότερο είναι να εκθέσει την απούσα πολιτική διαχείριση.
    Θα φανεί.

  27. Κβάντα avatar
    Κβάντα 09/07/2012 10:40:47

    Κύριε Ρόδινε, θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι στρατηγική που ανατρέπεται με μία μόνο φράση, δεν μπορεί να είναι στρατηγική. Εξάλλου τα ποσοστά και των δύο εκλογικών αναμετρήσεων δείχνουν ότι η στρατηγική που ακολουθήθηκε...
    Τα Ζάπειο Ι,ΙΙ,... φτου και βγαίνω, αφήστε τα καλύτερα στην άκρη, γιατί όσο περνάει ο καιρός θα είναι τα επιχειρήματα της αντιπολίτευσης.
    Τέλος, το ποσοστό ανεργίας και το Α.Ε.Π. του 2020 που θα είναι ίδιο με το 2009, είναι επιχειρήματα που δε βοηθάνε. Είναι άλλο να είμαι στα 2000 μέτρα υψόμετρο ανεβαίνοντας στην κορυφή του Ολύμπου και άλλο να είμαι στα 2000 μέτρα υψόμετρο κατεβαίνοντας.

  28. TARAMAS avatar
    TARAMAS 09/07/2012 11:00:54

    Το κακό με τις κορώνες είναι ότι κάποιοι τις πιστεύουν στο τέλος...

  29. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/07/2012 11:05:57

    Τα "υπαρκτά Μνημόνια" είναι αναποτελεσματικά και τοξικά. Τόσο τα Ελληνικά, όσο και τα Ιρλανδικά ή Πορτογαλικά, καθώς και τα "άτυπα" Ισπανο-Ιταλικά.
    Αναποτελεσματικά και τοξικά τόσο για την Ελλάδα και τον Νότο, όσο για το σύνολο της Ευρωζώνης, ακόμη και για τους "Βόρειους".
    Πρέπει ν΄αλλάξουν, να αντικατασταθούν με άλλη πολιτική.
    Οι βασικές στρατηγικές που μπορούν να υπάρξουν εκ μέρους της Ελλάδας είναι 2:
    1. Αναδιαπραγμάτευση κατά μόνας, ως Ελλάδα, σε χρόνο επιλογής μας.
    2. Αναδιαπραγμάτευση ολική Ευρωζωνική, από κοινού, σε "χρόνο ωρίμανσης", όταν η Ευρωζώνη φθάσει στο "σταυροδρόμι" καταστροφής ή σωτηρίας.
    Η πρώτη στρατηγική υπονοεί ότι το "Ελληνικό πρόβλημα" είναι εντελώς διαφορετικό από των άλλων και μπορεί να επιλυθεί ανεξάρτητα.
    Η δεύτερη στρατηγική επιμένει ότι η Ελλάδα και λόγω μακροχρόνιων εσωτερικών αιτιών είναι η πιό βαριά "άρρωστη" χώρα σε μιαν "άρρωστη" Ευρώπη, και η θεραπεία θα είναι βασικά κοινή, άν και με διαφορές στη συνταγολόγηση ή στις δόσεις.

    • Heaven avatar
      Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 11:38:28

      Δεν νομιζω Θειο οτι μπορουμε να στηριχτουμε στους αλλους Νοτιους για την δικη μας επαναδιαπραγματευση. Δεν μας θελουν αλλωστε. Ο Μοντι συνεχιζει ακόμη και σημερα να επαναλαμβανει οτι δεν ειμαστε και δεν θα γινουμε Ελλαδα. Σε αυτες τις δυσκολες καταστασεις ο σωζων εαυτον σωθητω!
      Η επαναδιαπραγματευση μπορει να γινει μονον κατα μονας σ΄αυτη τη συγκυρια.
      Τα κερδη απο την επαναδιαπραγματευση των Ιταλων και Ισπανων ασφαλως και θα χρησιμοποιηθουν, αλλα θα το δειτε οτι οι ελλιγμοι μας ειναι ελαχιστοι. Εχουμε χασει πολυ χρονο και κυριως αξιοπιστια.
      Αφηστε που οι Γερμανοι εχουν αρχισει να απορριπτουν τον ρολο του σταυροφορου του ευρω!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Heaven 09/07/2012 11:57:26

        "Εχουμε χασει πολυ χρονο και κυριως αξιοπιστια": Ένας παραπάνω λόγος που η διαπραγμάτευση κατά μόνας είναι τώρα ανέφικτη.
        Η "αισιόδοξη" υπόθεσή μου είναι βέβαια, ότι θα φθάσουμε σε “σταυροδρόμι” καταστροφής ή σωτηρίας της Ευρωζώνης ως όλου, (οπότε οι διαφορές π.χ. Ελλάδας -Ιταλίας δεν θα "παίζουν").
        Αλλά χρειαζεται υπομονή, κάποιων μηνών ίσως, με την ελπίδα επανεκλογής Ομπάμα. Και με διαφαινόμενες πολιτικές ανατροπές στην Γερμανία.

        • Heaven avatar
          Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 12:17:23

          θα ηθελα το σχολιο σου πως μπορουμε να διαπραγματευτουμε μαζι με την Ιταλια και την Ισπανια οταν μας αντιμετωπιζουν περιπου ως λεπρους!
          Ο Ομπαμα θα εκλεγει εκτος αν ερθουν τα πανω κατω στην Ευρωπη κατι που αυτη τη στιγμη δεν διαφαινεται. Ολοι κανουν πισω μεχρι τουλαχιστον τις αρχες Νοεμβρη. ακομη και οι αλλαγες που "κερδισαν" οι Ιταλο-ισπανοι θα αρχισουν να εφαρμοζονται απο του χρονου! Εαν, βεβαιως...
          Ακομη και αν υπαρξουν αλλαγες στη Γερμανια, (μην ξεχναμε οτι η δημοτικοτητα της Μερκελ ξανανεβαινει), θα εχουμε πολυ συντομα να αντιμετωπισουμε το νεο συμφωνο που ναι μεν θα δινει καποιες λυσεις στην συλλογικοτητα του ευρωπαικου χρεους αλλα το ανταλλαγμα θα ειναι ακομη μεγαλυτερη εκχωρηση οικονομικης/εθνικης κυριαρχιας.
          εμεις ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Heaven 09/07/2012 12:39:36

            Oι Ισπανοί έχουν ακόμη τις αυταπάτες που είχαμε εμείς το 2010, αλλά καίγονται ταχύτατα. Μην ξεχνάμε ότι τον Μάιο, ο Ραχόι δεν ήθελε ακόμη Ευρωομόλογο. Η απόφαση κορυφής δεν τους έδωσε τίποτε στο χέρι. Ιδού:
            h**p://www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND/chart/
            Οι Ιταλοί περνούν ακόμη την πρώιμη περίοδο, "περίοδο Μόντι". Και αυτοί δεν έχουν τίποτε στο χέρι. Θ' ακολουθήσει σύντομα η "περίοδος Πρόντι", με άλλες δοξασίες.
            Κάνουν πίσω, προς Νοέμβρη, το "σταυροδρόμι" που λέγαμε.
            Στην Γερμανία χωρίς Μέρκελ το σχήμα CDU/FDP θα κατέρρεε σε χρόνο dt. Αλλά μέσα στο κυβερνητικό σχήμα "παίζουν" όλοι εναντίον όλων. Κάποια στιγμή οι ευρωσκεπτικιστές δεν θ' αντέξουν τους ελιγμούς της με τον Ολάντ και το σχήμα θα πέσει.
            Εκχωρηση οικονομικης/εθνικης κυριαρχιας: Μα αρχίζουν να την δέχονται ακόμη και οι παραδοσιακά επιφυλακτικοί Γάλλοι! Όταν αυτοί λένε ναί, δεν θα είμαστε έτοιμοι εμείς;

          • Heaven avatar
            Heaven @ Ο Θείος 09/07/2012 13:10:54

            ακουσες χθες τις δευτερολογιες των αρχηγων της αντιπολιτευσης στη Βουλή;
            ιδιαιτερα ο αρχηγος των... κακων παιδιων, αλλα και οι αλλοι, δεν μου δωσαν την εντυπωση οτι ειναι ετοιμοι για εκχωρηση οικονομικης/εθνικης κυριαρχιας!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Heaven 09/07/2012 13:19:45

            Ο καθένας στο ρόλο του...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Θείος 09/07/2012 14:24:25

          Θείο, μέχρι το Μάιο είχαμε την "ελπίδα εκλογής Ολλάντ". Είδαμε πόσο μας "βοήθησε" αυτή (με το "καλημέρα" κιόλας). Τώρα, προσβλέπετε στον Ομπάμα. Το Δεκέμβριο, πού θα προσβλέπετε; Στα Νεφελίμ;

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 09/07/2012 14:31:09

            Μερικοί είστε πολύ βιαστικοί. Δεν έχετε αίσθηση του ιστορικού χρόνου.
            Δεν βλέπετε κάν ότι το τρελάδικο που λέγεται σημερινή Ελλάς χρειάστηκε 35 χρόνια για να οικοδομηθεί, από το 1975 μέχρι το 2008.
            Τα Νεφιλίμ άλλοι το περιμένουν, για να βγάλουν το πετρέλαιο.

  30. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 09/07/2012 11:13:19

    Καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια γεγονότα.
    1. Η Ελλάδα υπερ- δανείζονταν για να ικανοποιήσει τις πολύ μεγάλες κρατικές δαπάνες και εκτόξευσε το δημόσιο χρέος χωρίς να έχει τα "φόντα", δηλαδή μία παραγωγική μηχανή που θα μπορούσε να εξασφαλίσει την αποπληρωμή τους, είχε όμως και έχει ένα πολύ μεγάλο κράτος που λειτούργησε ως υποθήκη για τον υπερ-δανεισμό. Οι δαπάνες αυτές διοχετεύτηκαν σε όλη την κοινωνία και σε όλες τις εργασιακές ομάδες, πιθανώς δυσανάλογα.
    2. Η Ελλάδα ως μέλος της ευρωζώνης δεν μπορεί να επιλύσει τα οικονομικά της προβλήματα ασκώντας νομισματική πολιτική. Κάποιος έπρεπε να χρηματοδοτήσει την ελλειμματική ελληνική οικονομία αφού οι αγορές αύξησαν σε υψηλό επίπεδο το κόστος δανεισμού και μόνο το Δ.Ν.Τ μπορούσε να κάνει κάτι. Ως μέλος της ευρωζώνης δεν μπορούσαμε να απευθυνθούμε μόνοι μας στο Δ.Ν.Τ αλλά με τη σύμφωνη γνώμη της ευρωζώνης και της Ε.Κ.Τ. Ενώ μιλάμε για τρόϊκα και τους βάζουμε σε ένα τσουβάλι, η ουσία είναι ότι η ευρωζώνη και η Ε.Κ.Τ κατά κάποιο τρόπο είναι και εγγυητές εκτός από δανειστές της ελληνικής αίτησης.
    3. Επειδή είναι και εγγυητές και εταίροι απαίτησαν από την ελληνική πλευρά να σταματήσει να είναι ελλειμματική. Αυτό έγινε με το μνημόνιο. Μπορεί το μνημόνιο να χρεώθηκε την κατάρρευση του βιοτικού επιπέδου όμως χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε καν βιοτικό επίπεδο αφού ο δανεισμός και το μνημόνιο πάνε μαζί. Και μην ξεχνάτε ότι κανένας δεν θα μας δάνειζε μόνο και μόνο για να μην στερηθούμε τίποτα από τα παλιά με μικρό κόστος. Όσοι υποστηρίζουν ότι θα μπορούσαμε να ζούμε όπως παλιά ουσιαστικά δέχονται να υπερδανειστούμε, να υποθηκεύσουμε την περιουσία μας σε εξευτελιστικές τιμές.
    4. Ο Σαμαράς μίλησε για λάθος συνταγή και καταψήφισε το μνημόνιο γιατί ο ίδιος θα προτιμούσε τις διαρθρωτικές αλλαγές από το ισοπεδωτικό οριζόντιο κόψιμο. Ο Σαμαράς είναι γνήσιος φιλελευθερος ενώ ο Παπανδρέου προτίμησε το δρόμο της σοσιαλιστικής ισοπεδωτικής ισότητας.

  31. πολιτης avatar
    πολιτης 09/07/2012 11:18:52

    δεν πιστευω οτι το μνημονιο ηταν αναποφευκτο.
    εαν λαμβανονταν μετρα περιορισμου του ελλειματος και παταξης της φοροδιαφυγης με το ΑΕΠ και την οικονομικη κατασταση του ελληνα το 2009 τοτε το θεμα μαζευοταν....
    εαν γινοταν αξιοποιηση δημοσιας περιουσιας σε θετικο οικονομικο περιβαλλον τοτε τα αποτελεσματα θα ηταν θεαματικα....εαν δε ξεκινουσαμε και την εκμεταλλευση των ορυκτων πολυτοπαραγωγικων πηγων μας οπως πετρελαιο, φυσικο αεριο και λοιπα κοιτασματα, σπανιες γαιες κλπ με προγραμμα κι οχι με αγκυλωσεις και λαμογιες οπως συνηθως......τοτε δεν θα ειχαμε προβλημα....
    εαν καναμε αποκρατικοποιησεις μη στρατηγικων τομεων του δημοσιου τοτε θα ειχαμε τερασια εσοδα....ορα cosco..που πηραμε για μια προβλητα του λιμανιου στον πειραια οσα δεν θα παρουμε αν ξεπουλησουμε το μισο δημοσιο σημερα....

    αρα σημερα να λεγεται απο καποιους οτι ολα εγιναν διοτι ηταν αναποφευκτα ειναι μαλλον εωλο και κατακριτεο και αθωωτικο για τους εγκληματιες καταστροφεις της χωρας.....
    δεν γινεται αποδεκτο απο μεγαλη μεριδα του ελληνικου λαου....ας το παρουν χαμπαρι...
    αλλα ευθυνες μεγαλες εχει κι ο Καραμανλης που οσο περναει ο καιρος και δεν μιλαει να βαλει τα πραγματα στη θεση τους τοσο μεγαλωνουν.......αν συνεχισει ετσι θα γραφτει στην ιστορια της χωρας ως ο πιο λιποψυχος πολιτικος που κυβερνησε ποτε....!!! ως ο πιο ευατουλης και δειλος που κιοτεψε και κιοτευει φοβουμενος για το τομαρι του........

    προσωπικα θεωρω οτι πηγαμε στο μνημονιο βασει σχεδιου που εκτελεσε ο γαπ, σε ανταλαγμα να γινει πρωθυπουργος....επρεπε η χωρα να δεθει χειροποδαρα ωστε να μπει φρενο στην αναπτυξη της -γιατι ηταν σε φαση απογειωσης....
    να ξαναγινει παριας κι επαιτης. να συνεχισει να ειναι προτεκτορατο..........

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ πολιτης 09/07/2012 12:08:18

      Οι ιδεοληπτικές αυταπάτες για "θετικο οικονομικο περιβαλλον" το 2009 (!), για "πετρέλαιο υπάρχει", για "δειλούς Καραμανλήδες" και "καλούς σχεδιαστές (!) ΓΑΠ"...
      Με τις καταστροφικές δυνάμεις που εξαπολύθηκαν το 2008 μετά την Lehman Bros, κατέρρευσε η Πορτογαλία και κινδυνεύει τώρα η Ιταλία, που ήταν σε πολύ καλύτερη δημοσιοοικονομική κατάσταση. Και υποθέτουμε ότι μπορεί να γλύτωνε η Ελλάδα με 40 % παραοικονομία, 50 % φοροδιαφυγή και με κατηφορικούς όλους τους δείκτες παραγωγικότητας και ανταγωνιστικότητας μετά το 2006;
      Ακόμη και κάνοντας την υπόθεση "επιστημονικής φαντασίας" ότι δεν είχαμε Ελληνικό δημοσιοικοικονομικό πρόβλημα, φανταζόμαστε δεν θα είχαμε τώρα πρόβλημα τραπεζών όπως της Ισπανίας και Ιρλανδίας; Δεν θα είχε σκάσει η τερατώδης Ελληνική στεγαστική φούσκα;

      • πολιτης avatar
        πολιτης @ Ο Θείος 09/07/2012 15:56:53

        θειε,
        δεν ισχυριστηκα οτι δεν υπηρχε δημοσιονομικο προβλημα.απλα θεωρω οτι η καλυτερη λυση δεν ηταν αυτη που ακολουθηθηκε μεσω μνημονιου και υφεσης.και στο παρελθον ειχαμε εντονοτατα δημισιονομικα προβληματα (μαλιστα την τελευταια δεκαετια το ελλειμα μας ηταν στο 100 % του αεπ μας).
        δεν μπορω να δεχτω οτι το μνημονιο ηταν απαραιτητο.
        ηταν η ευκολη λυση για τους πολιτικους που δεν ηθελαν να προσπαθησουν να σταματησουν τον πελατειακο κατηφορο που αυτοι δημιουργησαν, να βαλουν τελος στη διαπλοκη που οι ιδιοι εξεθρεψαν...
        ο γαπ ηταν πρακτορας..υποδουλωσης της χωρας..κι απο οτι φαινεται δεν τα πηγε κι ασχημα...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ πολιτης 09/07/2012 16:22:27

          Δεν εμπιστεύομαι καθόλου τις θεωρίες συνωμοσίας. Προτιμώ ως επιχειρήματα αριθμούς και διαγράμματα.
          Το θρίλερ του χρέους στην μεταπολίτευση. Ποιός το έκανε;
          h**p://e-roosters.blogspot.gr/2010/09/blog-post_27.html

    • GO avatar
      GO @ πολιτης 09/07/2012 13:03:57

      Αφήστε τον Καραμανλή ήσυχο. Κάθε άλλο παρά ως κιοτής πολιτεύτηκε. 'Ορα Βελιγράδι, π.χ.
      Αλλά, ήδη μέσα στο σχόλιό σας, αντιφάσκετε. Την COSCO, ποιός την έφερε;

  32. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/07/2012 11:20:23

    Η κρίση έφερε το Μνημόνιο είπε ο Στουρνάρας ... η οποία κρίση - όπως έχει πολλές φορές πει ο Σαμαράς - δεν ήταν μόνο παγκόσμια αλλά και ελληνική και η κατάσταση επιδεινώθηκε από την απαράδεκτη συμπεριφορά Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου με το τεχνητό φούσκωμα του ελλείμματος και τον διασυρμό της Ελλάδας στο εξωτερικό (Τιτανικός, διεφθαρμένη χώρα κ.λπ.). Αυτή η αναφορά, λοιπόν, δεν αναιρεί τις ευθύνες του ΠΑΣΟΚ και των προσώπων του πρώην πρωθυπουργού και του υπουργού των Οικονομικών.

    Ο Σαμαράς έχει μιλήσει για λάθος συνταγή του Μνημονίου ήδη από το 2010 και γι' αυτό το καταψήφισε και το ίδιο κάνει αταλάντευτα μέχρι σήμερα και γι' αυτό παλεύει για την επαναδιαπραγμάτευση. Είπε ποτέ ο Σαμαράς ότι δεν θα χρειαζόταν ποτέ κανένα Μνημόνιο αν δεν ήταν ο Παπανδρέου; Δηλαδή δεν χρειαζόμασταν ως χώρα τις μεταρρυθμίσεις;

    Πιστεύω ότι πολλοί μπερδεύουν την προσέγγιση της λαϊκίστικης αριστεράς ή δεξιάς με την πραγματικότητα. Οι μεταρρυθμίσεις που λέει το Μνημόνιο έπρεπε να είχαν γίνει από παλιά. Τα υφεσιακά του μέτρα ήταν λάθος. Όχι ο πυρήνας του προγράμματος.

    Κάποιοι ψάχνουν να βρουν στον Στουρνάρα τον δούρειο ίππο της απαλλαγής των Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου από κάθε ευθύνη. Δεν θα επαληθευθούν, θα το δείτε. Αν η κρίση μας οδηγούσε αναπόφευκτα σε κάποια ανάγκη δανεισμού από την Ευρώπη και το ΔΝΤ (κατ' επιθυμία της Γερμανίας πρωτίστως που δεν ήθελε μόνη της η ΕΕ να δίνει κεφάλαια) και σε κάποιο μνημόνιο, αυτό δεν σημαίνει ότι έπρεπε να αποδεχθούμε ένα τέτοιο μνημόνιο που μας φόρεσε η κυβέρνηση Παπανδρέου στο κεφάλι χωρίς να διαπραγματευτεί τίποτα.

  33. tnt avatar
    tnt 09/07/2012 11:40:19

    η κυβερνηση πρεπει να κριθει απο τις πραξεις και οχι απο τα λογια του καθε υπουργου...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ tnt 09/07/2012 15:16:14

      Πες τα γιατί έχουν τρελαθεί μερικοί μερικοί σχολιαστές. Όσοι δεν είναι συριζάκια βέβαια

  34. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 09/07/2012 11:53:22

    Tρία χρόνια τώρα μαλώνουμε στην Ελλάδα για "ένα πουκάμισο αδειανό". -Η κρίση έφερε το Μνημόνιο; Ναι, γιατί και χωρίς την ελληνική ιδιαιτερότητα του διδύμου της καταστροφής( υψηλό έλλειμα, υψηλό δημόσιο χρέος) , δηλαδή και αν ακόμη η κατάστασή μας το 2009-10 ήταν λίγο καλύτερη πάλι ως ασθενική οικονομία του Νότου σε μνημόνιο θα καταλήγαμε. Η κρίση έφερε ΑΥΤΟ το Μνημόνιο; Όχι. Αυτό το συγκεκριμένο, με τις συγκεκριμένες διατάξεις και το overdose υφεσιακών μέτρων , το έφερε ο ολετήρας ΓΑΠ. α)Όλο τον χειμώνα του 2009/10 δεν έκανε τίποτα. Αντιθέτως ματαίωσε ώριμα έσοδα και στο Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης σκορπούσε λεφτά ( δις) τάχα στην Παιδεία και σε ...επιδόματα αλληλεγγύης( την πρώτη δόση την είχε δώσει και πριν τα Χριστούγεννα ο καταστροφέας). Μετά φούσκωσε και το έλλειμμα βάζοντας τις ΔΕΚΟ μέσα! Είναι στην καλύτερη περίπτωση ύποπτος. Στην καλύτερη. β) Δέχθηκε αδιαμαρτύρητα- και αυτό δεν έχει τονιστεί- την συμμετοχή του ΔΝΤ στο Μηχανισμό Διάσωσης. Απαίτηση της Μέρκελ. Αντί να παραμείνουν σε προσφορά τεχνογνωσίας, τους έκανε δανειστές και άρα με δικαίωμα λόγου. γ) Δεν διαπραγματεύτηκε τίποτα. Μα τίποτα. Ήταν και ο ίδιος άσχετος και υπέγραφε σωρηδόν. Μέχρι και το καλοκαίρι του 2011 ο απίθανος ήταν απών από κάθε διαπραγμάτευση. Πέρσι τέτοιο καιρό συζητιόταν το πρώτο μικρό κούρεμα( 20%) . Ο ΓΑΠ , όπως έγραφαν οι ξένες εφημερίδες παρατηρούσε αμίλητος. δ) Κανένα από τα όρθα μέτρα του Μνημονίου δεν τήρησε. Πχ Ακόμη και η ηλεκτρονική συνταγογράφηση έπεσε θύμα της πασοκοποίησης και το σύστημα πάσχει. Μία αποκρατικοποίηση δεν έκανε. Μία. ε) Κανένα ισοδύναμο δεν έφερε ή έστω προσπάθησε να βρει. Οριζόντια τσεκουρώματα και χαράτσια. Μόνο. Και το 2010 είχε όπλα ισχυρά. Οι γαλλογερμανικές τράπεζες εκτεθιμένες αγρίως σε τοξικό χρέος και ο ΓΑΠ "δεν διαπραγματεύεσαι με τους δανειστές σου", "μονόδρομος" και λοιπές πασοκιές...

    • brandus avatar
      brandus @ Κώστας ΜΠ 09/07/2012 14:33:39

      Συμφωνώ σε όλα αλλά δεν υπάρχει αναφορά στην ολιγωρία, την δειλία και την ανεπάρκεια των κυβερνήσεων Καραμανλή. Καμμία μεταρρύθμιση, έλλειψη αποφασιστικότητας και συνεχής δανεισμός. Μόνο λόγια ο ΚΚ ανακοίνωσε πχ απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων ίσως και 10 φορές που ποτέ δεν έκανε πράξη. Ας μη μιλήσουμε για τα ελλείμματα, την εκτόξευση του χρέους την κατάρρευση των εσόδων. Μεγάλες οι ευθύνες και του ανίκανου Καραμανλή.

      • avanti avatar
        avanti @ brandus 09/07/2012 15:53:17

        Το αγαπημένο σου χρώμα είναι το πράσινο, ε?
        Για να σου θυμίσω ένα μόνο, όταν ο Καραμανλής προσπαθούσε να συμμαζέψει τα ασφαλιστικά ταμεία, μήπως θυμάσαι την θέση του αγαπημένου σου χρώματος?
        Οταν ο Καραμανλής προσπαθούσε για την εκμίσθωση του ΟΛΠ στους κινέζους μήπως θυμάσαι τι έκανε το αγαπημένο σου χρώμα και τι αναστάτωση υπήρξε στην χώρα?
        Μήπως το κουβάρι να το πιάσουμε από τις κυβερνήσεις Σημίτη, μάλλον όχι, δεν συμφέρει.....

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ brandus 09/07/2012 16:09:56

        "Μεγάλες οι ευθύνες και του ανίκανου Καραμανλή."

        Καί τῶν συντεχνιῶν, ξέχασε νά προσθέσης!! ᾿Αριστερή λαίκή κυριαρχία!!! Ξεκόλλα!!! :D

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Κώστας ΜΠ 09/07/2012 20:18:55

      Συμφωνώ απολύτως

  35. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/07/2012 11:55:55

    Η σημειολογία της φωτογραφίας έχει ενδιαφέρον: Συνομιλία πρωθυπουργού - υπουργού: Ο Πρωθυπουργός του μιλάει όρθιος και αυτός δεν τηρεί ούτε την στοιχειώδη δεοντολογία να σηκωθεί και διεξάγει και αυτός την συζήτηση όρθιος.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/07/2012 14:18:31

      Ρε παλικάρι, αν σηκωνόταν θα τον κατηγορούσες ότι μιλάει στον πρωθυπουργό .. . αφ' υψηλού!

    • Γιαγκ avatar
      Γιαγκ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/07/2012 14:42:08

      Απολύτως σωστός. Για να δούμε ποιός κατέχει την υψηλότερη ιεραρχικά θέση έναντι των αφεντικών.
      Ερίζουν αρκετοί περί της κότας ή του αυγού, παραβλέποντας το γεγονός ότι πρόκειται επί υλοποίησης ειλημμένων αποφάσεων και σεναρίων.
      Τηρουμένων των αναλογιών, ας θυμηθεί κάποιος τί προηγήθηκε, τί έγινε και τί επακολούθησε στις αποφράδες ημέρες του Χρηματιστηρίου.
      Οργανωμένα και προγραμματισμένα είναι τα βασικά ζητήματα. Οι λεπτομέρειες, όσο κρίσιμες και εάν είναι, δεν παύουν να είναι λεπτομέρειες.
      Και βρίσκονται συνήθως οι ¨πρόθυμοι¨.
      Τέλος, οι Στουρνάρας, Ράπανος, Παπαδήμος, Παπακων/νου κλπ. δεν ανήκουν στο ίδιο κλαμπ ή κάνουμε λάθος;

  36. Karenin avatar
    Karenin 09/07/2012 12:18:35

    Ο αβάσταχτα κυνικός τρόπος του Στουρνάρα να περιγράφει τα πράγματα σοκάρει. Αφήνει γυμνό και έκθετο το πολιτικό σύστημα που επιμένει να κυβερνήσει με όρους παρελθόντος απο όπου προσπαθούμε να ξεφύγουμε. Το πρόβλημα λοιπον δεν είναι ο Στουρνάρας. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει άλλη πολιτική απο αυτή που περιγράφει ο άνθρωπος. Προυπείρχε και την τηρούν και τώρα, και ευελπιστούν με αυτή να βγούμε απο την κρίση. Ως εδω τίποτα το μεπτόν. Το πρόβλημα αρχίζει όταν διακηρύσεις άλλα, αφήνεις να υπονοηθούν πολλά, αλλά στην ουσία είσαι αποφασισμένος να ακολουθήσεις άλλη συγκεκριμένη πολιτική. Αποτέλεσμα, σύγχηση και απογοήτευση στην κοινωνία, χαμένη τιμή και πρόωρο ξόδεμα πολιτικού κεφαλαίου. Κρίμα, στις τελευταίες εκλογές φαίνονονταν πως θα τελειώναμε με όλα αυτά, αλλά σε ένα παλιόσκυλο όσο και να προσπαθήσεις καινούργια κόλπα δεν μαθαίνει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Karenin 09/07/2012 15:17:02

      Θα σκιστεί το καλσόν του πολιτικού συστήματος από τον "κυνισμό" του Στουρνάρα. Σιγά

  37. avanti avatar
    avanti 09/07/2012 12:22:42

    Εγώ πιστεύω ότι σύμφωνα με την σημερινή κατάσταση στην Ευρώπη ο Στουρνάρας είπε τα αυτονόητα, ότι δεν μπορεί να ζητήσει αλλαγές εάν δεν υπάρχουν απτά αποτελέσματα ότι η Ελλάδα μειώνει το έλλειμά της με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Τώρα εάν η μείωση του ελλείματος έχει επιπτώσεις και σε ανθρώπινες ζωές αυτό είναι ένα ..... άλλο θέμα που προφανώς αφήνει αδιάφορους τους εταίρους μας στην ΕΕ & ΔΝΤ. Για να μπορέσει η Ελλάδα να ξεφύγει από την μέγγενη θα πρέπει να υπάρξουν επενδύσεις και ανάπτυξη ... χθές, και σε αυτόν τον τομέα είτε Στουρνάρας λέγεσαι είτε Ρουμπινί, δεν μπορείς να κάνεις κάτι εάν δεν βοηθήσουν και τα άλλα αδελφά υπουργεία, ανάπτυξης κλπ., αλλά και εάν δεν αλλάξει το κλίμα της επιχειρηματικότητας & εμπιστοσύνης.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ avanti 09/07/2012 13:34:49

      Και γω συμφωνώ οτι ζητήσεις δε ζητήσεις αλλαγές άμεσα, πρέπει οπωσδήποτε να ξεκουνηθείς και να φέρεις κάποια αποτελέσματα. Υπάρχουν πράγματα που έτσι και αλλιώς πρέπει να γίνουν και καθυστέρησαν χρόνια. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να δω από την κυβέρνηση διαπραγματευτικούς τσαμπουκάδες. Με ενδιαφέρει να δω αποτελέσματα. Μπορεί να χρειάζεται να κάνεις 5 πράγματα πρώτα για να αναγκαστούν και οι άλλοι να σε ακούσουν και να μη σου πετάνε συνέχεια τη μομφή οτι δεν έχεις πετύχει και κάτι. Επίσης, προσωπικά έχω δει οτι η στάση του ανεύθυνου τσαμπουκά δεν περνάει. Παράδειγμα ο Βενιζέλος όταν έδιωξε την τροικα, παράδειγμα ο Τσίπρας που τον άδειασαν στην Ευρώπη ακόμα και οι σοσιαλιστές και οι πράσινοι. Όμως, δε συμφωνώ οτι μπορεί η ΕΕ να αδιαφορεί για τις κοινωνικές επιπτώσεις των πολιτικών της, γιατί μιλάμε για ένωση κρατών με πολίτες. Δεν είναι ένας οργανισμός όπως το ΔΝΤ. Αλλά ακόμα και το ΔΝΤ, αν παραβλέπει την κοινωνική παράμετρο εντελώς θα αποτύχει. Θέλει να φέρει τη ρετσινιά της αποτυχίας ως οργανισμός; Δε θα είναι μετά αναξιόπιστος;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 09/07/2012 14:18:34

        Παρ' ολο που συμφωνώ Κυπρογένεια, εν τούτοις μερικά πράγματα (δηλώσεις) λειτουργούν συμβολικά και δίνουν αντίθετα μυνήματα στους "εταίρους" δανειστές. Μπορεί και να είταν τακτική κίνηση για να κερδίσουμε χρόνο αλλά τι θα πρέπει να περιμένουμε τώρα; περισσότερες πιέσεις και απειλές για την επόμενη δόση. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, αυτό θα ρίξει και άλλο το ηθικό του Λαού. και χρειάζεται να το ανεβάσουμε, ναι! με αποτελέσματα, αλλά με προσοχή.

        • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
          ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Νίκος Αργεάδης 09/07/2012 14:56:54

          Ναι, κοίτα η φράση " η κρίση έφερε το μνημόνιο" δεν είναι σωστή και συμβολικά, αλλά και επί της ουσίας κατά τη γνώμη μου. Δεν ήταν όλα μοιραία να μας συμβούν, ασκήθηκαν λάθος πολιτικές και πριν και μετά μνημονίου. Αυτά πάμε άλλωστε να αλλάξουμε.
          Δε συμφωνώ να δημιουργούμε την εντύπωση οτι όλα στο πρόγραμμα ήταν μια χαρά, φταίνε μόνο τα λάθη στην εφαρμογή. Απλά πιστεύω οτι αυτοί έχουν πράγματι ένα αρνητικό επιχείρημα απέναντί μας, ότι δεν εφαρμόσαμε πολλά πράγματα και μπορούν να το χρησιμοποιούν για να αρνούνται αλλαγές. Ότι και να λέω εγώ το επιχείρημα έχει μια βάση. Δεν πρέπει να το αποδυναμώσουμε;

      • avanti avatar
        avanti @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 09/07/2012 14:48:21

        ΄Αλλο τι πιστεύεις εσύ και εγώ για για τις κοινωνικές επιπτώσεις και άλλο τι πιστεύει το ιερατείο ή καλύτερα η φράου, λιτότητα είναι ο στόχος και περιορισμός των ελλειμάτων, χωρίς να ακούνε δεύτερη κουβέντα. Βλέπεις να ενδιαφέρεται κάποιος για το 25% ανεργεία στην Ισπανία? Ο πρωθυπουργός της Πορτογαλίας κάλεσε τους νέους να μεταναστεύσουν.... η άλλη η Φινλανδή κυρία με το δύσκολο όνομα είπε θα την κοπανήσει από την ευρωζώνη, δεν θέλουν να συμμετάσχουν λέει άλλο στα χρέη των ασώτων... Η ΕΕ αγαπητέ σήμερα είναι μιά μεγάλη βαβέλ, και ίσως αυτό να είναι το δυσκολώτερο που αντιμετωπίζουμε. ΄Αλλωστε ο ΑΣ στην ομιλία του αναφέρθηκε σε αυτούς που σε ευρωπαϊκό επίπεδο συνεχώς σαμποτάρουν την προσπάθεια της Ελλάδας.
        Ας μην ξεχνάμε και τις πρόσφατες δηλώσεις του Σόϊμπλε για την Ισπανία, ότι θα αργήσει η χρηματοδότηση των τραπεζών της κατευθείαν από τον μηχανισμό στήριξης, δηλαδή άλλα αποφάσισαν τέλος Ιουνίου, άλλα θέλουν να δρομολογήσουν κάποιοι άλλοι.
        Το δυστύχημα για την Ελλάδα είναι ότι κάνει μιά γιγάντια προσπάθεια και στο τέλος το καράβι που λέγεται ευρωζώνη θα πέσει στα βράχια, γιατί προς τα εκεί πάει.

        • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
          ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ avanti 09/07/2012 16:40:18

          Αν πραγματικά θέλουν να πετύχουν τους οικονομικούς στόχους αναγκαστικά θα λάβουν υπόψιν τους την κοινωνία. Δεν περπατάνε οι πολιτικές χωρίς στοιχειώδη κοινωνική συναίνεση. Ούτε καν πολιτική σταθερότητα δεν μπορεί να υπάρξει.Φαντάζεστε να γίνει όλη η Ευρώπη σαν την Ελλάδα; Τι στόχους θα πετύχουν;
          Και δεν πιστεύω οτι η Γερμανία δεν υπολογίζει την κοινωνική παράμετρο. Νομίζω προβληματίζει οτι οι πολίτες αντιδρούν στην πολιτική της. Απλά μάλλον ήθελε να το επιλύσει δια της τρομοκράτησης π.χ. με εικόνες χάους από την Ελλάδα.

  38. man8os avatar
    man8os 09/07/2012 12:52:33

    Κατα τη γνωμη μου η κριση εφερε το μνημονιο υπο την εννοια, οτι το ΠΑΣΟΚ παρελαβε ενα μεγαλο ελλειμα, με τηνν ανικανοτητα του να το μειωσει ζητησε τη βοηθεια των ξενων οι οποιοι επεβαλαν αυτο το απαραδεκτο μνημονιο. Το μνημονιο βαθυνε τηην υφεση ακομη περισσοτερο οξυνοντας τα προβληματα.

  39. Bohemian avatar
    Bohemian 09/07/2012 12:59:53

    Ισχύει ότι θα μειωθούν κατά 15% και μάλιστα ανδρομικά οι μισθοί ένστολων-δικαστικών-γιατρών ενώ προεκλογικά υπήρχε δέσμευση ότι δεν θα πειραχτούν;
    Πότε θα ξεκινήσει η επαναδιαπραγμάτευση επιτέλους; Ποιος είναι ο κύριος Στουρνάρας που θα μας κάνει κουμάντο;

  40. android avatar
    android 09/07/2012 13:06:27

    Ο Καραμανλής μιλάει για τη σημερινή κρίση απο το 2008. Φυσικά και η κρίση δεν προέρχεται απο το μνημόνιο. Το τι έκανε ο ΓΑΠ με τον παπακωνσταντίνου είναι άλλη συζήτηση

  41. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 09/07/2012 13:20:02

    Οι δηλώσεις Στουρνάρα εξακολουθούν να είναι ατυχέστατες.Το γράφω εξαιρετικά κομψά.Ας μη συνεχίσω.Η κεντρική ανάρτηση χτυπά διάνα.Κύριε Ροδινέ,συνεχίστε έτσι.

  42. gio avatar
    gio 09/07/2012 13:21:58

    Kαλησπερα σε ολους,συγχαρητηρια σε ολους για τα σχολια και τις αναλυσεις αλλα θελω να κανω μια απλοικη ερωτηση
    Πιστευετε πως μπορουμς να βγουμε απο αυτη τη δινη εχοντας ως νομισμα το ευρω?

  43. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 09/07/2012 13:27:38

    ..EEEE, ακόμα κυβέρνηση Παπαδήμου έχουμε;;;; Ακόμα μάς εκβιάζουν για την επόμενη δόση;;; Κοιμόμουν είδα ένα ευχάριστο όνειρο και τώρα ξύπνησα μέσα στον ίδιο παρόντα-παρελθόντα εφιάλτη;;;; Α, όχι. Με ζαβολιές δεν γίνεται να πάει μακριά το παιχνίδι.... Επανάσταση ή συνθηκολόγηση;;; Για τις μοιραίες υποχωρήσεις και τους συμβιβασμούς, χρειάζονται και τα κατάλληλα πιόνια, αυτοί δηλαδή που στερούνται ηθικής, συναισθημάτων, θάρρους και συνείδησης. Άλλους ανθρώπους απαιτεί, η ατιμωτική διαχείρηση της φρίκης και και όχι εσάς, αγαπητέ κ. Α.Σαμαρά.... Όταν οι περιστάσεις επιβάλλουν να αφυπνιστεί ο...''μέσα μας Γκεβάρα'' (που λέει και το τραγούδι), ακόμη κι αν ως σήμερα αγνοούσαμε την υπάρξή του εντός μας, όσο κι αν αμφιβάλλουμε πως μάς ταιριάζει ο ρόλος, εάν η Ιστορία το απαιτεί, οφείλουμε να συγκεντρώσουμε τα πιό πολύτιμα υλικά της ψυχής μας κι ακόμα και αν δεν υπάρχει, να τον δημιουργήσουμε...

  44. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/07/2012 13:42:42

    Δεν εχει σημασια πια και δεν ειναι θεμα στρατηγικης.
    Το αν μπορουσε να αποφευχθει το μνημονιο,οι δεσμευσεις και τα λαθη ή και οι σκοπιμες προθεσεις Παπανδρεου ειναι πια ζητημα της ιστοριας.
    Δεν εχουν καμμια σχεση με οσα πρεπει ή μπορουν να γινουν απο εδω και περα.
    Η συνεχιση της παρελθοντολογιας οδηγει σε καταστασεις Καμμενου που ξεκινωντας απο τα πεπραγμενα Παπανδρεου κολλαει εκει και με τη δικαιολογημενη οργη του χανει το μελλον.Επιστροφη στο 2009 ειναι αδυνατη.
    Ο ιστορικος του μελλοντος θα κρινει τον Παπανδρεου.Εαν υπαρξει ανοχη Βενιζελου και ο δικαστης του παροντος αλλα δεν αξιζει η διαλυση της κυβερνησης μονο γιαυτο.
    Και κατι αλλο : δεν θυμαμαι ποτε η ΝΔ να ειχε προβλημα με την οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης Σημιτη μια και συνεχως προβαλλεται οτι ο Στουρναρας ειναι σημιτικος.Προβλημα ειχε με τις ταυτοτητες,το σχεδιο Αναν ή τις μιζες Τσουκατου αλλα αυτα ΔΕΝ ειναι οικονομικη πολιτικη (ουτε οι μιζες).
    Η επιλογη του λοιπον απο το Σαμαρα δεν αλλαζει κατι στη δικη του αντιληψη των πραγματων.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ ψυχραιμια 09/07/2012 15:24:32

      "δεν θυμαμαι ποτε η ΝΔ να ειχε προβλημα με την οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης Σημιτη..."


      χαχαχαχαχα ναι φιλε μου ... κανένα πρόβλημα ... εξάλλου για αυτό έλεγε για οικονομια μακιγιάζ , εικονική σύγκλιση ... κλπ κλπ ...

      για αυτό τον έλεγε αρχιερέα της διαπλοκής , για αυτό είχε κάνει πρόταση μομφής 2 φορές κλπ κλπ ...

      μια χαρά τα λές φίλε μου ... ο Καραμανλής ήταν οπάδός της οικονομικής πολιτικής Σημίτη (που ήσουνα άραγε από το 98 μέχρι το 04 ???)

      p.s. το σχέδιο Ανάν δεν υπήρχε επί Σημίτη ... άρα όλοι εμείς που πασχίζαμε να πέσει τότε το Πασόκ και να εκλεγεί η ΝΔ το κάναμε για να επανέλθει το θρήσκευμα στις ταυτότητες !!! μάλιστα !!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ EVANGELOS 09/07/2012 22:03:52

        Tα σκανδαλα και η "διαπλοκη" ΔΕΝ ειναι οικονομικη πολιτικη.Ουτε ποιος παιρνει το διαγωνισμο του λοττο.
        Οικονομικη πολιτικη ειναι οι μισθοι,οι συνταξεις,οι ιδιωτικοποιησεις.
        Δημιουργησατε πολλοι μονοι σας στον εαυτο σας την ιδεα οτι δηθεν η ΝΔ,ενα πιο φιλελευθερο κομμα, ειχε αντιρρησεις στις ιδιωτικοποιησεις της περιοδου Σημιτη.Καμμια τετοια αντιρρηση δεν υπηρχε,τις ψηφιζε μαλιστα και στη Βουλη.

  45. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 09/07/2012 13:44:52

    Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος.

  46. regeneration avatar
    regeneration 09/07/2012 13:58:24

    Δεν ξέρω τι είπε ο Στουρνάρας και αποδόμησε την στρατηγική Σαμαρά, αλλά έχω να πω οτι όσοι θέλουν επαναδιαπραγμάτευση ή απαγκίστρωση ή μονομερή καταγγελία κλπ κλπ............ δεν προήλθαν από ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΗΣΗ............. όλοι τους. Γι' αυτό πλάτη να σωθεί η Χώρα.

  47. akenaton avatar
    akenaton 09/07/2012 14:03:01

    ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ
    Όταν μια Οικονομία φτάνει στην κατάσταση που έχει φτάσει η δική μας, η σωτηρία της είναι ένα πολύ ευαίσθητο και δύσκολο πράγμα. Επί πολλές δεκαετίες ο δημόσιος τομέας αποτέλεσε την ατμομηχανή και τον τροφοδότη μιας επίπλαστης ευημερίας που στηριζόταν κυρίως στα φθηνά δανεικά. Το χρήμα έρρεε προς κάθε κατεύθυνση τόσο εντός του Δημοσίου όσο και (κυρίως) προς τον κρατικοδίαιτο ιδιωτικό τομέα. Πολλοί και διάφοροι επωφελήθηκαν από το χρήμα που διασπαθίζονταν στον αέρα και συσσώρευσαν ανέλπιστο πλούτο, τόσο με τη μορφή ακινήτων όσο και με τη μορφή αποταμιεύσεων, μετοχών, ομολόγων, κλπ. Πολύ από αυτό το χρήμα βέβαια, οδηγήθηκε απευθείας στην κατανάλωση ανεβάζοντας πρόσκαιρα και εντελώς πλασματικά το βιοτικό επίπεδο του μεγαλύτερου μέρους της κοινωνίας. Ταυτόχρονα, αντί να ενισχύουμε την παραγωγική μηχανή της χώρας, προχωρήσαμε συστηματικά στη διάλυση του παραγωγικού ιστού μας. Αυτή η πενιχρή παραγωγική μας βάση είναι που έκανε το χρέος μας μη βιώσιμο και οδήγησε στον αποκλεισμό μας από τις αγορές. Η βοήθεια των εταίρων μας εκείνη τη στιγμή υπήρξε κρίσιμη ώστε να μην γίνει η απαραίτητη εσωτερική υποτίμηση (η χρεοκοπία στην ουσία της χώρας) ανεξέλεγκτα, κάτι που θα οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια την κοινωνία σε ολοσχερή κατάρρευση και τη χώρα σε ποικίλους και αστάθμητους κινδύνους. Δυστυχώς, το τίμημα αυτής της βοήθειας, ήταν τα μνημόνια που από μόνα τους δεν είναι ούτε καλά ούτε κακά. Εμείς (η τότε κυβέρνηση) δια της συστηματικής κωλυσιεργίας, της αδράνειας και του πανικού, οδηγήσαμε την συνταγή στα όριά της, με αποτέλεσμα να γίνει τελικά τοξική. Η αλήθεια είναι πως τα τελευταία δυόμιση χρόνια, σπαταλήσαμε αφρόνως σχεδόν όλη την αξιοπιστία μας ως χώρα και το μεγαλύτερο μέρος του πολιτικού μας κεφαλαίου που εκπορευόταν από τη συμμετοχή μας στη ζώνη του ευρώ. Αυτή είναι μια ευθύνη που επιμερίζεται δυστυχώς ατόφια στο πολιτικό προσωπικό που διαχειρίστηκε τα πράγματα και κυρίως στην κυβέρνηση του Γ. Α. Παπανδρέου. Οι πολιτικοί λοιπόν ήταν οι άμεσοι υπεύθυνοι για την κατάντια της οικονομίας. Είναι πολύ βολικό για αυτούς να μετατίθεται η ευθύνη και το κοινωνικό μένος στις πλάτες όσων τεχνοκρατών ανέλαβαν ή θα αναλάβουν στο μέλλον να βοηθήσουν. Επίσης, είναι βέβαιο ότι οι πολιτικοί θα πρέπει να βγάλουν τα «κάστανα» από τη φωτιά. Οι τεχνοκράτες μπορούν να μελετούν και να προτείνουν τρόπους, μέσα, κατευθύνσεις αλλά οι πολιτικοί είναι αυτοί που θα αποφασίσουν τελικά. Ως εκ τούτου κανείς τεχνοκράτης, ακόμη και αν είναι υπουργός επί των οικονομικών, δεν μπορεί να ακυρώσει την στρατηγική ενός εκλεγμένου Πρωθυπουργού, πόσο μάλλον με μια του μόνον φράση!
    Επιμύθιο: κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο Στουρνάρας έχει δίκιο σε όλα όσα λέει. Η επαναδιαπραγμάτευση του σχεδίου σωτηρίας (αλλιώς μνημονίου) «κατά μόνας» είναι ουτοπία εφόσον προηγουμένως δεν έχει κερδηθεί μέρος της αξιοπιστίας και του αναλωθέντος πολιτικού κεφαλαίου της χώρας. Αυτό θα γίνει μονάχα με πολιτικές κινήσεις και αποφάσεις που έπρεπε ήδη να έχουν ληφθεί και καθυστερούν χαρακτηριστικά. Η ουσιαστικότερη πολιτική απόφαση του Πρωθυπουργού κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι στην κατεύθυνση της διατήρησης του κοινωνικού ιστού. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα, με στοχευμένα μέτρα περικοπής δαπανών του δημοσίου και υψηλών αμοιβών, συντάξεων και απολαβών γενικά όσων ακόμη δεν έχει αγγίξει σοβαρά η κρίση και η όδευση των αντίστοιχων κεφαλαίων που θα προκύψουν όχι προς το χρέος αλλά προς το τμήμα εκείνο της κοινωνίας που έχει εξαθλιωθεί και κινδυνεύει άμεσα με καταστροφή (άνεργοι, μικροσυνταξιούχοι, ασθενείς, ανάπηροι, ανασφάλιστοι, κλπ). Αυτή είναι για μένα η πρώτη και άμεση πολιτική πράξη που θα πρέπει να αναλάβει η παρούσα κυβέρνηση αν δεν θέλει να δει πολύ γρήγορα το καζάνι της κοινωνίας να εκρήγνυται. Η δεύτερη είναι, πάλι κατά τη γνώμη μου, η ελάφρυνση των αβάσταχτων φετινών φόρων και χαρατσιών, κυρίως για αυτούς τους συμπατριώτες μας που μόλις και μετά βίας τα φέρνουν πέρα. Αυτές οι δύο κινήσεις μπορούν να γίνουν άμεσα και να ανακουφίσουν πρόσκαιρα αυτούς που υποφέρουν. Τρίτο και μεγαλύτερο βήμα είναι η καταπολέμηση της ανεργίας, αλλά αυτό θα χρειαστεί χρόνο, κόπο και αποφασιστικότητα. Μπορεί να ξεκινήσει ακόμη και χωρίς την επαναδιαπραγμάτευση με την προϋπόθεση ότι θα ανατεθεί σε κατάλληλα καταρτισμένους τεχνοκράτες και θα στηριχθεί στην γενικότερη τάση προς αυτήν την κατεύθυνση που φαίνεται να παγιώνεται εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Για αργότερα, έχει ο Θεός, καθώς πολλά θα εξαρτηθούν από τη γενικότερη εικόνα των οικονομικών ολόκληρης της Ευρωζώνης. Προς το παρόν όμως, προς Θεού, μην πυροβολείτε τους τεχνοκράτες. Όταν στο σαλούν στήνεται καυγάς τρικούβερτος, είναι αμαρτία να την πληρώνει ο πιανίστας.

  48. ekal avatar
    ekal 09/07/2012 14:03:41

    Το θέμα δεν είναι να συγκρίνουμε τη προ μνημονίου επόχη με το μνημόνιο αλλά τη μετά πτώχευσης εποχή με και χωρίς μνημόνιο. Δηλ. αν δεν περιορίζαμε τα ελλείματα πόσο θα είχε φτάσει το χρέος;; αν δεν στηριζόταν οι τράπεζες και οι τα ταμεία πόσο θα είχε πάει η ανεργία;; Φυσικά θα μπορούσε να εφαρμοστεί καλύτερα το μνημόνιο (κάτι που είπε και ο Στουρνάρας). Οπότε πάλι θα μπορούσατε να συγκρίνετε την Α εκδοχή εφαρμογής του μνημονίου (π.χ. οριζόντιες περικοπές και φόροι) και τη Β εκδοχή (μικρότερο και πιο αποτελεσματικό δημόσιο). Εκεί θα μπορούσατε να βρείτε πάμπολα επιχειρήματα εναντίον των Παπακωνσταντίνου et al. για τη μη εφαρμογή σωστών μέτρων. Το να αναπαράγετε τα επιχειρήματα του Τσίπρα δεν νομίζω ότι βοηθά τη χώρα...

  49. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 09/07/2012 14:23:19

    Άσχετο ως προς την ανάρτηση (περί αποκρατοικοποιήσεων): Τα δίκτυα ύδρευσης, ηλεκτροδότησης, τηλεφωνίας, σιδηροδρόμων ποιος θα τα συντηρεί; Ο ιδιώτης; Τα πανάκριβα πολύπλοκα δίκτυα που φέρνουν ευημερία σε κάθε σπίτι θα αναλάβει ο ιδιώτης να τα επισκευάζει, να τα συντηρεί, να τα αναπτύσσει, να τα προστατεύει, ή απλά θα δίνει τον λογαριασμό στους πολίτες και θα αποκομίζει μόνο τα κέρδη;

    Δώστε μου οποιοδήποτε νεοφιλελεύθερο βλακόμετρο από αυτούς που ορίζουν τις τύχες των ανθρώπων για μια ώρα υφιστάμενο στην δουλειά και θα σας δείξω πως φτιάχνεται με την μία η παγκόσμια οικονομία!

    Σβήστε ξανά το ρημαδοσχόλιο!

    Υπόψιν: Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, δεν έχω πάρει ποτέ δεκάρα τσακιστή από το κράτος, όσο ζω. Αλλά η βλακεία έχει και όρια, αντίθετα από την ρήση Αϊνστάιν.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Πεπόνης 09/07/2012 21:31:49

      κε Πεπόνη, επειδή επιμένετε, και παρόλο του άσχετου του θέματος, να σας ενημερώσω αν δεν το ξέρετε, ότι δεν πωλούνται σούμπιτοι οι οργανισμοί. Κάποια τμήματα τους ή δραστηριότητες ιδιωτικοποιούνται, κάποια μπορεί να μείνουν σε εταιρείες υπό κρατικό έλεγχο, ή σε μεικτές εταιρίες. Σε όλες τις περιπτώσεις, πέρα της ανάληψης συγκεκριμένων δεσμεύσεων που είναι στο χέρι του κράτους να επιβάλλει, όποιος και να αναλαμβάνει το δίκτυο, χρεώνει τους υπόλοιπους φορείς για τη χρήση του.
      Καλησπέρα.

  50. kastis avatar
    kastis 09/07/2012 14:41:31

    Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όλοι αυτοί οι "τεχνοκράτες" που χρόνια τώρα δούλευαν στο παρασκήνιο (Στουρνάρας, Παπαδήμος, Ζανιάς, Χαρδούβελης κλπ) βγαίνουν τώρα στο προσκήνιο για να αποπειραθούν οι ίδιοι να εφαρμόσουν όσα δεν μπόρεσαν οι πολιτικοί υπάλληλοι τής οικονομικής ελίτ, ξένης και εγχώριας. Είναι δυνατόν να υπερασπιστεί το καλό τής χώρας ο... Στουρνάρας; Στην ίδια μεριά τού τραπεζιού των διαπραγματεύσεων με τούς πιστωτές θα καθήσει ο άνθρωπος, όχι απέναντί τους. Κι ο Σαμαράς γνώριζε απολύτως τι μήνυμα έστελνε όταν τον έκανε ΥπΟικ.: ξεπούλημα τής δημόσιας περιουσίας.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ kastis 09/07/2012 16:33:37

      ξεπούλημα τής δημόσιας περιουσίας.

      Ξ Ε Κ Ο Λ Λ Α!

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Φωτεινή 09/07/2012 20:38:28

        Ομολογουμένως, είναι από τα χειρότερα κολλήματα. Όσο και να το χτυπάς, ξαναγυρίζει, σα τον Φρέντι Κρούγκερ.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ TARAMAS 10/07/2012 01:38:23

          Τἤν πρώην ᾿Αμερικανική βάση Γουρνῶν στήν Κρήτη τήν ἔχεις ἀκούσει; Μία μεγάλη ἔκταση μέ ὑποδομές καί κτίρια ἀφέθηκε στήν μοῖρα τοῦ Δημοσίου καί τῶν κάθε καρυδιᾶς "πολιτῶν" καί μεταμορφώθηκε σέ σκουπιδότοπο. ῾Η βάση ἔκλεισε τό 94 καί παρέμεινε ἀνεκμετάλευτη ἀπό τότε νά ρημάζη, ἐνῶ θά μποροῦσε ν᾿ ἀξιοποιηθῆ ποικιλοτρόπως ἀπό τό κράτος!!!

        • kastis avatar
          kastis @ TARAMAS 10/07/2012 15:00:49

          Καλά, εσύ περιμένεις την... επαναδιαπραγμάτευση...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ kastis 10/07/2012 19:44:29

            Νά περιμένω τσίπρα; :lol:

            Γι᾿ αὐτό πού ἔγραψα, τί ἀπαντᾶς. ῎Αλλα λόγια ν ἀγαπιώμαστε;;;;

  51. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 09/07/2012 14:58:09

    ΤΟ μνημόνιο ηρθε γιατί ως ερασιτέχνες προσπαθήσαμε να παίξουμε ' ανώνυμα προϊόντα ' (funds -MTN) ως επώνυμο κράτος !!
    ΓΕΝΙΚΑ μας πιάσανε κοροΐδο .
    ΜΠΟΡΕΙ σε λίγο να μην έχουν και κανένα νόημα ολα αυτά , αφού τα πράγματα στην Συρία ¨ πάνε για πόλεμο ¨ , αν αληθεύει , οτι Βρετανικές ειδικές δυνάμεις διείσδυσαν στην Συρία .
    -Οι ΗΠΑ μιλούν για "επικείμενη επίθεση" , αφου πάντα στην Αμερική οι εκλογές συνδυάζονται και με ενα πόλεμο του προέδρου.
    Θα μας προλάβουν οι εξελίξεις , αδύναμους και αιχμαλωτισμένους !

  52. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 09/07/2012 15:04:21

    Κύριε Ροδινέ,
    το μεγάλο λάθος που κάνατε είναι ότι "πιστέψατε" τις διάφορες "αρλούμπες", που λέγανε" οι πολιτικοί της ΝΔ" στο Ζάππειο 1,2,3 κλπ ...
    Δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό σας, ότι αυτά δεν ήτανε ήταν τίποτε άλλο παρά η επανάληψη του "χρήματα υπάρχουν" του ΓΑΠ το 2009;
    Είναι φανερό, ότι μόλις ο ΑΣ πήρε την "καυτή πατάτα" στα χέρια του, "ξεφορτώθηκε" όλους τους "Ζαππείτες" και έκανε το πιο λογικό πράγμα του κόσμου - ανέθεσε το Υπ.Οικονομικών σε ένα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ...
    Ο ΑΣ - και αυτό ΔΕΝ είναι κακό - δεν είναι πια τριάντα χρονών και δεν έχει καμμιά διάθεση ως πρωθυπουργός, να παίξει με τα συμφέροντα της χώρας - όπως τουλάχιστον αυτός τα αντιλαμβάνεται ...
    Εάν θέλατε κάτι άλλο, ας ψηφίζατε Τσίπρα. Και πιο νέος είναι, και πιο ριψοκίνδυνος και διαφορετικά αντιλαμβάνεται τις επιλογές της χώρας !!!
    Και για να μην παρεξηγηθώ, ποτέ ΔΕΝ κατηγόρησα ούτε τον ΑΣ, ούτε τον Τσίπρα και ούτε καν τον ΓΑΠ , ότι δήθεν εργάζονται ενάντια στα Εθνικά μας συμφέροντα. Ετσι τα αντιλαμβάνονται και έτσι ενεργούν ...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ np_complete_problems 09/07/2012 21:37:27

      αρλούμπες μάλλον έλεγαν όσοι προσπαθούσαν να μας πείσουν οτι με το μνημόνιο θα βγούμε από την κρίση και θα επιστρέψουμε στις αγορές στα τέλη του 2011, ύστερα το 2012, μετά το 2013 και τώρα έχει ο θεός!
      Και όσοι παράλληλα μας διαβεβαίωναν οτι η ύφεση ...ρηχαίνει από την άνοιξη του 2011 και το πρώτο τρίμηνο το 2012 θα έχουμε ...πλεόνασμα.
      Θέλετε και ονόματα;

      • Εύα avatar
        Εύα @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 22:15:53

        Ο Γαπ κι ο Παπακ! τι κερδίζω που το βρήκα; (μείωση μισθού μη μου πεις, φόρους μη μου πεις..)

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Εύα 09/07/2012 22:51:48

          ξέχασες τον Βeni.
          Αρα θα ζητήσω από τον Δαναό να επιμεληθεί της τιμωρίας....
          Είναι και επιεικής με τις κυρίες!

          • Εύα avatar
            Εύα @ Κώστας Ροδινός 09/07/2012 22:55:56

            Με τον Beni συγκυβερνούμε τώρα...
            ΥΓ: Ο Δαναός θα μου πει να νηστέψω από τώρα και μέχρι τέλος του 15Αύγουστου...

  53. Τέλος Ανοχής avatar
    Τέλος Ανοχής 09/07/2012 15:10:59

    Δεν μπορείς να ανατρέψεις κάτι που δεν υπάρχει. Αυτό που εσείς ονομάζετε "στρατηγική Σαμαρά" ήταν απλώς ήταν η ψηφοθηρική τακτική του κόμματος. Ο Στουρνάρας πράττει το αναμενόμενο. Έχουν χάσει πια τελείως οι λέξεις το νόημά τους.

  54. ktisias avatar
    ktisias 09/07/2012 15:11:41

    O Στουρνάρας ορθώς και έγκαιρα έβαλε τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση, οι ψευδαισθήσεις τον υποσχέσεων ήταν για προεκλογική χρήση! Τώρα πρέπει να εφαρμόσουν χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις την φιλελεύθερη πολιτική τους !

  55. rasputin avatar
    rasputin 09/07/2012 15:59:25

    Ωραίος ο Στουρνάρας . Ήρθε να μας πει τι δέχεται και τι δεν δέχεται το ΔΝΤ .
    Ο τρόπος του θυμίζει δημοσιογράφο ή ουδέτερο παρατηρητή .
    Αυτός σαν υπουργός τι θα κάνει; Αν είναι να εφαρμόσει μέχρι κεραίας όλες τις επιθυμίες της Τρόικας , τότε είναι σε λάθος κυβέρνηση . Ή εμείς ψηφίσαμε λάθος κόμμα .

  56. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 09/07/2012 18:01:36

    Η πολιτική ατζέντα της εβδομάδας καθορίστηκε. Και καταντάει πληκτικό.
    "Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι έτοιμη να επιτρέψει στην Ισπανία να μειώσει το δημοσιονομικό της έλλειμμα στο 3% του ΑΕΠ της το 2014 αντί του 2013 που ήταν ο αρχικός στόχος, όπως δήλωσε σήμερα στο Γαλλικό Πρακτορείο μια ευρωπαϊκή πηγή που θέλησε να διατηρήσει την ανωνυμία της....".

    Άρα ο Σκουρλέτης ήδη θα γράφει ανακοίνωση για το πως η κυβέρνηση κάκιστα δεν απαίτησε να ενταχθούμε και μεις σε ανάλογη ρύθμιση κλπ, κλπ...
    Το Τέρας του Λαικισμού θα φάει τη χώρα τελικά.
    Το Eurogroup και αυτής της εβδομάδας ΔΕΝ θα έχει ως θέμα την Ελλάδα. Για έναν απλό λόγο: δεν υπάρχουν τα στοιχεία. Μετά την έκθεση της Τρόικας θα τα έχουν οι ευρωπαίοι υπουργοί οικονομικών.
    Η πορεία του ελληνικού προγράμματος θα συζητηθεί το φθινόπωρο. Εκεί θα ανοίξει η κουβέντα. Και θα φανεί τι πορεία θα πάρει( αν δηλαδή ανακληθούν υφεσιακά αντικοινωνικά μέτρα ) οριστικά τον χειμώνα. Στο μεταξύ ο Σαμαράς θα προσπαθήσει να κάνει μια δυο καλές αποκρατικοποίησεις για να βουλώσει στόματα καλοθελητών.
    Αλλά εμείς εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε υπομονή. Ακούσαμε τον ...Σκουρλέτη να λέει πως η Ελλάδα ξέχασε τάχα την αναδιαπραγμάτευση και προφανώς απαιτούμε να γίνουν όλα τώρα, λες και η επαναδιαπραγμάτευση θα γίνει μέσα σε μια μέρα , σε κάποιο δωμάτιο των Βρυξελλών. Λίγοι μήνες υπομονή χρειάζονται , αλλά εθιστήκαμε στα ουρλιαχτά των Λαικιστών.

    Και βέβαια ο Στουρνάρας να ακολουθεί πιο ασφαλή οδό στο μέλλον, δεν χρειάζεται να πρωτοτυπήσει: αρκεί να επαναδιατυπώνει τα νοήματα και το σκεπτικό του πρωθυπουργού. Ο οποίος έχει και την πολιτική ευθύνη της διαπραγμάτευσης και της αλλαγής οικονομικής πολιτικής στο μέτρο του εφικτού. Νουθεσίες και τάχα αυτονόητες αλήθειες (πχ "πρέπει και ο άλλος να θέλει να επαναδιαπραγματευτεί") να τις κόψει ο κ. Στουρνάρας. Η ουσία είναι αλλού: στο τι θα γίνει τον Χειμώνα.

  57. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 09/07/2012 19:13:08

    Το επαναλαμβανω για μια ακομα φορα,ψηφισα Σαμαρα για να μεινω στο ευρω, αλλα με την προυποθεση να αναθεωρηθει το Μνημονιο σε εφαρμοσιμες βασεις. Με το υπαρχον μνημονιο η καταστροφη της Ελλαδας ειναι κατι παρα πανω απο βεβαια. Μας οδηγουν ενσυνειδητα σε πτωχευση και αν ειναι να πτωχευσουμε να πτωχευσουμε με τους δικους μας ορους και οχι με τους δικους τους, πριν ξεπουληθουμε, αποδυναμωθουμε και ταπεινωθουμε εντελως!

  58. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/07/2012 23:14:56

    καλά δεν νηστεύεις ήδη;
    πως του 'χεις ξεφύγει;

  59. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 09/07/2012 23:24:14

    Πάει, χάλασες και εσύ ρε Κώστα...!

    Χαχαχαχαχαχα.

    Υ.Σ. Δυνατό το άρθρο σου.

  60. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 09/07/2012 23:31:46

    Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε: Τα κερδοφόρα τμήματα των προς πώληση επιχειρήσεων θα δωθούν σε ιδιώτες έναντι πινακίου φακής, τα ζημιογόνα, πχ η συντήρηση γραμμών ΟΣΕ, δικτύων ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ θα παραμείνουν στο δημόσιο και θα τα πληρώνουμε όλοι εμείς με τους φόρους.

    Μακάρι να αγόραζαν "σούμπιτους" τους οργανισμούς. Μακάρι! Και μάλιστα στην τιμή που αξίζουν πραγματικά. Θεωρείτε τους επιχειρηματίες εντελώς ηλίθιους. Δεν είναι, σας διαβεβαιώ. Θα ρίξουν ελάχιστα, αν τα ρίξουν κι αυτά, θα αρπάξουν την τιμολόγηση και την διανομή, θα έχουν απίστευτα κέρδη από αυτά και θα αφήσουν το ακριβό κομμάτι στο κράτος, την υποδομή και συντήρηση.

    Αν τα έπαιρναν όλα και μάλιστα σε δίκαιη τιμή, κανείς δεν θα αντιδρούσε, εκτός ίσως από κοράκια των συνδικάτων, τα οποία όμως θα έπαιρνε το ποτάμι... Πουθενά δεν έχει γίνει με επιτυχία αυτό που λέτε. Νερό, ρευμα, σιδηρόδρομος, παντού απέτυχαν οι ιδιωτικοποιήσεις. Ανεξαιρέτως.

    Εντάξει λοιπόν, ας κάνουμε κι εμείς το πείραμα, μην μας πουν "ξενέρωτους". Στο τέλος, το υπογράφω, για αυτό θα γίνουν και θα συμφωνηθούν όλα: Για να μην πει ο Σόιμπλε τον Σαμαρά ξενέρωτο.

    Εδώ θα είμαστε: Το κέρδος θα πάει σε ιδιώτες, η ζημιά θα καλυφθεί με φορολόγηση σε μισθωτούς και συνταξιούχους.

    Καλησπέρα

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Πεπόνης 10/07/2012 11:40:31

      Τίποτα να μη γίνει αν δε γίνει σωστά. Στο χέρι μας είναι. Ξαναλέω, δεν υπάρχει ζημιογόνο τμήμα συντήρησης δικτύων, οι υπηρεσίες αυτές για τη χρήση των δικτύων, χρεώνονται στον "εμπορικό πάροχο" δηλ. σε αυτόν που χρησιμοποιεί τα δίκτυα, ανάλογα με την κυκλοφορία που κάνει. Σούμπιτοι οργανισμοί δεν είναι καλά να πωλούνται, διότι έτσι δημιουργείς ιδιωτικά μονοπώλια. Έτσι είτε δημιουργείς πολλές καθετοποιημένες ιδιωτικές ή μεικτές επιχειρήσεις (αμερικανικό μοντέλο) ή περισσότερες οριζόντιες με κατανομή του αντικειμένου. Το σημαντικότερο όλων είναι να υπάρχει ανταγωνισμός υπό αυστηρό έλεγχο, όχι το να γίνει τυφλά ιδιωτικοποίηση. Ρεύμα και σιδηρόδρομοι υπάρχουν πολλά πετυχημένα παραδείγματα στην Ευρώπη. Οι σουηδικοί σιδηρόδρομοι είναι ο ένας τύπος μοντέλου ιδιωτικοποίησης και είναι πετυχημένο από ότι ξέρω, παρόλο που δε θεωρείται το βέλτιστο. Και όπου υπήρξε αρχικά αποτυχία π.χ. Αγγλία, γίνονται γοργά βήματα "διόρθωσης" με ορατά τα πρώτα σημάδια βελτίωσης.

  61. Xristos avatar
    Xristos 09/07/2012 23:41:08

    Όντας κ. Ροδινέ από τους πιο αξιόλογους σχολιαστές, παρακολουθώ τα γραφόμενά σας συχνά-πυκνά. Αναρωτιέμαι, όμως γιατί ενόχλησε τόσο πολύ ο Στουρνάρας επειδή είπε τα εξής αυτονόητα 1) Για την κρίση δε φταίει το μνημόνιο ( ευθύνεται θα ήταν η εννοώντας προφανώς ότι η χώρα είχε ήδη εκτροχιαστεί προ της εφαρμογής του 2) Η διαπραγμάτευση χρειάζεται δύο μέρη. Επίσης η άρτι δημοσιευθείσα έκθεση του ΙΟΒΕ, εκτός από τα οικονομικά στοιχεία που δίνει κάνει και πολιτικές πολιτικές εκτιμήσεις του τύπου, τώρα που ομαλοποιήθηκε η κατάσταση και δεν συνέβη κάτι επισφαλές πολιτικά (προφανώς Σύριζα) πρέπει να συνεχισθεί το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων με μεγαλύτερη ένταση και στοχοπροσήλωση. Προφανώς καμία λέξη για επαναδιαπραγμάτευση. Ο Στουρνάρας και ο Σύριζα (από την ακριβώς αντίθετη πλευρά) είναι συνεπείς. Ο κ. Σαμαράς είναι ή τελικά προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στο ρεαλισμό και στους Νικολοπουλαίους που παραιτούνται για περισσότερα προνόμια και εξουσία; που νομίζουν ότι πολεμάνε τα συμφέροντα μοιράζοντας κούφιες υποσχέσεις και βάζοντας μετακλητούς αριστερά ή μάλλον δεξιά και δεξιά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Xristos 10/07/2012 06:59:32

      αγαπητέ Χρίστο,
      και εγώ τα αυτονόητα γράφω!
      Και το κάνω μάλιστα από το 2009!
      Δηλαδή:
      1.-Προφανώς και έπρεπε να πάρουμε μέτρα. Το ζητούσε ο Καραμανλής ήδη μετ' επιτάσεως από την Ανοιξη του 2009.
      Θυμάστε τις αντιδράσεις κομμάτων και τύπου μετά τη ΔΕΘ του 2009; Ο Παπανδρέου θεωρούσε τα μέτρα που εξήγγειλε ο Καραμανλής ..περιττά. Και τα κατήργησε!
      2. Η ελληνική κρίση μπορούσε να αντιμετωπιστεί με άλλο μείγμα πολιτικής, χωρίς μνημόνιο, και αυτό το φώναζε ο Σαμαράς από τότε που εξελέγη αρχηγός της ΝΔ. Το Ζάππειο Ι & ΙΙ ήταν προς αυτή την κατεύθυνση.
      3. Το μνημόνιο ήταν μια καταστροφική επιλογή που επιδείνωσε την κρίση την οποία θα θεράπευσε και αυτό πλέον το ομολογούν όλοι. Για αυτό και έχει ήδη αναθεωρηθεί, έγινε το PSI, υπογράφτηκε δεύτερο μνημόνιο και ζητούμε νέα αναδιαπραγμάτευση αυτού που ήδη συμφωνήσαμε πριν λίγους μήνες.
      Αν το πρόγραμμα ..δούλευε δεν θα χρειαζόταν όλα αυτά!
      4. Τέλος, προφανώς και η διαπραγμάτευση θέλει δύο, όμως σε κάθε διαπραγμάτευση υπάρχει το μέγιστο επιθυμητό και το ελάχιστα αποδεκτό. Αν ξεκινάς από το δεύτερο, ίσως δεν το επιτύχεις ούτε αυτό..

  62. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 10/07/2012 00:10:33

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, δεν υπάρχει αμφιβολία πως η κρίση που υπέβοσκε χρόνια θα έφερνε ένα είδος μνημονίου, ασφαλώς όμως όχι αυτό το μνημόνιο που υλοποίησε ο αναμφισβήτητος εντολοδόχος ΓΑΠ. Θυμόμαστε όλοι, το πώς όλο το σύμπαν συνωμοτούσε το Νοέμβριο του 2009 υπέρ της εκλογής στην αρχηγία της Ν.Δ. της Ντόρας, ακριβώς γιατί θα εξυπηρετούσε πρόθυμα το ίδιο σχέδιο.
    Ο νέος υπουργός Οικονομικών, φαίνεται πως μαζί με τις μεγάλες αλήθειες που ξεστόμισε κατά την παρέμβασή του, ένοιωσε και την ανάγκη να υπερασπιστεί τις τότε συμβουλές του, μάλλον τον τότε ρόλο του! Το βέβαιον είναι πως αυτό που είπε δε συνάδει καθόλου με τις εκφρασμένες θέσεις του Αντώνη. Άραγε καθίσταται και εύλογο το ερώτημα για την επιλογή του.
    Ψυχανεμίζομαι λοιπόν, πως όλα αυτά συμβαίνουν γιατί χάθηκε η ευκαιρία της αυτοδυναμίας για τη Ν.Δ., παρεμπιπτόντως δεν θεωρώ καθόλου τυχαία τη δημιουργία και ανάδειξη των Ανεξάρτητων Ελλήνων και μαζί με αυτήν χάθηκε και η ανεξαρτησία του πρωθυπουργού να βαδίσει στο δρόμο που είχε χαράξει και μας είχε δείξει. Με πονάει δε, πως αυτό που ειπώθηκε από το νέο υπουργό, προετοιμάζει εντέχνως την απαλλαγή των υπευθύνων, αλλά σκέφτομαι μελαγχολικά μήπως έτσι επιβάλλεται να γίνει, από εκείνους που έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι.
    Σπυριά κακά στο σώμα της χώρας είναι τούτα που γίνονται και κάποιοι που ίσως ξέρουν πολλά περισσότερα εμού, θα προσπαθήσουν να τα γιατρέψουν με φαρμακευτικές σκόνες και κάποιοι άλλοι θα ήθελαν την αφαίρεσή τους με νυστέρι! Προσωπικά ανήκω στους πρώτους γι’ αυτό και θαυμάζω τις τοποθετήσεις σου στα άρθρα σου. Μας αφυπνίζεις, σε μια εποχή που πολλοί του είδους, άρχισαν να ξαναμπαίνουν στο ασφαλές καβούκι τους! Κάποιοι ίσως να θέλουμε να ονειρευόμαστε ακόμα. Να είσαι καλά!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Aφροδίτη 10/07/2012 07:00:52

      Καλημέρα Αφροδίτη !

  63. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2012 01:01:07

    Όποια κριτική κι αν κάνουμε θα βρεθεί πάντα κάποιος πλανημένος, άσχετος ή απλώς ανόητος να της κάνει ...κριτική. Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ θέτεις ένα τέτοιο θέμα. Μήπως περίμενες το antinews να γίνει παπαγαλάκι της εξουσίας; Το έχω γράψει δεκάδες φορές: στηρίζουμε τον Σαμαρά, ελέγχουμε την εξουσία

    • Γ. Ε. Καλογρίδης avatar
      Γ. Ε. Καλογρίδης @ Factorx 10/07/2012 08:38:50

      Με ποιόν τρόπο τον στηρίζετε; Αρθρογραφώντας ότι πάσχουν από υφυπουργίτιδα οι υφυπουργοί που αυτός διόρισε.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Γ. Ε. Καλογρίδης 10/07/2012 10:22:52

        Εσύ φίλε λάθος σελίδα διαβάζεις. Στην σελίδα διορισμών της εφημερίδας της κυβερνήσεως μάλλον θα ήθελες να μπείς

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Factorx 10/07/2012 10:34:33

      Tι γιατί θέτω ένα τέτοιο θέμα;; Διαβάζω το αντινιούζ και θέλω να πηγαίνει καλά Σου λέω κάτι που σε ενοχλεί;;;. Χαλάρωσε είσαι πολύ τσιτομένος με το θέμα αυτό σου λέω. Ούτε παπαγαλάκι της εξουσίας ούτε υπερβολή από την άλλη μεριά. Οτι θες κάνε στο κάτω κάτω δική σου δουλειά είναι. Από χόμπυ σου γράφω.

  64. Μιχάλης Σ.Βάρδας avatar
    Μιχάλης Σ.Βάρδας 10/07/2012 18:42:28

    Έχω διαφορετική γνώμη από εσάς κ. Κώστα Ροδινέ .

    Είπε ο Στουρνάρας : " Η Κρίση έφερε το Μνημόνιο ".
    Πού έχει άδικο ; Αν δεν υπήρχε η Κρίση , θα υπήρχε το Μνημόνιο ;;
    Ασφαλώς και όχι .