#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2010 10:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς ξεκαθαρίζει τη ΝΔ από βαρόνους και συμφέροντα



Αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος της ΝΔ αναδεικνύεται ο Αντώνης Σαμαράς στην προσπάθεια του να κλείσουν όλα τα εσωτερικά μέτωπα πριν από την μετάβασή του στη ΔΕΘ.

Πρώτον τα φερόμενα ως πρωτοπαλίκαρα της Ντόρας στην εσωκομματική αμφισβήτηση του Σαμαρά, ή Έλσα Παπαδημητρίου και ο Θανάσης Γιαννόπουλος έριξαν νερό στο κρασί τους και συντάχθηκαν με την κομματική γραμμή, μετά την διαγραφή Μαρκογιαννάκη, αλλά και τον μηδενικό ορίζοντα που συναντά η κ. Μπακογιάννη στις προσπάθειές της για την ίδρυση νέου κόμματος.

Δεύτερον, ο Παναγιώτης Ψωμιάδης δεν τόλμησε να σηκώσει το γάντι και επικοινώνησε σήμερα πρωϊ πρωϊ με τον αρχηγό της ΝΔ για να του πει αν δέχεται να προτείνει τον Τζιτζικώστα αντί για τον αδελφό του

Τρίτον, κλείνει οριστικά η διακυβέρνηση του think tank της ΝΔ, του Ινστιτούτου Καραμανλής, από την οικογενειοκρατία και τους βαρόνους με την αποχώρηση Βαρβιτσιώτη και την αντικατάστασή του από τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη.

Αναφορικά με το τελευταίο και επειδή η πλευρά Βαρβιτσιώτη διαρρέει ότι απαχώρησε τάχα “ενοχλημένος από τον τρόπο που τον μεταχειρίστηκε η νέα ηγεσία του κόμματος”, η αλήθεια είναι ότι ο Σαμαράς του ζήτησε να παραιτηθεί με επιστολή του. Και επειδή δεν διαθέτει πλέον καμία δύναμη αντίστασης ο κ. Βαρβιτσιώτης αντάλλαξε την παραίτησή του με το χρίσμα στον γιο του, Μιλτιάδη, για τον Δήμο Γλυφάδας.

Κι ας μην ξεχνάμε ότι ο πατήρ Βαρβιτσιώτης, ως εκπρόσωπος της πιο παλαιοκομματικής αντίληψης στη ΝΔ, ήταν από τους ιδρυτές του συστήματος των βαρώνων, που υποκατέστησε την ιδεολογική και πολιτική πάλη με έναν αχταρμά πολιτικών, προσωπικών και επιχειρηματικών επιδιώξεων ο οποίος μετάλλαξε τη ΝΔ σε ένα “γαλάζιο ΠΑΣΟΚ” και οδήγησε τελικά στην μεγάλη ήττα των τελευταίων εκλογών.

Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ο Σαμαράς ξεκαθαρίζει αμείλικτα τη ΝΔ από την οικογενειοκρατία και τα συμφέροντα όποτε κρίνει και νομίζει αυτός, σύμφωνα με την εντολή που έχει από το εκλογικό σώμα που τον ανέδειξε  αρχηγό της ΝΔ. Κι ας μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά ακολουθούν το μεγαλύτερο μέχρι τώρα επίτευγμα του Σαμαρά: την διαγραφή της Ντόρας με την οποία άρχισε η πορεία της Αγίας Οικογένειας προς τα αζήτητα της Ιστορίας.

Το καραβάνι προχωρά λοιπόν κι ας ουρλιάζουν οι λύκοι.

Και όπως έχει γράψει από καιρό το Antinews, αν φανεί αμείλικτος και ανυποχώρητος στις αρχές του ο Σαμαράς θα κερδίσει τα πάντα. Πόση είναι η δύναμη της …μειοψηφίας Χανίων - Ευρυτανίας; 1%; 2%; Θέλετε 3%; Ας το χάσει, στο κάτω κάτω. Θα έχει να κερδίσει μια κοινωνία ολόκληρη που περιμένει από αυτόν το πραγματικά νέο.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 01/09/2010 10:28:48

    Η ιστορία θα δείξει για αυτές τις κινήσεις. Όλοι στην πολιτική δεν κάνουν υποχωρήσεις για τη σωτηρία της ψυχής τους...δούναι και λαβείν είναι όλα στη ζωή ...πόσο μάλλον στην πολιτική....ίδωμεν

    • Factorx avatar
      Factorx @ Tasos Dedes 01/09/2010 10:43:06

      Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τραίνο

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/09/2010 10:56:51

    Από τα "ΤΑ ΝΕΑ":

    "Η Ρηγίλλης εμφανίζεται ικανοποιημένη από την εξέλιξη της υπόθεσης, καθώς όπως λένε στελέχη του κόμματος το μήνυμα κατά της οικογενειοκρατίας πέρασε θετικά. Σημειώνουν, δε, ότι η απόφαση της ηγεσίας είναι πως δεν θα υπάρχει στο στελεχιακό δυναμικό περισσότερο από ένα μέλος κάθε οικογένειας. "

    ΑΜΗΝ!!!!

  3. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 01/09/2010 10:58:45

    ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ Α. ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ. ΤΟ 2009. ΠΡΟΕΔΡΕ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.

  4. dimiris avatar
    dimiris 01/09/2010 10:59:46

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=351603&dt=01/09/2010

    Θυμίζουν Δίκες της Μόσχας οι ακροάσεις του κ. Σαμαρά: οι κατηγορούμενοι για προδοσία και συνεργασία με τους ιμπεριαλιστές και τον Τρότσκι μπολσεβίκοι της παλαιάς φρουράς, με την υπόσχεση ότι δεν θα καταδικαστούν σε θάνατο, προέβαιναν σε δημόσιες εξευτελιστικές αυτοκριτικές όπου παραδέχονταν όλα όσα τους καταλόγιζε το κατηγορητήριο, έδιναν όρκους πίστης στον «πατερούλη του λαού»- και βεβαίως στο τέλος εκτελούνταν.

    Προφανώς δεν έχουν διαβάσει την ιστορία του κομμουνιστικού κινήματος οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, που μετά την κλήση τους «για προσωπική υπόθεσή σας» έσπευσαν να δηλώσουν πως θα « στοιχηθούν με την απόφαση του κόμματος στις αυτοδιοικητικές εκλογές » και σκέπτονται με ανακούφιση ότι « πάει, αυτό ήταν· έσωσα την πολιτική μου σταδιοδρομία ». Δεν τέλειωσε η ορδαλία τους: θα αναγκαστούν να κάνουν προεκλογικό αγώνα, να εκθειάζουν τις αρετές του περιφερειάρχη που δεν ήθελαν να στηρίξουν, να καταδικάζουν το μνημόνιο και όλες τις παραφυάδες του, να εξυμνούν το μεγαλείο του Αντώνη Σαμαρά όταν δασκαλεμένα ακροατήρια θα τους θέτουν ερωτήσεις για τη στάση τους. Θα εξευτελιστούν πλήρως και μετά θα είναι πολύ εύκολο να καρατομηθούν πολιτικά για να πάρουν τη θέση τους πραγματικά πιστοί και αφοσιωμένοι πολιτευτές της νέας ηγεσίας.

    Ητοι, η πολιτική του εξευτελισμού που ακολουθεί απέναντι στους απείθαρχους ο κ. Σαμαράς φαίνεται να αποδίδει- αλλά τέτοιες πολιτικές εξευτελίζουν το ίδιο το κόμμα, όπως το εξευτελίζει και ο Κώστας Καραμανλής: η χώρα βιώνει τη μεγαλύτερη καταστροφή μετά τη δικτατορία και ο υπεύθυνος ψηφίζει κατά του μνημονίου σιωπώντας. Εχει υπάρξει άραγε στην πολιτική ιστορία του τόπου, του κόσμου ολόκληρου, φαινόμενο κοινοβουλευτικού πρωθυπουργού που έναν χρόνο μετά την αποπομπή του δεν έχει αρθρώσει μία λέξη για να υπερασπιστεί την πολιτική του;

    Η Νέα Δημοκρατία δεν θα διασπαστεί διότι εξευτελισμένοι και δειλοί πολιτικοί δεν είναι σε θέση να ιδρύσουν νέα κόμματα. Θα περιθωριοποιείται σιγά σιγά διότι οι μεν έντιμοι Κεντροδεξιοί θα την εγκαταλείπουν, οι δε Δεξιοί θα προτιμούν τον αυθεντικό Γιώργο Καρατζαφέρη από τις καρικατούρες του που θα διοικούν τη Νέα Δημοκρατία.

    Και η αιτία για την απαξίωση του κάποτε μεγάλου κόμματος δεν είναι παρά ο Κώστας Καραμανλής που φέρθηκε όπως όλοι οι κληρονόμοι που βρίσκουν έτοιμη μεγάλη περιουσία. Αλλά αυτό δεν αποθαρρύνει μικρές και μεγάλες πολιτικές οικογένειες που προετοιμάζουν νέους κληρονόμους.


    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=351603&dt=01/09/2010#ixzz0yGpy4zjF

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ dimiris 01/09/2010 11:42:35

      Κουκιά έφαγε, κουκιά μαρτυράει η Επίσημη, ως συνήθως….

      • ένας Άμλετ avatar
        ένας Άμλετ @ ένας Άμλετ 01/09/2010 11:44:58

        …Η οποία έχει πλέον στρογγυλοκαθίσει στην 3η θέση των πρωινών εφημερίδων, και έπεται συνέχεια…

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ dimiris 01/09/2010 12:14:52

      Tι να πει και το ΔΟΛιο συγκρότημα. Εκεί που είχε συνηθίσει τη ΝΔ ως το κόμμα της καρπαζιάς, βλέπει ένα κόμμα που ανασυγκροτείται με τρόπο πρωτοφανή στην ιστορία του,χωρίς μέχρι στιγμής να πέφτει στις παγίδες του καθεστώτος και των ΜΜΕ και χωρίς να φοβάται να συγκρουστεί με το ΠΑΣΟΚικό κατεστημένο εκεί που πρέπει.

    • Greekx avatar
      Greekx @ dimiris 01/09/2010 16:05:34

      Φιλική ερώτηση.
      Μόνος σου τα σκέφτηκες όλα αυτά η πήρες και τη ..βοήθεια του κοινού????

    • panos avatar
      panos @ dimiris 01/09/2010 18:44:25

      ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΠΑΛΙ!!!!!!!!ΜΠΑ ΣΕ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ!!!....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑΝ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΙΑ ΒΗΜΑ???????ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimiris 01/09/2010 18:52:49

      Να δείτε που σε λίγο καιρό ο ΔΟΛ θα εξυμνεί τον ΚΚ.

  5. sertis avatar
    sertis 01/09/2010 11:08:07

    καταρχήν για τη μειοψηφία χανιων ευρυτανίας......συνολικά είναι 37000 ψήφοι της νδ σε αύτούς τοους νομούς...πάνω από τις 15000 δεν ανήκουν στην ντορα....σε εκλογικά ποσοστά αυτό ειναι 0,2%....πέρα από αυτό χτές ακόμα και στο γκαλοπ της gpo με την πονηρή ερώτηση μόνο το 19% των ψηφοφόρων της νδ σκέφτονται να την ψηφίσουν.....τί σημαίνει αυτό.....σε συνθήκες εκλογικής μάχης αυτό θα γίνει 9%....κοινώς ούτε 3% δεν πιάνει...

  6. rs avatar
    rs 01/09/2010 11:13:21

    @ΑΔΕΞΙΕ,
    μπορείς σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις ποιός... έχασε την "την ιδεολογική και πολιτική πάλη" και την ...βρήκε η Δεξιά;
    Θα τρελαθούμε τελείως:Έχουν αντιστραφεί οι έννοιες πλέον. Τα πάντα, στην πολιτική, έχουν χάσει το νόημά τους!
    Και κάτι ακόμα.Με δοσοληψίες του τύπου "ο κ. Βαρβιτσιώτης αντάλλαξε την παραίτησή του με το χρίσμα στον γιο του" για τί είδους "κόμα" μιλάμε;
    Δεν έχετε καταλάβει οτι τα κόματα που βασίζονται σε λαμόγια για την ¨σύληση" του δημόσιου πλούτου (Βατοπέδι, ομόλογα, Κοσκωτάς, προμήθειες κάθε είδους) έχουν τελείώσει!

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ rs 01/09/2010 11:30:34

      Αυτό δε λέω κι εγώ; Οσοι ευθύνονται για (Βατοπέδι, ομόλογα, Κπρομήθειες κάθε είδους) έχουν τελείώσει! Τους βλέπεις πουθενα στη ΝΔ; τα παιδιά του Κοσκωτά ζουν και βασιλευουν όμως στο ΠΑΣΟΚ

      • rs avatar
        rs @ Αδέξιος Δεξιός 01/09/2010 18:09:14

        Μακρά απο μένα η υπεράσπιση του ΠΑΣΟΚ, αλλά είσαι μεροληπτικός.Το θέμα όμως είναι η νοοτροπία και ο τρόπος λειτουργίας των κομάτων. Και δευτερευόντως τα πρόσωπα.

  7. κοινή λογική avatar
    κοινή λογική 01/09/2010 11:14:39

    ....αν η ανανέωση λέγεται Βαγγέλας Μεϊμαράκης, ΟΚ.
    Συμπαθάτε με, αλλά αν θεωρηθεί think tank το Ιδρυμα Καραμανλής, ο εγνωσμένης κομματικής αξίας Βαγ. Μεϊμαράκης, δεν γνωρίζω τι είδους πολιτική και επιστημονική σκέψη μπορεί να παράξει. Όχι ότι ο Βαρβιτσιώτης μας είχε πήξει στην πολιτική σκέψη.
    Τι θέλω να πω? Ανανέωση στον υπέργηρο καραμανλισμό μπορεί να είναι ο Βαγγέλης. Αρβανιτόπουλος όμως, για παράδειγμα, δεν είναι...ούτε σπουδές έχει, ούτε ακαδημαϊκό υπόβαθρο, ούτε επιστημονική κατάρτιση. Και το Ίδρυμα ενός Κόμματος που διεκδικεί την εξουσία και οφείλει να ορίσε, σχεδιάσει και τεκμηριώσει την ιδεολογική του πλατφόρμα με τρόπο συγκεκριμένο και άρτιο επιστημονικά (όχι τύπου "κοινωνικό Κέντρο"), χρειάζεται ολοκληρωμένο επιστήμονα στο χώρο, όχι κατάλληλο (ενδεχομένως) γραμματέα Κόμματος.

    • Factorx avatar
      Factorx @ κοινή λογική 01/09/2010 11:18:07

      Δεν διαφωνω, αλλά διοικητής ιδρυματος αναλαμβάνει. όπς λέμε διοικητής νοσοκομείου, νεκροταφείου κλπ

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ κοινή λογική 01/09/2010 11:29:14

      Για να είμαστε δίκαιοι για τον Μειμαράκη μπορούμε να πούμε πολλά οφείλουμε όμως να του αναγνωρίσουμε ότι ήταν από τους λίγους υπουργούς του Καραμανλή που δεν προκάλεσαν με την προσωπική του ζωή.
      Ουτε κότερα ούτε πάρτυ ούτε οικογενειακές εταιρίες ούτε τίποτα.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Aris. A 01/09/2010 12:49:19

        Kαι η γιαγιά μου στο νεκραταφείο δε με ενόχλησε ποτέ.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ κοινή λογική 01/09/2010 13:48:58

      Ποιόν ενοχλεί ο ομόλογος του Λαλιώτης στο ίδρυμα Α.Παπανδρέου;

      • κοινή λογική avatar
        κοινή λογική @ χελιδόνι 01/09/2010 14:25:07

        άρα το νέο κριτήριο επιλογής που εγκαινιάζεται με την εν λόγω επιλογή είναι "σε ποιο βαθμό ενοχλεί ο εν δυνάμει διοικητής"?

        ωραίο κριτήριο. να βάλουμε κι άλλα παρόμοια, όπως προτιμά καφέ ή μπλε κάλτσες, πίνει λευκό ή κόκκινο κρασί, απολαμβάνει κωμωδίες ή ταινίες δράσεις στο σινεμά, ξυρίζεται με μηχανή ή ξυραφάκι...

        Έλεος, και για να σοβαρευτούμε, από τη στιγμή που επιλέγεις διοικητή, επιλέγεις πρόσωπο με ικανότητες διοίκησης, γνώση του αντικειμένου, δυνατότητες ανάπτυξης του προς διοίκηση οργανισμού. Διαφορετικά και κατά περίπτωση προσώπου, βολεύεις φίλους, βγάζεις υποχρεώσεις, εξαγοράζεις σιωπή, καλύπτεις μηνιαίες ανάγκες γνωστού, (νομίζεις ότι) τη σπας στον εσωκομματικό αντίπαλο.

        Φάκτορα, αν ανοίξει πάντως θέση στους τάφους των Βενιζέλων στα Χανιά, πες στον Πρόεδρο να στείλει το Βαγγέλα: θα καμαρώνει τη Ντόρα και τον Επίτιμο αφ'υψηλού....

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ χελιδόνι 01/09/2010 15:55:47

        χιχιχι!

  8. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 01/09/2010 11:20:53

    Ο νέος και ΝΕΑΝΙΚΟΣ στη σκέψη αρχηγός της μεταβαλλομένης κατά τρόπο που ταιριάζει στο κόμμα μας, είναι γενναίος με ψυχή που πάλλει από αγάπη για τηνΕλλάδα. Αντώνη Σαμαρά δείχνεις το ΔΡΟΜΟ σ'όλους. ΠΡΟΧΩΡΑ με σύνεση και επιμονή. μαζί σου είμασταν, είμαστε και θα είμαστε για πάντα. Γιατί αντιπροσωπεύεις το μοναδικό στην Ελληνική πολιτική σκηνή.

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 01/09/2010 11:22:30

    Ο Σαμαράς πρέπει να προχωρήσει μέχρι τις εκλογές του Νοεμβρίου στα εξής σημαντικά :

    a) Διατύπωση όσο το δυνατόν ποιό συγκεκριμένων θέσεων για, οικονομία, δημόσια διοίκηση, παιδεία, προστασία περιβάλλοντος.

    β) Στην δημιουργία μέσω internet ενός καναλιού επικοινωνίας με τους πολίτες όπου θα περνάνε τα μηνύματα του χωρίς στρεβλώσεις.

    Κατά τα λοιπά η αδυναμία της Μπακογιάννη να βρει υποψήφιο μέσα στην έδρα της την Κρήτη, καθώς και η επιστράτευση ταχυδακτυλουργιών από τα γνωστά μέσα ενημέρωσης γκάλοπ κλπ δείχνουν ότι είναι ο απόλυτος νικητής σε εσωκομματικό επίπεδο.
    Ελπίζω να μην επιστρέψει την επιστροφή της Μπακογιάννη παραμονές εκλογών όπως θα τον πιέζουν οι γνωστοί κύκλοι.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η Μπακογιάννη θα κάνει κόμμα απλά για να φαίνεται στα γκάλοπ και για παζαρέψει την επιστροφή της.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Aris. A 01/09/2010 13:07:35

      @ Aris.A
      Γιατί πιστεύεις πως η Ντόρα θα κάνει κόμμα; Αν είχε τα νεφρά, θα το είχε κάνει ήδη και δεν θα έστηνε το forum πολιτικού προβληματισμού! Φαντάζομαι ότι ο προβληματισμός των συμμετασχόντων σ' αυτό, αφορά αποκλειστικά στο πολιτικό της μέλλον και μόνο!
      Και μην ξεχνάς επίσης, ότι έχει ακόμα μια προίκα αφάγωτη από τον ομογάλακτο αδελφό Καρατζαφέρη, που χρόνια πάσχιζε να κτίσει μητσοτακικό κόμμα εκτός της Ν.Δ.
      Αν κάνει κόμμα θα αναγκαστεί να υποστεί τη μέτρηση στις δημοσκοπήσεις, χάνοντας τον πονηρό προσδιορισμό του "άλλο", που το βάζουν οι φίλοι δημοσκόποι στο ίδιο τσουβάλι, με τα άκυρα, τα λευκά και την πρόθεση αποχής, για να την ενισχύσουν!
      Η Ντόρα έναν σκοπό είχε εξ αρχής και ενισχύεται περισσότερο από τα μαύρα μαντάτα που παίρνει. Και αυτός δεν είναι άλλος, από το πώς θα υπονομεύσει πιο αποτελεσματικά τον Αντώνη και πώς θα ξαναγυρίσει, μετά βαΐων και κλάδων, στο μεγάλο μαγαζί!
      Θεοί και δαίμονες θα δουλέψουν γι αυτόν το σκοπό!

  10. rigakisalex avatar
    rigakisalex 01/09/2010 11:37:06

    Μακάρι να ήταν αυτός ο ηγέτης που έχει ανάγκη η Ελλάδα
    http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2175.aspx

  11. lpap avatar
    lpap 01/09/2010 11:46:35

    .........Και επειδή δεν διαθέτει πλέον καμία δύναμη αντίστασης ο κ. Βαρβιτσιώτης αντάλλαξε την παραίτησή του με το χρίσμα στον γιο του, Μιλτιάδη, για τον Δήμο Γλυφάδας..
    Πως γίνεται να μη διαθέτει δύναμη αντίστασης και ταυτόχρονα να ανταλλάσει, με βάση το κείμενο, θέση με γιό. Κι αφού δεν έχει δύναμη πως καταφέρνει και περνάει το γιό του, αν εκλεγεί στην ΤΑ;;
    Κάποτε πρέπει να καταλάβει ο Σαμαράς πως τέτοια άτομα, όχι απλά παλαιοκομματικά αλλά απολιθώματα, δεν έχουν πια καμιά στήριξη από τη λαϊκή βάση του κόμματος. Οι παλιές εποχές πέρασαν ανεπιστρεπτί. Τα προβλήματα θα είναι τόσο μεγάλα που πας ψεύτης κι ανειλικρινής, όσο κι αν θα προσμένουμε όλοι κάτι θετικό, θα αποπέμπεται. Και καλά θα κάνει να τους αποπέμψει τάχιστα. Ούτε κει θα προσφέρει κανείς τους τίποτα. Γιατί κάποιοι έμαθαν μόνο να χουν δικαιώματα κι όχι υποχρεώσεις έναντι του πολίτη.
    Εύχομαι να χαθούν οι δήμοι ποαυ στηρίζονται από στελέχη φθαρμένα κι ανίκανα και να αποδειχτεί στην πράξη πως κάποιες επιλογές ήταν λαθεμένες. Με αφετηρία εμένα δηλώνω πως αρνούμαι να ψηφίσω και να υποστηρίξω την κάθοδο του Δ. Σταμάτη στο Δήμο Αγρινίου. Ένα άλλο ΤΙΠΟΤΑ......καμιά φορά τις επιλογές μας τις υποστηρίζουν οι προηγούμενες κινήσεις μας..στην προκειμένη περίπτωση η θητεία στη νομαρχία ήταν από τις πιο αποτυχημένες. Γιατί λοιπόν να επιλέξω έναν αποτυχημένο, γιό πρώην υπουργού της ΝΔ που στη ζωή του μόνο να εκλέγεται έμαθε...Η οικογενειοκρατία δεν αφορά μόνο τα μεγάλα,λεγόμενα, τζάκια αλλά και μικρότερα.
    Ατελείωτα πράγματα θα μπορούσε να γράψει κανείς για την αλληλεπίδραση που ασκεί ο ένας στον άλλο στο πολιτικό σκηνικό αυτής της χώρας. Αλλά ως εδώ...αρκετά μας πιάσανε κώτσους( μη γράψω τίποτε άλλο τώρα)..

  12. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 01/09/2010 11:49:07

    Mας στεναχώρησε ο Βαγγέλας στις εκλογές του Νοεμβρίου με τα τρελλοτερτίπια που έκανε. Του ευχόμαστε να βρει στο Ίδρυμα τη γαλήνη που χρειάζεται για να ωριμάσει.

  13. Astefan avatar
    Astefan 01/09/2010 12:13:08

    Ο Βαρβιτσιώτης ήταν από τους πιο αξιόλογους πολιτικούς της Μεταπολίτευσης και ένα εξαιρετικό στέλεχος της Νέας Δημοκρατίας.

    Λυπάμαι πολύ για τα σχόλιά σας.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ Astefan 01/09/2010 12:16:55

      "Ήταν" η λέξη-κλειδί

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Astefan 01/09/2010 12:50:39

      Ο καθένας έχει δικαίωμα να καίει τη Σημαία.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/09/2010 12:53:33

        ???!!!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/09/2010 12:58:17

        Dimi

        Μην εκπλήτεσαι.

        Δήλωση του Μίλτου ήταν για τη σημαία.

        Το ξέχασες?

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Astefan 01/09/2010 13:51:35

      Astefan ... ΓΟΒ τον λέγανε,οι στενοί του, όχι "αξιόλογο"!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Astefan 01/09/2010 16:17:01

      Ελάτε ρε παιδιά, ο Βαρβιτσιώτης μας έφταιξε τώρα; Μη ξεχνάτε ότι αν δεν επενέβαιναν αυτοί (με Αχιλλέα και Μολυβιάτη) στις κρίσιμες στιγμές, το κόμμα θα ήταν στα χέρια του Μητσοτακεϊκου. Και ο παππούς Καραμανλής που τον είχε στενό συνεργάτη του, δεν μπορεί να έκανε τόσο λάθος, τουλάχιστον για το ήθος του.
      Άλλο ο γιός..

      • klausevitz avatar
        klausevitz @ Kώστας Θ. 01/09/2010 16:40:20

        Πάσο!

      • crocodile avatar
        crocodile @ Kώστας Θ. 01/09/2010 19:05:30

        Και πως είσαι σίγουρος πως το Μητσοτακέικο θα τα κατάφερνε χειρότερα απ'το Καραμανλέικο;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Kώστας Θ. 01/09/2010 20:29:52

        crocodile ....πήραν την πιστοποίηση 90-93!

  14. KM avatar
    KM 01/09/2010 12:22:11

    @ Aris. A

    Άρη, όντως ο Μεϊμαράκης ήταν από τους λίγους της κυβέρνησης Καραμανλή που δεν προκάλεσαν με τη προσωπική τους ζωή. Θα έπρεπε να θεωρείται βεβαίως αυτονόητο ότι ένας πολιτικός που διακονίζει την αλλαγή του πολιτικού συστήματος, την αναμόρφωση και αναδιάρθωση της Ελλάδας και τη γενικότερη πρόοδο και ανάπτυξη δεν θα πρέπει να κρίνεται με κριτήριο τη σεμνότητα.

    Λυπάμαι, αλλά δεν είδαμε μηδέ ακούσαμε κάτι βαθυστόχοστο και με όραμα απο τον εν λόγω πολιτικό. Ορθώς λοιπόν η "κοινή λογική" αναφέρεται στην ανάγκη για επιστημονικά άρτια συμβολή ενός πολιτικού στην ιδεολογική πλατφόρμα ενός κόμματος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ KM 01/09/2010 15:49:03

      “διακονεί” = υπηρετεί

  15. sertis avatar
    sertis 01/09/2010 12:22:52

    πάντως το no news έχει σκυλιάσει.......δεν τους έκανε τη χάρη ο πανικας, δεν τους την κάνει η νδ.....

  16. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 01/09/2010 12:29:35

    O Kώστας Μπακογιάννης τι είναι?

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ ΝΙΚΟΣ 01/09/2010 14:20:36

      Δεν έχει κανένα επίσημο χρίσμα από την ΝΔ ο εγγονός του Μητσοτάκη.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Γιάννης Χριστόπουλος 01/09/2010 15:52:00

        Ανεπισήμως όμως;

      • κοινή λογική avatar
        κοινή λογική @ Γιάννης Χριστόπουλος 02/09/2010 12:40:19

        όταν ο Γραμματέας Αυτοδιοικητικού Β. Μιχαλολιάκος, δηλώνει στα κανάλια ότι ο Κώστας Μπακογιάννης δεν είναι μόνο γιος της Ντόρας αλλά είναι και γιος ενός άξιου αγωνιστή της ΝΔ που δολοφονήθηκε, του Παύλου Μπακογιάννη, και η ΝΔ θα στηρίξει το γιο ενός τέτοιου αγωνιστή, τι είναι?????

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/09/2010 12:40:33

    Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ Ο ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΣΧΟΛΙΟ Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΕΚΑΝΕ ΠΙΣΩ.
    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝ ΦΥΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
    Ο ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΙΑΣΟ,ΕΚΕΙΝΟ ΤΩΝ ...ΣΚΙΩΝ.

  18. ganasta avatar
    ganasta 01/09/2010 13:09:13

    Επιτέλους Πρόεδρε το τελευταίο τριήμερο έπραξες τα αυτονόητα.
    Μπορούμε πλέον να είμαστε περισσότερο αισιόδοξοι.
    Καλημέρα Αντώνη!

  19. deldio avatar
    deldio 01/09/2010 13:23:49

    Η αντίθεση στην οικογενειοκρατία δεν είναι αλά καρτ. Δεν μπορεί να απειλείς με διαγραφή τον Ψωμιάδη επειδή θέλει να βάλει τον αδελφό του στο ψηφοδέλτιο και από την άλλη να δίνεις το χρίσμα στο Μ. Βαρβιτσιώτη στη Γλυφάδα και στο γιο της Μπακογιάννη (και εγγονό του Επίτιμου) στο Καρπενήσι, τα οποία είναι ο ορισμός εκείνου που υποτίθεται ότι καταπολεμάς. Εκτός και εάν στην περίπτωση Ψωμιάδη είναι άλλοι οι λόγοι και όσα λέγονται είναι προφάσεις.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ deldio 01/09/2010 14:02:00

      Ο Μπακογιάννης δεν έχει χρίσμα της ΝΔ. Προσωπικά με ενόχλησε το γεγονός πως στη Μάνη λακωνίας (δήμος που η ΝΔ παίρνει 70% και βάλε) στηρίζουν τον αδερφό του Μιχαλολιάκου και όχι κάποιον από τους άλλους υποψηφίους που όλοι ανήκουν στη ΝΔ. Για τον αδερφό του Μιχαλολιάκου λέγονται διάφορα, διόλου κολακευτικά.

      • G.K avatar
        G.K @ ΓΙΑΝΝΗΣ 01/09/2010 17:41:15

        Στη Μάνη δεν παίρνει χρίσμα κανείς.

        Ο Κυριάκος Μιχαλολιάκος έχει ανεξάρτητη πολιτική παρουσία,από την εποχή που ήταν συνδικαλιστής στην ΟΛΎΜΠΙΚ ΚΕΤΕΡΙΝΓ και τώρα είναι δήμαρχος δυτικής Μάνης.
        Γιατί άραγε δε μπορεί να ζητήσει να εκλεγεί χωρίς χρίσμα μεταξύ τριών ή τεσσάρων άλλων που κατεβαίνουν?
        Δεν αναζήτησε καμιά πολιτική καριέρα όντας δήμαρχος της ιδιαιτέρας πατρίδας του των 1500 ψηφοφόρων.
        Μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

    • Wonderland avatar
      Wonderland @ deldio 01/09/2010 15:08:59

      Δεν εδωσε χρησμα στον Κωστακη τον Μπακογιαννη , ποσες φορες πρεπει να το πουμε ? Και η εμπαθεια εχει ορια , μετα γινετε γραφικη.
      Για τον υιο Βαρβιτσιωτη και εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα το αντιπαρερχομαι γιατι τα θετικα βηματα ειναι πολλα τις τελευταιες μερες .
      Ας βοηθησουμε τωρα και εμεις με την ψηφο μας να φυγουν και τα τελευταια υπολειματα οικογενειοκρατιας <>

  20. BlueSky avatar
    BlueSky 01/09/2010 13:58:24

    Φάκτορ, πρέπει να πειστεί η ΝΔ, πως είναι απαραίτητο να κατεβάσει υποψήφιο στο Καρπενήσι, ασχέτως των παράπλευρων απωλειών. Η δρακουλίνα, πρέπει να πάψει να λειτουργεί ανεξέλεγκτα και να νιώσει την καυτή ανάσα της ΝΔ.

  21. Anon avatar
    Anon 01/09/2010 14:21:11

    "Και επειδή δεν διαθέτει πλέον καμία δύναμη αντίστασης ο κ. Βαρβιτσιώτης αντάλλαξε την παραίτησή του με το χρίσμα στον γιο του, Μιλτιάδη, για τον Δήμο Γλυφάδας"... αυτό ρε φίλε δεν λέγεται ξεκαθάρισμα λέγεται συνδιαλλαγή... Γιατι στη Θεσσαλονίκη, ο Τζιτζικώστας (που θα μπει στη θέση του αδερφού Ψωμιάδη) δεν είναι ο υιος του πατηρ τζιτζικώστα?? Η τον κανακάρη της Ντόρας και αυτό ξεκαθάρισμα ήταν? Αν όλα αυτά τα βλέπεις ως ξεκαθάρισμα καληνύχτα και καλή τύχη. Κυριακή κοντή γιορτή.

  22. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 01/09/2010 14:25:34

    Αγαπητοί φίλοι, ηρεμήστε!
    Το επίπεδο του πολιτικού πολιτισμού αυτού του χώρου κρίνεται από την ποιότητα των μηνυμάτων που αναρτώνται. Αντί να πετροβολάμε αυτούς που μέχρι χθες εκθειάζαμε, ψηφίζαμε, χειροκροτούσαμε ας είμαστε χαρούμενοι ότι γίνεται πρόοδος και ας κοιτάζουμε μπροστά. Δείτε το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Δεν θα ήταν καλλίτερα να λέμε ότι ο Βαρβιτσιώτης μετά από μια μακρά πολιτική σταδιοδρομία αποσύρεται στο Ίδρυμα Καραμανλη όπου με την πείρα του θα συνεχίσει να υπηρετεί την δημοκρατία. Δεν θα ήταν καλλίτερα να λέγαμε ότι ο Σαμαράς αποδεικνύει κάθε μέρα ότι είναι ηγέτης με αρχές, αλλά και ο ότι Ψωμιαδης απέδειξε ότι δεν έχει μόνο αρχ.δ.α αλλά έχει και χαρακτήρα. Μην ξεχνάτε ότι χρειάζονται μαχητές στην ΝΔ με όλων των ειδών τα ταλέντα. Δεν αρκούν αυτοί που δουλεύουν μόνο με τον κοντυλοφόρο. Τα πικρόχολα σχόλια και τα πετροβολήματα κρατάτε για τα λαμόγια και τα κομματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ.

    • netos avatar
      netos @ Αγροφυλακας 01/09/2010 14:47:05

      Και με τον αστυφύλαξ και με τον αγροφύλαξ

      • Kalazar avatar
        Kalazar @ netos 01/09/2010 18:24:52

        Σου είπε κανεις οτι εδώ είναι κομματικό μπλόγκ; Από αγροφύλαξ έγινες και κομματικός χωροφύλαξ; Θα πας και στην έκθεση με κουστουμιά μήπως; Τα μαλλιά τα έβαψες; Τρίχα.

    • ΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΝΤΙΝΟΣ @ Αγροφυλακας 01/09/2010 15:11:24

      Απο αρχδ... δεν ξερω ΒΑΡΙΔΙΑ βλεπω .....

    • spiros avatar
      spiros @ Αγροφυλακας 01/09/2010 16:31:10

      Έχεις απόλυτο δίκαιο. Εμείς δεν του αναδεικνύαμε με την ψήφο μας;

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ Αγροφυλακας 02/09/2010 10:07:43

      Βρήκα και αυτή τη σημαντική σου παρεμβαση ψαχνοντας σε . Είσαι ο φυλακας της κοματικής καθαρότητας και διωχνεις και κόσμο; Μαζεψτε τον αδέρφια. Σουτ θελει η κανάγια.

  23. minaras avatar
    minaras 01/09/2010 14:46:55

    Καλή κίνηση αλλά την οικογενειοκρατία δεν την έχει διαλύσει ακόμα,βλέπε Μπεκίρης-Κεφαλογιάννη-Σταικούρας-Κεδίκογλου-Κυριάκος Μ και δεν ξέρω και πόσοι άλλοι...
    Περιμένουμε...

  24. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 01/09/2010 14:57:35

    Έτσι για να διαφυλάξει-απαλλάξει το κόμμα,...θυσίασε την Γλυφάδα.
    Κακή αρχή έκανε η...Ιφιγένεια.

  25. moriarty avatar
    moriarty 01/09/2010 15:40:49

    βρε παιδιά, αν ο Μεϊμαράκης δεν είναι βαρώνος, τότε τί είναι; βαρωνέτος ή βαρ-όνος; Τι περγαμηνές έχει ο άνθρωπος για να γίνει πρόεδρος think tank; Ότι ως ΥΠΕΘΑ δεν αγόρασε βλήματα για τα tanks; Να περιμένουμε ότι θα εισάγει τώρα τα βλήματα στο think tank; Εκτός κι αν ο Πρόεδρος θέλει να το κλείσει το Ινστιτούτο και έβαλε τον Βαγγέλη για νεκροθαύτη :-))

  26. κικη avatar
    κικη 01/09/2010 15:41:30

    Δηλαδη πως δεν προσεβαλε ο Μειμαρακης τους πολιτες με την συμπεριφορα του,δηλαδη τι αλλο επρεπε να κανει.Πρωτον ως υπουργος δεν εκανε τιποτα,ενα μεγαλο τιποτα.Το υποβρυχιο το αφησε να σουρνεται,χρονια και για χρονια.Την θητεια την μειωσε για ψηφοθηρια ,χωρις να εξετασει αν το στρατευμα εχει αυτην την δυνατοτητα της μειωσεις των στρατευσιμων.Τριτον οργανωσε δικο του μηχανισμο διοριζοντας τους προσωπικους του φιλους και κομματαρχες σε θεσεις διευθυντικες,και προεδρων εταιρειων του υΠΕΘΑ,χωρις να εχουν σχεση με το αντικειμενο, φιλος του ιδιοκτητης φροντιστηριου ,φιλολογος στην ΕΑΒ,ο αλλος συνεταιρος του φροντιστηριου στην ΕΒΟ,μπραβο.Σε εκεινον τον περιφημο διαγωνισμο το ξαναγρψα,τον ακυρο,στις διεθνεις σχεσεις και στρατηγικων σχεδιασμων,θεολογο χωρις διδακτορικο ,η μεταπτυχιακα,υπαλληλο στον οικο Ναυτου,και δασκαλα απο την Ηλιουπολη.Μπραβο.Σε θεσεις κλειδια του υπουργειου,διαφορες,κυρατσες του προσωπικου του μηχανισμου.Τις ιδιαιτερες του τις διορισε αλλου μονιμες λιγο πριν την πτωση,και ειχε αρκετες.
    Ο δικηγορος που εμενε σε καποια γειτονια της Αθηνας,ενας τρεχον δικηγορος σπιτι στην Αραχωβα,βολτες στην Μυκονο.
    Δηλαδη πως δεν μας προβληματισε η συμπεριφορα του;Και μετα τσαλιμια και σαχλες ποιος ο Μειμαρακης παιδι του κομματικου σωληνα.
    Και τι θα κανει εκει,μπορει αυτος ο νεαντερταλ,να παραγει σκεψη,ιδεες,τιποτα,θα διορισει παλι τους κολλητους του,τις κυρατσες,και θα περιφερεται σαν φουσκωμενος διανος ,προεδρος του ιδρυματος,παλι με τα δικα μας λεφτα.Σπιτι του επρεπε να παει και μετα τα εσωκομματικα της ΝΔ,τις εκλογες εννοω.Αντε μπραβο,που θα μας βγαινει παλι ο τσαμπουκας στα καναλια να λεει.

  27. κικη avatar
    κικη 01/09/2010 16:02:19

    @ Γιαννη,
    Στον νεοκοπο δημο Μανης δεν εχει δωθει το χρησμα γιατι απλουστατα ποτε η ΝΔ δεν δινει χρησμα ,γιατι ολοι ειναι νεοδημοκρατες,και δεν θελει να στεναχωρησει τους αλλους,υπολοιπους.
    Αλλα ειναι ιδιορρυθμη περιπτωση η Μανη.
    Στα ψηφοδελτια του καθενος υποψηφιου ειναι ολοι ανακατεμενοι,και μετεχουν και πασοκοι,και αγραμματοι,και διαφοροι επαγγελματιες που εχουν μεγαλες φαμιλιες,σογια,αυτο το τελευταιο μετραει.
    Εμεις στον δημο μας ,που τωρα ειμαστε μεσα στον δημο Μανης,καποιον να μας μαζεψει τα σκουπιδια θελουμε.Επι δεκαετια αυτο το προβλημα αλυτο και ας ειχαν δεν ειχαν το χρησμα.Μας δουλευαν ολοι.Τα δικα μου συμπληρωνουν εξαμηνο,θα τους κανω και γενεθλια.
    Δηλαδη για να καταλαβεις οποιος πει βρει μια λυση γιαυτο θα βγαινει για παντα,οποιου κομματος και να ειναι,αλλα ειναι ολοι λαμογια.
    Ασε το χρησμα το παιρνουν εδω μονοι τους. Το ηξερες οτι οι Μανιατες ειναι οι τελευταιοι που εγιναν Χριστιανοι σε ολη την Ευρωπη, τον 12 αιωνα.Αντε να συνεννοηθεις,για το ποιος ειναι καλυτερος μετα.

  28. Sineidisi avatar
    Sineidisi 01/09/2010 17:50:41

    Θέλει πολυ δρόμο ακόμα ο Σαμαράς.

    Έχει κάτι μπουμπούκια ακόμα μέσα.....

  29. Sineidisi avatar
    Sineidisi 01/09/2010 17:59:12

    Με τον Μειμαράκη δε μετα το ΥΠΕΘΑ θα μεγαλουργήσει και κει .....

  30. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 01/09/2010 18:14:07

    Kανει κινησεις ο Σαμαρας, αλλα δεν μπορουμε να πουμε ακομα οτι απαλλαχτηκε απο τους μεγαλοβαρωνους του παρελθοντος και την οικογενειοκρατια.
    Ο μεν Βαρβιτσιωτης ο πρεσβυτερος ανταλλαξε τη θεση του με την υποψηφιοτητα του γιου του (που πολυ θα ηθελα να ξερω τι επαγγελεται και επι ποσα χρονια περαν των διακοπων του στο εξωτερικο) και ακομα διατηρει σε καιριο ποστο στο κομμμα την κορη του Κεφαλογιαννη,ο οποιος εχει καταδικαστει αμετακλητα απο τα ελληνικα δικαστηρια για σοβαρα αδικηματα. Εκτος και αν η ωραιοτατη κατα τα αλλα θυγατερα, εχει να επιδειξει καποιο ιδιαιτερο κοινωνικο εργο η υψηλου επιπεδου σπουδες και επαγγελματικη σταδιοδρομια σε καποιο τομεα, στα 29 της...

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Αθωος περαστικος 01/09/2010 18:23:43

      E, τι μόνο η ΚΝΕ θα εχει ωραία κορίτσια? περαστικά μας Αθώε!...

  31. Factorx avatar
    Factorx 01/09/2010 19:25:13

    Αν δεν συμφωνούσε ο Ψωμιάδης θα έμενε μόνος του


    Στο παραπέντε «τεστάρισε» τους υποψηφίους αντιπεριφερειάρχες του ο Παναγιώτης Ψωμιάδης με αφορμή το τελεσίγραφο Σαμαρά για τον αδελφό του Διονύση. Χθες τα ξημερώματα, τους μάζεψε όλους, πλην Τζιτζικώστα, και τους είπε ότι υπάρχει εμπλοκή με τον Διονύση και θα τη χειριστεί όπως ο ίδιος νομίζει, είτε αυτό αρέσει είτε δεν αρέσει στη ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Μάλιστα, με νόημα πρόσθεσε «Όποιος δεν είναι μαζί μου να το πει…τώρα».

    Τελικά το …είπαν δύο, οι πρώτες επιλογές του ως υποψήφιοι τοπικοί αντιπερειφερειάρχες στο Κιλκίς και στην Πιερία. Ξεκαθάρισαν ευθέως στον Παναγιώτη ότι πρώτα απ΄ όλα είναι ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και θα ακολουθήσουν πιστά τις οδηγίες της ηγεσίας του κόμματος! Έτσι ο Νομάρχης κάλεσε τους…εφεδρικούς για την τετραετή διορισμένη θητεία οι οποίοι και έσπευσαν, κάνοντας το σταυρό τους για τη συγκεκριμένη εξέλιξη.


    http://www.voria.gr/details.php?id=25962

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/09/2010 20:53:02

    Μη γκρινιάζετε για την οικογενειοκρατία και τις βαρωνίες. Αν δεν θέλετε βαρώνους και γόνους, ΜΗΝ τους ψηφίζετε. Ο λαός με τον σταυρό που βάζει είναι υπεύθυνος για αυτούς που επιλέγει να τον εκπροσωπούν..

  33. IXNOS1 avatar
    IXNOS1 01/09/2010 22:46:10

    Τις νυχτερινές ώρες αφίχθη εσπευσμένα στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ όπου θα έχει αλλεπάλληλες συναντήσεις με αποτυχημένα στελέχη της Ν.Δ διότι αύριο μάλλον θέλει να ανακοινώσει το όνομα που θα στηρίξει στην περιφέρεια.

    Είχε βιαστεί η κυρία να κάνει δηλώσεις για τον «νεαρό και άσχετο» ΚΙΚΙΛΙΑ, αλλά αυτός που συζητείται ότι κατέφυγε για να τον χρήσει στην Κρήτη, εάν τελικά το κάνει, είναι άστα να πάνε. Μιλάμε για την απόλυτη ξευτίλα. Απορούμε εάν αυτά τα εγκρίνει ο γέρο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ .Πολύ αμφιβάλουμε . Τέτοια πολιτική ένδεια είναι κατάντια ακόμα και για το μητσοτακεϊκο. Είναι σαν να έβαζε ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ τον… «καφετζή» Μπαμίχα υποψήφιο ,και κάτι χειρότερο. Το να συζητάς να βάλεις υποψήφιο για περιφερειάρχη ΚΡΗΤΗΣ έναν παρατρεχάμενο του Κεφαλογιαννη πρώην πρόεδρο της ΝΟΔΕ από την μια, και ένα φτηνό-λαμογιο στέλεχος της Ν.Δ που έχει πάρει άγνωστο πως ,το βουνό όπου είναι εγκατεστημένοι οι αναμεταδότες των καναλιών και ρ/σ και το νοικιάζει , μαζί με κάτι αρπαχτοδιαφημιστικοραδιοφωνικες εταιρίες, ε είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ για κόρη ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ. Αυτοί δεν πρόκειται να δούναι ούτε την ψήφο της …μάνας τους, ίσως από μερικών χαζοχαρούμενων συγγενών τους, και υπερ-κολλητών του μητσοτακέϊκου.

    Τραγική η κατάληξη της για την πολυδιαφημισμένη σχέση ζωής με το «νησί της και πατρίδα της» όπως λέει, που υπεραγαπά και τρίχες. Το νησί φαίνεται την αγαπά τόσο, μα τόσο πολύ μετά την διαγραφή της, που δεν βρίσκεται ένας ικανός και αξιόλογος να της συνδράμει που λένε εδώ.

    Ειλικρινά εμείς την λυπόμαστε για αυτή την πολιτική ξευτίλα της.

  34. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 01/09/2010 23:36:44

    όπως γνωρίζετε:

    ο καραμανλής απέτυχε ολοκληρωτικά, επειδή δεν μπορείς να τα έχεις καλά καί με το λαό καί με τους τραπεζίτες, καί με τους αμερικάνους καί με τους ρώσους, καί με το βγενόπουλο, καί με τον κοντομηνά, καί με τον κουρή, καί με τον μπόμπολα, καί με το βαρδινογιάννη, καί με τον κόκκαλη.

    ο σημίτης πέτυχε επειδή τα είχε έτσι κι έτσι με όλους, εκτός από κάποιους που είναι πιο έτσι κι έτσι από τους άλλους.

    ο παπανδρέου είναι ξεκάθαρος, θέλει να τα έχει καλά με τους τραπεζίτες, τους αμερικάνους, και δεν ξέρω ποιούς επιχειρηματίες.

    ο σαμαράς δεν ξέρω τί πρόκειται να κάνει, αλλά είναι μαγκάκος και δε μασάει.

    θα σας πω και μια ιστορία:

    πριν από μερικά χρόνια ο nick cave είχε βρεθεί σε μια ελληνική παραλία για να γυρίσει το βίντεο του weeping song, το σενάριο έλεγε πως θα βγαίναν στα ανοιχτά με μια βάρκα μαζί με τον blixa bargeled, τη Βίβλο και μια κάσα σαμπάνιες για τα γυρίσματα. όλοι ήταν εκεί στην ώρα τους εκτός από τον βαρκάρη, οπότε ο αρχηγός και η παρέα του κάθισαν σε μια ταβέρνα.

    -and then we drunk retsina...

    τελικά τα γυρίσματα έγιναν σε στούντιο του λονδίνου, με ψεύτικη θάλασσα και ψεύτικο ουρανό.

    and then we drunk retsina, μάγκες, with coca-cola.

  35. Ιωσηφ avatar
    Ιωσηφ 02/09/2010 01:22:42

    Καλά είναι λίγο σουρεάλ τα πράγματα! Κάλα κάνει ο πρόεδρος αλλα οι επιλογές είναι ¨περιέργως" λανθασμένες. Παιζουν επικοινωνιακά με την οικογενειοκρατία και βάζει ο Ψωμιάδης για Αντιπεριφερειάρχη τον ΤΖιτζικώστα??? Αυτός τι είναι δηλαδή?!! Εκθέτει ο Ψωμιάδης τον πρόεδρο και το κόμμα. Γιος βουλευτή, ντορικός δηλωμένος, με μηχανισμό που μόνο φιλοσαμαρικός δεν είναι, ενω το παίζει δίπορτο αφού προτιμά να βγει βουλευτης. Παγίδα έστησε ο Υπερνομάρχης και θα το δούμε

  36. kostakis avatar
    kostakis 02/09/2010 11:24:12


    Η άποψή μου ήταν η εξής απλή παρατήρηση: "Το τέλος της οικογενειοκρατίας κατά τον κ. Σαμαρά σημαίνει ότι όταν πεθάνει ένας/μία βουλευτής αναλαμβάνει ο υιός ή η κόρη; Ένα μόνο άτομο από κάθε οικογένεια σε κάθε γενιά, δηλαδή; Γιατί αυτό αποδεικνύεται από τον υιό Τζιτζικώστα!!! Μπράβο για αυτό το γκρέμισμα των πολιτικών τζακιών!!!"

  37. Mentzelos avatar
    Mentzelos 02/09/2010 19:03:53

    http://taxalia.blogspot.com/2010/09/fyrom-o.html

    2 Σεπ 2010
    Χάνει τη μάχη της πατέντας η FYROM. O Κουσκουβέλης το κατάλαβε νωρίς. Οι άλλοι;

    Στο πολύ ουσιαστικό ζήτημα της κατοχύρωσης της λέξης "Macedonian" διεθνώς αναφέρεται εκτεταμένα σε κεντρικό άρθρο της η Novamakedonija των Σκοπίων.

    Ο δημοσιογράφος επικρίνει την κυβέρνηση, γιατί οι "Έλληνες εργάστηκαν εντατικά, καταθέτουν στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας , πολλές ευρεσιτεχνίες, ενώ εμείς (ΠΓΔΜ) καμία. Έτσι κατοχύρωσαν οι Έλληνες την ονομασία "Μακεδονικό" για ένα κρασί τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση και μείς δεν κάναμε τίποτε για να το αποτρέψουμε".

    Το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον, σε γενικές γραμμές, θεωρεί αδιανόητη τη χρήση της λέξης "μακεδονικό" σε ελληνικά προϊόντα... (και μεγάλη αποτυχία των Σκοπιανών πολιτικών που τολμάμε εμείς οι Έλληνες να βαφτίζουμε "μακεδονικό" κάποιο κρασί ή χαλβά ή κασέρι).

    Αν και δεν πιστεύουμε ότι υπάρχουν στην Ελλάδα πλέον, άνθρωποι που να μην κατάλαβαν τι ακριβώς θέλουν οι Σκοπιανοί, ρίξτε μια ματιά στο άρθρο εδώ (ή στην υποτυπώδη μετάφρασή του εδώ).

    και θυμηθείτε τη μεγάλη επιτυχία του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του πρώην (από χθες) πρύτανη Ηλία Κουσκουβέλη.

  38. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/09/2010 11:36:18

    Ο Κιλτίδης αποκάλεσε τον Σαμαρά ΑΛΛΗΘΩΡΟ. Πριν λίγη ώρα στον REAL FM στον Χατζηλαλάκη που τον άκουγε και έκανε πως δεν καταλάβαινε!! Είπε επί λέξη: Είχε το γνωστό παραπονεμένο ύφος και το βλέμμα που άλλον κοιτάει και σ' άλλον μιλάει!
    Θαυμάστε το ήθος και τον πολιτικό λόγο του γίγα της πολιτικής Κωστάκη Κιλτίδη..Δοξάστε τον φίλοι Κιλκισιώτες που τον ψηφίζατε τόσα χρόνια.

  39. favlepifavlos avatar
    favlepifavlos 04/09/2010 14:03:05

    Εχω παει φανταρος και εχω και εικοσαετη εργασιακη εμπειρια . Μηπως ειναι ωρα ο ΓΑΠ να με διορισει συμβουλο του

    • Greekx avatar
      Greekx @ favlepifavlos 04/09/2010 14:13:16

      Ξέρεις από βέσπα ???? συγνώμη από κανό ήθελα να πώ :)!!!

  40. favlepifavlos avatar
    favlepifavlos 04/09/2010 14:05:28

    ΄Παρακαλω.Ο μονος τιτλος με τον οποιο πρεπει να προσφωνειται ο Χατζηλαλακης ειναι"Μεγαλειοτατος".Παρακολουθειστε τον αν μπορειτε για να δειτε οτι εχω δικιο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ favlepifavlos 04/09/2010 14:09:41

      ή Μαρτακη-ότατος ή παλιότερα Ταρπλεϋ-ότατος