#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 19:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς εξανάγκασε την κυβέρνηση σε άτακτη υποχώρηση



Όπως γράφουμε και προηγουμένως, ύστερα από την προσωπική παρέμβαση του Αντώνη Σαμαρά, κατά την διάρκεια τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Γιώργο Παπανδρέου, η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου υποχώρησε και απεδέχθη δύο (τους πιό σημαντικούς) από τους τρεις όρους που της έθεσε: την κατάργηση του ασύλου και την εκλογή του πρύτανη από την ακαδημαική κοινότητα (μετά από πρόταση 2-3 υποψηφίων εκ μέρους του Συμβουλίου).

Αν κάποιος αποτιμήσει πολιτικά την όλη υπόθεση ο Αντώνης Σαμαράς:

1. Εξαναγκάζει σε άτακτη υποχώρηση την κυβέρνηση στα δύο πιο φλέγοντα και καίρια σημεία του νομοσχεδίου. Το νομοσχέδιο αρχικά προσπερνούσε χωρίς να ακουμπά ουσιαστικά το θέμα του ασύλου. Η παρέμβαση Σαμαρά λύνει δια παντός ένα από τα πλέον κομβικά ζητήματα της μεταπολιτευτικής παιδείας στη χώρα μας! Οσο για την εκλογή των πρυτάνεων, η παρέμβαση του βγάζει από το συνταγματικό αδιέξοδο το νέο νόμο! Επιπλέον δίνει τη δυνατότητα στα ακαδημαικά μέλη να κάνουν τις επιλογές τους και να σταθούν στο ύψος των ευθυνών τους.

2. Αποδεικνύει στην πράξη οτι η παιδεία δεν αποτελεί πεδίο για κομματικές αντιπαραθέσεις (να το θυμούνται μελλοντικά στο ΠΑΣΟΚ).  Ο Αντωνης Σαμαράς πορεύτηκε απο την αρχή εντελώς διαφορετικά απο τον Γ. Παπανδρέου. Με αποκλειστικό γνωμονα το συμφέρον της χώρας διαφώνησε ουσιαστικά σε θέματα οικονομίας και προοπτικής του τόπου. Δικαιώθηκε πανηγυρικά απο τις σημερινές εξελίξεις. Συμφώνησε, πάλι με γνώμονα το καλό του τόπου, σε θέματα κατάργησης συντεχνιακών προνομίων. Σήμερα συναινεί σε ένα από τα πιό σημαντικά θέματα που αγγίζουν την ελληνική οικογένεια. Την τριτοβάθμια εκπαίδευση! Στηρίζοντας το ελληνικό δημόσιο πανεπιστημίο βάζει και πάλι «πλάτη», με τους δικούς του όρους αυτή τη φορά, για την ουσιαστική του αναβάθμιση και πρόοδο.

3. Τέλος στέλνει και ένα ουσιαστικό πολιτικό μήνυμα: ένθεν κακείθεν. Η συναίνεση δεν ειναι έννοια, ή ακόμη χειρότερα πράξη του συρμού. Και προ παντός δεν είναι για πολιτική κατανάλωση. Είναι υπεύθυνη πολιτική πράξη και δίνεται για το συμφέρον και το όφελος της χώρας. Σε καμμιά περίπτωση δε, δεν παραχωρείται για να αποφέρει βραχυπρόθεσμα πολιτικά κέρδη. Αυτό ειδικά το τελευταίο ας το ακούσουν κάποιοι καλά! Και ας το εμπεδώσουν καλύτερα!!

 

Σημείωση: Εδώ και ένα χρόνο το antinews ασχολήθηκε εκτενώς με το θέμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ασκήθηκε δριμεία κριτική για το άτολμο του νομοσχεδίου σε πολλά θέματα όπως αυτό του ασύλου, των συγγραμάτων και κυρίως την εκλογή των πρυτάνεων. Για όποιον θέλει να ανατρέξει, ιδού τα links

(http://www.antinews.gr/2010/07/01/52108/

http://www.antinews.gr/2011/02/03/83660/

http://www.antinews.gr/2011/02/21/86739/

http://www.antinews.gr/2011/07/05/110785/

http://www.antinews.gr/2011/08/23/118823/)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 24/08/2011 20:03:43

    Αντώνη είσαι Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΗΓΕΤΗΣ της χώρας....λίγοι το καταλαβαίνουν και οι μισοί από αυτούς προσπαθούν με νύχια και δόντια να μην το καταλάβουν οι πολλοί.

  2. Kennan avatar
    Kennan 24/08/2011 20:05:50

    Για όσους επιμένουν να μην κατραλαβαίνουν από στρατηγική και τακτική:

    1. Το ΠΑΣΟΚ πέρασε το βασικό ζήτημα που ήταν η κατάργηση του ασύλου. Έτσι ο Σαμαράς καθαρίζει με ένα ζήτημα κομβικής σημασίας από τότε. Το ΛΑΟΣ και οι δεξιούληδες σχολιαστές εδώ περίμεναν να ξεσπάσουν οι ταραχές στα πανεπιστήμια για να χρεώσουν τον Σαμαρά ότι καταψήφισε την κατάργηση του ασύλου. Αρχίζετε να καταλαβαίνετε τώρα;

    2. Ο Σαμαράς έπαιξε την Διαμαντοπούλου απέναντι στους άλλους δελφίνους του ΠΑΣΟΚ άρα οξύνει τις αντιθέσεις στο ΠΑΣΟΚ. Παράλληλα “παραδιδει” την Διαμαντοπούλου βορρά στο σκληρό ΠΑΣΟΚ των Πανεπιστημίων.

    3. Ταυτόχρονα ο Σαμαράς εμφανίζεται διαλλακτικός σε ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας που θελει την συναίνεση και το κάνει όχι σε ένα ζήτημα επιβιωσης του λαού όπως είναι η οικονομία

    • spiros avatar
      spiros @ Kennan 24/08/2011 20:44:33

      Αυτό ξαναπέστο πόλές φορές.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Kennan 24/08/2011 22:08:27

      Kennan
      διαβάζοντας την ανάλυση του φάκτορα και το σχόλιό σου, φεύγει ένα βάρος από πάνω μας (όσων δηλ. δεν ακούσαμε αναλυτικά τις ειδήσεις)

  3. stanley@gr avatar
    stanley@gr 24/08/2011 20:08:43

    το ότι αδειάστηκε ο Αρούλης που το πας?

    • φωνη avatar
      φωνη @ stanley@gr 24/08/2011 20:11:59

      Και ότι πήρε πόντους η Διαμαντοπούλου και θα οξυνθεί ο δελφινοπόλεμος στο ΠΑΣΟΚ.

      • tpe avatar
        tpe @ φωνη 24/08/2011 20:44:25

        Πως πήρε πόντους η Αννούλα, τη στιγμή που μέχρι εχθές δεν κουνιόταν από τη θέση της και σήμερα έκανε πίσω;;;;;

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ tpe 24/08/2011 20:50:48

          είναι η πρώτη φορά που επιτυγχάνεται συναίνεση! Παίρνει πόντους η Διαμαντοπούλου και κεφάλι από όλους τους δελφίνους!!!
          Καημένε Βενιζέλο!! Δεν ήξερες.... Δεν ρώταγες????

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ stanley@gr 24/08/2011 21:24:32

            Η Αννούλα, κι έννοια σου, είναι πιο σοβαρή από κάτι άλλα φρούτα (κι ας μην την συμπαθούνε πολλοί).

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ archaeopteryx 24/08/2011 21:30:40

            και ποιος σας είπε ότι δεν συμφωνώ μαζί σας??

          • φωνη avatar
            φωνη @ archaeopteryx 24/08/2011 23:09:01

            Έλα τώρα που είναι και σοβαρή το ποιόν της το ξέρουμε στην προκειμένη όμως μας βολεύει να κερδίζει πόντους έναντι του Βενιζέλου στην κούρσα της επερχόμενης διαδοχής.

          • Amalia avatar
            Amalia @ archaeopteryx 24/08/2011 23:13:35

            Για αυτό διορίστηκε νομάρχης στα 25!!! Λόγω σοβαρότητας φαντάζομαι..

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ archaeopteryx 25/08/2011 01:21:05

            Ο Ντομινίκ πάντως τη συμπαθεί !

  4. Ραββινος avatar
    Ραββινος 24/08/2011 20:12:49

    Υπευθυνη και σωστη σταση ενος στην ουσια Πρωθυπουργευοντος Σαμαρα.Η εικονα που παρουσιαζε το ΛΑγΟΣ στην Βουλη με τον Καραφυρερ σε κατασταση σοκ οταν ακουγε τις ευχαριστιες της Διαμαντοπουλου προς την ΝΔ.Τι να κανουμε τα εξαπτερυγα οπως ολοι ξερουμε ειναι μιας χρησεως για το θεαθειναι και την περιφορα και οχι για την καθ 'αυτου λειτουργια που ειναι η ασκηση εξουσιας !

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Ραββινος 25/08/2011 02:05:45

      ΄΄..................ευχαριστιες της Διαμαντοπουλου προς την ΝΔ.Τι να κανουμε τα εξαπτερυγα οπως ολοι ξερουμε ειναι μιας χρησεως για το θεαθειναι και την περιφορα και οχι για την καθ ‘αυτου λειτουργια που ειναι η ασκηση εξουσιας !..........΄΄ Τώρα τί μπορεί να πεί κανείς !!!!!!!!! Αν φτάσαμε στο σημείο να πανηγυρίζουμε για τα μπράβο που παίρνουμε απο το Πασοκ................ Τότε δεν μας μένει παρά να ρίξουμε και τον φερετζέ και να σταματήσουμε την καραμέλα του αντιμνημονιακού (έστω ημι-αντιμνημονιακού αφού επαιρόμαστε οτι έχουμε βάλει πλάτη για το 50% των άρθρων σε διάφορα νομοσχέδια).......... Εκεί να δείς μπράβο που θα εισπράξουμε.

  5. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 24/08/2011 20:24:25

    Η κ. Σπυράκη για μια ακόμα φορά λιβάνισε από το Mega τον μέχρι πρότινος διευθυντή του γραφείου του Σαμαρά, καθηγητή Αρβανιτόπουλο. Δεν μας τα λέει και πάλι καλά. Εκστρατεία υπέρ της καταψήφισης του νομοσχεδίου έκανε ο κ. καθηγητής μέχρι που αδειάστηκε κι αυτός μαζί με τον Παπαμιμίκο που κλέει απο το πρωι στα κανάλια επειδή δεν θα ψηφίζουν και οι φοιτητές και άρα χάνει όλη την δυναμή του

    • Μαιρη Παπαχ. avatar
      Μαιρη Παπαχ. @ Αυτόνομος 24/08/2011 20:29:29

      Ο κος. Παπαμιμίκος ας ασχοληθει με αλλα σπορ και ας αφησει τα πανεπιστημια στην ησυχια τους.
      Αλλωστε οταν ο κοσμος κατεβαινε στις πλατειες αυτος καθαριζε τις ακτες.
      Τετοια διασταση αποψεων με τον κοσμο!!!

    • chrisss avatar
      chrisss @ Αυτόνομος 24/08/2011 20:36:58

      Που έγινε αυτό? απάντησε, σε παρακαλώ

    • spiros avatar
      spiros @ Αυτόνομος 24/08/2011 20:47:03

      Υπάρχει και η τιμή των όπλων. Συνδικαλιστική τακτική.

  6. Σίμος avatar
    Σίμος 24/08/2011 20:25:46

    κ. ΣΑΜΑΡΑ με Μητσοτάκηδες,χατζηδάκηδες, Δενδιες και Χατζηγάκηδες Εθνάρχες δεν γινόμαστε. Ξέρετε εσείς.

    • Kennan avatar
      Kennan @ Σίμος 24/08/2011 20:38:10

      Φυσικά δεν θα γίνουμε και γι αυτό τους έχει γραμμένους. Είσαι πολύ μακρυα νυχτωμένος αν νομίζεις ότι έχουν την παραμικρή επιρροή στην χάραξη της γραμμής.

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 20:36:24

    Λαϊκή εντολή στον Αντώνη Σαμαρά.

  8. theo avatar
    theo 24/08/2011 21:07:15

    δεν κανουν συγκυβερνηση πασοκ- ΝΔ ? να ησυχασει το κεφαλι μας..α μαζι και ο καρατζαφυρερ!

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 24/08/2011 21:07:26

    μπα !!! γυρισε ο αρουλης απο τις διακοπες για να μιλησει για την παιδεια?
    απ οτι καταλαβε ο σαμαρας τους εδωσε αυτα τα ποστα για να τους εκθεσει .
    με τους ντιντιδες δε γινεται πολιτικη αυτο το ξερει ο σαμαρας πολυ καλα.
    τωρα το καταλαβαν και αυτοι. ειναι τελειωμενοι πολιτικα και το ξερουν.
    ο λαος της ν.δ. το ξερει?

  10. geothe avatar
    geothe 24/08/2011 21:08:17

    Αναστήσατε την παραπαίουσα κ. Διαμαντοπούλου. Αυτή που έκανε πραξικόπημα στις κρίσεις στελεψών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, αυτή που δεν εχει έτοιμα τα βιβλία, έκανε και θα συνεχίσει τις συγχωνεύσεις, εγκατέστησε ως κανόνα τη φράση "Ανακοινωποίηση στο ορθό" και ένα σωρό κατεδαφίσεις θεσμών και οργανισμών.
    Τόσο μεγάλο κέρδος είναι η κατάργηση του ασύλου (που έχει απλώς εμβληματικό χαρακτήρα);
    Μήπως έπιασαν τόπο οι πιέσεις των ευρωπαίων και ντόπιων ολιγαρχών στον Αντώνη Σαμαρά; Προφανώς σεν συμμερίζομαι για πρώτη φορά σε άρθρο του antinews.

  11. Arianos avatar
    Arianos 24/08/2011 21:13:33

    Μητσοτάκηδες, Χατζηδάκηδες, Δένδιες, Χατζηγάκηδες, Αρούληδες, Παυλόπουλοι ... ..., δεν έχει τέλος η "στρατιά των νεκρών"!

  12. Μαιρη Παπαχ. avatar
    Μαιρη Παπαχ. 24/08/2011 21:18:57

    Ναι αγαπητέ μου τόσο μεγάλο κέρδος είναι η κατάργηση του ασύλου. Εργάζομαι σε περιφεριακό πανεπιστήμιο τα τελευταία 28 χρόνια και έχω δει άπειρες φορές μετά από καταλήψεις να λείπουν οι υπολογιστές μου, να έχουν χαθεί μικροσυσκευές και να έχουν καταστραφεί μεγαλύτερα πανάκριβα μηχανήματα. Τελευταία κατέλαβαν το κτήριο διοίκησης και έκλεψαν το προβολικό από μία αίθουσα συνεδριάσεων. Με τι λεφτά να ξανα-αγοραστούν όλα αυτά? Αλλά όποιος δεν τα ξέρει και δεν τα έχει ζήσει στο πετσί του... λέει εύκολες κουβέντες.

    • SM avatar
      SM @ Μαιρη Παπαχ. 24/08/2011 22:09:36

      Και γιατί κυρία μου το αυτοδιοίκητο Πανεπιστήμιο στο οποίο δουλεύατε δεν αποφάσιζε την κατά περίπτωση άρση του ασύλου; Γιατί τέτοια δυνατότητα σας έδινε ο νόμος (να μη βγάλω τα ΦΕΚ τώρα) Απλή απορία... Συμφωνώ με τον goethe στην τελευταία του φράση: η δημοκρατία στη χώρα υποχώρησε ακόμα πιο κάτω με τη συγκυβέρνηση Μητσοτάκη -Διαμαντοπούλου...

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ SM 24/08/2011 22:52:51

        Γιατί θα τους έδερναν, αν όχι εκείνη τη στιγμή...αργότερα!

        • chrisss avatar
          chrisss @ ο ξένος 25/08/2011 01:17:26

          Είναι πολύ απλό..γιατί την τελευταία φορά που είχαν κλαπεί υπολογιστές από το Ε.Μ.Π. και είχε αρθεί το άσυλο για να μπει η σήμανση, οι φίλοι μας τα ζώα έκαψαν το περιπολικό και κυνήγαγαν τους άντρες της σήμανσης μέχρι την Κατεχάκη..πως σου φάνηκε?

      • Μαιρη Παπαχ. avatar
        Μαιρη Παπαχ. @ SM 24/08/2011 22:55:10

        Αγαπητε SM,
        έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Ελάτε εσείς να τα βάλετε με τα εξαγριωμένα ΕΑΚ!
        Από τα σχόλια σας όμως καταλαβαίνω οτι έσας σας νοιάζουν τα στείρα ΟΧΙ, και δεν ενδιαφέρεστε για το ελληνικό πανεπιστήμιο σε καμία περίπτωση!

        • SM avatar
          SM @ Μαιρη Παπαχ. 25/08/2011 18:15:57

          Λυπάμαι που δεν είχα το χρόνο νωρίτερα να απαντήσω στο σχόλιο σας. Η βεβαιότητα του σχολίου σας (ότι δεν ξέρω το χώρο και δε νοιάζομαι) συνιστά στην περίπτωσή μου τραγική ειρωνεία αλλά δεν πειράζει. Η λογική ερώτηση είναι πως θα γίνει κατορθωτό να εφαρμοστεί η πλήρης αποασυλοποίηση ενώ δε μπορούσε να εφαρμοστεί η κατά περίπτωση...Ακόμα πάντως αν δεν πειστώ από την απάντησή σας δε θα σπεύσω να σας καταηγορήσω ότι δε νοιάζεστε για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ SM 25/08/2011 00:44:06

        Γιατί το Πανεπιστήμιο θα καιγόταν μετά. Όπως έγινε στη σχολή μου το χειμώνα. :)

        • geothe avatar
          geothe @ Αίθρα 25/08/2011 10:50:11

          Επειδή κι εγώ διδάσκω σε περιφερειακό Πανεπιστήμιο (με τη διαδικασία του αλήστου μνήμης Π.Δ. 407/80) θα συμφωνούσα μαζί σας, δεν μπορώ όμως να δεχθώ να διεκτραγωδείται η κατάσταση. Ναι υπήρχαν μεγάλα προβλήματα, δεν ήταν αυτά όμως που "πονούσαν" το Πανεπιστήμιο. Φανταστείτε πρυτάνεις που θα προκύπτουν από τη διαδικασία "best of three" χωρίς να εμπλέκεται κάνενας άλλος πέρα από τους ΔΕΠ και τις "προσωπικότητες". Όσον αφορά στους φίλους μας τα ζώα και τα εξαγριωμένα ΕΑΚ νομίζω πως γι' αυτά φταίει η πανεπιστημιακή κοινότητα που τα εξέθρεψε προς ίδιον όφελος. Ας μην κλαίμε όλοι τώρα πάνω από τα συντρίμια.

          • Μαιρη Παπαχ. avatar
            Μαιρη Παπαχ. @ geothe 25/08/2011 11:37:55

            Και η λύση που προτείνετε αγαπητέ συνάδελφε, είναι να διατηρήσουμε "τους φίλους μας τα ζώα και τα εξαγριωμένα ΕΑΚ"! Γιατί διαφορετικά δεν διαπιστώνω καμιά διαφωνία μεταξύ μας.

          • geothe avatar
            geothe @ Μαιρη Παπαχ. 25/08/2011 12:41:03

            Τουναντίον, να αρθούμε όλοι στο ύψος των περιστάσεων και στο ρόλο του παιδαγωγού και να "σπάσουμε" κάποια στερεότυπα - συμπεριφορές συναλλαγής και μη παρέμβασης που έχουν ως αφετηρία τους πανεπιστημιακούς δασκάλους. Επειδή εμπιστεύομαι απόλυτα τα 28 χρόνια προσφοράς σας στο Πανεπιστήμιο είμαι βέβαιος πως καταλαβαίνετε τι εννοώ. Όσο για την τελευταία πρότασή σας, φυσικά και δεν διαφωνώ μαζί σας. Με ενοχλούν περισσότερο πράγματα που επηρεάζουν σημαντικά το χώρο και λιγότερο εμβληματικού τύπου θεσμοί.

  13. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 24/08/2011 21:24:12

    Η βασική επιδίωξη των δυνάμεων του αφελληνισμού και της εθνικής υποχώρησης είναι η με κάθε τρόπο ενσωμάτωση του Σαμαρά στο μπλοκ των συναινούντων-συνενόχων.
    Το σημαίνον είναι στην παρούσα φάση σημαντικότερο από το σημαινόμενο

    Όσο δεν αναδεικνύεται το μείζον, δηλαδή ,το ότι αυτή η κυβέρνηση στερείται πλέον δημοκρατικής νομιμότητας να κυβερνά , τόσο αρνητικότερα προβάλει η επίτευξη συναινέσεων στα ελάσσονα.
    Κερδίζουν πολιτικό χρόνο για τα επόμενα...

  14. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:25:23

    Ο Σαμαράς κατάφερε να καταργήσει το άσυλο και να ξεκινήσει έτσι το τέλος του σοσιαλιστικού σκοταδισμού στα πανεπιστήμια.
    Η ελπίδα είναι ζωντανή

  15. Σπύρος Παπαγιάννης avatar
    Σπύρος Παπαγιάννης 24/08/2011 21:37:50

    ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΡΙΑΛ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ
    Πολύς λόγος γίνεται και απ’ ότι φαίνεται θα γίνεται για την αναγκαιότητα της συναίνεσης των πολιτικών κομμάτων, ή μάλλον της αποδοχής εκ μέρους της αντιπολίτευσης των τετελεσμένων της «ευρώ»-κυβέρνησης Παπανδρέου και των εξωθεσμικών κέντρων αποφάσεων των Βρυξελλών. Και λέμε «ευρώ»-κυβέρνησης γιατί πρώτιστος στόχος της είναι η σωτηρία πάση θυσία του ευρώ, με θυσία ακόμη και της εθνικής κυριαρχίας.
    Μονόδρομος λοιπόν η πολιτική της κυβέρνησης και αναγκαία η υπέρβαση από την αντιπολίτευση του αντιπολιτευτικού ρόλου της, και στην πιο άδολη ακόμη μορφή του--του ειλικρινούς, δηλαδή, σκεπτικισμού για τα ατελέσφορα κυβερνητικά μέτρα.
    Αναγκαία λοιπόν η αυτολογοκρισία της αντιπολίτευσης και η ψευδεπίπλαστη για λόγους εντυπώσεων κοινοβουλευτική ομοφωνία, ή άλλως ο δημοκρατικός, πολυκομματικός, μονοταξικός κοινοβουλευτικός φασισμός.
    Συναίνεση λοιπόν στην έλλειψη αλληλεγγύης, στο σώζων εαυτόν σωθήτω και στο πάντες κατά πάντων, στην ζούγκλα του οικονομικού φιλελευθερισμού που εισάγεται εσπευσμένως για την σωτηρία μιας οικονομίας που δεν θα θρέφει όμως κανένα, και μιας πατρίδας που θα είναι ταμπέλα χωρίς νόημα ενός έθνους χωρίς ταυτότητα.
    Κι αν κάποιοι θέλουν να ακούγεται κούφια η λέξη αλληλεγγύη, με ένα επιπλέον φόρο «κοινωνικής αλληλεγγύης» επί των εργαζομένων, θα μας κάνουν όλους να μισήσουμε τη λέξη αυτή.
    Κι αν κάποτε ο Σόλων κατήργησε την δουλεία για χρέη των Αθηναίων πολιτών, εδώ, στον 21ο μ.χ. αιώνα, απολαμβάνουμε την συλλογική κοινωνική δουλεία για χρέη των υπό κατάργηση εθνικών κρατών.
    Συναίνεση λοιπόν στην κατακράτηση των δεδουλευμένων των συνταξιούχων που είναι ακόμη όμηροι του εθνικού κράτους, που τόσο πολύ βιάστηκε να ξεγράψει από την συνείδηση της η εξουσιαστική ελίτ του τόπου μας, για την αποπληρωμή των διεθνικών χρεών και ομολόγων της.
    Συναίνεση λοιπόν για 40 χρόνια σκλαβιάς προς αποπληρωμή των όσων ψήφων εξαναγκαστήκαμε με υποχρεωτικούς νόμους να ρίξουμε στην κάλπη. Μια κάλπη που πάντα όταν στήνεται για να εκλέξουμε τα διαφορετικά πρόσωπα της ίδιας μονοδιάστατης μονόδρομης, μονοταξικής πολιτικής του κοινοβουλευτισμού, χωρίς ποτέ να στήνεται για να αποφασίσουν οι πολίτες πολιτικές, μια που κρίνονται ανώριμοι γι’ αυτές.
    Συναίνεση λοιπόν για να υπερβούμε την κρίση, την ίδια στιγμή που την κρίση αυτή χρησιμοποιεί η άρχουσα τάξη που φυγαδεύει από χρόνια τα κεφάλαιά της στο εξωτερικό για να κερδίσει εις βάρος των εργαζομένων και να απαξιώσει θεσμικά και ηθικά την εργασία, την ίδια στιγμή που οι διεθνοποιημένες πια ελληνικές τράπεζες κερδοσκοπούν εις βάρος του ελληνικού κράτους που τις στηρίζει ανεπιφύλακτα απ’ το υστέρημα των εργαζομένων, την ίδια στιγμή που η Γερμανία αντί να σώσει το ευρώ σπεύδει να αγοράσει κοψοχρονιά και την ελληνική κυριαρχία και την ελληνική αξιοπρέπεια.
    Ω, τι κόσμος πράγματι αγγελικά πλασμένος και πως η έλλειψη πολιτικής συναίνεσης του στερεί την δυνατότητα ομοψυχίας που τόσο χρειάζεται!

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 24/08/2011 21:45:02

    Το αρχικό κείμενο,ανάμεσα στα πολύ ενδιαφέροντα που αναφέρει,γράφει ότι ''η συναίνεση δεν είναι για εσωτερική κατανάλωση,αλλά υπεύθυνη πολιτική πράξη''.Πολύ ορθό.Η αντιπολίτευση πρέπει να γίνεται,όχι για μικροκομματικές σκοπιμότητες,αλλά με υπευθυνότητα και σύνεση.Αυτό έπραξε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας και κινήθηκε δυναμικά,ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ το δικό του πολιτικό πρόγραμμα σε μια ΑΔΥΝΑΤΗ κυβέρνηση,που ΔΕΝ ακουμπούσε κανένα ουσιαστικό θέμα και ΑΠΕΦΕΥΓΕ τη σύγκρουση,μη υιοθετώντας ριζικές λύσεις,εξαιτίας παλαιοσοσιαλιστικών ιδεολογημάτων και πρακτικών της.Η ''σοσιαλιστική'' κυβέρνηση,ΠΑΛΙ,θα τίναζε τα πάντα στον αέρα,ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ,ρίχνοντας τις ευθύνες στην αξιωματική αντιπολίτευση...προσπάθησε,ΜΑΤΑΙΑ,να παγιδεύσει Σαμαρά και Νέα Δημοκρατία.Η άρση του ασύλου,η εκλογή πρύτανη,η παραμονή των δωρεάν συγγραμμάτων στους φοιτητές είναι μεγάλες επιτυχίες και η συμβολή Σαμαρά είναι ΑΚΡΩΣ καθοριστική.Η αντιπολίτευση,που σε λίγο καιρό γίνεται κυβέρνηση,ΕΤΣΙ πράττει.Ας ανατρέξουμε στο παρελθόν για να δούμε ένα τέτοιο παράδειγμα.Το 1951 σχηματίστηκε κυβέρνηση Πλαστήρα-Σ.Βενιζέλου(ΕΠΕΚ-Φιλελευθέρων),μετά τις εκλογές της 9ης Σεπτεμβρίου.Αξιωματική αντιπολίτευση ο Ελ.Συναγερμός του Παπάγου.Κεντρικά πρόσωπα των δυο πολιτικών χώρων οι Καρτάλης-Μαρκεζίνης.Διαφωνούσαν σε πάρα πολλά,αλλά ήθελαν και οι δυο,γρήγορα,η πατρίδα να έχει ευημερία και πρόοδο.Ο Ελ.Συναγερμός ήταν κάθετα αντίθετος σε πάρα πολλές κινήσεις της τότε κυβέρνησης.Όμως,σε λίγα νομοσχέδια συμφώνησε,ΑΛΛΑ με τους δικούς του όρους.Δηλαδή,αυτό ήταν συναίνεση;ΟΧΙ βέβαια.Ένα κόμμα αντιπολίτευσης,όταν ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ η ώρα να κυβερνήσει,ΟΦΕΙΛΕΙ να επιβάλει τη δική του πολιτική πλατφόρμα για να διευκολυνθεί,ακόμη περισσότερο,το αυριανό κυβερνητικό του έργο.Εξάλλου,ένα χρόνο μετά,σχηματίστηκε παντοδύναμη κυβέρνηση Παπάγου και έτσι ξεκίνησε το οικονομικό θαύμα του 1953 που κράτησε,σχεδόν τρεις δεκαετίες,μέχρι το 1981,δηλαδή μέχρι την άνοδο,στη εξουσία,της πασοκικής λαίλαπας.Με αυτό το σύντομο παράδειγμα θέλω να ενισχύσω την επιχειρηματολογία του αρχικού κειμένου.Η Νέα Δημοκρατία ΔΕΝ έκανε ''ευκαιριακή συγκόλληση'' με κανέναν ούτε σύρθηκε από την ετοιμόρροπη πασοκική παράταξη...ΑΠΛΑ,φέρθηκε ως παράταξη που θα κληθεί ΣΥΝΤΟΜΑ να κυβερνήσει...

  17. ierofantis avatar
    ierofantis 24/08/2011 22:14:23

    Από το μεσημέρι και κατά τη διάρκεια αλλά και μετά τη ψηφοφορία, έχει υπάρξει στα Αντινέα ένα μπαράζ σχολίων και αναρτήσεων για το θέμα της υπερψήφισης του νόμου από τη ΝΔ, που πολλές φορές δημιουργούν σύγχυση.

    Καταρχήν μου είναι μάλλον δύσκολο να δεχτώ ότι όλοι οι σχολιαστές έχουν πάρει εδώ και μερικές ώρες το νομοσχέδιο των 100 τόσων σελίδων, το έχουν διαβάσει, το έχουν αποδελτιώσει και εμπιστευόμενοι την αναλυτική τους ικανότητα, γράφουν και σχολιάζουν.

    Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε μια αράδα. Όταν θα το κάνω θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

    Επί των βασικών θεμάτων που θίγει ο νόμος και με βάση τις πληροφορίες που κατά καιρούς μαθαίνουμε, μπορούμε να κάνουμε κάποιες σκέψεις για τα τρία βασικά που απασχολούν την επικαιρότητα, ήτοι, τον τρόπο εκλογής Πρύτανη, το άσυλο και τον αποκλεισμό φοιτητών από την εκλογική διαδικασία και επροσώπηση.

    Πρώτον, η εκλογή του Πρύτανη από τα μέλη ΔΕΠ μετά από πρόταση του Συμβουλίου. Δεν καταλαβαίνω πού εντοπίζεται το παράξενο. Αν δεχτούμε ότι το Συμβούλιο είναι το ανώτατο διοικητικό όργανο της Σχολής, σαν το αντίστοιχο Δ.Σ. των εταιριών, είναι λογικό αυτό να προτείνει τον Πρύτανη στα μέλη ΔΕΠ, δηλαδή τη Γενική Συνέλευση της Σχολής, προκειμένου δημοκρατικά και χωρίς αποκλεισμούς να αποφασιστεί ποιος είναι κατάλληλος για να αναλάβει τον θώκο. Πολύ ορθά ο Σαμαράς έθεσε τον όρο αυτό διότι αλλιώς όντως ο νόμος θα έπασχε αντισυνταγματικότητα καθώς θα συνιστούσε ανεπίτρεπτο περιορισμό στο δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι, στην αρχή της αντιπροσωπευτικότητας καθώς και στην αρχή της ισότητας (καθώς η απόφαση για τον Πρύτανη θα περιορίζονταν σε ένα κλειστό κονκλάβιο μερικών καθηγητών και λίγων εξωακαδημαϊκών).

    Δεύτερον, η κατάργηση του ασύλου. Πάγια πολιτική θέση Σαμαρά που έχει πολλάκις διατυπωθεί. Ακόμα βλέπω στα μάτια μου σχόλια σχολιαστών προ μηνών ή ετών, στα διάφορα επεισόδια, όπου τα πανεπιστήμια και οι σχολές είχαν μετατραπεί σε στρατόπεδα στρατολόγησης μπαχαλάκηδων και εργαστήρια κατασκευής πολεμικού επαναστατικού υλικού, να εξορκίζουν το άσυλο ως αιτία κακού και να ομνύουν πίστη σε αυτόν που θα το καταργήσει. Ο Σαμαράς έβαλε και αυτόν τον όρο και ουσιαστικά έσυρε την κυβερνητική πλειοψηφία στην υπερψήφιση του μέτρου χωρίς πολιτικό κόστος για τον ίδιο αλλά με την αποκόμιση όλων των ωφελών υπέρ του. Δεν καταλαβαίνω δε, πως παραβιάζεται το συνταγματικό δικαίωμα της ελευθερίας λόγου και της ελεύθερης σκέψης στα πανεπιστήμια επειδή καταργείται το άσυλο. Διάβασα για δυνατότητα εύκολης εισβολής ΜΑΤ, για προπηλακισμούς, για εντάσεις, για κρατική καταστολή κλπ. Όσο και αν ενοχλεί κάποιους, η πανεπιστημιακή περιουσία ανήκει σε όλους τους Έλληνες, που πληρώνουν βαρείς φόρους για τη συντήρηση και ανανέωσή της, και δεν συγχέω στο δικό μου νου την εκπαιδευτική διαδικασία, την έρευνα και την γνώμη, με την καταστροφή, τον εκβιασμό, την απειλή και την παραβατική συμπεριφορά εξωπανεπιστημιακών και άλλων παράξενων τύπων που κατά καιρούς λυμαίνονται τα πανεπιστήμια σε κάθε περίοδο πολιτικής ή κοινωνικής έντασης.

    Τρίτον, ο αποκλεισμός των φοιτητών και των φοιτητικών παρατάξεων από τη διοίκηση του πανεπιστημίου και την ανάδειξη των αρχών διοίκησής του, περιλαμβανομένου και του Πρύτανη. Σας παρακαλώ να μου υποδείξετε ένα σοβαρό κράτος του κόσμου όπου για τα θέματα διοίκησης και εκλογής Πρυτάνεων στα πανεπιστήμια, μετέχουν φοιτητές είτε μεμονωμένα είτε δια των φοιτητικών παρατάξεων ή εκπροσώπων τους. Μάλλον κανένα. Και είναι εύλογο, διότι δεν είναι δυνατό ο κρινόμενος, δηλαδή ο ακαδημαϊκός πολίτης που επιθυμεί με την ιδιότητα του φοιτητή να αποκομίσει γνώσεις και δεξιότητες από ένα ίδρυμα όπως το πανεπιστήμιο, να αποτελεί ταυτόχρονα και κριτή (ή εκλέκτορα) της διοίκησης του ιδρύματος που κατά τα άλλα τον κρίνει ως ακαδημαϊκή μονάδα. Αλλά και να δεχτώ τον αντίλογο ότι και καλά οι φοιτητές δεν θα έχουν λόγο στα πεπραγμένα της διοίκησης του πανεπιστημίου ούτε θα ελέγχουν τη δράση της. Να ρωτήσω; Δηλαδή μέχρι τώρα είχαν; Μαζεύονταν μήπως το σύνολο των φοιτητών των σχολών και αποφάσιζαν για τους Πρυτάνεις τους ή μήπως, με βάση τα αποτελέσματα των φοιτητικών εκλογών και με βάση την αναλογία της εκλογικής δύναμης των φοιτητικών παρατάξεων σε κάθε σχολή, επιλέγονταν κάποιοι εκπρόσωποι που αντί να μεταφέρουν την άποψη των φοιτητών στα διοικητικά όργανα του πανεπιστημίου, ουσιαστικά συγχρωτίζονταν με το καθηγητικό κατεστημένο και μετατρέπονταν σε μεταπράτες – κομματάρχες, με απολαβή ανταλλαγμάτων που ξεκινούσαν από την ακούραστη αποφοίτηση συνήθως με άριστα μέχρι και την οικονομική συναλλαγή στην εκμετάλλευση των ερευνητικών προγραμμάτων και επιχορηγήσεων του πανεπιστημίου; Πολύ ορθά αυτός ο όρος δεν ικανοποιήθηκε και πολύ ορθά ο Σαμαράς δεν επέμεινε στην ικανοποίησή του. Καλά θα κάνει η ΝΔ να μην επανεξετάσει καν τον όρο αυτό, όπως έχει πει σχετικά ο εκπρόσωπός της, αν και, όπως εικάζω, η σχετική δήλωση έχει γίνει για τον φόβο των Ιουδαίων και τον κατευνασμό των νεολαίων του κόμματος.

    Υ.Σ. Συγνώμη για το σεντόνι. Όπως είναι σαφές, εκφράζω προσωπική άποψη, που είναι δεκτή σε κριτική και η οποία, εννοείται, μπορεί να είναι εκ βάρθων, λάθος.

  18. konstantinos avatar
    konstantinos 24/08/2011 22:15:49

    Καλά όλα αυτά που γίναν αλλά θα ήθελα να να θέσω κ ένα ερώτημα. Ως γνωστόν η ΔΑΠ είναι η πρώτη δεξαμενή ψήφων στην ηλιακή ομάδα 18-24 για τη Νεα Δημοκρατία, πάντα βάζει πλάτη, πάντα είναι δίπλα στο κόμμα όταν τη χρειάζεται πάντα τρέχει.Δε θα αναφερθώ για την σκοπιμότητα ύπαρξης της μέσα στα Πανεπιστήμια αν δηλαδή είναι σωστό ή όχι να έχει ύπαρξει μια κομματική νεολαία, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να μπορούσατε να είσασταν παρόντες μέσα σε κάποιες Γενικές Συνελεύσεις και να δίνατε έσεις απαντήσεις σε μελλοντικούς ψηφοφόρους της Νεας Δημοκρατίας όταν η Νεα Δημοκρατία συνεργάζεται με το ΠΑΣΟΚ στην ψήφιση Ν/σ για την παιδεία χωρίς να έχει <> πρώτα στις Προτάσεις Παιδείας της ΔΑΠ. Η Δαπ κ η ΟΝΝΕΔ είναι καλές δηλαδή για το τρέξιμο κ για τον παλμό αλλά για την ουσία δεν δίνουμε σημασία???

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ konstantinos 24/08/2011 23:03:10

      Δηλαδη, αγαπητε συνονοματε, η ΔΑΠ ειναι μονο για να παιρνει μερος στις εκλογες των διοικητικων οργανων του πανεπιστημιου? Δεν θα πρεπει να την αφορουν αποκλειστικα φοιτητικα ζητηματα οπως η ποιοτητα των σπουδων και αναβαθμιση τους? Τι δουλεια εχουν να αναμιγνυονται στα διοικητικα? Για το αλισβερισι?

      • konstantinos avatar
        konstantinos @ Κωσταντινος Π. 24/08/2011 23:15:39

        Η ΔΑΠ έχει ποσοστό σχεδόν 40% στα Πανεπιστήμια κ σχεδόν αυτοδύναμη στα ΤΕΙ αν θυμάμαι καλά. Αυτό δε λέει τίποτα κ σε κανέναν εκεί στην Συγγρού? Ή τα συγχαρητήρια μοιράζονται μόνο για τα επινίκεια? Δηλαδή οι αποφάσεις διοικητικής φύσεως δεν είναι φοιτικό ζήτημα? Δε γνωρίζω τι σχέση έχετε με το συνδικαλισμό εντός των Πανεπιστημίων αλλά η δύναμη των φοιτητών εντός της συγκλήτου περιορίζεται στα φοιτητικά ζητήματα κ πουθενά αλλού. Όσον αφορά τις εκλογές για την ανάδειξη Πρύτανη έχουμε τόση δύναμη όσο ο ΣΥΡΙΖΑ (χωρίς να θέλω να θίξω το εν λόγω κόμμα απλά λόγω των χαμηλών ποσοστών του γίνεται η σύγκριση) στην εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας. Τώρα για το αλισβερίση εαν γίνεται δε νομίζω να γίνεται απο όλα τα στελέχη της ΔΑΠ κ αν γίνεται απο κάποιους είναι καταδικαστέο σε όλες τις εκφάνσεις του, αλλίως θα ήμασταν όλοι διδάκτορες κ με μεταπτυχιακούς τίτλους.

        • Κωσταντινος Π. avatar
          Κωσταντινος Π. @ konstantinos 25/08/2011 05:13:28

          Επειδη και εχω σχεση με πανεπιστημιο και εχω και γνωση των συνδικαλισταραδων φοιτητων μαλλον με δουλευετε. Κριμα συνονοματε!
          Εσυ φαινεται εισαι αλλου. Γιατι και λιστες κυκλοφορουσαν για το περασμα μαθηματων, και σε μεταπτυχιακα εμπαιναν, πολλοι δε πηραν και θεσεις λεκτορων!!! Αλλα φαινεται εσυ δεν εχεις ακουσει για τετοια φαινομενα!!!

        • ΠΗΛΕΑΣ avatar
          ΠΗΛΕΑΣ @ konstantinos 25/08/2011 23:38:50

          Αν κατάλαβα καλά, προσπαθείς να εξαργυρώσεις τα κομματικά οφέλη από την ισχυρή θέση της ΔΑΠ στα ιδρύματα με την στήριξη των οπαδών του κόμματος στην συνεισφορά της στην σημερινή αθλιότητα των Πανεπιστημίων. Νομίζεις ότι όλων η σκέψη είναι εξίσου διεστραμμένη, διεφθαρμένη και διαπλεγμένη.
          Μην βαυκαλίζεσαι: Ανάμεσα σε μια ισχυρή ΔΑΠ και τα σωστά Πανεπιστήμια, οι πολλοί, προτιμούμε το δεύτερο, αν και δεν βλέπω το ένα να αποκλείει το άλλο. Φροντίστε να συμμορφωθείτε στην γενική απαίτηση, που εκφράστηκε σημαδιακά με την συναίνεση της ηγεσίας της ΝΔ στον νέο Νόμο: ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ! ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ! Τα πόδια δεν θα κουμαντάρουν το κεφάλι! Γυρίστε στα βιβλία σας!

  19. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/08/2011 22:51:13

    Θα ήταν όμως πολύ καλύτερα αν την εξανάγκαζε να πάει στα τσακίδια. Τον βλέπω όμως να αργεί χαρακτηριστικά και μου μπαίνουν ιδέες. Γιατί όχι τώρα;

  20. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/08/2011 23:10:40

    Καταρχάς για μια φορά θα συμφωνήσω με τον Κεννάν ότι ο Πρόεδρος της ΝΔ διάλεξε ένα πεδίο "συναίνεσης" με το ΠΑΣΟΚ, στο οποίο μπορούσε να εκτεθεί λιγότερο επικίνδυνα από όσο στην οικονομία.

    Έχω όμως την εντύπωση ότι και πάλι δεν ήταν η συναίνεση αυτή η ενδεδειγμένη κίνηση.

    Καταρχάς, προσωπικά διαπίστωσα στο ζήτημα αυτό τη φτώχεια του αντιπολιτευτικού λόγου της ΝΔ, αλλά και του επιτελείου Σαμαρά/ΝΔ για τη διατύπωση εμπεριστατωμένου λόγου. Η ΝΔ βρέθηκε να παλινωδεί μεταξύ της υπεράσπισης κατεσημένων, της λύσσας των γνωστών στελεχών (εκ των οποίων και ο τομεάρχης Παιδείας) για συναίνεση/συνενοχή, και της ανάγκης να επιδείξει υπευθυνότητα, αλλά και προσχώρηση σε πάγια αιτήμα της ΝΔ και του κόσμου της (με κορυφαία την κατάργηση του ασύλου). Τι είχε να απαντήσει η ΝΔ σε έναν νόμο που ανατρέπει ΤΑ ΠΑΝΤΑ; Είχε καμία αντιπρόταση; Είχε άποψη για όλα τα (πάρα πολλά) θέματα που έθετε και θέτει ο νόμος; Ποια; Γιατί δεν μας την είπε ποτέ;

    Δεν εξετάζουμε ποιος φταίει για αυτά, η ουσία είναι ότι εγώ είδα φτώχια, φτώχια, φτώχια. Εμείς εδώ στα σχόλια είπαμε πολύ περισσότερα και, Φάκτορα, μην το θεωρήσεις πάλι αμετροέπεια. Είναι πολύ απλά η πραγματικότητα.

    Έρχεται λοιπόν η ΝΔ και λέει "αν μου ικανοποιήσετε τρία πράγματα, συμφωνώ επί της αρχής σε όλα". Σε όλα, σε ποια όλα; Στη συμπλεγματική "διεθνοποίηση" που επιχειρεί να θέσει το ελληνικό Πανεπιστήμιο σε κηδεμονία αγνώστου ηθικής και ποιότητας ξένων καθηγητών (με μόνο κριτήριο το ότι είναι ξένοι!), που σε συνεργασία με τους εδώ θα αναλάβουν να διεθνοποιήσουν την ποικιλώνυμη ενδο- και εξω-πανεπιστημιακή διαπλοκή; Στη νομοθετική σπίλωση της ηθικής και της αξιοσύνης των Ελλήνων καθηγητών, που τους θεωρούμε και τη βούλα πλέον αναξιόπιστους και θέλουμε να τους θέσουμε υπο τη (μερική, έστω) κηδεμονία εξωπανεπιστημιακών στο περίφημο "Συμβούλιο"; Στη de facto κατάργηση του δικαίωματος του εκλέγεσθαι για τον Πρύτανη, μέσω της "πρότασης" που θα διενεργεί το Συμβούλιο; Μου έρχεται να γελάσω, όσο σκέφτομαι πόσο τραγελαφικές καταστάσεις θα δημιουργούνται με τα ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ παζάρια που θα δημιουργούνται για μια θέση στους εκλόγιμους που θα προσδιορίζει αυθαίρετα το Συμβούλιο. Ειλικρινά, πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα και πιο έντιμο να ορίζει τον Πρύτανη απευθείας το Συμβούλιο, παρά να πηγαίνουμε στην υποκρισία μιας εν μέρει στημένης εκλογής, προϊόν απίστευτων συμβιβασμών και παζαριών, παρά αξιοκρατικής επιλογής. Αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο σωστά, αν θέλεις να δώσεις εξουσία ορισμού του Πρύτανη στο Συμβούλιο, δώστην κανονικά, ώστε να είναι υπόλογο για την επιλογή του και όχι να κρύβεται υποκριτικά πίσω από τη φενάκη της "εκλογής" του Πρύτανη, ώστε να μπορεί να λέει μεθαύριο "δεν φταίω εγώ, εσείς τον εκλέξατε τον Πρύτανη".

    Αν λοιπόν σε όλα αυτά η αντιπρόταση της ΝΔ ήταν ένα φύλλο συκής για την αυθαιρεσία του δικτατορικά πανίσχυρου "Συμβουλίου" και το ξεκαθάρισμα για την κατάργηση του ασύλου που έτσι κι αλλιώς ήταν ήδη κοντά και πριν το απαιτήσει η ΝΔ, ε, αυτό που λέω εγώ τότε είναι ότι η ΝΔ πούλησε πολύ φθηνά τη συναίνεσή της σε ένα κεφαλαιώδες ζήτημα. Εάν είχε σκοπό από την αρχή να πάει σε κάποιας μορφής συναίνεση, θα μπορούσε να ζητήσει και να συζητήσει περισσότερες και μεγαλύτερες αλλαγές από αυτές που τελικά πήρε, ώστε να εξευτελίσει και ΠΑΣΟΚ και Διαμαντοπούλου και να δείξει οτι δεν μπορούν πλέον να κυβερνούν. Είμαστε σίγουροι ότι στους τηλεθεατές της τηλεοπτικής μας δημοκρατίας φαίνεται ότι η ΝΔ έσυρε το ΠΑΣΟΚ σε "άτακτη υποχώρηση" και όχι ότι το αντίθετο τάχατες συνέβη;

    Γιατί, καλά είναι να τα λέμε μεταξύ μας και να χαιρόμαστε τα περί άτακτης υποχώρησης, πολιτική σημασία έχει όμως κυρίως το τι μένει τελικά στον τηλεθεατή.

    Όσον αφορά εμένα, η προσωπική μου γνώμη άσχετα από τι καταλαβαίνει ο τηλεθεατής, είναι ότι η ΝΔ είχε την ευκαιρία να βελτιώσει ουσιαστικά ένα κακό νομοσχέδιο και την έχασε. Τώρα κινδυνεύει να φορτωθεί πολιτικά την (κατ' εμέ βέβαιη) παταγώδη αποτυχία του νομοσχεδίου στην πράξη. Τι αντιπολίτευση να κάνει αύριο σε ένα νόμο τον οποίο εκ των προτέρων χρεώνεται πολιτικά; Ας ελπίσουμε να βγω ψεύτης.

  21. ierofantis avatar
    ierofantis 24/08/2011 23:47:31

    Φίλε Επώνυμε θα ήθελα να μου επιτρέψεις μια αντίκρουση.

    Τον ψηφισμένο πλέον νόμο δεν τον έχω διαβάσει. Από το σχέδιο νόμου όμως που έριξα μια ματιά, πρόκειται για ένα ογκώδες πλην όμως κωδικοποιητικό νομοθέτημα το οποίο είναι και προϊόν διαβούλευσης με τη ΝΔ και με συνεισφορά της τελευταίας σε όλες τις διατάξεις αυτού. Κατά συνέπεια, είναι απολύτως λογικό επί του συνόλου των διατάξεων να υπάρχει μια σχετική συνεννόηση, αφού το τελικό αποτέλεσμα είναι απότοκος διαβούλευσης τουλάχιστον ενός έτους. Το βαθμό της ένδειας της ΝΔ δεν τον γνωρίζουμε, διότι δεν γνωρίζουμε το βαθμό συμμετοχής της στη διαμόρφωση των διατάξεων του νόμου.

    Αναφέρεσαι σε συμπλεγματική διεθνοποίηση του ελληνικού πανεπιστημίου επειδή μπορεί ως πρύτανης του Ιδρύματος να εκλεγεί και ξένος καθηγητής. Δηλαδή ένας Πρύτανης ξένος, που για να εκλεγεί θα πρέπει να λάβει την πλειοψηφία των τακτικών και μόνιμων καθηγητών μιας ελληνικής σχολής, θα αλλοιώσει τόσο συστηματικά τον κατά τα άλλα εθνικόφρονα και εθνοπρεπή χαρακτήρα των ελληνικών πανεπιστημίων που αυτό το γεγονός συνιστά ανεπίτρεπτη παραχώρηση στους ποικιλώνυμους διαπλεκόμενους;

    Στους εξωπανεπιστημιακούς του Συμβουλίου, δεν καταλαβαίνω την δυσκολία. Εφόσον είναι μειοψηφούντα μέλη, επί του συνόλου των μελών του Συμβουλίου, που εντοπίζεις την κηδεμονία των άξιων Ελλήνων καθηγητών και τους αποκλεισμούς;

    Πάμε τώρα στη διαδικασία εκλογής του Πρύτανη. Αλλά πριν πάμε σε αυτή ας δούμε πως εκλέγεται το Συμβούλιο, το όργανο που πραγματικά θα κάνει κουμάντο στο πανεπιστήμιο. Τα πλειοψηφικά μέλη του Συμβουλίου που αποτελούνται από τακτικούς μόνιμους καθηγητές της Σχολής εκλέγονται απευθείας. Δηλαδή με απολύτως δημοκρατικές διαδικασίες εκλέγουν οι καθηγητές τα μέλη του Συμουλίου που πρακτικώς διοικούν τη σχολή. Μετά αυτά τα μέλη, μαζί με τα εξωπανεπιστημιακά, προτείνουν τον Πρύτανη (κάτι σαν τον Πρόεδρο μιας Α.Ε.) δηλαδή τυπικώς τη βιτρίνα του πανεπιστημίου, που θα εκλεγεί πάλι με ψήφο του επιστημονικού προσωπικού. Πλην όμως, όλες οι κρίσιμες αρμοδιότητες διαχείρησης και διοίκησης του πανεπιστημίου παραμένουν στο Συμβούλιο. Που εντοπίζεις το μεμπτό;

    Και ένα πολιτικό σχόλιο. Διαπιστώνεις εύκολη και φτηνή προσφορά συναίνεσης από τον Σαμαρά και τη ΝΔ. Θα διαφωνήσω. Η ΝΔ στήριξε ένα νόμο που τον έφτιαξε δουλεύοντας εδώ και ένα χρόνο μαζί με το Υπουργείο (Εθνικής) Παιδείας, ζήτησε και πήρε αυτά που πραγματικά ήθελε για να διασφαλίσει τη λειτουργικότητα και την αποδοτικότητα του νόμου ώστε να έχει λιγότερη δουλειά μετέπειτα ως κυβέρνηση, έσυρε το ΠΑΣΟΚ στην κατάργηση του ασύλου με τις μεταβολές που η Υπουργός η ίδια επέφερε στο σχέδιο νόμου λίγο πριν τη ψήφιση του, και παράλληλα αφενός έβαλε ξανά δυνατά στο παιχνίδι της διαδοχολογίας του ΠΑΣΟΚ την Υπουργό και αφετέρου παρείχε συναίνεση σε ένα μη οικονομικό νόμο αλλά με ιδιαίτερες κοινωνικές προεκτάσεις που άπτεται ενός τομέα που δεν αντέχει άλλες παλινωδίες και κλυδωνισμούς.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ierofantis 25/08/2011 00:14:42

      Συγγνώμη, αλλά αυτό που λες πρώτη φορά το ακούμε: ΕΦΤΙΑΞΕ η ΝΔ το νόμο μαζί με το ΠΑΣΟΚ;;;!!! Πότε συνέβη αυτό και δεν το καταλάβαμε;;; Μας λες ότι δεν ξέρουμε το βαθμο συνεισφοράς της ΝΔ, εγώ θα έλεγα ότι δεν ξέρουμε καν το ΟΤΙ συμμετείχε η ΝΔ!!! Πας να μας τρελάνεις βραδυάτικα;

      Από κει και πέρα: Τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λες. Καταρχάς προφανώς δεν γνωρίζεις ότι στα (επταμελή, πλέον) εκλεκτορικά σώματα συμμετέχει υποχρεωτικά τουλάχιστον ένας (έως τρεις) ξένοι καθηγητές. Δεύτερον, υποχρεωτικά το έργο της επταμελούς επιτροπής "υποβοηθείται" από την αξιολόγηση που θα κάνουν τέσσερις (ναι, τέσσερις) ξένοι καθηγητές για ΚΑΘΕ υποψήφιο, εκ των οποίων τέσσερις τους δύο τους υποδεικνύει ο υποψήφιος (ερώτηση αδαούς: και αν είναι δέκα ή περισσότεροι οι υποψήφιοι ο καθένας θα υποδεικνύει ανά δύο; Καθόλου σπάνιος αριθμός σε δημοφιλή γνωστικά αντικείμενα). Θα πρέπει να γνωρίζεις (προφανώς δεν το γνωρίζεις) ότι η βασική εξουσία των καθηγητών είναι δύο: α) να δώσουν πτυχίο στους φοιτητές και β) να επιλέγουν ποιους άλλους κάνουν καθηγητές. Επειδή και η πρώτη εξουσία εξαρτάται από τη δεύτερη, τελικά το ποιος διαλέγει τους καθηγητές είναι όλο το ζουμί.

      Εδώ έρχεται το Συμβούλιο, που ορίζει τον Κοσμήτορα, που ορίζει την επταμελή επιτροπή (μόνος του!). Αυτός δηλαδή ορίζει τους ξένους που θα κηδεμονεύουν τους "άχρηστους" Έλληνες που δεν μπορούν να εκλέξουν μόνοι τους έναν επίκουρο καθηγητή στο Πανεπιστήμιο της Βορειοδυτικής Ακαρνανίας. Και το λέω αυτό επειδή είναι τόσες πολλές οι εκλογές και οι εξελίξεις μελών ΔΕΠ, που νομίζω ότι οι ξένοι καθηγητές θα πρέπει να παρατήσουν τις υπόλοιπες δουλειές τους για να αρχίσουν να αξιολογούν τα μέλη ΔΕΠ της Ελλάδας. Το πόσο υποτιμητικό και προσβλητικό είναι αυτό για την ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα δεν περιγράφεται.

      Μα, θα μου πεις, είναι οι Έλληνες καθηγητές άξιοι; Φυσικά και δεν είναι όλοι άξιοι. Μπορεί και οι περισσότεροι να μην άξιοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα ή τη δυνατότητα ο νομοθέτης να πει "πάει και τελείωσε, είστε όλοι άχρηστοι, θα βάλω να σας κηδεμονεύουν ξένοι". Αντί να πάρει σκούπα και να δώσει ουσιαστική εποπτεία στο Υπουργείο, ώστε να κάνει πέρα τους άχρηστους και τους βολεμένους, όσους καταχρώνται τη θέση τους για ίδια οφέλη και να δημιουργήσει δομές και πολιτικό-κοινωνικό υπόβαθρο ανάδειξης των αξίων, έρχεται και δημιουργεί ΔΟΜΙΚΗ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑ των Ελλήνων απέναντι στους ξένους! Πού να πάει μπροστά το έρμο το ελληνικό Πανεπιστήμιο όταν εξ ορισμού θέτουμε στο βασικό του νομοθέτημα ότι είναι υποδεέστερο των ξένων και έχει ανάγκη την κηδεμονία τους;

      Κάτι τελευταίο για τα περί "απολύτως δημοκρατικών διαδικασιών". Θα έχει υπόψη σου το περίφημο "δημοκρατικό έλλειμμα" της Ε.Ε. Από προέρχεται αυτό όταν: α) η Κομισιόν ορίζεται από τις δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις, β) το Συμβούλιο Υπουργών αποτελείται από τους δημοκρατικά εκλεγμένους Υπουργούς των κρατών και γ) το Ευρωκοινοβούλιο εκλέγεται δημοκρατικά; Ακόμη και η δική μας τρόικα είναι Κομισιόν (ορίζεται από τις δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις), ΕΚΤ (επίσης ορίζεται από της δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσει) και ΔΝΤ (επίσης από δημοκρατικά εκλεγμένες κυβερνήσεις). Πού είναι το αντιδημοκρατικό και η κατοχή και η κατάλυση του Συντάγματος και της κυριαρχίας, που λέμε; Όλα διεθνείς οργανισμοί που συμμετέχουμε με τη βούλησή μας.

      Δεν είναι όμως έτσι. Η ουσία όλων αυτών είναι η μετατόπιση της εξουσίας σε σώματα που δεν αποδίδουν ουσιαστικό λογαριασμό/απολογισμό σε όσους αναλαμβάνουν να διοικήσουν. Δεν έχουν δηλαδή αυτό που αποκαλούν οι Αγγλοσάξωνες accountability. Είναι ανεύθυνοι και μπορούν να λειτουργούν αυθαίρετα. Το "δημοκρατικά εκλεγμένο" Συμβούλιο, λοιπόν, θα ορίζει με αυθαίρετα κριτήρια πρόσωπα (Πρύτανη-Κοσμήτορες) που θα είναι αποκομμένοι από τη νομιμοποίηση της accountability, του ότι δηλαδή θα μπορούν να τους κράξουν στις γενικές συνελεύσεις αυτοί που τους διάλεξαν.

      Στην ουσία είναι παρόμοια διαδικασία κατάργησης της accountability όπως και στην Ε.Ε.

      Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Διάβασε πρώτα το νόμο (αμφιβάλλω αν διάβασες το νομοσχέδιο) και μάθε να μην διαστρεβλώνεις τα όσα λέει ο συνομιλητής σου. Ειλικρινά δεν το περίμενα από σένα.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ierofantis 25/08/2011 04:22:11

      Άψογος όπως πάντα ο Ιεροφάντης!

      • Agrofylakas avatar
        Agrofylakas @ Γιώργος Μεσσηνία 25/08/2011 05:25:02

        Σωστότατος ο Ιεροφάντης (με στοιχεία), επιφανειακός και εν πολλοίς (συνειδητά η ασυνείδητα) λανθασμένος ο Τηλέμαχος Αναγνώστου. Κάτι ξέρουμε και εμείς από αυτά (in fact, we learned the hard way).

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Agrofylakas 25/08/2011 05:56:40

          Και εσύ συνάδελφος (ομοιοπαθής) έτσι;
          Άστα, το θέμα είναι πως κάποιοι προσποιούνται πως δεν καταλαβαίνουν γιατί έτσι τους βολεύει...

          • Agrofylakas avatar
            Agrofylakas @ Γιώργος Μεσσηνία 25/08/2011 09:12:56

            'Ομοιοπαθής' δεν είναι ο κατάλληλος όρος, 'ξεμπροστιάρης' ναι! Γιατί με ένα μισθό $120.000, και μια αναμφισβήτητη αναγνώρισή μου σαν διεθνή αυθεντία στον τομέα μου, δεν 'έπαθα' που δεν με εξέλεξαν πρόσφατα Λέκτορα στο ΓΠΑ (λόγω ηλικίας!) και ας είχα το μεγαλύτερο Η-factor από όλα τα μέλη του εκλεκτορικού σώματος. Όλοι τους αυτοί είναι οι 'παθημένοι' και η Ελλάδα η ζημιωμένη! Είναι μια μακριά ιστορία με πολλά ευτράπελα, αλλά και με ένα θετικό αποτέλεσμα'. Έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι με τις αλλεπάληλες καταγγελίες μου τα τελευταία δυο χρόνια (με πληθώρα στοιχειών) προς τον Πρωθυπουργό και τους αρμόδιους υπουργούς ώστε να κινηθούν όλοι τους αποφασιστικά για την αλλαγή του νομικού πλαισίου.

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ Agrofylakas 25/08/2011 11:24:34

          Μόνο που δεν λες που είμαι "εν πολλοίς λανθασμένος" και ποια είναι τα "στοιχεία" του ιεροφάντη εκτός αν τα ξέρεις προσωπικά. Ας είναι όμως. Επειδή από το παρακάτω αυτοαναφορικό σχόλιό σου προκύπτει σε ποιά (συμπαθή) κατηγορία ανήκεις και ξέρω ότι δεν μπορεί να γίνει αντικειμενική κουβέντα με παθόντες τέτοιου είδους δεν επιμένω.
          Επίσης, ανθρώπους που στέλνουν γράμματα στον γαπ για να τους λύσει το πρόβλημα, τους αποφεύγω.

          • Agrofylakas avatar
            Agrofylakas @ τηλέμαχος αναγνώστου 25/08/2011 18:34:56

            Ποιοι είναι οι παρόντες, και οι μαθημένοι, στο εξήγησα πιο πάνω. Για το αν είσαι λανθασμένος και που ας το κρίνουν οι αναγνώστες. Τα ‘ανοιχτά’ γράμματα μου τα έστειλα εκεί που έπρεπε όχι για να μου ‘λύσουν το πρόβλημα μου’, διότι δόξα το Θεό μια χαρά είμαι, και πάντα με τις δικές μου δυνάμεις, αλλά για να καταγγείλω και διαπομπεύσω σε όλη την κοινωνία με στοιχεία τις μαφιόζικες τακτικές των Πανεπιστημιακών. Αν ήθελα να ‘κουβαλώ νερό μια ζωή’ σε καθηγητές της μιας δημοσίευσης δεν θα είχα παραιτηθεί από θέση ΔΕΠ (ΑΠΘ) το 1990. Ζήσε και εσύ και όμοιοι σου στην κοσμάρα σας.

  22. factorx avatar
    factorx 24/08/2011 23:51:02

    Αγαπητέ, ,με συγχωρείς αλλά το Ρομάντσο έκλεισε

  23. factorx avatar
    factorx 25/08/2011 00:02:24

    1. Μου αρέσει που πολλοί φίλοι εδώ μέσα τονίζουν κάθε μέρα την ανάγκη ενίσχυσης του πατριωτικού μετώπου και λόγου του Σαμαρά και αμέσως μετά γίνονται όλοι "αριστεροί" και φωνάζουν γιατί ψηφίστηκε το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου. Δεν έχουν παρά να περιμένουν την μεταφορά των "Αγανακτισμένων" από Σεπτέμβριο στα πανεπιστήμια και να σκεθούν τότε ποια θα ήταν η θέση του Σαμαρά στον δεξιό χώρο με τον Καρατζαφέρη να φωνάζει "εμείς θέλαμε να καταργήσουμε το άσυλο, αλλά ο Σαμαράς όχι".

    2. Αντιλαμβάνομαι επίσης ότι ξεβολεύονται όλοι εκείνοι οι "νεολαίοι" που εξέλεγαν καθηγητές και σε αντάλλαγμα παιρνούσαν μαθήματα και αυτοί και οι κομματικοί ψήφοι τους.

    3. Οσο για την Διαμαντοπούλου το ΠΑΣΟΚ και τους δελφίνους τα έχουμε γράψει πολλές φορές: διαίρει και βασίλευε.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ factorx 25/08/2011 04:20:08

      Χίλια μπράβο!!!!!!!!!!!
      Αρκετά με την υπονόμευση της αξιωματικής αντιπολίτευσης από αγκυλώσεις και δεσμεύσεις που την αποδομούν στα μάτια του κόσμου.
      Η νεα δημοκρατία, θα κυβερνήσει με αποτελεσματικότητα ειδικά σε μια περίοδο που οι πασόκοι αντί να πιάσουν τα μεγάλα ψάρια, σαρώνουν το κοινωνικό ιστό με φοροεπιδρομές.
      Πολύ τολμηρή και σωστή η κίνηση Σαμαρά

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ factorx 25/08/2011 06:35:36

      Και κάτι άλλο που δεν πρέπει να διαφεύγει είναι ότι, δεν πρόκειται για το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου, αλλά για το νομοσχέδιο του Πανάρετου (που τον φάγανε λάχανο τα συντροφικά μαχαιρώματα, .....και έπεται συνέχεια!.....).

  24. Σπύρος Παπαγιάννης avatar
    Σπύρος Παπαγιάννης 25/08/2011 00:05:03

    Έχετε δίκιο factorx.
    Το σχόλιο δεν ανταποκρίνεται στην κεντρική ιδέα της ανάρτησής σας.
    Ο Πορδοσάλτε, όμως, πανηγύριζε νωρίτερα στο ‘Ρομάντσο’ του ΣΚΑΙ.

    • factorx avatar
      factorx @ Σπύρος Παπαγιάννης 25/08/2011 00:23:06

      Μην δίνετε σημασία αγαπητέ, αφήστε τα πτώματα να προχωρούν

  25. Aris. A avatar
    Aris. A 25/08/2011 00:08:56

    Η ΝΔ κατά την γνώμη μου με την παρέμβαση της πέτυχε να αρθούν δύο κορυφαίες υπερβολές που εδώ και δεκαετίες σκότωσαν την παραγωγή γνώσης μέσα στα πανεπιστημία:

    α) Το άσυλο που είχε μετατρέψει τα πανεπιστήμια στον χαβαλέ και στην διάλυση. Είναι μια μεγάλη ήττα της αριστεράς.
    Εχασε ένα από τα μεγάλα της ιδεολογικά ταμπού κόμπλεξ θα έλεγα.
    Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που έστω και σε επίπεδο συμβολισμών κλονίζεται η παντοκρατορία του αριστερίστικου ψευτοτσαμπουκά από μια "δεξιά" παρέμβαση.

    β) Ολοι γνωρίζουμε πως οι επικεφαλής όλων των φοιτητικών παρατάξεων έπαιρναν πτυχία και έκαναν μεταπτυχιακά.
    Σταματάει με την μη συμμετοχή των φοιτητών στις εκλογές καθηγητών και πρυτάνεων ένα αισχρό σύστημα συνδιαλλαγής μεταξύ καθηγητών και κομματοπατέρων όλων των αποχρώσεων.

    Δεν περιμένω με τον νέο νόμο να γίνει άμεσα καλύτερο το ελληνικό πανεπιστήμιο.

    Δεκαετίες διάλυσης δεν φτιάχνονται σύντομα και με έναν νόμο.

    Ομως μπαίνει μια αρχή να σταματήσει η μετατροπή των πανεπιστημίων σε εργαλεία άσκησης πολιτικής από τους φοιτητές.

    Από εκεί και πέρα ο Σαμαράς σωστά υπερψήφισε.

    Πέτυχε αυτά με τα οποία συμφωνεί η συντριπτική πλειοψηφία των ψηφοφόρων της ΝΔ, απέδειξε ότι χωρίς την συμφωνία του η κυβέρνηση εδώ που έφτασε δεν μπορεί να λειτουργήσει και για δεύτερη φορά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα μετατράπηκε σε καίριο ρυθμιστικό παράγοντα της πολιτικής ζωής.

    Επίσης μετά την πολιτική του στο μεταναστευτικό με την κατάργηση του ασύλου απογυμνώνει το Λαος από την προσπάθεια του να εμφανίζεται ως μοναδικός εκφραστής απέναντι στις ιδεοληψίες της αριστεράς.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Aris. A 25/08/2011 05:35:36

      Αυτές οι αληθινές και πολύ εύστοχες επισημάνσεις σου φίλε Άρη, είναι τόσο ουσιαστικές αλλά συνάμα και τόσο καθαρές που ενοχλούν όσους θέλουν να βλέπουν φαντάσματα και να τρομοκρατούν το κόσμο με ανοησίες.
      Ανοησίες που χρησιμεύουν ως άλλοθι για να συνεχίζονται οι κακοδαιμονίες που μας έφτασαν σε αυτό το σημείο, που βρισκόμαστε σήμερα.
      Και πρακτικές αθλιότητας όπως η συνδιαλλαγή καθηγητών-φοιτητών, η εξαιρετικά χυδαία παραποίηση της έννοιας του ασύλου και η επικράτηση μιας υποκουλτούρας, που αν και εντελώς φαιδρή επικράτησε στο πεδίο των ιδεοληψιών που μας ταλανίζουν διαχρονικά.
      Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με το μεταναστευτικό, όπου οι πολίτες ζουν αμπαρωμένοι και άνευροι σε έναν αποπνικτικό κόσμο και οι απάλευτοι ιδεοληπτικοί περί άλλων τυρβάζουν, χρησιμοποιώντας κατα το δοκούν και εντελώς προσχηματικά την έννοια του ...ανθρωπισμού.
      Είμαι σίγουρος πως η σιωπηρή πλειοψηφία και η πολιτική του αυτονόητου θα επικρατήσουν τελικά!

  26. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 25/08/2011 00:28:58

    Αυτό με τους "ξένους¨το έχω γράψει δυο τρεις φορές εδώ μέσα και κανενός δεν ιδρώνει το αυτί του. Άσε που πρέπει να είναι και "διαπρεπείς". Θα είχε ενδιαφέρον να ψάξει κανείς αν υπάρχει τέτοιο φρούτο σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου.

  27. ierofantis avatar
    ierofantis 25/08/2011 00:32:52

    Αν δεν κάνω λάθος η ΝΔ συμμετείχε στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή και συμμετείχε στον διάλογο για την Παιδεία ήδη από το 2010, ίσως και νωρίτερα. Συνεπώς είχε λόγο με τις προτάσεις και τους συμβούλους της στην κατάρτιση του Νόμου. Το «ΈΦΤΙΑΞΕ» είναι δική σου άποψη. Εγώ είπα ότι τον διαβουλεύτηκε και συμμετείχε στην κατάρτισή του. Ελληνικά γνωρίζουμε και οι δύο.

    Σε ότι αφορά τις ειδικές αναφορές περί εκλογών και επιλογών παρακαλώ να μου υποδείξεις τα οικεία άρθρα του σχεδίου νόμου στα οποία αναφέρεσαι (δεν πιστεύω να έχεις ήδη στα χέρια σου τον ψηφισμένο νόμο), ώστε να τα μελετήσω και να επανέλθω, αν χρειαστεί.

    Τα περί ΕΕ και λοιπών θεωριών είναι άλλη κουβέντα που ευχαρίστως να κάνουμε κάποια άλλη στιγμή.

    Το επιθετικό ύφος το αντιπαρέρχομαι. Άλλωστε μπορεί να έχεις εσύ δίκιο σε όλα…

  28. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 25/08/2011 01:01:41

    Άρθρο 19
    Επιτροπές επιλογής και εξέλιξης καθηγητών
    1. Η επιλογή και η εξέλιξη των καθηγητών όλων των βαθμίδων γίνεται από ειδικές επταμελείς επιτροπές, οι οποίες απαρτίζονται από καθηγητές ή ερευνητές πρώτης βαθμίδας ή, σε περίπτωση κρίσης για τις βαθμίδες του επίκουρου ή αναπληρωτή καθηγητή, και από αναπληρωτές καθηγητές ή ερευνητές αντίστοιχης βαθμίδας, με επιστημονικό έργο στο ίδιο ή, αν δεν υπάρχει, συναφές γνωστικό αντικείμενο με εκείνο της υπό πλήρωση θέσης ή του υπό εξέλιξη καθηγητή αντίστοιχα.
    2. Τουλάχιστον τρία από τα μέλη της επιτροπής επιλογής ή εξέλιξης καθηγητών προέρχονται από το μητρώο εξωτερικών μελών που προβλέπεται στην επόμενη παράγραφο, από τα οποία τουλάχιστον ένα μέλος προέρχεται από ομοταγές Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής. Τα υπόλοιπα μέλη μπορεί να προέρχονται είτε από το μητρώο εσωτερικών μελών που προβλέπεται στην ίδια παράγραφο είτε από το μητρώο εξωτερικών μελών.
    Η σύνθεση των επιτροπών καθορίζεται στον Οργανισμό του ιδρύματος και μπορεί να διαφοροποιείται μόνο μεταξύ των σχολών του.
    Τα εξωτερικά και τα εσωτερικά μέλη της επιτροπής αναπληρώνονται από ίσο αριθμό εξωτερικών και εσωτερικών μελών, αντίστοιχα.
    3. α) Τα μέλη της επιτροπής επιλέγονται από μητρώα εσωτερικών και εξωτερικών μελών του ιδρύματος, τα οποία επικαιροποιούνται κάθε δύο χρόνια ανά γνωστικό αντικείμενο από την κοσμητεία, ύστερα από εισήγηση των συνελεύσεων των τμημάτων της σχολής. Στα μητρώα εσωτερικών μελών εγγράφονται καθηγητές ή αναπληρωτές καθηγητές της οικείας σχολής και του ιδρύματος. Στα μητρώα εξωτερικών μελών εγγράφονται καθηγητές άλλων Α.Ε.Ι. της ημεδαπής και ομοταγών Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής, καθώς και αντίστοιχης βαθμίδας ερευνητές ερευνητικών ιδρυμάτων της ημεδαπής και της αλλοδαπής. Τα μητρώα εγκρίνονται από τη Σύγκλητο και δημοσιεύονται σε διακριτή θέση στον ιστότοπο του ιδρύματος. Ο αριθμός των καθηγητών και ερευνητών των μητρώων, τα γνωστικά αντικείμενα των μητρώων αυτών και τα κριτήρια κατάρτισής τους ορίζονται στους Οργανισμούς των ιδρυμάτων.
    4. Για την υποβοήθηση της αξιολόγησης των υποψηφίων, η επιτροπή επιλογής ή εξέλιξης υποχρεούται να ζητήσει γραπτή αξιολόγηση για κάθε υποψήφιο από δύο καθηγητές ή ερευνητές της αλλοδαπής που ανήκουν στο μητρώο των εξωτερικών εκλεκτόρων ή, σε εξαιρετικές περιπτώσεις και σε όση έκταση δεν είναι τούτο εφικτό, από διαπρεπείς καθηγητές ή ερευνητές που ανήκουν στο μητρώο των εσωτερικών εκλεκτόρων και από δύο καθηγητές ή ερευνητές που υποδεικνύονται από τον υποψήφιο και που δεν ανήκουν υποχρεωτικά στα ητρώνα του ιδρύματος.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ τηλέμαχος αναγνώστου 25/08/2011 01:12:40

      Μάλιστα. Ευχαριστώ.

      Το έχω υπόψη μου.

      Και εσείς αγαπητέ κ. Τηλέμαχε Αναγνώστου, από αυτά που έχετε διαβάσει στο οικείο άρθρο 19, σε συνδυασμό με τα άρθρα 8, 9 και το άρθρο περί Οργανισμών των Σχολών, παρακαλώ απαντήστε μου και αιτιολογήστε μου, βγάζετε επίσης το αβίαστο συμπέρασμα ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια θα αφελληνιστούν;

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ ierofantis 25/08/2011 01:30:09

        Να αφελληνιστούν δεν γίνεται, δεν είπα κάτι τέτοιο. Σκέψου όμως έντιμα και πες μου σε ποιά πτυχή του δημόσιου (και ιδιωτικού) βίου στη χώρα υπάρχει το προαπαιτούμενο να συμμετάσχει κάποιος έξω από τα σύνορα σαν κριτής ή/και συστήνων σε κάποια διαδικασία επιλογής; Δεν καταλαβαίνεις πόσο προσβλητικό είναι αυτό; Και εκτός από προσβλητικό είναι και ηλίθιο γιατί τα μέλη ΔΕΠ εξ ορισμού περνάνε από κρίση "ξένων" όταν αυτοί είναι editors ή reviwers επιστημονικών περιοδικών.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ierofantis 25/08/2011 02:16:35

        Σε ότι αφορά τα περί αφελληνισμού, σας ευχαριστώ για την ειλικρινή απάντηση, διότι έτσι εμμέσως απαντάτε και στον φίλο Επώνυμο.

        Κύριε Τηλέμαχε Αναγνώστου, επικαλούμαι τη λογική και την καλή σας πίστη.

        Τα πανεπιστήμια δεν είναι αποστειρωμένα ιδρύματα που τα υπηρετούν καθηγητές αποκλειστικής εθνικής προέλευσης. Με το επιχείρημα αυτό πρακτικώς «καταργείτε» όλες τις έδρες που κατέχουν Έλληνες καθηγητές στα πιο καταξιωμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Πως έχουν αυτοί οι άνθρωποι καταλάβει έδρες στο εξωτερικό; Ποιος τους έκρινε; Από ποιους πήραν συστάσεις οι ξένοι συνάδελφοί τους για να τους αναδείξουν καθηγητές; Ποιες οι αρμοδιότητες των Ελλήνων καθηγητών του εξωτερικού στην ανάδειξη νέων καθηγητών;

        Τι θέλω να πω με τα παραπάνω. Η επιστήμη δεν γνωρίζει σύνορα. Δεν είναι υπουργείο Εθνικής Αμύνης, να στελεχώνεται αποκλειστικά από Έλληνες πολίτες. Είναι ιδρύματα με σκοπό την προαγωγή της επιστήμης και δεν διαβλέπω κανένα βλαπτικό, προσβλητικό ή «ηλίθιο» χαρακτήρα στο όλο εγχείρημα. Μπορείτε να κατηγορήσετε το Νομοθέτημα ότι δεν είναι τέλειο. Θα συμφωνήσω.

        Αλλά ας πάμε και στο δια ταύτα του Νόμου. Ο νόμος λέει ότι τα μέλη της επιτροπής επιλέγονται από μητρώα εσωτερικών και εξωτερικών μελών του ιδρύματος, τα οποία επικαιροποιούνται κάθε δύο χρόνια ανά γνωστικό αντικείμενο από την κοσμητεία, ύστερα από εισήγηση των συνελεύσεων των τμημάτων της σχολής.

        Δηλαδή η συνέλευση της Σχολής εισηγείται την επικαιροποίηση των μελών των μητρώων, και την τυπική επικύρωση της επικαιροποίησης την αναλαμβάνει η Κοσμητεία.. Τα δε μητρώα εγκρίνονται από τη Σύγκλητο και δημοσιεύονται. Η αξιολόγηση από ξένους δε, γίνεται μόνο για την υποβοήθηση της αξιολόγησης των υποψηφίων και δεν έχει αποφασιστική ισχύ, παρά μόνο συμβουλευτική και γνωμοδοτική.

        Αν η ανωτέρω διαδικασία είναι «παράξενη» και προσβλητική, το μέχρι τώρα σύστημα της κλήρωσης όπου για την ανάδειξη ενός καθηγητή κοινωνιολογίας του πολιτικού τμήματος της Νομικής ενδέχεται να αποφάσιζε ένας Νομικός, ή για την ανάδειξη ενός καθηγητή βιολογίας του Τμήματος Βιοτεχνολογίας του Γεωπονικού αποφάσιζαν δια κλήρωσης καθηγητές του Τμήματος της Ζωικής Παραγωγής ήταν ορθότερο, λιγότερο προσβλητικό και έξυπνο;

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ ierofantis 25/08/2011 02:35:57

        1. Με τις "έδρες" μου τα μπερδεύετε. Αν εννοείτε αυτές που χρηματοδοτεί το ελληνικό κράτος, αυτές είναι ειδική περίπτωση όπως καταλαβαίνετε. Οι έλληνες που είναι καθηγητές σε ΑΕΙ του εξωτερικού εκλέχτηκαν σύμφωνα με τους κανόνες των χωρών αυτών και επαναλαμβάνω ...
        2. Δεν νομίζω να υπάρχει σε καμμία χώρα ρητή απαίτηση να συμμετέχει οπωσδήποτε ένας ή περισσότεροι κριτές έξω από το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας. Αν έστω και η Εσθονία που λέει ο λόγος έχει τέτοιο νόμο πάω πάσο.
        3. Για τα σύνορα της επιστήμης κλπ συμφωνώ και γι αυτό ανέφερα τις δημοσιεύσεις στα επιστημονικά περιοδικά. Ιδίως τώρα που εδώ και καιρό δεν πας πουθενά αν δεν έχεις δημοσιεύσει έξω
        4. Το παράδειγμα που έχετε δεν έχει καμμια σχέση με την πραγματικότητα. Στην κληρωτίδα για τους εξωτερικούς εκλέκτορες μπαίνουν μόνο όσοι είναι του ιδίου γνωστικού αντικειμένου (με τη στενή μάλιστα έννοια) με την υπό κρίση θέση και με αιτιολόγηση.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ierofantis 25/08/2011 08:31:59

        Απάντηση σε ποιο πράγμα ρε φίλε; Θα μας τρελάνεις; Πόση ανάγκη το έχεις να διαστρεβλώνεις αυτά που λένε οι άλλοι; Μίλησα εγώ ποτέ για αφελληνισμό; Για ανεπίτρεπτη κηδεμονία των ξένων μίλησα. Δεν είπε κανένας ότι πρέπει να είναι υποχρεωτικά Έλληνες οι αξιολογητές, όμως εδώ μας λένε ότι πρέπει να "υποβοηθούνται" οι Έλληνες από ξένους, διότι προφανώς μόνοι τους δεν μπορούν! Τι λε ρε Καραμήτρο! Και μπορούν οι ξένοι! Έχουν ιδέα τι σφαγή γίνεται (και) στα ξένα Πανεπιστήμια; Ότι παντού, σχεδόν, η μετριότητα (για τα τοπικά, πάνοτε, δεδομένα) κυριαρχεί και όποιος πάει να ξεχωρίσει υπονομεύεται; Ότι παντού (και όχι μόνον φυσικά στο Ελλαδιστάν) "πειράζουν" τα πειραματικά δεδομένα στις θετικές επιστήμες για να φαίνεται ότι τάχατες "βγαίνουν" τα πειράματα; Ας μην τα πιάσουμε και όποιος λέει ή θέλει να λέει ότι είναι όλα εντάξει στα ξένα Πανεπιστήμια και για αυτό το λόγο δικαιούνται, αποικιακώ τω τρόπω, να κρίνουν ως "καλοί" κηδεμόνες τους Έλληνες και χωρίς αυτούς δεν γίνεται, πολύ απλά δεν ξέρει τι γίνεται στα ξένα Πανεπιστήμια.

        Ημιμάθεια, θράσος. Τι να πω! Θυμάμαι μια συζήτηση που είχα προ δεκαετίας σε προηγμένη χώρα. Είχαμε με έναν ντόπιο (της προηγμένης χώρας) την κουβέντα ενός καθηγητή και κάτι λέγαμε και για πολιτική. Οπότε ρωτάω τον ντόπιο: "τι κόμμα είναι ο καθηγητής;" (αυτός για τον οποίο συζητούσαμε). "Δεν ξέρω σίγουρα", μου λέει, "αλλά για να είναι εδώ στο συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο σίγουρα είναι με το τάδε κόμμα". Έμεινα άναυδος! "Δηλαδή", του λέω, "για το συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο το κόμμα αυτό θέλει να ελέγχει τους πάντες και να είναι όλοι οι καθηγητές δικοί του;;;". "Α, ναι", μου απαντάει φυσικότατα και χωρίς να του φαίνεται και τόσο παράξενο. Και μιλάμε για πολύ προηγμένη χώρα και για πολύ σοβαρό Πανεπιστήμιο! Ρώτησα κάποια στιγμή και άλλους ντόπιους αν ισχύει αυτό που μου είπε ο πρώτος ντόπιος και μου λένε "ε, φυσικά, εννοείται"!

        Αυτά. Το διανοείστε να συνέβαινε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα; Μπορεί να έχουμε κάποια κυριαρχία της αριστεράς, όμως, πρώτον, το θεωρούμε απαράδεκτο και, δεύτερον, δεν είναι συγκεκριμένο κόμμα που έχει τον έλεγχο, αλλά συγκεκριμένη αντίληψη.

        Αυτό που είδα εγώ στη συγκεκριμένη προηγμένη χώρα, στο συγκεκριμένο προηγμένο πανεπιστήμιο, ούτε στην Ελλάδα δεν έχει συμβεί! Και θα τους πούμε τώρα "ελάτε να μας κρίνετε, διότι εμείς είμαστε όλοι λ@μόγια και άχρηστοι"!

        Ε, ρε ημιμάθεια και νεοαποικιακή νοοτροπία! Το cultural degradation που μας επέβαλε ο Άγγλος είχε πολύ μεγάλο σουξέ τελικά! Σας το χαρίζουμε, ζήστε μαζί του, αφού δεν έχετε κανένα πρόβλημα να σας θεωρούν υποδεέστερο ως λαό και το φχαριστιέστε κιόλας, μου φαίνεται...

  29. Clausewitz avatar
    Clausewitz 25/08/2011 01:22:19

    Από σύστασης του Ελληνικού κράτους, τα κόμματα της μείζονος αντιπολίτευσης, ασκούσαν λαϊκίστικη πολιτική με στόχο τον αφιονισμό των κομματικών τους ακροατηρίων. Δηλαδή μηδέν εις το πηλίκο.

    Για πρώτη φορά ηγέτης της αντιπολίτευσης βάζει το εθνικό συμφέρον πάνω από το κομματικό.

    Για να μην ξεχνάμε, ο Σαμαράς είπε ΟΧΙ σε Μνημόνιο και Μεσοπρόθεσμο παρά τις εγχώριες και εξωτερικές πιέσεις. Και μην μου πείτε ότι είναι λίγο να πεις όχι σε Μέρκελ-Σαρκοζί καθώς και να πας κόντρα με το ΕΛΚ. Το ίδιο το κόμμα σου δηλαδή.

    Όσον αφορά το νομοσχέδιο για την ανώτατη εκπαίδευση, είναι προφανές ότι ο Σαμαράς έσυρε την κυβέρνηση στις θέσεις του κερδίζοντας τα επικοινωνιακά εύσημα. Από το μεσημέρι τα ΜΜΕ αναφέρουν ότι η κυβέρνηση υποχώρησε στις θέσεις Σαμαρά.

    Άρα με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια. Και πρόταξε το εθνικό συμφέρον πάνω από το κομματικό, αλλά και έκανε πρωθυπουργική εμφάνιση.

    Tώρα αν μερικοί, αδυνατούν να το καταλάβουν πάω πάσο.

    Επίσης, οι ίδιοι δεν είναι που απαιτούσαν την άρση του ασύλου;

    Μήπως το ξέχασαν;

    Oι ίδιοι δεν είναι που απαιτούσαν το άδειασμα των ντιντήδων;

    Μήπως το ξέχασαν κι αυτό;

    Νομίζω ότι είναι κολλημένοι στην μικρή εικόνα...

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Clausewitz 25/08/2011 05:38:54

      Μου προκαλεί οργή το θράσος των Πανεπιστημιακών (και όλων των άλλων ακατονόμαστων) να κατηγορούν το νέο νομοσχέδιο για την παιδεία και να μην κάνουν την αυτοκριτική τους και να αναλογιστούν τι ανάγκασε την πολιτεία να καταφύγει σε ‘ακραίες λύσεις’ και την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ να συναινέσουν για πρώτη φορά. Αιδώς Αργείοι!

  30. blue nile avatar
    blue nile 25/08/2011 04:23:54

    Λέτε να ακούει Paul Haig ο Αντώνης;

    ...Take something bad...and make it into something good...

    http://www.youtube.com/watch?v=_UWuprgf74Y&ob=av2e

  31. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 25/08/2011 06:29:31

    Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, μπράβο στη Διαμαντοπούλου που έφερε ένα τόσο καινοτόμο νομοσχέδιο και μπράβο στον Σαμαρά που επιδεικνύοντας πρωτοφανή διάθεση συνεννόησης και συναίνεσης στα ελληνικά πολιτικά χρονικά βοήθησε το εν λόγω νομοσχέδιο να ψηφισθεί. Ο εν λόγω νόμος είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητος, ώστε να αντιστραφεί η εικόνα διάλυσης, ανομίας και δυσώδους παρακμής που μαστίζει την ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση τα τελευταία 30 χρόνια. Αν θέλουν οι τσιπροκουκουέδες να πολεμήσουν τον νόμο, θα βρουν απέναντι τους τη συντριπτική πλειονότητα της κοινωνίας.

  32. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 25/08/2011 10:51:31

    Εσείς που 'διαλογίζεσθε' για το θέμα των 'εξωτερικών' κριτών είσθε σίγουροι οτι ο όρος 'εξωτερικός' κριτής αναφέρεται σε κάποιον/α από το εξωτερικό; Μήπως είναι δυνατόν η λέξη 'εξωτερικός' να αναφέρεται σε ακαδημαϊκούς από άλλα ελληνικά πανεπιστήμια ή σχολές; Δηλαδή, για παράδειγμα, σε μια αξιολόγηση κάποιου κρινόμενου στο πολυτεχνείο της Πάτρας να συμμετέχουν ως 'εξωτερικοί' κριτές, καθηγητές από το Μετσόβιο ή το πολυτεχνείο του ΑΠΘ;
    Λέω μήπως άδικα 'διαλογίζεσθε'...

  33. Δικηγόρος avatar
    Δικηγόρος 25/08/2011 11:08:37

    Εντάξει για το Σαμαρά. Καλά έκανε και έδωσε γραμμή υπερψήφισης του Ν/Σ.

    Με τον Αρούλη όμως προοπτική δεν υπάρχει. Εμφανίστηκε πιο μαυρισμένος από ποτέ (μέχρι και σημάδι από τα γυαλιά ηλίου είχε) να κάνει δηλώσεις για το Ν/Σ.

    Έλεος. Χωρίς ικανή και αξιόπιστη ομάδα δεν πάμε πουθενά.

    • juliet avatar
      juliet @ Δικηγόρος 25/08/2011 11:10:41

      Πρεσβεύει τα μπάνια του λαού.

  34. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 25/08/2011 18:44:50

    Μόνο αν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ πάρουν 10% και οι δυο στις επόμενες εκλογές μπορούμε να ελπίζουμε ότι θ΄αλλάξει κάτι στην Ελλάδα.

    • Theo avatar
      Theo @ Σωκράτης 25/08/2011 23:51:09

      Σωκρατης ονομα και πραγμα!! Τι μεγαλη φιλοσοφια ξεφουρνισες παλι...

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ Theo 27/08/2011 12:18:16

        Aν δεις τι έγινε στην Ιρλανδία με το κυβερνών κόμμα , που πήγε στις εκλογές, ποια είναι η πολιτική που ασκεί η κυβέρνηση τώρα, τότε θα καταλάβεις για ποια φιλοσοφία σου μιλάω.
        Αλλά εκεί δεν υπάρχουν παλαιολιθικά απομεινάρια κομματισμού της δεκαετίας του 60, όπως εδώ, τα οποία προσβλέπουν σε καρέκλες, όταν το κόμμα ''κερδίσει'' και ας βουλιάζει η Ελλάδα στο βούρκο της διαπλοκής ,της ανομίας, της συνδιαλλαγής και της μίζας , από τους ''κερδισμένους''.

        • Theo avatar
          Theo @ Σωκράτης 27/08/2011 14:45:46

          ετσι ειναι αν ετσι νομιζετε!!!!!

  35. konstantinos avatar
    konstantinos 25/08/2011 23:51:03

    Προσωπικά φίλε Πηλέα είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής κ όχι στο Πανεπιστήμιο που τελείωσα για να μην με πείς κ μενα οτι έκανα συναλλάγες... Τώρα για τα τραπεζάκια ΤΕΛΟΣ δεν είναι τα τραπεζάκια το θέμα.Το θέμα είναι ότι έχεις μια φοιτητίκη νεολαία που σε εξυψώνει έχει ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ (αλήθεια το κόμμα δεν έχει?κ δίνει απλόχερα συναίνεση στο ΠΑΣΟΚ???), δηλαδή η ΝΔ δεν θα μπορούσε να ρίξει μια ματία στις Προτάσεις Παιδείας? ααα κ τα πόδια είναι αυτά που τρέχουν για τη Νεα Δημοκρατία όταν το μυαλό έχει γεράσει... Τεσπά οι απαντήσεις θα δοθούν φαντάζομαι δημοκρατικά μέσα απο τους Συλλόγους των φοιτητών,η κριτική που άσκησα ήταν ότι σαν προπτυχιακός φοιτήτης κ έγω κ άλλες τόσες χιλιάδες έχουμε τρέξει έχουμε πονέσει έχουμε αγαπήσει αύτο που λέγεται ΔΑΠ.Τουλάχιστον δε περιμένουμε εκεί στην Συγγρού απο κάποιους που δεν ήταν ΠΟΤΕ ΔΑΠΙΤΕΣ να μας καταλάβουν θα αρκούσε να μας σεβάστουν κ να συζητήσουν στο πλαίσιο της δημοκρατικότητας του κόμματος για έναν τόσο σπουδαίο θεσμό όσο η ΠΑΙΔΕΙΑ.. το Ν/σ δεν βγήκε τώρα έχει πολύ καιρό ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ περισσότερο.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ konstantinos 27/08/2011 01:32:06

      1. Σε είκοσι χρόνια θα γελάς (όταν δεν θα ντρέπεσαι) για την ανεπάρκεια των κριτηρίων σου για τα δέοντα γενέσθαι. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω (θα προτιμούσα, μάλιστα, να ήμουν στη θέση σου), ΤΩΡΑ βγαίνεις από το αυγό σου, άρα, ΤΩΡΑ αντιλαμβάνεσαι ότι, ο κόσμος ενδέχεται να μην είναι στενόχωρος και οβάλ. Λυπήσου μας, λοιπόν, και απάλλαξέ μας από την ΔΑΠίτικη σοφία.
      2. Τα πόδια και το κεφάλι, που ανέφερα, αφορούν τα εκπαιδευτικά ιδρύματα -όχι την ΝΔ. Και, σαν σχόλιο στο ευφυολόγημά σου, έχεις δει, αν την αφήσεις, που οδηγούν τα πόδια της μια αποκεφαλισμένη κότα για το επόμενο λεπτό πριν, μοιραία, πάψει να κινείται (μακάβριο αστείο, συνηθισμένο στα χωριά);

  36. Vassilis avatar
    Vassilis 26/08/2011 12:43:18

    Συναίνεση σημαίνει αποδοχή των μνημονίων 1 και 2. Στην περίπτωση αυτή η ΝΔ και ο Αντωνάκης θα πρέπει ή να τα αποδεχθεί ως έχουν ή να τα ωραιοποιήσει τροποποιώντας τα κατά τι.... Σε κάθε περίπτωση ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ότι έρχεται σε αντίθεση με όλους εκείνους τους ανόητους Έλληνες, που πιστεύουν ότι τα μνημόνια αποτελούν ταφόπλακα στην ποιότητα ζωής του Ελληνικού λαού. Εκείνων που πιστεύουν ότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ μνημόνια και ότι έπρεπε να γίνουν σκληρές διαπραγματεύσεις μέσα στην νομισματική ένωση, ώστε να σταματήσουν τα παιχνιδάκια των τζογαδόρων και να βρεθούμε βορρά στις ορέξεις των απατεώνων. Πιστεύω σε διαπραγματεύσεις που θα οδηγούσαν (Ας Τολμούσαν ΜΕΡΚΕΛ - ΣΑΡΚΟΖΙ), ακόμα και στη διάλυση της "ένωσης" της πλάκας... ΑΝ λοιπόν ο Αντωνάκης συναινέσει, βλέπει ότι ακόμα και τα κομματικά μέλη της ΝΔ θα τον μαυρίσουν, γιατί έμμεσα ή άμεσα αποδέχεται τα μνημόνια... Πρώτος εγώ. Καταλαβαίνω την αγωνία των Αλαφούζων, Κυριακούδων, Ψυχάρηδων και των λακέδων τους, αλλά οι Έλληνες ξύπνησαν και το στήσιμο κάποιων πολιτικών "σωτήρων" δεν περνά πιά. Άντε και καλές εκλογές....

  37. ΔΕΝΘΑΛΙΟΣ avatar