#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2013 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς δεν μπορεί να περιμένει άλλο...

...Μόνη λύση να φύγει μπροστά



Τελικά, τα τελευταία γεγονότα με τα στικάκια, τα σι-ντι και τις λίστες που πετούν προς κάθε κατεύθυνση, δείχνουν πως έγινε αυτό που όλοι φοβόμασταν όταν ανακοινώθηκε η σύσταση της τρικομματικής και ξεκάθαρα το εκφράζει η λαϊκή σοφία υπό τύπον παροιμίας: «όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες».

Η ΝΔ, ανακατεύτηκε με τα «πίτουρα» του ΠΑΣΟΚ, έστω και εξ ανάγκης, και τώρα κινδυνεύει να εγκλωβιστεί σε μια αδιέξοδη και κωμικοτραγική κατάσταση, όπου κανείς δεν φταίει, όλοι χτίζουν άλλοθι και υπερασπιστικές γραμμές και στην εμβρόντητη κοινωνία κάποιοι έντεχνα προσπαθούν να δείξουν  το δέντρο και όχι το δάσος. Η μεγάλη πολιτική φάκα που στήθηκε μετά τις εκλογές του Ιουνίου, κοντεύει να κλείσει παγιδεύοντας εντός της, εκτός από το κομμάτι του πολιτικού συστήματος που θα μπορούσε να δημιουργήσει συνθήκες ανατροπής του εκ των έσω (Σαμαράς και οι συν αυτώ), ολόκληρη την κοινωνία επίσης.

Δεν βλέπουμε άλλη λύση για τον Πρωθυπουργό εάν θέλει να αρχίσει την μετα – Μεταπολίτευση από την φυγή προς τα εμπρός. Τρόποι γι αυτό υπάρχουν και ορθόδοξοι και ανορθόδοξοι και έχουμε γράψει για αυτούς. Τα βαρίδια που του φόρτωσε το εκλογικό αποτέλεσμα και η ανάγκη για ξεπέρασμα της κυβερνητικής κρίσης, δεν πρέπει να αποτελέσουν ένα συνεχές «χειρόφρενο» και μιαν αθέλητη υποχρέωση. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αποτιναχτούν από τον σβέρκο της κοινωνίας οι άνομοι καβαλάρηδες της εξουσίας και να λογοδοτήσουν ενώπιον του φυσικού δικαστή τους.

Η ξεκαρδιστική (σε άλλες εποχές) επιθεώρηση με τίτλο «ποιος πείραξε το στικάκι» δεν μπορεί να συνεχίζεται εις το διηνεκές. Στις παρούσες συνθήκες έχει ήδη καταντήσει ιλαροτραγωδία και αν συνεχιστεί αυτό το απίστευτο γαϊτανάκι, γρήγορα θα μετατραπεί σε φάρσα που κινδυνεύει να παρασύρει στην εξέλιξή της κάθε ίχνος πολιτικής σοβαρότητας ακόμη και αυτών που αποδεδειγμένα την διαθέτουν. Είναι κρίμα την ώρα που έχουν κερδηθεί σοβαρά στοιχήματα όπως η χρηματοδότηση της χώρας, η παραμονή στην ζώνη του ευρώ και η αποκατάσταση της αξιοπιστίας της χώρας στο εξωτερικό, να αναγκάζεται η ΝΔ να υπερασπίζεται την αθωότητα του κ. Βενιζέλου, πράγμα που δυναμιτίζει σημαντικό κομμάτι  της προεκλογικής  ρητορικής  του κόμματος αλλά  επίσης διαψεύδει τις προσδοκίες της δίκαιης τιμωρίας όλων των ενόχων που ευλόγως έχουν δημιουργηθεί στο σύνολο σχεδόν της κοινωνίας.

Με σκελετούς στα ντουλάπια των κομμάτων της συγκυβέρνησης (κυρίως πράσινους αλλά και μερικούς γαλάζιους ή εμπριμέ με ροζ βούλες), δεν πρόκειται να πεισθεί η κοινωνία να βάλει πλάτη. Με τους ανόμως πλουτίσαντες να νέμονται απερίσπαστοι και αμέριμνοι τον παράνομο πλούτο τους, πως θα δεχτεί ο απλός μισθωτός  τις μειώσεις του μισθού του ή ο μικρέμπορος και ο μικροεπαγγελματίας να πληρώσουν τα ασήκωτα χαράτσια, και τους βαρείς φόρους; Τι όραμα να δώσεις σε έναν λαό που υποφέρει τα πάνδεινα, όταν βλέπει τους υπαίτιους και τους κλέφτες να διαφεύγουν της τιμωρίας ενώ οι (οιονεί) αστοί και οι πλούσιοι της χώρας να αποφεύγουν την σύλληψη του αφορολόγητου πλούτου τους και την απόδοση στο κράτος των αναλογούντων σε αυτόν διαφυγόντων φόρων; Και όλα αυτά στο όνομα μιας τρικλίζουσας συγκυβέρνησης που είναι φανερό πως στηρίζεται μονάχα στο πολιτικό κεφάλαιο της ΝΔ και κυρίως του Πρωθυπουργού προσωπικά;

Οι λίστες λοιπόν θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν άμεσα από την κυβέρνηση τόσο για την ανεύρεση, αποκάλυψη και τιμωρία όσων φοροδιέφυγαν όλα αυτά τα χρόνια, όσο και για την απόδοση των αντίστοιχων ευθυνών σε όλους όσους απέφυγαν να πράξουν το καθήκον τους απέναντι στον λαό και την χώρα. Οποιαδήποτε ολιγωρία σε αυτό το θέμα, μπορεί να αποβεί μοιραία για την επιτυχία του δύσκολου εγχειρήματος της ανάκαμψης της χώρας. Παρόλο που βραχυπρόθεσμα μπορεί η διαφαινόμενη αποφυγή ρήξης να φαίνεται ότι ευνοεί την κυβερνητική σταθερότητα, είναι σίγουρο πως μακροπρόθεσμα την υπονομεύει. Οι ρήξεις και οι τομές είναι απαραίτητες, όταν οι καταστάσεις είναι εξαιρετικές και αποδεικνύουν περίσσευμα ηγετικής ικανότητας και ηθικής υπεροχής αυτού που τις τολμά. Δεδομένου πως όλα δείχνουν ότι ο Πρωθυπουργός διαθέτει αυτό το περίσσευμα, πιστεύουμε πως είναι η ώρα να προχωρήσει στις απαραίτητες ρήξεις που θα εμπεδώσουν το αίσθημα δικαίου και ισονομίας που τόσο πολύ έχει ανάγκη η κοινωνία για να πιστέψει στην τελική ανατροπή του ζοφερού κλίματος που την δυναστεύει. Χωρίς δίκαιη τιμωρία ΟΛΩΝ των ενόχων όπου και αν βρίσκονται δεν είναι δυνατόν ο λαός να αποκτήσει όραμα και πίστη για το μέλλον.

Akenaton    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 13/01/2013 09:34:31

    υποχρεωση κι αναγκη της κυβερνησης ειναι να βγαλει κερδος απο το στικακι οχι για εκεινη αλλα κυριως για το τοπο ,να επιταχυνει τον ελεγχο στα δυο χιλιαδες ονοματα για φοροδιαφυγη και ν 'αποδώσει στα ταμεια του κρατους οτι αναλογει εστω κι 100 ευρω ,αλλα ν' αποδείξει ότι ασχολείτα;ι με την ουσία επιτέλους κι αυτό θα είναι και το κέρδος της.

    • Κώστας Π. avatar
      Κώστας Π. @ ΝΙΚΟΣ Π 14/01/2013 09:50:21

      Kαι να αποζημιώσει αυτούς που καταστράφηκαν ή αυτοκτόνησαν λόγω της εξάμηνης τουλάχιστο καθυστέρησης που βαρύνει την παρούσα κυβέρνηση.
      Διότι θα είχαν σωθεί αν το κράτος είχε εισπράξει αυτά τα χρήματα και τα διέθετε για ανθρωπιστικούς λόγους...

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/01/2013 09:51:26

    Oλα αυτα ηδη γινονται.

    • akenaton avatar
      akenaton @ ψυχραιμια 13/01/2013 16:41:09

      Εκτιναχθήκαμε προς τα εμπρός; Χμμμμ, γι αυτό ...... θόλωσε το τοπίο! Θα φταίει η επιτάχυνση .....

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ akenaton 13/01/2013 18:11:27

        Δεν μπορει να υπαρξει εκτιναξη σε ετος οικονομικης υφεσεως.Δεν υπαρχουν μαγικα ραβδια για να αλλαξει αυτο.

        • akenaton avatar
          akenaton @ ψυχραιμια 13/01/2013 23:51:21

          Δεν μιλώ με οικονοικούς (και μόνο) όρους! Άλλη εκτίναξη εμπρός έχουμε αρχικά ανάγκη.

  3. Tabula Rasa avatar
    Tabula Rasa 13/01/2013 09:55:24

    Akenaton, πολλές φορές τα είπαμε, τα γράψαμε και συμφωνήσαμε οτι ο δρόμος που οδηγεί στην επικράτηση μέσω της εμπιστοσύνης του Ελληνικού λαού που οφείλει να κερδίσει ο Αντώνης Σαμαράς, είναι ο δρόμος της ρήξης και της σύγκρουσης με κάθε τι σάπιο που εμποδίζει την πορεία μας προς τα εμπρός.
    Οι λίστες, οι ληστές και η συγκάλυψή τους, είναι ο άλλος δρόμος, αυτός που σε παραπλανά προσωρινά, καθώς σε πείθει πως ελέγχεις την κατάσταση ενώ το καζάνι της λαϊκής οργής βράζει.
    Πως όμως εννοούμε την πλήρη σύγκρουση;
    Λέτε : ''Και όλα αυτά στο όνομα μιας τρεκλίζουσας συγκυβέρνησης....''.
    Αν όμως το μαχαίρι πάει στο κόκκαλο, τότε οδηγούμαστε σε εκλογές; Εκλογές η Fraou νωρίτερα από τον Σεπτέμβριο του 2013, δεν επιτρέπει. Άρα, εγκλωβισμένοι ν΄αγωνιζόμαστε να κρύψουμε έναν ...ελέφαντα στο σπιτάκι του ...σκύλου !!!
    '' Ο Σαμαράς δεν μπορεί να περιμένει άλλο. Μόνη λύση να φύγει μπροστά''
    Εμείς, σίγουρα δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο.
    Ο κ. Σαμαράς, ίσως να εξαναγκάζεται να περιμένει και να υπομένει.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Tabula Rasa 13/01/2013 16:42:17

      Η κυρία Μέρκελ το τελευταίο που θα μας πει είναι πότε θα κάνουμε εκλογές αγαπητέ μου. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

  4. Κοσμάς Πανέσιος avatar
    Κοσμάς Πανέσιος 13/01/2013 10:15:41

    Όσο ένοχος είναι ο Παπακωνσταντίνου, άλλο τόσο - τουλάχιστο - είναι ο Βενιζέλος. "Τουλάχιστο" επειδή ο Βενιζέλος ήταν πολιτικά ισχυρότερος από τον Παπακωνσταντίνου. Ήδη ένοχος καθίσταται και ο Στουρνάρας. Με το να υπερασπίζεται την αθωότητα του Βενιζέλου η Ν.Δ., χάνει αξιοπιστία και περιορίζοντας τις κατηγορίες στον Παπακωνσταντίνου διαπράττει πολιτική ατιμία. Μόνη ελπίδα ο Σαμαράς που πρέπει να αποκλείσει οριστικώς από τα κανάλια τον (συνάδελφο του Βενιζέλου) Παυλόπουλο.

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Κοσμάς Πανέσιος 13/01/2013 10:58:33

      Κάτι φωστήρες σαν τον Παυλόπουλο άκουγε ο Καραμανλής και πήγε άκλαυτος και δεν θέλει να τους βλέπει ούτε ζωγραφιστούς.

  5. KIK avatar
    KIK 13/01/2013 10:25:26

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑ ΣΗΣ ΤΗΣ ΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΑΦΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ?ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ?,ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΠΕΛΑ ? ΤΟΝ ΣΤΑ'Ι'ΚΟΥΡΑ?ΤΟΝ ΣΤΥΛΙΑΝΙ ΔΗ?ΤΟΝ ΜΟΥΣΟΥΡΟΥΛΗ?ΤΟΝ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ?ΤΗΝ ΟΛΓΑ?ΤΟΝ ΠΑΝΤΑΖΟ ΠΟΥΛΟ ?ΤΟΝ ΩΡΑΙΟΜΑΝΗ ΣΤΑΜΑΤΗ?ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ΠΑΝΤΟΥ ΕΠΑ ΝΑΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΤΟΜΑ 'Η ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ,'Η ΤΗΣ ΠΟΛΑΝ,'Η ΤΗΣ Α ΡΙΣΤΕΡΟΠΑΣΟΚΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΙΑ ΕΦΙΑ ΛΤΙΚΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!!

  6. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 13/01/2013 10:44:08

    Ιδού πεδίο δόξης λαμπρό: κατεβάζει την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης η κυβέρνηση (και του Φ.Π.Α. ) και ανεβάζει αμέσως τα ποσοστά της και όχι μόνο: μειώνεται άρδην η ανεργία μέσα σε έναν μήνα κατά τρεις τουλάχιστον ποσοστιαίες μονάδες γιατί αν ζεις μέσα στην κοινωνία και έχεις επαφές με πολύ κόσμο της εργασίας και του επιχειρείν μαθαίνεις αμέσως πως τα μεγάλα πρατήρια διανομής πετρελαίου απέλυσαν πολλούς εργαζόμενους λόγω μείωσης της ζήτησης. Ακόμη, πολλά μαγαζιά μείωσαν το προσωπικό τους επίσης λόγω μείωσης της ζήτησης. Και έρχεται καλοκαίρι... Και ο νοών νοείτω.

    • klik avatar
      klik @ Γεώργιος 13/01/2013 12:48:33

      Aγαπητέ, αυτά είναι τόσο προφανή που δεν είναι δυνατόν να μη τα βλέπει ο Σαμαράς ή οποιοσδήποτε άλλος. Επιμένουμε στο λάθος..
      Άρα σκοπός είναι η εξαθλίωση του κόσμου.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Γεώργιος 13/01/2013 13:18:07

      Χαχα ήμουν έτοιμος να γράψω "και αυξάνεται το έλλειμα εμπορικού ισοζυγίου το ουσιαστικό μας πρόβλημα δηλαδή" μέχρι τη στιγμή που διάβασα το "και έρχεται το καλοκαίρι και ο νοών νοείτο" χαχα... Σωστός!

      • Απορών avatar
        Απορών @ Απορών 13/01/2013 13:22:52

        Πέρα από την πλάκα βέβαια θα πρέπει να βρούμε μια μεσοπρόθεσμη λύση στο ενεργειακό πρόβλημα της χώρας μας. Μέχρι να βρούμε δικές μας ενεργειακές πηγές που θα πάρει 7-10 έτη, μεσοπρόθεσμα θα πρέπει να στρέψουμε τον κόσμο προς το φυσικό αέριο γιατί ήδη σε 1-2 έτη οι τιμές εισαγωγής του θα πέσουν πάρα πολύ λόγω των κοιτασμάτων της Κύπρου αλλά ακόμα πιο άμεσα του Ισραήλ. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν βγαίνει υπεύθυνα να εξηγήσει στον κόσμο τί συμβαίνει και να του προτείνει μακροπρόθεσμες λύσεις με αποτέλεσμα να αγοράζουν όλοι ξύλα συσσωρευτές ηλεκτρικούς ενεργειακά τζάκια και να μπαίνουν ολένα και πιο μέσα. Ενώ αν έβγαινε κάποιος και έλεγε: "στραφείτε στο φυσικό αέριο όπου υπάρχει δίκτυο, μπορεί για 1-2 χρόνια η τιμή να είναι στα ύψη αλλά σταδιακά θα μειωθεί αρκετά χωρίς προβλήματα για το εμπορικό μας ισοζύγιο" τουλάχιστον ο κόσμος θα είχε ένα μπούσουλα. Άλλο είναι να πληρώνεις κάτι ΑΠΑΞ και άλλο να νιώθεις ότι δεν υπάρχουν πλέον λύσεις...

      • Απορών avatar
        Απορών @ Απορών 13/01/2013 13:24:39

        Και φυσικά με τόσα δανεικά που είχαμε πάρει και με το ενεργειακό πρόβλημα που έχουμε, σκέπτομαι πόσο ανταποδοτικές θα ήταν μονάδες τηλεθέρμανσης ιδιαίτερα στη Β. Ελλάδα με την καύση σκουπιδιών, οι οποίες θα έλυναν και το πρόβλημα με τα πρόστιμα από τους ΧΥΤΑ που τρώμε... και σίγουρα υπάρχουν άφθονα κονδύλια για αυτό που δεν αξιοποιούνται... Απορώ πραγματικά γιατί δεν το κάναμε τόσα χρόνια... αλλά αυτό θα πει "αθηνοκεντρικό κράτος"...

  7. rolling stone avatar
    rolling stone 13/01/2013 10:45:47

    εχεις καταλαβει, οτι μια παρεα στηριξης στην απολιτικη αυτη κυβερνηση οχι απλα ξεπουλαει και θλιβει τους πολιτες, αλλα θα ξεπουλησει και τους σημερνους ακομα βολεμενους συμμαχους της?
    κριμα για τους πατριωτες που εχει εγκλωβισει.
    ο αντιλογος περι αναγκαιου κακου το μονο που προσφερει ειναι και αλλη ηθικη καταπτωση...μπορεις να κανεις πως δε καταλαβαινεις βεβαιως.
    οσο για τους εμπριμε ροζ, δε του ζητησε κανεις ουτε να συνεργαστει μαζι τους ουτε να τους εμπιστευτει κυβερνητικες θεσεις, αλλα τελικα ευτυχως θα καταλαβαινει καθενας σιγα σιγα το τι θεατρο εχει στηθει.

    • akenaton avatar
      akenaton @ rolling stone 13/01/2013 16:44:18

      Ομολογώ πως δεν σας κατάλαβα! Μια επεξήγηση ίσως;

      • rolling stone avatar
        rolling stone @ akenaton 13/01/2013 23:57:44

        ομολογω οτι φυσικα εχω μια παγιωμενη αποψη για τη πολιτικη που ακολουθει μεχρι τωρα. Και ευχομαι να κανω λαθος.
        Ομως πρωτον το ''απολιτικη'' εχει να κανει με την εννοια Πολιτικη (ειναι το αντιθετο) και προφανως μιας και μιλαμε μονο για μετρα-εφαρμογη συνθηκων (αγνωστων στο ευρυ κοινο) εδω και 3 χρονια, δεν μιλαμε για πολιτικη.
        Απουσιαζει σαν εννοια σε συζητηση-πρακτικη και στη βουλη και στο λαο. Δεν υπαρχει Πολιτικη πλεον.
        Περι ηθικης, εξαρταται απο την ηθικη κατ'αρχην του καθενος και κατα δευτερον της επικρατουσας ηθικης.
        Το οτι κανω, οτι επιτασει η ελιτ της ΕΕ, για οποιοδηποτε λογο (εστω και με αναληψη της δικης μου ευθυνης στα λαθη) δεν δικαιολογει την συντριβη της μικρομεσαιας ταξης δηλαδη σχεδον του συνολου του λαου. Υπαρχει το ''οριο'' το οποιο θετω σα στρατηγικη θεση διαπραγματευσης. Οταν το ξεπερνω τοτε ευκολα συμπλεω με την ''επικρατουσα ηθικη'' της εκσυγχρονιστικης λαιλαπας αυτου που χρονια κατηγορουσα. Δηλαδη σχεδον εκπορνευση.
        Το προβλημα ειναι οτι απο ολες τις πλευρες γινομαι (και πρακτικα λογω συγκυβερνησης) το τερας που κοιταζα και πολεμουσα. Χωρια που πλεον την ευθυνη ενδεχομενης (μα πολυ πιθανης) αποτυχιας θα την αναλαβω κατα μεγαλο βαθμο σαν συντηρητικη-πατριωτικη μεριδα.
        Δε ξερω τι δε καταλαβες.

        • akenaton avatar
          akenaton @ rolling stone 14/01/2013 00:05:37

          Κάτι θαρρώ έπιασα τώρα, με συγχωρείτε.
          Συμφωνώ με την άποψή σας πως δεν παράγεται πολιτική πλέον στη χώρα, ούτε σε επίπεδο ιδεών ούτε σε επίπεδο κοινής πράξης.
          Δεν μίλησα για ηθική (απεχθάνομαι τέτοιες συζητήσεις) αλλά για ηθική υπεροχή, που σημαίνει πολιτικά πως έχω την αποδοχή (όχι πλήρη) της κοινωνίας.
          Συμφωνώ εν μέρει και με την τελευταία παράγραφό σας. Υπάρχει άλλη οδός ανατροπής μιας τέτοιας διαφαινόμενης ταύτισης από την φυγή προς τα εμπρός; Οπισθοχώρηση ίσως; Δεν ξέρω.

          • rolling stone avatar
            rolling stone @ akenaton 14/01/2013 00:38:49

            πραγματικα ουτε εγω ξερω.
            ευχομαι το καλυτερο ετσι κι αλλιως.

    • dim avatar
      dim @ rolling stone 13/01/2013 17:11:49

      "Δε του ζήτησε κανεις να συνεργαστεί μαζί τους?"

      Είδες εσύ κανέναν άλλον να είναι πρόθυμος να στηρίξει μια κυβέρνηση που θα μας σώσει από το γκρεμό, που θα μας κρατήσει στο Ευρώ, που θα εξασφαλίσει τη χρηματοδότηση ώστε να μπορούν να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις, και να μπορέσουμε να σταθεροποιήσουμε ένα αξιόπιστο κλίμα ώστε να προσελκύσουμε νέες επενδύσεις και να βγουμε στην ανάπτυξη?

      Εγώ δεν είδα κανέναν άλλον... Όταν ο Σαμαράς έλεγε: "Δώστε μου τη δύναμη ενός έθνους για να κερδίσουμε τη μάχη της πατρίδας, μια μεγάλη μάζα παραδοσιακών δεξιών κινήθηκε προς τους Ανεύθυνους Έλληνες και τους Φασίστες.... που το μόνο που φωνάζουν από το πρωί ως το βράδυ είναι καταγγελία του μνημονίου, για να μη πούμε για τα υπόλοιπα φαιδρά των μεν και τα νεοναζιστικά των δε...

      • O Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
        O Πολεμικός Ανταποκριτής @ dim 13/01/2013 20:22:19

        '' ώστε να μπορούν να πληρωθούν μισθοί ''
        Ποιοί μισθοί ακριβώς; Τω βολεμένων πελατών; Γιατί εμείς στον Ιδ.Τομές, έχουμε πολλούς μήνες που ζούμε με...έναντι.
        ''να προσελκύσουμε νέες επενδύσεις και να βγουμε στην ανάπτυξη''
        Εγώ σχέδιο ανασυγκρότησης της χώρας, δεν ακούω και ανησυχώ. κάτι δηλαδή που να μπορούμε να το ξεκινήσουμε μόνοι μας, χωρίς να προσμένουμε την ανάπτυξη εξ΄ουρανού. Κάποια οργανωμένη στροφή της παραγωγής σε καινοτόμες καλλιέργιες, προσανατολισμό της επιχειρηματικότητας σε αποδοτικούς τομείς, πρόγραμμα αντιμετώπισης της ανεργίας.... Τίποτε από κανέναν δεν βλέπω και δεν ακούω.
        Στικάκια, γκαζάκια και να΄χαμε να λέγαμε. Εδώ χρειάζεται άμεση χειρουργική επέμβαση για να σωθεί ο ασθενής. Με ξόρκια προσευχές και ματζούνια, τον χάσαμε τον θείο πατριώτη.

        • dim avatar
          dim @ O Πολεμικός Ανταποκριτής 14/01/2013 01:08:42

          Για τους βολεμένους θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά αν δεν υπήρχε η χρηματοδοτηση, μαζί με τους βολεμένους δε θα πληρώνονταν και αυτοί που πραγματικά δουλεύουν και αξίζουν το μισθό τους, καθώς και οι συνταξιούχοι και του ιδιωτικού τομέα...

          Όλα αυτά που λες, και σχεδιάζονται, και θα γίνουν άμεσα, αυτό ειναι και το στοίχημα εξάλλου... Παραγωγικόητα, αποδοτικότητα, καταπολέμηση της ανεργίας... Αλλά για να γίνουν όλα αυτά και να εφαρμοστούν προγράμματα στήριξης τέτοιων προσπαθειών έπρεπε να έρθουν πρώτα τα χρήματα... Μέσα σε λίγους μήνες πρέπει να αλλάξουμε όσα δεν είχαν αλλάξει δεκαετίες τώρα... Ο δρόμος είναι ένας... Μπροστά... Ο Σαμαράς το ξέρει και θα το κάνει... Ο κόσμος το αντιλαμβάνεται και τον στηρίζει... Αρκεί να μην κάνει πίσω ούτε βήμα.... Αποφασιστικά και μπροστά...

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/01/2013 11:07:16

    Ένοχος ο Στουρνάρας που έφερε τη λίστα και την έδωσε αμέσως στους εισαγγελείς και θα φέρουν τα λεφτά πίσω όσοι δεν καλύπτουν το πόθεν έσχες; Τότε κι εγώ κι εσύ φταίμε που στη Συρία γίνεται μακελειό. Να σοβαρευτούμε λίγο...

  9. Giorgos91 avatar
    Giorgos91 13/01/2013 12:14:40

    Συγνώμη αλλά θα τρελαθούμε εδώ μέσα. Είναι δυνατόν να έχει ποινικές ο Παπακωνσταντίνου και να μην έχει ο τότε πολιτικός του προϊστάμενος ΓΑΠ, που του έδωσε εντολή να μετατρέψει ένα αρχείο που αποκτήθηκε με όλη τη νόμιμη διαδικασία σε ένα αρχείο "μυστικών υπηρεσιών"; Εσείς εδώ δεν φωνάζατε πριν μήνες να δικαστεί ο άνθρωπος που με σχεδιο μας έβαλε στο ΔΝΤ; Τί έγινε τα ξεχάσατε αυτά και του δίνετε άλλοθι;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Giorgos91 13/01/2013 15:24:31

      Μόνο πολιτικές έχει ο πρωθυπουργός του οποίου ο υπουργός έχει στα χέρια του τη λίστα και δεν κάνει τίποτα χρήσιμο αλλά επιπλέον ίσως να την πείραξε. Ποινικές έχει αυτός που είναι άμεσα υπεύθυνος για την χρήση.

      • O Bixiou avatar
        O Bixiou @ Γεώργιος Τ. 13/01/2013 22:37:13

        Ο πρωθυπουργος του ΠΑΣΟΚ αγνοουσε το περιεχομενο και τα παρασκηνια της λιστας Λαγκαρντ; Θα αστειευεστε βεβαια! Εφ'οσον δεν αγνοουσε δεν ειναι μονο πολιτικα υπευθυνος. Αφηστε να δουμε και ποιοι λογαριασμοι τροφοδοτουσαν τον λογαριασμο εκεινης της ιδιωτικης υπαλληλου με τα 500 εκατομμυρια. Αλλα οταν θα σκασει η μπομπα θα ειναι πια αργα. Εχει δικιο ο Ακενατον. Καλυτερα επιθεση, με 2-3 ισως θυματα, παρα ναυαγιο υπο το αφορητο βαρος των αμαρτιων της ηγεσιας του ΠΑΣΟΚ.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Giorgos91 13/01/2013 16:45:04

      Η πρόταση ήταν και (θα έπρεπε να) παραμένει: μια εξεταστική για όλους!

  10. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 13/01/2013 12:14:55

    Τι σήμερα τι αύριο τι τώρα
    αφού δε γίνεται μαζί να ζήσουνε
    κι αφού τούς πήρε πια η κατηφόρα
    καλύτερα από τώρα να χωρίσουνε
    αφού δε γίνεται μαζί να ζήσουνε.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ειδωλοκλάστης 13/01/2013 16:23:39

      χα χα χα !!!! Ειδωλοκλάστη, ΦΟΒΕΡΟΣ !!!!!! :-) Με κάλυψες.

  11. LamprosM avatar
    LamprosM 13/01/2013 12:25:35

    Εχω ακουσει καλα λογια για τον Σαμαρα απο κοσμοπου πραγματικα δεν το περιμενα. Εχει την μ οναδικη ευκαιρια να τα αλλαξει όλα. Ο μονος κινδυνος του ειναι να παει να παιξει μπαλα στο βουρκο του συριζα, πέφτοντας στο ακραιο επιπεδο του. Να φυγει μπροστα. Αυτη ειναι όλη η πεμπτουσια της στρατηγικης του. Απλα οι υπόλοιποι δεν θα μπορουν να μςα ακολουθησουν. ΌΜΩΣ, αν κατσουμε ακινητοι, απλα θα χασουμε το παιχνιδι

  12. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 13/01/2013 12:39:18

    Αντώνη, "ο Σαμαράς δεν μπορεί να περιμένει άλλο. Μόνη λύση να φύγει μπροστά" γράφει ο Akenaton και θα συμφωνούσαμε μαζί του, αν δεν υποψιαζόμαστε - γνωρίζαμε, σε τι τεντωμένο σκοινί βαδίζεις...
    Αν ο Ελληνικός λαός, που ναι μεν τα θέλει όλα από εσένα, σου είχε δώσει και σημάδια της επιδοκιμασίας του ή της επιθυμίας του για το μέλλον, το οποίο επιθυμεί, δε θα έλεγα όχι στο κείμενο...
    Η μοίρα της Ελλάδας πάντως σε έχει διαλέξει... Προσωπικά ελπίζω να κάνεις αυτό, για το οποίο σε διάλεξε... Ξέρεις εσύ!
    Καλή δύναμη λοιπόν...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 13/01/2013 14:30:29

      Αυτό το κάνει , εδώ και χρόνια .....και θα συνεχίσει να το κάνει , γιατί έτσι είναι φτιαγμένος . Και ξέρει καλύτερα από τον καθέναν και τις δυνατότητές του και τα όριά του . Μα πάνω απ'όλα ξέρει να υπομένει και να περιμένει, γιατί το κάθε τι έχει τη δική του , κατάλληλη χρονική στιγμή. Καλή δύναμη Αντώνη, εμείς που σε καταλαβαίνουμε , είμαστε μαζί σου !

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Diamond Angel 13/01/2013 20:41:37

        Σωστή, μαζί σου ΑΝΤΩΝΗ !!!!

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 13/01/2013 16:46:03

      Εμείς είμαστε ο λαός κ. Κώτση. Για αυτό τα γράφουμε.

    • ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
      ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ @ ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 14/01/2013 08:56:04

      Εγώ είμαι πάντα σαφέστατος σε ότι σημειώνω ή σχολιάζω...

  13. Διογένης avatar
    Διογένης 13/01/2013 14:12:17

    Συμφωνώ με τον Τάσο Κώτση, που γράφει παραπάνω ότι ο Σαμαράς βαδίζει σε τεντωμένο σκοινί. Κάνουμε σαν να έχουμε ξεχάσει ότι η χώρα βαδίσει υπό τη μέγγενη των Μνημονίων. Μπορεί η περιρρέουσα ατμόσφαιρα για την Ελλάδα να έχει χαλαρώσει, όμως από τα Μνημόνια δεν έχουμε βγει ΑΚΟΜΗ. Χρειάζεται συνεπώς η κυβερνητική σταθερότητα με το ΠΑΣΟΚ, η σκληρή πολιτική, οι συμβιβασμοί με την ολιγαρχία-διαπλοκή και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν μας αρέσουν καθόλου.

    Παράλληλα, όπως επισημαίνετε σε άλλα άρθρα σας, η Ελλάδα δέχεται επίθεση από μέσα και από έξω για να δώσει τα ακίνητά της για ένα κομμάτι ψωμί, οι ΗΠΑ και οι Ρωσία-Γερμανία συγκρούονται με φόντο το ελληνικό φυσικό αέριο, η ανακήρυξη ΑΟΖ βρίσκει απέναντι την Τουρκία που υπόσχεται πολεμικές καταστάσεις και λοιπά και λοιπά.

    Απέναντι σε όλα αυτά βρίσκεται ένας Σαμαράς που καλείται μόνος του και με μεθοδοκικότητα να δώσει τις σωστές απαντήσεις.

    Ναι, καλά θα ήταν να κινηθεί μπροστά. Όμως τώρα μόλις πήρε κεφάλι στις δημοσκοπήσεις. Αντέχει να πάει η χώρα ΤΩΡΑ σε τρίτη εκλογική αναμέτρηση μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο; Αν γνωρίζουμε έστω με υψηλή πιθανότητα ότι αύριο θα είχαμε αυτοδύναμη κυβέρνηση Σαμαρά με άνετη πλειοψηφία και, άρα, περισσότερη κυβερνητική σταθερότητα, να το κάνει και θα δώσει ώθηση και στην οικονομία και σε όλα. Μέχρι όμως να διευρύνει το εκλογικό του ακροατήριο, τα πράγματα θα είναι τουλάχιστον δύσκολα και το βάδισμα σε τεντωμένο σκοινί ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

    Συμπέρασμα: Αυτή τη στιγμή είναι ακόμη υποχρεωμένος να κάνει πολλών ειδών χατήρια. Μέχρι στιγμής τα κατάφερε και τα χατήρια να κάνει και να ανταποκριθεί με επιτυχία στην αποστολή του. Η μοίρα του είναι να συνεχίσει στα δύσκολα τουλάχιστον για λίγο καιρό ακόμη. Και είναι δύσκολα από μόνα τους, δεν υπάρχει τρόπος να γίνουν πιο εύκολα.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Διογένης 13/01/2013 18:04:01

      Δεν παραβλέπουμε τις δυσκολίες. Είναι όπως τα λέτε. Το ζήτημα είναι τι θα προκριθεί. Η άμυνα ή η επίθεση; Προκρίνουμε την επίθεση. Και το λέμε ανοιχτά.

  14. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 13/01/2013 16:05:54

    Αγαπητέ Akenaton,
    Μόλις τώρα γύρισα απο μια παρέα φίλων όπου είχαμε μιά συζήτηση σχετική με το θέμα των ημερών (λίστα και ευθύνες), περιελάμβανε δέ και το θέμα που αναφέρεις. Επειδή λοιπόν είμαι " φτιαγμένος" απο την συζήτηση αυτή και επειδή συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις, ναμου επιτρέψεις να φωνάξω δυνατά (και ας είναι μεσημέρι) ΝΑΙ ! ΝΑΙ ! ΝΑΙ! ΝΑΙ!.
    Με εκτίμηση.

  15. Aristos avatar
    Aristos 13/01/2013 16:06:09

    Oπως τα λές Ακενατον.
    Ο Σαμαράς οφείλει να στείλει στη δικαιοσύνη όπως πολύ σωστά το ζητά ο Σύριζα, η αξιωματική αντιπολίτευση του Εθνους, τόσο τον Παπακωνσταντίνου όσο κυρίως τον Βενιζέλο.
    Aλλα το σημαντικώτερο, για να του συγχωρεθεί η απαράδεκτη και εγκληματική αμέλεια που στοίχισε ακόμα μερικές αυτοκτονίες Ελλήνων, ο Σαμαράς οφείλει να εισπράξει σε πρώτη δόση τα 5 δις ευρώ απο τη λίστα Λαγκάρντ που σύμφωνα με τους επιεικέστερους υπολογισμόυς μπορεί να εισπράξει, και να διαθέσει ΟΛΑ αυτά τα χρήματα (χωρίς ούτε ενα σεντ στους Γερμανοτραπεζίτες)για να δημιουργήσει κρατικές επιχειρήσεις που θα απασχολήσουν εκατοντάδες ή και χιλιάδες ανέργους πχ. στην ολοκλήρωση των αυτοκινητοδρόμων. Κάτι σαν επανασύσταση της ΜΟΜΑ αλλά με μισθό έστω 500 ευρώ...

    • Tabula Rasa avatar
      Tabula Rasa @ Aristos 13/01/2013 17:41:51

      Είδατε που φτάσαμε σιγά-σιγά στο μισθό των ''έστω 500 €'' ;;
      Φοβάμαι μήπως πλησιάζει η ώρα της ανεργίας του 35%, η ώρα των Ειδικών Οικονομικών Ζωνών και του μισθού των ''έστω 200 €''.
      Πως μας μπλέξαν, πως μας δέσαν και πού μας πάνε !!!!!

      • camel avatar
        camel @ Tabula Rasa 13/01/2013 20:10:59

        Στη Γουατεμαλα το δντ ειναι απο το 1956 .Με τη βοηθεια της τοπικης ελιτ εχει δικες του κυβερνησεις για ολα αυτα τα χρονια μαζι και με τον στρατο. Απλως τωρα εδω ο στρατος λεγεται ΜΜΕ.Η χωρα θα ελευθερωθει οταν στις πορειες θα υπαρχουν μονο ελληνικες σημαιες. Προσωπικα ειμαι 47 ετων και δεν πιστευω οτι η χωρα μου θα απελευθερωθει οσο θα εχω ανοικτα τα ματια μου ακομη και αν φτασω στην ηλικια του ακατανομαστου

        • Ελεάνα Σ. avatar
          Ελεάνα Σ. @ camel 13/01/2013 20:47:55

          To παιχνίδι παίζεται
          http://www.youtube.com/watch?v=BHzurDyRC_w
          Βασίλης Παπακωνσταντίνου/Οδυσσέας Ιωάννου

  16. Tabula Rasa avatar
    Tabula Rasa 13/01/2013 17:35:35

    ...Μας το έχει ήδη πεί αγαπητέ. Όχι εκλογές, πριν τις δικές της. Δεν το μάθατε;

    • akenaton avatar
      akenaton @ Tabula Rasa 13/01/2013 18:05:13

      Κι αν το είπε τι; Είναι ένα θέμα όπου δεν της πέφτει κουβέντα, διαφωνείτε;

      • Tabula Rasa avatar
        Tabula Rasa @ akenaton 13/01/2013 20:03:57

        Έτσι όπως τα κάναμε, σε όλα της...πέφτει κουβέντα. Δυστυχώς. Εγώ μαζί σας είμαι, αλλά εκλογές πριν τον Σεπτέμβρη, δεν επιτρέπονται.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Tabula Rasa 13/01/2013 18:12:42

      Και γιατι θα πρεπει να κανουμε εκλογες;Πριν 6 μηνες δεν ειχαμε;
      Οι εκλογες γινονται καθε 4 χρονια.

      • Kώστας Π. avatar
        Kώστας Π. @ ψυχραιμια 13/01/2013 22:30:18

        Αρα συμφωνείς οτι η σφαγή θα συνεχιστεί ως το Σεπτέμβρη και στο κάτω κάτω οι φτωχοί και οι αδύνατοι δεν είναι και η πρώτη μας προτεραιότητα. Στον Τιτανικό τά κάτω καταστρώματα πνίγονται πρώτα. Η Α' θέση μπορεί και να τη σκαπουλάρει. Αλλωστε αυτή έχει μεγαλύτερη αξία για το κόμμα που την εκπροσωπεί...

  17. panos avatar
    panos 13/01/2013 20:11:03

    Ο Α.ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΑΡΘΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΡΙΨΕΙ ΤΟ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ............

  18. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 13/01/2013 20:40:34

    Θαρρώ πως δείγμα γραφής του και προσωπική του παρέμβαση κυριολεκτικά στο και πέντε.... είναι η επαναφορά ως μόνιμης της φορολογίας πολυτελούς διαβίωσης, έστω από το 2014... Ομολογώ πως είχα απελπισθεί και είχα χάσει την εμπιστοσύνη μου και αυτή η κίνηση με εξέπληξε ευχάριστα (γιατί αν κρίνω από το υπόλοιπο φορολογικό νομοσχέδιο... που μειώνει την φορολογία στα ενοίκια και όχι μόνο...)

  19. BLACKQUEEN blocked !!! avatar
    BLACKQUEEN blocked !!! 13/01/2013 21:03:50

    ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ :
    Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΜΥΡΙΟΚΕΦΑΛΟΥ - Νίκος Λυγερός
    Αν ξέχασες τη μάχη του Μαντζικέρτ
    και του Μυριοκέφαλου
    τότε εύκολα
    μπορείς να πέσεις
    στην παγίδα
    όπου θα σε ρίξει
    το τέχνασμα
    του στρατηγικού βάθους
    διότι θα πιστέψεις
    ότι υπάρχει
    μια διαφορά
    εκεί που βρίσκεται
    απλώς μια συνέχεια
    με τον ίδιο στόχο
    και την ώρα
    που ξεχνιέσαι
    κοιτάζοντας
    τη σειρά
    των ονείρων σου
    άλλοι γράφουν
    το μέλλον
    που δεν έχεις πια.
    ** Η μάχη του Μυριοκέφαλου διεξήχθη μεταξύ Βυζαντινών και Σελτζούκων του Ικονίου, στις 17 Σεπτεμβρίου 1176. Η μάχη έληξε με συντριπτική νίκη του Σουλτάνου του Ικονίου Κιλίτς Αρσλάν Β΄ και πανωλεθρία του Μανουήλ Α΄ Κομνηνού.

  20. arcane avatar
    arcane 13/01/2013 21:13:01

    Ιδού πεδίο δόξης λαμπρό:
    Η ΝΔ σταματά ΑΜΕΣΩΣ τη συγκάλυψη των σκανδάλων του ΠΑΣΟΚ και στέλνει τους υπεύθυνους στη φυλακή ΤΩΡΑ. Μετά, βασιζόμενη στη στήριξη του Ελληνικού λαού, κάνει τα υπόλοιπα.

  21. roadrunner avatar
    roadrunner 13/01/2013 21:43:09

    Θέλω πάρα, μα πάρα-πάρα, πολύ να συμφωνήσω μαζί σου Akenaton. Έχεις δίκαιο σε όσα γράφεις, και θα τα προσυπέγράφα, όμως νομίζω ισχύουν και τα παρακάτω :

    1) Η πολιτική σταθερότητα ως προϋπόθεση για την ανάκαμψη της χώρας, είναι πολύ πιο σημαντική, από την τιμωρία των όποιων ενόχων της όποιας λίστας.

    2) Η χρονική συγκυρία που επιχειρείται η κυβερνητική αποσταθεροποίηση της Ελλάδας, μέσω της λίστας Λαγκάρντ, δεν μπορεί, παρά να είναι σκόπιμη και σχεδιασμένη, ώστε να εξυπηρετηθούν «άγνωστα» συμφέροντα ξένων κέντρων.

    (Ειδικά, αν σκεφτείς, ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα, που η λίστα των καταθετών της στην HSBC, ενώ έμεινε αναξιοποίητη για τρία και βάλε χρόνια, πάει να «σκάσει» τώρα στα χέρια του Σαμαρά (ενόψει ΑΟΖ, ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ, κτλ). Τι «μύγα τους τσίμπησε» τους Γάλλους συμπατριώτες της Λαγκάρντ ξαφνικά, και ενώ επί τρία χρόνια αδυνατούσαν-αδιαφορούσαν, μας έστειλαν την λίστα της κυρίας, ακριβώς τώρα ;;)

    Είναι πάρα πολύ σημαντικό να τιμωρηθούν, όσοι περισσότεροι ένοχοι για τη λίστα Λαγκάρντ γίνεται (για παράβαση καθήκοντος, συγκάλυψη φοροδιαφυγής, υπεξαγωγή-αλλοίωση-πλαστογραφία κρατικών εγγράφων), με την προϋπόθεση να μην μπει σε ρίσκο η κυβερνητική σταθερότητα.
    Επίσης, είναι πολύ σημαντικό, ότι θα τιμωρηθούν έστω κάποιοι, έστω μόνο ο Παπακ , και δεν πρέπει να μας νοιάζει καθόλου, αν θα νιώθει ο ίδιος παραπονούμενος και «μόνος», εάν και εφόσον κριθεί ένοχος.

    • akenaton avatar
      akenaton @ roadrunner 13/01/2013 23:54:15

      Μα, νομίζω πως ...... εμείς την ξαναζητήσαμε τώρα!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ akenaton 14/01/2013 00:54:36

        Με κάποιες αφορμές, που "εμφανίστηκαν", σε συγκεκριμένα χρονικά σημεία: απανωτές δηλώσεις των δανειστών-ΔΝΤ (ειδικά από τον Ιούνιο και μετά) για αδυναμία πάταξης της φοροδιαφυγής, συμπεριλαμβανομένων και των καταθέσεων εξωτερικού με το ΣΔΟΕ τότε να συμφωνεί δημοσίως, και στη συνέχεια, διαρροή στα ΜΜΕ, κάποιου υποτιθέμενου αντιγράφου της λίστας. Το αν τα χρονικά σημεία-αφορμές ήταν επιλογή μας, δεν μπορώ να το ξέρω.

  22. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 13/01/2013 22:26:29

    Κάποια από τα γνωμικά που συχνά-πυκνά μ' αρέσει να χρησιμοποιώ
    και να μοιράζομαι μαζί σας:

    "Δεν αλλάζει κανείς άλογα στη μέση του ποταμού".

    Αβραάμ Λίνκολν, 1809-1865, Αμερικανός πρόεδρος
    (και ενόψει της πολυαναμενόμενης ομώνυμης ταινίας...)

    και ακόμα:

    "Να μιλάμε ευγενικά, να διαπραγματευόμαστε ήσυχα και να περιμένουμε έτοιμοι και οπλισμένοι"

    Θεόδωρος Ρούζβελτ, 1858-1919, Αμερικανός πρόεδρος

    Οι Αμερικανοί πάντα τα καταλάβαιναν και τα κάναν καλύτερα, ε σύντροφε Αλέξη?!..

    • akenaton avatar
      akenaton @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 13/01/2013 23:52:46

      Αγαπητέ Θεόδωρε, καμιά φορά αλλάζεις την βάρκα όμως στη μέση του ποταμού. Ειδικά αν μπάζει νερά.

  23. akenaton avatar
    akenaton 14/01/2013 00:15:44

    Τα πέρασε όλα τα στάδια ο Σαμαράς. Ψηλά το φθινόπωρο του 2009, σταθερά ύστερα, δικαιωμένος τον Νοέμβριο του 2011 και έτοιμος να κατακτήσει την κορυφή, σχεδόν συνένοχος μετά και στο 19% τον Μάιο, Πρωθυπουργός τον Ιουνιο (όπως λέτε και ελέω στήριξης του ΠΑΣΟΚ). Η αίσθηση που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι πως η κοινωνία τον επιλέγει να τραβήξει μπροστά. Περιμένει από αυτόν κάποια κίνηση, ένα νεύμα, ένα όραμα. Τα βαρίδια τον τραβάνε πίσω στον βάλτο μαζί τους. Αυτός θα αποφασίσει τι θα κάνει. Δικό του το ρίσκο, δική μας (όλων μας) η αποτυχία ή επιτυχία των κινήσεών του. Εμείς μονάχα τη γνώμη μας μπορούμε να λέμε και να γράφουμε. Να είστε καλά.

    • george77 avatar
      george77 @ akenaton 14/01/2013 01:48:12

      σωστός!!! τα βαρίδια βολεύονται από αυτή την κατάσταση..ο Σαμαράς είναι πανέξυπνος έχει πιάσει τον σφυγμό της κοινωνίας και την κατάλληλη στιγμή θα τραβήξει μπροστά για την τελική ανατροπή του ζοφερού κλίματος που τη δυναστεύει....

  24. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 14/01/2013 08:03:41

    Αγαπητέ Φαραώ Akenaton, δείτε τι λέει και ο roadrunner πιο πάνω, ειδικά στο 1ο το του σημείο για την πολιτική σταθερότητα. Είναι σημαντικό να μην διαταραχθεί ΤΩΡΑ η ενότητα της συγκυβέρνησης.

    Έχεις ένα σαράβαλο και πας Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Σου 'χει βγάλει την ψυχή μέχρι τώρα, που λες να του βάλω φυτίλι να το κάνω αναπτήρα! Για τέτοιο άχτι μιλάμε.
    Τι θα πεις στη Λάρισα? Πιάστηκε ο κ@#$λος μου, σταματάω και ψάχνω για κανά άλλο καλύτερο? Μα, ευλογημένε, σχεδόν έφτασες, έχεις και τη φόρα ως τώρα, γιατί σταματάς? Κάνε υπομονή να τελειώνει!

    Και υπάρχει και το άλλοθι "όλοι μαζί", μην το ξεχνάμε. Αυτά είναι τα βαρβαρότερα μέτρα όλων των εποχών!

    Και ο κόσμος δεν επηρεάζεται τόσο όσο ενδεχομένως νομίζετε, το είπα κι αλλού:

    1. "Περί δικαίου αίσθημα" σχετικά με τιμωρία φοροδιαφυγής και είσπραξη χρεών από ιδιώτες, θα είναι και δικό μου κριτήριο στις επόμενες εκλογές. Να νιώθει ο κόσμος δικαιωμένος και μπορεί να κάνει υπομονή γιατί θα βλέπει ότι κάτι γίνεται

    2. Άμα ξαναδεί χρήμα στην τσέπη του, ποσώς θα τον νοιάζει για λίστες και για πίνακες. Εδώ θα 'μαστε και θα το δεις..

  25. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/01/2013 08:51:41

    Απλή αλλαγή ενός μ είς ν, μαντάμ.
    Τά σέβη μου.

  26. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/01/2013 09:07:04

    Αν δέν κάνει άμεσα κάτι ιδιαίτερα θεαματικό εναντίον τής μνημονιακής παλιοκατάστασης, τής κοινωνικής εξαθλίωσης, τού αφελληνισμού τής χώρας καί τής διάλυσης τού κράτους, δέν βγάζει τήν άνοιξη η τριμερής.

  27. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 14/01/2013 10:01:01

    Το πολιτικό πρόβλημα της χώρας είναι δυσκολότερο απο το οικονομικό..Μάθαμε ,ως πολίτες, να συμμετέχουμε στις μάχες φωτός και σκότους.
    Εμείς μόνο οι καθαροί και όλοι οι άλλοι είναι άξιοι μόνο για την φυλακή.
    Κάπως έτσι διαλύθηκε όλο το σύστημα με δόξες και τιμές και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε ότι το ότι 2+2=4.
    Αυτή την περίοδο ,θέλουμε δεν θέλουμε, και το βλέπουμε στην μεγαλειώδη κολωτούμπα του μικρού αλέξη, οι πολιτικοί μας εκπαιδεύονται ,μετεκπαιδεύονται (όσοι είναι ανεπίδευτοι μαθήσεως θα κοπούν) στην διαχείριση των πραγμάτων σύμφωνα με τα προτυπα της ΕΕ στην οποία ανήκουμε.
    Απο την στιγμή που ,στρατηγικά, αποφάσισαν τα κόμματα ότι ανήκουμε εκεί, δεν έχουν και πολλές επιλογές και καμία πια να φτάσουν στις κουτσογιόργειες μάχες του φωτός και του σκότους.
    Πρέπει να συνεργαστούν, να βρούν κοινά σημεία,να καταλήξουν σε αυτονόητες συμμαχίες στην επιλογή των κρίσιμων πολιτικών αποφάσεων, να φτιάξουν ένα σύστημα λειτουργίας του συστήματος αποδεκτό απο όλους για τα επόμενα 30 χρόνια και να κινούνται πιά μέσα στα όρια του.
    Γιαλαντζί επαναστάσεις, κούγκια και γουδιά δεν χωράνε .
    Αυτό είναι το προαπαιτούμενο,μας το δήλωσαν απο την αρχή οι γερμανοί.Τα πολιτικά κόμματα στην ελλάδα πρέπει να συνεργαστούν και να καταλήξουν σε ένα κοινό σχέδιο λύσης του πολιτιστικού-πολιτικού προβλήματος της χώρας.
    Αυτοί έχουν τον παρά ,αυτοί και την δύναμη.
    Οτι σχεδίασαν μέχρι τώρα έγινε πράξη.Θα γίνει προφανώς και αυτό.
    Θα μάθουμε να λειτουργούμε συλλογικά τα κόμματα, θα μάθουμε ότι στην κυβέρνηση θα μετέχουν 3-5 πολιτικές δυνάμεις, με τις δικές τους πολιτικές διαφορές αλλά με τις αναγκαίες συμφωνίες στα μεγάλα και κρίσιμα.
    Δεν υπάρχει άλλη λύση που μπορεί να εφαρμοστεί.
    Ο τσίριζα ήδη το κατάλαβε, οι πλέον σώφρονες και λογικοί που υπάρχουν εκεί μέσα ,και αναγκάζεται να πάρει βίαιη και απότομη στροφή.
    Αν δεν πετύχει θα διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη...Αν πετύχει θα είνα αναγκασμένος να ξεχάσει τις μάχες φωτός-σκότους και να συγκυβερνά με τον σαμρά τον βενιζέλο τον κουβέλη κλπ αφείνοντας στην άκρη ρόζες ,κόκκινα και αναρχικούς.
    Ο σαμαράς στο παιχνίδι αυτό είναι ο βασικος πρωταγωνιστής αλλά δεν θα είναι μόνος.
    Τα υπόλοιπα που φωνάζουμε για φυλακές κλπ είναιοι γνωστές υπερβολές μας..Ακόμη και η εισαγγελάτη ζωή έχει καταλάβει ότι δεν μπορεί να βάλει φυλακή τον βενιζέλο επειδή ο διώτης δεν έκανε καλά τη δουλειά του..Πολιτικές ευθύνες έχει τεράστιες ,όπως και όλοι οι αρχηγοί όμως απο εκεί μέχρι την ποινικοποίηση της πολιτικής αποτυχιας που θέλουμε να εφαρμόσουμε πάει πολύ.
    Ο παπάκ πέρα απο πολιτκές έχει συγκεκριμένες ποινικές ευθύνες ,που πρέπει να αποδοθούν απο την δικαιοσύνη, για το ότι παραποίησε την λίστα..Τα υπόλοιπα είναι κουβέντες του καφενείου...Δεν χρειάζονται ειδικες εντολές τα όργανα τήρησης του νόμου για να κάνουν την δουλειά τους...Αλοίμονο μας αν πέσουμε στο λούκι αυτό.
    Οτι το καλύτερο για τα λαμογια του βαθέος κομματικού μας κράτους για να καλύπτουν τις μάσες...Δεν πήρα εντολή απο τον υπουργό..ωραία δικαιολογία για το πόπολο και τα καφενεία του φωτός και του σκότους.
    Δεν χρειάζεται παρά να κάνει τα αυτονόητα ο σαμαράς...Να κυβερνήσει...Να αποφασίζει και να εφαρμόζει τις αποφάσεις του, όποιες και αν είναι..Στο τέλος της τετραετίας θα κριθεί συνολικά..Επιτέλους το παραμύθι και το πανηγύρι των εκλογών ανά φεγγάρι πρέπει να τελειώσει...
    Εκεί φαίνεται η διαφορά των σοβαρών κρατών απο τα κρατίδια και τα προτεκτοράτα.
    Στην αμερική κάνουν εκλογές μια συγκεκριμένη ημερομηνία κιόλας και δεν προβλέπεται ούτε ακόμη και αν σκοτωθεί η παραιτηθεί ο πρόεδρος...
    Εδώ είμαστε σε συνεχή προεκλογική εκστράτεία,πολίτες και πολιτικοί υτό ξέρουμε να εκμεταλευόμαστε απο το γελοίο μας κράτος.
    Το μεγαλύτερο έργο του σαμαρά θα είναι αν καταφέρει να επιβάλει εκλογές στο τέλος της τετραετίας και να εκπαιδεύσει πολιτικούς και πολίτες στην συνεργασία.
    Μέχρι στιγμής καλά τα καταφέρνει, βοηθούντων και των ηλίθιων του τσίριζα που ονειρεύονται επαναστάσεις ,και κουζίνες με ρόπαλα και μάσκες ώστε να φαντάζει ως μοναδική λύση .
    Είτε είναι προοπτικής είτε απελπισίας ,είναι λύση.
    Το ότι όμως μερικοί τάχα υπουργοί και υπουργίσκοι μαζί με τα υπουργεία τους είναι άχρηστοι και πρέπει να εξαφανιστουν είναι δεδομένο ,και πρέπει να γίνει όταν διασφαλιστεί εντελώς η υπάρξη και λειτουργία του κρατικού μας μπάχαλου τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο .
    Είμαστε καταδικασμένοι να πετύχουμε ως χώρα με τους αποτυχημένους πολιτικούς μας...Και αυτό το είπαν οι γερμαναράδες και έχουν πάλι δίκιο.
    Το τρελλό θα είναι ότι τελικά θα τα καταφέρουμε και εμείς να αλλάξουμε και αυτό θα είναι το πιό περίεργο απο όλα για τους εξαποδώ που αδυνατούν να κατανοήσουν τις συνθήκες συμπεριφοράς και λειτουργίας μας.
    Για τον απλό κόσμο αναφέρομαι και κάποιους τεχνοκράτες τους που θα χτυπήσυν μπιέλες, γιατί οι άρχοντες τους μας ξέρουν καλά, πολίτες και πολιτικούς πολλά χρόνια τώρα.
    Απο το 1822 που άρχισε να λειτουργεί το δοβλέτι αυτό είμαστε εντελώς προβλέψιμοι αλλά και ικανοί κιόλας για το ακατόρθωτο.

    • poco loco avatar
      poco loco @ ορεσείβιος 14/01/2013 21:44:25

      Να συμφωνήσω σε όλα όσα λέτε αλλά δεν αντιλαμβάνομαι από που προκύπτει πως ο Παπακωνσταντίνου παραποίησε τη λίστα? Τα χρήματα στους λογαριασμούς των εξαδέλφων του ήταν νόμιμα δηλωμένα και φορολογημένα.