#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2012 07:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς δεν αστειεύεται ...



Η Νέα Δημοκρατία θα μπορούσε να εξέλθει συμπαγής και ισχυρή από την χθεσινή ψηφοφορία. Για να στείλει ένα μήνυμα στον ελληνικό λαό ότι είναι έτοιμη. Όμως, μερικοί θεώρησαν ότι βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν προσωπικά παιχνίδια.

Κάποιοι επιχείρησαν να το  «παίξουν» περισσότερο ...πατριώτες από τους κάποιους άλλους. Ο  Γκιουλέκας για παράδειγμα (που κατάφερε να χάσει από τον Μπουτάρη) θέλει να μας πει ότι είναι  πιο πατριώτης από τον Κώστα Καραμανλή, που εκλέγεται  επίσης στην Α’ Θεσσαλονίκης και ψήφισε τη δανειακή.

Μερικοί , επειδή ήταν φίλοι του Σαμαρά (π.χ. Κώστας Μαρκόπουλος), θεώρησαν ότι η φιλία τους, ή η στήριξη που έδωσαν στην εκλογή του, έδινε το δικαίωμα να περιφρονούν τις αποφάσεις του.

Κάποιοι άλλοι, που δεν τους άκουσα καθόλου εδώ και δυο χρόνια να μιλάνε στην Βουλή, θεώρησαν ότι βρήκαν την ευκαιρία να αποκτήσουν τα λεπτά δημοσιότητας που τους αναλογούν ενόψει εκλογών.

Οι περισσότεροι, όπως είπαν,  «έπραξαν κατά τη συνείδησή τους»!

Θεωρώ τη δήλωση αυτή άκρως προσβλητική και αλαζονική. Δηλαδή οι άλλοι βουλευτές , που ψήφισαν  τη δανειακή,  είναι ...ασυνείδητοι; Και με τι μέτρο μετράνε τη συνείδηση;

Ξέρω, θα αντιτάξουν ότι ο Βουλευτής κατά το Σύνταγμα έχει το δικαίωμα να ψηφίζει ελεύθερα και εκπροσωπεί  τους ψηφοφόρους και η εντολή αυτή είναι ανέκκλητη.

Όμως, τι θα ήταν οι βουλευτές αυτοί χωρίς το κόμμα;

Όταν ο αρχηγός του κόμματος, θέτει ζήτημα ενιαίας παρουσίας του κόμματος και μερικοί περιφρονούν την απόφασή του αυτή, δεν αφήνουν στον αρχηγό καμιά επιλογή.

Γιατί διαφορετικά,  ο αρχηγός αυτός δεν θα μπορούσε να σταθεί ούτε μια ώρα!

Οι «21» προκάλεσαν την  διαγραφή τους.

Απομένει να δούμε τις επόμενες ημέρες αν πρόκειται για μεμονωμένες ενέργειες «ελεύθερων σκοπευτών» ή κάποιος συντόνισε και οργάνωσε μια προσπάθεια υπονόμευσης του Αντώνη Σαμαρά.

Το είχαμε επισημάνει αρκετές φορές εδώ στο Antinews ότι τις επόμενες εκλογές  θα τις κερδίσει ο Αντώνης Σαμαράς γιατί η ΝΔ, ως κομματικός μηχανισμός, αντιμετωπίζεται ακόμα με δυσπιστία.

Για σκεφτείτε να είχε κερδίσει τις εκλογές ο Σαμαράς, να είχε αυτούς τους Βουλευτές στην Κοινοβουλευτική του Ομάδα, και να έφερνε στη Βουλή ένα κρίσιμο νομοσχέδιο που θα τους δημιουργούσε...συνειδησιακά προβλήματα; Η κυβέρνησή του θα είχε καταρρεύσει πριν το πάρει είδηση!

Προφανώς και δεν ευχάριστες οι διαγραφές. Όμως, σε μια ομάδα όταν κάποιος βάζει το προσωπικό του συμφέρον πάνω από αυτό της ομάδος, τότε βλάπτει την ομάδα, χωρίς υποχρεωτικά να εξυπηρετεί το δικό του. Αυτό θα το διαπίστωσε πολύ καλά ο κ. Τζηκαλάγιας!

Βουλευτές και στελέχη θα συνειδητοποίησαν, επίσης, ότι ο Σαμαράς δεν αστειεύεται. Όταν λέει κάτι το εννοεί και κυρίως δεν διστάζει να πάρει δυσάρεστες αποφάσεις, όταν αυτό το επιτάσσει το γενικότερο καλό.

Μερικοί θα ισχυριστούν ότι δεν έπρεπε να τεθεί ζήτημα κομματικής πειθαρχίας και ο κάθε βουλευτής να ψήφιζε κατά τη συνείδησή του. Κατ’ αρχήν σ΄ένα τόσο σοβαρό θέμα, δεν νοείται το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης να εμφανιστεί ως ...παιδική χαρά. Ύστερα, για ποιό λόγο, όταν οι κύριοι Μαρκόπουλος και Ζώης προπαγάνδιζαν το «όχι» τους θα έπρεπε οι κύριοι Κεδίκογλου και Χαρακόπουλος, που εκλέγονται στην ίδια περιφέρεια, να ψήφιζαν «ναί»;

Η Κ.Ο. θα διαλυόταν γιατί θα υπήρχαν βουλευτές δυο ταχυτήτων. Άρα, ορθώς ετέθη ζήτημα κομματικής πειθαρχίας.

Ποιό ήταν το μήνυμα που ήθελε να στείλει ο Σαμαράς:

Τα ψέματα τελείωσαν. Τα πράγματα είναι δύσκολα και έρχονται δύσκολες αποφάσεις. Η ΝΔ   έχει ανάγκη από στελέχη αποφασισμένα  να βάλουν το κεφάλι κάτω και να δουλέψουν.  Όσοι είναι έτοιμοι, μπορούν να ακολουθήσουν. Οι άλλοι, μπορούν να συνεχίσουν τα μικροπολιτικά τους παιχνίδια, μήπως και κερδίσουν κανένα ψηφαλάκι παραπάνω....Αφού πρώτα βρούν κόμμα να τους στεγάσει...

Αδέξιος Δεξιός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κατερινα avatar
    Κατερινα 13/02/2012 07:51:11

    πως ξεχνάμε έτσι βρε παιδιά! Ο κος. Ζώης δεν ήταν εκείνος που το βράδυ των γεγονότων του Δεκέμβρη του 2008 διασκεδαζε στα μπουζούκια;
    Θυμάστε τι γράφτηκε τότε καθώς και αργότερα για πολλούς άστοχους χειρισμούς του στην κοινοβουλευτική ομαδα της ΝΔ;
    πως τους εξαγνίζουμε έτσι εύκολα;
    άκου ψηφισε συμφωνα με τη συνειδηση του!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κατερινα 13/02/2012 09:11:36

      Μπορεί κάποιοι να "ξεχνάμε", όπως γράφεις, αλλά εσύ... παραξεχνάς, και δη επιλεκτικά. Αυτός που διασκέδαζε στα μπουζούκια το ίδιο βράδυ μετά το φόνο του μαθητή, ήταν ο Στυλιανίδης και όχι ο Ζώης.

      • Μακεδόνας avatar
        Μακεδόνας @ Αυριανιστής 13/02/2012 11:43:28

        Έχεις "δίκιο" αυριανιστή.Ο "γίγαντας" Ζώης περίμενε δίπλα στο τηλέφωνο πότε ένας ανόητος αστυνομικός θα πυροβολούσε ένα παιδί ενώ ο ασυνείδητος Στυλιανίδης πήγε πρώτο τραπέζι πίστα για να περιμένει να του αναγγείλουν το προγραμματισμένο έγκλημα!!!! Είναι απορίας άξιο πώς τα κεραμίδια στην Έλλαδα μένουν στη θέση τους με αυτά που λέμε.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Μακεδόνας 13/02/2012 16:25:44

          Και να θυμούνται οι πατριώτες ότι ο Ζώης ήταν υπέρ της κάρτας του Πολίτη..επιλεκτικός πατριωτισμός

      • faaithonas avatar
        faaithonas @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:07:31

        Παρεούλα , αμφότεροι !

      • Κατερινα avatar
        Κατερινα @ Αυριανιστής 13/02/2012 20:45:49

        @Αυριανιστής
        ο Ζώης για κεινους που ξεχνουν ευκολα ηταν παρεα με τον Ευρυπιδη Στυλιανιδη εκεινο το βραδυ στα μπουζουκια!!
        επειδή ποτέ δεν γράφω ανυπόστατα γεγονότα διαβασε και αυτο:
        h--p://cloudconnected.pblogs.gr/2008/11/stylianidhs-o-karampoyzoyklhs-h-enas-ypoyrgos-sta-mpoyzoykia.html

        την συγνώμη σας κε. Αυριανιστή

        • κακτος avatar
          κακτος @ Κατερινα 14/02/2012 17:39:56

          Πω πω σκανδαλο! Πω πω αποκλειστικοτης!!
          Πηγε στα μπουζουκια ?

          Και μετα? Και μετα? εφυγε προφανως..Δεν το εγραψε αυτο ,μαλλον του ξεφυγε..

          Και προφανως δεν μυρισε τα νυχια του οτι "εκεινο το βραδυ" καποιος μπατσος (προφανως σε κατασταση πανικου λογω κινδυνου της ζωης του) ,ΘΑ ...ΘΑ ....(!!) σκοτωνε εναν αληταμπουρα πιτσιρικα ,που ειχε το "αθωο χομπι" να πεταει μολοτωφ!!! Για ..πλακα,προφανως!!

          Τελεια ενημερωση . Ευχαριστουμεν την κυρια Κατερινα.

  2. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 13/02/2012 07:58:59

    έγραψα και αλλου:
    θελεις να ανατρέξεις στους σχολιασμους της Βόζεμπεργκ εδω στα αντινεα καθε φορά που εβγαζε μαργαριτάρια στις ανακοινώσεις της ως υπευθυνη παιδειας της ΝΔ; η ακόμη θελεις να ανατρέξεις στους σχολιασμους κάτω από κάθε της σχόλιο;
    είναι πολυ κακό η κοντη μνήμη, και ακόμη χειρότερο να κρίνουμε με το θυμικό της στιγμης!
    η ακόμη να δούμε την "αρχή" του Μαρκόπουλου στο υπουργείο Τουρισμου;
    η του Τζιμα στο βορειου Ελλαδος;
    ποτέ πια κοντή μνήμη!!
    ποτέ!!
    όλοι αυτοι χθες, ειτε ψηφισαν ναι είτε οχι ειναι το προβλημα!!
    αλλα ο λαος θα τους διωξει ολους!

    πιστευω ακράδαντα οτι η θεση του Σαμαρα ηταν θεση πατριωτικη.

    το οτι την ακολουθησαν φλουφληδες τυπου Αρουλη δεν αλλαζει καθολου την χθεσινη αναγκαιοτητα ψηφισης του Ναι. Και οι φλουφληδες για να σωσουν το πολιτικο τους τομαρι ψηφισαν Ναι. Αυτοι και αν είναι μερος του προβλήματος!

    το καθαρτήριο ποτάμι της μετα-μεταπολίτευσης εποχης θα παρασύρει τη συντριπτική πλειοψηφια όλων αυτων που με αποφάσεις τους λεηλατήθηκε η χώρα!
    τώρα όμως εχουν ήσυχη τη συνειδηση τους!
    οποία υποκρισία!!!!

  3. spiros avatar
    spiros 13/02/2012 07:59:53

    Αδέξιε ΔΕΞΙΕ Καλημέρα. Δεν ήταν λίγοι αυτοί οι οποίοι έγραφαν περιφρονητικά για τους περισότερους εκ των διεγραμμένων. Το μερμύγκι όταν πρόκειται να πεθάνει αποκτά φτερά . Ανέμενα ωριμότητα και μυαλό. Η αχαριστία σε πολλούς εξ αυτών πλεονάζει. Πιστεύω ότι έβλεπαν την προσεχή εκλογική τυς αποτυχία και προτίμησαν την ηρωϊκή έξοδο από την ατιμωτική απομάκρυνση από τον Λαό. Απεδείχθη όμως ότι ο Α.Σ. είναι αξιόπιστος και σταθερός . Ότι λέει το κάνει.

  4. PANOS avatar
    PANOS 13/02/2012 08:00:22

    Τον Αντώνη τον στηρίζουμε περισσότερο ΤΩΡΑ. ΤΩΡΑ στα δύσκολα. ΤΩΡΑ που έβαλε την πατρίδα μας πάνω από το κόμμα και τις προσωπικές του φιλοδοξίες.

  5. brankaleon avatar
    brankaleon 13/02/2012 08:03:15

    To κύριο ζήτημα είναι ότι (βεβαίως ύστερα από εκβιασμούς), ο Αντώνης , μπήκε στο ίδιο κανό με τον G.A.P.
    Υπερασπίστηκαν, έκοντες-άκοντες στο δίλημα, ΠΑΤΡΙΔΑ Ή ΣΥΣΤΗΜΑ, το δεύτερο.
    Τώρα το πρόβλημα θα γίνει πιο μεγάλο και το αδιέξοδο πιο αδήριτο.
    Όλα τ΄άλλα είναι εφευρήματα ότι εκ των υστέρων αντελήφθησαν ότι, η νύφη έχει σπυριά στον κώλο.

    • madprof avatar
      madprof @ brankaleon 13/02/2012 13:58:48

      Πόσο δίκιο έχεις! Όταν κάποιοι υποστήριζαν ότι το παιχνίδι της εναλλαγής στην εξουσία είναι καταφανώς σικέ, λοιδωρήθηκαν πολλάκις!
      Χτες έγινε και επίσημα, υπό την πίεση των κουμπάρων Μερκοζί, ο γάμος των έως χτες αιώνιων "εχθρών". Ποιος θα είναι ο γαμπρός και ποιά η νύφη λίγη σημασία έχει για τους πολίτες, που τους περιμένουν τα χείριστα, αφού θα κληθούν να πληρώσουν και με αίμα την πολυτελή διαβίωση του νέου δημαγωγικού ζευγαριού και της αυλής του, στο προτεκτοράτο!

  6. ΤατουληδοΠαυλίδηδες avatar
    ΤατουληδοΠαυλίδηδες 13/02/2012 08:07:36

    Η πατρίδα στην μέγγενη αυτοί στον κόσμο τους. Εν δυνάμει Παυλίδηδες , Τατούλης και βουλευτές με βιλαέτια.Ο θαυμαστός κόσμος της βουλευτοκρατίας.Μαζευτήκαμε καμιά εικοσαριά και επειδή είμαστε πολλοί εκβιάζουμε τον Σαμαρά και τον γελιοποιούμε στα μάτια και των Ελλήνων και των ξένων.Γι ΄αυτό ψήφισε ένα εκατομμύριο για αρχηγό τον Σαμαρά.Για να συνεχίσου οι βουλευτές να κάνουν το παιχνίδι τους. Να μην δυσαρεστήσουν τους ψηφοφόρους τους.Να μην πειράξουν την εκλογική πελατεία τους.Η μόνη αντρίκεια στάση ήταν να παραιτηθούν από βουλευτές όπως ο Λέγκας.Αν σ΄ενα τόσο σημαντικό θέμα δεν μπορείς να σηκώσεις το βάρος ,πως θα πιστέψει ο βασανισμένος κόσμος που θα ψηδίσει ΝΔ αλλά και αυτοί που δεν θα την ψηφίσουν,ότι η ΝΔ θα κυβερνήσει και θα μπορεί να αποφασίζει για το μέλλον.

    • ΗΛΙΑΣ avatar
      ΗΛΙΑΣ @ ΤατουληδοΠαυλίδηδες 13/02/2012 08:48:22

      ΟΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΧΘΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΕΠΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ Ο κ. ΣΑΜΑΡΑΣ. ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΤΑΤΟΥΛΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ, ΟΥΤΕ - ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ - ΠΑΥΛΙΔΗΔΕΣ!!! ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΗΛΙΑΣ 13/02/2012 09:07:26

        Αυτό κατάλαβες, ότι ο Σαμαράς είπε ότι είναι καλό το μνημόνιο 1? :-)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΗΛΙΑΣ 13/02/2012 16:36:30

        Και τα μαγνητόφωνα μπορούν να επαναλαμβάνουν εσαεί την ίδια θεωρία, δεν χρειάζεται εγκέφαλος γιαυτό

  7. GIKON avatar
    GIKON 13/02/2012 08:13:17

    Οk!!!
    Η επόμενη μέρα.

    Ο νους μου τείνει να πειστεί από τον Πρόεδρο Α. Σαμαρά.
    Η ψυχή μου τείνει να αγαλλιάσει από τα 21 ΟΧΙ.

    Παρακαλώ να μη διαγραφούν οριστικά από το κόμμα οι παραπεμθέντες βουλευτές. Είναι ολοφάνερο ότι δεν πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο.

    Επίσης, παρακαλώ να μην επιχειρηθεί συμψηφισμός με το να έλθουν στη Ν.Δ ο πρώην τσεκουροφόρος και ο τσιριχτός βιβλιοπώλης.

  8. Παναγος avatar
    Παναγος 13/02/2012 08:15:54

    Τελικα ο κ.Σαμαρας εκανε το .."καθηκον του"??

    Απορια την εχω

  9. S.R. avatar
    S.R. 13/02/2012 08:15:58

    Προσωπικα, με εντυπωσιασε ο Σαμαρας, με τον οποιο δεν συμφωνω παντα, με τον ωριμο τροπο που αντιμετωπισε την πιο δυσκολη επιλογη της καριερας του... Το οτι δεν κηρυξε το μπλε ΕΑΜ, και δεν υπακουσε σε κραυγες σαχλες, και δεν εγινε Καρατζαφερης-νουμερο, του το πιστωνω.... Οι Βελουχιωτηδες της πλακας, ας αναζητησουν αλλο κομμα....

  10. salonikios avatar
    salonikios 13/02/2012 08:28:44

    οχι και τον γκουλεκα βρε σαμαρα τον πολιτικο που εχει πολλα να προσφερει στη κεντρικη πολιτικη σκηνη εξ αλλου γι αυτο εχασε απο τον μπουταρη

    • anideos avatar
      anideos @ salonikios 13/02/2012 21:12:35

      Αυτος επρεπε να φυγει απο ντροπη και μονο που εχασε στη Θεσσαλονικη
      απο τον Μπουταρη.
      Περαν αυτου ομως δεν εκανε και τιποτα το σημαντικο ενας δημοσιογροφισκος της ΕΡΤ κρατικοδιαιτος δλδ και αν δεν κανω λαθος και κοληταρη του ακροδεξιου Βελοπουκου που προερχεται απο το ΠΑΣΟΚ ναι ναι τον Κυριακο τον φιλο του Καραμπερη λεω.
      Στο κατω κατω κομμα με 800.000 ενεργα μελη ειμαστε δεν μπορει ολο και καμια 50 καλητεροι του Γκιουλεκα θα υπαρχουν.

  11. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 13/02/2012 08:33:31

    η μεταπολίτευση τελειωσε χθες!
    το αύριο σκληρο, αδυσωπητο δεν εχει σχέση με προσωπικα οφέλη και χαιδεμα των ψηφοφορων!
    μια τελευταια απορια ειλικρινά και με την καλύτερη των διαθέσεων:
    αν ψηφιζαν οχι σήμερα οι "ανθρωποι 60 και 70 χρονών" που πάντα ψηφιζαν την παράταξη θα είχαν καλύτερες συνταξεις;
    θα βρισκόντουσαν ξαφνικά λεφτα;

    η στάση Σαμαρά θα εκτιμηθει σε μελλοντικό χρόνο, οταν το θυμικο μας, ο θυμος και η οργη μας θα καταλαγιάσει!

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Ιοκαστη 13/02/2012 08:44:07

      “ανθρωποι 60 και 70 χρονών” που πάντα ψηφιζαν την παράταξη θα είχαν καλύτερες συνταξεις
      ==
      Ισως ναι ,ισως οχι.. Παντως τωρα το ξερουν!!
      Τους τοπαν σαδιστικα.. Πανε οι συνταξεις.

      Στην αλλη περιπτωση θα βλεπαμε.
      Ισως ηταν καλλιτερα,ποιος ξερει?

    • franc avatar
      franc @ Ιοκαστη 13/02/2012 09:03:39

      Ioκάστη, κόρη μου, σ' ευχαριστώ
      εκ μέρους όλων ημών των "ανθρώπων 60 και 70 χρονών" και μόνο γιατί μας σκέφτηκες.
      Εμείς ξέρουμε πολύ καλά τι θα σήμαινε το ΟΧΙ . Εσείς οι νέοι ακόμα και όσοι προσπαθείτε, δεν μπορείτε να το φανταστείτε και το χειρότερο είναι οτι δεν θα μπορείτε να το διανοηθείτε και όταν συμβαίνει.
      Να σας δώσω ένα μικρό δείγμα? Χαρτί υγείας γνώρισα για πρώτη φορά στα 20. Προσπαθείστε να φανταστείτε πως κάναμε πρίν? Το ξαναέζησα στην Αλβανία το 1985 εκδρομή...Το κείμενο του Αδέξιου Δεξιού τα λέει όλα. Εμένα οι αμφιβολίες μου για τον Σαμαρά προέρχονταν κυρίως επειδή κράτησε τόσο καιρό αυτά τα κουμάσια στο κόμμα. Υπάρχουν κάποιοι ακόμα που πρέπει να καθαρίσει, δεν τελείωσε. Αλλά απέδειξε ακόμα μια φορά οτι είναι Ο ΗΓΕΤΗΣ.
      Προσωπικά είμαι υπέρ της απόλυτα ελέύθερης συνείδησης ενός βουλευτή που εκλέγεται αναξάρτητος.
      Είμαι ομως εξ ίσου υπερ της απόλυτα ελεύθερης ΟΜΑΔΙΚΗΣ συνείδησης οταν ο βουλευτής εκλέγεται με μια ομάδα ομοιδεατών που συμφώνησαν σε έναν κοινό στόχο.
      Να δώσω πάλι μια παραβολή: Δεν θα είχαμε ποτε αυτά τα εκπληκτικά μουσικά γκρούπ της δεκαετίας του 60 (pink floyd, beatles, Rolling Stones κλπ) άν ο καθένας τους
      έφευγε σχεδόν απ' την αρχή για να κάνει σόλο καριέρα.
      Για να μή μιλήσω για συμφωνικές ορχήστρες ή χορωδίες.
      Και είναι όπως ακριβώς κλείνεις το σχόλιό σου:
      "η στάση Σαμαρά θα εκτιμηθει σε μελλοντικό χρόνο, οταν το θυμικο μας, ο θυμος και η οργη μας θα καταλαγιάσει!"

      • Εν ενεργεία avatar
        Εν ενεργεία @ franc 13/02/2012 11:20:21

        Για τα πρακτικά, πάντως, ας σημειωθεί ότι η Αλβανία του Χότζα δεν είχε μεν χαρτί τουαλέτας, είχε, όμως, και μηδενικό έλλειμμα και χρέος. Γιατί, λοιπόν, να μην υποθέσουμε ότι το αυτό ισχύει και στην περίπτωσή μας? Ότι, δηλαδή, η φτωχοποίηση των Ελλήνων είναι αναγκαία προϋπόθεση για την εξόφληση των δανειστών.

        • Μακεδόνας avatar
          Μακεδόνας @ Εν ενεργεία 13/02/2012 13:31:56

          Σοβαρά πιστεύουμε ότι είμαστε στο επίπεδο της Αλβανίας του Χοτζα;Ας το καταλάβουμε.Η ευρωζώνη παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει θα είναι πάντα το κλαμπ των ισχυρών και το αντίπαλο δέος Αμερικανών και άλλων ισχυρών γιατί συνδυάζει την οικονομική ευμάρεια με τον ευρωπαικό πολιτισμό και τη δημοκρατία.

          • anideos avatar
            anideos @ Μακεδόνας 13/02/2012 21:39:11

            ηττοπαθεια αγαπητε. Καποιοι μας πεισαν οτι οι Ευρωπαιοι θελουν το κακο μας τα λεφτα μας και τα σπιτια μας...
            Καζακης πχ, τερμα η ιδιωτηκη περιουσια, καποιοι θελουν να γινουμε Αλβανια του Χοτζα.
            Στο χερι μας ειναι, ας καψουμε καμια 25αρια γερμανικες σημαιες, ας τους φωναζουμε απο δω και περα μονο κουτοφραγκους. ας τους πουλαμε 17 ευρα τη χωριατικη κλπ κλπ
            Ο Ελληνας εχει κατι το Πανθηναικισιο πανω του. Απαξιωνει το πρωταθλημα επειδη του το παιρνει ο Ολυμπιακος.
            Ετσι και εμεις ημαστε σε θεση να ααξιοσουμε την ΕΕ επειδη αποτυχαμε σαν λαος και σαν κρατος. Ετσι λοιπον θα εξιμνησουμε ακομα και την Αλβανια του Χοτζα αρκει να μην παραδεχτουμε το σφαλμα μας.

    • silence.t avatar
      silence.t @ Ιοκαστη 13/02/2012 09:35:16

      Ιοκάστη απορία έχω .

      Σε έχει χρήσει κανένας τιμητή των πάντων εδώ μέσα ;

      Κατάλαβε δηλαδή κάπου ότι το να το παίζεις κριτής παντός επί στητού , προστάτης την Ν,Δ, και του Σαμαρά , ορατών τε πάντων και αοράτων , είναι και κουραστικό και δεν βοηθάει και αυτούς που νομίζεις ότι βοηθάς .

      Χαρακτηριστικό είναι το ότι αν δεν υπήρχαν αυλοκόλακες σαν και του λόγου σου , μπορεί να είχε αποφύγει το ολέθριο χθεσινό του λάθος .

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ silence.t 13/02/2012 20:51:35

        for your information,
        ο Σαμαρας ούτε με έχει δει ουτε με εχει ακουσει!
        μένω άλλωστε τοοοοοσο μακρια....

        δεν υπηρετω κανενα! αλλά φαινεται οτι η απλη αληθεια ποναει!
        στην υστατη ωρα δεν κιοτευει κανεις!
        δεν έχει δικαίωμα να κιοτεψει!
        δεν ρίχνει ασπίδες!
        μόνο πολεμάει...
        αυτο μου έμαθαν εμένα στην Ιστορία...

  12. Δ.Μ. avatar
    Δ.Μ. 13/02/2012 08:40:14

    Μην ανυσηχείτε νεοδημοκράτες. Έμεινε με το Σαμαρά ο ..... Μητσοτάκης. ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δ.Μ. 13/02/2012 09:18:34

      Αμ, η Ντορίτα που... βγήκε από τα αριστερά; Προσέξατε τι παμπόνηρο βγήκε και είπε; Όταν ρωτήθηκε για τη διαφοροποίηση του Αυγενάκη από τη γραμμή του "κόμματός" της, είπε (με ένα σαρδόνιο χαμόγελο μέχρι τ' αφτιά) ότι "οι διαγραφές είναι πρακτικές που δεν ταιριάζουν στη Δημοκρατική Συμμαχία"!

      Όχι ότι δεν καταλαβαίνει κανείς από εμάς πως το είπε εκ του ασφαλούς (αφού το μνημόνιο πέρασε άνετα), αλλά, ξέρετε, δεν είμαστε μόνο εμείς που ψηφίζουμε στην Ελλάδα...

      • GGL avatar
        GGL @ Αυριανιστής 13/02/2012 10:43:04

        H διαφοροποίηση Αυγενάκη πιθανόν να ήταν σε γνώση της Μπακογιάννη. Ο άλλος βουλευτής Ηρακλείου Κεφαλογιάννης απείχε έγινε για λόγους τοπικού ανταγωνισμού. Αν ο Σαμαράς επιμείνει στον αποκλεισμό των βουλευτών του ποιος ξέρει μπορεί να είναι και στο ίδιο ψηφοδέλτιο: αυτό της Δημοκρατικής Συμμαχίας.

  13. GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
    GIORGOS TSAVOLAKIS 13/02/2012 08:42:05

    ΠΡΟΣ ΟΛΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ.ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ -ΑΝ-ΕΙΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Δ ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΚΡΟΧΟΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΝ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΟΛΟΥΣ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.ΟΧΙ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΙ.

  14. Βαγγέλης Κ. avatar
    Βαγγέλης Κ. 13/02/2012 08:45:00

    Οι βουλευτές α) ήτανε 21, ένας στους τέσσερις βουλευτές της ΝΔ, όχι ένας μόνος του β) γνωρίζανε ότι θα διαγραφούνε άμεσα και γ) γνωρίζανε ότι θα διαγραφούνε άμεσα από το μόνο κόμμα εξουσίας σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις. Αυτό μεταφράζεται σε "κάποιους εκεί τυχαίους που παίξανε προσωπικά παιχνίδια";

    • loretta avatar
      loretta @ Βαγγέλης Κ. 13/02/2012 17:58:29

      αληθεια εχουμε σκεφτει ποτε οτι τελικα ισως σχηματιστει ενας δεξιος αντιμνημονιακος πολος....που θα ενσωματωθει σε ενα νεα κομμα ....? μην ξεχνατε σε ποσα κομματα εχει διασπαστει η αριστερα καθως υπαρχει και η διασπαση του ΠΑΣΟΚ..!! Εξαλλου πολλοι κεντρωοι κα δεξιοι και καθε φυσεως αντιμνημονιακοι δεν εχουν που να στραφουν...

      Και ολα αυτα φυσικα βασιζονται στην λογικη που επικρατει ευρητερα οτι δεν θα υπαρξει αυτοδυναμη κυβερνηση..Αρα γιατι να μην δημιουργηθει ενας αλλος δεξιος πολος?

      Αυτο εμενα με βαζει σε σκεψεις πολλες σε σχεση με την σταση πολλων βουλευτων της Ν.Δ.Βεβαια ολα θα φανουν το πολυ σε ενα μηνα.

      Και ας διαψευστω.

  15. Nikos Petropoulos (@NPetropoulos) avatar
    Nikos Petropoulos (@NPetropoulos) 13/02/2012 08:49:13

    Μείωση αριθμού βουλευτών σε 200..

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Nikos Petropoulos (@NPetropoulos) 13/02/2012 20:53:06

      άνα γεια σου!!!!

  16. dracon avatar
    dracon 13/02/2012 08:51:43

    Ο Γκιουλέκας παίρνει τους περισσότερους ψήφους στη Θεσσαλονίκη,να λέμε όλη την αλήθεια.
    Ο νομός Σερρών έμεινε χωρίς νεοδημοκράτη βουλευτή .
    Οταν κάποιος ψηφίζει κατά συνείδηση,δεν σημαίνει ότι οι άλλοι που ψηφίζουν αντίθετα δεν έχουν συνείδηση.
    Σημαίνει ότι διαθέτουν άλλης ποιότητας συνείδηση για την οποία και θα κριθούν ,όταν έρθει η μεγάλη ώρα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ dracon 13/02/2012 09:03:50

      Τον Γκιουλέκα τον ψήφιζαν Σαμαρικοί, πατριώτες. Εγώ. Με ρώτησε τί θέλω να κάνει? οχι. Ε, τότε καλή επιτυχία στο πουθενά.

      • Λίνα avatar
        Λίνα @ Tassos 13/02/2012 09:42:49

        Ο Γκιουλέκας υπήρχε και πριν το Σαμαρά.

        • Tassos avatar
          Tassos @ Λίνα 13/02/2012 13:08:29

          Παπαγεωργοπουλικοδίαιτος ήταν.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Tassos 13/02/2012 13:12:44

            Είσαι γλωσσοπλάστης, αν μη τι άλλο...

          • Kώστας Θ. avatar
            Kώστας Θ. @ Tassos 13/02/2012 13:37:57

            Ελάτε ρε παιδιά ο Γκιουλέκας σε σχέση με τους άλλους που έχουμε στην Α Θεσ/νίκης μια χαρά είναι. Τώρα θα μείνουμε με τη Ράπτη και τον Ιωαννίδη. Κρίμα.

          • Κατερινα avatar
            Κατερινα @ Kώστας Θ. 13/02/2012 20:54:12

            στο χέρι σας να τους πετάξετε έξω...

        • loretta avatar
          loretta @ Λίνα 13/02/2012 18:00:54

          κανεις λαθος λινα...και ρωτα και τον Κωστα να στο επιβεβαιωση...

    • franc avatar
      franc @ dracon 13/02/2012 15:08:30

      Aν ο νομός Σερρών έχει μόνο τον Γκιουλέκα, θα υποστείτε τις συνέπειες που δεν κανονίσατε νά 'χετε κι έναν τουλάχιστο αναπληρωματικό.
      Πάντως έχετε ακόμα χρόνο να βρείτε, αλλοιώς θα πάρετε απο δίπλα...

  17. Dark Angel avatar
    Dark Angel 13/02/2012 08:55:25

    Tώρα που ο κ.Σαμαράς δεν αστειεύεται και απαλλάχθηκε(;) η ΝΔ από εκείνους που είχαν και σχέδιο(;;) καιρός είναι να γυρίσει και στη ΝΔ και η κόρη του Δράκουλα(φτου, πρωϊνιάτικα...)...Δεν βλέπω να διαφωνούν ουσιαστικά και τις ψήφους της (ναι,ναι το 1,0%...) θα τις χρειαστεί...
    Αφού δεν αστειεύεται, θα μπορούσε καποιος να μας πει αν μπορεί να ξαναμπεί στην βάσανο της επανεκλογής του από τους Νεοδημοκράτες;
    Δεν είναι κακό να επαληθεύεις την υποστήριξη(...) των οπαδών σου.
    Τι λέτε;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Dark Angel 13/02/2012 09:06:06

      Μάζεψε υπογραφές να τον διώξεις, να γελάσουμε. Τι θες, να μαζέψει ο Σαμαράς υπογραφές να αυτοδιωχθεί? Εκλογές θα έχουμε σε 2 μήνες, ψηφίζεις...

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ Tassos 13/02/2012 09:07:44

        Δεν είμαι κομματικός παράγοντας.Ευτυχώς.
        Μ΄αρέσει η σιγουριά σου...Εκλογές σε δύο μήνες.Μακάρι.

  18. irida avatar
    irida 13/02/2012 08:57:49

    Δίκιο έχεις αγαπητέ μου! Έτσι είναι. Βρίζουν όποιον διαφοροποιείται ενώ χτες τον λιβάνιζαν!!
    Τα κόμματα αυτά τελείωσαν. Ευτυχώς. Το σύστημα δεν τα θέλει άλλο. Να δούμε τι θα προωθηθεί. Η απορία η δική μου είναι αν έχουν συνείδηση όλοι αυτοί που αταψήφισαν ή αν το καναν για να διαφυλάξουν την υστεροφημία τους! Οι παπανδρεικοί μπορεί να παίξαν κι άλλο παιχνιδάκι. Θα φανούν όλα σιγά σιγά.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ irida 13/02/2012 20:55:22

      εσύ είσαι γνωστή ντορική!
      σε συμπαθώ για την συνέπεια σου...

  19. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 09:02:07

    Ναι, ε? Εγώ λέω ότι θα είναι ο επόμενος Πρωθυπουργός. Εσύ τι λες? Ποιός θα είναι?

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Tassos 13/02/2012 20:56:33

      πρόσεξε Τασσο,
      τους εκνευρίζεις και θα σου την πέσουν...
      σαν και μένα!

    • tak avatar
      tak @ Tassos 13/02/2012 21:01:06

      Αλίμονο για τη χώρα, αν δεν είναι ο Αντώνης!

  20. fotis-fotis avatar
    fotis-fotis 13/02/2012 09:10:25

    Που ήταν όλοι αυτοί οι είκοσι βουλευτές όταν ο ΑΣ στήριξε την κυβέρνηση Παπαδήμου;Γιατί δεν παρετήθηκαν τότε;Είδαμε όμως κινήσεις συνενόησης με τους βουλευτές του Πασόκ.,πίσω απο την πλάτη μας.Αυτοί (και άλλοι πολλοί)με τα λάθη και τις παραλείψεις τους ΄εφεραν τον ΓΑΠ στην εξουσία και την χώρα στην καταστροφή.Ποιόν δεν συμφέρει να δώσουμε μια "τελευταία" μάχη για να σωθούμε;Δεν ξέρω τι να πιστέψω.Πάντως δεν μπορώ να δεχτώ απο βουλευτές ενός κόμματος εξουσίας και πατριωτικού προσανατολισμού ρητορική ΚΚΕ,Συνασπισμού,Δημαρ....Αυτών δηλαδή που 40 χρόνια αποτελουν το υπόστρωμα και την αιχμή του δόρατος για το ΠΑΣΟΚ και τους μεγαλοκαρχαρίες.Ξεχνάνε πολύ ευκολα το ¨ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά¨Είδαμε λοιπόν τι σημαίνει αριστερά.Το κόμμα "Μάνα" της χώρας δεν είναι βιλαέτι κανενός είναι φτιαγμένο απο την ανάσα και την αγάπη εκατομμυρίων Ελλήνων και σε αυτούς ανήκει αποκλειστικά.Σε μας δηλαδή.
    Παιχνίδια λοιπόν στην πλάτη μας τέλος.Ζητάμε ελπίδα και προοπτική.Κάναμε την επιλογή ,μας φέρνοντας στην αρχηγία της "Μάνας" τον ΑΣ.Αυτοί έκαναν τη δική τους Στο καλό.Η παράταξη είναι γεμάτη απο άξιους νέους ανθρώπους έτοιμους να προσφέρουν .Το μοναστήρι να ναι καλά

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ fotis-fotis 13/02/2012 16:49:10

      Η διαπλοκή ονειρεύεται το νέο κόμμα, στη θέση του αποτυχημένου πειράματος Παπαδήμου, λες? Θα πέσει το γέλιο της αρκούδας !!!!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ fotis-fotis 14/02/2012 23:07:37

      έτσι, να μείνει η νουδου με τον Βαρβιτσιώτη δεν έχει και ιδιαίτερο πρόβλημα να καίγεται η σημαία

  21. Dark Angel avatar
    Dark Angel 13/02/2012 09:15:01

    Aν μου επιτρέπετε, δεν είναι "αποπολιτικοποίηση".
    Είναι "αποκομματικοποίηση".
    Οι γραμμές είναι πολύ δυσδιάκριτες...

  22. Γιάννης Σύρρος. avatar
    Γιάννης Σύρρος. 13/02/2012 09:17:56

    Οι βουλευτές που δεν υπάκουσαν τον Σαμαρά, είναι η καλύτερη ποιότητα που έχει ... Οι υπόλοιποι ήταν έτσι κι αλλοιώς μνημονιακοί κι απλώς ακολουθούσαν τον Σαμαρά με το φόβο της καρέκλας.
    Ασχέτως αν ο Σαμαράς έχει δίκιο ΠΑΛΙ, ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αντι-σαμαρικοί...ανέκαθεν φιλομνημονιακοί...
    Γι αυτό προσοχή εδώ μέσα οι Σαμαρικοί...βγάζετε τα ματάκια σας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γιάννης Σύρρος. 13/02/2012 09:38:39

      Ποιοί είναι η καλύτερη ποιότητα? Η Τσαμπίκα? η Κουντουρά? ο Γκιουλέκας? Ξέρεις τι διαμάντια έχει η Θεσνίκη? Ο Μαρκόπουλος με τις κουρτίνες? Ο Ζώης? Ασε μας ρε φίλε με τους γίγαντες της πολιτικής...

    • franc avatar
      franc @ Γιάννης Σύρρος. 13/02/2012 11:25:44

      Aν "είναι η καλύτερη ποιότητα" αυτοί που λές, εγώ είμαι έτοιμος να πάω μαζί τους . Δεν χρωστάω ούτε περιμένω τίποτε απο κανέναν. Θα συμφωνήσεις όμως φαντάζομαι οτι πρέπει τώρα να μας αποδείξουν οτι όντως "είναι η καλύτερη ποιότητα. " Μακάρι να είναι αυτοί οι εκλεκτοί που θα σώσουν την πατρίδα. Περιμένω απτές αποδείξεις τώρα που έκαναν το πρώτο βήμα, να δούμε ποιά θα είναι τα επόμενά τους. Μη νομίζεις οτι έχουμε κανένα κόλλημα με κανένα πρόσωπο. ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ αναζητούμε για να μας βγάλει απο τα δύσκολα, όποιος κι αν είναι...

    • harry avatar
      harry @ Γιάννης Σύρρος. 13/02/2012 11:35:55

      ναι γεια σου!

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/02/2012 09:19:40

    +1

  24. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/02/2012 09:22:13

    Ο Τσίμας, μετά τις διαγραφές, γελούσε κάτω από τα μουστάκια του στο "παράθυρο" του Μέγκα, καθώς έλεγε για "πλήρη διάλυση του πολιτικού σκηνικού". Αν αυτό δεν λέει πολλά, I rest my case.

    • Κλεόστρατος avatar
      Κλεόστρατος @ Αυριανιστής 13/02/2012 10:56:36

      Το πρόσεξα κι εγώ το χαμόγελο του Τσίμα την συγκεκριμένη στιγμή.
      Και δεν ήταν η πρώτη φορά που χαμογελούσε ενώ ακούγονταν κάτι δυσάρεστο για τον Σαμαρά.

  25. juliet avatar
    juliet 13/02/2012 09:31:26

    Καλημέρα ,καλή βδομάδα όσο καλή μπορεί ν΄είναι.
    Χθες την ώρα της ψηφοφορίας ήμουνα στο αεροδρόμιο ,ο κόσμος συγκεντρωμένος κοντά σε μια τηλεόραση που υπήρχε και κάθε φορά που ακουγότανε ΝΑΙ γιουχάριζε.Υπάλληλος του χώρου εκεί , της είπα ίσως απόψε ο Σαμαράς έσωσε τη χώρα .Απάντηση;γιατί; εγώ αύριο θα έχω μισθό 400 ,θα φύγω να πάω στο χωριό να ζήσω καλύτερα.Αρχίζουν ανατροπές .
    Αν αύριο κόβανε τις συντάξεις ,τους μισθούς εσύ δεν θα το χρέωνες σ΄όποιον ψήφισε ΟΧΙ,εκεί κόμπιασε .Το συμπέρασμα είναι ότι θυσία και να κάνεις σ΄έναν λαό που το μόνο που ενδιαφέρεται είναι το εγώ του, είναι μια τρύπα στο νερό.Είναι προχωρημένη η σήψη.Τι σημαίνει μισθός για μένα ,καλοπέραση για τους δικούς μου όταν οι δρόμοι είναι η βιτρίνα της εξαθλίωσης και του μαρασμού της Πατρίδος μου;Τι σημαίνει να ζω στη πόλη όταν μπορώ να ζήσω στα μέρη που γεννήθηκα και να αγκαλιάσω την ομορφιά με ότι συνεπάγεται ακόμη και αν αυτό είναι μόχθος.Τι σημαίνει να υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν ενώ δεν έχουν ανάγκη όταν υπάρχουν τα νέα παιδιά που προσπαθούν να επιβιώσουν μ΄αξιοπρέπεια και δεν μπορούν.
    Οταν κάποτε πήρα αποφάσεις στη ζωή μου βρήκα τόση υποκρισία που αηδίασα,προσπάθησαν να με ισοπεδώσουν ,καταλάβετε ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ.Η θυσία πηγάζει από την αγάπη.Η αχαριστία από το βόλεμα.Διαλέγουμε και παίρνουμε.
    Κάποτε πίστευα στους ''λεονταρισμούς '' αλλά τώρα πια αν δεν γνωρίζω το ποιόν του ανθρώπου .....κρατώ μικρό καλάθι.Κουράγιο ....ίσως έλθουν καλύτερες μέρες ,από μας εξαρτώνται πολλά.
    Ισως άνοιξε και ο δρόμος να πληρώσουν κάποιοι ''τσάμπα μάγκες '' που μέχρι τώρα για χάρη του κόμματος υπήρχε σιγή...........και γιατί όχι κουκούλωμα.

    • avanti avatar
      avanti @ juliet 13/02/2012 10:44:25

      Καλημέρα Juliet και καλή εβδομάδα, μακάρι να μπορούσαν να φύγουν όσο περισσότεροι μπορούν και να επιστρέψουν στις ρίζες τους, ακόμη και 50 κατσίκια ή 50 κοτόπουλα παραπάνω, αύξηση της οικονομίας είναι, να παραμένουν στην Αθήνα να κάνουν τί? τα τετράποδα? έχω ένα πιάτο φαί, δουλεύω όλη την ημέρα σαν σκλάβος με μαστιγώνουν και μετά επιστροφή στο καλύβι μου που το χρυσοπληρώνω για να μην βλέχομαι?
      Πάντως είτε επιτύχει το εγχείρημα μνημόνιο, PSI κλπ., είτε αποτύχει (μάλλον θα αποτύχει), η δομή της Ελληνικής κοινωνίας θα ανατραπεί ολοσχερώς και κατά συνέπεια θα ανατραπούν και οι ισορροπίες & οι συσχετισμοί στα πολιτικά κόμματα, αύριο τίποτα δεν θα είναι ίδιο. Κανένας δεν μπορεί να πείσει κανέναν για τίποτα πιά και κρίμα για όσους δεν το βλέπουν. Πάντως μου έκανε φοβερή εντύπωση ότι κανένας μα κανένας δεν μίλησε με τόλμη στον Ελληνικό λαό και να προσπαθήσει να τον εμψυχώσει, να του πει ότι οι αποφάσεις που παίρνουμε είναι δύσκολες, αλλά μαζί θα δουλέψουμε, μαζί θα αγωνιστούμε, ενωμένοι να κερδίσουμε ξανά την χώρα μας, κανένας, μόνο για άδεια ράφια σουπερμάρκετ, έλλειψη στα φάρμακα και στην βενζίνι μας μίλησαν ...

      • juliet avatar
        juliet @ avanti 13/02/2012 14:28:55

        Avanti
        χαιρετώ ,χθες τα μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο αν ήθελε να φάει κάποιος ξύλο αρκούσε να πάρει το μέρος του Σαμαρά!Οργή υπήρχε αλλά μόνο για τον εαυτό τους.Για την καλοπέραση θα γκρεμίσουν ,θα ξεσηκωθούν για τίποτε άλλο.Αν κάνεις μια ανασκόπιση θα δεις ποιοί ήτανε.Ασε δεν θέλω να πω...Οσο για τις διαπιστώσεις σου ξέρει καλά τι σημαίνει σουπερμαρκετ ,βενζίνα.....και φάρμακα.Τα φάρμακα εντάξει δικαιολογούνται αλλά για τα άλλα.......Μερικές φορές σκέφτομαι, βρε μπας και αντί να μας φτιάξουν .....τους χαλάσαμε εμείς;Διάβασα κάπου που έγραφε ένας ,τι έγινε δεν θα κατεβάζουν γάλα οι αγελάδες γιατί έγιναν αντιμνημονιακές!!!!!!!!!Σκέψου το περιβάλλο τους και μετά άντε να εμψυχώσεις......και να θες ,μαύρη μαυρίλα ....
        Το avanti ,ξέρεις τι μου θυμίζει; Παλιά στη Πάτρα ,το Σάββατο το βράδυ έπαιζε η μπάντα του δήμου,με πήγαιναν μικρό παιδάκι και μετά μ΄ανέβαζαν σ΄ένα τραπέζι και μόλις έλεγε ο θείος μου ,avanti άρχιζα να κάνω τον μαέστρο.
        Χαχαχα....,να σου πω από ποιόν περιμένεις να πει να δουλέψει;μάλλον ανέκδοτο λες ,αυτοί έγιναν βολευτές για να μη δουλεύουν και πας να τους φορτώσεις τα δύσκολα.
        Τελικά πρέπει να βρούμε τρόπους επιβίωσης γιατί καλύτερα να βλέπουμε τα ραδίκια στο πιάτο παρά ανάποδα.Εγώ που δεν έχω χωριό ....ρώτησα μια στο αεροδρόμιο χθες και μου απάντησε εσείς στις πόλεις θα πεινάσετε,το είπε ψυχρά .Λυπάμαι αυτούς που χθες έχασαν το βιό τους,αυτούς που σήμερα δεν θ΄έχουν δουλειά.Περιμένω χειρότερα...μίσος και οργή ξεχυλίζει.

        • avanti avatar
          avanti @ juliet 13/02/2012 17:45:38

          Καλησπέρα Juliet, αν δεν πουν οι πολιτκοί μας δουλέψτε.... και τα κεφάλια μέσα, θα το πει ο Σόϊμπλε κατά πως φαίνεται, και δεν μου αρέσει καθόλου ... Οσο για το Avanti, είνα από παλιά όταν παιδιά παίζαμε αυτοσχέδιο καραγκιόζι στις γεινονιές του Πειραιά , Avanti μαέστρο ήταν το σύνθημα και ο Χρήστος βάραγε τα καπάκια από τις κατσαρόλες της μάνας μας. Χαιρετισμούς

  26. balomatou avatar
    balomatou 13/02/2012 09:34:12

    Αδυνατον να πιστεψει κανεις οτι δεν ενηργησαν βασει σχεδιου. Απο τον Γκιουλεκα, οσοι τον ξερουν καλα- Κωστακη προσεξε τον κουραμπιε-δεν περιμεναν και τιποτα καλλιτερο. Ειναι προτιμοτερο που φυγανε τωρα παρα οταν θα ηταν στην εξουσια η παραταξη. Ε! αφου θελει να κανει κομμα και ο Καμμενος τοτε ημαστε αξιοι του μισθου μας. Ποσο προδομενος νιωθει ο Αντωνης απο κατι ανικανους σαν τον Κεφαλογιαννη και τον Τζιμα. Προεδρε προχωρα επιτελους και καθαρισε το κομμα απο τους κηφηνες. Αντωνη, φτανουν πια τα ονειρα θελουμε οραματα για μια Ελλαδα μεγαλη και αξιοσεβαστη.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ balomatou 14/02/2012 23:13:21

      ε όχι και ανίκανος ο Κεφαλογιάννης, ο μόνος που έχει το θάρρος και τα χώνει στο ΠΑΣΟΚ για την εποχή Σημίτη, μέχρι και στον Παπαδήμο τα έχωσε για την προεδρία του στην Τράπεζα της Ελλάδος και για την σκληρή ισοτιμία με την οποία μπήκαμε στο ευρώ.
      Ποιός άλλος μπορεί να το κάνει αυτό; Ο Αρης Σπηλιοτόπουλος με την πισίνα στην ταράτσα του Κολωνακίου;

  27. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 09:40:36

    Τον Σαμαρά τον στήριξε ο Λαός που στήθηκε στις ουρές για να απαιτήσει τέλος στα τζάκια και στα φέουδα. Το πολιτικό δυναμικό της ΝΔ είναι της πλάκας, να υπάρξει ανανέωση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 13/02/2012 09:43:41

      Ενώ οι Κούληδες, δεν είναι "τζάκι". Και οι ανεπάγγελτοι (Κωστήδες, Αρούληδες), δεν είναι "φέουδα". Μάλιστα. Ενδιαφέρουσα άποψη...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 13/02/2012 12:50:59

        Αυτούς θα τους αναλάβει ο λαός.

    • Α.Τ. avatar
      Α.Τ. @ Tassos 13/02/2012 09:46:07

      Αγαπητέ Tasso
      Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι ο Σαμαράς διέγραψε το πολιτικό προσωπικό που πριν λίγα χρόνια είχε επιλέξει
      Εγώ ήμουν στην ομιλία του Σαμαρά στο Ζάππειο πριν τις εσωκομματικές εκλογές και θυμάμαι που βγήκαν μαζί του στην εξέδρα στελέχη που τώρα είναι διαγραφέντα.
      Και ο Σαμαράς δεν είναι νεοφιλελεύθερος, το ξέρουμε όλοι.
      Έχει μπροστά του μια μοναχική πορεία, όχι αντάξια του πανηγυρικού τρόπου με τον οποίο εξελέγη.

  28. Νταβελιώτης avatar
    Νταβελιώτης 13/02/2012 09:46:27

    Η επόμενη κυβέρνηση, αν και όταν γίνουν εκλογές, θα είναι ξεκάθαρη συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ + ΝΔ (ή ΝΔ + ΠΑΣΟΚ αν σας αρέσει) με ολίγη από ΛΑΟΣ, από ΝΤΟΡΑ και από ΚΟΥΒΕΛΗ.
    Το αν θα είναι πρωθυπουργός ο Σαμαράς ή κάπιοιος άλλος δεν το γνωρίζω αλλά δεν θα έχει και καμμία απολύτως σημασία.
    Έτσι και αλλοιώς όλοι γραμμή απ' τους δανειστές θα παίρνουν και θα εκτελούν εντολές.

    Κρατείστε το αυτό για να μην ξεχνιόμαστε.

    Τα περί αυτοδυναμίας της ΝΔ ξεχάστε τα απαξάπαντες.
    Έτσι και αλλοιώς δεν ήταν ποτέ δεδομένη αλλά μετά τις διαγραφές είναι απλά αδύνατον να υπάρξει.
    Η αυτοδυναμία πέταξε οριστικά για κάθε ελληνικό πολιτικό κόμμα, εκτός βέβαια και αν φτιάξουν έναν νέο εκλογικό νόμο που θα προβλέπει ότι όποιο κόμμα βγεί πρώτο ακόμα και αν έχει ψηφιστεί απ' το 15% των ψηφορόρων θα παίρνει 151 βουλευτές, κάτι που προσωπικά δεν το αποκλείω. Χούντα είναι ότι θέλει ψηφίζει.

    Ως προς τους βουλευτές πυο διαγράφτηκαν τώρα.
    Είναι ντροπή αυτούς που πρώτα επαινούσαμε σήμερα να τους κατηγορούμε επειδή ψήφισαν κατά συνείδηση.
    Είναι ντροπή τις πρακτικές του πασοκ που καταδικάζαμε συλλήβδην σήμερα να τις επικροτούμε.
    Είναι ντροπή το να κατηγορούμε τις κωλοτούμπες και τους κωλοτούμπες και μετά να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τις κωλοτούμπες και τους κωλοτούμπες τους δικούς μας. («Ότι κατηγορεί ο άνθρωπος το λούζεται» λέει ο πάντα σοφός λαός μας.)

    Άντε γειά, Ν.Δ.!
    Μας απογοήτευσες για μια ακόμη φορά.
    Μόνο που αυτή η φορά ήταν και η τελευταία.
    Δεν θα σου ξαναδώσουμε την ευκαιρία να μας απογοητεύσεις.
    Τώρα ήρθε η σειρά μας να σε απογοητεύσουμε εμείς!

    • franc avatar
      franc @ Νταβελιώτης 13/02/2012 15:02:56

      Για να ονειρεύεσαι τέτοια κυβέρνηση ενδομύχως παραδέχεσαι οτι με το ΝΑΙ του Σαμαρά χτές δεν θα πτωχεύσουμε. γιατί φαντάζομαι οτι θα καταλαβαίνεις οτι αν πτωχεύσουμε η κυβέρνηση που θα υπάρξει μετά, δεν θα έχει σχέση με αυτήν που περιγράφεις...

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/02/2012 09:47:50

    ...και να έφερνε στη Βουλή ένα κρίσιμο νομοσχέδιο που θα τους δημιουργούσε…συνειδησιακά προβλήματα; "

    Τα είπες όλα μόνο που η ΝΔ δεν είναι ούτε ΚΚΕ ούτε ΣΥΡΙΖΑ.
    Αναιρείς δε όλη την προσπάθεια του Προέδρου της ΝΔ καθώς θέτεις στην ζυγαριά κομματική πειθαρχία - συνείδηση.
    Γιατί και οι στρατιώτες πρέπει να έχουν συνείδηση.
    Δεν θυμάμαι δε, η κομματική πειθαρχία να προέκυψε από διαδικασίες ψηφοφορίας στην Κ.Ο.
    Αλλά ξέχασα έχουμε Δημοκρατία και Νέα Μεταπολίτευση κατά τα άλλα.
    Το έχω δε γράψει πολλές φορές: λευκές επιταγές σε κανέναν πλέον.

    ΥΓ

    Μια ερώτηση μόνο: έχεις διαβάσει ότι ψηφίστηκε χθες;
    Γιατί μην μπούμε σε αντιπαράθεση (τι έλεγαν οι μεν και οι δε ποιος έχει δίκαιο ή επιλογές σωτηρία ή κόλαση) τον Ιούνιο (που είναι κοντά) τα ξανά λέμε όταν πχ στα εργασιακά πρέπει να ισορροπήσουμε στα επίπεδα της Νοτιοανατολικής Ευρώπης.(Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ)

    & ο Ιούνιος είναι κοντά.

  30. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 13/02/2012 09:48:18

    Τί θα πεί "βουλευτές δύο ταχυτήτων"; Από τον κόσμο δεν θα κρίνονταν αμφότεροι; Γιατί τόσο στο ΠΑΣΟΚ όσο και στη ΝΔ οι μνημονιακοί απαίτησαν διαγραφή των καταψηφισάντων, ώστε να μην είναι στις επόμενες λίστες (όποτε γίνουν και εάν και εφόσον δεν έχει στηθεί παπαδήμιο "μαγαζί").
    Απλούστατα, διότι στην περίπτωση αυτή οι μνημονιακοί γνωρίζουν ότι δεν θα είχαν καμμιά τύχη απέναντι στους ήδη διαγραφέντες.
    Και, βεβαίως, δεν θα επλανώντο τώρα οι πολίτες στις επιλογές τους. Ο πολίτης-ψηφοφόρος των δύο αυτών κομμάτων , σε σημαντικό βαθμό πλέον, μετά από όσα έγιναν, διαθέτει καλύτερο αισθητήριο και κριτήριο.
    Οσοι επί 10ετίες "μασούσαν" και γέμιζαν με τις ψήφους τους τις κάλπες του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ δεν είναι σίγουρο πως θα έχουν την ίδια συμπεριφορά.
    Ο Σαμαράς έδωσε "εξετάσεις" και τις πέρασε επιτυχώς. Μπορεί να γίνει και πρωθυπουργός, με τη στήριξη ΓΑΠ, Ντόρας και λοιπών "πατριωτικών" δυνάμεων.
    Οι 21 της ΝΔ που καταψήφισαν, με τη στάση τους διασώθηκαν από κρίση λαού και ιστορίας. Ακόμη και οι 22 του ΠΑΣΟΚ, παρά το γεγονός ότι μέχρι τώρα στήριζαν την υποτέλεια φέρθηκαν πιο "έξυπνα" από τους αγαπητικούς της καρέκλας και τους υποτελείς των αγορών.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2012 09:52:18

    Να δεχθώ τον "ελιγμό". Να δεχθώ ότι "έτσι του λένε, και επιτακτικά". Να δεχθώ ότι "το πιστεύει ότι το κάνει για το καλό του τόπου". Να δεχτώ ότι "δεν έχουμε άλλες εναλλακτικές", ή ότι "δεν τις έχουμε τώρα". Να δεχτώ ακόμα ότι "πρέπει να δείξει ότι δεν αστειεύεται".

    Δεν αστειεύεται εναντι τίνος; Εναντι σε μένα; Εγώ είμαι ένας ασήμαντος, που όμως "δεν μου αρέσει αυτό που γίνεται". Πιστεύει ότι θα δημιουργήσει εναλλακτικές υπό τον Παπαδήμο, ή μονος του, σε περιβάλλον απομόχλευσης, έλλειψης ρευστότητας και ύφεσης; Πολύ μα πολύ χλωμό, οι Γερμανοί έχουν την δική τους ατζέντα. Να δεχθώ ότι κάνει καλό στον τόπο; Χμμμ... θέλει προσοχή, και άλλοι το έχουν επικαλεσθει; Eίναι η προσωπική ή η επιτελική ή η κομματική κρίση υποκατάστατο της πραγματικής δημοκρατικής νομιμοποίησης; Αμφιβάλλω. Άρα; Μένει ο ελιγμός. ΟΚ, μένει. Και μένει τι σκεφτεται ο καθένας για πάρτη του.

  32. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 13/02/2012 09:53:53

    Είναι κατανοητό ότι μια τέτοια απόφαση θα είχε συνέπειες. Είναι οι παράπλευρες απώλειες. Και η πίτα άκοπη και ο σκύλος χορτάτος δε γίνεται.
    Η εσωστρέφεια ταλάνιζε πάντα την παράταξη. (Έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς γιατί;)
    Νομίζω ότι τα βλέμματά μας πρέπει αυτή τη στιγμή να βρίσκονται στη Γερμανία όπου βρίσκεται το μπαλάκι που τους πετάξαμε χτες. Αυτές τις ώρες πρέπει να είμαστε νηφάλιοι. Αν οι "εταίροι μας" έχουν ήδη αποφασίσει να κόψουν τη διασωλήνωση, οι εσωκομματικές έριδες μικρή σημασία θα έχουν.
    Ούτως ή άλλως οι επερχόμενες εκλογές (αν μας τις επιτρέψουν!..) θα είναι η ευκαιρία για να αποφασίσει ο καθένας μας ποιον θα δικαιώσει και ποιον θα τιμωρήσει.

  33. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 09:55:35

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η πλειοψηφία των βουλευτών επειδή ακριβώς δεν προέρχονται από την κοινωνική αλλά την μιντιακή καταξίωση είναι αναλώσιμοι (φυσικά χειρότεροι όλων είναι οι νεοφιλελεύθεροι). Πρέπει να βγουν βουλευτές από την κοινωνία. Δηλ. αυτός ο Μελάς έβγαλε φύκια στον Πειραιά. Ε λοιπόν προτιμώ Φαήλο, πειράζει?

    • Geros avatar
      Geros @ Tassos 13/02/2012 11:11:40

      Αυτό με τους νεοφιλελεύθερους που κολλάει? Είναι μαϊντανός που πάει παντού? Έχεις ακούσει νεοφιλελεύθερη θέση στελέχους της ΝΔ τα τελευταία δέκα χρόνια τουλάχιστον?
      Αντιγράφω από την Βικιπαίδεια : Με τον όρο Φοβία δηλώνεται ο φόβος ενός ατόμου, ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται, παρ' όλο που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινός κίνδυνος. Σε κάθε είδος φοβίας το άτομο μπορεί να πάθει κρίση και να μην καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του.

      • juliet avatar
        juliet @ Geros 13/02/2012 14:36:14

        ''Ο φόβος είναι η κυρία αιτία της δεισιδαιμονίας και μια από τις κυριότερες αιτίες σκληρότητας.Το ξέσπασμα του φόβου είναι η αρχή της σοφίας''.

  34. Dikhgoros avatar
    Dikhgoros 13/02/2012 09:56:10

    Πολύ σημαντική κίνηση από τον Σαμαρά που έδειξε ότι δεν καταλαβαίνει από εκβιασμούς είτε είναι κολλητοί είτε όχι. Μακάρι πριν τις εκλογές να γίνει μεγαλύτερο ξεσκαρτάρισμα.

  35. Παναγος avatar
    Παναγος 13/02/2012 09:59:44

    φρανκ!!
    Δεν μπορω να σαγαπησω φρανκ!! Καποτε περασαν τα τανκς!

    Η δουλεια του αρχηγου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ τα .."κουμασια"! φρανκ!!

    Η δουλεια του αρχηγου ειναι να εμπνεει και τα .."κουμασια" φρανκ!!!!!

    Γιατι τελικα θα μεινει μονος του, φρανκ!

    Υ.Γ
    Στην Αλβανια πηγαινες ,φρανκ!
    Δεν ηξερες δε ρωταγες??

    • franc avatar
      franc @ Παναγος 13/02/2012 11:16:38

      Αγαπητέ Πανάγο,
      για να μη συγχίζεσαι, λέγε με Κώστα. Εχω λόγο που χρησιμοποιώ το franc. (Καμμία σχέση με το Φράντς του τραγουδιού).
      Αν δεν είχε καταργηθεί το ανεπίδεκτος μαθήσεως άρα κόβεται, ή έστω μένει μετεξεταστέος μέχρι να μάθει, θα είχαμε ακόμα παιδεία σ' αυτό τον τόπο, όπως πριν 40 χρόνια τουλάχιστο.
      Πρέπει παντα να κόβονται οι ανεπίδεκτοι μαθήσεως. Kαι στα σχολεία και κυρίως στα μεγάλα σχολεία της κοινωνίας που οφείλουν να είναι τα κόμματα. Aν ο αρχηγός περιμένει να εμπνευσθούν τα κουμάσια τη στιγμή μάλιστα που ο πόλεμος μαίνεται, θα καταλήξει ΓΑΠ.
      Φυσικά και ήξερα για την Αλβανία. Εκδρομή πήγα για διαπίστωση ιδίοις όμμασιν...

  36. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 13/02/2012 09:59:46

    για οσους ψηφισαν '' ΟΧΙ '' ενα μεγαλο μπραβο.
    για αυτους που ψηφισαν '' ΝΑΙ '' , το κριμα στο λαιμο τους , και εξηγουμε.
    αν απο εδω και μετα , βλεπουμε τα ελληνοπουλα να εχουν παρει την θεση των παιδιων των φαναριων , να φωναζουν ''πειναω'' και να καθαριζουν τζαμια αυτοκινητων και ολα αυτα που βλεπουμε καθημερινα , να ξερουν οτι το '' ναι '' που ειπαν χθες ειναι η αιτια.
    φιλοι σε 45-50 μερες απο την στιγμη που θα εγκριθει το psi , η πατριδα μας θα νοιωσει την απολυτη ταπεινωση και οι εικονες που γραφω παραπανω θα ειναι στα ματια μας.
    ευχαριστω οσους ειπαν ''ΟΧΙ''.

    • tak avatar
      tak @ δημοσθενης 13/02/2012 10:02:20

      Κρατάω το σχόλιό σου, για να δω πόσο θα σου πάρει, για να αλλάξεις άποψη...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tak 13/02/2012 10:22:40

        Κάποιοι πρέπει σίγουρα να αλλάξουν άποψη καθώς από εχθές είναι Νόμος του Κράτους:

        Πριν την εκταμίευση, υιοθετούνται τα παρακάτω μέτρα:
        -Οι ελάχιστοι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας (ΕΓΣΣΕ) θα μειωθούν κατά 22% σε σύγκριση με το επίπεδο που ίσχυε την 1η
        Ιανουαρίου 2012.
        Για τους νέους (ηλικίας κάτω των 25), οι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας θα μειωθούν κατά 32% χωρίς περιοριστικούς όρους.
        -Αναστέλλονται οι διατάξεις του νόμου και των συλλογικών συμβάσεων που προβλέπουν
        αυτόματες αυξήσεις μισθών, περιλαμβανομένων εκείνων περί ωριμάνσεων.

        Αλλά δεν τελειώνουμε εδώ ...επειδή απλά μας δουλεύουν:

        Έως το τέλος Ιούλιου 2012 θα καταρτιστεί ένα χρονοδιάγραμμα για την αναθεώρηση της εθνικής γενικής συλλογικής σύμβασης εργασίας. Η πρόταση θα στοχεύει στην αντικατάσταση του ύψους των μισθών που ορίζονται στην ΕΓΣΣΕ με ελάχιστο ύψος μισθού νομοθετημένο από την κυβέρνηση σε διαβούλευση με τους
        κοινωνικούς εταίρους.


        -Η κυβέρνηση διεξάγει μία αναλογιστική μελέτη των πρώτου πυλώνα συνταξιοδοτικών ταμείων σε εταιρείες όπου οι εισφορές για τα ταμεία αυτά υπερβαίνουν τις εισφορές κοινωνικής ασφάλισης για τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα σε συγκρίσιμες επιχειρήσεις / βιομηχανίες που καλύπτονται από το ΙΚΑ. Με βάση τη μελέτη αυτή, η Κυβέρνηση μειώνει τις κοινωνικές εισφορές για τις εταιρείες αυτές κατά δημοσιονομικά
        ουδέτερο τρόπο.

        Κατάλαβες;
        Οχι των εισφορών των εργαζομένων.
        Το θες απλούστερο;
        Καταργείται ο ΟΕΚ αλλά συνεχίζεται η παρακράτηση του ποσοστού του εργαζομένου;

      • δημοσθενης avatar
        δημοσθενης @ tak 13/02/2012 10:23:28

        φιλε tak , αν εγω εχω αδικο , θα ειναι καλο για ολους μας και μακαρι.
        αν εχω δικαιο ομως , το κακο θα ειναι για το 95% των ελληνων.

        • tak avatar
          tak @ δημοσθενης 13/02/2012 11:23:29

          Είσαι καλών προθέσεων και αντιλαμβάνομαι πως θέλεις να έχεις το άδικο... Μην αδικείς τον Αντώνη, είναι έτοιμος να πεθάνει -αν χρειαστεί- για τον τόπο...

    • Geros avatar
      Geros @ δημοσθενης 13/02/2012 12:05:09

      Έκανε τεραστια ζημιά ο Αυτιάς και οι σαν τον Αυτιά τελικά .... Όλη αυτή η υπερβολική, στα όρια του γελοίου , κλάψα και μιζέρια μπήκε στο πετσί μας , ακούμε αυτές τις απύθμενες υπερβολές κακομοιριάς και τις θεωρούμε φυσιολογικές , ακόμα χειρότερα , τις βιώνουμε σαν αληθινές.
      Ποια φανάρια αγαπητέ , που ζείτε? Δεν θα συγκρίνω με τα δικά μου τα χρόνια που ως γνωστόν σκοτώναμε δεινοσαύρους διά να επιβιώσουμε, αλλά πείτε μου ειλικρινά τα σημερινά Ελληνόπουλα είναι υλικό κατάλληλο για φανάρια? Μέχρι και πριν 30 χρονια αν ένα παιδί ζητούσε ένα ακριβό δώρο άσχετα με την οικονομική κατάσταση του γονέα έπρεπε να προσφέρει κάποιο είδος εργασίας για να το αποκτήσει , ένα ποδήλατο , μια δερμάτινη μπάλα , μια ακριβή κούκλα , ήταν πολύτιμα και με κάποιο τρόπο δουλεμένα δώρα και το παιδί ήξερε ότι υπάρχουν πολλά αλλα παιδιά που δεν μπορούν ούτε να τα ονειρευτούν. Τώρα σε όλη την Ελλάδα , σε πόλεις και σε χωριά υπάρχουν δωμάτια ξεχειλισμένα με παιχνίδια , όλα προσφέρονται λες και είναι ιερό δικαίωμα του παιδιού να έχει όλα τα παιχνίδια του κόσμου.
      Σταματήστε πια αυτή την κλάψα , την μιζέρια , την μοιρολατρία .
      Εντάξει φτωχύναμε , δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου όμως. Θα δουλέψουμε να τα ξαναποκτήσουμε πρέπει να πούμε , αυτή είναι η απάντηση που ταιριάζει σε λεβέντες , όχι κλάψα "θα βγούν τα παιδιά μας στα φανάρια" .... σιγά μην πάνε και στα ορυχεία.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Geros 13/02/2012 13:20:33

        ''Θα δουλέψουμε να τα ξαναποκτήσουμε''

        Μεγάλη κουβέντα, αγαπητέ, ιδιαίτερα αν υπήρχαν και θέσεις εργασίας...

        • Geros avatar
          Geros @ kakofonix 13/02/2012 16:54:53

          Η κλάψα δημιουργεί θέσεις εργασίας μόνο στον κρατισμό και εγώ κράτιστης δεν είμαι.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Geros 13/02/2012 19:16:41

            Κλασική ατάκα των βολεμένων. Γιατί, βολεμένοι δεν είναι μόνον οι ΔΥ...

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ kakofonix 13/02/2012 17:06:20

          τώρα δεν σε καταλαβαίνω ! δουλειές υπάρχουν, αρκεί η νεολαία μας να φύγει από την πολυθρόνα και τα καφέ, από την αντίληψη του "δε βαρυέσαι, με ταϊζουν οι γονείς, να ρίξω το επίπεδό μου"?

          • Φοτις avatar
            Φοτις @ δρόμος 13/02/2012 17:15:24

            Εξάλλου το 50% των νέων προτιμά να τους ταΐζουν οι άνεργοι γονείς τους.
            Πραγματικά απορώ με μερικούς εδώ μέσα.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ Φοτις 13/02/2012 18:04:42

            δυστυχώς είναι πολλά παιδιά έτσι. Επειδή σπούδασαν κάτι (συχνά μετά από επιμονή των γονιών και όχι μετά από κατανόηση των αναγκών του τόπου τους) περιμένουν στο πατρικό τους να προσληφθούνε για να το ασκήσουν.

  37. leon avatar
    leon 13/02/2012 10:02:29

    Φίλοι αρθρογράφοι του ΑNTINEWS και αδέξιε δεξιέ ,
    μην πυροβολείτε αυτούς που είπαν ΟΧΙ.
    Δηλαδή αν όλοι έλεγαν ΝΑΙ θα περνούσε καλύτερο μύνημα στο Λαό.

    • tak avatar
      tak @ leon 13/02/2012 10:08:37

      Το δύσκολο δεν ήταν να πουν "ΟΧΙ". Το δύσκολο ήταν να πουν ναι... Και σε τελική ανάλυση, ένας από αυτούς, για τον κ. Μαρκόπουλο ο λόγος, έπρεπε να πεθάνει, υπερασπιζόμενος τη θέση του αρχηγού του, που δεν ήταν μόνο αρχηγός του... Κάποιους ο Αντώνης Σαμαράς τους έχει αφήσει "στην απέξω", κατά που λέει ο λαός, αυτοί όμως σκοτώνονται για τον ίδιο και για τις θέσεις του...

      • juliet avatar
        juliet @ tak 13/02/2012 11:36:48

        Πέστα......δεν αξίζει να καλύπτεις κανένα ,γιατί μετά άσπρο περιστεράκι θα σε κουτσουλίσει......Η Πατρίδα αν δεν μπορέσει να σου δώσει μεγαλεία ...τουλάχιστο θα έχεις καθαρή τη συνείδηση ότι δεν πούλησες τον τόπο που μεγάλωσε ,που σου χάρησε τα χρόνια της αθωότητας.

      • καποιος νικος avatar
        καποιος νικος @ tak 13/02/2012 11:40:29

        Αγαπητέ όμως, αυτά έλεγε και ο μπουμπούκος, ότι το δύσκολο και πατριωτικό ήταν το ναί στο μνημόνιο κι εμείς εδώ μέσα τον λοιδωρούσαμε. Γιατί βλέπω, ότι συντασσόμαστε με τον τσιρίδα;
        Να μην βρίζετε όσους ψήφισαν όχι, ήταν σταθεροί στις απόψεις, που είχε η ΝΔ στην αρχή, ενός αντιμνημονιακού κόμματος, που δεν ήθελε το ΔΝΤ. Άλλο τώρα, εαν μας τ' αλλάζει ο Σαμαράς δυστυχώς και φαίνεται πάλι λίγος.
        Κι εσείς ξεχνάτε εδώ μέσα, που γράφατε άρθρα με αντιμνημονιακό πάθος, με φωτογραφίες του Σαμαρά αντάρτη απέναντι στο μνημόνιο;
        Έτσι θα πείσουμε το κόσμο τώρα με τέτοιες τραγικές αλλαγές στάσης; Ποιός θα ψηφίσει ΝΔ, τη ώρα που ψήφισε αυτά τα έντονα υφεσιακά μέτρα; Την ώρα, που ψήφισε περικοπές μισθών και συντάξεων;

        • tak avatar
          tak @ καποιος νικος 13/02/2012 11:53:21

          Κοντά στο νου κι η γνώση... Αν ήθελε να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς, θα είχε γίνει... Αλλά σε ποια χώρα;

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ tak 14/02/2012 23:19:43

        Τα ίδια έλεγε και ο Παπανδρέου στο μνημόνιο έαν, ότι το δύσκολο ήταν να πεις ΝΑΙ. Τότε ο Αντώνης έλεγε ότι το δύσκολο είναι να πεις ΟΧΙ.Τώρα ο Αντώνης λέει ότι το δύσκολο είναι να πεις ΝΑΙ.
        ...δεν βγαίνει έτσι άκρη με τα ναι και τα όχι.

    • juliet avatar
      juliet @ leon 13/02/2012 10:13:48

      Το θέμα μας δε είναι τι ψήφισαν χθες ,είναι ότι δυό χρόνια μας έσερναν ενω αν είχανε πει το ΟΧΙ ,τότε τα δεδομένα θα ήτανε διαφορετικά και δεν θα είμαστε ο περίγελως των μιζαδόρων της ΕΕ και το μπαλάκι των τοκογλύφων.Εννοώ τους πρόθυμους της πρώτης φοράς ,που είχανε το θράσσος να λένε ότι δεν το διάβασαν.

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ leon 13/02/2012 11:09:03

      +++++!!!!

  38. tak avatar
    tak 13/02/2012 10:04:14

    Το μόνο που ενδιαφέρει το Μελά, είναι η πολιτική εξόντωση του ... Μιχαλολιάκου, σε διαβεβαιώνω...

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ tak 13/02/2012 10:37:42

      τακ
      ==
      τακα τακα ,εσυ τι βιολι βαρας?

      Πιστευεις οτι θα μας πεισεις αραδιαζοντας τα "τετοια" αισθηματα σου??

      Γλυκε μου ,κανε μας λιγακι κρα...
      Μπας και σου ειπανε οτι οι ψηφοφοροι της Ν.Δ ειναι στρατιωτακια τυπου (συν-μοριας) πασοκ??

      • tak avatar
        tak @ Παναγος 13/02/2012 13:44:19

        Να είσαι ευγενής, αν θέλεις απάντηση. Και σίγουρα, δεν είμαι αυτό που είσαι εσύ!

  39. Mara avatar
    Mara 13/02/2012 10:06:25

    To ΜΕΓΑ ζητούμενο είναι οι άμεσες εκλογές. Αυτές προσπαθούν να αποφύγουν άπαντες, ρίχνοντας στη μάχη όλα τους τα όπλα...
    Με το που θα διαλυθεί η βουλή και προκηρυχθούν εκλογές, θα δείτε μία άλλη.... Ν.Δ.
    Θα δείτε ένα προεκλογικό αγώνα που δεν θα έχετε ξαναδεί.
    Θα δείτε πώς το 27% γίνεται 47% όταν κάποιοι... μιλήσουν.
    Θα δείτε τότε να ανοίγει τα αληθινά χαρτιά του ο Σαμαράς και να λέει αυτά που δεν μπορεί σε καμμία περίπτωση να πεί τώρα.
    Υπομονή λίγο ακόμα!!!

    Υ.Γ
    Θα χρησιμοποιηθούν τα πάντα για να μην πάμε σε εκλογές.
    Αυτός είναι ο μόνος ΚΙΝΔΥΝΟΣ.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ Mara 13/02/2012 10:19:14

      Δηλαδή θες να πεις ότι ο Σαμαράς θα πάει σε εκλογές τώρα; Να ξέρεις ότι οι ίδιοι "εθνικοί" λόγοι που επέβαλαν το ΝΑΙ, είναι οι ίσιο που θα επιβάλλουν και την αναβολή των εκλογών. Αλλά γιατί να προχωράμε σε προβλέψεις όταν μέσα σε δυο εβδομάδες θα μας λυθούν οι απορίες ως προς αυτό τουλάχιστον;

      • Mara avatar
        Mara @ Δεν έχει σημασία 13/02/2012 11:13:16

        Ακριβώς!!!
        "Κυριακή κοντή γιορτή"

  40. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 13/02/2012 10:07:35

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση ούτε με τον Άρη Σπηλιωτόπουλο ούτε με τον Κυριάκο Μητσοτάκη ούτε με τον Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη. Τι λες τώρα.

    Μόνο που στο μυαλό μου έχει μείνει μια φράση από το 1977 "Διεγράφη και ο μισός Ζίγδης".

  41. thanos avatar
    thanos 13/02/2012 10:10:33

    Τι σύμπτωση απόψεων είναι αυτή που έχετε όλοι?
    Δεν τολμώ να σκεφτώ ότι τα σχόλια που δεν ταυτίζονται με τις απόψεις σας δεν δημοσιεύονται!
    Άντε δημοσιεύστε το δικό μου ή κάποιο άλλο για ξεκάρφωμα.

    Περί πατριωτικής στάσης του Σαμαρά και των ψηφισάντων ΝΑΙ στη νέα δανειακή.
    Αλλά ο Γιωργάκης και οι συν αυτώ δεν είναι πατριώτες?
    Και αυτοί ΝΑΙ ψήφισαν.
    Υπάρχει ένα πρόβλημα, όμως στην τακτική τους.
    Πλέον είναι ΟΛΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ στον λαό.
    Τον λαό που πάσχιζαν να σώσουν.
    Η αντίσταση όμως, μόλις άρχισε, ακόμη κ εγώ ο σχολιαστής του καναπέ, ο βολεμένος κλπ. δεν θα ξαναμείνω άπραγος.
    Η λύση είναι μία.
    ΠΑΝΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ που θα τους πετάξουμε όλους στη θάλασσα.

    • Geros avatar
      Geros @ thanos 13/02/2012 11:03:01

      Δεν είσαι μόνο εσύ λαός αγαπητέ thanos , λαός είναι και αυτός που επικροτεί την στάση Σαμαρά ως υπεύθυνη . Αν ήθελε να είναι αρεστός ο Σαμαράς θα έλεγε αυτό που θες εσύ να ακούσεις , ευτυχώς για τον τόπο ο Σαμαράς έχει αποφασίσει να είναι χρήσιμος για τον τόπο και όχι πάντα αρεστός.
      Το ότι ψήφισε το ίδιο που ψήφισε ο Γιωργάκης το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι είναι και οι δυο πολιτικοί που βλέπουν το μέλλον της Ελλάδας στην Ενωμένη Ευρώπη , τίποτα άλλο.
      Η λύση που προτείνεις έχει αρχικά ΠΑ.ΠΑ.ΚΙ , βρες άλλο όνομα.

  42. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 10:11:38

    Αυτό κατάλαβες? χειρότεροι είναι αυτοί που αναφέρεις. Αλλά τι σημαίνει αυτό? Οτι θα αποθεώνω τους τενεκέδες επειδή κάνουν θόρυβο?

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ Tassos 13/02/2012 11:55:13

      Διάβασε λίγο καλύτερα αυτό που γράφω. Απλά μου φαίνεται περίεργη η στάση του Σαμαρά. Διαγράφω αυτούς που με στηρίζουν και στηρίζομαι σε αυτούς που με υπονομεύουν. Σε συνδυασμό με την εμφανή μεταστροφή ως προς το μνημόνιο, αναρωτιέμαι με βάση ποιο σχέδιο προχωρά.

      Και τελικά, ποια η διαφορά μετά το μνημόνιο 2 μεταξύ Σαμαρά και Ντόρας;

      Δεν έχω τα δεδομένα που έχει μπροστά του και δεν μπορώ να κάνω απόλυτες κρίσεις. Αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν μου κάθονται πολύ καλά οι ενέργειές του από το Νοέμβρη και μετά. Μακάρι να ξέρει τι κάνει και να του βγει η στρατηγική που ακολουθεί.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Tassos 13/02/2012 11:55:33

      Όλοι μαζί ήταν όταν φάγαμε 10 μονάδες στο κεφάλι από τον GAP, για αυτό σταματήστε την κριτική ποιος είναι πιο πολύ ΝΔ και ποιος όχι.

  43. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 10:12:53

    Red alert! Ο συγκεκριμένος παρότρυνε σε παλιότερα σχόλιά του να ψηφίσουμε....Χρυσή Αυγή :-)

  44. Kanaris avatar
    Kanaris 13/02/2012 10:27:00

    Προς Γιάννη Φαίλτωρ: Έθεσες το θέμα στην ΜΟΝΗ βάση που τελικά μετράει. Δυστυχώς όλοι οι υπόλοιποι κοιτάμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι.

  45. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 13/02/2012 10:30:47

    Πότε είπαμε ότι έχουμε εκλογές; ....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Παναγιώτα 13/02/2012 10:39:10

      19 Φεβρουαρίου....αλλά η άτιμη ημερομηνία έχει την τάση να εμφανίζεται ετησίως.

      ΥΓ

      Προσωπικά ευελπιστώ 1η Απριλίου για να υπάρχει απόλυτη ταύτιση πολιτικού λόγου και παράδοσης.

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/02/2012 10:35:48

    Οπως ειχα προβλεψει ο κινδυνος για το Σαμαρα προηλθε τελικα απο τους υπερσαμαρικους και ηταν απολυτως επομενο και φυσικο.
    Οσο για τα περι νεοφιλελευθερισμου και κοινωνικου παρομοιου αυτα ειναι πολυτελειες που διαθετουν μη χρεωκοπημενες χωρες.Οι χρεωκοπημενοι υποχρεουνται σε κοψιματα και θυσιες που δεν εχουν σχεση με οποιαδηποτε οικονομικη θεωρια για να επιβιωσουν.
    Οσον αφορα επισης τα πατριωτικα η πραγματικοτητα ειναι οτι μια χρεωκοπημενη Ελλαδα θα ηταν διεθνως απομονωμενη και θα ειχε πολυ μικροτερη δυναμη.
    Οι θαυμαστες του βετο του Βουκουρεστιου π.χ. θα επρεπε να ξερουν οτι για να μπει το βετο θα επρεπε πρωτα η Ελλαδα να ειναι μελος του ΝΑΤΟ.Και για να μπει παρομοιο βετο στην ΕΕ θα πρεπει να παραμεινει μελος της ΕΕ και οχι να φυγει γιατι δε χρωσταμε τιποτα και δεν πληρωνουμε.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ψυχραιμια 13/02/2012 17:54:32

      "Τεχνικές" απαντήσεις, επειδή είσαι ορθολογιστής (αλήθεια).

      -Οι υπερσαμαρικοί δεν προδίδουν Σαμαρά.
      -Ελάχιστη κοινωνική προστασία για να μην έχεις αναρχία είναι απαραίτητη ακόμα σε χρεοκοπημένες χώρες. Ναι σε σκληρές αποφάσεις, αλλά με κάποιο φως στην άκρη του τούνελ. Αν όμως μεθαύριο βλέπει πχ ο κόσμος να πλουτίζουν 2-3 επιχειρηματίες από ιδιωτικοποιήσεις και όχι συνολικό όφελος και ανάκαμψη, δεν παίζει και καλά θα κάνει. Όχι λαϊκισμός και χάιδεμα αυτιών, ούτε αναλγησία και χαστούκια στον κοσμάκη. Χρειάζεται ισορροπία, αυτό λέμε κοινωνικό φιλελευθερισμό.
      -Οι θαυμαστές του βέτο, αυτό λέμε. Είμαστε μέσα στην ΕΕ και ασκούμε τα δικαιώματά μας, γιατί πήγαμε μόνο στις (δανειακές) υποχρεώσεις τελευταία, από το ένα άκρο στο άλλο. Αλλά τα ασκούμε, δεν μαζεύουμε σφαλιάρες από τον Γιούνκερ. Κάποια αξιοπρέπεια, αυτό ακριβώς.

  47. Stand avatar
    Stand 13/02/2012 10:37:17

    Όλοι αυτοί απέκτησαν πολιτική υπόσταση από τη στιγμή που ο Σαμαράς μόνος του και απέναντι στο ρεύμα αποφάσισε να καταψηφίσει το πρώτο μνημόνιο. Έτσι αργότερα όταν όλοι έβλεπαν την αποτυχία του μνημονίου εμφανίζονταν δικαιωμένοι. Οποιοδήποτε άλλο αρχηγό κι αν είχε η ΝΔ (πχ τη συμμαθήτρια του Χριστοφοράκου) θα το είχανε ψηφίσει.
    Εγώ όπως το βλέπω, αυτοί χθες πούλησαν τον Αντώνη.

  48. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/02/2012 10:37:51

    Το ξαναγράφω κι ας πέσουν αμέσως τα λιβανιστήρια να βρίσουν και να ρίξουν υπονοούμενα : ο Γκιουλέκας , ο Μαρκόπουλος και οι άλλοι έσωσαν τη τιμή της παράταξης γιατί πολύ απλά κράτησαν το λόγο τους, μια πρακτική άγνωστη για τα κόμματα εξουσίας στην Ελλάδα.
    Να δούμε τώρα οι υπόλοιποι που θα πάνε να κρυφτούνε τον Ιούνη όταν χωρίς να έχουν γίνει εκλογές θα παίρνουν νέα επαχθέστερα μέτρα γιατί δεν θα τους βγαίνουν τα νούμερα.
    Τότε θα συνειδητοποιήσουν ότι μας έριξαν στο γκρεμό - όχι για να σώσουμε την αξιοπρέπειά μας -αλλά ως γνήσια τέκνα του συστήματος , υπηρετώντας όπως σωστά έγραψε ο Brancaleon , το σύστημα που τους ανέθρεψε, που τους συντηρεί και τους χρησιμοποιεί ως βαλβίδες εκτόνωσης και όχι φυσικά τη πατρίδα. Τον ρόλο της βαλβίδας εκτόνωσης των δεξιών πατριωτών τον ανέθεσαν τώρα στο Καρατζαφέρη. Και η ζωή συνεχίζεται αδέλφια με αυτή τη πίκρα στη καρδιά...

  49. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 13/02/2012 10:38:24

    Τον Ιούνιο (4 μήνες είναι, δεν είναι πολύ) θα έχουμε ένα πολύ πιό ενδιαφέρον θέμα να συζητάμε.

    • avanti avatar
      avanti @ Ανδρέας 13/02/2012 11:41:01

      Το Μνημόνιο Νο. 3 και το νέοPSI, και όχι μόνο.

  50. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 13/02/2012 10:40:51

    Εάν ο Σαμαράς δέν αναδείξει τήν κεντροδεξιά εκσυγχρονιστική ατζέντα πρίν η διαπλοκή ενώσει τα δύο ΠΑΣΟΚ (παλιό ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ) θα χάσει με τα τσαρούχια στίς επόμενες εκλογές...
    Οπως όλοι γνωρίζουμε τό ΠΑΣΟΚ δέν έχει χάσει στην πραγματικότητα ούτε μία ψήφο απο τό 2009 μέχρι τώρα και στην πραγματικότητα προηγείται ...
    Αυτό το πέτυχε η διαπλοκή με δύο εργαλεία πού είχε έως τώρα στη διάθεσή της...
    Εργαλείο 1ο.
    Σιγόνταρε τούς δήθεν σκληρούς Σαμαρικούς αναδεικνύοντας την πολιτική γύμνια τους και τον λαικισμό τους, απωθώντας έτσι την μεγάλη κεντρώα μάζα... και...
    Εργαλείο 2ο.
    Φτιάχνοντας κυριολεκτικά μέσα στό εργαστήριο (δημοσκοπήσεις κλπ) τήν ΔΗΜΑΡ, ένα κατασκεύασμα όπου πάρκαρε τού Πασόκους κρατώντας τους στό ψυγείο για να τούς βγάλει φρέσκους όταν έρθει η ώρα...
    Αυτή η ώρα είναι οι επόμενες εκλογές...
    Αρα...
    Εάν ο Σαμαράς θέλει να προλάβει τήν διαπλοκή, θα πρέπει , πρίν αυτή προλάβει να ενώσει τα δύο ΠΑΣΟΚ (παλιό ΠΑΣΟΚ σύν ΔΗΜΑΡ) καθώς και τα υπόλοιπα πού είναι τώρα στό ψυγείο τού ΣΥΡΙΖΑ κλπ, να αναδείξει τήν κεντροδεξιά εκσυγχρονιστική ατζέντα...
    http://emprosdrama.blogspot.com/2012/02/blog-post_5276.html

  51. A.A avatar
    A.A 13/02/2012 10:55:19

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ

  52. ιολαος avatar
    ιολαος 13/02/2012 10:55:24

    Πολυ ωραια ολα αυτα που λεμε εδω περα αλλα απο οτι βλεπω κανενας δεν βγαζει κιχ για τον κεφαλογιαννη γιατι πολυ απλα δεν εχει κατι να του προσαψει. Και πες οτι για Γκιουλεκα Βοζεμπεργκ και λοιπους παει στα κομματια αλλα οταν ο Σαμαρας διαγραφει εναν απο τους ελαχιστους βουλευτες που ειναι τεραστια δυναμη για την παραταξη και την εχει στηριξει με ολες του τις δυναμεις τοτε...Αντωνη αστο.....

    • Tassos avatar
      Tassos @ ιολαος 13/02/2012 13:12:47

      Ο άνθρωπος το παιζε αντι Μητσοτακικός, αντιδιαπλεκόμενος και ψήφισε την Ντόρα στις εκλογές... Αλλά αυτό είναι το έλασσον. Το μέγιστο είναι ότι σαν υπουργός 100 χρόνια δεν άφησε έργο.

  53. seraios avatar
    seraios 13/02/2012 10:57:47

    ανεξάρτητα από ποιοί ψήφισαν ναι και ποιοι όχι, στην επόμενη βουλή δεν πρέπει να είναι κανένας από αυτούς!!!!!!!!!!
    δεν μπορώ να ακούω κάποιον να λέει ότι έχει 38 χρόνια στη βουλή , κάποιον άλλον 30, 25, 18 κλπ. τα 8 χρόνια είναι πολλά!!!!!!!!

  54. aggeliki avatar
    aggeliki 13/02/2012 11:04:34

    καλημερα.εμενα ο αρχηγος με καλυψε χτες με την ομιλια του μου εδωσε ελπιδα...οσο μαυρη κι αν φαινεται η σημερινη ημερα....και παρολο που ηθελα να τους τριψει το μνημονιο στη μουρη καπου με αυτα που ειπε με εκανε να σκεφτω.απο την μια ειναι τα πιο σκληρα μετρα και ο λαος εχει δικιο που διαμαρτυρεται,απο την αλλη ο αρχηγος που εγω καθε φορα που μιλαει τον εμπιστευομαι.θα επρεπε να μιλαει πιο συχνα.να κανει δηλωσεις,οπως χτες για τα επεισοδεια,να κανει συνεντευξη τυπου.να κατεβει στον κοσμο να τον πεισει για την επιλογη του.ας ελπισουμε οτι εχει δικιο...για το καλο μας.

  55. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 13/02/2012 11:07:22

    Μανώλης Αναγνωστάκης
    Ἡ ἀπόφαση

    Εἶστε ὑπὲρ ἢ κατά;
    Ἔστω ἀπαντεῖστε μ᾿ ἕνα ναὶ ἢ μ᾿ ἕνα ὄχι.
    Τὸ ἔχετε τὸ πρόβλημα σκεφτεῖ
    Πιστεύω ἀσφαλῶς πὼς σᾶς βασάνισε
    Τὰ πάντα βασανίζουν στὴ ζωὴ
    Παιδιὰ γυναῖκες ἔντομα
    Βλαβερὰ φυτὰ χαμένες ὦρες
    Δύσκολα πάθη χαλασμένα δόντια
    Μέτρια φίλμς. Κι αὐτὸ σᾶς βασάνισε ἀσφαλῶς.
    Μιλᾶτε ὑπεύθυνα λοιπόν. Ἔστω μὲ ναὶ ἢ ὄχι.
    Σὲ σᾶς ἀνήκει ἡ ἀπόφαση.
    Δὲ σᾶς ζητοῦμε πιὰ νὰ πάψετε
    Τὶς ἀσχολίες σας νὰ διακόψετε τὴ ζωή σας
    Τὶς προσφιλεῖς ἐφημερίδες σας· τὶς συζητήσεις
    Στὸ κουρεῖο· τὶς Κυριακές σας στὰ γήπεδα.
    Μιὰ λέξη μόνο. Ἐμπρὸς λοιπόν:
    Εἶστε ὑπὲρ ἢ κατά;
    Σκεφθεῖτε το καλά. Θὰ περιμένω.

    Καλή σας ημέρα......

  56. ΡΟΔΙΤΗΣ avatar
    ΡΟΔΙΤΗΣ 13/02/2012 11:09:41

    όταν πάει το ΦΠΑ στο 23% να δούμε τι θα λένε. Η Μίκα διαγράφηκε αλλά εξασφάλισε την εκλογή της για τις επόμενες εκλογές με όποιο συνδυασμό και να κατέβει. Τώρα για τους άλλους, λυπάμαι πραγματικά. Τον κ. Κρεμαστινό τον ψήφισε ο κόσμος της Δωδ/σου για να φτιάξει ένα νοσοκομείο φάντασμα και αντί για αυτό, το κατέστρεψε τελείως

  57. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 11:15:01

    Και συ πήγαινε να καις την Ελλάδα παρέα με τους Τσίπρες.

    • harry avatar
      harry @ Tassos 13/02/2012 11:38:13

      ...ξέρεις κατι?Να πας να δώσεις κατάθεση στην αστυνομία!

  58. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 11:15:38

    Βρε καημένε Ντοράκο κάτω και από την ΧΑ είσαι...

  59. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 13/02/2012 11:16:00

    Φάκτορα έχω να σου γράψω 4 χρόνια, το ονομά μου αναφερόταν στην χαμένη αξιοπρέπεια των πολιτικών μας. Τώρα με πόνο βλέπω να προσπαθούν να κάνουν τα πάντα για να την απωλέσουμε και εμείς. Είμαι παιδί του 74 παιδί της δημοκρατίας έλεγα με καμάρι, δεν είχα κατέβει ποτέ σε διαδήλωση μέχρι τώρα. Κατέβηκα για να φωνάξω για την ΕΛΛΑΔΑ, για την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ, να διεκδικήσω την τιμή που τόσο βάναυσα της αφαίρουν όλοι αυτοί οι ακατανόμαστοι που βρίσκονταν εντός κοινοβουλίου. Μετά την καταιγίδα έρχεται η λιακάδα και εύχομαι να φωτήσει τους έντιμους και άξιους. Αδέξιε, το μήνυμα του Σαμαρά το λάβαμε loud and clear!!

  60. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/02/2012 11:18:50

    Κι εμείς δεν αστειευόμαστε, πλέον.

  61. Fotis L avatar
    Fotis L 13/02/2012 11:19:54

    Παιδιά πιστεύετε ότι θα γίνουν εκλογές, πριν έρθουν Και τα Nέα Mέτρα;
    Πάρα πολύ δύσκολο! Άλλωστε γιατί; αφού ρολάρει το πράγμα, θα γίνει και ο ανασχηματισμός...
    Τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να γράφουμε...
    Όπως άλλωστε θα θυμάστε, κανονικά κατά τα συμφωνημένα του Νοεμβρίου, σε μια βδομάδα θα είχαμε εκλογές (19/2)...
    Ε, δεν είναι πρώτη φορά που κάτι θα "τύχει" για να μετατεθούν...
    Λοιπόν...;

  62. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2012 11:29:02

    Για τα διαδραματισθέντα θα τα πούμε σε ξεχωριστή ανάρτηση.
    Κάποιοι όμως καλά θα κάνουν να σταματήσουν τις ύβρεις και τις συκοφαντίες. Αυτοί που είπαν όχι υπόκεινται στις συνέπειες που αποφασίζει ο Πρόεδρος και το κόμμα.
    Αυτό δεν είναι έναυσμα και νομιμοποίηση για λυντσάρισμα. Μην αντιγράφουμε κακές "πράσινες" συνήθειες.

    • GIKON avatar
      GIKON @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2012 11:48:08

      Δεν πρέπει να διαγραφούν οριστικά. Είναι όλοι τους σάρκα μας.

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2012 13:18:29

      Ωπ!!! και άρχισαν και οι επικλήσεις σε κακά παραδείγματα.
      Μπορεί να γίνει πλέον πιστευτό ότι δεν ανάγκασε τον Σαμαρά, ο G.A.P. να μπει μέσα στο κανό και αυτός να πιστέψουμε ότι δεν μπήκε;
      Κι' αυτά τα περί χειρισμών "υψηλής" κοπτοραπτικής, μάλλον ακούγονται κακόηχα, αν μη τι άλλο .

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2012 15:20:52

      Κατ´ αρχήν εύγε για την επιτέλους παρέμβαση.
      Όμως όλη αυτή η προηγηθείσα μανία κατά των βουλευτών που ψηφίσαν Οχι δεν είναι αντιγραφή πράσινων τακτικών -είναι ενγενείς. Οι πράσινοι αντιγράψαν το λυντσάρισμα του δεξιού κράτους και παρακράτους ως απολύτως πετυχημένο εργαλείο για την ππδηγέτηση του διεβρωμένου και διεφθερμένου νεοέλληνα. Και στο γράφει μια σαμαρική που η αριστερή οικογένεια το έζησε καλά το δεξιό λυντσάρισμα στο πετσί της.
      Πιστεύοντας σ´ αυτον και στην αρχοντιά του και στην αξιοσύνη του θέλω να ελπίζω πως μετά τις εκλογές που θα τηρήσει τον λόγο του και για τις υπουργικές θέσεις ο υποψήφιος ή να παραιτείται του βουλευτικού αξιώματος ή να μην είναι βουλευτές ΚΑΙ οι 21 να αναλάβουν θέσεις ευθύνης. Γιατι είναι δικοί του άνθρωποι. Δεν τον πρόδωσαν. Τον τίμησαν - έτσι όπως αυτοί το ένοιωθαν.

    • franc avatar
      franc @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 13/02/2012 15:23:01

      Αγαπητέ Φαήλο, με όλη μου την εκτίμηση,
      Δεν κάνουμε κανένα λυντσάρισμα. Απλά επικροτούμε τις αποφάσεις του Προέδρου και του κόμματος για κάθαρση , ανανέωση και επιλογή των ικανοτέρων. Και η καλύτερη μέθοδος γι αυτό είναι η αντικατάσταση των αποτυχόντων απ τους ικανούς. Σε καιρό πολέμου δεν μπορούμε να κρατάμε στην πρώτη γραμμή τους τραυματίες, όμως τους σεβόμαστε και τους στέλνουμε στα μετόπισθεν για να βοηθήσουν απο εκεί το στράτευμα έστω και με τις μειωμένες δυνάμεις τους.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ franc 13/02/2012 16:23:23

        Καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ.

  63. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 13/02/2012 11:29:15

    Αντίνοε,
    Εγώ είμαι στην ΝΔ από την ίδρυσή της.
    Δεν ανέχομαι από κανένα Μαρκόπουλο,Γκιουλέκα και δεν συμμαζεύεται να μου παραδίδουν μαθήματα πατριωτισμού.
    Ούτε στήθηκα στην ουρά τον Νοέμβριο του 2009 για να βγάλουμε αρχηγό, για να τον υπονομεύουν κάποιοι ανύπαρκτοι.
    Στις δύσκολες ώρες καιρός να αναμετρηθούμε με όλους.
    Πρώτα -πρώτα με τον εγωϊσμό μας.
    Τελεία.

    • spiros avatar
      spiros @ Αδέξιος Δεξιός 13/02/2012 11:54:57

      ΣΩΣΤΟ!!!!!!! Μαζί σου. Ακριβώς έτσι είναι.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Αδέξιος Δεξιός 13/02/2012 13:42:16

      έχεις πέσει έξω και στα δύο.
      Ούτε κομματικός είμαι, ούτε δημοσιογράφος.
      Τη γνώμη μου εκφέρω και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει μαζί μου.

  64. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 13/02/2012 11:30:18

    Αδέξιε Δεξιέ,

    Φοβερή Ανάλυση! Καταναλώνεσαι στα επουσιώδη και όχι στην ουσία.

    Για να δούμε πως θα κυβερνήσει ο Αντώνης και πως θα προβάλει αντιστάσεις.
    Κάθε φορά που θα του έρχεται να διαπραγματευτεί θα του καίνε την Αθήνα. Γιατί μη μου πει κανείς ότι 6000 αστυνομικοί, όλως τυχαία, δεν μπορούν να σταματήσουν ΠΟΤΕ 1000 προβοκάτορες? Και κάνουν πάντα καμιά δεκαριά προσαγωγές ανθρώπων που δεν δίνουν ποτέ κανένα άλλο? Αυτό δεν γίνεται σε καμία χώρα, που έχει ΙΣΧΥΡΗ εκτελεστική εξουσία. Δεν χρειάζεται παρά κοινή λογική ότι λειτουργούν παρακρατικά κέντρα στη χώρα που αποδεικνύονται πιο ισχυρά από την κεντρική εξουσία.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ αλέξανδρος παύλιος 13/02/2012 13:43:55

      Κύριε Καθηγητά,
      περιμένω με ενδιαφέρον τη δική σας εμβριθή ανάλυση....

  65. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 13/02/2012 11:32:05

    Μόνη λύση οι εκλογές.Δεν χρειαζόμαστε άλλη εκτόνωση είτε του Ναι είτε του Οχι.
    Μόνο τότε θα ξέρουμε αν έχουμε Δημοκρατία!

  66. Πάτροκλος Κ. avatar
    Πάτροκλος Κ. 13/02/2012 11:38:41

    Η αρνητική ψήφος των βουλευτών της Ν.Δ. είναι κατακριτέα , από πλευράς κομματικής πειθαρχίας, αλλά κυρίως επί της ουσίας καθώς είναι προφανές ότι αποτελεί ριψοκίνδυνη επιλογή επηρεασμένη από τις απόψεις του περιθωριακού όχλου και από τις γεμάτο ρίσκο θεωρίες του Βαρουφάκη. Από την άλλη, αν και κατά τη γνώμη μου λανθασμένη, είναι σαφώς πιο τίμια επιλογή από το άχρωμο και εξευτελιστικό "ΠΑΡΩΝ".

  67. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 11:43:52

    Ο Γκέμπελς δεν ξέρω αν ζει, εγώ παλεύω όλη μου την ζωή να κλείσω τον Δράκουλα στο φέρετρο...

  68. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 13/02/2012 11:53:11

    Όλοι οι σχολιαστές εδώ μέσα, τι κόμμα είστε?
    Δεν μου λέτε....
    Ο Εθνάρχης μας έβαλε στην ΕΟΚ. Ταυτόχρονα αν και σφόδρα δυτικός δεν δίστασε να βγάλει τη χώρα από το ΝΑΤΟ και να είναι ο πρώτος Έλληνας που επισκέφθηκε τη ΕΣΣΔ.
    Όταν το 1990 ψηφίσαμε Μητσοτάκη, δεν ζητούσαμε να διώξει όλους τους Πρασινοφρουρούς που είχε βάλει ο Κουτσόγιωργας στο Δημόσιο και το διέλυσε; Δεν θέλαμε τις ιδιωτικοποιήσεις για να μπορέσει η χώρα να γίνει Ευρωπαϊκή;
    Όταν ο ΚΚ ανέλαβε το 2004, δεν ζητούσαμε την ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ του κράτους, με την επαναφορά της αξιοκρατίας, καθώς και το τέλος των λαμογιών τύπου Τσοχατζόπουλου, που μας καταλήστευαν;
    Τώρα που ο Σαμαράς επιτέλους κατάλαβε το λάθος στρατηγικής που είχε κάνει με το να ασπαστεί θέσεις ακραίες και λαϊκιστικές και ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ να ΣΩΣΕΙ την ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ πορεία αυτής της χώρας, τώρα που σαν κεντροδεξιός νιώθω ασφάλεια για την ηγεσία που έχω, τώρα ξυπνήσατε και ζητάτε από τον Σαμαρά, τι;
    Να μην φερθεί σαν κεντροδεξιός ευρωπαϊστής ηγέτης, αλλά να γίνει ο Τσίπρας της Δεξιάς. Μα αγαπητοί μου ο Τσίπρας και ο Ψαριανός μια ζωή τσογλάνια θα είναι. Μια ζωή θα τρώνε τους μισθούς που τους δίνουμε εμείς οι δεξιοί πολίτες για να παρασιτούν.Αφήστε το ρόλο αυτό στον Καρατζαφέρη και στη Χρυσή Αυγή. Ποτέ δεν θα ξεπέσω να υποστηρίξω ΑΠΑΤΡΙΔΕΣ ΔΙΕΘΝΙΣΤΕΣ (Τσίπρες - Κουβέληδες - Παπαρήγες - Οικολόγους κλπ).
    Εμείς οι Δεξιοί είμαστε ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ, που έχουμε τέτοιους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΨΥΧΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ, που ποτέ δεν κώλωσαν στα δύσκολα.
    ΜΠΡΑΒΟ στο ΣΑΜΑΡΑ.
    Αρχή άνδρα δείκνυσιν.

    • tak avatar
      tak @ Ioustinianos 13/02/2012 13:40:40

      Η φωνή της γνώσης και της λογικής! Επί τέλους!

  69. GDM avatar
    GDM 13/02/2012 11:53:41

    Ασφαλώς και στηρίζουμε τον ΑΝΤΩΝΗ (τουλάχιστον όσοι έχουν συναισθηματικό δέσιμο), όμως το λιβανιστήρει δεν του κάνει καλό!!!!! Οι εξελίξεις μέχρι σήμερα φέρουν τη σφραγίδα-ευθύνη του, διότι γαλούχησε, επί 2 χρόνια, τη βάση και τα στελέχη του με μία καθαρή και συγκεκριμένη πολιτική, που ξαφνικά άλλαξε, ενώ είχε δικαιωθεί πανηγυρικά και χωρίς την αναγκαία προετοιμασία και προσαρμογή στη νέα πραγματικότητα (παταγώδης πολιτική και κυρίως επικοινωνική αποτυχία). Έτσι καταλήξαμε στο αναγκαίο-αναπόφευκτο παράδοξο, όσοι στήριξαν τον πρόεδρο (τόσο πριν την εκλογή του όσο και στη μετέπειτα μοναχική πολιτική του) να βρίσκονται εκτός κόμματος ή σε προφανή δυσαρμονία μαζί του και οι μόνιμοι υπονομευτές του να αποτελούν τα στηρίγματα και τους προνοιμιακούς συνομιλητές του!!!!! Δυστυχώς φοβάμαι ότι επό εκεί προέρχεται το όποιο σχέδιο αποσταθεροποίησής του και όχι από τους απομακρυνθέντες.... και δυστυχώς τους έδωσε πρόσφορο έδαφος!!!! Τα πράγματα πλέον είναι πολύ δύσκολα και δυστυχώς όλα ξεκίνησαν από την τραγική επιλογή στήριξης της κυβέρνησης Παπαδήμ(ι)ου και η μη προσφυγή στις κάλπες....Τώρα πιά ο αγαπητός Αντώνης μετατράπηκε σε μέρος του προβλήματος όταν στη συνείδηση του κόσμου ήταν η ΛΥΣΗ. Φαίνεται ότι η ρεαλιστική πολιτική (άλλως ΝΤΙΝΤΗΔΕΣ) επικράτησε για μία ακόμη φορά!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ GDM 13/02/2012 17:24:27

      κι εγώ διαφωνώ: δεν "γαλούχησε" ο Σαμαράς επί δύο χρόνια τα στελέχη του με λαϊκιστικά κηρύγματα και παραινέσεις. Αντιθέτως ήταν σαφέστατος στις θέσεις του, άσχετα με το πώς τον "διαβάζουν" μερικοί.

  70. spyros686 avatar
    spyros686 13/02/2012 11:57:25

    Το τέλος της Μεταπολίτευσης των 2 'μεγάλων κομμάτων' καθώς και του κολοτούμπα έχει ήδη φτάσει. Αποδείχτηκαν αναξιόπιστοι και επικίνδυνοι για το δημόσιο συμφέρων. Εργάζονται για ξένα συμφέροντα και τις τράπεζες. Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα. Η φάρσα αυτή τη φορά είναι ο ανεκδίηγητος Α. Σαμαράς.

  71. sapore avatar
    sapore 13/02/2012 11:57:33

    καλημέρα σε όλους. το εάν διεγράφησαν ή όχι οι βουλευτές, ουδόλως με ενδιαφέρει. το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το καλό της χώρας, όπως φαντάζομαι και όλους μας. θα ήθελα λοιπόν να θέσω ένα και μοναδικό ερώτημα σε όσους προσπαθούν με επιχειρήματα πασόκ να μας πείσουν για αυτή τη μεταστροφή από άσπρο σε μαύρο: Πραγματικά πιστεύετε ότι με την χθεσινή ψήφιση των νέων αυτών μέτρων όλες αυτές οι εικόνες χρεωκοπίας που ευθαρσώς και χωρίς κανένα ίχνος ηθικής μας παρουσιάζουν δεν θα έρθουν; πιστεύετε πραγματικά ότι μετά την χθεσινή ψήφιση έχουμε αποφύγει την χρεωκοπία;

  72. Kst avatar
    Kst 13/02/2012 11:58:54

    Οταν θα εφαρμοστεί η συμβαση και αρχισουν μειωσεις μισθων, απολυσεις, και περικοπες συνταξεων και οταν θα αρχισουν να ερχονται οι πρωτοι λογαριασμοι απο εφοριες και ΔΕΗ, τοτε να δουμε με τα χρηματα που θα παιρνουμε πως θα ζουμε.. Επι του πρακταιου ειναι το θεμα..

    Αυτοι οι βουλευτες, πιστεψτε με, θα συνεχισουν να επιζησουν και καποια στιγμη θα αποσυρθουν και θα ερθουν καινουργιοι. Ομως ολοι θα συνεχιζουμε να ζουμε υπο το βαρος των νεων μετρων, του χρεους, των απειλων και της αβεβαιοτητας.

    Μην σας προληματιζει η επιβιωση των κομματων, αλλα αν θα υπαρξει φως στο τουνελ. Προσωπικα δεν μπορω να προβλεψω πώς ανθρωποι 20-30-40 ετων θα μπορεσουν να ζησουν οι ιδιοι και οι οικογενειες τους, ετσι οπως θα διαμορφωθουν οι μισθοι και τα εξοδα των νοικοκυριων. Για να μου πειτε μια λυση σε αυτο.. Εμενα ποσως με ενδιαφερει τι θα κανουν οι 300..

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Kst 13/02/2012 12:15:44

      Κάτσε να έρθει και η κατά 25% αύξηση των αντικειμενικών αξιών που προβλέπει το μνημόνιο (και που, κατά τα άλλα, "δεν θα γίνει"), κάτσε να μειωθούν κατά 22% και οι μισθοί σε όλα τα κλιμάκια που προβλέπει το μνημόνιο (και που, κατά τα άλλα, "θα μειωθεί μόνο ο κατώτατος"), κάτσε να χαθεί και το επίδομα γάμου (άλλο ένα 10% του ήδη μειωμένου μισθού), και ΤΟΤΕ να δεις λύσεις που θα βρεθούν. Θα είναι σαν τις... χθεσινοβραδινές, μόνο που τότε το πλιάτσικο δεν θα το κάνουν οι "γνωστοί-άγνωστοι" παρακρατικοί, αλλά οι πραγματικά εξαθλιωμένοι, απελπισμένοι και άρα αποφασισμένοι, οικογενειάρχες που θα ψάχνουν γάλα για τα παιδιά τους.

  73. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/02/2012 11:59:44

    ΔΕν βλεπω κατι το θλιβερο.Τα μισα σχολια ειναι κατα της αποφασης του Σαμαρα.
    Αυτο ΔΕΝ συνεβαινε παλια οταν καποιοι νομιζαν οτι η ΝΔ πρεπει να γινει ενα μπλε ΚΚΕ και να ξεκινησει ανταρτικο και κατηγορουσαν τους αλλους για προδοτες.
    Ο Σαμαρας χθες κρατησε τη σταση που θα κρατουσε οποιοασδηποτε πολιτικος της παραδοσιακης Δεξιας,ο Καραμανλης,ο Κανελλοπουλος,ο Αβερωφ.
    ΟΛΟΙ οι μεγαλοι πολιτικοι της παραταξης κατηγορηθηκαν απο τους απατεωνες της κεντρο και αριστερο αριστερας για προδοτες αλλα αυτοι εφτιαξαν την Ελλαδα που γκρεμισε το ΠΑΣΟΚ.

    • S.R. avatar
      S.R. @ ψυχραιμια 13/02/2012 12:38:30

      Ψυχραιμια, φιλε, ετσι ειναι ακριβως οπως τα λες.... Για αλλη μια φορα με βρισκεις απολυτα συμφωνο.... Μην εκπληττεσαι που πολλοι "δεξιοι" ψαχνουν ενα "μπλε" Πασοκ.... Ανευθυνο, τζαμπαμαγκικο, και κρατικιστικο..... Αλλο που δεν γινεται πια, αλλα και που ο Σαμαρας δεν δειχνει ουτε διατεθειμενος, να το προτεινει....

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ S.R. 13/02/2012 13:01:37

        Οι ίδιοι "τιμώρησαν" τον Καραμανλή επειδή έστω και οριακά απέτρεψε τη ΝΔ να μετατραπεί ολοκληρωτικά σε γαλάζιο ΠΑΣΟΚ, άσχετα τι λένε για μη επανίδρυση του κράτους και "κουμπάρους".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ S.R. 13/02/2012 13:03:23

        Για περίμενε λίγες εβδομάδες, να δούμε μήπως ακόμα κι αυτά που όχι μόνο προτείνει, αλλά που λέει ότι "διασφαλίστηκαν" (δώρα, πάγωμα αντικειμενικών αξιών, μείωση μόνο κατώτατου μισθού), "δεν γίνουν πια"...

        Αλλά τότε δεν θα έχει κοινό για να τα εξηγήσει από τηλεοράσεως, γιατί ο κόσμος θα είναι στους δρόμους κάνοντας... "άλλα πράγματα", και οι τηλεοράσεις θα είναι κλειστές.

        • S.R. avatar
          S.R. @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:41:46

          Ισως πρεπει ολοι να καταλαβουμε οτι ΤΙΠΟΤΕ μα ΤΙΠΟΤΕ δεν ειναι διασφαλισμενο πια...Ειμαστε μια χρεοκοπημενη χωρα χωρις παραγωγη, με μικρα εσοδα ,οι τεχνητοι μισθοι και γενικα απολαβες που ειχαμε ,ηταν δανεικοι και ΠΑΝΕ οριστικα ... Το προβλεπτο μελλον θα συμπιεσει και αλλο το επιπεδο διαβιωσης μας, η κοινωνικη εκρηξη ( η πραγματικη ,οχι τα χτεσινα θρασυδειλα αλητακια της φαπας) ειναι σχεδον αναποφευκτη, και ο μονος δρομος ΑΡΓΗΣ ανακαμψης μας ,ειναι η προσελκυση ξενων επενδυσεων... Η δραχμη δεν φαινεται να επιλυει τιποτε απο αυτα (αλλιως η Ρουμανια και η Βουλγαρια θα ειχαν ηδη γινει παμπλουτες)... Αρα ο Σαμαρας το μονο πια που μπορει να κανει ,ειναι να προσπαθησει να φερει επενδυσεις , να υπερασπισθει τον εθνικο μας χωρο και πλουτο και ουσιαστικα, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ....Το κρατος θα εχει ολο και λιγωτερες δυνατοτητες για μισθους και προνοιες, οτι και να κανουμε... Προσωπικα ο καθενας πρεπει να δει τι μπορει να κανει για τον εαυτο του και την οικογενεια του στα δυσκολα χρονια που ερχονται και να μην περιμενει ,ματαια, απο το φαληρισμενο κρατος και τον οποιο ηγετη ,να του ξαναδωσει τον παλιο , ψευτικο και "δανεισμενο" "παραδεισο"...

  74. Afroditi avatar
    Afroditi 13/02/2012 12:03:46

    Κατά την προσωπική μου εκτίμηση ο ΑΣ έβαλε για άλλη μια φορά το πατριωτικό καθήκον πάνω από το προσωπικό και παραταξιακό συμφέρον. Γι'αυτό το λόγο και μόνο είναι άξιος σεβασμού. Χάνει φιλίες, χάνει υποστήριξη σε μια στιγμή που οι δημοσκοπήσεις έδιναν στη ΝΔ την πρωτιά. Ποιός άλλος πολιτικός ηγέτης θα έπραττε κάτι ανάλογο; Ποιός άλλος είχε να ρισκάρει περισσότερα;Φαντάζεστε τον GAP στη θέση του; Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω. Επιτέλους ας πάψουμε να σκεφτόμαστε με παραταξιακή συνείδηση και ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε με γνώμονα το συμφέρον της πατρίδας. Το διακύβευμα είναι τεράστιο. Η κουβέντα του ΑΣ σοφή: "από τη βεβαιότητα της καταστροφής επιλέγω την αμφιβολία της σωτηρίας"

  75. daddy avatar
    daddy 13/02/2012 12:03:59

    και να ρωτησω κατι κι εγω ??θα γίνουν άραγε ποτέ εκλογές ??? η μήπως θα απαγορευτούν με νόμο ???προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν θα γίνουν εκλογές στο προσεχές διάστημα....αν πάντως θέλει ο Σαμαράς να τηρήσει τις δεσμέυσεις του, ήδη απο σήμερα ρίχνει τη κυβέρνηση....και μια λεπτομέρεια που άκουσα χθές στη Βουλή...το PSI μπορεί για να ολοκληρωθεί να χρειασθεί μέχρι και οκτώ μήνες..αληθεύει κάτι τέτοιο ??/

  76. tak avatar
    tak 13/02/2012 12:05:49

    Κάνεις λάθος! Κανένας δεν τον λιβανίζει, γιατί αυτός δεν καταλαβαίνει από τέτοια!

  77. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 13/02/2012 12:07:56

    Προσωπικά πιστεύω ότι οι τόσες διαφοροποιήσεις και από τη ΝΔ και από το ΠΑΣΟΚ ήταν τελικα προϊόν οργανωμένου σχεδίου. Στη μεν ΝΔ κάποιος (πιθανόν ο Καμένος) έδωσε την προτροπή ότι όλοι θα στεγαστούν σε ένα νέο δεξιο αντιμνημονιακό κόμμα που θα πάρει σοβαρο ποσοστό στις εκλογές. Αντίστοιχα και στο ΠΑΣΟΚ κάποιος (Καστανίδης ή Κατσελη πιθανόν) έδωσε διαβεβαιώσεις σε όλο το¨"βαθύ ΠΑΣΟΚ" των συνδικαλιστών κλπ οι οποίοι πρωτοστάτησαν στην δημοσιονομική εκτροπή 30 χρόνια τώρα εκβιάζοντας για συντεχνιακά συμφέροντα.
    Στις επερχόμενες εκλογές (που καλό είναι να μην καθυστερήσουν γιατί θα εκτραφούν διάφορα "φίδια" στην πολιτική σκηνή) θα δούμε αυτό το κομματικό σκηνικό αλλά σε περίπτωση μη αυτοδυναμίας θα προτιμήσει να συνεργαστεί ο Σαμαράς πιθανώτατα με το "Βενιζελικό" ΠΑΣΟΚ μη τολμώντας να τα πάει με τους πρώην δικούς του που (εκ του ασφαλούς και εάν μπούν στη Βουλή) θα εκβιάζουν συνέχεια με πρόφαση το μνημόνιο...

  78. Γιώργος Ρ avatar
    Γιώργος Ρ 13/02/2012 12:09:12

    Ήταν ολέθριο(;) λάθος η στήριξη της κυβέρνησης Παπαδήμου από τον Αντώνη Σαμαρά.
    Αυτά που επακολούθησαν ήταν λίγο ως πολύ αναμενόμενα.

    Το θέμα τώρα είναι η διεξαγωγή εκλογών.
    Πότε θα γίνουν αυτές;
    Ο Αντώνης Σαμαράς είπε στις αρχές Απριλίου.
    Τα παπαδήμια παπαγαλάκια αφήνουν περιθώρια για αργότερα μιας και προέχει η υλοποίηση του PSI και η εκταμίευση του νέου δάνειου.

    Το κυριότερο , τι μετά τις εκλογές;
    Αν βλέπουμε τα πράγματα ψύχραιμα και καλόπιστα πρέπει να πούμε ότι αν πριν η αυτοδυναμία της ΝΔ ήταν δύσκολη μετά τα χθεσινά είναι σχεδόν ακατόρθωτη.
    Πως θα κυβερνηθεί η χώρα;
    Αν δεχθώ τον πυρήνα (;) -και αν έχω καταλάβει καλά- της επικρατούσας άποψης , ότι δηλαδή πρέπει η Ελλάδα να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι μέχρι να δοθεί γενικότερη λύση στην κρίση που επομένως θα περιλαμβάνει και εμάς , καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οδηγούμαστε αναγκαστικά σε συγκυβέρνηση
    ΝΔ , Πασοκ(σίγουρα του Βενιζελικού Πασοκ) και όποιων νέων σχηματισμών έχουν συγκλίνουσες απόψεις.
    Είναι γνωστό ότι την άποψη αυτή στηρίζουν στελέχη του Πασοκ αλλά και της ΝΔ.

    Ο Αντώνης Σαμαράς πήρε τις αποφάσεις του.
    Δεν μπορώ να βάλω σε συζήτηση το ποιον του ανδρός ούτε να αμφισβητήσω ότι κάνει ό,τι νομίζει ο ίδιος καλό για την πατρίδα.
    Προσωπικά πιστεύω πως κάνει λάθος.
    Εγώ απλώς σχολιάζω , αυτός παίρνει αποφάσεις κρίσιμες για την πορεία της χώρας.
    Το επόμενο διάστημα θα δείξει.
    Αν δικαιωθεί τότε αναμφισβήτητα θα είναι ο ηγέτης στην " νέα μεταπολίτευση".
    Διαφορετικά το όνομα του θα σβήσει όχι όμως και οι ελπίδες μας ότι κάτι καινούργιο θα γεννηθεί στο πολιτικό τοπίο αυτής της χώρας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γιώργος Ρ 13/02/2012 12:14:57

      Φεβρουάριο...αν θυμάσαι.
      Τώρα λέει για Απρίλιο.
      Ο Ιούνιος δε, είναι κοντά καθώς οι επικαιροποιήσεις αρχίζουν από τον Μάιο.

      ΥΓ


      Ετσι και αλλιώς εγώ όπως πολλές φορές έχω γράψει ήμουν είμαι και θα είμαι ΝΔ.
      Κάποιοι προσπαθούν να την κάνουν ΠΑΣΟΚ.
      Τα ωσαννά για τις εκκλησίες.
      Το ξανά έγραψα (αλλά δεν ανεβαίνουν όλα πλέον) ας είχε στήσει την Πέμπτη κάλπες στην Κ.Ο. (Δημοκρατία;) τώρα όπως λέει και ο φίλος αρχαίος σε άλλο σχόλιο ας αλλάξουν ή το Σύνταγμα ή τις λέξεις γιατί βουλευτής εννοιολογικά κάποια σχέση έχει με την βούληση...

      • nestrom avatar
        nestrom @ Ο Ιθαγενής 13/02/2012 12:43:11

        Σε συγχαίρω, γιατί ο άνδρας κρίνεται από την σταθερότητα των απόψεων.
        Πολλοί, τώρα που άλλαξε ο αρχηγός, άλλαξαν άποψη.
        Αυτό σίγουρα δεν ειναι χαρακτηριστικό σκεπτόμενων ανθρώπων αλλά άβουλων (στην καλύτερη περίπτωση) οπαδών.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ nestrom 13/02/2012 12:58:18

          Η έξοδος από την κρίση είναι η μία και μοναδική άποψη, οι στρατηγικές και οι τακτικές αλλάζουν βάσει των συνθηκών. Σταθερό στις τακτικές του είναι και το ΚΚΕ, για θυμήστε μου τι έχει προσφέρει τα τελευταία 30-40-50 χρόνια? Τουλάχιστον αυτό είναι αφελώς διασκεδαστικό, εσείς καταντάτε κουραστικά επικίνδυνοι.

      • Γιώργος Ρ avatar
        Γιώργος Ρ @ Ο Ιθαγενής 13/02/2012 13:07:38

        Αν σε όσα γράφεις στο υστερόγραφο (ωσαννά κλπ) συμπεριλαμβάνεις και μένα τότε δεν κατάλαβες αυτά που γράφω.

        • Γιώργος Ρ avatar
          Γιώργος Ρ @ Γιώργος Ρ 13/02/2012 13:12:46

          το σχόλιο για τον Ιθαγενή.

          nestrom
          Η σταθερότητα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε στις αρχές.
          Στις τρέχουσες πολιτικές απόψεις-θέσεις δεν είναι θέσφατο.
          Αρκεί η όποια αλλαγή να εδράζεται σε στέρεα βάση γιατί τότε μόνο μπορεί να πείσει.
          Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Γιώργος Ρ 13/02/2012 13:14:07

          ξεκάθαρα όχι.

  79. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 13/02/2012 12:10:15

    Δεν είναι σωστό να λοιδωρούμε όσους είπαν όχι, ιδίως όταν είναι τόσοι πολλοί. Ηταν πολύ δύσκολη απόφαση.
    Στηρίζω και θα συνεχίσω να στηρίζω τον Αντώνη και τη ΝΔ αλλά νομίζω ότι έκανε δύο λάθη:
    1. Υπερέβαλλε στον αντιμνημονιακό του αγώνα δίνοντας την εντύπωση ότι μπορούμε να πείσουμε την τρόϊκα για αλλαγή πολιτικής συνολικά. Θα έπρεπε να ήταν πιο επιφυλακτικός.
    2. Δεν προέβλεψε σωστά το τι θα συνέβαινε χθες στην ΚΟ. Αν ήξερε ότι 20 και πλέον βουλευτές θα έλεγαν όχι, θα χειριζόταν το θέμα της κομματικής πειθαρχίας κατά τον ίδιο τρόπο;

    • tak avatar
      tak @ Kώστας Θ. 13/02/2012 12:19:15

      Για το πρώτο θέμα, νομίζω πως οι εξηγήσεις του ήταν επαρκείς. Όσο για την πρόβλεψη, δε χρειαζόταν. Τους ξέραμε όλους και επειδή ήταν αυτοί, δε θα έπρεπε ποτέ να αφήσουν τον ηγέτη τους έκθετο στο πεδίο της μάχης. Ακόμα θα πρέπει να σημειωθεί -και θυμάστε νομίζω- πως ο ίδιος πήρε αποφάσεις και κατά του εαυτού του, θα έλεγε κάποιος, υπέρ του λόγου τους και της εντιμότητάς του, λέω εγώ, στο Μακεδονικό. Η πλεκτάνη του Μητσοτάκη και η μπλόφα του Έβερτ, δεν άλλαξαν την απόφαση εντιμότητας του Σαμαρά.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ tak 13/02/2012 12:40:45

        Συμφωνώ με τις αποφάσεις του Σαμαρά επί της ουσίας. Δεν μπορούσε να κάνει διαφορετικά.
        Μην ξεχνάμε όμως ότι και αυτοί που ψήφισαν όχι, το κάνανε με κόστος. Θα μπορούσαν να υπακούσουν και να σώσουν το τομάρι τους πολιτικά.
        Απλά θέλω να πω ότι, όταν τόσοι πολλοί (και μάλιστα ακραιφνείς Σαμαρικοί) ψηφίζουν όχι, τότε θα πρέπει ψύχραιμα να δούμε τι πραγματικά έφταιξε, αντί να τους ρίχνουμε στο πυρ το εξώτερον.

        • tak avatar
          tak @ Kώστας Θ. 13/02/2012 12:57:40

          Εγώ ιδιαίτερα δε θα τους έστελνα ποτέ στο πυρ το εξώτερο. Μερικοί από αυτούς είναι φίλοι κολλητοί και συναγωνιστές από τα παλιά στο πεδίο της μάχης... Αλλά δεν έπρεπε να παρακούσουν τον Αντώνη -τον ξέρουν καλά άλλωστε, ενώ και ο ίδιος στην ομιλία του απευθύνθηκε ιδιαίτερα σ' αυτούς- ιδιαίτερα από τη στιγμή που μπήκαν στο στενό του κύκλο. Όταν μπαίνεις στα ενδότερα, το να γυρίσεις τις πλάτες, θα έλεγα πως μοιάζει με -δε θέλω να το πω- προδοσία! Φυσικά μιλάω γι αυτούς, οι οποίοι έφτασαν σε επίπεδο alter ego. Τραγικό ασφαλώς για τον Αντώνη η θυσία των φίλων, αλλά έπρεπε να το περιμένουν! Οι ηγέτες δεν βάζουν κανένα μπροστά στο γενικό καλό ούτε τους εαυτούς τους.

  80. tak avatar
    tak 13/02/2012 12:11:38

    Αφροδίτη έχεις απόλυτο δίκιο... Αυτό έκανε, για μια φορά ακόμα, αδικώντας τον εαυτό του. Μη νομίζεις πως θα πάρει έστω και ένα ευχαριστώ, από τους εσωτερικούς "μπαχαλάκηδες", που δε βάζουν την κούτρα τους κάτω να σκεφτεί... Και ούτε που καταλαβαίνουν τι ακριβώς λέει, αυτό που εσύ σημειώνεις. Δυστυχώς δεν θα ήθελα εγώ και όποιος άλλος, να τον αποκαταστήσει η ιστορία... Θα χαιρόμουν, πριν από αυτή, να τον αποκαταστήσει η ζωή...

  81. kastroHEL avatar
    kastroHEL 13/02/2012 12:13:06

    +10000000000000000000

  82. k. avatar
    k. 13/02/2012 12:14:31

    κάποιοι γίνατε πασόκοι στη λογική και ούτε που το καταλάβατε. αυτή είναι η πραγματική νίκη της πασοκάρας. όλοι ομοιωθήκαμε στη λογική τους. Αηδία!

  83. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/02/2012 12:17:03

    Α, να θυμίσω και κάτι. Τα αντίστοιχα γεγονότα στην Αργεντινή έγιναν το Δεκέμβριο του 2001. Κατακαλόκαιρο, στο νότιο ημισφαίριο. Όπως ο Ιούνιος και ο Ιούλιος εδώ...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:16:00

      Σαν τους Γιεχωβάδες είσαι. Θα περιμένεις από φεγγάρι σε φεγγάρι να γίνει η Ελλάδα στάχτη και μπούλμπερη. Αμ δε. Θα χάσεις τα νιάτα σου περιμένοντας.

  84. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/02/2012 12:20:06

    Ο Α.Σ χθες έκανε το αυτονόητο. Περιχαράκωσε την παράταξη και δήλωσε περίπτρανα ότι ΕΝΑΣ είναι ο Αρχηγός και το Αρχηγό πρέπει να τον σεβόμαστε στις αποφάσεις του, διαφορετικά διαλλέγουμε το δρόμο της απωλείας.
    Αυτοί που έμειναν αλλά και οι νέοι που θα έρθουν - γιατί θα έρθουν - θα μείνουν και θα εισέλθουν με πλήρη γνώση των απαιτήσεων του Α.Σ.
    Οι εκλογές που θα έρθουν και η προεκλογική εκστρατία, της οποίας την περίοδο διανύουμε, θα είναι από τις πιο σκληρές. Πρόγευση έχουμε ήδη πάρει.
    Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι και ΟΧΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ που λέει και ο Α.Σ.

  85. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 13/02/2012 12:26:27

    Στο κύριο άρθρο της, η εφημερίδα - σύμβολο του μνημονίου "Καθημερινή", διαπιστώνει με έκδηλη ικανοποίηση ότι ο Σαμαράς "διέβη το Ρουβίκωνα".
    Μήπως ανέμενε κανείς "αναγνώριση" της "υπεύθυνης στάσης" του Προέδρου?
    Λουστείτε τώρα τα ντοράκια και τα πασόκια, που έχουν ήδη ξεσαλώσει χαιρέκακα, στα διάφορα Βήματα και Σκάι.
    Γίναμε η χλεύη των ηττημένων ...

    ΥΓ
    Ακόμη κι αν κανείς υποστηρίζει 100% την στάση Σαμαρά, το λυντσάρισμα των διαφωνησάντων και η αναπαραγωγή παραμυθιών περί "οργανωμένου σχεδίου αμφισβήτησης" δεν είναι μόνο χυδαία και εμετικά, είναι κάτι πολύ χειρότερο: πασοκικά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Καβαλιώτης 13/02/2012 12:35:30

      -Τσίμας, χθες: "απόψε διαλύθηκε οριστικά το πολιτικό σύστημα".
      -Ντόρα, χθες: "η Δημοκρατική Συμμαχία είναι κόμμα που δεν έχει τις διαγραφές στις πρακτικές του" (σ.σ. με αφορμή τη διαφοροποίηση Αυγενάκη).

      Και οι δύο, γελούσαν κάτω απ' τα μουστάκια τους και φαινόταν...

  86. Afroditi avatar
    Afroditi 13/02/2012 12:30:24

    Είναι αλήθεια πως και εγώ ελπίζω να τον αποκαταστήσει η ζωή. Όσο για τους εσωτερικούς μπαχαλάκηδες για τους οποίους μιλάς είναι αυτοί, που έτριβαν τα χέρια τους με τις δημοσκοπήσεις και τώρα φοβούνται μήπως χάσουν τις θεσούλες, που ονειρεύονταν. Μακάρι λοιπόν με αφορμή την υπερψήφιση του νομοσχεδίου και την επιβολή κομματικής πειθαρχίας να ξεκαθαρίσει η ήρα από το στάρι και να βγουν μπροστά οι υγιείς δυνάμεις της κοινωνίας.

    • tak avatar
      tak @ Afroditi 13/02/2012 12:39:21

      Οι υγιείς δυνάμεις της κοινωνίας Αφροδίτη, έτρεμαν στην ιδέα του να παρασυρθεί ο Αντώνης Σαμαράς από τις σειρήνες της εξαλλοσύνης. Μπορεί αυτή τη στιγμή να μη τους βλέπουμε εδώ, επειδή δεν έχουν την όρεξη και την άνεση ίσως, να κοντράρουν τους εθνο-παράφρονες, αλλά όταν θα μιλήσουν, θα σταθούν στην ουσία του πράγματος. Η υπεύθυνη στάση του Αντώνη Σαμαρά, τράβηξε τη χώρα έστω και ένα βήμα από το χείλος του γκρεμού. Ας φροντίσουν οι διάφοροι ... ΟΧΙδες να τη σπρώξουν ξανά στο γκρεμό! Δεν έχουν πέσει από εκεί και δεν ξέρουν πόσο οδυνηρό είναι...

  87. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/02/2012 12:31:02

    & φίλε μου έχει και άλλα ο χθεσιμός Νόμος πλέον:

    κατάργηση φοροαπαλλαγών, αύξηση ΔΕΗ, αύξηση ΟΣΕ και εισιτηρίων, αναστολή ωριμάνσεων, επανακαθορισμός (Μάιος - Ιούνιος) των κατώτατων μισθών, αύξηση συμμετοχής στα φάρμακα....

    Η διαφορά του 2008 με το 2012 είναι ότι Ιούνιο Ιούλιο θα τα καίνε οι πατεράδες.
    Ας αναλογιστεί δε κάποιος ότι η Ισπανία δεν έχει συσσίτια me 5.000.000+ άνεργους, εδώ θα έχει όμως φωτιές γιατί 1,000,000+ δεν θα έχουν να χάσουν τίποτα και οι υπόλοιποι (πλην αρεστών) θα προσπαθούν να ζουν με 400€....όταν πεινάσουν τα παιδιά μας θα τα ξανά πούμε σίγουρα ΝΑΙ.

  88. firiki2010 avatar
    firiki2010 13/02/2012 12:33:13

    1 Μπορεί να συμφωνώ με την κίνηση Σαμαρά ως αναπόφευκτη (με βάση τα κοινοβουλευτικά ήθη που έχουμε στην Ελλάδα) αλλά δεν το βρίσκω σωστο να απαξιώνονται από τους σχολιαστές στελέχη, τα οποία μάλιστα πριν λίγο καιρό επαινούντο και μάλιστα επειδή ήταν "Σαμαρικά". Τόσο καιρό σε κάποιους δεν έκαναν οι "άλλοι" τώρα δεν αρέσουν ούτε οι "δικοί τους" . Τρώμε τις σάρκες μας!
    2 Ολοι κατά τη συνείδηση τους ψηφίζουν τελικά . Απλά τυχαίνει να έχουν διαφορετική εκτίμηση για την κατάσταση ή μετράνε διαφορετικά το θέμα της προσωπικής τους πολιτικής επιβίωσης.
    3 Η πολιτική Σαμαρά αυτή τη στιγμή στηρίζεται από αυτούς που κατά καιρούς πολλοί ήθελαν εκτός ΝΔ. Αντίστοιχα στο ΠΑΣΟΚ οι διαγραφέντες είναι ως επί το πλείστον "Παπανδρεϊκοί". Εμένα προσωπικά αυτό με βάζει σε σκέψεις : α)Πέρα απο τα προσωπικά παιχνίδια πολιτικής επιβίωσης μήπως και τα κόμματα με τα βλέμματα στραμμένα στο μέλλον θέλουν να διατηρήσουν μια "αντιμνημονιακή" χροιά στα πλαίσι του "και ο σκύλος χορτάτος και η πίττα ολόκληρη";;;; β) Μήπως νοοτροπίες και οπτικές που διατρέχουν ολόκληρο το πολιτικό φάσμα σήμερα λόγω της κρισιμότητα της κατάστασης βγαίνουν "στον αφρό";;;; Μήπως δηλαδή πάμε σιγά σιγά σε ένα οριζόντιο διαχωρισμό που κάνει τον κλασσικό "αριστερά-δεξιά" ακόμα πιο αντιλειτουργικό απ΄ό,τι εδώ και δεκαετίες είναι;;;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ firiki2010 13/02/2012 12:36:43

      back - up
      Μόνο που μπορεί να φέρει κατάρρευση μέσο διάσπασης.
      Καθώς το restore δεν είναι πάντα επιτυχημένο αν έχει κρασσάρει ο δίσκος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ firiki2010 13/02/2012 12:41:55

      Ακόμα και ο νεοφιλελεύθερος Κύρτσος, που μήνες τώρα θεωρεί "απαραίτητα" τα σκληρά μέτρα αυτού του τύπου, σήμερα το πρωί απορούσε λέγοντας "πώς είναι δυνατό να διαγράφεις κάποιους που υποστήριξαν τη θέση που είχες εσύ ο ίδιος μέχρι πριν από δύο βδομάδες", ενώ παράλληλα ανέφερε και τις αντίστοιχες πρακτικές στο βρετανικό κοινοβούλιο, όπου οι διαφοροποιούμενοι ναι μεν "προειδοποιούνται" ότι π.χ. δεν θα δουν υπουργείο ποτέ, αλλά διαγραφές δεν γίνονται.

      Αλλά, θα μου πεις, εμείς δεν είμαστε Αγγλία, τι σχέση έχουμε εμείς με τους "κοκκινολαίμηδες"...

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:00:45

        Μαλλον ο Κύρτσος δεν κατάφερε να καταλάβει τι είπε ο Σαμαράς αυτές τις μέρες στις ομιλίες του. Γιατί ξεκαθάρισε ότι άλλα ήταν τα δεδομένα πριν δύο χρόνια και διαφορετικά είναι τα δεδομένα τώρα.

        Ούτε οι βουλευτές αυτοί κατάφεραν να καταλάβουν.
        Άκουσα πολύ προσεκτικά τι είπε στην κοινοβουλευτική ομάδα (και στη δευτερολογία του) και τι είπε και χθες στη Βουλή.
        Τους είπε 2 πράγματα πολύ σημαντικά, που αφορούν το μέλλον της χώρας και δεν τους έδωσαν την απαραίτητη βαρύτητα.
        1. Τους είπε οτι η ΝΔ είναι τώρα η μόνη συντεταγμένη δύναμη ανάμεσα στο χάος. Και ταυτόχρονα είναι η μόνη πολιτική δύναμη που πραγματικά φέρει την ευθύνη της ευρωπαϊκής πορείας της χώρας.
        2. Τους είπε ότι θα είναι λάθος να περάσουν στον κόσμο την άποψη ότι από εδώ και πέρα θα είναι οτιδήποτε εύκολο για την Ελλάδα. Ο ίδιος είπε οτι η ΝΔ ως κυβέρνηση θα έχει να κάνει δύσκολες επιλογές, όχι εύκολες.

        Αυτά δεν τα μέτρησαν. Έπρεπε να τα μετρήσουν πολύ περισσότερο.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ανδρομέδα 13/02/2012 13:08:52

          Η αποφράδα 10η Νοεμβρίου (2011), τότε δηλαδή που ο λαός διαβεβαιωνόταν (και εκτονωνόταν τεχνηέντως η δυναμική του) για "κυβέρνηση ειδικού σκοπού", "χωρίς κανένα άλλο μέτρο, μόνο την ψήφιση του PSI και της δανειακής", μήπως απέχει κι αυτή "δύο χρόνια" από τώρα;

          Ή μήπως τα "δεδομένα" ήταν διαφορετικά στις 10 Νοεμβρίου; Γιατί εγώ, τον ίδιο ακριβώς εκβιασμό θυμάμαι ότι έκαναν οι ευρωναζί τότε, τον ίδιο και τώρα. Και οι συνέπειες, ίδιες θα ήταν τότε, ίδιες και τώρα.

          Είπαμε ρε παιδιά, φιλότιμη η προσπάθειά σας, αλλά μην υποτιμάτε και τη νοημοσύνη μας κιόλας...

          • Ανδρομέδα avatar
            Ανδρομέδα @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:18:53

            Κοίτα νομίζω οτι οι βουλευτές έμειναν κολλημένοι στα 2 χρόνια πριν και περισσότερο μέτρησε μέσα τους ότι τότε είπαν όχι στο πρώτο μνημόνιο και γιαυτό δεν μπορούσαν τώρα να πουν ναι στο δεύτερο.
            Εγώ εκτιμώ ότι δεν συνειδητοποίησαν τη χρονική απόσταση και που βρισκόμαστε σήμερα. Πιστεύω ότι βρίσκονταν πολύ πίσω και από το Νοέμβριο.
            Όχι δεν απέχει 2 χρόνια ο Νοέμβριος, και τότε το Νοέμβριο στήριξαν τη μεταβατική κυβέρνηση για να σταθεροποιήσει τη χώρα εντός Ευρώπης, να γίνει το κούρεμα και να πάμε ομαλά σε εκλογές. Τι θα έπρεπε δηλαδή τώρα να λειτουργήσουν αντίθετα με αυτούς τους στόχους; Αυτό είναι συνεπές; Το σημαντικότερο είναι να γίνει το κούρεμα, ο Σαμαράς δεν είναι τώρα ο Πρωθυπουργός να μπορεί να ελέγχει τα πάντα. Μην το ξεχνάς αυτό.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Αυριανιστής 13/02/2012 13:21:18

        Ο Καραμανλής έγινε πρωθυπουργός όταν ξαπόστειλε τον Δούρειο ίππο Κύρτσο. Οτι λέει και ξελέει (καταγέλαστος αποτυχημένος και φεσαδόρος είναι) να ξέρεις ότι το σωστό είναι το αντίθετο. Ολοι οι υπάλληλοί του είναι πασόκοι, γραφείο τύπου βουλευτών του Πασόκ.

  89. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 13/02/2012 12:38:01

    για ποια πλεκτανη μιλατε?

    οι 21 που καταψηφισαν χθες εκαναν το αυτονοητο, ψηφισαν αυτο που ηθελαν οι ψηφοφοροι τους...

    αυτους αλλωστε σε μια δημοκρατια πρεπει να σεβονται

    • Tassos avatar
      Tassos @ Δραγουμης 13/02/2012 13:22:35

      Τους ρώτησαν? Η τσαμπίκα και η Κουντουρά τους ρώτησαν? μη με κρατάς σε αγωνία.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Δραγουμης 13/02/2012 15:11:30

      Οι βουλευτές δεν εκλέγονται με κάποιου είδους περιορισμένη εντολή, ούτε για να κάνουν αυτό που υποτίθεται ότι θέλουν οι ψηφοφόροι τους Εκπροσωπούν το έθνος. Και βεβαίως ισχύει και αυτό που λέι ο Tassos. Τους ρώτησαν τους ψηφοφόρους τους;

  90. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/02/2012 12:40:08

    Εννοείται αυτούς που φωνάζανε να πει όχι ο Σαμαράς μόνο και μόνο για να πάρει εύκολη αυτοδυναμία σε μια ρημαγμένη χώρα? Ναι, τόσο εγωιστικά μόνο οι ΠΑΣΟΚοι σκέφτονται.

  91. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/02/2012 12:47:51

    Αδέξιε Δεξιέ θα θέσω ένα απλό ερώτημα:

    -Αν πριν το ΣΚ γινόταν στην Κ.Ο. ένας γόνιμος διάλογος
    -Το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ έβγαινε από τη ψηφοφορία των βουλευτών (και να μην πιέζουν κάποιοι τα ΟΧΙ με προσωπικές επαφές και συναντήσεις)
    -Η κομματική πειθαρχία βασιζόταν στο αποτέλεσμα της εσωκομματικής κάλπης.
    -Ποιος θα μπορούσε να διαφωνήσει με οποιαδήποτε διαγραφή που αντίκειται σε αποτέλεσμα ψηφοφορίας;

    Η κομματική πειθαρχία επιβάλλεται αυτοβούλως όταν είναι αποτέλεσμα διαδικασιών.

    Μερικοί ξεχνούν και τις υποχρεώσεις αλλά και τα δικαιώματα που απορρέουν από την Δημοκρατία.
    Έχουμε εμπλακεί σε μια ατέρμονη δε συζήτηση, γιατί δεν έγινε (κατά την προσωπική μου γνώμη) ότι έπρεπε να γίνει.

    ΥΓ

    όσο για όσους λοιδορούν χλευάζουν ή βρίζουν όποιον διαφωνεί το σύστημα ΠΑΣΟΚ που έχουν ενστερνιστεί εξυπηρετούν.

  92. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 13/02/2012 12:49:54

    Ο ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΦΕΤΕΡΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ


    Οι δυνάμεις της αριστεράς (Κουβέλης,Τσίπρας) λένε και ξανα λένε απο τα ΜΜΕ :

    Οτι θα σχεδιάσουν την πολιτική τους πρόταση στην κατεύθυνση της ρεαλιστικής αριστεράς ο πρώτος και στην κατεύθυνση των συγκλίσεων του προοδευτικού-αριστερού χώρου ο δεύτερος εν όψη των επερχόμενων εκλογών.

    ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ για να κάνουν αυτόν τον σχεδιασμό δεν τον πλήρωσε η αριστερά αλλά ο Αντώνης Σαμαράς με την ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΕΘΝΙΚΑ ΣΤΑΣΗ που κράτησε την χώρα μακριά απο την άτακτη χρεοκοπία και την προαναγγελία των εκλογων που έκανε για την 'εμπρακτη ανατροπή της κατηφόρας.

    Συμπέρασμα: 1)Η αριστερά σχεδιάζει στην πλάτη του Σαμαρά (αυτός πλήρωσε τον πολιτικό χρόνο ) με το ΝΑΙ και όχι η αριστερά με το ΟΧΙ που θα οδηγούσε αυτόματα στην άτακτη χρεοκοπία΄.

    2) Οι 20 βουλευτές του Αντώνη Σαμαρά ας μας αποδείξουν εαν με την στάση τους ενίσχυσαν την πολιτική στρατηγική του Προέδρου ή την αποδυνάμωσαν .

    Ο Κωστής Παλαμάς σε ένα ποιημά του λέει : Είναι μέσα στους σκυφτούς τα παλικάρια και στους σκυμμένους οι στρατιώτες.

    Νομίζω οτι για μία ακόμη φορά(ε δεν είναι και η πρώτη) ο Πρόεδρος πρέπει να πάρει το δεσάκι του στον ώμο και να συναντήσει ο ίδιος τον λαό σε ολόκληρη την χώρα μιας και κάποιοι 'αξιωματούχοι' που κληρονόμησε δεν είναι πρόθυμοι και ικανοί να το κάνουν.

    Οι απλοί άνθρωποι ,οι απλοί πολίτες,ο λαός θα ανταποκριθεί με ακόμη μεγαλύτερο πάθος δίπλα του.Ο χρόνος των εκλογών που πρότεινε ειχει την σημαιολογία του.Η 8η Απριλίου είναι η Κυριακή των Βαίων.

    Ο λαός θα ανταμείψει αυτόν που πάλεψε και παλεύει για να μιλήσει ο λαός(το πλήρωσε σε κομματικό επίπεδο ακριβά).

    Η δημοκρατία είναι πόνημα-γέννημα-εφεύρημα του Ελληνικού πολιτισμού.Η δημοκρατία θα τιμήσει αυτούς που την τιμούν.

  93. kotstak avatar
    kotstak 13/02/2012 12:51:14

    Νομίζω, ότι από πλευράς βουλευτών της ΝΔ, διαφώνησαν οι βουλευτές αυτοί που δεν είχαν την ευφυΐα να αντιληφθούν τους ελιγμούς του Σαμαρά.
    Εάν ο συλλογισμός μου είναι σωστός, μακροχρόνια οι επιπτώσεις από τη διαγραφή τους θα είναι θετικές, και για τη ΝΔ, και για την πατρίδα.

    Οι μειωμένης ευφυΐας άνθρωποι, αργούν να αντιληφθούν τις στρατηγικές και τακτικές επιλογές, των πιο ευφυών. Θα αποτελέσουν την κομματική “πελατεία” του νέου κόμματος που θα δημιουργηθεί.
    Ο αντιπροσωπευτικός τίτλος, του υπό εκκόλαψη αυτού κόμματος, είναι:
    “Το κόμμα των αεροψεκασμένων”.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΣΣαλονικιοΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΣΣαλονικιοΣ @ kotstak 13/02/2012 14:48:43

      Αναρωτιεμαι ποσο θετικες θα ειναι οι επιπτωσεις για την πατριδα,αν διαγραφουν απο την πολιτικη σκηνη οι 200 που ψηφισαν θετικα εχθες το βραδυ στη βουλη.....!!!
      απλα ενας δικος μου συλλογισμος-απορια...

      • kotstak avatar
        kotstak @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΣΣαλονικιοΣ 13/02/2012 16:08:18

        Το ίδιο πράγμα ΔΕΝ το ψηφίζουν όλοι για τον ίδιο λόγο.

        Δεν υπάρχει όσμωση, μεταξύ αυτών που έφεραν την τρόικα ψήφισαν το μνημόνιο και την δανειακή, και αυτών που ψήφισαν τη δανειακή για να απαλλαγούμε το συντομότερο από τρόικες και να αρχίσουμε να διαπραγματευόμαστε σοβαρά.

        Δες ποιοι ψήφισαν "ΟΧΙ" και θα βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα …

  94. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 13/02/2012 13:00:10

    Ο αρχηγός σ΄ενα κόμμα χαράζει την τακτική του κόμματος. Αυτό είναι ένα άγραφο συμβόλαιο τιμής, που εξασφαλίζει σ΄εναν κομματικό σχηματισμό την ενότητα και την πορεία προς την εξουσία.
    Όταν ο αρχηγός σου , που γνωρίζει όλα τα δεδομένα, παίρνει μια απόφαση ,ακόμα κι΄αν έχεις αντίθετη άποψη πρέπει να κάνεις πίσω ,αν δεν μπορείς να τον πείσεις για την ορθότητα της άποψής σου.
    Τι πετυχαίνουν οι βουλευτές που διαφώνησαν;
    Ν΄αλλάξει η στάση του κόμματος και του αρχηγού της, ειδικά σ΄ένα τέτοιο μείζον θέμα όπως η χθεσινή ψηφοφορία; προφανώς όχι.
    Να αμφισβητήσουν τον αρχηγό τους; Με ποιό ανάστημα, ποιό επιχείρημα, όταν αυτός ο αρχηγός εξελέγη από τον ίδιο το λαό;
    Να αποδυναμώσουν το κόμμα αυτό που αποτελεί σήμερα την μόνη σοβαρή πρόταση εξουσίας μέσα σ΄ολο το πολιτικό φάσμα; Γιατί; Μήπως επειδή καταρρέει το ΠΑΣΟΚ, θάπρεπε να φανεί οτι καταρρέει και η ΝΔ;
    Ποιους εξυπηρετεί αυτή η εικόνα; Μήπως αυτό το αδίστακτο ¨κατεστημένο¨στη χώρα, που χρόνια τώρα λυμαίνεται και απομυζά αυτόν τον τόπο;
    Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά, οτι ο Α. Σαμαράς, δεν είναι αρεστός του συστήματος, μέσα και έξω από τη χώρα, γιατί ξεστρώνει το τραπέζι που στρώνουν σε βάρος αυτού του λαού και αυτής της χώρας.
    Αλλά ο ίδιος ο Σαμαράς , όπως και μεις όλοι που τον ψηφίσαμε και τον εμπιστευτήκαμε, ξέρει πολύ καλά, οτι η δύναμή του δεν είναι ούτε οι λιγόψυχοι, ούτε οι μετρίου αναστήματος κομματικοί αξιωματούχοι που ξέμειναν από τον παρελθόντα χρόνο, ούτε αυτοί που δεν τους έταξε αξιώματα, αλλά ο απλός λαός.
    Εκεί είναι η δύναμη του Α. Σαμαρά και η αλήθεια που αποπνέει η στάση του, ο λόγος του , οι πράξεις του.
    Όποιος δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει, τι είναι σήμερα ο Α. Σαμαράς, είναι άξιος της τύχης του.
    Εμείς που καταλαβαίνουμε, θα είμαστε πάντα κοντά του και δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο σε καλό. Τώρα του λύνονται και τα χέρια , ώστε ν΄αναδείξει νέους ανθρώπους μέσα στο κόμμα του, άξιους, σύγχρονους, μορφωμένους με μια παιδεία έξω από τα συνηθισμένα.

  95. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/02/2012 13:05:05

    Χάθηκε η απάντηση στη μετάφραση. Απλά πάει σε όσους κόπτονται για όσους έμειναν.

  96. irida avatar
    irida 13/02/2012 13:07:04

    ++1000000

  97. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 13/02/2012 13:13:54

    ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ;

    Πολύ τεντωμένα τα νεύρα στους κόλπους των βουλευτών της ΝΔ χθες το βράδυ. Ανάλογη ένταση επικρατούσε στο γραφείο του Καραμανλή στη Βουλή όπου ο πρώην πρωθυπουργός προσπαθούσε να μεταπείσει αρκετούς βουλευτές να αλλάξουν την απόφαση τους και να υπερψηφίσουν τη νέα δανειακή σύμβαση. Ένας από τους παλαιούς κοινοβουλευτικούς που μπήκε στο γραφείο του κάποια στιγμή λίγο πριν την ψηφοφορία ακούστηκε να λέει σε δύο από τους αμετανόητους : «τι πάτε να κάνετε; Δεν βλέπετε ότι καταστρέφετε ο κόσμος; Είναι ο Καραμανλής προδότης που θα ψηφίσει ΝΑΙ κι εσείς οι πατριώτες;»!

    ΔΓ

    • tak avatar
      tak @ Αυτόνομος 13/02/2012 13:18:38

      Αυτό και μόνο, τα λέει όλα! Αν διαφωνούσε ο Καραμανλής, θα υπήρχε θέμα...

      • Ioustinianos avatar
        Ioustinianos @ tak 13/02/2012 18:28:35

        Να σαι σίγουρος, όπως κι εγώ είμαι, πως ποτέ ο κ. Καραμανλής δεν θα διαφωνούσε.

    • occultist avatar
      occultist @ Αυτόνομος 14/02/2012 01:01:25

      Αυτόνομος είπε:
      ''ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ;''
      Φυσικά και ΟΧΙ. Αλλά το γεγονός οτι δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα προβλήματα που αντιμετώπισε κατά την πρωθυπουργία του, ο περίγυρός του από Αρούλιδες, Ντορίτες, Κυριάκους, Πάκιδες, Σουφλιάδες, η κάλυψη στην Δ.Ε.Θ του κ. ' Οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό', και τέλος η δραπε΄τευσή του απο την πρωθυπουργία και παράδοση της χώρας στα νύχια του gap, ΔΕΝ αποτελούν εχέγγυο ορθής πολιτικής κρίσης.

  98. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 13/02/2012 13:19:17

    Δυστυχώς επαληθεύομαι.Ο Γιωργάκης μέχρι στιγμής αποδεικνύεται Γιώργαρος.Ο Σαμαράς την πάτησε ή συντρέχουν άλλοι λόγοι σκοτεινοί που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν γνωρίζομε. Κατάφερε να διαλύσει την ΝΔ.Χθές πήγα σε ένα πρακτορείο ΠΡΟΠΟ και όλοι βρίζαν τον Σαμαρά.Κατάφερε τα ακατόρθωτα ,να ασχολούνται όλοι αρνητικά μαζί του και κανένας με τον Γιωργάκη.Αν διαγράψει τους βουλευτές και απο το κόμα, δεν βλέπει πρωθυπουργία ούτε την δευτέρα παρουσία.Σταματήστε να τον ηρωποιείτε γιατί θα τρίζουν τα κόκαλα των ηρώων.Απο εμένα πάντως ψήφω αν τους διαγράψει και δεν γίνουν εκλογές μέχρι 8 Απριλίου δεν παίρνει.Το κόμα δεν είναι τσιφλίκι κανενός ανήκει στους ΝΔ.

  99. Παύλος avatar
    Παύλος 13/02/2012 13:19:19

    Πράγματι, όταν είναι να μας πάρει ό,τι έχουμε και δεν έχουμε δεν αστειεύεται....

  100. factorx avatar
    factorx 13/02/2012 13:20:24

    Φυσικά και οι βουλευτές εκλέγονται από τον λαό, μόνο σε αυτόν δίνουν λόγο και όχι στα κανάλια και τους εκδότες - οι απλοί ψηφοφόροι συναλλάσονται με την διαπλοκή και παρακαλάνε έστω για ένα λεπτό στα παράθυρα. Κατόπιν του΄θυτων πρέπει να απαντήσουμε στα εξής ερωτήματα:

    Κάθε βουλευτής της ΝΔ που διαφωνούσε θα μπορούσε σε όλους τους τόνους να εκφρασει την αντίθεσή του και τις αγωνίες του για να καλυφθεί στους ψηφοφόρους του και μετά να στηρίξει την απόφαση του αρχηγού (σωστή ή λάθος).

    Αντι γι αυτό όμως μαθαίνουμε οτι:

    1. ορκίστηκαν μεταξύ τους να μην αλλάξουν γνώμη
    2. Ορισμένοι εξ αυτών έλεγαν στο καφενείο της Βουλής "εγώ θα ρίξω τον Σαμαρά"

    Κατόπιν τούτων όλοι βγάζουν τα συμπεράσματά τους , την στιγμη μάλιστα που η ΝΔ όδευε προς την αυτοδυναμία

    • occultist avatar
      occultist @ factorx 14/02/2012 01:08:27

      factorx είπε:
      ''2. Ορισμένοι εξ αυτών έλεγαν στο καφενείο της Βουλής “εγώ θα ρίξω τον Σαμαρά”

      Ονόματα Factorx παρακαλώ. Να δεις πως θα φρακάρει το ηλεκτρ. ταχυδρομ. τους απο μπιν**λ77 κια.

  101. Tassos avatar
    Tassos 13/02/2012 13:24:08

    Δώσε το όνομα του αχρείου. Αν το δώσεις θα δώσω και γω το δικό μου δημοσίως για να ξέρει ποιός θα τον "περτσινώσει".

  102. Tonia G. avatar
    Tonia G. 13/02/2012 13:43:18

    Μια πρόβλεψη: Το αντιμνημονειακό σχήμα που θα προκύψει θα είναι η πρώτη δύναμη στον ευρύτερο χώρο της Κεντροδεξιάς. Όσοι ψήφισαν το Πρώτο ή το Δεύτερο Μνημόνιο θα καταποντιστούν.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Tonia G. 13/02/2012 14:01:05

      Κίνηση Βόλβης, ΔΗΑΝΑ, ΠΟΛΑΝ, ΔΗΣΥ κοκ. Σε λέει τίποτε?

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Tassos 13/02/2012 15:13:49

        Εσύ είσαι μνημονιακός τελικά; Πρέπει να αποφασίσεις.
        Μνημόνιο ή ΟΧΙ;
        Δεν μπορεί να είσαι και τα δύο!

        • tak avatar
          tak @ Tonia G. 13/02/2012 17:28:34

          Πρώτη δύναμη; Σε ποια χώρα;

  103. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/02/2012 13:50:02

    Η μονομερής στάση πληρωμών στους εξωτερικούς δανειστές με παραχώρηση της απαραίτητης περιόδου χάριτος μέχρι να ανορθωθεί η οικονομία και να μπουν σε τάξη τα δημοσιονομικά μας ήταν και παραμένει η μόνη ρεαλιστική προοπτική διεξόδου από τη κρίση. Το ξέρουν αλλά δεν το θέλουν όλοι αυτοί που αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς.
    Πώς θα πληρώσουμε 260 δις € για τοκοχρεωλύσια μέχρι το 2015 με τα 130 δις που δανειζόμαστε τώρα ( το χρέος δεν μειώνεται Πρόεδρε που έλεγες χθες αλλά αυξάνεται και θα πάει στο 200 % επί του ΑΕΠ ) ; Μήπως παραχωρώντας τον εθνικό μας πλούτο και στερώντας μας για πάντα τη δυνατότητα ανάπτυξης ;

  104. christof avatar
    christof 13/02/2012 13:56:22

    ΤοΝοεμβριο 2011 ο Σαμαρας ,λογω του ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟΥ, προτεινε να φυγει ο ΓΑΠ, η νεα κυβερνηση ειδικου σκοπου,να προχωρησει στο κουρεμα και τη νεα δανιακη συμβαση , και να προχωρησι η χωρα σε εκλογες.Ολοι οι βουλευτες το στηριξαν .Τι μεσολαβησε και αλλαξαν γνωμη?

  105. xp avatar
    xp 13/02/2012 14:19:57

    Νομίζω ότι είναι υπερβολικές πολλές απόψεις.Το διακίδευμα χθες μεγάλο.Από την μία η εφαρμογή μιας αποτυχημένης πολιτικής δύο χρόνια,όπως μας έχει επιβληθεί και από την τρόικα .Στην ίδια πλευρά της ζυγαριάς ο γερμανικός ιμπεριαλισμός και τα συμφέροντα των δανειστών.Από την άλλη πλευρά της ζυγαριάς ο Σαμαράς.Δηλαδή ένας άνθρωπος ,ο οποίος παίζει σε μια διαπραγμάτευση ,είναι έντιμος αλλά μπορεί και να κάνει λάθος.Δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση βουλευτή χθές.Διότι κανείς δεν διασφαλίζει ότι με την ψήφιση χθές του μνημονίου θα πάμε καλύτερα ,ενώ οι πιο έγκυρες φωνές λένε ότι θα υπάρξει καταστροφή.Στην δεκαετία του 80 υποστήριζα την τότε ΕΟΚ και μου άρεσε και η ιδέα του φεντεραλισμού, τώρα -με Μέρκελ,Σαρκοζί κτλ-νιώθω ως κομμουνιστής μετά την πτώση του τείχους.Αλλο μια ένωση ισότιμη και άλλο μια ιμπεριαλιστική ένωση των ισχυρών με τις αποικίες τους.Αφορμές επίδειξης ισχύος από τον δυνατό στον αδύνατο υπάρχουν άπειρες.Κάποτε στον στρατό κάποιος που ήθελε να μου ρίξει κράτηση ,μου την επέβαλλε ως " Ακομβίοτο ", δηλαδή ένα από τα πολλά κουμπάκια της στολής ήταν χαλαρό.

  106. juliet avatar
    juliet 13/02/2012 14:47:16

    Πρώτα να ρωτήσεις αν έχουμε διαβάσει το μνημόνιο;στους αντι κόβει τους μισθούς .....φανερά λοιπόν είμαστε μνημονιακοί αλλά στα κρυφά αντι .......,βάζουμε κυκλοποδιά στο Μπένυ-μνημονιοκός- πέφτει και αναλαμβάνουν -οι αντιμνημονιακοί.Σε κάλυψα....όλα είναι ένας αγώνας ,ποτέ δεν ξέρεις ποιός θα βάλει γκολ!και θα ξεφύγει από τον εγκλωβισμό και ξέρεις όσο βρισίδι και αν πέσει όταν όλα πάνε καλά αρχίζουν τα ζήτω .....αρκεί να μας εξασφαλίσουν το γάλα ..το σουπερμαρκετ ...και τη βενζίνα που λέει και ο φίλος μου ο Avanti.

  107. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 13/02/2012 14:55:55

    Μην αφορίζετε τους διεγραφέντες βουλευτές. Κατά μία περίεργη σύμπτωση διαγράφηκαν και από τα δύο κόμματα οι προσκείμενοι στους αρχηγούς και καλοί τους συνεργάτες. Τα δίπολα υπάρχουν πάντα και χρησιμοποιούνται με βάση τις τρέχουσες εξελίξεις. Θα εξυπηρετήσουν να επόμενα αντιμνημονικά βήματα των αρχηγών ανεξαρτήτως των εκλογών.

  108. KOSTAS avatar
    KOSTAS 13/02/2012 14:56:26

    STIN FOTOGRAFIA HIROKROTI KAi O KEFALOGANNIS????????????
    EEEEEEEEEEEEEEEE!!!

  109. Ναβουχοδονοσορ avatar
    Ναβουχοδονοσορ 13/02/2012 15:02:17

    O πρόεδρος το είπε ξεκάθαρα...έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα στα δύσκολα και στα πιο δύσκολα...πρόταξε το εθνικό συμφέρον απο το κομματικό...δηλώσε με ειλικρίνεια οτι χρειαζόμαστε καποιες ανασες... κάποια βήματα μακριά απο το γκρεμό...όσο για τους ριψασπηδες θα ήθελα να ξέρω σε περίπτωση που δεν εξασφαλιζόταν η πλειοψηφία και κατέρρεε το κρατος αυτη τη ριμάδα τη συνείδηση θα την επικαλούνταν ....????

  110. soulatsadoros bedouin avatar
    soulatsadoros bedouin 13/02/2012 15:18:36

    Τελικα μηπως το μνημονιο ειναι συνδεδεμενο με γεωπολιτικες αλλαγες/απειλες? Αν πισω απο τις απειλες των Ευρωπαιων συνεταιρων μας κρυβονται και αλλου τυπου εκβιασμοι που απτονται των εθνικων θεματων? Ας μην ξεχναμε πως με οχι δικο μας θα εμπαινε σε κινδυνο η ευημερια της Ευρωπης. Ο Αντωνης επεδειξε εκπληκτικη πολιτικη οξυδερκεια και πιστευω οτι εσωσε την χωρα απο δεινα και ταπεινωσεις. Οι λεβεντες που λακισαν την κρισιμη ωρα εκτος απο ελειψη σοβαρων πολιτικων ανακλαστικων δεν ειναι ουτε ικανοι να αρθρωσουν αντικειμενικο πολιτικο λογο εξ'ου και φθηνοδικαιολογιες που προσπαθουν να μας σερβιρουν. Κυριοι τωρα που σας εκοψαν τους διορισμους φανηκε η γυμνια σας και η αδυναμια σας να επιβιωσετε γιατι ποτε δεν δουλεψατε στην ζωη ας. Η χωρα ομως τουτη την στιγμη χρειαζεται χαλκεντερους πολιτικους, ψημενους στην τεχνη των δυσκολων αποφασεων και των προσωπικων θυσιων και οχι παιδακια σαν και σας. Συμφωνεις φανταζομαι Μανωλακη Κεφαλογιαννη ετσι?

  111. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 13/02/2012 15:57:14

    Άρα αγαθότατε Αδέξιε, να υποθέσω ότι και ο ΓΑΠ δεν αστειεύεται και είναι εξίσου χαλύβδινος ηγέτης (στάλιν) και ακόμη περισσότερο, αφού κατόρθωσε να διαγράψει και έναν περισσότερο από όσους ο Σαμαράς;

    Όσο για τον κο Τζιτζιλόγια (ή κάπως έτσι,) υποθέτω οτι δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα αν είχε ψηφίσει Ναί σε όλα. Ούτε και με κανέναν άλλο από αυτούς που τώρα έχουν βγει διάφοροι "βιογράφοι" και τους βγάζουν τα άπλυτα στη φόρα. Και ο Ζώης, αν είχε ψηφίσει Ναι, "μαγκιά" του τότε που που πήγε στα μπουζούκια. Ενώ τώρα... και Όχι και ... στα μπουζούκια Δεκέμβρη μήνα του 2008, ε, πολύ πάει!!!

    Ακόστε κάποιοι εδώ μέσα τουλάχιστον τις συμβουλές του Κρανιδιώτη και μην εκτρέπεστε σε τέτοιο βαθμό...

  112. akenaton avatar
    akenaton 13/02/2012 16:05:40

    Οι περισσότεροι σχολιαστές εξακολουθούν να κάνουν το ίδιο λάθος ξανά και ξανά σα χαλασμένα γραμμόφωνα. Οτι δηλαδή ο Αντώνης Σαμαράς ήταν ποτέ αντιμνημονιακός. Μέγα λάθος! Εγώ δεν τον άκουσα ποτέ να το ισχυρίζεται. Εκείνο που άκουγα μετ' επιτάσεως να λέει όλον αυτόν τον καιρό, ήταν οτι το μίγμα της πολιτικής του μνημονίου ήταν λάθος. Και χθες πάλι το ξαναείπε. Και για το μνημόνιο ΙΙ το ίδιο υποστήριξε, είπε απλά οτι τώρα τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο και γι αυτό είναι αδύνατον να ψηφίσει κανείς ΟΧΙ!
    Στην Ελλάδα, έχουμε μια (έμφυτη;) τάση μανιχαϊσμού. Ίσως μας έχει κληροδοτηθεί από τον εμφύλιο. Πάντα θέλουμε δύο απόψεις τελείως αντίθετες μεταξύ τους ώστε να χωρίζουμε στα δύο σαν κοινωνία. Εθνικοί - κομμουνιστές στον εμφύλιο (το μόνο δίλημμα που είχε βάση), αντιδραστικοί - δημοκράτες μετά, πράσινοι - βένετοι αργότερα, δεξιοί - δημοκράτες, εκσυγχρονιστές - παλαιοκομματικοί, ευρωλιγούρηδες - δραχμολάγνοι, κλπ, κλπ.
    Ας μην πέσουμε ξανά στην ίδια παγίδα. Το δίλημμα δεν είναι μνημόνιο - αντιμνημόνιο. Το δίλημμα (αν υπάρχει) είναι αν θέλουμε να είμαστε εντός ΕΕ και ευρωζώνης ή εκτός. Τόσο απλά. Δεν μιλάμε για ιδεολογήματα ή ανύπαρκτες αντεγκλήσεις θεωρητικολογούντων. Μιλάμε για πραγματική επιλογή, με διακριτές διαφορές τεράστιες, με ένα χάσμα να χωρίζει τη μια άποψη από την άλλη, με ειδοποιό διαφορά συγκεκριμένη, με επιπτώσεις και βάρος στη ζωή της κοινωνίας μας σε κάθε περίπτωση. Όσοι αυτή τη στιγμή προκρίνουν το ΟΧΙ, παραβιάζουν μια από τις μεγαλύτερες αρχές αυτής της Παράταξης, το θεμέλιο λίθο που έθεσε ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ όταν είπε το περίφημο "ανήκομεν εις την Δύσιν". Δεν θα έπρεπε να τους κρίνουμε ούτε για τη συνείδησή τους, ούτε για τις προθέσεις τους. Προφανώς, προκρίνοντας την έξοδο της χωρας από την ΕΕ και το ΕΥΡΩ (με το ΟΧΙ χθες αυτό διακυβέβευονταν άμεσα κιόλας), ομολόγησαν πως πλέον δεν στοιχίζονται πίσω από αυτή τη θεμελιώδη αρχή της Παράταξης. Η διαγραφή τους από το κόμμα ήταν επιβεβλημένη και αν είχαν τα "κότσια" έπρεπε να τη ζητήσουν από μόνοι τους. Είμαι κατά των πειθαρχικών διώξεων εντός των κομμάτων, αλλά από την άλλη θα πρέπει να αποκτήσουμε κάποτε κόμματα αρχών. Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να πορευόμαστε πολιτικά με κόμματα - σούπες, χωρίς αρχές, χωρίς ιδεολογία, χωρίς κατευθύνσεις. Οι λογικοί του "όλοι χωράνε σε όλα" πέρασε ανεπιστρεπτί. Και αν με ρωτούσαν πιά είναι η θεμελιώδης αρχή της ΝΔ θα απαντούσα αδίστακτα ο ευρωπαϊκός της προσανατολισμός! Σε όσους δεν αρέσει αυτός ο προσανατολισμός, ας πάνε αλλού να παίξουνε με τα κουβαδάκια τους. Δυστυχώς όλοι αυτοί, θα έπρεπε να είχαν νωρίτερα ανακαλύψει το συνειδησιακο τους πρόβλημα, όταν γίνονταν βουλευτές (και υπουργοί μερικοί) ενός κόμματος που δεν ενστερνίζονταν καν τη πιο βασική αρχή του.

  113. Αναρχικός avatar
    Αναρχικός 13/02/2012 18:29:39

    1. Άλλο το Μνημόνιο 1, άλλο το Μνημόνιο 2: το Μνημόνιο 2 είναι κατά πολύ χειρότερο αλλά α) αυτό ήταν αναμενόμενο και απόρροια του ότι μπήκαμε στο Μνημόνιο 1 (για αυτό είχε και νόημα τότε το ΟΧΙ), β) άλλες είναι οι συνθήκες γιατί τότε θα μας δίνανε γη και ύδωρ για να μη χρεωκοπούσαμε ενώ τώρα φαίνεται πως άλλο πως δεν θέλουν. Το ΟΧΙ τότε σήμαινε πως δεν θέλουμε να μπούμε στο αεροπλάνο που οδηγούν οι εχθροί μας τώρα που μπήκαμε όμως οι ίδιοι εχθροί μας κάνουν τα πάντα για να μας τρομάξουν και λέμε ΟΧΙ στο να πηδήξουμε από αυτό, δηλαδή ΝΑΙ στο Μνημόνιο 2.

  114. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 13/02/2012 18:35:00

    Το σίγουρο είναι πως δεν αστειεύεται η Τρόικα.

  115. christos avatar
    christos 13/02/2012 18:59:02

    Δεν μασα τα λογια του, ουτε βεβαια συμβιβαζεται, παλευει για μια ελλαδα νεα, για τον εργατη τον συνταξιουχο τον νεο τον φοιτητη ,

    ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ!!

  116. alex avatar
    alex 13/02/2012 19:01:47

    σε κρίσιμα θέματα που η άποψη/γνώμη του ηγέτη κρίνει το μέλλον, οι στρατιώτες οφείλουν να τον ακολουθούν, αλλιώς είτε αυτοί δεν είναι στρατιώτες είτε αυτός δεν είναι ηγέτης..

    φανταστείτε ένα στρατό, που την ώρα της μάχης μερικοί από τους στρατιώτες αντί να κάνουν αυτό που είπε ο στρατηγός, κάνουν του κεφαλιού τους..
    αν είχαν αντιρρήσεις, ας 'λιποτακτούσαν' πριν και όχι κατά την διάρκεια της μάχης (ας ανεξαρτητοποιούνταν πριν και ας έδιναν μετά μόνοι τους την μάχη που πίστευαν, αυτό το ειμαι με τον ηγετη αλλα δεν τον ακολουθω την κρισιμη ωρα, ειναι ακρως υποτιμητικο και για τους ιδιους αλλα και για τον πολιτικο χωρο που τους φιλοξενουσε)...

    φανταστείτε αν οι στρατιώτες κάνουν έτσι, τι απήχηση στο ηθικο έχει αυτό στα μετόπισθεν που οι 'άμαχοι' περιμένουν ένα καλό αποτέλεσμα από τον στρατηγό τους..

  117. alex avatar
    alex 13/02/2012 19:12:43

    οποιος συγκρινει την σημερινη κατασταση που οδηγησε στην ψηφιση της ΝΔ στο μνημονιο 2 με αυτην του μνημονιου 1, ειναι σε ποδοσφαιρικους ορους, σαν να κατηγορεις τον νεο προπονητη μιας ομαδας γιατι ο προηγουμενος την εχει φτασει ενα βημα πριν να πεσει κατηγορια και γιατι δεν μπορει σε μια αγωνιστικη να μαζεψει τα ασυμμαζευτα στην ομαδα και να αλλαξει την απαξιωτικη σταση της ΕΠΟ και των διαιτητων (ΔΝΤ-ΕΕ) απεναντι της..

    κλασικος ελληνας..ολα να γινονται τελευταια στιγμη και χωρις σχεδιο-οργανωση, αλλιως φταινε οι αλλοι..

  118. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 13/02/2012 19:19:02

    Tak, αυτό που λες είναι σοβαρό. Μιλάς για ενδότερα και alter ego. θα ήθελα να γίνεις πιο σαφής ,αλλά καταλαβαίνω ότι ίσως κάποια πράγματα δεν λέγονται...Οπως και να είναι, με βάση τα λεγόμενά σου , θα συμφωνήσω μαζί σου. Και για έναν ακόμα λόγο. Οταν εμείς ο απλός κόσμος καταλαβαίνουμε ,ότι για να πάρει τέτοια απόφαση, τα πράγματα είναι κρίσιμα και πως για μια ακόμα φορά, αυτή του η απόφαση στρέφεται εναντίον του εαυτού του, όταν εμείς που είμαστε απ'έξω επιλέγουμε να τον στηρίξουμε, δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτούς τους ανθρώπους . Επρέπε να το σκεφτούν διπλά .

  119. occultist avatar
    occultist 14/02/2012 00:03:50

    Αγαπητέ Φαήλο. Το κόμμα ανήκει στους ψηφοφόρους του, εκ των οποίων 800000 έδωσαν την διαχείρηση στον κ. Σαμαρά όπως παλαιότερα στον Καραμανλή, τον Εβερτ και άλλους. Ο πρόεδρος του κόμματος, αλλά και οι βουλευτές του ωφείλουν να ακροάζονται τους πολίτες-ψηφοφόρους του. Δεν είναι ιδιοκτησία, φέουδο, ούτε λάφυρο πολέμου κανενός, η παράταξη αυτή. Και σε τελευταία ανάλυση οι διαγραφέντες τήρησαν σταθερά την αρχική αντιμνημονιακή θέση του προέδρου που είχε την καθολική επιδοκιμασία όλων των πολιτών ασχέτως πολιτικής θέσεως.
    Υ.Γ
    Βέβαια δεν πιστεύω οτι θα αναρτηθεί ώστε να το διαβάσεις οπως και άλλα, σχετικά με το θέμα,σχόλιά μου.

  120. occoultist avatar
    occoultist 14/02/2012 00:39:25

    Αυτόνομος είπε:
    "ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΟΤΗΣ;"
    Φυσικά ΟΧΙ. Αλλά η πολιτική του πορεία ως πρωθυπουργός, η δραπέτευσή του από την κυβέρνηση και η παράδοση της χώρας στον ΓΑΠ, ο περ'ιγυρος του από Αρούλιδες, Πάκιδες, Σουφλιάδες (αυτόν τον κάλεσε πίσω) ΔΕΝ αποτελούν εχέγγυα ορθης πολιτικής σκέψης.

  121. Χρηστος avatar
    Χρηστος 14/02/2012 01:59:07

    Απογοήτευση ε;

    Κύριε φάκτορα περιμένω να δω καμία φωτογραφία από τις πορείες... Μην δείχνετε μόνο τα μπάχαλα, είναι άκομψο. :)

  122. Γιώργος avatar
    Γιώργος 14/02/2012 23:41:19

    Ας κοιτάξει τουλάχιστον ο Σαμαράς, η ΝΔ να εκφράζει το σύνολο των ψηφοφόρων της και όχι μόνο τις κυράτσες που ψηφίζουν Σπηλιοτόπουλο και Βαρβιτσιώτη. Γιατί έχω την εντύπωση ότι επιχειρείται από κάποιους( όχι από τον Σαμαρά) να γίνουν κάποιες εκκαθαρίσεις, ώστε η ΝΔ να γίνει λιγότερο "λαική". Αν μάλιστα κάνει και εισαγωγή μνημονιακών από το ΛΑΟΣ, κλάψτα Χαράλαμπε...

  123. 25yearsOld avatar
    25yearsOld 15/02/2012 04:07:52

    Τόση ώρα γράφω και σβήνω με αυτά που βλέπω. Συμμαζευτείτε. Βαρέθηκα να βλέπω φιλοσοφία από άσχετους με το κόμμα και την πραγματικότητα. Αναλάβετε τις ευθύνες σας. Είμαι 25 χρονών. Μερικοί κοντεύουν τα 100 και συμπεριφέρονται σαν δεκάχρονα. Έλεος.

  124. να δεις που κάποτε θα μας πούνε και... avatar
    να δεις που κάποτε θα μας πούνε και... 15/02/2012 11:08:48

    Μας λένε κάποιοι ότι το ερώτημα σήμερα είναι Μεσοπρόθεσμο ή Χρεοκοπία.
    Αυτό μας είχαν πει και πέρσι το Μάϊο: Μνημόνιο ή Χρεοκοπία.
    Όπως αποδείχθηκε, το Μνημόνιο μας έφερε πιο κοντά στη χρεοκοπία. Και το Μεσοπρόθεσμο δεν θα την αποτρέψει. Θα μας βυθίσει ακόμα περισσότερο στην παράλυση που φέρνει τη χρεοκοπία ακόμα πιο κοντά.
    Κάποιοι μας απείλησαν και με διλήμματα του τύπου: Μεσοπρόθεσμο ή ...; τανκς! Κάποιοι άλλοι, πριν ένα μήνα, είχαν απειλήσει: Μεσοπρόθεσμο ή δραχμή!
    Πρόκειται για προπαγανδιστική εκστρατεία φόβου. Η οποία δεν πείθει κανένα. Απλώς δημιουργεί πανικό στην αγορά και αποσταθεροποιεί την Οικονομία.
    Κάθε φορά που ακούγονται τέτοιες ανοησίες, το μόνο δυστυχώς που γίνεται είναι να υπάρχει φυγή κεφαλαίων από τις τράπεζες.
    Όμως, ο Ελληνικός λαός δεν εκβιάζεται πια. Απλώς η αγορά κακοποιείται. Ας το καταλάβουν και ας σταματήσουν, επιτέλους, αυτά τα πυροτεχνήματα ανευθυνότητας!


    Ομιλία Αντώνη Σαμαρά, προέδρου της ΝΔ, στη Βουλή στις 27 Ιουνίου 2011 κατά την συζήτηση για το μεσοπρόθεσμο. Ολόκληρη η ομιλία του εδώ :
    h**p://nd.gr/web//guest/press/-/journal_content/56_INSTANCE_c6UH/36615/711300

  125. svetlana avatar
    svetlana 15/02/2012 14:26:54

    Κάτι για όλους αυτούς που υποστιρίζουν ότι οι βουλευτές (διαγραφέντες ή μη) έχουν "ορδές ψηφοφόρων" που τους ακολουθούν και μπορούν να επηρρεαζούν τα τεκτενόμενα ... της δραματικής πολιτικής ζωής μας :

    Στις εσωκομματικές εκλογές του 2009 η Ντόρα υποστηριζόταν στη Β Αθηνών από τους 11 εκλεγμένους βουλευτές της Ν.Δ. Εν αντιθέση με τον Σαμαρά που υποστηριζόταν από 1 το πολύ 1,5...

    Θυμάστε φαντάζομαι τ΄αποτελέσματα....

    Οι 21 που διαφοροποιήθηκαν δεν πίστευαν ποτέ ότι θα διαγραφούν... Τώρα κάποιοι απ΄αυτούς βγαίνουν στα κανάλια και υποστηρίζουν πως ήταν "κοντά" στο Σαμαρά και δεν πίστευαν ποτέ ότι θα προχωρήσει στις διαγραφές....

    ΄Οταν είσαι "κοντά" στο Σαμαρά και τον ξέρεις πολύ κάλα, δεν τραβάς το σκοινί, γιατί τότε αυτό θα σπάσει... Στο τέλος της δευτερολογίας του στην Κ.Ο. ο Σαμαράς ήταν βουρκομένος και με δυσκολία ψέλισε "ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΤΕ ΜΕ".

    ΄Οσοι τον ξέρουν "καλά" καταλαβαίνουν ότι δεν πρέπει να παίζουν με τη φωτιά!!!!