#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2010 10:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς δείχνει την έξοδο σε Βουλγαράκη και Ρουσόπουλο



Ο Αντώνης  Σαμαράς διεμήνυσε σήμερα προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν πρόκειται να απολογείται για συμπεριφορές στελεχών που έχουν βλάψει την παράταξη.

«Αν δεν έχετε καταλάβει εγώ έχω πάρει εντολή να χτίσω μια νέα ΝΔ ... Δεν θα απολογούμαι για το χθες. Δεν θα απολογούμαι για νοοτροπίες και συμπεριφορές τύπου Παυλίδη, Βουλγαράκη ή Ρουσόπουλου. Όποιος, το ξεκαθαρίζω, έχει βλάψει την παράταξη δεν θα είναι μαζί μας αλλά και δεν πρόκειται να αφήσω ποτέ κανέναν να στοχοποιηθεί άδικα. Τίποτε άλλο», υπογράμμισε ο πρόεδρος της ΝΔ.

Ανανεώνει το πολιτικό προσωπικό της ΝΔ

Η δήλωση αυτή έγινε σε απάντηση ερώτησης σχετικά με την συγκρότηση της Επιτροπής Αξιολόγησης

Όπως ανακοινώθηκε προηγουμένως, στην Επιτροπή μετέχουν, υπό τη θεσμική τους ιδιότητα: Ο Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής, ο Γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας και η Γενική Διευθύντρια του Ινστιτούτου Δημοκρατίας «Κωνσταντίνος Καραμανλής».

ΗΕπιτροπή Αξιολόγησης αναλαμβάνει την αποστολή της διαρκούς αξιολόγησης και της ανανέωσης των στελεχών της Νέας Δημοκρατίας, με στόχο ένα κόμμα αξιών και αξίων.

Με άλλα λόγια όχι μόνο θα απομακρύνει τα …βαρίδια αλλά αναλαμβάνει  και να προσελκύσει και να κρίνει εκατοντάδες νέα στελέχη για να επανδρώσουν τον μηχανισμό της ΝΔ από πάνω ως κάτω.

Όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει βιογραφικό



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 28/05/2010 11:08:46

    Ο ίδιος ο Σαμαράς δεν θα συμμετάσχει;;;

  2. takis avatar
    takis 28/05/2010 11:12:49

    Την ανανέωση την κάνει ο λαός.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ takis 28/05/2010 11:15:38

      Βλέπεις πουθενά τον "λαό" στην σύνθεση της επιτροπής αξιολόγησης;
      Επιμένω, το όνομα του Σαμαρά πρέπει να είναι πρώτο στην επιτροπή αξιολόγησης. Δεν σχολιάζω τα του ιδρύματος καραμανλή...όχι ακόμα.

      • Factorx avatar
        Factorx @ Ηλίας 28/05/2010 11:46:33

        Ο σαμαράς εχει την τελική ευθύνη

      • Ιωάννης Ένατος avatar
        Ιωάννης Ένατος @ Ηλίας 28/05/2010 13:23:10

        Ντοριές λέτε.. Αξιολογήθηκε ο Σαμαράς! Στις 29/11! Και 16 χρόνια τιμωρία! Πέρασε τις εξετάσεις...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/05/2010 11:18:37

    Αν νομιζει οτι ο Ζαγοριτης ειναι πιο αξιολογος απο το Ρουσοπουλο καποιο λαθος υπαρχει.Εν παση περιπτωσει φυσιολογικο ειναι να μη θελει ανθρωπους που δεν επιλεγει.Παντως για το Ρουσοπουλο δεν εχει αποδειχθει απολυτως τιποτε το επιληψιμο ενω και για το Βουλγαρακη απροσεξια,συγχυση ιδιωτικου και δημοσιου αλλα οχι χρηματισμος.Μεχρι στιγμης περιπτωση Μαντελη δεν εχει βγει στη ΝΔ.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ψυχραιμια 28/05/2010 11:47:20

      βρε ψυχραιμία θα είναι ο Ζαγορίτης γραμματέας μετά το Συνέδριο;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Factorx 28/05/2010 12:05:11

        Εχεις δικιο.Ας ελπισουμε να ειναι καποιος καλυτερος.

    • Θέμας Αναμασιάδης avatar
      Θέμας Αναμασιάδης @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:44:48

      Συμφωνώ.Με διαδώσεις δεν μπορεις να κατηγορείς κάποιον.Έτσι παιζεις το παιχνίδι των ΜΜΕ.Αν καταδικαστούν αλλάζει το πράγμα.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:54:36

      συμφωνω με τον ψυχραιμια.λαθος η δηλωση του σαμαρα

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 28/05/2010 13:05:36

      Η δήλωση ήταν λάθος και υπό τις παρούσες συνθήκες με το Μαντέλη διπλό λάθος.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ψυχραιμια 28/05/2010 19:59:45

      Συμφωνώ κι εγώ με ψυχραιμία. Πάλι βγάλαμε τα μάτια μας νομίζω. Για τον Παυλίδη αντιλαμβάνομαι τη μομφή, αλλά για τους άλλους δύο, πρώτον δεν αποδείχθηκε τίποτα (ειδικά όσον αφορά τον Ρουσόπουλο) και δεύτερον έχουν αποσυρθεί πλέον από τη δημοσιότητα και δεν ενοχλούν καθόλου την παράταξη με δηλώσεις, συνεπώς δε βλέπω γιατί πρέπει να τους εξωθήσουμε σε αντιδράσεις που μπορεί να αποδειχθούν επιζήμιες.

      • politis ghs avatar
        politis ghs @ πολίτης 31/05/2010 09:42:19

        o kosmos to exei toumpano ki eseis kryfo kamari, apantw sto oti "den exei apodeix8ei tipota" tetoia tyfla se polith dne to katanow. eilikrina.......

  4. Μπερδεμένος avatar
    Μπερδεμένος 28/05/2010 11:23:35

    Για τον Φόρ-Σήζονς-Στυλιανίδη τι λέει, αυτού τη συμπεριφορά δεν την αποδοκιμάζει;

  5. thespieys avatar
    thespieys 28/05/2010 11:24:38

    Nα πάνε στο δ... τα λαμόγια και τα κοπρόσκυλα.

  6. Hase avatar
    Hase 28/05/2010 11:27:25

    Τα σαπακια να πανε στην Ντορα. Εκει ειναι η φυσικη τους θεση.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ Hase 28/05/2010 15:53:22

      να μαζευτουν ολες οι offshore σε μια στεγη να μην τρεχει το ΣΔΟΕ

  7. Ηλίας avatar
    Ηλίας 28/05/2010 11:35:38

    "Σαμαράς: δεν απολογούμε για Βουλγαράκη και Ρουσόπουλο"
    παιδιά το απολογούμΑΙ διορθώστε.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ηλίας 28/05/2010 11:49:34

      καλά είσαι σοβαρός; τι να διορθώσουμε;

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Factorx 28/05/2010 11:51:43

        [είχε ορθογραφικό λάθος]

  8. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2010 11:44:54

    ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΘΟΔΩΡΟΥ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ


    Από την σημερινή δήλωση του αρχηγού της Νέας Δημοκρατίας είναι φανερό ότι ο ίδιος δεν σέβεται τις διαδικασίες που βρίσκονται σε εξέλιξη στη Βουλή και στη Δικαιοσύνη και έχει εκδώσει ήδη τις αποφάσεις του.
    Δεν ζήτησα ποτέ και από κανέναν, ούτε από τον κ. Σαμαρά, να απολογηθεί για εμένα. Η αλήθεια και το ήθος μου δεν έχουν ανάγκη από τέτοιου είδους υπερασπίσεις. Προσδοκώ να κριθώ από την δικαιοσύνη και όχι από κομματικούς μηχανισμούς και τις σκοπιμότητές τους. Θα το επιδιώξω μέχρι τέλους. Και θα δικαιωθώ πλήρως.
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι κύριε Σαμαρά και εσείς αυτό το γνωρίζετε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Factorx 28/05/2010 11:52:09

      Επι μηνες τα ΜΜΕ εστιαζαν και σφυροκοπουσαν τη ΝΔ και ουτε φωνη ουτε ακροαση.Μολις απο τα πραγματα επεσαν τα φωτα πανω στο ΠΑΣΟΚ η ηγεσια της ΝΔ εσπευσε να τα βαλει με δικους της για να ισοφαρισει.
      Εαν ο Σαμαρας θεωρει οτι δεν πρεπει να ειναι στη ΝΔ οι Βουλγαρακης και Ρουσοπουλος εχει δικαιωμα να τους αποκλεισει.
      Η χρηση της λεξης ομως "απολογουμαι" την επομενη μερα της υποθεσης Μαντελη τους εξομοιωνει με χρηματισθεντα υπουργο του ΠΑΣΟΚ πραγμα που δεν εχει αποδειχθει για κανενα.
      Δεν ξερω αν ειναι βαριδια,μπορει να ειναι.Λεφτα δεν εχει αποδειχθει οτι εχουν παρει.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:00:50

        Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μην ξεχνάς ότι τα άτομα αυτά μείνανε γαντζωμένα στην εξουσία, που τους έδινε το αξίωμά τους, βλάπτοντας τόσον τον ΚΚ όσο και τη ΝΔ, μέχρι που η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο. Ο ίδιος δε ο Σαμαράς πέρα από τον όρο "απολογούμαι" μίλησε και για άδικη στοχοποίηση, φωτογραφίζοντας ΚΚ, επομένως και το context , στο οποίο χρησιμοποίησε τη λέξη "απολογούμαι" είναι καθαρά πολιτικό και τον ΚΚ υπερασπίζεται.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:08:59

        Οι πληροφοριες τοτε ελεγαν οτι και οι δυο ειχαν θεσει την διαθεση του Καραμανλη τη παραιτηση τους και αυτος αποφασισε ποτε θα φυγουν.

      • Moriarty avatar
        Moriarty @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:18:34

        Ο καλύτερος τρόπος για να 'αποκλειστούν' πολιτικά πρόσωπα που δεν στάθηκαν στον ύψος των αξιωμάτων τους και σκανδάλισαν τον λαό, χωρίς ωστόσο να προβούν σε προφανώς ανήθικες ή αξιόποινες πράξεις, είναι με την ανάδειξη νέων καταξιωμένων κοινωνικά/επαγγελματικά/ηθικά/επιστημονικά στελεχών. Διαφορετικά, δίνεται η εντύπωσις αντιδημοκρατικών, εσωκομματικών εκκαθαρίσεων και μάλιστα (στην προκειμένη περίπτωση) για στελέχη που είτε έχουν "καεί" στην κοινή γνώμη είτε έχουν απομακρυνθεί από το πολιτικό σκηνικό. Για τους μεν Παυλίδη και Βουλγαράκη είναι δεδομένο ότι έχουν προκαλέσει με τις ενέργειές τους (ιδιαίτερα ο πρώτος). Για τον Ρουσόπουλο όμως, έχουμε ακούσει πολλές αόριστες κατηγορίες αλλά τίποτα χειροπιαστό.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:29:05

        Ψυχραιμία, δεν νομίζω ότι εξισώνει το Μαντέλη με τον Βουλγαράκη. Μίλησε για "συμπεριφορές και νοοτροπίες", που περισσότερο πλήττουν την εικόνα της ΝΔ, όχι για ποινικά αδικήματα, χρηματισμούς κ.τ.λ.
        Εξάλλου, μία ανανέωση στο κόμμα δεν θα κάνει κακό.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:33:26

        Eξισωνεται επικοινωνιακα με βαση τη χρονικη στιγμη και τον προσανατολισμο των ΜΜΕ που θα την αξιοποιησουν.

      • Θέμας Αναμασιάδης avatar
        Θέμας Αναμασιάδης @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:46:14

        Σωστός....

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 28/05/2010 16:31:05

        Ψυχραιμία,
        εγώ θα χρησιμοποιήσω τη ρήση του Πατριάρχη Βαρθολομαίου όταν ξήλωσαν τον Ειρηναίο από το Ισραήλ. Είχε μέσες άκρες πει ότι δεν είμαστε δικαστές για να αποδώσουμε ευθύνες αλλά πλέον ο Ειρηναίος έχει χάσει την έξωθεν καλή μαρτυρία και πρέπει να φύγει.

        Ασχέτως δηλ. αν οι Βουλγαράκης και Ρουσσόπουλος τα πήραν έχουν χάσει δικαίως ή αδίκως την έξωθεν καλή μαρτυρία και πρέπει να φύγουν. Από κει και πέρα όμως θα μπορούσε να το κάνει χωρίς τυμπανοκρουσίες και σε άλλο timing. Σου δίνω δηλ. απόλυτο δίκιο ως προς τον επικοινωνιακό χειρισμό του θέματος που ήταν λίαν επιεικώς ηλίθιος.

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ ψυχραιμια 29/05/2010 00:31:48

        Όση προπαγάνδα και αν κάνουνε τα ΜΜΕ δεν ισοφαρίζεται η ομολογημένη μίζα 200.000 + 250.000 μάρκων του Μαντέλη με τις συμπεριφορές και νοοτροπίες των Ρουσόπουλου και Βουλγαράκη (και Παυλίδη). Η απάντηση δε του Ρουσόπουλου είναι επιεικώς άστοχη και δείχνει μάλλον έλλειψη ψυχραιμίας και ότι αυτά που του προσάπτουν (ότι αυτός ουσιαστικά παρενέβη για να σπρώξει το θέμα του Βατοπεδίου στις διάφορες κρατικές υπηρεσίες και υπουργεία) είναι αλήθεια. Το μεγάλο θέμα είναι που πήγαν τα υπόλοιπα 10 εκατομμύρια για τις μίζες της Ζήμενς επί Σημίτη και όχι η δικαιολογημένη αγανάκτηση του Σαμαρά που του έχουν πρήξει τα αρχ@@@.. όλοι αυτοί οι δημοσιογράφοι-υπάλληλοι των καναλιών των εργολάβων για τις δήθεν συμψηφιστικές ευθύνες της ΝΔ μήπως και έτσι βγάλουν λάδι τον εκλεκτό τους τον ΓΑΠ.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Factorx 28/05/2010 11:52:38

      Άντε γεια "μεσαίος χώρος"

      • Factorx avatar
        Factorx @ Bodinus1576 28/05/2010 12:06:13

        δηλαδή ο Ρουσόπουλος και ο Βουλαγρακης ηταν ο μεσαίος χώρο; Της εκάλης;

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Bodinus1576 28/05/2010 12:34:26

        Ο μεσαίος χώρος είναι ένα ασπόνδυλο ιδεολόγημα, προκειμένου η ΝΔ να αποσπάσει από το αριστερό ιδεολογικό ιερατείο, που νέμεται τη χώρα, το οκ για να κυβερνήσει ως "δεξιά παρένθεση". Ο ιστορικός χώρος του κέντρου έχει άλλα χαρακτηριστικά με πρώτο και κύριο την ιδεολογική καθαρότητα, που συνίσταται στο δίπτυχο Αντικομμουνισμός- Κοινοβουλευτισμός. Τόσο ο Ελ. Βενιζέλος όσο και Γ. Παπανδρέου ήρθαν σε ρήξη τόσο με το ΚΚΕ όσο και με το βασιλιά. Ο μεσαίος χώρος έδωσε εντολή να κυματίσει μεσίστια η ελληνική σημαία όταβν πέθανε ο Φλωράκης και άφησε την οικονομική ολιγαρχία να μετατρέψει το Κοινοβούλιο σε ίδρυμα επικύρωσης χαριστικών πράξεων.

      • GreenHorses avatar
        GreenHorses @ Bodinus1576 28/05/2010 12:44:43

        Στο καλό ούτως ή άλλος έβγαλε να μεγαλύτερα μπουμπούκια.

      • lewnidas avatar
        lewnidas @ Bodinus1576 28/05/2010 15:54:19

        μεσσαιος χωρος?

      • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
        MΑΝΩΛΗΣ Μ @ Bodinus1576 29/05/2010 00:34:26

        @Bodinus1576

        Ο οποίος χώρος δεν υπάρχει. Ένα ρευστό συνοθύλευμα ψηφοφόρων Ο.Φ.Α. (Όπου Φυσάει ο Άνεμος) που πάνε με αυτόν που βλέπουν ότι κερδίζει τις εκλογές και προσδοκούν ότι θα τους κάνει τα ρουσφέτια τους.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Factorx 28/05/2010 11:52:48

      Αυτός τώρα γιατί μιλάει; στην θέση του θα λούφαζα...ο καταστροφέας της ΝΔ και του Καραμανλή (δεν φταίει για όλα βέβαια, κάποιος τον επέλεξε!) έχει γλώσσα και μιλάει; Στην θέση του θα πήγαινα στο Άγιο Όρος (έχει καλές Μονές εκεί!)να μονάσω.

    • thespieys avatar
      thespieys @ Factorx 28/05/2010 11:52:48

      απύθμενο θράσος εχει ο πρωην ΣΥΝαπιστάκος....

      • l
        l' ami du peuple @ thespieys 28/05/2010 12:02:17

        παντως δεν διεπρεψε ως συνασπιστακος, αλλα ως εκλεκτος του συστηματος, και ποιου συστηματος!!!

    • ΛΟΓΟΣ avatar
      ΛΟΓΟΣ @ Factorx 28/05/2010 11:59:01

      Νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνονται έτσι απλά τέτοιοι συμψηφισμοί σχετικά την διαφθορά στα κόμματα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

      Εκτός αν έχουν βρεθεί τα εξιλαστήρια θύματα κι από τις δύο πλευρές για να ταφούν όλα τα άλλα θέματα. Λυπάμαι αν σκέφτεται έτσι ο Σαμαράς. Τον μόνο που βοηθά είναι ο ΓΑΠ.

      Όταν μάλιστα ο Καρατζαφέρης βάζει στην ίδια κατηγορία Σημίτη, Καραμανλή καί Τσουκάτο Μαντέλη με Αγγέλου Ρουσόπουλο.
      Για κάποιους δεν έχει αποδειχτεί τίποτα. Κάνω λάθος;

      Αλλά ξέχασα έχουν βγάλει την ετυμηγορία τα γνωστά αθώα αγγελάκια ΜΜΕ και σια.

      Μέχρι πότε θα τα ανεχόμαστε;
      Λυπάμαι, πραγματικά.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Factorx 28/05/2010 12:43:25

      Τόσο καιρό δεν μίλαγε το πουλάκι τώρα πετάχτηκε σαν την πορδή.

  9. Sebepes avatar
    Sebepes 28/05/2010 11:55:15

    Τον Βουλγαράκη ας τον κάνει ότι θέλει στον Ρουσόπουλο δέν είναι καθόλου σωστή η συμπεριφορά του.
    Είναι αγνωμοσύνη απέναντι στην συμπαράσταση και την μεγάλη βοήθεια που πρόσφερε τόσα χρόνια στον ηγέτη της καρδιάς μας Κώστα Καραμανλή.
    Ντροπή Αντώνη δέν προσβάλεις μόνο τον Ρουσόπουλο προσβάλεις τον Καραμανλή με αυτό το πράγμα, ξανασκέψου να αναθεωρήσεις την στάση σου ειδικά για τον Ρουσόπουλο.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Sebepes 28/05/2010 12:33:30

      Ο Βουλγαράκης ενδεχομένως να στοχοποιήθηκε άδικα λόγω των λιμανιών και της Κόσκο. Τον Ρουσόπουλο τώρα τι να τον κάνει; Η αποτυχία του στη προβολή του έργου της ΝΔ στα ΜΜΕ ήταν τερατώδης.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Γιώργος 28/05/2010 20:08:53

        Μόνο που η ΝΔ καταστράφηκε τελικά μετά την απομάκρυνσή του. Ίσως δεν ήταν και τόσο αποτύχημένος όσο θέλουν να τον παρουσιάζουν

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Sebepes 28/05/2010 14:08:43

      συμφωνώ απόλυτα...

  10. δεξιός avatar
    δεξιός 28/05/2010 11:57:20

    Απλά μία ερώτηση, σε τι συνέβαλε άραγε στη ΝΔ το Ινστιτούτο Καραμανλή, ιδίως στην "Σαμαρική" τοιαύτη με την πρώην και φαντάζομαι νύν ηγεσία του;

  11. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 28/05/2010 12:01:14

    "Δεν θα απολογούμαι για νοοτροπίες και συμπεριφορές [...]"
    +
    " [...] δεν πρόκειται να αφήσω ποτέ κανέναν να στοχοποιηθεί άδικα."
    =
    κρίνω εγώ ποιόν θα υπερασπιστώ και ποιόν θα καταδικάσω (αν επιλέξω να μην τον υπερασπιστώ).
    Καλά ρε παιδιά, πίστευα ότι επειδή άλλαξε η αυλή, τα πράγματα θα άλλαζαν! Δυστυχώς βλέπω ότι η νέα αυλή κάνει τα ίδια! Έλεος!
    Βιογραφικό να στείλει ποιός; Για να το κρίνει ποιός;
    Υπάρχει κανένας νοήμων και τεχνοκρατικά ικανός άνθρωπος που θα στείλει βιογραφικό για να το κρίνει ένα σύστημα που δεν κατάφερε να αυτοκαθαρθεί αλλά συνεχίζει τις ίδιες πρακτικές;
    Άντε μετά να περιμένουμε ότι, με τέτοια αντιπολίτευση, η κυβέρνηση θα σώσει την Ελλάδα...

  12. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 28/05/2010 12:05:49

    Θοδωρή δεν έβγαλε δικαστική απόφαση ο Σαμαράς - είπε απλώς ότι δε σε θέλει στο κόμμα. Δικαίωμα του. Και εμείς μαζί του.
    Πήγαινε στον πνευματικό σου να σε παρηγορήσει. Να τον βοηθήσεις και στα συμβόλαια.

    • ΛΟΓΟΣ avatar
      ΛΟΓΟΣ @ Kώστας Θ. 28/05/2010 12:28:06

      Νομίζω ότι ο Ρουσόπουλος με επιστολή του πριν τις ευρωεκλογές ή πριν τις κοινοβουλευτικές (δεν θυμάμαι ακριβώς), παραιτήθηκε όχι μόνο από το κόμμα αλλά και από την πολιτική ζωή. Προς τι η δήλωση, προσπαθώ να καταλάβω.

      Γιατί ο Σαμαράς δίνει νέα τροφή για αναμάσημα, στην καθημερινή κατασπάραξη πρώην υπουργών και στελεχών του Καραμανλή, αλλά και του ίδιου, στα ΜΜΕ και σε «πολιτικούς» τύπου Καρατζαφέρη; Βάζει στο ίδιο σακί κι αυτός τους δύο πρώην πρωθυπουργούς;

      Και μάλιστα τώρα που έχει σκάσει τέτοιο βόμβα στο ΠΑΣΟΚ;

      Προσπαθώ να καταλάβω και
      λυπάμαι γιατί τον μόνο που συμφέρει αυτό είναι τον ΓΑΠ.

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ ΛΟΓΟΣ 28/05/2010 12:57:31

        και εγω δεν ξερω γιατι εκανε αυτην τη δηλωση ο σαλρας.τελειως ατοπη.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ Kώστας Θ. 28/05/2010 15:55:23

      μα γιατι δεν παει στον αρσενιο! εχει και λαπτοπ θα βλεπουν και dvd.

      θρασος ομως απιστευτο

  13. mara avatar
    mara 28/05/2010 12:11:51

    Για τους ίδιους ακριβώς λόγους που στοχοποιήθηκε ο Καραμανλής, στοχοποιήθηκε και ο Ρουσόπουλος.

    • nick avatar
      nick @ mara 28/05/2010 12:27:16

      Έτσι είναι...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ mara 28/05/2010 14:19:50

      Θα συμφωνήσω.Ποιός 'συμβουλε'υει' λάθος τον Σαμαρά;

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 28/05/2010 12:12:03

    " Παντως για το Ρουσοπουλο δεν εχει αποδειχθει απολυτως τιποτε"
    ο Ρουσοπουλος ποτέ δεν ηταν δεξιος..ηταν κεντροαριστερος ουσιαστικα -απολιτικος.. αυτος εφτιαξε τα παραμυθια της ηπιας δεξιας λαιτ κλπ..στο καλο..ποτέ δεν ηταν δεξιος και ουτε θα γινει..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Aggelos 28/05/2010 12:21:00

      Ωραια.Να τον διωξει τοτε για πολιτικους λογους -γιατι δεν εχει την ιδεολογια του κομματος.
      Εδω προκειται για υποχωρηση στη προπαγανδα του ΠΑΣΟΚ και συμψηφισμο σκανδαλων.
      Μπορει τα ΜΜΕ να λενε οτι θελουν αλλα το σκορ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ χρηματισθεντων ειναι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ = 2 - 0.Τσουκατος - Μαντελης εναντι κανενος.Αυτο ειναι το πραγματικο αποτελεσμα μεχρι στιγμης παντα.
      Γιατι πρεπει να μπει αυτογκολ για να ισοφαρισει το ΠΑΣΟΚ;

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ ψυχραιμια 28/05/2010 13:00:09

        ψυχραιμια και παλι σωστος!

  15. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 28/05/2010 12:14:48

    Είναι δυνατόν απ’όλους τους παπάδες και καλόγερους της Ελλάδος να διαλέγεις για πνευματικό τον θεομπαίχτη τον Εφραίμ;
    Βρε ούστ!
    Οσο για τον ΚΚ, δυστυχώς δεν ήξερε να κάνει την καρδιά του πέτρα, όπως ο θείος του, και να τους διαολοστείλει μια ώρα αρχύτερα. Αυτό τον(μας) έφαγε.

  16. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 12:21:02

    Εξαιρετικό μήνυμα του Αντώνη, στον διαπλεκόμενο εργοδότη του ενός και στην αφεντικίνα του άλλου...!!!!

    Ax, βρε Κώστα μου, δεν ήξερες, ...δεν ρώταγες!
    Ολη η Αθήνα ήξερε τις πομπές τους....

    NNeeeexxxxxxxxxxxtttttttttttttttt!

  17. pikras avatar
    pikras 28/05/2010 12:21:08

    μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για το "χρόνο" που η ΝΔ επέλεξε να τους εκτοπίσει?

    Για να υποβαθμιστεί το θέμα ΜΑΝΤΕΛΗ και να μην έχει συνέχεια...ή τι άλλο να υποθέσω?

    Μετά λέμε μας φτάινε τα ΜΜΕ. Μα τους δίνουμε τροφή! Θα δείτε τι έχει να γίνει στα Δελτία Ειδήσεων!

    Γιατί τώρα, όχι εχθές και γιατί όχι αύριο.......

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ pikras 28/05/2010 14:22:50

      Πίκρας,ο λαλάκης θα κάνει πάρυ απόψε. Πολύ κακό timing.Ξαναρωτώ:ποιός 'συμβουλεύει' τον Σαμαρά;;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 14:31:10

        Σπάρτακε, περιμένω το σχόλιο σου επί των σχολίων στην ανάρτηση http://www.antinews.gr/?p=47591

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 14:58:16

        str.attrac.Επειδή έφυγα απ'το σπίτι στις 3πμ και γύρισα πρί λίγο,δώσε μου λίγο χρόνο,να το μελετήσω το..φλυτζάνι.Σε λιγώτερο από μιά ώρα,θ'άχεις απάντηση ΕΔΩ που μ'έβγαλαν τα κύματα τώρα.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 15:18:49

        Τελικά,άν και η περιέργεια σκοτώνει,έτρεξα και βρήκα τον θησαυρό.Felicitations mon ami.Eξοχο,εύστοχο,καίριο,σατυρικό και εξαιρετικά πολιτικό.Συγκινήθηκα που με ψάχνανε κι άλλοι φίλοι,αλλά ο Σπάρτακος κοιμάται νωρίς το βράδυ,γιατί προσέχει γιά να έχει.Μετά τις 21.30,οδηγείται αυτοβούλως στον σκοτεινό,πλήν όμορφο κόσμο του Μορφέως. Βλέπεις,ένα 70-80% της δουλειάς μου,προκύπτει νύχτα.Κι αυτούς που μ'εμπιστεύθηκαν,να τους προδώσω δέν μπορώ.Γιατί τι άλλο από προδοσία είναι,να πηγαίνεις να δουλεύεις κουρασμένος και κακόκεφος;

      • Fotini avatar
        Fotini @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 29/05/2010 06:11:22

        Σπάρτακε,

        Μοῦ τό εἶπε καί ἡ μαμά μου "Καλλίτερα παιδίμου νά σοῦ βγεῖ τό μάτι παρά τό ὄνομα. . ."

  18. nick avatar
    nick 28/05/2010 12:21:30

    Λάθος κίνηση, λάθος στιγμή. Δεν είναι δυνατό τη στιγμή που στο ΠΑΣΟΚ διασύρονται για σκάνδαλα, να δίνουμε το δικαίωμα στα νταβατζοκάναλα να ασχολούνται πάλι με τη ΝΔ. Πάντως, αν και για τους 2 πρώτους συμφωνώ με την άποψη του Προέδρου, για το Ρουσόπουλο διαφωνώ κάθετα.
    Πρώτον, δεν έχει αποδειχθεί τίποτα γι' αυτόν (ακόμη τουλάχιστον).
    Δεύτερον, δεν είναι τυχαίο ότι τα κανάλια και το "σύστημα ΠΑΣΟΚ" πριν πλήξουν τον Καραμανλή στοχοποίησαν το Ρουσόπουλο γνωρίζοντας πως αυτός είναι η μόνη επικοινωνιακή ασπίδα του στις ενορχηστρωμένες επιθέσεις των καναλιών.
    Ας θυμηθούμε τι έγινε με τις φωτιές τον Αύγουστο του 2007. Η ΝΔ έβαλε για εκπρόσωπο τύπου τον Αρβανιτόπουλο, αλλά μετά τις φωτιές εν μέσω προεκλογικής περιόδου επανέφερε το Θ. Ρουσόπουλο, ο οποίος βοήθησε πάρα πολύ σε εκείνη την εκλογική νίκη. Αυτή είναι η αλήθεια.
    Ηθικό δίδαγμα: τα γεύματα με μεγαλοδημοσιογράφους μόνο κακό κάνουν. Όσο νωρίτερα αυτό γίνει αντιληπτό, τόσο το καλύτερο...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ nick 28/05/2010 12:27:52

      Ο Ρουσόπουλος δεν στοχοποιήθηκε μόνον από (μερικούς λίγους) καναλατζήδες και ΠΑΣΟΚ, αλλά κυρίως μέσα από τον σκληρό πυρήνα της ΝΔ. Αρχικά ως φραξιονισμός στενού κύκλου, μετά έγινε ογκούμενο ρεύμα. Πήγαν άραγε να φορτώσουν σ' αυτόν την πολιτική ανεπάρκεια Καραμανλή (κάνοντάς τον "ασπίδα") ή υπήρχε πραγματικό πολιτικο-ιδεολογικό ρήγμα; Άγνωστο.

      • nick avatar
        nick @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 12:37:09

        Ο σκληρός πυρήνας της ΝΔ είναι... ο Καραμανλής και η αγνή λαική δεξιά. Σκληρός πυρήνας της ΝΔ δεν είναι ούτε οι καναλάρχες, ούτε οι δημοσιοκάφροι. Η συνεχόμενη προπαγάνδα των ΜΜΕ έκανε κάποιους ΝΔάτες να μιλούν εναντίον του.
        Κατά τα άλλα η μέθοδος που εφάρμοσαν οι νταβάδες είναι γνωστή: όταν δεν μπορείς να χτυπήσεις κάποιον (Καραμανλής) ευθέως, προσπαθήσεις να κατασυκοφαντήσεις τους στενούς του συνεργάτες και το περιβάλλον του (Ρουσόπουλος). Όταν πλήξεις τους δεύτερους, τότε πέφτει και ο πρώτος.

  19. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 12:21:55

    Oι Παυλόπουλος και Ρουσόπουλος στμμετείχαν στον πολύ στενό ηγετικό πυρήνα της κυβέρνησης Καραμανλή (έως και άτυπη τρόικα θα τους χαρακτήριζαν κάποιοι). Για ότι αφορά τον Ρουσό είναι κίνηση πολύ υψηλού ρίσκου, "ζαριά" πολύ πιό επικίνδυνη από τη διαγραφή Ντόρας. Ο Σαμαράς αρχίζει να "παίζει" με τη φωτιά, όπως έπαιξε ο Παπανδρέου με τους "Βενιζελικούς". Αλλά ο Παπανδρέου είχε τον ενιαίο σκληρό κομματικό μηχανισμό, εδώ ο μηχανισμός δύσκολα φαίνεται ενιαίος. Είναι και εντελώς σφίγγα ο Καραμανλής...

  20. Χρηστος Βουλγαριδης avatar
    Χρηστος Βουλγαριδης 28/05/2010 12:23:17

    Ολα ξανα απ την αρχη. Καψιμο του ινστιτουτου της δημοκρατιας, διωξιμο ολων ανεξαιρετως των βουλευτων, πλιν του προεδρου μας , με την ηγεσια και την καθοδηγηση του οποιου ο λαος μας ειτε δεξιος ,ειτε αριστερος, ολοι μαζι να δημιουργησουμε μια αληθινη και δικαια δημοκρατια,χωρις ινστιτουτα Καραμανλη, Βαρβιτσιωτη , η Μητσοτακη, γιατι τετοιου ειδους ινστιτουτα το μονο που προσφερουν ειναι πλουτισμο σε κατι παλιατζηδες του Μοναστηρακιου.

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/05/2010 12:25:32

    Αν και συμφωνώ με το πνεύμα και το περιεχόμενο της δήλωσης, θεωρώ ότι ήταν ατυχέστατη από πλευτάς πολιτικού timing.

    Σε μια χρονική συγκυρία που το ΠΑΣΟΚ είναι στη γωνία.
    Το σύστημα Σημίτη καταρρέει.
    Ο πρώην Πρωθυπουργός απολογείται και υψώνονται φωνές,ακόμα και από το ΠΑΣΟΚ, να κληθεί στην Εξεταστκή.
    Για πρώτη φορά, εδώ και πολύ καιρό, τα ΜΜΕ αναγκσστικά ασχολούνται με τα εσωτερικά του ΠΑΣΟΚ.
    Το σκάνδαλο SIEMΕΜS, αποκτά ονοματεπώνυμο.

    Ερχεται η Ν.Δ. και δίνει ...επικοινωνιακές ανάσες στο ΠΑΣΟΚ και την Κυβέρνηση.

    Στρέφουν τα φώτα της επικαιρότητας και προς τα εδώ.

    Υποψιάζομαι τι θα απαντήσουν:
    Οτι σήμετα ο Αντώνης Σαμαράς με μια ηγετική κίνηση έδειξε ότι δε χαμπαριάζει.
    Οτι είναι αποφασισμένος να ξεκαθαρίσει την Ν.Δ.
    Οτι ανταποκρίνεται στο αίτημα της βάσης της Ν.Δ. για ανανέωση και κάθαρση.
    Οτι ο ίδιος τολμά.

    Σωστά, αλλά όχι αρκετά!
    Τούτο γιατί η Ν.Δ. πορεύεται σ' ένα εχθρικό επικοινωνιακό περιβάλλον και τα ΜΜΕ θα επιχειρήσουν μια χονδροειδέστατη εξίσωση από την οποία χαμένη θα βγεί η Ν.Δ.

    Περίμεναν τόσο καιρό, θα χάλαγε κόσμος για λίγες μέρες;

    ή μήπως το έκαναν για να μη ...ψηφίσουν την Κυριακή οι απομακρυθέντες;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 12:44:23

      Φίλε Κώστα,
      Ειδικά για την ΝΔ δεν μου πέφτει λόγος, αλλά από ευρύτερη πολιτική σκοπιά, στην περίοδο αυτή θεωρώ γενικώς επιβλαβείς τις αποσταθεροποιητικές κινήσεις στον πυρήνα των κομμάτων. Τα ίδια ακριβώς έλεγα, στους εκεί φίλους, και για τις "κόντρες και σούζες" στο Συνασπισμό, εκεί όμως έχουν πιά πλήρως αποσταθεροποιηθεί και είναι ανώφελο. Η ΝΔ είναι καλό (και για τους πολίτες καλής θέλησης, μή οπαδούς της) να μείνει ένα κεντροδεξιό, πολυσυλλεκτικό κόμμα, στα πλαίσια του Ευρωπαικού Λαικού Κόμματος. Διαβλέπω γύρω από τον Σαμαρά μια "συμβουλευτική" λογική με τακτικές και στρατηγικές κινήσεις "Κλαουζεβιτσικού", και άς μου συγχωρηθεί ο όρος, τυχοδιωκτικού τύπου. Αλλά η πολιτική δεν είναι συνέχεια του πολέμου με άλλα μέσα.

      • l
        l' ami du peuple @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 12:56:04

        αγαπητε μου παροδικε, εγω που ειμαι ενας πολιτης εγνωσμενα κα-λ-ης (λεμε τωρα!!) θελησης, που τζιζ!! κακα!! η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, θα επιθυμουσα να γεννοβολησουν απο εναν ωραιο εκσυγχρονιστικο κι απο εναν αξιοπρεπη ριζοσπαστικο απογονο το καθενα τους, και να ελπιζουμε κατ'αυτον τον τροπο και σε μια αποσαφηνιση του δημοσιου λογου..

        τα χαϊρια των ισχυρων κυβερνησεων του τοπου τα ειδαμε πια...ας τις στειλουμε στη συνταξη οσο προλαβαινουν τη 35ετια...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 13:02:59

        Άν αποφασίσουν όλοι μαζί να πάμε σ' ένα ΜΟΝΙΜΟ εκλογικό σύστημα Γερμανικού τύπου, με απλή αναλογική, φράγμα 3 ή 5%, δύο ψήφους (λίστα + σταυρό) και έτσι, θεσμικά κατοχυρωμένες, κυβερνήσεις συνεργασίας, ναι, συμφωνώ κι επαυξάνω! Και εύχομαι να συμφωνήσουν, τις ίδαμε τις "ισχύρές" πέτσινες μονοκομματικές! Αλλά μονοκομματικές κυβερνήσεις με σκληροπυρηνικά μονοσυλλεκτικά κόμματα είναι η χειρότερη κατάρα: ΠΑΣΟΚ του 1981, 'Συναγερμός" του 1954, ΕΡΕ του 1958, και στο βάθος ως πρότυπα Μπάαθ Συριακού ή Ιρακινού τύπου, Περόν και δεν συμμαζεύεται. Είτε το ένα είτε το άλλο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 13:04:55

        (Για τον Φίλο του Λαού - και δικό μου - ήταν το παραπάνω).

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 12:51:52

      Κύριε Ροδινέ

      Τα ΜΜΕ δεν άλλαξαν τρόπο αντιμετώπισης του Αντώνη Σαμαρά, μετά την θριαμβική του εκλογή. Οσο χαιδολογούσαν την Ντόρα εξακολουθούν, να το κάνουν.

      Το ΜΕΓΚΑ, των κ. Βαρδινογιάννη,Μπόμπολα, Ψυχάρη, είχε μόνο ένα φωτεινό καλό διάλειμα, εκείνη την εξαιρετική συνέντευξη του Αντώνη προς τον Μανώλη Αναγνωστάκη, κατά τη διάρκεια της οποίας ο Χασαπόπουλος ...ξερόβηχε!

      Το ΑLTER με τον Χατζηνικολάου, παλαιόθεν "φίλο" του κ.Βαρδινογιάννη, αναλώνεται καθημερινά σε χυδαίες επιθέσεις κατά του Καραμανλή με απώτερο προοδευτικά στόχο..τον Σαμαρά .

      Αργότερα, λαμβάνει τη σκυτάλη το κανάλι EXTRA, όπου εκεί επιδίδονται σε επείδειξη κίτρινης διαπόμπευσης, Καραμανλικών πρωτίστως πάλι στοιχείων, με αποσιώπηση ύπαρξης Σαμαρά κι αναδυόμενης ...στο βάθος ...δύναμης πάντα τη Ντόρα.
      Μη τούς θυμηθούμε την ηρωποίηση Τατούλη και Δούκα...

      Ο Καραμανλής, μέσα στις καλές του προθέσεις, προσπάθησε να γεφυρώσει το χάσμα μέσα στο κόμμα, άνάμεσα στα ετερόκλητα συμφέροντα. Δεν το σεβάστηκε ...ουδείς! Τον διαπόμπευσαν ακόμη χειρότερα. Οι δικοί του ...τον άδειασαν! Δεν τον μείωσε το ΠΑΣΟΚ.

      Ο Αντώνης δεν θα τους κάνει την χάρη....
      Πολύ καλά έκανε και διαφοροποίησε τη θέση του.
      Εκαστος εφ' ω ετάχθη, πλέον...
      Αυτή η έρμη η πατρίδα χτυπιέται από παντού..μέσα κι έξω!

      Την Κυριακή ψηφίζονται νέα άφθαρτα πατριωτικά πρόσωπα!
      Ας δοθεί το μήνυμα, ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλες παγαποντιές....

    • mara avatar
      mara @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 13:24:29

      Αγαπητέ Κώστα, τέτοιου είδους επικοινωνιακά "δώρα", δεν είναι τυχαία... ούτε αποτέλεσμα αφέλειας και λάθους...
      Είναι απολύτως μελετημένα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ mara 28/05/2010 15:15:29

        Ειλικρινά, δεν ξέρω ποιός συμβουλεύει τον Πρόεδρο.
        Για τον Ρουσόπουλο συμφωνώ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 14:33:38

      Κ.Ροδινέ,Το ξαναρώτησα ήδη δυό φορές πιό πάνω,αλλά ξαναρωτώ:Ποιός 'συμβουλεύει' τον Σαμαρά;;;Οσο γιά το timing,χαίρομαι που το εντοπίζεις και σύ.Γιά τον Θ.Ρουσόπουλο:Μπορεί ν'άχω χάσει επεισόδια,αλλά πολύ δύσκολα θα πεισθώ πως αυτός ήταν το μαύρο πρόβατο.Αντίθετα,πιστεύω,ότι η προσφορά του ήταν τεράστια(ανατροπή 'κλίματος' στις εκλογές του 07,με τις εμφανίσεις του στό Ζάππειο),η δε αντιμετώπισή του από την παράταξη,το λιγώτερο μικρόψυχη,γιά να μην πώ ψοφοδεής.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Κώστας Ροδινός 28/05/2010 16:31:08

      Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, εύλογη η απορία σου σχετικά με την επιλογή του χρόνου για μια τέτοια δήλωση. Θα έπρεπε πράγματι να αφεθεί το ΠΑΣΟΚ στη δίνη της εσωστρέφειας, μετά και τη δεύτερη ομολογία εξαπτέρυγου του επί 8ετίας πρωθυπουργού Σημίτη.
      Συμβαίνει όμως μεθαύριο την Κυριακή να ξεκινά, η πρώτη προσπάθεια επανίδρυσης της Ν.Δ. , με τις εσωκομματικές των ΔΗΜ.Τ.Ο. και την εκλογή πρόεδρων των ΝΟΔΕ από τη βάση για πρώτη φορά! Τα «μητσοτακο-ντοράκια» πήραν την «αναμενόμενη» εντολή, να απέχουν και να αποχωρούν από το κόμμα με βροντώδεις δηλώσεις και καταγγελτικά δελτία τύπου.
      Είδε ασφαλώς η Ντόρα, πως δεν της βγαίνουν τα κουκιά για να ελέγξει ικανοποιητικό πακέτο «μετοχών» στο επικείμενο συνέδριο και σκέφθηκε να βλάψει τον Αντώνη δημιουργώντας την εντύπωση πως συρρικνώνεται η Ν.Δ. για χάρη της, μετά μάλιστα τη διαγραφή της. Άλλωστε και η βόλτα της στην Κρήτη, αυτόν τον σκοπό υπηρετεί.
      Και βέβαια, επειδή η αθλία οικογένεια είναι αδίστακτη, παράλληλα θα προωθεί το σενάριο όπου την παίρνει, πως η κάθαρση που υπόσχεται ο Αντώνης αποτελεί απλά ένα δικό του επικοινωνιακό πυροτέχνημα, αφού απουσιάζουν τα ονόματα! Το ότι η συντριπτική πλειονότητα των «εμπλεκομένων» βουλευτών τάχθηκαν στο δικό της στρατόπεδο, αυτό παριστάνει πως δεν το θυμάται!
      Ίσως λοιπόν ο Αντώνης να έπρεπε να μιλήσει τώρα με κάποια ονοματεπώνυμα, για να καταδείξει πως στην ατζέντα του ήδη βρίσκονται γραμμένοι εκείνοι, που έχουν είτε σκιές είτε νοοτροπίες και συμπεριφορές, που δεν συνάδουν με το καινούργιο και καθαρό που θέλει να δημιουργήσει.
      Ίσως η σημερινή του δήλωση να αποτελεί ένα μήνυμα-πρόσκληση, για όσους απογοητεύονται και του καταλογίζουν καθυστερήσεις, επηρεασμένοι και από τα ΜΜΕ που παίζουν απροκάλυπτα το παιχνίδι της Ντόρας και που ίσως να μην έχουν το ίδιο πάθος συμμετοχής στα δρώμενα του κόμματος, με εκείνο της 29ης Νοεμβρίου!

  22. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 28/05/2010 12:26:48

    Αφού δεν πρόκειται να αφήσει κανέναν να στοχοποιηθεί άδικα, γιατί ο ίδιος στοχοποιεί τον Ρουσόπουλο; Ποια παράνομη ή ανήθικη πράξη έκανε ο Ρουσόπουλος; Πάλι η περιρέουσα ατμόσφαιρα τον πείραξε;

    Είναι κρίμα που ένας άνθρωπος σαν τον Σαμαρά, που έζησε στο πετσί του την αδικία όταν κάποιοι τον απέκλεισαν για 10 χρόνια από τη ΝΔ με το έτσι θελω, κάνει τις ίδιες αδικίες που του έκαναν άλλοι, επειδή τα ΜΜΕ του το υπέδειξαν

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Βαγγέλης 28/05/2010 16:44:52

      @ Βαγγέλης

      Σωστός!

      Ἀπό τήν μιά ἀναθεμάτιζομε Λαλάκηδες καί Φράγκες καί τά τηλεοπτικά στρατοδικεῖα καί ἀπό τήν ἄλλη ὑποκύπτομε στίς ἐτυμηγορίες τους καί πιέσεις! Βαζομε τό ἀρνάκι στό στόμα τοῦ λύκου. Ποιός τούς ἀκούει πάλι γιά μέρες! Ἔλεος Ἀντώνη! Ὅλοι εἶναι ἀθῶοι μέχρι ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΣ τοῦ ἐναντίον!

  23. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 28/05/2010 12:29:45

    Παιδιά, ας αφήσουμε τις επικοινωνιακές τακτικές. Ο κόσμος ζορίζεται και δεν ενδιαφέρεται για τέτοια. Θέλει κάθαρση. Και όσο νωρίτερα την κάνει η ΝΔ, τόσο πιο γρήγορα θα ξανακερδίσει την εμπιστοσύνη του κόσμου.
    Δεν ξέρω αν τα πήρε ή όχι ο Ρουσσόπουλος. Δεν τον θέλω.
    Οι στενές του σχέσεις με τους απατεώνες του Βατοπεδίου είναι ανεξήγητες (ακόμα) και απαράδεκτες. Δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιός είσαι.

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ Kώστας Θ. 28/05/2010 12:36:17

      Ακόμα δέν βγήκε καμιά δικαστική απόφαση σε βάρος του, ακόμα δέν αποδείχτηκε τίποτα όλα είναι βρωμιές των νταβατζήδων των ΜΜΕ ένα πόρισμα ενοχής μόνο που το έβγαλαν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ μόνοι τους.
      Είναι υποχρεωμένος να τον υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσης όχι για τον ίδιο πάνω απόλα για τον Κώστα Καραμανλή.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Kώστας Θ. 28/05/2010 12:37:24

      Και ο Καρολος της Αγγλιας πηγαινε στο Βατοπεδι,τι θα πει αυτο.
      Ηταν το πιο γνωστο μοναστηρι.Εξ αλλου μπορουσε πολυ απλα να μην τον περιλαβει στους συνδυασμους,αλλωστε βουλευτης δεν ειναι.
      Αυτο φυσικα απαιτει το θαρρος να σταθεις απεναντι στα καναλια και να πεις ΟΧΙ κυριοι το δικο σας κομμα ειναι το κομμα των σκανδαλων.
      Επαναλαμβανω οτι σε αποδεδειγμενους χρηματισμους το σκορ ειναι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ 2 - 0.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ ψυχραιμια 28/05/2010 12:51:21

        Δε χρειαζόμαστε δικαστική απόφαση για να ξεκαθαρίσουμε το κόμμα. Τέτοια έλεγε και ο Βουλγαράκης (νόμιμο/ηθικό)
        Το ότι ήταν κολλητός απατεώνων-θεομπαιχτών είναι υπεραρκετό για να πάει στο καλό.
        Και περιμένετε να δούμε τι ακριβώς έγινε με το Βατοπέδι. Είμαστε ακόμα στο σκοτάδι.
        Εγώ την ντροπή που ένιωσα ως νεοδημοκράτης με το Βατοπέδι, δεν την ξεχνάω. Θέλω να μάθω τι έγινε και θέλω πλήρες ξεκαθάρισμα του κόμματος. Δε θα φορτωθούμε τις πομπές κανενός.
        Πολύ καλά τα λέει ο Αντώνης. Είμαι υπερήφανος που τον ψήφισα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 28/05/2010 13:31:49

        Με το Βατοπαίδι έγινε ότι έβαλαν τα ακίνητα στη μονή για να τα φάνε. Το κόλπο το είχαν σκαρώσει ελευθεροτέκτονες ήδη από την εποχή του ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ απλά ''αναγκάστηκε'' να συνεχίσει το σχέδιο. Όσο ακούω τα ονόματα τόσο περισσότερο πείθομαι.

        Για κάποιο λόγο κατάφεραν να αποσπάσουν και την έγκριση Καραμανλή. Είτε τον εκβίασαν είτε τον ξεγέλασαν.

  24. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/05/2010 12:48:14

    Ο Ρουσόπουλος δήλωσε ότι: "δεν ζήτησε να τον κρίνουν κομματικοί μηχανισμοί και ότι ο Σαμαράς πρέπει να ξέρει ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι".

    Αντί να σκύψει το κεφάλι και να προσπαθήσει να υπερασπιστεί το σαρκίο του έστω και με φύλλο συκής,ξεσπά σε λεονταρισμούς.

    Τον ενοχλεί,που βρέθηκε Ανθρωπος που δεν τον κρατάει κανείς και από πουθενά
    και επομένως δεν είναι υποχρεωμένος να συνδέσει τις τύχες του και τις τύχες της παράταξης με την τύχη όσων μπέρδεψαν τις δημόσιες υποθέσεις με το προσωπικό τους όφελος.

    Γιατί δεν δέχεστε κύριε Θόδωρε την κρίση των κομμάτων?

    Με το ΑΣΕΠ βρεθήκατε εκεί που ήσαστε με εκείνο το προσωπικό στύλ που όμοιό του δε γώρισε ποτέ η παράταξη?

  25. Θέμας Αναμασιάδης avatar
    Θέμας Αναμασιάδης 28/05/2010 12:52:32

    Με κάθαρση τέτοιου τύπου δεν κερδίζεις τίποτα.Εάν είναι να φύγει κάποιος έτσι για τις εντυπώσεις ας κάνουνε και μια κλήρωση στη Ρηγιλλης και να διώξουνε 2-3.

  26. mara avatar
    mara 28/05/2010 12:53:41

    Στα εθνικά θέματα πάντως, ήταν πολύ περισσότερο δεξιός από πολλούς που βρίσκονται στο κόμμα.
    Να σας υπενθυμίσω ότι το 2004 είχε κάνει ένα μπάχαλο στην κυριολεξία την βουλή, όταν υποστήριξε ότι, εάν είχαν γίνει αποδεκτές οι απόψεις του Γιώργου Παπανδρέου στο Κυπριακό και το σχέδιο Ανάν, στη θέση του Τάσσου Παπαδόπουλου κατά την πρόσφατη Σύνοδο Κορυφής στις Βρυξέλλες θα βρισκόταν ο Ραούφ Ντενκτάς.
    Οι Πασόκοι δε, κόντεψαν να τον φάνε... ουρλιάζανε, κτυπούσανε τα έδρανα, του ζητούσαν να ανακαλέσει και αυτός δεν καταλάβαινε τίποτα.
    Δεν είδα λοιπόν άλλους, "δεξιούς" υποτίθεται βουλευτές του κόμματος, να τολμάνε να πετάξουν στα μούτρα του Γιωργάκη την αλήθεια.

    Γι΄αυτό λοιπόν τον στοχοποιήσε το σύστημα. Θέλανε πάσει θυσία να φύγει δίπλα από τον Καραμανλή. Εκτός από το σχέδιο Ανάν τον θεώρησαν ιθύνοντα νόα για τα μετέπειτα κονέ... του Καραμανλή προς Ρωσία μεριά....

    Μεγάλο λάθος του Σαμαρά.
    Τον Ρουσόπουλο προς το παρόν, αν ήθελε να μην προκαλέσει, (επειδή του έχουν πέσει πολλά και μαζεμένα), θα έπρεπε εντέχνως να τον αφήσει στην άκρη.

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ mara 28/05/2010 13:20:53

      Συμφωνώ μαζί σου, Μάρα!!!

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ mara 28/05/2010 14:43:41

      Μάρα,δυό άνθρωποι πόνεσαν κι έτσουξαν το σύστημα.Ο ΚΚ,ο Β΄και ο Ρουσόπουλος.Γι αυτό και τους ξεσκίσανε, τα βοθροκάναλα.Και μόνο γιά τον λόγο αυτό,πρέπει να βουτάμε τη γλώσσα μας στο μυαλό μας πολλές-πολλές φορές,πρίν εκφέρουμε άποψη γι αυτούς τους δυό.Γιατί η άγνοια,η αδικία,κι ο τεμενάς στις προσταγές του συστήματος-αφέντη,εμένα τουλάχιστον,δεν με προιδεάζουν γιά καλές εξελίξεις.Γιά την ώρα,αυτά.

      • Σοφία avatar
        Σοφία @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 14:51:27

        Μπράβο, Σπάρτακε!!!!

      • mara avatar
        mara @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 15:20:50

        Σπάρτακε, Σοφία,
        Δυστυχώς η δήλωση αυτή του Σαμαρά, πάγωσε πολύ κόσμο. Ρωτάς Σπάρτακε επανειλλημένως, ποιοί τον συμβουλεύουν.
        Έχει σημασία? Ο ίδιος δεν καταλαβαίνει...?
        Καταλαβαίνει και πολύ καλά μάλιστα.
        Δυστυχώς η δήλωση του, δεν ήταν τυχαία ούτε ως προς το περιεχόμενο, ούτε ως προς τον χρόνο.
        Δεν δέχομαι ότι, ένας ηγέτης επηρεάζεται και παραπλανάται τόσο εύκολα από συμβούλους (αν φυσικά είναι.. ηγέτης).
        Σήμερα ο Σαμαράς άρχισε και τυπικά το επικίνδυνο παιχνίδι με το σύστημα... και είναι ξεκάθαρη επιλογή του.

  27. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 28/05/2010 12:55:24

    ο ρουσσοπουλος ομωσ δεν ειναιο αγαπητος στη βαση μετα την εμπλοκη του ονοματος του σε σακνδαλα κ ξαφνικα σασ πηρε ο πονος ολους μη τυχον κ το στενοχωρησε το παιδι?δηλαδη το οτι δεν εχει αποδειχτει σασ αρκει?βρε ασ παει απο κει που ηρθε..ετυχα το πασχα σε τουριστικο καφε που παρεβρισκονταν ρουσσοπουλος μετα της οικογενειασ του κ το τι κραξιμο εφαγε ...αν αναλογιστει κανεισ κ το παρελθον του απο που ξεκινησε κ που κατεληξε...

  28. tiramola avatar
    tiramola 28/05/2010 12:57:26

    Μου αρέσει που ενώ βλέπετε παντού παρασκήνια , τώρα δεν βλέπετε τα προφανη...
    Του τα σφύριξε τα μελλούμενα ο ΓΑΠ στον συμφοιτητή του Σαμαρά.
    "Έρχονται αποκαλύψεις , πρόλαβέ το..."
    Άιντε ξυπνάτε!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 28/05/2010 19:08:55

      Ωχ, μπορεί να έχεις και δίκιο, πολλά έχουν δεί τα μάτια μου, μα αυτό μου φέρνει τρόμο!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ tiramola 28/05/2010 19:10:28

      Έχουν και οι δύο κάτι ψύλλους να κάτω από την προβιά, σαν καμήλες!

  29. χασοσκοπος avatar
    χασοσκοπος 28/05/2010 12:57:59

    εκεινο που παρατηρω ειναι οτι τον παιζουν τον σαμρ τ μμε λιγο περισσοτερο πια κατι σημαινει αυτο?

  30. tiramola avatar
    tiramola 28/05/2010 13:03:33

    Το σκορ μπορεί να γίνει 2-3 , 8-5 , 9-11 και πάει λέγοντας...
    Κάντε το σύνολο μετά το πέρας της καθάρσεως και που ξέρεις , μπορείς να βγείτε και νικητές στα σημεία , όπως και στην ελληνορωμαική...

  31. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 28/05/2010 13:04:37

    Θα ήμουν ο τελευταίος που θα υπεράσπιζα την «ηθική» του πολιτικού μας συστήματος. Και θα ήμουνα κι ο τελευταίος που θα «αποκάλυπτα» με περισσή ευκολία ότι η διαδικασία της κάθαρσης δεν είναι παρά ένα τέχνασμα ή ένα προπέτασμα καπνού για να περάσουνε «μέτρα» ή για να αποκοιμηθεί το πόπολο.

    Ωστόσο η αυτοαπαξίωση του πολιτικού συστήματος με εσωτερικής έμπνευσης εξεταστικές, προανακριτικές, καταγγελίες και κυνήγι μαγισσών ή νεράιδων, που παρακολουθούμε αυτές τις ημέρες είναι ενορχηστρωμένη από τους δύο «φίλους» εκ Harvard που εν αγαστή συνεναίσει άνοιξαν τους ασκούς του Αιόλου, πατώντας πάνω στην κοινή βεβαιότητα ότι ό,τι κι αν αποκαλυφθεί δε θα τους αγγίξει. Πρόκειται για αφέλεια! Και η αφέλεια δεν έχει καμμιά σχέση με την «ηθική». Η αφέλεια συνιστά (εσωτερικό) μέγα πολιτικό λάθος του ίδιου του συστήματος. Και θα την πληρώσει το ίδιο το σύστημα. Τα δύο αντεπιχειρήματα (αντιστοίχως «θα ματώσουμε» και «δεν απολογούμαι») ακούγονται αμήχανα και εν τέλει αυτοκαταστροφικά.

    Μπορεί πολλοί να χαίρονται γι αυτό. Μπορεί άλλοι απλώς να εκτονώνονται χαιρέκακα. Μπορεί άλλοι να ικανοποιούνται προσκαίρως που οι δικοί τους είναι λιγότεροι ή πιο τσίπηδες. Μπορεί άλλοι να τρίβουν τα χέρια τους που ήρθε η σειρά τους. Μπορεί, τέλος, οι «απ΄έξω» να ονειρεύονται αφελώς επαναστάσεις, κρεμάλες και λαϊκά δικαστήρια με τον εαυτό τους στον τριπλό ρόλο του ενόρκου, του εισαγγελέα και του δικαστή. Δικαίωμά τους, όλων αυτών.

    Επιτρέψτε μου όμως εμένα τον ξενέρωτο απολογητή να επιφυλάσσομαι και να κρίνω.

    1. Πρώτα πρώτα θα μπορούσα εύκολα να μεταφερθώ και να κρυφοκυττάξω στο λυκόφως της πολιτικής αγυρτείας. Πούναι ταυτόχρονα βρώμικη και μαφιόζικη. Κι όπου όταν κάποιος κρίκος «εμπιστοσύνης» σπάσει αφήνεται να αναφανεί η ελπίς ότι η τσουράπα θα ξηλωθεί.

    Θα διερωτηθώ όμως αμέσως: είναι όντως έτσι; Ή μήπως η ομερτά και τα «προσυμφωνημένα» έχουν τόσο σφιχτά δεθεί μεταξύ τους που η ελπίς πεθαίνει άμα τη εμφανίσει της;

    2. Ύστερα θα έστρεφα τις πλάτες μου στην αθώα του αίματος κοινωνία μας και θα πετροβολούσα τους σταύλους του Αυγεία, αντάμα με πολλούς εν τω μεταξύ προστρέξαντες λαϊκούς ημίθεους.

    Αλλά μόλις το αντιληφθούν αυτό οι «αθώοι» θα εισβάλλουν ανενόχλητοι στους οίκους ανοχής που ονομάζονται ΔΟΥ και θα απαλείψουν εν μια νυχτί τα δικά τους ανομήματα. Το πολύ – πολύ να το διαπραγματευτούν με τους ημιλιπόθυμους 300.

    3. Ακολούθως θα άνοιγα τα κιτάπια της πρόσφατης ευρωπαϊκής ιστορίας και θα ταξίδευα νοερά στη γειτονιά μας να συναντήσω τον Ντι Πιέτρο και να τον συμβουλευτώ πώς χειρίστηκε τα καθαρά του χέρια. Δε ξέρω τί θα μου απαντήσει και τί συμπέρασμα θα με αφήσει να εξάγω ...

    Εκείνο που θα διαπιστώσω είναι ότο ο Σίλβιο θα μου χαμογελάσει από κάποια σελίδα περιπαικτικά και θα στείλει τους χαιρετισμούς του στον Γιωργάκη και τον Αντώνη, σα να γνέφει στους προγόνους του.

    4. Και, τέλος, θα έψαχνα σε Μαξίμου, Ρηγίλης, Περισσό, Κουμουνδούρου και Εξάρχεια για εφεδρείες και διαδόχους.

    Και θα γυρνούσα σπίτι μέσα στη θλίψη.

    Το πολιτικό σύστημα βγήκε μόνο του στη σέντρα, προκειμένου να αυτομαστιγωθεί και να αποδοθεί στη θυμωμένη αλλά και αδιαφόρως σφυρίζουσα, ανεύθυνη υποτίθεται, κοινωνία καθαρή και άμεμπτη. Ο ανερμάτιστος και παντελώς απροστάτευτος από κακοτοπιές τρόπος με τον οποίο το κάνει καταντά κατά την ταπεινή μου γνώμη επικίνδυνος. Και ελλείψει εναλλακτικών (ακόμη) λύσεων παντελώς αδιέξοδος.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 28/05/2010 13:11:38

      Σωστός ο προβληματισμός σου, αλλά είμαστε πολύ μικρή πληθυσμιακά χώρα και όλοι οι μεγαλόσχημοι γνωρίζονται μεταξύ τους. Όλοι είναι μέρη του ίδιου διευρυμένου κυκλώματος. Άλλος με τα μπούνια, άλλος περιφερειακά. Μία μεγάλη κάστα που ορίζει τις τύχες μας. Που να βρεθεί Ντι Πιέτρο; Ούτε καν κάποιος (πρώιμος) Σαρτζετάκης δεν μπορεί πλέον να βρεθεί. Το παιχνίδι είναι χαμένο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 28/05/2010 13:16:34

        Ο Ντι Πιέτρο και η δικαστική κάθαρση πολιτικών κατά βάση ανομιών δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση: Διώχνεις τον Κράξι και παίρνεις Μπερλουσκόνι. Συγγνώμη, άν μου βάλεις το πιστόλι στον κρόταφο, προτιμώ Κράξι. Αλλά το θέμα είναι να μη φτάσεις εκεί, προτιμώ λοιπόν αβίαστα, Άλντο Μόρο και Ενρίκο Μπερλιγκουέρ. Χαμένες δεκαετίες, το λέω και το ξαναλέω. Delete!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 28/05/2010 13:18:44

        Χρειάζεται υπομονή για να τρυπήσεις το χοντρό σκληρό σανίδι. Άν βιαστείς και το ζορίσεις, καταφέρνεις μόνο να σπάσεις το τρυπάνι. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 13:19:44

        Εγώ θάλεγα μάλλον για Κούρτσιο και Νέγκρι , αλλά άς όψεται...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 28/05/2010 13:22:45

        Εγώ Strange ήμουν καψούρης με την Αντριάννα...
        Έτοιμος για ένοπλο αγώνα αν μου το ζητούσε , για πάρτυ της..

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 28/05/2010 13:23:35

        Είδες, παράξενε Ελκυστή, δεν το λέω; Όλα όσα ζήσαμε ήταν ένα λάθος, το παιχνίδι παίχθηκε και κρίθηκε στα seventies! Είμαι όμως από την άλλη πλευρά και δεν πιστεύω στο γραμμικό πολιτικό φάσμα>

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 13:26:32

        Για αυτό χρειάζεται ένας παράξενος ελκυστής, να βάλει τάξη στο χάος.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 28/05/2010 13:39:08

        Strange,
        Aλλη ώρα για το Ρενάτο Κούρτσιο!
        Οχι σε άσχετο θέμα.
        Εχει διαβαάσει το "Autonomia";

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 28/05/2010 13:49:23

        Κ. Ροδινέ: Οperaismo, potero operaio κλπ. Έχω τσαλαβουτήσει κάπως κάποτε.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 28/05/2010 15:19:07

        Strange
        Αναγνώσματα των φοιτητικών μου χρόνων στην Αμερική!
        Κούρτσιο, Νέγρι και Σχολή του Σικάγου!
        Σε έστειλα τώρα, ε !

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ Strange Attractor 28/05/2010 16:08:51

        Ντουρούτι...

    • l
      l' ami du peuple @ antiathlitikos 28/05/2010 13:30:41

      antiathlitike μου φιλε στοπα κι αλλου: ματερατσι κοντευεις να γινεις!!

      γιατι δηλαδη sgtm μου κακο θα ηταν να δουμε κι εμεις τους κραξι μας, τους ολιβεττι μας, του ντεμικελις μας να ποζαρουν με το χαμογελο του δρακουμελ; υπαρχει ο κινδυνος του μπερλουσκονι σε μια μεταμοντερνα βαϊμαρη, αλλα και τι αλλο μπορει να γινει;

      ο παραξενος λεει για κουρτσιο, ο αρχαιος λεει για οχλο που θα ακουθησει τον τυχοδιωκτη, οι μαθητευομενοι μαγοι κραδαινουν τη μπαγκετα οπως σωστα επισημανες (σαν γιαταγανι συμπληρωνω) , μηπως ειναι ωρα για τις πιτσες του σπαρτακου;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ l' ami du peuple 28/05/2010 13:37:52

        με μανιτάρια τις παραγγέλνεις;

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ l' ami du peuple 28/05/2010 13:38:01

        Όταν ως μόνο γηγενή μ΄"έβαλε" μέσα ο Ζοζέ, στο 90 και, να γευτώ κι εγώ λίγη δόξα "Διεθνή", αναπόλησα τον Αλγερίνο ... Επειδή όμως μου είχε ήδη αποδώσει τις πρέπουσες "τιμές" ο τρελλός Βαλεντίνο, υπήρξα όπως διαπίστωσες τύπος και υπογραμμός για 2 ολόκληρα λεπτά...

        ΥΓ: Παρασκευή απόγιομα λέω να την κάνω για κανα αλκοολούχο. Σε προσκαλώ αλλά θα μας καρφώσει ο Φαήλος πως συχνάζουμε σε ακατάλληλα δι επαναστάτας στέκια ...

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 28/05/2010 13:43:20

        @ antiathlitike μου να σου πω μονο πως οπως ξερεις συμμεριζομαι απολυτα τις ανησυχιες σου τις πιο πανω, οχι για τον κ. κρανιδιωτη. ναι θα παμε για κανενα αλκοολουχο, αλλα να το οργανωσουμε εκτων προτερων καπως.
        @ αλλενακι δεν μου ειπε με τι να τη ζητησω..μανδραγορα, μανογαλλο, αγαποβοτανο μου τσαμπουνησε και μ'αφησε με την αγωνια...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ l' ami du peuple 28/05/2010 14:15:25

        χα χα, είχε στο κέντρο της Αθήνας πριν 3 4 χρόνια ένα μαγαζί που την πασπάλιζε με σπόρους κάναβις αλλά το έκλεισε ο εισαγγελέας μάλλον...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ l' ami du peuple 28/05/2010 14:48:53

        Φίλε του λαού,ζήτα τες με φύλλα από μαντζουράνα και λίγο απήγανο.'Κρατάνε' μακρυά τα κακά....vibes.

      • nancy avatar
        nancy @ l' ami du peuple 28/05/2010 15:02:53

        Μία με απ' όλα απο το κτήμα Σπάρτακος. Τι τύχη.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ l' ami du peuple 28/05/2010 15:05:17

        ζαλίστηκε από τα πολλά βότανα ο l' ami du peuple

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ l' ami du peuple 28/05/2010 15:22:36

        Αλλοι θέλησαν να μεθύσουν τον Ηλιο κι εμείς, να ζαλίσουμε τον φίλο του λαού.

      • nancy avatar
        nancy @ l' ami du peuple 28/05/2010 15:25:57

        Πάρτε βότανα και θέληση και ελάτε στο δικό μου μέρος (Πεντέλη) που δεν είναι μακρυά. Οίνον, όποιος θέλει ας φέρει απο τον παχύ αμπελουργό.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ l' ami du peuple 28/05/2010 19:19:22

        Η Κυκλαδίτικη άμπελος, ολιγοστάφυλη αλλά πάγκαλον, ιδιόρρυθμον και μαγευτικόν οίνον παράγουσα! Γιός αμπελουργού είμαι και κρίνω!

  32. Κώστας avatar
    Κώστας 28/05/2010 13:06:42

    To θέμα δεν είναι αν υπάρχει αποδεδειγμένη διαφθορά, χρηματισμός κλπ.
    Ούτε υπάρχει επικοινωνιακή αστοχία, αφού ανεξαρτήτως επικαιρότητας είναι εδραιωμένη διάχυτα η πεποίθηση πως και στα δύο κόμματα υπάρχουν πολλοί δωροδοκημένοι πολιτικοί. Δεν περιμένει την τρέχουσα επικαιρότητα η κοινή γνώμη. Τώρα αν θέλουμε να πιστεύουμε πως η Ζίμενς λχ δωροδοκούσε μόνο πράσινους, είναι δικαίωμά μας, αλλά η εθελοτυφλία δεν οδήγησε ποτέ πουθενά. Ούτε και το ότι αποδεδειγμένοι χρηματισμοί υπάρχουν μόνο για το ΠΑΣΟΚ(Τσουκάτος, Μαντέλης) έχει ιδιαίτερη πολιτική αξία. Διότι είναι ένα επιχείρημα που βάζει την νομική-δικαστική πλευρά του θέματος μπροστά, παραβλέποντας την βαθιά πολιτική πλευρά του ζητήματος "πολιτική διαφθορά στην Ελλάδα". Το να λέμε απλά "μόνο για Μαντέλη-Τσουκάτο υπάρχουν αποδείξεις" θυμίζει το αλήστου μνήμης επιχείρημα Σημίτη "ό,τι έχετε στη Δικαιοσύνη".
    Ευτυχώς η κοινωνία έχει διαμορφώσει πεποίθηση για την έκταση της διαφθοράς στην Ελλάδα και για την διακομματική της εξάπλωση. Και ευτυχώς για τη ΝΔ έχει αρχηγό που όταν οι άλλοι έκαναν το πλιάτσικο, αυτός ήταν απομονωμένος και καμία σκιά δεν πέφτει πάνω του. Θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση με βάση πολιτικά κριτήρια και όχι ΔΙΚΑΣΤΙΚΆ. Και καλά θα κάνει. Ο Σαμαράς είναι πολιτικός, δεν είναι δικαστής.
    Και η σημερινή αναφορά του στοχοποιεί συμπεριφορές και όχι ποινικά αδικήματα. Στοχοποιεί το πολιτικό ήθος και ύφος των εν λόγω προσώπων.
    Τώρα αν ο Ρουσόπουλος για παράδειγμα θεωρείται πρότυπο ήθους, τότε τι να πει κανείς; Αρκεί δηλαδή να είναι κανείς "δικός μας" ή "τεως δικός μας" για να τον αποκαθάρουμε στη κολυμπήθρα του Σιλωάμ; Ο Ρουσόπουλος, πέρα και ανεξάρτητα από την υπόθεση Βατοπαίδι, με την όλη στάση του, με την προκλητικό τρόπο ζωής του και με την αλαζονεία που επέδειξε συμβόλιζε την γελοιοποίση του "σεμνά και ταπεινά" του Κ.Καραμανλή. Ενα σύνθημα που λοιδωρήθηκε όχι γιατί δεν ήταν σωστό, αλλά γιατί το εξευτέλισαν συγκεκριμένοι υπουργοί όπως ο Ρουσόπουλος και άλλοι.

  33. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 28/05/2010 13:15:50

    Μήπως είναι μήνυμα προς τον...πρώην εργοδότη του κ. Ρουσόπουλου;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αρράκις الراقص 28/05/2010 19:21:38

      Χα χα ο Βγενό στέλνει χαιρετίσματα και στεφάνην εκ τριφυλλίου!

  34. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/05/2010 13:16:54

    @Ψυχραιμία. Νομίζω δίνουμε υπερβολική σημασία στα ΜΜΕ. Ο Σαμαράς είχε ξεκινήσει μία διαδικασία εκκαθάρισης της ΝΔ απ' αυτούς που πλήγωσαν τη παράταξη και δεν νομίζω να διαφωνούσε κανείς μ αυτό. Μέσα σ αυτό το πλαίσιο έδιωξε και τον Παυλίδη.
    Τώρα επειδή προέκυψε το θέμα Μαντέλη, πρέπει να σταματήσει ο Σαμαράς την εκκαθάριση της ΝΔ; Πρέπει να κρατήσει τον Ρουσόπουλο με τις πέντε βίλες, επειδή τα ΜΜΕ παίζουν τώρα λάδωμα Μαντέλη;;;
    Κατά τη γνώμη μου, καλά κάνει ο Σαμαράς και ακολουθεί το πρόγραμμα του, ασχέτως τι παίζουν τα ΜΜΕ. Ο Σαμαράς ορίζει την ατζέντα και όχι τα ΜΜΕ.

  35. πολιτης avatar
    πολιτης 28/05/2010 13:21:17

    Για το Ρουσόπουλο δεν έχει αποδειχτεί τίποτα , τα ΜΜΕ ήθελαν όλα να τον φάνε γιατί δεν τα προσκύνησε και πιστεύω ότι στο τέλος θα δικαιωθεί ,νομίζω ότι ήταν λάθος του Σαμαρά να αναφερθεί έτσι στο όνομα του .

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ πολιτης 28/05/2010 13:24:34

      Ανυπότακτο πνεύμα, ελεύθερο, στα χνάρια του άλλου του (Ζ.Ζ.) Ρουσσό.... Δεν προσκύνησε ποτέ!
      Και μετά πέσαμε απ το κρεβάτι παρέα!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ πολιτης 28/05/2010 13:29:56

      Ο Ζαν Ζακ (ο αυθεντικός) έγραψε πάρα πολύ ωραία πράγματα, αλλά έκανε και χοντρές μακακίες με τη Γαλλική Επανάσταση. Πίστεψε κάποια στιγμή ότι η ανθρωπότητα μπορεί να λύσει ηθικά και λογικά προβλήματα με πολιτικό τρόπο (με τη θέληση της πλειοψηφίας), έτσι έγινε στην πράξη, ανομολόγητα ποπουλιστής και αντιδημοκρατικός, αναίρεσε τον μεγάλο φιλόσοφο. Και μετά, ήλθε ο Ναπολέων Βοναπάρτης.
      "Ελευθερία είναι πάντοτε η ελευθερία αυτού που σκέφτεται διαφορετικά" (Ρ. Λούξεμπουργκ)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 14:28:14

        Παρασύρθηκες, για τον δικό μας "διανοούμενο" δημοσιογράφο, πολιτικό, νεόπλουτο Ρουσό μιλούσα... τον άλλον άστον εκεί που βρίσκεται.
        Κάποιος πιο πάνω τον περιέγραψε ούτε λίγο ούτε πολύ ως Έλληνα Τσέ που δεν προσκυνά κανέναν!!!
        Κανονικός Καραϊσκάκης δηλαδή. Θα φταίνε μάλλον οι πίτσες που λέγαμε.

      • nancy avatar
        nancy @ Sic transit gloria mundi 28/05/2010 15:05:07

        Με παραισθητικό μανιτάρι..

  36. commonsense avatar
    commonsense 28/05/2010 13:22:45

    Τα δύο κόμματα εξουσίας δίνουν αγώνα επιβίωσης. Με αυτό το πρίσμα πρέπει να βλέπονται οι τωρινές και οι μετέπειτα εξελίξεις. Το αν ο καθένας θέλει η όχι την επιβίωση των δύο κομμάτων είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Η ΝΔ δεν μπορεί να το παίζει αδιάφορη όταν ο ΓΑΠ παριστάνει τον αρχάγγελο της κάθαρσης. Μια χαρά τα είπε ο Σαμαράς.

  37. Θέμας Αναμασιάδης avatar
    Θέμας Αναμασιάδης 28/05/2010 13:24:59

    www.dexiextrem.blogspot.com

    • mara avatar
      mara @ Θέμας Αναμασιάδης 28/05/2010 13:36:51

      Συγγνώμη, τώρα άδικο έχουν???

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ Θέμας Αναμασιάδης 28/05/2010 13:38:15

      Πραγματικά δε θέλουμε να μας απογοητεύσει ο Σαμαράς! Εμείς ελπίζουμε σε μια παράταξη χωρίς βαρίδια, που θα αποδώσει όμως και δικαιοσύνη σ' αυτούς που κατασπαράχθηκαν από το σύστημα ΠΑΣΟΚ, με τη δικαίωση πρώτου και καλύτερου του Κ. Καραμανλή! Αν αποδειχθεί από τη δικαιοσύνη η ενοχή των κ.κ. Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη και οποιουδήποτε άλλου να γίνουν τέτοιες δηλώσεις! Προς το παρόν είναι άστοχες και επικίνδυνες!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Θέμας Αναμασιάδης 28/05/2010 13:45:42

      Ωχ, είδαν τι γίνεται, πλάκωσαν και οι Εφοριακοί. Κανένα αποστακτήριο στα υπόγεια;

  38. Manny K. avatar
    Manny K. 28/05/2010 13:30:12

    Ο Σαμαράς εκτός από την κατηγορία Βουλγαράκης-Ρουσσόπουλος & Σία, πρέπει να κόψει από τις λίστες όλα τα βύσματα... όλων των ηλικιών και ειδών. Πρέπει δηλαδή να κόψει από τις λίστες δημάρχων, περιφεριαρχών & αργότερα βουλευτών, όλους τους κομματάρχες & τα τέκνα πολιτικών. Πρέπει να επιβάλλει τον κανονισμό ενσήμων τουλάχιστον 5-ετίας και προσοχή να είναι ΙΚΑ... Σε ότι αφορά επιχειρηματίες & ελ. επαγγελματίες να προσκομίζουν στην αρμόδια επιτροπή επιλογής υποψηφίων τα Ε1 + Ε3 + Ε9 τους για τουλάχιστον 3 έτη πριν τις εκλογές καθώς επίσης ποινικό μητρώο και Τειρεσία. Να βάλει ποσόστωση στα επαγγέλματα των υποψηφίων και εννοώ συγκεκριμένα δικηγόρων, ιατρών & δημοσιογράφων οι οποίοι έχουν επιβάλλει μια ιδιότυπη δικτατορία στο σύστημα και το έχουν κυριολεκτικά αλώσει. Οπωσδήποτε να προτείνει την απαγόρευση στους δημοσιογράφους να κατέρχονται ως υποψήφιοι αν δεν έχουν παραιτηθεί από το όποιο μέσο εργάζονταν για τουλάχιστον 3 έτη. Δεν μπορεί να εχει γεμίσει η Βουλή από υπαλλήλους καναλαρχών και του συστήματος... Και οπωσδήποτε κε Σαμαρά ΚΟΨΕ από τις λίστες ΟΛΟΥΣ τους Φλώρους (και ξέρεις τι εννοώ - πουλόβερ & πτυχίο - ανεξαρτήτως ηλικίας είναι συνδυασμός που σκοτώνει). Μόνο έτσι οι κονωνία θα δει τη διαφορά και την αλλαγή που πρέπει να γίνει στη Ν.Δ. Γιατί σας πληροφορούμε πως ακόμη και σήμερα τη μεγαλύτερη ζημιά σας την κάνουν οι πολλοί μικροί ξεπερασμένοι κομματάρχες & φλώροι όλων των ηλικιών που συστήνονται ως πολιτευτές, τέως πρόεδροι οργανισμών και πρώην στελέχη του μηχανισμού της πενταετίας.

  39. Hase avatar
    Hase 28/05/2010 13:33:21

    Στον κοσμο της ΝΔ ( ακομα και στους ψηφοφορους των αλλων κομματων) ο Ρουσοπουλος και ο Βουλγαρακης ειναι συνδεδεμενοι με τα σκανδαλα. Για τον Σαμαρα και οι
    δυο ειναι βαριδια, και ειναι η καλυτερη στιγμη να απαλλαγει απο αυτα. Ουτε βουλευτες ειναι ουτε την δυναμη εχουν να εμφανιζονται καθημερινα στα καναλια οπως η Ντορα και να λενε της αποψεις τους ωστε να του κανουν κακο. Ισα ισα που αν βγει και κατι εναντιον τους (που εγω νομιζω πως θα βγει) θα δικαιωθει ο Σαμαρας. Ας αφησουμε τα πραγματα να κυλισουν και τα λεμε αργοτερα. Σαν πολιτικη κινηση ηταν σωστη.

  40. nina avatar
    nina 28/05/2010 13:37:32

    επιτέλους. καιρός να παίρνουν σειρά και άλλοι. Όσοι είχαν εμπλοκή οπουδήποτε να τελειώνουμε μαζί τους και άν δικαστικώς αποδοθούν καθαροί το ξανασυζητάμε. Αντε Αντώνη σε συγχωρώ για την αργοπορία.

  41. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 28/05/2010 13:42:30

    Το απόλυτα διαχρονικά, επιτυχημένο σύστημα του συστημικού αποπροσανατολισμού του εκλογικού σώματος κατά το δοκούν των πολιτικών κυρίαρχων και πάλι σε δράση.

    Ο Παπανδρέου ρίχνει εξάρες για να ξεφορτωθεί τα ασσόδυα που του άφησε ο Σημίτης, και να ανακυρηχθεί και πάλι ο παίκτης στις πόρτες.
    Ο Σαμαράς από την άλλη, αν και θα μπορούσε να το παίξει απλά διαιτητής εκτός παράγκας σφυρίζοντας και επιδιορθώνοντας τα λάθη, προτιμάει να λάβει μέρος στο παίγνιο διότι έτσι έχει μεγαλύτερη αναγνώριση. Τον καλό διαιτητή κανείς δεν τον θυμάται.
    Άρπαξε και αυτός τα ζάρια επιλέγοντας το φεύγα (στα "στελέχη").
    Όπως ήταν φυσικό, χωρίς διαιτητή, οι παίκτες μετακινούν τα πιόνια τους (;) ακολουθώντας τις ιαχές των οπαδών.

    Εύχομαι, για πολλοστή φορά, ο απλός λαός που έμαθε το τάβλι στα καφενεία και στις αγνές παρέες, και όχι στα μέγαρα και στα σαλόνια, να πάρει τα ζάρια στα χέρια του και να τους δείξει πως παίζεται το πλακωτό.
    Και χωρίς τσίμπημα.

    • l
      l' ami du peuple @ ο νοών...νοείτω 28/05/2010 13:56:01

      ουτε στο χαρβαρντ (εμαθε το ταβλι) να συμπληρωσω, οπως λεει κι ο αντιαθλητικος πιο πανω!!!


      αλλα μονο με τα ζαρια στα χερια του λαου αγαπητε μου δεν γινεται δουλεια, χρειαζεται κατι λιγο πιο βαρυ!!!

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ l' ami du peuple 28/05/2010 14:21:37

        Μεταφορικά πάντα μιλώντας....

  42. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2010 13:44:17

    Χωρίς να είμαι Σαμαρικός, ούτε καν νεοδημοκράτης οφείλω να πως πως από όσα βλέπω να κάνει, πάει πάρα πολύ καλά. Ξεφορτώνεται τη σαβούρα. Κάνει αυτό που λένε οι αγελαδάρηδες στο Αμέρικα: thinning out the herd, leaning it...
    Δημιουργεί ένα πιο συντονισμένο,συνεκτικό, σαφές και καθαρό κόμμα που αν μη τι άλλο, αν όχι αμέσως, σε πολύ λίγο καιρό θα είναι πανέτοιμο και δεν θα έχει καμία σχέση με τα όποια αρνητικά έχει συσσωρεύσει ως κόμμα εξουσίας η ΝΔ τα τελευταία 35 χρόνια. Αν είχε ανάλογο τσαγανό και ο ΓΑΠ, θα βλέπαμε μια σχετικά καλή ανανέωση του πολιτικού μας σκηνικού, χωρίς την ανάγκη αγχονών.
    Μπράβο (ειλικρινά) κε Σαμαρά.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 28/05/2010 16:17:28

      Αυτές είναι οι απόψεις των μη δεξιών. Οι απόψεις των δεξιών έχουν αναφερθεί στα σχόλια.

  43. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 28/05/2010 13:45:28

    εχουν ιντερνετικη διευθυνση για τα βιογραφικα?

  44. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 14:02:59

    Ίσως ανοίξουν το παιχνίδι, ν' απλωθεί όλος ο τραχανάς στον ήλιο: Ο Παπανδρέας μάλλον δεν χρειάζεται όλο αυτό το ΠΑΣΟΚιστάν, ζημιά του κάνει, ίσως και ο Σαμαράς αρχίζει να σκέφτεται αναλόγως για το δικό του συνοικισμό ημιυπαιθρίων παραπηγμάτων. Αλλά τότε γιατί είπε όχι στο εκλογικό σύστημα "Γερμανικού τύπου", που πρότεινε ο Παπανδρέας; Είναι ακατανόητο, αυτά πάνε μαζί - και δεν έχω για τόσο αφελή το Σαμαρά, να θέλει μονοσυλλεκτικό, σκληροπυρηνικό κόμμα. Ούτε να θέλει απλά να ικονοποιήσει μια (όσο υπολογίσιμη) μερίδα οπαδών του. Δεν παίρνεις έτσι κόμμα εξουσίας σε μονοκομματικό πολιτικό σύστημα. Σύντομα θα δείξει.

  45. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 28/05/2010 14:10:58

    Strange,
    "συντονισμένο, συνεκτικό, σαφές και καθαρό κόμμα" = CDU ή FDP σε χώρα με απλή αναλογική και υποχρεωτικά συνεργατικά ηνωμένα βουστάσια. Εδώ πορευόμεθα προς το παρόν Γαλλο-Αμερικανικώς, και το κοπάδι πρέπει να έχει πολλές ράτσες, ευρύ μέτωπο προέλασης, πολλούς καουμπόυδες στ' άλογα γύρω και ουκ ολίγα σκυλιά άγρυπνα, αλλοιώς δεν κουμαντάρεται και οι γύρω "κοκκινόπετσοι" θα κάνουν πάρτυ.

  46. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 28/05/2010 14:19:35

    Δεν καταλάβατε πως ο Πρόεδρος δεν παίζει σε τηλεοπτικό χρόνο! Τόσα χρόνια με σύστημα ΠΑΣΟΚ και ζαλιζόμαστε.. Ο Πρόεδρος πιάνει το λαϊκό αίσθημα. Έχεις κανείς την εντύπωση πως ο λαός κουβεντάζει τα χιλιάρικα του Μαντέλη και του Τσουκάτου; Αυτούς εξάλλου τους έστειλε καιρό τώρα.
    Και κάτι άλλο.Άυτές τις δύο μέρες τώρα ποιος απολογήθηκε για τον Μαντέλη; Ο Παπανδρέου; Που έκοψε τον Σημίτη από τις λίστες ήδη από τις τελευταίες εκλογές; Επί ΠΑΣΟΚ ακούστηκε το όνομα του Μαντέλη μή ξεχνιόμαστε.. Ενώ ο Ρουσόπουλος ο Βουλγαράκης ο Πάκης και ο περίγυρος του Καραμανλή τί έκανε; Συναλλαγή με τους νταβαντζήδες... Περνάει ο βασικός μέτοχος, δεν περνάει. Παρακολουθούσαν τον Καραμανλή αλλά δεν λέμε ποιος.
    Στα μάτια του καθενός ο Παπανδρέου μέσα σε 10 μήνες κάνει εξεταστικές και στέλνει και τους δικούς του φυλακή και ο Καραμανλής ΣΙΩΠΑ...

  47. oxoxo avatar
    oxoxo 28/05/2010 14:36:39

    Μπράβο στον Πρόεδρο!
    Καιρός να ξεκαθαρίζει η ίρα από το στάρι!

  48. Wonderland avatar
    Wonderland 28/05/2010 14:42:57

    Μπραβο Αντωνη , καιρος ηταν . Ο πιο προκλητικος ολων ειναι αυτος ο Παυλιδης , αποτελει μνημειο παλαιοκοματισμου , αρχοντας των ρουσφετιων στα Δωδεκανησα εχει το θρασος να απαντησει με ειρωνιες . Αυτος που κουναγε το δακτυλο του προκλητικα στο ελληνικο κοινοβουλιο εκμεταλευομενος την ισχνη πλειοψηφια του Καραμανλη . Αν ηταν υπουργος του Καραμανλη του πρεσβυτερου θα εβγαινε με τις κλωτσιες απο το γραφειο του .
    Πρεπει ολοι να καταλαβουνε οτι η πολιτικη δεν ειναι τσιφλικι και κληρονομικο δικαιωμα και οτι οποιος κανει σφαλματα στην πολιτικη πρεπει να πηγαινει σπιτι του . Η μονιμοτητα στην πολιτικη οπως και η μονιμοτητα στο ευρητερο Δημοσιο πρεπει να καταργηθουν γιατι προκαλουν αλαζονεια και αδιαφορια .
    Ουδεις αναντικαταστατος , και πανω απο ολα δεν ειμαστε οπαδοι σας αλλα πολιτες μιας χωρας σε κριση ....

  49. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 28/05/2010 14:53:12

    Μετρηθηκαν οι πρααναφερθεντες και ευρεθηκαν οι δυο αλαζονες και ο Παυλιδης
    αναισχυντος να παραιτηθη, βλαπτοντας ΤΗΝ ΕΞΩΘΕΝ ΚΑΛΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΚΚ σαν ηγετη που δεν τους απομακρυνε οταν επρεπε.

  50. panos avatar
    panos 28/05/2010 15:03:35

    Μόνο τυχαία ή προϊόν εκνευρισμού δεν πρέπει να θεωρείται η δήλωση Σαμαρά κατά Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη, Παυλίδη. Όπως είναι ευνόητο, αλλά και όπως διαρρέει η Ρηγίλλης, η παρατεταμένη σιωπή του Κ.Καραμανλή αλλά και η (εκ των δημοσκοπήσεων) ανάγκη πλήρους αποστασιοποίησης από την διακυβέρνηση της ΝΔ υποχρέωσε τον Α.Σαμαρά να κάνει αυτή την δήλωση και σε αυτό το οργισμένο ύφος ακουμπώντας και προκαλώντας πλέον ευθέως τον πρώην πρωθυπουργό από τον οποίο προσπαθεί απεγνωσμένα να πάρει αποστάσεις. Η προσοχή της Ρηγίλλης δεν είναι φυσικά στραμμένη στις απαντήσεις των πρώην υπουργών που ήδη αντέδρασαν, αλλά στην στάση που θα κρατήσει ο Κ.Καραμανλής.

    enimerosi24.gr

    ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΟ ΤΟΥ ΘΕΜΟΥ....ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧ Ο,ΤΙ ΤΟΥ ΛΑΛΕΙ ΤΟΥ ΛΟΛΟΣΤΕΦΑΝΗ!!!!

  51. ssd avatar
    ssd 28/05/2010 15:07:10

    Μπράβο ΑΝΤΩΝΑΡΕ στείλτους στον διάολο και ακόμα παραπέρα...
    Αυτόν τον Παυλόπουλο τι διάολο θες για να τον διώξεις?

  52. Κώστας avatar
    Κώστας 28/05/2010 15:15:37

    Εκανε δήλωση και ο θρασύτατος Παυλίδης...
    Λέει:"
    "Το ποιός έβλαψε την παράταξη φαίνεται πως δεν τόχει πάρει είδηση ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνης Σαμαράς"
    Μήπως να τραβήξουμε μια υπεράσπιση και σε αυτόν, αφού ούτε γι'αυτόν υπάρχει δικαστική απόφαση..; Μήπως και αυτός "πόνεσε το σύστημα" όπως και ο Ρουσόπουλος;
    Και το γεγονός πως ο Ρουσόπουλος υπήρξε στόχος συγκεκριμένων εφημερίδων ούτε τον ηρωοποιεί, ούτε τον αγιοποιεί. Θυμόμαστε καλά... Και δεν λειτουργούμε με εξαρτημένα αντανακλαστικά: του επιτίθεται η τάδε εφημερίδα, άρα εξ'ορισμού είναι αθώος, είναι ήρωας, τον υπερασπιζόμαστε.
    Θυμόμαστε και που δούλευε ως δημοσιογράφος και την προεκλογική συνέντευξη που πήρε στον Καραμανλή το 2000(μία συνέντευξη που στοίχησε) και την προκλητική στάση και τρόπο ζωής του. Αρκετά.
    Η ΝΔ συμπληρώνει μια μακρά περίοδο αυτοκριτικής, μια διαδικασία εξ ορισμού επίπονη και τραυματική. Την αυτοκριτική και την εκκαθάρισή της δεν την κάνει ούτε γιατί την πιέζει το ΠΑΣΟΚ, ούτε γιατί την πιέζουν τα ΜΜΕ. Την κάνει γιατί είναι πιεστική η ανάγκη από τα κάτω, από την κοινωνία και γιατί χωρίς την αυτοκάθαρση δεν θα ξαναγίνει ποτέ αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση εξουσίας. Τώρα αν για λόγους κομματικού πατριωτισμού κάποιοι νομίζουν πως θα πρέπει να φτιαχτούν χαρακώματα υπεράσπισης του Ρουσόπουλου, της Μάρας Ζαχαρέα κλπ απλά κάνουν λάθος. Άλλωστε οι αποκαλύψεις που έρχονται (πχ.λογαριασμός 101.000 της Ζίμενς με δωράκια σε δεκάδες βουλευτών) θα καταδείξουν την ανάγκη για λεπίδι. Γιατί δυστυχώς η αρρώστια ήταν βαριά τις τελευταίες δεκαετίες και τα πλοκάμια της διαφθοράς απλώθηκαν παντού, ξεπερνώντας κάθε ιστορικό και διεθνές προηγούμενο.
    Και είναι ασυγχώρητη πολυτέλεια για τη ΝΔ να "σπαταλά" τον Σαμαρά σε ρόλο υπερασπιστή πολιτικών που προκάλεσαν με ανεπίτρεπτο τρόπο τον κόσμο.

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ Κώστας 28/05/2010 15:19:37

      Σωστός..όχι και να μας παρουσιάζετε τον Ρουσό ως πολιτικό κεφάλαιο παίδες

      μην τρελαθούμε δηλαδη

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας 28/05/2010 15:40:09

      Ο καιρός θα δείξει άν έχεις δίκιο Κώστα.Η άποψή σου σεβαστή. Οι υπόλοποι, μπορούμε ν'άχουμε τίς δικές μας,μέχρι να διαψευσθούμε;

      • Κώστας avatar
        Κώστας @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 16:31:31

        O καιρός θα δείξει Σπάρτακε.Εχεις δίκιο σε αυτό.
        Και όλες οι απόψεις σεβαστές, ποιός είπε το αντίθετο;
        Αλλά το επιχείρημά μου δεν είναι η μελλοντική δικαστική εξέλιξη των υποθέσεων από τις οποίες εικάζεται μια αθώωση Ρουσόπουλου(που προσωπικά την εύχομαι).
        Το επιχείρημα είναι το ήθος και ύφος της εξουσίας, όταν την ασκούσε ο Ρουσόπουλος. Και σε αυτό τίποτα δεν θα δείξει ο καιρός. Γιατί είναι παρελθούσες καταστάσεις και ο καιρός...έδειξε.
        Τώρα αν μας ικανοποιούσε το ήθος και υφος της εξουσίας Ρουσόπουλου αυτό είναι θέμα εκτίμησης του καθενός. Εμένα πάντως δεν με ικανοποιούσε.

  53. Ηλίας avatar
    Ηλίας 28/05/2010 15:16:18

    Όπου να ναι σκάει η βόμβα για τα λαμόγια τους δημοσιογράφους που τα πήραν από την siemens.
    Παρατηρήσατε οτι ο Τσίμας έχει εξαφανιστεί από τα δελτία του MEGA τις τελευταίες μέρες, ε; Το όνομα του είναι πρώτο στην λίστα!

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ Ηλίας 28/05/2010 15:20:12

      Και γω που νόμιζα ότι τα παπαγαλάκια τρώνε μόνο καναβούρι..

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Bodinus1576 28/05/2010 15:34:28

        Πρασινόσπορο τρώνε,με μουσική συνοδεία Carmina Burana.

  54. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 28/05/2010 15:38:59

    Με ξένισε η στοχοποίηση του Σαμαρά σήμερα στους τρεις πρώην υπουργούς, ειδικότερα στον κο Ρουσσόπουλο. Βεβαίως, η τοποθέτηση είναι λάθος και για τους τρεις.
    Αυτό που μπορώ να σκεφτώ -γιατί δεν πιστεύω ο Σαμαράς να έκανε τέτοιο τεράστιο λάθος- είναι ότι επίκειται αποκάλυψη σκανδάλου για κάποιον από τους τρεις και θέλησε να προλάβει.....
    Αν ομως δεν είναι έτσι, Αντώνη τα λάθη να σταματήσουν εδώ.
    Αυτή η χειρότερη κυβέρνηση όλων των ετών, αν μπορεί κάποιος να τη χαρακτηρίσει επιεικέστερα, είναι στη γωνία και εσύ αλλάζεις την επικαιρότητα -παρακολουθήστε το Μέγκα να καταλάβετε- τότε άλλα αυτογκόλ δεν επιτρέπονται.
    Εκτός εάν, επαναλαμβάνω βγει κάτι στη φόρα για έναν από τους τρεις κ τους έδωσε τους άλλους δύο για ξεκάρφωμα.

  55. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 28/05/2010 15:44:29

    ¨Δεν είμαστε όλοι ίδιοι κύριε Σαμαρά και εσείς αυτό το γνωρίζετε...¨
    ---------------------------------------------------------------------

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ¨ΑΝ-ΝΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙ¨ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ -ΣΥ ΕΙΠΑΣ...

    Και μην ξεχνάμε πως δεν είναι μόνο οι ιερές μπίζνες γύρω από το Βατοπέδι , ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ¨E.D.A.S - ΠΑΤΕΡΑΚΗ¨ και ότι το 2006 ο Μ. Τριανταφυλλόπουλος σταμάτησε το σχετικά ¨ρεπορτάζ του¨ μετά από αμοιβαίες συνεννοήσεις και κατοίκον επισκέψεις...

    Περίεργες φιλίες και συμπάθειες είχε εξασφαλίσει κατά την διάρκεια της πορείας του προς την Εξουσία... ,

    Το τι θα πει τελικά η ¨δικαιοσύνη¨ , είναι άλλο πράγμα. Και τον Αλ-Καπόνε δεν μπορούσε να τον ¨δέσει¨ η δικαιοσύνη για πολλά χρόνια , εκτός από την περίπτωση μιας απλής ¨φοροδιαφυγής¨...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΝΤΑΝΤΟΝ 28/05/2010 15:52:47

      Σωστά.
      Και η-ελάχιστα γνωστή στο ευρύ κοινό-υπόθεση της δημοσίευσης ισολογισμών σε οικονομικές εφημερίδες είναι ενδεικτική του πόσο "παιδί του συστήματος" ήταν ο Ρουσόπουλος. Επί χρόνια δεν επέτρεπε την δημοσίευση ισολογισμών(μεγάλο έσοδο για τις εφημερίδες) σε άλλα φύλλα-λχ στην εφημερίδα "Χρηματιστήριο"-για να ικανοποιηθεί ο κ.Μπόμπολας της Ημερησίας. Τα ίδια γινόντουσαν και επί ΠΑΣΟΚ.
      Και η προσέγγιση με Ρωσία ήταν πρωτοβουλία Καραμανλή που σχεδίασε ο Φώλιας και καμία σχέση δεν είχε ο Ρουσόπουλος. Γιατί στο τέλος θα μας βγει και εθνομάρτυς ο Θοδωρής....

  56. Γιαννης avatar
    Γιαννης 28/05/2010 15:49:33

    Τα περισοτερα σχολια με βρισκουν συμφωνο,πολυ δυσκολη στιγμη διαλεξε ο Προεδρος ειδικα για τον Ρουσοπουλο.Ο επομενος θα ειναι ο ΚΚ και τοτε θα γινει της πουτανας.Αποοτι φαινεται ακουλουθει (η ΝΔ) το κλιμα που στρωνεται απο τα διαπλεκομενα ΜΜΕ και οδηγουμαστε σε πρακτικες εξισσοροπησης των σκανδαλων για το ποιος φταιει που ηρθε το ΔΝΤ και στο μελλον η αναδιαπραγματευση του χρεους.Πρεπει να υποστιρηξουμε τον Αντωνη αλλα δεν ξεχνω ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ-ΑΓΩΓΟΙ-ΚΙΝΑ.Απο το λιγο που καταλαβαινω μας σερνουν τα ΜΜΕ στο βουρκο του ΠΑΣΟΚ.
    Ελεος

  57. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 28/05/2010 15:49:40

    Ο ΓΑΠ εμφανίζεται σαν αρχάγγελος της κάθαρσης, ενώ στην ουσία ξεμπερδεύει σιγά σιγά με το σημιτικό παρελθόν για να μπορέσει αργότερα να βάλει χέρι και στο παλιό βαθύ ΠΑΣΟΚ και να φέρει το κόμμα στα μέτρα του (που τώρα δεν είναι). Αυτό που παίζουν κάργα οι του ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ τις τελευταίες μέρες είναι ότι ο ΓΑΠ δίνει τη μάχη για την εξυγίανση της χώρας ξεκινώντας από τα στελέχη του (ενώ κανείς από αυτούς δεν είναι πραγματικά στέλεχος του ΓΑΠ...). Ο Σαμαράς δεν μπορεί την ίδια στιγμή να βγει και να πει ότι χωρίς αποδείξεις δεν αγγίζει κανέναν. Κάτι τέτοιο είναι της λογικής Βουλγαράκη (νόμιμο-ηθικό) και τελικά, σαν εντύπωση μένει ότι ο ΓΑΠ καθαρίζει τους διεφθαρμένους, ενώ ο Σαμαράς δίνει μάχη οπισθοφυλακής για να γλυτώσει όσους μπορεί. Αν έκανε κάτι τέτοιο θα την πάθαινε σαν τον Καραμανλή με το Βατοπέδιο που, προφανώς λόγω της εμπλοκής Ρουσσόπουλου, βγήκε στη ΔΕθ και τον κάλυψε και από τότε άρχισε η κατρακύλα, αναγκαζόμενος αργότερα να δηλώσει ότι δεν είχε καταλάβει τι σκάνδαλο παιζόταν.

    Ο Σαμαράς ξεκίνησε με Παυλίδη που ήταν εύκολη περίπτωση. Από ότι δείχνει μέχρι τώρα, στα πολιτικά βαδίζει μεθοδικά και βάσει σχεδίου. Προφανώς, ανάλογα βαδίζει και στο θέμα του ξεκαθαρίσματος του κόμματος. Για τον Βουλγαράκη δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επιχειρηματολογία, σε όποιο πόστο ανέλαβε εκτέθηκε και εξέθεσε και την κυβέρνηση Καραμανλή, είναι καραμπινάτο βαρίδι (στην καλύτερη περίπτωση). Για τον Ρουσσόπουλο, πέρα από το πόσα ξέρουν στη Ρηγίλλης για τις "δραστηριότητές" του, αυτό που βαραίνει περισσότερο είναι ότι παρέσυρε (ανάγκασε;) τον Καραμανλή να "αυτοκτονήσει" από τη ΔΕΘ και μετά. Μπορεί, επειδή είναι "συγκροτημένος", να βοήθησε σημαντικά την πρώτη τετραετία τον Καραμανλή, όμως από το Βατοπέδιο και μετά είναι καμμένο χαρτί.

    Γενικότερα, από ότι φαίνεται οι ευρύτερες πολιτικές (και όχι μόνο) εξελίξεις τρέχουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς και ο Σαμαράς θέλει να ξεκαθαρίζει ταχέως με τους φθαρμένους για να ξεκινήσει με καθαρό πρόσωπο την αντεπίθεσή του. Έχει ενδιαφέρον η συνέχεια (οσονούπω).

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 28/05/2010 16:06:14

      Γειά σου ρε Πιγκουίνε.... Εκεί παίζεται όλο το παχνίδι, το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να δείξει ότι αυτό πρώτο προχωρά στην αυτοκάθαρση κι όχι ο Σαμαράς.
      Επίσης, ρίχνει έξυπνα τα φώτα της δημοσιότητας στην διακυβέρνηση Σημίτη, καλύπτοντας τα σημερινά σκάνδαλα του Παπανδρέου. Τυχαίο είναι που ο Μαντέλης 'ομολόγησε" λίγες μέρες μετά την επερώτηση του Σαμαρά στον Παπανδρέου για το σκάνδαλο στα ομόλογα;

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ Γιώργος 29/05/2010 10:19:58

        Για το τυχαίο ή όχι τι να σου πω, ας μας πει οΓΑΠ. Πάντως το Τ+3 που έγινε Τ+10 έχει πολύ ψωμί...

  58. lewnidas avatar
    lewnidas 28/05/2010 15:58:48

    για να δουμε ποσους θα καψει ο ΓΑΠ! τωρα την εβγαλε με κατι τελειωμενους σημιτικους! οταν θα αρχισουν τα σκανδαλα να χτυπανε το υπουργικο του συμβουλιο τι θα κανει?

  59. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 28/05/2010 16:05:21

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...
    Το είχα ξαναγράψει αλλά δεν επανατοποθετήθηκα-follow up comment...
    Στην δικαστική επιστήμη υπάρχει η έννοια του τεκμηρίου της αθωότητας.Νομικός δεν είμαι και αν ήμουν θα ήμουν αποτυχημένος γιατί πάντα προσπαθώ να μιλώ απλά, κάτι που οι νομικοί συνήθως δεν κάνουν...
    Λοιπόν αγαπητοί κύριοι και κυρίες και αγαπημένα μου παιδιά, το τεκμήριο της αθωότητας στην συγκεκριμένη στιγμή ΔΕΝ ισχύει για ΚΑΝΕΝΑΝ πολιτικό! Απολύτως κανέναν! Η μόνιμη επωδός όλων των ανθρώπων του γενικού πληθυσμού, με τους οποίους έρχομαι καθημερινά σε επαφή είναι ότι: "τα παίρνουν όλοι"!
    Δεν υπάρχει τεκμήριο αθωότητας, για το πολιτικό προσωπικό, ανεξαρτήτως κόμματος, υπάρχει τεκμήριο ενοχής.Απλά και όμορφα! Είναι άδικο, είναι απολύτως αδύνατον να συμβαίνει, υπάρχουν σίγουρα έντιμοι άνθρωποι, συμφωνώ, αλλά λυπάμαι, το πάρτυ τελείωσε...Και θα καούν και χλωρά μαζι με ξερά.Κατά την ιστορική έκφραση του λεγκάτου του Πάππα Arnaud Amaury, όταν ρωτήθηκε πως θα ξεχωρίσουν τους αιρετικούς (ΚΑΘΑΡΟΥΣ!), από τους άλλους κατοίκους της πόλης Bezier,"Σκοτώστε τους όλους! Ο Θεός θα ανγνωρίσει τους δικούς του"!
    Ολική "εξόντωση". Αυτό ακούγεται, αυτό πιστεύουν.Είναι σκληρό και άδικο, αλλά είναι η πικρή, άδικη, αλλά καθαρή αλήθεια.
    Ο Σαμαράς έχει , κατά την γνώμη μου, μοναδική ευκαιρία να ξεπεράσει την κατάσταση. Η πρόταση μου είναι απλή και σκληρή. Σημείωση, ότι ,γνώμη μου, επιτροπές και άλλα τέτοια όμορφα και δημοκρατικά, είναι μπούρδες καπαμά!
    Αηδίες και, λυπάμαι, ξεράσματα. Θα διαφωνήσω με τον αγαπητό μου επαναστάτη Σπάρτακο, περί Ρουσόπουλου,όχι περί Καραμανλή. Έχει φωλιάσει η αμφιβολία, αγαπητέ...Μερικές φορές αυτό δεν είναι δίκαιο, αλλά ο γενικός πληθυσμός δεν έχει την δυνατότητα να έχει την πληροφόρηση που έχεις εσύ και ορισμένοι άλλοι στον χώρο αυτόν. Η αδικία του συστήματος βρίσκεται μέσα στο ίδιο το σύστημα και ο λαός, όχι μόνο ξεχνάει γρήγορα, αλλά και αν βρει την παραμικρή αμυχή και μυρίσει αίμα, δεν αφήνει το "θύμα"...Επειδή λοιπόν οι καιροί είναι δύσκολοι, χρειάζονται επώδυνα μέτρα και ενέργειες. Όχι απλώς δύσκολα, επώδυνα, πολύ επώδυνα.Μη θέλοντας να καταχραστώ την υπομονή σας, προτείνω,ξανά, τα εξής απλά: Αλλαγή ΟΛΗΣ της κοινοβουλευτικής ομάδας. Χωρίς απολύτως καμμία εξαίρεση. Ομάδα που απέτυχε, διαλύεται.Όχι ημίμετρα, διάλυση.Πλήρης και απόλυτη. Ο κ.Σαμαράς καλεί σύνοδο της κοινοβουλευτικής ομάδας και ανακοινώνει, ότι στις επόμενες εκλογές , κανείς δεν θα είναι υποψήφιος.Θα συγκροτηθεί ένα είδος Γερουσίας του κόμματος, που θα παίζει συμβουλευτικό ρόλο γαι τους καινούργιους βουλευτές. Θα ξεσηκώσει θύελλα, σίγουρα, από τα "καμάρια" της παράταξης, αλλά θα "αλλάξει" τους όρους του παιχνιδιού μιά και έξω. Συνεχίζω. Εθελοντικά, όπως στον στρατό, ΌΛΟΙ τα περιουσιακά τους στοιχεία στον εισαγγελέα. Ουδείς εξαιρείται. Καταγραφή και αξιολόγηση. Όποιος δεν τα δώσει ή αρνηθεί για τον ένα ή τον άλλο λόγο, διαγραφή αυτόματη, χωρίς δυνατότητα "επαναπρόσληψης" τον αιώνα τον άπαντα...Δεν θα απολογείται η παράταξη, ούτε για σκιές.ΦΩΣ!
    Θα μου πείτε, αυτά είναι τρελλά! Συμφωνώ. Ποιος σας είπε ότι δεν είμαι παλάβος; Δεν ξέρω αν το έχουμε καταλάβει όλοι...Εχω την εντύπωση, ότι βρισκόμαστε πολύ κοντά, στο σημείο από το οποίο δεν υπάρχει επιστροφή...Ερώτηση: που θα βρει καινούργιους "καθαρούς" ανθρώπους; Απάντηση: Όποιος θέλει, βρίσκει...Αν δεν έχουμε, ως παράταξη, 500 άτομα ικανά για να κυβερνήσουν τον τόπο, δεν χρειάζεται να κουβεντιάζουμε πολύ ακόμα. Έχω και εγώ μερικές προτάσεις, αλλά σε άλλο "σεντόνι"...
    Αν και τώρα δεν κάνουμε την λεγόμενη υπέρβαση, τι υπέρβαση δηλαδή, κόλαση, δεν νομίζω ότι θα δοθούν πολλές ευκαιρίες στο μέλλον. Δύσκολα πράγματα ζητάς, θα μου πείτε. Έίπε κανείς ότι το να διοικείς την Ελλάδα είναι εύκολο; Δεν είναι απλώς δύσκολο. Είναι τιτάνιο έργο. Τώρα όμως χρειαζόμαστε τιτάνια πρροσπάθεια από αποφασισμένους για όλα ανθρώπους.Ο καιρός δεν είναι σύμμαχος και οι προδότες καιροφυλακτούν...Τώρα είναι τα δύσκολα. Το επόμενο δεν είναι για ευαίσθητα μάτια. Αν και τώρα κωλώσουμε, θα μας πάρει φαλλάγι η συσσωρευμένη οργή.Και τότε πραγματικά ο Θεός θα χρειαστεί να ξεχωρίσει τους δικούς του...
    Φιλικά
    ΒΡΑΧΟΣ

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 28/05/2010 16:26:11

      Επειδή σε βλέπω πολύ κάθετο κι απόλυτο,προφανώς,κάτι περισσότερο εσύ θα γνωρίζεις,που εγώ αγνοώ.Μέχρι όμως να το μάθω και να πεισθώ,κανέναν δεν μπορώ να ρίξω στη πυρά.Πολύ δέ,περισσότερο,που οι Ιφιγένειες στις μέρες μας,κοντεύουν να τρελλάνουν τους ανέμους.Τι να άλλο να πώ;Σεβαστή πάντως η κάθε άποψη.Πάντως Βράχε,μην ξεχνάς ότι και ο Καραμανλής,απλός βουλευτής είναι πλέον.Αρα,μήπως άθελά σου αυτοαναιρείσαι;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 16:52:23

        Όταν λέω όλοι, εννοώ όλοι. Το θέμα, καλέ μου άνθρωπε, δεν είναι τι γνωρίζω εγώ και εσύ. Το θέμα είναι ότι μία τέτοια κίνηση, αλλάζει τους κανόνες, αλλάζει το παιχνίδι.Δεν είμαι κάθετος και απόλυτος εγώ, ο κόσμος είναι.Για την ακρίβεια είναι ισοπεδωτικός. Δεν αναγνωρίζονται πρότεροι έντιμοι βίοι, ούτε αγνές προθέσεις.Η κατάσταση είναι πλέον επικίνδυνη με τους προδότες που έχουμε μπλέξει.Δεν υπάρχουν ημίμετρα. Όποιος μείνει πίσω να κάνει μάχη οπισθοφυλακής, θα χάσει την μάχη. Και εδώ δεν διακυβεύεται η παράταξη ή οι άνθρωποι της, καλοί ή κακοί. Εδώ το διακύβευμα είναι η πατρίδα μου. Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να ρίχνει τον ίσκιο του στο μέλλον της πατρίδας.
        Δεν έχουμε τον χρόνο να καταλογίσουμε λάθη και παραλείψεις. Την άποψη μου για τον ΚΚ θα την κρατήσω για τον εαυτό μου για την ώρα.Τώρα απλώς κάνουμε το ύψιστο καθήκον. Δίνουμε μάχη για το μέλλον του τόπου. Οι απώλειες μπορεί να είναι βαριές και δυσαναπλήρωτες, αλλά όταν κερδισουμε την μάχη, τότε κοιτάμε τι εκκρεμότητες έχουμε.
        Αν όμως η μάχη χαθεί, αυτά τότε θα έχουν πολλή μικρή σημασία...

  60. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2010 16:07:00

    Αφιερωνων σερ όσους διαφωνουν εκτός απο την δηλωση του Ριρη "δεν είμαστε όλοι ίδιοι" και την δήλωση του κατωθι


    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ Α. ΠΑΥΛΙΔΗΣ
    τ. Υπουργός-Βουλευτής

    ΔΗΛΩΣΗ

    Περιοδεύων στα Δωδεκάνησα (27-31 Μαΐου: Κως, Ρόδος, Κάρπαθος, Καστελόριζο), με πληροφόρησαν ότι ο επικεφαλής του «Ομίλου», παρά το γεγονός ότι δεν είμαι μέλος αυτού, αναφέρθηκε και μάλιστα εκνευρισμένος και στο πρόσωπό μου.
    Επί της σημερινής «προκάτ» δήλωσής του, σημειώνω:
    Το ποιος έβλαψε και συνεχίζει συστηματικά να βλάπτει ανεπανόρθωτα την παράταξη φαίνεται πως δεν το ʽχει πάρει ακόμη είδηση...
    1. Αλλ' έσσετ ήμαρ!...
    2. Την εντολή της 29ης Νοεμβρίου 2009 μάλλον την παρανόησε. Πάντως δεν ήταν «χτίσιμο», αλλά απλώς «επισκευή».
    Η διαπίστωση, όμως, δυστυχώς είναι ότι προχωρεί με ρυθμό ταχύ στην «κατεδάφιση».

  61. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 28/05/2010 16:24:58

    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΝΤΑΝΤΟΝ.ΘΑ 'ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ Θ'ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥ.ΕΙΔΩΜΕΝ......

  62. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 16:28:55

    ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ 42% ΑΝΤΙ ΤΟΥ 50% +1 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΝΔ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 16:33:30

      ANΩΝΥΜΕ
      Το 42% το θέσπισε η Ν.Δ. ως κυβέρνηση.

  63. G.K avatar
    G.K 28/05/2010 16:29:41

    Μη βαζουμε ολους τους πολιτικους στο ιδιο τσουβαλι.Ο Παυλιδης κατηγορηθηκε οτι αμαρτησε για το παιδι του.ΕΠΩΝΥΜΑ.Ο Ρουσοπουλος για να καλυψει το<> πηρε <> απο τις τραπεζες.ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΡΑΔΟΧΗ.Ο Βουλγαρακης γιατι κατηγορειται?Υπαρχει ενδειξη χρηματισμου του οσο ηταν υπουργος?Μηπως πιστευει κανεις οτι μπηκε στη πολιτικη φτωχος και απο αυτη πλουτησε?Μηπως τιμωρειται λογω του επαγγελματος της συζυγου του και των συγγενων της?Αν ισχυει το τελευταιο , τοτε κανενας συζυγος η γαμπρος δικηγορου,συμβολαιογαφου,επιχειρηματια,βιομηχανου,εργολαβου,γιατρου,εφοριακου,τελωνιακου κλπ δεν πρεπει να ασχολειται με την πολιτικη.Αν ομως ισχυσει αυτο θα πρεπει να φυγουν απο την πολιτικη παρα πολλοι.Με πρωτους,τον πρωθυπουργο,τον προεδρο της Ν.Δ ,την παρ ολιγο προεδρο της Ν.Δ ,τον Προεδρο του ΛΑΟΣ και πολλους αλλους
    Υ.Γ 1. Οποιος νομιζει οτι μπορει να φαει χρηματα απο παππαδες θα μεινει στον ασσο.
    Υ.Γ 2.Αν υπαρχει κατι μεμτο για τη διαδρομη του Βουλγαρακη ως υπουργου να ανακοινωθει επισημως.Αν οχι, δεν πρεπει ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΤΩΝΗ να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τον Βουλγαρακη με τον Παυλιδη.
    G.K τεως μελος κ.ε Ο.Ν.ΝΕ.Δ. Δ.Α.Π. Α.Β.Σ.Π

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ G.K 28/05/2010 16:42:53

      Ο Βουλαγράκης κατηγορείται για μια από τις χυδαιότερες φράσεις που είπε ποτέ δημοσίως Ελληνας πολιτικός.
      Γιατί καταράκωσε το ηθικό πλεονέκτημα μιας παράταξης υπερήφανων οπαδών.
      Και κατηγορείται για αυτά:http://www.antinews.gr/?p=3276

      • anonymous avatar
        anonymous @ Κώστας 28/05/2010 21:15:55

        Όταν πήγαμε στο πανεπιστήμιο στο πρώτο εξάμηνο μας έκαναν τη διαφορά ηθικής και δικαίου-νόμου. Μας έλεγαν λοιπόν ότι το δίκαιο είναι έννοια στενότερη της ηθικής. Κάτι μπορεί να είναι ανήθικο πχ. να απατήσεις την κοπέλα σου αλλά δεν είναι παράνομο. Με βάση αυτά κι εφόσον το δίκαιο είναι έννοια στενότερη της ηθικής ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.

        Ο Βουλγαράκης το μόνο που έκανε ήταν ότι έστησε εταιρίες έπαιρνε δάνεια κι αγόραζε ακίνητα τα οποία τα νοίκιαζε και με τα ενοίκια πλήρωνε τα δάνεια. Αυτό το επιτρέπει το νομικό μας σύστημα και το κάνουν πάρα πολλοί που έχουν μια συγκεκριμένη οικονομική επιφάνεια.

        Συνεπώς ο Βουλγαράκης σε αυτό το θέμα δεν είχε άδικο. Άλλο το ζήτημα ότι τον γελοιοποίησαν τα ΜΜΕ.

        Τίθεται περαιτέρω το ερώτημα ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο. Οι αιρετοί ή τα ΜΜΕ; Μέχρι στιγμής μάλλον τα ΜΜΕ κι έχουν χάσει τη μπάλα με καταστροφικές συνέπειες για τη χώρα στο άμεσο μέλλον.

  64. Factorx avatar
    Factorx 28/05/2010 16:31:24

    Όποια στιγμή και αν το έλεγε ο Σαμαράς, το ρουλεμάν της αποπληροφόρησης πάλι θα εβρισκε κάτι να του πεί πως δεν έκανε σωστά.

    Οσοι πάντως διαφωνουν με την συγκυρία ξεχνουν οτι το συστημα ΚΑΤΑΡΡΕΕΙ ΤΩΡΑ οχι χθες ουτε αυριο και οτι ο Σαμαράς δεν πρέπει να γινει μέρος της εικόνας

    Επίσης έρχεται το Βατοπέδι. Δεν αδειάζει έτσι το ΠΑΣΟΚ; Τους λέει "εμείς κάνουμε την αυτοκάθαρση, εσεις τι κανετε;"

    Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρου.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Factorx 28/05/2010 16:57:03

      Ο παπαφλοξ φωνάζει για πλήρη διαγραφή των πάντων ακόμη και του Καραμανλή. Αυτό οδηγεί σε πλήρη απαξίωση και ανάληψη ευθυνών που δε μας ανήκουν. Ελπίζω ο Σαμαράς να μην πέσει στη λούμπα αν και με το ένα πόδι έχει ήδη πέσει.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Factorx 28/05/2010 21:39:01

      Συμφωνώ απολύτως!!!
      Εδω μέσα δεν ξέρω γιατί έπεσε τοση αντίδραση,δεν παιζόμαστε με τίποτα,μέχρι τώρα λέγαμε ,που πας ρε Αντώνη με τις χθεσινές φθαρμένες φάτσες υπόσχεσαι αλλαγή?πέτα τα βαρίδια και άλλα τέτοια....
      Οταν τα πέταξε φωνάζουμε πάλι ...
      Καλά δεν ακούσατε την δήλωση του Πεταλωτή αμέσως μετά την απαγόρευση εξόδου του Μαντέλη?Με λίγα λόγια είπε εμείς ξεκινήσαμε απο το σπίτι μας και οταν λέμε κάθαρση το εννοούμε εσείς τι κάνετε?
      Μας πέταξε την μπάλα ρεεεεε?δεν το πήρατε χαμπάρι?και τι έπρεπε να κάνει η ΝΔ να την ρίξει στην εξέδρα?
      Ελεος παιδιά ...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ sofia or8h 28/05/2010 23:06:10

        Ποιο σπιτι του και τι ξεκινησε;
        Nα απαντησω εγω στον Πεταλωτη αν ημουν εκπροσωπος της ΝΔ.
        ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΣΟΚΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙΣ.ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΟΜΩΣ SIEMENS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΒΑΞΕΒΑΝΗΣ ΚΑΙ ΒΕΡΥΚΙΟΣ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
        ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙς ΚΑΙ Ο ΜΑΝΤΕΛΗΣ ΕΙΠΕ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ ΓΙΟΜΠΑΖΟΛΙΑ Ως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ -MY ASS- ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΩΞΗ ΜΑΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙς ΟΤΙ ΚΑΝΕΙς ΚΑΘΑΡΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.
        ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ-ΟΛΟΥς ΤΟΥς ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥς ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΤΟΥς ΨΑΞΑΤΕ-ΤΙ ΒΡΗΚΑΤΕ-ΤΙΠΟΤΑ.
        Αλλα βεβαια αυτο θα προυποθετε οτι υπαρχει ΝΔ.

  65. anonymous avatar
    anonymous 28/05/2010 16:38:11

    Ο Παυλίδης έχει δύναμη στα Δωδεκάνησα. Μην τον υποτιμάτε. Επίσης έχει διαγραφεί από τη ΝΔ. Συνεπώς δεν έπρεπε να αναφερθεί σε ένα μη μέλος.

  66. Σοφία avatar
    Σοφία 28/05/2010 16:39:34

    Θέλω να μείνω στο τέλος της δήλωσης του προέδρου: " δεν πρόκειται να αφήσω ποτέ κανέναν να στοχοποιηθεί άδικα"!Νομίζω ότι τα λέει όλα! Θέλω να ελπίζω ότι ξέρει τι κάνει! Για πολλούς από εμάς ο Κ.Κ. έχει στοχοποιηθεί και έχει διασυρθεί άδικα!Αυτό μας πληγώνει πολύ και ίσως θολώνει την κρίση μας για τις ενέργειες του προέδρου! Το ξαναλέω: ελπίζω ότι ξέρει τι κάνει!

  67. pikras avatar
    pikras 28/05/2010 16:44:02

    Φάκτορα τα γεγονότα θα δείξουν.
    Το χαρτί Μαντέλη πάει για κάψιμο!
    Είθε ο Σαμαράς να ξέρει κάτι παραπάνω....

  68. loretta avatar
    loretta 28/05/2010 16:44:32

    Kαλα κανει ο Σαμαρας και λιγα ειπε!! εχω ομως μια απορια για μερικους ....θελουμε η δεν θελουμε την καθαρση του κομματος?

    Αν την θελουμε αφηστε τον Προεδρο να την κανει να ησυχασουμε απο την παλιατζουρια και την σαπιλα.

    ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ....οσο γιαυτους που παραιτουνται δικαιωμα τους δεν τους κρατα κανενας με το ζορι...!! α ..και ο τελευταιος να κλεισει την πορτα.

  69. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 28/05/2010 16:44:44

    O.K ΡΟΔΙΝΕ

  70. Greg avatar
    Greg 28/05/2010 16:54:08

    Μπορεί ο αρχηγός ενός κόμματος να διαγράψει νόμιμα όποιον του καπνίσει; Νόμιμο άρα ηθικό.

  71. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 17:15:06

    συγχαρητηρια στον αντωνη.το σωστο να λεγεται.....βεβαια ολοι τωρα καταλαβαίνουν οτι σειρα εχει...ξερετε ποιος[ αυτος που πολλοι λετε οτι επεσαν τα διαπλεκόμενα να τον φανε]..και τωρα που θα αναγκαστει να τον διωξει ο σαμαρας ,θα ειναι διαπλεκόμενος και αυτος?

  72. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 17:17:11

    επρεπε να φαει τα μούτρα της η ΝΔ και να πτωχευσει η χωρα για να παρει ποδι ενας περιέργως πλουτισμενος με οφ-σορ πολιτικος, που βαρουσε οννεδιτικα τυμπανα με εμετικα υβριστικα συνθήματα

  73. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 17:18:51

    και κατι αλλο: ουδολλως μας κοφτει αν καποιος "εχει κανει κακό στην παραταξη του"....κακό στην ελλαδα να μην κάνει

  74. Julia avatar
    Julia 28/05/2010 17:22:56

    Γιατι ο Σαμαρας να παιξει το παιχνιδι των ΜΜΕ,της Ντορας και ολων των διαπλεκομενων? Διαγραφοντας τον Καραμανλη απαξιωνει την ιδια την Ν.Δ.Αυτο θελει το συστημα να δημιουργησει προβλημα στο κομμα Ο Καραμανλης εκανε απειρα λαθη αλλα διαγραφοντας τον επειδη το θελει το συστημα δεν κερδιζουμε τιποτα

  75. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 17:22:57

    σιγα σιγα εδω και καιρο γαπ και αντωνης προσπαθουν να βαλουν στην ακρη τις χολέρες των κομμάτων τους......τωρα βεβαια πτωχευσαμε , ο κόσμος επαθε εγκεφαλικό και πρεπει να χαλάσουν πολλες φιλιες και σχεσεις μεσα στα κόμματα τους....διαγράφουμε ας πουμε καναν ακη-γιαννο-σουφλια-κωστακη....πριν αυτοδιαγραφουν τα παντα

  76. τάρας μπούλμπα avatar
    τάρας μπούλμπα 28/05/2010 17:24:41

    δεν τους διαγράφει ο Σαμαράς, αλλά οι 800.000 άνθρωποι που τον έβαλαν εκεί που είναι

    αυτοί τους έχουν διαγράψει ήδη στην συνείδηση τους. Ναι, αυτό ισχύει και για τον καραφλό κύριο που έχει το copyright της ατάκας

  77. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/05/2010 17:44:45

    Mε συγχωρείτε αλλά γιατί αποφάσισε να αναφέρει ονόματα τώρα ο Σαμαράς? Υπάρχει κανένα καινούργιο στοιχείο σε σχέση με αυτά που υπήρχαν πριν 3 μήνες? Και τέλος πάντων αφού τους έβγαλε στη σέντρα (καλώς κακώς άλλη ιστορία) τα έργα και τις ημέρες των υπολοίπων μπορούμε να τα υπερασπισθούμε επι τέλους? Ή πρέπει να περιμένουμε κάποιον άλλο "Μαντέλη" για να περιθωριοποήσουμε αλλους 2-3? Ακατανόητη αυτουπονομευτική τακτική!
    Ισως ενδιαφέρουν η "Αυτουπομόμευση" 17.05 καιτο σημερινό "ευθύνες (2) στο
    http://firiki2010.wordpress.com/

  78. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 17:47:21

    ΤΑ ΠΟΛΛΑΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ
    ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΥΤΗ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ.
    ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΛΕΟΝ
    ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ
    ΦΙΛΟΣ ΜΕΝ ΠΛΑΤΩΝ ΦΙΛΑΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...
    ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΝΑ ΚΑΙ ΡΑΓΙΖΕΙ ΒΟΥΝΑ
    ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ...ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΗΣ ΣΤΑΓΟΝΑΣ
    ΜΜΜ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΚΟ ΑΔΙΑΚΡΙΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ...ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ-ΔΩΡΑΚΙΑ ΠΗΡΑΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΤΩΝ ΜΜΕ...ΑΧ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ...ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΑΔΙΚΑ...ΛΙΣΤΕΣ; ΠΟΙΕΣ ΛΙΣΤΕΣ;...

    ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ ΘΑ ΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΤΕΝΑ......

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 28/05/2010 20:31:09

      Είναι να θαυμάζε κανείς το υψηλό επίπεδο ήθους που εισήγαγε στην πολιτική ζωή η κυβέρνηση της ΝΔ, αφού πλέον η δράση των επιφανών στελεχών της, κινούμενη μέσα στα όρια της νομιμότητας, υπό τη στενή έννοια και δη της ευλαβούς τήρησης του θετού δικαίου, δεν κρίθηκε από το σύνολο του δημοσιογραφικού κόσμου αρκετή, αλλά φτάσαμε μέχρι το σημείο να προσδοκούμε την υπαγωγή της πολιτικής ζωής στους κανόνες του λεγόμενου άγραφου δικαίου,των κανόνων ηθικής, των θεϊκών κανόνων.
      Μόνο που αυτό ίσχυσε φαίνεται μόνο για τη συγκεκριμένη κυβέρνηση, καθώς στην παρούσα κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επιτρέπεται να αγνοεί ακόμη και τους συνταγματικούς κανόνες, να παρανομεί ανεμπόδιστα και συνεπώς σε καμία περίπτωση δεν εξετάζεται το ηθικό των πραξέων της, αλλά ούτε καν το νόμιμο δε φαίνεται να ενδιαφέρει κανέναν.
      Είναι θέμα επιπέδου τελικά, όπως τον μάθεις αυτόν το ρημάδα το λαό! Αν του είχαν αλλάξει τα φώτα στην κλεψιά δε θα είχε τόσο υψηλές προσδοκίες και ίσως η ΝΔ να ήταν ακόμη κυβέρνηση.

  79. xrsts1972 avatar
    xrsts1972 28/05/2010 17:50:06

    G.K. μιας και είσαι της Α.Β.Σ.Π. αληθεύει ότι ο Βουλγαράκης πέρασε 26 μαθήματα σε μία μόνο εξεταστική περίοδο πρι πάρει το πτυχίο του .Από μικρός ζούσε μάλλον στα όρια της νομιμότητας .Τέλειωσα το 1996 το οικονομικό της βιομηχανικής (τώρα ΠΑΠΕΙ ) και άκουσα τότε αυτήν ιστορία από παλαιότερους φοιτητές .

  80. Asterix avatar
    Asterix 28/05/2010 17:51:38

    To καλύτερο timing ήταν αυτό.
    Ολος ο κόσμος βοά "είσαστε όλοι αλήτες, υπερασπίζεστε τους δικούς σας και μας έχετε γραμμένους στα... παπούτσια σας".
    Και ο Αντώνης βγαίνει και δείχνει την πόρτα σε δύο... άτομα, για τα οποία όλοι ντραπήκαμε πολλαπλά. Δύο άτομα για τα οποία γίναμε κοψοχέρηδες.
    Ασταδιάλλα επιτέλους!

    • Asterix avatar
      Asterix @ Asterix 28/05/2010 17:53:30

      Γιατί ρε γμτο όλα τα σχόλιά μου βγαίνουν με τη ρετσινιά "Your comment is awaiting moderation."
      Ο Μαντέλης είμαι;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Asterix 28/05/2010 17:59:01

        Τότε θα έλεγε mizeration!!!!!

  81. takis avatar
    takis 28/05/2010 17:54:40

    Επιτέλους!

  82. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 18:13:42

    Η ΑΜΑΡΤΩΛΗ ΣΑΓΗΝΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ

    Ολοι την γλωσσοτρώγαν την ωραία,την καλή.
    Την αρετήν αμφισβητούσαν και το ήθος της.
    Μα έναν,έναν άν ρώταγες το γιατί,
    δεν ξέρω σούλεγαν,μα ρώτα τον αφέντη.
    Κι ο αφέντης,έκρινε πως άλλη ήταν η καλή,
    αυτή που πάντα τ'άρεσε και πάντα λαχταρούσε.
    Μ'αυτή ήταν πόρνη κι άξια,να κρύψει τις πομπές της.
    Ετσι τονε ξετρέλλαινε και τονε πιλατούσε
    και με τα κόλπα της τ'αμαρτωλά,όλα τ'απομυζούσε.


    Τρελλάθηκεν η μάννα της κι έπαθεν ο πατέρας.
    Εμίσησαν την κόρη τους και μέχρι νεωτέρας,
    στο σπίτι τους την έκλεισαν,να στερηθεί της μέρας.
    Κι αυτή τα βράδυα έβγαινεν,στον κήπο της μονάχη,
    κι έκλαιγεν, γιά την τύχη της που μαρασμό θε ν'άχει.


    Ερρίγησεν ο Αυγερινός κι έκλαψεν η Σελήνη,
    λυγμούς και θρήνους άκουγεν μέσα στη σκοτοδίνη.
    Ο διάβολος κι ο σατανάς,στην τύχη δεν αφήνουν
    τα σχέδια και τις βουλές με μαεστρία στήνουν.
    Ετσι λοιπόν την έπαθαν η μάννα κι ο πατέρας
    κι έκοψαν σύρριζα τα μαλλιά της τίμιας θυγατέρας.
    Ο αφέντης καταχάρηκεν κι έτρεξεν στην δικιά του,
    την σβύσαμε είπε, όλος χαρά,ασχήμηνεν η κόρη
    άς ήταν τίμια όπως λέν,οι λόγγοι και τα όρη,
    κι ακούμπησεν στα πόδια της, όλα του τα προικιά του.

    • mara avatar
      mara @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 20:06:21

      Σπάρτακε, δεν το πιστεύω!!! Ήμουν έτοιμη να σου δώσω παραγγελιά... και ξαφνικά το είδα μπροστά μου. Σήμερα το είχα ανάγκη.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 28/05/2010 21:59:05

      Αγαπητέ Σπάρτακε, εξαιρετικό! Σ' ευχαριστούμε για την αφύπνιση!

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 29/05/2010 09:37:41

      Mara και Αφροδίτη,αν κάτι είναι χειρότερο απ'την ανθρωποφαγία,αυτό είναι η επιβεβλημένη ανθρωποφαγία.

  83. ακυρος avatar
    ακυρος 28/05/2010 18:33:35

    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/SO9rNKk8ajI/AAAAAAAAAYU/oadbOVepFDs/s1600-h/oykas2.jpg

    ...Αυτά είχαν ειπωθεί παλιά, πριν τις πυρκαϊές, πριν τα νεώτερα...

    Τελικά απ' την αρχή φαίνεται και το ήθος και το θράσσος....

    ...ανθρωπος α-στράτευτος, Ξύλο α-Πελεκη-το....

    Καλή συνέχεια..."

    Το ...αρχηγοπεπρεπές γεύμα που έκανε την διαφορά για τον νομιμοΗθικό πρώην υπουργό, περιγράφει η Καθημερινή στις 14 Σεπτεμβρίου 2008
    http://news.kathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_13_14/09/2008_284742

    "....Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα, το πολυθρύλητο δείπνο που παρέθεσε σε πολιτικά «νεκρό» χρόνο σε βουλευτές της Ν.Δ., το 2005, το οποίο ερμηνεύθηκε πανταχόθεν ως προαναγγελία υποψηφιότητας για την κούρσα της διαδοχής στο κυβερνών κόμμα. Τότε, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, ο πρώην υπουργός Ναυτιλίας αντιλήφθηκε ότι ίσως και να μη γνώριζε στο βάθος που ο ίδιος πίστευε, τις δομές, τις αντοχές και τα όρια του κομματικού περιβάλλοντος.
    Σχέσεις ετών, όπως αυτή με την υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη δοκιμάστηκαν, ενώ ο κ. Βουλγαράκης ένιωσε για πρώτη φορά εσωκομματική «ψύχρα», ιδιαίτερα όταν του αποδόθηκε η φράση «θα δει την πλάτη μου» για την κυρία Μπακογιάννη - φράση την οποία αρνείται μέχρι σήμερα ότι εκστόμισε. Το ρήγμα, όμως, φαίνεται ότι είχε επέλθει στη σχέση του με την υπουργό Εξωτερικών, η οποία χρονολογείται από την εποχή της προεδρίας του κ. Βουλγαράκη στην ΟΝΝΕΔ, αλλά και μετέπειτα, όταν ο Κων. Μητσοτάκης τον επέλεξε ως τον νεαρότερο της τότε κυβέρνησης για τη θέση του υφυπουργού ΠΕΧΩΔΕ.
    Ο ίδιος αποδίδει την έλλειψη οποιασδήποτε στήριξης στην εξαιρετικά δύσκολη από τη φύση της υπόθεση των υποκλοπών. Θεωρεί, δε, «ηθικά» υπεύθυνο για την σε βάρος του τρομοκρατική επίθεση το κλίμα στοχοποίησής του που είχε δημιουργηθεί από την υπόθεση των υποκλοπών και μετά...."

    Ουτε που το φαντάζομαι ότι ο ...Ντοράκης θα ξαναπορευτεί με την πρώην λατρευτή του συνυπουργό και συντοπίτισα!

  84. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 28/05/2010 21:16:11

    Αγαπητέ Σπάρτακε, ελπίζω κάποιοι στην Ρηγίλλης να διαβάσουν στην έμμετρη παρέμβασή σου και γιατί όχι άν είναι δυνατόν και ο ίδιος ο Σαμαράς.Θα περίμενα από τους συμβούλους τους , φωνές που ακούγονται εδώ μέσα , όπως και όλως ιδιαιτέρως την δική σου, να του τις μεταφέρουν. Θα προσέφεραν μεγάλη υπηρεσία στην παράταξη, στον ίδιο και προ παντός στην Ελλάδα.
    Πάντως οφείλω να σε συγχαρώ από καρδιάς , γιατί εκτός του ότι οι παρεμβάσεις σου αποτελούν πραγματική όαση, μας διατηρούν ζωντανή και την ελπίδα, ότι κάτι καλύτερο μπορεί να προκείψει. Γι' αυτό εκτός από τα συγχαρητήριά μου σου πρέπουν και οι ευχαριστίες μου.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 29/05/2010 09:43:09

      πατριώτη Κεφαλλονίτη,ν'άσαι καλά.Η Ρηγίλλης,δεν έχει κανένα λόγο να διαβάζει τα σχόλιά μου.Ούτε και περιμένει από μένα παραινέσεις.Ξέρει από μόνη της τι πρέπει να πράξει.Εκείνο που με κάνει να παρηγοριέμαι,είναι η ανταπόκριση από μερικούς από τους φίλους ΕΔΩ μέσα.Ιδέες ανταλλάσσουμε και οι αγωνίες είναι κοινές.

  85. anonymous avatar
    anonymous 28/05/2010 21:39:14

    Μόνο τυχαία ή προϊόν εκνευρισμού δεν πρέπει να θεωρείται η δήλωση Σαμαρά κατά Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη, Παυλίδη. Όπως είναι ευνόητο, αλλά και όπως διαρρέει η Ρηγίλλης, η παρατεταμένη σιωπή του Κ.Καραμανλή αλλά και η (εκ των δημοσκοπήσεων) ανάγκη πλήρους αποστασιοποίησης από την διακυβέρνηση της ΝΔ υποχρέωσε τον Α.Σαμαρά να κάνει αυτή την δήλωση και σε αυτό το οργισμένο ύφος ακουμπώντας και προκαλώντας πλέον ευθέως τον πρώην πρωθυπουργό από τον οποίο προσπαθεί απεγνωσμένα να πάρει αποστάσεις. Η προσοχή της Ρηγίλλης δεν είναι φυσικά στραμμένη στις απαντήσεις των πρώην υπουργών που ήδη αντέδρασαν, αλλά στην στάση που θα κρατήσει ο Κ.Καραμανλής.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 28/05/2010 21:47:22

      Καλά θα κάνει η ΝΔ να βγει να υπερασπιστεί κάποια πράγματα, να αντιπολιτευτεί σοβαρά το ΠΑΣΟΚ και να φροντίσει με αυτόν τον τρόπο να αλλάξει το κλίμα. Το κλίμα δεν αλλάζει με διαγραφές. Αντίθετα επιδεινώνεται.

  86. sofia or8h avatar
    sofia or8h 28/05/2010 21:43:35

    Τι έγινε το σχόλιο μου?

  87. Αδεξιος Δεξιος avatar
    Αδεξιος Δεξιος 28/05/2010 21:48:31

    @Κώστας Ροδινός. Δια΄βασες το κομμάτι μου; "Οχι θα περιμενε τον ΓΑΠ να κανει εξεταστικές και να στείλει ολους τους κολητούς του Καραμανλή";

    Δεν εχω καμια αντιρρηση ουτε μου πεφτει λόγος να συμπαθεις τον Καραμανλή. Αλλά διέλυσε τη ΝΔ και τον τόπο ρε μεγάλε

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Αδεξιος Δεξιος 28/05/2010 22:26:20

      Αν πράγματι πιστεύεις ότι ο Καραμανλής διέλυσε τον τόπο έχεις φάει το παραμύθι του ΠΑΣΟΚ.
      Σχετικά με τη διάλυση της ΝΔ με την τακτική που ακολουθείται φοβάμαι ότι δεν είδαμε τίποτα ακόμα (ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ αν κρίνω από το σχόλιο σου 23.44 στην ανάρτηση σου "Καρατόμηση στο πεζούλι της Ρηγίλλης" : "Η ΝΔ των ΚΚ και προηγουμενων ηταν το ιδιο διαπλεκομένη με το ΠΑΣΟΚ των Παπανδρέου")

      “Οχι θα περιμενε τον ΓΑΠ να κανει εξεταστικές και να στείλει ολους τους κολητούς του Καραμανλή”; Αν θεωρείς ότι οι "κολλητοί του Καραμανλή" είναι ένοχοι τους περιθωριοποιείς από την πρώτη στιγμή. Αν θεωρείς ότι δεν φταίνε τους υπερασπίζεσαι. Το να τους περιθωριοποιείς ΕΠΕΙΔΗ στοχοποιήθηκαν και μόνο είναι οππορτουνισμός.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ firiki2010.wordpress.com 28/05/2010 22:54:31

        Σχετικά με το ποιοι θα ωφεληθούν από τυχόν απομάκρυνση Καραμανλή: "Καραμανλής και πάλι" στις23/5 στο http://firiki2010.wordpress.com/

  88. sofia or8h avatar
    sofia or8h 28/05/2010 21:50:03

    Πάμε πάλι
    Ελεγα οτι δεν παιζόμαστε εδω μέσα,μέχρι χθές λέγαμε δεν πάμε με τα φθαρμένα πρόσωπα,πέτα τα βαρίδια κτλ. και τώρα που το ξεκίνησε πάλι αντίδραση έχουμε εδω .
    Εγώ στέκομαι στις δηλώσεις Πεταλωτή μετά την απαγόρευση εξόδου του Μαντέλη που ούτε λίγο ουτε πολύ είπε εμείς κάνουμε την κάθαρση και το εννοούμε και ξεκινάμε απο το σπίτι μας,δηλαδή πέταξε την μπάλα πάνω μας,και τι έπρεπε να κάνει η ΝΔ να την πετάξει στην εξέδρα?
    Ελεος παιδιά

    • anonymous avatar
      anonymous @ sofia or8h 28/05/2010 23:33:27

      Η διαφωνία μας είναι σε 2 πράγματα:
      1) στον επικοινωνιακό χειρισμό. Δεν έπρεπε να τους κάνει βούκινο και να κάνει δηλώσεις. Έπρεπε να τους παραγκωνίσει σιγά σιγά και πάντως όχι σήμερα με το θέμα Μαντέλη στα ύψη. Η ΝΔ έπρεπε να πει ότι δικά της στελέχη δεν τα έχουν πάρει και ότι το ΠΑΣΟΚ δεν κάνει κάθαρση. Απλά ξεμπροστιάστηκε από τους λογαριασμούς στην Ελβετία.

      2) Στις εσωκομματικές εκλογές επικρατεί (εσκεμμένο;) οργανωτικό χάος με αποτέλεσμα άνθρωποι που ενδιαφέρονται για την πολιτική να μην έχουν καν πρόσβαση.

      από τη μια διώχνει και από την άλλη δε φέρνει νέους.

  89. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 28/05/2010 23:44:31

    Θα το ξαναπω μεσα στη μαύρη νύχτα.. Ο Σαμαράς δεν λειτουργεί σε τηλεοπτικό χρόνο. Πάρτε το χαμπάρι. Δεν δουλεύει γιατα δελτία των 8..
    Τώρα ρωτάνμε μερικοί τί κακό έκανε ο Ρουσόπουλος και τί κακό έκανε ο Βουλγαράκης.
    Ο πρώτος τα έβαλε με τους νταβαντζήδες στην αρχή και όταν τον στρίμωξαν με το βατοπέδι έχασε απίστευτο πολιτικό χρόνο μέχρι να αντιδράσει. Έδειξε έτσι πως κάτι τρέχει.. Γι αυτό και σας έκανε όλους μέχρι χθές έξαλλους. Το δε χειρότερο απ όλα, όταν αντέδρασε επιτέλους δεν τα έβαλε με τους νταβαντζήδες που τον στρίμωξαν αλλά με τα όργανάκια τους...βλ Αυτιά, Βλάχο, Ντάσκα.. Εγώ πιστεύω πως τελικά μπορεί να είναι και παντελώς αθώος. Αλλά η έρμη η καρέκλα ήταν γλυκειά..
    Θα θυμίσω σε όλους την περίοδο του παραδικαστικού! Όταν κάποιοι ήθελαν να βλάψουν τον Χριστόδουλο, στοχοποίησαν τον Μητροπολίτη Θεόκλητο Κουμαριανό. Τί έκανε ο τελευταίος; Με το που ακούστηκε το όνομά του και κατάλαβε πως κάτι σαπιοκοιλιάδες δημοσιοκάφροι και κάτι παπάδες από το Τζάντε του την έστησαν ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ!
    Έτσι τη χάλασε σε όλους αυτούς που ήθελαν να ρίξουν τον ηγέτη που τον ανέδειξε μέσω λάσπης που θα έτρωγε ο ίδιος. Το αποτέλεσμα; Ο Χριστόδουλος βγήκε άτρωτος από την ιστορία αυτή και ο Θεόκλητος που έδωσε αγώνα στα δικαστήρια δικαιώθηκε!!
    ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ.....
    Έτσι έπρεπε και ο Ρουσσόπουλος να κάνει από την πρώτη στιγμή! Παραίτηση και αγωγές μαμούθ στον Κοντομηνά και όποιον άλλο καναλάρχη του την έλεγε.. Όλόκληρη η μπλογκόσφαιρα θα τον είχε κυρήξει ήρωα....

    • anonymous avatar
      anonymous @ Ιωάννης Ένατος 29/05/2010 00:00:11

      Τα ΜΜΕ και τα blogs του είχαν στήσει μέχρι στιγμής 2 λούμπες. Η μια ήταν για να ψηφίσει τα μέτρα και να δώσει άφεση αμαρτιών στο ΓΑΠ. Η άλλη είναι να διαγράψει τους πάντες από τη ΝΔ.
      Δεν έπεσε στην πρώτη λούμπα πέφτει όμως στη δεύτερη. Δε διαγράφεις. Τους διώχνεις με τρόπο χωρίς φανφάρες και σε άσχετο χρόνο.

  90. ΡΟΚΟΣ ΝΟ2 avatar
    ΡΟΚΟΣ ΝΟ2 29/05/2010 00:03:17

    ΗΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ 300 ΣΠΙΤΙ ΣΟΥΣ ????????????

  91. Άνθρωπος τις avatar
    Άνθρωπος τις 29/05/2010 14:09:53

    Η γνώμη μου είναι πως πρόκειται για κακή κίνηση σε κάκιστο timing.

    Καλύτερα θα ήταν για τη Ν.Δ. το "χριστιανόπουλο" και ο κ. "Ηθικός και νόμιμος" να μείνουν στο περιθώριό τους μέχρι να δημιουργήσουν το παραμικρό πρόβλημα, οπότε...

    Όσο για το timing, που λένε και αγγλοσάξωνες φίλοι μας, δίνει τελικά την εντύπωση συμψηφισμού. Αν θεωρήθηκε ότι αυτή ήταν η καλύτερη κίνηση, έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα και όχι τώρα.

  92. ευτυχια avatar
    ευτυχια 29/05/2010 14:54:20

    Μ αυτούς τι θα γίνει? Απίστευτο σκάνδαλο πάλι στον κλάδο με τους "συνήθεις ύποπτους " γιατρούς.



    http://www.inews.gr/88/etsi-eklevan-to-ippokrateio-sti-thessaloniki-oi-promithevtes-tou.htm



    Το θέμα που προκύπτει όμως είναι οτι ο κ.Βαρτζόπουλος τυγχάνει Πρόεδρος της Διοικούσας Επιτροπής Θεσσαλονίκης της Νέας Νέας Δημοκρατίας και ο κ.Αποστόλου, Πρόεδρος της Εφορευτικής επιτροπής των αυριανών εκλογών στη Θεσσαλονίκη.Είμαι σίγουρος οτι ο κ. Σαμαράς δεν το γνωρίζει. Ας το μάθει, λοιπόν.

  93. Tassos avatar
    Tassos 29/05/2010 16:51:27

    Την περίπτωση ο Αντώνης να ξέρει πράγματα που εμείς θα μάθουμε σε 6 μήνες την σκέφτεστε? Εν πάσει περιπτώσει ο Ρουσόπουλος είναι καμμένο χαρτί. Ο δε Βουλγαράκης είναι ...σάπιο χαρτί. Κι όπως είπε κι ο Κλεμανσώ : Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους.