Ο Σαμαράς βγαίνει μπροστά και οι υπουργοί κοιμούνται!
05/05/2014 18:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς βγαίνει μπροστά και οι υπουργοί κοιμούνται!

Φθάνει μόνο ένας Σαμαράς που στις δημοσκοπήσεις ακόμα και όσοι έχουν αρνητική εικόνα για τον ίδιο θεωρούν ότι δουλεύει και σε αυτόν οφείλεται η όποια αντοχή της κυβέρνησης;

Είναι να απορεί κανείς με τον…υποτιθέμενο κομματικό πατριωτισμό ορισμένων στη ΝΔ και ειδικότερα στο υπουργικό συμβούλιο…Ο Αντώνης Σαμαράς αναλαμβάνει δράση και βγαίνει μπροστά, παρά το γεγονός ότι έχει να ασχοληθεί και με τη διακυβέρνηση του τόπου…Τρέχει πάνω-κάτω και δίνει το μήνυμα του αγώνα.

Κυριακάτικα έτρεξε να πάει να γευματίσει με τον Γιώργο Κουμουτσάκο και τους υποψήφιους αντιπεριφερειάρχες του σε ταβέρνα στο Μαρκόπουλο για να δείξει ότι δεν είναι μόνος του ο υποψήφιος περιφερειάρχης που έχουν ξεχάσει πολλοί στη ΝΔ, μεγαλοπαράγοντες, υπουργοί και βουλευτές!

Φθάνει όμως μόνο ο Πρωθυπουργός; Ένας Σαμαράς που εκπλήσσει ακόμα και δημοσκόπους που λένε ότι ακόμα και όσοι έχουν αρνητική εικόνα για τον ίδιο και δεν τον συμπαθούν, θεωρούν ότι δουλεύει και παράγει και σε αυτόν οφείλεται η όποια αντοχή της κυβέρνησης.

Οι υπόλοιποι που είναι; Τι κάνουν; Να τα πάρουμε με τη σειρά; Που είναι ο υποτιθέμενος άριστος επικοινωνιακός μηχανισμός της κυβέρνησης ενόψει των εκλογών; Μήπως εξαντλείται μόνο στις ανακοινώσεις του Σίμου Κεδίκογλου και της Άννας Ασημακοπούλου; Φθάνει αυτό; Προφανώς και όχι…

Δεν συζητάμε για τον γραμματέα της Κ.Ο. της ΝΔ Θανάση Μπούρα. Αυτός είναι σαν να μην υπάρχει, ενώ δεν διαθέτει το πολιτικό βάρος για να δώσει μάχες.

Κάποιοι θυμούνται ότι επί Γιώργου Παπανδρέου έδινε μάχες στα ΜΜΕ ο τότε πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος. Ακόμα και επί Κώστα Καραμανλή, ο Δημήτρης Σιούφας έδινε πολιτικές συνεντεύξεις όταν χρειαζόταν. Επί δυο χρόνια πρωθυπουργίας Αντώνη Σαμαρά, ουδείς έχει ακούσει, εκτός από μια φορά στο Mega (στους Χασαπόπουλο και Αναγνωστάκη) τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη να υπερασπίζεται την κυβερνητική πολιτική.Εκτός από πρόεδρος της Βουλής, Είναι και μέλος της ΝΔ, ιδιότητα την οποία θυμήθηκε στη Βουλή, όταν τον έψεξε ο ΣΥΡΙΖΑ και αντιπαρατέθηκε με τον αντιπρόεδρο του Σώματος, Γιάννη Δραγασάκη.

Να μιλήσουμε για το κόμμα; O Aνδρέας Παπαμιμίκος τρέχει, αλλά το κόμμα είναι σε…ύπνο βαθύ! Εάν αρχίσουμε να απαριθμούμε γραμματείες θα πρέπει ο Σαμαράς να πετάξει πολύ κόσμο έξω. Ο Σπήλιος Λιβανός που κατέχει και θέση γραμματέα Πολιτικού Σχεδιασμού και Στρατηγικής αλήθεια που είναι; Ούτε ένα non paper δεν έχει βγει για τους βουλευτές και τα κομματικά μέλη, ενώ παλαιότερα γινόταν δουλειά σε βάθος…Για να μην πούμε ότι δεν εμφανίζεται στα ΜΜΕ, αν και πρώην βουλευτής και άρα έχει επαφές.

Να πάμε στον Κώστα Τασούλα, τον πρόεδρο του Ινστιτούτου Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής; Που είναι ο βουλευτής Ιωαννίνων; Τον πείραξε μήπως που έχει ρόλο η συντοπίτισσά του, εκπρόσωπος της ΝΔ, Ασημακοπούλου; Ποιες είναι οι κινήσεις του ενόψει των εκλογών; Καμία. Α, όχι…προ ημερών είχε αποφασισθεί να γίνει εκδήλωση του Ινστιτούτου με τη συμμετοχή του υποψηφίου του ΣΥΡΙΖΑ, του δημοσιογράφου Στέλιου Κούλογλου, που έχει επικρίνει με σφοδρότητα τον ιδρυτή της ΝΔ στο παρελθόν!

Ευτυχώς η παρτίδα θα σωθεί , έστω και για συμβολικούς λόγους, την προσεχή Παρασκευή που από το Ίδρυμα θα τελεστεί ετήσιο μνημόσυνο για τον ιδρυτή της ΝΔ, παρουσία του Κώστα Καραμανλή και του Αντώνη Σαμαρά, ώστε να σταλεί και μήνυμα ενότητας!

Μόλις χθες ο Δημήτρης Αβραμόπουλος, υπουργός Εθνικής Άμυνας και αντιπρόεδρος της ΝΔ συναντήθηκε με τον Άρη Σπηλιωτόπουλο στα γραφεία του κόμματος για να του δηλώσει τη στήριξή του. Ο έτερος αντιπρόεδρος Σταύρος Δήμας, απλά κατέχει τον τίτλο και αγνοείται!

Να πάμε στην Κοινοβουλευτική Ομάδα; Θα απογοητευθείτε…Ελάχιστοι δίνουν ανοικτά τη μάχη για τους εκλεκτούς της ΝΔ σε δήμους και περιφέρειες, αφού οι περισσότεροι σκέπτονται τους συσχετισμούς και τις ισορροπίες σε τοπικό επίπεδο.

Για να μην πούμε για το υπουργικό συμβούλιο, το οποίο είναι ανύπαρκτο! Μόλις σήμερα ακούσαμε την υπουργό Τουρισμού Όλγα Κεφαλογιάννη για τη μάχη στο Δήμο της Αθήνας που είδε τον Άρη Σπηλιωτόπουλο. Ο υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος στηρίζει τον Γιάννη Μώραλη κόντρα στον Βασίλη Μιχαλολιάκο στον Πειραιά!!! Άλλοι λαλίστατοι για άλλα θέματα υπουργοί, όπως οι Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Κυριάκος Μητσοτάκης, κ.α. που χάθηκαν; Επώνυμοι βουλευτές όπως οι Μάκης Βορίδης, Ευριπίδης Στυλιανίδης και Κώστας Μαρκόπουλος που είναι;

Αυτά για την ώρα…

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 05/05/2014 19:15:21

    μη σκάτε υπάρχουν οι αγωνιστές (οι πραγματικοί) που δίνουν τη μάχη σ όλα τα επίπεδα,, αλλά καλό θα είναι στο δια ταύτα να μη βγουν και ζητούν κάποιοι εύσημα ενώ δε κουνήθηκαν από τον τόπο τους,, όσο για τον κόσμο ξέρετε τι λέει,,,, αφου δε νοιάζονται αυτοί εμείς θα τρέξουμε; όσον αφορά τη Ροδόπη πάντως ένα έχω να πω τα μάτια σας δεκατέσσερα, αν μείνει το ίδιο μοτίβο ξεχάστε πολλά,,, ΥΓ ας ρίξουν και καμμιά ματιά ψηλά οι έχοντες εξουσία δε βλάπτει

  2. Νεύτων avatar
    Νεύτων 05/05/2014 19:55:08

    Ο Μάρκος Αυρήλιος τα είπε όλα. Μπράβο του! Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να φωνάζω, κι έχει πιαστεί το χέρι μου να γράφω, και εδώ ως σχολιαστής αλλά και στον Ορθογράφο ως αρθρογράφος, για την ΑΦΑΝΕΙΑ όλων αυτών των προσώπων που αναφέρει ο Μάρκος Αυρήλιος, τα οποία κρύβονται φυγομαχώντας πίσω από τον Αντώνη Σαμαρά. Αλλά ξέρετε κάτι; Μάλλον είναι καλύτερα έτσι! Προτιμώ έναν Αντώνη Σαμαρά να βγάζει το φίδι από την τρύπα μόνος του εν τέλει, να κοπιάζει σαν το σκυλί νυχθημερόν, παρά αερολόγους τύπους οι οποίοι από ουσία δεν έχουν να δείξουν τίποτε. Απλοί εκτελεστές και διαχειριστές, χωρίς καμμία έμπνευση, χωρίς όραμα, καλομαθημένα στελέχη/βουλευτές/υπουργοί που το μόνο που κοιτάνε είναι πώς θα εξασφαλίσουν τη βουλευτική τους έδρα στις επόμενες εθνικές εκλογές. Και είναι αυτά τα στελέχη που με κάνουν να θυμάμαι με πίκρα εκείνες τις ημέρες που κατέβαινα από το Βορρά, με δκά μου έξοδα στη Συγγρού, πίσω στο 2009 και 2010, ότν δεν πετούσε ούτε μυίγα μέσα στα γραφεία της ΝΔ, για να συνεισφέρω σε "προγράμματα και πολιτικές για την παιδεία, την τεχνολογία και άλλα πολλά...". Σε ένα κόμμα που απαξίωσε όλους εκείνους τους ανθρώπους που πίστεψαν ότι το κόμμα θα άκουγε έστω και το 1% από κάποιες ιδέες πέρα από τη νοοτροπία της μεταπολίτευσης. Τι κατάλαβα; Ένα μόνο πράγμα: να δηλώνω ότι δεν αισθάνομαι πλέον νεοδημοκράτης αλλά μόνον ακραιφνής Σαμαρικός. Και ότι η ψήφος μου δε θα είναι για την ΝΔ αλλά για τον Αντώνη Σαμαρά. Και πιστέψτε με, δεν είμαι ο μόνος πρώην νεοδημοκράτης που πλέον σκέφτεται έτσι...

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Νεύτων 05/05/2014 21:14:19

      Πάρα πολλοί σκεφτόμαστε και θα ψηφίσουμε όπως εσύ. Θα ψηφίσουμε Σαμαρά και όσους είναι μαζί του.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Σωκράτης 06/05/2014 07:30:20

        Εννοείται! Ποια ΝΔ; Αν δεν υπήρχε ο Σαμαράς θα είχε εξαφανιστεί με αρχηγό την Ντόρα. Να μη το ξεχνά κανείς αυτό εκεί μέσα.

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Γεώργιος Τ. 06/05/2014 09:30:35

          διαλέγουν να μην το θυμούνται. αντί να βγούν και να τρέξουν, κάθονται και "τρώνε" (από) το κεφάλαιο που λέγεται Α. Σαμαράς. γι' αυτό λέγαμε και λέμε, Α. Σαμαρά "καθάρισε" το κόμμα από τους παλαιοπολιτικούς που επιβιώνουν μόνο μέσω των ονομάτων τους και κεκτημένης αδρανειας του συστήματος. σε επιβουλεύονται! το δε παλαιό- δεν έχει σχέση με την ηλικία. Α. Σαμαρά, το τρέξιμο όμωες δεν αρκεί. χρειάζονται ΤΟΜΕΣ βαθιές, σε προσωπικό, σε ιδέες, σε δράση. Χθές, όχι σήμερα!

  3. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 05/05/2014 20:03:06

    Το μεγάλο βάρος του κ. Σαμαρά είναι η οργανωμένη ΝΔ, η οποία δεν εχει καμία τύχη εάν κερδίσει ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ο στοίχημα. Και το ξέρουν όλοι, διότι δεν ταιριάζει το σύστημα με το νέο περιβάλλον που διαμορφώνεται. Επίσης όλοι παράγοντες (βουλευτές, υπουργοί, Ντορικοι κλπ). ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ για τον ίδιο λόγο. Οι αντίπαλοι του σε περίπτωση που κερδίσει τις Ευρωεκλογες δεν θα δουν εξουσία τα επόμενα 20 χρόνια και άρα η μεγάλη και ίσως τελευταία τους ευκαιρία να τον αποδυναμώσουν ειναι τώρα. Οι επιχειρηματιες και τα μεγάλο συμφέροντα δεν βλέπουν μέλλον στην διαπλοκή που ήταν μέχρι χθες η πηγή της δύναμης τους, άρα όλοι οι παραπάνω θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά να χάσει τις εκλογές ο Σαμαρας. Έτσι εξηγείται και η κάθοδος ανταρτικων σε όλες τις πόλεις και περιφέρειες που ήταν σίγουρες . Μόνο ο λαός μπορεί να αντισταθεί σε αυτή την επίθεση αλλά και αυτός στην προσπάθεια του να επιβιώσει δεν εχει χρόνο για πολιτικές αναλύσεις. Οσο για την σταθερότητα, αυτή αφορά μικρό ποσοστό του πληθυσμού άμεσα και τους πολλούς έμμεσα και σε μη ορατό χρονικό διάστημα .... Η περιπέτεια ειναι κάτι που ζουν όλοι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων και θα την άλλαζαν μόνο με μια θέση στο τρένο της ανάπτυξης, σε αντίθετη περίπτωση θα κάνουν τα πάντα ώστε όλοι να μπουν στην περιπέτεια ..... Η εξίσωση ειναι δύσκολη οι σύμμαχοι λίγοι και τα παλικάρια ελάχιστα .....

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ JIM BEAM 05/05/2014 21:19:01

      Jim Beam, το ότι η "οργανωμένη Νέα Δημοκρατία δεν θα έχει καμία τύχη εάν κερδίσει ο Σαμαράς", το λέγαμε στις εσωκομματικές όταν τον βγάλαμε πρόεδρο πριν χρόνια...

      • JIM BEAM avatar
        JIM BEAM @ Marcelos 05/05/2014 21:50:30

        Πρεπει όμως το 1.000.000 κόσμου που τον εξέλεξε πρόεδρο και πρωθυπουργό να εχει ένα ανάλογο σύστημα για να αφομοιωθεί. Όταν παει στις τοπικές κομματικές οργανώσεις και βλέπει τα ίδια άτομα, τα οποία υποστηρίζαν την Ντορα να ειναι ακόμα παράγοντες, όταν οι μισοί ανταρτες υποψηφιοι ειναι μέλη του κόμματος με ιστορία κυρίως στο Δημόσιο και στον συνδικαλισμό αλλά απέναντι στις επιλογές του Προέδρου, τότε φεύγει το υγιές κομμάτι του πληθυσμού και μένει το σάπιο.

  4. airman avatar
    airman 05/05/2014 20:12:13

    Η ευθεία κομματική στήριξη πόσο βοηθάει τους υποψήφιους για την τοπική αυτοδιοίκηση; Η σχέση μεταξύ Κυβέρνησης και τοπικής αυτοδιοίκησης θεσμικά, ευνοεί την προβολή υποψηφίων από Υπουργούς; Οι βουλευτές σε τοπικό επίπεδο μπορούν να σταθούν δίπλα σε υποψήφιους; Και - συγκυριακά - μήπως πρέπει να μας απασχολήσει κάποια στιγμή το ερώτημα ποιος είναι ο ρόλος της Κυβέρνησης, ποιος ο ρόλος της Βουλής και ποιος ο ρόλος του κάθε κομματικού μηχανισμού; Που τέμνονται, κατά πόσο και σε ποιο βαθμό πρέπει - αν πρέπει - να αλληλοκαλύπτονται; Η τοπική αυτοδιοίκηση πότε θα "απογαλακτισθεί" θεσμικά από την κεντρική εξουσία;

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ airman 05/05/2014 21:24:32

      Οι περισσότεροι βουλευτές δεν μπορούν να στηρίξουν στην περιφέρεια τους υποψηφίους ενεργά διότι προκειμένου να βγούνε να πιούνε καφέ στα μαγαζιά πρέπει να στηθεί ολόκληρη στρατιωτικού τύπου καταδρομική επιχείρηση από την τοπική Αστυνομία (για ευνόητους λόγους)...

  5. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 05/05/2014 20:41:49

    "Συνήγορος του Καταναλωτή" διορίστηκε ο Λευτέρης Ζαγορίτης... Όσο βασιλεύουν τέτοιες "αξιοκρατικές" επιλογές παροπλισμένων στελεχών σε καίριες θέσεις, δεν έχω ελπίδα ότι μπορεί ν'αλλάξει κάτι στον τόπο μου.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Κόνδωρας 05/05/2014 21:11:32

      Έλα Παναγία μου! Καλά, σοβαρά μιλάς;;;

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Marcelos 05/05/2014 21:20:27

        Δεν το πίστευα κι εγώ. Δες την είδηση εδώ http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231316183 Άλλος ένας αξιοκρατικά επιλεγμένος. Φαντάζομαι πρώτευσε, μετά από πολύμηνη αναζήτηση και ανάμεσα σε 100ες λιγότερο άξιους υποψήφιους... Τί να πώ...?!

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ Κόνδωρας 05/05/2014 21:33:29

          Ο Αδριανός υφυπουργός, ο Ζαγορίτης γενικός γραμματέας καταναλωτή... Ο Αντώναρος λείπει για να συμπληρωθούνε οι τρεις σωματοφύλακες του Καραμανλή...

  6. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 05/05/2014 20:52:26

    Εδώ έχουμε ολόκληρο αντιπρόεδρο που αλωνίζει όλη τη χώρα.....οι υπουργοί μας πείραξαν???

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 05/05/2014 21:07:41

    Ο Μάκης Βορίδης πάντως έχει ξεκινήσει κομματικές ομιλίες στην περιφέρεια, την πιο πρόσφατη χθες. Για την ακρίβεια..

  8. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 05/05/2014 21:11:43

    .....δυστυχώς πολλοί στους υπουργικούς θώκους και όχι μόνο..., δεν αντιλαμβάνονται ότι όλα αυτά που απολαμβάνουν..... τα χρωστούν στους Έλληνες που δεινοπαθούν και στον Αντώνη Σαμαρά. Δεν θέλουν ν΄αντιληφθούν ότι όσοι στηρίξαμε τον Αντώνη Σαμαρά και την παράταξή μας τους στηρίζουμε επειδή υπάρχουν Βουλευτές με ιδανικά και αρχές, Βουλευτές που δεν είναι σε υπουργεία και "θέσεις", είναι οι αφανείς. Είναι αυτοί, που δεν ξεχνούν την καταγωγή τους και τιμούν με το ήθος τους την παράταξη αλλά κυρίως όλους όσους στηρίζουν αυτήν. Όλοι οι "απολαμβάνοντες θέσεων και τίτλων " απλώς έχουν βολευτεί και κάνουν ζημιά, στις περισσότερες των περιπτώσεων .....

  9. Marcelos avatar
    Marcelos 05/05/2014 21:50:21

    Ποιοι υπουργοί να βοηθήσουν;;; Η παρέα του Καραμανλή;;; Η παρέα της Ντόρας;;; Οι πρώην πασόκοι;;;; Αυτοί έχουν τα υπουργεία επί Σαμαρά, τι να λέμε τώρα... Προσπαθούμε έναντι των άλλων να αφήσουμε τον πρόεδρο στο απυρόβλητο αλλά οι ίδιοι δεν είμαστε αφελείς ούτε χαζοί ούτε γεννηθήκαμε χθες... Ο πρόεδρος είναι ευφυής και οξυδερκής. Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνει όταν τον βάζουν στη λιμουζίνα να τον πάνε στη μάζωξη του Μπόμπολα στο μουσείο της Ακρόπολης πού τον πάνε και τι γίνεται εκεί... Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνει τι θα έκανε ο Καψής στην ΕΡΤ... Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνει τι ρόλο βαράνε οι δερβέναγες του Καραμανλή και της Ντόρας που τους έδωσε όλα τα πόστα μέσα στο κόμμα... Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνει τι ρόλο βαράει ο κάθε Αρβανιτόπουλος στο υπουργείο του και αν μπορεί να τα βγάλει πέρα... Δεν μπορεί να τον συνδέει προσωπική φιλία με τον Μπαλτάκο και να μην ξέρει ότι ο Μπαλτάκος είναι πιο μαύρος κι από εμένα που έχω παππού Χίτη και πατέρα στο ΕΑΤ-ΕΣΑ... Αλωνίζουν οι ντορικοί και οι καραμανλικοί μέσα στο κόμμα... Προηγουμένως διάβασα ότι συνήγορος του καταναλωτή "διορίστηκε" ο Ζαγορίτης!!! Ο πρωθυπουργός δεν είναι άβουλο όν να του βάζουν δίπλα όποιον θέλουνε οι άλλοι... Τουλάχιστον αν έχει κάποιο σχέδιο που επιτρέπει να γίνονται όλα αυτά, ας μας το πει να έχουμε κι εμείς μια ελπίδα...

    • Hambo avatar
      Hambo @ Marcelos 05/05/2014 22:46:31

      Σωστα αν έχει κάποιο σχέδιο ας μας το πει να ξέρουμε τι μας γίνεται ,γιατί μαζεύτηκαν πολλά περίεργα και ακατανόητα και προβληματιζόμαστε.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Marcelos 05/05/2014 23:04:35

      Παππούς χίτης,πατέρας στα ΕΑΤ-ΕΣΑ... Πόσο πιό μαύρος τελικά ήταν ο Μπαλτάκος; Ούτε στην Κομαντατούρ να είχε γεννηθεί...

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Κυθήριος 06/05/2014 01:28:24

        Είμαι περήφανος για τον παππού μου που πολέμησε στο Καλπάκι, στο Πόγραδετς, στο 731 και παρασημοφορήθηκε με Χρυσούν Αριστείον Ανδρείας καθώς και με Αριστείον επ' ανδραγαθίας! Κατόπιν εντάχθηκε στην Εθνική Οργάνωση "Χ" υπό τον Διγενή όπου ήταν υπεύθυνος για τη μεταφορά και την ασφάλεια των ασυρμάτων στα κρησφύγετα με τα οποία επικοινωνούσαν με την εξόριστη κυβέρνηση στην Μέση Ανατολή. Έφυγε και ο ίδιος στη Μέση Ανατολή όπου πολέμησε τους Γερμανούς και επέστρεψε με την εξόριστη κυβέρνηση όντας μοίραρχος στην ομάδα περιφρούρησης του Γεώργιου Παπανδρέου τον οποίον ως γνωστόν οι κομμουνιστές ήθελαν να διαπομπεύσουν σε γάιδαρο. Στη μάχη της Αθήνας πολέμησε γενναία εναντίον των εαμοβούλγαρων σταλινοφασιστών κατσαπλιάδων που ήθελαν να καταλάβουν την Αθήνα για να βάλουν τη χώρα στο παραπέτασμα και στο συμμοριτοπόλεμο πολέμησε ως μοίραρχος στον ΕΔΕΣ. Ήταν ήρωας! Ο αμέσως μικρότερος αδερφός του παππού μου, επέστρεψε με ένα πόδι. Το άλλο το άφησε στο 731. Ο τρίτος και μικρότερος, σκοτώθηκε το 1948 στο ακριτικό χωριό Αηδονοχώρι, σε μάχη με ομάδα 40 σταλινοφασιστών που διέφευγαν στην Αλβανία, εκ των οποίων μόνο 2-3 μιλούσαν ελληνικά! Οι υπόλοιποι ήταν Βούλγαροι, Αλβανοί λιάπηδες και κάποιοι τσιγγάνοι από την Γιουγκοσλαβία... Αν εσύ αυτά που έκανε ο παππούς μου, ο αδερφός του παππού του Κρανιδιώτη, ο πατέρας του Ζήση που έχει εδώ το σάιτ και οι πρόγονοι άλλων που γράφουν εδώ μέσα, τα λες "κομαντατούρ", απλά σε λυπάμαι... Μείνε εκεί στο 5% σου και πες ότι για το χάλι σου φταίνε οι Αμερικάνοι... Υ.Γ.: ο πατέρας μου ήταν στο ΕΑΤ-ΕΣΑ το 1961, πριν την στρατιωτική κυβέρνηση

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ Marcelos 06/05/2014 01:43:20

          φίλε μου κρίμα δεν πρόλαβε το '67 την "στρατιωτική κυβέρνηση" (σικ) ο μπαμπάς σου ... πάλι καλά που ο παππούς σου ο χίτης έπεσε την καλή εποχή ... κανά θείο στα τάγματα ασφαλείας , κανά ξάδερφο στη Μπουμπουλίνας έχεις ?

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ EVANGELOS 06/05/2014 03:04:11

            Εσύ από κατσαπλιάδες θείους που έσφαζαν και βίαζαν 10άχρονα στα χωριά πώς πας;;; Σε πήγαιναν και σένα εκδρομές οι θείοι σου στους τσιγγάνους του Τίτο με τους οποίους πολέμησαν μαζί στην Ελλάδα για τη "λευτεριά";;;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Marcelos 06/05/2014 06:37:10

          «Δεν μπορεί να τον συνδέει προσωπική φιλία με τον Μπαλτάκο και να μην ξέρει οτι ο Μπαλτάκος είναι πιο μαύρος κι από εμένα που έχω παππού Χίτη και πατέρα στο ΕΑΤ-ΕΣΑ...» Όπως ίσως θα κατάλαβες τώρα,το σχόλιό μου επικεντρώθηκε σε κάτι άλλο επάνω στο δικό σου σχόλιο, αλλά δεν πειράζει,άφησέ το. Την καλημέρα μου.

  10. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 05/05/2014 22:26:26

    Έχει τα καλά του έχει και τα κακά του όλο αυτό που περιγράφεται. Τα καλά είναι ότι όλοι αυτοί που την έχουν δει παράγοντες της πολιτικής ζωής ξεβρακώνονται -για την ακρίβεια τους ξεβρακώνει ο Σαμαράς- με την ολιγότητα τους. Το κακό είναι ότι οι υποψήφιοι ανά την επικράτεια και η παράταξη στερείται στήριξης ουσιαστικής την ώρα που την έχει ανάγκη -βέβαια και εδώ καλύπτεται το κενό τους από την πληρότητα του Πρωθυπουργού-. Είναι κρίμα όμως για όλους που έχουν μπει μπροστά, οι πολλοί να κοιτάζουν για ακόμη μια φορά το τομάρι τους. Είναι δε φωτεινά τα παραδείγματα όσων από το πολιτικό προσωπικό της παράταξης είναι στις επάλξεις και βοηθούν με πράξεις. Λίγοι, όπως οι: Ασημακοπούλου, Μιχελάκης, Βούλτεψη, Κικίλιας και μερικοί άλλοι, λιγοστοί, αλλά είναι εκεί και τρέχουν. Φωτεινές απουσίες όσων αναφέρετε και εσείς και άλλων πολλών. Και σαν μην έφτανε αυτό έχουν στελεχώσει και αντιπάλους συνδυασμούς σε περιφερειακές και ευρωεκλογές, με ανθρώπους τους. Παράδειγμα η Ντόρα με τον συνταγματολόγο που έβαλε σε άλλο συνδυασμό ευρωεκλογών αλλά και του Σγουρού με αντιπεριφερειάρχη. Ο Βορίδης που έβαλε τον κολλητό του αντιπεριφερειάρχη στο Σγουρό. Άλλοι και άλλες που ευνοήθηκαν από τον πρωθυπουργό και το ευχαριστώ ήταν το άδειασμα. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος. Και ένα σωρό άλλα παραδείγματα. Οκ καταλαβαίνω ότι η παράταξη πήρε μια πολύ μεγάλη απόφαση -και καλά έκανε κατά την άποψη μου- που αφορά τους δήμους της χώρας και είπε δε θα δώσει στήριξη πουθενά. Αλλά στις περιφέρειες και τις ευρωεκλογές που υπάρχουν παραταξιακές υποψηφιότητες, είναι αδιανόητο στελέχη της παράταξης να την αδειάζουν με τέτοιο αισχρό τρόπο. Για το σαρκίο τους και μόνο. Το μπλοκάκι όμως του Σαμαρά είναι πάνω στο τραπέζι, ελπίζω δε να το χρησιμοποιεί καθημερινά και να σημειώνει για όλες και όλους. Και η ώρα του απολογισμού και της κρίσης να έρθει σύντομα. Και όσες/οι μετρήθηκαν και ευρέθησαν ολιγοβαρείς να πάρουν και τις απαντήσεις που τους πρέπει. Γιατί όλοι οι υπόλοιποι δεν είναι κορόιδα, για να τους δουλεύουν μερικοί ντενεκέδες ξεγάνωτοι.

  11. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 05/05/2014 23:03:08

    Είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ένας πρωθυπουργός να υπονομεύεται από το ίδιο του το κόμμα, και να επιβραβεύεται από τον λαό. Να είναι αποδεκτός ακόμα και από τους αντιπάλους του. Είναι πολύ ευχάριστο γεγονός.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 06/05/2014 07:33:58

      Δεν είναι τόσο το ευχάριστο του γεγονότος αλλά το παγκοσμίως παράδοξο. Είμαστε μοναδικοί σε πολλά σε τούτον τον τόπο βλέπεις. Σε καλά και άσχημα.

  12. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 05/05/2014 23:27:29

    Ας μην απορούν λοιπόν για το αύριο...Καλό βόλι συμπατριώτες!

  13. Aegean times avatar
    Aegean times 06/05/2014 09:36:14

    Είναι πάντως απορίας άξιο πως ένα κόμμα με τόσα χρόνια εμπειρία & ιστορία να δίνει την εντύπωση του μπάχαλου. Και δεν χρειάζεται να το ψάξεις και πολύ αρκεί να καθίσεις να παρακολουθήσεις συζητήσεις υποψηφίων στα κανάλια, είτε πρόκειτα για τις δημοτικές είτε για τις περιφερειακές αλλά και για τις ευρωεκλογές οι υποψήφιοι δεν πάνε πίσω. Νομίζω ότι έστω και εάν πρόκειται για κόμμα πρέπει να λειτουργήσει ένα γραφείο Human resources που να επιλέγει τα στελέχη με κάποια standards τελος πάντων και όχι με το κριτήριο " δικός μας " είναι αλλά και ένα γραφείο εκπαίδευσης..... δεν είναι δυνατόν ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό του και αντί να διευκολύνει τον ακροατή να τον θολόνει ακόμη περισσότερο. Το τι άρες μάρες κουταμάρες ακούγονται δεν λέγεται, βέβαια κλείνεις το κονσερβοκούτι και ησυχάσεις. Αλλά αν θέλουμε μεταρρύθμιση του κράτους εγώ θα έλεγα να ξεκινήσουμε από την μεταρρύθμιση στα κόμματα μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα.

  14. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 06/05/2014 09:57:03

    ”Φθάνει μόνο ένας Σαμαράς που στις δημοσκοπήσεις ακόμα και όσοι έχουν αρνητική εικόνα για τον ίδιο θεωρούν ότι δουλεύει και σε αυτόν οφείλεται η όποια αντοχή της κυβέρνησης;”"Αρκεί είς άνθρωπος ζήλω πεπυρωμένος ολόκληρον διορθώσασθαι Δήμον…"(Ιωάννης ο Χρυσόστομος)

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/05/2014 10:40:40

    Εγώ πιστεύω ότι έχουν επιλεγεί περιοχές που πρέπει να κερδίσει η ΝΔ και περιοχές που τις θεωρεί χαμένες. Γι'αυτό και κάποιοι υποψήφιοι τρέχουν και κάποιοι απλώς θα διαχειριστούν την ήττα.Το στοίχημα είναι το ποσοστό στις ευρωεκλογές και γι'αυτό πρέπει όλοι να προσπαθήσουν για την πρωτιά που θα φέρει σημαντικές πολιτικές εξελίξεις

  16. kritikos avatar
    kritikos 06/05/2014 13:44:44

    Περιοδεύει στην ελληνική περιφέρεια και ο υφυπουργός εξωτερικών Ακης Γεροντόπουλος, ο οποίος την Παρασκευή ήταν στην Κρήτη. Εξέφρασε την βεβαιότητα νίκης της ΝΔ στις προσεχείς ευρωεκλογές, τονίζοντας οτι με την πολιτική ευθύνης του Αντώνη Σαμαρά έχει πλέον σταθεροποιηθεί η οικονομική κατάσταση της χώρας ενω τα ανομοιογενή πολιτικά νεφελώματα του ΣΥΡΙΖΑ δεν συναντούν την αποδοχή της κοινωνίας και των πολιτών.

  17. Wolf avatar
    Wolf 06/05/2014 17:13:21

    Ας όψεται η ανάγκη να παραμείνει το μαγαζί που λέγεται Ελλάδα όρθιο και η παροιμιώδης αντοχή/υπομονή του Πρωθυπουργού, διαφορετικά θα τα ακούγανε τα "σήμαντρα" όλοι τους. Και εδώ αποδεικνύετε η μεγαλοψυχία του και το αίσθημα της ευθύνης που έχει στους ώμους του, σε αντίθεση με όλους τους άλλους -πλην φωτεινών εξαιρέσεων- που αντιλαμβάνονται την παρουσία τους στην πολιτική ως προσωπική επιβίωση αυστηρά.