#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2011 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Σαμαράς άρχισε την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου



«Και τι ζητάς για να συμφωνήσεις.Όταν η κ. Μέρκελ, αναγκάζεται να υποβάλλει αυτό το ερώτημα στον Αντώνη Σαμαρά, ένα είναι βέβαιο: Η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου άρχισε! Από τον αρχηγό της ελληνικής Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.

"Να πάρετε πίσω την φορολογία και θέλω λεφτά για επενδύσεις", ήταν η απάντηση του Σαμαρά.

Με άλλα λόγια, ο Αντώνης Σαμαράς άρχισε χθες στην σύνοδο των ευρωπαϊκών συντηρητικών κομμάτων την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου, ενώ η πειθήνια κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και ο επικεφαλής της αντιμετωπίζονται ήδη στην Ευρώπη ως παρελθόν.

Μου έλεγε το πρωϊ έμπειρος διπλωμάτης: Για όσους αντιλαμβάνονται τα βασικά της πολιτικής όταν ένας πολιτικός αρχηγός επιμένει στις απόψεις του, ενώ τον πυροβολούν, τότε αυτόν τον αρχηγό οφείλεις να τον ακούσεις και να τον σεβαστείς. Ακόμα και αν διαφωνείς μαζί του! Και στο τέλος κάτι θα του δώσεις! Γιατί όποιος ζητάει και επιμένει, κάτι κερδίζει!

«Μα τον λένε λαϊκιστή και ότι οι προτάσεις του δεν είναι ρεαλιστικές», αντέτεινα για να ..πυροδοτήσω τη συζήτηση.

«Οι γνωστές υπερβολές του τύπου! Όταν δεν μπορείς να αντικρούσεις κάποιον, τον χαρακτηρίζεις λαϊκιστή ή ότι λέει ανέφικτα πράγματα! Και νομίζεις ότι καθάρισες! Στο κάτω –κάτω οι περισσότεροι πολιτικοί λαϊκιστές είναι! Η  Μέρκελ δεν αποφασίζει για τις τύχες της Ευρώπης με τα μάτια στραμμένα στις τοπικές εκλογές;»

Ας δούμε λοιπόν τα χθεσινά γεγονότα ψύχραιμα.

Ο Σαμαράς είναι πλέον μια υπολογίσιμη δύναμη στην Ευρώπη. Μπορεί να διαφωνούν, αλλά θα ακούν τη γνώμη του και ξέρετε γιατί;  Γιατί η πολιτική δεν είναι απλή αριθμητική και ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τις αποφάσεις σου. Και ο εφιάλτης είναι να έχει δίκιο ο αντίπαλος! Για αυτό θέλουν να καταπνίξουν τις αντιρρήσεις του Σαμαρά. Τρέμουν στο ενδεχόμενο να τον ακούσουν σε  λίγους μήνες να λέει: «εγώ σας τα έλεγα!» Αυτό θα αποτελέσει κόλαφο για την προσωπική τους αξιοπιστία. Θέλουν να μας πείσουν ότι το Μνημόνιο  είναι μονόδρομος. Γιατί αν αποτύχουν θα μπορούν εύκολα να δικαιολογηθούν, ότι δεν υπήρχε εναλλακτική πρόταση! Ενώ τώρα ο Σαμαράς, τους αφαιρεί το άλλοθι της αποτυχίας!

Η Μέρκελ, ο Μπαρόζο και ο Γιούνκερ, έχουν εγκλωβιστεί σε μια πολιτική που την υπέδειξαν τεχνοκράτες. Όμως η πολιτική αυτή φέρει τη σφραγίδα τους. Θα επιμείνουν, όσο η Ελλάδα αντέχει και όσο οι ίδιοι μπορούν να διαχειρίζονται το κόστος της σωτηρίας μας.

Όμως, κατά βάθος γνωρίζουν ότι η πολιτική τους είναι αδιέξοδη.

Στο τέλος, θα έχουν μια επιλογή που θα τους διασώσει όλους. Τη σωτηρία της Ελλάδας θα αναλάβει εκείνος που διαφωνούσε με τη λαθεμένη  συνταγή…

Πάντα έτσι γίνεται. Και ο …άσωτος θα γίνει δεκτός με  τις δέουσες τιμές!

ΚΡ

Διαβάστε όσα συνέβησαν χθες στη σύνοδο του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. RSS avatar
    RSS 24/06/2011 12:49:04

    Η επιτυχία της Ελλάδας οφείλεται αυτή τη φορά αποκλειστικά και μόνο στον κ. Σαμαρά. Μπράβο του που κράτησε τη θέση του και δεν υπέκυψε στις πιέσεις. Ακόμη και αν η κα. Μέρκελ επέμενε να υποταχθούμε στις απαιτήσεις της, εμείς θα βρίσκαμε τις λύσεις. Η έξοδος από την κρίση δεν θα είναι τόσο δύσκολη, εάν δεν χάσουμε την υπερηφάνεια και την αξιοπρέπεια μας.

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 12:49:22

    Για πρώτη φορά πολιτικός αρχηγός ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού από τη θέση του αρχηγού της αντιπολίτευσης!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 13:15:11

      Κύριε Γιάννη, πολλές πρωτιές έχουν καταρριφθεί και πολλά είδωλα έχουν αποκαθηλωθεί τους τελευταίους 20 μήνες!
      Καιρός να περάσει στην λήθη ο μύθος, της "μεγάλης δημοκρατικής παράταξης"!
      Für den kommenden Führer!!!
      Για τον επερχόμενο Ηγέτη!!!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/06/2011 23:19:25

      Πρώτη φορά όμως έχουμε τον GAP προθυπουργό (ακόμα πιστεύω ότι δεν μπορεί, ένα κακό όνειρο είναι, ένας εφιάλτης)

  3. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 24/06/2011 12:50:32

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ
    Όλοι οι τοκογλύφοι εναντίον του και όλοι οι Έλληνες μαζί του μια γροθιά.
    Αντώνη μη μασάς!
    Προχώρα με ελληνικό τσαμπουκά και πυξίδα σου το καλό της χώρας.

  4. estariad avatar
    estariad 24/06/2011 12:55:31

    ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.!!!!!!!

  5. axis avatar
    axis 24/06/2011 13:00:38

    Αν δεν ήταν βέβαιοι ότι σε λίγο θα είναι πρωθυπουργός της Ελλάδας δεν θα έδιναν τόση σημασία στο Σαμαρά.

  6. zame avatar
    zame 24/06/2011 13:15:32

    η εναλλακτική πρόταση φιλικοτερη στους πολιτες-θυματα ειναι ΑΠΟΛΙΤΩΣ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ για μια πλειάδα λόγων..
    η ευθύνη των τεχνοκρατών που υποδείξανε την πολίτικη του Μνημονίου μαλιστα & ως μονόδρομο..
    οχι μόνον ειναι κόλαφος για την προσωπική τους αξιοπιστία..
    αλλά φλερταρανε ασχημα με τον ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟ (στην καλυτερη περιπτωση)
    ..εκμεταλλευόμενοι την Υπερβολική Ανοχή του κόσμου .. απέναντι στις "κερδοσκοπικές αθλιοτητες"..κλπ.
    ..που αυτες οι ιδιες "αθλιοτητες" καταντησανε τον ΠΛΟΥΤΟ ΕΝΟΧΙΚΟ και ΕΧΘΡΙΚΟ.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 13:17:18

    Τους ξεβολεψε !!
    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ παλευουν να κλεψουν ο ενας τη "δοξα??" απ τον αλλον !!
    αχχαχα
    Σαν τα Γυφτικα Σκεπαρνια... ποιος θα μιλαει με τους Δανειστες !... κομπλεξικοι.
    ΛΙΓΟΙ. ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ...
    ΠΡΟΔΟΤΕΣ.-

    Καθηγητες στο Δουλεμα με πολλα πτυχεια.

    ΠΠ

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 24/06/2011 13:18:03

    «A LEADER TAKES PEOPLE WHERE THEY WANT TO GO.

    A GREAT LEADER TAKES PEOPLE WHERE THEY DON'T NECESSARILY WANT TO GO, BUT OUGHT TO BE» ~LEADER QUOTE

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 24/06/2011 13:20:59

    Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
    Κάνει το σωστό και το ξέρει.

    Οι Έλληνες καλούνται να υποστηρίξουν κι εκείνοι με τη σειρά τους το ανάστημα του Σαμαρά, ως εθνική και όχι κομματική υπόθεση, ο καθένας όπου και όπως μπορεί, με τη φωνή και τη στάση του. Είδαμε πια τι αντιπροσωπεύει ο καθένας σε αυτή τη χώρα, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ;

    Οι τεχνοκράτες της ΕΕ μόλις πάρουν πολιτική εντολή, θα τα κάνουν τεχνοκρατική γαργάρα, αν θέλουν τους τα γράφουμε εμείς. Νο πρόμπλεμ.
    Άντε από'δω, που θα πεθάνουμε εμείς, επειδή δεν ξέρουν να μαζέψουν τον αμάζευτο που έκαναν (παρέα με το δοσίλογο ρίψασπι πρωθυπουργό μας εννοείται). Αν δεν θέλουν, όχι δεν ξέρουν, ξέρουν ήδη τι θα πάρουν.

  10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 24/06/2011 13:25:44

    Είπαμε, όσοι τον ξέρουμε από παλιά, είναι "πνευματικό παιδί" του "Βλάχου",λήξις...Ναι ρε, μ' αρέσουν οι τύποι που δεν γονατίζουν, που ό,τι έχουν να σου πούν στο λένε φόρα-παρτίδα. Να μου το θυμηθείτε: η διαφορά των εκλογών του 2009 μπροστά σ'αυτήν που θα κάνει ο Α.Σ. θα θυμίζει "Σταλινικά" ποσοστά

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/06/2011 13:34:51

    Για τη μυωπία των Ευρωκρατών χαρακτηριστικό είναι αυτό το άρθρο στο tvxs. Μπορεί να χαϊδεύει τον Βενιζέλο, σημασία έχει όμως ότι επισημαίνονται οι αναπηρίες των ευρωπασάδων που δήθεν ξέρουν τι είναι καλό για την Ευρώπη.
    "Τί κάνει η Τρόικα σε έναν Έλληνα πολιτικό που τους λέει την αλήθεια; του Π. Παναγιώτου"

    h__p://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CF%84%CE%AF-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%8E

    • Kennan avatar
      Kennan @ ΝΙΚΟΛΑΣ 24/06/2011 13:43:02

      ρε φίλε μην διαβάζεις νεοταξίτικα σαιτ που αρχίζουν να γλυφουν τη νέα κατάσταση. Κάνει κακό στην υγεία

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Kennan 24/06/2011 14:25:55

        Βγαίνει λαγός καμμιά φορά

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Kennan 24/06/2011 14:30:41

        Και για να μη σε στενοχωρώ, να κι ένα καλό, σχετικό με το άρθρο, από τον εξαιρετικό Δ.Κωνσταντακόπουλο. Και το άρθρο του τελευταίου στα χτεσινά Επίκαιρα είναι άψογο.

        "ΣΤΑΪΝΓΚΑΡΝΤ ΠΡΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ. ΖΗΤΕΙΣΤΕ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΡΣΑΛ."
        h__p://konstantakopoulos.blogspot.com/2011/06/blog-post_15.html

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 24/06/2011 13:36:55

    ΜΑΚΑΡΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ: Ανήκω στον χώρο της αριστεράς και δεν πρόκειται να ψηφίσω ΝΔ. Όμως εύχομαι να έχει δίκιο ο αρθρογράφος και ο Σαμαράς να είναι γνήσιος πατριώτης. Πρέπει και γω να πω πως η "ξεροκεφαλιά" του Σαμαρά μου έχει κάνει καλή εντύπωση. Όμως περιμένω να θέσει και ο Σαμαράς το θέμα των Γερμανικών πολεμικών αποζημιώσεων και του αναγκαστικού δανείου. Ο Λαφαζάνης κατέθεσε ερώτηση σύμφωνα με την οποία μιλούν οι ξένοι γι αυτά τα θέματα. Γιατί δεν μιλάμε και εμείς;;; Στην ερώτηση αναφέρει και έναν Γάλλο οικονομολόγο, τον Ντελπλά, ο οποίος ισχυρίζεται πως η Γερμανία μας χρωστά 575 δις!!! Γιατί λοιπόν η χώρα μας έχει πρόβλημα αφού το χρέος της είναι 350 δις;;;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Χρήστος Δημάρης 24/06/2011 14:34:17

      Έψαξα την πηγή και ήταν εδώ στο antinews. 1-6-2008. Προσωπική μαρτυρία του Νταντόν:

      http://www.antinews.gr/2008/06/01/2225/#comment-20653

      "Διαβάστε και κάτι από μια προσωπική εκμυστήρευση-αφήγηση που άκουσα εκείνη την περίοδο :
      Το (1992) συνταξίδευαν σε ένα αεροπλάνο προς την Ελλάδα οι τότε Υπέξ Α. Σαμαράς και Χ.Ντ. Γκένσερ . Όταν ο πρώτος “τόλμησε” να του θέσει το θέμα των γερμανικών οφειλών προς την Ελλάδα ( “δάνεια” της Τράπεζας της Ελλάδας προς το Γ’ Ράιχ και”πολεμικές αποζημιώσεις” ) η αυστηρή απάντηση που έλαβε από τον κ. Ντ. Γκένσερ ήταν : ” Το γνωρίζει ο πρωθυπουργός σου το θέμα που πας να μου ανοίξεις τώρα ” ;;;
      Προφανώς έμεινε “κόκαλο” ο Αντώνης Σαμαράς."

      Αν αληθεύει, τότε το ζήτημα είναι φανερό ότι δεν εξαρτάται μόνον από τις καλές προθέσεις του Σαμαρά, αλλά από το κατά πόσο θα μπορέσουμε, ως χώρα και ως λαός, να νικήσουμε την εντόπια και ξένη διαπλοκή που κάνει κουμάντο στη χώρα.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Επώνυμος 24/06/2011 15:45:03

        ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΟΚΗ: Ο Σάντας πέθανε με τον καημό πως η νεώτερη Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε εθνικά ανεξάρτητη. Το είπε και ο Γλέζος στον επικήδειο λόγο του. Αν ο Σαμαράς κατέθετε μια ερώτηση για το θέμα των Γερμανικών αποζημιώσεων, όπως έχει καταθέσει πολλές φορές ο Λαφαζάνης, τι θα γινόταν; Αν ο Σαμαράς ζητούσε συναίνεση από όλα τα Ελληνικά κόμματα γι αυτό το θέμα τι θα γινόταν; Πως θα αντιδρούσαν τα άλλα κόμματα; Για τον ΣΥΡΙΖΑ ξέρουμε. Θα έλεγε ναι. Τι θα έκανε όμως το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ, η Ντόρα και ο Κουβέλης; Μήπως αυτό το θέμα είναι μια καλή ευκαιρία για να ξεχωρίσουν οι πατριώτες από τους διαπλεκόμενους;

      • tpe avatar
        tpe @ Επώνυμος 24/06/2011 16:03:02

        Αυτό σημαίνει 2 πράγματα:
        Είτε ο ΑΣ ήταν βασιλικότερος του βασιλέως, είτε ο Χ.Ντ.Γκένσεερ, ήξερε πως το θέμα έχει κλείσει με άλλο τρόπο, από παλιότερα...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Χρήστος Δημάρης 24/06/2011 16:33:06

      ΧΡΗΣΤΟ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΠΙΣΩ ΤΟΥ
      ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΜΟΣ. ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 24/06/2011 17:25:06

        Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ: Άγιε Πειραιώτη ο Σαμαράς να κοιτάξει να κερδίσει τον απλό κόσμο και να του μείνει πιστός. Να δίνει συνεχώς το παράδειγμα και να μην τον κοροιδεύει. Μέχρι τώρα σέβομαι το γεγονός ότι είναι δεξιός το λέει με καμάρι και δεν παριστάνει τον κεντρώο ή τον μεσαίο. Και αν ποτέ γίνει γίνει και πρωθυπουργός μας να προσπαθήσει η κυβέρνηση του να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην "κυβέρνηση" του Ζουγανέλη. Άκου το τραγούδι του: http://www.youtube.com/watch?v=pQjB4B9Qju4

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Χρήστος Δημάρης 24/06/2011 19:56:56

          ΧΡΗΣΤΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ
          ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ ΤΟ 1985
          ΚΑΙ ΗΠΙΑΜΕ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΤΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ
          "ΓΥΡΩ-ΓΥΡΩ ΟΛΟΙ" ,ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.
          ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΜΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
          ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΣ , ΤΙΜΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΟΡΑΜΑ ΕΦΙΚΤΟ, ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ.
          ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΝ
          ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.

    • Ένας avatar
      Ένας @ Χρήστος Δημάρης 24/06/2011 18:59:34

      Ελπίζω πάντως να μην θεωρείς την αριστερά ως πατριωτική. Υλιστική ναι, πατριωτική όχι.

      Η απαθής, αν όχι ενεργή μερικές φορές, στάση στον εποικισμό της Ελλάδας δεν της δίνει κανένα δικαίωμα να θεωρείται πατριωτική.

      Ο δε Λαφαζάνης δεν ξέρει καν τι είναι πρωτογενές έλλειμμα.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Ένας 24/06/2011 19:15:54

        ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ-ΠΑΤΡΙΔΑ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Είμαι Χριστιανός αριστερός και αυτές είναι οι αρχές που υπερασπίζομαι σε πολιτικό επίπεδο. Δεν πρόκειται να υπερασπιστώ τον πατριωτισμό κανενός άλλου. Όσον αφορά στον Λαφαζάνη και στην αριστερά, όποτε μπορείς ρίχνε μια ματιά στο www.iskra.gr Μπορεί να μαλακώσει, έστω και λίγο, η σκληρή σου θέση.

        • Ένας avatar
          Ένας @ Χρήστος Δημάρης 25/06/2011 01:53:20

          Την πατρίδα την θυμάστε μόνο όταν θίγεται η τσέπη σας.

          Δεν απάντησες για το θέμα των λαθρομεταναστών.

          Τι ΙΣΚΡΑ το έχω διαβάσει αρκετές φορές και είναι εντελώς κουκουρούκου.

          Για το Λαφαζάνη επιμένω. Επιεικώς δεν ξέρει πού παν τα τέσσερα.

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/06/2011 13:46:42

    Το έργο επαναλαμβάνεται και αποδεικνύεται καθημερινά.
    Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο ηγέτης της Ελλάδος.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 14:07:56

    Λαγκάρντ.....

    Η υποψήφια για τη θέση του επικεφαλής του ΔΝΤαμείου, σύμφωνα με το γαλλικό πρακτορείο, υποσχέθηκε!!!!!!!!!!!! πως δεν θα φανεί επιεικής με τις χώρες της Ευρώπης που αντιμετωπίζουν προβλήματα, φωτογραφίζοντας ουσιαστικά κατά κύριο λόγο την Ελλάδα.

    Σαν τον Μπεννυ την επαθε κ αυτη.. την"πειραξε" η νεα καρεκλα !! χαχαχααα

    ΠΠ

    • drider avatar
      drider @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/06/2011 15:27:56

      Από την άλλη ακούγονται φωνές σε εντελώς άλλο μήκος κύματος από τα ευρωπαϊκά "πράσινα" κόμματα. Οι αυστριακοί πράσινοι απειλούν να σαμποτάρουν την συνταγματική μεταρρύθμιση που είναι απαραίτητη για την συμμετοχή τους στο 2ο ευρωπαϊκό πακέτο διάσωσης, ΑΝ δεν προβλεφθεί η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ συμμετοχή των ιδιωτών επενδυτών στο πακέτο. Επίσης ζητάνε την έκδοση Ευρωομολόγου με συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

      Πηγή:
      h**p://www.gruene.at/europaeische_union/artikel/lesen/74159/

  15. ΜΠ avatar
    ΜΠ 24/06/2011 14:21:10

    Όλοι μαζί σαν μία γροθιά! Οι Αγανακτισμένοι πρέπει να ενισχυθούν και να παραμείνουν. Είναι η κινητήρια δύναμη που υποστηρίζει έμπρακτα τη στάση του Σαμαρά στο εξωτερικό.
    Η φωνή της Ελλάδας ακούγεται πλέον έξω. Υπομονή γιατί σύντομα θα ακουστεί και μέσα, ΠΟΛΥ δυνατά :)

  16. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 24/06/2011 14:29:13

    Είναι η πρώτη φορά που η αντιπολίτευση παράγει τόσο σημαντικό έργο για τον τόπο και εξαιρετική τύχη σε αυτή την συγκυρία να διαθέτουμε διεθνή εκπροσώπηση τέτοιου επιπέδου.
    Για φανταστείτε να ήταν η ΝΔ κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ στην αντιπολίτευση. Ο Αντώνης θα πάλευε για επενδύσεις και αναπτυξιακά μέτρα και ο ΓΑΠ θα διατυμπάνιζε στα σοσιαλιστικά φόρουμ το πόσο διεφθαρμένοι είμαστε.

  17. farmakotriftis avatar
    farmakotriftis 24/06/2011 14:33:06

    Επιτελους ενας πολιτικος που μας κανει υπερηφανους!!!Αντωνη μην υποχωρεις εισαι η μονη ελπιδα αυτης της χωρας.

  18. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/06/2011 14:36:32

    Ήδη ο Αντώνης δρέπει τους πρώτους καρπούς του "όχι" του. Σεβασμό στην Ευρώπη και λύγισμα των πρώτων αντιστάσεων.

    Φάκτορα, νομίζω ότι αυτό που τον ρώτησε η Μέρκελ πρέπει να το καταλάβει πολύς κόσμος, για να έχει πολιτικό-εκλογικό αποτέλεσμα. Και δεν ξέρω πώς θα μπορέσει να το διαδώσει η ΝΔ χωρίς να δώσει δικαιώματα για κακοπροαίρετο σχολιασμό εκτός Ελλάδας.

    • tsofa avatar
      tsofa @ Επώνυμος 24/06/2011 14:48:57

      Μαλιστα ετσι είναι..
      Τα μπουκομένα ΜΜΕ θα τοπούν?η θα το κανουν γαργαρα?

  19. geopan avatar
    geopan 24/06/2011 14:37:27

    Αντέχεις Αντώνη Σαμαρά;ΑΝΤΕΧΕΙΣ;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ geopan 24/06/2011 18:01:11

      Ἀντέχω, ἀντέχω ΜΑΝΑ μου, μόνο γιά σέ ἀντέχω!

  20. Ελπινίκη avatar
    Ελπινίκη 24/06/2011 14:38:35

    ΔΕν πρέπει να υποχωρήσει ο Σαμαράς !

  21. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/06/2011 14:41:58

    Μόνο και μόνο που κατηγορούν τον Σαμαρά όλοι οι μισέλληνες ( Έλληνες και Ξένοι) για τις θέσεις της Ν.Δ. η παράταξη κερδίζει πόντους. Το θέμα είναι όταν γίνει κυβέρνηση θα πράξη όπως πρέπει; Oι κλέφτες στον τόπο αυτό όχι μόνο είναι γνωστοί αλλά γνωστό είναι και το πώς ΚΛΕΒΟΥΝ. Τα χρήματα αυτά μάλιστα δεν τα σπαταλούν ασύστολα αλλά τα χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους σκοπούς. Γιά παράδειγμα τώρα πάνω στο Μεσοπρόθεσμο και τις διαρροές βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ τα στημένα. Αυτή η οργάνωση ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ,δικαστικούς - δικηγόρους - δημοσιογράφους - εκδότες και όλο το κύκλωμα γύρω από αυτούς (πολιτικών -παραπολιτικών) . ΑΠΟ ΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΑΠΑΤΖΗ;

  22. Xristoforos Μίχος avatar
    Xristoforos Μίχος 24/06/2011 14:44:12

    Γιάννης Φαίλτωρ είπε:
    24/06/2011 στις 12:49 pm

    Για πρώτη φορά πολιτικός αρχηγός ασκεί καθήκοντα πρωθυπουργού από τη θέση του αρχηγού της αντιπολίτευσης!
    Σωστό!!!

  23. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 24/06/2011 14:54:41

    Κακόμοιρη Ελλάδα...κάψανε το χαρτί Παπανδρέου(περνώντας μύρια όσα αντιλαικά μέτρα) και τώρα ετοιμάζουν το χαρτί Σαμαράς για να αποτελειώσουνε ότι λίγα έχουν απομείνει από τις λαικές κατακτήσεις.Το κεφάλαιο και τα φερέφωνα του(ΜΜΕ),θα προβάλλουνε με λύσσα ως υπερασπιστή των λαικών συμφερόντων το Σαμαρά και θα ολοκληρώσουνε το έργο τους(να αρπάξουνε ότι έχει απομείνει από το λαό και να δεσμεύσουνε τις επόμενες γενιές,ξεπουλώντας τη χώρα).Άν "τσιμπήσει" και τώρα ο ελληνικός λαός...ε τότε είναι άξιος της μοίρας του!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Μιχάλης 24/06/2011 16:52:25

      Μην απαισιοδοξείς. Περίμενε και θα δεις σύντομα ποιά είναι η αλήθεια. Ο Σαμαράς θα μας εκπλήξει ευχάριστα

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Μιχάλης 24/06/2011 17:13:17

      Πες μας τί πίνεις και δεν μας δίνεις...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Μιχάλης 24/06/2011 23:59:39

      ΕΣΥ ΠΟΙΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ?
      ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ.
      η ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ "ΚΑΝΕΝΑΣ " ? ΟΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΔΩ ΗΚΟΥΒΕΝΤΑ.

  24. babayaro avatar
    babayaro 24/06/2011 15:02:07

    Πισω απο το ΟΧΙ του Σαμαρα,ειμαστε ολοι εμεις που πιστευουμε,που αγανακτουμε,που μας εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι,που εχουμε αξιοπρεπεια,τιμη,φιλοτιμο και πανω απ ολα ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ που ειμαστε Ελληνες!
    Ας ειμαστε ετοιμοι να στηριξουμε -εμπρακτως και οχι με ευκολα λογακια-την πατριωτικη του σταση.Μας περιμενει ανηφορος...

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 24/06/2011 15:09:27

    factorx: μην κάνεις διαφημιση στους γλύφτες

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 24/06/2011 16:21:36

      Οκ. Απλώς εντυπωσιάστηκα τα μάλα...

  26. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 24/06/2011 15:34:46

    Σκεφτείτε όμως και το εξής : θα μας πάρει πολλά χρόνια μέχρι να δημιουργήσουμε ανάπτυξη και ανταγωνιστικότητα. Πιο εύκολος θα είναι ο αντίθετος δρόμος δηλ. η ανταγωνιστικότητα να έρθει μέσα από την ύφεση και αυτό επιδιώκουν προφανώς με το Μεσοπρόθεσμο. Αυτή ακριβώς είναι και η πολιτική που μας έχει επιβληθεί έξωθεν : εμείς σας δίνουμε δάνεια και θέλουμε από εσάς αυτά τα αποτελέσματα - όσο κι αν χρειστεί να ματώσετε. Το μόνο πρόβλημα οι πιθανές κοινωνικές εξεγέρσεις εξού και οι εκκλίσεις για συναίνεση. Βέβαια πάντα υπάρχει και ο φόβος του ντόμινο σε όλες τις δυτικές οικονομίες (αυτό για να προλάβω κάποιον που θα πει : "αφού επιδιώκεται ύφεση γιατί συνεχίζουν να συνάπτονται δανειακές συμβάσεις;")

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ EΛΛΗΝΑΣ 24/06/2011 17:16:52

      Μήπως, αν αποφασίσουμε άμεσα να εκμεταλλευτούμε ΕΜΕΙΣ τις πλουτοπαραγωγικές μας πηγές και κυρίως το υπέδαφος, δεν θα χρειαστούν πολλά χρόνια, για να δημιουργήσουμε ανάπτυξη κι ανταγωνιστικότητα? Λέω μήπως...

  27. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/06/2011 15:48:06

    Το ντόμινο της κατάρευσης των οικονομιών φίλε είναι αναπόφευκτο. Το θέμα είναι όταν έρθει η δύσκολη ώρα σε ένα -δύο χρόνια το πολύ τι οργάνωση θα έχουμε για να αντιμετωπίσουμε τα ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ. Δηλαδή για παράδειγμα θα έχουμε ανταλλακτικά γιά τα αεροπλάνα μας ;

  28. tpe avatar
    tpe 24/06/2011 16:06:47

    Η απάντηση της Φράου ρε παιδιά δεν σας ενδιαφέρει; Εγώ περισσότερα συμπεράσματα θα έβγαζα από την απάντηση ή την αντίδραση της Μέρκελ παρά όλα τα άλλα.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ tpe 24/06/2011 16:52:59

      Τι απάντησε; Δεν απάντησε μήπως;

  29. Απορία avatar
    Απορία 24/06/2011 16:22:54

    Επαναδιαπραγμάτευση, επαναδιαπραγμάτευση, επαναδιαπραγμάτευση...
    Πολύ σωστά.

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μια επαναδιαπραγμάτευση έχει τελικά αξία εαν επιφέρει μια συμφωνία με ουσιαστικά καλύτερους όρους από τους προηγούμενους.

    Δια του αποτελέσματος και όχι δια της προθέσεως θα κριθούν όλα.

    Ο κόσμος αγρίεψε, δεν θα είναι στο μέλλον επιρρεπής σε έντεχνους επικοινωνιακούς χειρισμούς, ούτε και πρόκειται να επιδείξει μεγαλύτερη υπομονή στη μελλοντική κυβέρνηση της ΝΔ από αυτή που έδειξε στο ΠΑΣΟΚ.

    Και για να είμαστε ρεαλιστές είναι απίθανο εαν μετά την κυβέρνηση αυτή του ΓΑΠ ο κόσμος θα δείχνει καθόλου υπομονή σε κυβερνήσεις που επιδεικνύουν ακόμα και το ελάχιστο σημάδι ανικανότητας.

  30. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 24/06/2011 16:30:07

    ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
    ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
    Ο ΓΚΑΙΤΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ " ΟΚΑΘΕ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΓΙ' ΑΥΤΟΝ
    ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ".
    ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ
    ΤΥΧΗ ?

  31. giannis avatar
    giannis 24/06/2011 17:59:06

    ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΙ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΟΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΣΕ ΚΑΝΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΟΞΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΌΤΑΝ ΦΑΝΕΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ. ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΥΘΜΟΙ ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΕ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 2.500.000 ΜΟΝΟ.
    ΓΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙΡΟ.
    ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ Ο ΓΡΑΦΩΝ ΕΧΕΙ 4 ΠΑΙΔΙΑ.
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΡΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΙΚΕΣ-ΜΙΣΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΩΝ-ΤΡΙΤΕΚΩΝ.

    • Ένας avatar
      Ένας @ giannis 24/06/2011 19:07:20

      Φίλε μου κι εγώ 4 παιδιά έχω. Τα 2 τα έκανα μάλιστα τώρα τελευταία προς απάντηση ορισμένων που τάχα μου δεν κάνουν λόγω κρίσης.

      Για να γυρίσει ο ήλιο θέλει δουλειά πολύ. Ο βολεψακισμός έχει διαχυθεί παντού.

      Και επιτέλους κάποιος πρέπει να μιλήσει και για μακροπρόθεσμους σχεδιασμούς. Και ένας εκ των βασικότερων εξ αυτών είναι η ενίσχυση της ελληνικής οικογένειας.

      Αντ'αυτού μειώσανε τα πολυτεκνικά επιδόματα και δίνουνε 250.000 συντάξεις μαϊμού στα τρωκτικά των Βαλκανίων.

      Ας μην πούμε για το ροκάνισμα του ΟΓΑ από δήθεν Αλβανούς αγρότες που δουλεύουν στην οικοδομή.

  32. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 24/06/2011 18:18:54

    Το θέμα δεν είναι ποιό πρόσωπο είναι πρόεδρος της εκάστοτε κυβερνήσεως,αλλά τι πολιτική ασκεί και συμφέροντα ποιών εξυπηρετεί η κάθε κυβέρνηση.Δεκαετίες τώρα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ εχουν δείξει ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν(βιομηχάνων,εφοπλιστών,μεγαλοεργολάβων και κάθε λογής κερδοσκόπων),διορίζουν ασύστολα ολα τα κομματόσκυλα στο δημόσιο με παχυλούς μισθούς και ελέγχουν το συνδικαλισμό με διορισμένους και χρηματιζόμενους "συνδικαλιστές".Έρχονται τώρα τα παπαγαλάκια του κεφαλαίου(ΜΜΕ) και οι δεξιοί ψάλτες να προκρίνουνε το Σαμαρά ως λαικό ηγέτη που αντιστέκεται στους κακούς ευρωπαίους...Έλεος ρε,δεν τρώμε κουτόχορτο!!!

  33. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 24/06/2011 18:50:04

    Αν εγινε αυτ οκαλως εγινε και εγινε...Ομως για να μη ξεχνιωμαστε τι θεση εχει η ΝΔ κι ο Σαμαρας για τους μισθους και τις συνταξεις? Για τα επιδοματα αδειας τα κομμενα και τα Δωρα Χριστουγεννων Πασχα? Μηπως πρεπει να τα δει συνολικα αυτα μαζι με την αναδριαρθρωση της εργατικης νομοθεσιας που την εκαναν διατρητη? Οσον αφορα τις συνταγματικες παραβιασεις ηδη δεν πρεπει να κατατεθουν αμφισβητησεις αρχης δεδομενης απ τη τρελλη φασιστικη και πρωτοφανης εξουσιοδοτηση του ΥΠ.ΟΙΚ. να αποφασιζη να υπογραφη και μετα να "ενημερωνη" τη Βουλη??? Εδω δεν εχει θεση η Ν.Δ. ???

  34. skeptiki avatar
    skeptiki 24/06/2011 19:21:19

    Την υποτέλεια την διαπραγματεύεται κανείς η μόνο τους όρους της?

  35. Ratca avatar
    Ratca 24/06/2011 19:28:49

    Εχουμε τις ελπίδες μας μόνο στον Σαμαρά[και στον Θεό]

  36. Enzo avatar
    Enzo 24/06/2011 19:31:03

    http://www.youtube.com/watch?v=lFlXv-WJ0t0&feature=player_embedded#at=115

  37. βαγόνι avatar
    βαγόνι 24/06/2011 19:47:33

    Ιδού το δίλημμα:
    Βιαιότατος "ευρωπαικός εξορθολογισμός" ή
    Πλήρης επικράτηση του ¨Πελοποννησιακού Κοτζαμπασισμού";
    Φαίνεται πώς λογικότερες και πιό ανθρώπινες εκδοχές δεν περπατάνε...!

  38. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 24/06/2011 20:05:58

    Μετά την παρέμβαση Σαμαρά ,την ερώτηση της Μερκελ και την αποστωμοτική απάντηση του Αντώνη ,ξέρει κανείς τι ανταπάντησε η κα Καγκελάριος;
    Εγω πάντως ένα κατάλαβα ότι ο Σαμαράς με την ..μειοδοτική! παρεμβασή του περί αναδιαπραγμάτευσης στερεί από τους Έλληνες την ..Δανία του νότου! όπως την οραματίστηκε και την στήνει βήμα βήμα ο GAP.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ nickname@taleftaiparhoun.gap 25/06/2011 00:02:17

      +++++++

  39. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 24/06/2011 21:46:57

    Gnädige Frau MERKEL,

    Herr Antonis SAMARAS ist STAATSMANN! Nehmen Sie es mal an.

  40. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 24/06/2011 21:57:04

    Αντώνη γερά!!!!!!!!!!
    Ευτυχώς υπάρχεις, αλλιώς θα έπρεπε να σε ευφεύρουμε.

  41. adidrust avatar
    adidrust 24/06/2011 22:13:19

    O Benny πριν λίγο στο ALTER τελείωσε την συνέντευξη με "ο Θεός είναι μεγάλος...ο Θεός της Έλλαδας είναι μεγάλος"
    ...τεράστιος..τι τεράστιος...επουράνιος οικονομικός σχεδιασμός
    Allahu Akbar..Insallah κτλ...
    δεν μπορείτε να φανταστείτε πως ένιωσα ξέροντας ότι το μεσοπρόθεσμο -μπορεί και να- είναι αγιασμένο...
    βοήθα Παναγιά τον εφαρμοστικό!
    οι Ελ επιστρέφουν απ'τον Σείριο να αγοράσουν τα τοξικό-ελοχιμιακά ομόλογα... τρέμετε άπιστοι!

  42. vaggelis avatar
    vaggelis 24/06/2011 22:59:51

    Δεν ειναι το πρωτο ΟΧΙ του προεδρου ας θυμιθουμε το Μακεδονικο για το ονομα και την αποπομπη του απο το βρυκολακα

  43. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 25/06/2011 02:14:08

    Στην Κύπρο μετά την εισβολή, με την μισή πατρίδα κατάφεραν οι έλληνες να ορθοποδήσουν και να διαπρέψουν μέσα σε λίγα χρόνια.
    Μόνο ελευθερία θέλει ο έλληνας και κάνει θαύματα. Επιτέλους αδέλφια να ξεκολλήσουμε από την μεταπολιτευτική φορεμένη ηττοπάθεια των lifestyle οχετών της σοσιαλοληστρικής υποκουλτούρας.

  44. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 25/06/2011 08:07:15

    Για το πρόβλημα των λαθρομεταναστών ο φταίχτης είναι ένας: Το ίδιο μας το κράτος. Η αριστερά μπορεί να σου φταίει για τις λάθος θέσεις που κατά την γνώμη σου έχει. Δεν μπορεί όμως να φταίει για το ίδιο το πρόβλημα.

  45. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 25/06/2011 08:51:39

    Μπορεί να σε ενοχλούν οι θέσεις της αριστεράς για τους λαθρομετανάστες αλλά δεν δημιούργησε η αριστερά το πρόβλημα. Και αν η αριστερά φταίει μια φορά τότε η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και το κράτος μας φταίνε δέκα, εκατό και χίλιες φορές.

  46. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 25/06/2011 11:41:21

    XΡΗΣΤΟ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΙΕΖΕ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΕ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΤΑ
    ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ.
    Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΡΑΤΗ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ
    ΜΠΛΟΚ ΔΕΝ ΕΜΕΝΕ ΡΟΥΘΟΥΝΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΑΛΛΑ
    ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ. ΕΠΕΦΤΕ Η ΜΑΓΙΚΗ ΣΚΟΝΗ,ΞΕΡΕΙΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΝΑ ΛΑΙΚΙΖΕΙ.

  47. Eπισκέπτης avatar
    Eπισκέπτης 27/06/2011 10:54:13

    Ωμή παραποίηση της αλήθειας από τον ΔΟΛ σχετικά με τις δηλώσεις του Όλι Ρεν περί αναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου

  48. pampouka georgia avatar