#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/01/2013 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ μεθοδεύει ανοικτά σύγκρουση στους δρόμους



Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ, Χρ. Καραγιαννίδης: «Έχω δύο αντιασφυξιογόνες μάσκες, δυο ρόπαλα στα οποία είναι πάνω οι σημαίες του ΣΥΡΙΖΑ και τον τσελεμεντέ του αναρχικού. Μπορείτε να καλέσετε τον Δένδια να με συλλάβει. Τα ρόπαλα αυτά είναι σαν αυτά τα ωραία κονταράκια που έχει και το ΚΚΕ και χρησιμεύουν στις πορείες για να υπάρχει αλυσίδα προστασίας. Δεν ήξερα ότι κηρύχθηκαν παράνομα».

Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Τ. Κουράκης: «Στο σπίτι μου έχω χειρουργικές μάσκες, νυστέρια, στειλιάρια για τα φτυάρια του κήπου και καφάσια με άδεια μπουκάλια μπύρας γιατί είμαστε και τέσσερις άντρες στο σπίτι»

Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος ΣΥΡΙΖΑ Π. Σκουρλέτης: «Αντικείμενα καθημερινής χρήσης που υπάρχουν στο σπίτι καθενός τις αντιασφυξιογόνες μάσκες, τα ξύλινα κοντάρια και τα εκατοντάδες άδεια μπουκάλια που βρέθηκαν από την Αστυνομία στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας».

Σας τα γράφουμε όλα αυτά για να καταλάβετε ότι το παιχνίδι από την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ είναι στημένο. Δεν είναι τυχαίες και απλά ανόητες οι παρεμβάσεις στελεχών της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Πρόκειται για οργανωμένο σχέδιο σύγκρουσης με το κράτος και την έννομη τάξη. Όταν πριν μερικά χρόνια κάποιοι κατηγορούσαν τον ΣΥΡΙΖΑ ότι υποθάλπει κουκουλοφόρους, δεν ήθελα να το πιστέψω. «Αριστερό κόμμα, με ευρωπαϊκό προσανατολισμό και να είναι υπέρ της διάλυσης και της πυρπόλησης της Αθήνας, είναι αδύνατο να υπάρχει», έλεγα. Δε γίνεται να κατεδαφίζεται έτσι απλά ότι πιστέψαμε επί χρόνια. Μια αριστερά που θα παρεμβαίνει υπέρ της κοινωνίας και των πολιτών, υπέρ της προόδου και της δημοκρατίας και δε θα κλείνει το μάτι στους αναρχοαυτόνομους. Δε θα τους ανοίγει το δρόμο ούτε θα τους στρώνει κόκκινο χαλί για να σμπαραλιάσουν έστω κι αυτή τη λειψή δημοκρατία.

Αλίμονο, οι διαψεύσεις για τον ΣΥΡΙΖΑ και ότι αυτός πρεσβεύει, ήρθαν γρήγορα. Όταν από ένα ευρωπαϊκό κόμμα μετατράπηκε σε σταλινικό. Όταν χάθηκαν οι ιδέες και τα οράματα ανθρώπων όπως ο Λ. Κύρκος, ο Μ. Παπαγιαννάκης ή ακόμη και ο Α. Λεντάκης. Όταν το κόμμα το ανέλαβαν τύποι προερχόμενοι από το βαθύ κράτος του ΚΚΕ και της Σοβιετίας σαν τον Τσίπρα, τον Σκουρλέτη ή τον… ποιητή Κουράκη.

Γι’ αυτό σας βάζουμε τις δηλώσεις των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με το τι θεωρούν πολεμική προετοιμασία και τι σκουπόξυλα για καθαριότητα. Τι θεωρούν υλικά για μολότοφ και τι άδεια μπουκάλια για ανακύκλωση.

Η Κουμουνδούρου ξεκάθαρα πλέον οργανώνει σύγκρουση στους δρόμους. Αγκαλιάζοντας όλους εκείνους που θεωρούν ότι το χάος είναι η καλύτερη λύση, ουσιαστικά τους ανοίγει το δρόμο για να βγουν στο Σύνταγμα στην επόμενη πορεία και να τα κάψουν όλα. Τα πράγματα είναι απλά. Αν και δηλώνουν ότι σέβονται τη δημοκρατία και διεκδικούν την εξουσία, από την άλλη βάζουν μπουρλότο.

Να μας το θυμηθείτε. Στην επόμενη μεγάλη διαδήλωση θα γίνει χαμός διότι οι αναρχοαυτόνομοι βλέπουν ότι η αντιπολίτευση, το κόμμα του 20% ή του 30% τους καλύπτει.

Μπαίνουμε σε μια ευθεία αντιπαράθεση και σύγκρουση με τις δυνάμεις της οπισθοχώρησης. Αυτές που θέλουν πανεπιστήμια κλειστά στους φοιτητές και ανοικτά στους μπαχαλάκηδες. Που ευλογούν το παρεμπόριο και επιτρέπουν να αποθηκεύονται στην ΑΣΟΕΕ οι τσάντες μαϊμού. Ίσως γιατί πρέπει να τιμήσουν την παλιά… Ανωτάτη Εμπορική, γι’ αυτό και αφήνουν τους αλλοδαπούς να κάνουν ελεύθερο το εμπόριό τους.

Επίσης, σύγκρουση με όσους θέλουν να διαλύσουν την Ελλάδα και που οργανώνονται για την… ταξική πάλη, όπως λένε.

Και σύγκρουση με τον κάθε φυγόμυαλο που θέλοντας να κερδίσει 15 λεπτά δημοσιότητας βγαίνει και λέει ανοησίες. Η μάχη μόλις άρχισε.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 04/01/2013 19:43:09

    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με το άρθρο και θα συμπλήρωνα και περισσότερα.

    Πρέπει πάντως να του αναγνωρίσουμε πως δεν μασάει τα λόγια του και την πέφτει παλικαρίσια σε μέγκα, πρετεντέρηδες και τα άλλα τσουτσέκια ενός χρεοκοποημένου σταθμού που βρήκε 100 εκ ευρώ 'δανεικά'. Την ίδια ώρα που όλοι οι υπόλοιποι, μούγκα στη στρούγκα.

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ Βούρδουλας 04/01/2013 23:48:57

      Συμφωνώ απολύτως... το μόνο κόμμα που έστω με τισ αδυναμίες του και τις αντιφάσεις του ύψωσε μια σημαία επανάστασης απέναντι στην χούντα των ΜΜΕ που ακόμα και το αντι νιους δυστυχώς λόγω κυβερνητικής συμπάθειας δεν μπορεί να υψώσει αν και κατά βάθος θα το ήθελε. Γιατί όλοι οι υγειώς σκεπτόμενοι πατριώτες κατα βάση το ίδιο θέλουμε.

      • Βατάτζης avatar
        Βατάτζης @ Νταβέλης 05/01/2013 12:10:56

        Δεν τα έβαλε με όλα τα ΜΜΕ αλλά μόνο με συγκεκριμένο, ενώ σχεδόν ανοιχτά δρα υπέρ άλλων ΜΜΕ.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 04/01/2013 19:53:28

    “Όποιος σκοπεύει να παλέψει με τα τέρατα πρέπει να φροντίσει να μη γίνει o ίδιος τέρας. Όποιος κοιτάζει επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σ’ αυτόν.” ~Friedrich Nietzsche

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ η Dimi 05/01/2013 00:05:16

      Ας φροντίσουμε να μη γίνουμε κι εμείς φιασίστες κόκκινοι ή μαύροι λοιπόν και ας κάνουμε το καθήκον μας ενημερώνοντας τους διπλανούς μας για τον κίνδυνο εξ αριστερών και δεξιών άκρων.

  3. O Bixiou avatar
    O Bixiou 04/01/2013 20:08:53

    Θα δουμε και χειροτερα οσο ανεχομαστε (ανοχη ειναι να διωκεται -αν διωχθει- μονον ενας αποδιοπομπαιος τραγος και οι ξαδελφες του) τοσο τις παρανομιες των "λιστων" Λαγκαρντ οσο και αυτων που τοσο επιεικως αποκαλουμε "μπαχαλακηδες". Ουτε οι "λιστες" και οι υποστηρικτες τους ουτε οι "μπαχαλακηδες" και οι δικοι τους υποστηρικτες εχουν παθει τιποτε μεχρι σημερα. Και δεν θα παθουν τιποτε ποτε, οσο συνεχιζουμε να δινουμε στον αρρωστο μονο ασπιρινη αντι να τον στειλουμε στο χειρουργειο.

  4. Lambros avatar
    Lambros 04/01/2013 20:10:57

    Ενώ η ΝΔ περιμένει την ανάπτυξη του Χατζηδάκη! Βλέπετε σοβάρα, φως στο τούνελ από την ακολουθούμενη πολιτική? Εγώ το μόνο που βλέπω είναι αυτό της Νικολούλη, κάθε Παρασκευή. Τίποτα άλλο. Αλλά ξέχασα, απευθύνεστε σ' ειδικό ακροατήριο όχι σε απλό κόσμο που υποφέρει. Έχει ο καιρός γυρίσματα....

    Υ.Γ Δεν περιμένω να το δημοσιεύετε. Είστε άλλωστε, τόσο μα τόσο εμπαθείς.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Lambros 05/01/2013 00:05:39

      Ενώ εσύ ο απαθής...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Lambros 05/01/2013 20:53:42

      Έχεις δίκιο. Εδώ είναι μόνο για "ειδικό ακροατήριο". Κι επειδή εσύ δεν είσαι καθόλου εμπαθής, να φύγεις από εδώ και να πας σε κανά φόρουμ του (τ)ΣΥΡΙΖΑ να τα πείτε μια χαρά όλες οι συντρόφισσες...

    • factorx avatar
      factorx @ Lambros 05/01/2013 21:53:43

      Τώρα που το δημοσιεύσαμε, τι είμαστε ;

  5. ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΙΛΙΟΝ 04/01/2013 20:14:34

    Στην επομενη μεγαλη διαδηλωση ολοι εμεις οι οικογενειαρχες να εχουμε προμηθευτει μασκες για μας και για τα παιδια μας,να κλειδαμπαρωθουμε σπιτια μας και αν κοιταμε τα γενομενα απο τις γριλιες.....καημενε ελληνα πως σε καταντησαν ετσι..βρισκεσαι αναμεσα στην σκυλα και στην χαρυβδη...

  6. μερακλαντάν avatar
    μερακλαντάν 04/01/2013 20:22:14

    Σου διέφυγε όμως ότι η ψήφος στο Σύριζα δε σημαίνει αυτόματα και αποδοχή στη συγκάλυψη αναρχικών και μπαχαλάκηδων. Ο πραγματικός πυρήνας του εξακολουθεί να είναι μικρός και (σχετικά εύκολα) ελέγξιμος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ μερακλαντάν 05/01/2013 00:06:34

      Ο πυρήνας σημαίνει το κέντρο σκέψης. Και η κατεύθυνση. Άρα, αντιφάσκεις. Απέτυχε το κόλπο της ρητορείας...

      • μερακλαντάν avatar
        μερακλαντάν @ Γεώργιος Τ. 05/01/2013 12:26:03

        Όχι μόνο. Πυρήνας σημαίνει και ομάδα δράσης που υλοποιεί αυτά που συλλαμβάνουν νοσηροί εγκέφαλοι φίλε μου. Αλλά εάν όσοι υποσχέθηκαν ότι "θα βγάλου τις κουκούλες των κουκουλοφόρων" το εννοούν τότε θα επικρατήσει η κοινωνική ειρήνη. Τόλμη πρέπει να έχει ο Σαμαράς όχι ρητορεία. Ο κόσμος θέλει έργα και κοινωνική ομαλότητα κι αν το καταλάβει η ΝΔ θα έχει πεδίο δόξης λαμπρό. Αν όχι ......

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/01/2013 20:24:27

    Το ΠΑΣΟΚ "είχε" τον "φαρμακοχέρη"...
    Η μετεξέλιξή του κάποιους ελεεινούς, ανάξιους να μάθουν το 45αρι, που τρομοκρατούν με στυλιάρια.
    Το Παρακράτος μετά το 1974 ανήκει στον αριστερά του Κέντρου χώρο, και αποτελεί τον μακρύ βραχίονα δια του οποίου ο χώρος κυβερνά, είτε ειναι κυβέρνηση είτε αντιπολίτευση.
    Όσο μένει ανέπαφο θα συζητάαααμε...

    Άσχετο (ή σχετικό) : η ηθοποιός κα Ναταλία Δραγούμη είχε δηλώσει όταν αποκαλύφθηκε ότι ο αντιπρύτανης ΑΠΘ κος Μπαντής της δώρισε ένα iPhone πως ήταν "σαν ενα μπουκέτο λουλούδια, μια χειρονομία".
    Ποιος κυβερνά στα ΑΕΙ;

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Προφήτης 05/01/2013 00:34:05

      Αστα Προφήτη μην τα σκαλίζεις σε πιάνει απελπισία.

      Ποιος να αποκαλύψει την αλήθεια;;

      Η από εδώ μεριά πάσχει από χρόνια ανικανότητα.

      Παλιά δεν μπορούσε τώρα δεν προλαβαίνει γιατί έχει αναλάβει την υπεράσπιση του Βενιζέλου.

      Δυστυχώς καταστράφηκε η χώρα και τώρα το πράγμα δεν μαζεύετε.

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/01/2013 20:37:06

    ΟΚ Αφου ετσι το θελουν ετσι θα γινει !Διπλα στην αφετηρια στα ΚΤΕΛ του Κηφισου ειναι ενα μαγαζι με κυνηγητικα εκει ειχα δει ενα ροπαλο απο αυτα που εχουν τα Αμερικανακια διπλα στην πορτα τους ,αυτα του μπεηζ-μπολ !Κοστος καπου γυρω στο 80 €.Μπροστα στο να μου την πεσει ο Κουρακης και ο Σκουρλετης χαλαλι τα 80 € .Ας ερθουν λοιπον να δουμε ποιανου το ροπαλο θα σπασει πρωτο !

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Ραβινος 05/01/2013 09:00:24

      ....Άντε και καλή τύχη .....μάγκες. Κρατήστε και αυτό. Θα σας χρειαστεί οπωσδήποτε :-) :
      Νοσοκομείο ΚΑΤ
      Το Γ.Ν. Αττικής "ΚΑΤ" αποτελεί ισχυρή παρουσία στο χώρο της παροχής υπηρεσιών νοσοκομειακής περίθαλψης. Το άριστα καταρτισμένο προσωπικό του και ο σύγχρονος ιατροτεχνολογικός εξοπλισμός του, σε συνδυασμό με το ανθρώπινο πρόσωπό του, συντελούν στη δημιουργία ενός επιπλέον αξιόπιστου και λειτουργικού οργανισμού υγείας. Συγχρόνως η ζωτικής σημασίας εξειδίκευση του "ΚΑΤ" σε τραυματολογικά και ορθοπαιδικά περιστατικά το καθιστά ιδιαιτέρως σημαντικό.
      Σήμερα, το "ΚΑΤ" στελεχώνεται από ένα άρτιο καταρτισμένο επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό 1.800 ατόμων, διαφόρων βαθμίδων και ειδικοτήτων.
      Οι 400 γιατροί του Νοσοκομείου, βρίσκονται πάντα στο πλευρό του ασθενή, έτοιμοι να του προσφέρουν τόσο ιατρική περίθαλψη όσο και φροντίδα. Την ομάδα πλαισιώνουν ακόμα 1.400 επιπλέον άτομα που εντάσσονται στο επιστημονικό, νοσηλευτικό, παραϊατρικό και διοικητικό προσωπικό του Νοσοκομείου.
      Διεύθυνση: Νίκης 2 Κηφισιά Τ.Κ. 145-61
      Τηλεφωνικό Κέντρο: 213 20 86 000

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ BLACKQUEEN 05/01/2013 20:13:39

        Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη blackqueen !

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ Ραβινος 05/01/2013 22:36:46

          ...Μη δίνετε σημασία Ραβίνε μου. Γυαλίστε εσείς τα ρόπαλα του μπέϊζμπολ των 80 €, λουστράρετέ τα και θα δούμε τελικά από που θα ...φύγετε. (Όλοι όμως).
          Γιατί το από που ακριβώς ερχόσαστε, μας το διευκρινίσατε με σαφήνεια. Από την πόλη των ....φαντασιακών συγκρούσεων. :-)

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ BLACKQUEEN 06/01/2013 00:42:02

            Οι δηλώσεις των εν λόγω συριζαίων πάντως δεν είναι καθόλου φαντασιακές.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ BLACKQUEEN 06/01/2013 00:49:59

            Επίσης, δεν ξέρω άν κάνει 80 φράγκα το εν λόγω ρόπαλο, αλλά πάντως μερικά πράγματα στη ζωή είναι ανεκτίμητα!

        • JE NE REGRETTE RIEN avatar
          JE NE REGRETTE RIEN @ Ραβινος 06/01/2013 20:48:25

          Ax Pαβίνε μου, οι Εβραίοι δεν φημίζονται γιά το χιούμορ σου...ούτε και σύ !

        • JE NE REGRETTE RIEN avatar
          JE NE REGRETTE RIEN @ Ραβινος 06/01/2013 20:50:27

          ...διόρθωση : " γιά το χιούμορ τους "

  9. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 04/01/2013 20:37:58

    Mερικές φωτογραφίες.

    -Πορεία στην Αθήνα. Κοινό μπλοκ Σύριζα και αναρχικών, με τα πανό δίπλα-δίπλα:
    http://1.bp.blogspot.com/-nvgdMa4B8Ag/T66bVLHA9wI/AAAAAAAAAQ0/G3ENmyvk8gw/s1600/__1_~1.JPG

    -Προεκλογική περίοδος. Σε κομματικό περίπτερο του Σύριζα οι σημαίες των αναρχικών κρεμασμένες δίπλα στις κομματικές σημαίες:
    http://2.bp.blogspot.com/_nQVwYEIqx-w/Sln7Az33NPI/AAAAAAAAASQ/I7KYosXgJMU/s320/ANA%CE%A1%CE%A7%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%99-%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%91.JPG

    Το εξτρεμιστικό αυτό κόμμα , με δική του απόφαση, διολισθαίνει αργά και σταθερά σε πορεία αυτοτοποθέτησης εκτός δημοκρατικού-συνταγματικού τόξου.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kώστας ΜΠ 05/01/2013 00:08:00

      Εύγε! Για όποιον ολιγόπιστο και αδιάφορο λόγω άγνοιας είναι απαραίτητο να τα δει αυτά να ξεκολλήσει.

  10. ΟΛΕ avatar
    ΟΛΕ 04/01/2013 20:42:48

    ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να οργανώσει πάρτυ θα οργανώσει εξέγερση;

    • billi smart avatar
      billi smart @ ΟΛΕ 06/01/2013 23:06:18

      ναι ρε οι δυσκοιλιοι.......

  11. NONOS avatar
    NONOS 04/01/2013 21:19:49

    Μήπως ηρθε η ωρα να δείξει τα δοντια του ο Σαμαράς και να κανει πραξη τις εξαγγελείες περι καθαρών πόλεων και να τσακήσει οχι με λογια αλλα με πράξεις ολα αυτα τα χαμενα υποκειμενα που υποθαλπουν και εκτρεφουν την αναρχια την ανομία και το μπαχαλο...σιγα σιγα οπως παμε θα καταιβασουμε και τα βρακια μας στους ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ σε ολα υπαρχει οριο αν θελουν να χηθεί αιμα στους δρόμους θα μας βρουν μπροστα τους εμεις οι νοικοκυραίοι δεξιοι μεγαλώσαμε με αρχες και αξιες που κανενας ΣΥΡΙΖΑ που κανενα χαμενο ρούχο που εχει λεει κονταρια και μασκες στο σπιτι του για να προστετευει τις ιδεες τουδεν προκειται να μας απειλησει αλλο η λιστα λαγκαρντ και αλλο πραμμα η εφαρμογη του νομου και της ταξης αρκετα με τη σπέκουλα .....

  12. kostas.k. avatar
    kostas.k. 04/01/2013 21:33:41

    έτσι επιτέλους..λίγο ροκενρόλ στο σάιτ..να χαμογελάσουν και λίγο βασίλλισες, καλλιτέχνες και ποιητές...άντε και οι γενειοφόροι...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ kostas.k. 04/01/2013 23:44:22

      ΒΑΣΙΛΙΣΣΕΣ !!!! Όχι και ....Βασίλλισες.
      Στο ροκενρόλ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΟΥΣΕΣ !!!!! :-) :-)

      Μωρά στη φωτιά / Κάτω στην πόλη
      http://www.youtube.com/watch?v=RpnJkjpgxOM

      Αφιερωμένο, με αγάπη !!

      • κανενας avatar
        κανενας @ BLACKQUEEN 05/01/2013 03:34:50

        αφιερωμενο στους αγανακτισμενους του αντινιους...φιλικα...
        οι τρυπες ειχαν παιξει λαιβ στη βιλα αμαλιας...http://www.youtube.com/watch?v=4JRDUSytNaQ

  13. dim avatar
    dim 04/01/2013 21:52:21

    Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν πάντα υπερ των κουκουλοφόρων, των λαθρομεταναστών και των μπαχαλάκηδων... Μην μπερδεύεις τον Σύριζα με τον τότε Συνασπισμό που είχε ως Νο2 τον Κουβέλη, και κρατούσε της ισορροπίες ανάμεσα στο Αριστερό Αντιεξουσιαστικό Ρεύμα και το Ρεύμα της Ανανανεωτικής Ευρωπαϊκής Αριστεράς... Ο Κουβέλης για αυτό ακριβώς αποχώρησε... Γιατί είδε ότι "κουμάντο" πια στο Σύριζα έκαναν οι εθνομηδενιστικές και οι κομμουνιστικές συνιστώσες, που δεν έχουν καμία σχέση με την Ευρωπαϊκή Αριστερά...

  14. factorx avatar
    factorx 04/01/2013 22:18:15

    Επίθεση από υποστηρικτές της κατάληψης στη Βίλα Αμαλία δέχθηκε το απόγευμα της Παρασκευής ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης.

    Ο δήμαρχος Αθηναίων ήταν μαζί με την οικογένεια του στην Τεχνόπολη στο Γκάζι, όταν άγνωστοι του επιτέθηκαν φραστικά, κατηγορώντας τον ως υπαίτιο της επιχείρησης της ΕΛ.ΑΣ. στη Βίλα, η οποία τελούσε υπό κατάληψη για τουλάχιστον 20 χρόνια.

    Ο ίδιος ο δήμαρχος Αθηναίων, μιλώντας στο Mega, έκανε λόγο για επίθεση από άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου, ενώ κάλεσε τις πολιτικές δυνάμεις αυτού του τόπου να διαφυλάξουν τη συνταγματική νομιμότητα.

    Δήλωσε, ταυτόχρονα, ικανός να αντιμετωπίζει κατά πρόσωπο ανάλογες επιθέσεις.

    Υπενθυμίζεται ότι στις 21 Δεκεμβρίου του περασμένου έτους, ο κ. Καμίνης δέχτηκε φραστική επίθεση από ομάδα αγνώστων, ενώ έπινε καφέ στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, στο κέντρο της Αθήνας.

    Τον κ. Καμίνη είχαν πλησιάσει περίπου 20 άτομα με καλυμμένα πρόσωπα και τον αποδοκίμασαν, αναφέροντας του τη Βίλα Αμαλία και την αστυνομική επιχείρηση εκεί, ενώ του πέταξαν ένα γιαούρτι και άλλα αντικείμενα.

    protothema.gr

    • Μπούμστος avatar
      Μπούμστος @ factorx 04/01/2013 23:13:46

      Δεν ήταν εκεί κοντά κανένας κολλητός του λαθρομετανάστης να τον στηρίξει ;
      Τόσες πορείες έκαναν οι απολυμένοι από τον Δήμο, σε καμία δεν τους συμπαραστάθηκε ,μόλις έκαναν οι λαθρομετανάστες πρώτη μούρη ήταν μαζί τους .

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Μπούμστος 04/01/2013 23:20:04

        +10000000000000000000

      • O Bixiou avatar
        O Bixiou @ Μπούμστος 04/01/2013 23:43:50

        Δεν πειραζει, ας ειναι καλα τα παιδια...Ο κ. Δημαρχος θα διαδηλωσει μαζι τους στις 19 Ιανουαριου εναντια στο φασισμο και το ρατσισμο. Τα παιδια θα φωναζουν συνθηματα εναντιον του Σαμαρα και του Δενδια αλλα δεν πειραζει. Παιδια ειναι...

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ O Bixiou 05/01/2013 10:48:52

          Ε, άμα είσαι διαπλανητικός Δήμαρχος, τέτοια ...κολλήματα δεν τα έχεις.
          Αυτός ο άνθρωπος, που δεν είχε καν την ευαισθησία (αντί για έλατο λόγω οικονομικής κρίσης), να βάλει ένα ολόφωτο ΕΛΛΗΝΙΚΟ καραβάκι στην πλατεία Συντάγματος για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά και μας καταδίκασε αισθητικά να υποστούμε την ασχήμια της φωταγωγημένης του ...σκαλωσιάς, και μόνο γι αυτή την απόδειξη ψυχικής μιζέριας του, θα έπρεπε να ...καθαιρεθεί !!! :-) Άδικο για την Αθήνα, να την εκπροσωπεί ένας ανέμπνευστος κ. Καμίνης.......

    • O Bixiou avatar
      O Bixiou @ factorx 04/01/2013 23:23:54

      Αν 15-20 κουκουλοφοροι χρυσαυγιτες ειχαν προπηλακισει τον Δημαρχο Αθηναιων μπροστα στα παιδια του, το γεγονος θα ειχε ηδη γινει παγκοσμια ειδηση. Οταν ομως ο Δημαρχος προπηλακιζεται μπροστα στα παιδια του απο αναρχοαριστεριστες αυτο γινεται μια απλη ειδηση και μονο στην Ελλαδα. Για τους παγκους των λαθρεμπορων εγκριθηκε η αρση της ασυλιας τριων βουλευτων ths X.A. Για τη καταληψη του Επιτελειου και τον προπηλακισμο του Α/ΓΕΕΘΑ απο βουλευτες της αριστερας καμμια αρση ασυλιας δεν ζητηθηκε. Επομενως, παρα τις σωστες επιχειρησεις των τελευταιων ημερων (2ο Γυμνασιο, ΑΣΟΕΕ) δεν τηρουμε ισες αποστασεις απο τα δυο ακρα. Μαλλον εξακολουθουμε να θεωρουμε σχετικα ανεκτες τις δρασεις αυτων που συνεχιζουμε ν'αποκαλουμε, με καποια δοση επιεικιας, "μπαχαλακηδες".

      • dim avatar
        dim @ O Bixiou 05/01/2013 06:01:00

        Και τα δύο άκρα με τη συμπεριφορά τους αυτή έχουν εξασφαλίσει την πολιτική καταδίκη τους από τη μεγάλη μερίδα του δημοκρατικού λαού... Σύριζα και ΧΑ έχουν την πολιτική ευθύνη για τις πράξεις και τις συμπεριφορές των ατόμων που υποθάλπτουν, που υπερασπίζονται και που καλύπτουν... Άλλο όμως η πολιτική ευθύνη και άλλο η ποινική ευθύνη... Προς το παρόν, ποινικά αξιόποινες πράξεις έχουμε δει να κάνουν μόνο βουλευτές της ΧΑ... Όταν πιάσουν επ' αυτοφώρω και κάποιον βουλευτή του Σύριζα να ασκεί βία, τότε είμαι σίγουρος ότι θα αρθεί και εκείνου η ασυλία...

        Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία πλέον ότι Σύριζα και ΧΑ είναι τα δύο άκρα του πολιτικού συστήματος... Απλά η ΧΑ δεν έχει πραγματικά πιο άκρα να πάει... είναι το πιο ακραίο κόμμα στην Ευρώπη, ακόμα και η Λεπέν την έχει αποκηρύξει ως ακραίο ρατσιστικό και ναζιστικό κόμμα... Ενώ ο Σύριζα σε επίπεδο ηγεσίας δεν έχει ασκήσει ακόμα βία, απλά την δικαιολογεί και την υποστηρίζει… Σε επίπεδο νεολαίας κομμάτων βέβαια εκεί αλλάζει το πράγμα… Η νεολαία Σύριζα είναι πραγματικά ό,τι πιο άκρο σε επίπεδο κοινοβουλευτικών νεολαίων…

        Στο χέρι του λαού είναι να απομονώσει τα δύο άκρα… Αλλά όσο αυτά εμφανίζονται δημοσκοπικά πρώτο και τρίτο κόμμα αντίστοιχα, αυτό τους δίνει δύναμη να φερθούν ακόμα πιο ακραία, καλυπτόμενοι πίσω από τη νομιμοποίηση που τους δίνει η δημοσκοπική τους δύναμη…

        Ο κόσμος πρέπει επιτέλους να το καταλάβει αυτό… Και να επιλέξει τι πραγματικά θέλει:

        Αν πραγματικά ο κόσμος έχει πια στραφεί στη λύση της βίας, του να πράττει ο καθένας όπως αυτός νομίζει, επειδή θεωρεί από τη πλευρά του ότι έχει δίκιο, να καταστρέφει περιουσίες επειδή δήθεν αντιπροσωπεύουν το «κεφάλαιο», τη «πλουτοκρατία» κλπ κλπ, να θεωρεί τα πανεπιστήμια χώρους ανομιών και παρασκευαστήρια μολότοφ, ή αντίστοιχα να παίρνει το νόμο στα χέρια του και να απειλεί για νεκρούς, να ορμάει στα πανηγύρια, να την πέφτει σε λαθρομετανάστες κλπ κλπ κλπ… τότε καλά κάνει και τους δίνει αυτά τα ποσοστά, να ξέρει όμως ότι έτσι όντως θα οδηγηθούμε τη τελική λύση να την δώσει η βία, τα όπλα και ο εθνικός διχασμός…

        Αν όμως το έκανε απλά για να ταρακουνήσει τα πράγματα, για να δείξει στο δημοκρατικό τόξο ότι τα πράγματα είχαν φτάσει στο απροχώρητο και έπρεπε να αλλάξουν πολλά, νομίζω ότι πια το μήνυμα έχει ληφθεί (φαίνεται καθημερινά εξάλλου από τις δράσεις της κυβέρνησης) και ότι εδώ είναι το κατάλληλο σημείο για να επανέλθουν σε δημοκρατικές επιλογές, γιατί από εδώ και πέρα η ενδυνάμωση κι άλλο των άκρων μπορεί να επιφέρει κάποιο ατύχημα, και να ζήσουμε σκηνές που δεν τις επιδίωκαν πραγματικά ούτε αυτοί που άθελα τους έδωσαν δύναμη…

        • O Bixiou avatar
          O Bixiou @ dim 05/01/2013 17:40:40

          Η βιαια καταληψη του ΓΕΕΘΑ ηταν ποινικα κολασιμη πραξη. Επρεπε λοιπον να ειχε ζητηθει η αρση της ασυλιας των βουλευτων της αριστερας (και οχι μονο του ΣΥΡΙΖΑ) που συμμετειχαν σ'αυτην. Η βια που ασκηθηκε εκει ηταν πιο σοβαρη απο το ριξιμο των παγκων των λαθρεμπορων. Ο δε συμβολισμος της ηταν ιδιαιτερα οδυνηρος για οσους πιστευουν ακομα στην Πατριδα.

        • Θησειώτης avatar
          Θησειώτης @ dim 07/01/2013 08:00:36

          Μην λέτε ότι να 'ναι. Στο λινκ που παραθέτω, αξιολόγησε τις ενέργειες των συριζαίων και πες μας τη γνώμη σου.

          http://www.youtube.com/watch?v=tGKHvGYMjdQ

      • stamoschios avatar
        stamoschios @ O Bixiou 05/01/2013 20:21:59

        ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ O Bixiou

    • ΟΛΕ avatar
      ΟΛΕ @ factorx 04/01/2013 23:40:56

      Τον καημένο πετυχημένο μας δήμαρχο...

    • parsifal avatar
      parsifal @ factorx 05/01/2013 00:54:20

      Μα δεν σέβονται τίποτε βρέ παιδί μου !
      Τον κ. Καμίνη !

  15. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/01/2013 22:27:45

    ΕΚ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ - (Οι επτά σφραγίδες)
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ / Απόσπασμα :
    6-12 Και είδα όταν άνοιξε τη σφραγίδα την έκτη, και έγινε σεισμός μεγάλος. Και ο ήλιος
    έγινε μαύρος σαν σάκος τρίχινος και η σελήνη όλη έγινε σαν αίμα.
    6-13 Και οι αστέρες του ουρανού έπεσαν στη γη όπως η συκιά ρίχνει τα άγουρα πρώιμα
    σύκα της, όταν σείεται από δυνατό άνεμο.
    6-14 Και ο ουρανός αποχωρίστηκε (από το στερέωμα) σαν (αρχαίο) βιβλίο που τυλίγεται
    ελικοειδώς (κυλινδρικά). Και κάθε όρος και νήσος μετακινήθηκαν από τον τόπο τους.
    6-15 Και (τότε) οι βασιλιάδες της γης, και οι μεγιστάνες, και οι χιλίαρχοι, και οι πλούσιοι,
    και οι ισχυροί, και κάθε δούλος και ελεύθερος, έκρυψαν τους εαυτούς τους στα
    σπήλαια και στους βράχους που είναι στα όρη.
    6-16 Και λένε στα όρη και στα βράχια. Πέστε πάνω μας και κρύψτε μας από το πρόσωπο
    εκείνου που κάθεται πάνω στο θρόνο και από την οργή του Αρνίου.
    6-17 Γιατί ήρθε η ημέρα η μεγάλη της οργής τους, και ποιος μπορεί να σταθεί (να τους
    αντιμετωπίσει);

    Ο Θεός να μας φωτίζει αγαπητέ Αριστερέ μου Ψάλτη και να μας χαρίζει ψυχραιμία και σύνεση……

  16. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 04/01/2013 23:06:25

    Ἔ τῶρα,ἀντιασφυξιογόνες μάσκες,ρόπαλα καί ἱστορίες γιά ἀγρίους..Ἐγῶ πού στίς Ἐθνικές ἑορτές βγάζω τό κοντάρι μέ τή σημαία στό μπαλκόνι,πάω ἕνα καφάσι ἄδειες μπύρες ἐπιστροφή στό SUPER MARKET τή βδομάδα καί βάζω στά μικρά μάσκες μέ aerolin ὅταν κρυώσουν,πρέπει νά προσέχω γιατί δέν εἶναι ἀπίθανο νά μέ στοχοποιήσουν...

  17. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 04/01/2013 23:09:59

    ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑ ΣΥΝΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΤΩΝ ΗΠΑ,Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΥΝΤΑ ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΜΑΝΔΥΑ.
    ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΤΩΝ ΗΠΑ(ΣΚΟΠΙΑ,ΑΟΖ,ΘΡΑΚΗ,ΑΙΓΑΙΟ,ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ).ΤΟΤΕ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΟΨΕΙ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΤΑ ΓΑΛΑΤΑ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΜΟΡΓΟΣ 05/01/2013 00:17:07

      Συμφωνώ όσο δεν πάει...

    • kokoras avatar
      kokoras @ ΑΜΟΡΓΟΣ 05/01/2013 06:51:21

      10000000000000+

  18. roadrunner avatar
    roadrunner 04/01/2013 23:15:03

    Απαράδεκτη και αντιδημοκρατική στάση από επίσημα χείλη της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
    Όντως, έμμεσα παροτρύνουν τον κόσμο σε συγκρουσιακές καταστάσεις βίας με δηλώσεις όπως:
    Τ. Κουράκης: «Στο σπίτι μου έχω χειρουργικές μάσκες, νυστέρια, στειλιάρια για τα φτυάρια του κήπου και καφάσια με άδεια μπουκάλια μπύρας γιατί είμαστε και τέσσερις άντρες στο σπίτι»
    Π. Σκουρλέτης: «Αντικείμενα καθημερινής χρήσης που υπάρχουν στο σπίτι καθενός τις αντιασφυξιογόνες μάσκες, τα ξύλινα κοντάρια και τα εκατοντάδες άδεια μπουκάλια που βρέθηκαν από την Αστυνομία στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας».

    Όμως, ας προτείνουμε για τους κ.κ. Κουράκη και Σκουρλέτη μια άλλη λύση.
    Ας διαθέσουν τα δικά τους τα σπίτια, στους καταληψίες της Βίλα Αμαλία και
    σε όποιο άλλο προστατευόμενο λαθρο- ή αναρχο- στοιχείο θέλει για να αποθηκεύσει αντικείμενα.
    Αφού έτσι κι αλλιώς, παραδέχτηκαν ότι, ίδια αντικείμενα έχουν στα σπίτια τους (αντιασφυξιογόνες μάσκες, τα κοντάρια και τα εκατοντάδες άδεια μπουκάλια, (για το χασίς της Βίλας δεν ξέρω τι θα κάνουν ακριβώς).... )!
    Και ας αφήσουν τους δημόσιους χώρους να είναι καθαροί και ασφαλείς, για όλους τους πολίτες.
    Γιατί άλλο οι δημόσιοι χώροι και η ευθύνη τους, κι άλλο τα ιδιωτικά σπίτια τους.

  19. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/01/2013 23:29:47

    ΕΚ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ - (Οι επτά σφραγίδες)
    ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ / Απόσπασμα :
    6-12 Και είδα όταν άνοιξε τη σφραγίδα την έκτη, και έγινε σεισμός μεγάλος. Και ο ήλιος
    έγινε μαύρος σαν σάκος τρίχινος και η σελήνη όλη έγινε σαν αίμα.
    6-13 Και οι αστέρες του ουρανού έπεσαν στη γη όπως η συκιά ρίχνει τα άγουρα πρώιμα
    σύκα της, όταν σείεται από δυνατό άνεμο.
    6-14 Και ο ουρανός αποχωρίστηκε (από το στερέωμα) σαν (αρχαίο) βιβλίο που τυλίγεται
    ελικοειδώς (κυλινδρικά). Και κάθε όρος και νήσος μετακινήθηκαν από τον τόπο τους.
    6-15 Και (τότε) οι βασιλιάδες της γης, και οι μεγιστάνες, και οι χιλίαρχοι, και οι πλούσιοι,
    και οι ισχυροί, και κάθε δούλος και ελεύθερος, έκρυψαν τους εαυτούς τους στα
    σπήλαια και στους βράχους που είναι στα όρη.
    6-16 Και λένε στα όρη και στα βράχια. Πέστε πάνω μας και κρύψτε μας από το πρόσωπο
    εκείνου που κάθεται πάνω στο θρόνο και από την οργή του Αρνίου.
    6-17 Γιατί ήρθε η ημέρα η μεγάλη της οργής τους, και ποιος μπορεί να σταθεί (να τους
    αντιμετωπίσει);

    Ο Θεός να μας φωτίζει Αριστερέ μου Ψάλτη και να μας χαρίζει ψυχραιμία και σύνεση……

  20. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 04/01/2013 23:39:37

    Οι ....Βίλες Αμαλίες καθώς και κάθε άλλο εγκαταλειμμένο κτίριο που υπάρχει στο κέντρο της Αθήνας, δεν θα μπορούσαν να απελευθερωθούν από οποιανδήποτε παράξενη ''κατάληψη'' ημεδαπών ή αλλοδαπών και αφού διαμορφωθούν αναλόγως, να διατεθούν προς στέγαση των χιλιάδων Ελλήνων νεοαστέγων; Τι ''κοινωνικοί χώροι'' κι αηδίες; Ανάγκη να στεγάσουμε τους συνανθρώπους που κοιμούνται στα παγκάκια των πάρκων έχουμε. Περίεργο που δεν περίσεψε ευαισθησία ώστε να προταθεί κάτι τέτοιο, από τόσους ''επαναστάτες'' ευαισθητοποιημένους ''αριστερούς'' και όχι μόνον !!! Μονάχα η υποκρισία τελικά μας περισσεύει.......

  21. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 05/01/2013 00:03:32

    Ἄν εἶναι νά πεταχτοῦν τόσα λεφτά νά τά σουλουπώσουν καί νά βρεθεῖ πάλι κανένας ὑπερευαίσθητος λαθρολάγνος Δήμαρχος καί ἀπό Βίλες Ἀμαλίες νά τά μετατρέπει σέ Ὑπατίες γιά νά μπαινοβγαίνουν νομιστεράκια,τότε ἄς τά ἀφήσουν ὅπως εἶναι...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Κυθήριος Τ. 05/01/2013 08:47:57

      ...Kαιρός ν΄απαλλαγούμε από τους διαθέτοντες επιλεκτική ευαισθησία λαθρολάγνους Νεοταξίτες Δημάρχους τύπου κ. Καμίνη. Όμως το πρόβλημα της προστασίας των νεοαστέγων υφίσταται, διογκώνεται και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί. Χρήματα για την επισκευή των κτιρίων, θα μπορούσαν να εξευρεθούν από δωρεές εχόντων.
      Όταν υπάρχει βούληση και εφαρμόζονται οι νόμοι, ''καταλήψεις'' στο στυλ της ....Υπατείας και της βίλας Αμαλία απλά, δεν βρίσκουν ''χώρο'' να υπάρξουν.

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ BLACKQUEEN 05/01/2013 17:57:10

        Ἔτσι!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 05/01/2013 22:38:24

        Υπατίας. Όχι Υπατείας

  22. Μακεδών avatar
    Μακεδών 05/01/2013 00:03:57

    Το ξεβρωμισμα της ΑΣΟΕΕ και της βιλας Αμαλια αποτελεσε casus belli για τον Συριζα και τους προστατευομενους του.Αυτα που γραφει ο συντακτης του αρθρου ειναι 100% αληθεια.Θα εχουμε "πολεμο" με τραγικες εξελιξεις.
    Εκει που θα βγουν σιγουρα οπλα (κανονικα οπλα) ειναι στην περιπτωση αποπειρας ανακαταληψης των υπο καταληψη χωρων στο ΑΠΘ (απο αναρχικους και οπαδους ανταρσυα,συριζα κλπ).Ισως γι'αυτο (εως τωρα τουλαχιστον) η κυβερνηση δεν τολμαει να αγγιξει τα "στεκια" του ΑΠΘ.
    Η εκκαθαριση του ΑΠΘ θα αποτελεσει την θρυαλλιδα για την εναρξη των χειροτερων.Και εκει δεν εχουν μονο αντιασφυξιογονες μασκες και ροπαλα.Ας θυμηθουμε που κατηχηθηκε και ελαβε την εκπαιδευση του ο νεαρος δολοφονος-τρομοκρατης της Παρου.Μηπως στα στεκια του ΑΠΘ?
    Τοσα χρονια οι κυβερνησεις εξεθρεψαν ενα θηριο μεσα στα πανεπιστημια.Να δουμε αν η τωρινη κυβερνηση εχει τα κοτσια να το σκοτωσει!

  23. GRIGORIS avatar
    GRIGORIS 05/01/2013 00:14:28

    ΟΣΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΥΛΟ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

  24. λαλακης avatar
    λαλακης 05/01/2013 00:46:03

    Καλα τωρα μιλαμε σοβαρα;
    Ο Συριζα δε θελει συγκρουσεις ουτε και πτωση της κυβερνησης.
    Αλλα ουτε και μπορει να κατεβασει κοσμο στους δρομους , δε ζουμε στο 2008
    κυλισε νερο στο αυλακι απο τοτε.

    Προτυπο του ειναι μαλλον ο μαρξιστοκαπιταλιστας Λουλα δηλ λαιτ καταστασεις.
    Επισης ΔΕΝ θελει εκλογες γιατι

    - Δε μπορει να βρει συμμαχους να κυβερνησει
    - Η σκεψη του Συριζα ειναι ομελετα , δεν υπαρχει σαφες σχεδιο
    αν και αυτο ειναι καλυτερο απο το υποτιθεμενο σχεδιο των Σαμαρα-Μπενιζελ.

    Οποτε θεωρω γελοιο να πιστευει καποιος οτι ο ακινδυνος Συριζα
    θα κανει επανασταση και θα καταλαβει την εξουσια.
    Μονη της θα πεσει μαγκες η τρικομματικη απο τα αδιεξοδα της
    πολιτικης της.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ λαλακης 05/01/2013 00:59:23

      «Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος...» ο κόσμος σου Λαλάκη.
      Και να φανταστείς ότι κάποιοι (φίλοι της συνομωσιολογίας) θεωρούν βέβαιο ότι υπάρχουν κέντρα που επιθυμούν την αποσταθεροποίηση, τα οποία, ούτε που θα μπουν στον κόπο, να ρωτήσουν την Χ αξιωματική αντιπολίτευση αν είναι έτοιμη να κυβερνήσει ή απλά να δημιουργήσει το χάος (ή έστω ένα προσωρινό μπάχαλο)… Λες να υπερβάλουν ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ λαλακης 05/01/2013 12:55:29

      Τα ίδια έλεγαν κάποιοι το 2008 και την πατήσαμε ομαδικά όταν έπεσε ο ΚΚ και ήρθε ο ΓΑΠ. Και ξαφνικά έχουμε σε 5 χρόνια τις δημοσκοπήσεις να δείχνουν 30 και 12=42% εκλογικής δύναμης σε ΧΑ και σύριζα στις δημοσκοπήσεις (αφαιρώντας λευκά-άκυρα-αποχή). Η επανάπαυση που προτείνεις είναι ανεύθυνη και οδήγησε σε κυβερνήσεις που κατέστρεψαν τον τόπο. Όσοι νοιαζόμαστε πρέπει να αγρυπνούμε διαρκώς.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Γεώργιος Τ. 05/01/2013 15:41:06

        Sorry αγαπητέ Γεώργιε Τ., αλλά ο κκ ΔΕΝ .... έπεσε, ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΕ από τις βαριές του ευθύνες κανονικότατα ο άνθρωπος, παραδίδοντας ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την εξουσία στον ΠΡΟΔΟΤΗ ΓΑΠ, με όλα όσα αυτό επέφερε ως δεινά στη χώρα και στους Έλληνες. Έτσι, για να μην κοροϊδευόμαστε πια.
        Ο .... αγρυπνών, εκτός από το αγρυπνείν, πρέπει να τολμά και το αντικρύζειν την ωμή, πικρή αλήθεια. :-)

  25. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 05/01/2013 00:58:52

    Η οικογένεια Κουράκη έχει αποδείξει στις 6-12-2009, ότι οι 2 τουλάχιστον "άντρες" χρησιμοποίησαν τα μπουκάλια για άλλη χρήση. Σκοπός βέβαια ήταν απλά και μόνο να εκθέσουν τον τότε υπ. ΠΡΟΠΟ Χρησοχοίδη (με τη βοήθεια του περίεργου υφυπουργού? Βούγια) και οχι να κάψουν την Αντιγονειδών

  26. πολίτης avatar
    πολίτης 05/01/2013 01:00:21

    Αν κάποτε κατεβεί ο κόσμος στους δρόμους, θα είναι από τη μεγάλη πείνα.
    Μην προβάλλετε στον Σύριζα τις συνέπειες της κυβερνητικής επιλογής.
    Μπορεί να υπάρχουν κάποια στελέχη του με ακροαριστερές απόψεις, αλλά δεν εκφράζουν καμιά πλειοψηφία.
    Όποιος δηλ. έχει χειρουργικές μάσκες στο σπίτι του ή άδεια μπουκάλια μπύρας είναι έτοιμος για την επανάσταση;
    Μπορεί να ραντίζει τις γλάστρες, μπορεί να φοβάται τα μικρόβια, μπορεί να κάνει ανακύκλωση....καθόλου φαντασία κύριε Ψάλτη μου;

    • dim avatar
      dim @ πολίτης 05/01/2013 17:03:54

      "Κάποια" στελέχη θεωρείς εσύ τον εκπρόσωπο του κόμματος?

      "Κάποια" στελέχη θεωρείς εσύ πρωτοκλασάτους βουλευτές του Σύριζα?

  27. ιάκωβος avatar
    ιάκωβος 05/01/2013 02:29:46

    Στο θολωμένο μου μυαλό ο κόσμος είναι μια σταλιά....
    Δεν ξέρω τι υποστηρίζει ο καθένας αλλά καθαρό μυαλό με τόσες σφαλιάρες από χαράτσια, φόρους, ανεργία κλπ κλπ έχουν ελάχιστοι.....
    σε λίγο θα πλακωνώμαστε αναμεταξύ μας για να εκτονωθούμε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ιάκωβος 05/01/2013 12:56:56

      Και σε τέτοιες δύσκολες καταστάσεις φαίνεται το ποιόν του ανθρώπου. Και οι λάθος επιλογές όπως αυτή του ΓΑΠ πληρώνονται ακριβά πλέον...

  28. Kostas G avatar
    Kostas G 05/01/2013 09:51:19

    Είναι προφανές πλέον οτι μετά την αρχική ευφορία των μεγάλων ποσοστών, στον ΣΥΡΙΖΑ το σκέφτηκαν και αποφάσισαν να μην αναλάβουν τις ευθύνες της κυβέρνησης. Καλύτερα "μαγαζί γωνία" και λέμε ότι θέλουμε και κάνουμε ότι θέλουμε. Ναί αλλά η ανοικτή πόρτα πρέπει να κλείσει και να κατεβάσει ο κ. Σαμαράς τις κουκούλες.

  29. Hans avatar
    Hans 05/01/2013 09:59:34

    Το ερώτημα είναι ένα. Θα βγάλει η ΝΔ καθαρό το ΠΑΣΟΚ και το Βενιζέλο που κρατούσε τη λίστα στο σπίτι του; Αν όχι, γιατί να μην κατεβεί ο κόσμος στους δρόμους;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Hans 05/01/2013 12:57:56

      Η μπάλα στην εξέδρα βλέπω. Υπάρχουν άλλα άρθρα περί αυτού. Για την ταμπακιέρα βουβαμάρα;

  30. λαλακης avatar
    λαλακης 05/01/2013 16:47:37

    O SYRIZA εχει ποσοστο 30-35% αυτη τη στιγμη δηλ ποσοστα που δεν
    του επιτρεπουν πανυγηρισμους .
    Απο την αλλη ο Ελληνας εχει πλεον εμπειρια.
    Εβγαλε το γαπ θριαμβευτη το 2009 για να φυγει κλοτσιδον το 2011.
    Αν ο Συριζα οργανωσει συλλαλητηριο θα χει γυρω στα τρεις χιλιαδες
    ατομα και κατι ψιλα.

    Και οπως ειπα ΔΕΝ θελει να κυβερνησει τωρα γιατι θα πρεπει να απολυσει
    απ το δημοσιο , να βγαλει στη συνταξη στα 67 και αλλες μεταρρυθμισεις
    αλλιως δραχμη ( που πιθανο να ημασταν καλυτερα)

    Το οτι η τρικομματικη δεν τραβαει και οδευει στην καταρρευση ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
    Κατ εμε ο Σαμαρας πρεπει υστερα απο διαγγελμα να παραιτηθει αφου
    εξηγησει στο λαο πως παραμονη στο ευρω χωρις αλλαγες δεν υπαρχει
    αλλιως δραχμη.

  31. stamoschios avatar
    stamoschios 05/01/2013 20:26:36

    Αν τους βαστάει ας κατέβουν στους δρόμους. Τους αναμένουμε με προσμονή μεγάλη. Λαγός την πτέρην έσειε κακόν της κεφαλής του.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ stamoschios 05/01/2013 23:39:17

      Δεν μαζεύεστε όοολοι μαζί εσείς οι πολεμοχαρείς, να ναυλώσουμε charters (για οπουδήποτε μας πείτε) και nα σας στείλουμε κάπου πολύ μακριά να λύσετε τις αβυσσαλέες διαφορές σας; Γιατί εμείς οι εκτός χαρακωμάτων σας που είμαστε και η πλειοψηφία, νοιαζόμαστε να βρούμε τρόπο το συντομότερο δυνατόν, να πάρουμε πίσω ξανά τη ζωή μας που τη ρημάξανε, κι όχι να βυθιστούμε πιό βαθιά στην κόλαση.
      Γι αυτό, μαζέψτε λίγο το υπερβάλλον σας ''πάθος'' όλοι εσείς οι ποικιλόχρωμοι και ρωμαλέοι ....πολεμιστές, γιατί η σαρκοβόρα διάθεση, άλλων συμφέροντα εξυπηρετεί, όσο κι αν ο τυφλός φανατισμός, σας εμποδίζει να το δείτε.

  32. Uri avatar
    Uri 05/01/2013 21:14:46

    Απορία 1: Αφού οι αριστεροί και αναρχικοί διαδηλωτές είναι εκείνοι που έκαψαν την Αθήνα, γιατί ενώ κάθε φορά συλλαμβάνονταν τόσες εκατοντάδες διαδηλωτές, η Αθήνα συνεχιζόταν να καίγεται;
    Απορία 2: Αφού εγώ, ως αριστερός, θέλω να έχει η πορεία όσο δυνατόν περισσότερο κόσμο, γιατί να κάνω επεισόδια και να τρομοκρατήσω τον κοσμάκη που θέλει να διαδηλώσει ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ;
    Απορία 3: Τι σκατά πολιτικό ανέκδοτο είναι αυτό με τους "αναρχικούς του ΣΥΡΙΖΑ"; Αφού οι αναρχικοί δεν ψηφίζουν γαμώ το κέρατό μου!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Uri 05/01/2013 22:46:51

      Μά δέν λέγονται ''ἀναρχικοί'' τοῦ ΣΥΡΙΖΑ,ἀλλά ''ἀναρχοαριστεροί'' τοῦ ΣΥΡΙΖΑ..

    • stamoschios avatar
      stamoschios @ Uri 05/01/2013 23:55:29

      Μη μιλάς άσχημα καλή μου κοπέλα Uri. Και πλήρωσαν τόσα χρήματα οι γονείς σου για να σε μάθουν γαλλικά και πιάνο.

    • factorx avatar
      factorx @ Uri 06/01/2013 00:09:52

      1. Στα αχτιφ, μαθήματα για την "προβοκάτσια" δεν σας έχουν κάνει;

      2. Τέτοια ηλιθια ερωτηματάκια απευθύνονται σε κανένα γεράκο ψηφοφόρο μπας και ψηφίσει Τσίπρα;

      Για την απορία 1: διαδηλωτες συλλαμβάνονται οχι προβοκάτορες

      Για την απορία 2: γιατί θεωρείς δεδομένο οτι ο "κοσμάκης" θελει να διαδηλώσει στο πλευρό σου; Μηπως χρειαζονται γι αυτό οι κουκουλοφοροι. Για να λέτε μετά δεν άφησαν τον κόσμο να κατέβει....

      Για την απορία 3 απάντησε μόνος σου. εμεις δεν χρησιμοποιούμε αυτόν τον όρο. Μας αρέσει καλύτερα το "επαναστάτες με την τσεπη του μπαμπά"

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uri 06/01/2013 17:51:33

      Απάντηση στο 3: Και ο πολιτικός σχηματισμός με το όνομα ΑΝΤΑΡΣΥΑ ποιους εκπροσωπεί;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Uri 07/01/2013 08:07:18

      Ααααα....καλώς ήρθες στον πλανήτη γη. Τι; Δεν ψηφίζουν οι ελληνόφωνοι αναρχικοί; Αφού είναι δήθεν κι αυτοί, όπως όλα τα πράγματα σε αυτό τον ευλογημένο τόπο.

  33. cp avatar
    cp 05/01/2013 23:07:57

    Παντως αυτοί που κάνουν φασαρίες πρεζωμένα άτομα είναι ως χουλιγκάνοι. Μπορεί και να συνδέονται. Το θέμα δεν είναι ο ΣΥΡΙΖΑ με τους αναρχικούς ,το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εναλλακτική πρόταση. Συμφωνώ με τον Λαλάκη. Δυο φιλοευρωπακά κόμματα που πιστεύουν στα Σοβιέτ της ΕΕ ,στο ευρώ κτλ και απλά δουλεύουν τον κόσμο και οι μεν και οι δε για να μαζέψουν κοινό.

  34. ΚΜ avatar
    ΚΜ 06/01/2013 00:38:51

    Τί ακριβώς προσάπτεις στον παραπάνω σχολιαστή; Μήπως λάθος ερμηνεία των προθέσεων του συριζαριού; Ή μήπως διαφωνείς με τον τρόπο που θα αντιδρούσε στην περίπτωση που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο;

  35. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 06/01/2013 08:36:20

    ...Nαι. Σίγουρα. Στη ζωή ανεκτίμητα αγαθά είναι η υγεία, η αγάπη, η ειρήνη, η ελευθερία σκέψης και έκφρασης, η ανεξαρτησία επιλογών και κινήσεων....
    Σπουδαία δε και πολύτιμα χαρακτηριστικά στη συμπεριφορά κάθε ανθρώπου, είναι η επίδειξη σοβαρότητας, ψυχραιμίας, σεβασμού, ενσυναίσθησης, διαλλακτικότητας, ψυχικής και πνευματικής ανωτερότητας, όπως επίσης και η θαυμαστή ικανότητα αυτοσυγκράτησης, παθών [όχι όλων :-)] και επιθετικών ενστίκτων.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ BLACKQUEEN 06/01/2013 16:06:03

      Άμα πάνε να σε φαν και αμυνθείς, σημαίνει ότι διακατέχεσαι από «βίαια ένστινκτά» ε; Καλό... Από δε ανωτερότητα, σκίζεις...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΜ 06/01/2013 17:30:26

        ...Όχι βέβαια !!! Άμα πάνε να σε ....φάνε και είσαι σε ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ, φυσικά και θα απαντήσεις καταλλήλως. Αυτό όμως, είναι τελείως διαφορετικό από το να ...εύχεσαι να προκληθείς ώστε να τους φας εσύ με....βολική δικαιολογία. Καταλαβαινόμαστε νομίζω καλέ μου ΚΜ. Ας μη λέμε περιττές κουβέντες και κουράζουμε...:-)

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 06/01/2013 17:46:14

        Πουθενά δεν ευχήθηκε κάτι τέτοιο ο χριστιανός.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΜ 06/01/2013 18:23:08

        @ ΚΜ : Διαβάστε λίγο πιό προσεκτικά καλέ μου ΚΜ, εισπράξτε το μήνυμα :-) και μην προσποιείστε την ...νήσσαν !!!! '' Ας ερθουν λοιπον να δουμε ποιανου το ροπαλο θα σπασει πρωτο !'' :-)

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΚΜ 06/01/2013 20:06:54

        Απ΄ τα μαλλιά σου πιάνεσαι καημένη... Άλλο η χρήση ευκτικής άλλο η διατύπωση ευχής. Αυτό που είπε ο άνθρωπος (και με εκφράζει κι εμένα απόλυτα) είναι ότι άν το συριζαρίο (το οποίο αταλάντευτα προασπίζεσαι) επιδιώξει σύγκρουση, θα φάει νίλα γερή - και θα τους φταίει μόνο το ξερό τους το κεφάλι. Ξεκάθαρα πράγματα. Γι'αυτό, ας προσέχουν τί εύχονται οι τσεγκεβάρες του γλυκού νερού.

      • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
        Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΚΜ 06/01/2013 23:44:36

        @ΚΜ Κακομοίρη, εσύ θα είσαι ο πρώτος που θα ψάξεις τρύπα να κρυφτείς. Φαίνεσαι για θρασύδειλος ασβός. Πολλά μας τα είπες.

  36. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 06/01/2013 08:59:01

    Στην υποθετική περίπτωση που ο OΠOIOΣΔHΠOTE επιχειρήσει να επιβάλλει τη βία του σε μία κοινωνία που επιθυμεί την ΕΙΡΗΝΗ και που ως μόνο της εχθρό αναγνωρίζει τη μιζεροποίηση που επιβάλλουν τα μνημόνια και οι τοκογλυφικές εξαρτήσεις στη ζωή του, πιστεύω οτι οι εντεταλμένοι φορείς και οι αρμόδιες να επιβάλλουν το νόμο δυνάμεις ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, πρέπει να έχουν το λόγο. Οι...αυτοχριζόμενοι παντοδύναμοι σταυροφόροι, οι θαυμαστές του μπάτμαν, του σπάϊντερμαν και του αθάνατου χαϊλάντερ, καλά θα κάνουν να κρατήσουνε τις ...μαγικές εκ κληρονομικού χαρίσματος πολεμικές τους ικανότητες, για τα όνειρα και τις κρυφές φαντασιώσεις τους. Υπάρχει οργανωμένο κράτος, νόμοι και κανόνες.
    Την άγρια ζούγκλα του ας την απολαύσει ο κάθε ....σαλεμένος, prive.....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ BLACKQUEEN 06/01/2013 16:11:15

      Η κοινωνία η δικιά μας (δεν ξέρω τί ισχύει στην κοσμάρα σου) δεν έχει ως μόνους εχθρούς αυτούς που κατονομάζεις. Έχει κι άλλους και μάλιστα πολύ χειρότερους (εσωτερικούς τε και εξωτερικούς). Άρα η «ανάλυσή» σου είναι για τα σκουπίδια.

      ΥΓ: Κλασσικά δεν απάντησες το πρώτο σκέλος, αναφορικά με το άν ο φίλος σχολιαστής παρερμηνεύει ή όχι τις πραγματικές προθέσεις του προσφιλούς σου συριζαριού, το οποίο δουλικά διακονείς.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΜ 06/01/2013 18:32:50

        ...Σας έχω απαντήσει, αλλά όπως συνηθίζετε, προσποιείστε οτι δεν καταλαβαίνετε. Υποκρίνεστε δε τόσο πειστικά τον...αφελή :-), που αρχίζω να σκέπτομαι πλέον πολύ σοβαρά, οτι ίσως ...υπερτιμώ τη δυνατότητα αντίληψής σας !!! Στα λοιπά φαιδρά περί δουλικότητας :-) δεν θα απαντήσω γιατί απλά, απαξιώ να κατέβω στο επίπεδο που με καλείτε να σας ακολουθήσω. [Όχι οτι δεν μπορώ, αλλά αυτή τη στιγμή ειδικά, βαριέμαι :-)].
        Κυλιστείτε στη λάσπη μόνος.

        • BLACKQUEEN avatar
          BLACKQUEEN @ BLACKQUEEN 06/01/2013 22:30:40

          Απλά σας πήρανε χαμπάρι καημενούλη ΚΜ και σας κράζουν. Εγώ δεν έχω ανάγκη να τρολάρω. Αυτό που θέλω να πω το λέω μόνη μου. Αυτοί που λέτε ήταν τρολάκια, γι αυτό κι εξαφανίστηκαν.
          Είπαμε όμως. ΤΕΛΟΣ. Βρείτε κάτι άλλο να ασχοληθείτε :-). Άντε καληνύχτα....

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΜ 06/01/2013 19:15:02

        :-P :-P :-P :-P

        Σας έχω απαντήσει. Αν έχετε θέμα αντίληψης, λυπάμαι. Και τώρα ΤΕΛΟΣ, γιατί βαριέμαι :-).

        • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
          Πολεμικός Ανταποκριτής @ BLACKQUEEN 06/01/2013 23:40:54

          Μην του δίνεις σημασία. Προσπαθεί να σε κάνει να τον βρίσεις

      • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
        Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΚΜ 06/01/2013 21:17:08

        Ρε συ ΚΜ, από το πρωϊ σε παρακολουθώ, που όλο τρίβεσαι στο σκήπτρο της blackqueen (όπως τρίβονται επίμονα στη γκλιτσα του τσοπάνη όσοι ζητάνε εκδούλευση). Πάρτο απόφαση και παραιτείσου. Όσο άξεστος κι αν γίνεις προσπαθώντας να προκαλέσεις, Ιππότης δεν χρίζεσαι. Κι έτσι όπως σε διαβάζω, ούτε για πιόνι δεν κάνεις. Παράτα τα λοιπόν.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Πολεμικός Ανταποκριτής 06/01/2013 21:41:38

          Τρολλάρεις μέσω πολλαπλών νικνέημ. Το'χεις ξανακάνει και στην είπαν.

          • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
            Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΚΜ 06/01/2013 22:45:48

            Tα τρολ και τα κρολ, τα ξέρουν αυτοί που τα χρησιμοποιούν. Ποιός ξέρει με πόσα ψευδώνυμα γράφεις για να σκέφτεσαι έτσι. Εγώ σήμερα έγραψα πρώτη φορά κι ασχολήθηκα γιατί σε βλέπω να ζορίζεσαι τρέχοντας πίσω απ΄την ουρά της blackqueen προσπαθώντας να τραβήξεις την προσοχή. Το παρακάνεις όμως. Απλά αυτό. Άντε μπράβο.

          • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
            Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΚΜ 06/01/2013 23:38:12

            Τώρα όμως σου τη λέω εγώ και μην αμύνεσαι επιτιθέμενος. Τρολ είσαι και φαίνεσαι.

          • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
            Πολεμικός Ανταποκριτής @ ΚΜ 06/01/2013 23:39:04

            Άϊντε ανάγωγε.

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/01/2013 16:23:27

    Συζήτηση totally out of order.
    Ο ένας μιλά για "Σοβιέτ της ΕΕ", ο άλλος για "εσωτερικούς εχθρούς της κοινωνίας"...
    Αρχίζω να αμφιβάλλω άν σχολιάζω σε διαδικτυακό χώρο φίλα προσκέιμενο προς την Ελληνική κεντροδεξιά ή σε διαδικτυακό ράντσο του Tea Party στην Αριζόνα.
    Και νομίζω ακόμη, τρομάρα μου, ότι είναι προνομιακός χώρος για να κάνω μετριοπαθή συντηρητικο-κεντρο-αριστερο-πράσινη ζύμωση, γμτ !!!
    Πάει η ζύμωση, χάλασε η μαγιά, ξύνισε η μπύρα...

  38. billi smart avatar
    billi smart 06/01/2013 16:40:09

    φαγωθηκατε με τον συρριζα....ο συρριζα δεν ειναι κομμα ουτε θα γινει ποτε...ο πραγματικος εχθρος της ΝΔ ειναι ολη η πολιτικαντικη νομεκλατουρα που ανεχεται ο σαμαρας μεσα στο κομμα του....

  39. ΝΠ avatar
    ΝΠ 06/01/2013 18:39:47

    Ο Σύριζα ταχύτατα εκφράζει πιο ρεαλιστικές θέσεις.Η πίεση πρέπει να ασκηθεί επ`αυτού.
    Παραμένει βέβαια και η πολεμική σε ακραίες θέσεις.
    Η υπεράσπιση των εμπλεκομένων στη λίστα -πλην ΠΑΠ-είναι μέγα πρόβλημα.
    Αν σκάσει ανάποδα για διάφορους λόγους
    (τυχαίο,άνωθεν παρεμβάσεις...κ.ά)
    θα βάλει φωτιά στα τόπια.
    Υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια και για τους άλλους....
    ΠΩς ΘΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΕΊ;
    Πώς θα κατευθυνθεί ενάντια στο ΣΎΡΙΖΑ; Πολύ δύσκολο.Εκτός και τάχιστα δημιουργηθεί και δεύτερη γραμμή....πρόσθετη..