Ο ΣΥΡΙΖΑ, η Κανέλλη και ο εκτσογλανισμός της πολιτικής ζωής
26/03/2014 07:50
Του Αριστερού Ψάλτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ, η Κανέλλη και ο εκτσογλανισμός της πολιτικής ζωής

Ας αφήσουν τις διαμαρτυρίες για την Κανέλλη οι «σύντροφοι» του ΣΥΡΙΖΑ κι ας κοιτάξουν τα του οίκου τους. Διότι έχουν συμβάλλει τα μέγιστα στο εκτσογλανισμό της ελληνικής πολιτικής ...

Πόλεμο στον αριστερό χώρο, και συγκεκριμένα μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ για τις δηλώσεις της Λιάνας Κανέλλη περί «τσογλανιού» που απηύθυνε στον Αλέξη Τσίπρα. Μαινόμενοι από την Κουμουνδούρου βγήκαν να μιλήσουν για… ήθος που δεν ταιριάζει στην Αριστερά, λες και το ήθος είναι προνόμιο μόνο του αριστερού χώρου. Τους πείραξε στον ΣΥΡΙΖΑ που η Κανέλλη είπε «τσόγλαν μπόι» τον αρχηγό τους. Ξιφούλκησε ο Κατρούγκαλος και μετά ο Παπαδημούλης και βγήκαν να πουν ότι είναι κρίμα που εμφανίζεται τέτοιο ήθος στο χώρο του ΚΚΕ.

Τόσα χρόνια δεν τους πείραξε ο εκτσογλανισμός της ελληνικής πολιτικής σκηνής, αλλά τσαντίστηκαν μόλις αναφέρθηκαν σε αυτούς

Προσωπικώς δεν με ενδιαφέρει αν η Κανέλλη έχει δίκιο. Ποιος είναι πιο τσογλάνι στο ΚΚΕ, στον ΣΥΡΙΖΑ ή σε όποιο άλλο κόμμα. Αυτά τα λύνει –θέλουμε να πιστεύουμε- η ίδια η ζωή. Αποβάλλει τους τυχάρπαστους, τα τσογλάνια και τους ψευτόμαγκες που «βρομίζουν» τη χώρα.

Αυτό που ενοχλεί σφόδρα είναι κατ’ αρχάς όλη αυτή η κουβέντα περί ήθους στην Αριστερά. Μόνο οι «σύντροφοι» έχουν το μονοπώλιο της ηθικής, της καλής συμπεριφοράς, της αποβολής κάθε άσχημης ενέργειας ή χαρακτηρισμού. Όταν γίνεται κάτι τέτοιο είναι «δεξιό» χαρακτηριστικό. Άσε μας κ. Κανέλλη, κ. Τσίπρα, κ. Παπαδημούλη και όλοι εσείς που το παίζετε θεματοφύλακες της ηθικής και του ήθους στην Ελλάδα. Σας έχουμε δει όλους εσάς τους δήθεν αριστερούς πώς έχετε αντιδράσει σε διάφορες φάσεις της πολιτικής ζωής του τόπου. Ήθος στην Αριστερά και πράσινα άλογα.

Και πάμε τώρα στο βασικό ζήτημα που προκύπτει. Τον εκτσογλανισμό μα βασικούς υπεύθυνους τους «ηθικούς» αριστερούς.

Εδώ και τρία χρόνια, κυρίως η Βουλή, (αλλά και έξω από αυτήν) έχει μετατραπεί σε χαμαιτυπείο με υπεύθυνους πολλές φορές βουλευτές και στελέχη της Αριστεράς, κυρίως του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας ενδιαφέρει αν για παράδειγμα οι Χρυσαυγίτες έχουν κάνει το κοινοβούλιο μπάχαλο ουκ ολίγες φορές. Αυτοί είναι μια κατηγορία από μόνοι τους και θα βρουν την απάντηση που τους αξίζει.

Ούτε πρέπει να ασχολούμαστε με τους «ψεκασμένους» σαν την Ραχήλ Μακρή που ουκ ολίγες φορές έχουν μιλήσει με απίστευτα τρόπο μέσα στη Βουλή. Τέτοια είναι η πολιτική παιδεία τους, τέτοια πράττουν.

Μήπως, όμως, να θυμηθούμε μια σειρά από τσογλάνικες συμπεριφορές με πρόσχημα το Μνημόνια και τα αντιλαϊκά μέτρα;

Θυμάστε άραγε τον Στάθη Παναγούλη να μιλάει για λιντσαρίσματα των στελεχών της κυβέρνησης όπως στη Λιβύη του Καντάφι;

Μήπως θυμούνται στην «ευαίσθητη» Κουμουνδούρου τον Βαγγέλη Διαμαντόπουλο να απειλεί με «γουναράδικα» και κανείς να μην τον καταδικάζει;

Είπε τίποτε ο ΣΥΡΙΖΑ όταν ο βουλευτής της Κώστας Μπάρκας είπε ότι ο κ. Σαμαράς μπορεί να έχει το τέλος του Γιανουκόβιτς;

Ξεχνούν πόσες φορές έχουν μιλήσει για «Χούντα», «πραξικόπημα», «κατάλυση του πολιτεύματος» και μύρια όσα άλλα … τσογλάνικα;

Ακόμη και ο ίδιος ο Τσίπρας δεν χαρακτήρισε ψευτόμαγκα τον Σαμαρά; Δεν έχει μιλήσει για διαπλεκόμενους που κυβερνούν; Δεν έχει αφήσει ανεξέλεγκτους βουλευτές του όπως η Ζωή Κωνσταντοπούλου, ο Κουρουμπλής να απαξιώνουν το κοινοβούλιο; Και αν δεν είναι «τσογλανιά» η προτροπή της βουλευτού Ι. Γαϊτάνη να νομιμοποιήσουμε όλους τους μετανάστες τότε τι είναι; Δεν είναι άκρατος τσογλανισμός όταν στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ χαρακτηρίζουν τους αστυνομικούς καθάρματα ή όταν υπερασπίζονται φονιάδες σαν τον Κουφοντίνα;

Που είναι το ήθος της Αριστεράς σε όλα αυτά τα σόου; Αλλά και κάτι επίσης σημαντικό; Πόσο ήθος κρύβουν άραγε οργανωμένες προσπάθειες προπηλακισμού πολιτικών; Με γιαούρτια, αυγά ή ακόμη και με χειροδικίες; Πόσο ήθος μπορεί να έχουν όσοι συγκεντρώνονται με προτροπή του ΣΥΡΙΖΑ και βρίζουν κάθε τι που δεν συνάδει στις δικές του πολιτικές πεποιθήσεις;

Ας τα αφήσουν, αυτά οι «σύντροφοι» κι ας κοιτάξουν τα του οίκου τους. Διότι έχουν συμβάλλει τα μέγιστα στο εκτσογλανισμό της ελληνικής πολιτικής η οποία έχει φυσικά και αντανάκλαση στην κοινωνία και τελικά οδηγεί σε εθνικό διχασμό.

Όχι επειδή βρέθηκε τώρα κάποια να πει ορισμένες αλήθειες για τον αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ να βγαίνουν και να ωρύονται σαν «μωρές παρθένες». Έχει και ο κ. Τσίπρας, έχουν και πολλά από τα στελέχη του ευθύνη για τη δημιουργία πολλών… τσόγλαν μπόις τα τελευταία χρόνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελλην π.- avatar
    ελλην π.- 26/03/2014 08:53:57

    .Δεν έχεις άδικο όσον αφορά την "ευπρέπεια" της Αριστεράς (ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ) που 'οντως δεν υστερεί και πολύ απο εκείνην των καταστροφέων της χώρας ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, όμως να μην παραβλέπουμε οτι αν δικαστούν και τα 4 κόμματα για τα πολιτικά τους εγκλήματα, τα Αριστερά θα αθωωθούν ή θα πάρουν αναστολή έστω, λόγω προτέρου εντίμου βίου αφού δεν κυβέρνησαν. Οσον αφορά την αθυροστομία των αμόρφωτων βουλευτών μας τύπου "Λιάνας", έχετε απόλυτο δίκαιο.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ελλην π.- 26/03/2014 10:06:21

      Αυτή η καραμελίτσα του δεν κυβέρνησαν πρέπει κάποια στιγμή να κοπεί. Αν δεν κυβέρνησαν και ήταν άχρηστα τόσα χρόνια, να επιστρέψουν μισθούς βουλευτών και επιδοτήσεις πρώτα από όλα. Δεύτερον, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει από καιρό χάσει την ταμπέλα αυτή με τον εισοδισμό κάθε μπιχλιάρη συνδικαλιστή και τσάτσου του συστήματος ΠΑΣΟΚ, μαζί με ένα 10-15% του πιο χυδαίου μπλοκ Δημοσίων Ακαταλλήλων. Να μην αρχίσουμε για την ελεγεία του Μηλιού το '80 στο ΠΑΣΟΚ ή τα κολλητηλίκια Δούρου με τον Άκη, μου αρκεί το επίδομα τέκνου (μια χαρά εξτρά χαρτζηλικάκι) που παίρνανε 400 μίσθαρνα της ΕΣΗΕΑ...

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ TopGunZ 27/03/2014 01:57:46

        +10000000 . Ποιοι δεν κυβερνησαν ? Ο Παναγουλης , ο Μητροπουλος και τοσοι αλλοι δεν ηταν στο ΠΑΣΟΚ? Αρα κυβερνησαν ... Οι συνδικαλιστες Φωτοπουλοι , Στρατουληδες, οι βουλευτες του ΣΥΡΙΖΑ που εισεπραξαν εφαπαξ 1 εκ δεν ηταν κρατος εν κρατει ? Αυτοι και αν κυβερνησαν. Αλλοι απο επιτροπες αγωνα μια ζωη και αιωνιοι φοιτητες, αλλοι απο συνδικαλισμο που μας κατεστρεψε δν ειχαν δυναμη? Ειχαν και αυτο φαινεται στο Ποθεν εσχες. Ας αφησουμε λοιπον τα παραμυθια.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Ρεαλιστης 27/03/2014 07:44:30

          Όλα αυτά, αγαπητέ Ρεαλίστη, είναι ο πασοκισμός. Δηλητήριασε την Κοινωνία μας, όλους μας, τη ΝΔ. Δεν θα μπολιάσει και τον ΣΥΡΙΖΑ; Ας βγάλουμε όλοι μας από μέσα μας αυτό το καρκίνωμα.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ ελλην π.- 27/03/2014 02:11:23

      ΝΔ ΠΑΣΟΚ καταστροφεις... Ποσοι ειναι αυτοι ? 2000 ατομα τα τελευταια 30 ετη? Ποσα εκατ. συνταξιοδοτηθηκαν απο τα 45 και τα 50 στο δημοσιο και στις ΔΕΚΟ. Ποσοι και ποσα εκ, εισεπραξαν απο εφαπαξ? Ποσες επιδοτησεις δοθηκαν σε μη δικαιουχους? Ποσοι καθηγητες εκαναν περιουσια με αφορολογητα ιδαιτερα? Αφου οι πολιτες δεν εχουν ευθυνη γιατι εκαναν ουρες για να διοριστουν? Γιατι ξοδευαν διπλασια απο αυτα που εισεπρατταν? Γιατι αγοραζαν για επιδειξη τα πιο ακριβα αυτοκινητα και διαμερισματα η εξοχικα σε κοσμικα νησια? Μηπως δεν ειμαστε ο εξυπνοτερος λαος που θελουμε να λεμε οτι ειμαστε? Μηπως δεν φταινε οι ξενοι? Πρωτα οι Αγγλοι, μετα οι Αμερικανοι, τωρα οι Γερμανοι κλπ? . Με αυτα που αναφερω δεν αθωωνω τους πολιτικους . Το αντιθετο μαλιστα. Αλλα ας κοιταξουμε στον καθρεπτη και ας αναγνωρισουμε τα λαθη μας....

  2. KT avatar
    KT 26/03/2014 10:37:01

    Η αριστερά της "σήμερον ως αύριον και ως χθες" έχει συμβάλει τα μάλα στην απαξίωση της πολιτικής στη χώρα, στην πόλωση και τον παραλογισμό, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, και το επιχείρημα ότι δεν έχει κυβερνήσει είναι αστήρικτο, διότι και έχει ασκήσει κυβερνητικό (σε υπουργεία, στην τοπική αυτοδιοίκηση, στα συνδικάτα), και διοικητικό έργο (στο δημόσιο, π.χ. πανεπιστήμια, φορείς κλπ) και κυρίως έχει συγκυβερνήσει σκιωδώς τα τελευταία τριάντα χρόνια στη χώρα. Όταν η μείζων αντιπολίτευση καλεί επανειλημμένα σε διαφοροποίηση κυβερνητικούς βουλευτές, αυτό σύμφωνα με την αριστερά και τα ΜΜΕ της δεν λέγεται "αποστασία", αλλά δημοκρατική προτροπή (σε κοινοβουλευτική εκτροπή), κι όταν δηλώνει ότι "στους δρόμους" θα καταργήσει νόμους έστω άδικους, αυτό πώς λέγεται; Στον εκμαυλισμό του δημόσιου βίου και της πολιτικής αυτή η αριστερά έχει σημαντικές ευθύνες, μαζί με τα λογής-λογής ΜΜΕ, στην απαξίωση της πολιτικής, και το χειρότερο, τις αποποιείται με την υποκρισία του φαρισαίου. Αν το ΠΑΣΟΚ δεν είχε την ανοχή, αλλά και τη στήριξη της αριστεράς, όπως επί διακυβέρνησης Σημίτη με το σύνολο των προοδευτικών και κρατικοδίαιτων διανοουμένων να τον υποστηρίζει και να τον υπηρετεί, δεν θα είχε κυβερνήσει τόσα χρόνια τον τόπο (κι αν βέβαια η δεξιά δεν κοιμόταν με τα τσαρούχια!). Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η καραμέλλα περί "αθώας περιστεράς-αριστεράς" και ας αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους.

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ KT 26/03/2014 11:24:00

      Αυτή τη στιγμή το ΠΑΣΟΚ συγκυβερνά με τη ΝΔ, η οποία, σε αντάλλαγμα, "ξεπλένει" μεθοδικά κάθε προγενέστερο ατόπημά του. Ενδεικτικά αναφέρω την κατάλυση της μυστικότητας της ψηφοφορίας (με στόχο τη μη παραπομπή του κ. ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ) με τις ξεχωριστές κάλπες, στις οποίες προκλητικά είχε κατευθυνθεί για να ψηφίσει ο πρωθυπουργός....

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ 26/03/2014 10:50:33

    www.newsbomb.gr/politikh/story/369576/salos-meta-tin-anafora-skoyrleti-stoys-nekroys-goneis-toy-samara ΙΔΟΥ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΤΣΟΓΛΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ

  4. ΜΒ avatar
    ΜΒ 26/03/2014 11:18:15

    Ενώ το ήθος της πολιτικής και δημόσιας ζωής προάγεται τα μέγιστα από τον κ. Γεωργιάδη (η κορωνίδα της ευπρέπειας), τον κ. Χρυσοχοϊδη και ένα σωρό άλλα στελέχη της δικομματικής κυβέρνησης, που αποκαλούν φασίστα και χρυσαυγίτη κάθε Έλληνα πολίτη που αντιδρά!!! Επί 2 και πλέον ημέρες δεχόμαστε συστηματική πλύση εγκεφάλου από τα στρατευμένα στη φασιστική προπαγάνδα μμε και λυπάμαι που η κα Κανέλλη, η οποία κατά τα άλλα κατακεραυνώνει τις αντιλαϊκές μεθοδεύσεις, έγινε αναλώσιμο πιόνι στη σκακιέρα των μεγαλοεργολάβων. Θέλω να πιστεύω ότι το έχει συνειδητοποιήσει πλέον.....

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ ΜΒ 27/03/2014 02:19:13

      Σας πειραξε ο κος Γεωργιαδης? Ο πολιτισμενος κος Σταθης μιλησε ευγενικα στον Ενικο? Η κα Τσαπανιδου ηταν ευγενικη? Ειχαν ηθος? σας πειραξε που ο Γεωργιαδης μιλησε με στοιχεια για το παρτυ στην υγεια? Για τους αξονικους που χαλανε (με το αζημιωτο) εκ των εσω στα δημοσια νοσοκομεια? Σας πειραξε που μιλησε με στοιχεια για τις αυτοκτονιες που η αριστερα σας αναφερει οτι ειναι 10000? Σας πειραζει φαινεται η αληθεια

      • ΜΒ avatar
        ΜΒ @ Ρεαλιστης 27/03/2014 11:07:50

        Ο βίος και η πολιτεία του συγκεκριμένου κρίνονται καθημερινά από τις δηλώσεις και τις πράξεις του.

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ ΜΒ 27/03/2014 12:04:59

          Επειδη δουλευει απο μικρος? Επειδη λεει αληθειες μας αρεσουν δεν μας αρεσουν? Επειδη δεν προερχεται απο τζακια? Επειδη του εχουν καψει την επιχειρηση του απειρες φορες? Θυμηθητε τις δηλωσεις των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ και αντικειμενικα πειτε μας ποιοι ειναι πιο προκλητικοι?

          • gikon avatar
            gikon @ Ρεαλιστης 27/03/2014 12:19:11

            Επειδή, μόλις λίγο καιρό πριν, καθύβριζε αυτόν που τώρα προσκυνάει, επειδή καταχειροκροτούσε, μέχρι να σπάσει το έδρανό του, τον τότε αρχηγό του, όταν αυτός πέταγε καμιά απ' τις κρυάδες του στη Βουλή για τον τώρα Αρχηγό του, επειδή..., επειδή..., επειδή αυτή η πολιτική αισθητική είναι για χαχόλους.

          • GLOG avatar
            GLOG @ gikon 27/03/2014 22:39:48

            και επειδή είναι αποδεδειγμένα εθνικιστής, αυτό δεν σας φτάνει;; απλά τώρα το παίζει σοβαρός και ρεαλιστής...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ gikon 28/03/2014 03:04:14

            Καθυβριζε οχι με εκφρασεις τυπου Παναγουλη, η απειλες τυπου Ουκρανιας η περι Γουναραδικων η περι λυντσαρισματος. Το οτι του εχουν καψει την επιχειρηση του τοσες φορες, το οτι ολα τα διαπλεκομενα media ειναι εναντιον του, το οτι ο πολυς κος Σταθης του μιλησε με πεζοδρομιακο υφος, το οτι του επιτεθηκε ο περιθωριακος των Εξαρχειων , το οτι το παρτυ των επιορκων στην υγεια περιοριστηκε αν δεν σταματησε δικαιωνουν εν μερει το υφος του. Μαλλον τετοιους λαικους με εμπειρια στον ΙΤ χρειαζομαστε παρα παπαρολογους προοδευτικους (κατ ονομα) που δεν δουλεψαν ποτε τους

          • gikon avatar
            gikon @ Ρεαλιστης 28/03/2014 08:07:41

            Και συμπρωταγωνιστής, μαζί με τον ΧουΘου, στο twitter. Αυτό, πού το πας;

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ gikon 29/03/2014 00:19:28

            ΧΟΥΘΟΥ? Βοηθηστε με

  5. Aegean times avatar
    Aegean times 26/03/2014 16:50:35

    Ενδεχομένως ο τσίπρας να είναι τσογλάνι, όμως θα πρέπει κάποια στιγμή να συμφωνήσουμε ότι δεν είναι δυνατόν να πρόλαβε να εκτσογλανίσει το πολιτικό σύστημα που κυβέρνησε την χώρα και την έριξε στα βράχια, ούτε υπεύθυνος είναι για την siemens, ούτε για το χρηματιστήριο, τα βατοπέδια, τα εξοπλιστικά, το ΤΤ και τόσα άλλα μην τα αναφέρουμε πιά .. το πολιτικό σύστημα ήταν εκτσογλανισμένο ήδη από την εποχή με το σκάνδαλο του καλαμποκιού (και μόνο ότι ο νόμος περί μη ευθύνης υπουργών ισχύει ακόμη αρκεί ) και αντεθνικό συνάμα μιάς και έχει εκθέσει την υπόληψη της χώρας διεθνώς, τώρα πληρώνεται με το ίδιο νόμισμα από την κοινωνία, αν και καμώνεται ότι δεν καταλαβαίνει ........ Ποιός έχει πειστεί ότι μόνο ο ΄Ακης και ο Κάντας και μερικοί άλλοι τα αρπάξανε μόνο? Ποιός σήμερα πείθεται ότι δεν επιχειρείται ένα ακόμη " δωράκι " στην Λάμδα Development ?

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 27/03/2014 07:41:27

    Ο εκτσογλανισμός της πολιτική ζωής επήλθε από την χυδαιότητα που κυβέρνησε την Ελλάδα τα τελευταία 33 χρόνια. Ας χάσουμε την εντιμότητα της αλήθειας και της κρίσης μας.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Μανιάτης 27/03/2014 07:46:59

      Διόρθωση: Ας μη χάσουμε...

    • GLOG avatar