#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2011 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λαός μίλησε - εκατοντάδες χιλιάδες στο κέντρο της Αθήνας

[caption id="attachment_128294" align="alignnone" width="600" caption="φωτό Antinews"][/caption]

Η μεγαλύτερη συγκέντρωση διαμαρτυρίας των τελευταίων ετών πραγματοποιήθηκε στο κέντρο της Αθήνας, με τη συμμετοχή δεκάδων χιλιάδων πολιτών - η ΓΣΕΕ κάνει λόγο για 400.000 - 500.000 κόσμο!!!

Η πλατεία Συντάγματος και οι γύρω δρόμοι ήταν γεμάτοι κόσμο από νωρίς το μεσημέρι, ενώ η προσέλευση των διαδηλωτών συνεχιζόταν.



Η πορεία κάλυπτε όλους τους δρόμους από το Πεδίον του Άρεως έως το Σύνταγμα.

Το κέντρο της Αθήνας έκλεισε , ενώ πλημμυρισμένοι από διαδηλωτές ήταν οι δρόμοι γύρω από την πλατεία Συντάγματος. Σταδίου και Πανεπιστημίου γεμάτες μέχρι την Ομόνοια.


φωτό Antinews
Οι διαδηλωτές παρέμειναν μέχρι αργά το απόγευμα στην πλατεία Συντάγματος, ενώ η αστυνομία επιτίθετο συνεχώς στο συγκεντρωμένο πλήθος, το οποίο όμως οπισθοχωρούσε για λίγο και επανερχόταν. Εκτεταμένη ήταν και σε αυτή την κινητοποίηση η χρήση δακρυγόνων και κρότου-λάμψης από τους αστυνομικούς, με τους διαδηλωτές να βάζουν φωτιές σε σωρούς σκουπιδιών που βρίσκονταν στους κεντρικούς δρόμους, προκειμένου να αντέξουν στα χημικά.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή στις πορείες και σε πολλές μεγάλες πόλεις της χώρας, με συνθήματα κατά της κυβέρνησης και της τρόικας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 19/10/2011 12:19:16

    "Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή"!
    ΖΗΤΩ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!
    ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!

  2. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 19/10/2011 12:50:25

    Να δούμε, θα ρίξει ο Γιωργάκης στην μάχη τους ευρομισθοφόρους του της Eurogendfor;;; Ξυρισμένα κεφάλια Ολλανδών και Γερμάνων θα προστατεύουν την Βουλή!

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ Αντρίκος 19/10/2011 21:49:34

      Φίλοι μου,

      Τα ΜΜΕ φρόντισαν να μας ενημερώσουν σήμερα το απόγευμα για όσα έγιναν την πρώτη μέρα της γενικής απεργίας στην Αθήνα και στην υπόλοιπη Ελλάδα.
      Συνταρακτικά πράγματα όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους ξένους που αναμετάδοσαν όσα ζήσαμε από κοντά ή από μακριά.

      Μία έντονη κατάσταση που φέρνει σε όλους τους ‘Ελληνες περισσότερα μηνύματα. Το γνωστό «ως εδώ και μη παρέκει» μέχρι και το «ο Θεός να βάλει το χέρι του» για την συνέχεια.

      Ένα από τα μηνύματα αυτά δέν απευθύνεται στους ‘Ελληνες αλλά στον Πρωθυπουργό της Ελλάδος, μετανάστη, γόνο αδιευκρίνιστης προελεύσεως, άνθρωπο χαμηλής αντιλήψεως και πεπεισμένο ανθέλληνα και από την μέχρι στιγμής συμπεριφορά του τόσο υποβαθμισμένο ον, που δεν αντιλαμβάνεται ότι, για αυτόν άρχισε η αντίστροφη μέτρηση και για εμάς ο αγώνας για να περισώσουμε την χώρα μας.

      ‘Ενας άλλος, μετά από τα σημερινά γεγονότα, που σημαδεύουν την αρχή του εμφυλίου πολέμου ΓΑΠ vs Ελληνων, θα τα είχε μαζέψει και με το καλό ή με το άγριο θα είχε φύγει. Αυτός επιμένει ακόμα για να δεί το τέλος της καταστροφής. Της καταστροφής που πλησιάζει και που, όπως φαίνεται, θα δώσει την λύση του δράματος.

      Είναι τέλος αξιον απορίας πώς υπάρχουν ακόμα συμπαραστάτες του και βαδίζουν μαζί του στον γκρεμό.

      Καλό μας κουράγιο φίλοι μου

      ΠΕΛΙΑΣ

  3. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 19/10/2011 12:53:49

    ΛΑΕ ΔΕΙΞΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ!

  4. armagedon avatar
    armagedon 19/10/2011 13:01:15

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 200000 ΤΩΡΑ

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ armagedon 19/10/2011 15:18:13

      Το κανάλι του Αλέξης είπε για 70.000......

  5. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 19/10/2011 13:04:40

    Αχ ρε παιδιά, κάτι τέτοιες στιγμές νιώθω σαν άχρηστος εδώ στο νησί που κατέφυγα και δεν έχουμε ούτε πλοίο λόγω της απεργίας. Νοητά και ψυχικά όλη η Ελλάδα που αντιστέκεται είναι μαζί με αυτούς που είναι στη πλατεία. Πιστέψτε με, ακόμα και αστυνομικός μου έλεγε ότι νιώθει μαζί τους.
    Βλέπω την λαοθάλασσα αυτή τη στιγμή από την τηλεόραση και νιώθω τη δύναμη του κόσμου που όταν είναι ενωμένος δεν το κλονίζουν ούτε τα ΜΑΤ ούτε τα πουλημένα ΜΜΕ. Αδέλφια, κρατάτε !!!

  6. The insider avatar
    The insider 19/10/2011 13:05:04

    Εδω και καιρο εμαθα απο απολυτα εγκυρη πηγη οτι ο γιος του GAP (αυτος που πηγε ειδικες δυναμεις) εχει βγαλει διπλωμα πιλοτου ελικοπτερου. Δεν του εδωσα σημασια τοτε που το ακουσα, αλλα, λετε ο GAP να φοβαται τοσο πολυ και να μην εχει εμπιστοσυνη στους πιλοτους της Π.Α. οτι οταν ερθει η ωρα θα ερθουν να τον μαζεψουν, και εστειλε τον γιο του να μαθει να πιλοταρει για παν ενδεχομενο..?

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ The insider 19/10/2011 13:34:37

      βρε τι αλλο θα ακουσουμε. το ειπαν μηπως και στα παρατραγουδα; ηρεμα φιλε και ψιχραιμα

  7. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 19/10/2011 13:05:24

    Λίγο ακόμα, να σηκωθούμε, λίγο ψηλότερα!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Απλή σκέψη 19/10/2011 15:45:12

      Γ. Σεφέρης διαχρονικός

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 19/10/2011 13:10:54

    Το παλιό, κλασσικό σύνθημα, είναι περισσότερο επίκαιρο από ποτέ! ΑΕΡΑ - ΑΕΡΑ, ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΧΟΛΕΡΑ!

  9. Theo avatar
    Theo 19/10/2011 13:11:01

    ολοι μαζι λαοθαλασσα, να τους πνιξει η οργη του κοσμου!!!

  10. Απογοητευμένος avatar
    Απογοητευμένος 19/10/2011 13:14:08

    Δεν ξυπνάνε οι μυαλοφυγόδικοι που μας κυβερνάνε, όσοι κι αν κατέβουν στο Σύνταγμα, διότι δεν λογοδοτούν σε αυτό το λαό αλλά σε ΑΛΛΟΥΣ... Καταλάβετέ το! Θα ξυπνήσουν μόνο αν έχουμε νεκρούς: αν φτάσουμε όμως σε αυτό το σημείο, ζήτω που καήκαμε...

  11. Tem avatar
    Tem 19/10/2011 13:16:50

    Πάμε όλοι. Επιβεβαιώνεται η πληροφορία ότι η Κατσέλη αποφάσισε να καταψηφίσει το αισχρό πολυνομοσχέδιο ?

    • κωστής avatar
      κωστής @ Tem 19/10/2011 13:32:08

      σιγά μην σκίσουν τα καλτσόν τους τα ΠΑΣΟΚια

    • Απαισιόδοξος avatar
      Απαισιόδοξος @ Tem 19/10/2011 14:55:20

      Ο Βενιζέλος επαναδιατύπωσε το άρθρο 37 πριν λίγο. Αυτό ήταν. "Το ΠαΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό". Μην ξεγελιέστε! Όλοι σαν κοτούλες θα ψηφίσουν αύριο...

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 19/10/2011 13:17:11

    To τέρας που ψυχοραγεί, έστειλε τα μαυροντυμένα καλά παιδιά με τα κράνη,
    παιδιά προσέξτε τους, είναι το τελευταίο κακό που θα προσπαθήσουν να κάνουν!

    • factorx avatar
      factorx @ Απλή σκέψη 19/10/2011 13:31:11

      Τους έστειλαν καροτσάκι οι διαδηλωτές

  13. Τem avatar
    Τem 19/10/2011 13:24:50

    Φύγε τώρα πολιτικό πτώμα Τζέφρυ. Σε τελειώνει ο λαός σήμερα.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Τem 19/10/2011 15:55:33

      Να φύγει και να πάει στην πατρίδα του.

  14. κωστής avatar
    κωστής 19/10/2011 13:31:30

    θα 'χουμε πάλι τους μεταμφιεσμένους, σε κουκουλοφόρους, αστυνομικούς.

  15. factorx avatar
    factorx 19/10/2011 13:32:40

    Σταδίου και Πανεπιστημίου γεμάτες μέχρι την Ομόνοια

  16. ataktos avatar
    ataktos 19/10/2011 13:49:39

    κόττες είμαστε. Χορτάτοι. Και αυτοί που πεινάνε ή περιμένουν ότι θα περάσει, ή περιμένουν ελεημοσύνη...

  17. Bohemian avatar
    Bohemian 19/10/2011 13:52:14

    Η ενημέρωση από Θεσσαλονίκη μιλάει για πάνω από 40 χιλιάδες κόσμο!

  18. Παύλος Δαπέρης avatar
    Παύλος Δαπέρης 19/10/2011 14:01:26

    ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΗΣ . ΣΗΜΕΡΑ Η ΑΥΡΙΟ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ.

  19. factorx avatar
    factorx 19/10/2011 14:05:33

    Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν μπροστά από τα ΠΑΜΕ που είναι στο Σύνταγμα και στη Β. Σοφίας μέχρι την πρεσβεία της Αιγύπτου, μπήκαν αναρχικοί που ήρθαν από τον πεζόδρομο της Ζαλοκώστα

    • μητσοs avatar
      μητσοs @ factorx 19/10/2011 16:40:56

      δεν τα λεs καλα.τα επεισοδια ξεκινησαν οταν ΕΦΥΓΑΝ συντεταγμενα και οργανωμενα τα μπλοκ του ΠΑΜΕ με ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ την περιφροτρηση.

  20. Lampros avatar
    Lampros 19/10/2011 14:36:09

    O ΓΑΠ φωτογράφιζε. Εψαχνε εξοδους διαφυγής.

  21. VKAL6031 avatar
    VKAL6031 19/10/2011 14:39:30

    Προσγειώνεται ελικόπτερο μπροστά στον Αγνωστο? Χωράει απ'ότι βλέπω....

  22. Ανώνυμος Έλληνας avatar
    Ανώνυμος Έλληνας 19/10/2011 14:43:21

    http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=318935
    Ανεξάρτητα των πολιτικών μασ πεποιθήσεων Πάνω απ' ΟΛΑ Είμαστε Έλληνες
    Ειναι η Ωρα να πάρουμε την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ στα Χερια μας ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ τωρα!

  23. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 19/10/2011 14:51:18

    Για να δουμε αυτή η λαοθάλασσα, αυτός ο περήφανος και κυρίαρχος λαός, τι θα ψηφίσει στις επερχόμενες εκλογές! Εκεί σε θέλω μάγκα, και όχι στις απεργιακές παρελάσεις!!!!!

  24. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 19/10/2011 14:55:08

    Αυτή τη στιγμή τα δακρυγόνα στο Σύνταγμα πέφτουν βροχή.
    Ούτε πόλεμος

  25. Κ avatar
    Κ 19/10/2011 15:00:45

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΥΓΕΤΕ. ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ.

  26. avanti avatar
    avanti 19/10/2011 15:09:18

    Ελα giorgos πες την μαγική λέξη, προκήρυξε εκλογές, ναι μπορείς, και θέλεις μάλιστα, θέλεις πολύ, τώρα είναι η καλή ώρα, 20 Νοεμβρίου εκλογές ή και 27 δεν πειράζει, πως μπορείς γιώργο να σε φωνάζουνε δοσίλογο, προδότη....

  27. Tem avatar
    Tem 19/10/2011 15:13:46

    Φύγε προδότη της Πατρίδας

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2011 15:17:07

    Μόνο 100.000 κόσμο "βλέπει" στην Αθήνα το κανάλι των ναζί (Deutsche Welle), την ώρα που και η αστυνομία (!) μιλάει για τουλάχιστον μισό εκατομμύριο!

    Όλοι στο δρόμο να σπάσουμε τον τρόμο!

    • alekos avatar
      alekos @ Αυριανιστής 19/10/2011 15:33:47

      Και μετά ξύπνησες!!!!!

      • Φευγατος avatar
        Φευγατος @ alekos 19/10/2011 18:07:14

        Μαλλον εσυ ποτε ομμως!!!!!!! καλο το βολεμα ε?

    • anticanoeing avatar
      anticanoeing @ Αυριανιστής 19/10/2011 17:54:40

      Και 70.000 απεργούς βλέπει το bbc στο site του!Τον θέλουν τρελά τον ΓΑΠ!

    • TED avatar
      TED @ Αυριανιστής 19/10/2011 18:01:48

      Πάντως το πρώτο γαλλικό κανάλι, το TF1, μιλάει για "120.000 σύμφωνα με την αστυνομία".

      Με άλλα λόγια, η ΕΛ.ΑΣ. έδωσε επίσημα νούμερα στα ξένα ΜΜΕ αλλά όχι σ'εμάς.

  29. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 19/10/2011 15:17:51

    Εχει ηδη βγει η 'χοντρη' και τραγουδαει .... the party is over...

    • Παυλος Βαφειάδης avatar
      Παυλος Βαφειάδης @ Νικηφoρος Φωκας 19/10/2011 15:30:44

      "Fat lady" or "fat minister"???

  30. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/10/2011 15:46:04

    Γύρισα πριν μια ώρα, όταν όλα ήταν πολύ ήρεμα. Το πλήθος δεν είναι απλά τεράστιο, είναι σαν όλη η Αθήνα να κατέβηκε στους δρόμους.
    Από Πατησίων, με προσυγκεντρώσεις σε Πεδίο Άρεως και Μουσείο, πυκνό πλήθος ξεκινούσε, ομοίως και στην 3ης Σεπτεμβρίου!
    Τρείς ροές κοσμοπλυμμήρας διοχετεύονταν μετά σε Ακαδημίας (δυναμικοί οι ταξιτζήδες εδώ), Πανεπιστημίου, Σταδίου (μέσω ομόνοιας και να κυριαρχεί το ΠΑΜΕ).
    Από Μουσείο μέχρι Σύνταγμα το έκανα γρήγορα με κόσμο γεμάτο μπροστά μου και έφτασα σε μια κατάμεστη πλατεία Συντάγματος (το ΠΑΜΕ ήδη είχε πάρει θέση πρωταγωνιστή). Τα πάντα ειρηνικά και τα ΜΑΤ χαλαρά, ακόμα και στο ΥπΟΙκ! Τόσο που να υποψιάζεσαι...
    Στις 12:20 αυτά, με λίγο κόσμο να είναι στη Φιλελλήνων και δίπλα στο Βοτανικό.. πιο πολλοί αστυνομικοί ήταν στην Ηρώδου Αττικού, και μέσα από το Ζάππειο περνούσες άνετα...
    Νομίζω μιλάμε για περισσότερο από μισό εκατομμύριο.

    Πλάνα θα δείξει ποτέ κάποιο κανάλι και από τις κατάμεστες κεντρικές αρτηρίες ή τόσο πολύ φβούνται να δείξουν τον όγκο του πλήθους;

  31. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 19/10/2011 15:48:56

    " Ζουλα σε μια βαρκα μπηκα,
    νυχτα μεσ το Λαγκλευ βγηκα "

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Aris lalidis 19/10/2011 16:03:37

      !!!!+1 δις

  32. Orestios avatar
    Orestios 19/10/2011 15:58:03

    Η κατάσταση θυμίζει το τις ημέρες πριν την διάλυση της ΕΣΣΔ. Όπου ΕΣΣΔ είναι η Ευρωπαϊκή Ένωση με την Ελλάδα να προσπαθεί να αποσχιστεί από αυτό το νοσηρό μόρφωμα και να ανακτήσει την ανεξαρτησία της.

  33. ataktos avatar
    ataktos 19/10/2011 16:05:32

    η πτώχευση της Ελλάδος δεν μας συμφέρει .. λένε οι Πολωνοι blogers http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bankructwo-Grecji-nie-lezy-w-naszym-interesie-2423290.html

  34. jkr avatar
    jkr 19/10/2011 16:47:00

    Διαδήλωση μαζική, που μπορεί να συγκριθεί μόνο με αυτήν της 5ης Μαΐου 2010 κατά του μνημονίου. Προσέγγισε τις 300.000 ο αριθμός των διαδηλωτών, με πιο μαχητικούς Ταξιτζήδες, Παμίτες και Σια.
    Όλος ο κόσμος αδιακρίτως απόχρωσης ομιλεί για δικτατορία.
    Παραμένω ανήσυχος για αύριο.
    Ενότητα και πίστη.

  35. A.M. avatar
    A.M. 19/10/2011 17:19:27

    Μέρες <= 1980!
    Μ' αρέσει ο Έλληνας όταν στριμώχνεται!
    Αρχίζει το αίμα να κυλάει Ελληνικά στις φλέβες της κοινωνίας.

    Οι αριθμοί για τους διαδηλωτές πάντως ΔΕΝ λένε τίποτε!
    Όποιος θέλει νάχει πλήρη εικόνα ας πεταχτεί για λίγο μέχρι τον Αη - Γιώργη στον Λυκαβητό.
    Από εκεί θα δεί την λαοθάλασσα απ το πεδίον του Άρεως μέχρι το Σύνταγμα!
    2 η ώρα το μεσημέρι ....εκατοντάδες χιλιάδες κόσμος!!!

    Ξυπνάμε σιγά - σιγά...

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ A.M. 19/10/2011 17:35:23

      Μα δεν ειναι μονο ποσοι κατεβηκαν.Ολοι σημερα εκαναν απεργια.Εργαζομενοι αλλα και καταστηματαρχεςΣτη γειτονια μου το 905 των μαγαζιων ηταν κλειστα.Ο λαος μιλησε.Ενα μικρο φυσημα θελει ακομα και ανελεητο στριμωγμα μεσα στη βουλη απο την αντιπολιτευση για να φυγουν.

  36. helios avatar
    helios 19/10/2011 17:40:26

    ΚΚΕ δυνατό, στη Βουλή και στο λαό
    http://taxalia.blogspot.com/2011/10/blog-post_2604.html

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ helios 19/10/2011 17:59:09

      Έκτακτο....!!!

  37. asxetos avatar
    asxetos 19/10/2011 17:52:14

    ωραία, όλοι στο σύνταγμα, όλοι απεργία, κάτω η κυβέρνηση, εκλογές τώρα, σαμαράς πρωθυπουργός, κλπ κλπ κλπ.
    αλλά η "επόμενη ημέρα" καραδοκεί, η ρημάδα...

    1) με το χρέος, τί θα κάνουμε;
    2) αυτούς που το δημιούργησαν, το διόγκωσαν και το εκτίναξαν στα ύψη τί θα τους κάνουμε;
    3) τα μυαλά μας (του "ωχ αδερφέ", του "σιγά μωρέ μη πέσει το κράτος έξω αν κρύψω μερικά χιλιάρικα από την εφορία", του "δε μ ενδιαφέρει, αρκεί να βολέψω το γαμπρό στο δήμο" κλπ κλπ) τί θα τα κάνουμε;

    σορρυ που σας χαλάω την ευδιαθεσία και την πολεμόχαρη αντίσταση(κατά το μεγαλόχαρη) , αλλά η επόμενη ημέρα θα ξημερώσει θέλουμε δε θέλουμε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ asxetos 19/10/2011 17:54:42

      Ο κόσμος έχει πλέον διάλθεση να αλλάξει.
      Οι μόνοι που θέλουν την παρούσα κατάσταση είναι ο Παπανδρέου κι εσύ.

      • asxetos avatar
        asxetos @ Orestios 19/10/2011 18:00:32

        ορέστιε, σε μένα πάει το σχόλιο αυτό φίλε μου;

        δεν ξέρω για τον τζέφρυ τι θέλει (εκτός από το να κάνει κανό - ενώ εγώ ας πούμε καπνίζω σαν αράπης και σιχαίνομαι το γυμναστικό γενικώς), αλλά από πού ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι θέλω να διατηρηθεί "η παρούσα κατάσταση";

        έλεος δηλαδή...

        εγώ ρώτησα τί θα κάνουμε ως έθνος από δω και πέρα με τα ...μαλακισμένα μυαλά που κουβαλάμε και αφενός θρέφουν λαμόγια τύπου λαλιώτη και όλης της πολιτικής κομπανίας όλων των παρατάξεων και αφετέρου κάτι καρχαρίες της σπέκουλας τύπου σόρος που διαλύουν κοινωνίες δοθείσης της ευκαιρίας...

        • Orestios avatar
          Orestios @ asxetos 19/10/2011 18:14:43

          Συμφωνώ ότι κουβαλάς τέτοια μυαλά

    • Pilot avatar
      Pilot @ asxetos 19/10/2011 18:43:14

      Φιλε Ασχετε...........
      Ξερεις τι μου θυμιζεις?
      Αυτους που την 28-10-1940 απεναντι στους Ιταλους και τον πολεμο ελεγαν .................. οτι θα υπαρχουν νεκροι!!!!
      Ακου κατι φιλε...................... ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο GAP ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΞΑΝΑΕΝΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ!! (ενοητε εναντιον του!!)

  38. Babis avatar
    Babis 19/10/2011 17:53:49

    http://www.youtube.com/watch?v=w9H9l-n8fsc&feature=related

  39. ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 19/10/2011 18:50:20

    Πάμε όλοι μαζί αδέλφια :Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερη
    Σε γνωρίζω από την όψη που με βιά μετραει τη γή
    Απ΄τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά
    και σαν πρώτα Ανδρειωμένη Χαίρε ω χαίρε λευτεριά
    ήρθε το πλήρωμα του Χρόνου.Ναμαστε και εμείς εκεί. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΧΩΡΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΓΗ.

    • tasos avatar
      tasos @ ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 19/10/2011 19:05:04

      Ίσως γιατί συνήθως ήταν πολύ καλά αλυσοδεμένες... :)

  40. Κώστας avatar
    Κώστας 19/10/2011 19:14:20

    Φύγε τώρα πρωθυπουργέ.
    Φύγε λαομίσητε αποτυχημένε φορομπήχτη.
    Φύγε μαριονέτα της Μέρκελ.
    Φύγε τώρα με εκλογές και μη μας εξωθήσεις να σε "φύγουμε".

  41. hobbistas avatar
    hobbistas 19/10/2011 19:43:42

    Ο κόσμος δεν ήταν 5οοοοο, ούτε > 1 εκατομύριο που άκουσα στη Σταδίου, από κάποιους που περιέγραφαν τι συμβαίνει στο Πεδίο του Άρεως. Εγώ από εκεί ερχόμουν...
    Πρόκειται μάλλον για τη μεγαλύτερη πορεία των τελευταίων ετών. Γνώμη μου, μπορεί να ήταν και 200000. Παραπάνω, δύσκολα. Γνώμη μου. Με μια καλή φωτο από ψηλά μπορεί να υπολογιστεί αρκετά καλά. Ελπίζω τις επόμενες μέρες
    να δούμε τέτοιες.
    Αρκετά όμως με το πόσοι ήταν. Εμένα με απασχολούν πιο πολύ 2 θέματα:
    1) Έχει συνειδητοποιήσει κανείς ότι η κοινωνική συνοχή περιορίζεται στην συντεχνία? Μια ομάδα, μόλις χάσει κάτι από τα κεκτημένα της, βγαίνει και φωνάζει. Αν της τα ξαναδώσεις, θα το βουλώσει, όπως το βούλωνε πριν....Άψογα....Θίχτηκαν τώρα οι δημόσιοι υπάλληλοι, που έχουν συνδικαλισμό επαγγελματικό, και βγήκαν οργανωμένα. Βέβαια, οι αρχι-συνδικαλιστές με βαριά καρδιά....
    2) Έχει συνειδητοποιήσει κανείς ότι ζούμε σε μια χώρα που θα μπορούσε να παράγει, αλλά δεν παράγει? Με κράτος απατεώνα και φτωχό και πολίτες που ζούσαν καλύτερα από κράτη πιο ανεπτυγμένα? Με επαγγελματίες που κλέβουν ο ένας τον άλλο και όλοι μαζί το κράτος? Και τελικά, τι είμαστε διατεθειμένοι να αλλάξουμε? Ακόμα και να στερηθούμε? Γιατί αυτοί που νομίζουν ότι χωρίς να στερηθούμε και χωρίς να αλλάξουμε, θα βγούμε από την κρίση (καλέστε τεχνητή, κατασκευασμένη, όπως θέλετε), είναι, απλά, στον κόσμο τους. Η καλοπέραση δύσκολα ξεπερνιέται.....
    Σόρρυ για το εκτενές...

    • θοδωρης avatar
      θοδωρης @ hobbistas 19/10/2011 21:50:34

      γιατι ? κάποτε έλεγαν οτι 1.000.000 ειναι στην ...συγκέντρωση του Πασοκ

  42. aurora3363 avatar
    aurora3363 19/10/2011 19:51:15

    ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!

  43. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 19/10/2011 20:08:15

    Φίλε άσχετε,
    θα μπορούσα να σου παραθέσω ένα σωρό εκδοχές, αν μή τι άλλο λιγότερο δυσίωνες, για το αύριο, όπως λες . Σου λέω όμως μόνο αυτό:
    Θα αναλάβει την αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου ένας ΜΗ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΣ, ΜΗ ΔΟΣΙΛΟΓΟΣ, ΜΗ ΠΡΟΔΟΤΗΣ, ΜΗ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥ ΣΤΙΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ( προκειμένου να γίνει Πρωθυπουργός), ΜΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ !
    Άν αυτό για'σένα δεν κάνει καμία διαφορά, συγνώμη, αλλά έχεις πρόβλημα !!!!!!

    • asxetos avatar
      asxetos @ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 19/10/2011 22:52:25

      σκεπτόμενε δεν διαφωνώ με αυτά που λες επί της ουσίας - απλά τα κριτήρια είναι λίγο δύσκολα κι εξηγούμαι. όλοι όσοι μας κυβέρνησαν τα τελευταία 40 χρόνια έλληνες ήταν - και στη γλώσσα και στην εθνικότητα και το θρήσκευμα κι όλα. όπως έλληνες είμαστε κι εμείς που τους ψηφίσαμε.... και να που φτάσαμε.

      ο καραμανλής τουλάχιστον στα προεκλογικά του 2009 μια ψιλοαλήθεια την έλεγε, έρχονται δύσκολες μέρες, αλλά δεν είχαμε αυτιά να τον ακούσουμε. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ και γιατί να τον πιστέψω; αν δεν μπόρεσε να πιάσει το φοροφυγά, τον καρεκλάκια του δημοσίου, να πατάξει τα λαμόγια των προμηθειών κλπ το 2004 που ήταν φρέσκος και είχε την εμπιστοσύνη του κόσμου, γιατί θα τα κατάφερνε να τα κάνει όλα αυτά το 2009;

      αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια...
      κι όσο για κάτι σημαδεμένα χαρτιά τύπου σαμαράς, ξέχνα το φίλε, ο τύπος είναι κυβερνητιστής, βλέποντας και κάνοντας, λαικιστής εκ του ασφαλούς....

      εγώ ζω εξωτερικό, αλλά τί να λέει; έχω συγγενή με ''μετοχικό πακέτο'' που πριν μερικά χρόνια έκανε 100.000 ευρώ, οι οικονομίες μιας ζωής, και τώρα αν τα ρευστοποιήσει θα πάρει 14.700 ευρώ, κι ειναι ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΣ ΠΑΣΟΚΟΣ, για όλα φταίνε οι άλλοι, ενώ ο καλός ο γαπ παλεύει να μας σώσει - τέτοια μαλακεία ο τύπος...

      αλλά εντάξει, μπορεί να έχω εγώ το πρόβλημα στη κεφάλα που ποτέ δεν κορόιδεψα την εφορία, που δεν χωνόμουν στα πριμάκια, που δεν έκανα ΄΄υπερωρίες'' - τσιμπούσια με τα κομματόσκυλα στο γραφείο γιατί βαριόμουν να πάω σπίτι, γιατί δεν έβαλα κανένα συγγενή σε ΔΕΚΟ -ενώ μπορούσα- γιατί δεν συνδικαλίστηκα ποτέ να κάνουν οι άλλοι απεργία να τους κόβεται το μεροκάματο κι εγώ ΌΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ εκείνη τη μέρα να παίρνω συνδικαλιστική άδεια και άρα το μιστουλάκο ΑΚΕΡΑΙΟ....

      ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΚΙ ΕΦΥΓΑ ΤΟ 2007 φίλε μου, και τότε μου λέγανε ''ρε μαλάκα τρελάθηκες που ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕΣ απ το δημόσιο;''

      ε μάλλον ναι αγαπητέ, ''τρελάθηκα'' κατά πως φαίνεται
      μόνο που τώρα έχει τρελαθεί μια ολόκληρη χώρα
      και τα λαμόγια γλείφουν και τα κόκκαλά μας και εις υγείαν του κορόιδου

      προαλείφονται για την διάδοχη κατάσταση σαν κοτζαμπάσηδες προεστοί και προύχοντες - τσιράκια των νεο-βαυβαρών αντιβαλισέων, ή θεός φυλάξοι, του σουλτανάτου που οραματίζονται νταβούτογλου και ερντογάν....

      ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΜΑΣΑ

  44. tiramola avatar
    tiramola 19/10/2011 21:33:21

    Και αφού ο λαός μίλησε θα κάτσει σε λίγο άνετα να παρακολουθήσει την παράσταση Σαμαράς πρωθυπουργός και Καραμανλής πρόεδρος δημοκρατίας στην Ελλάδα της δραχμής.
    Και θα το ευχαριστηθεί.

    • Απορία avatar
      Απορία @ tiramola 19/10/2011 22:55:07

      Πρώτα όμως θα δει την παράσταση:
      "Η Ευρωπαϊκή Ινδία του Ευρώ" με πρωταγωνιστή τον ΓΑΠ και την παρέα του. Στο ρόλο του θύματος ο ελληνικός λαός με 500 ευρώ μηνιάτικο, fixed, όλοι.

      Λέμε ΓΑΠ και η παρέα του γιατί ακριβώς περί αυτού πρόκειται. Το ΠΑΣΟΚ μας ετελείωσε ως κίνημα, μπήκε στον ΧΥΤΑ της ιστορίας. Άδειο κουφάρι έμεινε.

      Βέβαια εσένα σου αρέσει το ευρώ.
      Αν σου το 'λέγα σε δραχμές 170.000, θα σου φαινόταν λίγο, πείνα, κατάντια.
      Ενώ σε λίγο που θα το ακούς σε ευρώ είναι αλλιώς.
      Πεντακόσια ευρώ, γεμίζει το στόμα σου, ρε παιδί μου.
      Βέβαια το ότι γεμίζει το στόμα δεν σημαίνει ότι θα γεμίζει και το στομάχι...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ tiramola 20/10/2011 01:32:28

      Ναι ρε Τιραμόλα,ας δούμε και μια φορά τη δική μας παράσταση!
      Με δικούς μας πρωταγωνιστές,με δική μας σκηνοθεσία,με δικά μας σκηνικά,
      στο δικό μας θέατρο!
      Ας ξεκουμπιστεί επιτέλους ο ανίκανος μαζί με το επιτελείο του,κι ας φτιάξουν το δικό τους θέατρο σκιών!

  45. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/10/2011 21:48:33

    Για ποιόν τα γραφεις στην "επίσημη" της υπουργού εθνικής λήθης "φίλε του Λαού";

  46. deldio avatar
    deldio 19/10/2011 22:09:45

    Δεν αφήνετε καλύτερα για άλλη ώρα τις θριαμβολογίες, τους επαίνους ή τα ερωτηματικά τί θα γίνει εάν "πέσει" ο Jeffrey; Αύριο έχουμε περικύκλωση της Βουλής, πρέπει να είμαστε ακόμα περισσότεροι, ο αγώνας συνεχίζεται...

  47. deldio avatar
    deldio 19/10/2011 22:39:54

    Και για να μην το ξεχάσω: "Σταμπάρουμε" τα καταστήματα της περιοχής μας που σήμερα έμειναν ανοιχτά ώστε να επωφεληθούν από το κλείσιμο των συναδέλφων τους, ως άλλοι μαυραγορίτες, και δεν ξαναγοράζουμε τίποτε από αυτά. Για να τελειώνουμε, όχι μόνο με την ανέξοδη "υπεραγωνιστικότητα" του καναπέ ορισμένων που κριτικάρουν όλους τους άλλους για αδράνεια (!) αλλά και με τους ακόμη χυδαιότερους, εκείνους τους φραγκοφονιάδες που κοιτούν να εκμεταλλευτούν τη δύσκολη στιγμή τον κόσμο και τους συναδέλφους τους για να βγάλουν λίγα φράγκα παραπάνω ενώ οι άλλοι αγωνίζονται.

  48. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 19/10/2011 23:53:03

    Ολο ακουω οτι τα ΜΑΤ δερνουν και ριχνουν δακρυγονα σε διαδηλωτες.

    Συνεχεια...
    Αυτο δεν εχει να κανει με τα ανθρωπινα δικαιωματα; Να επεμβει κανας ξενος παραγοντας και να μας απαλλαξει απο αυτην την κυβερνηση γιατι καταπατουν τα ανθρωπινα δικαιωματα.

  49. E.A.M.-EΛΛΑΣ avatar
    E.A.M.-EΛΛΑΣ 19/10/2011 23:59:06

    Σε ένα χρόνο ¨πέθανε¨ ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ,ο ΤΑΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ και ¨΄επεσε¨ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.Αυτοί που εξηπηρετούσαν τα συμφέροντα της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ και τουΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ.ΤΥΧΑΙΟ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.

  50. αριστερος avatar
    αριστερος 20/10/2011 01:03:06

    να πω μεσα απο την καρδια μου ,συγχαρητηρια στον Σαμαρα που "τον παιζει στεγνα " τον γκιοργκος και δε μασαει απο εκβιασμους ,Καρατζαφερηδες και κορες Μητσοτακηδων.

  51. Απορία avatar
    Απορία 20/10/2011 02:13:23

    Δυστυχώς εν έτει 2011 οι Μεταξάδες μας τελείωσαν.
    Γι'αυτό φέτος την 28η Οκτωβρίου ο έλληνικός λαός πρέπει να συγκεντρωθεί σε όλες τις πλατείες και να βροντοφωνάξει αυτός το:

    ΟΧΙ στην βελούδινη υποδούλωση της χώρας στους ξένους

    Με τρόικες, ιμπρεσάριους και άλλους γραβατάκηδες δεν θα μας πάρουν. Εαν θέλουν να καταλάβουν την Ελλάδα ας ξανακατέβουν με τα παντσερ όπως κατέβηκαν σαν άντρες οι πατεράδες και οι παπούδες τους το '41.

    Αρκετά με το τριπάκι με το χρέος και τις τρίχες τις κατσαρές.
    Μας χρωστάτε πολεμικές αποζημιώσεις από τον β' παγκόσμιο πόλεμο, δωροδοκούσατε γραικύλους πολιτικούς για να κάνετε προνομιακές μπίζνες με το ελληνικό δημόσιο και ανεβάζατε το ισοζύγιο σας ενώ το δικό μας έπεφτε διαρκώς (h--p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/10/pigs.html).

    Πατσίσαμε κύριοι, ο καθένας πλέον τον δρόμο του.
    Γειά σας, ας προσέχατε και σεις, ας προσέχαμε και μεις.

  52. Κώστας avatar
    Κώστας 20/10/2011 02:36:33

    Φαιδρός γκεμπελίσκος...
    Είστε συνένοχοι, εσείς οι απλοί ψηφοφόροι του Καταστροφέα.
    Σας ζητάμε το λόγο(στη δουλειά, στις παρέες, στη γειτονιά, στην πραγματική ζωή) , αλλά κρύβεστε και αρνείστε: "Εγώ πασόκ; Ποτέ!".
    Είστε συνένοχοι και θα σας ζητηθούν ευθύνες. Όχι μόνο οι βουλευτές. Και εσείς θα δυσκολεύεστε να κυκλοφορείτε.

  53. koupepes avatar
    koupepes 20/10/2011 06:24:55

    Θα ήταν απιστευτα όμορφο 200.000 κοσμός επι 2 μέρες γύρω από την βουλή, γύρω απο την πλατεία συντάγματος. Ξερετε τί τρόμο δημιουργεί σαν εικόνα;

    Αλλά ευτυχώς υπάρχουν τα ανοήτα κατευθυνόμενα και ελεγχόμενα απο τα παιδάκια με τα μπλέ τα αναρχικά παιδάκια με τα μαύρα.

    Ανόητα γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο πραγματικός αναρχικός είναι πρωτίστως ο ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ άνθρωπος εκτός δογμάτων που δεν χρειάζεται νόμους και κανόνες γιατί ξέρει να αυτοπεριορίζει τα πάθη του που μπορεί να λειτουργούν βλαπτικά στην κοινωνία. Δεν είναι ένα οργισμένο παιδαρέλι που απλα τα σπάει μετα απο την παρότρυνση κάποιου φυτευτού των παιδιών με τα μπλέ, ώστε να διαλύει τις πορείες και να κάνει εν τέλει την δουλειά της κυβέρνησης. Η βία είναι μια επιλογή απέναντι σε μια κατάσταση, όχι η μόνη επιλογή.

    Μπροστά σε κάτι τόσο μεγαλειώδες αφήστε το πάνω κεφάλι να λειτουργήσει και να αφήστε το να φανεί παντού στον κόσμο. Κάθε φορά παίζετε το παιχνίδι των απέναντι δεν το καταλαβαίνετε πιά;

    Ελπίζω ο κόσμος πλέον να καταλάβει την δύναμη της ψήφου του και να προσέχει που την δίνει.

    Ελπίζω ο κόσμος να είναι στον δρόμο γιατι θέλει την τύχη του στα χέρια του στην νέα ελλάδα και όχι γιατί θέλει κάποιος να τον ξαναβάλει στο συννεφάκι που γλυκά κοιμόταν 30 χρόνια τώρα.

    http://kupepe.wordpress.com/

  54. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/10/2011 06:46:15

    Στις διαπραγματεύσεις Α.Σ να ζητήσετε ΚΑΙ τις πολεμικές αποζημιώσεις και στον επόμενο προϋπολογισμό να τις γράψετε στο ενεργητικό ως οφειλές προς είσπραξη. Και να τους στείλετε στην Ε.Ε και στο Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης αντίγραφο του προϋπολογισμού με ασφαλιστικά μέτρα εναντίον της Γερμανικής Κυβέρνησης. Αλλά αν τις κάνετε τις αποζημιώσεις γαργάρα, τότε θα είμαστε όλοι άξιοι της τύχης μας. Διότι κανείς δεν δικαιούται να παίζει με τα νούμερα, που μας αφορούν και διακυβεύουν το μέλλον μας. Αρκετά με το αστείο αυτό.

  55. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 20/10/2011 14:54:41

    Αγαπητέ άσχετε - που κατά πως δείχνεις μόνο άσχετος δεν είσαι- Και' γω συμφωνώ με τα πλείστα εξ όσων αναφέρεις και ειλικρινά σε συγχαίρω, γιατί απλούστατα με διέπουν ίδιες αξίες ! Όμως, έχω την εντύπωση ότι σε χαρακτηρίζει κάπως υπερβολικός πεσιμισμός . Το δε χειρότερο είναι ότι έτσι αγγίζεις την "ισοπέδωση" ! Και αυτό ειναι καταστροφικό, επίτρεψέ μου ! Γιατί, να πάρει η ευχή, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ !!
    Δεδομένου δε ότι ο σοφός προγονός μας έλεγε ¨<> , οφείλουμε νομίζω να ......αγωνιζόμαστε υπέρ του λιγότερο κακού, διότι, εν εναντία περιπτώσει , είμαστε άξιοι της μοίρας μας , που θα μας βιάζει το " περισσότερο κακό", που - έχω την εντύπωση ότι συμφωνούμε -είναι το σάπιο ΠΑΣΟΚ !!!

  56. ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ avatar
    ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ 20/10/2011 14:56:40

    Τα εισαγωγικά έλεγαν ¨Δυοίν κακοίν προκειμένοιν, το μή χείρον βέλτιστον