#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2010 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κικίλιας, ο Δημαράς, ο Μητρόπουλος και το Μνημόνιο



Οι αναγνώστες του Antinews γνωρίζουν ότι από καιρό έχουμε εκφράσει την άποψη ότι η διέξοδος από το αδιέξοδο στο οποίο μας έχει οδηγήσει η κυβέρνηση Παπανδρέου και το ΔΝΤ μπορεί να υπάρξει μόνο μέσα από μια ευρύτατη λαϊκή συσπείρωση και πάλη, αυτό που κάποτε αποκαλούσαμε «κοινωνικό μέτωπο».

Είναι προς τιμήν του ηγέτη της Κεντροδεξιάς παράταξης Αντώνη Σαμαρά που κινείται από καιρό προς αυτήν την κατεύθυνση και διακηρύσσει σε κάθε ευκαιρία ότι στόχος της ΝΔ είναι «να χτίσουμε αυτό το μεγάλο συνασπισμό που θα αλλάξει την Ελλάδα».

Είναι επίσης γεγονός ότι για πρώτη φορά απο την Μεταπολίτευση του 1974 η ΝΔ και η Αριστερά συναντώνται σε έν μείζονος σημασίας πολιτικό και εθνικό ζήτημα, την απαλλαγή απο το Μνημόνιο.

Ο Σαμαράς έκανε το καθήκον του και αυτό που υποσχέθηκε στον κόσμο που τον εξέλεξε. Πρότεινε για περιφερειάρχη της μεγαλύτερης και σημαντικότερης περιφέρειας της χώρας έναν νέο και άφθαρτο άνθρωπο, τον Βασίλη Κικίλια. Όσοι αντιδρούν, όσοι δηλαδή θέλουν και νέο και άφθαρτο και αδιάφθορο και έμπειρο ας αρκεστούν στις αραχνιασμένες ιδέες τους και στους γηραλέους πάτρονές τους. Αυτή η παράταξη θα ανανεωθεί, θέλουν δεν θέλουν, και υπάρχει τεράστια πείρα συσσωρευμένη στα λάθη και τα πάθη της και σε αυτά που πέτυχε μέχρι τώρα με τον Αντώνη, για να την  μεταδώσει στους νεότερους.

Προτείνουμε λοιπόν: Αφού και ο κ. Δημαράς και ο κ.  Μητρόπουλος επιθυμούν να διαγωνιστούν στον στίβο της επερχόμενης εκλογικής μάχης με σημαία τον αγώνα εναντίον του Μνημονίου, γιατί να μην ενώσουν τις δυνάμεις τους με τον κ. Κικίλια; Δεν θα είναι αυτή η καλύτερη απάντηση στις δυνάμεις του Μνημονίου και της υποτέλειας; Δεν είναι καιρός να αρχίσουμε να οραματιζόμαστε όλοι μαζί την Ελλάδα που θέλουμε;

Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kontin avatar
    kontin 13/09/2010 21:01:09

    Πιστεύεις Αγαπητέ με κάθε ειλικρίνεια ότι ο συμπαθής Κος Κικίλιας μπορεί να εκφράσει ένα μαζικό λαϊκό και πατριωτικό μέτωπο εναντίον του Μνημονίου;
    Το βασικό επιχείρημα Νέος, Άφθαρτος και επιστήμονας δεν μπορεί να είναι τα βασικά στοιχεία του ανθρώπου που θα εκφράσει, θα σηματοδοτήσει και οδηγήσει, σαν σημείο αναφοράς, ένα κίνημα πανλαϊκο καιΔημοκρατικό.

    • Factorx avatar
      Factorx @ kontin 13/09/2010 21:06:00

      Για πρότεινε μας ποια κριτήρια νομίζεις εσυ; Γιατί εγω νομίζω οτι μπαίνεις απλώς για να διαφωνήσεις.

      Κατα τα άλλα δεν θα πάρει και την θεση του Σαμαρά ο Κικίλιας, ή αλλωνβ πολιτικων αρχηγων

      • Παρτο αλλιως... avatar
        Παρτο αλλιως... @ Factorx 13/09/2010 21:12:46

        Βρε Φάκτορα,

        Όλοι το Σαμαρά ψηφίσαμε αλλά επίτρεψέ μας να μην λέμε "Ναι και Αμήν" σε όλα...

        Ειλικρινά πιστεύεις οτι ο Κικίλιας μπορεί να ηγηθεί μαζικού "αντιμνημονιακού" κινήματος στην Αττική...????

        Για Υφυπουργό αθλητισμού ή Γραμματέα Νέας Γενιάς μια χαρά τον βλέπω, αλλα μπροστάρη του μαζικού ξεσηκωμού κατά του Μνημονίου (όπως είναι το μήνυμα των επερχόμενων εκλογών" δεν τον βλέπω...

        Πώς να το κάνουμε τώρα...

      • kontin avatar
        kontin @ Factorx 13/09/2010 22:16:16

        Είναι εμφανή φίλε ότι ούτε εσύ μπορείς να το στηρίξης γιατί αλλίως θα απαντούσες δεν θα ρωτούσες, θα καταλάβαινες το θετικό της απορίας μου και δεν θα με κατηγορούσες για προβοκάτορα.
        Κατά τα άλλα ο Κος Κικίλιας για να εκλεγεί θα χρειαστεί να ψηφιστεί από τόσους ανθρώπους που μπορεί να μην πάρει ούτε ο Κος Σαμαράς όταν γίνει πρωθυπουργός.
        Ένας ¨Νέος, Άφθαρτος και Επιστήμονας¨, νομίζεις ότι μπορεί να διαχειριστεί τέτοια δύναμη, να εκφράσει και οριοθετήσει τέτοιο κίνημα με τόσες διαφορετικές δυνάμεις;
        Άν ναι τότε έχουμε το Νέο Ηγέτη.

      • λέων avatar
        λέων @ Factorx 14/09/2010 08:44:46

        Γεγονός Faxtor είναι ότι αυτή τη στιγμή ο Σαμαράς στερείται στελεχών στα οποία θα μπορούσε να στηριχθεί.Αλλά θα μπορούσε με μια ευρύτερη "συμμαχία" τουλάχιστον για την περιφέρεια Αττικής να δράσει ουσιαστικά.Υπάρχει στέλεχος που θα μπορούσε να αντιπροσωπεύσει τον ευρύτερο χώρο της "δεξιάς"παράταξης με αξιώσεις ενδεχομένως και την νίκη.Τα πειράματα περί κεντροδεξιάς και τα λοιπά κουραφέξαλα είναι παρελθόν.Το όνομα του στελέχους το αφήνω να το φανταστείτε.Θα επανέλθω, όταν Faxtor ανακαλύψεις για ποιον αναφέρομαι.

    • Παρτο αλλιως... avatar
      Παρτο αλλιως... @ kontin 13/09/2010 21:08:36

      Σωστός.

      Εάν όντως το σκεπτικό είναι ένα παλλαϊκό μέτωπο κατά του Μνημονίου, τότε αυτό δεν μπορεί να το διευθύνει ο Κικίλιας...

      • loretta avatar
        loretta @ Παρτο αλλιως... 13/09/2010 21:31:29

        μαλιστα ...δηλ συμφωνα με αυτο να ευνουχισουμε ολους τους νεους πολιτικους διοτι...του φοβομαστε λογο απειριας....και επειδη δεν εχουν την σοφια και πειρα του καθε 60αρη η 70αρη .....(μαζι με οτι αλλο κρυβει η σοφια και πειρα τους)

        και κατεπεκταση να ευνουχησουμε καθε νεο ανθρωπο στο ξεκινημα του ειτε πολιτικο ειτε κοινωνικο ειτε επαγγεματικο.....αυτο μας λετε.

      • Νικόλαος Μ. avatar
        Νικόλαος Μ. @ Παρτο αλλιως... 13/09/2010 22:53:57

        Η αλήθεια είναι ότι και αυτή η καραμέλα «νέοι & άφθαρτοι» είναι δοκιμασμένη. Βγαίνουν σήμερα και αύριο τους ρίχνουμε καντήλια. Δε μας κάνει ούτε αυτή. Όπως δε μας κάνει και η καραμέλα «δεινόσαυροι της πολιτικής». Η πολιτική στην Ελλάδα, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, έχει φτάσει στο πάτο. Έτσι κατάντησε, γενικώς. Το θέμα με τον Κικίλια εγώ το διακρίνω στο ότι δεν τον ξέρω και δεν τον έχω ακούσει ποτέ. Θέλω τουλάχιστον κάποια απλά βήματα να δω και ΙΣΩΣ με πείσει. Ιδίως αν μιλάμε για παλλαϊκό μέτωπο. Να σου δώσω ένα παράδειγμα για τον ποιον θα θεωρούσα ικανό ώστε να γίνω πιο κατανοητός; Ας πούμε ότι ο Βορίδης δεν ανήκε στο ΛΑΟΣ και δεν γνωρίζαμε για το ιστορικό του κάποια πράματα. Συνάμα, ήταν ένας αυτόνομος εξαρχής ο οποίους μιλούσε όπως μιλάει τώρα... Αυτόν θα τον δεχόμουν άνετα.

      • EPICOUROS avatar
        EPICOUROS @ Παρτο αλλιως... 14/09/2010 07:40:34

        ΟΧΙ ΦΙΛΕ Ο ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΔΕ ΘΑ ΗΓΗΘΕΙ Ο ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ , Ο ΗΓΕΤΗΣ ΘΑ ΗΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΤΩΠΟΥ.

    • aris. A avatar
      aris. A @ kontin 13/09/2010 22:26:18

      Πολύ σωστά στην Ελλάδα για να έχεις τύχη πρέπει να έχεις τηλεοπτική αναγνωρισιμότητα.

      Δηλαδή να ξημεροβραδιάζεσαι χαζοφέρνοντας σε Αυτιά, Παπαδάκη, Τρέμη, Λαμπίρη, Χατζηνικολάου.

      Κορόιδο Κικίλια που πέρναγες τις ώρες σου στην προπόνηση και στο πανεπιστήμιο και δεν εκπορνεύτηκες στα δελτία των οκτώ.

      Κανείς να μην ψηφίσει Κικίλια για να αποδείξουμε ότι τίποτα δεν μπορεί να πάει μπροστά χωρίς την έγκριση του κυρίου Καψή.

      Οι εκατομμύρια ανώνυμοι πολίτες που βλέπουν τα παιδιά τους να αδικούνται γιατί δεν φέρουν κάποιο γνωστό επίθετο να μην ψηφίσουν Κικίλια.

      Να απαιτήσουν έτσι από τους πολιτικούς αρχηγούς να τους πασάρουν τις ίδιες ξυνισμένες μουστόγριες της πολιτικής.

      • loretta avatar
        loretta @ aris. A 13/09/2010 22:29:00

        aris m
        Πεστα ανθρωπε μου διοτι αγανακτησα απο την ναφθαλινη και την καμαριλα...!!!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ aris. A 13/09/2010 22:35:27

        +1000

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ aris. A 13/09/2010 22:35:58

        Και αν σου προκύψει Ματσούκα, ή και Καϊλή; Όσο νάναι, η βάσανος των τηλεοπτικών εμφανίσεων θα σε προδώσει αν είσαι στόκος (όσο όμορφη /ος και νάσαι).

    • ellinas avatar
      ellinas @ kontin 14/09/2010 15:05:33

      Συμφωνώ απόλυτα

  2. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 13/09/2010 21:06:21

    Δεν τραβάει ο Κικίλιας, ε;

  3. aris. A avatar
    aris. A 13/09/2010 21:07:30

    Οποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου απαντήσει ποιά κέντρα αποφάσισαν και μας παρουσίασαν τα παρακάτω:

    a)Πως γίνεται γυρίζοντας από τις καλοκαιρινές διακοπές να υπάρχουν έτοιμες δημοσκοπήσεις όπου ο Βορίδης έρχονταν δεύτερος πάνω από τον Κικίλια.

    β) Πως γίνεται σε όλες της εφημερίδες να ήρθε η επιφοίτηση του ίδιου ονόματος την ίδια χρονική στιγμή ενώ ακόμα το Λαος δεν είχε ανακοινώσει κάποιο όνομα. Γιατί κάποιος δεν μέτρησε τον Γεωργιάδη ή τον Αιβαλιώτη σαν πιθανή ενναλακτική λύση.

    γ) Πως ξαφνικά ο Βορίδης παρά το γνωστό πολιτικό παρελθόν του που έφτανε για να τον εκτελέσουν πολιτικά οι γνωστοί δημοσιογραφικοί δημοκρατικοί εισαγγελείς αυτοί τον υιοθέτησαν και περίπου μας τον παρουσίασαν ως το πλέον κρυμμένο πολιτικό ταλέντο.

    δ) Γιατί μόλις στράβωσε με τον Βορίδη ετοιμάστηκε το ίδιο γνωστό σενάριο με τον Δημαρά.

    Ποιοί μας δουλεύουν τόσο χοντροκομένα και συντονισμένα ;;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ aris. A 13/09/2010 21:52:50

      τους βαζεις δυσκολα..πολυ δυσκολα

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 21:58:32

        τι εσουρναν στον Βοριδη θυμαστε;

      • Νικόλαος Μ. avatar
        Νικόλαος Μ. @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 23:10:39

        Εδώ ρε αδελφέ με το που αρχίζουν οι ειδήσεις, πρώτα θέματα είναι τι είπαν οι ξένοι για μας και έχουν σε replay τα ρεπορταζ των ξένων... Δεν τους νοιάζει πλέον διόλου τι λέει ο απλός Έλληνας. Παρόλα αυτά, έχουν έτοιμη τη δημοσκόπηση με τους υποτιθέμενους «απλούς» Έλληνες να παίρνουν μέρος... Τι να λέμε τώρα. Gap στα πράματα και βαθύ PASOK στο παρασκήνιο.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ aris. A 13/09/2010 23:56:03

      @aris,A
      Είναι δυνατόν να εκφράζεις τέτοιες απορίες; Υποψιάζομαι πως θέλεις να μας προκαλέσεις, για να δεις πόσοι ξέρουμε την απάντηση!
      Λοιπόν το εφτασφράγιστο μυστικό είναι πως η ψηλή, θεωρούσε βέβαιον ότι ο ομογάλακτος αδελφός και πρόεδρος του κόμματος-προίκας της, θα κατέβαζε τον Βορίδη ως τον πλέον αξιόμαχο του ΛΑΟΣ! Είχαν λοιπόν γραφτεί τα αποτελέσματα από τους αξιόπιστους δημοσκόπους «εγκαίρως», για να σκάσουν μύτη με την έναρξη της Φθινοπωρινής σαιζόν.
      Για το Δημαρά δεν ξέρω, ίσως να είναι αυτόνομος, που με ενδεχόμενη απόσυρσή του προεκλογικά, ή με δήλωσή του για στήριξη του Σγουρού την 2η Κυριακή, επανεκτιμηθεί δεόντως από τον σκληρό ΓΑΠ!
      Αν είμαι σωστή στις απαντήσεις, κερδίζω δύο παπούτσια στίβου με καρφιά;

  4. ΚΑΚΟΣ avatar
    ΚΑΚΟΣ 13/09/2010 21:08:05

    Τρικυμία εν κρανίω!!!!

  5. Manos-England avatar
    Manos-England 13/09/2010 21:36:19

    An ontws o Dimaras einai "hot favourite" tote giati den igite ekeinos tis kinisis? Tha einai poly xeirotera an h ND erthei triti kai ektos deuterou gyrou stis ekloges... Kairos na xanaskeftoune ti stratigiki!

  6. Factorx avatar
    Factorx 13/09/2010 21:37:13

    @Παρτο αλλιως: αυτό το στυλακι μεγάλε σε καμία φυλάδα της δεξιάς; ενταξει; Ούτε που με ενδιαφέρει τι ψήφισες, αλλά τα ¨ναι και αμήν" στην παρέα σου, οχι εδω

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Factorx 13/09/2010 21:57:25

      Φακτωρ εχεις δικιο στον συλλογισμο σου αλλα αφησε τους να εκδηλωθουν ολοι, ετισ θα καταλαβουμε τι παιχνιδι παιζεται αυτο τον καιρο. πιστευω να ειδεσ τους Αυτια Μανωλη Γιακουματο το πρωι στο Αλτερ και τον Πρωτοπαπα στον ΑΝΤΕΝΝΑ. Χαρμα οφθαλμων ολοι τους!!!

      • Νικόλαος Μ. avatar
        Νικόλαος Μ. @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 23:05:36

        Μα τη Παναγία, μόλις έβλεπα τον Γιακουμάτο να επαναλαμβάνει ειρωνικά το «Μπράβο ρε Γιατρέ - Ναι ρε Γιατρέ» μου ΄ρχόταν να σπάσω τη τηλεόραση. Να μπω μέσα... Τον πρωτόπαππα χέστον, συνδικαλιστής και ΠΑΣΟΚ, τι να περιμένεις από δαύτον;

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ Factorx 14/09/2010 13:03:28

      FactorX: Σοβαρά, το συγκεκριμμένο σάϊτ που αναφέρεις (και εκθέτεις) λειτουργεί ανταγωνιστικά στο antinews;
      Χα χα χαααααα
      Οι πόρτες είναι ανοικτές και τα σκυλιά δεμένα αγαπητέ..
      Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ανεχθούμε δεξιούληδες και αριστερούληδες κολητους βουλευτων και παρατρεχάμενων, που βρήκαν το διαδίκτυο για να παίξουν παιχνιδάκια.

  7. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 13/09/2010 21:56:08

    "Κύριο Κουρτς – πέθανε"
    Μια δεκάρα για τον Γέρο-Γκάη


    Είμαστε οι κούφιοι άνθρωποι
    Είμαστε οι παραγεμισμένοι άνθρωποι
    Που σκύβουμε μαζί
    Καύκαλα μ'άχερα γεμάτα. Αλίμονο!
    Οι στεγνές μας φωνές
    Σαν ψιθυρίζουμε μαζί
    Είναι ήσυχες και ασήμαντες
    Σαν τον αγέρα στο ξερό χορτάρι
    Ή σε σπασμένα γυαλικά των ποντικών το ποδάρι
    Μες στο ξερό μας το κελάρι.

    Μορφή χωρίς σχήμα,
    Σκιά δίχως χρώμα,
    Παραλυμένη Δύναμη
    Γνέψιμο χωρίς κίνηση˙

    Εκείνοι που ταξίδεψαν
    Με ίσιες ματιές,
    στου θανάτου την άλλη Βασιλεία
    Μας θυμούνται —α! θυμούνται—
    όχι σα να'μαστε χαμένες
    Παράφορες ψυχές, μα μοναχά
    Οι κούφιοι ανθρώποι
    Οι παραγεμισμένοι ανθρώποι.

    Οι Κούφιοι Άνθρωποι (μτφρ: Γιώργος Σεφέρης)

    • aengus avatar
      aengus @ παραέλληνας 13/09/2010 23:07:39

      Υπάρχει, βλέπεις, το πρόβλημα με τη Σκια, που μεσολαβεί ανάμεσα στη Σκέψη και την Πράξη…..
      Το βρίσκω πολύ επίκαιρο….
      Και το «μότο», από την «Καρδιά του Σκότους» του Κόνραντ, είναι «διαβολικά» επίκαιρο….

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 13/09/2010 22:00:03

    Αν κατεβαζε καποιον με τον λογο του Κρανιδιωτη (υποθεση εργασιας ..που εχει και ισχυρο fan club εδω μεσα και στο δεδομενο κλιμα ευρυτερη απηχηση) θα ξεκινουσε με 55% and counting (και μην ακουσω για το τι πηρε στο συνεδριο..)

    Με τη σταση και τις επιλογες του εχει συγχισει πολυ τον κοσμο - το λιγοτερο που περιμενε κανεις μετα τα οσα διεπραξε ο Παπανδρεου (ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ) ειναι τιποτα λιγοτερο απο καθημερινη καταγγελια-συγκρουση και προκληση σε εκλογες.
    Ποτε θα τα κανει - σχεδον αυτοακυρωθηκε - δεν χαιρομαι που το γραφω μακαρι να κανω λαθος

  9. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 13/09/2010 22:12:53

    Μπροστάρης στο αγώνα κατά του μνημονιου είναι ο Σαμαράς.
    Μπροστάρηδες είναι τα κόμματα της Αριστεράς.
    Ο Κικίλιας είναι ο υποψήφιος της Περιφέρειας Αττικής. Δεν θα του φορτώσουμε ρόλους και καθήκοντα άλλων. Ανανέωση στην πράξη. Αν έμπαινε ένας πρώην υπουργός φαντάζεσθε τι θα ακούγαμε

  10. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 13/09/2010 22:31:00

    O Mητρόπουλος και ο Δημαράς βλέπουν την έξοδο από το μνημόνιο στην ίδια κατεύθυνση που την βλέπει ο Σαμαράς? Επειδή το παρελθόν τους λέει "βαθύ ΠΑΣΟΚ", απόλυτη συνυπευθυνότητα δηλαδή για χρόνια προβλήματα και παθογένειες της οικονομίας και της κοινωνίας στα οποία ο Σαμαράς είναι απέναντι, δεν μπορώ να φανταστώ συναντίληψη και κοινή πορεία για έξοδο από το μνημόνιο.

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/09/2010 22:37:03

    Ο Μητρόπουλος είπε οτι αν κατεβεί ο Δημαράς, θα θέσει την υποψηφιότητα υπό το ψηφοδέλτιο του Δημαρά.
    Αυτοί οι δύο είναι αντιμνημονιακές εφεδρείες για να "δεσμεύσουν" και να συγκρατήσουν αντιμνημονιακές μεν, πασοκικές δε κυρίως, ψήφους. Και τπτ αριστερούς του συνασπισμού-σύριζα που διαλύεται.

    Αίσθησή μου είναι ότι αν τους το προτείνει ο Κικίλιας, θα εισπράξει ένα ηχηρό και ειρωνικό όχι.
    Αν ήμουν στη θέση του δεν θα τους πρότεινα τπτ.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ αλλενάκι 13/09/2010 22:42:05

      Ισως εχεις δικιο, αλλα το τοπιο ειναι θολο

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 13/09/2010 22:48:19

        Μπορεί να κάνουν αυτοί την υπέρβαση βέβαια, τίποτα δεν αποκλείεται.

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 13/09/2010 23:01:44

      Επίσης είχε πει και ότι θα είναι υποψήφιος μόνο αν τον εγκρίνει «ο όλος ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ». (Διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τώρα, που δεν τον εγκρίνει ούτε το αριστερό ρεύμα, ούτε η πλευρά Αλαβάνου, ούτε η νεολαία του Συν, γιατί βάζει υποψηφιότητα ελέω Τσίπρα;

      • aengus avatar
        aengus @ aengus 13/09/2010 23:12:30

        Επιπλέον, όταν ο Μ. δεσμεύτηκε για υποψηφιότητα με τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, είπε ότι δεν θα υπάρξει άλλη υποψηφιότητα (Δ.), και ότι τα έχουν κουβεντιάσει οι δυό τους…… (;;;;;;;;; ??????)

  12. ψιλιασμενος avatar
    ψιλιασμενος 13/09/2010 22:46:48

    Όλα αυτά τα χρόνια είδαμε τι προσέφεραν στον τόπο ολοι αυτοί οι δεθεν "έμπειροι" πολιτικοί!!! Φτώχια, μιζέρια, διαπλοκή, παιχνίδια κάτω απ´ το τραπέζι, κοροϊδία, εξετευλισμους και αλλά πολλά, που σήμερα εισπρατουμε ολοι μας, απο τη σοφρωσυννη και την εμπειρία, εκείνων που μας κυβερνούσαν και μας κυβερνούν.
    Οκ, φίλοι μου, εγώ τουλάχιστον ευχαριστώ, αλλά δε θα πάρω άλλο. Νισαφι πια με όλους αυτούς τους μαυρογιαλουρους.
    Και ναι προτιμώ χίλιες φορές τον Κικιλια, που δεν εχει σκελετους στη ντουλάπα του, απ´ οποιονδήποτε άλλο τυπου, Σγουρου, Γεωργιάδη, Δημαρα, Μητροπουλου η δεν ξέρω πως αλλοιώς μπορεί να λένε.
    Όσον αφορά τους νεοδημοκράτες, ζητήσατε απ´ τον Σαμαρά, νέο αίμα. Ζητήσατε να τ αλλάξει όλα. Του είπατε ότι έχετε συχαθει όλους αυτούς που τον οιονδήποτε τροπο πλήγωσαν την παράταξη. Και ο άνθρωπος παίρνει το μήνυμα σας και το κάνει πράξη. Βγάζει στο μεγαλύτερο μαγαζί της χώρας, ένα νέο άνθρωπο, δοκιμασμένο και επιτυχημένο σ ότι έχει κάνει και σας λέει: εγώ έκανα αυτο που ζητήσατε. Εσείς ο λαός της ΝΔ. Σειρά σας τώρα να κάνετε το χρέος σας και να στηρίξετε , με νύχια και με δόντια , τον Κικιλια. Εγώ το χρέος μου απεναντι σας το έκανα. Η μπάλα τώρα είναι στα χέρια σας.
    Και τέλος να ρωτήσω και κάτι: ολοι αυτοί οι φωστήρες που καθημερινά παίζουν μπιλιαρδο στην πλάτη μας, πως προέκυψαν; Απο παρθενογεννεση μηπως; Ολοι αυτοί γεννήθηκαν να τα ξέρουν όλα;
    Ξέρω ανθρώπους 60 και 70 ετών και το μυαλό και η ματιά τους πετάει φωτιές, όπως ξερω και άλλους που είναι 30 και είναι ήδη πεθαμενοι, απλά δεν το γνωρίζουν.
    Ας μην κρίνουμε έτσι εύκολα λοιπόν, δίχως να έχουμε εικόνα για τα πρόσωπα στα οποίοα αναφερόμαστε.
    Ας γνωρίσουμε τον Κικιλια, ας φροντίσουμε να τον μάθουμε. Τον παρακολουθώ Απο το 06 που εξελέγη δημοτικός σύμβουλος στην Αθηνα και η γνώμη που έχω σχηματίσει ειναι ότι έχουμε ένα κάνουμε με έναν μαχητη, που δεν του χαρίστηκε τίποτα στη ζωη του. Ότι πρόκειται για ένα νέο άνθρωπο με όνειρα, πείσμα και αγαπη για τους συμπολίτες τους, με όρεξη για δουλειά, που στραπατσαριατηκε πολλές φορές, αλλά πάντα έβρισκε τη δύναμη να σηκωθεί και να σταθεί στα πόδια του. Έναν τύπο με καθαρή ματιά που λέει τα πράγματα με το όνομα τους, έναν τύπο δημιουργικό, αλλά και μαμουνι που συνεχώς ψάχνετε. Έναν τύπο που τη στιγμή, άλλοι ελληνες πολιτικό μιλούσαν με τα χειρότερα Λογια για τη χώρα μας, ο Κικιλιας γέμιζε με χιλιάδες παιδιά τους δρόμους της Αθηνας και έκανε διαφήμιση της πόλης, σε όλον τον κόσμο.
    Είναι διάφορα νοοτροποιας και αντίληψης.
    Απ´ όλους αυτούς που καθε μέρα μας πληγώνουν, ναι προτιμώ τον Κικιλια. Δεν τα ξέρει όλα σίγουρα. Θα μάθει όμως.

  13. aengus avatar
    aengus 13/09/2010 22:55:42

    Συμπυκνώνω εδώ μερικές σκέψεις που εκφράζω αποσπασματικά σε προηγούμενα σχόλιά μου για το θέμα:
    Η φάκα Μ. θα πιάσει ένα κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ.
    Η φάκα Δ. δυσαρεστημένους από ΠΑΣΟΚ και όχι μόνο.
    Πέρα από την υποψηφιότητα Μ., ο Αυτιάς, που ώρες-ώρες είναι ….μαρτυριάρης, πριν από πολύ καιρό συνεχάρη τον Δ. για το χρίσμα (αφού ο Δ. είχε καταψηφίσει το μνημόνιο). Ο Δ. τον έκοψε απότομα κι έκανε τον Κινέζο. Εικάζω ότι εντωμεταξύ αποφασίστηκε το χρίσμα να είναι κρυφό.
    Έτσι, το ΠΑΣΟΚ έχει τρεις φάκες και μαζεύει κόσμο από ….ΠΑΣΟΚ, Δ.Α., κομμάτι του ΣΥΡΙΖΑ, ευελπιστώντας να εγκλωβίσει και κομμάτι της Ν.Δ., ίσως και του ΚΚΕ.
    Μετά τις εκλογές, μην τους είδατε τους παναήδες…. Σημασία έχει να πάνε οι ψήφοι στο ΠΑΣΟΚ, το επίσημο ή το ανεπίσημο. Και μετά βλέπουμε.
    Ναι, αλλλά αν διαγραφεί ο Μ.;…. Ουδέν πρόβλημα. Την κατάλληλη στιγμή ξεδιαγράφεται.
    Περνούν λίγοι πολύ κρισιμότατοι μήνες μέχρι τις γιορτές, εκτονονώμαστε, χαλαρώνουμε, και κατά το 2011 ξυπνάμε !
    Επίσης να θυμηθούμε ότι ο Δ. είναι εξαιρετικά κινητικός: Έφυγε από το ΠΑΣΟΚ, πήγε στο ΔΗΚΚΙ., και νύχτα ξαναπήγε στο ΠΑΣΟΚ (ο Τσοβόλας το έμαθε …τελευταίος!). Δηλαδή είναι δρομέας ο άνθρωπος…. Και άντε να του ζητήσεις μετά το λόγο!
    Από αριστερά, πολύ σκληρά καρύδια πιστεύω ότι θα αποδειχθούν οι ψηφοφόροι του ΚΚΕ και του Μετώπου του Αλαβάνου (όσοι κι αν είναι). Δεν θα τσιμπήσουν.
    Για τον Κικίλια ήδη κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους –τόσο από ΠΑΣΟΚ βεβαίως, όσο και από ΛΑ.Ο.Σ… (όποιος είδε τον Αϊβαλιώτη στον Αυτιά θα κατάλαβε …)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aengus 13/09/2010 23:25:37

      Ας μην ξεχνάμε ότι ο (κατά σύστημα) "αντάρτης" και (επίσης κατά σύστημα) ανανήψας Δημαράς, ΨΗΦΙΣΕ "ΠΑΡΩΝ" ΣΤΟ ΑΘΛΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ (παρά το "όχι" ένα μήνα νωρίτερα, που είχε επιφέρει τη διαγραφή του), προετοιμάζοντας το έδαφος για την επόμενη... κυβίστηση. Μέχρι αυτή να συμβεί, προφανώς πήρε εντολή να το παίξει λίγο "αντάρτης" ξανά. Και να δείτε που, αν ήταν στην ΕΡΤ ο Θοδωρής Καλούδης τη βραδιά των εκλογών του Νοέμβρη, πάλι για "το ΠΑΣΟΚ και τις άλλες δημοκρατικές δυνάμεις" θα μιλούσε...

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 13/09/2010 23:42:14

        Σωστά!
        Τώρα:
        Υποψήφιος για την περιφέρεια ο επίσημος του ΠΑΣΟΚ.
        Υποψήφιος για την περιφέρεια ο Μητρόπουλος.
        Υποψήφιος για την περιφέρεια ο Δημαράς..
        Δηλαδή ΤΡΙΠΛΗ υποψηφιότητα.
        «Διαλιέχτε!»

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 13/09/2010 23:50:56

        Ναι, “ΠΑΡΩΝ”! Μου διέφυγε… Οπότε….

        Α! ! ! Το «Κόντρα» του Κουρή είχε πρεμιέρα.
        Διεφάνη ότι θα είναι το επικοινωνιακό επιτελείο της «αντμνημονιακής ψήφου» (σπρώχνοντας τους δυσαρεστημένους προς Δ ή Μ, φαντάζομαι…)

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 13/09/2010 23:54:41

        Πάντως…..τους παραδέχομαι! Είναι «μανούλες» σ΄αυτά…

  14. HRISOS avatar
    HRISOS 13/09/2010 23:24:34

    ΚΑΠΟΤΕ Η ΝΔ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΤΟΝ ΚΑΤΡΙΒΑΝΟ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ .ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟΝ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟ ;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ HRISOS 13/09/2010 23:27:30

      Εννοείς, να του δώσουν ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΗ ΙΣΧΥ για να παζαρέψει μετά, ως καλός δικολάβος που είναι, τον επαναπατρισμό του στο "μαντρί";

      Πρώτη φορά νομίζεις ότι είναι που φεύγει και επιστρέφει, ή τελευταία;

      • HRISOS avatar
        HRISOS @ Αυριανιστής 13/09/2010 23:30:45

        ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΠΙΑ ΕΛΠΙΔΑ

  15. Orestios avatar
    Orestios 13/09/2010 23:53:55

    Δημαράς και Μητρόπουλος είναι υποψήφιοι μόνο και μόνο για να κάνουν θόρυβο.
    Για να καλύψουν τον υποστηρικτή του μνημονίου και να κόψουν από τον Κικίλια Κικίλια.
    Απροπό, έχουν παραδώσει τις κομματικές τους ταυτότητες?

    • aengus avatar
      aengus @ Orestios 13/09/2010 23:59:03

      Δεν νομίζω.
      Ο Δ είπε στον Αυτιά «είμαι ΠΑΣΟΚ»!
      Ο Μ δεν παραιτήθηκε από το Εθν. Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, όπως διαθόθηκε –απλώς έστειλε επιστολή ότι δεν θα παραστεί στις εργασίες.
      Μπορεί να τον/ τους διαγράψουν ;))))
      Μην κολλάς σ΄αυτό…

      • Orestios avatar
        Orestios @ aengus 14/09/2010 00:13:58

        Δεν λέμε κάτι διαφορετικό.
        Γιατί να τους διαγράψουν?
        Δεν το έκαναν μέχρι τώρα, άρα είναι σε ταύτιση η κομματική τους τοποθέτηση με το μνημόνιο. Ο ρόλος τους είναι να θορυβούν προκειμένου να μην ακούγεται ο Κικίλιας και να προστατεύεται ο "επίσημος" υποψήφιος του ΠΑΣΟΚ.

  16. Vax avatar
    Vax 14/09/2010 00:00:25

    Το ζήτημα είναι να ενωθεί ο Δημαράς και Μητρόπουλος με Κικίλια ή ο Κικίλιας με Δημαρά-Μητρόπουλο? (αν έγινα σαφής). Γιατί και εγώ συμφωνώ αλλά στο υποθετικό αυτό ενδεχόμενο ποιός θα είναι ο επικεφαλής? Ο Κικίλιας?

    • aengus avatar
      aengus @ Vax 14/09/2010 00:07:57

      Αυτό μάλλον θα πρέπει να αποκλειστεί. Μ και Δ δεν κατεβαίνουν για αθροιστούν με τον Κ αλλά με τον επίσημο!

  17. Paranoia avatar
    Paranoia 14/09/2010 00:45:48

    Μπορείτε να μας εξηγηστε γιατί ο Μανώλης και ο Γιακουμάτος κορόιδευαν και τα'βαζαν με τον Πραπαβέση στην εκπομπή του Αυτιά αβαντάρωντας τους υπόλοιπους μνημονιολάγνους του panel;

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Paranoia 14/09/2010 01:02:59

      Γιατί δυσκολεύονται να εκτιμήσουν την επερχόμενη αντίδραση προς τον πολιτικούς και φοβούνται μήπως γίνουν και οι ίδιοι εισπράκτορες αναλόγων επιθέσεων αγάπης και εκτίμησης! Αυτή είναι η μεγαλύτερη προσφορά του ΓΑΠ προς την πολιτική.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Αφροδίτη 14/09/2010 05:40:08

        αυτο ειναι η κατι αλλο βαθυτερο; ποιος ειπε μετανοιωνω που δεν ερριξα τον Καραμανλη;

  18. Max Stirner avatar
    Max Stirner 14/09/2010 01:09:28

    Κατά τη γνώμη μου ο Δημαράς είναι ένας έντιμος άνθρωπος συνεπής στις αρχές του και πιστεύω πως αν εκλεγεί θα εργαστεί με γνώμονα το κοινό συμφέρον.
    Για τον Μητρόπουλο η γνώμη μου είναι μάλλον αρνητική γιατί τον θεωρώ καιροσκόπο πέρα από γραφικό. Ο Κικίλιας είναι νέος, άφθαρτος με όρεξη να προσφέρει αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι ως ανθρώπου που μπορεί να σηκώσει αυτό το τεράστιο βάρος. Του λείπει η πείρα πιθανώς.
    Αν και η προσωπική μου κοσμοθεωρία μού επιτάσσει να απέχω από κάθε είδους ψηφοφορία και εκλογικής λογικής, το ένστικτό μου, μού λέει πως καταλληλότερος θα ήταν ο Δημαράς.

  19. κράτιστος avatar
    κράτιστος 14/09/2010 05:07:19

    Πολύ καλή η σκέψη της συνεργασίας των τριών αλλά υπό την ηγεσία Μητρόπουλου!!!!!
    για να πείσεις για τον αγώνα ενάντια στο μνημόνιο πρέπει να έχεις γνώση και εμπειρία μαζί. αλλιώς δεν μπορείς να τα βάλεις με τα ΜΜΕ που προβοκάρουν συνεχώς τις αμερικανιές του γιωργάκη.
    πάντως η επιλογή Κικίλια, όπως και να την δεις, κρίνεται θετική!!!!
    και δεν ψηφίζω ΝΔ!!!!

  20. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 05:37:47

    H παραταξη καλως η κακως αποφασισε...εαν νομιζουμε οτι αξιζει τον κοπο να την ακολουθσουμε εχει καλως, αν οχι ας βρουμε την υγεια μας στον Δ. στον Μ. η σε οποιο αλλο αρχικο θελουμε. Σημειωνω οτι η Αυριανη σημερα ΠΑΝΗΤΥΡΙΖΕΙ υπερ Δημαρα...Τυχαιο; τα συμπερασματα δικα σας.
    Εαν ηθελαν ο Δημαρας ο Μηρτοπουλος και οι υπολοιποι θα ειχαν παραιτηθη απο τα οργανα του ΠΑΣΟΚ δεν το εκαναν ομως

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 14/09/2010 08:19:25

      Τυχαίο; Καθόλου! Θα "συλλέγουν" τη δυσαρέσκεια, την οποία θα οδηγήσουν στον 2ο γύρο στην αγκαλιά του επισήμου! Μεθοδικά πράγματα! Οι άνθρωποι στο μαγείρεμα είναι επιστήμονες και έχουν πάντα ισχυρά δεκανίκια, εκτός από τους δεδομένους και τους χαμαιλέοντες.

  21. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 14/09/2010 08:33:37

    Προσπαθώ να καταλάβω. Είναι ή δεν είναι Νητρόπουλος και Δημαράς ΠΑΣΟΚ και μάλιστα "βαθύ"? Είναι ή δεν είναι και αυτοί συνυπεύθυνοι ( ο Δημαράς ως βουλευτής περισσότερο)για το πως φτάσαμε εδώ? Είναι ή όχι βέβαιο ότι οι άνθρωποι ΠΑΣΟΚ παραμένουν και ότι η κάθοδος τους το ΠΑΣΟΚ (το "ολον" ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να εξυπηρετήσει)? Δεν είναι προφανές ότι παίζεται για πολλοστή φορά το παραμυθάκι "καλός μπάτσος, κακός μπάτσος"? Υπάρχει λογική σε δημιουργία "αντιμνημονιακού" μετώπου Σαμαρά με τους συγκεκριμένους? Αποδέχθηκαν μήπως και δεν το έμαθα το μείγμα μέτρων Σαμαρά που "θα οδηγήσει σε δύο χρόνια εκτός μνημονίου"? Αυτοί τι ακριβώς έξοδο από το μνημόνιο προτείνουν?
    Οι συμμαχίες και τα μέτωπα είναι καλές όταν υπάρχει μία minimum συμφωνία επί αρχών και στόχων. Αλλιώς κάποιος πιάνεται κορόιδο, για να μην πω ότι φθείρεται και μόνο που το συζητάει.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ firiki2010.wordpress.com 14/09/2010 11:26:38

      Επίδοξες "κοινωνικές" συμμαχίες είναι από πίσω, και πάνε να παίξουν τον πολιτικό Φρανκενστάιν. Δεν είναι τόσο αθώο όσο φαίνεται.
      Να το πώ αλλοιώς: Οι πάσοκες του βαθέος πασόκ τύπου Μητρόπουλου (ο "εργατολόγος" των ΔΕΚΟ-τζήδων με μέσο μισθό 6.000) και οι "νεοφιλελεύθεροι - κρατιστές" νεοδημοκράτες πολιτικοί που διόριζαν αθρόα στις ίδιες ΔΕΚΟ, δεν είναι αντίπαλοι. Συνεταίροι ήταν (επί 30 τόσα χρόνια) και είναι, μαζί μας βουλιάξανε.
      Να πώ και για το "αριστερό" ακκομπανιαμέντο τους;

      Το τραγικό δεν είναι που παίζουν ακόμη τα ίδια τα παιχνίδια τους οι Μανώληδες, Δημαράδες, Αλαβάνηδες, Μαρκόπουλοι και Μητρόπουλοι. Το τραγικό είναι, που οι κοινοί θνητοί ψάχνουμε ακόμη άλλοθι που είμασταν πράσινοι μπλέ ή κόκκινοι ακόλουθοί τους επί 30 χρόνια. Και ακόμη και τώρα, μας φαίνονται βολικοί "εκπροσωπόί" μας.

      Θ’ απευθυνθώ προς τον Ζαβίνα πρώτα,
      κι αν ο μωρός αυτός δεν μ’ εκτιμήσει,
      θα πάγω στον αντίπαλό του, τον Γρυπό.
      Κι αν ο ηλίθιος κι αυτός δεν με προσλάβει,
      πηγαίνω παρευθύς στον Υρκανό.
      Θα με θελήσει πάντως ένας απ’ τους τρεις.
      Κ’ είν’ η συνείδησίς μου ήσυχη
      για το αψήφιστο της εκλογής.
      Βλάπτουν κ’ οι τρεις τους την Συρία το ίδιο.
      Αλλά, κατεστραμένος άνθρωπος, τι φταίω εγώ.
      Ζητώ ο ταλαίπωρος να μπαλωθώ.
      Ας φρόντιζαν οι κραταιοί θεοί
      να δημιουργήσουν έναν τέταρτο καλό.
      Μετά χαράς θα πήγαινα μ’ αυτόν.
      (Κ. Καβάφης)

  22. Pankalos avatar
    Pankalos 14/09/2010 09:00:45

    Σορυ αλλα για να ψηφιστεί ο Κικιλιας θα πρέπει πρώτα να γίνει κάτι απλό: Να κατεβούμε να ψηφίσουμε. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να μας πείσουν ότι οι μπλε θα κάνουν κάτι όταν αναλάβουν στις επόμενες εκλογές. Δε φτάνει ένας νέος και άφθαρτος κλπ κλπ για να πειστούμε. Και με τα μέχρι τώρα δεδομένα δε μας έχουνε πείσει, όταν βλέπουμε τα ίδια μούτρα (Παναγιωτο, Αβραμο, Γιακουματο, Βαρβι, Παυλοπουλο, Κακλαμανη, Μανωλη και τους λοιπούς). Ειδικά τον Γιακουμάτο θα έπρεπε να τον έχει στείλει χθες ο Σαμαράς κλωτσοπατινάδα πίσω στη στάνη του μετά τα μπινελίκια που έριχνε στον Πιπερόπουλο στο χαζοκούτι του Αυτιά. Η αποχή μάλλον θα είναι σαρωτική (κανένας από όσους ξέρω δεν θα κατέβει να ψηφίσει).

    • anonymous avatar
      anonymous @ Pankalos 14/09/2010 12:10:35

      Να κατεβούμε να ψηφίσουμε. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να μας πείσουν ότι οι μπλε θα κάνουν κάτι όταν αναλάβουν στις επόμενες εκλογές.

      Η ΝΔ δε μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ακόμη κι αν πάρει τις εκλογές. Θα χρειαστεί χρόνος για να βγούμε από το μνημόνιο και ίσως να μην το καταφέρουμε. Τι να κάνει η ΝΔ με αυτές τις συνθήκες;

      Πάντως αν είναι μάγκες πρέπει να προσπαθήσουν να περάσουν μια συνταγματική αναθεώρηση και να γίνει το εξής:
      1) Κανείς στο δημόσιο χωρίς ΑΣΕΠ
      2) Κανένα δάνειο του δημοσίου χωρίς 180 Βουλευτές. Αν είχαμε μια τέτοια διάταξη το 81 τώρα θα είχαμε γλιτώσει.

  23. radical avatar
    radical 14/09/2010 09:50:56

    Αγαπητό antinews
    Το πρόβλημα δεν είναι αυτό καθε αυτό το μνημόνιο αλλά πως φτάσαμε σε αυτό. Και αν αύριο το πρωί σβήνοντας μονο μιας το χρέος της χώρας χωρίς βαθιές διαρθρωτικές αλλαγές σε ένα κράτος πελατειακό και διεφθαρμένο σύντομα θα ξαναείχαμε ένα καινούριο μνημόνιο. Για να μην ξανα έχουμε λοιπόν το ίδιο αποτέλεσμα αυτό του μνημονίου πρέπει να αλλάξουμε να καταστρέψουμε την αιτία που το δημιούργησε. Και ο Κ. Σαμαράς και η παράταξη του συνέβαλλε και ιδιαίτερα την τελευταία πενταετία της διακυβέρνησης της να φτάσουμε εδώ. Η αντιμνημονιακή στρατηγική χωρίς περιεχόμενο χωρίς να λες στην κοινωνία τι πρέπει να αλλάξει χωρίς να χαϊδεύεις αυτιά σε συντεχνίες φαντάζει ως την χειρότερη μορφή λαϊκισμού με καταστροφικά αποτελέσματα για την χώρα.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/09/2010 11:08:10

    Μη τα ψάχνουμε φίλοι, πρόκειται για μπουρδέτο ιδεολογικοπολιτικό, απ΄ όποια πολιτική σκοπιά και άν το αντικρύσεις: Δεξιά, κεντρώα, αριστερή, σεληνιακή, του πλανήτη Κρόνου.
    Σαν να διασταυρώσεις το DNA του αείμνηστου Κουτσόγιωργα με του Αλογοσκούφη, ρίξεις και λίγο Ανδριανόπουλο, προσθέσεις ψήγματα του μετά την "παιδοκτονία" Αλαβάνου, μια πρέζα Δελαστιχο-ΝΑΡ και κεντρώο μπαχαρικό πίτσας "Λεβέντη". Τι Μητρόπουλος, Δημαράς και πασοκο-φουρνιστό με ερυθρο-γαλάζια σάλτσα! Εδώ γίνται αυθεντική γενετική μηχανική, μπροστά της ο ίδιος ο Φρανκενστάιν θα αισθανόταν ένας εντελώς πεζός και ανιαρός μαιευτήρας!

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/09/2010 11:21:10

    Μηπως οι υποψηφιοι περιφερειακοι συμβουλοι που θα βαλει ο ΣΥΡΙΖΑ στο ψηφοδελτιο του Μητροπουλου θα μας μοιρασουν και τιποτε βομβες μολοτωφ για να παιξουμε σε καμμια κοινη προεκλογικη εκδηλωση;
    Θα συνυπαρχουν στο κοινο ψηφοδελτιο νεοδημοκρατες με Δεκεμβριστες;
    Δεν υπαρχει βαση για συνεργασια και για να ξεκαθαρισω τη δικη μου θεση αν ο Κικιλιας δεν περασει στο β΄γυρο ΔΕΝ θα ψηφισω σε καμμια περιπτωση υποψηφιο της αριστερας.Υπαρχουν και λευκα ψηφοδελτια.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ψυχραιμια 14/09/2010 11:30:50

      ψυχραιμια, φαντάζομαι να "τα έχεις πάρει" με τους "Δεκεμβριστές" του Δεκέμβρη του 2008, και όχι τους αυθεντικούς Ρώσους Δεκεμβριστές του 1825, μιά και εκείνοι ήταν αγνοί αστοί συνταγματικοί δημοκράτες, αντίπαλοι του απολυταρχικού Τσάρου και της Ιεράς Συμμαχίας.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Ο Θείος 14/09/2010 11:38:46

        Ε,ναι με αυτους.Οι αλλοι ειναι αλλη υποθεση και θελει πολυ ψαξιμο να μαθουμε τι θα γινοταν η ελληνικη επανασταση αν ειχαν επικρατησει.Ναι μεν κατα της Συμμαχιας αλλα δυτικοφιλοι εως σκασμου μπορει να τα εβρισκαν με τους Αγγλους υπερ της ακεραιοτητος της Οθωμανιας.
        Ειναι περιεργη η ιστορια Θειο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 14/09/2010 11:48:38

        Νομίζω έπαιξαν θετικό ρόλο οι Ρώσοι Δεκεμβριστές, έστω και ηττημένοι πιέστηκε ο Τσάρος και ξεκόλλησε κάτι λίγο από τον φίλο του τον Μέττερνιχ. Για τήρηση της εσωτερικής ισορροπίας, έγειρε κάπως προς τους Γάλλους και προέκυψε η συμμαχία του Ναυαρίνου.
        Ίσως, άν δεν είχε προηγηθεί η άτυχη εξέγερση των Δεκεμβριστών, η ναυμαχία του Ναυαρίνου δεν θα είχε γίνει ποτέ. Ή θα ήταν μόνοι τους ο Δεριγνύ με τον Κόδριγκτων, χωρίς τον Ρώσο αρχιναύαρχο Χέυδεν.
        Και σκέψου, να χάνανε τη ναυμαχία οι Δεριγνύ και Κόδριγκτων, και να νικούσε ο Σουλτανικός στόλος!
        Έχουν παράξενες στροφές οι ατραποί της ιστορίας.

  26. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/09/2010 06:22:12

    Ο ΔΗΜΑΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ,ΔΗΛΩΣΕ ΑΠΩΝ.
    Ο Ι.ΜΕΤΑΞΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΠΡΕΣΒΗ ΓΡΑΤΣΙ,ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ.
    ΑΝ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΡΩΝ Ο ΓΡΑΤΣΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΟΥΣΕ.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/09/2010 06:46:42

      ΔΗΛΩΣΕ ΠΑΡΩΝ.

  27. armageddon avatar
    armageddon 15/09/2010 16:05:34

    Ο ΔΗΜΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ....

  28. aengus avatar
    aengus 15/09/2010 16:26:54

    Τετάρτη 16 Δεκ. 2003 :
    Την ένταξή του στο ΠΑΣΟΚ, ανακοίνωσε χτες ο Γ. ΔΗΜΑΡΑΣ, με επιστολή του προς την Πολιτική Γραμματεία του ΔΗΚΚΙ. Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες, στο κείμενο της επιστολής του, ο πρώην βουλευτής του ΔΗΚΚΙ αναφέρει:
    «Αποφάσισα να βρεθώ στις τάξεις της μεγάλης δημοκρατικής παράταξης όπως αυτή εκφράζεται από το ΠΑΣΟΚ».
    Με τη δήλωση του αυτή, ο Γ. Δημαράς επιβεβαιώνει και τα σενάρια που τον ήθελαν να είναι υποψήφιος βουλευτής στη Β΄ Περιφέρεια της Αθήνας με το κυβερνών κόμμα, στις επερχόμενες εκλογές.
    Αμεση και σκληρή ήταν και η απάντηση του ΔΗΚΚΙ. Συγκεκριμένα σε ανακοίνωσή του το γραφείο Τύπου του ΔΗΚΚΙ αναφέρει:
    «Οσα αναφέρονται στην επιστολή του Γιάννη Δημαρά αποτελούν προφάσεις "εν πολιτικαίς αμαρτίαις" και προκαλούν μόνο θλίψη για τη συμπεριφορά του. Δυστυχώς, η Κίρκη με το δέλεαρ της εξουσίας ευτελίζει τους ανθρώπους και το δήθεν εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ, που με τις παρασκηνιακές μεθόδους πολιτικής συναλλαγής, μας γυρίζει 40 χρόνια πίσω. (…)"Tην προδοσία πολλοί αγάπησαν τον προδότη κανείς"».

  29. Orestios avatar
    Orestios 15/09/2010 16:58:07

    Δημαράς-Μητσοτάκαινα: Συμμαχία.
    Τα εξαπτέρυγα μετά την αποχώρηση GAP από την Ελλάδα έχουν ζαλιστεί.

  30. sempreviva avatar
    sempreviva 15/09/2010 18:45:52

    XAMENOI ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ





    Αντισώματα

    Οι εδώ και καιρό αναγνώστες αυτού του φόρουμ, του έχουν δώσει την σημασία που του πρέπει χωρίς να χρειάζονται αποσαφηνίσεις.
    Βάσει όμως ορισμένων πρόσφατων αναρτήσεων, ένας νέος αναγνώστης αυτού εδώ του ιστότοπου κάλλιστα θα μπορούσε να του δώσει τον τίτλο "η προπαγάνδα τότε και τώρα".

    Αλγεινή εντύπωση επομένως δημιουργεί το γεγονός ότι δεν αναφέρεται πουθενά ξεκάθαρα το πολιτικό "στίγμα" αυτής της ιστοσελίδας, η οποία διατείνεται ότι φιλοδοξεί να έχει τον «χαρακτήρα κόμβου πολιτικής, οικονομικής και πολιτιστικής ενημέρωσης και διαλόγου».