#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2013 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κασιδιάρης και λοιποί, δεν αθωώθηκαν, παραμένουν υπόδικοι!



Πριν δυο-τρείς μέρες όλοι επαινούσαμε τη Δικαιοσύνη που έδρασε κεραυνοβόλα με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη σύλληψη της ηγετικής ομάδας της ΧΑ.

Διθύραμβοι γράφτηκαν για το πόρισμα του Αντεισαγγελέα του ΑΠ και  για το πόσο καλά ήταν «δεμένη» η υπόθεση.

Κάποιοι μάλιστα έφτασαν στο σημείο να διαβεβαιώσουν ακόμα και τον Πρωθυπουργό πως η προφυλάκιση των συλληφθέντων ήταν δεδομένη.

Αποτελεί σφάλμα να προεξοφλείς τις αποφάσεις της  δικαιοσύνης, όταν μάλιστα δεν γνωρίζεις όλα τα στοιχεία του φακέλου  γιατί η  Δικαιοσύνη λειτουργεί  με τη δική της λογική.

Και έτσι πρέπει να λειτουργεί μια ανεξάρτητη δικαιοσύνη για την οποία κοπτόμεθα άπαντες.

Σήμερα όλοι διαμαρτύρονται και  βάλλουν τόσον εναντίον της Κυβέρνησης, όσο και εναντίον της Δικαιοσύνης.

Δηλαδή, τι θέλαμε;

Να στείλει ο Σαμαράς τον Αθανασίου να κάνει τις ανακρίσεις ή να …τηλεφωνήσει ο ίδιος στον ανακριτή και ζητήσει την προφυλάκιση του Κασιδιάρη;

Η Δικαιοσύνη, λοιπόν, έστειλε στη  φυλακή έναν εν ενεργεία Βουλευτή (και αυτό συμβαίνει νομίζω για πρώτη φορά) και για τους άλλους τρεις επέβαλλε περιοριστικούς όρους.

Αυτή είναι η κρίση της, μας αρέσει, δεν μας αρέσει.

Και αυτή η κρίση  πρέπει να είσαι σεβαστή.

Ο Κασιδιάρης, ο Παναγιώταρος και ο Μίχος είναι υπόδικοι.

Με βαρύτατο μάλιστα κατηγορητήριο.

Δεν αθωώθηκαν!

Αυτό για να μην ξεχνιόμαστε!

Όπως άλλωστε γράφουμε σε άλλη ανάρτηση, έγκυροι δικαστικοί κύκλοι τονίζουν ότι οι τρεις βουλευτές δεν απώλεσαν την ιδιότητα του κατηγορουμένου στην υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης, καθώς η διερεύνηση των στοιχείων συνεχίζεται. Οι ίδιοι κύκλοι υπογραμμίζουν μάλιστα, ότι η επιβολή περιοριστικών όρων έχει συγκεκριμένη νομική ερμηνεία σύμφωνα με την οποία δεν έχουν εκλείψει τα στοιχεία βάσει των οποίων απαγγέλθηκαν κατηγορίες. Αντίθετα μάλιστα, σημειώνουν, τα στοιχεία θεωρούνταιδεμέναπλην όμως οι συγκεκριμένοι κατηγορούμενοι δεν κρίθηκαν ύποπτοι φυγής, ούτε ύποπτοι διάπραξης νέων αδικημάτων, καθώς είναι πλέον γνωστά πρόσωπα και γεγονότα, όπως και οι μεταξύ τους διασυνδέσεις.

Δεύτερον, η ανάκριση συνεχίζεται. Και στο πλαίσιο αυτής της ανάκρισης (αν προκύψουν νέα στοιχεία) ο ανακριτής μπορεί να καλέσει τους υπόδικους για συμπληρωματική απολογία και να τους προφυλακίσει, αν θεωρεί ότι έχει τα στοιχεία που θεωρεί επαρκή.

Έχεις κανένας από εμάς περισσότερα στοιχεία στη διάθεσή του απ’ όσα είχαν ο ανακριτής με τον εισαγγελέα, τους οποίους …πυροβολούμε;

Τρίτον, ο αγώνας για την εξάρθρωση της ΧΑ, μόλις τώρα ξεκίνησε. Καθυστερημένα μεν, αλλά ξεκίνησε. Και για να τελειώνουμε με τη ΧΑ μια ώρα αρχύτερα απαιτείται σύμπνοια του πολιτικού κόσμου. Η Δικαιοσύνη να αφεθεί να κάνει τη δουλειά της, ανεπηρέαστα, και τα κόμματα να θωρακίσουν τη Δημοκρατία μας.

Γιατί, αλλιώς το τέρας δεν αντιμετωπίζεται…..Ενισχύεται.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DimDem avatar
    DimDem 02/10/2013 15:22:14

    Το θέμα είναι πως η Χ.Α. δεν διατείνεται πως θέλει να καταλύσει το σύνταγμα όπως πχ το ΚΚΕ που δηλώνει περίτρανα πως θα το κάνει.
    Δεν μπορείς να τιμωρήσεις κανέναν για τα πιστεύω του αλλά για τις πράξεις του. Αυτό ευτυχώς το δήλωσε και ο Σαμαράς.

    Το ΟΛΟ πρόβλημα είναι πως σήμερα τα ΜΜΕ καταδικάζουν ή αθωώνουν ανθρώπους πριν καν δικαστούν. Επίσης επικαλούνται "πηγες" και δημοσιοποιούν απόρρητα στοιχεία και δικογραφίες χωρίς να υπάρχει καμία ποινή για αυτό. Το κριτήριο της αθωότητας πρέπει να προστατεύεται ακόμα και για ανθρώπους με προφανώς βίαιη συμπεριφορά όπως αυτοί της Χ.Α.

    • Κώστας ,Πεύκη avatar
      Κώστας ,Πεύκη @ DimDem 02/10/2013 18:09:56

      Αν θελήσει ο λαός θα το αλλάξει το Σύνταγμα, σταμάτα να λασπολογείς κατά του ΚΚΕ.Ούτε τάγματα εφόδου έχει ούτε οπλοστάσια.Οι καλύτεροι φίλοι του φασισμού είναι οι καπιταλιστές και εσείς τα παπαγαλάκια τους

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ Κώστας ,Πεύκη 02/10/2013 19:56:29

        'Αν θελήσει ο λαός θα το αλλάξει το Σύνταγμα' Μα αυτο ακριβως λεει και η ΧΑ... Αλλωστε ειναι γνωστο σε ολους οτι οι κομμουνιστες ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανεβηκαν δημοκρατικα στην εξουσια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΙΜΟΣΤΑΓΕΙΣ ΧΟΥΝΤΕΣ.... και οταν ανεβηκαν φυσικα κατηργησαν την Δημοκρατια γιατι ετσι λεγανε 'θελει ο λαος' ... μιλαμε για ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΑΡΧΙΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ και καμμια ΧΑ δεν ακυρωνει τα δικα τους ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ που τους υπεστησαν...
        ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΟΨΕ ΛΑΟΣ ΜΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ... και ιδιαιτερως με φασιστικη αριστερα (κομμουνιστες) ..

        • Κώστας ,Πεύκη avatar
          Κώστας ,Πεύκη @ Νικηφορος Φωκας 02/10/2013 21:44:16

          Οι κομμουνιστές πολέμησαν μαζί με τους δυτικούς για να συντρίψουν το ναζισμό- φασισμό. Και τα κατάφεραν. Οι δικτατορίες Μεταξά και Παπαδόπουλου-Ιωαννίδη ήταν δεξιάς απόχρωσης. Τα υπόλοιπα που λες είναι ανιστόρητα και αρρωστημένα, περαστικά σου.

          • zagr avatar
            zagr @ Κώστας ,Πεύκη 03/10/2013 01:33:02

            από το τελευταίο συνέδριο του ΚΚΕ (επί κουτσούμπα δηλαδή), το σχόλιο από το Τζήμερο:

            Τι θα κάνει το ΚΚΕ αν η Ελλάδα δεχθεί επίθεση;
            " Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, ΕΙΤΕ ΣΕ ΑΜΥΝΤΙΚΟ είτε σε επιθετικό πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της ΑΥΤΟΤΕΛΟΥΣ οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΤΑΞΗΣ, ΕΓΧΩΡΙΑΣ και ξένης".

            Υπάρχει κανένας που δεν το κατάλαβε; Τα παιδιά μας θα σκοτώνονται για να υπερασπίσουν τη χώρα, ενώ το ΚΚΕ θα οργανώνει ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ αντάρτικο (παλιά μου τέχνη…) για να χτυπήσει την εγχώρια αστική τάξη!

          • Greg avatar
            Greg @ Κώστας ,Πεύκη 03/10/2013 23:52:53

            Μήπως, λέω μήπως, έχεις ακούσει για το σύμφωνο Ρ'ιμπεντροπ, Μπλότωφ;;

        • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
          Γεωργία Βασιλειάδου @ Νικηφορος Φωκας 02/10/2013 21:52:48

          Πέστα μεγάλε Νικ κομμουνιστοφάγε! Δεν το΄χεις με τίποτε μα δεν πειράζει, λέγε εσύ. Τζάμπα είναι :-P

        • Λαχμαν avatar
          Λαχμαν @ Νικηφορος Φωκας 03/10/2013 00:58:53

          Λοιπόν, πάμε να δούμε, επειδή είσαι και λίγο αμόρφωτος, που ανέβηκαν οι κομμουνιστές δημοκρατικά στην εξουσία και επίσης "δημοκρατικότατα" η Δεξιά έκανε αμέσως μετά πραξικόπημα για να τους ρίξει.

          Έχουμε και λέμε:

          Χιλή 1973
          Μογγολία 1996
          Σε πολλά κρατίδια της Ινδίας (και σήμερα), από την Κεράλα το 1957 μέχρι την Δυτική Μπενγάλη
          Μολδαβία 2001
          Νεπάλ 2008

          Θα συνέχιζα αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

          Δεν αθωώθηκαν λέει αλλά βγήκαν έξω. Τον άλλο η δικαιοσύνη σας τον είχε ΧΩΡΙΣ κατηγορίες στην στενή για 36 μήνες κι αυτούς που δολοφονούν, έχουν οπλοστάσια και συστήνουν συμμορίες τους βγάζουν έξω άρον άρον. Πάρτε την την δικαιοσύνη σας και την δημοκρατία σας. Χάρισμά σας

  2. Δ.Π. avatar
    Δ.Π. 02/10/2013 15:26:58

    Όσο και να προσπαθείτε να το στρογγυλέψετε ...

    • ΧΚΟ avatar
      ΧΚΟ @ Δ.Π. 03/10/2013 00:32:23

      +1000000000000

      -"H Eυρωπαϊκή Ενωση ετοιμάζεται να κλείσει τα σύνορα της για τους Έλληνες που αναζητούν εργασία μετά από πρόταση Βρετανών, Ολλανδών και Σουηδών και τη σύμφωνη γνώμη των Γερμανών."

      -H Τρόικα την έκανε ....και τα 3+ δις πλεόνασμα έγιναν 100,000,000 ...

      -Προυπολογισμός στη Βουλή με νέους φόρους νέες κλίμακες για μισθωτούς και συνταξιούχους

      -εισιτήριο στα νοσοκομεία

      Αλλά το χθεσινό τέλος της ΧΑ έγινε σήμερα ανεξάρτητη και αδέσμευτη δικαιοσύνη...τα ΜΜΕ μου μέσα.

      Για να τελειώνουμε με τα παραμύθια είναι

      ή εγκληματική οργάνωση και δεν αφήνεις μέλη εγκληματικής οργάνωσης ελεύθερα ή δεν τα συλλαμβάνεις αν δεν έχεις επαρκή στοιχεία

      ή πολιτική η αντιμετώπιση

      Τα υπόλοιπα είναι σαν τους ...δύο Υπουργούς προχθές έγιναν γίγαντες για τη δουλειά τους σήμερα δεν καταλαβαίνουν ....ή προχθές ήταν ανεξάρτητη και αδέσμευτη η δικαιοσύνη ή σήμερα διαφορετικά ούτε προχθές παλαμάκια για κάποιους ούτε σήμερα κλάμματα από τους ίδιους.

      Όσο για φιάσκο για τη πολιτική ζωή του τόπου ήταν ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΙΑΣΚΟ τα υπόλοιπα η... δικαιοσύνη που είναι τυφλή κουφή και μουγκή στη χώρα.

  3. cyprusnet avatar
    cyprusnet 02/10/2013 15:40:51

    Η ΠρασινοΦρουρούμενη Δικαιοσύνη, σιγά μην διέλυε την Χρυσή Αυγή και να καρπώθει τους ψήφους η Ν.Δ!!!!!
    ΠΟΤΕ δεν έλεγχε το Κράτος η Ν.Δ και σκηνοθετήθηκε έτσι ώστε να έρθει μπούμεραγκ στον Σαμαρά, ανοίξτε τα μάτια στα επόμενα γκάλοπ!!

    • Anonymouse avatar
      Anonymouse @ cyprusnet 02/10/2013 16:10:13

      Φανταζομαι εισαι της σχολης "οσοι ψηφισαν ΧΑ περιμενουν απλως την καταλληλη δικαιολογια για να επιστρεψουν στο κομματικο μαντρι της ΝΔ" και οτι φυσικα για τις αποφασεις τοσο της κυβερνησης Παπαδημου στην οποια συμμετειχε η ΝΔ οσο και της σημερινης συγκυβερνησης η ιδια η ΝΔ δεν φερει καμια απολυτως ευθυνη ;

      Μηπως επισης πιστευεις ακομα σε αυτοδυναμιες στον Αϊ-Βασιλη , τους μονοκερους , οτι οι "Γερμανοι ειναι φιλοι μας" και τα Ελοχιμ ;

      • cyprusnet avatar
        cyprusnet @ Anonymouse 02/10/2013 16:32:06

        Είμαι της Σχολής, οτι τα Παρασκηνιακά Μαγειρέματα αποφασίζουν για τα πάντα στο Ελλαδιστάν!!!
        Αλλωστε απο το Παρασκήνιο ξαφνικά, βγήκες χρεωμένος 300δις ένα πρωί....
        Κανε μια μικρη αποτιμηση, ποσες φορες πηγαν να του την φερουν του Σαμαρα, οι ΚουβελοΒενιζελοι κατω απο την ζωνη και τις δυσκολιες διακυβερνησης!!
        Κατα τ' άλλα, είμαι περίφανος Δεξιός, ανεξαρτήτως προσώπων και Αργηγών(καλα ντε, οχι και με την Ντόρα)

    • drider avatar
      drider @ cyprusnet 02/10/2013 16:11:52

      Ωχ πάλι θεωρίες συνομοσίας; Επίσης καλό είναι να μην "βάφετε" πολιτικά τους δικαστές κατά το δοκούν.

  4. AIK avatar
    AIK 02/10/2013 15:50:26

    "Και για να τελειώνουμε με τη ΧΑ μια ώρα αρχύτερα απαιτείται σύμπνοια του πολιτικού κόσμου."
    Στον πολιτικό κοσμο εντασσεται και το πασοκ; Γιατι αν καποιος "δεσει" σοβαρά τα στοιχεία (υπάρχοντα και οχι μαρτυρίες και αλλα συναφή), το πασοκ τιθεται εκτος νομου. Κατι που επρεπε να ειχε κανει η ΝΔ και οχι να ψαχνει ψηφοφορους που ποτε δεν ηταν δικοι της στην ακροδεξια εκδοχη του πασοκ. Γιατι οι ψηφοφοροι που λειπουν εχουν ανοικτους λογαρισμους με το πασοκ και δεν ζηλεψαν ξαφνικα τα μουσκουλα κατι ανοητων που την ωρα της νικης τους δεν μπορουν να συγκρατησουν τα νευρα τους και να γινουν καυστικοι και ειρωνες ωστε να " σπασουν" πιο πολύ τα νευρα των διωκτων τους
    "Του νικαν τους πολεμιους το κραττειν εαυτου βασιλικοτερον εστι" που έλεγε και ο Αλεξανδρος λεβεντες μου - πασης αποχρωσεως

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/10/2013 15:51:57

    Μετά την ψυχρολουσία ...λόγω αυξημένων προσδοκιών και καναλιών επικουρούντων, υποδέχομαι μια ψύχραιμη τοποθέτηση.
    Είθε!!!

  6. Jimakos avatar
    Jimakos 02/10/2013 16:03:17

    Για να καταλάβω, σαν βαθύτατα δημοκράτες που είμαστε θέλουμε προφυλακίσεις express, δίκες express και καταδίκες ή αθωώσεις express. Τι διαφορά έχει αυτή η νοοτροπία από την αντίστοιχη των άκρων που κατηγορούμε; Δεν αμολάμε και τα λιοντάρια να το κάνουμε Κολοσσαίο;

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Jimakos 02/10/2013 17:54:33

      Μήπως θέλουμε και την απερίσκεπτη αποδοχή και αναπαραγωγή εκφράσεων που σερβίρει η προπαγάνδα είτε χωρίς αποδείξεις, είτε κενές περιεχομένου ή με εντελώς διαφορετικό από το κυριολεκτικό νόημα: "στα γουναράδικα", σκυλολόι, παραστρατιωτική οργάνωση, εγκληματική οργάνωση, μόρφωμα, συμμορίτες, αναρχοφασισταριά, αναρχοάπλυτοι κ.λπ. Μερικές φορές η προπαγάνδα και η μισαλλοδοξία αγγίζουν τα όρια της τ(γ)ελε(ο)ιότητας.

      Κάποιοι επιτίθενται στη γλώσσα μας (επιβάλλοντας λέξεις και φράσεις), πριν επιδράμουν στο μυαλό μας. Ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας και ας χρησιμοποιούμε διπλά τη λογική μας.

  7. Tassos avatar
    Tassos 02/10/2013 16:13:18

    Να προσέξουν οι δικαστές, εδώ παίζεται το μέλλον της χώρας, δεν θα επενδυθεί ούτε ευρώ ούτε δολλάριο σε χώρα που κυκλοφορούν ελεύθεροι οι νενοναζί.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Tassos 02/10/2013 20:08:10

      Στην Γερμανία, την Αυστρία, την Γαλλία και τις Η.Π.Α. δεν κυκλοφορούν νεοναζί; Οι επενδυτές ΔΕΝ ενδιαφέρονται για τέτοιες "λεπτομέρειες". Σταμάτησαν ποτέ να κάνουν μπίζνες με τις μπανανοδικτατορίες της κεντρικής και λατινικής Αμερικής, που έστηναν κάθε τόσο οι Η.Π.Α. ή με τη δική μας χούντα; Οι επίσημες κυβερνήσεις της Δϋσης, ναι θα απογοητευθούν, οι επενδυτές όχι.

  8. Μara avatar
    Μara 02/10/2013 16:13:59

    Το είδαμε και αυτό....


    Οι κύριοι δημοσιογράφοι θα βγούνε σήμερα να σχολιάσουν???
    Θα τολμήσουν να βγούνε σε εκπομπές να τους δεί ο κόσμος???
    Αυτοί που μόνο που δεν προέτρεψαν τον κόσμο να βγεί στους δρόμους να πανηγυρίσει την "εξάρθρωση" της ΧΑ???
    Αν ήταν χορτάτος ο κοσμάκης μπορεί και να έβγαινε.
    Μπορεί να είχαμε στους δρόμους περισσότερο κόσμο και από το 2004 που πήραμε το Euro.

    κ. Σαμαρά εσύ πως επέτρεψες να πραγματοποιηθεί αυτή η γελοιότητα???
    Θα έπρεπε να δώσεις εντολή πριν πατήσεις το πόδι σου στην Ελλάδα να έχουν παραιτηθεί ήδη Δένδιας, Αθανασίου, Εισαγγελέας και Αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου για αυτό το φιάσκο που μας εξέθεσε σε απίστευτο βαθμό παγκοσμίως.
    Αυτοί σε διαβεβαιώναν ότι είναι όλα "δεμένα"????
    Αίσχος.....και πάλι αίσχος.....

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Μara 02/10/2013 16:16:52

      δηλαδή, άμα δεν μας αρέσουν οι αποφάσεις της δικαιοσύνης ζητάμε την παραίτηση της Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου;
      Ωραία λογική!

    • Wolf avatar
      Wolf @ Μara 02/10/2013 18:00:18

      ..."δεμένα" τι εννοούμε?
      Να πει ο Δένδιας ή ο Αθανασίου στους δικαστές και εισαγγελείς ποιά πρέπει να είναι η απόφαση τους για να ικανοποιηθούμε όλοι εμείς που θέλουμε να δούμε τη ΧΑ να τιμωρείται?
      Να παραιτηθούν για ποιό λόγο?
      Μήπως επειδή έστειλε στη δικαιοσύνη τους φακέλους αυτών των καθαρμάτων για διερεύνηση και περαιτέρω έρευνα ανάλογα με την κρίση της δικαιοσύνης?
      Πρέπει σ αυτόν τον τόπο να αποφασίσουμε τι θέλουμε.
      Και εξηγούμε: ο Δένδιας έκανε κάτι λιγότερο ή ο Αθανασίου, απ όσα έπρεπε να κάνουν, ως υπεύθυνοι εκπρόσωποι της κυβέρνησης και της πολιτείας?
      Οχι.
      Έπραξαν ως όφειλαν και μέχρι εκεί που πρέπει και δεν επεμβαίνουν στην ανεξαρτησία της δικαιοσύνης.
      Αν προφυλακίζονταν όλοι αυτοί οι κοπρίτες θα ήταν "δεμένη" η υπόθεση και τώρα δεν είναι?
      Και γιατί τότε εγώ ο κακός εμπαθής να μην έλεγα τότε ότι, η κυβέρνηση και οι υπουργοί της "εστησαν" την υπόθεση για να μπουζουριάσουν τους ΧΑυγίτες για πολιτικούς λόγους?
      Ποιός θα με εμπόδιζε?
      Η δικαιοσύνη και δει η ποινική, δεν είναι παιχνίδι του καθενός, που θα εξυπηρετεί τα θέλω μας κατα το δοκούν.
      Οι δικαστές έκριναν κάνοντας τη δουλειά τους και χωρίς "παρεμβολές" ότι στη συγκεκριμένη πρωτόλεια φάση πρέπει να τους αφήσουν με περιορισμούς. Τελεία και παύλα.-
      Δεν ακούω όμως να λέει κανένας το πιο σημαντικό που πετυχε η πολιτεία αυτές τις μέρες, για τη υπόθεση Χρυσή Αυγή!
      'Οτι δηλαδή, φώτισε και έκανε ξεκάθαρο -πολύ όμως- σε όλη την ελληνική κοινωνία, σε όλους τους Έλληνες ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι, ποιά είναι αυτή η οργάνωση, πως λειτουργούν, ποιές ειναι οι μέθοδοι που χρησιμοποιούν και πολλά άλλα. Και με μαρτυρίες και αποκαλύψεις που έκαναν οι ίδιοι οι χρυσαυγίτες -και όχι εγω, που είμαι "εμπαθής" και θέλω να τους διαβάλω πιθανόν-, οι ίδιοι παρακαλώ!
      Είναι το πιο σημαντικό κερδος για την κοινωνία μας, απ όλα κατα την ταπεινή μου άποψη.
      Πλέον κανένας μας δεν έχει το δικαιώμα να επικαλεστεί ότι δεν ήξερε, δεν άκουσε, δεν είδε.
      Γιατί όλοι και είδαμε και ακούσαμε και ξέρουμε πια.
      Το παραμυθάκι τέλος, της τιμωρίας του πολιτικού συστήματος, μέσω της ψήφου μας στη Χρυση Αυγή.
      Οργή και θυμό έχουμε ή μπορεί να έχουμε όλοι για πολλά πράγματα που πρωτόγνωρα μας συμβαίνουν, αλλά πλεόν να την εκφράζουμε στηρίζοντας φονιάδες φασίστες -ότι χρώμα και αν έχουν, είτε είναι μαύροι, είτε κόκκινοι φασίστες- δεν το έχουμε.
      ΤΩΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!
      Ο καθείς απο εμάς ας αναλάβει τις ευθύνες του, απέναντι στον εαυτό του, στην οικογένεια του, στην κοινωνία και την πατρίδα. Αλλά, το ...δεν ήξερα, δεν παίζει πια.
      Επειδή λοιπόν, το σταύρωσον απ το ωσαννά είναι μια ανάσα δρόμος, θα πρότεινα σε όλους τους "επαοίοντες", να έχουν λίγο ψυχραιμία και να μη βιάζονται να κάνουν κριτική άγονη και στείρα. Έχουμε δρόμο μπροστά μας με την εν λόγω υπόθεση.
      Και επίσης να πω για μια φορά ακόμη, γιατί ορισμένοι μπερδεύονται, ότι: η επικοινωνία είναι εργαλείο δεν είναι η ουσία της πολιτικής και της ζωής. Η επικοινωνία και οι τακτικές της συμπληρώνουν την πολιτική, αλλά αν δεν υπάρχει η ουσία δεν υπάρχει και επικοινωνία. Αν δεν υπάρχει πολιτική, δεν υπάρχει και επικοινωνία και ανάποδα. Αν πάλι δημιουργείς πολιτική και δεν την επικοινωνείς είναι σαν να μην την δημιούργησες ποτέ.

      • Giorgos avatar
        Giorgos @ Wolf 02/10/2013 23:47:50

        "Ο καθείς απο εμάς ας αναλάβει τις ευθύνες του, απέναντι στον εαυτό του, στην οικογένεια του, στην κοινωνία και την πατρίδα. Αλλά, το …δεν ήξερα, δεν παίζει πια."

        Να αναλάβουμε τις ευθύνες απέναντι στις οικογένειές μας και να ψηφίσουμε τον Πάκη και τον Βαγγέλα...
        Κι έναν ικανότατο πρωθυπουργό ο οποίος όμως για κάποιον ανεξήγητο λόγο είναι έρμαιο μιας εγκληματικής κλίκας "συμβούλων" (νομικών και πολιτικών) που δεν τον αφήνουν να ασκήσει πολιτική.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μara 02/10/2013 18:19:46

      Ή είναι ανεξάρτητη η δικαιοσύνη, ή δεν είναι. Προτιμώ να είναι και να μην έχουν διακοιλογίες οι αριστεροί να μλιάνε για χούντες. Οι της ΧΑ θα δικαστούν. Δε γλύτωσαν. Ένας είναι μέσα οριστικά μέχρι τη δίκη. Ο αρχηγός τους, θα δούμε.

  9. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 02/10/2013 16:19:31

    οι Υπουργοί δεν είναι...ανακριτές! Προσκομίζουν στοιχεία. Η δικαιοσύνη έχει υποχρέωση να αξιολογήσει τα στοιχεία αυτά και να αποφανθεί, αν στοιχειοθετούνται αδικήματα.

  10. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 16:33:14

    ''Οι κύριοι δημοσιογράφοι θα βγούνε σήμερα να σχολιάσουν???
    Θα τολμήσουν να βγούνε σε εκπομπές να τους δεί ο κόσμος???''
    Μα τι είναι αυτό πια που σας κάνει να πιστεύετε οτι οι συγκεκριμένοι διαθέτουν αξιοπρέπεια και συνείδηση ώστε να έχουν ....αναστολές;
    Οι επί πληρωμή τροτέζες του συστήματος, κάνουν απλά κάθε φορά τη ''δουλειά'' τους!
    ''κ. Σαμαρά εσύ πως επέτρεψες να πραγματοποιηθεί αυτή η γελοιότητα???''
    Ο κ. Σαμαράς τι φταίει αλήθεια για το πανηγύρι που στήθηκε, με τις χειροπέδες, τα νταούλια, τις κάμερες και τα προδικασμένα συμπεράσματα; Μήπως γιατί περιστοιχίζεται από μέτριους; Τους άγγιζε με μαγικό ραβδί να μεταμορφωθούν σε κάτι ...καλύτερο, αλλά ετούτοι, τίποτε!! Σθεναρά αντιστέκονται .
    Παρά τις όποιες σχεδόν αστείες πάντως υπερβολές, αν είναι αληθινό το οτι ''ξαφνιάστηκαν'' άπαντες από τις αποφάσεις των Δικαστών (ο χρόνος θα δείξει), μάλλον θα πρέπει αφού για λίγο...γκρινιάξουμε, τελικά να χαρούμε, γιατί η Δικαιοσύνη κάπου-κάπου, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ σ΄ετούτο τον τόπο! Μακάρι.

  11. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 02/10/2013 16:35:13

    Στη Νορβηγία οι ακροδεξιοί συγκυβερνούν...

  12. γαλατης avatar
    γαλατης 02/10/2013 16:38:40

    κύριε Αδέξιε, επειδή ψάχνεις δικαιολογίες εκεί που δεν υπάρχουν..ας απαντήσεις σε ένα ερώτημα...χωρίς να ξέρω νομικά, χωρίς να ξέρω δικογραφίες, χωρίς, χωρίς, ερωτώ αν κάποιος είναι κατηγορούμενος για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση με δεκάδες κακουργήματα, μένει προφυλακιστέος ΝΑΙ Η ΟΧΙ ???απλά κατηγορούμενος επαναλαμβάνω...και για να σου θυμίσω ώστε να ετοιμαστείς ψυχολογικά να απαντήσεις...ο Σακκάς έμεινε μέσα 28 μήνες, ο Γαβαλάς και άλλοι μήνες...αυτοί δηλαδή τι ήταν ??? ψάξε τώρα δικαολογίες, νομικά επιχειρήματα και άλλα τινά και τα ξαναλέμε...

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ γαλατης 02/10/2013 17:49:00

      καμιά δικαιολογία δεν ψάχνω Γαλάτη, αλλά δεν μπορούμε από τη μια να θέλουμε ανεξάρτητη και ακηδεμόνευτη δικαιοσύνη και από την άλλη να της την πέφτουμε όταν δεν μας αρέσουν οι αποφάσεις της. Εσυ πιστεύεις οτι ανακριτής και εισαγγελέας που αποφάσισαν να αφήσουν προσωρινά ελεύθερους τους τρείς θα το έκαναν αν τα στοιχεία ήταν συντριπτικά εναντίον των κατηγορουμένων;
      και μη τρέχουμε να συγκρίνουμε αποφάσεις. Κάθε μια έχει τα δικά της χαρακτηριστικά και τα δικά της στοιχεία.
      ή θα αποφασίσουμε να έχουμε ανεξάρτητη Δικαιοσύνη ή θα στήνουμε λαϊκά δικαστήρια. Και ανεξάρτητη δικαιοσύνη σημαίνει να τη στηρίζεις όταν διαφωνείς με τις αποφάσεις της.

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ γαλατης 02/10/2013 18:18:35

      Γιατί, αποδείχτηκε πουθενά οτι η Χ.Α είναι εγκληματική οργάνωση ουτοσώστε τα στελέχη να μπούνε μέσα ως "εγκληματίες";;;
      O Σακκάς έμεινε μέσα διότι ήτανε μέλος τρομοκρατικών οργανώσεων που είναι αποδεδειγμένα εγκληματικές.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ γαλατης 02/10/2013 18:22:18

      Να ρωτήσεις τους εισαγγελείς να σου πούν. Εδώ το θέμα είναι ότι δεν γλυτώνει όποιος αποφυλακίζεται ως υπόδικος ούτε είναι σίγουρη η καταδίκη του προφυλακιστέου. Το μόνο σίγουρο σήμερα είναι η ανεξαρτησία της διακιοσύνης. Βασικότατο στοιχείο της δημοκρατίας για όποιον ξέρει την ουσία της.

  13. Vee avatar
    Vee 02/10/2013 16:40:04

    Το εξυπνότερο σχόλιο μέχρι τώρα.

  14. Anonymouse avatar
    Anonymouse 02/10/2013 16:41:05

    Και ποιος ηταν που εφερε στην κυβερνηση τους "κουβελοβενιζελους" που πηγαν να την φερουν στον Σαμαρα ειπαμε ;

    Κατα τ'αλλα εγω δηλωνω Ελλην και αν ποτε μου δοθει λογος θα δηλωνω "περηφανος Ελλην" .

    Τα "δεξια και αριστερα" δεν με εκφραζουν πια...

  15. decodex avatar
    decodex 02/10/2013 16:41:26

    Το πιο θλιβερό της όλης υπόθεσης είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ένα κράτος και τη διαφορά μεταξύ εκτελεστικής και δικαστικής εξουσίας.
    Αλλοι νομίζουν ότι θα εμφανιστεί ο δικαστής Ντρεντ των κόμικς και άλλοι ταυτίζονται με πρακτικές ολοκληρωτικών καθεστώτων...(αποφασίζουμε/διατάσουμε/δικάζουμε/εκτελούμε) όλα σε ένα.

    Και μετα ψάχνουνε να βρούνε γιατι ψηφίζει ο λαός ΧΑ...

  16. Anonymouse avatar
    Anonymouse 02/10/2013 16:43:14

    Οι Νορβηγοι δεν εχουν ουτε δολλαριο ουτε ευρω...

    (και καλα κανουν !)

    • xmkm avatar
      xmkm @ Anonymouse 02/10/2013 17:11:28

      εχουν και πετρελαια και δεν εχουν καν αναγκη για επενδύσεις! αρα καμια σχεση νορβηγια με εδω. ασε που υποθετω δεν εχουν και γουνινο κουκλακι χιτλερ οπως αυτοι εδω

      • Anonymouse avatar
        Anonymouse @ xmkm 02/10/2013 17:50:26

        Α , δηλαδη εμεις τελικα δεν εχουμε ουτε πετρελαια ,ουτε υδατανθρακες ουτε περιουσια για να βγαλουμε στο σφυρι;

        Ουφ , ησυχασα τοτες.

        Ειναι τελικο ; Μην αλλαξτε γνωμη μετα....

        Τωρα μονο να βρουμε ενα τροπο να πεισουμε τους κομπαρους απο απεναντι και την τροϊκα.

      • Δημητρης avatar
        Δημητρης @ xmkm 02/10/2013 19:29:20

        Ουτε τα εβαλαν με το ακροδεξιο κομμα επειδη ενα μελος του σκοτωσε 70 ατομα του κυβερνητικου κομματος και εβαλε μερικες βομβες....σκεφτεσαι να πηγαινε χρυσαυγιτης σε συνεδριο της οννεδ και να σκοτωνε τοσους ?

  17. cyprusnet avatar
    cyprusnet 02/10/2013 16:47:03

    Ως Δημοκρατες μελη(τρομαρα μας) Ευρωπαικης Ενωσης, αλλων Ευρωπαικων Δημοκρατιων θελουμε, ΟΠΩΣ εκεινες οι Δημοκρατιες, να ΜΗΝ γινετε ΤΣΙΡΚΟ το παραμικρο και να δουλευουν ΟΛΕΣ οι ΕΞΟΥΣΙΕΣ του ΚΡΑΤΟΥΣ μυστικα και να αποφερουν αποτελεσμα ΧΩΡΙΣ τυμπανοκρουσιες/ Πολιτικα παιχνιδια/ δημοσιογραφους και ΣΤΗΜΕΝΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ...
    ΤΙΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!

  18. Hawk avatar
    Hawk 02/10/2013 16:47:56

    Τι να προσέξουν δηλαδή, να φυλακίζουν και να καταδικάζουν χωρίς επιβαρυντικά στοιχεία οι δικαστές? Δεν το κατάλαβα δηλαδή, οι επενδυτές θα αποφασίζουν και για τα πολιτικά φρονήματα των κατοίκων μιάς χώρας?
    Πόσο περισσότερο να σκύψουμε πιά, έλεος θα μας μείνει κουσούρι.

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ Hawk 02/10/2013 21:54:58

      'Αμα μάθεις, μετά πας σκυφτός και δεν σ΄ενοχλεί. Είναι να κάνεις την αρχή....

  19. Anastasia avatar
    Anastasia 02/10/2013 16:48:27

    Ας προσκόμιζε τα στοιχεία ο Δένδιας α λα low profile. Να μη έβγαινε στην tv και να μην μιλούσε για ιστορικές στιγμές! Να μην ξήλωνε κόσμο και να μην σπίλωνε υπολήψεις...

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Anastasia 02/10/2013 18:13:29

      ένας εν ενεργεία βουλευτής της ΧΑ είναι φυλακή και εναντίον άλλων πέντε εκκρεμούν κακουργηματικές διώξεις και δεν είναι σημαντικό γεγονός;
      Μήπως πρέπει να ζητήσει και συγνώμη ο Δένδιας με τον Αθανασίου;
      Υστερα αμάν μ΄αυτήν την υποκρισία. Τους βγάζουν από τη μπροστινή πόρτα, είναι σώου, τους πάνε από την πίσω πόρτα, το κάνουν στα κρυφά! Ελεος πια!

  20. Μara avatar
    Μara 02/10/2013 16:52:26

    Άλλα διαβάζεις Αδέξιε και άλλα... καταλαβαίνεις...???
    Ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις???

    Εισαγγελέας και Αντιεισαγγελέας του Αρείου Πάγου να διατάσσουν την σύλληψη ενός κοινοβουλευτικού κόμματος με ένα κατηγορητήριο σαθρό, το οποίο οι υφισταμενοι τους Εισαγγελείς και δικαστές ομόφωνα τους το ΕΤΡΙΨΑΝ στα μούτρα....., αλλά και στα μούτρα του Δένδια και του Αθανασίου (...συνδικαλιστής ο τελευταίος..., τί περιμένεις...)
    'Εχεις καταλάβει τί έχει συμβεί...???

    • Factorx avatar
      Factorx @ Μara 02/10/2013 17:20:19

      Δηλαδή αποφάσισες απο τώρα και ποιό θα είναι το αποτέλεσμα της δικης; Η μηπως παραβλέπεις ότι παρεαμένουν υπόδικοι και θυα δικαστούν;

      • Balafara Hunter avatar
        Balafara Hunter @ Factorx 02/10/2013 18:14:53

        «Συντρίβουμε τον εξτρεμισμό, έχουμε σαν κυβέρνηση την πολιτική βούληση, πάντα με σεβασμό στο Σύνταγμα και τους νόμους, η ηγεσία της Χρυσής Αυγής έχει οδηγηθεί στην φυλακή». Σαμαράς

        "δεν θα γίνουν ανεκτά τα τάγματα εφόδου, το κράτος δικαίου δεν είναι γυμνό και ανήμπορο, απέναντι στη χυδαία απειλή της άλογης βίας. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει χώρος για εγκληματικές οργανώσεις" Δένδιας

        Αυτοί φάκτορα, δεν προδίκασαν το αποτέλεσμα;

        • Factorx avatar
          Factorx @ Balafara Hunter 02/10/2013 18:50:15

          Αν ίσχυε αυτό πουτ λες δεν θα υπήρψχαν σήμερα αποφυλακίσεις. Δεν γ'ινεται όμως χθες η δικαιοσύνη να ήταν εξαρτημένη και σήμερα ανεξάρτητη. Και στο κάτω κατω το τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό

          • Balafara Hunter avatar
            Balafara Hunter @ Factorx 02/10/2013 19:25:12

            Μάλλον δεν ήμουν σαφής. Δεν λέω ότι θα υπαγορεύσουν την απόφαση, αλλά ότι πανηγύρισαν για το αποτέλεσμα που υπολόγισαν ότι θα πετύχουν.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Μara 02/10/2013 17:44:21

      και τι ήθελες εσύ Μάρα; να γράψει το πόρισμα ο ...Αθανασίου;

  21. Μara avatar
    Μara 02/10/2013 16:55:33

    Αγαπητή μου θα είμαι σαφής.
    Ή ο ίδιος έδωσε την εντολή ή δεν ελέγχει την κατάσταση.
    Έτσι απλά και αντικειμενικά.

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ Μara 02/10/2013 18:03:07

      '' Ή ο ίδιος έδωσε την εντολή ή δεν ελέγχει την κατάσταση...''
      Ή (κάκιστα) έχει εμπιστευτεί κάποιους ανθρώπους ως απολύτως υπεύθυνους κατά τομέα και αυτό συνεχώς τον εκθέτει, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ...
      Οι κόλακες κι οι ....επιδέξιοι θυμιατοφόροι όλων των ειδών, μήπως ήρθε ο καιρός να απομακρυνθούν γιατί ...ζαλίζουνε επικίνδυνα τον Καπετάνιο;

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ Μara 02/10/2013 18:08:09

      '' Ή ο ίδιος έδωσε την εντολή ή δεν ελέγχει την κατάσταση...''
      Ή (κάκιστα) έχει εμπιστευτεί κάποιους ανθρώπους ως απολύτως υπεύθυνους κατά τομέα και αυτό συνεχώς τον εκθέτει, σε όλα τα επίπεδα.

      • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
        Γεωργία Βασιλειάδου @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 18:10:31

        Οι κόλακες κι οι ....επιδέξιοι θυμιατοφόροι όλων των ειδών, μήπως ήρθε ο καιρός να απομακρυνθούν γιατί ...ζαλίζουνε επικίνδυνα τον Καπετάνιο;

        • Μara avatar
          Μara @ Γεωργία Βασιλειάδου 02/10/2013 18:26:28

          Άρα...???

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ Μara 02/10/2013 19:50:20

            Άρα, εφόσον με τα διαθέσιμα υλικά καλείται ο Σεφ τελικά να ποιήσει το .... έδεσμα, ας κρίνει ο ίδιος.....

  22. aergos avatar
    aergos 02/10/2013 17:01:06

    Ε ρε κάτι πράγματα που γίνονται από την αξιότιμη Δικαιοσύνη μας..Ο Σακκάς 2,5 χρόνια ήταν προφυλακισμένος και χρειάστηκε να κάνει απεργία πείνας για να αφεθεί ελεύθερος.Για να μιλάμε για δίκαιη μεταχείριση των 2 άκρων..

  23. Anastasia avatar
    Anastasia 02/10/2013 17:24:08

    Πάντως αγαπητέ μου φάκτορα εσείς εδώ το είχατε προδικάσει a priori.

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Anastasia 02/10/2013 18:03:36

      Όπως και όλα τα καθεστωτικά ΜΜ"Ε".

  24. Kimon avatar
    Kimon 02/10/2013 17:24:34

    Σκέπτομαι ότι εμείς οι απλοί πολίτες είμαστε τελείως ανυπεράσπιστοι απέναντι στο κράτος που εμείς φτιάξαμε με την ψήφο μας και τα χρηματά μας, όταν φυλακίζονται και διώκονται αρχηγοί πολιτικών κομμάτων μετά από κατάφορη παραβίαση του συντάγματος. Ουσιαστικά φαίνεται ότι δεν κατέχουμε ζωή, περιουσία, εργασία, ασφάλεια. Η κοινή αίσθηση είναι ότι ανά πάσα στιγμή η απλή και κοινή ζωή μας μπορεί να μετατραπεί σε εφιάλτη. Ο κ. Σαμαράς έπρεπε να επιλέξει την στρατηγική της πολιτικής αντιπαράθεσης με την ΧΑ . Μου κάνει εντύπωση ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι με την πολιτική της συλλογικής ευθύνης, τις αντισυνταγματικές μεθοδεύσεις και την ρητορική της συνθηματολογίας, αργά μα σταθερά μεταμορφώνει τους χρυσαυγίτες σε λαϊκούς μάρτυρες. Οι κ. Δένδιας και ο Αθανασίου πρέπει να παραιτηθούν αν θέλουν να αποφευχθεί η εκλογική συντριβή της ΝΔ.

  25. WY avatar
    WY 02/10/2013 17:42:31

    ## Μηδενί δίκην δικάσης πρίν αμφοίν μύθον ακούσης ##
    ( Πβ.Αριστοφ.Σφήκ.725)

  26. Διογένης avatar
    Διογένης 02/10/2013 17:43:16

    Υπάρχει ακόμη σε αυτη τη χώρα κάτι που ονομάζεται "τεκμήριο αθωότητας"; Υπάρχει. Άρα, πώς βγαίνουμε και λέμε "δεν αθωώθηκαν, ΕΙΝΑΙ υπόδικοι". Αυτό δεν σημαίνει τίποτα.

    Υποτίθεται ότι επιχειρούνταν να διωχθεί η Χ.Α. όχι "για τις ιδέες της", αλλά για τις αξιόποινες πράξεις της. Ε, για αυτές θεωρείται αθώα μέχρι καταδίκης της. Δεν θεωρείται "υπόδικη μέχρις αθωώσεως". Μπερδεύουμε την πολιτική καταδίκη των ιδεών της με την ποινική καταδίκη των πράξεών της. Και, όσον αφορά την ποινική καταδίκη των όποιων πράξεών της, πολύ φοβούμαι ότι η δεδομένη πολιτική καταδίκη των ιδεών της μας οδηγεί σε wishful thinking ως προς το ποινικό σκέλος.

    Κατά τα άλλα:

    1) Καλές οι λογικές αναλύσεις, όμως η κυβέρνηση επένδυσε στις εντυπώσεις των αστραπιαίων χειροπέδων το Σάββατο το πρωί και αυτές οι εντυπώσεις, ενώ στην αρχή ήταν συντριπτικά υπέρ της, τώρα γυρίζουν το ίδιο συντριπτικά εναντίον της.

    2) Είναι κοινό μυστικό ότι η δικαιοσύνη δεν αποφασίζει την προφυλάκιση σύμφωνα με αυτό που λέει ο νόμος, αλλά σύμφωνα με το πόσο ένοχος της φαίνεται ο δράστης. Για να αποφάσισε όπως αποφάσισε, σημαίνει ότι ο δράστης δεν της φαίνεται και τόσο ένοχος.

    3) Ο Σαμαράς δεν είναι ο ίδιος νομικός, άρα, κάποιοι νομικοί εντός και περί την κυβέρνηση τον διαβεβαίωσαν ότι η υπόθεση είναι "δεμένη". Όμως αρκετοί έλεγαν ήδη από το Σάββατο το πρωί ότι η υπόθεση δεν ήταν και τόσο δεμένη. Δεν υπάρχει άραγε καμία ευθύνη που δόθηκαν διαβεβαιώσεις αρμοδίως και παρασύρθηκε ο πρωθυπουργός να στηρίξει πολιτικά μια τέτοια κίνηση υψηλότατου πολιτικού ρίσκου;

    4) Υπάρχει ο κίνδυνος να ενταθεί το εξ αριστερών αίτημα για ψήφιση του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου Ρουπακιώτη και να υποχρεωθεί η κυβέρνηση σε άτακτη υποχώρηση σε σχέση με τα όσα είχε αποφασίσει τελικά τότε που απέρριψε το νομοσχέδιο Ρουπακιώτη. Τότε ένας προφανής λόγος που το είχε απορρίψει ήταν η πολιτική ζημιά που θα υφίστατο εκ δεξιών της. Αν τώρα αναγκαστεί σε ψήφιση του νομοσχεδίου εκείνου για να αντιμετωπίσει την Χ.Α., άραγε δεν θα υποστεί την ίδια και μεγαλύτερη ζημιά;

    5) Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι η κυβέρνηση βρίσκεται αντιμέτωπη με μια εξέλιξη που δεν την περίμενε; Δεν είχε καταρτίσει πλάνο για αυτήν την περίπτωση; Πώς έβαλε όλα τα αυγά σε ένα καλάθι; Όσο και να λέμε ότι η υπόθεση εξελίσσεται κλπ., το πολιτικό αδιέξοδο είναι προφανές, ακόμη και εάν προφυλακιστεί ο Μιχαλολιάκος, ο οποίος μάλιστα τότε μπορεί και να ηρωοποιηθεί ως "φυλακισμένος ηγέτης" κλπ.

    • Μara avatar
      Μara @ Διογένης 02/10/2013 20:11:00

      Διογένη,
      σε καμμία περίπτωση δεν έπρεπε να επιτρέψει ο πρωθυπουργός της χώρας να ξεκινήσει με αυτό το τρόπο όλη αυτή η επιχείρηση...
      Το "σόου¨ξεκίνησε από την κυβέρνηση και συνεχίστηκε από τα μέσα.
      Αμέσως μετά την δολοφονία του άτυχου ΄Φύσσα, φάνηκε προς τα που πήγαινε η όλη κατάσταση και εδώ γράφαμε κάποιοι, ότι όλα αυτά... απέχουν ένα τσάκ.... στο να φέρουν τα άκρως αντίθετα αποτελέσματα από τα προσδοκώμενα.

    • Θάνος Τάκης avatar
      Θάνος Τάκης @ Διογένης 02/10/2013 22:15:07

      Εξαιρετικά προσεγμένες οι παρατηρήσεις του Διογένη.

  27. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/10/2013 17:51:14

    ''Πριν δυο-τρείς μέρες όλοι επαινούσαμε τη Δικαιοσύνη που έδρασε κεραυνοβόλα με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη σύλληψη της ηγετικής ομάδας της ΧΑ.' ' ΟΧΙ και ΟΛΟΙ !Καποιοι επεδειξαν ψυχραιμια και συστησαν υπομονη γιατι δεν ηταν απλα τα πραγματα οπως τα παρουσιαζαν τα σαπιοκαναλα και οι φυλλαδες {τα σχολια επι των σχετικων αρθρων αποδεικνυουν του λογου το αληθες }.Επι του προκειμενου τωρα επανυποδεικνυεται ψυχραιμια και υπομονη.Εχει πολλη δουλεια ακομη η ιστορια .Κανεις δεν ηρωοποιειται και κανεις δεν ξεφτιλιζεται οπως πολλοι διατεινονται εδω μεσα .Εαν το βραδυ αποφασιστει η προφυλακιση του Μιχαλολιακου και του Παππα αυριο τι θα πουν οι επαιοντες τυπου Παπαδημουλη και αλλων συριζοσυμμοριτων ?Θα ζητησουν παραιτησεις η θα απονειμουν κοτινον δοξας και τιμης στους κυβερνωντες ?Υπομονη λοιπον οσο παει κονταινει το σχοινι !

  28. Γιώργος Καλύτερος avatar
    Γιώργος Καλύτερος 02/10/2013 18:11:42

    Με συγχωρείτε αλλά δεν πάει έτσι. Εδώ αναρτήθηκε άρθρο με τίτλο «Ο Σαμαράς τόλμησε» και γράφτηκαν κείμενα και σχόλια για την δεξιά που καθαρίζει το δικό της άκρο σαν αυγό. Όχι η δικαιοσύνη, ο Σαμαράς και η δεξιά. Τόλμησε λοιπόν τι ακριβώς; Να στείλει στοιχεία στη δικαιοσύνη μετά από φόνο; Κληθήκαμε να συγχαρούμε τα αυτονόητα ή επειδή άφησε τη δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της; Δεν νομίζω. Ξέρουμε όλοι πολύ καλά τι εννόησαν όλοι αυτοί οι διθύραμβοι και ας μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.
    Δεν γίνεται λοιπόν το μπουζούριασμα να το πιστώνεται το Σαμαράς και η δεξιά, αλλά όταν το πράγμα στραβώνει την μη-προφυλάκιση των δυο πιο επικοινωνιακά κομβικών προσώπων (Κασιδιάρης-Λαγός) να τη χρεώνεται γενικά κι αόριστα η Δικαιοσύνη.

  29. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 02/10/2013 18:14:48

    Όταν χυθεί και άλλο αίμα από αυτή την εγκληματική συμμορία (και θα χυθεί σύντομα γιατί θέλουν πολιτική ανωμαλία και εκτροπή) θα δούμε τι θα λέτε οι υποστηρικτές των ναζί.Τότε όμως θα λογοδοτήσετε μαζί τους δεν την γλιτώνετε έτσι απλά.

    • Giorgos avatar
      Giorgos @ Κώστας ,Πεύκη 03/10/2013 00:06:22

      Για το αίμα στη Marfin ΕΣΕΙΣ πότε θα λογοδοτήσετε;;;;;;;;;;

      • Κώστας ,Πεύκη avatar
        Κώστας ,Πεύκη @ Giorgos 03/10/2013 00:42:01

        Εγώ ήμουν με το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ δεν έχω να λογοδοτήσω για τους κουκουλοφόρους, που μπορεί να ήταν από αναρχικούς έως και χρυσαυγίτες. Προβοκάτορες σαν και σένα που στη Γερμανία επί Χίτλερ έκαιγαν το κοινοβούλιο και τα έριχναν στους Κομμουνιστές.

  30. Stefanos avatar
    Stefanos 02/10/2013 18:17:04

    Κι ο Α. Παπανδρέου υπόδικος ήταν το διάστημα 1989-1992 αλλά όλοι θυμόμαστε την έντονη αντιπολίτευση που ασκούσε εντός κι εκτός βουλής! Και φυσικά ας μη μας διαφεύγει τι κατάληξη είχε η κυβέρνηση Μητσοτάκη το 1993.

  31. Εμμανουήλ Ιωάννου Πρόϊος avatar
    Εμμανουήλ Ιωάννου Πρόϊος 02/10/2013 18:26:39

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι είναι υπόδικοι.Η νομοθεσία προβλέπει ότι για να παραπεμφθείς σε δίκη με την κατηγορία της εγκληματικής οργάνωσης (άρθρο 187 του Π.Κ.) απαιτείται βούλευμα του συμβουλίου εφετών ή πλημμελειοδικών.Συνεπώς έχουμε αρκετό δρόμο ακόμη μέχρι ο Μιχαλολιάκος και η παρέα του να καταστούν υπόδικοι για το 187 του Π.Κ. Για την ώρα είναι απλά κατηγορούμενοι.

  32. Μπάρμπας avatar
    Μπάρμπας 02/10/2013 18:49:03

    Αμά μπεί μέσα και ο καγκελάριος φιρερπριτζιπ καλά κάνανε.
    Με την μαλακία που τους δέρνει θα πάνε μέσα ξανά οριστικά και αμετάκλητα .

  33. Γιώργος Καλύτερος avatar
    Γιώργος Καλύτερος 02/10/2013 18:51:36

    *διόρθωση: Κασιδιάρης - Παναγιώταρος

  34. αύρα avatar
    αύρα 02/10/2013 19:00:54

    Στην αστυνομία διερευνήθηκαν 0ι σχέσεις με τα αγλαίσματα της δημοκρατίας.
    Στη δικαιοσύνη...;
    Δεν ακούστηκε αυτές τις μέρες, ότι είχαν "δικούς τους" ιατροδικαστές;;;
    ....μόνο ιατροδικαστές;;;;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ αύρα 02/10/2013 19:50:24

      Ο ένας εκ των ανακριτών, και μάλιστα ο βασικός, ήταν σύμβουλος του τότε υπουργού Δικαιοσύνης του Σημίτη Μιχάλη Σταθόπουλου. Κατόπιν απαγορεύθηκε αυτή η διπλή ιδιότητα στους δικαστικούς λειτουργούς. Λες ο σύμβουλος του Σταθόπουλου να ήταν φασίστας και ο Σταθόπουλος να το αγνοούσε;
      Καμία άλλη εξυπνάδα θα ακούσουμε από κάποιους που ακόμα κλαίνε που πέθανε ο εισαγγελέας Βισίνσκυ και ονειρεύονται "δίκες της Μόσχας";
      Μήπως ονειρεύεστε ¨αποκουλακοποίηση" και κυνήγι μαγισσών, συγγνώμη, χρυσαυγιτών ήθελα να πω;
      Διαρκώς επιβεβαιώνετε τη θεωρία των δύο άκρων, τελικά...

      • αύρα avatar
        αύρα @ ΒΙΣ 02/10/2013 21:29:38

        Οι διαγνωστικές σου δυνατότητες για τήν πολιτική
        ένταξη των συνομιλητών σου είναι σίγουρα αδύνατες.
        Προερχόμενη απο οικογένεια στρατιωτικών,πόση σχέση λες να έχω μ'ότι γράφεις;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ αύρα 03/10/2013 10:38:01

          Ξέρεις στο Παπάγου πόσα παιδιά αξιωματικών είναι ενταγμένα στον αντιεξουσιαστικό χώρο; Για ρώτα καλύτερα Παπαγιώτες να σου πουν...

          • αύρα avatar
            αύρα @ ΒΙΣ 06/10/2013 15:46:09

            Η οξυδέρκειά σου με συγκλονίζει!!!!

  35. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2013 19:26:44

    Οι τρεις υπόδικοι αφέθηκαν ελεύθεροι βάσει του ΝΟΜΟΥ ΚΑΣΤΑΝΙΔΗ, που είχε γίνει για να "αποσυμφορήσει τις φυλακές" και κατέληξε στο να αφήνονται ελεύθερα όλα τα τριτοκοσμικά και ημεδαπά αποβράσματα που συλλαμβάνονταν, αφού μόνο αν έχεις καταδικαστεί προηγουμένως ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ για το ίδιο ή παρόμοιο αδίκημα προφυλακίζεσαι, πλην φυσικά ειδικών περιπτώσεων. Σας θυμίζω ότι τους Πακιστανούς που συνελλήφθησαν ως συνένοχοι στον φόνο του ζεύγους στο Αλιβέρι, και μάλιστα ήξεραν από πριν τις προθέσεις του ομοεθνούς τους δράστη και τον βοήθησαν, τους άφησαν ελεύθερους. Προφανώς για να φύγουν για το Πακιστάν μέσω Έβρου, όπως ήρθαν... Και τότε δεν σχολιάστηκε καν αυτή η αθλιότητα. Τον κατάπτυστο νόμο που ήταν η χαρά του κάθε εγκληματία αλλοδαπού, νόμιμου, παράνομου ή ημι-παράνομου, η ΝΔ ΔΕΝ τον πείραξε....Με τον νόμο Καστανίδη αφήνονταν ελεύθεροι μέχρι και αλλοδαποί διαρρήκτες, αν δεν είχαν καταδικαστεί άλλη φορά για κλοπή!!! Στη γειτονιά μου είχε συλληφθεί σπείρα αλλοδαπών που ήταν ήδη υπόδικοι για το ίδιο αδίκημα και δεν είχαν προφυλακιστεί. Και στο μεταξύ έκαναν τα ίδια...
    Τώρα, με τον ίδιο νόμο, τον νόμο Καστανίδη, αφήνονται ελεύθεροι οι Χρυσαυγίτες.
    Τις πληροφορίες για τον νόμο και τις συνέπειές του τις έχω από συγγενή μου στην Εισαγγελία Αθηνών, πολύ καταρτισμένο νομικό και άνθρωπο μετριοπαθών απόψεων.
    Είδαν τώρα η ΝΔ και η σύμμαχή της "ορθοφρονούσα" Κεντροαριστερά την άλλη πλευρά του νομίσματος. Δεν πειράζει, όπως έστρωσαν, θα κοιμηθούν...

    • γελωτοποιος avatar
      γελωτοποιος @ ΒΙΣ 02/10/2013 21:03:15

      οτι θεμα και να παιζει ο ΒΙΣ θα γραψει την αναλυση του για τους μεταναστες και θα μας διηγηθει τις σπανιες προσωπικες του εμπειριες...ακομα να πατε κυριε για ψυχαναλυση??

      αγαπητε φακτορα, επιτρεψτε και λιγο χιουμορ πια, δεν παρεξηγειται ο αγαπητος ΒΙΣ

    • GO avatar
      GO @ ΒΙΣ 02/10/2013 21:49:14

      Βρε ινστρούχτορα της πεντάρας, πάλι δρακιές;
      Ο Λαγός πώς προφυλακίστηκε;
      Καλά είχες λουφάξει τόσες μέρες.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ GO 03/10/2013 10:46:02

        Ο Λαγός προφυλακίστηκε γιατί είχε ένα τεράστιο φάκελλο ήδη από προηγούμενους μήνες (και απορώ γιατί ακόμα κυκλοφορούσε). Ρώτησε και κανένα νομικό να σου εξηγήσει, το κάδρο του Καραμανλή δεν απαντά σε όλες τις ερωτήσεις...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ GO 03/10/2013 10:46:42

        Αν σε πω "τελειωμένο" θα παρεξηγηθείς; Μην το κάνεις, θα είναι άσκηση αυτογνωσίας...

        • GO avatar
          GO @ ΒΙΣ 03/10/2013 12:41:56

          Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι το πορτρέτο, στο οποίο έχω αναφερθεί, βρίσκεται στο γραφείο του Πρωθυπουργού και ότι είναι εμφανές σε κάθε τηλεοπτικό πλάνο και κάθε φωτογραφία του Αντώνη Σαμαρά.
          Αλλά, απαίτηση που την είχα, να καταλαβαίνεις;!

        • GO avatar
          GO @ ΒΙΣ 04/10/2013 06:41:42

          Τέλος, για όλα τα υπόλοιπα, σε παραπέμπω στον αδελφό του Κωνσταντίνου, τον Γραμμένο Καραμανλή.

          • αύρα avatar
            αύρα @ GO 06/10/2013 18:38:12

            ....ο οποίος και θα του απαντούσε με τον δέοντα τρόπο!

  36. dioklis avatar
    dioklis 02/10/2013 19:30:11

    Πάλι προτρέχεται, διότι έχουν απλώσει πολύ τραχανά κατά της ΧΑ, ώστε να την κρατούν απασχολημένη, πάγια τακτική, αλλά και από την ΧΑ έχουν γίνει κάποιες μηνήσεις κατά του ΠΑΣΟΚ, ξέρει κανείς τίποτα για την τύχη τους ; Έχω την αίσθηση ότι σε λίγο θα τον απλώνουν όλοι τους παρεούλα, κατά απαίτηση των δανειστών!

  37. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 02/10/2013 19:32:28

    Αγαπητέ Αδέξιε, μάλλον αδέξιοι οι όλοι χειρισμοί δικονομικως τε και ουσιαστικώς. Ουδολως με απασχολεί το τι ακούγεται στα ΜΜΕ. Ουδόλως. Συνειδητως ψεύδονται, δικάζουν και καταδικάζουν ανθρώπους όποτε γουστάρουν για ό,τι γουστάρουν και λογαριασμό δεν δίνουν! Θα σας θυμίσω την περιώνυμη υπόθεση του "σκανδαλου" της Μονής Βατοπεδίου. Σαρκες ξεσκίστηκαν, συνειδήσεις κηλιδώθηκαν τα ΜΜΕ φωνασκούσαν, το αποτέλεσμα; Η αρχή της πτώσεως του Καραμανλή (ο βασικος στόχος) και αργότερα ΑΠΑΝΤΕΣ ΑΘΩΩΘΗΣΑΝ αποδεικνυομένου ότι ΟΥΔΕΝ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ!! Το θυμάται κανείς;;
    Ελπιζω να μην καταλήξει και αυτη η υπόθεση έτσι. Πλην, ως νομικός, σας ενημερώνω ότι δεν δίνω πολλές ελπίδες...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ anarcholiberal 03/10/2013 01:25:04

      "Θα σας θυμίσω την περιώνυμη υπόθεση του “σκανδαλου” της Μονής Βατοπεδίου. Σαρκες ξεσκίστηκαν, συνειδήσεις κηλιδώθηκαν τα ΜΜΕ φωνασκούσαν, το αποτέλεσμα; Η αρχή της πτώσεως του Καραμανλή (ο βασικος στόχος) και αργότερα ΑΠΑΝΤΕΣ ΑΘΩΩΘΗΣΑΝ αποδεικνυομένου ότι ΟΥΔΕΝ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ!! Το θυμάται κανείς;;"

      ῾Η πρώτη μου σκέψη καί σχόλιο μου!

  38. John d. Carnessiotis avatar
    John d. Carnessiotis 02/10/2013 19:54:05

    Επί 4-5 ημέρες διοχετεύονταν στην δημοσιότητα στοιχεία, που συνέδεαν πράξεις με πρόσωπα, συγκεκριμένα πρόσωπα, που είτε αυτούργησαν είτε προετοίμαζαν είτε ήταν οι ηθικοί αυτουργοί.
    Αν τα στοιχεία δεν ήταν κατασκευασμένα, θα έπρεπε να είναι αρκετά για να απομονωθούν και να απομακρυνθούν από την ενεργό δράση οι ηθικοί αυτουργοί, που σήμερα αφέθηκαν ελεύθεροι - για τους υπόλοιπους θα δούμε...
    Τα στοιχεία είναι συγκλονιστικά και οι κατηγορίες τόσο βαρειές, ώστε θα έπρεπε όλοι να ανατριχιάζουμε στην σκέψη ότι οι άνθρωποι αυτοί θα κυκλοφορούν στο Κοινοβούλιο, θα ομιλούν από το επισημότερο βήμα του έθνους, θα αμείβονται πλουσιοπάροχα από το αίμα του Ελληνικού λαού, που πένεται και πεινάει, θα στηθούν στην ουρά να συγχαρούν τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εθνική Εορτή μεθαύριο - και, ενδεχομένως, θα λειτουργούν ως ηθικοί αυτουργοί άλλων αδικημάτων στο παρασκήνιο. Και όλα αυτά επί 2 και 3 χρόνια, μέχρι να γίνει, όποτε γίνει η δίκη. Κι ώς να τελεσιδικήσει πια η έκβαση, θάχουν περάσει 10 χρόνια...
    Δεν έχει συνειδητοποιηθεί ακόμη η βαρύτητα της σημερινής απόφασης. Κάποιοι έκαναν τραγικά λάθη, που θα τα πληρώσει η δημοκρατία, η Νέα Δημοκρατία, ο τόπος. Κάπου υπάρχουν ευθύνες!

  39. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 02/10/2013 20:12:51

    Από δω και πέρα, θα πρέπει να μην προφυλακίζουν και όσα μέλη τρομοκρατικών οργανώσεων συλλαμβάνονται, με τη λογική ότι εξαρθρώθηκε η τρομοκρατική οργάνωση, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος επανάληψης της παράνομης δράσης από τα αποφυλακιζόμενα μέλη. Απελευθερώστε και το Ρωμανό, κάντε τα όλα μπάχαλο, ζήτω η τρέλα...

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ MAYRO XABIARI 02/10/2013 22:20:51

      Αν πρόκειται για άλλη μια βλακώδη συμπεριφορά της δικαιοσύνης η οποία πχ προφυλάκισε την τσέκου χωρίς κατηγορία, και τελικά ούτε δίκη και αφήνει ελεύθερους ανθρώπους που τους απαγγέλει συγχρόνως κατηγορίες για εγκληματική οργάνωση ,δεν υπάρχει πρόβλημα.
      Αν ομως το παρακράτος δέιχνει τα δόντια του, και συγχρόνως σπρώχνει την οργάνωση αυτή να συνεχίσει το έργο της, αλοίμονο μας.
      Και δεν είναι θέμα θεσμών και δικαιοσύνης.
      Η Δικαιοσύνη οφείλει να είναι ανεξέρτητη αλλά να έχει συναίσθηση των πράξεων της.
      Με τις πράξεις και τις παραλείψεις της δίνει μηνύματα σωστά ή λανθασμένα στην κοινωνία, και σήμερα έδωσε λάθος μηνύματα...Και μόνο που βγαίνοντας οι κλασινιάρηδες αναθάρησαν και άρχισαν αυτά που ξέρουν ,στην αυλή του δικαστηρίου έκανε κουρέλια το σκεπτικό και την απόφαση των σοφών δικαστών.
      Ο θεός να βάλει το χέρι του πιά..Τα ηλίθια όρκ αν αναθαρήσουν θα έχουμε και νέο αίμα...Τότε τι θα πούν δικαστές και εμείς ως κοινωνία?
      Δεν είναι ύποπτοι τέλεσης αδικημάτων ενώ καταδιώκονται για σύσταση συμμορίας?
      Τρικυμία εν ποτηρίω ανευ πνεύματος και οινοπνεύματος θυμίζει η κουφή απόφαση της τυφλής,σαν τους αόματους ταξιτζήδες, δικαιοσύνης μας ...
      Το κερασάκι είναι και η μη προφυλάκιση του συνοδηγού ρουπακιά που αφορά ΦΟΝΟ.Το ότι έπεσαν ολοι να τον προστατέψουν απο την αρχή της υπόθεσης ,αστυνομία, χρυσόαυγοι,δικαιοσύνη δείχνει ότι κάτι πολύ σάπιο υπάρχει στο ελλαδιστάν μας.
      Η κραυγή ποιός κυβερνάει αυτόν το τόπο είναι επίκαιρη και αρχίζει να ακούγεται τριγύρω...
      Μερικοί τύποι θέτοντας υπεράνω όλων τους τύπους για να σώσουν την ουσία,χάνουν όχι μόνο την ουσία αλλά και το δίκιο τους,όταν δεν μπορούν να σταθμίσουν πέρα απο τους τύπους και με ποιούς τύπους έχουν πάρε δώσε.
      Μακάρι να είναι μια υπόθεση της συνήθους βλακείας που δέρνει την ελληνική γραφειοκρατία που προφυλακίζει τον...γαβαλά και αποφυλακίζει πραγματικούς εγκηλματίες,και όχι αυτό που αρχίζει να φαίνεται στο ημίφως της αυγής...
      Ποιός κυβερνάει αυτόν τον τόπο και τι επιδιώκει?
      Δεν είναι το θέμα η τύχη του ηλίθιου όρκ παναγιώταρου αλλά η τύχη της χώρας..
      Το ψάρι έχει βρωμίσει εδώ και καιρό και τώρα βλέπουμε τα αποτελέσματα του...
      Δεν υπάρχει κράτος για να διοικήσει η εκάστοτε κυβέρνηση,υπάρχει ένα παρακράτος που πρέπει να συμβιβαστεί η εκάστοτε κυβέρνηση.
      Αν δεν επικρατήσει το κράτος επί του παρακράτους έχουμε τελειώσει,μαζι με την χρυσή αυγή που ετσι και αλλιώς έχει τελειώσει αλλά αυτό είναι δευτερέυον.

      • Giorgos avatar
        Giorgos @ ορεσείβιος 02/10/2013 23:56:34

        ΔΕΝ ήταν θέμα της δικαιοσύνης σήμερα. Η Δικαιοσύνη έκρινε σύμφωνα με τα στοιχεία που της έφερε η Αστυνομία, η ΕΥΠ, η αντιτρομοκρατική και η Εισαγγελία. Τελεία και παύλα.
        Εάν τώρα ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για την εγκληματγική οργάνωση ήτανε τα τηλεφωνήματα πανικού που ακούσαμε, τότε τί να κάνουνε και οι έρμοι οι δικαστές;;;

  40. NONOS avatar
    NONOS 02/10/2013 20:30:23

    Δυστυχώς μια απο τα ιδια...μια ζωή η Δεξια Παραταξις βαζει τα χερια της και βγαζει τα ματια της....τι νομιζουν οι φωστηρες της Συγγρού μηπως οτι 1000000 που ψηφησαν ΧΑ θα τους παρει μ'αυτα τα τερτίπια πίσω....κουνια που τους κουναγε...οι ελλειποβαρεις συμβουλοι του Αντωνη του σκαβουν τον πολιτικο του λακκο και δε το καταλαβαινει δυστυχως....

  41. yellow avatar
    yellow 02/10/2013 21:43:14

    Πραγματικά δεμένο το κατηγορητήριο για τη Χ.Α.
    Τους έλιωσε ....
    Τσακίστηκαν ...
    Και ευτυχώς δεν κέρδισαν καμία μάχη εντυπώσεων με την υπ όρους αποφυλάκιση τους ....

  42. Last_Chance avatar
    Last_Chance 02/10/2013 22:05:23

    Φαήλο εσύ τα έλεγες αλλά ποιος σε άκουγε…

    • karasumi avatar
      karasumi @ Last_Chance 03/10/2013 00:30:40

      Ναι μια χαρά τάλεγε, αυτός δε βρίζει εθνικιστές, μόνο συριζαίους. Τι το μεμπτό έχει ένας εθνικιστής σαν τον Κασιδιάρη ή τον Παπά; Δε διευκρίνισε ο Φαήλος ποιανού εθνικισμού οπαδούς δε βρίζει, άρα κι ο εθνικοσοσιαλισμός στο απυρόβλητο.

  43. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 02/10/2013 22:16:03

    Δηλ για να καταλαβω και εγω ο ασχετος: ολοι αυτοι που εφτιαξαν μια εγκληματικη οργανωση και εξοπληστικαν με ελαφρυ και βαρυ οπλισμο,εκαναν παραστρατιωτικα ταγματα,βγαινουν καθε βραδυ και δολοφονουν εκατονταδες
    πακιστανους(αποκλιστικα),προσφερουν προστασια,κανουν εκβιασμους και ολα αυτα που τους προσαπτουν,καταφεραν να πεισουν τους ανακριτες οτι θα κατσουν με τις παντοφλες στο σπιτι;

  44. GO avatar
    GO 02/10/2013 22:35:54

    Το, μακράν, καλλίτερό του, ήταν αυτό με το επαγγελματικό-επιστημονικό συνέδριο και τον Γάλλο συνάδελφό του, που τον ρώτησε για το λαθρεμπόριο στην ΑΣΟΕΕ.
    Ο Βαρώνος Munchausen που ήταν γνωστός για τις πλασματικές ιστορίες που έπλαθε για τον εαυτό του, ωχριά!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ GO 03/10/2013 10:39:47

      Εσύ να προσέχεις να ξεσκονίζεις καλά το κάδρο με τον γερο-Καραμανλή, για να διατηρείται σε άψογη κατάσταση. Φαντάζομαι θα είναι σαν τα ωραία πορτραίτα που βάζουν σε τάφους....

  45. Giorgos avatar
    Giorgos 02/10/2013 22:53:51

    Γελωτοποιέ, στην Ελλάδα δεν υπάρχουνε μετανάστες. Υπάρχουνε ΛΑΘΡΟμετανάστες.
    Και λίγα γράφει ο ΒΙΣ.

    • GO avatar
      GO @ Giorgos 03/10/2013 07:34:40

      Προς όλους όσους "ψήνονται" από την αντιλαθρομεταναστευτική πολιτική των ειδώλων σας.
      Διαβάστε την είδηση και κρίνετε νηφάλια.

      Μετά από επιχείρηση των "αδιάφθορων" της Ελληνικής Αστυνομίας, συνελήφθη στην περιοχή του Άγιου Παντελεήμονα, η χρυσαυγίτισα αναζητούμενη, η οποία είχε γίνει γνωστή στο πανελλήνιο ως αγανακτισμένη, σε διάφορες εκπομπές στην τηλεόραση.
      Μάλιστα, η συγκεκριμένη γυναίκα κατέβηκε και υποψήφια με τη Χρυσή Αυγή παρά το γεγονός πως είναι κατηγορούμενη σε δίκη για μαχαίρωμα, η οποία δίκη έχει πάρει μέχρι τώρα 8 αναβολές.
      Η 50χρονη χρυσαυγίτισα είχε σε λογαριασμό ποσό ύψους 145.000 ευρώ το οποίο σύμφωνα με τους αστυνομικούς μάλλον δεν δικαιολογείται αφού η γυναίκα δηλώνει άνεργη!
      Ήταν κατηγορούμενη σε δίκη για το μαχαίρωμα αφγανών μεταναστών αλλά η δίκη της είχε πάρει αναβολή 8 φορές γιατί είχε παρουσιάσει βεβαίωση για κατάθλιψη και ψυχικές διαταραχές, η οποία ήταν υπογεγραμμένη από τον γνωστό χρυσαυγίτη ψυχίατρο του Δαφνίου, ο οποίος ελέγχεται γιατί έδινε αφειδώς βεβαιώσεις για άδειες οπλοφορίας σε χρυσαυγίτες βουλευτές.
      Η 8η αναβολή έγινε καθώς η ίδια και ένας συγκατηγορούμενός της δεν εμφανίστηκαν στο δικαστήριο, παρά τις διαβεβαιώσεις των δικηγόρων τους. Η υπόθεση είχε αριθμό 1 στο πινάκιο, ενώ πριν την αναβολή της μεταφέρθηκε πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Ως νέα ημερομηνία εκδίκασης ορίστηκε η 22α Ιανουαρίου του 2014.
      Στο σπίτι της 50χρονης χρυσαυγίτισσας βρέθηκαν:
      Εκτός από έντυπο υλικό του πολιτικού κόμματος «Λαϊκός Σύνδεσμος – Χρυσή Αυγή», 18 κροτίδες και το πιο ενδιαφέρον είναι ότι βρέθηκαν σημειώσεις στις οποίες έχει με λεπτομέρειες γραμμένα ταχυδρομικές διευθύνσεις, περιγραφές χώρων – σπιτιού και υπηκοότητα αλλοδαπών, που μένουν στις διευθύνσεις αυτές.
      Επίσης, βρέθηκε βιβλιάριο καταθέσεων με 145.000 ευρώ αλλά και σημειώσεις, στις οποίες αναφέρονται δραστηριότητες της Χρυσής Αυγής και τσάντες με προϊόντα μαϊμού απομίμησης και παράνομα CD και DVD!

      • GO avatar
        GO @ GO 03/10/2013 08:24:36

        Στη συνέχεια, αναζητείστε και την είδηση που αφορά τον πρώην Διοικητή του τοπικού Α.Τ.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ GO 03/10/2013 10:42:52

        Γιατί, είπα ποτέ ότι η ΧΑ είχε συγκροτημένη πολιτική για το μεταναστευτικό ή ότι ήταν κανένας αδιάφθορος "τιμωρός των κακών";
        Η ουσία είναι ότι επί Κωστάκη Καραμανλή του αποτυχημένου η Αθήνα έγινε ΒΟΘΡΟΣ. Και το βλέπουν όλοι όσοι περπατούμε στο Κέντρο και, φυσικά, οι ξένοι επισκέπτες. Επανέλαβα επακριβώς ό,τι μου είπε ο γάλλος συνάδελφος και εσύ με αποκάλεσες Μυνχάουζεν. Ειλικρινά, δεν ήξερα ότι τα κομματικά σκυλάκια κανίς ομιλούν κιόλας, νόμιζα ότι μόνο γαβγίζουν με το χαρακτηριστικό τσιριχτό τους γάβγισμα...

  46. rally monkey avatar
    rally monkey 02/10/2013 23:24:40

    σκέτη παράνοια.
    ειτε κυβέρνηση είτε δικαιοσύνη ..καποιος απο τους δύο εκανε τραγικό λάθος. Συγκεκριμένα είτε η κυβέρνηση ειπε ψέμματα (ειχε λάθος στοιχεία) οσον αφορά τις δραστηριότητες στις οποίες εμπλέκεται η Χ.Α. (πέρα απο την δολοφονία του Π. Φύσσα) είτε η δικαισύνη δεν κανει την δουλειά της.
    Αν υπάρχουν στοιχεία για τις μισές απο τις κατηγορίες (συμμοριες, οπλοστασια, ξεπλυμα κ.α.) οι κκ. που αφέθηκαν ελεύθεροι σημερα επρεπε να θεωρουνται το λιγοτερο 'υποπτοι φυγής' λογω της θέσης που είχαν στην οργάνωση.
    Το σχόλιο του @John D. Carnessiotis τα είπε όλα.

  47. kapar13 avatar
    kapar13 02/10/2013 23:33:29

    Μην το κουράζετε, παιδιά.
    Η υπόθεση που είχε "δέσει", "έλυσε"...
    Το φιάσκο είναι πρωτοφανές!
    Κανονικά έπρεπε ήδη να είχε παραιτηθεί πολύς κόσμος.
    Τα χρυσά αυγά δεν έγιναν εγκληματική οργάνωση όταν άρχισαν να παίρνουν στα (μυστικά) γκάλοπ πάνω από 10%, ήταν εγκληματική οργάνωση to begin with (που λένε και στο χωριό μου). Πείτε του Χρύσανθου χαιρετίσματα ότι η θεωρία των 2 άκρων εξεμέτρησε το ζειν και να πάει για άλλα... Πού πας Καραμήτρο με τέτοια δημόσια διοίκηση; Αυτοί ούτε τον Μπιν Λάντεν δεν θα ήταν ικανοί να "δέσουν"...
    Περιμέντε τώρα να τους δείτε να χοροπηδάνε στα έδρανα της Βουλής και καλά ξεμπερδέματα!
    Άμα δεν ασχοληθείτε με το γιατί 10-15% του κόσμου ψηφίζει αυτούς και όχι εσάς, χαιρετίσματα... Και η λύση δεν είναι να τους μπουζουριάσουμε. Αλλά, βέβαια, δεν είναι εύκολο διότι αρκετές στελεχάρες θα πρέπει να παραδεχτούν ότι απέτυχαν οικτρά και να πάνε σπιτάκια τους (όχι να αλλάξουν δουλειά γιατί σιγά μην τους προσλάβει κανένας, και τις αφίσες ανάποδα τις κολλήσανε οι άχρηστοι).
    Την ιδέα να κάνει ο Σαμαράς δηλώσεις επί του θέματος στο Αμερικανο-Ισραηλινό επιμελητήριο ποιό τρελό αγόρι την είχε;

  48. manu avatar
    manu 02/10/2013 23:40:53

    Επειδή δεν είμαι νομικός... (η πιο χιλιοειπωμένη φράση...) θα ήθελα να μας πει κάποιος (νομικός παρακαλώ...) αν η κατηγορία για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης και οι καταθέσεις που έδωσαν οι κατηγορούμενοι αφορούν μόνο τη δολοφονία του Π. Φύσσα ή και τις υπόλοιπες 31 υποθέσεις. Γιατί με τα διάφορα που διαβάζω από 'δω κι εκεί έχω μπερδευτεί.

    Βέβαια, διαβάζοντας τα διάφορα, καταλαβαίνω πως μάλλον η ελληνική ανάκριση έκανε πάλι το θαύμα της, όπως στο παρελθόν με τον Μαζιώτη και τον Μάκαρο...

  49. parsifal avatar
    parsifal 02/10/2013 23:53:27

    Απορία ψάλτου βήξ...
    Που είναι οι βαλίτσες, οι κοριοί, η ΔΑΕΕΒ, τα "οπλα", η αποσταθεροποίηση της "μαχόμενης δημοκρατίας" ; Το κακοπαιγμένο remake με τα μαύρα τζίπ του 2002 ;
    Ευτυχώς υπάρχει ακόμη η ασφαλιστική δικλείδα της Δικαιοσύνης και μετά την τρόικα δεν μας κυβερνά το αμερικανο-εβραικό συμβούλιο, ο κ. Σβόμποντα και η Guardian...

  50. Μπάμπης...μπαμπίνος. avatar
    Μπάμπης...μπαμπίνος. 03/10/2013 01:11:38

    Μια παροιμία στο χωριό μου λέει ΄΄΄Πρώτα ανεβαίνεις στο γάιδαρο και μετά κουνάς τα πόδια'' . Εδώ έγινε το αντίθετο.
    Περαστικά μας.

  51. Giorgos avatar
    Giorgos 03/10/2013 01:27:51

    Εάν δεν ήσουν στο ΠΑΜΕ θα σου απαντούσα ανάλογα αν και δεν διαφαίνεται από τα γραφόμενά σου να έχεις τελειώσει το Δημοτικό και να μπορέσεις να με καταλάβεις.
    Αλλά εφόσον είσαι στο ΠΑΜΕ τότε συγχωρείσαι για τα γραφόμενά σου.
    Η βλακεία είναι ανίκητη...

  52. yiannos avatar
    yiannos 03/10/2013 01:28:24

    Εξαιρετικά,

    Μέσα σε 100 χρόνια, σε 200 και πλέον κράτη, αναφέρονται 4 (συγγνώμη αλλά οι επαρχίες, τα χωριά και οι γειτονιές δεν...)

    Χιλή, Μογγολία, Νεπάλ, Μολδαβία.

    Εξαιρετικά.

  53. Ηλίας avatar
    Ηλίας 03/10/2013 13:07:33

    Η ΧΑ δεν "ηρωοποιείται" καθόλου, όπως μερικοί βιάστηκαν να προδικάσουν. Αντιθέτως παραμένει αντιμέτωπη με όλες τις κατηγορίες που της έχουν απαγγελθεί. Οι αποκαλύψεις για τη δράση της συμμορίας θα συνεχιστούν, όπως και οι έρευνες των διωκτικών αρχών και της δικαιοσύνης. Οι νεοναζί έχουν σήμερα έναν προφυλακισμένο βουλευτή και πολλούς υπόδικους. Ο μηχανισμός της "τα έχει κάνει" πάνω του και ακόμα και αν κάποιοι λίγοι ξεθαρρέψουν, η πλειοψηφία όσων τη γλυκοκοίταζαν θα εξακολουθήσει να είναι πολύ επιφυλακτική απέναντί της. Το ίδιο και τα περιφερειακά εκτελεστικά όργανα, τα οποία όσο σφίγγει ο κλοιός θα αρχίσουν να κελαηδάνε. Και φυσικά να δω ποιος θα τολμήσει να βγει για "δράσεις" (κοινώς εγκλήματα...) αυτές τις μέρες.

  54. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 03/10/2013 22:43:58

    Αναρωτήθηκε κανείς, για το αν η αιτία της αποπομπής των στρατηγών της ΕΛ.Α.Σ ήταν η γνωμάτευση τους πως πρόκειται περί μπαρούφοδικογραφίας (όπως και αποδείχτηκε), πράγμα που θύμωσε τον υπουργό; Είναι ή όχι εκτεθειμένος ο κ. Δένδιας;