#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2012 12:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καμμένος ως ΓΑΠ του 2012

Μνημείο λαϊκισμού το "πρόγραμμα" των "Ανεξάρτητων"



Ο ΓΑΠ  το είπε με δυο λέξεις το 2009. «Λεφτά υπάρχουν»!

Ο Καμμένος έδωσε ένα (ο θεός να το κάνει) πρόγραμμα 51 σελίδων όπου μπλέκει τον Madison, τον Αριστοτέλη, τον Rawls με τον Schumpeter και τους ...φεντεραλιστές, σε μια προσπάθεια να ...κτίσει  ευρωπαϊκή ιδεολογία, η οποία θα αποτρέψει τη ...φαβελοποίηση των κρατών μελών. Eρασιτεχνική προσπάθεια που  βρίθει από μεγαλοστομίες και γενικόλογες αναφορές  χωρίς την παραμικρή κοστολόγηση. Πρόκειται για μνημείο λαϊκισμού. Ακόμα και ο ΓΑΠ του 2009 μπροστά στον Καμμένο ήταν  ...σοβαρότερος γιατί τότε τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.

Να πως ορίζονται οι ΑΝΕΛ:

“Το κίνημα επιλέγει την μείωση της ανισότητας στη χώρα αξιοποιώντας μια διευρυμένη έννοια της κοινωνικής δικαιοσύνης (Rawls) σύμφωνα με την οποία η βελτίωση της ευημερίας των πολιτών με το χαμηλότερο επίπεδο ευημερίας υλοποιείται με τον συνδυασμό της αύξησης της προσόδου της υγιούς επιχειρηματικότητας και της δημιουργικής καταστροφής (Schumpeter) της άνευ επαρκούς εθνικής προστιθέμενης αξίας διαμεσολάβησης.”

Καταλάβατε;

Και παρακάτω για διευκρινίσεις:

“Ο προσδιορισμός και η διασφάλιση των εθνικών στρατηγικών στόχων, συμπεριλαμβανομένων της ποσότητας και της ποιότητας του πληθυσμού, των μηχανισμών δομικής βελτίωσης της ποιότητας της Δημοκρατίας και των μηχανισμών παραγωγής σχεδιασμού και στρατηγικής διαχείρισης των υποθέσεων άμυνας & ασφάλειας, διπλωματίας και οικονομίας, τίθενται σε μηδενική βάση και λαμβάνουν πρώτη προτεραιότητα υλοποίησης με υπερκομματική αξιοκρατία.”

 Όπως ο ΓΑΠ

Στη συνέχεια αρχίζει να δημιουργεί επιτροπές ή να αλλάζει τα ονόματα εκείνων που ήδη υπάρχουν. Ό,τι έκανε δηλαδή και ο ΓΑΠ το 2009!

Έχουμε και λέμε: ΓΓ Ελλήνων Εξωτερικού,  Συμβούλιο Εθνικής Ασφαλείας, Συμβούλιο Στρατηγικής Υποστήριξης, Συμβούλιο Εθνικής Στρατηγικής και Διαχείρισης Κρίσεων, Ειδική Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου, ΓΓ Χαρτογράφησης Νομοθεσίας, Ειδική Επιτροπή Υποθέσεων Θαλάσσης (όχι επιτροπή αέρα δεν δημιουργεί) και Επιτροπή Διεκδίκησης Αποζημιώσεων. Και μερικές άλλες που πιθανώς μου διέφυγαν!

Μετά, στρατικοποιούμε τα Υπουργεία! Το Υπουργείο Άμυνας ανατίθεται στον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ και  Το Υπουργείο Εσωτερικής Ασφάλειας στον Αρχηγό της ΕΛΑΣ! Το Υπουργείο Δικαιοσύνης το αναλαμβάνει ο Πρόεδρος του ΑΠ

Σας έχω και μερικά ωραία:

-Θα καταργηθεί η μονιμότητα των νεπροσλαμβανομένων Δημοσίων Υπαλλήλων, αλλά αυτό το λέει και ο Τόμσεν με τον Πάγκαλο, χώρια που πρέπει να προηγηθεί αναθεώρηση του Συντάγματος!

-Σε μια τετραετία θα λύσει το ...δημογραφικό πρόβλημα της χώρας!

-Κούρεμα τραπεζικών δανείων φυσικών και νομικών προσώπων! Δεν μας λέει ούτε το ποσοστό και δεν λέει το σπουδαιότερο: πως θα αναπληρωθούν οι απώλειες

-Κατάργηση έκτακτων εισφορών επί της ακίνητης περιουσίας, αλλά αυτό το έχει ήδη ανακοινώσει η ΝΔ!

-Κατώτατη εγγυημένη σύνταξη 800 ευρώ! Εδώ μάλλον την πάτησε γιατί το ΚΚΕ λέει για σύνταξη στα 1000 ευρώ, αλλά φαντάζομαι οτι μπορούν να το διορθώσουν!

Πως θα λύσει το οικονομικό πρόβλημα της χώρας;

Θα δημιουργηθεί  Ελληνική Επενδυτική Τράπεζα! Δε λέει, τίποτα νέο, είναι αυτό που ......προσπαθούσε να κάνει ο ...Χρυσοχοίδης με τον Ρέσλερ! Στο..πρόγραμμα μάλιστα αναφέρεται ότι ως πρότυπο έχει την αντίστοιχη Γερμανική!

Εκείνο, όμως, που έχει μεγάλο ενδιαφέρον είναι από τι θα απαρτίζεται το κεφάλαιο της Τράπεζας.

α) Το 100% της Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου που έχει ήδη μεταβιβαστεί στο Ταμείο Διαχείρισης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου.

(β) Το 100% ολόκληρης της ακίνητης περιουσίας των Ασφαλιστικών Ταμείων!!! (τα ταμεία τα ρώτησε;)

(γ) Ιδιοκτήτης 100% της κινητής και ακίνητης περιουσίας των ΔΕΚΟ στο ποσοστό συμμετοχής του Ελληνικού Δημοσίου.

(δ) Το 100% των απαιτήσεων του Ελληνικού Δημοσίου από εγγυήσεις στις Ελληνικές Τράπεζες που έχει δοθεί τα τελευταία χρόνια.

(ε) Το 100% της αξίας σε μετρητά ή σε Τίτλους του αποτελέσματος της τιτλοποίησης και εκχώρησης των απαιτήσεων κατά Γερμανικού Δημοσίου για τις Γερμανικές Πολεμικές Αποζημιώσεις . (ζήσε Μάη μου να φάς τριφύλλι! Εαν και εφ’ όσον...) Πρώτη φορά ακούω δημιουργία τράπεζας με...υποθετικά κεφάλαια!

(στ) Καταβολή μετρητών από την μεταβίβαση του συνόλου των αξιών από τους «κοιμώμενους λογαριασμούς» στα ελληνικά Τραπεζικά Ιδρύματα. Αυτή είναι ιδέα του Μανώλη! Δηλαδή, θα πάρει τους λογιαριασμούς που έχουν οι  γιαγιάδες για τα εγγόνια τους! Και πως θα αναπληρωθεί αυτή η απώλεια από τις άλλες  τράπεζες;

(ζ) Το σύνολο της αξίας των πνευματικών δικαιωμάτων της Ελληνικής Γραμματείας, Ιστορικών Μνημείων, Εθνικού Οπτικοακουστικού Υλικού, Ονομασιών, Ηρώων, Μυθολογίας, Αρχαίας τραγωδίας κλπ.

Όπως  καταλαβαίνετε ο Καμμένος θα ...τιτλοποιήσει όλη την Ελληνική Ιστορία! Και τον Πολιτισμό μας!

(η) Η ΕΔΕΥ Α.Ε. και το ΙΓΜΕ.

Το ΙΓΜΕ θα αναλάβει προφανώς τον ορυκτό πλούτο της χώρας, το λέει με το μαλακό για να μη σκιαχτούμε!

Άρα, η Τράπεζα αυτή  θα έχει στην κατοχή της το σύνολο του ελληνικού πλούτου! Τυχερός, όποιος τη διοικεί!

Και ένα ...πεζό ερώτημα: Πόσο καιρό θα πάρει για να δημιουργηθεί αυτή η .....υπερτράπεζα;

 Παιδεία-ναυτιλία-γεωργία

Στον τομέα της Παιδείας ο Καμμένος προτείνει: «Προσέλκυση ιδιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όχι μόνο πανεπιστημίων αλλά και πρωτοβαθμίων & δευτεροβαθμίων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και όχι μόνο με την μορφή των μη κρατικών μη κερδοσκοπικών, αλλά με πλήρη απελευθέρωση της ιδιωτικής παιδείας (αναθεώρηση άρθρου 16 Συντάγματος).»

Ερώτημα, εδώ συμφωνεί ο ΣΥΡΙΖΑ με τον οποίο θέλει να συγκυβερνήσει;

 Ναυτιλία: Θα φέρει από το citi όλους τους εφοπλιστές στον Πειραιά!

 Γεωργία: «Μετατροπή της πολιτικής των επιδοτήσεων σε πολιτική επιβραβεύσεων μέσω της ΕΕ, υπό τη μορφή ακόμη και χρηματικής συνεισφοράς του κράτους στην παραγωγή, ιδιαίτερα σε παραγωγούς που, είτε παράγουν ελληνικά προϊόντα (ποικιλίες – φυλές), είτε διαθέτουν την παραγωγή τους για εξαγωγή (από την οποία το κράτος βελτιώνει το εμπορικό του ισοζύγιο).

Δεν τα πρόλαβα όλα, έχει και άλλα ο μπαξές!

Διευκρίνιση: η κριτική μου είναι ...καλόπιστη για να συμβάλλω στη ...διαβούλευση!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/04/2012 14:58:41

    -"Επανεξέταση των αιτημάτων κατασκευής Τεμένους σε εκτάσεις και υποδομές
    που ανήκουν κατά κυριότητα στις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις και τα
    Σώματα Ασφαλείας" Σε όλες τις άλλες εκτάσεις ελεύθερα? Και δε θα περίμενε κανείς από τον υπερπατριώτη να γράφει ΑΠΟΡΡΙΨΗ?
    -"Μέχρι εισόδημα 10.000 ευρώ, φόρος 7%." Άρα αφορολόγητο 0???
    -"Καθιέρωση της δυνατότητας στο Κράτος αντί της χρηματοδοτικής του
    συμβολής σε κάποιο μεγάλο Δημόσιο Έργο, να επιλέξει, κατόπιν συμφωνίας
    με τον Ανάδοχο, την παραχώρηση δικαιωμάτων σε επόμενα έργα, στο ύψος
    της χρηματοδοτικής συμβολής του για το έργο που επέλεξε να απέχει από τη
    χρηματοδότηση." Εμένα αυτό γιατί μου βρωμάει αλυσιδωτή ανάθεση έργων?
    Επίσης, σαν πολλές φορές να είδα τις λέξεις εταιρείες και επιχειρηματίες όπου έπαιζαν αδειοδοτήσεις....

    • Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
      Δημήτρης Ιατρόπουλος @ TopGunZ 05/04/2012 16:04:42

      Αδέξιε Δεξιέ, έτσι για την ιστορία μόνο:
      Δεν λέμε ποτέ "ζ'ήσε Μάη μου, να φας τριφύλλι". Το σωστό είναι:"Ζήσε Μαύρε μου να φας τριφύλλι" όπου "Μαύρος" ήταν το όνομα του αλόγου της λαϊκής δοξασίας που κατέληξε σε γνωμικό.
      Αυτά...δωρεάν επειδή σε ψιλοπάω..

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/04/2012 16:06:51

        Eυχαριστώ για την παρατήρηση!
        Εγώ πάντως, σας πάω με χίλια!

        • Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
          Δημήτρης Ιατρόπουλος @ Αδέξιος Δεξιός 05/04/2012 16:10:40

          Σ ευχαριστώ.
          Είσαι άρχοντας.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/04/2012 16:15:50

            http://www.youtube.com/watch?v=53VvCbXKfPM

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 05/04/2012 16:17:13

            Α έτσι ε; Χθες που ζήτησα εγώ τη βοήθειά σου μόνο ο tak προθυμοποιήθηκε. Εσύ ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

          • tak avatar
            tak @ Δαναός 06/04/2012 14:03:37

            Παρών πάντα!

      • dimiko avatar
        dimiko @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 07/04/2012 03:47:49

        Λάθος και αυτό, το σωστό είναι" ζήσε γαιδαρε να φάς τον Μάη τριφύλι", όπως το θυμόμαστε εμείς μερικοί παλαιοί.

  2. Βασίλης Παναγιωτόπουλος avatar
    Βασίλης Παναγιωτόπουλος 04/04/2012 15:00:08

    Τι ρόλο παίζει ο Καμμένος; Μήπως απλά ανήκει στην προσπάθεια αποδυνάμωσης του Αντώνη Σαμαρά; Δείτε μια ματιά εδώ.

    http://www-voulgari.blogspot.com/2012/04/blog-post_04.html

    Ευχαριστώ πολύ.

    • ioannisk avatar
      ioannisk @ Βασίλης Παναγιωτόπουλος 05/04/2012 00:21:46

      και οχι μονο αυτο κυριε παναγιωτοπουλε
      εδω ο καμμενος μιλαει για κεντρικη τράπεζα τύπου Ροστδιλντ
      Αυτος που υποτιθεται θα μας έσωσε ειναι το χειροτερο γραναζι του καθεστώτος.
      μας δουλευε τοσο καιρό
      Στοχος του τελικα ειναι να μην βγει ο Σαμαράς κυβέρνηση σε τι θα τον οφελησει προσωπικά δεν ξέρω

  3. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 04/04/2012 15:16:38

    Αν δεν καταλάβατε, ο Γεωργαλάς θα του τα έγραψε. Τον έχει εδώ και χρόνια στο γραφείο του και τον συντηρούσε, και αυτός του έγραφε κάνα λόγο.

    Για όσους δεν ξέρουν ποιός είναι ο Γεωργαλάς, είναι ο θεωρητικός της χούντας σπουδαγμένος στην πάλαι ποτέ ΕΣΣΔ, και ειδικός στην προπαγάνδα.

  4. Clayton Frost avatar
    Clayton Frost 04/04/2012 15:29:37

    Ναι, αλλά έχει προγραμματίσει ως άμεσης προτεραιότητας μέτρα (πρώτο και δεύτερο στο πρόγραμμά του) για τον τουρισμό τη δημιουργία ελικοδρομίων σε κάθε αεροδρόμιο και το θεσμικό πλαίσιο για τα ελικοπτερο-ταξί!!! Ο άνθρωπας τα βάζει όλα σε σειρά και αποφασίζει ότι αυτό που μας λείπει είναι η δυνατότητα να εξυπηρετούνται οι έχοντες ελικοπτεράκι.

  5. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 04/04/2012 15:33:02

    Τουλαχιστον αυτος κατι παρουσιασε σωστο,λαθος η ιστορια θα το δειξει.Αλλοι μονο διαπιστωσεις και ομιχλωδεις αναφορες στην αναπτυξη κανουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Φιλιππος 04/04/2012 16:11:09

      Έχω κι εγώ μια συλλογή με υπερατού, να την παρουσιάσω?

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ Φιλιππος 04/04/2012 21:06:38

      Αν το θεωρειτε λογικο αυτο πραγμα του Καμμενου, θα σας συμβουλευα να το κοιτάξετε.

      • Φιλιππος avatar
        Φιλιππος @ ΓΣΠΥΡΟΥ 04/04/2012 21:20:17

        Ποια ειναι η λογικη στη πολιτικη που προτεινουν! τα δυο κομματα εξουσιας για το μελλον;

        • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
          ΓΣΠΥΡΟΥ @ Φιλιππος 06/04/2012 22:25:32

          @Φιλιππος: Ο απολυτος βολονταρισμος του αρχηγου των Ανεξ Ελληνων υπερβαινει καθε λογικη. Και εξηγώ, η πεποιθηση του οτι θα πειθαρχησει η ανθρωπότητα σε ότι ο ίδιος θα προτεινει πχ θα ορισει την απαιτηση του δανειστή κινειται αποκλειστικα εντος μικρων οριων της πολιτικης παρανοιας. Η πεποιθηση ότι αυτο θα συμβει χωρις συνεπειες ειναι εγκληματικα δημαγωγικες. Η δημιουργια ενος κοσμου περικλειστου όπου κανοναρχεί ο κατασκευστης του τη λειτουργια του και που βιωνεται ως πραγματικο γεγονος ειναι ο ορισμος της τρέλας. Ο κατασκευαστης (αρχηγος) σε περιπτωση που το πιστευει χρηζει ψυχιατρικης αρωγής.
          Η εκτενης αναφορα στο συνολο των "θεσεων" ισοδυναμει με βασανιστηριο του γραφοντος για αυτο εγκαταλειπω με την ευχη ο θεος να φανει ευσπλαγχνικος και να σας φωτισει.

  6. bird avatar
    bird 04/04/2012 15:43:24

    Οι εφοπλιστές έχουν ήδη ενθουσιαστεί μόλις άκουσαν την πρόθεση Καμμένου να συνεργαστεί με το ΣΥΡΙΖΑ. Στο δρόμο είναι έρχονται.

    • m.s avatar
      m.s @ bird 04/04/2012 21:18:34

      κολυμπώντας τ΄ανάσκελα

  7. avanti avatar
    avanti 04/04/2012 15:55:17

    Τρία πουλάκια κάθονταν, αυτή η προσέλκυση ξένων πανεπιστημίων αλλά και οι επενδύσεις σε 1ο & 2ο βάθμια εκπαίδευση τον μάρανε, εδώ δεν έχει λεφτά ο κόσμος για φαγητό σε ιδιωτικά σχολεία θα στείλει τα παιδιά του, πιά παιδιά του δηλαδή, γιατί σε λίγο μόνο οι μετανάστες θα γεννοβολάνε....
    Ο τύπος είναι ταρατατζούμ, μην το παιδεύουμε άλλο, αφήστε τον να πάει στον Τσίπρα με το πρόγραμμά του.... μπορεί να τα βρούνε και να παίξουνε κανένα τάβλι.

  8. alex23 avatar
    alex23 04/04/2012 15:55:51

    μετα απο αυτα που διαβασα για το προγραμμα του κ.καμμενου, μια απορια εχω..

    ΑΝ.ΕΛ. σημαινει ΑΝΩΡΙΜΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ή ΑΝΟΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ?

    • avanti avatar
      avanti @ alex23 04/04/2012 16:08:58

      Το δεύτερο!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ alex23 04/04/2012 16:19:48

      ΑΝικανοποίητοι ΕΛληνες; ΑΝέραστοι ΕΛληνες;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ alex23 04/04/2012 16:37:14

      ΑΝ-Θ-ΕΛΛΗΝΕΣ

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ alex23 05/04/2012 08:34:53

      Μην ειρωνεύεστε τους αντιπάλους. Και μην τους δινετε υπερβολική αξία.

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 04/04/2012 16:07:29

    Τον έχεις πάρει αμπάριζα έτσι; Σε χλωρό κλαρί δεν τον αφήνεις!
    Is it a plane? Is it a bird? No! It's SuperPan!

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Γιάννης Φαίλτωρ 04/04/2012 21:38:06

      ακομα δεν εφυγες για τα ξενα, μαλλον θα θες να ψηφισης

  10. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 16:16:51

    Σέ τέσσερα χρόνια θά λύσει,λέει,τό δημογραφικό πρόβλημα,πώς...,θά μᾶς κάνει καί παιδιά;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 16:42:08

      Καλού κακού..φυλάξου Κυθήριε...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 04/04/2012 17:16:15

        Αὐτοί πού θά τόν ψηφίσουν νά φυλάγονται!
        Καλησπέρα,πού χάθηκες;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 18:04:17

          Ένα θεματάκι οικογενειακό Κυθήριε, σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για το ενδιαφέρον...
          Αν είναι να φυλάγονται αυτοί που θα τον ψηφίσουν..ε, δε νομίζω να λυθεί το δημογραφικό της Ελλάδας..ούτε καν το δημογραφικό της Ανωκάτω Ραχούλας δε θα λυθεί..

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 04/04/2012 18:35:52

            Eλπίζω όλα καλά και περαστικά

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 04/04/2012 19:13:24

            Ευχαριστώ πολύ Κώστα..

  11. loretta avatar
    loretta 04/04/2012 16:25:43

    τελικα πριν λαλήσει ο κοκορας τρεις....οι ανεξαρτητοι εξαρτημενοι ελληνες ....ειναι απολυτως εξαπατημενοι!!

    Ευγε πανο εκανες ενα προγραμμα χωρις συνοχη...απολυτως κενο....με καμια διαφοροποιηση επι της ουσιας .....ακολουθεις την πεπατημένη....αλλα δεν θα σου βγει...βλεπω απο σημερα κιολας να ξεφουσκωνουν τα νουμερα!!

    Συνεχισε...!!

  12. restart avatar
    restart 04/04/2012 16:39:27

    μια χαρά συνεργάζετε με τσιπρα
    θα τους αρεσει που θελει να φιαξει τοσες πολες εθνικες επιτροπες.
    20 συμβουλατορες απο εδω, 20 απο εκει θα γεμισουν τα κρισημα ποστα.
    στους μετανάστες μονο τα χαλάνε
    το οικονομικο πρόγραμμα είναι το ιδιο
    και με το κκε μπορει να τα βρει
    800 εμεις, 1000 εσεις δε χαλάσε ο κοσμος αδερφε
    αντε να εγγυηθουμε κατώτατη σύνταξη 900 ευρω για όλους τους έλληνες
    θεληση να υπαρχει και καλη καρδιά.
    και να δειτε οτι οι ευρωπαιοι δε θα έχουν αντιρηση
    να βαλουν το χερι στην τσέπη, έτσι και αναλάβει ο πανος.

  13. alitamburas avatar
    alitamburas 04/04/2012 16:50:28

    Την είχατε την ευκαιρία σας και την χάσατε, σας την δώσαμε απλόχερα με την στήριξή μας.
    Τώρα να ζήσετε με τις επιλογές σας και τις επιπτώσεις τους, απλά εμείς οι υπόλοιποι ΔΕΝ μπορούμε να σας ακολουθήσουμε άλλο πια.

    Είμαστε που είμαστε Καμμένοι, ΔΕΝ έχουμε τίποτα άλλο να χάσουμε πλέον!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ alitamburas 19/04/2012 22:09:50

      Όταν δούμε όλοι μαζί την πτώχευση που έρχεται μετά τις πρώτες εκλογές και τους κινδύνους που παραμονεύουν εξ ανατολών τότε θα δείτε όλοι πόσο περισσότερο μπορούμε να καούμε και τι πήγε να αποφύγει ο Σαμαράς που ειρωνεύεστε και νομίζετε πως είναι ίδιος με το ΓΑΠ... Ο ΓΑΠ σε έφτασε στο γκρεμό και ούτε που καταλάβατε ποιος πήρε το βάρος να μας τραβήξει με πόνο και κόπο από εκεί...

  14. Mara avatar
    Mara 04/04/2012 16:54:50

    Mωρέ... άς είναι το καλύτερο πρόγραμμα, το άριστο, το καταπληκτικό... και λοιπόν τί έγινε??????
    Θα έχει ποτέ εξουσία για να το εφαρμόσει????
    Όχι βέβαια....
    Αφού λοιπόν δεν μπορεί (και το ξέρει...), προσπαθεί να κόψει... αυτόν που μπορεί, παίζοντας το παιχνίδι του ντόπιου και ξένου συστήματος, που κατά τα άλλα... πολεμάει με πάθος.
    Έτσι απλά είναι τα πράγματα.
    Κάθε φορά που εμφανίζεται στην τηλεόραση γίνεται όλο και περισσότερο ρεζίλι...
    Καταγγελίες..., διαπιστώσεις.... εύκολες λύσεις... ψευτομαγκιές...., αυτό είναι το πακέτο φθηνού πατριωτισμού που πουλάει ο Καμμένος.
    Τέτοια πατριωτιλίκια... τα είχε πουλήσει και ο άλλος ζητωπατριώτης Καρατζαφέρης.
    Τέλειωσε η αποστολή... του γαλατά-σανοπώλη-μάνατζερ μοντέλων-πλανόδιου σαντουϊτσά.... και έπρεπε να αντικατασταθεί πάραυτα....
    Προσπαθούν να ματώσουν την Ν.Δ. και ιδιαιτέρως τον Σαμαρά (γιατί άν είχαμε την Ντόρα..., μην γελιέστε τέτοιο κόμμα δεν θα υπήρχε).
    Αλλά... "γελάει καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος....."

    • avanti avatar
      avanti @ Mara 04/04/2012 17:24:08

      Ο σανοπώλης ετοιμάζεται μάλλον να καταθέσει τα άρματα και το αρματολίκι, άμεσα ενδιαφερόμενος αντικαταστάτης ο τράγκας! ΧαΧα, τι σου κάνουν τα μνημόνια!

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/04/2012 18:22:10

    Υπουργείο Εθνικής Άμυνας
     Η ευθύνη της διοίκησης του Υπουργείου ανατίθεται στη φυσική ηγεσία.
     Ανώτατο όργανο διοίκησης του Υπουργείου ορίζεται ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ.
     Η εξέλιξη των ένστολων στελεχών του Υπουργείου αποφασίζεται
    αποκλειστικά από ένστολους με αντικειμενικά προσδιορισμένα κριτήρια.
    Υπουργείο Εσωτερικής Ασφάλειας
     Η ευθύνη της διοίκησης του Υπουργείου ανατίθεται στη φυσική ηγεσία.
     Ανώτατο όργανο διοίκησης του Υπουργείου ορίζεται ο Αρχηγός της
    Αστυνομίας.
     Η εξέλιξη των ένστολων στελεχών του Υπουργείου αποφασίζεται
    αποκλειστικά από ένστολους με αντικειμενικά προσδιορισμένα κριτήρια.

    Aυτα ειναι.Επιτελους πραγματικη δεξια με αυτονομια στρατου και αστυνομιας απο τους πολιτικους οπως στην Τουρκια.

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ ψυχραιμια 05/04/2012 08:24:28

      Με συγχωρειτε, αλλα υπουργικο συμβουλιο με ενστολους, δεν μπορω να το ανεχτω!
      Επισης, αυτο με την τιτλοποιηση των πετρελαιων δεν το καταλαβα...

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/04/2012 18:26:38

    Εκτος απο τη Γερμανια και τους δανειστες θα συντριψει και τον Τριτο Κοσμο.Από το προγραμμα του που μολις δημοσιευθηκε.

    Ενεργοποίηση Προγράμματος ολικής απέλασης λαθρομεταναστών
    που σε βάθος τετραετίας θα υλοποιηθεί με απελάσεις και
    επαναπροωθήσεις. Όλα τα έξοδα απέλασης και επαναπατρισμού των
    λαθρομεταναστών που θα αποφασίζεται να επαναπροωθηθούν, θα
    χρεώνονται άμεσα στις χώρες προέλευσης, με χρέωση στην κεντρική
    τους τράπεζα, ενώ συγχρόνως θα ενημερώνεται επίσημα η αντίστοιχη
    πρεσβεία ή το προξενείο τους στην Ελλάδα. Σε περίπτωση άρνησης
    πληρωμής η καθυστέρησης άνω των 15 τραπεζικών ημερών, θα
    βγαίνει δικαστική απόφαση άμεσα εκτελεστή και η χρέωση θα βαρύνει
    την Πρεσβεία ή το Προξενείο στην Ελλάδα,


    Kρυος ιδρωτας λουζει ολες τις κυβερνησεις που στελνουν μεταναστες απο το Λαγος ως το Ισλαμαμπαντ και το Αλγερι καθως αναλογιζονται την κατασχεση των περιουσιακων τους στοιχειων που θα κανει ο Καμμενος για τα εξοδα προωθησης των λαθρομεταναστων υπηκοων τους.

  17. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 04/04/2012 19:19:45

    Μακράν το πιο σουρεάλ πρόγραμμα κόμματος ( μπόρεσε και ξεπέρασε ΚΚΕ-Σύριζα, εντυπωσιακό κατόρθωμα).Ανευθυνο, ανεφάρμοστο, επικίνδυνο. Αυτά ίσως ο Ανδρέας να τα υποσχόταν τη δεκαετία του '70... (Ευτυχώς ως αγέννητος τότε δεν τον άκουγα...) Ο τύπος αποδεικνύεται μεγάλο λευκοσιδηρούν κυτίο κενό περιεχομένου."'Μπράβο" στους ψηφοφόρους του που τόσα χρόνια έστελναν αυτόν το φωστήρα στη Βουλή! Ίδιοι φωστήρες είναι κι αυτοί.Το καλύτερο είναι η γρήγορη επίλυση του δημογραφικού, όπως λέει κι άλλος σχολιαστής . Πώς θα το κάνει; Θα μας π....ει;

  18. thanasis avatar
    thanasis 04/04/2012 19:28:55

    φαντάζομαι ότι οι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ως σοβαρό κόμμα εξουσίας που είναι σύμφωνα με τις δηλώσεις του κυρίου Κουίκ θα έχουν να μας παρουσιάσουν την αναλογιστική μελέτη που δικαιολογεί τη κατώτατη σύνταξη των 800 ευρώ.

  19. Δεξιοτέχνης avatar
    Δεξιοτέχνης 04/04/2012 19:30:27

    Η αλήθεια είναι οτι δεν διάβασα ακόμα όλο το πρόγραμμα των Ανεξάρτητων και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά διάβασα το παρόν άρθρο κι έχω άποψη επί αυτού.Ως εκ τούτου

    έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    Α)Το γεγονός οτι κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν τα λεγόμενα του (RAWLS) ή και του (SCHUMPETER) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος ή ανεφάρμοστα.Μάλιστα θα πρότεινα

    ν'ανοίξουν κανά βιβλίο να διαβάσουν, όπως τα: (A Theory of Justice),(Capitalism, socialism and democracy) εναλλακτικά κάποιο άρθρο όπως το "Justice as Fairness." και πολλά ακόμα

    άλλα, τα οποία μπορούν να βρεθούν δωρεαν και στο διαδίκτυο.Ως πεδίο ελέγχου των θεωριών αυτών θα διάλεγα της ΗΠΑ,ΚΑΝΑΔΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΣΟΥΗΔΙΑ.ΦΙΛΑΝΔΙΑ.

    Β) Τι κακό υπάρχει στο ο υπουργός άμυνας να είναι στρατιωτικός; δλδ, ειδικός επί του αντικειμένου και όχι ένας τυχάρπαστος δικηγορίσκος,δικολάβος πολιτικάντης.

    Tι κακό υπάρχει στο ο υπουργός παιδείας να είναι εκπαιδευτικός; και όχι ενας ανευθυνουπεύθυνος οδοντίατρος,οικονομολόγος "ντενεκές". Το αυτό και για τα υπόλοιπα υπουργεία.

    Γ) Οσον αφορά την δημιουργία "Ελληνικής Επενδυτικής Τράπεζας" κάτι μου θυμίζει απο Ισλανδία,στη δε αναφορά περι """Τιτλοποίησης""" μπορεί κάποιος να μου πει τι έκανε και

    κάνει η γνωστή ""αμερικανική"" Monsanto καί μάλιστα σε παγκόσμιο επίπεδο; Aστο, μην απαντήσης,ρητορική ήταν η ερώτηση.

    Σε κάθε περίπτωση μια σε βάθος ανάλυση του προγράμματος των ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ επιβάλλεται ώστε να μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με το πρόγραμμα της Ν.Δ ΑΝ δημοσιευθεί πρίν τις

    εκλογές και ΑΝ γίνουν εκλογές να ξέρουμε ποιόν θα ψηφίσουμε.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δεξιοτέχνης 04/04/2012 19:55:42

      Ναι για να καταλάβουμε το..όραμα του Καμμένου πρέπει να διαβάσουμε το Theory of Justice του Rawls και το ..Capitalism, Socialism and Democracy του Schumpeter, να κάνουμε ....διατριβή στη θεωρία Destructive Creativity του Kropotkin, ενώ δεν θα έβλαπτε να ρίξουμε και μια ματιά στον Talcot Parsons, τον Max Weber, τον Tom Bottomore και τον Emile Durkheim.
      Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανωτέρω, είναι εξαιρετικοί και σπουδαίοι και τα βιβλία τους σημαντικά.
      Πάντως, θα ήθελα να ξέρω ποιοί από τους βουλευτές του είναι εξοικειωμένοι με τις θεωρίες των διανοουμένων που αναφέρονται στο ...πρόγραμμα!
      Ομως, για να φτιάξουμε ιδεολογία δεν παίρνουμε μερικούς συγγραφείς, αραδιάζουμε μερικά ονόματα και αυτό ήταν.
      Χρειάζεται κάτι σημαντικότερο.
      Εν πάση περιπτώσει, αυτό είναι μάλλον το μικρότερο των ...ελαττωμάτων του προγράμματος.
      Το πρόβλημα είναι η ανευθυνότητα που διατρέχει όλο το πρόγραμμα.
      π.χ. σύνταξη 800 ευρώ.
      Ποιά αναλογιστική μελέτη το στηρίζει;
      Καμιά!

      • thanasis avatar
        thanasis @ Κώστας Ροδινός 04/04/2012 20:07:47

        έτσι λέω κι εγώ κύριε Ροδινέ.όταν κάνουν λόγο ότι είναι έτοιμοι να ανάλαβουν τη διακυβέρνηση μιας χώρας θα πρέπει να δείχνουν και την ανάλογη σοβαρότητα.

      • Mara avatar
        Mara @ Κώστας Ροδινός 04/04/2012 20:21:20

        Γιατί αγαπητέ Κώστα, θα χρειαστεί ποτέ να τα δώσει?
        Ότι θέλει λέει...
        Άν ήταν έτσι... η Παπαρήγα προ πολλού.... θα μας είχε δώσει κατώτερο μισθό 1400 ευρώ....

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ Δεξιοτέχνης 05/04/2012 19:27:39

      Nα μη μπερδευομε τα πραγματα! Αλλο κυβερνητικα στελεχη με εμπειρια και αλλο υπουργικο συμβουλιο, με υπουργους με στολες στρατηγου, χωροφυλακα και δικαστη με ¨γουνακι". Δηλ. κυβερνητικους υπαλληλους εν ενεργεια. Δεν ειμαστε Βορεια Κορεα εδω! Η Τουρκια ηδη απεβαλε αυτη την εικονα. Αν θελουν να πολιτευτουν, ας παραιτηθουν και μετα ως πολιτες και εφοσον τους επιλεει ο εκλεγμενος πρωθυπουργος, να γινουν υπουργοι...
      Οσον αφορα τη "τιτλοποιηση", τι να πω.. Θα προεκτιμησουν κατι που δεν μπορουν να μετρησουν (και με ποια τιμη) και θα το πουλησουν για να εξοφληουν παλαια χρεη; Με ποιο δικαιωμα; Αυτος ο πλουτος ανηκει στα παιδια μας! Τα χρεη μας να τα πληρωσουμε εμεις με τη δουλεια μας και οχι τρωγοντας απο τα ετοιμα. Φτανει πια η σπεκουλα με τις ευκολες λυσεις...

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/04/2012 20:30:24

    αγαπητέ Θανάση,
    αν ήταν στοιχειωδώς σοβαροί, δεν θα έλεγαν τέτοιες ανοησίες.
    Ομως, θα μου πείς εδώ πιστέψαμε τον Γιώργο το 2009...

    • thanasis avatar
      thanasis @ Κώστας Ροδινός 04/04/2012 21:45:16

      κύριε Ροδινέ αν μπορούσε να γίνει αυτό τότε γιατί δεν το έκαναν ο ΓΑΠ με το Καραμανλή για να κυβερνούσαν ακομα; Χαζοί ήταν ή υστερούσαν σε στελέχωση επιστημονικού προσωπικού από το κόμμα του Πάνου;;

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 04/04/2012 20:31:35

    Σωστό!
    Μόνο που αν μας κοροϊδέψουν εκ νέου δεν θα φταίνε πλέον αυτοί, αλλά εμείς...

  22. airman avatar
    airman 04/04/2012 20:34:04

    Όλα καλά ακούγονται, μόνο που προκύπτουν κάποιες απορίες.
    Τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ ποιος θα τον επιλέγει και με ποια κριτήρια/διαδικασίες;
    Ομοίως και τον Αρχηγό της ΕΛΑΣ.
    Και σήμερα η εξέλιξη των στελεχών τόσο στις Ένοπλες Δυνάμεις όσο και στα Σώματα Ασφαλείας αποφασίζεται από συλλογικά όργανα αποτελούμενα μόνο από ένστολους και με βάση αντικειμενικά κριτήρια που ορίζονται από το νόμο.
    Οι ''παρεμβολές'' είναι ένα άλλο ζήτημα, αλλά το θεσμικό πλαίσιο υπάρχει. Εάν η ηγεσία επηρεάζεται και σε πιο βαθμό έχει να κάνει με το σθένος, την αξιοπρέπεια και τις αξίες των μελλών των αρμόδιων συμβουλίων. Ως γνωστόν όταν υπάρχουν ''γραμμάτια'', τότε κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι η εξέλιξη των στελεχών βασίζεται στην αμερόληπτη κρίση όπως αυτή προσδιορίζεται από τις ικανότητες, το ήθος και την πορεία του κάθε στελέχους.
    Και μην προσπαθεί να μας πείσει ο κ. Καμμένος ότι δεν έχει παρέμβει υπέρ κανενός στελέχους, είτε των Σωμάτων Ασφαλείας είτε των Ενόπλων Δυνάμεων. Ακόμα και για Υπαξιωματικούς έχει ενδιαφερθεί, πόσο μάλλον για τα υψηλότερα κλιμάκια.
    Καλές είναι οι εξαγγελίες (ιδιαίτερα όταν είναι ανέξοδες και εκ του ασφαλούς), αλλά δεν τον βοηθάει ο πρότερος βίος του.
    Υ.Γ. Για λόγους αρχής τα ονόματα απαγορεύονται, πόσο μάλλον όταν πρόκειται και για υπηρετούντα στελέχη (μελλοντικούς Αρχηγούς να υποθέσω;)

  23. tak avatar
    tak 04/04/2012 20:48:34

    Κώστα μου, το πρόβλημα τελικά δεν είναι ο "Πανούλης"... Είναι κάτι άλλα φίδια που έτρεφε ο μεγάλος στον κόρφο του. Μετά από λίγο όλα θα φαίνονται γραφικά, βάστα μόνο να μην έχει γίνει το κακό... Γιατί δυστυχώς και μεταξύ μας, εννοώ στο χώρο, κάποιοι συνηθίζουν να κερδίζουν μόνο στα ... λόγια. Στα δύσκολα κρύβονται...

  24. Mara avatar
    Mara 04/04/2012 20:50:56

    Aυτό ξαναπέστο...
    Τί να πώ?
    Ο θεός να μας φωτίσει!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Mara 04/04/2012 21:04:46

      Στην από δω πλευρά Mara, πώς γίνεται και σε κρίσιμες στιγμές εμφανίζονται τα σαράκια που ροκανίζουν ακόμα δεν το κατάλαβα.

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 04/04/2012 21:11:38

        Ύψιστε, γεια σας και χαρά σας!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ tak 04/04/2012 21:27:51

          Εδώ είμαι μα δεν με παρακολουθείς φαίνεται.

        • tak avatar
          tak @ tak 04/04/2012 21:33:27

          Ίσα - ίσα! Απλά δεν ξεκολλάω από εδώ σήμερα και μελαγχολώ με τις απερισκεψίες κάποιων. Σκέψου πως ούτε ένα δίστιχο δεν σκάρωσα...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ tak 04/04/2012 21:36:37

          Εγώ που πρέπει να σκαρώσω καμιά δωδεκαριά,όχι δίστιχα αλλά ολόκληρα να δεις! Θα ζητήσω τη βοήθειά σου και του ποιητή μας!

        • tak avatar
          tak @ tak 04/04/2012 21:41:51

          Μαζί σου!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Δαναός 04/04/2012 21:15:37

        Πράκτορες "εν' υπνώσει" που ξυπνούν, όταν η"υπηρεσία" το κρίνει αναγκαίο. Και δυστυχώς τέτοιοι υπάρχουν διάσπαρτοι σε όλα τα κόμματα. Δεν είναι τυχαίο το πότε ο Κουβέλης έφυγε από τον Συριζα.

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 04/04/2012 21:39:19

          dikefalosaito,
          Που στη τρίτη ηλικία γίνονται αρχηγοί ομάδων αντιπερισπασμού!!
          Καλησπέρα!

        • romeo avatar
          romeo @ dikefalosaitos 04/04/2012 21:44:38

          Καλώς το το κορίτσι!

        • juliets avatar
          juliets @ dikefalosaitos 04/04/2012 21:47:16

          Καλησπέρα..romeo!

      • Mara avatar
        Mara @ Δαναός 04/04/2012 21:22:27

        Δαναέ,γιατί πάντα υπήρχαν και άς μην φαίνονταν....
        Γιατί ποτέ δεν εξοντώθηκαν.... και κατατρώγουν..., μολύνουν...
        Μέχρι πότε άραγε???

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 04/04/2012 21:50:55

        Tο σαράκι τρώει τα μαλακά ξύλα.Οταν ο ιστός είναι συμπαγής τα σαράκια την κάνουν ,φίλε Δαναέ.

    • tak avatar
      tak @ Mara 04/04/2012 21:10:29

      Να τους φωτίσει... Δυστυχώς είναι προσβολή για όλους μας κάποιοι "φίλοι" να εκμεταλλεύονται το "συρμό", που δεν είναι και σίγουρο πως θα κρατήσει κιόλας μέχρι τις εκλογές... Τη ζημιά όμως θα την κάνουν! Φίλος αγαπητός και υπερασπιστής ανέκαθεν του Σαμαρά, μου ζήτησε σήμερα ψήφο για το γιο του, που "κατεβαίνει" με τους καμένους! Εσύ Παπά μου του είπα, ζητάς από μένα κάτι τέτοιο; Κατέβασε το κεφάλι και μου είπε, ο γιος μου είναι... Τον αγαπάω τον Αντώνη, αλλά τι να κάνω; Του είπα να συνετίσει το γιο του, αλλά μάλλον στην έρημο μίλησα! Όλο το υπόλοιπο σκηνικό το βλέπεις στο μυαλό σου...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ tak 04/04/2012 21:26:14

        Να ήξερες tak, πόσους τέτοιους βρίσκω και χωρίς υποψηφίους γιους.

        • Mara avatar
          Mara @ Δαναός 04/04/2012 21:28:46

          ...μέχρι στιγμής....

        • tak avatar
          tak @ Δαναός 04/04/2012 21:29:07

          Χωρίς γιους ναι... Όλοι όμως έχουν ιό στο κεφάλι τους! Της εγκεφαλίτιδας μάλιστα Δαναέ μου...

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δαναός 04/04/2012 21:33:38

          Και της λύσσας.Ταυτοχρόνως!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ tak 04/04/2012 22:00:19

        Ἂν ἦταν παπᾶς ζήτα του δυό εὐχές,μία γιά καλό καί μία γιά κακό...,ξέρεις γιά πού τήν κάθεμιά...

  25. Μάνια avatar
    Μάνια 04/04/2012 20:58:56

    Πολυ σωστη ΜΑρα
    Λεγεται πιο συχνα και αλλου μπας και ξυπνησουν
    ,,,αν και τωρα είναι εργα
    Πηραν φορα !

    • Mara avatar
      Mara @ Μάνια 05/04/2012 07:58:34

      Μάνια Καλημέρα!

      Μην αγχώνεσαι... ένα σουξεδάκι κάνει το λαϊκό είδωλο και σύντομα θα ξεφουσκώσει.
      Όσον αφορά την φόρα... που έχουν πάρει κάποιοι, επίσης μην αγχώνεσαι....
      Οι νοήμονες θα ανακτήσουν την χαμένη ψυχραιμία τους και θα καταλάβουν... μέχρι τις εκλογές τί παίζεται...
      Όσο για τους υπόλοιπους τους ανεγκέφαλους, μην ασχολείσαι, πάντα υπήρχαν τέτοιοι.
      Δεν έπαιρνε τυχαία ο Καρατζαφέρης τέτοια ποσοστά.

  26. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:16:32

    Περαστικά ΕΥΑ,καλή δύναμη καί καλή συνέχεια,ὃσο γιά τό δημογραφικό,μέ τά μυαλά τοῦ Καμμένου,δέν λύνεται πού νά τόν ψηφίσει ὃλη ἡ Ἐλλάδα!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:37:11

      Αχ, τον άκουσα απόψε...φοβήθηκα μην πάθει καμιά αναρρόφηση..κάποια στιγμή ''λίγωσε'' από το πάθος...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:45:15

      Εύα ,είσαι καλά;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:53:02

      Ἒχει ἒννοιες τό παιδί,στενοχώριες,τρεξίματα,κόμμα ἒκανε ὂχι πολιτιστικό σύλλογο...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 21:54:06

      ΚΥΘΗΡΙΟ
      καλησπέρα ,το καλύτερο το είπε ο Ροντούλης μετά τα γενόσημα φάρμακα έχουμε και γενόσημα κόμματα!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:02:31

      Καλησπέρα juliet,γενόσημους ψηφοφόρους δέν θά βροῦν ὃμως!

    • juliets avatar
      juliets @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:06:04

      Με μπερδέψατε και νόμιζα ότι τα λέτε για τον Δαναό και λεω πως ''λίγωσε'' από το πάθος ,τόσες Τσιτσιολίνες μαζευτήκανε στην ομιλία του...

    • juliets avatar
      juliets @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:06:04

      Με μπερδέψατε και νόμιζα ότι τα λέτε για τον Δαναό και λεω πως ''λίγωσε'' από το πάθος ,τόσες Τσιτσιολίνες μαζευτήκανε στην ομιλία του...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:53:03

      Πονηρός είσαι....ξελιγωμένος από την πείνα ,ένεκα ίωσης ,δεν μπορούσε να φάει...δεν είχε όρεξη.

  27. Ανέστης avatar
    Ανέστης 04/04/2012 21:18:42

    Χαχαχα Λεφτά υπάρχουν ε; 800 ευρώ σύνταξη ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Καλό!!!!

  28. ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
    ΓΣΠΥΡΟΥ 04/04/2012 21:19:58

    Ο δημαγωγικος λαικισμος και η πρόδηλη ανευθυνότητα που χαρακτηριζει το προγραμμα Καμμενου εγκυμονούν εθνικούς κινδυνους. Η ιδιοτέλεια της προσωπικης πολιτικης επιβιωσης, με καθε μεσο, που αδιαφορει για τη χωρα δεν διαφερει απο την εσχατη προδοσια.
    Αν καποτε επικρατησει η λογικη σε αυτη τη χωρα τετοια κειμενα και οι συντακτες τους θα αξιζουν μονο τη χλευη μας και ισως τη συμπαθεια που αναλογεί σε παρανοικούς.

    • tak avatar
      tak @ ΓΣΠΥΡΟΥ 04/04/2012 21:27:29

      Καλά τα λέτε φίλε μου! Επιμένω εδώ, γιατί ξέρω, γνωρίζω και έχω την ευθύνη μου (στο μέτρο που μου αναλογεί) για το σύνδρομο αυτό που προέκυψε... Το θέμα είναι εντελώς προσωπικό για τον κύριο Ακατανόμαστο, σαν να παίζει μια παρτίδα γκολφ, όμως η τύχη του λαού κρέμεται από μια κλωστή... Και δεν κινδυνεύει από αριστερά η χώρα, κινδυνεύει από τους εθνικοπαράφρονες, τους μωροφιλόδοξους, τους "πατριώτες".

  29. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/04/2012 22:07:34

    Καλησπέρα juliet! τι ακούω,
    ξεκατινιάζονται οι ''πατριώτες'';

  30. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/04/2012 22:11:07

    χαχαχα...juliet...μπέρδεψες το Μέγα Διδάσκαλο με τον Καμμένο; δεν ξέρω πώς θα το πάρει...

  31. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:14:13

    Ἀδιάθετος ἦταν ὁ ἂνθρωπος ὂχι ξελιγωμένος...,αὐτά τά δυό δέν πᾶνε μαζί!

  32. Αce avatar
    Αce 04/04/2012 22:16:39

    Βρε τί διαβάζει κανείς... Έμπαινε ρε "Μπαναώτη", μη μασάς! Λεφτά υπάρχουν!

    • Ανεψάλτητος avatar
      Ανεψάλτητος @ Αce 08/04/2012 14:40:09

      Ναι κορόιδευε εσύ, ήδη το τσεκ το έχει υπογράψει ο Βλαδίμηρος.

      Στην Ικαρία θα δημιουργηθεί και ναυτική βάση του Ξανθού Γένους.

  33. m.s avatar
    m.s 04/04/2012 22:17:55

    θά μᾶς κάνει καί παιδιά;
    ΟΧΙ!!!!
    θα φορολογήσει τη μ@λ@κί@ και θα επιβάλλει ΦΠΑ 123% στα προφυλακτικά...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ m.s 04/04/2012 22:33:31

      Έχεις μείνει πίσω..θα τα δίνει δωρεάν η Κουντουρά από τα περιοδικά της...

  34. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 04/04/2012 22:28:57

    Κάποτε,τά ἀντίπαλα στρατόπεδα ἦταν οἱ ἐθνικόφρονες καί οἱ ἀριστεροί,σήμερα φεύ! εἶναι οἱ ἐθνικοπαράφρονες καί οἱ σώφρονες...

  35. TopGunZ avatar
    TopGunZ 04/04/2012 22:29:56

    Το ΠΑΣΟΚ έχει χωρίσει με τη λογική εκ γενετής. Σε ότι αφορά την ΝΔ τώρα, μόνο το ότι δεν υπόσχεται τσέκια και σωτηρίες, αλλά να ματώσουμε στη δουλειά, εμένα μου αρκεί στο θέμα της λογικής.

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ TopGunZ 05/04/2012 08:49:35

      Αυτα να τα πεις στους νυν ανεργους και στους μελλοντικους απο τον Ιουνιο και μετα.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Φιλιππος 05/04/2012 16:32:36

        Μου το λέω κάθε πρωί πριν βουρτσίσω τα δόντια.

    • Παναγιωτης avatar
      Παναγιωτης @ TopGunZ 05/04/2012 19:16:48

      Να ματωσουμε στη δουλεια? Μηπως ειστε δημοσιος υπαληλος αγαπητε? Να σας πληροφορησω οτι οι Ελληνες ιδιωτικοι υπαλληλοι ΜΑΤΩΝΟΥΝ χρονια τωρα!

      Εκτος αν εννοειται το Αγγλικο Δικαιο, το βουτηγμα των καταθεσεων των νοσοκομειων, τους συμβιβασμους με την Siemens, το "ακυρο" στον Πουτιν, το καλοσωρισμα του Προκοπη στους λαθρομεταναστες, τα "χαμενα" εγγραφα του Γερμανικου Κατοχικου δανειου, τη προτεραιοτητα των δανειστων απεναντι στα παιδακια στο Παιδων, οι προκαταβολες στις κομματικες επιχορηγησεις κτλ

      Αν αυτο ειναι η ρεαλιστικη και αισιοδοξη προοπτικη της Νεας Δημοκρατιας...θλιβομαι

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Παναγιωτης 19/04/2012 22:02:26

        Δηλαδή οι υποθέσεις σου είναι το πρόγραμμα της ΝΔ; Και γιατί να μην υποθέσω με την ίδια ελευθερία ερμηνείας προθέσεων πως είσαι εγκάθετος και εμπαθής;

  36. Δαναός avatar
    Δαναός 04/04/2012 22:36:34

    Για όλους μας Μποστ:www.youtube.com/watch?v=6ZqCCoF4dbk

  37. loretta avatar
    loretta 04/04/2012 22:36:40

    το αλλο με το ΤΟΤΟ το ξερεις?

  38. juliet avatar
    juliet 04/04/2012 22:46:33

    Καλά ,γιατί θα μείνει στο δεύτερο μέρος στις Τσιτσιολίνες...

  39. svetlana avatar
    svetlana 04/04/2012 23:20:02

    Το διάβασα (άντεξα) όλο!!!! Και τρόμαξα!!! Και περισσότερο τρόμαξα μετά, όταν μπήκα στο Facebook του Καμμένου και είδα "ανθρώπους", αν είναι πραγματικοί, οι οποίοι σχολίαζαν με εκθιαστικά σχόλια το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
    Πραγματικά, αναρωτιέμαι, δεν μας έφτανε ο ΓΑΠ με τις ονειροπαρμένες ιδέες του? Τώρα πρέπει να υποστούμαι και τον καμμένο? Και πιο πολύ αναρωτιέμαι οι υπόλοιποι που τον ακολούθησαν (Μαρκόπουλος, Ζώης, Μανώλης και λοιποί παρατρεχάμενοι) έχουν πάρει κάτι ή τους θάμπωσε το αστραποβόλο βλέμμα του
    μπέμπη? Αυτοί δεν δεχόντουσαν να είναι δεύτεροι στη ΝΔ και δέχονται να είναι "υπό" τον Καμμένο?
    Πραγματικά έχω μείνει άφωνη και μουδιασμένη... Και φοβάμαι πολύ για την επόμενη μέρα... Ο Καμμένος και η παρέα του είναι επικύνδυνοι, πάρα πολλοί επικύνδυνοι!!!!

    • Mara avatar
      Mara @ svetlana 05/04/2012 00:12:52

      Έλα βρέ... Σβετλάνα, το νέο λαϊκό είδωλο φοβάσαι?
      Τα γνωστά κέντρα εξουσίας το στήσανε το παλληκάρι.... για να δυσκολέψουν την κατάσταση.
      Μόνο που το στήσανε πρόχειρα... και δυστυχώς γι΄αυτούς φαίνεται...
      Βγάζει... μάτι.
      Ο κόσμος θα καταλάβει σύντομα....

      • svetlana avatar
        svetlana @ Mara 05/04/2012 16:42:19

        Τα γνωστά κέντρα εξουσίας είχαν στήσει και το άλλο παληκάρι, τον ΓΑΠ! Θυμάσαι Μάρα? Όταν αφείνουμε την κερκόπορτα ανοικτή, τότε ο Εφιάλτης θα βρει τρόπο να εισβάλλει!!!!
        Και ο κόσμος τελικά καταλαβαίνει κατόπιν εορτής!!!
        Παρ΄όλα αυτά, μακάρι να έχεις δίκιο!!!! Γιατί δεν έχουμε άλλα περιθώρια!!!!

  40. sonid avatar
    sonid 04/04/2012 23:23:11

    Ότι θυμάται χαίρεται ο καθένας. Καμμένος όνομα και πράγμα!!!

  41. cobalt avatar
    cobalt 04/04/2012 23:32:14

    "Θαρθεί μια φορά ένας ψευδοπροφήτης· μη τον πιστέψετε και μη τον χαρείτε. Πάλι θα φύγει και δεν θα μεταγυρίσει"
    Άγιος Κοσμάς ο Αιτολός

    • cobalt avatar
      cobalt @ cobalt 04/04/2012 23:35:05

      Αιτωλός. Ασυγχώρητο λάθος.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ cobalt 04/04/2012 23:46:47

      +1000
      κι εντελώς συγχωρεμένο το ''λάθος''

    • Mara avatar
      Mara @ cobalt 04/04/2012 23:49:45

      Άχ..., να΄χε έρθει μιά φορά και μόνο ένας, καλά θα΄τανε... και δυστυχώς έπεται συνέχεια...

  42. Γιάννης Μανώλης avatar
    Γιάννης Μανώλης 05/04/2012 00:09:20

    Ο άνθρωπος που θαυμάζει τον Τσίπρα:

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.anagnwstes&id=13855

  43. Τρικαλινός avatar
    Τρικαλινός 05/04/2012 01:44:30

    Είναι ο ένας από τους δύο Έλληνες (ο άλλος είναι η Μπακογιάννη) που παρακολούθησαν το σεμινάριο της Homeland Security της αμερικάνικης κυβέρνησης, τα τελευταία 20 χρόνια κάνει τις διακοπές του στην Αμερική και έχει στενές σχέσεις με στελέχη του εκεί κατεστημένου. Σίγουρα ο Γιωργάκης του 2012.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Τρικαλινός 05/04/2012 16:54:08

      xαχα. Και η Ντόρα τι κατάλαβε που ήταν εκεί; Μεταξυ φθοράς και αφθαρσίας είναι. Προσοχή όμως στον Καμμένο, γιατί υπάρχουν ανεγκέφαλοι που θα τον ψηφίσουν. Άνετα κάνει ζημιά 5% στη ΝΔ.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Τρικαλινός 05/04/2012 18:44:25

      Ο Καμμένος λαικίζει ασύστολα και παίζει με το πόνο των πολιτών. Απορώ πως υπάρχουν άνθρωποι να εμπιστεύονται κάποιον που έχει αποδειχτεί τόσο πολύ αναξιόπιστος στο παρελθόν!!!

  44. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 06/04/2012 16:46:17

    Ενώ το πρόγραμμα του μνημονιακου Σαμαρά έχει έρθει κατευθείαν από την τρόικα (και με την υπογραφή φαρδιά πλατειά του επίδοξου πρωθυπουργού...) και έτσι είναι αξιόπιστο... Καληνύχτα!

    • Ελληνική Φιλοσοφία avatar
      Ελληνική Φιλοσοφία @ Evro-skeptikos 06/04/2012 17:31:43

      Ο Καμμένος θα πάει στον Πούτιν ή κατέβηκε το εργάκι "Τρεις αδελφές του Τσέχωφ"; Αν δεν πάει προεκλογικά, δεν τον εμπιστεύομαι. Ψέματα μας λέει για να τον ψηφίσουμε.

      • alex23 avatar
        alex23 @ Ελληνική Φιλοσοφία 07/04/2012 15:59:57

        οχι,
        και η δικαιολογια θα ειναι οτι ο κακος νεοδημοκρατης υπουργος εξωτερικων εμποδισε στην ελευση του πουτιν στο αγιο ορος που κανονιζε να τον δει,
        αρα για να τον δει πρεπει να παει επισημη επισκεψη στην ρωσια αλλα ο πουτιν δεν προλαβαινει πριν τις εκλογες να προετοιμασει την υποδοχη που αξιζει στον νεο μεσσια της ελλαδας..

        τωρα στα πιο σοβαρα, νομιζω οτι ο καμμενος τελικα το μονο σιγουρο που θα καταφερει ειναι να βγαλει το λαος εκτος βουλης(εχουν το ιδιο κοινο), και το αν πιασει το οριο του 3% θα οφειλεται μονο σε κακο επικοινωνιακο χειρισμο της νδ

  45. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/04/2012 17:03:52

    ομοίως και εσείς...όχι μόνο έχετε σκατά στο κεφάλι, η μηδενιστική βρώμα που αναδύουν τα γραφόμενά σας δείχνει ότι μάλιστα κολυμπάτε μέσα σ' αυτά!

  46. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 07/04/2012 02:05:47

    Iδού η μεγάλη αλήθεια...
    http://www.youtube.com/watch?v=nzKCdS0HDGw&fb_source=message

  47. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 07/04/2012 08:03:19

    Eγω σταθηκα αποκλειστικα στο οτι κατι παρουσιασε σε συγκρυση παντα με τα "κομματα εξουσιας"που μονο δια πιστωσεις κανουν.

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ Φιλιππος 07/04/2012 21:56:03

      @Φιλιππος: Αυτο το κατι που παρουσιασε κρινω. Ο "προγραμματικος" παραλογισμος των "Ανεξ Ελληνων" ειναι πιο επικινδυνος και απο την πιο ακραια ανθελληνικη στάση. Οι ευκολες λυσεις που προτεινονται, τα δισ που τπαρχουν στο υπεδαφος με τη μορφη υδρογοναθρακων (θυμηθειτε το λεφτα υπαρχουν) οι αναρθρες καταγγελτικες κραυγες το μονο που καταδεικνυουν ειναι την αγωνια προσωπικης πολιτικης επιβιωσης και τιποτα άλλο. Η ιδοτέλεια δεν ειναι δημοσια αρετη. για να την υπερασπιζεστε.

  48. Ανεψάλτητος avatar
    Ανεψάλτητος 08/04/2012 14:35:12

    Ο λαϊκισμός πάντα έχει μια δόση πονηράδας,
    εδώ όμως πρόκειται για την επιτομή της σαχλαμάρας.

  49. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/04/2012 14:49:16

    Υπάρχει διαχρονική και διακομματική συνέχεια.
    Από το "η Ελλάδα στους Έλληνες" (ΑΓΠ 1981), πήγαμε στο μεταγενέστερο του ιδίου "Τσοβόλα δώστα όλα", στη συνέχεια ήρθε η "κάθαρση", μετά η "ισχυρή Ελλάδα", ακολούθησε η "επανίδρυση του κράτους" και καταλήξαμε στο "...διώχτα όλα (στην Καραιβική)" και στα "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ.
    Τώρα θα τιτλοποιήσουν το ...ιστορικό copyright!
    Είναι τρελοί αυτοί οι "Ρωμαίοι".

  50. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/04/2012 23:55:37

    Μα είναι δυνατόν να μιλάμε για τον Πάνο;

    Είθισται σε οικονομικά δύσκολες εποχές, σε εποχές έντονης κρίσης, οι διάφοροι λαοί να στοιχίζονται πίσω από έναν «μαύρο καβαλάρη», ή από έναν «λοχία».
    Αυτό μας λέει η ιστορία.
    Και όπως όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά, η χώρα μας ζει μια από τις χειρότερες κρίσεις της νεότερης ιστορίας της.
    Έλα όμως που , όπως κάθε τι σχεδόν στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, έτσι και το παραπάνω αξίωμα περί μαύρου καβαλάρη, ισχύει μεν, υπό μορφήν καρικατούρας δε.
    Και εκεί που θα περίμενε κανείς ότι ο φόβος του απλού ανθρώπου, η οικονομική του εξαθλίωση, η καλπάζουσα ανεργία, η εγκληματικότητα, η λαθρομετανάστευση, και όλα γενικώς τα δεινά που συνοδεύουν την οικονομική κρίση θα γιγάντωναν την Χρυσή Αυγή, τους όποιους Παπαδοπουλικούς, ή κάποιον άλλον ακροδεξιό «σωτήρα» βρε αδελφέ, έγινε η έκπληξη και προκύπτει στο πολιτικό στερέωμα ως «σωτήρας» ο … Πάνος Καμένος!!!!
    Εδώ κανονικά γελάνε. Αν η κατάσταση δεν ήταν τραγική, και αν το μέλλον της Ελλάδας δεν φάνταζε αβέβαιο.
    Όπως είναι όμως, οι εξελίξεις περισσότερο για κλάματα είναι παρά για χαχανητά.
    Μέχρι πρότινος απορούσα για το πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμη συμπατριώτες μας που να συνεχίζουν να γουστάρουν Πασόκ. Μέχρι που σκέφτηκα μήπως όντως μας ψεκάζουν…
    Τώρα όμως ανησυχώ περισσότερο, βλέποντας μια σεβαστή μερίδα, ακόμη και σοβαρών ατόμων, να συντάσσεται με τον Καμένο.
    Μα είναι δυνατόν; Ε, να που είναι.
    Δεν λέω, νέος είναι, αεράτος είναι, αυτιά χαϊδεύει, και άλλα πολλά.
    Αλλά στη παρούσα πολιτική και οικονομική συγκυρία, είναι επικίνδυνος.
    Πάνω που πήγε να στρώσει οριστικά ο δρόμος της λήθης για το Πασόκ, με την ΝΔ του Αντώνη Σαμαρά να ετοιμάζεται να το ξαποστείλει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, έρχεται ο αστάθμητος παράγοντας, το τρελό χαρτί, ο Πάνος ο Καμένος, και τι κάνει; Ουσιαστικά παίζει το παιχνίδι του Πασόκ, τραβώντας με το μέρος του τους «επαναστάτες» δεξιούς, τους οποίους δεν εκφράζει προφανώς ο σοβαρός λόγος και το στιβαρό πολιτικό προφίλ του Σαμαρά, αλλά αναζητούν περιπέτειες.
    Χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι προσφέρουν το φιλί της ζωής σε ένα θνησιγενές Πασόκ, που ήταν έτοιμο να συναντήσει τον δημιουργό του.
    Και χωρίς να λαμβάνουν υπόψη ότι οι περιπέτειες που τόσο αναζητούν, μπορεί να καταλήξουν σε περιπέτειες εθνικές.
    Το τι χαρά έχει πέσει στους Πασόκους δεν λέγεται.
    Με κάθε δημοσκόπηση που δημοσιεύεται, και που δείχνει αυξημένα ποσοστά στον Καμένο, αυτοί πηδάνε στον αέρα, αναλογιζόμενοι πως το παιχνίδι τους δεν τελείωσε, και πως έχουν ακόμη μέλλον… Πάνε για παράταση. Και ποιος ξέρει, μπορεί να μας πάνε και στα πέναλτι.
    Πήγαν στον γκρεμό, και πάνω που ήταν έτοιμοι να τσακιστούν, την τελευταία στιγμή πρόλαβαν και δεν έπεσαν.
    Επειδή ο Πάνος Καμένος την είδε ξαφνικά εθνικός ηγέτης. Και τους έπιασε απ τα μαλιά.
    Και άντε αυτός καλά. Μια βόλτα να πάμε στην Λέρο, θα βρούμε πολλούς εθνικούς ηγέτες, Λεωνίδες, Αλέξανδρους, Ναπολέοντες, κ.ά.
    Αλλά και οι ψηφοφόροι; Μα είναι δυνατόν;
    Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως θα μας βγάλει από την κρίση ο Πάνος;
    Με τις επιταγές του Πούτιν, τα έσοδα από τις ΑΟΖ, και τις εισπράξεις από το … Προπό;
    Πάμε καλά ρε παιδιά;
    Καταλαβαίνω την αγανάκτηση όλων αυτών που ήθελαν την Ελλάδα περήφανη να λέει το μεγάλο όχι απέναντι στην τρόικα και στην μαστιφοειδή Μέρκελ, και μετά να επανέρχεται στην δεκαετία του `50, πτωχή μεν, πλην όμως τίμια.
    Καταλαβαίνω ότι για πάρα πολλούς από εμάς, η σώφρων στάση του Σαμαρά, που σαφώς και γνωρίζει όσα κανένας μας, ερμηνεύτηκε ως πισωγύρισμα.
    Καταλαβαίνω αρκετά, και συμπονώ με όλους τους όψιμους επαναστάτες, που αν και δεξιοί από κούνια, ξαφνικά την είδαν Τρότσκι και Πατρίκ Λουμούμπα.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Άντε και ψήφισαν διαμαρτυρόμενοι τον Πάνο Καμένο. Άντε και το κόμμα του πήρε 8-10%.
    Ε, και; Θα σωθεί η Ελλάδα;
    Θα τρομάξει η Μέρκελ;
    Θα σκιαχτεί ο Σόιμπλε;
    Θα αυτοκτονήσει η σιδηρά κυρία του ΔΝΤ, αυτή με την μύτη πτηνού;
    Δεν νομίζω.
    Το μόνο που θα γίνει είναι να πάρει παράταση χρόνου η κρίση, και παράταση ζωής το Πασόκ.
    Έτσι απλά.
    Για αυτό, ας δώσουν κάποιοι τόπο στην οργή, και ας κάτσουν να σκεφτούν λογικά.
    Τι συμφέρει αυτή τη στιγμή στη χώρα;
    Τα φληναφήματα του Πάνου;
    Τα γελάκια του Πασόκ;
    Η επιστροφή του … Ραγκούση και της Φώφης στα υπουργικά έδρανα;
    Ή η νηφάλια πολιτική του Σαμαρά;
    Τουλάχιστον, αν μιλούσαμε για κανέναν λοχία, θα υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον. Έτσι, από πλευράς πολιτικής επιστήμης βρε παιδί μου (ή έστω της ψυχιατρικής).
    Αλλά να μιλάμε για τον Πάνο;
    Μα είναι δυνατόν;

  51. κωνσταντίνος avatar
    κωνσταντίνος 28/06/2012 17:11:48

    Η δαιμονοποίηση και ο αφορισμός, έστω και κάποιων ασαφών ίσως η ελλειπών κειμένων, χωρίς ταυτόχρονα να βλέπουμε οτι ουσιαστικά δεν μας έχει προταθεί κάτι, απο το σύνολο των κομμάτων, και με την γνώση οτι με τους χειρισμούς τους, τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα τα τελευταία 40 περίπου χρόνια, μας έφεραν στο σημείο μηδέν, πιστεύω οτι ακόμη κι έτσι που λέτε οτι είναι το πρόγραμμα των ΑΝ.ΕΛ. γιατί να μην του δώσουμε μια ευκαιρία; άλλωστε δεν πρόκειται για το μη χείρον άρα βέλτιστο, και όλες οι ιδεολογίες έχουν τα κενά τους. Προσωπικά πιστεύω αυτά: http://contogeorgis.blogspot.gr/ για να προλάβω επιθέσεις περι δημοκρατικότητας...