#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου στερείται πολιτικής, κοινωνικής και ηθικής νομιμοποίησης






του Κώστα Ροδινού



Οι  αποκαλύψεις  Στρος Κάν  για τις «υπόγειες συζητήσεις»  του  κ. Παπανδρέου, αλλά και  η γενικότερη κυβερνητική πολιτική, εγείρουν ορισμένα κρίσιμα ερωτήματα για τον Πρωθυπουργό, που δεν  πρέπει να περάσουν απαρατήρητα:



Ο κ. Παπανδρέου,  διαθέτει την κοινωνική,  πολιτική, συνταγματική  και ηθική νομιμοποίηση για να συνεχίζει να μας κυβερνά;

 

Η γνώμη μου είναι πως δεν την διαθέτει. Εξηγούμαι:

Πρώτον, ο  κ. Παπανδρέου, κέρδισε τις εκλογές, παρουσιάζοντας στον ελληνικό λαό μια πρόταση εξουσίας με κύριο άξονα το «λεφτά υπάρχουν», η οποία βρισκόταν σε αντιδιαστολή με την  λιτότητα που είχε εξαγγείλει  ο  κ. Καραμανλής. Όμως, μετά  τις εκλογές ο κ. Παπανδρέου  επέβαλλε μια  επώδυνη πολιτική, που  οδηγεί την κοινωνία στην απόγνωση και για την οποία προφανώς  δεν είχε λάβει εντολή.  Επομένως, η κοινοβουλευτική πλειοψηφία του κ. Παπανδρέου  είναι προϊόν υφαρπαγής.  Το πρόγραμμά διακυβέρνησής του ουδέποτε εγκρίθηκε από τον ελληνικό λαό.

 

Δεύτερον, όλες, μα όλες ανεξαιρέτως,  οι δημοσκοπήσεις, δείχνουν ότι ο ελληνικός λαός με συντριπτικά ποσοστά, της τάξεως του 70%,  απορρίπτει την  κυβερνητική πολιτική. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε προφανή δυσαρμονία της βούλησης του εκλογικού σώματος με την κυβέρνηση.

Ουσιαστικά το εκλογικό σώμα έχει άρει την εμπιστοσύνη του προς την Κυβέρνηση Παπανδρέου.

Αν ίσχυε το αρχικό Σύνταγμα του 1975 (πριν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας αποψιλωθεί από τις αρμοδιότητές  του), αυτή η προφανής δυσαρμονία εκλογικού σώματος και κυβέρνησης συνιστούσε  λόγο διάλυσης της Βουλής και προκήρυξης εκλογών.

 

Τρίτον, η ακολουθούμενη πολιτική (το μνημόνιο δηλαδή) εκτός του ότι στερείται πολιτικής νομιμοποίησης, είναι και προδήλως αντισυνταγματική, άρα είναι παράνομη, γιατί προσκρούει σε θεμελιώδεις συνταγματικές  επιταγές. (για μια πλήρη ενημέρωση μπορείτε να δείτε την μελέτη του Καθηγητή  Συνταγματικού Δικαίου κ. Χρυσόγονου)

Αυτή τουλάχιστον είναι η άποψη κορυφαίων Συνταγματολόγων της χώρας, που δεν έχουν κανένα λόγο να πολιτικολογούν. Και δεν έχω ακούσει κανέναν σοβαρό αντίλογο.

 

Τέταρτον, ο κ. Παπανδρέου δεν διαθέτει ούτε την ηθική νομιμοποίηση για να παραμένει στην εξουσία.   Οι  καθυστερημένες αποκαλύψεις που Ντομινίκ Στρος Κάν  θέτουν ένα μείζον  θέμα ηθικής τάξεως για τον  πρωθυπουργό.

Γιατί,  αυτά που έλεγε δημοσίως ο Πρωθυπουργός (και κορυφαίοι υπουργοί του) ουσιαστικά προετοίμαζαν την κοινή γνώμη για αυτό που  σχεδίαζε στο παρασκήνιο. Αναφέρομαι στις δηλώσεις περί «εντατικής», «Τιτανικού», «δεν υπάρχει σάλιο» κ.λ.π.

Είναι ηλίου φαεινότερον ότι παραπλάνησε  τον ελληνικό λαό. Και το έκανε  δις: πρώτα όταν κραύγαζε  «λεφτά υπάρχουν» (ενώ ήξερε ότι δεν υπήρχαν) και δεύτερον  όταν καλλιεργούσε την απαισιοδοξία και την καταστροφή για να φέρει τους …σωτήρες του ΔΝΤ.

 

Προφανώς ο κ. Παπανδρέου διαθέτει ακόμα τη δεδηλωμένη, όμως, μια κυβέρνηση που στερείται κοινωνικής, πολιτικής και κυρίως ηθικής νομιμοποίησης, είναι μια αδύναμη κυβέρνηση. Και μια αδύναμη κυβέρνηση είναι ανίκανη να υπερασπιστεί τα συμφέροντα της χώρας και μάλιστα σε μια τόσο κρίσιμη καμπή για το μέλλον της.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις οι εκλογές αποτελούν τη μόνη λύση. Στον αντίλογο ότι η εκλογική αντιπαράθεση θα προκαλέσει αβεβαιότητα και θα δυσχεράνει μια ήδη εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, η απάντηση είναι απλή: ο υπηρεσιακός πρωθυπουργός της Πορτογαλίας,  εν μέσω  προεκλογικής περιόδου, διαπραγματεύτηκε μια πολύ καλύτερη συμφωνία από αυτήν που είχε …διαπραγματευτεί (λέμε τώρα!) ο πανίσχυρος κ. Παπανδρέου πέρσι τέτοιον καιρό!

Και κάτι τελευταίο: μια κυβέρνηση που επενδύει στον φόβο, προκειμένου  να παραμείνει στην εξουσία, έχει εξαντλήσει  το πολιτικό της κεφάλαιο.  Ο χρόνος κυλάει σε βάρος της. Όσο εκβιάζει  την παραμονή της στην εξουσία, τόσο αυξάνει τις πιθανότητες της ήττας της….

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Basilio Emm... avatar
    Basilio Emm... 06/05/2011 07:24:24

    Πως μπορεί ακόμη αυτή η κυβέρνηση να υφίσταται; Και αφού η συνταγματική εκτροπή της είναι προφανής γιατί ο πρόεδρος της Δημοκρατίας αλλά και ο πρόεδρος του Αρειου Πάγου δεν επεμβαίνουν; Τι διάλο, σε λατινοεμερικάνικη χουντα ζουμε;

    • dimitrisag avatar
      dimitrisag @ Basilio Emm... 06/05/2011 19:49:35

      Σωστές οι απορίες σου για τους αρχιψεύτες του πασοκ
      και για αυτά που κάνουν.
      Απο την Ν.Δ. θέλω να ακούσω όμως κάτι: να παίρνει θέση ως
      προς την συνταγματικότητα του μνημονίου και της
      δανειακής σύμβασης και μέχρι τώρα δεν έχει πει τίποτα,
      ή μήπως περιμένει την απόφαση της δικαιοσύνης, δηλαδή
      ζήσε Μάη μου....
      Καθαρά πράγματα ζητάει ο κόσμος κι αυτή θα είναι η
      αληθινή αλλαγή!!!!!!

  2. Κρητικός avatar
    Κρητικός 06/05/2011 07:27:28

    Το Σύστημα , ένα γεματο ποτηρι.
    Χρειαζεται την σταγονα.και σιγουρα η σταγονα θα ερθει απεξω.
    Αυτη την φορα δεν θα ανακυκλωθουμε παλι.

  3. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 07:48:08

    Ζητηστε , επισημα , οχι μεταξυ μας, και ολα τα κομματα της αντιπολιτευσης, δηλαδη να εξηγουμε , τα αντιμνημονιακα, την παραπομπη τους τωρα, οσο αργητε ειναι εις βαρος σας, θα ξεχαστει.
    Ζητηστε απο τον ανωτατο πολιτειακο παραγοντα, τον κυρ- Προεδρο , που καλα λεει ο Βασιλιο σε λατινο-αμερικανικη χωρα ζουμε και χειροτερα, να παραιτηθει αφου δεν μπορει να κανει τιποτα αλλο.
    Επιτελους καντε κατι να σωστε την χωρα, το Ζαππειο δεν λεει τιποτα πια.

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 06/05/2011 07:58:39

    ξεχνας οτι ειναι στους δανειστες του πατέρα μαζί μετον Χαλαγκ ,για το κωλοσπιτο?

    • kiki avatar
      kiki @ Κρητικός 06/05/2011 08:12:01

      @ Κρητικος,
      Οχι επειδη δεν ξεχναω , επειδη θυμαμαι δεν ειναι μονο το κωλοσπιτο, επειδη ειναι πολλα , ζηταω να παραιτηθει για να κρατησει κατι απο την χαμενη υστεροφημια του.
      Ποιος και παλι θα αναρωτιεμαι , στην ΝΔ τον προτεινε.
      Κουκουτσι μυαλο δεν εχουν , και επειδη εγω πια δεν πιστευω στα τυχαια ,ας αναρωτηθουν εκει μεσα που μονο η καρεκλα τους τους νοιαζει , ξεραν , που ξεραν , τι προτειναν.
      Ασε ειναι τοσο βρωμικη αυτη η ιστορια της πολιτικης ζωης αυτου του τοπου , που την αφησαμε να γιγαντωθει να μας καταπιει το σκ@@@,που για να ξεκαθαρισει θελει διαλυση ολοκληρωτικη, ξεκαθαρισμα πληρως, να βγουν για ολους ολα στην φορα, και η παραμικρη πτυχη της ζωης τους, να πανε οσοι δεν κλεψαν σπιτι τους και οι υπολοιποι φυλακη , " οταν λεμε μεσα , εννοουμε μεσα", και μετα το ξανα συζηταμε.

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ kiki 06/05/2011 08:34:00

        Που ψαχνεις τωρα εσυ υστεροφημια .Απο το 1830 και εντευθεν κανουν "δανεικους" ο ενας τον αλλον.(δεν ξερω αν κανω λάθος αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που απο τοτε μεχρι σημερα παραιτηθηκε για λογους ευθυξιας).Ισα ισα ,μονο ελάχιστοι εφυγαν απο αυτην την ζωη με την κατηγορία του δωσιλογου και του υποτελους (και ηταν ).Οι περισοτεροι ακομη και εν ζωη οσιοποιουνται η αγιοποιουνται.Η διαφορά με τους καθολικους παπες ειναι οτι εκει ξερουμε ,με 1 θαυμα γινεσαι οσιος ,με 2 και πανω αγιος.

        • juliet avatar
          juliet @ Κρητικός 06/05/2011 14:10:04

          με τη πρώτη προδοσία γίνεσαι προδότης με τη δεύτερη;Φτύνεις τον εαυτό σου που έδωσε άφεση αμαρτιών και δεν τον καθάριζες με την πρώτη.

  5. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 06/05/2011 08:10:15

    "Δεύτερον, όλες, μα όλες ανεξαιρέτως, οι δημοσκοπήσεις, δείχνουν ότι ο ελληνικός λαός με συντριπτικά ποσοστά, της τάξεως του 70%, απορρίπτει την κυβερνητική πολιτική. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε προφανή δυσαρμονία της βούλησης του εκλογικού σώματος με την κυβέρνηση.
    Ουσιαστικά το εκλογικό σώμα έχει άρει την εμπιστοσύνη του προς την Κυβέρνηση Παπανδρέου...."

    Φίλτατε Κώστα Ροδινέ, τις δημοσκοπήσεις τις οποίες επικαλείσαι βλέπει το ΠΑΣΟΚ και αφενός μεν φωνάζει οτι "νομιμοποιείται" από το λαό να κυβερνά κι αφετέρου αισθάνεται "δικαιωμένο" για το οτι για όλα φταίει η ΝΔ...

    Στην Πορτογαλία και στην Ιρλανδία με την "μυρωδιά" και μόνο σκληρών μέτρων πέσαν οι κυβερνήσεις και στην Ελλάδα με ΛΑΙΛΑΠΑ μέτρων ο κόσμος λέει "φταίει η ΝΔ που φτάσαμε εδώ"...

    Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν έχει ηθική νομιμοποίηση αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσον έχπουν ο Άρης Σπηλιωτόπουλος, ο Καλογιάννης, ο Νάκος, ο Χατζηδάκης, ο Μεϊμαράκης, ο Αβραμόπουλος και η λοιπή "παρέα"...

    Υ.Γ.:
    Εφόσον η εφαρμογή του μημονίου είναι παράνομη και αντισυνταγματική γιατί η ΝΔ θέλει να το συνεχίσει (υπό άλλους όρους) και όχι να το ακυρώσει;;;;;;;

    • kiki avatar
      kiki @ SPYROS T. 06/05/2011 08:40:50

      Ελα μου ντε , γιατι θελει να το συνεχισει.

      • aristotelis avatar
        aristotelis @ kiki 06/05/2011 09:02:43

        Πολύ σωστά αυτά που θέτει ο Spyros T. Οι δημοσκοπήσεις ακόμα δείχνουν πρώτο κόμμα το ΠΑΣΟΚ (αν είναι δυνατόν) και για οποιον έχει επαφή με την πραγματική κοινωνία είναι δυστυχώς ακόμα πρώτη δύναμη. Η Ν.Δ καθηλωμένη, τα μηνύματα της δεν μπορούν να περάσουν, οι μετριοπαθεις ψηφοφόροι που επηρεάζουν το εκλογικό αποτέλεσμα βλέπουν με κατανόηση τις προσπάθειες του ΓΑΠ -επηρεασμένοι απο το μοντέρνο προσωπείο του και τις δήθεν εκσυχρονιστικές παπαρολογίες του-. Δεν ξέρω πως μπορεί να αλλάξει αυτή η πεποίθηση. Δυστυχώς και όχι τώρα αλλά πηγάζει από την εποχή του Σημίτη (άλλος καταλληλότερος και αυτός) έχει περάσει σε μια πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου οτι το ΠΑΣΟΚ διαθέτει κυβερνητικές ικανότητες υψηλότερου επιπέδου από τις αντίστοιχες της Ν.Δ (οι οποίοι είναι ολιγον ερασιτέχνες, ολίγον λαικιστές και ολίγον συμφεροντολόγοι- πάντα σύμφωνα με αυτήν την πεποίθηση). Σε αυτό φυσικα έχουν συμβάλλει τα μέγιστα οι παπαρολογίες των σύγχρονων μαιντανών της ενημέρωσης (βλέπε MEGA, ΝΕΑ ενώ δώ είναι αξιοσημείωτη και πολύ σημαντική και χρήσιμη για την Νέα Δημοκρατία η στροφή που έχει πραγματοποιήσει η Ελευθεροτυπία τους τελευταίους μήνες που ασκεί φοβερή αντιπολίτευση και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΘΟΥΝ ΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΗΣ Ν.Δ). Σημειώνεται ότι οι περισσότεροι από αυτούς που έχουν αυτήν την άποψη περί ΠΑΣΟΚΙΚΩΝ κυβερνητικών ικανοτήτων δεν έχουν καμία σχέση με την εικόνα του παλιού ΠΑΣΟΚΟΥ επί εποχής Ανδρέα. Αντιθέτως είναι μορφωμένοι και με σύγχρονες απόψεις περί οικονομίας και κοινωνίας που μάλλον ιδεολογικά είναι πιο κοντά στις αρχές της Ν.Δ. Αλλά επειδή ακριβώς έχει περάσει αυτή η άποψη το παιχνίδι είναι χαμένο. Και το ξανατονίζω πρέπει να παίξουμε έξυπνα. Σε μια χώρα που η κεντροαριστερά αντλεί από μεγαλύτερη δεξαμενή ψηφοφορών οφείλουμε να δουμε πως μπορούμε να αλλάξουμε τις ισορροπίες των δυνάμεων. Αυτή η αλλαγή πρέπει να είναι δομική. Μην ξεχνάτε και αυτό κανείς δεν πρέπει να το αγνοεί ότι το ΠΑΣΟΚ ξεκινάει πάντα με ένα προβάδισμα των 4 μονάδων. Η Νέα Δημοκρατία πρέπει να υπερεβάλλει εαυτόν και παράλληλα να τις το επιτρέπουν οι συνθήκες για να πετυχαίνει νίκες του 89-90 ή του 2004. Εμένα ουδόλως με ενδιαφέρει η τύχη της Νέας Δημοκρατίας ή του ΠΑΣΟΚ. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να διασφαλίζω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για εμένα, την οικογένεια και να εξασφαλίζω το μέλλον μου. Και αυτό τα τελευταία 30 χρόνια το πετυχαίνω κυρίως με τις κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας χωρίς να έχω φυσικά καμία εξάρτηση ή σχέση εργασίας με τον δημόσιο τομέα. Ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα και ανήκω στην μεσαία τάξη. Αυτό επιτέλους το απλό μήνυμα μπορούν να το περάσουν. Αλλιώς πάντα το ΠΑΣΟΚ θα παραμένει πρώτη δύναμη, θα διαλύει την χώρα και εμείς εδώ στο Antinews θα ενισχύει ο ένας τα επιχειρήματα του άλλου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ SPYROS T. 06/05/2011 11:41:17

      Spyro,
      δυο παρατηρήσεις.
      Πρώτον τις δημοσκοπήσεις τις διαβάζω ως σύνολο.
      Και η εικόνα λέει οτι η κυβέρνηση έχει τη χαμηλότερη λαϊκή νομιμοποίηση που εγώ θυμάμαι να είχε κυβέρνηση εδώ και πολλά χρόνια.

      Δεύτερον, με όλη την εκτίμηση, θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω οτι συγκρίνεις τα λάθη (χαρακτήρισε τα όπως θέλεις) της Κυβέρνησης Καραμανλή, με τα εγκλήματα που διαπράττει η σημερινή κυβέρνηση.
      Τα μεγέθη είναι εντελώς ανόμοια.
      Και στο κάτω-κάτω είσαι σίγουρος οτι όλοι αυτοί που αναφέρεις θα είναι σε μια μελλοντική Κυβέρνηση Σαμαρα;
      Γιατί εγώ εκτιμώ οτι δεν θα είναι.
      Ας μη δημιουργούμε, λοιπόν, εντυπώσεις συγκρίνοντας το παρόν με υποθέσεις εργασίας του μέλλοντος.

      • Απορία avatar
        Απορία @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:54:40

        Εαν δεν είναι σε μελλοντική κυβέρνηση θα εξακολουθήσουν να είναι όμως βουλευτές της ΝΔ ή θα πάνε "αλλού"; Και δυστυχώς δεν είναι λίγοι και επίσης δεν κουβαλάνε και λίγους ψήφους...

        • Απορία avatar
          Απορία @ Απορία 06/05/2011 14:16:03

          Και ουδείς αποκρίθη ουδέν...

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 15:13:45

        ΗΡΕΜΗΣΤΕ!!!! Οι δημοσκοπησεις ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΕΣ!!!!!!!!! Μην τις πιστευετε ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ....ΠΑΝΤΑ υπερ του πασοκ......
        Αυτα τα ξερουμε εδω και καιρο!!!!
        Ειναι καθαρα μεσο για ψυχολογικο πολεμο..!!

  6. neotera avatar
    neotera 06/05/2011 08:19:08

    Δεν είναι θέμα κυβέρνησης, αλλά συστηματος κατοχής και αφανισμού της ελλαδάρας. Χρειάζεται κάποιος να κλείσει τα σύνορα, να στησει στα 6 μέτρα την Αλήτ και να στειλει όλους τους χωρίς χαρτιά αλλοδαπους καταγεγραμμένους να σκάβουν, τους έλληνες πισω στα χωριά, να φτιάξει στρατο κ.α. σε κράτος κοινής ωφέλειας

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 06/05/2011 08:56:59

    Κύριε Ροδινέ καλημέρα

    Γράφεις: «Αν ίσχυε το αρχικό Σύνταγμα του 1975 (πριν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας αποψιλωθεί από τις αρμοδιότητές του), αυτή η προφανής δυσαρμονία εκλογικού σώματος και κυβέρνησης συνιστούσε λόγο διάλυσης της Βουλής και προκήρυξης εκλογών»

    Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι επικίνδυνο και αν ληφθεί υπόψη το φλογερό ταπεραμέντο του λαού μας, μπορεί να οδηγήσει σε δύσκολες καταστάσεις, ενδεχομένως και σε νέο διχασμό. Όταν ο Αρχηγός του κράτους δεν έλκει τη νομιμοποίηση του άμεσα από το λαό αλλά από τη βουλή, ακόμη και αν έχει εκλεγεί με μεγάλη πλειοψηφία, δεν μπορεί να διαθέτει τέτοια καταλυτική εξουσία, διότι έτσι παύει να είναι «ανεύθυνος άρχοντας». ‘Άλλωστε αν διέθετε τέτοια εξουσία, είναι πλέον ή βέβαιο ότι δεν θα εκλεγόταν με τις ψήφους των δύο μεγάλων κομμάτων. Ακόμη ποιος θα είναι αυτός που θα βεβαιώσει τη δυσαρμονία; Οι δημοσκοπήσεις; Το γενικό αίσθημα;

    Ακόμη η πρόσφατη ιστορία μας δείχνει ότι όταν «ανεύθυνος» βασιλιάς διέλυσε τη λαοπρόβλητη βουλή, καταλήξαμε σε κρίση ή σε διχασμό.

    Η προσωπική μου άποψη είναι, ότι μόνο το πολίτευμα της καθαρής προεδρικής δημοκρατίας (τύπου ΗΠΑ, Κύπρου), μπορεί να δώσει και σταθερή κυβέρνηση τετραετίας και κοινοβούλιο με ισχυρές ελεγκτικές και εγκριτικές εξουσίες. Εννοείτε βεβαίως ότι ο Πρόεδρος του κράτους και αρχηγός της εκτελεστικής εξουσίας θα εκλέγεται με άμεση εκλογή από το λαό (με 50% +1) και η βουλή θα εκλέγεται με σύστημα απλής αναλογικής. Και βεβαίως με αριθμητικούς περιορισμούς εκλογής στα διάφορα αξιώματα.

    Τώρα αναφορικά με το άρθρο σου.

    Ο Παπανδρέου δεν στερείται ΜΟΝΟ πολιτικής, κοινωνικής και ηθικής νομιμοποίησης, στερείται πρώτα και πάνω απ’ όλα ικανότητας να κυβερνήσει τη χώρα. Το έγραψα και χθες. Τα στόματα ανοίγουν. Οι δηλώσεις του Στρος είναι η κορυφή του παγόβουνου. Χθες στη ΝΕΤ ο Μανώλης Κωτάκης είπε ότι γνωρίζει για δηλώσεις του Στρος που αναφέρονται σε αφελείς πολιτικούς, αλλά δεν μπορεί να πει περισσότερα γιατί δεσμεύεται. Σήμερα στον ΑΝΤΕΝΑ υπήρχε τίτλος στην εκπομπή του Παπαδάκη, (από τις δηλώσεις του Στρος) ότι ο πρωθυπουργός είναι αφελής. Επίσης στο ΜΕΓΚΑ ο Ιγνατίου, χωρίς να αναφερθεί σε πρόσωπο, είπε ότι ελπίζει (κάπως έτσι) να μη βγουν δηλώσεις του Στρος που αναφέρονται σε αρνητικούς χαρακτηρισμούς για πολιτικούς. Κάτι γράφει και ο «Ελεύθερος».

    Βεβαίως όλοι εμείς γνωρίζαμε ότι ο Γιώργος είναι Γιωργάκης. Για μένα προσωπικά, μου είναι αδύνατο να αντιληφθώ ότι ο πρωθυπουργός διαβάζει κείμενα στο υπουργικό του συμβούλιο. Κείμενα που άλλοι του γράφουν και παρά τη προπόνηση αδυνατεί να καταλάβει τι γράφουν. Ή αδυνατεί να πει δυο προτάσεις εκτός κειμένου……

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αρματιστής 06/05/2011 11:47:27

      Αρματιστή Καλημέρα,
      Πρόεδρος Δημοκρατίας απ' ευθείας εκλεγμένος από το λαό;
      Μεγάλη συζήτηση!
      Εκείνο για το οποίο είμαι βέβαιος είναι οτι χρειάζεται ουσιαστική ενίσχυση ο θεσμός του ΠτΔ ως έχει σήμερα γιατί ο ρόλος του είναι σχεδόν διακοσμητικός.

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:27:09

        Κώστα, ο Παπανδρέου στερειται ηθικής, τελεία και παύλα.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:54:51

        Κύριε Ροδινέ γειά σας και πάλι.

        Εγώ δεν είμαι συνταγματολόγος. Aρματιστής είμαι. 30 χρόνια στρατιώτης στην υπηρεσία της πατρίδας. Βεβαίως έκανα συνταγματικό δίκαιο στη ΣΣΕ, αλλά αυτό δεν λέει απολύτως τίποτε. Εκείνο που έχω καταλάβει όμως, είναι ότι η δημοκρατία στη πατρίδα μας δεν λειτουργεί. Δεν λειτουργεί με την πραγματική σημασία του όρου δημοκρατία. Δεν το λέω εγώ. Το λένε οι πολίτες. Το λένε οι καθηγητές του Πανεπιστημίου. Το έλεγε προχθές ο καθηγητής κύριος Μπέης στην εκπομπή του Γ. Παπαδάκη. Η λαϊκή ψήφος υποκλέπτεται μέσα από τις μαγειρικές συνταγές των εκλογικών νόμων. Κυβερνήσεις λαϊκής μειοψηφίας διαθέτουμε, με το πρόσχημα των σταθερών κυβερνήσεων. Είδαμε βεβαίως που μας οδήγησαν οι σταθερές κυβερνήσεις... Στην καταστροφή, στην απαξίωση και στην υποτέλεια. Οικογενειοκρατία, οικογενειακή διαδοχή και πελατειακό κράτος διαθέτουμε. Ο βασιλιάς απέθανε ζήτω ο βασιλιάς! Δεν διαθέτουμε αντιπροσωπευτική δημοκρατία αφού ή θέληση του λαού δεν αντιπροσωπεύεται αναλογικά στη βουλή, με βάση τα αποτελέσματα των εκλογών. Η πλειοψηφία του κοινοβουλίου στηρίζει με νύχια και δόντια τη κυβέρνηση σε όλες τις κρίσιμες επιλογές της. Ακόμα και όταν ψηφίζει μνημόνια, ακόμα και όταν παραιτείται από την ασυλία της χώρας. Και αν θέλει ας κάνει διαφορετικά. Η κατηγορία περί αποστασίας, μπορεί να εκτοξευθεί οποιαδήποτε στιγμή.

        Δεν πιστεύω ότι οι παραπάνω αρμοδιότητες στον πρόεδρο της δημοκρατίας θα λύσουν το πρόβλημα. Νέο σύνταγμα χρειαζόμαστε. Το λένε αρκετοί συνταγματολόγοι. Νέο σύνταγμα μέσα από συντακτική βουλή. Νέο σύνταγμα που να τερματίσει το δυϊσμό της εκτελεστικής εξουσίας και την οικογενειοκρατία και να δώσει ανεξαρτησία και ισχύ στην εθνική αντιπροσωπεία. Και ακόμη να καθορίσει ότι τα δημοψηφίσματα είναι υποχρεωτικά για μείζονα ζητήματα. Όπως έγινε στην Ισλανδία πριν λίγο. Όπως γίνεται και σε άλλες χώρες της ΕΕ, όπου ο λαός αποφασίζει αν πρέπει να εγκριθεί το Ευρωπαϊκό «σύνταγμα». Όπως γίνεται στην Ελβετία όπου ο λαός ψηφίζει ακόμη και για τη προμήθεια μαχητικών Α/Φ.

        Δυστυχώς όμως, εδώ στην Ελλάδα όμως οι πολιτικοί φοβούνται το λαό και διαχρονικά τον αγνοούν.

        Κατά τη γνώμη μου, η καθαρή μορφή της προεδρικής δημοκρατίας, είναι αυτή που προσεγγίζει περισσότερο στην άμεση δημοκρατία.

        Και όποιος επιθυμεί να αντικρούσει αυτά που γράφω, θα πρέπει να μας πει σε τι έχει ωφελήσει τη πατρίδα μέχρι σήμερα, το πολίτευμα της προεδρευόμενης δημοκρατίας….

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Αρματιστής 06/05/2011 13:22:47

          Αρματιστή,
          δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι για να μην κουράζουμε αυτούς παρακολουθούν.
          Το έχω γράψει άπειρες φορές οτι η χώρα χρειάζεται νέο Σύνταγμα.
          Αυτό άλλωστε αποτελεί και δέσμευση της Ν.Δ.

          • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
            Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 17:19:19

            "Το έχω γράψει άπειρες φορές οτι η χώρα χρειάζεται νέο Σύνταγμα.
            Αυτό άλλωστε αποτελεί και δέσμευση της Ν.Δ."

            Ἡ Ν.Δ. μιλάει γιὰ ἀναθεώρηση, ἐνῷ χρειαζόμαστε Συντακτικὴ Ἐθνοσυνέλευση. Μὴν μπερδεύουμε τὰ ποντίκια μὲ τὸ mouse.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/05/2011 17:32:47

            Τώρα εσείς να υποθέσω οτι μιλάτε ως ειδικός επειδή οι δικές μου νομικές γνώσεις είναι περιορισμένες.

  8. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 06/05/2011 09:03:44

    kiki
    Το σίγουρο στην παρούσα φάση είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση σε ενδεχόμενες εκλογές να υπάρξει αυτοδυναμία κανενός κόματος. Το μόνο βέβαιο είναι ότι οι πολιτικοί θα φάνε ξύλο γιατί ο κόσμος αηδίασε. Σκέψου, κινήθηκαν απειλητικά εναντίον του πρωθυπουργού της χώρας στην κηδεία του Σάντα, που σημαίνει ότι δεν τους βλέπουν και καθόλου και όλοι είναι υποψήφιοι για κράξιμο. Η πολιτική όπως την ξέραμε, πέθανε. Από δώ και πέρα θα πρέπει να μετράνε και το "και" που θα λένε.

    • kiki avatar
      kiki @ Ναυσικά... 06/05/2011 09:25:22

      @ Ναυσικα,
      ελπιζω σε νεες δυναμεις, νεες οχι ηλικιακα, νεες σε ιδεες , νεο Συνταγμα, νεο κρατος υπαρκτο, μια ΝΕΑ Ελλαδα, οχι με τα φθαρμενα υλικα, οχι με συμπραξεις μετεκλογικες διαφορων αποκομματων που λαχταρουν να καταλαβουν μονο την εξουσια, απο αυτην την καταστροφη να ξεπηδησει κατι ελπιδοφορο για τον τοπο, για την ζωη των παιδιων μας.
      Αλλα πρεπει να προηγηθει Καθαρση, και Νεμεσις , σε βαθος σε πλατος σε υψος.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 09:29:57

    ΓΑΠοντικας ο Υπογειος - "ξεσηκωθειτε, αντισταθειτε, οργανωθειτε !"
    yes sir... Ειναι Πολιτικο και οχι Οικονομικο το ολο Θεμα !!...

    καλημερα Κωστα.

    ΠΠ

  10. hifi avatar
    hifi 06/05/2011 09:41:31

    <>

    Οχι, ζούμε σε μεσο-ανατολική, κοινοβουλευτική χούντα.
    Κάποιοι λατίνο πολιτικοί και ιθύνοντες διατηρούν την αξιοπρέπεια τους. Δεν ξέρω αν μεταξύ των δικών μας απομένει κανένας αξιοπρεπής...

  11. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 06/05/2011 10:04:48

    Εγω ένα έχω να πω, αν κάτι τέτοιο αποκαλύπτονταν όταν ο Καραμανλής ήταν πρωθυπουργός τώρα θα ήταν ήδη σπίτι του...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιωργος Ασημένιος 06/05/2011 10:27:03

      Δε λες στα "θυμαράκια" καλύτερα...

  12. Tonia G avatar
    Tonia G 06/05/2011 10:16:16

    Τώρα πρόταση μομφής.
    Τώρα κινητοποίηση του Εισαγγελέα του ΑρείουΠάγου.
    Τώρα εμπλοκή (ακόμη και με το ζόρι-υπάρχουν τρόποι) του Προέδρου της Δημοκρατίας.

    Αλλιώς όλοι θα κριθούν το ίδιο και θα βρεθούν συμμέτοχοι και συνένοχοι...
    Θυμάστε φαντάζομαι το Κώστα Καραμανλή που δεν κηνύγησε κανένα και τελικά κηνυγάνε τον ίδιο.
    Τώρα δε μιλάμε για σκανδαλο... τώρα μιλάμε για εσχάτη προδοσία. Άρα όποιος δεν κάνει τη δουλειά του θα κατηγορηθεί το ίδιο με το δοσίλογο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Tonia G 06/05/2011 11:18:29

      Τonia,
      Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας έχει μόνο μια δυνατότητα αντίδρασης: την παραίτησή του.
      Τίποτα άλλο δεν μπορεί να κάνει.

      • Tonia G avatar
        Tonia G @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 11:27:47

        Βεβαίως και αυτό πρέπει να ΠΕΙ ότι θα κάνει. Κι αν δεν προκαλέσει εξελίξεις με το ότι θα το πει, τότε πρέπει να το κάνει.
        Αλλιώς το όνομα του θα προστεθεί δίπλα στου ΓΑΠ.
        Οι πολιτικές δυνάμεις με αιχμή τη ΝΔ οφείλουν να τον επισκεφτούν ΣΗΜΕΡΑ. Σε λιγ'οτερο της βδομαδας ειναι το Ζάπειο. Όλα κουμπώνουν όμορφα.

      • Misha avatar
        Misha @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:02:34

        Όχι , Κώστα , ο Προεδρος της Δημοκρατίας μπορεί να αναπέμψει νομοσχέδια, να αρνηθεί να υπογράψει τα μνημονιακά πραξικοπήματα.

        Φυσικά μιλάμε για έναν πατριώτη προεδρο και όχι για έναν υπέργηρο, σε κακή φυσική κατάσταση δανειστή της ρόζ βίλας

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Misha 06/05/2011 12:13:31

          Misha,
          προφανώς είναι εντός των αρμοδιοτήτων του και η αναπομπή νομοσχεδίων, αυτή η αρμοδιότητα όμως έχει σχεδόν ατονίσει (δεν θυμάμαι να το έχει κάνει κανένας Πρόεδρος).

          • Tonia G avatar
            Tonia G @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:39:01

            Και γω δεν θυμάμαι κανένα Πρωθυπουργό να έχει κάνει αυτά που έχει κάνει ο Γιωργάκης. Γι΄αυτό ας ξυμνήσουν κάποιοι πριν είναι αργά για τους εαυτούς τους κι ότι εκπροσωπούν.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Tonia G 06/05/2011 13:20:17

            Oύτε εγώ!

          • kiki avatar
            kiki @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 14:57:12

            Ο Στεφανοπουλος .

          • kiki avatar
            kiki @ kiki 06/05/2011 14:59:50

            Και για να συμπληρωσω οτι δεν ειχε δεχτει να υπογραψει ενα νομοσχεδιο , επειδη ηταν και καλως νομικος , επειδη δεν ηταν νομικα ενταξει, αντισυνταγματικο.

          • kiki avatar
            kiki @ kiki 06/05/2011 15:25:05

            Κωστα ,
            συγνωμη για τον ενικο, στην ουσια δεν μπορει να υπεισελθει οντως και να το αποπεμψει, στην νομιμοπαρασκευαστικη του μονο, αλλα ο ΠΑΠ με προεδρικο διαταγμα εχει μονος του δικαιωμα υπογραφης για ολες τις δανειακες συμβασεις, και αναθεωρησεις μνημονιων, και αν εχει κεφι ενημερωνει και την βουλη.εκει δεν μπορουσε να πατησει αν ηθελε ο προεδρος, ασε , εχουμε μπλεξει.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ kiki 06/05/2011 15:46:06

            kiκι,
            ουδεν πρόβλημα με τον ενικό,αντιθέτως.
            Στο Προεδρικό Διάταγμα που αναφέρεις όντως, υπάρχει θέμα!
            Ομως,έχω την εντύπωση οτι ο ΠτΔ έχει πάρει τις αποφάσεις του οπότε η συζήτησή μας είναι ...φιλολογική..

  13. The Saint avatar
    The Saint 06/05/2011 11:03:28

    Ολα όσα λέει ο κος Ροδινός, είναι σωστά, και προσυπογράφω.
    Εκείνο που δεν λέει όμως, και γιά το οποίο έχω ξαναυποβάλει ερώτημα (όχι στον κο Ροδινό) είναι ΠΩΣ θα γίνει να πάμε το συντομότερο σε εκλογές, όταν όπως περιγράφεται παραπάνω όχι μόνο ο κόσμος ΔΕΝ εξεγείρεται, αλλά στα gallop που γίνονται η ΝΔ είναι δεύτερη...

  14. Misha avatar
    Misha 06/05/2011 11:16:04

    Ο Πάνος Καμμένος του απέδωσε επακριβώς την ιδιότητα που ασκεί:

    ΕΜΜΙΣΘΟΣ BROKER ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ !

    Eίναι σε ισχύ το ακροτελεύτιο άρθρο του Συντάγματος, ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αντίδραση απέναντι στον πραξικοπηματία ΓΑΠ και την ληστοσυμμορία του ΕΊΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ.

    Οι αρχές της εκτελεστικης εξουσίας πρεπει να ειδοποιηθούν από την Αντιπολιτευση πως καθίστανται συνένοχοι στο πραξικόπημα εφόσον υπακούουν στις εντολές μιας εξωφθαλμα, άνομης και αντιστυνταγματικής κυβέρνησης.
    Οπως είπε ο ΠΠ, οι νομικοί πρέπει να αρχισουν ΑΓΩΓΕΣ εναντίον των μελών της κυβέρνησης και της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ για ΗΘΙΚΗ και ΦΥΣΙΚΗ ΑΥΤΟΥΡΓΙΑ στην καταλήστευση της χώρας.

    Τα άλλα βρισκονται στην πορεία....

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Misha 06/05/2011 15:54:28

      ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ μαλιστα μετα θα ειναι αργα .....κατι θα "δημιουργησουν" ως θεμα και θα ξεχαστει....
      ΤΩΡΑ Η ΤΙΜΩΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ, ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΝ!!!!!

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2011 11:34:27

    Καλημέρα ΠΠ
    Λοιπόν, χθές σκέφτηκα το εξής:
    Αν στις 25-1-2010 η Κυβέρνηση είχε πάρει τα επι πλέον 22 δις που είχαν προσφέρει οι αγορές και τα τοποθετούσε σ' ένα λογαριασμό, σήμερα θα μπορούσε να αγοράσει απο τη δευτερογενή χρέους ύψους περίπου 50 δις!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 06/05/2011 12:06:28

      και κουρεμενο Υπερ Ημων !! το οποιο καπακι το πουλαμε λιγο ακριβοτερα και βγαζουμε κ αλλα !!...

      Πολυ σωστα το λες!!! αν και τα 22 θα ηταν "χρωστουμενα" αλλα αυτο ειναι το παιχνιδι τους οπως εχω εξηγησει!! κ εμεις μεσα στην Τοκόπολη

      ΠΠ

  16. Geo avatar
    Geo 06/05/2011 11:58:42

    Μπορεί να κάνω λάθος αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι η αντιπολίτευση γενικά, αντέδρασε χλιαρά στην "αποκάλυψη" μέσω του video με τον Στρος Καν οτι όλη αυτή η συνομωσία προετοιμαζόταν κάτι μήνες πριν. Είναι χυδαίο το γεγονός και ξεπερνά τα όρια της εθνικής προδοσίας και γενικά αξιολογώ τα αντανακλαστικά της αντιπολίτευσης αδικαιολόγητα νοθρά.

  17. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 06/05/2011 13:08:02

    κ.Ροδινέ σε γενικές γραμμές άριστα γράφεις,παρακαλώ όμως το κόμα που υποστηρίζεις δεν καταγγέλει το μνημόνιο ως αντισυνταγματικό και μάλιστα η ατμόσφαιρα που υπάρχει για το Ζάπειο 2 είναι ότι ο Σαμαράς δεν θα δηλώσει τίποτα για αυτό το θέμα ,αλλά θα υποστηρίξει ότι με διαφορετικό μείγμα οικονομικής πολιτικής και επαναδιαπραγμάτευση των όρων του μνημονίου θα βγάλει την χώρα από το αδιέξοδο ,δηλαδή πρακτικά θα αποδεχθεί το μνημόνιο και την αποικιοκρατική σύμβαση που το ακολουθεί .
    Φυσικά εγώ χωρίς να είμαι οικονομολόγος έχω την αίσθηση ότι η χώρα μας ότι και να κάνει δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το δυσβάστακτο τοκογλυφικό χρέος της ,άρα αν το Ζάπειο εξελιχθεί όπως εικάζετε ,θα αποδειχθεί ανεφάρμοστο.

    Φυσικά για το Ζαπειο 2 καλό είναι να περιμένουμε να δούμε τι θα προτείνει ο Σαμαράς .

  18. lukos kapsalos avatar
    lukos kapsalos 06/05/2011 13:45:33

    Οι οποιοι σύμβουλοι του πρωθυπουργού,δεν ξέραν ότι θα αποδοκιμαστεί στην κηδεία που πήγε?κ στο μέγαρο ?και πριν από μια δυο μέρες παίζει κ το βίντεο?
    μπας κ τον έχουν υπό διωγμό και οι ξένοι αφεντάδες του κ προετοιμάζουν το χώρο?μήπως το βαθύ πασοκ ψάχνει το αντικαταστάτη και τον κάνουν αποδιοπομπαίο τράγο?

  19. φωνη avatar
    φωνη 06/05/2011 14:00:22

    Νομίζω ότι το άρθρο παρουσιάζει με ακρίβεια και σαφήνεια την αλήθεια. Σχετικά με τα σχόλια που διαβάζω, για το βαθμό που αντιδρά η Ν.Δ.
    Πρώτον, θα προσέξατε ότι πριν τις δηλώσεις Μιχελάκη για το βίντεο, οι πολιτικές εκπομπές δεν έκαναν καν αναφορά στο θέμα. . Αν δεν είχαν γίνει οι δηλώσεις Μιχελάκη, δε θα υπήρχε ειδησεογραφικά το θέμα. Όπως, επίσης, κανένα άλλο κόμμα της αντιπολίτευσης δεν αντέδρασε εντονότερα από τη Ν.Δ.

    Μετά σχολιαζετε τις δημοσκοπικές επιδόσεις της Ν.Δ.: Καταρχάς, όποιος θέλει να δει στον τόπο σοβαρές αλλαγές, σίγουρα καταλαβαίνει ότι στόχος είναι η αυτοδυναμία του Αντώνη Σαμαρά. Μέχρι να έχει σοβαρές πιθανότητες αυτοδυνμίας ο Σαμαράς, δεν τον συμφέρει να πιέζει για εκλογές. Να προκαλέσει εκλογές γιατι? Για να κερδίσει ξανά το ΠΑΣΟΚ και να μας λέει ότι έχει και τη λαική εντολή αυτή τη φορά για το ξεπούλημα ή για να γίνει συγκυβέρνηση με το ΛΑ.Ο.Σ.?
    Ο χρόνος τώρα κυλάει σε βάρος του ΠΑΣΟΚ δημοσκοπικά, όσο συνεχίζουν τόσο φθείρονται, και όσο αργήσουν να κάνουν εκλογές τόσο πιθανότερο είναι να τις χάσουν. Επομένως, και ο Σαμαράς καλά κάνει και τους αφήνει να φθαρούν, ειδικά αν δεν μπορεί ακόμα ο ίδιος να βγει αυτοδύναμος, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τους αφήνει να φθείρονται, ώστε να έχει συντομότερα ποσοστά αυτοδυναμίας.

    Και κάτι ακόμα, πιστεύω ότι μέχρι να εκλεγεί με αυτοδυναμία ο Σαμαράς μπορεί να μην αποκαλύπτει 100% τις κινήσεις του σε σχέση με το μνημόνιο και τις υπογραφές τις χώρας. Αν οι ηγέτες του εξωτερικού ή το διεθνές κεφάλαιο τον θεωρήσουν επικίνδυνο, θα τον εμποδίσουν να έρθει αυτοδύναμος στην εξουσία. Επομένως, μην περιμένουμε να δηλώνει φάτσα-φόρα τα πάντα που επεξεργάζεται σε περίπτωση που αναλάβει την εξουσία, γιατί τότε μπορεί και να μην τον αφήσουν να έρθει και ποτέ.

    Νομίζω ότι ίσως βλέπουν ότι αυτή η "μετριοπαθής" στάση με πολύ συγκεκριμένα και στοχευμένα σημεία κριτικής τους οδηγεί συντομότερα σε εκλογική νίκη, παρά να πιέσουν τώρα για εκλογές ή να κάνουν δηλώσεις που θα είχαν μόνο επικοινωνιακή υπόσταση.

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/05/2011 14:10:54

    ΡΩΤΗΣΕ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΄΄ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ Κ. ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΝΤ;;΄΄ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΑΠ ΠΑΡΑΚΑΛΩ: ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ( ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΣΕ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩΠΟΥΛΑΚΙ;
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΕ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ( ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣ) ΕΙΝΑΙ: ΑΪΝΤΕ ΝΑ ΣΚΙΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ ΑΠΟΨΕ ( ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΊΚΑΡΑ!!!)

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/05/2011 15:03:50

    kiki,
    δεν αναφέρομαι σε ήσσονος σημασίας νομοσχέδια ή προεδρικά διατάγματα.
    Το μείζον είναι η άρνηση υπογραφής ενός νόμου η αποπομπή του οποίου θα τον φέρει σε ευθεία ρήξη με την κυβέρνηση.
    Η αρμοδιότητα του ΠτΔ εξαντλείται σε τυπικής φύσεως θέματα.
    Δεν υπεισέρχεται στην ουσία και το περιεχόμενο των νόμων.

  22. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 06/05/2011 15:10:18

    Εντάξει ο Σαμαράς δεν μπορεί να επιβάλλει εκλογές..

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν παραιτείται ένας υπουργός της Κυβέρνησης..
    Αυτόματα θα ξέμπλεκε από την φαύλη αυτή κυβέρνηση και θα βοηθούσε τον τόπο, χτυπώντας από μέσα τη προδοτική ηγεσία της χώρας...

    Αλλά δεν υπάρχει το "πατριωτικό" πασοκ που εκλογικά αναζητά η ΝΔ..Υπάρχουν μόνο βολεμένοι πασόκοι που προσπαθούν να γαντζωθούν όσο ακόμα μπορούν στην εξουσία..

  23. Thrax avatar
    Thrax 06/05/2011 15:20:27

    Ο Ραγκούσης προχτές το πρωί στο ΔΝΤ TV (βλέπε SKAI) δήλωσε με πολύ θράσος ότι είναι επικίνδυνες οι εκλογές για την χώρα αυτή την περίοδο!

    Δηλαδή μας κυβερνάνε με την νομιμοποίηση του ως οι λιγότερο επικίνδυνοι!
    Είναι προφανές ότι πλέον επενδύουν αποκλειστικά και μόνο στον φόβο προκειμένου να θεωρούν εαυτούς νόμιμη κυβέρνηση..

    Επειδή όπως λεγότανε κατά το παρελθόν στην Δημοκρατία ΔΕΝ υπάρχουν, αδιέξοδα, καιρός να ξεκουμπιστούν οι "λιγότερο επικίνδυνοι".
    Ο Σαμαράς μεθαύριο, μετά την κατάθεση της πρότασής του, θα πρέπει να ζητήσει εκλογές το αργότερο ως το καλοκαίρι.
    Φτάνει πια τόσος εμπαιγμός!

  24. juliet avatar
    juliet 06/05/2011 15:36:53

    @Κ.Ροδινό
    μιλάται για τον πρόεδρο της Δημοκρατίας ,ποιός τον πρότεινε και γιατί;Για να μην πάνε σε εκλογές, εκλογές έγιναν,η κυβέρνηση του ΚΑΚ έπεσε ,τον έριξαν οι ίδιοι -η παρέα της κόρης-πιστοί της αυλικοί,δηλ.όλα βάσει σχεδίου,για να αλλάξει η ηγεσία του κόμματος.
    Σ΄εκείνη τη χρονική στιγμή σαν λαός είμαστε άτυχοι.Από μέσα χτυπιότανε η παράταξη για ίδιο όφελος της γνωστής παρέας και απ΄έξω απο τα επίσης γνωστά άτομα που εκτελούσανε εντολές με τα τωρινά αποτελέσματα.Εκείνο που ήτανε απρόβλεπτο ήτανε η κάθοδος το Σαμαρά.Είχανε φροντίσει να του ρίξουνε λάσπη και πιστεύανε οτι ο κόσμος δεν θα τον ψήφιζε.
    Η κυβέρνηση του ΓΑΠ πέτυχε να φέρει εις πέρας την αποστολή ,η οποία θα ήτανε η ίδια αν στην ηγεσία της ΝΔ ήτανε η κόρη .
    Δεν γίνεται πολιτική τώρα,γίνεται απλώς εκτέλεση του σύμβασης έργου που έχουνε αναλάβει σαν εντολοδόχος εταιρεία και που θα πληρωθούν σύμφωνα μετα συμφωνηθέντα....η εντολή ξεπούλημα .
    Δεν ξέρω αν ποτέ πληρώσει κανένας για προδοσία σ' τούτη τη χώρα!!

  25. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 06/05/2011 16:30:02

    @Κώστας Ροδινός

    Και κάτι τελευταίο: μια κυβέρνηση που επενδύει στον φόβο, προκειμένου να παραμείνει στην εξουσία, έχει εξαντλήσει το πολιτικό της κεφάλαιο. Ο χρόνος κυλάει σε βάρος της. Όσο εκβιάζει την παραμονή της στην εξουσία, τόσο αυξάνει τις πιθανότητες της ήττας της….
    ΄

    _Η κυβερνηση επενδυσε και επενδυει στον φοβο με επιστημονικο τροπο(δεν ειναι σχημα λογου το εννοω)
    _Για τον DSK μαθαμε λεπτομερειες απο τον Λαζοπουλο για τα υπολοιπα απο πια σατιρικη εκπομπη θα αντλησουμε με ανοικτο το στομα πληροφοριες;
    _ Εχετε πληροφορηθει τα κουστουμια που ετοιμαζουν στην υγεια και την παιδεια;; (Επιμενω στο θεμα αυτο αλλα πιστευω οτι αξιξει τον κόπο)

  26. gloup avatar
    gloup 06/05/2011 17:00:59

    Μια σούμα από σχόλια (πάρα πολλά) στο γαλλικό Τύπο:

    Ο DSK είπε δυνατά αυτό που πολλοί προηγουμένως έλεγαν χαμηλόφωνα, ότι δηλαδή ο Παπανδρέου έχει προδώσει τη χώρα του και είπε ψέματα στο λαό του.

    Αν καταλαβαίνουμε καλά λοιπόν, ένας γάλλος σοσιαλιστής που θέλει να εκλεγεί στη χώρα του, καρφώνει έναν έλληνα σοσιαλιστή που για να εκλεγεί στη χώρα του δεν δίστασε να τη "φέρει" στους πολίτες της . Εξάλλου "ορθώς" είπε ψέματα ο έλληνας, εφόσον κέρδισε τις εκλογές (!). Αλήθεια, τι ανταλλαγή ιδεών μεταξύ των σοσιαλιστών! τι ευτυχία! Ειλικρίνεια και ευθύτητα είναι πάντα εκεί!

    Αλιεύτηκε και το παρακάτω από το Μόντρεαλ:
    http://hellasfrappe.blogspot.com/2011/04/papandreou-rondos-lazzard-sorros-equals.html

    • hellasfrappe avatar
      hellasfrappe @ gloup 06/05/2011 19:38:42

      Gloup, etsi eine. Simfono me OLA osa eipes. Den xreiazete na eise epistimonas na katalaveis oti kati den kolaei se ola afta. Mas doulevoun psilo gazi. Kai afto den to leo epeidi ta vlepo me kommatikes paropides, andithetos... prospatho panta na vlepo ta pragmata sferika san Ellinida. Anevasa afto to arthro epeidi o kosmos xreiazete na katalavei oti otan pezeis me ta pitoura... (Sorros, Lazard kai klp...) kapoia stigmi tha se fane kai oi kotes. Sinxorese me gia ta latinika, alla eime Ellino-Kanadeza kai ta Ellinika eine triti mou glossa. Se efxaristo gia tin anafora sto arthro mou, tis apopseis diatipono vasika... alla opos eipa kai prin panta san Ellinida. Giati to aima den ginete nero... kai emeis oi Ellines tou eksoterikou latrevoume tin patrida mas. Kai pali efxaristo.

  27. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 06/05/2011 17:51:22

    Διαβάζω συνεχώς για το μνημόνιο και τι θα κάνει ο Σαμαράς με το μνημόνιο και άν και γιατί το αποδέχεται και θά ασκήσει και αυτός μνημονιακή πολιτική κ.ο.κ.

    Πρέπει να σημειώσω, ότι το παρών μνημόνιο λήγει το 2012. Να φωνάζεις συνεχώς, ότι θα αλλάξεις ένα μνημόνιο, πού βαίνει στο τέλος του, θα το καταγγείλεις κ.λ.π. είναι ανέξοδη προπαγάνδα. Αν καταφέρει να γίνει πρωθυπουργός ο Σαμαράς, θα έχει ήδη λήξει ή θα βαίνει πρός την λήξη του. Αυτό πού, πολύ ανελλιπώς, δέν επισημαίνεται είναι το ΜΕΓΑΛΟ και ΜΟΝΙΜΟ μνημόνιο πού έρχεται. Αν το πρώτο μνημόνιο ήταν έγκλημα στιγμιαίο, αυτό πού ετοιμάζεται θα είναι έγλημα διαρκές. Η ζημιά τού πρώτου μνημονίου έχει ήδη γίνει και απειροελάχιστα μπορεί να αλλάξει κανείς.

    Οταν άρχισε ο Σαμαράς την αντιμνημονιακή του πολιτική, περισσότερο στόχευε να δείξει το αδιέξοδο της συγκεκριμένης επιλογής και ότι το πράγμα δεν έβγαινε. Καί τό ζάππειο 1 και η εκτενής παρουσίαση των θέσεών του στην ΔΕΘ, στόχευαν να δείξουν, ότι καί υπήρχε και άλλη επιλογή και ότι η συγκεκριμένη μνημονιακή επιλογή ήταν λανθασμένη και οδηγεί στο αδιέξοδο. Το θέμα δεν είναι, άν δικαιώθηκε ο Σαμαράς, αλλά το γεγονός ότι ένα θεσμικό κόμμα εξουσίας προτείνει ένα διαφορετικό δρόμο. Ενα δρόμο ελπίδας, όπως τονίζει και ο Σαμαράς. Οτι η αδιέξοδη συγκεκριμένη επιλογή και ο τρόπος εφαρμογής της, δεν θα αφήσει το σύστημα γυμνό από κάθε θεσμική επιλογή.
    Γεγονός είναι ότι η οικονομία νοσεί σοβαρά καί η κατάστασή της στην εντατική χειροτερεύει. Ο Σαμαράς και το κράτος θα περικόψει και το έλλειμμα θα μειώσει. Αυτή είναι μιά επιλογή πού δεν μπορεί να αποφευχθεί. Η ερώτηση πού αυθόρμητα ανακύπτει, δεν είναι τό άν ο Σαμαράς θα αποκαταστήσει τον απωλεσθέντα παράδεισο, αλλά άν θα οδηγήσει με τίς προτάσεις του τήν χώρα σε ένα δρόμο ανάκαμψης και ελπίδας ή όχι. Θαύματα δεν μπορεί να κάνει. Να ηγηθεί μιάς συντεταγμένης πορείας εξόδου από τα αδιέξοδα είναι η προσδοκία και άν έχει ηγετικές ικανότητες θα το κάνει. Τό ζάππειο 2 είναι η αυκαιρεία να ακούσουμε μια εμπεριστατωμένη για το πώς καί πώς. Και ελπίζω νά είναι τολμηρή η πρόταση και να στέκει. Αλλιώς θα βουλιάξουμε πιό βαθιά στο τέλμα.

  28. geoka avatar
    geoka 06/05/2011 19:56:32

    http://www.spiegel.de
    φσσσιιιτ boing που ελεγε και ο βουτσας.....

  29. Loretta avatar
    Loretta 06/05/2011 20:01:28

    Διαβαστε τι γραφει το DER SPIEGEL

    6/5/11
    SPIEGEL ONLINE has obtained information from German government sources knowledgeable of the situation in Athens indicating that Papandreou's government is considering abandoning the euro and reintroducing its own currency.

    Διατεινονται οτι ο στοχος του ΓΑΠ ειναι να επιστρεψουμε στην δραχμη...

    το αρθρο ολο εναι εδω

    http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,761201,00.html

  30. Γιώργος- Θησείο avatar
    Γιώργος- Θησείο 07/05/2011 16:05:08

    Κύριε Ροδινέ, όπως πάντα εύστοχος. Το θέμα όμως είναι ότι για άλλη μια φορά ακολουθούν ένα κάρο αλήθειες, τόσες πολλές, που ο κόσμος από βαριεστημάρα μπορεί πλέον και να έχει ξεχάσει. Επιτρέψτε μου ένα μικρό πλατειασμό για κάποιες σκέψης, επειδή διάβασα και όλα τα σχόλια των φίλων, που προηγήθηκαν.
    Πρώτον: Ως προς την νομιμότητα πάσης φύσεως της κυβερνήσεως Παπανδρέου, κάθομαι και σκέφτομαι. Πότε αυτός ή ο πατέρας του είπαν έστω και μια αλήθεια στον ελληνικό λαό?! Μία! Όχι Δύο. Για του λόγου το αληθές σας παραπέμπω στο παλιό μεγάλο μας σατυρικό και βαθύ γνώστη της Ελληνικής πολιτικής πραγματικότητος, τον Χάρρυ Κλυν και το τότε έργο του Νάτη Φάτη. Θυμάται κΘα ανείς εκείνον τον δίσκο? Όταν κορόιδευε τον Ανδρέα Παπανδρέου ότι άλλα έλεγε το βράδυ και άλλα έκανε το πρωί? Για βρείτε τον σας παρακαλώ και διαδώστε το απόσπασμα! "Μας είπε ο κος Πρωθυπουργός, έλεγε, ότι δεν θα κάνει αναδόμηση! Και το άλλο πρωί την έκανες, σύντροφε Αντρέα". Λοιπόν! Παιδί αυτού δεν είναι και ο δικός μας;!
    Δεύτερον: Ως προς τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Αναγνωρίζω ότι αποτελεί ένα θεωρητικά άβατο και ανέγγιχτο θέμα, αλλά όπως και όλοι οι υπόλοιποι θεσμοί στην Ελλάδα είτε δεν λειτουργούν, είτε έχουν εκπέσει. Θα σας φέρω ένα παράδειγμα: Είναι δυνατόν ο δήμαρχος Αθηναίων να απαγορεύει τον κλασσικΟρθόδοξο Πασχαλινό Χαιρετισμό του Χριστός Ανέστη και αυτός να μην παίρνει θέση?! Αυτός, που σε άλλες εποχές ως αρχηγός του Ελληνικού Κράτους θα έπρεπε να διαβάζει το Σύμβολο της Πίστεως την Κυριακή της Ορθοδοξίας?!!! Ίσως είμαι λίγο ζηλιάρης. Έβλεπα όμως τους βασιλικούς γάμους της Αγγλίας, και παρατηρούσα πόσο οι Άγγλοι τηρούν και αγαπάνε τους θεσμούς. Σχολίαζαν οι δημοσιογράφοι τη δυσαρέσκεια της Βασίλισσας, που ο εγγονός της φίλησε τη νύφη δύο φορές κοινή θέα αντί για μία. Κι εδώ! Εδώ έχουν καταληθεί τα πάντα. Το Έθνος, η φιλοπατρία, η λεγόμενη Επικρατούσα Θρησκεία και ο καθ΄ ύλην αρμόδιος θεματοφύλακας των θεσμών, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, δεν έχει βγάλει άχνα! Μερικές φορές αναρωτιέμαι. Ο Κάρολος της Αγγλίας είναι σχεδόν Ορθόδοξος. Πώς θα αντιδρούσαν οι Βρετανοί, εάν ο Κάρολος, διάδοχος ων του θρόνου, προσπαθούσε να τους επιβάλει τα δικά του Πιστεύω και όχι τα Προτεσταντικά της Αγγλίας?! Εκεί όμως οι άνθρωποι είναι σοβαροί.
    Τρίτον και τελευταίο με τη μορφή ερωτήσεως: Για ποιο κράτος μιλάμε, εφόσον αυτό δεν είναι κραταιό? Και τι μας ενδιαφέρει περισσότερο: Να κινείται το χρήμα σε μια περιοχή που λέγεται "τιμής ένεκεν" Ελλάδα, ή το καλό των Ελλήνων, όπου κι αν βρίσκονται αυτοί? Επειδή πλέον έχουμε μάθει να παίζουμε με τις λέξεις εκείνες, που χωρίς να το καταλάβουμε μόνο γκρεμίζουν και ποτέ τους δεν χτίζουν! Ευχαριστώ