#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2011 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γκαουλάϊτερ, ή Πηνελόπη Δέλτα και η σιωπή



 

Σε χθεσινή συνέντευξή του, ο Ράιχενμπαχ ξεκαθάρισε το ρόλο του, γιατί ένα σωρό έχουμε ακούσει και διαβάσει για ομάδες εργασίας,  συμβουλευτικές υπηρεσίες και task force που θα μας αναδιαμορφώσει:

"…Ένα σημαντικό σημείο είναι το πρόβλημα της ασυνέπειας στις πληρωμές. Εάν οι ελληνικές υπηρεσίες και οι επιχειρήσεις αρχίσουν και πάλι να εξοφλούν τους λογαριασμούς των Γερμανών προμηθευτών κατά τρόπο αξιόπιστο, αυτό θα βελτιώσει σημαντικά το επενδυτικό κλίμα", είπε ο κ. Ράιχενμπαχ.

Απλά οι Γερμανοί δεν μας δανείζουν άλλο για να πληρώνουμε στην ώρα μας. Να κόψουμε το λαιμό μας να βρούμε τα λεφτά. Κι αφού δεν έχουμε, πουλάμε «χρυσαφικά», «ασημικά», ότι να’ ναι, ότι θέλουν, σε όποιο τίμημα επιθυμούν.

Κάποτε, τύπους σαν τον Ράιχενμπαχ θα τους έλεγαν ύπατους αρμοστές, ανθύπατους, επιτετραμμένους, βασιλικούς απεσταλμένους. Η πιάτσα θα τον έλεγε «μπροστινό» των τοκογλύφων…

Αλλά εκεί φτάσαμε. Να μας μεταφέρει ο Τύπος της χώρας μας τις εντολές του τελευταίου υπαλλήλου της Τρόικας σαν να είναι ανακοινώσεις του πρωθυπουργού, του υπουργού οικονομικών ή του κυβερνητικού εκπροσώπου

Και οι πολιτικοί να μην κάνουν κιχ. Και ο "λαός" να τις διαβάζει αμίλητος, παγωμένος από τον φόβο του, μήπως και χάσει, άλλος το μισθό του, άλλος το φαϊ του και άλλος το εξοχικό του.

Σε άλλες εποχές όμως:



«Παιδιά μου, ούτε παπά, ούτε κηδεία. Παραχώστε με σε μια γωνιά του κήπου, αλλά μόνο αφού βεβαιωθείτε ότι δεν ζω πια. Φροντίστε τον πατέρα σας. Τον φιλώ σφιχτά...».

 Πηνελόπη Δέλτα

Στην ταφή της, στον κήπο της Κηφισιάς, ιερουργεί μόνος ο παλιός φίλος Αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος. Επάνω στον τάφο της χαράχτηκε μόνο η λέξη «Σιωπή».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 17:00:45

    Μήνυμα με ελπίδα.

  2. Theo avatar
    Theo 27/09/2011 17:06:21

    τι να πω βρε Φακτορα!

    ελπιζω οτι τα γονιδια καποια στιγμη θα ξυπνησουν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Theo 27/09/2011 17:22:00

      Τρέμω, αν ξυπνήσουν τα γονίδια............

      • Theo avatar
        Theo @ Orestios 27/09/2011 17:32:30

        αμαν βρε Ορεστιε, γιατι κουραστηκα να περιμενω τον τρομο...

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Theo 27/09/2011 19:09:49

          Πιστεύω να μην περιμένουμε τον Γκοντό.

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 27/09/2011 19:41:25

            Περιμένουμε τον Ψηλό (Αντώνη)

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/09/2011 17:06:54

    Σιωπή που κραυγάζει...

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ Προφήτης 27/09/2011 17:09:32

      αυτος ομως που επρεπε να την ακουει, δεν την ακουει!!!

      • φωνη avatar
        φωνη @ Αιας Τ. 27/09/2011 20:14:04

        Δε σε τιμάει καθόλου αυτό που έγραψες.

        • Αιας Τ. avatar
          Αιας Τ. @ φωνη 27/09/2011 21:06:49

          @φωνη
          σωπα μωρε μεγαλε βασιλικοτερε!!

          • φωνη avatar
            φωνη @ Αιας Τ. 27/09/2011 22:04:11

            Πολύ ωραία, θεωρείς λοιπόν ότι είμαστε όλοι εμείς και ειδικά εσύ ικανοί και άξιοι να αντιληφθούμε τη σημασία του παρελθόντος και ανταποκρινόμαστε σε αυτό, ενώ ο Σαμαράς δεν είναι ικανός και άξιος να ανταποκριθεί στο οικογενειακό του παρελθόν. Γιατί αυτό έγραψες αν δεν το κατάλαβες.
            Άσε τους βασιλικότερους και τους βασιλείς. Με ενοχλεί η έλλειψη ευαισθησίας.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Προφήτης 27/09/2011 17:23:41

      ..ενώ εμείς κραυγάζουμε σιωπώντας

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΕΥΑ 27/09/2011 21:14:14

        Εξαιρετική !

  4. blue nile avatar
    blue nile 27/09/2011 17:29:45

    Ζητείται αιδώς.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/09/2011 17:37:09

    και ΟΧΙ σιωπή. Αυτό θέλουν. Να μπαϊλντίσουμε. Να κουραστούμε. Να αναλωθούμε. ΔΕΝ τους κάνουμε το χατίρι. This is Sparta και δις ιζ Πάρτα και βαλτα κλπ.

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ archaeopteryx 29/09/2011 15:03:32

      ++++++++++++++++++++++++++++++++++ 1000 %

  6. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 27/09/2011 17:44:51

    Αλλιώς αισθάνεται και πράτει η/ο συγγραφέας αλλιώς ο/η πολιτικός.
    Ετσι πρέπει να είναι.

    Ακόμη και έχουν τις ίδιες καταβολές, τα ίδια πιστεύω, τα ίδια οράματα.

    Ενα κοινό πρέπει να μοιράζονται,..... την ικανότητα να αφουγράζονται την κοινωνία....
    Η "υπερευαισθησία" είναι απόλυτα κατανανοητή, και ίσως να αποτελεί προσόν για αυτόν που γράφει, όχι όμως για τον ηγέτη.
    Ο ηγέτης χρειάζεται σιδερένιο στομάχι και πιό σιδερένια γροθιά....μεταξύ πολλών άλλων......
    Α και σίγουρα.... χρειάζεται σίγουρα ομάδα δράσης
    κάτι που είναι παντελώς άσχρηστο για την/τον συγγραφέα

  7. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/09/2011 18:00:11

    Όνομα και πράγμα , ο ¨σοσιαλδημοκράτης¨ στα φοιτητικά του χρόνια , ΡΑΙΧ- χενμπαχ.

    Όμως η Πηνελόπη Δέλτα καλεί ιδιαίτερα τον ανιψιό της Αντώνη Σαμαρά...Σήμερα ο Βαγγέλης Βενιζέλος στην συνέντευξη τον ¨έψεξε¨ και πάλι έντονα , εκ μέρους του διευθυντηρίου της ¨Wall Street ¨ που είχε επισκεφτεί για να πάρει ¨οδηγίες¨ , για το γεγονός ότι δεν ¨συναινεί στην από κοινού με το ΠΑΣΟΚ εκτέλεση του ελληνικού λαού¨. Η μόνη συναίνεση όμως που χρειάζεται ένας πολιτικός της Ελλάδας , είναι η συναίνεση του λαού του και - κανενός άλλου. Ας είναι η θέση αυτή ¨γνώμονας¨.

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

    Διάβασα με ανακοίνωση για συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από την Γερμανική Πρεσβεία στο Κολωνάκι στις 6/10. Δεν με ενδιαφέρει ποιος καλεί. Κάθε πρωτοβουλία πολιτών προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να την υποστηρίζουμε όχι νοερά , αλλά ενεργά.

    http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/307183_2341699377396_1097305472_32715295_1387682357_n.jpg

    http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/311517_2333288047118_1097305472_32707112_816032021_n.jpg

    Κατά τύχη , όπως κατάλαβα , αυτή η συγκέντρωση έξω από την Γερμανική Πρεσβεία στο Κολωνάκι έχει προγραμματιστεί για την Πέμπτη 6/10 ( 7.μ.μ. ) , ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ την Εισβολή 80 Γερμανών επιχειρηματιών, συνοδεία του υπουργού οικονομικών τους , στην Αθήνα για την ¨τελική λύση¨.

    Που σημαίνει :

    α) ξεπούλημα των πάντων ( φως , νερό , τηλέφωνο , νησιά , βουνά με ¨ευγενή μέταλλα ¨ , Ήλιο …) , ήδη παρέδωσαν προς ¨αξιοποίηση¨ στην ¨ελληνική¨ -TREUHAND , υπό την ηγεσία του Γερμανού ΡΑΪΧ-χενμπαχ , τα νεοκλασικά και μη κτίρια του υπουργείου εξωτερικών , πολιτισμού και της ¨ΓΑΔΑ¨

    β) την δημιουργία νέων , πιο σύγχρονων ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ με την επωνυμία ¨ Ελεύθερες Οικονομικές Ζώνες ¨ ( ελεύθερα σκλαβοπάζαρα χωρίς κρατική και εργασιακή νομοθεσία και μέριμνα ) .


    Σχετικά με την ¨έλευση¨ των Στρατευμάτων της Γερμανικής βιομηχανίας ( σήμερα Τρίτη 27 / 9 – στην 70η Επέτειο ίδρυσης του Εθνικού Απελευθερωτικού Μετώπου – ΜΙΛΑ Ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ( Β΄) ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ -ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ¨ΕΝΩΣΗ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΩΝ ¨ !

    Δείτε και αυτό :
    Ανακοίνωση ραδιοφωνικού σταθμού Αθηνών (27 Απριλίου 1941)

    http://www.youtube.com/watch?v=fy-Y2o06i4Y&feature=player_embedded

  8. χόμπιτ avatar
    χόμπιτ 27/09/2011 18:31:05

    για να είμαστε δίκαιοι, ο κύριος Ράιχενμπαχ μέσα σε ελάχιστο χρόνο διέγνωσε το πρόβλημα που υπάρχει στο δημόσιο και εστίασε σε αυτό : "Υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι στα υπουργεία, οι οποίοι, όμως, δεν είναι οι κατάλληλοι. Αντίθετα, πολλοί από αυτούς υπονομεύουν τις εντολές που δέχονται από τους πολιτικούς τους προϊσταμένους.......οι ίδιοι οι εφοριακοί είναι εκείνοι που, κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αποφασίζουν ποιος θα πληρώσει φόρους, κάτι που οδηγεί σε αυθαιρεσίες, πελατειακές σχέσεις και, εν τέλει, σε μια φοροδιαφυγή μεγάλης κλίμακας. Δεν υπάρχει, ή βρίσκεται ακόμα στα σπάργανα, το σύστημα της αυτοματοποίησης της επιβολής φόρων και ως εκ τούτου απουσιάζουν οι συστηματικοί έλεγχοι...." ..................από
    http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=313017 .................δηλαδή ένας Γερμανός τεχνοκράτης διαπίστωσε άμεσα την ανυπαρξία των φοροεισπρακτικών μηχανισμών στην Ελλάδα (που εξαιτίας της δεν μπορούν να αυξηθούν τα δημόσια έσοδα) και την ίδια στιγμή εμείς αντί να πιέζουμε να βελτιωθεί το κράτος, δυστυχώς εθελοτυφλούμε!!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ χόμπιτ 27/09/2011 19:12:03

      Δε θα διαφωνήσω με το Γερμανό. Κάποτε είχα πάει στο εσωτερικών για μια δουλειά. Είχαν μια κακομοίρα που την είχαν λιώσει, αναπνοή δεν έπαιρνε, και οι άλλοι γύριζαν με φραπέδες από το ένα γραφείο στο άλλο.

      Ο δε διευθυντής τα έξυνε διευθυντικά.

      Δε χρειαζόμασταν το Γερμανό για να μας το πει αυτό. Το ξέραμε κι από μόνοι μας.

      • tpe avatar
        tpe @ anonymous 27/09/2011 20:17:50

        Μήπως όμως θέλουμε τον "Γερμανό" μας για να μην έχουμε τέτοιες εικόνες στο μέλλον; Γιατί, δυστυχώς, όλοι τα βλέπουμε, αλλά ουδείς κάνει κάτι γιαυτό..

        • anonymous avatar
          anonymous @ tpe 27/09/2011 22:21:56

          Δε χρειαζόμαστε το Γερμανό ούτε για τις διαπιστώσεις ούτε για την εφαρμογή τους. Μπορούμε να τα διορθώσουμε και μόνοι μας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ χόμπιτ 27/09/2011 20:27:12

      με το συμπάθειο, διαπιστώσεις έχω κάνει πολλές, και σε διαβεβαιώ το βιογραφικό μου είναι πολύ καλύτερο του Γερμανού. Ο Γερμανός΄είναι εδώ τοποτηρητής που μας λέει τι να κάνουμε επισήμως και αρμοδίως, και όσο έχει δοσιλόγους, χαμογελάει και λέει και καλό λόγο (και το 41 κατέθεσαν άγαλμα στον Αγνωστο Στρατιώτη)

      Τις διαπιστώσεις του Γερμανού τις διαβάζεις γιατί είναι Reichskommissar. Εάν δεν φοβομουν ότι θα γινόμουν αγενής προς τις δυνάμεις Κατοχής θαέλεγα Φωτιά και Τσεκούρι. Αλλά φοβάμαι να γίνω αγενής, και δεν το λέω.

      • tpe avatar
        tpe @ archaeopteryx 27/09/2011 20:48:48

        Συγνώμη, αλλά τον τοποτηρητή, εμείς τον φέραμε... Γιατί όλοι μας (κι εδώ έχουμε ευθύνη) συμβάλαμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε αυτό το έκτρωμα που θέλουμε να λέμε κράτος...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tpe 27/09/2011 21:05:57

          δηλαδή μαζί τα φάγαμε; Τον τοποτηρητή τον έφερε το Τσοβόλα δώστα όλα, η δεύτερη τετραετία Σημίτη (και το κατενάτσιο που έκαναν τότε οι Προεδρικοί), τα λαδώματα της Ζήμενς της ΜΑΝ της ΧαΝτεΒε, οι αλλαγμένες συμβάσεις του Λαλιώτη για το αεροδρόμιο, ο νόμος που έκανε τα Καγιέν χωρίς τεκμήριο, ο νόμος που παριστάνει ότι είναι εθνική προτεραιότητα να βάλουμε φωτοβολταϊκά και φουρφούρια.

          Μας λάδωσαν και μας πίεσαν να τσιμπήσουμε το δόλωμα. Ανεβάσαμε το ΑΕΠ τους με δανεικά δικά μας (προϊον διαφθοράς και πίεσης) και τώρα θέλουν τα δανεικά. Και αντι για στόλο έστειλαν τον Φριτς. Τον έφερε η υπερψήφιση του Μνημονίου από τους Πασόκους. Αυτούς που τα έδωσαν όλα, τα πήραν όλα (αφού είχαν κλέψει ότι υπήρχε όρθιο το 81), και τωρα αυτοί οι ΙΔΙΟΙ διαπραγματεύονται να με σώσουν. Με την στήριξη των παπαγάλων τους στα ΜΜΕ. Των ίδιων παπαγάλων που τους χάριζαν δάνεια μικρά και μεγάλα και έχωναν μετοχές σε ελεγχόμενες ΑΕΔΑΚ. Την φούσκα του ΧΑΑ εγω την έφτιαξα; Αυτοί οι ίδιοι τον έφεραν. Η Πράσινη Παρέα. Οι άπλυτοι που απέκτησαν γραβάτες ερμες και συνολάκια. Έχεις δει αρχαιοπτερυγα να θυμώνει;

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 27/09/2011 21:07:54

            και ξέχασα τα πάμπερς.

          • Malena avatar
            Malena @ archaeopteryx 27/09/2011 21:35:02

            Με κάλυψες. Αλλά βλέπεις, ο Έλληνας έχει κοντή ή/και επιλεκτική μνήμη.
            Επίσης συχνά γίνεται ενοχικός για πράγματα για τα οποία δε φταίει. Η προπαγάνδα όμως τον έχει ήδη πείσει ότι κάπου έβαλε και αυτός το χεράκι του. Ή το έβαλε. Αλλά κάποιοι από εμάς σίγουρα ΟΧΙ!!!

          • χρηχα avatar
            χρηχα @ archaeopteryx 29/09/2011 14:28:33

            +10000

    • sofia avatar
      sofia @ χόμπιτ 28/09/2011 09:21:43

      ΤΟ 2003 ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΕΦΟΡΙΑ, Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥ ΑΝΕΘΕΣΕ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΝΑ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΠΛΑΚΑΚΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΥΓΙΕΙΝΗΣ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΒΓΑΛΕ ΛΑΓΟ. ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΠΛΗΘΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΑΡΑΒΑΣΕΩΝ, ΠΛΑΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ (= ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΓΚΛΗΜΑ) ΚΛΠ. ΤΕΛΙΚΩΣ ΕΠΕΒΑΛΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 54000,00 ΕΥΡΩ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ). Η ΕΛΕΓΚΤΙΝΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΜΕ ΣΤΗΘΑΓΧΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ (ΤΗΣ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ). ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΣΚΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΕΦΟΡΟ. Ο ΕΦΟΡΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Κ.Β.Σ. ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΑ 1500 ΕΥΡΩ. Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΡΑΦΕΙΟΥ Κ.Β.Σ. ΤΟΥ ΕΙΠΕ: "ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΕ? ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΩΣ ΕΠΙΒΛΗΘΕΝΤΟΣ, ΔΗΛ. 18000,00 ΕΥΡΩ" ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ: "ΕΦΟΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΝΩ. ΕΓΩ ΥΠΟΓΡΑΦΩ, ΟΧΙ ΕΣΥ". Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΒΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΔΙΠΛΟΤΥΠΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ. ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΖΟΥΛΑ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ Κ.Β.Σ. ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ. Ο ΦΑΚΕΛΛΟΣ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ! ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΙΠΛΟΤΥΠΩΝ. ΤΟ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ ΤΩΝ 1500 ΕΥΡΩ ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΗ, ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΔΙΠΛΟΤΥΠΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΑΞ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΗΝ Γ.Γ.Π.Σ. "ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΤΕ ΤΟ ΤΑΔΕ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ ΔΙΟΤΙ ΕΞΕΔΟΘΗ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΥΡΩΘΗΚΕ ΕΚ ΛΑΘΟΥΣ..."
      Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Ο ΕΦΟΡΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΕΛΕΓΚΤΗ, ΑΝΕΘΕΣΕ, ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ 2003 ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΠΟΨΗ (ΑΣΧΕΤΟΣ, ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΤΗΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΕ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΕΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥ) ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΙΣ 5 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ (ΚΟΤΟΠΟΥΛΑΔΙΚΑ ΚΛΠ) ΕΝΩ: 1) ΗΤΑΝ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ 6/ΤΑΞΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ 2) ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΞΑΜΗΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΑ ΞΕΨΑΧΝΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΣΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥΣΕΛΙΔΗ ΕΚΘΕΣΗ. Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕ ΠΕΝΤΕ ΟΓΚΩΔΕΣΤΑΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ (1 ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ). ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ. ΕΙΧΕ ΦΩΤΟΤΥΠΗΣΕΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ, ΟΣΕΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΜΙΑ ΗΜΙΣΕΛΙΔΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕ: ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ......-2003 ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΑΠΟ ΣΕΛ. ΤΑΔΕ ΕΩΣ ΤΑΔΕ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΑΠΟΘΗΚΗΣ, ΑΠΟ ΣΕΛ. ΤΑΔΕ ΕΩΣ ΤΑΔΕ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΕΛΑΤΩΝ.... ΚΛΠ. ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΙ. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΔΕΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ". ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΗΤΑΝ ΕΛΕΓΧΟΣ 5/ΕΤΙΑΣ (ΚΛΕΙΣΙΜΟ 5/ΕΤΙΑΣ). ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ 5/ΕΤΙΑ ΑΥΤΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΛΕΓΚΤΗ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ. (ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΝΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΒΙΒΛΙΑ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ. ΤΟ ΠΩΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΑΝΑΘΕΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΣΕ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟΝ). ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΒΓΗΚΕ Η Ν.Δ. , Ο ΕΦΟΡΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΕ, ΑΛΛΑΞΑΝ 2 ΕΦΟΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΕΦΟΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΦΟΡΙΑ! ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο Κ. ΡΑΪΧΕΝΜΠΑΧ ΓΙ΄ΑΥΤΟ? ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ Ή ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ?

      • brankaleon avatar
        brankaleon @ sofia 29/09/2011 15:07:17

        Γι' αυτό τον λόγο.
        Η κατάργηση του δικαιώματος των εφοριακών να διαπραγματεύονται είναι αδίρητη ανάγκη.

        Αλλά και τα πρόστιμα πρέπει να καταργηθούν υπό την αίρεση κάθε φοροκλοπή και φοροδιαφυγή, αμετακλήτως να θεωρείται ιδιώνυμο έγκλημα, μη παραγραφόμενο.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/09/2011 21:04:04

    Θα πλακώσει και άλλη persona non grata ο βιετναμέζος ΓΕΝΙΤΣΑΡΟΣ αρχικαγκελάριος που θέλει να κάνει σε μας ότι έκαναν οι αμερικάνοι στην πατρίδα του, επικεφαλής 100 βιομηχάνων βαρέων βαρών που άρπαξαν τον ελληνικό χρυσό οι πατεράδες τους το 40.

    Αυτός ειδικά ο γενίτσαρος θέλει χώσιμο κάτω από τη γή σε παγίδα γεμάτη σκορπιούς όπως έκαναν οι βιετκόγκ.

  10. Pileas avatar
    Pileas 27/09/2011 21:10:14

    Θλίψη, απογοήτευση και μια μεγάλη απορία.....ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΙΩΠΗ; ΓΙΑΤΙ; Η Ιστορία δεν περιμένει κανέναν....

    • παρατηρητής avatar
      παρατηρητής @ Pileas 28/09/2011 00:48:26

      Η σιωπή των αμνών...

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/09/2011 23:40:12

    Ξύπνια είναι τα γονίδια. Κι είναι στο καραούλι...

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/09/2011 02:20:24

      Πότε θα κάνουν το γιουρούσι βρε Φαήλε???!!! Πότε???
      Με έχει πιάσει απελπισία, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!
      ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!!!
      Δώσε μια ελπίδα, μια προοπτική. Δεν κινδυνεύει μόνο το- με αίμα και θυσίες χτισμένο- σπιτάκι των περισσοτέρων ελλήνων. Δεν απειλείται μόνο η ανεξαρτησία των πολιτών απέναντι στην αυθαιρεσία του εκάστοτε πολιτικού ή πάσης φύσεως απατεώνα και εκμεταλλευτή. Απειλείται η ίδια η ελληνική πολιτιστική πρόταση δηλαδή η πρόταση ΖΩΗΣ!!!
      ΔΩΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΠΙΔΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ!!!

    • sofia avatar
      sofia @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/09/2011 08:39:53

      ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΘΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΧΘΟΥΣ ΧΡΕΟΥΣ? ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ, ΕΝΩ Η Ν.Δ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΤΙΣ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η Ν.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΦΕΔΡΕΙΑ? ΑΝ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ Δ.Υ. -ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΟΥΝ ΟΙΚΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ. Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΗ. ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΚΛΗΡΑ ΓΙΑ ΑΝΥΨΩΣΟΥΝ ΤΟ ΓΟΗΤΡΟ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, ΔΗΛ. ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ.

  12. Αιας Τ. avatar
    Αιας Τ. 27/09/2011 23:40:44

    ευχαριστω πολυ για το ηθικοπλαστικο μαθημα!
    τι κριμα που γραφεις ψευδωνυμα και δεν μπορεις να ανταμειφθεις για την προσφορα σου!!!!

  13. φωνη avatar
    φωνη 27/09/2011 23:51:06

    @Αιας Τ.
    Αυτά που ξέρεις αλλού. Είσαι πράγματι άνθρωπος χωρίς ευαισθησίες, γιατί αν είχες θα σου περνούσε από το μυαλό ότι δεν τα κάνουμε όλα προσβλέποντας σε κάποια ανταμοιβή.

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ φωνη 28/09/2011 01:04:21

      σε ξερω ποιος εισαι φωνη! γι΄αυτο τα λεω...

      • φωνη avatar
        φωνη @ Αιας Τ. 28/09/2011 01:23:33

        Ξέρεις ποιος είμαι....αλλά δεν ξέρεις ποια είμαι.

        • Αιας Τ. avatar
          Αιας Τ. @ φωνη 28/09/2011 08:24:36

          δεν ξερεις ποτε ποιος κρυβεται πισω απο την ανωνυμια του διαδικτυου...
          γι'αυτο μην εισαι τοσο σιγουρος!!

  14. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 28/09/2011 09:11:58

    Το χρέος, εν πολλοίς απεχθές και επαχθές και σκοτεινό, δεν δημιουργήθηκε μόνον από την "πράσινη παρέα", αλλά και από τη "γαλάζια". Για το λόγο αυτόν δεν υποστηρίχθηκε από τη ΝΔ η σχετική πρωτοβουλία για το λογιστικό έλεγχο. Δανειακές συμβάσεις δεν συνάφθηκαν μόνον τις περιόδους 1981-89 και 1993-2004, αλλά και ενδιάμεσα. Για την ανάληψη της καταστροφικής ολυμπιάδας η ΝΔ ήταν θετική. Επίσης στο πάρτυ του χρηματιστηρίου δεν μετείχε μόνον η "πράσινη παρέα". Στη λεγόμενη διαπλοκή δεν επιδόθηκε μόνον το ΠΑΣΟΚ, ούτε μόνον αυτό "εκσυγχρόνισε" το πελατειακό κράτος.
    Επομένως, είναι κομμάτι δύσκολο, φορέας που μετείχε (έστω σε μικρότερο ποσοτικά βαθμό) του "παιγνίου" να αποστεί των ευθυνών και να καταγγείλει τον εαυτό του, εκτός εάν αποφάσιζε να αυτοκαθαρθεί λυτρωτικά, αλλά αυτό έπρεπε να είχε ήδη γίνει αμέσως μετά το 2009 και, εν πάση περιπτώσει, έστω τώρα, αλλά προ των εκλογών (και όχι να συναινεί σε βασικές μνημονιακές επιλογές). Αλλως, το παρελθόν σε κρατά δέσμιο.

  15. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 28/09/2011 11:22:00

    ο χρονος κυλαει επικινδυνα για καθε μερα που ο γαπ , η κυβερνηση του και η αλητοπαρεα τους ειναι στην εξουσια.
    η λυση θα δοθει και θα ειναι επωδυνη.
    δυστυχως τα γονιδια τα εχει και ο γαπ και εχει πολλα απο τον παππου του , που οδηγησε την χωρα στον εμφυλιο.
    εκει μαλλον παει και αυτος και πιστευω το επιδιωκει.
    αυτο που δεν ξερει το καλοπαιδο ο γαπ , ειναι οτι αν γινει εμφυλιος , δεν θα γινει μεταξυ δεξιας και αριστερας , αλλα ελληνες εναντιων λαμογιων.
    και ξερουμε ολοι μας 5 με 10 λαμογια γυρω μας...