#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2010 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος ήξερε πως δεν υπάρχουν λεφτά !!! – αποκάλυψη σοκ



Σόκ για τους Έλληνες και ιδιαίτερα για τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ, που εξαπατήθηκαν προκαλεί το βιβλίο του πρώην σοσιαλοδημοκράτη υπουργού οικονομικών της Γερμανίας Πέτερ Στάϊμπρουκ, με τον τίτλο «Under Strich» που μόλις εκδόθηκε.

Όπως διαβάζουμε στην on line εφημερίδα «ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ», όταν ο κ. Παπανδρέου, ως αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, αναφωνούσε στη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου ότι «λεφτά υπάρχουν», γνώριζε πολύ καλά ότι «λεφτά δεν υπάρχουν».

Όπως πληροφορούμαστε από την πιο πάνω εφημερίδα, ο ίδιος ο κ.  Στάϊμπρουκ,....με την ιδιότητά του του Υπουργού των Οικονομικών της Γερμανίας, είχε πει από τον Ιανουάριο του 2009 στον κ. Παπανδρέου για την κατάσταση της Ελληνικής οικονομίας και ιδίως για την κατάσταση του δημοσιονομικού ελλείμματος και μάλιστα ο κ. Παπανδρέου του ζήτησε και συμβουλές για τη μείωση του ελλείμματος.  Συνεχίζοντας ο κ. Στάϊμπρουκ, λέει ότι, μετά από αυτό,  ο κ. Παπανδρέου του είπε ότι «δεν είναι πλέον σίγουρος αν πραγματικά θέλει να κερδίσει τις εκλογές».

Σημειώνει δε η πιο πάνω εφημερίδα ότι: «Οπως φαίνεται λοιπόν, ο Γ. Παπανδρέου ήταν ενήμερος για την κατάσταση των ελλειμμάτων στην Ελλάδα, επί κυβέρνησης Ν.Δ., σε σημείο που ταλαντεύτηκε ως προς την επιθυμία του να κερδίσει τις εκλογές. Κι όμως, η συνάντηση με τον Γερμανό υπουργό ξεχάστηκε γρήγορα. Οπως και οι συμβουλές του. Ισως γι' αυτό, έπειτα από μερικούς μήνες, τον Σεπτέμβριο στη ΔΕΘ ο Γ. Παπανδρέου διαβεβαίωσε ότι «λεφτά υπάρχουν».

Το βιβλίο αυτό κάνει πλέον το γύρο του κόσμου και όλη η ανθρωπότητα μαθαίνει ότι υπήρξε πολιτική απάτη των Ελλήνων από την πλευρά του κ. Παπανδρέου.

Επομένως, σήμερα ο ελληνικός λαός συνειδητοποιεί ότι ο κ. Παπανδρέου στερείται λαϊκής νομιμοποίησης, αφού απέσπασε λαϊκή εντολή, με ψεύτικο προεκλογικό πρόγραμμα, εξαπατώντας το λαό.
Μετά από αυτή την επίσημη επιβεβαίωση, αυτού που όλοι υποπτευόμασταν και που και ο ίδιος ο κ. Προβόπουλος είχε επιβεβαιώσει, θα πρέπει ο κ. Παπανδρέου να υποβάλει πάραυτα την παραίτηση της κυβέρνησής του και να θέσει τον εαυτόν του ενώπιον της λαϊκής ετυμηγορίας.

Διαφορετικά θα περιμένουμε να βγάλει ψεύτη τον σοσιαλοδημοκράτη Γερμανό πολιτικό κ. Στάϊμπρουκ

http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/10/blog-post_2381.html

ΣΣ: στέλνει επίσης αδιάβαστο τον Παπακωνσταντίνου γι αυτά που έλεγε χθες προσπαθώντας να απαντήσει στον Σαμαρά.

Το έχει επίσης πρωτοσέλιδο ο Ελεύθερος Τύπος (και το λέμε επειδή εμείς είμααστε δίκαιοι, δεν είμαστε κομπλεξικοί σαν μερικούς μερικούς)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 06/10/2010 10:54:15

    Ενεργούμενο της μαφίας του ΔΝΤ και των τραπεζιτών ο Γιωργάκης. Διατεταγμένη αποστολή.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Εν Πλώ 06/10/2010 16:12:04

      Οι ψεύτες το μόνο κέρδος που έχον είναι να μην τους πιστεύουν ακόμα και όταν λένε αλήθεια

      Αίσωπος (Μύθοι, 226)

      • Misha avatar
        Misha @ Strange Attractor 06/10/2010 16:13:42

        S.A.

        Πω πω φτυαριά!

  2. Factorx avatar
    Factorx 06/10/2010 10:58:30

    Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Β, Χρήστος Σταϊκούρας έκανε την ακόλουθη δήλωση:


    «Ο κ. Παπακωνσταντίνου, για μια ακόμη φορά, έδειξε να αγνοεί την πραγματικότητα και τις βαρύτητες ευθύνες που ο ίδιος φέρει για τη διαμόρφωσή της.
    Είμαστε εδώ σήμερα εξαιτίας του κ. Παπανδρέου και της Κυβέρνησής του, οι οποίοι μετέτρεψαν ένα πρόβλημα ελλείμματος και χρέους σε κρίση δανεισμού.
    Οι οποίοι δεν πήραν έγκαιρα μέτρα.
    Οι οποίοι μιλούσαν απαξιωτικά για τη χώρα, το κύρος και την αξιοπιστία της.
    Οι οποίοι δεν άντλησαν τα κεφάλαια που της προσφέρονταν.
    Οι οποίοι προσέφυγαν στο Μηχανισμό Στήριξης.
    Οι οποίοι δεν διαπραγματεύτηκαν τους όρους του Μνημονίου.
    Οι οποίοι έχουν αποτύχει στους στόχους που έχουν θέσει.
    Ας είναι, συνεπώς, περισσότερο προσεκτικός ο κ. Υπουργός όταν, αναφερόμενος στη Νέα Δημοκρατία, μιλάει για “παραμύθια για μικρά παιδιά” και για “ψέματα”.
    Έχουν εθιστεί σ’ αυτά και είναι κακός σύμβουλος.
    Ο Ελληνικός λαός έχει μνήμη, κρίνει και συγκρίνει».

    • metalhead avatar
      metalhead @ Factorx 06/10/2010 11:00:44

      ο ελληνικος λαος δεν εχει καθόλου μνήμη.οπως ξαναέφερε το πασοκ ετσι θα ξαναφέρει και τη ΝΔ κάποια στιγμή

      • ΝΙΜΑ avatar
        ΝΙΜΑ @ metalhead 06/10/2010 14:42:22

        +1000

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/10/2010 10:58:51

    Πως βέβαια ρε φάκτορα, υπάρχει η τσίπα στο λεξικό των Παπανδρέου;;

    Ο Παππούς έσφαξε τους ΕΑΜικούς στα Δεκεμβριανά και μετά τους ζήταγε στον "Ανένδοτο Αγώνα"

    Ο Μπαμπάς θα μας έβγαζε από την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ...


    Το πήραν χαμπάρι εκεί στην ΝΔ να τον κράζουν ή δεεεεεεεεεεν;;;

  4. soulis avatar
    soulis 06/10/2010 10:59:49

    Μπορείς να το πεις και με απλά Ελληνικά

    Λέγεται: " Εθνική Προδοσια "

    Χαρά στον στρατό, τον φύλακα του συντάγματος !

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ soulis 06/10/2010 11:03:03

      Η εκκλησία τι κάνει τέλος πάντων;

      • Λεφτά υπάρχουν avatar
        Λεφτά υπάρχουν @ Εν Πλώ 06/10/2010 11:31:00

        Ρεφενέ!

        για να καλυψει την Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου

        της ΕΘΝΙΚΉΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ υμών.

        Αρα ....... Λεφτά υπάρχουν,

        βαρέθηκα να το φωνάζω.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ Εν Πλώ 06/10/2010 13:21:17

        Όλες οι τράπεζες στις οποίες απευθύνθηκαν οι ιεράρχες αρνήθηκαν να χρηματοδοτήσουν την Εκκλησία για να συμμετάσχει στην αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής. Ευτυχώς, με παρότρυνση του Αγίου Πνεύματος (λέμε τώρα...) βρέθηκε καλόβολο το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και χορήγησε στην μπατίρισα το πολυπόθητο μετοχοδάνειο με ενέχυρο τις νέες μετοχές.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ Εν Πλώ 06/10/2010 13:33:10

        τί θες να κάνει δλδ;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Εν Πλώ 06/10/2010 16:18:35

        Μνημόσυνο...

  5. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 06/10/2010 11:01:17

    Μία μετάφραση από εδώ θα βοηθήσει.Λέει κι άλλα

    http://www.bloomberg.com/news/2010-10-04/germany-s-steinbrueck-calls-greece-a-foretaste-for-deformed-euro-books.html

  6. metalhead avatar
    metalhead 06/10/2010 11:03:27

    να σας προβοκαρω λίγο: "ζητησε συμβουλες ο ΓΑΠ για μείωση του ελλείματος" ...μα γιατί? αφου ηταν 4% ρε αντώνη

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ metalhead 06/10/2010 11:07:49

      Για αυτό ήρθε ο σωτήρας ΓκΑΠ να μας σώσει, αν και δεν ληθελε να πιει το ποτήριο τούτο...
      http://img819.imageshack.us/img819/1769/jesuschristsuperstar.jpg

      • Γιωργος Χ avatar
        Γιωργος Χ @ Γιωργος Χ 06/10/2010 11:08:07

        img819.imageshack.us/img819/1769/jesuschristsuperstar.jpg

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ metalhead 06/10/2010 11:08:16

      4% ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΝ, ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ, ΕΚΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ 09.....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ metalhead 06/10/2010 12:07:19

      Δεν ντρέπεστε ρε λίγο; Ακόμη έχετε το θράσος και μιλάτε; Τι θέλετε να πείτε δηλαδή, ότι ο Παπανδρέου εξαπατήθηκε από το... Σαμαρά και πείστηκε ότι... "λεφτά υπάρχουν";!

      Τελικά ό,τι κουτόχορτο και να ταϊσεις τους Πασόκους είναι εγγυημένο ότι θα πιάσει. Εγγυημένα πράγματα.

      Καρκίνος στο σώμα της χώρας είναι οι Πασόκοι. Τουλάχιστον οι κομμουνιστές πιστεύουν σε μια ουτοπία. Οι Πασόκοι σε τι πιστεύουν;

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ Επώνυμος 06/10/2010 13:35:38

        στα φαγωμένα επώνυμε....

        όταν έχεις φάει του σκασμού...εεε...κάνεις λίγη υπομονή όταν το τραπέζι είναι άδειο...για λίγο ενοείται... γιατί τα δικά του παιδιά το ΠΑΣΟΚ ξέρει να τα κάνει παχύσαρκα....

      • Aravas avatar
        Aravas @ Επώνυμος 06/10/2010 14:48:33

        Οι Δεξιοί που θέλουν να μοιάσουν στο πασόκ τι είναι τότε;

        Πλακα μας κάνετε που τα χώνετε στους κομμουνιστές. Αυτοί τουλάχιστον δεν διοικήσανε ποτέ. ΤΟ μερίδιο ευθύνης για την κατάντια μας που τους αναλογεί είναι ελάχιστο και αυτό επειδή δεν αντιδράσανε όσο έπρεπε (αντιδράσανε όμως).
        Πετάτε μπαρούφες για το τι πιστεύουν οι κομμουνιστές λες και έχει σημασία. Μη τους ψηφίζεις αν δεν σου κάνουν ρε. ΣΟυ φάγαν λεφτά ποτε; σου φάγαν δουλειές ποτέ; γιατί και η δεξιά και το πασοκ τα κάναν αυτά τα πράγματα.

        Οι Δεξιοί μοιράζονται την ευθύνη για τα χάλια μας με τους πασοκους (ουτε καν καταλαβαίνω τις διαφορές μεταξύ τους πλέον). Εμείς την πληρώνουμε χρόνια τώρα. Εμείς που δεν ψηφίζαμε καραμανλή και το σοι του, μητσοτάκη και το σόι του, παπανδρέου και το σοι του, εμείς τι αδικίες πληρώνουμε;

        Εχετε το θράσος να μιλάτε μετά από την τελευταία 6ετία! Απίστευτο μου φαίνεται. σαν να με κοροιδεύουν μέσα στα μούτρα μου επειδή ουδέποτε δεν πούλησα την ψήφο μου για μια θέση στο δημόσιο.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ Επώνυμος 07/10/2010 15:45:36

        για ποιά αριστερά μιλάτε κύριε;

        το δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ σε πάμπολες περιπτώσεις;;;

        το δεκανίκι γενικώς; που δεν έχει καμία πρόσταση ρεαλιστική ,που αρέσκεται στο περιπτεράκι της γωνίας ,λίγα και καλά αρκει να μπορώ να τα έχω σε πλήρη έλεγχο;;;

        η αριστερά δεν έχει ευθύνη που ο ελληνικός λαός δεν έει ,ούτε είχε ποτέ εναλακτική λύση που να αποτελεί φόβητρο για τις διάφορες ανάλγητες πολιτικές;;;;

        δεν έχει ευθύνη που είναι ανύπαρκτη η αριστερά στην ελληνική πολιτική σκηνή ,πέραν της "παραδοσιακής ξυλογλυπτικής" ,και της μιζέριας;;;;

        ποιά είναι η αριστερά της Ελλάδας σήμερα;;;;


        η πολυδιάσπαση και τα εξαπτέρυγα που εξασφαλίζουν ότι ποτέ δεν θα ακουστεί μιά σοβαρή αριστερή φωνή στην ελληνική πολιτική σκηνή απ'τα αριστερά;;;;;


        όσο για τους διορισμούς στο δημόσιο.....εγώ όσους κομουνιστές ξέρω σήμερα...όχι τους παλιούς...όλοι είναι στο δημοσιο και λένε θεωρίες εκ του ασφαλούς.....

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/10/2010 11:04:23

    Και αυτός ΝΔ είναι για αυτό τα λέει.

  8. tiramola avatar
    tiramola 06/10/2010 11:06:10

    Δηλαδή ο Καραμανλής δεν έλεγε ψέματα όταν ισχυριζόταν ότι το πάγωμα των ήδη παγωμένων μισθών και συντάξεων ήταν αρκετό?
    15% έχει φτάσει το έλλειμμα και η καταμέτρηση συνεχίζεται...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 06/10/2010 11:08:56

      θΕΪΚΟΣ! ΑΠΙΘΑΝΟΣ! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!

      Ρε μεγάλε, ΠΟΣΑ μασάς και σε πόσα ελπίζεις για να υποτιμάς τόσο τον εαυτό σου έστω και ανώνυμα???

      • metalhead avatar
        metalhead @ (A)θανάσης 06/10/2010 11:11:45

        δεν γραφει ανώνυμα, είναι οντως ο τιραμόλα...εσυ μήπως είσαι ο πινόκιο?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ (A)θανάσης 06/10/2010 11:15:56

        Άφες αυτώ. Ου γαρ οίδε τι... γράφει. (Δηλαδή, ό,τι του στέλνουν από την Ιπποκράτους στο Blackberry γράφει.)

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 06/10/2010 11:18:49

        Ως συνήθως με σένα, κοιτάς το δένδρο και χάνεις το δάσος.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 06/10/2010 11:22:41

        Εννοείται πως δάσος είναι το ψέμμα του Γκάπητα και δέντρο του Κοκκοβιού.

        Εννοείται επίσης ότι συνελήφθεις ούκ ολίγες φορές να χαζεύεις κάτω από δέντρα αγνοώντας το δάσος γύρω σου - ακριβώς όπως τώρα.

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ (A)θανάσης 06/10/2010 13:43:46

        βρε (Α)θανάση...

        δεν σου λέει τίποτε το όνομα;;;

        Τιραμόλα ήταν ένα καρτούν που ήτανε από λάστιχο ...

        Δεν υπήρχε τίποτε από φυσικό εμπόδιο που να τον εμποδίσει...

        Δεν είναι ανώνυμος ...είναι ο ΤΙΡΑΜΟΛΑ που δεν τον σταματάει τίποτε....περνάει κι απ'το κεφάλι της καρφίτσας άμα λάχει....

        Φυσικά πραγματα......

        Έίναι η αιχμή του δόρατος στην κυβερνητική προπαγάνδα εντός εχθρικών σχολίων, για να αποκρούει την κοινή λογική και να υπερασπίζεται την κυβερνητική αναλγησία, που προσβλέπει στο μέλον ο Ελληνικός λαός να γίνει ακριβώς σαν τον Τιραμόλα, λαστιχένιος, για να μπορέσει να επιβιώσει....

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ tiramola 06/10/2010 11:10:52

      ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ 15% ΕΚΛΕΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΕΤΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.......
      ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΑΚΥΡΩΘΗΚΑΝ ΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΝΔ ΓΙΑ ΤΟ 09......
      ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ
      ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ 10 ΜΠΗΚΑΝ ΤΟ 09

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ tiramola 06/10/2010 11:11:12

      img819.imageshack.us/img819/1769/jesuschristsuperstar.jpg

      Σωτήρας...

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 06/10/2010 11:44:09

      ποσο σου αρεσει να εθελοτυφλεις βρε τιραμολα....απαιχτος εισαι...πως υπερασπιζεσαι ακομα τον ΓΚΑΠΙΤΟ οταν ακομα και ο Γερμανος υπουργος τον δεινει στεγνα...κοινως τον ξεφτυλιζει...
      τι αλλο θελεις για να καταλαβεις ποσο ΛΑΘΟΣ ειναι ο ΓΑΠ και το μεγεθος της απατης που εχει διαπραξει...ακομα και την δικη σου ψηφο υφαρπαξε....και συ μιλας για το δεντρο και το δασος....ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ loretta 06/10/2010 11:46:16

        Θέλει λίγα περισσότερα απ'αυτά που χρειάζονται για να παραδέχεται ότι ο Γκαπ έχει δίκιο...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 06/10/2010 11:45:53

      15% το φούσκωσε το ΘΑΣΟΚ. Είτε μην παίρνοντας μέτρα είτε μετατίθενται έσοδα είτε μεταφέροντας δαπάνες. Εκτός και αν θες να μας πεις ότι για τα παγκόσμια ελλείμματα των κεντρικών κυβερνήσεων ανά τον κόσμο φταίει και ο Ραφηνάτος;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Σοσιαληστής 06/10/2010 11:49:43

        Είναι ανάλογα τι βολεύει το καθένα οπαδό.
        Φούσκωσε το έλλειμμα το ΠΑΣΟΚ?
        Μέσα, που να κάτσεις να ψάχνεις τώρα...

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 06/10/2010 16:57:50

        ναι οκ και για το έλλειμμα της Ιρλανδίας η ΝΔ. Αν και εκεί με 32% έλλειμμα δεν είχα κανένα να μιλάει και να ξεφτιλίζει διεθνώς όπως ο ανίκανος και άχρηστος πορφυρογέννητος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tiramola 06/10/2010 12:10:21

      Αν δεν φουσκονώταν από το ΠΑΣΟΚ θα ήταν έτσι κι αλλιώς αρκετά χαμηλότερο. Χαμηλότερο από της Ισπανίας που δανείζεται χωρίς πρόβλημα.

      Ναι, θα ήταν αρκετό το πάγωμα των μισθών από τον Καραμανλή. Δεν θα σκότωνε την οικονομία όπως την σκοτώνει κάθε μέρα ο ΓΑΠ με την αμέριστη υποστήριξή σας.

      Για το θάνατο της ελληνικής οικονομίας, για το θάνατο της Ελλάδας, είστε συνυπεύθυνοι όλοι σας. Όλοι όσοι στηρίζετε ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή. Μάλιστα, εσείς είστε πιο υπόλογοι από τον Παπαπανδρέου, διότι αυτός έχει το ελαφρυντικό ότι έχει την κουτάλα της εξουσίας στα χέρια του. Εσείς τι ελαφρυντικό έχετε; Νοήμενες είστε, το ελαφρυντικό του ακαταλόγιστου όσο και να το επικαλεστείτε δεν θα σας το αναγνωρίσουμε.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/10/2010 11:06:17

    Και η βράβευση για την "ειλικρίνεια" απο μόνη της μια ξεφτίλα ήταν.

    Αν σε βραβεύουν στο εξωτερικό σημαίνει ότι ξεπούλησες το "εσωτερικό" εξυπηρετώντας τα συμφέροντα τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σοσιαληστής 06/10/2010 14:40:19

      +1000

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 11:12:08

    Εχω αλλη αποψη. Ο τυπος καλυπτει τον κωλο του. Ο ΓΑΠ φυσικα και γνωριζε αλλα ΜΑΖΙ επελλεξαν το ΔΝΤ με το ΠΑΣΟΚ στην κυβερνηση ετσι ωστε να μην καει η ΕΛΛΑΔΑ και να εισπραξουν οι δανειστες τα $$ τους και νεους τοκους. Σιγα μην τον εφαγε τον ΓΑΠ η καουρα για εξουσια... τα $$ ειναι πολλα και το βλεμμα του ηταν και ειναι εκτος Ελλαδος η οποιοα δεν ηταν και δεν θα γινει ποτε η πατριδα του.

    Ο τυπος δηλ δεν ειχε μιλησει με τον Ακκερμαν?? ο ΓΑΠ δεν γνωριζε?? σου λεει πως θα τα παρουμε με τρο λιγοτερο ρισκο?? ΜΕ ΤΖΕΦΡΥ πανω ΠΑΣΟΚ και ΜΜΕ υπο ελεγχο, Συνδικαλιστες υπο ελεγχο και στην τελικη θα τους δωσουμε κ αλλα ληστρικα δανεια για να εχουμε να περνουμε και απο την επομενη κυβερνηση.

    Δηλ με την αποκαλυψη αυτη απο σημερα ΟΛΑ τα ΜΜΕ θα την πεσουν στον ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ >???? Θα τον ριξουν απ την κυβερνηση? Θα τον πιεσουν να φερει τη συμβαση δανειου στη Βουλη/Βουβη ???χαχαχαααααααααχαχαχααααααααααααααα

    ΟΥΓΓΑΡΙΑ πότε θα γινουμε??

    ΠΠ

    ΥΓ θα ηθελα να εχω το Ταλεντο του ΑΡΚΑ... να φταξω μια ΓΑΠιαδα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 11:19:17

      Για να γίνουμε Ουγγαρία, πρέπει (α) να σηκώσουμε τους τροφαντούς πισινούς μας από τους καναπέδες και (β) να μην υπακούσουμε στα πονηρά κελεύσματα "όλοι ίδιοι είναι, μην πάτε να ψηφίσετε στις δημοτικές".

      Η υπερψήφιση των σαφών αντιμνημονιακών δυνάμεων είναι το ΜΟΝΟ ικανό ξεκίνημα με προοπτική να διώξουμε σύντομα τους κατοχικούς γκαουλάιτερ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:27:22

        1. To ΠΑΣΟΚ δεν ειναι νομιμο κομμα πα τη στιγμη που εισεπραξε μαυρα-σακουλα ως προιον εγκληματος !!!!! κατα δηλωσης Τσουκρατου και ταμεια.

        2. και σου λεω βγαινει ο ΓΑΠ και λεει οτι ο Γερμανος δεν καταλαβε καλα και ψευδεται.. τι θα γινει? Οι ΠΑΣΟΚΟΙ θα λενε "να ο προεδρος δεν κολωνει να πει την αληθεια" και ο Γερμανος τι θα κανει αγωγη στον ΓΑΠ για προσβολη ??? αχχαχαχααααααααααααααααααααααα

        Το ΠΑΣΟΚ εργο το εχουμε δει πολλακοις. Δε μασαμε.


        ΠΠ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:31:43

        @ ΠΠ

        Με τα σαπροκάναλα της διαπλοκής συσπειρωμένα να στηρίζουν τον ξεπουληματικό του ρόλο, μην αμφιβάλλεις ότι θα φτάσει στο σημείο να διαψεύσει ακόμα και το γερμανό (και μετά τα "παπαγαλάκια" να κάνουν σημαία τη διάψευση). Αλλά, έτσι είναι. Στον πρώην θα το παίξει "συγγνώμη κύριε, ποιος είστε;" ενώ στη νυν (την πανίσχυρη Μέρκελ) γλείφει τα πόδια, όπως τον σκιτσάρισε προσφυώς κάποιος ξένος γελοιογράφος...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:34:45

        τα 4 πρασινα αλογα γιατι του τα εδωσαν ??? χαχαχααααααα
        να κουβαλανε τα δανεικα? για να φυγει εφιππος? τι γελιο ειναι αυτο σημερα !! και αλογα και παραλογα..!!

        ΠΠ

      • Γιωργος Χ avatar
        Γιωργος Χ @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:37:05

        Δεν έπρεπε να του χαρίσουν άλογα, ένα ελικόπτερο έπρεπε,για να χωράει την μαμά, τον Νίκο και τον Ανδρίκο..

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:39:10

        το ξανασκεφητκα... τα 4 αλογα μας τα εδωσαν για να παραγγειλουμε το σανο !!!!.....

        ΦΞ αλλαξε τιτλο.. Τα αλογα και τα Παραλογα !

        ΠΠ

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Αυριανιστής 06/10/2010 13:31:40

        @Αυριανιστής

        Γιατί δεν είναι όλοι ίδιοι;

        -μέχρι τώρα για να γίνουν όλοι κυβέρνηση άλλα είπαν και άλλα έκαναν (λεφτά υπάρχουν, πόλεμος στου νταβατζήδες κλπ)
        -μόλις γινόταν κυβέρνηση φρόντιζαν να βολέψουν τα "δικά τους παιδιά"
        -μόλις γινόταν κυβέρνηση έκαναν τα χατήρια στους δικούς τους επιχειρηματίες
        -λιτότητες και οι δύο
        -δάνεια ΚΡΥΦΑ και οι δύο
        -προμήθειες και ΜΑΣΑ και οι δύο

        Που βλέπεις τις διαφορές δηλαδή;

        ------------------------------------

        Μεγάλο μυστικό: Τα κόμματα δεν είναι αντίπαλοι.

        Στον κοινοβουλευτισμό τα κόμματα εμφανίζονται στον λαό περίπου ως αδυσώπητοι αντίπαλοι.

        Φυσικά και δεν είναι αντίπαλοι. Τα κόμματα είναι οι εταίροι που μετέχουν σε μια επικερδή επιχείρηση που λέγεται κοινοβουλευτικό σύστημα. Στην πραγματικότητα τα κόμματα μεταξύ τους είναι οι καλύτεροι συνεργάτες.

        Στο μόνο πράγμα που πραγματικά διαφωνούν τα κόμματα, είναι ως προς το ποιο θα έχει την εξουσία. Δηλαδή για την θέση του διευθύνοντος συμβούλου κάπως. Εκεί και μόνο περιορίζονται οι πραγματικές διαφορές τους. Διεκδικούν όλα την εξουσία για λογαριασμό τους. Διότι η εξουσία μεταφράζεται σε οικονομικό όφελος. Πάντα.

        Τα κόμματα θέλουν αδιάκοπα ένα και μόνο πράγμα. Την εξουσία. Θέλουν πάντα και μόνο την εξουσία. Ακόμη κι όταν δεν έχουν στελέχη, πρόγραμμα και πραγματικό λόγο για να κυβερνήσουν. Συνεχίζουν να θέλουν την εξουσία. Διότι η εξουσία έχει ψωμί.

        Πέρα από αυτή την, για εμάς, επουσιώδη διαφωνία τους, τα κόμματα δεν έχουν αληθινές διαφορές. Οσες διαφορές φαίνεται να έχουν, απλώς τις κατασκευάζουν. Στο κάτω κάτω θα πρέπει να βρουν κάποιους λόγους ώστε να προτιμήσουμε το ένα από το άλλο κόμμα.

        Αν μείνεις 10 χρόνια σε μια χώρα και δεν σου πουν τι κυβέρνηση έχει, σοσιαλίζουσα-εργατική ή φιλελεύθερη, και δεν διαβάσεις εφημερίδες ή ενημερωθείς αλλιώς, θα δυσκολευτείς να καταλάβεις κάποια ουσιαστική διαφορά όταν τα κόμματα διαδέχονται το ένα το άλλο στην εξουσία. Ακόμη κι αν πληρώνεις φόρους κανονικά. Τόσες μεγάλες διαφορές έχουν τα κόμματα στον κοινοβουλευτισμό.

        Επειδή λοιπόν δεν βρίσκουν πραγματικές διαφορές καταφεύγουν σε άλλους τρόπους για να τραβήξουν την προσοχή μας. Και συμφωνούν και πάνω και σ' αυτό. Για παράδειγμα μισθώνουν image makers για τα πρωτοκλασάτα στελέχη τους και εταιρίες δημοσίων σχέσεων για να συντάξουν τα προγράμματα και τα συνθήματά τους. Συμφωνούν και σ' αυτό.

        Συμφωνούν επίσης στο να επιλέγουν σε αρκετές περιπτώσεις νέους και όμορφους πολιτευτές. Τελευταία επιλέγουν νέες και όμορφες κοπέλλες. Χωρίς ιδιαίτερα άλλα προσόντα ή εμπειρίες. Ακριβώς σαν το πλήρωμα πίστας μαγαζιού μαζικής λαϊκής διασκέδασης. Εξάλλου οι πολιτευτές τους προορίζονται για να γίνουν βουλευτές-νομοθέτες. Και λίγο ρόλο παίζει αν ένας τέτοιος βουλευτής-νομοθέτης είναι μορφωμένος ή ικανός. Δεν πρόκειται να πάρει καμμιά σημαντική απόφαση από μόνος του. Το μόνο το οποίο χρειάζεται να διαθέτει, είναι αφοσίωση στον "αρχηγό". Που στο κάτω κάτω του έκανε την τιμή να τον επιλέξει για υποψήφιο. Διότι φυσικά και δεν επιλέγει ο λαός τους υποψηφίους βουλευτές-νομοθέτες. Ούτε οι κομματικές οργανώσεις βάσης. Και πάνω σε όλα αυτά, όλα τα κόμματα φυσικά και συμφωνούν.

        Έκτός λοιπόν από αυτή την μικρή διαφωνία τους, στο ποιο δηλαδή θα έχει την εξουσία, τα κόμματα, όλα τα κόμματα, συμφωνούν σε όλα τα πραγματικά σοβαρά ζητήματα. Οχι σε εκείνα τα ζητήματα που έχουν να κάνουν με την διαχείριση και τα μέτρα που πρέπει να παρθούν για το ένα ή το άλλο. Αυτά είναι δευτερεύοντα. Σ' αυτά τα θέματα είναι υποχρεωμένα να "διαφωνήσουν" στο κάτω κάτω. Για τα μάτια μας και μόνο φυσικά.

        Στα σοβαρά ζητήματα, στα οποία όλα τα κόμματα συμφωνούν, μπορούμε να κατατάξουμε

        * την μορφή του πολιτεύματος
        * την ανυπαρξία δημοψηφισμάτων
        * την εκλογή αντί της κλήρωσης
        * την διάρκεια της θητείας του αντιπροσώπου-βουλευτή-νομοθέτη και φυσικά της κυβέρνησης
        * την μη-λογοδοσία τους
        * στο ότι οι "πρωθυπουργοί δεν πάνε φυλακή"
        * τον διορισμό των υπουργών από τον πρωθυπουργό
        * τον διορισμό της κεφαλής της δικαιοσύνης από τον πρωθυπουργό
        * τον μισθό τους, ολουνών. Αυτό που ονομάζουν "βουλευτική αποζημίωση" για το κακό που έπαθαν
        * την κρατική επιχορήγηση των κομμάτων
        * την ατιμωρησία τους την νομοθετημένη
        * τον διορισμό των διοικητικών συμβουλίων στις επιχειρήσεις του δημόσιου τομέα
        * το βόλεμα των "δικών τους παιδιών", προώθηση ημετέρων σε θέσεις και εξυπηρέτηση "κουμπάρων"
        * στο ότι όλοι οι δικοί τους είναι καθαροί και καθόλου διεφθαρμένοι
        * στο ότι όλοι παραλαμβάνουν καμμένη γη από τους προκατόχους τους
        * στο ότι οι αντίπαλοί τους είναι ψεύτες και λαϊκιστές
        * στο ότι θέλουν μεν να έχουν κομματικές οργανώσεις βάσεις αλλά χωρίς να τις επισκέπτονται πολύ συχνά τα μέλη και πάρουν τα μυαλά τους αέρα
        * στο ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν νόμοι που ρυθμίζουν θέματα όπως την χρηματοδότησή τους για παράδειγμα, χωρίς τα ίδια να έχουν νομική υπόσταση
        * στο ότι το κράτος και το δημόσιο είναι ιδιοκτησία τους
        * στο ότι φόρους πρέπει να πληρώνει μόνο ο λαός
        * και μια σειρά άλλα τέτοια παρόμοια και πρωτευούσης σημασίας.

        Τα κόμματα συμφωνούν επίσης και στον τρόπο της εσωκομματικής τους λειτουργίας. Ολα τα κόμματα έχουν σε ισχύ, εσωτερικά, έναν ολιγαρχικό κοινοβουλευτισμό. Από την επιλογή των αντιπροσώπων για τα περίφημα συνέδριά τους, επιλογή που γίνεται με εντελώς όρους φατριών, διμοιριών και λόχων, μέχρι την ανάδειξη στο Πολιτικό τους Γραφείο. Παντού κοινοβουλευτισμός. Δηλαδή δι' αντιπροσώπων μακράς θητείας. Και μάλιστα άκρως δεσποτικός και απολυταρχικός. Πουθενά ο κομματικός λαός να αποφασίσει άμεσα για κάτι. Συμφωνούν και σ' αυτό.

        Επίσης συμφωνούν, όλα τα κόμματα συμφωνούν, στο να μην έχουν νομική υπόσταση. Τα κόμματα δεν είναι για παράδειγμα νομικά πρόσωπα ιδιωτικού ή δημοσίου δικαίου ή οτιδήποτε άλλο. Δηλαδή τα κόμματα δεν είναι υποκείμενα δικαιοπραξίας, για τους νομικούς. Τα κόμματα είναι "οιονεί" νομικά πρόσωπα. Σαν να ήταν δηλαδή, ενώ δεν είναι. Ουσιαστικά τα κόμματα δεν υπάρχουν. Δεν είναι ούτε φυσικά πρόσωπα βέβαια, αλλά ούτε και νομικά πρόσωπα θέλουν να είναι. Τα κόμματα δεν είναι τίποτε. Δεν μπορεί να επιβληθεί στα κόμματα ούτε καν το παραμικρό πρόστιμο για παράδειγμα. Και συμφωνούν όλα τα κόμματα σε αυτή τη "ρύθμιση".

        Επίσης όλα τα κόμματα συμφωνούν στο ότι η ύπαρξη και η λειτουργία τους δεν πρέπει να προβλέπεται και κυρίως δεν πρέπει να ρυθμίζεται από κανέναν νόμο. Συμφωνούν, τι να κάνουμε;

        Α, ναι συμφωνούν και στο να μην έχουν ΑΦΜ.

        Αλλά εκεί που βασικά καρα-συμφωνούν είναι στο ότι αυτό το κακό όνειρο, αυτός ο εφιάλτης στον οποίο ζούμε, είναι δημοκρατία. Η ύψιστη μορφή της μάλιστα.

        Που στο καλό είναι αντίπαλοι λοιπόν;

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Φερώνυμος avatar
      Φερώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 19:40:03

      Πρός «Θράξ Αναρμόδιο»
      Νομίζω ότι έχουμε κοινές απόψεις:
      Δές:
      http://www.dimopolis.gr/dp1/entos/vima-gia-dimokratia-politwn/nomothetikes-protovoulies-politon/124-referendum-process-vzoukos
      και
      http://feronymos.blogspot.com

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Φερώνυμος 07/10/2010 08:34:37

        @Φερώνυμος

        Χαίρομαι.

        Είμαστε στην φάση που χρειαζόμαστε έναν νέο διαφωτισμό. Εναν ελληνικό διαφωτισμό.

        Πρέπει να "ξαναπούμε" στον κόσμο τι είναι και κυρίως τι ΔΕΝ είναι δημοκρατία.

        Θραξ Αναρμόδιος

  11. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/10/2010 11:12:54

    Δεν είναι η πρώτη φορά που το λέει..
    Μια βδομάδα είχε πρωθυπ και άρχισε τα ψέματα...

  12. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 06/10/2010 11:12:59

    Εννοούσε με το παλιο ημερολόγιο. Χαλάρωσε.

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Εν Πλώ 06/10/2010 11:19:32

      12/10/44

      Όλο το βράδυ, μικρές φάλαγγες γερμανικών αυτοκινήτων ξεκινούσαν προς το βορρά και στις 6.30 το πρωί άρχισε η αποχώρηση του κυρίως σώματος. Στις 8 οι ελάχιστοι γερμανοί που είχαν απομείνει, κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Στις 9.15 ένας στρατιώτης κατέβασε τη σβάστικα από την Ακρόπολη, σημαίνοντας το τέλος της γερμανικής κατοχής που διήρκεσε 1625 ημέρες.

      Χιλιάδες κόσμου με τη γαλανόλευκη στα χέρια, ξεχύθηκε στους δρόμους, φωνάζοντας «Χριστός Ανέστη» και τραγουδώντας τον Εθνικό Ύμνο

      Στις 18 Οκτωβρίου 1944, ο Γεώργιος Παπανδρέου, επικεφαλής της «κυβέρνησης ενότητας», φθάνει στην Ακρόπολη. Λίγο μετά θα εκφωνήσει την «ιστορική ομιλία» στην πλατεία Συντάγματος.

      Άρα ΠΟΤΕ την κατέβασε;;

      Με την σκέψη του;;;

      Ψέμα επαναλαμβανόμενο ΔΥΟ φορές, δεν είναι αβλεψία!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Εν Πλώ 06/10/2010 11:26:04

      Μηηηηη! θα σε Μαλώωωσει!

      Μη του χαλάς τη σαπουνόφουσκα γύρω του!
      Δεν τον β΄'επεις τον καψερό πως παιδεύεται να τη φουσκώσει τρεις μέρες τώρα?
      Κακέ!

  13. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 06/10/2010 11:16:06

    Μη τα λες έτσι χύμα ρε... Λαϊκίζεις και θα συγχυστούνε τα πράσινα εκτρώματα που κυκλοφορούν αδέσποτα εδώ μέσα τελευταία.

  14. GALA avatar
    GALA 06/10/2010 11:17:24

    ΖΗΤΩ Ο ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ! Εγω μπορώ με αυτά τα στοιχεία να κάμω μήνυση στον GAP στο ευρωπαϊκό δικαστήριο?

  15. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/10/2010 11:23:06

    Εδώ φτάνει να αυτοπλασσάρεται ξεδιάντροπα ως "παιδί της διασποράς" (!!!) μέσα στο κοινοβούλιο, όπου ΟΛΟΙ ξέρουν τι ισχύει και τι όχι, θα έχει πρόβλημα να πουλήσει φούμαρα στουςς Κινέζους;

    Να μην απορείς που τους είπε αυτό, να απορείς πώς δεν τους ξεφούρνισε και ότι ο πατέρας του ήταν... θαυμαστής του Μάο.

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Αυριανιστής 06/10/2010 11:30:09

      Το μεγάλο ΒΗΜΑ - και ΝΕΑ - προς τα εμπρός...
      Ευγενική χορηγία της Ζημενς..

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Γιωργος Χ 06/10/2010 11:51:17

        Τι το ψάχνετε ξεπέρασε και τον πατέρα του, πιο ψεύτης, πιο λαϊκιστής, πιο αφερέγγυος.

  16. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/10/2010 11:35:06

    Καλά έκανες Φάκτορα και ανέβασες το λινκ με την εικόνα, ήδη νιώθω ένα ρίγος από αυτόν τον ΗΓΕΤΗ και ΑΝΘΡΩΠΟ, που άφησε την τρυφηλή ζωή της αντιπολίτευσης και πήρε πάνω του τις αμαρτίες μας για να μας κυβερνήσει τον ΔΝΤ...

  17. anonimos avatar
    anonimos 06/10/2010 11:38:57

    Σημειώνει δε η πιο πάνω εφημερίδα ότι: επί κυβέρνησης Ν.Δ., σε σημείο που ταλαντεύτηκε ως προς την επιθυμία του να κερδίσει τις εκλογές".

    ΑΡΑ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟ. Προς τι λοιπόν η χαρά σας;

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ anonimos 06/10/2010 13:00:38

      ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΟΣΜΟ....ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΟ....ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 4 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΗΡΘΕ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΛΑΜΠΟΓΥΑΛΟ

    • Green St avatar
      Green St @ anonimos 06/10/2010 13:01:56

      Mα κανείς δεν είπε από την ΝΔ προεκλογικά ότι η οικονομική κατάσταση ήταν καλή. Αν θυμάσε ο Καραμανλής μιλούσε για αναγκαία μέτρα και διαρθρωτικές αλλαγές για να μην έχει η χώρα πρόβλημα.
      Αλλά anonimos ακουσαμε τον ΓΑΠ με το "Λεφτά Υπάρχουν" και διαολοστείλαμε τον κουρασμένο...και καλά.
      Και να συμφωνήσω έλεγε οτι στο τέλος του έτους θα είναι 9,9% το έλλειμα και ήταν 13,8% σύμφωνα με τον Παπακωνσταντίνου.
      Τώρα που η τρόικα διαψεύδει τον Παπακωνσταντίνου και λέει ότι το έλλειμμα είναι 15,6% τι θα γίνει??πάλι ο καραμανλής θα φταίει???

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/10/2010 11:42:17

    Φυσικά ήξερε, είχατε αυταπάτες;
    Όλοι ήξεραν, από καιρό. Και ο Παπανδρέου, φυσικά και οι Παπαθανασίου, Αλογοσκούφης - Καραμανλής, ποοολύ καιρό πρίν. Αλλά ο μέν μας είπε "υπάρχουν", ενώ οι δέ σκόρπιζαν τα υπολείμματα σε αγροφύλακες, τιμημένα ομόλογα και άλλα χουβαρνταλίκια.
    Τόσο καιρό αυτό λέμε. Απλώς ο γιός του Μεγάλου είναι λιγότερο αδέξιος και οι "δεξιοί" έκαναν το λάθος να τον έχουν υποτιμήσει. Άς τα βγάλουν πέρα τώρα (αλλοίμονο, το ίδιο και εμείς, που τους ψηφίζαμε και τους ψηφίζουμε - κι αυτούς και τους άλλους, χωρίς βέβαια να είναι παρηγοριά οι "μικρότεροι", κάθε άλλο).
    Θυμίζω (κι άς είναι δυσάρεστο), ότι οι μόνοι που είχαν πεί έγκαιρα ότι πάμε για χρεωκοπία ήταν ο... Μητσοτάκης, ο Σημίτης κι ένας δυό του ΣΥΝ που έιτε έχουν πεθάνει, είτε είναι σήμερα εκτός πολιτικής.
    Αλλά αυτοί οι 2 ποτέ δεν μας άρεζαν, και όταν έβρεχε ο θεός μυαλά εμείς κρατούσαμε ομπρέλλα!

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 12:10:26

      Tι λε ρε Θείο;
      έβγαλες την κουκούλα του αριστερίζοντος τώρα και μας διαφημίζεις Μητσοτάκη και Σημίτη;
      Μήπως έχεις βγαλει τιποτα ψιλά από την ένταξη στην ευρωζώνη, το Χρηματιστήριο, την Ολυμπιάδα ή το πωλητήριο Οτσαλάν και μας το κρύβεις;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Misha 06/10/2010 12:17:51

        Έχεις κάτι κολλήματα...

        Το πρόβλημά σου είναι ποιός το είπε ή αν είναι μιά πραγματικότητα?

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 06/10/2010 12:27:45

        tiramola

        όποιος διαφημίζει σαν δήθεν αδιαφθορους τις συμμορίες Σημίτη-Μητσοάκη ή βλαμμένος είναι ή βολεμένος

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 06/10/2010 12:28:49

        Φυσικά και δεν τους διαφημίζω. Αλλά το είπαν, φίλος μέν Πλάτων φιλτάτη δε η αλήθεια.
        Κουκούλα φορούν όσοι περνούν ακροδεξιά προπαγάνδα με ακροαριστερά επιχειρήματα. Και παρέχουν υπηρεσία στα αφεντικάν τους, αυτά που ασχολούνται με Ολυμπιακά έργα, Χρηματιστήρια ή λαθραίες μεταφορές Οτσαλάμ με το Lear Jet τους
        Η αλήθεια πονάει, το ξέρω.
        Ο μόνος πολιτικός που ήταν σαφώς και κατηγορηματικά εναντίον των ΟΛυμπιακών του 2004, θυμάσαι ποιός ήταν; Δεν ζεί - αλλά ούτως ή άλλως, σείς που ενώνεστε στην "πίσω όψη του πολιτικού φάσματος", ποτέ δεν θα τον ψηφίζατε.
        Άντε φίλε μου Misha, πήγαινε να ψηφίσεις κανέναν με το αζημίωτο παλαιοπασόκο Μητρόπουλο ή Δημαρά, να ξεχαρμανιάσεις. Κρίμα μόνον που δεν εισακούσθηκε ο Μανώλης, να ενώσουν τους συνδυασμούς με τον συνδυασμό της ΝΔ (άν και θα ήταν κρίμα, ο Κικίλιας μπροστά στους πράσινους χαμαιλέοντες, άκρως αξιοπρεπής και συμπαθής μου φαίνεται).

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 06/10/2010 12:42:27

        Θείο, όταν ο κλέφτης λέει πως επειδή έκλεψε το σπιτικό και πουλησε τα ασημικά του, αυτό προκειται να καταρρεύσει οικονομικά καθίσταται περισσότερο ένοχος.

        Την Ολυμπιάδα την αμφισβήτησε και το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ, συνολικά και όχι μόνο ο Παπαγιαννάκης στον οποίο μάλλον αναφέρεσαι.

        h--p://www.kke.gr/2001_4/olympiakoi_agones_toy_2004_enas_akomh_moxos_ton_kapitalistikon_anadiarthroseon_

        Εσύ ψήφισε Μνημόνιο, προσωπικά θα «ξεχαρμανιάσω» ρίχνοντας ΚΚΕ την πρώτη Κυριακή και όποιον αντιτίθεται στο Μνημόνιο τη δεύτερη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 06/10/2010 12:43:26

        Θείο, από πότε η εναντίωση στους "ολυμπιακούς αγώνες", μόνη της, εξαγνίζει κάθε άλλο νεοφιλελεύθερο αμάρτημα;

        Να μην πω άλλα και θίξω τα "ιερά" θέσφατα του τύπου "ο νεκρός δεδικαίωται"...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 06/10/2010 12:47:39

        @ Misha

        Μια μικρή διόρθωση. Κατά τη διεκδίκηση των λεγόμενων "ολυμπιακών αγώνων" του 2004, δηλαδή εν έτει 1996-97, το ΚΚΕ σου θυμίζω ότι ΔΕΝ είχε ταχθεί εναντίον τους. Κάπως όψιμα προσχώρησε, αργότερα, στους πολέμιούς της. Να μη θυμίσω και τη στάση του (ενιαίου) ΣΥΝ κατά την ανεπιτυχή διεκδίκηση του 1990, όπου είχε στείλει και βουλευτική αντιπροσωπεία στο Τόκιο μαζί με τον Δρακουμέλ και την κυβερνητική κουστωδία, για να ενισχύσει το "εθνικό και υπερκομματικό έργο" της διεκδίκησης...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 06/10/2010 12:50:33

        Το ΚΚΕ, στο θέμα αυτό, έχει τουλάχιστον ειλικρινή και σταθερή στάση, διαφωνείς ή συμφωνείς μαζί του.
        Και αρκετά προσεκτική. Ποτέ δεν μίλησε υπέρ της στάσης πληρωμών ή της χρεωκοπίας, δεν δίνει άλλοθι στους μπατακτσήδες και τους καταθέτες του City.
        H καταστροφική συνδικαλιστική του πολιτική σε λιμάνια κτλ (μάλλον και στους φορτηγατζήδες) είναι μιά άλλη, όχι τόσο τιμητική ιστορία.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 06/10/2010 12:51:43

        Φίλε Αυριανιστή

        Ααυτά έλεγε το ΚΚΕ και δε μπορουν να λογιστούν επ ουδενί σαν συναίνεση στο άγος της Ολυμπιάδας

        «...η πολιτική μας στάση απέναντι στους αγώνες εκφράστηκε με την ανοικτή αμφισβήτησή τους ως εθνικής υπόθεσης. Ολα τα υπόλοιπα κόμματα θεωρούν τους αγώνες ως εθνικό στόχο και επικεντρώνουν την κριτική τους στο πώς αυτός μπορεί να υπηρετηθεί καλύτερα. Ακόμα και ο ΣΥΝ, ο οποίος αρχικά είχε εκφραστεί εναντίον της ανάληψης των ολυμπιακών αγώνων, μετά την ανάληψη έχει τη θέση ότι οι ολυμπιακοί αγώνες είναι εθνική υπόθεση και η κυβέρνηση δεν τους αντιμετωπίζει με τη δέουσα προσοχή.

        Το κόμμα μας δε συμμετέχει στην Εθνική Επιτροπή για να μη δώσει το άλλοθι της πολιτικής συναίνεσης την οποία επιζητεί η κυβέρνηση. Με τις δυνάμεις που διαθέτει στις δημοτικές κινήσεις στις οποίες συμμετέχει, συμβάλλει στην ανάπτυξη κινήματος αντίστασης στην καταστροφή, τσιμεντοποίηση και εμπορευματοποίηση των ελεύθερων χώρων, με συνεπή και όχι συντεχνιακά χαρακτηριστικά, ικανού να αμφισβητεί την πολιτική των ιδιωτικοποιήσεων και της παραχώρησης στο κεφάλαιο γης και ύδατος. Προσπαθεί, όλες οι πρωτοβουλίες που αναπτύσσονται, να συντονίζονται και να χτυπάνε στην εφαρμογή της πολιτικής των ιδιωτικοποιήσεων μέσω και των ολυμπιακών αγώνων.

        Αποκαλύπτει ότι πίσω από τα «εθνικά προσκλητήρια» για εθελοντές κρύβεται η συνειδητή και μεθοδευμένη προσπάθεια της κυβέρνησης και του πολιτικού συστήματος να διαμορφώσει κλίμα κοινωνικής και ταξικής συναίνεσης στην εφαρμοζόμενη πολιτική. Κρύβεται η προσπάθεια πνευματικής και πολιτικής κηδεμονίας και χειραγώγησης της νεολαίας, της εργατικής τάξης και των καταπιεσμένων λαϊκών στρωμάτων με μέσο τις ιδεολογικές καρικατούρες των ολυμπιακών ιδανικών. Αποκαλύπτει την υποκρισία όλων όσοι καλούν τη νεολαία και το λαό να σηκώσουν οικειοθελώς και ευχαριστημένοι στις πλάτες τους τα κέρδη των πολυεθνικών επιχειρήσεων από τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004. »

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 06/10/2010 12:55:42

        Δεν εχει σχεση η Ολυμπιαδα με τα προβληματα της ελληνικης οικονομιας.Αυτοι που το προβαλλουν το κανουν για δικους τους ιδεολογικους λογους (αντιθεση σε οτιδηποτε μεγαλειωδες γιατι το θεωρουν κρυφοφασιστικο).
        Η Ολυμπιδα ειχε καποια εφ απαξ εξοδα -που ταυτοχρονα ομως ηταν και ενεση στην οικονομια- που εγιναν και τελειωσε.
        Το μακροπροθεσμο προβλημα ειναι οτι η ελληνικη οικονομια καλειται να λειτουργησει σε περιβαλλον σκληρου νομισματος χωρις δυνατοτητα υποτιμησης ενω ειχε μαθει αλλιως και ενω ηδη ειχε συσσωρευθει χρεος πανω απο 100% του ΑΕΠ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 06/10/2010 12:57:48

        Misha

        Μάλλον σου διέφυγε κάτι που έγραψα. Έγραψα για τη ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ που επέλεξε το ΚΚΕ να αρχίσει να τηρεί τη στάση την οποία αναφέρεις μέσα από το κείμενό του. Το 2001 από το 1997 απέχει ήδη 4 χρόνια. Πολλά αλλάζουν μέσα σ' αυτά τα 4 χρόνια. Και κυρίως αλλάζει το γεγονός ότι η οργανωτική επιτροπή συγκροτήθηκε από γιαπάκια, που προσλάμβαναν με βάση προσωπικού τύπου κολλητηλίκια και όχι με βάση κομματικές "ποσοστώσεις". Αν ίσχυε το δεύτερο, και έβρισκαν επαγγελματική στέγη και μερικά κόκκινα "στελέχια", θα σου έλεγα αν θα έκανε και το ΚΚΕ τουμπεκάκι ή όχι.

        Αντίθετα, είτε μας αρέσει είτε όχι, το μόνο κόμμα που από το '96 ήταν αταλάντευτα εναντίον της ανάληψης και της διοργάνωσης ήταν ο ΣΥΝ. Προφανώς για να διορθώσει το λάθος του '90...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 06/10/2010 13:01:02

        Διαφωτιστικη και η ανακοινωση του ΚΚΕ που γραφει ο Misha.
        Το προβλημα του ειναι η εθνικη ενοτητα που δημιουργει η Ολυμπιαδα και του χαλαει ττον εθνικο ταξικο διχασμο που επιδιωκει εως εμφυλιου πολεμου.
        Δεν ειχε ομως κανενα προβλημα να υποστηριξει την Ολυμπιαδα του 1980 στη πραγματικη του πατριδα,τη Μοσχα.Εκει ηταν καλοι οι Ολυμπιακοι Αγωνες.Η ολυμπιακη φλογα παραδοθηκε στη σοβειτικη αντιπροσωπεια στο Παναθηναικο Σταδιο γεματο απο κνιτες που φωναζαν φιλοσοβιετικα συνθηματα υπερ των Αγωνων.Και φυσικα το Misha ηταν το αρκουδακι μασκωτ των αγωνων.Η σοβιετικη εθνικη ενοτητα ηταν καλη για το ΚΚΕ,οχι ομως και η ελληνικη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 06/10/2010 13:16:15

        @ ψυχραιμία

        Ποια ήταν αυτή η δήθεν "εθνική ενότητα" στο πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας;

        Μήπως ήταν τα μπλουζάκια, τα καπελάκια και τα χαζοχαρούμενα σφυρίγματα στον περίβολο του ΟΑΚΑ από τους "όταν γύρω σου χορεύουνε τα δις, είναι τραγικό να είσαι εθελοντής";

        Μήπως η μασαμπούκα των υπερκομματικών μασόνων που στελέχωσαν τις θέσεις-κλειδιά στην οργανωτική επιτροπή;

        Μήπως ο... Καλατράβα που, κρατώντας μας σε αγωνία του τύπου "προλαβαίνω-δεν προλαβαίνω" έβγαλε εκατό φορές το βάρος του σε χρυσάφι;

        Αυτό το εθνικό έγκλημα, για το οποίο ποτέ δεν μιλήσαμε επαρκώς, δεν είχε απλώς κάποια "πάγια έξοδα". Είχε ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΗ, που τώρα τη βρίσκουμε μπροστά μας και καμωνόμαστε το "τις πταίει" αναζητώντας τους λόγους της εθνικής μας χρεωκοπίας...

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 06/10/2010 13:43:27

        Ψυχραιμία

        Η ολυμπιάδα φόρτωσε χρεος 20 δις στις πλάτες μας.

        Τα είχε πει εγκαιρα και λεπτομερέστατα ο συχωρεμένος ο Μιχάλης Παπαγιαννάκης:

        h--p://syriza-vyrona.pblogs.gr/2010/01/584630.html

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 06/10/2010 13:47:42

        @ Aυριανιστης

        Δεν ξερω αν ειχε ή οχι εθνικη ενοτητα.Λεω τι βλεπω απο την ανακοινωση αυτων που ησαν αντιθετοι τι φοβουνταν αυτοι.
        Οσο για τα εξοδα ειπα οτι ησαν απαξ και πολλα απο αυτα ξαναγυρισαν στην οικονομια σε μεροκαματα και δουλειες.
        Αν μεσα στα εξοδα μπαινει και η ολοκληρωση του μετρο ή το νεο αεροδρομιο τοτε αυτα επρεπε ετσι κι αλλιως να γινουν.
        Με εξαιρεση μερικα σταδια τα υπολοιπα δημοσια εργα ηταν απαραιτητα.Παντως δεν ηταν αυτο το καθοριστικο στοιχειο.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 06/10/2010 14:06:49

        @Αυριανιστή

        Βρήκα κάποια στοιχεία της τοποθέτησης του ΚΚΕ το 1997 όπου θέτει τις ίδιες προϋποθέσεις για την αποδοχή της διοργάνωσης των αγωνων.Δε θυμαμαι τι ψήφισε στη Βουλή.

    • l
      l' ami du peuple @ Ο Θείος 06/10/2010 21:22:23

      δηλαδη ποιος "δεν ηξερε", και ποιος "δεν ταλεγε";

      στα 2000 αναπτυχθηκε μια ολοκληρη επιχειρηματολογια γυρο απο αυτο που τοτε λεγανε "συνδρομο λισσαβωνας" και εννοουσαν ακριβως αυτο που μας συμβαινει σημερα, αναζητηστε στο γκουγκλ σχετικα και θα τα βρειτε πεντακαθαρα.

      στους ολυμπιακους ενεργα αντιταχτηκαν μια χουφτα ακτιβιστων και μονο που περασαν κι απο δικη τοτε για μια διαμαρτυρια στην ακροπολη.
      θεωρητικα αντιταχθηκε και ο συν, ομως μια σειρα στελεχων του "στελεχωσαν" ως συνηθως προσωπα και πραγματα. το οτι τωρα στελεχωνουν το δηαρι δεν ειναι τυχαιο.το ΚΚΕ κατ αρχην συμμετειχε στην μεγαλη ιδεα, διαφοροποιηθηκε στη συνεχεια, χωρις ομως και να σπασει την εθνικη ομοψυχια.

      τωρα πληρωνουμε τεσσερα πραγματα:

      1) την προσδεση στο ευρω και την συνακολουθη κατακρημνιση της ανταγωνιστικοτητας της οικονομιας μας.
      2) τις κουρσες των εξοπλισμων στους οποιους προεβησαν καποιοι σημερινοι ζαμπλουτοι.
      3)το οργιο της σπαταλης των ολυμπιακων
      4)τις φοροαπαλλαγες και την εν τοις πραγμασι νομιμοποιημενη εισφοροαποφυγη των πλουσιων.

      αυτα με τη καταλληλη σως συναποτελουν το δημοσιο χρεος.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ l' ami du peuple 06/10/2010 21:40:37

        Για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι: δεν άκουσα, ούτε διάβασα ποτέ, για κανένα στέλεχος του ΣΥΝ να κατέλαβε κάποια θέση στο πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας. Ο ΣΥΝ ήταν ο μόνος, από την αρχή μέχρι το τέλος, που είχε αντιταχθεί αταλάντευτα στο συγκεκριμένο έγκλημα.

        Σημασία έχει πάντως ότι έστω και αργά, ο κόσμος αρχίζει σιγά-σιγά να συνειδητοποιεί ποια ακριβώς ολέθρια περιπέτεια έσπευδε σωρηδόν να υπηρετήσει δηλώνοντας "εθελοντής" και ξοδεύοντας κόπο, χρόνο και κανονική άδεια. Γι' αυτό και πρέπει, έστω και αργά, να επανορθώσουμε απαιτώντας τη ματαίωση του νέου αντίστοιχου εγκλήματος που πάει να γίνει, και μάλιστα σε τόσο χαλεπούς καιρούς: να απαιτήσουμε να δώσουν πίσω τους λεγόμενους "μεσογειακούς αγώνες" του 2013 που έχουμε αναλάβει.

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 06/10/2010 21:45:11

        κι ομως, κι ομως...υπηρξαν ανθρωποι που το δακτυλο τους βρεθηκε "πολυ κοντα" στο βαζο με το μελι... ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ δεν ησαν τα μεγαλα ψαρια, νομιμοποιησαν ομως για πολλους το πανηγυρι...και το πανηγυρι βεβαια συνεχιζεται σε πληρη ανθιση με τις μεταολυμπιακες χρησεις, να μη ξεχνιομαστε...

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 06/10/2010 21:48:29

        h**p://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=3697079&publDate=4/9/1997

        α, και βεβαια συμφωνω μαζι σου για το 2013

  19. anonimos avatar
    anonimos 06/10/2010 11:42:48

    «Οπως φαίνεται λοιπόν, ο Γ. Παπανδρέου ήταν ενήμερος για την κατάσταση των ελλειμμάτων στην Ελλάδα, επί κυβέρνησης Ν.Δ., σε σημείο που ταλαντεύτηκε ως προς την επιθυμία του να κερδίσει τις εκλογές.

    Άρα Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΜΑΤΑ για το ότι το έλλειμμα ήταν μικρό. Προς τι λοιπόν η χαρά σας;

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ anonimos 06/10/2010 13:02:44

      ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ......Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΕΤΡΑ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ.....ΟΤΑΝ Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΑΚΥΡΩΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ;;;;

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 06/10/2010 11:45:48

    OΧΙ!
    Στον Μineiko-Bilderberg και στη «ΚΑΡΤΑ ΠΟΛΙΤΗ με ΤΣΙΠ-ΚΑΤΑΔΟΤΗ»

    ΟΧΙ!
    Στον Μineiko-Bilderberg και την ΕΚ ΝΕΟΥ ΥΦΑΡΠΑΓΗ της Ελληνικής Ατομικής Ελευθερίας!

    ΟΧΙ!
    Στον Mineiko-Bilderberg και το ΔΥΝΑΣΤΙΚΟ ΔΙΧΤΥ ΑΡΑΧΝΗΣ που υφαίνει γιά τους Ελληνες Πολίτες!

    ΟΧΙ!
    Στον Mineiko-Bilderberg και τον Εφιάλτη της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΜΕΓΓΕΝΗΣ με BAR CODE, που θέλει να επιβάλει ακόμη και σε 12χρονους ανήλικους μαθητές!

    ΟΧΙ!
    Στον Mineiko-Bilderberg, που απειλει τον Ελληνισμό, από την έκθεση και εθισμό των Νέων Γενεών στον (ηλεκτρονικό) e-Ολοκληρωτισμό!

    OXI!
    Στον Mineiko-Bilderberg, που θέλει να προσβάλλει το Απόρρητο και την Ιδιωτικότητα της Προσωπικής μας Ζωής, 24 ώρες το 24ωρο, επί 365 Ημέρες τον Χρόνο!

    ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΑΝΤΟΥ
    http://www.noiazomai.net/ukkartapoliti.pdf

    ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ!!!
    Μineiko-Bilderberg is the name of the blame game
    ή, πέφτει αυτός, ή, χάνεται η Ελλάδα!
    ή, Τώρα ή, Ποτέ!

    Επειδή ΑΠΟΧΗ = ΣΥΝΕΝΟΧΗ!

    ΟΛΕΣ και ΟΛΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ στις Εκλογές 11/2010.

    Γιά να πούμε ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ! Βροντερά ΟΧΙ!
    "Στη Χωματερή των Εθνικών μας Πλεονεκτημάτων"

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ η Dimi 06/10/2010 12:13:25

      να δωσω τη λυση??? Εαν πανε να εφαρμοσουν την φορολογικη καρτα, παμε ΟΛΟΙ και σηκωνουμε τις καταθεσεις μας απο τις Τραπεζες !!

      ΑΠΛΟ !! θα πεθανουν πριν παρουν 2η ανασα. Αντε να τελειωνουμε με τα Πρασινα Πειραματα το ανευθυνου ΓΑΠ Κατεβαπαντελονακη.

      ΠΠ

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 12:15:49

        Ποιες καταθέσεις;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 12:36:35

        Δημοσιο?? χαχαχαχαχαααα

        Θελουν καρτα?? Θελω τα μετρητα μου τωρα !! αναληψηηη

        ΠΠ

      • χρηχα avatar
        χρηχα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 14:05:33

        κοίτα να δείς ....καταθέσεις....υπάρχουν ακόμα;;;;;;;;

    • Misha avatar
      Misha @ η Dimi 06/10/2010 12:28:26

      Dimi

      ευχαρισώ για το λινκ
      είναι εξαιρετικό

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Misha 06/10/2010 13:52:55

        Misha Φίλε μου, Nα Είσαι Πάντα Καλά!

  21. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/10/2010 11:47:44

    Όλοι το ήξεραν, και πολλοί από εμάς τους πολίτες, κατά βάθος. Αλλά γουστάραμε "ελεύθερη και πλούσια ζωή", μέχρι τελευταίας ρανίδας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 06/10/2010 11:52:50

      Ε, ρε γίγαντα Πάγκαλε, πόσο εύκολα βρίσκεις πρόθυμους να αναπαραγάγουν τα τσιτάτα σου...

      Θείο, μήπως ένας από αυτούςς τους "ένας-δύο του ΣΥΝ" που "τα έλεγαν εγκαίρως" ομού με τον Δρακουμέλ, ήταν ο Κουβέλης, πολιτικός του συνεταίρος το "βρώμικο '89";

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 06/10/2010 11:58:20

      Ο καθένας να μιλάει για τον εαυτό του, εντάξει; Η ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΕΝΟΧΗΣ ΤΕΛΟΣ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 06/10/2010 12:01:58

        Μάλλον η διασπορά συλλογικής ευθύνης είναι στα πλαίσια του Χατζησωκράτειου "ευτυχώς που ήρθε το ΔΝΤ και θα βάλει μια τάξη"...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 12:04:23

        Στον ιδιωτικό τομέα πληρώνουμε φόρους 40%, όπερ σημαίνει ότι τους 5 από τους 12 μήνες του χρόνου δουλεύουμε για την Εφορία, πληρώνουμε προκαταβολή για την επόμενη χρονιά πάει δεν πάει καλά η δουλειά, δεν έχουμε από 10 σπίτια όπως αυτοί που νομοθετούν με τα 50 σπίτια ο καθένας, αλλά θέλουν με τους φόρους κατοικίας να αφαιρέσουν τις κατοικίες του κόσμου.
        Τα ίδια ισχύουν και για την πλειοψηφία των Δ.Υ!

        Αρκετά με την γκεμπελική οργουελική παγκαλική!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 06/10/2010 12:06:04

        Αχ, βρε αλλενάκι... τι "αριστερότροπος λαϊκισμός" -που λένε κι οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του κουβέλη- είναι αυτός;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 12:07:33

        Τεκμήριο αθωότητας και καλών προθέσεων όσων νομοθετούν είναι η ακίνητη περιουσία και οι καταθέσεις στην εποχή ΠΡΟ και ΜΕΤΑ την ανάληψη δημόσιου αξιώματος.

        Τα δικά μας πόθεν έσχες είναι στις εφορίες επίσης για ΑΝΤΙΠΑΡΑΒΟΛΗ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 12:08:32

        Γελούν κατάμουτρα με τον πόνο μας, με την υγεία μας και με την οικογένειά μας ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ!

      • tiramola avatar
        tiramola @ αλλενάκι 06/10/2010 12:13:29

        Και πως έφτασε το έλλειμμα 15% αλλενάκι?
        πετώντας?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 06/10/2010 12:18:02

        Κάτσε να δεις σε λίγα χρόνια, αλλενάκι, που θα τους παίρνουν οι τράπεζες τα σπίτια, καθώς δεν θα μπορούν να πληρώσουν την εφορία και θα μετατρέπονται από νοικοκύρηδες σε νοικάρηδες, και τότε να δούμε αν και πόσο θα γελάνε. Βλέπεις, τα μυστικά κονδύλια -στα οποία είχε διαπρέψει ως ΥΠΕΞ ο ΓΑΠ- κάποτε τελειώνουν και δεν μπορούν να τους πάνε μακριά...

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 06/10/2010 12:44:59

        Την πάπια έκανες εσύ και δεκτή η αυτοκριτική σου.
        Δε μπορείς να μιλάς για τους υπόλοιπους μεμφόμενος την εικαζόμενη αδράνεια μας.

      • tiramola avatar
        tiramola @ αλλενάκι 06/10/2010 12:52:55

        Ποιός δεν έκανε την πάπια Μίσα εκτός από μιά μικρή μειοψηφία που χαρακτηρίζονταν και γραφικοί?
        Δεν λυπάμαι κανέναν!
        Όσο μάγκες ήταν την περίοδο της μασούλας άλλο τόσο να γίνουν και τώρα.
        Σκάσε και κολύμπα δεν λέει το "¨μοντέλο"?
        Εδώ θα δούμε ποιός έχει πνευμόνια!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 13:01:13

        Και στο 20% και στο 25% θα το πάει η Eurostat το έλλειμμα. Όπου θέλει αυτή.
        Ξέρεις κανένα τοκογλύφο να ικανοποιείται με την αρχική του απαίτηση;
        Θα δώσουμε βάση στη eurostat η οποία δεν ήξερε τιποτα για το φόνο όταν ο Σημίτης μας έβαζε στην ΟΝΕ?

        Η Eurostat είναι ξέχωρο μαγαζί από τους Βanksters?
        Καλό το παραμύθι...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 06/10/2010 13:17:57

        αλλενάκι, άν "σκάσει" καμμιά τράπεζα, θα πρέπει να την κρατικοποιήσουν και τότε θα πάει και 35 %. Όπως στην Ιρλανδία. Τόσο πήγε εκεί.
        Προς το παρόν προστίθενται τα extra από τα νοσοκομεία, χρέος ΟΣΕ κτλ, που κανείς δεν είχε μπεί στον κόπο να μετρήσει, γαλάζιος ή και πράσινος (εδώ κι ένα χρόνο).
        Να γιατί μιλώ συνέχεια για τη φούσκα 1990 - 2009, αλλά πολλοί αρνείστε να προφέρετε τη λέξη "φούσκα", νομίζοντας ότι τα λεφτά τ' αρπάξανε κυρίως εξωελλαδικοί δράστες.
        Η μεγάλη τρόμπα της φούσκας ήταν το τραπεζικό σύστημα, όπως παντού στον κόσμο. Όταν σκάει η φούσκα, κινδυνεύει και η συνδεδεμένη τρόμπα. Αλλά θέλουμε (καλώς και δικαίως) εγγυημένες καταθέσεις. Δηλαδή στήριξη κρατική, απο ένα απομυζημένο και υπερχρεωμένο κράτος. Όμως δεν θέλουμε τα λεφτά που δανείζουν στο στραγγισμένο κράτος τα άλλα κράτη - συνεταίροι μας (επειδή για να διασφαλισθού οι δανειστές υπάρχει το Μνημόνιο κτλ).
        Ο κύκλος όμως, είναι αδύνατο να τετραγωνισθεί.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 13:28:46

        Α, δλδ με τη λέξη φούσκα θέλετε να μας πείσετε ότι όλοι δανείστηκαν το ίδιο και όλοι βρίσκονται στο ίδιο αερόστατο.
        Συνένοχο στο φόνο δεν θα έχετε!

        Αυτή τη στιγμή είσαστε στο στάδιο πριν μας στραγγαλίσετε τον αέρα που αναπνέουμε.

        Αλλάξτε λοιπόν τροπάρι, έστω την ύστατη στιγμή.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 06/10/2010 13:30:12

        To παραμύθι τυ δήθεν υπερχρεωμένου κράτους Θείο, ΠΑΠΑΛΑ!
        Το κρατος μας, ακόμα και με αυτούς τους κατσαπλιάδες ληστοσυμμορίτες που το διαγουμεψαν την τελευταία 20ετία (ειδικότερα ο μέγας απατεών Σημιτάκος) έχει ξοφλήσει όλα τα κεφάλαια που δανείστηκε.
        Τα όσα μας χρεωνουν είναι τόκοι και πανωτόκια.
        Αν μας δανειζαν με 1% , όσο δλδ δανείζουν τον Λάτση και τον Σάλλα, δεν θα είχαμε κανενα απολύτως προβλημα.

        Το προβλημα συνεπώς ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑΣ των κεντρικών ευρωπαϊκών τραπεζων και ΟΥΔΕΝ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΟΥ!

        «Τυχαίνει» όμως οι τοκογλύφοι να έχουν δύναμη μεγαλύτερη από τη δύναμη της Ψωροκώσταινας και οι κυβερνήτες μας να είναι τοσο οσφυοκάμπτες που δε τολμούν να αμφισβητήσουν τις βουλές της φασιστικής ΕΕ.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 06/10/2010 13:34:00

        Έτσι Misha! Ο ΓΑΠ θα μείνει στην Ιστορία σαν ο πρωθυπουργός των ΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΒΑΝΚSTERS.

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ αλλενάκι 06/10/2010 13:34:40

        Συνοψίζω τη συζήτηση: Θείο, εγώ δεν θέλω να είμαι στο ίδιο αερόστατο με σας. Και ο θείος, ανταπαντά: ε τότε πήδα έξω. Απλά πράγματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 06/10/2010 13:35:48

        αλλενάκι, πουθενά στον κόσμο δεν δανείστηκαν όλοι το ίδιο και πουθενά δεν βρίσκονται στο ίδιο αερόστατο. Πλήν όμως φούσκα στις ΗΠΑ, φούσκα στη Ιρλανδία, φούσκα εδώ, και πάει λέγοντας. Για να δημιουργηθεί φούσκα, είναι υπεραρκετό ακόμη και ένα 20 %, πρόθυμο ν' ανέβει σε "αερόστατο" (και σε καλάμι). Αυτή η μειοψηφία που δημιουργεί την υπερβάλλουσα ζήτηση.
        Μη βάζεις λοιπόν στο πληκτρολόγιό μου πράγματα που δεν έχω γράψει και δεν τα θεωρώ πραγματικά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 06/10/2010 13:45:28

        @ Misha, ο Λάτσης ο Σάλλας η Εθνική κτλ στο μαγαζί τους έχουν κυρίως λεφτά καταθέσεων του κόσμου, όχι δικά τους. Από αυτά δανείζουν σε εποχές παχειές, από αυτά δεν δανείζουν τώρα (γιατί τώρα δεν μπορούν να βρούν εύκολα από αλλού και τα θέλουν ως backup).
        Το κράτος είναι υπερχρεωμένο κυρίως λόγω φοροδιαφυγής, φοροκλοπής και εισφοροδιαφυγής από ΙΔΙΩΤΕΣ - που αποθησαυρίζουν κυρίως σε Τράπεζες εκτός Ευρωζώνης: Μή ξεχνάμε, είμαστε η 26η πλουσιότερη χώρα του κόσμου.

        @ Φαινότυπος, προτιμώ να είμαι πάντα κάτω στη γή, όσοι βρέθηκαν σε αερόστατο, άς πρόσεχαν, πρόβλημά τους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 06/10/2010 13:51:25

        Tiramola, μπορείς να μου πείς τί σχέση έχει το ιδιωτικό χρέος με το δημόσιο χρέος και τί με το αποκαλούμενο sovereign debt?
        Γιατί η προπαγάνδα, όπως και τα ψέματα έχουν κοντά πόδια.

      • Misha avatar
        Misha @ αλλενάκι 06/10/2010 13:55:25

        Θείο, δεν κατάλαβες καλά.
        Η ΕΚΤ δανείζει τον υπο πτώχευση Σάλλα με 1% και το εληνικό κράτς με 5-6%.
        600% πάνω

        Κανονική τοκογλυφια

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 12:15:49

      Δεν το βλέπαμε όλοι κατά βάθος ρε παιδιά, δεν έκανε μπάμ από χιλιόμετρα ότι είναι φούσκα; Τι ήταν το όργιο των Ολυμπιακών και των μπετετζήδων - οδοποιών - χωματουργών; Τι ήταν το μετέπειτα όργιο διορισμών, επιδομάτων κτλ, από πράσινους και γαλάζιους; Τί ήταν το μπείτε σκύλοι αλέστε στα ταμεία περίθαλψης, νοσοκομεία, φάρμακα κτλ; Τι ήταν το πάρτυ στο εμπόριο οπλικών συστημάτων;
      Γιατί δεν είμαστε ειλικρινείς;
      Ο Πάγκαλος είναι ανειλικρινής γιατί μιλά μόνον για διορισμούς. Ξεχνά όμως τον Μπόμπ τον Μάστορα και τους λοιπούς μπετατζήδες, ξεχνά τις προμήθειες του ΟΤΕ, ξεχνά το γιουρούσι στα ταμεία περίθαλψης από τουε πράσινους εργατομανδαρίνους και τους λεγεωνάριους του Ομέρ Πριόνη, ξεχνά Γιάννο, Άκη, Σάκη, Μάκη και το κακό συναπάντημα.
      Το βλέπαμε, δεν θέλαμε να το πιστέψουμε! Όπως οι επιβάτες του "Τιτανικού" στο κατάστρωμα.
      Δεν χρειάζεται νά έχουμε ενοχές γι αυτό! Τις αυταπάτες μας πρέπει να διώξουμε. Τις όποιες αυταπάτες έχουμε για "σωτήρες", μπλέ, πράσινους, βυσσινί ή κανελλί με βούλες. Καλός πολίτης είναι ο αυτεξούσιος πολίτης.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 06/10/2010 12:22:38

        Θείο, εγώ δεν έφαγα ούτε από το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας, ούτε από θαλασσοδάνεια και επιδοτήσεις, ούτε από νοσοκομειακές προμήθειες, ούτε από οπλικά συστήματα, ούτε από τη ΜΑΝ, ούτε από τη Miesens, ούτε από τις κοκκαλοπρομήθειες. Φαντάζομαι ότι ούτε το αλλενάκι έφαγε, ούτε και πολλοί άλλοι εδώ μέσα. (Για σένα, είχα κάθε καλή διάθεση να πιστεύω το ίδιο, αλλά σε βλέπω να χρησιμοποιείς πρώτο πληθυντικό πρόσωπο με περισσή κατηγορηματικότητα.) Γιατί λοιπόν να θεωρούμαστε κι εμείς συνυπεύθυνοι για το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ φαγοπότι;

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 12:35:27

        Θείο , πας να ισιωσεις τώρα τη στραβοτιμονιά.
        Αλλά κρύβεις ακόμα την αισχρή προπαγάνδα που συνόδεψε όλο αυτό το ρεσάλτο των γραβατοφορεμένων κατσαπλιάδων στο δημόσιο κορβανά.

        Άφηναν τις τράπεζες να διαφημίζουν δάνεια για κάθε επιθυμία, έδιναν πιστωτικές αβέρτα σε έχοντες και μή κ.ο.κ

        Όχι, φίλτατε, δε θα εξισωθούν τα θυματα με τους θύτες.

        Δεν έχω εγω την ίδια ευθύνη ούτε με τον Σημίτη,ούτε με τον Πάγκαλο, ουτε με τη φραου Χέλγκα , ούτε με το δον Κουβέλη.

        Η προσπάθεια συλλογικής ενοχοποίησης των θυμάτων της προπαγάνδας και εξίσωσης τους με τους προπαγανδιστές, είναι ΠΡΟΣΤΥΧΗ και ΧΥΔΑΙΑ και πιθανόν απότοκος προωσωπικών ενοχών.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 12:36:55

        Φυσικά και δεν είπα ότι έφαγε κανείς εδώ μέσα.
        Αυτό που λέω, είναι ότι το βλέπαΜΕ το πάρτυ των άλλων, και είτε κάναΜΕ ενσυνείδητα τα στραβά μάτια (νομίζαΜΕ ότι "δεν μας αφορούσε"), είτε όντως δεν καταλαβαίναΜΕ τι συμβαίνει γύρω μας.
        Προφανώς είναι και αυτοκριτική αυτό, εξ ού και πρώτο πληθυντικό πρόσωπο. Όντως δεν με ενδιέφερε πολύ η πολιτική.
        Αλλά δεν ξέρω τι είναι το χειρότερο, να είμαι αδιάφορος ή αργόστροφος;
        Υπεύθυνοι δεν είμαστε για το φαγοπότι τους, αλλά γιατί τους βλέπαμε να χλαπακιάζουν, πράσινοι, μπλέ (σε μικρό βαθμό και κόκκινοι) και κάναμε την πάπια.

      • Greg avatar
        Greg @ Ο Θείος 06/10/2010 12:42:36

        Είναι ξεκάθαρο: Αυτοί που έγλειψαν έστω και κοκκαλάκι από το φαγοπότι δείχνουν κατανόηση, οι υπόλοιποι είναι εξοργισμένοι.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 12:42:50

        Είμασταν θεατές στο έργο αυτό.
        Και ή δεν το καταλάβαμε, ή δεν το θεωρήσαμε δική μας υπόθεση.
        Θα κλείσω με κάτι σκληρό - αλλά που το πίστευαν στην Αρχαία Αθήνα: Ο πολίτης, όταν είναι διαρκώς θεατής, αλλά μόνον αδιάφορος θεατής, δεν είναι εντελώς αθώος.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 12:48:37

        Θείο στην αμεσοδημοκρατική Αθηνα σχεδόν ΟΛΟΙ οι πολίτες γίνονταν υποχρεωτικά βουλευτές, τουλάχιστον μια φορά στη ζωή τους.
        Κια μετείχαν στις αποφάσεις σε λαϊκές συνελεύσεις, δε μάθαιναν τη μοίρα τους από τηλοψίας.
        Διάβασε το μνημειωδες έργο του Καργακου για την αρχαία Αθηνα, θα σου φανεί χρήσιμο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Ο Θείος 06/10/2010 12:55:50

        Α, τώρα τιμωρούμαστε επειδή είμαστε νομοταγείς και δεν ζητούσαμε να ανατρέψουμε το σύστημα με δεν ξέρω και γω ποιες μεθόδους και τρόπους και μπουρλότα.

        Που μονο μέσο είχαμε την ψήφο ή την αποχή από τη ψήφο και ότι και να ψηφίζεις πάλι υφαρπάζεται η θέληση.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 12:57:57

        Εντάξει, δύσκολη η άμεση δημοκρατία, αλλά τουλάχιστον άς πάιρνουμε έγκαιρα χαμπάρι τις αλογοσκουφιές, τον ύπνο του δικαίου στη Ραφήνα, τη μασέλα του γιάννου και το πριόνι του ομέρ. Τουλάχιστον άς μη δίνουμε συγχωροχάρτι σε μερικούς εξ αυτών εκ των υστέρων. Ακόμη κι αυτό θα ήταν δείγμα πολιτικής αρετής.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 12:59:24

        Έτσι αλλενάκι!
        Όταν κατεβαινουμε στους δρόμους ενοχλούνται επειδή δεν αφικνείται έγκαιρα η καινούρια λιμουζίνα τους.
        Όταν δεν κατεβαίνουμε μάς λενε συνένοχους στις κλεψιές τους επειδή δεν αντιδρούμε!
        Τα ασπόνδυλα ευρωλιγούρια μαθαίνουν και κόλπα από τους χαμαιλέοντες

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 13:02:24

        Ακόμα (!) αρκετοί θεωρούν ικανό πολιτικό τον Καραμανλή Β!
        Ποιάς άλλης αποδείξεως έχομεν χρείαν, για να καταλάβουμε ότι αρκετοί αφήνονται να τους δουλεύουν οι επιτήδειοι.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 13:28:36

        Φίλτατε Misha, ο Κώστας-Μήτσος-Τάκης και ο Κινέζος, όσο κυβερνούσαν, σαφώς τρομπάριζαν. Άρχισαν να προειδοποιούν μόνον όταν ήταν πιά πολύ μακριά από το γκουβέρνο.
        Το πρόβλημα ήταν, ότι οι διάδοχοί τους συνέχιζαν να τρομπάρουν, με ακόμη μεγαλύτερη μανία και πάθος.
        Αυτο και μόνον τους αναγνωρίζω, ότι έπαιξαν τουλάχιστο το ρόλο του Επιμηθέα.
        Ολίγον Προμηθέας ήταν π.χ. ο Σρέντερ, που μάζεψε τα λουριά στη Γερμανία το 2006, χάνοντας την εξουσία. Αλλά τα μάζεψε τα λουριά, όντας καγκελλάριος.
        Αυτά.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 13:34:26

        Ο Σημίτης δεν ήταν «Επιμηθεύς» αλλά κλέφτρα-κίσσα ή κερδώος Ερμής.Ρωτα και τον Τσουκάτο ή τον Μαντέλη αν δε με πιστεύεις

        Όμοίως και ο Δράκων των Χανίων, με το σόι του , τη Χόχτιφ και τον συμμαθητή Χριστοφοράκο

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Ο Θείος 06/10/2010 13:27:29

      Όποιος δεν το ήξερε έπρεπε να είναι ή εντελώς αστοιχείωτος ή βαλτός.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/10/2010 14:07:21

      Misha, o "Σάλλας" για να δανεισθεί από την ΕΚΤ καταθέτει ως ενέχυρο Ελληνικά ομόλογα που κατέχει, αποκτημένα από την "ΤΠ" στην ονομαστική τους τιμή. Η ΕΚΤ, μετά το Μάιο, υπολογίζει τα ομόλογα σε κατώτερη τιμή (-10 %) και δανείζει βραχυπρόθεσμα με τόκο 1%. Είναι σαν να του δανείζει με βραχυπρόθεσμο επιτόκιο - 11 %. Δεν είναι τόσο ευνοικό όσο νομίζεις. Γι αυτό, o "Σάλλας" δανείζεται από ΕΚΤ με πολλή φειδώ (άν δανείζεται) ή προτιμά να πάρει από αλλού. Άν βρεί.
      Σημειωτέον, στην διατραπεζική εμπορική αγορά τα ομόλογα "πιάνουν" τώρα ως ενέχυρο (ή ως πώληση στη δευτερογενή αγορά) το 60 - 65 % της ονομαστικής τιμής τους, δηλαδή - 35 έως - 40 % (άν και ανεβαίνουν). Ούτε σκέψη ακόμα για άντληση ρευστότητας από εκεί.
      Προφανώς, το 5,5 % επιτόκιο που χρεώνει η ΕΚΤ στο Ελληνικό Δημόσιο για το πακέτο στήριξης, είναι στην πράξη πολύ ευνοικότερο από αυτό που χρεώνει στον "Σάλλα".
      Η χρήση των αριθμών θέλει προσοχή, για να μή προκύπτουν παρερμηνείες.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 06/10/2010 15:27:25

        Θείο, σφάλεις ξανά.
        Τα σχετικά με τον δανεισμό ανεφέρθησαν από τον καθηγητή Μαριά ο οποίος ανήκει στην ομάδα των πανεπιστημιακών που προσέφυγαν κατά του μνημονίου

        Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από εδώ
        h--p://bit.ly/abhfkV

      • 11888 avatar
        11888 @ Ο Θείος 06/10/2010 23:15:38

        Mονο που σου ξεφυγε απο τους υπολογισμους η τεραστια κερδοφορια απο τα ακριβοτερα επιτοκια της Ευρωπης και η ενεση ρευστοτητας που φτανει τα 78δις.
        Σε λιγο θα μας παρουν τα κλαμματα αν συνεχισεις την αγιογραφια των ληστο-τραπεζων.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 08:40:53

        Καλά, άν "σκάσει", χτύπα ξύλο, καμμία από τις τοκογλύφισσες (γιατί όντως αυτό είναι), τότε θα δείτε τι εστί πραγματικά κοκό!
        Ρωτήστε και τους Ιρλανδούς ή Αμερικάνους!
        Αλλά τι σας νοιάζει, το κράτος θα δανεισθεί κι άλλα από την ΕΚΤ και θα την κρατικοποιήσει. Αυτό έκαναν και οι άλλοι. Τζάμπα είναι, 5,5 % επιτόκιο (όταν σε δανείζει με 12 %), άλλωστε τα παιδιά σας θα αποπληρώσουν το νέο δανεισμό!
        Μετά από μας, αφού πεθάνουμε, άς έλθει ο κατακλυσμός.

      • l
        l' ami du peuple @ Ο Θείος 07/10/2010 08:55:38

        θειουλη εισαι βεβαιος οτι δεν μπορει να την κρατικοποιησει απλως σηκωνοντας το τηλεφωνο και λεγοντας στον διευθυντη να του φερει τα κλειδια;
        για την επιλογη να του την αγορασει, βεβαιως αλλαζει το πραγμα, ομως εκει ο πολιτικος που θα αγορασει κατι που ηδη του το χρωστανε πρεπει να δικαστει.

        το που θα μας πουν οτι ειναι το δημοσιο χρεος ειναι μια διαφορετικη ιστορια, οπως και το τι θα αναγνωρισουμε εμεις ως τετοιο. εδω ομως αρχιζει η πολιτικη.
        δυστυχως η πολιτικη εχει υποκατασταθει απο την τεχνοκρατικη συζητηση, οποτε μηδεν εις το πηλικιον, και ολα στη τσεπη αυτου που καταφερε αυτο ακριβως: την υποκατασταση της πολιτικης απο την τεχνοκρατια.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 07/10/2010 09:03:04

        Θείο, μη συνεχίσεις σε παρακαλώ!
        Θα με πάρουν τα ζουμιά πρωινιάτικα από τη συγκίνηση για το κακό που θα μάς βρεί αν χρεωκοπήσει ο Σάλλας!
        Σαν το άλλο κακό που μας βρήκε όταν έσκασε η φούσκα του χρηματιστηριου, που κάποτε ήταν στις 7500 μονάδες και τώρα παλεύει να μείνει στις 1500.
        Δράματα μεγάλα σου λέω, σπαράζουν τα σωθικά μου , σκίζεται το φυλλοκάρδι μου!
        Μέχρι που σκέφτομαι να φωνάξω την Κική να πιάσουμε το μοιρολόι για το κακό που θα μάς έβρει όταν κλείσει η Άλφαμπανκ
        Δε μας χ.... ρε Νταλάρα;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 09:11:11

        l' ami, αυτό ακριβώς έκανε ο Γκόρντον Μπράουν, σήκωσε το τελέφωνο κι έστειλε έναν νέο διευθυντή, Δημόσιο Υπάλληλο, στη RBS. Το πρόβλημα είναι ότι αμέσως μετά, έγραψε στον κρατικό προυπολογισμό ένα μεγάαααλο νούμερο με αρνητικό πρόσημο, τις ζημίες της τράπεζας. Δική του ήταν πιά, κρατική, περιουσιακό στοιχείο του Δημοσίου. Και για να λειτουργήσει, για να μη κλείσει και χαθούν οι καταθέσεις, τροφοδοτούν τώρα το "αποξηραμένο ποτάμι" με κρατικούς πόρους, λεφτά φορολογουμένων: Recapitalization
        Μακροπρόθεσμα βέβαια, μετά από χρόνια, θα την πουλήσει σε ιδιώτες και το Δημόσιο θα πάρει ζεστό χρήμα. Αλλά μέχρι τότε - ή μάλλον μέχρι να επανέλθει στην κερδοφορία - η RBS, βραχυ-μεσοπρόθεσμα, δεν θα είναι κέρδος αλλά ζημία, βάρος για το Δημόσιο. Και δυστυχώς, βάρος σε καιρό κρίσης.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 09:24:16

        Τελικά, Misha, με έπεισες, το επιχείρημά σου είναι ακράδαντο, είσαι γνήσιος επαναστάτης, δεν είσαι καθόλου δεξιός!
        Γειά σου ρε Misha αναρχοαριστερίστα !

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 07/10/2010 09:30:34

        Θείο, όταν απαντήσεις πρώτα στο εαυτό σου γιατί η ΕΚΤ δανείζει τον Σάλλα με 1% ενώ το Ελληνικό κράτος με 6% τα ξαναλέμε.
        Εως τότε να καταναλώνεις με φειδώ το μπρικ σου γιατί μπορεί οι φορτηγατζήδες να ξανακλείσουν τους δρόμους και να μη φτάσουν εγκαίρως οι νέες παραλαβές στη ρόζ μνημονιακή σας κομπανια

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 09:39:20

        Καλά, άκου εσύ τους πανεπιστημιακούς με τις "ερευνητικές" τους δραστηριότητες (τις βιομηχανίες παρα-πανεπιστημιακών "ερευνητικών προγραμμάτων", που πληρώνουν οι φορολογούμενοι). Αλλά άν χρειαστεί να κρατικοποιηθεί κανείς μπατιριμένος τοκογλύφος, στείλε σε παρακαλώ το λογαριασμό στους καλοπληρωμένους πανεπιστημιακούς μανδαρίνους πολυθεσίτες. Έχουν μαζέψει πολύ "λίπος" τόσα χρόνια.

      • l
        l' ami du peuple @ Ο Θείος 07/10/2010 09:41:13

        θειουλη, μισες δουλειες λεγεται αυτο που εκανε ο μπραουν , μου θυμιζει την εποχη του αντρε του α' με τις προβληματικες.( ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΚΔΟΣΗ)

        κρατικοποιηση θα πει κρατικοποιηση, δικη μου η τραπεζα, δικες μου οι καταθεσεις τα δανεια και η περιουσια.
        απο κει και περα, αν εγω ημουν μπραουν δεν θα εσωζα τις καταθεσεις αλλα τους μικροοφειλετες, ωστε να κινειται η αγορα. και φυσικα θα αλλαζα ολοτελα τη τραπεζα, δεν εχω κανενα λογο να σωσω χιλιαδες υποκαταστηματα των ελληνικων τραπεζων στις πρωην λαϊκες δημοκρατιες.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 10:22:52

        ...δικές μου (του δημοσίου δηλαδή) και οι ζημίες, Φίλε !

      • l
        l' ami du peuple @ Ο Θείος 07/10/2010 10:27:11

        ορθωτατα!!
        οι δημοσιες τραπεζες πρεπει να λειτουργουν με ζημια προς οφελος του δημου, των μη εχοντων αξιολογη ιδιοκτησια δηλαδη.
        εξου και το δημοκρατια.
        αν τωρα ο δημος εχει ζημιες προς οφελος του ιδιωτη βρισκομαστε αλλου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 07/10/2010 10:45:50

        "ο δημος εχει ζημιες προς οφελος του ιδιωτη", εδώ ακριβώς βρισκόμαστε, Φίλε!
        Είμαστε η 26η πλουσιότερη χώρα του κόσμου, με χρεωκοπημένο δημόσιο. Η υπέρογκη φτώχεια του "δήμου" ΕΙΝΑΙ ο υπέρογκος πλούτος του "ιδιώτη" (και ασφαλώς συνννοούμαστε, ποιόν εννοούμε με τη λέξη "ιδιώτης").
        Συμπέρασμα; Τι δέον γενέσθαι; Το έχουμε ξαναπεί: Απαλλοτρίωση των απαλλοτριωτών. Και το μέσο, σε συνθήκες καπιταλισμού είναι ένα: Στρατηγική επίθεση κατά της Φοροδιαφυγής, σκληρά τεκμήρια κτλ. Αλλά εκτός που δεν βλέπω "στρατό" και "στρατηγούς", θ' ακούσεις τους άλλους δίπλα να τσιρίζουν ότι έχουμε "ψηλούς συντελεστές" ("ενώ δίπλα η Βουλγαρία" κτλ), και ότι ο κεφαλαιούχος, εκτός από το να έχει μικρό φόρο στα επενδυόμενα κέρδη (σωστό), πρέπει να έχει και μικρό φόρο στα διανεμόμενα προς κατανάλωση μερίσματα.
        Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται "απαισιοδοξία της σκέψης, αισιοδοξία της θέλησης", ο αγώνας συνεχίζεται.

  22. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/10/2010 11:48:37

    Ο αρχιψευταρότερος
    Ο ταξιδιότερος
    Ο τουριστικότερος
    Ο λαικιστικότερος
    Ο αρλουμπότερος
    Ο μεταμοντερνοσοσιαλιστικότερος
    Ο αμερικανότερος
    Ο ΔυΝαΤερος

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Σοσιαληστής 06/10/2010 11:51:30

      Ο Δασοτερότερος
      Ο Μπιρμπιλότερος
      Ο Παγκαλότερος
      Ο Ραγκουσότερος

      και φυσικά

      Ο Λαστιχοτερότερος

      Όλα μαζι:

      Ο Χειρότερος

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 06/10/2010 12:02:00

        Έχεις έμπευση σήμερα, τα σχόλια σου αναλυτικά και με επιχειρήματα....

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 06/10/2010 12:02:56

        Που ακριβώς διαφωνείς?

        Με επιχειρήματα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ (A)θανάσης 06/10/2010 12:03:13

        Τι να κάνουμε βρε τιραμόλα, δεν έχουμε όλοι Blackberry για να έχουμε τα "πειστικά" επιχειρήματα σε πρώτη ζήτηση...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ (A)θανάσης 06/10/2010 12:26:34

        Είδες εσύ λαστιχοτερότερος, τιραμόλα, και χάρηκες!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Σοσιαληστής 06/10/2010 11:54:43

      Πες το με τη μια:
      Ο Χειρότερος

  23. Greg avatar
    Greg 06/10/2010 11:53:53

    Την Άνοιξη του 2009 έφτασε στην κυβέρνηση Καραμανλή σημείωμα του ΔΝΤ, που περιέγραφε το δημοσιονομικό αδιέξοδο. Ο ΚΚ ενημέρωσε ΟΛΑ τα κόμματα της αντιπολίτευσης για την κατάσταση της οικονομίας στη σύσκεψη των πολιτκών αρχηγών, ζητώντας συναίνεση για λήψη μέτρων. Η είδηση έχει δημοσιευθεί και δεν έχει διαψευσθεί. Δεν έχει, λοιπόν, νόημα η συζήτηση "ήξερε, δεν ήξερε"..

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 12:01:23

    Βαλτε ΜΕΓΚΑ !!! δεν σχολιαζω... αχχαχααααα
    Μας κανουν προλογο για αναθεωρηση τοτ ελλειματος, αλλαγη ορων μνημονιου κλπ, Νοεμβριος το 3ο δανειο... βαση σχολιων Ολι Ρεν. χαχαχααα το ελλειμα του 2009 θα παει πανω!!! σε 2 βδομαδες η λυπητερη ( 15% )!! απο 13.6%.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 12:28:16

      ΜΕΓΚΑ = ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Πέτερ Στάϊμπρουκ !!! Η ΕΣΗΕΑ τι εχει να δηλωσει σχετικα??? αχχααααααααααααχχαχαααα δεν αποτελει νεο προς σχολιασμο απο τα ΜΜΕ ?? %!%$)~!%$&#^$_&#^@_$*^_#*&$_&#%_$&*

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2010 12:38:49

        ΜΕΓΚΑ = μας πουλησανε και τον Κουρακη .. και κλεισαμε απο ενημερωση !!! τι αισχροι τυποι.. και ειδικα το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ !

        κοταρες.

        ΠΠ

  25. rigakisalex avatar
    rigakisalex 06/10/2010 12:24:16

    Πάντως δεν είναι τίποτα το καινούργιο.

  26. GUS P avatar
    GUS P 06/10/2010 12:39:01

    Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Ο Giorgo ήξερε το πρόβλημα και αντί να βοηθήσει να ληφθούν τα μέτρα από τον Κ.Κ ζητούσε επίμονα εκλογές. Έχει αναλογιστεί κανείς τις επιπτώσεις που είχε στην αγορά και στο κράτος η σπουδή του να ανακοινώσει ότι τον Μάρτη του 2010 θα πάμε υποχρεωτικά σε εκλογές; Να σας πω ποια ήταν τα αποτελέσματα;
    1 Παράλυση των φοροεισπαρακτικών Μηχανισμών εν' αναμονή της νέας Κυβέρνησης (Οι ελεγκτές που πρόσκεινταν στη Ν.Δ. έτρεχαν σαν τα ποντίκια να βολευτούν σε προσωπικό επίπεδο, οι δε προσκείμενοι στο ΠΑΣΟΚ κατέβασαν την απόδοση τους σε μηδενικούς ρυθμούς προκειμένου να υπάρξει μεγαλύτερη και πιο γρήγορη φθορά της τότε Κυβέρνησης και παράλληλα διαγκωνίζονταν για τις θέσεις φιλέτα.)
    2. Η αγορά σταμάτησε να αποδίδει τους φόρους στο Κράτος (υπήρχε και σχετικό άρθρο νομίζω της Ναυτεμπορικής αλλά δεν είμαι σίγουρος) και λόγω της κρίσης, και λόγω της προσδοκίας και των υποσχέσεων της Αντιπολίτευσης περί αλλαγής όλων των Φορολογικών Νόμων που ίσχυαν προς όλους τους Παραγωγικούς Φορείς. Οπότε γιατί κάποιος να πληρώσει στο κράτος αφού έχει την υπόσχεση ότι θα καταργηθεί ο φόρος.
    Τα παραπάνω βέβαια μόνο στην Ελλάδα θα συνεβαίναν και στις λοιπές Υπανάπτυκτες Χώρες. Διότι συνεπικουρούντων και των Δημοσκοπήσεων η Ελλάδα είχε αλλάξει Κυβέρνηση ουσιαστικά από το Δεκέμβρη του 2008 (τυχαίο;;) και απλά αναμενόταν το τυπικό της διαδικασίας όποτε και αν γίνονταν εκλογές. Διότι ποιος Πρωθυπουργός θα μπορούσε να πείσει τους Φορείς και τους πολίτες για το δίκαιο της πολιτικής του και τι πειθώ θα είχε αφού ήδη τα ΜΜΕ τον είχαν ξεγράψει στη συνείδηση τους. Είναι τυχαίο ότι ο ΚΚ προκήρυξε εκλογές μετά την επαφή του με τους Παραγωγικούς Φορείς πριν την Έκθεση της Θεσσαλονίκης;
    Ο Giorgo οδήγησε πολύ πιο γρήγορα σε μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση τη Χώρα την οποία καλέιται τώρα ο ίδιος να διαχειριστεί. Όπως λέει και ο Λαός «Όπως στρώνεις κοιμάσαι».

  27. Misha avatar
    Misha 06/10/2010 12:54:48

    Το 1990 είχαμε τα μέλια της συγκυβέρνησης αν θυμάσαι, οπότε ...

    @Θείο

    Τη χολή για τους ενοχλητικούς φορτηγατζήδες ή λιμενεργάτες δε μπορουσες να μη την αφήσεις.
    Σου ζητούμε συγγνωμη που ενοχληθήκατε εκεί στα ΒΠ από την μη έγκαιρη αραλαβή του μπρικ για τις συνεστιάσεις της ροζ κομπανίας σας.

  28. Vangelis avatar
    Vangelis 06/10/2010 12:56:19

    - Θα τρελαθούμε στο τέλος εδώ στην Ellada, στο ΄τελος θα καταρρίψουμε όλους τους νόμους. «Όλοι» ξέραμε ότι η οικονομία πάει κατά διάολου από το 2008 (3-4 τρίμηνο είχαμε ύφεση), Ο ΚΚ & Σαμαρας το εχουν πει αυτο σε συνετευξεις και σε δηλώσεις. Μπορούσε να προβλέψει κανείς ότι θα έφτανε το ελλειμα 15% ???

    - Και τώρα τα πράγματα είναι δυσκολα, θα ερθω σε ενα χρονο και θα σας πω οτι ειμαι Einstein και το προεβλεψα ? Μια εκτιμιση κανει καποιος και βλεπει στιν πραξη εαν θα επαλυθευθει η οχι. Ειναι σαν να λεεω εγω οτι ο Παναθιναικος θα παρει το προταθλημα φετος , να το παρει και μετα να μου πείτε ότι είχα στήσει όλους τους αγωνες.

    - Εάν το ήξερε ο ΓΑΠ, πως και δεν το ηξερε ο ΚΚ και ο Σαμαρας, είχαν 9-μηνες μπρωστα να κανουνε πολλες αλλαγες, γιατι δεν τις έκαναν?

    • tiramola avatar
      tiramola @ Vangelis 06/10/2010 13:04:48

      Γιατί να τις κάνουν?
      Περίμεναν το μακάκα να αναλάβει όλο το πολιτικό κόστος που μπορεί να σημαίνει υπό κάποιες προυποθέσεις να φύγει και νύχτα από τη χώρα, για να επανέλθουν αυτοί να αναστυλώσουν τη χώρα από τη Παπανδρεική καταστροφή...
      Είπε την αλήθεια λέει ο Καραμανλής και ο διάδοχός του στην ΝΔ μας λέει τώρα ότι σε ένα χρόνο θα μηδένιζε το έλλειμμα.
      Θα έβρισκε δηλαδή 32 δις σε μία χρονιά...
      Μήπως πιστεύει και αυτός τελικά ότι λεφτά υπάρχουν?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 06/10/2010 13:08:27

        Α, και σε ρόλο Εσταυρωμένου τώρα ο ΓΑΠ! Τι άλλο θα ακούσουμε!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 06/10/2010 13:19:34

        Αλλενάκι, τι Εσταυρωμένος; Οσιομάρτυς! Όπως λέμε "τι Θεός; Ημίθεος!"

        Τιραμόλα, νύχτα θα φύγει, να είσαι σίγουρος. Αλλά δυστυχώς θα μας έχει πάρει μαζί του στην άβυσσο της καταστροφής του Ελληνισμού...

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ tiramola 06/10/2010 13:23:18

        Τελικά οι Έλληνες θα χωρισθούν σε δύο μεγάλες κατηγορίες, τους μηδίσαντες και τους μηδενίσαντες.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 06/10/2010 13:23:41

        Και που λέτε, είπε ο λύκος στην Κοκκινοσκουφίτσα...

        ......

        Και που λέτε, ήταν μια φορά ένας επαγγελματίας Σωτήρας...


        Τι άλλο θα ακούσουμε !!!

        Ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι η αφίσα με τον Γκαπ Jesus Christ είναι αληθινή!!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 06/10/2010 13:25:39

        Εσύ δεν τον βρίζεις πατώκορφα όλη μέρα?
        Οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν τον θέλετε κρεμασμένο στο Σύνταγμα?
        Δεν έχει ήδη χαρακτηρισθεί όργανο των τραπεζιτών, του ΔΝΤ και πράκτορας της Νέας Τάξης?
        Η χώρα μας δεν ήταν αυτή που επί Καραμανλή "πετούσε" και ήρθε ο μινέικο-μπίλντεμπεργκ-κανόε καγιάκ και την κατέστρεψε?
        Υπομονή 2-3 χρονάκια ακόμα και μετά θα έρθει ο μεσσίας εκ μεσσηνίας που θα εκμεταλευτεί και το παραξηγημένο εθνικό κεφάλαιο ΚΚ β΄και το χαμόγελο και η αιοσιοδοξία των πολιτών θα επανέλθει...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 06/10/2010 13:25:52

        Και να ρωτήσω tiramola ΓΙΑΤΙ θυσιάζεται ο Γκαπ?


        Για να μας σώσει?
        Μας αγαπάει τόσο πολύ πια, που θυσιάζει το μέλλον του?
        Για την ψυχή του πατέρα του?

        Διαφώτισέ μας επ'αυτού...

      • Greg avatar
        Greg @ tiramola 06/10/2010 13:27:53

        Γιατί δεν τους άφηνε τότε ο ΓΑΠ να πιουν το πικρό ποτήρι και ζητούσε εκλογές; Τα γεγονότα δείχνουν ότι απλά ήθελε την κουτάλα..

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 06/10/2010 13:33:33

        Το πιο νόστιμο μέρος του ψητού είναι η κρούστα στο ταψί, Greg...το κατακάθι που ξύνουν τώρα οι 48 (και όχι 40) κλέφτες με τον Αλή(τ...) Γιό (και όχι ..Μπαμπά).
        Γεμάτο τοξίνες βέβαια...

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 06/10/2010 13:34:56

        @Greg
        Ο Καραμανλής γιατί τις προκύρηξε που είχε και την ευθύνη?
        Αυτός γιατί δεν έμεινε να αναλάβει το κόστος?

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 06/10/2010 13:38:19

        Δεν το ξέρεις Θανάση ότι είναι πράκτορας της νέας τάξης?
        Που ζεις παιδί μου εσύ...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 06/10/2010 13:39:41

        Μόνο όποιος υβρίζεται ΑΔΙΚΑ "αίρει αμαρτίας", tiramola...
        Για τον δικό σου όσα ακούγονται και γράφονται απ'όλους σχεδόν τους Έλληνες πλέον, είναι και πολύ λίγα...

        Χάρη του κάνει ο λαός που δεν κάνει το ιστορικό του καθήκον... Αν βρισκόταν και σήμερα ένας Παναγούλης θα ήμουν απίστευτα υπερήφανος!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 06/10/2010 13:53:31

        Όταν ο τιραμόλα θυματοποιεί το GAP, τότε σημαίνει πως στο επιτελείο του αρχιψεύταρου έχει σημάνει πανικός

      • Greg avatar
        Greg @ tiramola 06/10/2010 14:03:12

        @tiramola

        Ο ΚΚ πήγε σε εκλογές επειδή για μήνες δεν μπορούσε να κυβερνήσει. Πάντοτε λοιδορούσα τη δεξιά επιχειρηματολογία για τους "κουκουλοφόρους". Τώρα την ασπάζομαι 100%. Επί ΚΚ δεκάδες χιλιάδες έβγαιναν στους δρόμους και διαμαρτύρονταν για τα μικρά ποσοστά των ΑΥΞΗΣΕΩΝ, ενώ σήμερα οι "διαδηλωτές" δεν διαμαρτύρονται για τα μεγάλα ποσοστά των ΜΕΙΩΣΕΩΝ.

  29. kiki avatar
    kiki 06/10/2010 13:28:32

    @ αυριανιστη,
    Ο νεκρος δεδικαιωται κατα τας πραξεις αυτου,
    δηλαδη δεν δικαιωνεται επειδη πεθανε αλλα απο τις πραξεις του.
    Ετσι για να μην λεμε ο καημενος ο σωγχωρεμενος ,αλλα συχνα πυκνα ο σκατοψυχος,ψοφησε.

  30. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 13:29:44

    Σιγα το ΣΟΚ, βρε παιδιά! Εδώ μας ξευτέλισαν, μας κατακλέψανε, πουλήσανε την Θράκη και την Μακεδονία, φέρανε στην Αθήνα όλους τους μουσουλμάνους του πλανήτη, τώρα θα μας σταμπάρουν σαν τα ζώα με την "κάρτα του πολίτη" (πάλι καλά που δεν θα μας βάλουν μικροτσίπ στο δέρμα), θα μας κόψουν ακόμα και το σουβλάκι και περιμένουμε να πάθουμε ΣΟΚ απο τα ψέμματα που ΟΛΟΙ ξέρουμε οτι είπε. Και τολμάνε και κυκλοφορούνε κιόλας, αφού κανείς μας δεν αντιδρά. Τι έπαθε αυτός ο Λαός? Λοβοτομή, Αλτσχάιμερ, τι?

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ ευτυχια 06/10/2010 13:38:14

      Το σουβλάκι δεν το κόβουν, γιατί γνωρίζουν ότι αυτό είναι το σημείο G της ελληνικής αυτοσυνειδησίας.

  31. Vangelis avatar
    Vangelis 06/10/2010 13:33:20

    Για την ουσία θα απαντήσει κάνεις?

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Vangelis 06/10/2010 13:41:30

      @Vangelis

      Η ουσία είναι πως ΣΑΦΩΣ και ήξερε. Και εμείς όλοι ΞΕΡΟΥΜΕ ότι ΗΞΕΡΕ.

      Αλλά δεν τρέχει τίποτε.

      Δεν μπορούμε ως "κυρίαρχος λαός" να κάνουμε κάτι. Τόσο καλή δημοκρατία έχουμε. Να ξέρουμε ότι μας είπαν ψέμματα για να μας πάρουν την ψήφο, αλλά δεν υπάρχει "πρόβλεψη"....

      Με πιάνεις;

      Πρέπει να περιμένουμε τώρα 4 χρόνια για να τον "τιμωρήσουμε" με την ψήφο μας.

      Και το καλύτερο: Αυτό το πολιτικό σύστημα το προτείνουμε ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ως το καλύτερο. Και ως δημοκρατία.

      Εμείς δηλαδή, ΛΕΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, όπως ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΕ ΜΑΣ.

      Αν με ξαναπιάνεις.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Vangelis avatar
        Vangelis @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 13:59:50

        Θραξ Αναρμόδιος

        Η ουσία δεν αλλάζει όμως , ήμασταν χρεοκοπημένη , και το ερώτημα δεν ήταν εάν θα πάμε IMF, άλλα το ποτέ. ( ΕΕ από το 2008 το έλεγε)
        Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι εκλογές κριθήκανε στο «λεφτά υπάρχουνε», άλλα στο μοντέλο διακυβέρνησης του ΚΚ που ας μην κρυβόμαστε ήταν αποτυχημένο.
        Και ο ΚΚ μας είπε ψέματα γιατί δεν αντιδράει κάνεις ? το χειρότερο δεν είναι αυτό, άλλα δεν έκανε ΑΠΟΛΥΤΟΣ τπτ να σώσει αυτήν την χωρά, άπλα πήγε δίκωπες.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:09:59

        @Vangelis

        Πως γίνεται να αναζητάμε την ουσία και να ξαναφέρνουμε μονίμως στο κέντρο της συζήτησης τα επουσιώδη;

        Δεν ήμασταν χρεωκοπομένοι. Αυτό είναι το σύστημα διακυβέρνησης το μοντέρνο. Ολα τα κράτη χρωστούν. Στους ίδιους. Διαφωνώ φυσικά. Αλλά αυτό ΔΕΝ είναι χρεωκοπία.

        Εμείς μάλιστα δεν ήμασταν εκείνοι που χρώσταγαν και τα περισσότερα.

        Αλλα αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.

        Η ουσία είναι πως ο απλός πολίτης πατριώτη είναι ΑΜΕΛΗΤΕΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ που πλακώνεται με τους "αντιπάλους" του τους πολιτικούς για τα συμφέροντα άλλων και όχι τα δικά του.

        Και μάλιστα ούτε που του περνάει από το μυαλό.

        Και μάλιστα προπαγανδίζει ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ώς το άριστο των πολιτευμάτων. Το πολιτικό δηλαδή σύστημα που τον έχει για βαστάζο και δούλο.

        Και τώρα θες να μπω και σε συζήτηση αν ήταν ή όχι ικανός ή αποτυχημένος ο ΚΚ, όπως τον λες.

        Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Προτιμώ να διαφάσω Κάφκα. Με όλο τον σεβασμό και σε σένα αλλά και στον Κάφκα.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Vangelis 06/10/2010 14:38:39

      Να σου δώσω και την δικιά μου εκδοχή?
      Ο Καραμανλής ήξερε ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά. Ζήτησε την άνοιξη την συναίνεση του Παπανδρέου για να παρθούν κάποια μέτρα και να μην επιμείνει για εκλογές τον Μάρτιο του 2010. Η συναίνεση για κανένα απο τα δυο ζητήματα δεν δόθηκε. Παίρνοντας μέτρα ο Καραμανλής εκείνη τη στιγμή μη έχοντας και την περιφημη "δημοκρατική νομιμοποίηση" θα ξεσήκωνε θύελλα αντιδράσεων που θα ισοφάριζαν τις όποιες θετικές επιπτώσεις των μέτρων. Προτίμησε να προκηρύξει σε 4 μήνες εκλογές έχοντας πάρει ήδη κάποια δυσάρεστα εισπρακτικά μέτρ και έκανε προεκλογική εκστρατεία μιλώντας για πάγωμα μισθών. Εχασε πανηγυρικά. Αν ο Παπανδρέου είχε στοιχειώδες αίσθημα ευθύνης 20 μέρες μετά τη νίκη του μπορούσε να πει: "Σας είπα ότι υπάρχουν λεφτά αλλά δεν ήξερα ότι πρόλαβε και τα έφαγε ο Καραμανλής και οι κουμπάροι (ό,τι λέει και σήμερα δηλαδή). Πρέπει να σφίξουμε το ζωνάρι". Θα το σφίγγαμε λίγο , θα γκρινιάζαμε πολύ και ποτέ δεν θα μαθαίναμε βέβαια ότι εκείνο το λίγο το "σφίξιμο" μας είχε γλιτώσει από τον σημερινό Γολγοθά.

      • Vangelis avatar
        Vangelis @ firiki2010.wordpress.com 06/10/2010 15:02:51

        firiki2010,

        Άπειρες δικαιολογίες γιατί δεν πήρε μέτρα, και πάντα φταίγαμε οι άλλοι. Αρχηγός ενός κράτους είναι, να σώσει την πατρίδα τον είχαμε εκεί, όχι να κάθεται και να τους βλέπει. Ο ΓΑΠ δεν έχει συναίνεση , γιατί τα παίρνει ?
        Το 2007 προκήρυξε εκλογές για την οικονομία , το 2009 πάλι εκλογές για την οικονομία , ας είμαστε λίγο σοβαρή. (δεν μας έσωζε τπτ το 2009) Ο άνθρωπος δεν ήταν για αυτήν την δουλειά.

        Ας έπαιρνε το πολίτικο κόστος όπως το παίρνει ο ΓΑΠ τώρα

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ firiki2010.wordpress.com 06/10/2010 15:36:12

        Ο Παπανδρέου τα παίρνει διότι υποχρέωσε την χώρα να μην μπορεί να κάνει αλλιώς ή έστω να αισθάνεται ότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.Εχει νωπή λαική εντολή, ανετη κοινοβουλευτική πλειοψηφία, τα ΜΜΕ στο πλευρό του και για τις εκλογές έχει περιθώριο άλλα τρία χρόνια. Και όταν (ελπίζω) βγούμε από την κρίση ποτέ δυστυχώς δεν θα μάθουμε πόσο ακριβότερα απ ΄ όσο έπρεπε και μπορούσαμε πληρώσαμε την έξοδο.
        Δεν βγάζω "λάδι" τον Καραμανλή . Πρωθυπουργός της χώρας ήταν εξ αντικειμένου έχει ευθύνες. Εξηγώ όμως ότι τουλάχιστον από την άνοιξη του 2009 οι λύσεις ήταν περιορισμένες και μάλλον επέλεξε την καλύτερη ( και με προσωπικό κόστος)

  32. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 13:36:53

    Σαφώς και ο πρωθυπουργός ήξερε πως δεν υπάρχουν λεφτά. Ολα τα ήξερε. Ολοι το ήξεραν. Ολοι το ξέρουμε.

    Αλλά ακόμη κι αν έχουμε ατράνταχτες ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για το ψέμμα, θα τον καλέσει ο εισαγγελέας;
    Θα εκπέσει η κυβέρνηση;

    Οχι.

    Και σε αυτό το "όχι" ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

    Αν με πιάνεις;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 18:56:19

      Πριν μας πεί ο Στάϊνμπρουκ για τον προκομένο, μας τά'χε πεί ο Προβόπουλος και ο Μπαρόζο (θες ο Τρισέ;-δεν θυμάμαι ακριβώς) ότι "τον είχαν ενημερώσει". Συνεπώς κακώς άναψε τόσο η συζήτηση.
      Αλλά και με αυτές τις πέντε, τόσο εύστοχες, γραμμές του σχολίου σου, πρέπει να αναβαθμιστεί σε:
      "Αναζητείται, ποιός θα μας απαλλάξει από το Μεταπολιτευτικό Πολιτικό Σύστημα".

  33. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/10/2010 13:42:46

    οι γερμανοί ήδη αρχίζουν να "καίνε" τον άνθρωπο τους...αφού τα ξεπούλησε όλα και μάλιστα στο διηνεκές, τους είναι άχρηστος και αρχίζουν να τον ξεφορτώνονται.

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ Γιώργος 06/10/2010 13:47:26

      Αφού τον βραβεύσουν, βέβαια

      • nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
        nicname@ta lefta iparhoun.gap @ ευτυχια 06/10/2010 14:31:27

        ..οι Γερμανοί τους ανθρώπους τους αφού τους ξεζούμιζαν στο τέλος τους καιγανε στον φούρνο..λέτε να δούμε κανένα GAP με.. πατάτες!!

  34. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 13:56:04

    Νομίζουν ότι τσακώνονται για το δικό τους συμφέρον.

    Ενώ στην ουσία τσακώνονται για το συμφέρον των κομμάτων.

    Που μας έφεραν ως εδώ.

    Λες κι αν αποδώσουμε την ευθύνη για το χάλι μας σωστά, δηλαδή εκεί που πρέπει την περισσότερη και εκεί που πρέπει την λιγώτερη, τότε μαγικά η ευθύνη για ΤΟ ΧΑΛΙ ΜΑΣ, θα πάψει να υπάρχει.

    Θα κάνουμε ΑΛΛΗ ΜΙΑ αλλαγή προσώπων.
    Ενώ αυτό που πρέπει είναι να αλλάξουμε τους ΚΑΝΟΝΕΣ.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:01:10

      Αγαπητέ Θράκα

      Η οργή που συσσωρεύεται και κατά καιρούς γινεται αντιληπτή από το ταρακούνισμα του καπακιού, θα τινάξει όλο το μαγειριό στον αέρα.

      Μαζί και το συνταγολόγιο τους

  35. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 13:58:59

    Μία στο τρισεκατομμύριο, μας λέει και η επόμενη κυβέρνηση ψέμματα.
    Μία στο τρισεκατομμύριο.

    Ερωτώ: τι εργαλείο έχουμε ως λαός στα χέρια μας για να την τιμωρήσουμε άμεσα και να την διώξουμε;

    Απαντώ: Κανένα απολύτως.

    Θα πρέπει να περιμένουμε άλλα 4 χρόνια.

    Εμ, πόσες φορές να το κάνουμε αυτό πατριώτες;
    Πόσες φορές να το κάνουμε;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:12:30

      Εχει πατριώτες κανείς σας καμμιά πρόταση πως θα θωρακίσουμε την δημοκρατία μας απέναντι στους πολιτικούς που μας λένε ψέμματα;

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Greg avatar
      Greg @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:14:29

      Δυστυχώς, τα ερωτήματά σου προκαλούν κατάθλιψη..

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Greg 06/10/2010 14:17:45

        @Greg

        Δεν το θέλω. Και ζητώ συγγνώμη ειλικρινά.
        Είμαι και άνθρωπος από τη φύση του χαρούμενος που του αρέσει το γλέντι κι η γιορτή.

        Αλλά... μπλέξαμε.

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:14:46

      Αν το μόνο που έχουμε να προτείνουμε είναι αυτόν που ο καθένας μας θεωρεί "έντιμο" στην θέση αυτού που οι άλλοι θεωρούν "ανέντιμο", τότε, πρέπει να σας πω, ότι είμαστε σε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΘΕΣΗ.

      Θραξ Αναρμόδιος

  36. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 06/10/2010 14:11:05

    τόσο καιρό φωνάζω ότι ο GAP ήθελε να γίνει προθυπουργός και τίποτε άλλο ,ποντάροντας στην εξασθένηση της μνήμης των ελλήνων ,λόγω της επερχόμενης πείνας , ό εγγέφαλος ,από έλειψη ορισμένων απαραίτηων ουσιών και πριν αρχίσει να βλέπει ..ψητά γουρουνόπουλα στον αέρα, χάνει την ικανότητα μνήμης και εκεί ποντάρισαν οι βιολόγοι συμβουλοι του GAP και του συνέστησαν να κραυγάζει "τα λευτά υπάρχουν " ο σκοπός αγιάζει τα μέσα !!
    Τόσον καιρό έκανε νιαου νιάου στα κεραμίδια και εμείς περιμέναμε το ...Γερμανό να μας πεί τι είναι. Απορίας άξιον είναι το έντυπο που το έφερε στο φώς , λέτε να.......ας μην το πώ και το ματιάσω!!!!!

  37. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 06/10/2010 14:13:13

    Mια ερώτηση για να απαντήσω στο ότι "ο Παπανδρέου δεν ήξερε". Οταν ο Καραμανλής την άκνοιξη του 2009 τον συνάντησε και ζήτησε τη συναίνεση του στη λήψη απαραίτητων μέτρων και πιθανώτατα να μην επιμείνει στη διενέργεια εκλογών τον Μάρτιο του 2010 τι του είπε? "Γιώργο τα πράγματα πάνε μια χαρά, αλλά θέλω να πάρω για πλάκα μερικά δυσάρεστα μέτρα και θέλω τη συναίνεση σου" ??? Δεν νομίζω!!!
    Ο Παπανδρέου ήξερε ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά. Με ευθύνη της ΝΔ, της ανύπαρκτης κατά τον Παπανδρέου παγκόσμιας κρίσης και όλων αυτών που αντιστάθηκαν με μανία και αρκετές φορές με επιτυχία σε όσες λίγες και άτολμες (ελέω ήπιας προσαρμογής) αλλαγές προσπάθησε ο Καραμανλής.
    Μην κοροιδευόμαστε οι κυβερνώντες και οι περιστασιακοί συμπαραστάτες τους έχουν ευθύνες και για όσα συνέβησαν μέχρι τις 4/10. Για το μετά ... έχουν λεχθεί χιλιάδες φορές ...μην τα ξαναλέμε.

  38. bb avatar
    bb 06/10/2010 14:15:40

    Na prosexete otan pshfizete. Afou pairnete ta elafria thn pshfo sas, ayta tha exoume

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ bb 06/10/2010 14:20:54

      @bb

      Οι επιλογές που μας δίνει το σύστημα είναι συγκεκριμένες. Δεν έχει άλλες.

      Το τι τραβάμε ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ.

      Δες εδώ : http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/10/blog-post_2513.html

      Οτι και να ψηφίσουμε η κάλπη βγάζει το ίδιο. Διεφθαρμένους άρχοντες που μας λένε ψέμματα, που διορίζουν, που βολεύουν τα δικά τους παιδιά, που παίρνουν δάνεια στα κρυφά, που έχουν γραμμάτια σε ...τρίτους, και που άλλα μας υποσχέθηκαν και άλλα κάνουν.

      Ας διαβάσουμε την ιστορία μας.
      Μη βαριόμαστε.
      Ας διαβάσουμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

  39. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 14:17:49

    bb@
    Και δεν μας λές,βρε πατριώτη, εσύ που προσέχεις και την παίρνεις βαρειά, τι κάνεις?

  40. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 14:18:59

    Θραξ@

    Πράγματι μπλέξαμε!!

  41. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 14:27:15

    Η μόνη αλλαγή που θα πιθανόν να συμβεί αν μπουν έντιμοι άνθρωποι στα ψηφοδέλτια θα είναι και η δική τους ενδεχόμενη διαφθορά. Πάντως καμμία καλυτέρευση. Στην θέση του ενός εντίμου καραδοκούν 10 έτοιμοι να φάνε. Μαθημένοι στο φαγοπότι.

    Το σύστημα δημιουργεί και συντηρεί την διαφθορά.
    Η ατιμωρησία, οι μακρές θητείες, η απουσία λαϊκού ελέγχου.
    Είναι όλα διαβρωμένα.

    Χωρίς κάθαρση πρώτα, δεν πάμε πουθενά (δις).

    Ο έντιμος δεν έχει καμμία ελπίδα (τρις).

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 15:31:55

      Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στος δρόμους λοιπόν!

      (Μυστικό μόνο για σκεπτόμενους: η δημοκρατία είναι πολίτευμα για μικρές κοινωνίες.Η επιλεγόμενη κοινοβουλευτική «δημοκρατία» είναι ολιγαρχία με φερετζε εκλογών. Γι αυτό και «το μικρό είναι όμορφο» που έλεγε και ο Σουμάχερ, ουχί ο τιμονιέρης)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Misha 06/10/2010 22:42:42

        "η δημοκρατία είναι πολίτευμα για μικρές κοινωνίες" - φαίνεται λογικό. Ταυτόχρονα με το "όση δημοκρατία μας απέμεινε, και που διέσωσε την όποια ταυτότητά μας, την οφείλουμε στις ελληνικές κοινότητες επί οθωμανικής αυτοκρατορίας". Τι λες? Ήπια αρκετά για σήμερα?

        Δεν θα σας πω τις παρελκόμενες ιδέες που μου έρχονται, σίγουρα κάποιος θα με κόψει για πιό σοβαρούς λόγους από εξύβριση. Περιμένω τις γνώμες σας.

        (άτσαλο κλείσιμο, βαρυέμαι να σκεφθώ περισσότερο, νύσταξα).

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Misha 07/10/2010 08:53:22

        Η δημοκρατία στα ελληνικά κεφαλοχώρια επί τουρκοκρατίας, από όσες πληροφορίες έχουμε, περιοριζόταν στο να εγκρίνει τις πράξεις των προεστών, γνωστών και ως δημογερόντων ή και κοτζαμπάσηδων. Η γενική συνέλευση στην πλατεία του χωριού, εξέλεγε τους προεστούς, πάντα τους ίδιους, το κύριο μέλημα των οποίων ήταν η συγκέντρωση της δεκάτης και άλλων παρόμοιων φόρων.

        Οσες φορές οι αποκάτω προσπάθησαν να κάνουν κάτι διαφορετικό, οι αποπάνω κάλεσαν τα τούρκικα στρατεύματα. Δείτε πχ τι έγινε στη Σάμο, τα περιγράφει ο Γ. Κορδάτος, αλλά και τι έγινε με τον Οικονόμου, εν τέλει.

        Ουσιαστικά η μετάλλαξη της δημοκρατίας σε κοινοβουλευτισμό (αντιπρόσωποι και άρχοντες με μακρές θητείες και ανέλεγκτοι και ατιμώρητοι) ξεκίνησε αρκετά παλιά. Εχει δηλαδή μακρύτερη ιστορία από ότι φαίνεται με την πρώτη ματιά.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 07/10/2010 09:16:35

        Θράκα

        Μισό λεπτό...προς τι η σύγκριση με την τουρκοκρατία;;
        Κεχαγιά στο κεφάλι τους είχανε και το μόνο που ήθελαν ήταν η ησυχία τους (να βγάλει άλλος το φίδι αό την τρύπα δλδ).

        Εκτός κι αν χρησιμοποίησες σαρκασμό για να υποννοήσεις ότι ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ είμαστε υπό κατοχή...ελληνική κοινοβουλευτική κατοχή.

        Η Δημοκρατία που μας κληροδοτήθηκε από τους προγόνους μας έχει τα ίδια χάλια που έχουν και οι Ολυμπιακοί αγώνες...απομεινάρια ένδοξου παρελθόντος που κατέντησαν εμπορικές συναλλαγές, sponsoring και ντόπα.
        Αν το καλοσκεφτείς δεν έχει καμμιά διαφορά η αντίστιξη Δημοκρατία-κοινοβουλευτισμός και Ολυμπιακοί Αγώνες-olympic games.
        Ίδιο χάλι.Ίδια κατάντια.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Misha 07/10/2010 09:22:48

        Η δράση των προεστών και των κοτζαμπάσηδων στην Τουρκοκρατία ήταν αυτή του διαμεσολαβητή μεταξύ της Τουρκικής διοίκησης και των ραγιάδων. Είναι ο πρόδρομος του τρόπου λειτουργίας και πολιτικλής οργάνωσης του μετέπειτα "ελεύθερου" ελλαδικού κράτους.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 07/10/2010 09:27:28

        Θράκα,
        Μαριναλέντα λέγεται αυτό που ψάχνεις (-ουμε, ίσως).
        Και εξελίσσεται τώρα:

        h--p://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=49171

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Misha 07/10/2010 09:32:21

        Και η Ανάβρα πιο κοντα είναι Misha.

  42. Χάρης avatar
    Χάρης 06/10/2010 14:43:55

    Δυσανασχετώ έντονα με τους πασόκους-προπαγανδιστές του blog.Αν πω ξεφτίλες μπορούν να με μηνύσουν;
    Πιστεύω πως το πλέον κατάλληλο μέτρο είναι να τους αφαιρεθεί ο λόγος από όλα τα δημοκρατικά blog.
    Ο εμπαιγμός του λαού πασοκηφήνες έχει τα όριά του.Είναι σαν να περιυβρίζετε νεκρούς γιατί τέτοιοι θα είναι σε λίγο οι Έλληνες.Χωρίς δουλειά,χωρίς σπίτια,με τα βασικά αγαθά καλπάζοντα και με τους αλλοδαπούς άλλοι να μπουκάρουν στα σπίτια και άλλοι να ψάχνουν στα σκουπίδια για κάτι χρήσιμο.
    Ναι το είδα κι αυτό πριν λίγα λεπτά,έριξα μια ματιά,ντράπηκαν και έφυγαν κρατώντας κάτι στα χέρια.
    Σιωπήστε θείοι τιραμόλες γιατί γελοιοποιείστε.

  43. Enzo avatar
    Enzo 06/10/2010 15:01:04

    τι νοημοσυνη μπορουν να εχουν ολοι αυτοι που υποστηριζουν ακομα το κομμα του Πασοκ? ειδικα δε τον αρχηγο τους γιωργακη?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Enzo 06/10/2010 16:54:39

      Για αυτό λέω ότι έχει δίκιο ο Λιακό μας ψεκάζουν δεν εξηγείτε αλλιώς και το χειρότερο δεν είναι ότι 3εκ τον ψήφισαν τώρα περιμένουν και τα λεφτά που τους υποσχέθηκε!!!

      ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

  44. Derbederis avatar
    Derbederis 06/10/2010 15:08:45

    Kala e, sokaristhka! H mallon pasokaristhka! ANTINEWS RE! Xexexe...

  45. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 15:14:44

    Χάρη, μην ανησυχέίς αν σε μηνύσουν. Θα αναλάβουμε την υπεράσπισή σου και θα κάνουμε έρανο για να πληρώσουμε την ποινή. Μπορείς να τους πείς ότι θέλεις για ποινή μέχρι 3 χρόνια που θα είναι εξαγοράσιμη σύμφωνα με τον Καστανίδη.
    Οσο για τους φτωχούς, είδαμε χθές έναν κανονικό,νέο άνθρωπο να μαζεύει τις γόπες απο το πεζοδρόμιο. Απο τότε μούρχεται να κλαίω συνέχεια.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ευτυχια 06/10/2010 16:22:49

      @ευτυχια

      Δεν είμαι τόσο σίγουρος.
      Για δείτε τι ψήφισαν όλοι μαζί στο ευρω-κοινοβούλιο. Θα ποινικοποιήσουν σε λίγο οποιαδήποτε λαϊκή αντίδραση. Και όχι μόνο τις διαδηλώσεις. Αλλά φοβάμαι πως και οι λεκτικές τοποθετήσεις, όπως εδώ, θα κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν "επικίνδυνος εξτρεμισμός" και θα διώκονται.

      http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5877289

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Misha avatar
        Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 06/10/2010 21:25:53

        Eυρωφασισμός Θράκα.
        Ξεκίνησαν με την απαγόρευση των κομμουνιστικών συμβόλων και της απαγόρευση κομμουνιστικών κομμάτων, και συνεχίζουν ακάθεκτοι. όπου ναναι θα εμφανιστεί και ο Φράνκο να κάνει διάγγελμα

  46. anideos avatar
    anideos 06/10/2010 15:20:22

    Ο Σταινμπρουκ τα λεει χοντρα πως πορουσε να ξερει για την κατάσταση του δημοσιονομικού ελλείμματος της Ελλαδος περισοτερα απο οτι του παρουσιαζε ο τοτε υπουργος της ΝΔ, και μάλιστα οτι αυτο ειναι μεγαλητερο απο οτι η κυβερνηση της ΝΔ ελεγε τοτε ωστε να δωσει και συμβουλες στον Γιωργακη?
    Δεν διαβασα το βιβλιο του αλλα θα ηθελα να ηξερα τι γραφει για τον Ακερμανν που βραβεβει τον ΓΑΠ, αλλα ο ιδιος δεν ειδε την κριση που αρχηζε να εμφανιζεται τον Ιουλιο του 2007 και αφησε ανεξελεγκτη τη σκιωδη τραπεζικη.
    Δεν χρειαζομαστε τον Σταινμπρουκ να μας πει οτι ο ΓΑΠ εξαπατησε τους Ελληνες, αν και προσωπηκα δεν νομιζω να εξαπατησε κανεναν, αφου τους ψηφους των αιωνιων πελατων (βαθυ ΠΑσοκ, ρηχο Θασοκ και των της κλαδικης) του πηρε και τιποτα παραπανω!
    Αμφιβαλλω παρα πολλυ οτι υπηρξε ανθρωπος που ψηφησε περσι τον Γιωργακη και πιστεψε πραγματι πως λεφτα υπαρχουν.
    Η πολιτικη εξαπατηση ειναι για μενα στον τροπο με τον οποιο το ελλειμα εφτασε σε 2ψηφιο αριθμο δλδ η αδρανεια στη λυψη μετρων, η αρνηση της συναινεσης που ζηταγε ο ΚΚ κατα την κυβερνιτηκη του περιοδο, αυτο εγηνε σκοπιμα και με συστημα.
    Θα ηθελα να σας θυμησω οτι και επι κυβερνησεως ΚΚ αρχες 2009 ειχαν αναιβει τα spreads και ειχε γηνει θεμα οτι η Ελλαδα θα ειχε προβλημα δανεισμου, η κυβερνηση τοτε ομως καταφερε και καληψε τις αναγκες, πως μα τον Δια τα καταφεραν αυτοι τοτε ενω ηταν ανικανοι, και ο ΓΑΠ με την Ποντυκομαμη τον ΠΑΠ που ειναι τεχνοκρατες μας δεσανε στο αρμα του ΔΝΤ?

  47. Orestios avatar
    Orestios 06/10/2010 16:27:35

    "Όταν ένας κακός στη γνώμη, μα γλυκός στα λόγια (με ψέματα) το λαό παρασύρει, αυτό είναι για την πόλη μεγάλο κακό"

  48. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 16:30:42

    Strange.., orestios@

    Και ποιός νοιάζεται, τελικά?Οι ψεύτες βραβεύονται, η πόλη βυθίζεται....και όλα κυλάνε ήσυχα..

  49. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 06/10/2010 17:07:47

    Ρε φάκτωρα κάνε ένα ποτ πουρί από ατάκες του τιραμισολα για τι μας έλεγε για αριστερά αυξήσεις και δεξιές πολιτικές νεοφιλελευθερισμό, αγορές, Τώρα μας προέκυψε ρίαλ πολιτικ και υπερασπιστής του μνημονίου καταπίνοντας αμάσητο ότι του σερβίρει ο φορεστ γκαπ με το αγγούρι στα οπίσθια τον καίει αν θα είναι σωτήρας ή όχι ο Σαμαράς.

    Αρε το νεοσοσιαλισμό σας μέσα ρε κουραδοαριστερόφλωροι.

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ Σοσιαληστής 06/10/2010 20:40:29

      Νομίζω οτι ο tiramola παιζει τον ρόλο του σάκου του μπόξ στο ωραίο site μας όπου μπορεί να μπεί κάποιος βασανισμένος δεξιός και ν ακούσει μια δεξιά κουβέντα. Επίσης, νομίζω, οτι ο ίδιος παίζει αυτόν τον ρόλο με πολύ χαρά. Κάτι σαν "εθελοντής κερατάς" που έλεγε κι η γιαγιά μου.

  50. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 06/10/2010 17:18:28

    Wednesday, 6 October 2010
    Ανοιχτή Επιστολή
    Αναδημοσιεύω αυτην τη συγκλονιστική Επιστολή του Γιάννη Αγιάννη!
    Ανοιχτή επιστολή
    Δεν σου ‘χω καμιά εμπιστοσύνη. Κι όταν λέω καμιά, εννοώ απολύτως καμιά γιατί είσαι ψεύτης, απατεώνας και κλέφτης. Μού έλεγες και εξακολουθείς να μου λες ψέματα, με εξαπάτησες και εξακολουθείς να με εξαπατάς, και τελευταία έγινες και κλέφτης.
    Γιατί τι άλλο είναι όποιος βάζει το χέρι στην τσέπη αλλουνού;
    Γυρνάς από ‘δω κι από ‘κει και καμαρώνεις παρουσιάζοντάς με ότι κάνω θυσίες. Θυσία κάνει όποιος με τη θέλησή του στερείται κάτι για το γενικότερο καλό. Εγώ δεν κάνω καμιά θυσία, ΕΣΥ με θυσιάζεις στο βωμό του ξεπλύματος των εγκλημάτων που ΕΣΥ και οι όμοιοί σου διαπράξατε σε βάρος της χώρας και του λαού. ΕΣΥ θυσιάζεις τα όνειρα και τις ελπίδες της νέας γενιάς στον βωμό της υπηρεσίας οικονομικών κέντρων και σχεδίων για παγκόσμια διακυβέρνηση (δικά σου λόγια). ΕΣΥ έκανες τη χώρα μου πειραματόζωο αντοχής σε μέτρα που εφαρμόζονται πια και αλλού και θα εφαρμοστούν σε ευρύτερη κλίμακα για να ξαναγυρίσει ο κόσμος έναν αιώνα πίσω. ΕΣΥ δήλωσες στη Ν.Υ. σε μια σύναξη μεγαλοκαρχαριών και τοκογλύφων: «Εν ολίγοις μετατρέψαμε την κρίση σε ευκαιρία, προκειμένου να προωθήσουμε τις απαιτούμενες μεταρρυθμίσεις, που οι προηγούμενες κυβερνήσεις ανέβαλλαν επί σειρά ετών, φοβούμενες το ενδεχόμενο πολιτικό κόστος». Δηλαδή, «το λαό που με πίστεψε και μ’ έφερε στην εξουσία, εγώ τον έχω γραμμένο».
    Εξαπάτησες με υποσχέσεις (οικογενειακή παράδοση), κι εξακολουθείς να εξαπατάς με αεριτζήδικες εκτιμήσεις ότι σε 2-3 χρόνια θα τελειώσουν όλα, θα λυθούν τα προβλήματα και θα απολαύσουμε τους καρπούς των προσπαθειών ΣΟΥ.
    Γυρνάς εδώ κι εκεί και κλείνεις συμφωνίες για διάθεση περιουσιακών στοιχείων της χώρας, συμφωνίες αδιαφανείς και ως εκ τούτου ύποπτες, ΕΣΥ εκπρόσωπος μιας χώρας λεηλατημένης από τους ίδιους τους διαχειριστές της, μιας θλιβερής αλυσίδας από το ’81 και μετά που ο κάθε κυβερνήτης ετοίμαζε τις δικαιολογίες του επόμενου ώστε τα «τούνελ» οι «στενωποί» και οι «ατραποί» να μη τελειώνουν ποτέ και να οδηγούν στο «γκρεμό».
    Περήφανος και συγκινημένος δέχεσαι βραβεία και επαίνους λέγοντας με προσποιητή σεμνότητα ότι τα δέχεσαι για λογαριασμό των συμπολιτών σου. Εγώ όμως λέω ότι κάθε «μπράβο» από τους έξω, είναι μια ακόμα μαχαιριά στο βιοτικό επίπεδο του μέσου πολίτη. Ανακαλύπτετε(!) συνέχεια νέες σπατάλες και παίρνετε μέτρα περιστολής τους λες και αυτές είναι φαινόμενο των τελευταίων πέντε ετών, λες και επί προηγούμενων κυβερνήσεων το δημόσιο χρήμα προστατευόταν σαν κόρη οφθαλμού. Ακόμα και όσα κάνετε προς τη σωστή κατεύθυνση δεν σας απαλλάσσουν από τις βαρύτατες ευθύνες όχι μόνο για απραξία απέναντι στους ληστές αλλά και για συμμετοχή στη ληστεία.
    Κι όταν φαγωθούν κι αυτά που τόσο άγρια μαζεύονται, όλο και κάποιος νέος Πολυνείκης θα βρεθεί να πει «όλοι μαζί τα φάγαμε».
    υγ. Αν θίγεσαι από τα παραπάνω, μπορείς να βρείς ποιός τα γράφει και να μου κάνεις μήνυση

    Eingestellt von ange-ta um

  51. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 06/10/2010 17:23:50

    Καταγγέλλω την παραποίηση της αφίσας, ο Γιώργος είναι γνωστός ως περιστρεφόμενος δερβίσης

  52. Maya avatar
    Maya 06/10/2010 18:21:13

    Κάτια Μακρή: "είπε -λεφτά υπάρχουν- επειδή είχε προεκλογικό άγχος."

    • Orestios avatar
      Orestios @ Maya 06/10/2010 19:07:11

      Maya
      Είπε τέτοιο πράγμα η Μακρή?
      Τί ξευτίλα!!!!!!!

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ Orestios 06/10/2010 20:42:21

        Γιατί ψυχανεμίζομαι οτι ο tiramola είναι η Μακρή? Γιατί?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/10/2010 20:44:07

        Για εμάς εδώ θα είναι πάντα ο tiramola

      • καινός avatar
        καινός @ Orestios 06/10/2010 22:50:42

        ευτυχία!!!!


        είσαι θεάα!!!!

        χαχαχααα!!!!

      • 11888 avatar
        11888 @ Orestios 06/10/2010 23:29:15

        Γιατι σας φαινονται περιεργες οι κοτσανες που πετανε η Μακρη και Κοντη.Λεφτα βγαζουν.

      • Maya avatar
        Maya @ Orestios 07/10/2010 13:51:28

        Απλά, τέτοια αλητεία δεν συνηθίζεται με τίποτα. Όσες φορές κι αν την διαβάσεις/παρακολουθήσεις/ζήσεις.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Maya 06/10/2010 19:09:29

      Το πιστεύω απολύτως. Κάτι παρόμοιο είχε πει νομίζω και ο Κακλαμάνης (ή κάποιος άλλος;). Το ΠΑΣΟΚ τελικά δικαιούται να λέει προεκλογικά ψέματα. ΠΑΣΟΚ über alles. Γνήσια φασιστικό κόμμα.

      Να δούμε πόσο θα αντέξουν, πότε θα ξεσηκωθεί ο Έλληνας. Αν ξεσηκωθεί...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/10/2010 19:23:51

        Ο Κακλαμάνης όμως έτρεχε στις τουαλέτες μετά.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Επώνυμος 07/10/2010 08:32:32

        @Επώνυμος

        Μπα, ούτε τα άλλα κόμματα θέλουν να στερηθούν το δικαίωμα να υπόσχονται προεκλογικά ψεύδη.

        Αυτό είναι πολιτικό έθιμο. Πως το λένε (και δεν γελάνε); "Πολιτικός πολιτισμός"

        Τα κόμματα συμφωνούν, όχι φυσικά στα φανερά, στο ότι το προεκλογικό ψεύδος είναι αναγκαίο.

        Αμφιβάλλει ακόμη κανείς;

        Θραξ Αναρμόδιος

    • Maya avatar
      Maya @ Maya 06/10/2010 19:35:11

      Βασικά είχε και συνέχεια.
      Αμέσως μετά είπε "ε εντάξει, ήταν μια υπερβολή αυτό που είπε, αλλά όχι απάτη."

      • Orestios avatar
        Orestios @ Maya 06/10/2010 19:39:36

        Τί να πεί κανείς?
        Η ξευτίλα δεν έχει όρια!
        Γιατί όσο πιο ανωτάτου, τόσο πιο ξεκολοτάτου, που έλεγε και η Μαλβίνα.

  53. zame avatar
    zame 06/10/2010 20:20:17

    ..τι είπε το άτομο πάλι σήμερα..
    είχε το άγχος των εκλογών ο ΓΠ και γιαυτο μας έλεγε ψέματα..!!!
    είναι ανεκδιήγητη..αυτή η Μακρη στο Αlter..

  54. ευτυχια avatar
    ευτυχια 06/10/2010 21:44:36

    l'ami...@

    τι του λείπει του ψωριάρη?Φούντα με μαργαριταρι

    • l
      l' ami du peuple @ ευτυχια 06/10/2010 22:00:39

      μα αυτο δεν ηταν ολο; αυτη η απλη φραση τα περιγραφει μια χαρα..
      ακου δανειστηκαμε για να κανουμε ολυμπιακους και να αποτισουμε φορο τιμης στο ευκλεες μας παρελθον.."οι αγωνες γυριζουν σπιτι"...

      και να δεις τι σπιτια αποκτησανε μερικοι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ l' ami du peuple 06/10/2010 22:25:20

        Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι το top show της Παγκοσμιοποίημένης κουλτούρας.
        Το GAP έκανε τρελλές χαρούλες μόλις ο Σάμαρανγκ εκστόμισε την λέξη Αθήνα. Τον έχεις δεί πως κάνει με την Παγκοσμιοποίηση.
        Και βέβαια η μάσα ήταν τρελή.

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 06/10/2010 22:37:30

        ελα αναρχικε μου συμπατριωτη!!!
        ολοι πλην λακεδαιμονιων χαρουλες κανατε, μη το χαλας τωρα...δεν ηταν χαλαλι της τα ευρα η τελετη εναρξης, που εδειξε καθαρα στους κουτοφραγκους το λαθος του φαλμεραυερ;

        να, δες ενα δειγμα: "Oλοι θυμόμαστε ότι η Εκκλησία αγκάλιασε τούς Αγώνες, ότι ο Βικέλας ήταν εκ των διακεκριμένων ευπατριδών που υποστήριξαν με πάθος τη συνέχεια του Γένους και την αξία του Βυζαντινού πολιτισμού, ότι ο Σπύρος Λούης προτού να τρέξει και να νικήσει στον Μαραθώνιο δρόμο ενήστευσε και την παραμονή πήγε στην Εκκλησία. Επίσης οι περισσότεροι αθλητές και Ολυμπιονίκες μας πριν από τους αγώνες, προς τιμήν τους, κάνουν το σημείο του Σταυρού δίνοντας έτσι μια μαρτυρία Χριστού σε όλο τον κόσμο"

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ l' ami du peuple 06/10/2010 22:40:41

        Εμένα μου είχαν κόψει την καλημέρα συγγενείς και φίλοι γιατί ήμουν κατά - απ'την διεκδίκηση μέχρι την τελετή λήξης...

      • Orestios avatar
        Orestios @ l' ami du peuple 06/10/2010 22:47:25

        Σε ποιόν μεντρεσέ είπαμε σπούδασες?

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ l' ami du peuple 07/10/2010 06:51:15

        Συγνώμη, καλέ μου φίλε, αλλά κι εγώ χαρουλες έκανα. Και εθελόντρια δήλωσα, και στις τελετές έναρξης και λήξης γεμάτη ενθουσιασμό και περήφάνεια ήμουνα (αφού πλήρωσα πανάκριβο εισιτήριο)και γενικά συμμετείχα όσο μπορούσα. Και δεν σου κρύβω ότι αυτούς που δυσπιστούσαν, τους θεωρούσα "ξυνούς" και "μίζερους". Και γω Ελληνίδα είμαι. Ετοιμη να τα δώσω όλα σε κάθε εθνική Αυταπάτη σε κάθε ματαιόδοξη Προοπτική που θα μου δώσει πέντε λεπτά εθνικής δημσιότητας. Και πόσο περήφανη ένιωσα όταν τελικά "τα καταφέραμε".Σαν τους γάμους με τα πυροτεχνήματα που κάναν με τραπεζικά δάνεια κάποιοι γνωστοι μου για να χωρίσουν καταχρεωμένοι δύο χρόνια μετά. Ομως δεν είχα ΚΑΜΜΙΑ ευθύνη για τα οικονομικά της χώρας μου. Δεν ήμουν εγώ με την βλαχάρα που διεκδίκησα του Αγώνες, δεν φιλιόμουνα με τον Σάμαραγκ, δεν μου πλήρωσαν το εισιτήριο για να "πείσω" τους "Αθανάτους", δεν ήμουν ούτε κάν Υπουργός Οικονομικών. Ετσι δεν θα μπορούσα ποτέ να ξέρω ποιά Εθνική τραγωδία θ ακολουθούσε.Και γιατί θάπρεπε να αμφιβάλλω?

      • tiramola avatar
        tiramola @ l' ami du peuple 07/10/2010 06:56:33

        Τι έχεις τραβήξει και συ βασανισμένη Ευτυχία...

      • l
        l' ami du peuple @ l' ami du peuple 07/10/2010 07:16:45

        τωρα βεβαια θαναση θα γινει οπως και τη νυχτα που γυρισε ο τριανταφυλλιδης ....ολοι αντιστασιακοι θα προκυψουν...

        κι εσυ ορεστη αυτο βρηκες να πεις για τις δηλωσεις του ιερωμενου που αντιταχτηκε οσο κανεις στον αριθμο του εωσφορου και στα σκοπιανα σκουληκια και στους αντιχριστους; ουτε μια φωνη να τον υπερασπιστει αυτον που κραδαινε τα λαβαρα της αγιας λαυρας; (και της γιαννας, και της γιαννας...)

        ευτυχια μου δεν σε κατηγορω,παρα μονο για το οτι αφησες να σε εξαπατησουν. ομως το ιδιο συνεβη για πολλους με το χρηματιστηριο, με τους εξοπλισμους, με το μνημονιο... γιατι (να) χρειαζεται να αμφιβαλλει κανεις αραγε;

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ l' ami du peuple 07/10/2010 08:47:00

        Το έθνος μας όλο, όλοι οι έλληνες, είχαν "μεθύσει" τότε με τους Ολυμπιακούς αγώνες. Ο λόγος είναι σχετικά απλός. Οι αγώνες και άλλα παρόμοια γεγονότα αποκαθιστούσαν μέρος της χαμένης μας περηφάνειας απέναντι στους άλλους λαούς. Η έτσι νομίζαμε. Μας έδιναν την ευκαιρία να υπενθυμίσουμε στους άλλους λαούς και ίσως και στον εαυτό μας, ποιοι είμαστε και ποια είναι η κλάση μας. Διότι ζούσαμε και ζούμε ακόμη μέσα στην απόλυτη παρακμή και την σαπίλα.

        Ομως οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι μόνο περιτύλιγμα για την υπερηφάνεια ενός έθνους. Οχι η ουσία.

        Και η Νέα Τάξη πήρε αυτή την διοργάνωση και την πούλησε "πέντε φράγκα το χωνάκι", σε χορηγούς και ντοπαρισμένους. Μια ασχήμια τελικά.

        Ευτυχως που οι Ολυμπιακοί αγώνες έχουν γνωρίσει κι άλλη κατάπτωση, επί αυτοκρατορίας, οπότε έχουμε να παρηγοριόμαστε ότι δεν είμαστε οι μόνοι έλληνες που δεν τα πήγαμε καλά με τα σύμβολά μας.

        Κάποια στιγμή πρέπει να επαναφέρουμε την στήλη της ντροπής. Να είναι γρανιτένια αυτή τη φορά. Και να αναγράφει όλα εκείνα τα ονόματα που μας ντρόπιασαν και μας ντροπιάζουν ακόμη και σήμερα. Και να μείνουν στους αιώνες των αιώνων. Τα ονόματα αυτών που για πέντε φράγκα ξεπουλάνε τα ιερά και τα όσιά μας στον κάθε πλειοδότη.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Greg avatar
        Greg @ l' ami du peuple 07/10/2010 10:27:03

        Με τους ολυμπιακούς συμφωνούσε πάνω από το 90%. Προσωπικά συμφωνώ ακόμη και τώρα. Είναι προφανή τα οφέλη που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να προκύψουν (αναγκαίες υποδομές, διεθνής προβολή, τουρισμός κτλ). Άλλο τί έγινε τελικά. 1996-2000, τέσσερα ολόκληρα χρόνια με Μπακούρη και σια δεν κουνήθηκε χαλίκι, για να έλθει η Γιάννα του "δεν προλαβαίνουμε" και των απ'ευθείας αναθέσεων. Δεν έφταιγαν οι αγώνες. Νευριάζεις με το γαιδούρι και χτυπάς το σαμάρι..

  55. fwteinh avatar
    fwteinh 06/10/2010 23:03:51

    εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν παρουν ψηφους στις επερχομενες εκλογες θα παρουν κι αλλο θαρρος και ..θρασος.και οτι ισως πρεπει να ετοιμαζομαστε για μειωση καταθεσεων κατα 50% οπως στην αργεντινη. οπως εκοψε τα δωρα χωρις να ανοιξει μυτη (και ολα τα αλλα αισχη που εκανε).
    ειναι για λυπηση ο ανθρωπος, λόγω του επωνυμου του εχει γινει μαριονετα που ουτε το μαθημα της δεν λεει καλα, ειναι φανερο οτι δεν θελει να ειναι πολιτικος και πρωθυπουργος. σε ολους αυτους που μας εμπαιζουν, που θετουν την ελλαδα στον κινδυνο να εξαφανιστει/αλλοτριωθει, να μην εχει φωνη και αξιοπρεπεια, που δυσκολευουν την καθε μας μερα, που μας στερουν το δικαιωμα σε αξιοπρεπη ζωη, να εχουν σπαρακτικο τελος (την κατάρα μου να εχουν δηλαδη). Θα ψηφισω για να φυγουν και ελπιζω να το κανουν και αλλοι, θα ισοπεδωθω αν ακομη και τωρα ψηφισουν τον καταστροφεα της ελλαδας, θα απαρνηθω την εθνικοτητα μου

  56. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/10/2010 06:59:13

    tiramola@
    Θα στα πώ δίπλα στο τζάκι μια κρύα νύχτα του χειμώνα, tiramola μου. Αστα να πάνε!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ευτυχια 07/10/2010 07:08:40

      Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης...
      Ίταλο Καλβίνο
      Να το διαβάσεις.

      • ευτυχια avatar
        ευτυχια @ tiramola 07/10/2010 07:46:24

        Νομίζω οτι τόχω στην βιβλιοθήκη.Θα το διαβάσω μόλις τελειώσω το "Νίτσε για καλό γούστο" του Ράμφου που παιδεύω απ τον Αύγουστο.

  57. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/10/2010 07:31:42

    l'ami...@

    Και με το χρηματιστήριο εξαπατήθηκα..Για τους εξοπλισμούς, δεν αγόρασα ποτέ προσωπικά τάνκς, αλλά αν χρειαζόταν σίγουρα θα ήμουν θύμα. Γενικώς είμαι ένας μέσος Ελληνας-μεγάααααλο ΘΥΜΑ...

    • l
      l' ami du peuple @ ευτυχια 07/10/2010 07:58:11

      κατι πρεπει να κανεις καλη μου, προσεξε τωρα μη σου τη ξαναφερουν...

      τανκς δε χρειαζεσαι προσωπικα, αλλα να τωρα δα χρειαζεσαι κατι υποβρυχια που πρεπει να τα φτιαξει ο εμιρης στο σκαραμαγκα, ετυχε και να χρειαζεται δανεικα το εθνος, που βρεθηκε και οι γερμανοι να πουλανε τα ναυπηγεια.. αν δεν χρειαζοτανε υποβρυχια ο βαγγελας του βορρα την ειχαμε κατσει ενα πραγμα.
      ευτυχως, ευτυχως ο ερντογαν ειναι τζαναμπετης, λυκος με προβια ο ατιμος, κι ετσι θα αγορασουμε και υποβρυχια και φρεγατες, (πως τις ξεχασα! γερναω!!)

      πωπω και η μπιρμπιλω λεει θα περαιωσει τα δαση για να κανουμε μια καινουρια αρχη, να χτισουμε βρε ενα κεραμιδι πανω απ'το κεφαλι μας, να κινηθουν και τα φορτηγα οσο προκανουν...

      α, και πουσαι..χωρανε δυο αερομεταφορεις στη ψωροκωσταινα; (ειναι σαν τις τραπεζες κι αυτοι, ξερεις..οπως τα σκορδα.. πρεπει να αραιωνουν) Το αλλο οτι μλκς ελεγε ο πρωην ευρωβουλευτης πουχε παρει εργολαβια τη κατεδαφιση κι εγινε και υπουργος μετα αφου ειχε το χρειαζουμενο know-how, με τις ταχαμου "παρανομες επιδοτησεις" στην ολυμπιακη το πληροφορηθηκες;ε, τωρα ολα θα φτιαξουν και θα αποκατασταθουν.
      σειρα θα παρει ο οσε, ξερεις αυτος που εφτιαξε και τον προαστιακο το 2004, κι εκσυγχρονιστηκε ολα αυτα τα χρονια..εχει ενα ψιλοπαθητικουλι, αλλα θα τον σενιαρει η τρόικα..να δουμε ποιος θα τον πρωτοπαρει τετοιο λεβεντη..

      αυτο ομως που απαρεγκλιτως χρειαζεσαι ειναι ενας ιπποτης που θαρθει καβαλα στο αλογο να σε σωσει..προεκυψε ενας τελευταια, ειναι κι εγγονος συγγραφεως, με σπουδες σπουδαιες ο ιδιος διπλα σε αλλον τρανο που μας σωζει τωρα...

  58. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/10/2010 08:50:27

    Θραξ @
    Περίοπτη θέση θα έχουν οι κ.κ.Δαγώνα και Διαμαντοπούλου για την εξαφάνιση του μαθήματος της Ιστορίας απο τα Λύκεια

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ευτυχια 07/10/2010 08:56:16

      @ευτυχια

      Εύγε στις κυρίες. Τι να πω;

      Θραξ Αναρμόδιος

  59. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 07/10/2010 09:02:52

    Ο κοινοβουλευτισμός, τα κόμματα και ο τρόπος που λειτουργούν, και κυρίως το πόσες ευκαιρίες δίνει ο κοινοβουλευτισμός ώστε να διαφθαρούν οι επαγγελματίες πολιτικοί του και μάλιστα ΑΤΙΜΩΡΗΤΑ, είναι η χαρά της Νέας Τάξης.

    Τέτοια θέλει η Νέα Τάξη. Διαφθορά, ατιμωρησία, μη-έλεγχο και μακριές θητείες. Και κυρίως μακριά ο λαϊκός έλεγχος.

    Εν ολίγοις τα κόμματα και ο κοινοβουλευτισμός αν δεν είναι "σύμμαχοι" της Νέας Τάξης, είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να ζητήσει για να κάνει τη δουλειά της.

    Με το πολιτικό σύστημα αυτό, κόμματα και κοινοβούλιο χωρίς άμεση λαϊκή παρέμβαση, οποιαδήποτε σκέψη ή πρόθεση να πάμε κόντρα στην Νέα Τάξη, θα ακυρωθεί σε συντομώτατο χρόνο. Εχουν το χρήμα και την δύναμη να τους αγοράσουν όλους. Εχουν την ισχύ να εξαφανίσουν τους λιγοστούς έντιμους.

    Μόνο εμείς, ο λαός, μπορούμε με την άμεση παρουσία μας, να θωρακίσουμε τους πολιτικούς μας ώστε να πουν τα μεγάλα ΟΧΙ.

    Ας το καταλάβουμε πρώτα εμείς οι πολίτες αυτό. Και μετά ας δώσουμε να το καταλάβουν και οι πολιτικοί μας. Οι καλύτεροι. Γιατί οι άλλοι... έχουν ήδη βγει στην διατίμηση.

    Θραξ Αναρμόδιος

  60. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/10/2010 11:44:39

    Θείε@

    Προσωπικά πιστεύω οτι το εκπαιδευτικό Σύστημα έχει σχεδόν αποκλειστική ευθύνη της κατάστασης που ζούμε. Οι γονείς των οποίων τα παιδιά-μέλη δεκαπενταμελούς έρχονται με καινούργιο μηχανάκι και δεν ρωτάνε πού το βρήκαν, γιατί ξέρουν ότι είναι μίζα απο την εκδρομή του σχολείου, οι καθηγητές που ανεχονται με πλήρη αδιαφορία τον εξευτελισμό τους απο όλους, απεργωντας μόνο για τον μισθούλη τους, οι καταλήψεις, οι νταβατζήδες των Κομματικών Νεολαιών στα Πανεπιστήμια που ελέγχουν ακόμα και τις προμήθειες στα Κυλικεία και βγάζουν μισθάρες απο αφισοκολήσεις και πάρτυ, το κατεστημένο των Καθηγητάδων που εκλεγονται απο διεφθαρμένους εκλέκτορες, αρκεί να είναι κληρονόμοι άλλων καθηγητάδων και η μετέπειτα μετατροπή τους σε bussinesmen Ευρωπαικών Προγραμμάτων και ανθρώπινης σάρκας και αξιοπρέπειας (στην Ιατρική). Και πώς μπορεί να χαίρουν οποιασδήποτε αυτοεκτίμησης, άνθρωποι που έγιναν Καθηγητές Πανεπιστημίου σαν κληρονόμοι, ενώ δεν μπόρεσαν να ούτε να εισαχθούν στο Πανεπιστήμιο και χρειάστηκε η κομπίνα της μετεγραφής με ψεύτικες γνωματεύσεις "σκλήρυνσης κατά πλάκας" για να ερθουν απο Πανεπιστήμια της Ρουμανίας?Γνωρίζω φοιτητές που μετά απο πέντε ολόκληρα χρόνια στην Αρχιτεκτονική, γνωρίστηκαν με τον Καθηγητή τους, σε εξωΠανεπιστημιακό σεμιναριο, που ο άνθρωπος με πολλή αγάπη και αφιλοκερδώς έδωσε.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ευτυχια 07/10/2010 14:02:54

      Αποκλειστική όχι, μεγάλη όμως ναί. Έχω γιό που τελειώνει το Λύκειο, εδώ και χρόνια μου διηγείται κέρατα. Αλλά δεν είναι όλοι οι διδάσκοντες έτσι, ούτε φυσικά οι μαθητές. Είναι όμως "δυναμική" και αρκετά πολυμελής μειοψηφία οι κολλημένοι στα μέλια και οι λεγεωνάριοι των κομμάτων, μικροί και μεγάλοι, και χαλάνε όλο το σύστημα.
      Οι "κληρονόμοι" Καθηγητές Πανεπιστημίου, και γενικά ο νεποτισμός είναι μεγάλη πληγή. Μερικοί ακούν αξιοκρατία και αξιολόγηση και δημαγωγούν με επιχειρήματα της πυρκαιάς, για να συνεχίσει αυτή η "αγελάδα" να βγάζει γάλα για την πάρτη της.
      Αλλά παντού υπάρχουν και οι εργατικοί, "θάβονται" όμως.