#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2010 09:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Βορίδης φεύγει απο το ΛΑΟΣ και πάει στη ...Ντόρα

Ο Βορίδης …ιδεολογικός καθοδηγητής του ντοροκόμματος – ποιοι άλλοι συμμετέχουν



Θυμάστε που γράφαμε προχθές ότι ο Καρατζαφέρης ψαλιδίζει τον… Μάκη Βορίδη;

Δεν είναι μόνο η περιβόητη ανασφάλεια του αρχηγού του ΛΑΟΣ που τον κάνει να υποπτεύεται τους πάντες και τα πάντα και να θέλει όλα τα στελέχη του πιο κάτω από αυτόν στην σκάλα. Είναι κυρίως ότι ο Μάκης Βορίδης ετοιμάζεται να προσχωρήσει στο κόμμα της Ντόρας. Χθες, εξάλλου, κυκλοφόρησαν νέα σενάρια διαγραφής του κ. Βορίδη από το ΛΑΟΣ, με αφορμή χθεσινή συνέντευξη του στην οποία εμφανίστηκε να διαφωνεί με τον . Καρατζαφέρη για τον διάλογο με την κεντροδεξιά.

Για να επιβεβαιωθεί έτσι και ο έλεγχος που ασκεί στο κόμμα του Καρατζαφέρη από την πρώτη στιγμή της ίδρυσής του η Οικογένεια Μητσοτάκη και να εξηγηθεί το χειροκρότημα της Ντόρας  (και της Τρόϊκας) όταν ο κ. Βορίδης ψήφισε ΝΑΙ στο Μνημόνιο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο κ.Βορίδης θα αναλάβει υπεύθυνος προγράμματος του νέου κόμματος, θα έχει δηλαδή την ευθύνη της ιδεολογικής και πολιτικής καθοδήγησης. Για να δούμε έτσι να συνενώνονται τα ακροδεξιά παραληρήματα με τις μεσαιοχωρίτικες απόψεις της Ντόρας και τον ακραίο φιλελευθερισμό των Στέφανου Μάνου και Ανδρέα Ανδριανόπουλου, προκειμένου να υπονομευθεί η πορεία του Σαμαρά προς την εξουσία.

Ναι διαβάσατε καλά. Και αυτοί οι δυο γίγαντες της πολιτικής ...αναχώρησης θα συμμετάσχουν στο ντοροκόμμα, λένε οι πληροφορίες μας. Θα συνενωθούν δηλαδή διάφορα 0,2 και 0,3 % για να φτάσουν στο 1,5% της πανελλαδικής εμβέλειας της Μειοψηφίας Χανίων – Ευρυτανίας.

Α, ξεχάσαμε και τον κ. Κιλτίδη. Θα συμμετάσχει και αυτός βεβαίως.

Για τον κ. Τατούλη οι φήμες δεν έχουν ακόμα επιβεβαιωθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 21/10/2010 09:28:50

    Τραγέλαφος.

  2. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 21/10/2010 09:34:36

    Δλδ η "σύγχρονη κεντροδεξιά" θα πορευθεί ιδεολογικώς με τον Μάκη μπροσταρη;; Να τονε δω Υπουργό Δημοσίας Τάξεως σε Κυβέρνηση Γιωργάκη και τί στον κόσμο ρε παιδιά!!! ουα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ anarcholiberal 21/10/2010 09:39:03

      Εσύ το Μάκη περιμένεις; Τώρα δεν βλέπεις τίποτα;

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/10/2010 09:37:41

    Ε καλα τα είπα σε προηγούμενο ποστ, φως φανάρι,

    Δεν είναι η κόρη του δράκουλα που έλεγε ότι δεν συνεργαζόμαστε με τα άκρα;

    Τέτοια σταθερότης απόψεων και ιδεών.

    Το μενού έχει συγκυβέρνηση, ροκάνισμα και θεωρώ ότι νεοφιλελεύθερος χώρος θα βρει τον εκφραστή της στην ντορίτα.

    Ενα θέλω να ξέρω το Κούλη θα παραμείνει η θα απαρνηθεί την αδερφούλα του; Γιατί μετά το ροκάνισμα του Σαμαρά το Κούλη θα βγει μπροστά να διεκδικήσει την αρχηγία και να επανενώσει την κεντροδεξιά και η Αγία Οικονένεια πάλι στο θρόνο της.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/10/2010 09:37:51

    Πέφτουν οι μάσκες και για τον...Πετράν του Μοριά. Ο Τατούλης ήταν πάντα αγαπημένο παιδί του Μητσοτακισμού. Όσοι τον στηρίζουν στην Πελοπόννησο να ξέρουν περί τίνος πρόκειται. Ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ στην Πελοπόννησο απορώ τί σχέση έχουν μαζί του!!!

  5. man8os avatar
    man8os 21/10/2010 09:38:02

    Ντροπη του.

  6. task avatar
    task 21/10/2010 09:40:09

    Ανεμομαζόματα ... ανεμοσκορπίσματα

  7. loretta avatar
    loretta 21/10/2010 09:53:10

    χ.....κε η φοραδα στο αλωνι...κυριολεκτικα δηλαδη.

    • George avatar
      George @ loretta 21/10/2010 09:54:13

      ..η καλύτερη φοράδα, κιόλας :)

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ loretta 21/10/2010 10:33:21

      Αν το δεις γενικά αλλά από πίσω βρίσκετε ένα ολόγκηρο σχέδιο της Αγίας Οικογένειας το Κούλη θα παραμείνει θα αρχίσει Σαμαρά ή και του επόμενου μέχρι το Κούλη θα βγει μπροστά να διεκδικήσει την αρχηγία και να επανενώσει την κεντροδεξιά και η Αγία Οικονένεια πάλι στο θρόνο της.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Σοσιαληστής 21/10/2010 10:38:27

        Αυτό λες να περιμένει ο Pater Familias να δει και έχει θάψει ολους τους συνομήλικούς του συνεχίζοντας ακάθεκτος να μακροημερεύει;;;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Σοσιαληστής 21/10/2010 13:49:51

        Ο Κυριάκος αν σηκώσει κεφάλι θα διαγραφεί. Με τη μία, δεν υπάρχει περίπτωση να του χαριστεί η ΝΔ. Επομένως, δεν τον παίρνει να αναγορευθεί σε "δελφίνο" ή εγγυητή της ενότητας δήθεν και άλλες τέτοιες π..@π..@ριές που ονειρεύονται ορισμένοι αμετανόητοι όπως ο Καραταφέρης.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Σοσιαληστής 21/10/2010 13:52:18

        Και όχι μόνο ο Καρατζαφέρης, αλλά και το τηλεοπτικό όργανο του ΠΑΣΟΚ (Μέγκα), ο ΔΟΛ (ΔΟΨ πλέον) και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις (που πνέουν τα λοίσθια).

  8. George avatar
    George 21/10/2010 09:53:16

    Ο περιοδεύων θίασος της Ντόρας θα μας χαρίσει περίσσιο γέλιο τις κρύες μέρες του χειμώνα. Να' ναι καλά

  9. loretta avatar
    loretta 21/10/2010 10:04:09

    Περιμενουμε να μαθουμε επισημα λοιπον και τους χρηματοδοτες του κομματος αποκομματος ανεμομαζωματαος και μπαζοσκορπισματων....!!

    • man8os avatar
      man8os @ loretta 21/10/2010 10:06:36

      Πολυ φοβουμαι οτι αναμεσα τους ειναι η ηταν μεχρι τον Νοεμβριο ο Μητσοτακης.

    • typhoon avatar
      typhoon @ loretta 21/10/2010 10:13:20

      http://typhoon-typhoon.blogspot.com/2010/10/h-n.html

      • loretta avatar
        loretta @ typhoon 21/10/2010 10:36:39

        Aγαπητε typhoon

        δεν με ενδιαφερει το ποιος πιθανως η κατα τις φημες...με ενδιαφερει το επισημο ...τα ποσα....και οχι...τα κουπονια οπως εκανε ο πατερουλης δρακουλας...!!!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ loretta 21/10/2010 10:34:44

      Ε νεοφιλευθερο κόμμα εύκολα βρίσκει σπόνσορες όλος ο ΣΕΒ πρόθυμος θα είναι.

  10. Katsis avatar
    Katsis 21/10/2010 10:04:14

    Ειναι υπουργοποιήσιμος ο δάγκας.

  11. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 21/10/2010 10:18:33

    Τι πάει να κάνει ο Βορίδης ? δεν ΄εχει καν την διαίσθηση ότι δεν τραβάνε πλέον νεα κόμματα παλαιών και χιλιοχρησιμοποιημένων πολιτικών, ότι η Μπακογίαννη και οτι η πορεία της δεν προδιαγράφεται παρά μοναχική και αβέβαιη, δεν βλέπει την στάση του ίδιου του Κυριάκου που έγγραψε στα παλαιότερα των αποτέτοιων του τα πολιτικά καπρίτσια της αδελφής του ?.

  12. Ganthalas avatar
    Ganthalas 21/10/2010 10:28:25

    δηλαδή οι φιλελεύθεροι οπαδοί της Ντόρας που κατηγορούσαν το Σαμαρά ως ακραίο και καταδίκαζαν τη ΝΔ για στροφή στη λαϊκή δεξιά θα τον δεχθούν το Βορίδη... αστείο... τραγικό...

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/10/2010 10:30:26

    Η νέα "Δράση" -που αντί για το 0,75% θα φιλοδοξεί να πιάσει το 1,30%, για να ξέρουμε περί τίνος μιλάμε-, ως ακραιφνώς νεοφιλελεύθερο κόμμα, χρειάζεται και έναν καθοδηγητή, δίκην Χίμμλερ, στο κοινωνικό Νταχάου που οραματίζεται για το λαό. Και ποιος καλύτερος γι' αυτόν το ρόλο, από το Βορίδη;

  14. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 21/10/2010 10:35:16

    Είναι εντυπωσιακό ιστορικά το πως συγκλίνει ο ακραίος νεοφιλελευθερισμός με την ακροδεξιά.

    Δύο ρεύματα φαινομενικά άσχετα και με τεράστιες διαφορές, δείχνει η ιστορία ότι το ένα χρειάζεται το άλλο για να επιβληθεί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 21/10/2010 10:42:13

      Μα, ο νεοφιλελευθερισμός ΕΙΝΑΙ φασισμός. Σαρξ εκ της σαρκός του σε κοινωνικοοικονομικό επίπεδο, επόμενο είναι να συγκλίνουν και στο πολιτικό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 21/10/2010 11:13:48

      Καθόλου άσχετα. Αν και επιμελώς καλλιεργήθηκε η άποψη πως δεν έχουν καμία σχέση με τον σοσιαλισμό, η πραγματικότητα είναι πως αποτελούν μέρος του σοσιαλιστικού φάσματος.
      Φαίνονται περίεργα σε ένα πρώτο επίπεδο καθώς η ταμπέλα είναι παραπλανητική.
      Αν κάποιος όμως παρατηρήσει περισσότερο και ανιχνεύσει την ορολογία θα διαπιστώσει πόσο κοινή με την σοσιαλιστική είναι.

  15. chrisss avatar
    chrisss 21/10/2010 10:38:26

    Ο Βορίδης έχει απήχηση στον κόσμο της ΝΔ..είναι αρνητική εξέλιξη..

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ chrisss 21/10/2010 14:11:36

      είναι όμως στιγματισμένος και με κάτι σιδερογροθιές. και είναι προς τιμήν του του Σαμαρά που τελικά δεν τον απορρόφησε στις τάξεις της ΝΔ. Άλλωστε ώς γνωστόν τις κυβερνήσεις τις βγάζουν αυτοί που δεν έχουν και τόσο καλές διπλωματικές σχέσεις με τα άκρα. Και το Εθνικό Μέτωπο, παρ΄ όλη την ευγλωττία του κου Βορίδη θυμίζει ό,τι πιο σάπιο και υποκριτικό και πατριδοκάπηλο έχει περάσει απ΄ αυτό τον τόπο. Φρονώ πως πηγαίνει στο καταλληλότερο κόμμα που θα συνεχίσει περήφανα και δυναμικά ακριβώς την ίδια σαπίλα, υποκριτικότητα και πατριδοκαπηλεία της γελοίας δεξηάς που προς χάρην της λουστήκαμε 25 χρόνια το πα-σοκ.

  16. neotera avatar
    neotera 21/10/2010 10:55:53

    Εκείνο που είναι κρίμα είναι πως είναι πανάξιο πολιτικό στέλεχος ο Βορίδης, όπως κι η Ντόρα και άλλοι αρκετοί από όλες τις παρατάξεις, ναι και Αλαβάνος και ο Μητσοτάκης ο ίδιος, αλλά δεν υπάρχει κράτος να τους κατευθύνει με τους θεσμούς του και να οριοθετήσει το ρόλο τους. Ο εκάστοτε πρωθυπουργεύων είναι φύλαρχος και κάνει ότι του καπνίσει εφόσον το εγκρίνουν οι νταβάδες με τον διεθνή παράγοντα. Οι υπόλοιποι φαίνεται περσεύουμε ! Μόνον ως "πελάτες" στο πελατειακό σύστημα και ως χειροκροτητές μας θέλουν, παντοτεινά άνευ πολιτικών και άλλων βασικών δικαιωμάτων να ζούμε σε κινούμενη άμμο με κανόνες που αλλάζουν συνεχώς για να μας τα παίρνουν...
    Γι αυτό φτάσαμε ως εδώ, ληστευθέντες να γίνονται όσα κανείς δεν εγκρίνει...

    • Tassos avatar
      Tassos @ neotera 21/10/2010 21:23:09

      Τί πανάξιο ρε φίλε? Πάς καλά? http://jungle-report.blogspot.com/2008/02/blog-post_19.html

  17. man8os avatar
    man8os 21/10/2010 10:58:45

    Φακτορα, ειναι φημη η επιβεβαιωμενη πληροφορια?

  18. blue nile avatar
    blue nile 21/10/2010 11:00:39

    ...ποιος μίλησε γα 1,5%...
    ...0,90% και αν...
    ...δε γεμίζουν ούτε ταξί...

  19. Factorx avatar
    Factorx 21/10/2010 11:01:37

    ΤΗ ΘΡΑΚΗ Η ΝΤΟΡΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΑΣΟΚ!

    Η εφημερίδα ΠΑΤΡΙΔΑ σήμερα αποκαλύπτει την επίσκεψη των Ζαφειριάδη και Οικονόμου στη Θράκη.
    Τα δυο στελέχη του γραφείου της Ντόρας ανέβηκαν στην περιοχή για να συντονίσουν τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ στην Περιφέρεια για τις εκλογές του Νοεμβρίου. Συναντήθηκαν με Τσιτιρίδου και Αιχάν - οι οποίοι είναι υποψήφιοι με τον συνδυασμό του ΠΑΣΟΚ!- όπως επίσης και με τον πρώην δήμαρχο Αλεξανδρούπολης
    Κουκουράβα - ο οποίος είναι επίσης υποψήφιος με τον συνδυασμό του ΠΑΣΟΚ- και έδωσαν τις ...ευλογίες της Ντόρας.
    Η πράσινη πολυκατοικία σε πλήρη εξέλιξη!

    • neotera avatar
      neotera @ Factorx 21/10/2010 12:00:54

      Για να μη γίνουν παρανοήσεις σε όσα προτείνω. Πρώτα Κάθαρση και μετά γκέμια στους πολιτικούς...
      Για τη Ντόρα χρειάζονται χάμουρα μάλλον !

  20. παύλος avatar
    παύλος 21/10/2010 12:05:29

    Καλά ρε παιδιά.....δεν έχετε βαρεθεί ακόμη να μεταγράφετε τον Βορίδη δυο φορές το μήνα στη ΝΔ, τώρα βλέπω μετεγράφη ήδη στη Ντόρα............
    Αν πραγματικά το πιστεύετε....τι να πω.......τόσο πολύ υποτιμάτε τον εαυτό σας πια...?
    Ο Βορίδης αυτή τη στιγμή σίγουρα αποτελεί έναν από τους καλύτερους βουλευτές του κοινοβουλίου και γι'αυτό βέβαια κάθε εβδομάδα εδώ και 3 χρόνια φεύγει από το ΛΑ.Ο.Σ. .......κι'όμως ακόμη εκεί είναι..........

    Κατά τη γνώμη μου αυτά είναι μικροπολιτικές αφέλειες.......ένα είναι το ζήτημα........να φύγει το πασοκ από την εξουσία άμεσα...για να μην πω χθες........άντε να πάρει η ΝΔ τα πάνω της για να αποτελέσει πρόταση εξουσίας γιατί όπως καταλαβαίνετε μία δεύτερη τετραετία πασοκ θα είναι πλήρης.....καταστροφή......

  21. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 21/10/2010 12:20:08

    κοντος ψαλμος αλληλουια... το βράδυ των εκλογών ο Βορίδης θα επανεξετάσει τις όποιες σκέψεις του και ισως τον δειτε να αλλοιθωρίζει προς Σαμαρά μερια... μπορεί να ειναι καλός δικηγόρος και τηλεοπτικός αλλά απο πολιτικό ένστικτο ουτε μεταξεταστέος...
    Μην παραξενευτείτε αν δείτε τον Βορίδη σε 1-2 χρόνια το πολύ να ειναι στα αζήτητα οπως ήταν πριν τον παρει ο Καρατζαφερης στο ΛΑΟΣ...

  22. Άργος avatar
    Άργος 21/10/2010 13:19:44

    Η διάσπαση ως εργαλείο για την εξουδετέρωση πυρήνων ισχύος.

    (Τουλάχιστον) τριχοτόμηση εδώ - ετοιμάζεται κι άλλη ομάδα που θα εκδηλωθεί σύντομα εάν πετύχει να έχει ικανή στήριξη. Παράλληλα στη ζύμωση, η αριστερά του ΠΑΣΟΚ κι όσοι έχουν αντιληφθεί τον καθεστωτικό ρόλο της Αριστεράς - συγνώμη για την βρισιά (πια), θα μπει στον πειρασμό από την εν λόγω κίνηση.

    Αφού παρατηρείται τριχοτόμηση τώρα, διαγράφεται το ξεδόντιασμα του λέοντα της Δεξιάς με προοπτική τις εκλογές. Τις αναπάντεχες ή έστω επόμενες, σε κάθε περίπτωση. Άρα η λέσχη της Πόλης των Κτιστών (το όνομα ως υπόθεση εργασίας βεβαίως, βεβαίως) έχει δρομολογήσει είτε το ΠΑΣΟΚ να μείνει για καιρό στην εξουσία ή να ανταλλάξει την διαδοχή του στην εξουσία με δήλωση υποτέλειας του φυσικού του αντίπαλου - απορρόφηση στο ευρύτερο (διεθνικά) σύστημα διακυβέρνησης.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Άργος 21/10/2010 14:04:59

      Η Μπίλντεμπερκ αυτό θα ήθελε. Όμως, δεν σημαίνει ότι έτσι θα γίνει. Μην της δίνουμε και μεγαλύτερη αξία από αυτή που έχει. Πάντοτε οι μεγάλες δυνάμεις (κράτη, πολυεθνικές επιχειρήσεις, τράπεζες, κ.λπ.) θέλουν αδύναμα (άρα υποτελή) εθνικά κράτη και αντίστοιχους πολιτικούς. Εμείς όμως ψηφίζουμε. Όχι αυτοί. Τα λέμε στις κάλπες λοιπόν. Ψήφο σε όλους τους αντιμνημονιακούς υποψηφίους. Κατά προτίμηση σε αυτούς που υποστηρίζονται από τη ΝΔ που αποτελεί και τη μόνη ρεαλιστική-αστικοδημοκρατική εναλλακτική αλλά και αντισυστημική πρόταση εξουσίας που δεν θα έχει την υποτέλεια ως ιδεολογία. Την αρχή της μη υποτέλειας την έκανε ο ο Κώστας Καραμανλής (ενεργειακοί αγωγοί, ΟΧΙ στο Σχέδιο Αυνάν, βέτο στα Σκόπια, άνοιγμα στην Κίνα) αλλά δεν κατάφερε να την εδραιώσει στο πολιτικοκοινωνικό σύστημα της χώρας. Ο Αντώνης Σαμαράς έχει τη μεγάλη αποστολή να πετύχει αυτή την εδραίωση της εθνικής αξιοπρέπειας. Της πολιτικής των γαλάζιων (και όχι μόν των κόκκινων) γραμμών. Της πολιτικής της ανάπτυξης και όχι των δανεικών. Της πολιτικής του σεβασμού της εθνικής και θρησκευτικής μας ιστορίας και όχι της "πολυπολιτισμικής" ανιστόριτης ιδεοληψίας και του δογματικού αριστερίστικου αθεϊσμού.

  23. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 21/10/2010 13:35:03

    Σταυρολεξο για γερα νευρα το "ποδοσφαιρο της ελληνικης πολιτικης αρενας..."

  24. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/10/2010 16:04:01

    Και καλά τον Βορίδη. Τον Κιλτίδη, τον Μαρκογιαννάκη και την Καλαντζάκου τί θα τους κάνει η ατυχήσασα?

  25. Y. avatar
    Y. 21/10/2010 16:05:16

    “…να συνενώνονται τα ακροδεξιά παραληρήματα……προκειμένου να υπονομευθεί η πορεία του Σαμαρά προς την εξουσία…”
    Όλοι αυτοί είναι πολιτικά ρετάλια. Η σύμπραξη τους, μόνο καλό θα κάνει στη παράταξη και στον Σαμαρά.
    Ο φόβος είναι από αλλού. Από το κακό μας εαυτό, και από κάποιους εντός των τοιχών.

  26. Gabi avatar
    Gabi 21/10/2010 16:37:35

    τον Κ. Βοριδη θα ηθελα να τον δω στην ΝΔ

    • Y. avatar
      Y. @ Gabi 21/10/2010 17:46:20

      Η ΝΔ δε χρειάζεται κανέναν από αυτούς οι οποίοι τη ψάχνουν εδω και εκεί, και πηγαίνουν όπου τελικα καθήσει η μπίλια της διαπραγμάτευσης. Το κόμμα είναι ανοιχτό προς ΟΛΟΥΣ, υπό τη προϋπόθεση της απλής στράτευσης. Αυτό ισχύει και για το Βορίδη. Να έρθει στην παράταξης ως απλός στρατιώτης, και εφόσον κριθεί για την πίστη στις αρχές της ΝΔ, τις ικανότητές του και την καλή διαγωγή, μπορει να δίνει εξετάσεις για τις υπόλοιπες βαθμίδες της ιεραρχίας, ξεκινώντας από αυτές του δεκανέα

  27. petros avatar
    petros 21/10/2010 16:56:40

    Όσοι πάνε στο κόμμα της Ντόρας είναι τελειωμένοι πολιτικά.
    Κάθε μέρα που περνά θα πρέπει να δικαιολογούν τα μέτρα του μνημονίου
    και ο κόσμος θα τους πάρει με τις "πέτρες"!
    Δυστυχώς, κάποιοι συνεχίζουν να παίζουν με την υπομονή του ελληνικού λαού.

    Αλλά τώρα οι Γάλλοι κλείνουν δρόμους, αεροδρόμια, λιμάνια και δεν "καταστρέφουν" την οικονομία, τον τουρισμό, δεν κάνουν δυσφήμιση της Γαλλίας, όπως έλεγαν τα φερέφωνα των διαπλεκομένων στα κανάλια. Αντιθέτως διαφημίζουν τις γαλλικές κινητοποιήσεις... Κι ο ελληνικός λαός θα βγει από το καβούκι του. Να εύχονται μόνο να πέσουν τα ποσοστά τους στις εκλογές. Γιατί με τα νέα μέτρα και το νέο μνημόνιο που φοβούνται να ανακοινώσουν πριν τις εκλογές, οι κοινωνικές αντιδράσεις θα είναι μεγαλύτερες από της Γαλλίας.

    Όλοι οι κοινωνικοί χώροι βράζουν, αλλά δεν ξέρουμε εάν αυτό θα εκφραστεί στις εκλογές ή στο πεζοδρόμιο. Και τότε θα καταλάβουν τι "εστί βερύκοκο" όσοι συμπράττουν στις δημοτικές και περιφερειακές εκλογές με κόμματα του μνημονίου,είτε μαυριστούν, είτε εκλεγούν. Γιατί αυτούς θα βγάλουν μπροστά οι 3 "αρχηγοί" που θα κυκλοφορούν μόνο στα ελεγχόμενα κανάλια ( το καλύτερο σενάριο ) ή θα την κάνουν για εξωτικές χώρες...

    Ο κ. Βορίδης θα κάνει κίνηση αυτοκτονική, μπαίνοντας σε ένα θνησιγενές κόμμα. Τώρα ο Καρατζαφέρης πληρώνει τα πολιτικά παιχνίδια με Καραμανλή και Ντόρα. Πάντα οι μπλόφες δεν πιάνουν... Και τώρα θα δει τη λεηλασία που του ετοιμάζει το Ντορέικο. Αλίμονο σε εκείνους που πιστεύουν ακόμα στη Ντόρα και στο Καρατζαφέρη.Αλίμονο και σε εμάς, που θα υποστούμε μαζί με όλους τα πάνδεινα του νέου μνημονίου.

    • Άργος avatar
      Άργος @ petros 24/10/2010 06:30:51

      "Όσοι πάνε στο κόμμα της Ντόρας είναι τελειωμένοι πολιτικά.
      Κάθε μέρα που περνά θα πρέπει να δικαιολογούν τα μέτρα του μνημονίου..."

      +1000

  28. Stefanos avatar
    Stefanos 21/10/2010 17:00:52

    O Μάκης Βορίδης ήταν παλαιότερα μέλος της Ε.Π.ΕΝ. Το θυμάται κανείς αυτό? Πώς από πρώην Επενίτης θα γίνει μητσοτακικός? Απορώ πραγματικά....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Stefanos 21/10/2010 21:23:37

      Μην απορείς. Είπαμε, νεοφιλελευθερισμός και φασισμός ίσον ένα και το αυτό.

  29. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 21/10/2010 17:08:33

    Η κ Μπακογιάννη σαφώς και δεν θα κάνει κόμμα διαμαρτυρίας,δεν είναι στην φύση της να υπερασπίζεται τους φτωχούς και αδυνάτους.Η ΠΡΌΤΑΣΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ την οποία θα υποβάλει προς τον ελληνικό λαό είναι πλέον γνωστή.Άγρια λιτότητα ,υποταγή στούς ξένους τοκογλύφους φίλους της,ιδιωτικοποίηση όλων των κερδών με ταυτόχρονη "κοινωνικοποίηση" των ζημιών του μεγάλου τζίρου των αφεντικών της.Πραγματικά έχει δίκιο όταν λέει ότι δεν θα υπάρχει πλέον μονοκομματική κυβέρνηση,εννοώντας βέβαια τις κυβερνήσεις του άλλου εταίρου, και φίλου της παγκοσμιας τυχάρπαστης διακυβέρνησης, Γεωργίου Παπανδρέου του Β¨.Αν προσπαθήσει κανείς να ακτινογραφήσει αυτή την "μελλοντική" και σχεδιασμένη στα χαρτιά ,(ερήμην του ελληνικού λαού) κυβέρνηση δεν θα δυσκολευτεί πολύ.Γιώργος μαζί με τα υπολλείματα του ΝΕΟΠΑΣΟΚ ,ΝΤΟΡΑ+MEGA,o μεγάλος κωλοτούμπας τηλεραδιοφωνοηγέτης μαζί με τον Ψινάκη,οι γνωστοί ιδεολογικοί τρομοκράτες και αμετανόητοι νεοπαγκοσμιοφιλελεύθεροι Μάνος-Ανδριανόπουλος,ο γνωστός κουλτουργιαριστεροδέξιος υποψήφιος περιφερειάρχης πελοπονήσου τέως υπουργός πολιτισμού!!!!,το ΣΕΒ ,μερικοί ευρυτάνες του κολωνακίου,κρητικοί του πειραιά,και τέλος οι "γιαλαντζί" αριστεροί κυρκοκουβέληδες.Η πρόταση μου, για αυτή την συνεύρεση η οποία προυπήρχε, αλλά σε δύσκολη για αυτούς εποχή συνενώθηκε είναι ότι τους βρήκα και όνομα .ΜΑΥΡΗ ΚΟΜΠΑΝΙΑ. Συνεχίζεται........

  30. A.M. avatar
    A.M. 21/10/2010 19:55:52

    Πόσα;
    Θυμείστε μου σας παρακαλώ....
    ...πόσα του κατέθεσε το Μητσοτακέϊκο;;;;

    ΌΛΑ έχουν μια τιμή σε αυτήν την ζωή.. τι να κάνουμε;

  31. προδικος avatar
    προδικος 22/10/2010 08:21:14

    Ντοριτα δυνατα τωρα και στον ακροαριστερο χωρο..απο τον ακροδεξιο καλυφτηκες..

  32. Dhmaras avatar
    Dhmaras 22/10/2010 08:49:51

    Σύμφωνα με απόρρητες πληροφορίες ο Βορίδης συναντήθηκε με τον Δημαρά. Η συζήτηση που κράτησε πάνω από μια ώρα ήταν πάνω στην δημιουργία νέου κόμματος που θα διαπερνά το κατεστημένο φάσμα. Αναμένονται εξελίξεις σύντομα…

  33. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 09/11/2010 09:37:27

    Πότε θα φύγει να πάει με την Ντόρα; Και θα συμφωνήσει μαζί της σε τι;

    α) Την στήριξη της Τουρκίας στην ευρωπαϊκή της πορεία;
    β) Το δόσιμο του ονόματος της Μακεδονίας;
    γ) Την αποποινικοποίηση των ναρκωτικών;
    δ) Τον κιναιδόγαμο και τις κιναιδοπαρελάσεις;
    ε) Την συμπαράσταση στους λαθρομετανάστες;

    Ο Βορίδης είναι ο αντίπους της Μπακογιάννη. Η τελευταία ήταν και είναι κοντύτερα στον Γιωργάκη.