#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2011 07:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντώνης Σαμαράς προκαλεί όλο το σύστημα της Μεταπολίτευσης

Θα απαντήσουν στην πρόκληση;



Του Κώστα Ροδινού

Ο Αντώνης Σαμαράς προκάλεσε χθες,  ολόκληρο το σύστημα της μεταπολίτευσης!

Είπε μεταξύ άλλων στην ομιλία του στην Βουλή:

«Σας προτείνω από σήμερα, εδώ στη Βουλή να συμφωνήσουμε:

Να ζητήσουμε από την Ελληνική Δικαιοσύνη έλεγχο του «πόθεν έσχες», όλων των βουλευτών που έγιναν Υπουργοί και Υφυπουργοί από το 1974 ως σήμερα.

Πιστεύω ότι είναι ο μοναδικός τρόπος για να ανακτήσει ο πολιτικός κόσμος τη σχέση αξιοπιστίας και εμπιστοσύνης που πρέπει να έχει με τον Ελληνικό λαό.

Όταν μπήκε βουλευτής τι είχε το «πόθεν έσχες» του, στη διαδρομή του τι απέκτησε, όταν παραμένει σήμερα βουλευτής ή όταν έφυγε, ποιο ήταν τότε το «πόθεν έσχες».

Με άλλα λόγια είπε σε όλους: «εγώ είμαι καθαρός, μπορείτε να με ελέγξετε! Μπορείτε να κάνετε  και εσείς το ίδιο;»

Πολύ φοβούμαι, ότι αρκετοί θα δυσκολευτούν πολύ να απαντήσουν στην πρόκληση!

Αδιαφάνεια και  ατιμωρησία

Το πολιτικό προσωπικό της χώρας, χρόνια τώρα εθελοτυφλούσε. Υποτίθεται ότι όλοι κατέθεταν δήλωση «πόθεν έσχες».

Όλοι, όμως, γνωρίζουμε ότι ούτε το «πόθεν», ελεγχόταν, ούτε το «έσχες».

Πολιτικοί έμπαιναν φτωχοί στην Βουλή και έβγαιναν πάμπλουτοι.

Άλλοι εγκαθίδρυσαν διαπλεκόμενες αυτοκρατορίες.

Από την  άλλη πλευρά, ο νόμος «περί ευθύνης υπουργών»  διαιώνιζε ένα καθεστώς ατιμωρησίας. Πουθενά αλλού δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Οι κατά καιρούς προανακριτικές επιτροπές, αντί να ανακαλύπτουν ευθύνες, τις συγκάλυπταν.

Γιατί; Γιατί οι ελέγχοντες και οι ελεγχόμενοι ήσαν οι ίδιοι!

Έτσι φτάσαμε στα σημερινά. Ο  πολιτικός κόσμος της χώρας βρίσκεται αντιμέτωπος με μια πρωτοφανή κρίση αξιοπιστίας.

Όλοι συμφωνούν ότι αυτό το καθεστώς αδιαφάνειας και ατιμωρησίας δεν πάει άλλο, αλλά για να αλλάξει, πρέπει να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και αυτό δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα από το 2013.

Λυτρωτική διέξοδος

Όμως, η χώρα δεν μπορεί  να πορευτεί μέχρι το 2013, με τόσα μέτωπα ανοιχτά και με  αυξανόμενη την έλλειψη αξιοπιστίας του εκλογικού σώματος προς το πολιτικό σύστημα. Σε λίγο θα τίθεται θέμα νομιμοποίησής του.

Η πρόταση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας δίνει μια λυτρωτική διέξοδο στο πολιτικό μας σύστημα.

Ολοι, όσοι άσκησαν εξουσία από τη μεταπολίτευση και μετά  να γνωστοποιήσουν στον ελληνικό λαό «πώς μπήκαν στην πολιτική» και «πώς εξήλθαν από την πολιτική».

Και όσοι ακόμα παραμένουν ενεργοί, «τι απέκτησαν στη διαδρομή».

Να μάθουμε, επιτέλους, ποιοι μπήκαν στην πολιτική για να υπηρετήσουν την πατρίδα και ποιοί για να δημιουργήσουν περιουσίες!

Και μάλιστα ο έλεγχος αυτός να γίνει από Δικαστικούς!

Θεωρώ την πρωτοβουλία αυτή καίρια!

Ξέρω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις και θα διατυπωθούν ενστάσεις!

Ήδη άκουσα έκπληκτος χθες τον κ. Καρατζαφέρη να λέει όχι στους δικαστές! Δηλαδή, να ελεγχθούν πάλι μόνοι τους οι πολιτικοί!

Έλεος!  Είδαμε που οδήγησε αυτός ο έλεγχος τόσα χρόνια!

Στην απόλυτη ανυποληψία.

Η πρόταση του κ. Σαμαρά ήρθε την κατάλληλη στιγμή.

Είναι μια πρόταση που, έστω και καθυστερημένα,  θα δώσει απαντήσεις.

Ό  Πρόεδρος της Ν.Δ. οφείλει να προχωρήσει, έστω και μόνος!

Να απαιτήσει  τον έλεγχο του  «πόθεν έσχες»  των  υπουργών του δικού του κόμματος!

Όσοι αρνηθούν τον έλεγχο, να μην είναι υποψήφιοι στις επόμενες εκλογές! Και όσοι δεν δικαιολογήσουν πειστικά τα περιουσιακά τους στοιχεία να αποκλεισθούν επίσης!

Είναι καιρός πια να δούμε  ποιοι  αντέχουν την διαφάνεια!

Για να μπει κάθε κατεργάρης στο πάγκο του!

Αλλά, αξίζει τον κόπο να παραθέσουμε ένα ακόμα απόσπασμα απο την χθεσινή ομιλία του κ. Σαμαρά

Η δική μας η παράταξη Τσουκάτους δεν βγάζει

Προφανώς και γνωρίζατε ότι τα αδικήματα στο Βατοπαίδι ήταν παραγεγραμμένα. Και θέλετε, συσκοτίζοντας την αλήθεια, να παρουσιάσετε ότι - αυτή η παραγραφή- είναι κάτι που θα μείνει ως ρετσινιά στη Ν.Δ. Υπάρχουν, όμως, βουλευτές σαν τον Αλέκο τον Κοντό που, με την υπευθυνότητά τους, αποκάλυψαν τη δική σας ανευθυνότητα. Γιατί εμείς είπαμε «φως παντού». Και η δική μας η παράταξη Τσουκάτους δεν βγάζει.

Εγώ, μια που το θέσατε, σας ρωτώ: Θα προχωρήσετε σε σύσταση Προανακριτικής για τη SIEMENS; Για παραγεγραμμένα και πάλι αδικήματα; Προχωρήστε. Ο κόσμος θα θεωρήσει ότι κοροϊδεύετε. Δεν θα προχωρήσετε; Ο κόσμος θα θεωρήσει ότι κοροϊδεύατε, τόσους μήνες, μιλώντας για κάθαρση. Ή μήπως θα συστήσετε Προανακριτική Επιτροπή, μόνο για τη διετία 2007-2009 της Νέας Δημοκρατίας, που δεν είναι παραγεγραμμένη;

Αυτό -θα σας ρωτήσουν- ήταν το σκάνδαλο της SIEMENS και η κάθαρση που ευαγγελιστήκατε; Μια διετία; Μόνο εκείνη η οποία σας βολεύει; Και θέλω τότε να δω ποιοι θα είναι αυτοί οι 30 βουλευτές, από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ, που θα βάλουν την υπογραφή τους σε μια προδιαγεγραμμένη και νομολογημένη, πλέον, αποτυχία. Γι’ αυτό, σας είπα από την αρχή: Έχετε μπει σε αδιέξοδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 25/01/2011 08:18:35

    Πρόταση κόλαφος για όλους τους κολασμένους. Αντώνη Σαμαρά προχώρα με δύναμη και επιμονή. Σε στηρίζομε όλοι εμείς που σε έχομε ζήσει για δεκαετίες.

    • Kostas avatar
      Kostas @ Νίκος Θ. 26/01/2011 09:51:01

      Ο αρμόδιος εισαγγελέας για τον έλεγχο του πόθεν και του έσχες των βουλευτών δεν έκανε κανένα απολύτως έλεγχο. 300 υποθέσεις είχε να ελέγξει , το μπορούσε. Αλλά.......

      Το βασικό πρόβλημα της διαφθοράς στη χώρα μας είναι ο στενός εναγκαλισμός/ υποταγή των δημοσίων υπαλλήλων στους αιρετούς άρχοντες, σε κάθε βαθμίδα. Η υποταγή τους στις παράνομες απαιτήσεις και εντολές, (άκου , εντολές;) , επειδή ήλπιζε σε μιά μετάθεση ή άλλου είδους καλλίτερη μεταχείριση, γιανόνταν υποχείριό του. Έτσι , αποκτούσε ο βουλευτής εξουσία που δεν του έδωσε ο λαός. Γιατί ο λαός δεν τον έκανε βουλευτή , για να του διαγράφει τις κλήσεις, να βολεύει κάποια παιδιά ψηφοφόρων, κλπ.

      Έτσι, και οι αρμόδιοι υπάλληλοι, δεν έκαναν κανένα έλγχο στους πολιτικούς, παρότι μπορούσαν. ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ μόνο σε Μπανανίες

  2. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 25/01/2011 08:37:51

    κ.ΡΟΔΙΝΕ ,δεν τον βλέπω καλά τον ΣΑΜΑΡΑ με τέτοιες προτάσεις για έλενχο του πόθεν έσχες απο το 1974.
    Θά ήθελα όμως να δώ την αντίδραση του ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ (στην βουλή μούγκα),που μας έχει πρήξει με την κάθαρση.Όσον αφορά τα Μ.Μ.Ε. τώρα που παρακολουθώ τις πρωινές εκπομπές μούγκα και αυτοί.

    • anideos avatar
      anideos @ Αντάμ Παπαντάμ 25/01/2011 08:42:11

      Αν στα πρωιναδικα σας δειξουν τον Σαμαρα και τις δηλωσεις του, η τις ομηλιες στη βουλη θα ξυπνησεται μονομιας και δεν τους παιρνει.
      Οι εντολες τους ειναι αλλες.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αντάμ Παπαντάμ 25/01/2011 08:55:05

      Ούτε ο ΓΑΠ αντέχει σε πόθεν έσχες. (Θα ξηλώσει το οικογενειακό φωτοστέφανο).

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 25/01/2011 16:19:33

        +1000

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αντάμ Παπαντάμ 25/01/2011 11:58:54

      Εγώ πάλι μια χαρά τον βλέπω!

    • Μανώλης Μενεγάκης avatar
      Μανώλης Μενεγάκης @ Αντάμ Παπαντάμ 25/01/2011 17:27:37

      Όταν λες δεν τον βλέπεις καλά τί εννοείς;

  3. anideos avatar
    anideos 25/01/2011 08:40:23

    "Όλοι συμφωνούν ότι αυτό το καθεστώς αδιαφάνειας και ατιμωρησίας δεν πάει άλλο, αλλά για να αλλάξει, πρέπει να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και αυτό δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα από το 2013."

    Eγω πιστευω πως αν υπαρχει θεληση για αλλαγη του συνταγματος μπορει ευκολα να γηνει ενα δημοψηφισμα και ο ελληνικος ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ λαος να πει αν θελει να αλλαξει το συνταγμα πιο νωρις, με την καταλληλη θεματολογια το ναι θα παρει 99,999%
    Και κατι ακομα για τον Σαμαρα δεν εχω διαβασει ουτε ακουσει ποθυενα να παιζει γερα το μεγαλητερο του χαρτι που δεν ειναι αλλο απο την εκλογη του, αυτη τη στηγμη ειναι ο μονος προεδρος κομματος του οποιου η εκλογη στη θεση αυτη, ακρως δημοκρατικη, προηρθε απο απλους Ελληνες ψηφοφορους και οχι οπαδους της ΝΔ, γιατι αν η ΝΔ ειχε οπαδους θα ηταν ακομα κυβερνηση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ anideos 25/01/2011 12:01:22

      Επειδή δεν είσαι όσο ......ανίδεος λέει το nick που χρησιμοποιείς:
      πρώτον με το Σύνταγμα δεν παίζουμε.
      δεύτερον, ένα κόμμα μόνο του δεν μπρεί να κάνει αναθεώρηση.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 13:19:47

        Δεν παίζουμε εμείς με το Σύνταγμα.
        Οι επαγγελματίες πολιτικοί "παίζουν" με το Σύνταγμα.

        Σε στυλ "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει".

        Ο νομοθέτης (οι επαγγελματίες πολιτικοι) νομοθέτησε (ΚΑΙ Συνταγματικά) την ποινική ασυλία του.

        Οχι μόνο είναι "παιχνιδι" αυτό αλλά και κατάλυση της δημοκρατίας.

        Ο λαός είναι ο φυσικός ιδιοκτήτης της εξουσίας. Αν ο λαός, με δημοψήφισμα, αποφασίσει να γίνουν αλλαγές στο Σύνταγμα, και μάλιστα ακόμη καλύτερα, αν ο λαός ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΥΤΟΣ με δημοψήφισμα ποιες θα είναι αυτές οι αλλαγές, εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω κανένα παιχνίδι.

        Το μόνο που βλέπω είναι η παλινόρθωση της δημοκρατικής ισονομίας και νομιμότητας.

        Αυτή η άσχημη κατάσταση που δημιούργησαν οι επαγγελματίες πολιτικοί δεν μπορεί να διορθωθεί ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ του λαού.

        Κι όμως ακόμη και τώρα επιμένουν να παίζουν το "παιχνίδι" που ξέρουν καλά: ΜΑΚΡΙΑ Ο ΛΑΟΣ.

        Θραξ Αναρμόδιος

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 14:26:41

          Kαλημέρα αγαπητέ Θράκα,
          δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με τα λεγόμενά σου, αλλά και ο λαός δεν είναι άμοιρος ευθυνών για αυτούς που εκλέγει.

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 14:51:18

            @Κώστας Ροδινός

            Είναι σε μεγάλο βαθμό. Διότι ΔΕΝ είχε επιλογές. Γίνεται μέρα με τη μέρα φανερό πως η σήψη και η διαφθορά απλώθηκε σε όλα τα κόμματα, εδώ και πολλά χρόνια. Εχουμε μαρτυρία βουλευτή της αριστεράς, στο κοινοβούλιο μάλιστα, για το ζήτημα. Και βέβαια κατηγορίες από τους 2 μεγάλους πως και οι μικροί το ίδιο σπορ ασκούσαν. Είδαμε τι κάναν και στους δήμους τα μικρά κόμματα. Λίγο καλύτερα αλλά όχι πολύ. Μόνο δικους τους οπαδούς διόρισαν στους δικούς τους δήμους.

            Στον λαό προσφέρεται ένα μενού να διαλέξει. Με τι κριτήρια να διαλέξει όμως που του έχουν ακυρώσει χωρίς σχολείο, και με αυτά τα ΜΜΕ; Ούτε τι είναι δημοκρατία δεν γνωρίζει καλά καλά ο λαός. Νομίζει πως δημοκρατία είναι οι δημοκρατικές ελευθερίες μόνο όπως εντάλματα και ελευθερία του λόγου. Αγνοια και έλλειψη κριτικής σκέψης, ΟΧΙ με ευθύνη του λαού.

            Μα και το μενού, τι να διαλέξεις; Οτι και να διαλέξεις τα ίδια τοξικά θα καταλήξουν στο στομάχι σου;

            Πόση ευθύνη μπορεί να έχει ο λαός μετά;
            Εχει ευθύνη βέβαια, αλλά πόση;

            Κι άντε κι έχει ευθύνη, την μικρότερη σίγουρα, απαλλάσσει αυτή η ευθύνη του λαού τις κομματικές ηγεσίες από τα μεγάλα τους ανομήματα;

            Γι' αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί μόλις μιλήσει κάποιος για τα κατορθώματα των επαγγελματικών πολιτικών και των ηγεσιών τους, αμέσως πρέπει να γίνει και αναφορά στις ευθύνες του λαού. Περίπου στην φιλοσοφία του "όλοι μαζί τα φάγαμε". Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

            Θραξ Αναρμόδιος

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 14:59:04

            Και στο κάτω κάτω ο λαός διάλεγε αυτούς που του υποσχόταν τιμωρία των ενόχων, νοικοκύρεμα, επανεκκίνηση του κράτους, πόλεμο στην διαπλοκή και τους νταβατζήδες. Που έκανε λάθος ο λαός;

            Εκείνοι άλλα υπόσχονταν, και άλλα εφάρμοζαν. Ο λαός τις σωστές επιλογές έκαμνε. Ακόμη κι όταν τον μπέρδευαν πάλι το πολεμούσε να πάρει σωστή στάση και θέση.

            Χώρια που έχει δώσει ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ, κάντε ανάπτυξη, κάντε δικαιοσύνη, μην τρώτε, κάντε μας δουλειές, σχολεία, πανεπιστήμια, βιομηχανία, σωστό πιστωτικό τομέα, κλπ κλπ. Πάγια εντολή για προκοπή έχει δώσει ο λαός στους ηγέτες του.

            Την αγνόησαν; Σαφώς και την αγνόησαν.

            Και τι του 'καναν; Διορισμούς, "Λεφτά υπάρχουν", επιδοτήσεις, συντεχνίες επαγγελμάτων, "έλα γίνε δικός μας και κουμπάρος", κλπ κλπ κλπ.

            Και θα πούμε τώρα τον λαό και κλέφτη, που πληρώνει και τον λογαριασμό που δεν ξόδεψε, κι αυτοί που ξόδεψαν ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ, και οι κλέφτες του ιδρώτα μας, πρώτη μούρη κι αθώοι όλοι;

            Σιγά μη φταίει ο λαός και γι' αυτά.

            Θραξ Αναρμόδιος

          • Orestios avatar
            Orestios @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 16:21:59

            Θράκα, ενώ με τον Σαμαρά υπάρχει ελπίδα έχω την αμυδρά εντύπωση πως αρέσκεσαι στην προώθηση της προπαγάνδας του "όλοι ίδιοι είναι" και άθελά σου(?) στηρίζεις ασυνείδητα αυτό το εξευτελισμένο σύστημα.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/01/2011 16:32:03

            Oρέστιε,
            Ο Θράκας δεν έχει ανάγκη απο υπερασπιστές,αλλά νομίζω οτι είναι μακρυά από τις προθέσεις του κάτι τέτοιο.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 25/01/2011 16:49:30

            Mιλώ για ασυνείδητη στήριξη Κώστα Ροδινέ.
            Ο Θράκας έχει ωραίες προτάσεις και χαίρομαι να τον διαβάζω αλλά και να διαφωνώ μαζί του.
            Όμως εδώ φαίνεται να αναπαράγει αυτή την προπαγάνδα.

          • Θραξ Αναρμόδιος avatar
            Θραξ Αναρμόδιος @ Orestios 25/01/2011 17:14:11

            @Orestios

            Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτος. Και με μένα ακόμη. Εγώ στο κάτω κάτω είμαι 10 φορές πιο καχύποπτος από κάθε άλλον.

            Ομως ενώ εγώ δεν τα βάζω με πρόσωπα, αλλά με πολιτικές και πρακτικές ετών, εσύ θεωρείς πως ότι κάνω το κάνω για να υποσκάψω πρόσωπα, στην βάση μάλιστα του "όλοι ίδιοι είναι", χρεώνοντάς μου ότι το "προπαγανδίζω" περίπου ως "όλα τα πρόσωπα ίδια είναι".

            Δεν κάνω αυτό. Αλλά αν θες να υποστηρίζεις ότι αυτό κάνω, υποστήριξέ το. Αλλά αυτό όχι μόνο με αδικεί, αλλά προσπαθεί με έμμεσο τρόπο να ακυρώσει και ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προσπαθώ να κάνω, το οποίο νομίζω είναι εύκολο να καταλάβει κανείς.

            Εχω μια άποψη ότι τα πρόσωπα είναι προϊόντα του περιβάλλοντος, εκτός ελαχίστων καλών και κακών εξαιρέσεων. Γι' αυτό και σπάνια θα δεις να μιλάω υπέρ ή κατά προσώπων. Μα πολύ σπάνια.

            Δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που μπορούν να ισχυριστούν κάτι παρόμοιο για τον εαυτό τους.

            Δεν στηρίζω λοιπόν εγώ, με καμμιά μου πράξη, "αυτό το εξευτελισμένο σύστημα". Αυτό "το εξευτελισμένο σύστημα" στηρίζεται
            -όταν επιλεκτικά παραγράφουμε τις παρελθούσες και τωρινές ανομίες του
            -όταν επιλεκτικά αφήνουμε στο απυρόβλητο της κριτικής μας, πολιτικές και τακτικές
            -όταν επιλεκτικά επιμένουμε να του δώσουμε άλλη μια ευκαιρία γιατί τώρα πιστεύουμε ότι θα την αξιοποιήσει καλύτερα

            Επέμενα και επιμένω πως η αξιωματική αντιπολίτευση πρέπει
            -να κάνει δυναμική αντιπολίτευση (με πορείες και συγκεντρώσεις)
            -να καταγγείλει το σχέδιο του ΔΝΤ και όχι μόνο την κυβέρνηση
            -να σουτάρει ΟΛΑ τα βαρίδια άμεσα
            -να υποστηρίξει τις ομάδες που η κυβέρνηση επιτέθηκε (δημ. και ιδιωτ. υπάλληλοι, φορτηγατζήδες, κλπ κλπ)
            -να καταγγείλει απερίφραστα τον ρόλο των ΜΜΕ
            -και τα παρόμοια

            Ξέρεις πολλούς νεο-δημοκράτες που δεν θα συμφωνούσαν μαζί μου;

            Γιατί αυτούς που γνωρίζω εγώ (όχι στο διαδίκτυο) και μιλάω μαζί τους πρόσωπο με πρόσωπο, σε διάφορους χώρους που είμαι αναγκασμένος να επισκέπτομαι κάθε μέρα, άλλα μου μεταφέρουν.

            Μου μεταφέρουν μια οργή για όλο το σύστημα της μεταπολίτευσης, όλο όμως, μια αγωνία για το τώρα και το αύριο έως πανικού, μια αίσθηση ότι είναι μόνοι τους και απροστάτευτοι από την λαίλαπα της κυβέρνησης και των διεθνών τοκογλύφων, μια αδημονία να δουν εξέγερση (μερικοί με αψύ χαρακτήρα είναι και δύσκολο να τους καλμάρεις με οτιδήποτε), μια αηδία για τα ΜΜΕ, μια βαθειά περιφρόνηση ακόμη και για προβεβλημένα στελέχη του κόμματός τους, και μια παγωμάρα...

            ...παγωμάρα γιατί δεν συμβαίνει τίποτε.

            Και μια προϊούσα έλλειψη εμπιστοσύνης στις κινήσεις και τις πρακτικές της ηγεσίας τους.

            Εγώ λοιπόν λογικές επισημάνσεις κάνω και επιχειρήματα φέρνω.
            Αδίκησαν κανέναν οι επισημάνσεις μου;
            Αδίκησαν κανέναν τα επιχειρήματά μου;

            Δεν υπονομεύω τίποτε.
            Βλέπω όμως την αξιωματική αντιπολίτευση να υπονομεύεται ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

            Θραξ Αναρμόδιος

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 25/01/2011 17:34:04

            Θράκα, κάνεις ένα λάθος.
            Δεν είμαι καχύποπτος.
            Σου μιλώ για ασυνείδητο και το μπέρδεψες

          • Kostas avatar
            Kostas @ Κώστας Ροδινός 26/01/2011 09:58:38

            Ο Λαός εκλέγει απο μία λίστα που του σερβίρουν τα κόμματα. Αυτά καθορίζουν τη λίστα των εκλεγμένων τους και ο λαός επιλέγει τον μονόφθαλμο. Ας του έδιναν έγκαιρα μια λίστα με 100 ονόματα , να επιλέξει 5, 10, κλπ υποψηφίους, ανάλογα με το νομό, και μάλιστα με υποχρεωτική σταυροδοσία 5, 10 ,κλπ υποψηφίων (όχι μονοσταυρίες). Πιθανόν, να είχαμε καλλίτερη δημοκρατία

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ anideos 25/01/2011 16:31:33

      Με 800.000 οπαδούς που ψήφισαν στις εσωκομματικές η ΝΔ δεν θα μπορούσε να είναι κυβέρνηση.
      Η αναθεώρηση του Συνταγματος έχει συγκεκριμένη διαδικασία.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/01/2011 08:53:13

    Μου αρέσει η πρόταση και όλα τα blogs και σε όλες μας τις συζητήσεις, πρέπει να το ζητήσουμε αυτό.

    (και τι να πρωτοζητήσουμε θα μου πείτε)

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 25/01/2011 09:01:15

    "Δεν οραματιζόμαστε τη «διεθνή διακυβέρνηση». Καμία άλλη χώρα δεν παίρνει στα σοβαρά όλα αυτά τα ξεπερασμένα ιδεολογήματα.

    Η Γερμανία, ηγέτιδα της Ευρώπης, βάζει πάνω απ’ όλα το συμφέρον του λαού της. Όχι μόνο τώρα, επί κυβερνήσεων Μέρκελ, αλλά και προηγουμένως, επί κυβερνήσεων του Σοσιαλδημοκράτη Σρέντερ. Το ίδιο και η Ολλανδία και η Σουηδία και Φινλανδία και η Δανία. Το ίδιο και η Βρετανία. Και η Γαλλία. Όλοι!

    Γι’ αυτό και είναι δημοκρατίες. Γιατί ελέγχονται από τους λαούς τους και λογοδοτούν σε αυτούς. Δεν είναι «Νομαρχίες» μιας μη εκλεγμένης και μη ελεγχόμενης κεντρικής και γραφειοκρατικής υπερεξουσίας.

    Γιατί όσο απομακρύνονται οι πολίτες από τα κέντρα λήψης των αποφάσεων που τους αφορούν, τόσο χάνουν την αίσθηση ότι η ψήφος τους μετράει, τόσο χάνουν την εμπιστοσύνη τους προς το πολίτευμα, τόσο χάνουν την αίσθηση του «κοινού καλού», που τόσο απαραίτητη είναι για να λειτουργήσει σωστά η Δημοκρατία.

    Το ιδεολόγημα της «διεθνούς διακυβέρνησης» απονομιμοποιεί το πολίτευμα. Αποδυναμώνει τη δημοκρατία. Διαλύει την κοινωνική συνοχή και απονευρώνει τη διακυβέρνηση...

    Το μεγάλο ζητούμενο, λοιπόν, εφόσον ξαναπάρουμε την Ελλάδα στα χέρια μας!

    Να πολιτευόμαστε με αυτοσυγκράτηση. Σίγουρα.

    Να πολιτευόμαστε με μακροχρόνιο ορίζοντα. Ασφαλώς.

    Να πολιτευόμαστε μέσα στα πλαίσια του Διεθνούς Δικαίου. Χωρίς άλλο…

    Αλλά να πολιτευόμαστε: Δηλαδή να ασκούμε Πολιτική διεθνώς, με γνώμονα το εθνικό συμφέρον, όχι με ιδεοληπτικές εμμονές «διεθνούς διακυβέρνησης».

    Μέσα στα πλαίσια της Ευρώπης. Αναμφίβολα.

    Αλλά ως εκφραστές του εθνικού συμφέροντος της χώρας μας, όπως κάνουν όλοι οι εταίροι μας. Όχι ως «ουδέτεροι» ή «αντικειμενικοί τρίτοι»...

    Όπως έχω πει και στο παρελθόν, η Ελλάδα είναι χώρα, δεν είναι «χώρος».

    Και οι Έλληνες είναι λαός, δεν είναι «πληθυσμός».

    Δύναμη της Ελλάδας είναι η αυτοπεποίθηση και η δημιουργικότητα του λαού της. Επαναλαμβάνω: Αυτοπεποίθηση και δημιουργικότητα!

    Με αυτά τα δύο, και την Οικονομία θα ανατάξουμε, και τα εθνικά μας δίκαια θα προασπιστούμε, και τις «κόκκινες γραμμές» θα κρατήσουμε, και τις «γαλάζιες γραμμές» θα προωθήσουμε."


    Αυτό το τμήμα της ομειλίας του Α. ΣΑΜΑΡΑ , με κάλυψε ιδεολογικά ως ΠΟΛΙΤΗ και ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ είναι σθεναρή αντιπολίτευση - ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΜΑ της Κυβερνητικής "ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ " πολιτικής (της εφαρμοζόμενης αμερικανοποίησης με πρόσχημα τη δημιουργηθήσα "κρίση χρέους" ) και τέλος τη ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΑΞΗ , ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ..... ΤΙΠΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ !!!!



    *Μιά άποψη.-

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ STATHIS 25/01/2011 09:23:03

      Aυτο πρεπει να γινει και συνθημα της ΝΔ στις επομενες εκλογες : Οχι στην παγκοσμια κυβερνηση.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ ψυχραιμια 25/01/2011 09:46:48

        Εγώ θα το έθετα αλοιώς :" ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΩΝ (με την αυθαίρετη μετατροπή τους σε ιδεολογία) " .......... "ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ (αλλά) ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ( πολιτικών , οικονομικών , αναπτηξιακών)" ...!!!!


        *Μιά άποψη.-

    • Misha avatar
      Misha @ STATHIS 25/01/2011 10:47:29

      Ωραίο απόσπασμα.
      Με σφραγίδα και υπογραφή.
      Όμως....
      O πρόεδρος της ΕΕ, Βαν Ρομπούι είπε πως τα εθνη-κράτη είναι παρελθόν, προάγουν τον εθνικισμό και την μισαλλοδοξία.
      Η εθνοαποδόμηση είναι ΚΕΝΤΡΙΚΉ ΠΟΛΙΤΙΚΉ ΕΠΙΔΙΩΞΗ της ΕΕ , όχι ένα περιφερειακό ζήτημα ή θεωρητικό ενδεχόμενο.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Misha 25/01/2011 11:05:49

        Αυτοί οι "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ" τύποι ΕΠΑΪΟΝΤΩΝ μπορούν να "ΓΚΡΕΜΙΖΟΝΤΑΙ" όσο εύκολα τοποθετήθηκαν .... Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΛΕΓΜΕΝΩΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ !!!!
        (έχουν αλλάξει και το ΣΗΜΑ αλλά όλο αυτό έγινε..... στη βάση της θεωρίας του ότι η ιδεοληψία τους....... βοηθά την προώθηση της Ευρωπαϊκής "εννοποίησης" , το να καταλάβουν τι εννοούμαι εμείς ως "εννοποίηση" ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ως ΛΑΩΝ- ΕΘΝΩΝ
        ΠΟΛΙΤΩΝ και μένει να τους το Δώσουμε καθαρά ως ΕΝΝΟΙΑ).

        *Μιά άποψη.-

        • Misha avatar
          Misha @ STATHIS 25/01/2011 11:20:23

          Στάθη,
          Αν δεν δούμε πού πάει αυτό το έκτρωμα της ΕΕ και παραμείνουμε εγκλωβισμένοι στον θεωρητικό και πρακτικό ευρωλιγουρισμό μας , όσο και να φωνάζουμε για πατρίδες , το αποτέλεσμα είναι ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΈΝΟ!

          Πάμε προς ταχεία αποδόμηση, διάλυση και αποσύνθεση εφόσον δεν ξυπνήσουμε ΧΘΕΣ

          • STATHIS avatar
            STATHIS @ Misha 25/01/2011 11:27:36

            Αυτό ΠΡΟΣΠΑΘΩ κι εγώ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ σε κάθε τόνο και με κάθε τρόπο .!




            *Μιά άποψη.-

          • Kostas avatar
            Kostas @ Misha 26/01/2011 10:06:23

            Διαφωνώ. Μπορεί να είναι επιδίωξη των διορισμένων αλλά διαφέρει από την θέληση των λαών. Ιδιαίτερα, τα τελευταία χρόνια, είναι ορατή και πάλι η στροφή προς τα κράτη , τα έθνη και τη σημασία τους. Κάποιοι προοδευτικοί, ευαγγελίζονται διεθνισμούς, γιατί δεν αντέχουν τη φιλοσοφία των λαών. Δες το ΣΥΡΙΖΑ πως κατάντησε. δες τα πόσα περνάει η σοσιαλδημοκρατία.

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Misha 25/01/2011 12:54:15

        Για την ΝΔ η ΕΕ είναι ό,τι σαν το πρωσικό κράτος για τον Χέγκελ. Το ανώτατο σημείο που μπορεί να φτάσει ο πολιτισμός, η έκφρασης της ψυχής των πολιτών, το υπερταξικό κράτος που κινείται από την αντικειμενική ιστορική νομοτέλεια. Είναι αδιανόητο για την ΝΔ (και τον Σαμαρά) η Ελλάδα να μην είναι μέρος της ΕΕ (για μια σειρά οικονομικούς και πολιτικούς λόγους) ακόμα και αν οι μη εκλεγμένοι ηγέτες της ΕΕ έχουν διακηρύξει ανοιχτά ότι το εθνικό κράτος (το οποίο υπερασπίζονται στα λόγια βεβαίως βεβαίως οι ευρωπαϊστές νεοδημοκράτες) θα αντικατασταθεί από την ευρωπαϊκή διακυβέρνηση αργά η γρήγορα. Σε αυτό οι νεοδημοκράτες μοιάζουν με το ΣΥΡΙΖΑ: Από τη μια κατακεραυνώνουν την ΕΕ (ο καθένας για τους δικούς τους λόγους) και από την άλλη δεν διανοούνται την αποχώρηση από την ΕΕ την οποία και οι δύο βαφτίζουν περιχαράκωση και διπλωματική απομόνωση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 25/01/2011 16:23:18

        Μίσα, τα ίδια είπε και η Αλέκα στη Βουλή.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 25/01/2011 16:50:52

          Αλέκα και Βαν Ρομπόι έχουν ταύτιση απόψεων.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ STATHIS 25/01/2011 12:01:54

      έξαιρετικό απόσπασμα, όντως!

  6. Xartografos avatar
    Xartografos 25/01/2011 09:27:41

    Όχι κύριοι. Η πρόταση έχει σαφώς μανδύα γενναιότητας αλλά... αν δεν αγγίξει το ρεαλισμό ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ. Ποιους περιμένει να πάρουν τις χειρουργικές πρωτοβουλίες ? Ρεαλισμός και αυθεντική ηγετική συμπεριφορά θα ήταν να καλέσει ο Σαμαράς όλους τους εν ζωή Υπουργούς - Υφυπουργούς και Γενικούς Γραμματείς της ΝΔ ανά την 37ετία, σε εθελοντική-πρωτοπόρα κατάθεση και του ΠΟΘΕΝ αλλά και του ΕΣΧΕΣ τους. Εθελοντικά -απρόσκλητοι από τη Βουλή- να τα καταθέσουν οι εμπλεκόμενοι 2004-2009. Να τα προσφέρει εναρκτήρια στο φως η παράταξή μας. Αυτή είναι η πλήρης κίνηση που αναμένει κάθε αγανακτισμένος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Xartografos 25/01/2011 12:03:38

      Δεν αρκεί η απλή κατάθεση του πόθεν έσχες.
      Αυτό το κάνουν ήδη.
      Για να μάθουμε την αλήθεια απαιτείται έλεγχος από ειδικούς, αλλιώς δεν γίνει τίποτα.

  7. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 25/01/2011 09:35:19

    Όταν στο τραπέζι είναι το (καταπράσινο) σκάνδαλο της SIEMENS και ζητούμενο πρέπει να είναι η ασφυκτική πίεση για άνοιγμα των επίμαχων λογαριασμών, η πρόταση να ψαχτούμε από το 1974, μου μοιάζει περισσότερο με πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα. Δεν είναι πολύ βολικό για το ΠΑΣΟΚ; Να φύγουμε από το προκείμενο (με ομολογίες Τσουκάτου, Μαντέλη) και να πάμε σε ένα ατελεύτητο γενικό ψάξιμο. Φαντάζεστε το ΠΑΣΟΚ τι θα έκανε σε αντίστοιχη περίπτωση. Μπορείτε να φαντασθείτε ένα ΠΑΣΟΚ να έχει μπροστά του ομολογία του ταμία της Ν.Δ. και Υπουργού της και να μας αφήσει να πάρουμε ανάσα;

    • Γιαννης 3 avatar
      Γιαννης 3 @ Νίκος Α 25/01/2011 09:50:31

      Συμφωνω απολυτα μαχη μεχρι τελους και εχεις και τους ασχετους δημοσιογραφους να φωναζουν χρησιμοποιωντας το τελευταιο μαξηλαρακι που εχουν οτι 'δεν γινεται κουβεντα για ταμεια των κοματων' ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΣΟΥΚΑΤΟΥ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΑΝΤΕΛΗ ελεος κυναιδοι δημοσιογραφοι.Φυσικα τιποτα για τους πληρωμενους τσατσους που ειχαν τα στοματα μπουκωμενα οταν υπογραφωνταν οι συμβασεις ΖΗΜΕΝΣ-ΙΝΤΑΚΟΜ........

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος Α 25/01/2011 12:05:24

      Νικο
      Διαφωνώ.
      Η πρόταση δεν είναι μόνο τολμηρή, κατά τη γνώμη είναι και η μοναδική διέξοδος για αποκτήσει αξιοπιστία το πολιτικό μας σύστημα.
      Και είναι υλοποιήσιμη.
      Θα πάρει κάποιο χρόνο, αλλά είναι απολύτως εφικτή.

  8. enianos avatar
    enianos 25/01/2011 09:38:49

    …………Και η δική μας η παράταξη Τσουκάτους δεν βγάζει……….. Έτσι είναι! Χρειάζεται δεξιότητα για να κλέψεις από τα κλεμμένα!.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 25/01/2011 09:42:03

    "... Η Ελλάδα είναι χώρα, όχι χώρος..."

    Χμ! Μήπως γράφω τους λόγους του και δεν το ξέρω; Χαίρομαι που το υιοθετήσατε κ. Σαμαρά. Γιατί έτσι την βλεπουν τη χώρα μας οι της αλήτ.

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 09:44:13

    σε πολλα σημεια συμφωνει με το βασιλειο μαρκεζινη η ομιλια του σαμαρα.θα ελεγα οτι μοιραζονται τις ιδιες αποψεις σε οτι αφορα την εξωτερικη πολιτικη.

  11. WY avatar
    WY 25/01/2011 09:45:04

    quote

    Ό Πρόεδρος της Ν.Δ. οφείλει να προχωρήσει, έστω και μόνος!

    Να απαιτήσει τον έλεγχο του «πόθεν έσχες» των υπουργών του δικού του κόμματος!

    Όσοι αρνηθούν τον έλεγχο, να μην είναι υποψήφιοι στις επόμενες εκλογές! Και όσοι δεν δικαιολογήσουν πειστικά τα περιουσιακά τους στοιχεία να αποκλεισθούν επίσης!

    Είναι καιρός πια να δούμε ποιοι αντέχουν την διαφάνεια!

    unquote


    Είναι ή καλύτερη απάντηση/λύση διά τήν αποκάλυψη τής αλήθειας/διαφάνεια κι ιδίως ή προτελευταία παράγραφος/πρόταση ""όσοι αρνηθούν τόν έλεγχο......κ.λ.π.""

    Ιδού πεδίον δόξας λαμπρό καί διά σάς κ.Σαμαρά αλλά καί διά τούς κατά καιρούς μπλέ βουλευτές/υφ.-υπουργούς,προέδρους Οργανισμών!!!

    Ό Κοντός ήδη έδειξε/άνοιξε τόν δρόμο!!!!!

    Έκαστος στό είδος του κι ό.......... ΚΑΘΕ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ (πολιτικός) στόν ΠΑΓΚΟ του!!!!

  12. ANNITA avatar
    ANNITA 25/01/2011 09:45:33

    Τέλειος ο λόγος αλλά και η πρόταση Σαμαρά στη βουλή πιο καίρια στιγμή δεν θα μπορούσε να βρεί για να δράσει προκαλώντας όλο το πολιτικό σύστημα.

  13. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 25/01/2011 10:17:08

    Σιγά που θα απαντήσουν. Θα σφυρίξουν αδιάφορα. Έίναι σαφές ότ μια τέτοια πρόταση σδεν θα γίνει δεκτή από την παρούσα κυβέρνηση. Μπορεί όμως εκτός από την Εξεταστική για το πως φτάσαμε στο Μνημόνιο να δεσμαυτεί ο πρόεδρος της ΝΔ ότι θα προβεί στον έλεγχο του πόθεν έσχες όταν γίνει πρωθυπουργός...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 25/01/2011 12:06:50

      Μικρέ Οδυσσέα,
      Και εγώ εκτιμώ οτι δύσκολα θα συμφωνήσουν, αλλά αν η πίεση είναι μεγάλη δεν θ΄αντέξουν.

  14. A.M. avatar
    A.M. 25/01/2011 10:36:04

    Σωστός!
    Βέβαια δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο αλλά .. σωστός!

    Μόνο που περιμένουμε ανάλογες τοποθετήσεις και σε άλλα ΣΟΒΑΡΌΤΕΡΑ ζητήμετα Αντώνη.
    Και ΕΠΕΙΓΌΜΑΣΤΕ πολύ να τις ακούσουμε από σένα.

  15. tiramola avatar
    tiramola 25/01/2011 11:15:38

    "Η δική μας η παράταξη Τσουκάτους δεν βγάζει"
    Είναι όλα καθαρά στην χρηματοδότηση του κόμματος ή πέθανε ο καψούρης και δεν ξέρω τίποτα?
    Από τότε που ανέλαβε ο Παπανδρέου αρχηγός του ΠΑΣΟΚ η χρημαστοδότηση γίνεται μόνο μέσω τραπεζικού λογαριασμού.
    Στην ΝΔ πως γίνεται Κώστα?
    Έχεις αναρωτηθεί ή θα αρχίσετε να το ψάχνετε τώρα που θα κατατεθεί ο σχετικός νόμος?
    Ας πούμε για το πόθεν έσχες των πολιτικών ο νέος νόμος θα προβλέπει έλεγχο σε βάθος δεκαετίας και δεν θα είναι δειγματοληπτικός.
    Οι αερολογίες Σαμαρά στη βουλή Κώστα μου για έλεγχο πόθεν έσχες από το 74 και μετά, είναι μόνο χρήσιμες για βαρύγδουπους τίτλους οπαδικών άρθρων όπως αυτό που ανέβασες.

    • anideos avatar
      anideos @ tiramola 25/01/2011 11:37:37

      Και ο Μαντελης σε λογαριασμο τα τσακωνε...
      Για δες καινοτομια ο Γιωργακης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 25/01/2011 12:08:20

      αγαπητέ Tiramola,
      Ας υποθέσουμε οτι ο Σαμαράς είπε μια αερολογία.
      Εσύ γιατί διαφωνείς με τον αναδρομικό έλεγχο του πόθεν έσχες από το 1974;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 12:17:11

        Ποιός σου είπε ότι διαφωνώ?
        Παραμύθι να μην μου πουλάνε με ανεφάρμοστες "ιδέες".
        Εδώ δεν μπορούν να βρουν τι συνέβει πριν 2 χρόνια και θα μπορέσουν για 36?
        Και εν πάσει περιπτώσει το γνωρίζουμε ότι η ιστοσελίδα είναι on line με Συγγρού, αλλά πάει πολύ να μας γράφεις ότι ο Σαμαράς προκαλεί όλο το σύστημα της μεταπολίτευσης.
        Προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να διαβάζω μόνο τους τίτλους...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ tiramola 25/01/2011 12:25:46

          Τiramola,
          και μάλλον απο τη Συγγρού θα γράφεις!

  16. tiramola avatar
    tiramola 25/01/2011 11:34:18

    Απίστευτο traceability πόθεν έχες 36 χρόνων σε εκατοντάδες υπουργούς και υφυπουργούς!(Εξαιρούνται οι πεθαμένοι)
    Μιλάμε για πραγματική πρόκληση...

  17. Armageddon avatar
    Armageddon 25/01/2011 11:38:14

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟ ΝΑ ΓΗΝΕΙ
    Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΤΟΥΣ . ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΖΗΤΗΘΗ ΚΑΙ
    ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ ,ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ,ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ;

    • dim avatar
      dim @ Armageddon 25/01/2011 12:18:02

      ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ
      Καλά σε ποιον πλανήτη ζεις? Γίνονται τέτοια πράγματα?
      Είναι όλοι τους υπεράνω νόμων, γιατί να το αλλάξουν αυτό?

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/01/2011 11:44:17

    "Η πολιτική είναι η διαχείριση των συμβόλων" κατά τον αείμνηστο σοσιαλιστή πρόεδρο της Γαλλικής Δημοκρατίας, Φρανσουά Μιττεράν. Από αυτή τη σκοπιά ειδομένη είναι σημαντική η πρόταση του Α. Σαμαρά για έλεγχο του πόθεν έσχες από το 74 και εντεύθεν. Φυσικά, ρεαλιστικά μιλώντας, μια τέτοια πρόταση δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτή ούτε και είναι παρακτικά εφαρμόσιμη για προφανείς λόγους. Και δεν είναι δυνατό να μην το γνωρίζει αυτό ο Σαμαράς.
    Όμως, θέλει να δώσει ένα μήνυμα στην κοινωνία. Μια πραγματικά μεγάλη κίνηση θα ήταν να δώσει ο ίδιος το δικό του πόθεν έσχες για όλη τη διάρκεια της πολιτικής του σταδιοδρομίας και επίσης να επιβάλλει σε όσα στελέχη του κόμματος τη ΝΔ θέλουν να διεκδικήσουν την ψήφο του ελληνικού λαού να πράξουν το ίδιο.

  19. Armageddon avatar
    Armageddon 25/01/2011 11:48:00

    ΝΑ ΓΗΝΗ ΕΠΑΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ,
    ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ,ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ
    ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ .

  20. Maximilien avatar
    Maximilien 25/01/2011 11:48:55

    χαχα, μπράβο! Οι κλεφταράδες θα ελέγξουν αλλήλους. Και θα χυθεί πάλι άπλετο φως, και το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκαλο και ληφθούν μέτρα και θα τιμωρηθούν οι ένοχοι και θα επανιδρυθεί (για 50στή φορά το κράτος) και οι θυσίες του λαού δεν θα πάνε χαμένες και θα συστηθούν επιτροπές και θα γίνουν ΕΔΕ και η αδέκαστη Δικαιοσύνη θα μιλήσει και και και... Τι έγινε ωρε παλουκάρια της Βουλής με τη Ζήμενς; Τι έγινε με τα πορίσματα για το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ του Χρηματιστηρίου; Τι έγινε με τις υποκλοπές; Τώρα που φτάσατε στο αμήν και τα δύο κόμματα μαζί φτάνουν δεν φτάνουν το 40% σας πήρε ο πόνος για την διαφάνεια και την τιμιότητα; Τόσα χρόνια που λεηλατούσατε τον Δημόσιο πλούτο και διορίζατε τα παιδιά σας και υπηρετούσαν οι γιοι σας στο Πεντάγωνο και φτιάχνατε σπιταρόνες και βίλες και γεμίζατε τους δεκάδες τραπεζικούς λογαριασμούς σας στο εξωτερικό και κάνατε λογαριασμό στα εστιατόρια όσο είναι το δεκαπενθήμερο ενός ιδιωτικού υπαλλήλου, ήταν καλά τότε; Δεν μασάει ο κοσμάκης πια.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Maximilien 25/01/2011 11:51:25

      Η ΝΔ δεν έχει καμία σχέση με αυτά που γράφεις, μόνο οι πασόκοι..

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ tiramola 25/01/2011 11:56:36

        Και τα δύο κόμματα. Γιαυτό και ενώ δεν κυβερνούν μαζί, πέφτουν μαζί.

  21. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 12:03:37

    η προταση εγινε.αναμενουμε προς ωρας την ΑΠΑΝΤΗΣΗ απο το πασοκ.οταν ερθει ξανασυζηταμε.ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα.καιπροσοχη,με δικαστες η επιτροπη οχι με βουλευτες.

  22. tiramola avatar
    tiramola 25/01/2011 12:10:06

    Τι αναμένεις ρε Φωτεινη...
    Η συγκεκριμένη πρόταση έχει γίνει ήδη από το Ραγκούση από τις αρχές του μήνα...
    Πυροτεχνήματα της πλάκας...

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ tiramola 25/01/2011 12:15:58

      ΑΠΟ ποιόν ??????





      *Μιά άποψη.-

      • tiramola avatar
        tiramola @ STATHIS 25/01/2011 12:20:31

        Διάβασέ το συλλαβιστά
        Από τον Ρα-γγού-ση

        μία απάντηση...

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ tiramola 25/01/2011 12:22:09

          WHATEVER !!!!!!!



          *Μια άποψη .-

          • tiramola avatar
            tiramola @ STATHIS 25/01/2011 12:29:00

            Τι whatever και ξεβερ...
            Το θέμα είναι ποιός έκανε πρώτος την πρόταση ή αν είναι εφαρμόσιμη?
            Και καλά στο Βατοπέδι δεν τα πήρε κανένας επειδή λείτούργησαν τάχιστα λόγω ανιδιοτέλειας ή επειδή είναι βαθειά θρησκευόμενοι.
            Για τη ζιμενς αποδεδειγμένα έχουν δωθεί μίζες 100 εκατ.
            Μέχρι στιγμής υπολοίπονται 98 εκατ. και 800 χιλιάδες και το πόρισμα της εξεταστικής δεν βρήκε τίποτα.
            Και θέλουμε να γίνει έλεγχος 36 χρόνια πριν?
            Τρέλλα πουλάμε ομαδική?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tiramola 25/01/2011 12:32:31

            Και πως το κρίνεις βρε Τιραμόλα οτι η πρόταση δεν είναι υλοποιήσιμη;

            Εχω την εντύπωση οτι αυτό λένε όσοι φοβούνται τον έλεγχο!

            Και δεν αναφέρομαι σ΄εσένα εκτός και αν είναι σε ανοικτή σύνδεση με την ....Ιπποκράτους ή το Μαξίμου!

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 25/01/2011 12:39:29

            13 φορές στις κάλπες έχουμε πάει από το 74 και μετά και έχουν γίνει μερικές εκατοντάδες ανασχηματισμοί.
            Ας κάτσουν να τα ψάξουν αφού είναι τόσο ορεξάτοι..

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tiramola 25/01/2011 12:49:46

            Τiramola,
            Η εκτίμησή μου είναι οτι δεν θέλουν να το ψάξουν,
            Ολους του βολεύει αυτό το καθεστώς ατιμωτησίας και χαλαρότητας.
            Εχω όμως την εντύπωση οτι αν φτιάξουν μια σοβαρή επιτροπή από δικαστές και μερικούς ορκωτούς και τους ελευθερώσουν τα χέρια, θα βρεθεί άκρη.
            Και όλα να μην τα μάθουμε,που δεν θα μάθουμε, είναι βέβαιο οτι κάτι θα έρθει στο φώς.
            Αυτή είναι η γνώμη μου.
            Το να καθόμαστε και να λέμε οτι δεν γίνεται μάλλον ρίχνουμε νερό στο μύλο του συστήματος.
            Και ουδόλως μ΄ενδιαφέρει ποιός το είπε πρώτος.

          • tiramola avatar
            tiramola @ tiramola 25/01/2011 13:01:45

            Κοίτα Κώστα...
            Στην αρχή ήμουν υπέρ των εξεταστικών στη λογική, δε βαριέσαι αν έχουν παραγραφεί τουλάχιστον να μάθουμε τα ονόματα.
            Το αποτέλεσμα το βλέπεις.
            Μετά κατάλαβα ότι κάποια πράγματα γίνονται για επικοινωνιακούς λόγους που δεν έχουν να κάνουν με "διαφορές" των δύο κομμάτων αλλά για άλλους λόγους που αφορούν την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό.
            Αυτή είναι η άποψή μου και δεν περιμένω κανένας να τιμωρηθεί.
            Να αφήσω ένα μικρό παράθυρο με την πρωτοβουλιά Παμπούκη?
            Λέμε τώρα..
            Άντε να το αφήσω....

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tiramola 25/01/2011 14:53:50

            Tiramola,
            εγώ αντιθέτως ποτέ δεν πίστεψα στις εξεταστικές.
            Καθ΄οτι όπως έλεγε και η γιαγιά μου ¨κόρακας, κοράκου μάτι..."

  23. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 12:13:46

    ρε τιραμολα εγω δεν την καταλαβα και απ οτι διαβαζω και για τους αλλους ειναι καινουργια.ΔΥΝΑΤΑ να την ακουσουμε ολοι μας,την απαντηση.να την βροντοφωναξει ο αρχηγος σου ,γιατι αμα τη λεει απο μεσα του δεν ειναι προταση ειναι ευχολογια.

  24. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 25/01/2011 12:16:27

    ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΣΤΕ, ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΚΕΛΗ ( ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ) ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ.
    ΤΟ ΕΝΑ, ΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ ΜΑΣ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΔΟΣΙΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ROCKFELLER !!!
    TO ΑΛΛΟ, ΔΗΛΑΔΗ Η Ν.Δ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΛΟ ΤΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΥ,
    ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ, ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ Ν.Δ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΨΟΥΝ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ "ΧΑΡΤΙ"(ΠΑΣΟΚ). ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ Ν.Δ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΨΕΥΤΙΚΑ, ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΝ ΡΟΛΛΟ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΠΟΥ ΠΑΤΡΟΝΑΡΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΓΙΓΑΝΤΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ Ν.Δ .
    ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΚΑΝΔΑΛΑ, ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ( ΠΑΣΟΚ ) ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ ΑΦΟΥ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!!!
    ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Ο ΡΟΛΛΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ !!! ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΦΕΛΕΙΣ !!!

  25. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 12:42:40

    καλα δεν ειναι διολισθηση αυτη ειναι ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ.απο το εκανε την προταση ο ραγκουσης στο ειναι ανεφαρμοστη φεξε μου και γλυστρησα ,εκτος αν δεν καταλαβαινω πλεον ελληνικα.maybe in english is better?για μενα και τον κ.πρωθυπουργο βεβαιως.

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 25/01/2011 12:51:11

      Κοίταξε, εσύ μπορεί να έχεις μάθει να καταπίνεις ότι σου σερβίρουν.
      Άλλοι όχι!
      Για σένα ότι πει το κόμμα είναι ευαγγέλιο.
      Για άλλους όχι!

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ tiramola 25/01/2011 12:58:21

        Σωστά τα λες. Καλά θα κάνεις όμως να ακολουθήσεις και εσύ την δική σου συμβουλή. Ο,τι παπαρολογία και δημοσιοσχετίστικη συνθηματολογία κατεβάζει η κούτρα των εταιρειών διαφήμισης που δουλεύουν για το ΠΑΣΟΚ, την αναπαράγεις λες και συνδιαλέγεσαι με αφελείς.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Maximilien 25/01/2011 13:04:13

          Με μένα τα βάζεις?
          Καλά δεν βλέπεις γύρω σου?

  26. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 25/01/2011 12:53:14

    To στυλ Φαήλου πρέπει να είναι σήμερα το στυλ της Ν.Δ.
    Ότι άλλο ειναι παληοκαιρίτικο και αναποτελεσματικό.
    Με ανατροπές στυλ Άρη.
    καληνύχτα

  27. φωτεινη avatar
    φωτεινη 25/01/2011 12:55:58

    τιραμολα,μην πλατιαζεις.σχολιασε ,αν θελεις,σε αυτα που λεω,αλλιως περιτευει.σου εξειδικευω ΑΠΑΝΤΗΣΗ δυνατα,ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ.αναμενω αν και το γνωριζωΑΔΙΚΩΣ.

  28. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 25/01/2011 13:05:50

    Κύριε Ροδινέ

    Σύμφωνα (και) με παλαιότερες αναρτήσεις του antinews (26 μήνες πρίν, βασισμένες σε σχετικά δημοσιεύματα του τύπου, την εποχή που το Βατοπαίδι ήταν σκάνδαλο και όχι "υπόθεση"), και η ΝΔ (επί εποχής Μητσοτάκη τουλάχιστον) είχε "τους δικούς της Τσουκάτους":

    "...Μέχρι στιγμής η δικαιοσύνη επέδειξε παροιμιώδη γι αυτήν ταχύτητα και προθυμία στο άνοιγμα των λογαριασμών που αφορούν τον Θ. Τσουκάτο και άλλα κυβερνητικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ. Δεν θα γίνει λοιπόν το ίδιο και με τους λογαριασμούς της Mayo στη Royal Bank of Scotland, που δεν ακούμπησε η προηγούμενη προκαταρκτική του 2001-2002; Δεν πρέπει να πληροφορηθεί η κοινή γνώμη αν διοχετεύθηκε άνομο χρήμα της γερμανικής εταιρείας και το κόμμα της Ν.Δ. ή προς άλλες κατευθύνσεις;"

    Τι θα κάνει η δικαιοσύνη με την Mayo;
    [http://www.antinews.gr/2008/12/01/4455/]
    Βγαίνουν οι σκελετοί της ΝΔ από τη ντουλάπα
    [http://www.antinews.gr/2008/11/29/4431/]

    Οσο για την πρόταση Σαμαρά περί διερεύνησης του πόθεν έσχες από το 1974 και μετά, ακούγεται πολύ καλή επικοινωνιακά, αλλά να μην ξεχνάμε ότι περιοδικά εμφανίζεται από διαφορετικές πλευρές (μέχρι και ο Λαλιώτης την εμφάνισε ήδη από το 2003...) για ευδιάκριτους (πολιτικά πυροτεχνήματα) λόγους, με τα γνωστά (μη) αποτελέσματα. Θα ήταν ουσιαστικότερη (και πειστικότερη) αν είχε ήδη δρομολογήσει την σχετική διευρεύνηση για την ΝΔ, αλλά φαίνεται ότι το "διοικείν δια του παραδείγματος" είναι καλό μόνο για τα εγχειρίδια

  29. Maximilien avatar
    Maximilien 25/01/2011 13:08:37

    Γιατί ρε tiramola, σε τι διαφέρει ένας ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ που ενώ ξέρει ότι το κόμμα του έχει βάλει χέρι εκεί που δεν έπρεπε, εξακολουθεί να το στηρίζει, με έναν ψηφοφόρο της ΝΔ που επειδή κάνει ότι δεν θέλει να ξέρει τίποτε για τον φόνο, εξακολουθεί να την στηρίζει επίσης;

  30. Κάποιος avatar
    Κάποιος 25/01/2011 13:14:43

    Ακόμα πιο σωστό θα είναι να πάμε ακόμα πιο πίσω και να ψάξουμε το "Πόθεν Εσχες" του Καποδίστρια, του Τρικούπη,του Βενιζέλου και μετά από καμιά εικοσαετία διερεύνησης των αρχείων από τις δικαστικές αρχές, να φτάσουμε στον Ακη, τον Τσουκάτο, τον Ρουσσόπουλο, τον Βουλγαράκη κ.α.
    Πραγματικά έχει φοβερή πλάκα, το γεγονός ότι μετά από πολύμηνες διεργασίες εξεταστικών επιτροπών για πολύ πρόσφατα σκάνδαλα, τελικά δεν παραπέμπεται στην δικαιοσύνη κανένας βουλευτής ή υπουργός (το πολύ να χρεωθεί καμιά πολιτική ευθύνη) και περιμένουμε να βγει άκρη για πιθανα αδικήματα ή ατασθαλίες 20 και 30 χρόνια πριν.
    Πραγματικά πρέπει να μας θεωρούν πολύ πρόβατα(όχι ότι δεν είμαστε).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κάποιος 25/01/2011 16:40:50

      Κάποιε,
      μπορούμε να ελέγξουμε και τη ...διαχείριση του Περικλή.
      Ολο και κάποιες...ατασθαλίες θα έκανε όταν έκτιζε τον Παρθενώνα.

      Στα σοβαρά τώρα. Προσωπικώς είμαι εναντίον των Εξεταστικών.
      Κατά τη γνώμη μου είναι και παράταιρο να είναι οι ίδιοι ελέγχοντες και ελεγχόμενοι.
      Για αυτό μέχρι σήμερα καμιά Εξεταστική δεν ανακάλυψε την αλήθεια.
      Δεν ήθελαν να την βρούν.
      Είναι, όμως, άλλο αυτό και άλλο η πρόταση Σαμαρά.
      Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω 100 πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπίσει μια τέτοια προσπάθεια.
      Ομως, δεν ειναι αυτό το ζητούμενο.
      Το ζητούμενο είναι αν το πολιτικό σύστημα θέλει να αποκαθαρθεί.
      Και η κάθαρση αυτή δεν μπορεί να γίνει από τους ίδιους ,ούτε να είναι αποσπασματική.
      Ολα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 23:06:15

        Εχεις δίκιο, αναφέρθηκε στην "ανεξάρτητη" Ελληνική Δικαιοσύνη και όχι σε εξεταστικές επιτροπές.
        Δηλαδή ακόμα πιο ουτοπικό σενάριο.
        Ούτε σε ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες με τον Κούρκουλο εισαγγελέα δεν έβγαινε άκρη, θα βγει στην σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα ;

  31. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 13:33:54

    Μπορεί αυτό το διεφθαρμένο στο σύνολό του καθεστώς να αυτο-ελεγθεί;
    Μπορεί αυτό το διεφθαρμένο στο σύνολό του καθεστώς να αυτο-καθαρθεί;

    Μέχρι τώρα τι αποτελέσματα είχαν οι απόπειρες αυτο-ελέγχου του;
    Μέχρι τώρα τι αποτελέσματα είχαν οι απόπειρες αυτο-κάθαρσής του;

    Μηδέν εις το "πηλήκιον" που λέει και ο στοχαστής πρωθυπουργός.

    Ποιος θα κάνει τον έλεγχο;
    Οι βουλευτές;
    Οι ύποπτοι θα ελέγξουν τον εαυτό τους;
    Είναι λογική αυτή;

    Ποιοι θα κάνουν τον έλεγχο;
    Οι ανώτεροι δικαστικοί, που διορίζονται στον Αρειο Πάγο και στο Ελεγκτικό Συμβούλιο από τους ίδιους επαγγελματίες πολιτικούς;
    Οι διορισμένοι των ελεγχόμενων θα ελέγξουν τα αφεντικά τους;
    Είναι λογική αυτή;

    Ποιοι θα κάνουν τον έλεγχο;
    Μήπως καμμιά "ανεξάρτητη αρχή" (άκου ανεξάρτητη, θεός φυλάξοι)
    Οι διορισμένοι πάλι;

    Πομπώδης καβγάς που απλώς σηκώνει σκόνη για να μην βλέπουμε.

    Μια γενναία πρόταση για μια εξεταστική επιτροπή που θα περιλαμβάνει και ΛΑΟ μπορεί να κάνει κάποιος επαγγελματίας πολιτικός; ΟΧΙ.

    Ε, μέχρι να ακούσετε ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, σχετικά με τον έλεγχο τουλάχιστον, μην περιμένετε να γίνει έλεγχος που θα αποδώσει.

    Βίλες, πισίνες, λογαριασμοί, οφ-σορ, λαδώματα, μετοχές (που δεν είναι και ονομαστικές), μίζες σε μετρητά κλπ κλπ κλπ

    ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ
    και θα μας περιγελάνε κιόλας με επαναστατικές προτάσεις.

    Εμάς προκαλούν τέτοιες προτάσεις. Οχι το σύστημα της μεταπολίτευσης.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 13:36:18

      +1

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 13:42:44

      Εμπρός λοιπόν να τους το πούμε ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΝΟ ή ,ακόμη καλύτερα ,ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ , ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ (ότι η όποια δύναμη έχουν ΑΠΟΡΡΕΕΙ από εμάς και πρέπει να εκπροσωπεί ΕΜΑΣ) !!!!!



      *Μιά άποψη.-

  32. ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ avatar
    ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 25/01/2011 14:07:50

    Kαλά και εύστοχα όσα είπε ο Σαμαράς στη Βουλή αλλά ο κόσμος θέλει να δει πράξεις. Έπρεπε να ταχυδρομήσει όλους τους ντιντίδες στη Ντορούλα όπερ θα μας έδινε επικοινωνιακά φτερά για τις επόμενες εκλογές. Επίσης αν δε το γνωρίζεις Ροδινέ σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι του νέου Μουσείου της Ακρόπολης κατά τύχη είναι από τη Μεσσηνία. Αυτό τι σου λέει ; Για θυμίσου ποιος ήταν υπουργός πολιτισμού τότε ..... 'Ετσι δεν πείθει ότι φέρνει ένα νέο ήθος ο Σαμαράς. Καλή η δική σου προσπάθειά κι εγώ πονάω γι΄αυτή την παράταξη και τη στηρίζω εδώ και 23 χρόνια αλλά πρέπει ο ίδιος ο Σαμαράς να αποτινάξει τις όποιες εξαρτήσεις έχει ακόμη.

    • kaτσεβρεστος avatar
      kaτσεβρεστος @ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗΣ 25/01/2011 14:21:17

      φενετε οτι εχουμε βαλη ολα το αυγα σε ενα καλαθι,
      Το τι θα γινη αν αυριο (πατιση )τον ΓΑΠ το τρενο το ξερουμε...
      ...θα σωθη η ελλαδα
      αν ομως (πατιση) τον αντωνη ;;;;;;;;;;;τι θα γινη ;;;;
      ;;;;;;;;; εμφιλιος ;;;;;;;;;;;χαος;;;;; διαλιση στην νδ.
      για αυτο το λογο νομιζω οτι χρειαζομαστε
      πραγματικη δημο---κρατια
      οχι αρχηγο---κρατια(εκανα αναλυτικο σχολιο σε αλλο αρθρο εχθες)
      και αντι για...διαλιση,να εχουμε ικανους......αναπληρωματικους
      ετοιμους ανα πασα στιγμη να μπουν στον αγωνα
      για να δουμε τι γινετε στο γηπεδο;
      ο διαιτιτης(ΜΜΕ) πουλημενος
      ο αντιπολος(ποσοκ)παιζη βρωμικα
      θεατες(ΣΥΝ) που ειναι χουλιγκαν
      πολλοι εκτος τοπου και χρονου(κκε)
      μερικη ηρθαν απο τα γιαπη(δημ.αρ)
      υπαρχουν ζηλιαριδες(ντορα)
      και θρησκοφασιστες(ΛΑΟΣ)
      με λιγα λογια γινετε τις πουτ_ _ας
      αντε να παιξης μπαλα
      και να εχεις και συνπαιχτες που δεν τραβανε γιατι
      πολλοι εχουνε ... βαριδια ... και λιγοι εχουνε .... αρχ_ _ια.

  33. antiochos avatar
    antiochos 25/01/2011 15:57:33

    Πλακα θα εχει να σβησεις και τωρα το σχολιο μου που θελω ειλικρινα
    να δηλωσω την εκτιμηση μου για την ομιλια Σαμαρα που την περιμενα πως και πως.
    Γιατι οταν του κανουμε κριτικη το antinews θυμιζει στρατοδικειο.

  34. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 25/01/2011 16:47:39

    Η πρόταση Σαμαρά μπορεί να έχει δυσκολίες (καθόλου αξεπέραστες) στην εφαρμογή της, αλλά σαφώς είναι προτιμότερη από την ακολουθούμενη μέχρι σήμερα διασικασία των Εξεταστικών που διερευνούν τυχόν τέλεση αδικημάτων παραγεγραμμένων (άρα δεν μπορούμε να φθάσουμε στην ουσία της όποιας υπόθεσης και να μάθουμε αν και τι συνέβη). Εκτός κι αν υπάρχει έστω και ένας Ελληνας που υποψιάζεται ότι το σκάνδαλο Siemens είναι ο Παπαθανασίου και ο Πολύδωρας.

  35. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 25/01/2011 17:09:21

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!!!.ΑΛΛΑ,ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΒΑΡΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΠΥΣΤΕΥΗ!!!

  36. skeptomenos avatar
    skeptomenos 25/01/2011 17:14:35

    Ίσως είναι καλύτερα ο έλεγχος πόθεν έσχες να ξεκινήσει από τους αρχηγούς των εν τη βουλή ευρισκόμενων κομμάτων.
    Η αξία του κάθε περιουσιακού στοιχείου που απέκτησαν πρέπει να υπολογιστεί με τις ρεαλιστικές τιμές, και όχι με τις αντικειμενικές αξίες ,της περιόδου που τα απέκτησαν.
    Οι χαμηλές αντικειμενικές αξίες σε σχέση με τις τρέχουσες τιμές που υπήρχαν παλαιοτέρα, ήταν ένας τρόπος επένδυσης μη δηλωμένου χρήματος.
    Η πιθανή ύπαρξη τέτοιου χρήματος σε αρχηγό κόμματος θα είναι εξαιρετικά ύποπτη.
    Οι αρχηγοί των κομμάτων πρέπει να δώσουν το παράδειγμα πρώτα με τους εαυτούς τους.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ skeptomenos 25/01/2011 17:33:42

      Να ελεγχθούν και οι αρχηγοί, αλλά να μην μείνουμε εκεί.

      • skeptomenos avatar
        skeptomenos @ Κώστας Ροδινός 26/01/2011 12:09:46

        Η ακεραιότητα των αρχηγών των κομμάτων και η μη εξάρτηση τους από αδυναμίες έχει τεραστία σημασία, γιατί αυτοί παίρνουν τις μεγάλες αποφάσεις, πχ μνημόνιο. Εάν δεν ισχύουν τα προηγούμενα είναι πιθανό να παίρνουν αποφάσεις παρά την θέληση τους …

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ Κώστας Ροδινός 03/02/2011 14:51:04

        Katharsi katharsi Katharsi. Ores ores nomizo pos wriskomai sti Sikelia.
        Exoume gemisei mafiozous.
        Kala ksepastreuetai i mafia re paidia;Mporeis kapos na tin perioriseis,alla yparxoun panta kapoia kala paidia pou frontizoun na tis dosoun pali dynami.En pasei periptosi symfono me ton Tiramola oson
        afora tous elegxous pro 36 eton.Auta pou efagan efagan.Polla ksexastikan
        alla pali paragrafikan (yparxei kai o nomos tis paragrafis as min ypokrinomaste) Ti kanoume tora;

        Frontizoume na mi wgoun neoi mafiozoi,kai ntawatzides.Tous palious koutsa strawa tha tous elegksoume.Tous gnorizoume alloste,alla kai autoi den krywontai apo oso gnorizo (exoun thrassos oi mpagases).
        Me liga logia de goustaroume ki allous apo auti ti fara.
        A,an wewaia kapoios thelei na anikei sti nea genia ton mafiozon,dikai oma tou,tote euxomai na exei to kratos ta aparaitita opla gia na ton eksafanisei.Me psekasmo tha ithela ego prosopika !

  37. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 25/01/2011 17:43:13

    Να γίνει με πρωτοβουλία του ίδιου του προτείνοντος Προέδρου ο έλεγχος όλων των βουλευτών του κόμματός του που κατείχαν θέση στη δημόσια διοίκηση είτε ως υπουργοί είτε ως κατώτερα στελέχη από το 1974 έως σήμερα. Αφού η κυβέρνηση φαίνεται να "κωλώνει" να θεσμοθετήσει έναν γενικό ενδελεχή έλεγχο πόθεν έσχες για όλους τους πολιτικούς, να ζητηθεί, με βάση τις ισχύουσες διατάξεις περί διαφάνειας των κομμάτων, η συνδρομή της ένωσης Δικαστικών και Εισαγγελικών Λειτουργών για τον έλεγχο των στελεχών του κόμματος. Επειδή δεν θα έχει την ισχύ νόμου και θα μπορούν όσοι θέλουν να αρνηθούν τον έλεγχο, αυτοί θα αποκλείονται δια παντός. Έτσι, ο συμβολισμός θα είναι ισχυρός

  38. Μανώλης Μενεγάκης avatar
    Μανώλης Μενεγάκης 25/01/2011 17:55:18

    θα αποκλείονται διαπαντός ως υποψήφιοι και ως απλά μέλη

  39. karenin avatar
    karenin 25/01/2011 19:31:58

    Μπορούν να ελεχθούν απο το ΣΔΟΕ όπως όλοι οι πολίτες, το ίδιο να ελεχθούν και τα ταμεία των κομμάτων όπως όλες οι επιχειρήσεις, και να δημοσιευθούν τα πορίσματα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ karenin 25/01/2011 21:13:11

      Ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ διορίζεται από την κυβέρνηση.
      Δικαστές και ορκωτοί είναι η καλύτερη λύση.

  40. Andreas avatar
    Andreas 25/01/2011 21:05:20

    Εγώ είμαι σύμφωνος με την πρόταση Σαμαρά. Αν και μου φαίνεται ότι πρόκειται για επικοινωνιακή πρόταση και ίσως και ανεφάρμοστη, καθώς πολλοί από τους διατελέσαντες βουλευτές της μεταπολίτευσης, που ίσως και να τα "πήραν", δεν είναι πια εν ζωή. Να αντιπροτείνω εγώ κάτι που θα δικαιώσει το περί δικαίου αίσθημα των πολιτών και θα αποδείξει ποιοι έτοιμοι να προχωρήσουν με τη διαδικασία της κάθαρσης του πολιτικού συστήματος; Πρώτον, να αποδοθούν ευθύνες στον πρώην πρωθυπουργό Κ. Σημίτη και την πρώην ΥΠΕΞ Ν. Μπακογιάννη και αν είναι ένοχοι να καθίσουν στο εδώλιο του κατηγορουμένου. Δεύτερον, όσα στελέχη είναι εμπλεκόμενα σε οποιαδήποτε ύποπτη υπόθεση να αρθεί η ασυλία τους και να οδηγηθούν ενώπιον της Δικαιοσύνης. Ούτε ο Παπανδρέου ούτε ο Σαμαράς να λυπηθούν τα κομματικά στελεχή όσο προβεβλημένα και αν είναι. Και τρίτον, αύριο το πρωί να ληφθεί απόφαση όλα, μα όλα τα αυθαίρετα σε κορφές εθνικών δρυμών να κατεδαφιστούν εντός ενός μηνός. Τι λέτε;

    Αυτό που ζητάμε είναι προτάσεις ουσίας. Με περιεχόμενο και όχι φωταγωγημένη βιτρίνα.

  41. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 25/01/2011 21:50:51

    @Κώστας Ροδινός

    Είναι κάτι που να μην το διορίζει η κυβέρνηση;
    Είναι κάτι που να μην το αποφασίζει η κυβέρνηση;
    Είναι κάτι που να μην το ελέγχει πλήρως η κυβέρνηση;

    Ζούμε την δικτατορία της "εκτελεστικής εξουσίας" που εκτελεί αποφάσεις που λαμβάνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μόνη της. Γι' αυτό και προκόβουμε συνέχεια. Ολο προς την προκοπή πάμε.

    Και ποιος το 'κανε αυτό το σύστημα να τους διορίζει όλους η κυβέρνηση, δηλαδή ο πρωθυπουργός; Ρώτησαν τον λαό μήπως πριν Συνταγματικά νομοθετήσουν αυτό το δικτατορικά πρωθυπουργικό σύστημα; Κανέναν δεν ρώτησαν. Ετσι τους βόλευε, έτσι το 'καναν. Κι ούτε καν συζητάνε να το αλλάξουν.

    Εμ' γιατί τρελλαίνονται τόσοι με την ιδέα της εξουσίας; Γιατί κάνουν σαν τρελλοί τόσοι και τόσοι για πρωθυπουργίες και εξουσίες; Γιατί είναι σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΗ εξουδία κύριοι. Λίγο απέχει από το να είναι ΑΠΟΛΥΤΗ εξουσία (σε "δημοκρατία" κιόλας).

    ΚΑΙ την ηγεσία της δικαιοσύνης διορίζει η κυβέρνηση (Αρειο Πάγο, κλπ). Κι άμα γουστάρει κιόλας. Μήπως αν αφήσει καμμιά θέση άδεια για κάνα χρόνο, θα τιμωρηθεί από κανέναν; Οχι φυσικά. Ποιος να της "κουνηθεί"; Ετσι άμα γουστάρει...

    Ακούσατε καμμιά αρμόδια δικαστική αρχή ή συνδικαλιστική ένωση ή κάποιον αρμόδιο (υπάρχει αρμόδιος;) να γκρινιάζει που δεν έχουμε (έχουμε τώρα;) κεφαλή στο Ελεγκτικό Συνέδριο;

    Γιατί τελευταία φορά που το τσεκάρισα, η θέση του προέδρου στο Ελεγκτικό Συνέδριο ήταν άδεια για καμμιά 10-ρια μήνες. Λες και το Ελεγκτικό Συνέδριο έχει καμμιά αμελητέα δουλειά να κάνει, λες και είναι κάνα ειρηνοδικείο.

    Για ορκωτούς δεν ξέρω τίποτε, αλλά δεν θυμάμαι να έχει επιλέξει ποτέ ο λαός κάνα ορκωτό σώμα λογιστών, οπότε...τι να λέμε, ρολόϊ πάει η "δημοκρατία". Ολο δημοκρατικοί θεσμοί και διαδικασίες.

    Θραξ Αναρμόδιος

  42. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/01/2011 22:34:32

    Αγαπητέ Θράκα,
    Εγώ είμαι υπέρ του διαχωρισμού των τριών εξουσιών με τη θέσπιση ενός συστήματος ελέγχου ώστε καμιά εξουσία να μην μπορεί να "καπελώνει" την άλλη.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Ροδινός 25/01/2011 23:20:11

      @Κώστας Ροδινός

      Στον κοινοβουλευτισμό και μάλιστα στην παρούσα φάση όπου βλέπουμε μπροστά στα μάτια μας την υποδούλωση της νομοθετικής και δικαστικής εξουσίας από την εκτελεστική (κυβέρνηση) και τα "ωφέλιμα" εθνικά αποτελέσματα αυτής της υποδούλωσης, τα οποία πληρώνουμε όλοι τώρα, ο πλήρης και απόλυτος διαχωρισμός ("μη γνώτω η δεξιά τι ποιεί η αριστερά"), είναι όρος ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.

      Κι επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε δημοκρατία αύριο, ούτε να καταργήσουμε τα κόμματα και τον κοινοβουλευτισμό με τη μία, (όπως ενδεχομένως μερικοί να νομίζουν ότι είναι ηπρότασή μου στην παρούσα φάση, -δεν είναι), νομίζω ότι ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ σε αυτό που είπες θα πρέπει να προνοήσουμε να έχουμε ΚΛΗΡΩΤΕΣ επιτροπές πολιτών που θα ελέγχουν και θα ερευνούν.

      Αλλιώς αν ξαναφήσουμε την βουλή και τους βουλευτές να ελέγχουν τους εαυτούς τους και τους υπουργούς τους, θα φτάνουμε πάντα στην σημερινή αθλιότητα.

      Και βέβαια εννοείται ότι ο κάθε δημόσιος λειτουργός, μα ο κάθε λειτουργός σε κρίσιμη θέση (Αρειος Πάγος, ΔΣ ΔΕΚΟ, ΔΣ ΤτΕ, κλπ κλπ) θα πρέπει να περνάει για έγκριση, πριν αναλάβει τη θέση του, και πλήρη οικονομική καταγραφή των περιουσιακών του στοιχείων μέχρι τρίτου βαθμού συγγενείς, μπροστά από ΚΛΗΡΩΤΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ πολιτών, που θα τον ξεσκονίζουν μέχρι πτώσεως, και την οποία θα μεταδίδουν ζωντανά τα κανάλια.

      Εκτός κι αν θέλουμε ακόμη να το παίζουμε "ανύποπτοι" ως λαός και πολίτες. Που έχουν τρυπώσει τα τρωκτικά της διεθνούς ολιγαρχίας των τοκογλύφων μέχρι βαθειά στα ΕΘΝΙΚΑ ΜΥΣΤΙΚΑ μας, από τον δανεισμό του δημοσίου μέχρι τα εξοπλιστικά.

      Ο κληρωτός πολίτης είναι η σωτηρία μας. Οχι οι επαγγελματίες. Αυτό είναι το τελικό συμπέρασμα. Πρέπει να είναι.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Θραξ Αναρμόδιος 26/01/2011 13:02:01

        Θράκα,

        Οι κληρωτοί πολίτες έδωσαν στον Σωκράτη το κώνιο!
        Οι κληρωτοί πολίτες έστειλαν στην εξορία τον Αριστείδη επειδή ...βαρέθηκαν να ακούνε οτι είναι ...δίκαιος.
        Οι κληρωτοί πολίτες αποκαθήλωσαν και ξανακάλεσαν και ξαναποκαθήλωσαν τον Αλκιβιάδη.
        Και πολλά άλλα.

        • Θραξ Αναρμόδιος avatar
          Θραξ Αναρμόδιος @ Κώστας Ροδινός 26/01/2011 13:53:10

          @Κώστας Ροδινός Μια δημοκρατία μπορεί να πάρει λάθος
          αποφάσεις, όπως και μια ολιγαρχία μπορεί να πάρει σωστές αποφάσεις.
          Κάποιες αποφάσεις μπορούν να διορθωθούν όταν κατανοήσει αυτός που
          τις πήρε ότι ήταν λάθος και θέλει να τις διορθώσει. Κάποιες
          αποφάσεις (πχ μια θανατική καταδίκη), όχι. Οι πολίτες στην διάρκεια
          της δημοκρατίας στην Αθήνα πήραν σε συντριπτικά ποσοστά τις σωστές
          αποφάσεις (και το υποστηρίζουν κι άλλοι αυτό, πχ ο Καστοριάδης που αναφέρει αν θυμάμαι
          καλά και ποσοστά που κάποιοι επιστήμονες υπολόγισαν). Εγώ έχει
          χρόνια που γράφω και λέω πως όσο περισσότεροι
          αποφασίζουν τόσο μικραίνει ο κίνδυνος να πάρουν λάθος
          απόφαση. Για τις "λάθος" αποφάσεις που αναφέρεις,
          τον θάνατο του Σωκράτη, την εξορία του Αριστειδη και την εκδίωξη
          και ανάκληση του Αλκιβιάδη, πέρα από το ότι και οι τρεις ήταν
          συντηρητικοί, δηλαδή της αριστοκρατικής παράταξης, και ο δήμος τους
          αισθανόταν ως εχθρούς του, και μάλλον είχε δίκιο εν τέλει, έχω να
          πω αρκετά πράγματα, που δεν είναι της ώρας, τραβάνε σε μάκρος και
          είναι καλά για τραπέζι με μεζέδες (λολ). Κυρίως βέβαια αυτό, ότι
          δηλαδή ο δήμος ήταν γενικά καχύποπτος ως προς τα πρόσωπα αυτά λόγω
          των πολιτικών τους θέσεων (πχ ο Αριστείδης αντιτάχθηκε σφόδρα στο
          πρόγραμμα ναυπήγησης των πολεμικών πλοίων που πρότεινε ο
          Θεμιστοκλής και το οποίο πρόγραμμα τελικά έσωσε στην Σαλαμίνα την
          κατάσταση όλη, και γι' αυτό εξοστρακίστηκε κιόλας, διότι ο λαός,
          που θα επάνδρωνε τις τριήρεις διαισθάνθηκε πως η ολιγαρχική πλευρά
          φοβόταν ότι θα αποκτήσει στρατιωτική δύναμη ο δήμος που θα
          υπηρετούσε στα πλοία), και ότι τα πρόσωπα αυτά έζησαν σε μια
          οξυμένη από πολιτικά πάθη και συγκρούσεις εποχή, που είχε ως
          αποτέλεσμα να ακούγονται οι πιο ακραίες, αντιφατικές και θολές
          προτάσεις στην γενική συνέλευση των πολιτών. (σαν το ευρω-ομόλογο
          τώρα που αδυνατούμε να συμφωνήσουμε όλοι αν θα είναι σωτηρία μας ή
          θα μας δέσει χειροπόδαρα ως έθνος για δεκαετίες) Και βέβαια δεν έχω
          καμμία πρόθεση να γίνω συνήγορος ούτε της δημοκρατίας των Αθηναίων,
          ούτε των λαθών της, αλλά ούτε και πιστεύω πως πρέπει να πάρουμε και
          να αντιγράψουμε στην εποχή μας, μια ιστορική περίοδο τόσο παλιά και
          περασμένη. Μόνο σαν έμπνευση μπορούμε να την πάρουμε. Οχι
          "πατιτούρα", που λέγαμε στο δημοτικό. Κι εν πάσει περιπτώσει αν
          έκαναν λάθη εκείνοι, που έκαναν (διότι και τον Θεμιστοκλή τον
          εξοστράκισαν, και ιμπεριαλιστές και στρατοκράτες κατέληξαν τον δήμο
          τους κάποια στιγμή, και την Μήλο την έκαναν ίσιωμα και ένα άλλο
          νησί που τώρα ξεχνάω), δεν ευθύνομαι εγώ. Εγώ τα καλά τους θέλω.
          Οχι τα στραβά τους. Θα είμαι έντιμος και θα παραδεχτώ πως δεν
          προβάλλω τα στραβά της εφαρμογης ενός συστήματος το οποίο
          παρουσιάζω ως γενική πρόταση, αλλά προβάλλω τα καλά του και σε
          εκείνα επιμένω. Δεν κάνω κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνεις κι
          εσύ και άλλοι πολλοί. Και η κλήρωση είναι ΚΑΛΟ. Κι ελπίζω να σε
          κάνω κι εσένα να συμφωνήσεις κάποτε πάνω σε αυτό. Σε προτρέπω
          λοιπόν να αρχίσεις να πιέζεις το κόμμα που πιστεύεις κι αγαπάς και
          τα πρόσωπα που εκτιμάς μέσα σε αυτό, να αρχίσουν να στρέφονται προς
          τον εκδημοκρατισμό και του κόμματος και του πολιτεύματος. Και να
          σταματήσουν να πιστεύουν πως μόνο τα δικά τους μυαλά μπορούν να
          σκεφτούν και να προτείνουν τις σωστές λύσεις αλλά να μπάσουν και
          τον λαό στις αποφάσεις και τον έλεγχο. Κι ότι η χρόνια επαφή τους
          με την απόλυτη εξουσία, η επιδίωξη της απόλυτης εξουσίας, τους
          ζημίωσε ηθικά ως ανθρώπους και ηγέτες και μαζί ζημίωσε το σύνολο
          και την πατρίδα. Και να αποθαρρύνεις με τον λόγο σου εκείνους που
          περιμένουν μόνο από τις ηγεσίες να γίνουν τα σωστα, τις ηγεσίες που
          γύρω γύρω το πάνε, να κρατήσουν μακριά από την εξουσία τον λαό, και
          να διαφωτίσουμε τους συμπολίτες μας να αρχίσουν να πιστεύουν πως
          χωρις την δική τους παρουσία, την παρουσία του απλού πολίτη στις
          αποφάσεις και τον έλεγχο, δεν έχουμε να περιμένουμε καμμία
          σημαντική βελτίωση σε τίποτε. Αλλά πρέπει πρώτα να εμπιστευτούμε
          όλοι μας τον απλό πολίτη. Τον ΕΑΥΤΟ μας να εμπιστευτούμε. Και τις
          δυνατότητές του. Που όταν δρα ως σύνολο σε μια επιτροπή, βουλή ή
          συνέλευση οι δυνατότητες αυτές πολλαπλασιάζονται και γίνονται
          καταλυτικές. Θραξ Αναρμόδιος

  43. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/01/2011 22:38:04

    Αντρέα,
    Η πρόταση του Σαμαρά δεν κατατέθηκε για επικοινωνιακούς λόγους. Πιστεύω επίσης οτι είναι απολύτως εφικτή.
    Και είναι η μόνη που θα ικανοποιήσει το κοινό περί δικαίου αίσθημα των πολιτών.

    • Andreas avatar
      Andreas @ Κώστας Ροδινός 26/01/2011 00:51:14

      Κώστα, δεν θα ικανοποιηθεί έτσι το περί δικαίου αίσθημα των
      πολιτών, γιατί απλούστατα λίγοι είναι εκείνοι που πιστεύουν ότι
      κάτι θα βγει από αυτήν την ιστορία. Δεν επικρίνω τα όσα είπε ο Α.
      Σαμαράς. Τουναντίον μάλιστα. Αλλά έχω την αίσθηση ότι αυτά
      ακούγονται ως "φιλολογίες". Ο κόσμος είναι δύσπιστος και με το
      δίκιο του. Γιατί να μη ληφθεί μια πιο ηχηρή απόφαση τώρα με τη
      συναίνεση όλων: εντός ενός μηνός να κατεδαφιστούν τα αυθαίρετα των
      πολιτικών και των τρωκτικών της πλουτοκρατίας που βρίσκονται σε
      δάση και παραλίες παρανόμως. Εκεί να δεις πως ικανοποιείται το περί
      δικαίου αίσθημα του πολίτη. Και στο αυτόφωρο τώρα Σημίτης -
      Μπακογιάννη για τις γνωστές υποθέσεις. Αυτό μάλιστα. Αλλά
      χρειάζεται πολιτικό κουράγιο, για να πάρει κανείς τέτοιες αποφάσεις
      έτσι; Ε, ναι! Αυτούς τους πολιτικούς χρειαζόμαστε. "Καμικάζι"
      πολιτικές ηγεσίες. Αλλά να ξέρουν που θα χτυπάνε. Όχι επί δικαίων
      και αδίκων. Ούτε μόνο τα φτωχαδάκια.

  44. Δίσκος Γεώργιος avatar
    Δίσκος Γεώργιος 26/01/2011 00:29:56

    Νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος συμφωνεί.
    Ωστόσο είναι και επιφυλακτικός, φοβούμενος μήπως κι αυτός μας λέει απλώς αυτά που θέλουμε και έχουμε ανάγκη να ακούσουμε.
    Αν είναι εφικτά; Νομίζω πως ναι, αλλά "θέλει αρετή και τόλμη..."