#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντώνης Σαμαράς ορκίστηκε πρωθυπουργός της Ελλάδας



(Ανανεωμένο) Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς ορκίστηκε πριν από λίγο πρωθυπουργός της Ελλάδας.

Αμέσως μετά την ορκωμοσία του, έκανε την ακόλουθη δήλωση:  «Ζητώ από τον Ελληνικό λαό πατριωτισμό και αρραγή εθνική ενότητα και εμπιστοσύνη. Mε τη βοήθεια του Θεού θα κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να βγει ο λαός μας, μια ώρα νωρίτερα από την κρίση. Όπως και θα ζητήσω, αύριο το πρωί, από τη νέα κυβέρνηση, που θα σχηματιστεί, σκληρή δουλειά. Για να μπορέσουμε να δώσουμε χειροπιαστή ελπίδα στο λαό μας».

Προηγουμένως ο κ. Σαμαράς έλαβε εντολή σχηματισμού κυβέρνησης από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

«Τι απέδωσε ο μαραθώνιος», ρώτησε τον κ. Σαμαρά κατά τη συνομιλία τους στο Προεδρικό Μέγαρο, ο Κάρολος Παπούλιας. «O μαραθώνιος απέδωσε τη δεδηλωμένη, που είναι αναγκαία προϋπόθεση για να σχηματισθεί νέα, μακρόπνοη κυβέρνηση, που θα δώσει σταθερότητα και ελπίδα στον κόσμο», απάντησε ο πρόεδρος της ΝΔ παραλαμβάνοντας την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.

«Δεν έχω παρά να σας δώσω την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης και να ευχηθώ καλή επιτυχία στην καινούργια κυβέρνηση, η οποία έχει να αντιμετωπίσει πολλά και δύσκολα προβλήματα», επανήλθε ο Πρόεδρος Παπούλιας.

Αμέσως μετά την ορκωμοσία του ο κ.Σαμαράς μετέβη στο Μέγαρο Μαξίμου, για την τελετή παράδοσης - παραλαβής από τον υπηρεσιακό πρωθυπουργό Π.Πικραμμένο.

Τον κ.Σαμαρά συνόδευσαν στο Προεδρικό Μέγαρο ο κ.Μιχελάκης και ο κ.Μπούρας.

Στην ορκωμοσία του νέου πρωθυπουργού της χώρας έχουν στρέψει το βλέμμα τους και τα διεθνή μέσα ενημέρωσης.

Ο κατάλογος με τα ονόματα των νέων υπουργών, θα γίνει γνωστός μέχρι τις 19.00, ώρα κατά την οποία αναμένεται η τελική συνάντηση Σαμαρά - Βενιζέλου - Κουβέλη

"Η Ελλάδα έχει κυβέρνηση" δήλωσε ο Ευάγγελος Βενιζέλος μετά τη συνάντηση του με τον Αντώνη Σαμαρά. Σύμφωνα με τον ίδιο η σύνθεση της κυβέρνησης θα έχει αποφασισθεί μέχρι το βράδυ, ενώ την Ελλάδα θα εκπροσωπήσει στο Eurogroup ο σημερινός υπουργός Οικονομικών κ. Ζανιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 20/06/2012 15:01:40

    Σιδεροκεφαλος.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Enzo 20/06/2012 23:15:32

      Αδέρφια, επιτρέψτε μου, μετά από 19 χρόνια δια πυρός και σιδήρου, να του αφιερώσω απλώς αυτό, τίποτε άλλο:
      http://www.youtube.com/watch?v=rCliFD6DqxI

      • Luminal avatar
        Luminal @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 23:22:46

        Ζέστη και σήμερα, ε φίλε μου;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Luminal 21/06/2012 01:32:39

          Με ανοιχτή την πόρτα του Μαξίμου το δροσό φτάνει ως την Κουμουνδούρου. Θα σκορπίσουν και τα σύννεφα από τους μπάφους των συνιστωσών, σύντροφε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2012 23:26:45

        Κι από μένα με αγάπη:
        h__p://www.youtube.com/watch?v=4M8URAUSwmE&feature=share

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 20/06/2012 15:04:35

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ !!!!!

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/06/2012 15:06:01

    Ροζα η συνεστωσα του ΣΥΡΙΖΑ είσαι κ´ ζορίζεσαι

  4. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 20/06/2012 15:06:23

    Αν δεις τί γράφεις θα καταλάβεις ότι είσαι άσχετος Συριζιακός πολιτικά “κουκουλοφόρος” και σκοπιανολάγνος.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Παναγιώτης 20/06/2012 15:28:03

      !!!!!!!

    • αγαθός avatar
      αγαθός @ Παναγιώτης 20/06/2012 15:37:58

      ????

  5. ap avatar
    ap 20/06/2012 15:12:22

    Άσε το χοντρό να χαίρεται σα γλύφτης μαθητής που νομίζει ότι μόνο αυτός ξέρει την απάντηση... Ποιος τον ρώτησε αν έχουμε κυβέρνηση; Ο Σαμαράς έχει ακόμα τη διερευνητική στα χέρια του.

  6. gloup avatar
    gloup 20/06/2012 15:20:12

    Σε κάποια σχόλια επικρατεί το Γλυξμπουργκ και υστερεί το Ρόζα.
    "Οταν το δάχτυλο έδειχνε το φεγγάρι, ο ... (βάλτε όποιο επιθετικό θέλετε) έδειχνε το δάχτυλο".

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/06/2012 15:20:39

    "Το πασόκ στην εξουσία" ...;
    Γιατί θα υπουργοποιηθεί η Υπουργός Οικονομίας και Εργασίας του Μνημονίου Κατσέλη ; Η ο τσάρος των 80's Mάκης Αρσένης;

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 20/06/2012 15:29:48

    ΆΞΙΟΣ!

  9. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 20/06/2012 15:38:13

    Καλή επιτυχία από καρδιάς. Η Ελλάδα το χρειάζεται.

  10. arslonga avatar
    arslonga 20/06/2012 15:38:49

    - "Εχετέ μου εμπιστοσύνη"

    - Σου έχουμε.

  11. monson avatar
    monson 20/06/2012 15:45:33

    απο την σημερα νιωθω μια ψυχικα αναταση, Αντωνη σιδεροκεφαλος,τραβα μπροστα και οπως ειπες ....μεχρι και σιδερα θα φαω να φερω επενδυσεις στην ελλαδα!! Καλη επιτυχια ,ειμαστε διπλα σου ομως θα ειμαστε και απεναντι σου αν δουμε "στραβοτιμονιες"

  12. Εύα avatar
    Εύα 20/06/2012 15:52:58

    Επιτέλους! Καλή Δύναμη κ. Πρωθυπουργέ..!

  13. xenios avatar
    xenios 20/06/2012 16:02:11

    Άξιος Αντώνη, δικαίωσε μας που σε στηρίζουμε τόσα χρόνια.

  14. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/06/2012 16:11:25

    Aντε με το καλό!!! Να είσαι γερός , ν'αντέξεις. Εμείς πάντως , είμαστε μαζί σου!!

  15. Dimitra avatar
    Dimitra 20/06/2012 16:15:43

    'Αξιος! Καλή επιτυχία στο έργο σου!

  16. arslonga avatar
    arslonga 20/06/2012 16:26:22

    Τώρα: ο Αντώνης δήλωσε τη δεδηλωμένη και ο Πρόεδρος του ανέθεσε την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Με τη βοήθεια του Θεού!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ arslonga 21/06/2012 11:24:22

      Eίναι ο ΜΟΝΟΣ πρωθυπουργός ever που έσκυψε και ως ένδειξη σεβασμού ασπάσθηκε το χέρι του Αρχιεπισκόπου , που θα τον ορκίσει.
      Μπράβο!!!!!!!!!
      "Και γνώτε ότι εθαυμάστωσε Κύριος τον όσιον (=ευσεβή) αυτού. Κύριος εισακούσεταί μου εν τω κεκραγέναι με προς αυτόν....".
      Πρόεδρε να σε έχει ο Θεός γερό και να Τον έχεις πάντα τον μόνο σύμβουλό σου. Γένοιτο!

      • ROCK avatar
        ROCK @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/06/2012 17:45:44

        ΝΑΙ
        ΝΑΙ!!!

  17. GreekInLux avatar
    GreekInLux 20/06/2012 16:34:36

    Άξιος πρόεδρε, ο Θεός κι εμείς μαζί σου!

  18. sofia or8h avatar
    sofia or8h 20/06/2012 16:37:42

    Σιδεροκέφαλος,καλή δυναμη,ειμαι σιγουρη οτι θα μας δικαιωσεις που σου εχουμε εμπιστοσύνη τοσα χρόνια,και θα αποδείξεις σε αυτούς που δεν σε πίστευαν οτι είχαν άδικο,...
    Καλη επιτυχια κ πρωθυπουργε,καλη επιτυχια Ελλάδα

  19. Νικήτας avatar
    Νικήτας 20/06/2012 16:53:49

    Μαζί σου Αντώνη. Δικαίωσε μας. Κάνε άλμα πιο γρήγορο απο την φθορά. Ξέρεις εσύ!!

  20. gloup avatar
    gloup 20/06/2012 16:58:39

    Ορκίστηκε!!!!
    Σημαντική στιγμή γι'αυτόν. Πολύ σημαντική για την Ελλάδα.

  21. Διογένης avatar
    Διογένης 20/06/2012 17:03:29

    Μακάρι να διαψευστούμε όλοι εμείς οι σφοδροί επικριτές του, από το Νοέμβριο του 2011 και μετά. Μακάρι να δικαιωθεί η στήριξή μας προς τον Σαμαρά του Νοεμβρίου 2009.

    Σε τέτοιες ώρες δεν μπορείς παρά να ελπίζεις, να εύχεσαι και να κάνεις μια προσευχή για καλή φώτιση στο νέο πρωθυπουργό της Ελλάδας.

    • Αρετή avatar
      Αρετή @ Διογένης 20/06/2012 18:10:37

      Καλή δύναμη στον πρωθυπουργό κο Σαμαρά, μας απογοήτευσε τον Νοέμβριο αλλά τώρα κοιτάμε μπροστά, εκεί, πίσω από τα μαύρα σύννεφα που τρεμοπαίζει μια ακτίνα φωτός. Τα κεφάλια κάτω, πολύ δουλειά για να βγούμε μια ώρα νωρίτερα από την κρίση. Δεν πάει άλλο.

  22. Δαναός avatar
    Δαναός 20/06/2012 17:04:36

    Άξιος και σιδερένιος!!!

  23. Κρης avatar
    Κρης 20/06/2012 17:05:10

    ευελπιστώ να " κατεβάσει " αυτή την αηδία πισω απο το Πρωθυπουργικό

    γραφείο και να επανέλθει στην θέση της " Η Ελλάς ευγνωμονούσα "

    h--p://bit.ly/9gBf7u

    • ΔΚ avatar
      ΔΚ @ Κρης 20/06/2012 17:25:47

      Έχεις απόλυτο δίκιο. Και μάλιστα πρέπει να γίνει άμεσα, ώστε να φανεί στο πρώτο διάγγελμα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κρης 20/06/2012 17:37:08

      Συμφωνώ και με τους δυό σας!! Βγάζει μάτι αυτή η αηδία, μπαίνοντας στη αίθουσα .

    • Eva avatar
      Eva @ Κρης 20/06/2012 18:08:08

      Αχ, το ιδιο ακριβως σκεφτομουν κι εγω εκεινη τη στιγμη!!!!!
      Και επειδη, οπως ακριβως εχει δηλωσει ο Προεδρος, το Εθνος ζει και ονειρευεται με συμβολα......ευχομουν να τον εβλεπα, live, να σκιζει το απαισιο μπλε "Παπανδρεικο" καλλυμα του πινακα.....!!!!!!!!!!
      Καλη δυναμη και τις καλυτερες ευχες μου, απο καρδιας....για το καλο της πατριδας μας!!!!!!!!!!

  24. k. avatar
    k. 20/06/2012 17:06:11

    Καλή επιτυχία. Το ενημερωμενο Βήμα γράφει: "..Κυρίως η ΝΔ έβαλε νερό στο κρασί της, τηρώντας μια πιο ήπια προσέγγιση π.χ. στο θέμα της λαθρομετανάστευσης, ενώ δεν είναι απόλυτη στη σύσταση εξεταστικής επιτροπής για να διερευνηθούν τυχόν ευθύνες πολιτικών προσώπων για το πώς η χώρα οδηγήθηκε στο μνημόνιο. Στο θέμα της λαθρομετανάστευσης, μάλλον θα μετατεθεί για το μέλλον η επιθυμία της ΝΔ να καταργηθεί ο νόμος Ραγκούση για την ιθαγένεια. " Ξεκινάμε με ομορφιές ή μου φαίνεται;;

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ k. 20/06/2012 17:10:23

      Αν μείνει ο Μανιτάκης στο Εσωτερικών, δεν υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί ο νόμος με κυβερνητική πρωτοβουλία.

      • knight rider avatar
        knight rider @ Διογένης 20/06/2012 18:36:03

        Ο Μανιτάκης σαν υπουργός θα φέρει τις νέες ταυτότητες του αντίχριστου με πρόσχημα την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. Πλέον μας κυβερνούν οι μασώνοι χωρίς ντροπή. Τι θα κάνουμε οι γνήσιοι πατριώτες Ελληνες Χ.Ο.?

    • alex23 avatar
      alex23 @ k. 20/06/2012 18:10:44

      το εγκυρο βημα ?

  25. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 20/06/2012 17:06:34

    Σιδεροκέφαλος. Ο αγώνας για την ανάσταση της Πατρίδας μόλις άρχισε. Καλή επιτυχία.

  26. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 20/06/2012 17:07:01

    Πρωτα απο ολα να κατεβασει το μπλε φοντο του ΓΑΠ!!! και να ξαναβαλει το πινακα ΄΄Η ευγνωμονουσα Ελλας΄΄ ψιλα γραμματα θα μου πειτε αλλα και οι συμβολισμοι εχουν τη σημασια τους...2...για το Αμυνας θα προτεινα τη παραμονη του κου Φραγκου...εδειξε ΑΡΙΣΤΑ δειγματα στο ελαχισοτ της θητειας του και με δεομενες της ορξεις και τις τελευταιες δηλωσεις των τουρκων περι ΄΄Τουρκικης μειονοτητας΄΄ ειναι μια απαντηση ηχηρη...
    Καλη επιτυχια και ο Θεος μαζι μας!

    • knight rider avatar
      knight rider @ Αλεξανδρος 20/06/2012 18:37:12

      Φραγκούλης για να κοιμόμαστε ήσυχοι.

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ knight rider 20/06/2012 18:45:36

        Ειναι εξαιρετικος!!!! Στο διαστημα που ηταν υπουργος εστειλε πολλαπλα μηνυματα στους απεναντι....και να φαναταστεις οτι τον καθαιρεσε ο ΓΑΠ με τον Μπεγλιτη υπονοώντας οτι ετοιμαζε πραξικοπημα...τα ειπε αυτα στο εξωτερικο και για 1000οστη φορα εκανε την Ελλαδα διεθνως ρεζιλι...αχ αυτο το ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ!!!

  27. Gn avatar
    Gn 20/06/2012 17:08:53

    ΑΞΙΟΣ !!!!

  28. Alena avatar
    Alena 20/06/2012 17:14:21

    Πέστα!

  29. Κβάντα avatar
    Κβάντα 20/06/2012 17:14:23

    Καλή αρχή!

  30. alexandros avatar
    alexandros 20/06/2012 17:14:29

    Καλή Επιτυχία Αντώνη

  31. astir avatar
    astir 20/06/2012 17:16:31

    ΑΞΙΟΣ ΣΙΔΕΡΟΚΕΦΑΛΟΣ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΙ ΣΤΙΓΜΗ Η ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ βγαλτε την γελοιοτητα πισω απο το γραφειο να επανελθει <<η ελλας ευγνομονουσα απο κτησαμε ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ

  32. nikolas avatar
    nikolas 20/06/2012 17:17:07

    Σιδεροκέφαλος. Καθάρισε τη βρωμιά και τα παράσιτα. Οι ελπίδες του λαού πάνω σου.

  33. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 20/06/2012 17:17:56

    ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  34. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 20/06/2012 17:18:19

    19 Χ Ρ Ο Ν Ι Α !!!
    Χαλαλι σου !!!

  35. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/06/2012 17:18:23

    Καλή δύναμη ! Είμαστε μαζί σου.

  36. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/06/2012 17:18:27

    Άξιος και καλή δύναμη.

  37. ΒΑΛΑΝΤΗΣ avatar
    ΒΑΛΑΝΤΗΣ 20/06/2012 17:18:54

    Μακάρι ο Θεός να βοηθήσει τον Σαμαρά για να βοηθήσει κι αυτός με την σειρά του την Ελλάδα...Δεν είναι στιγμή πανηγυρισμών αλλά σκληρής δουλειάς...αλλιώς...

  38. Samantha_fox avatar
    Samantha_fox 20/06/2012 17:19:30

    Καλέ καλύτερη φωτογραφία δεν είχατε να βάλετε? :Ρ

    ΑΞΙΟΣ πάντως. Οι ελπιδες μας και οι προσευχες μας ειναι μαζι σου αγιε Αντώνη Σαμαρα!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Samantha_fox 20/06/2012 17:26:33

      Καλά λέει Φάκτορα. Η πιο σημαντική στιγμή στη ζωή του και να εμφανίζεται έτσι; Μία με χαμόγελο θέλουμε. Σαμαρικό...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Samantha_fox 20/06/2012 17:38:37

      Τόσες ωραίες φωτογραφίες έχει!!!

  39. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 20/06/2012 17:19:55

    Καλή επιτυχία στον νέο πρωθυπουργό,
    με αντοχή, υπομονή και σιδερένια γροθιά!

  40. Ενας απλός πολίτης avatar
    Ενας απλός πολίτης 20/06/2012 17:21:23

    Καλή δύναμη , Αντώνη Σαμαρά τα'χεις τα κότσια ! Εχεις και την υπομονή ΚΑΙ την παιδεία να οδηγήσεις τον τόπο μπροστά. Ολοι οι Ελληνες θα περιμένουμε αποτελέσματα ενωμένοι. Αξιος!

  41. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 20/06/2012 17:22:24

    Αντώνη Σαμαρά, εμείς αγωνιστήκαμε ανώνυμα για σένα, ψήφο-ψήφο, πόρτα-πόρτα. ΕΣΥ θα αγωνιστείς ΕΠΩΝΥΜΑ. Θα πάρεις στις πλάτες σου τον Ελληνισμό: είναι βαρύ φορτίο, σε δύσκολες εποχές. ΤΡΙΑ πράγματα: δώσε ελπίδα, έλεγχε σε λεπτομέρειες την ομάδα σου, κινήσου γρήγορα κ έξυπνα. Σου έχουμε εμπιστοσύνη.

  42. STRATOS avatar
    STRATOS 20/06/2012 17:22:47

    Καλή τύχη Πρόεδρε της καρδιάς μας,είμαστε βέβαιοι οτι θα δικαιώσεις όσοι πιστέψανε σε σένα,θα είμαστε δίπλα σου.

  43. marianna avatar
    marianna 20/06/2012 17:25:46

    Καλή επιτυχία,ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  44. theo1611 avatar
    theo1611 20/06/2012 17:28:23

    Για όσους δεν έχουν καταλάβει, πρέπει όλοι, μα όλοι ανεξαιρέτως, να στρωθούμε στη δουλειά με λιγότερες απολαβές για περισσότερο έργο.

    Επιπλέον να συνεισφέρουμε στα κοινά με προσωπικό κόστος, δηλαδή ένα κομμάτι των μειωμένων απολαβών μας να το συνεισφέρουμε, ο καθένας με τον τρόπο του και τις δυνατότητές του, στο κοινό συμφέρον.

    Αυτά είναι που δεν κάναμε και πήγαμε στα βράχια!!! Στα οποία σημειωτέον δεν έχουμε προσκρούσει ακόμα!!!

    Από τον καπετάνιο ζητάμε τις σωστές οδηγίες για την πλοήγηση του σκάφους, αλλά αν εμείς οι θαλαμηπόλοι θεωρούμε ότι είμαστε καπετάνιοι, δεν έχει καμμία τύχη το σκάφος και δεν θα ευθύνεται ο καπετάνιος, παρά μόνον αν το εγκαταλείψει πρώτος!!!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ theo1611 20/06/2012 19:01:28

      φίλε μου πολύ ωραία η ιδέα σου

      "λιγότερες απολαβές για περισσότερο έργο"

      ... λέω να την ονομάσουμε "μνημόνιο" και να την εφαρμόσουμε μάλλον θα πετύχει

  45. roadrunner avatar
    roadrunner 20/06/2012 17:28:52

    Άξιος ! Καλή επιτυχία Πρόεδρε, οι ελπίδες και οι προσευχές μας είναι μαζί σου.
    Είθε να έχεις τη δύναμη ενός Άτλαντα, μια που η υφήλιος ολόκληρη «κρέμεται» από τη διάσωση της Ελλάδας μας, που ανέλαβες από σήμερα να κυβερνήσεις.

  46. βαλκανιος avatar
    βαλκανιος 20/06/2012 17:29:47

    Πρόεδρε σε πιστέψαμε ήρθε η ώρα να αποδείξεις ότι είσαι Ελλην πραγματικός .Κάνε αυτό που πρέπει γρήγορα και μην ξεχνας είμαστε άνεργοι πεινασμένοι και απογοήτευμένοι... ΆΛΛΑΞΕ ΤΟ Κάνε μας υπερήφανους!!!!!!!

  47. stavrosm avatar
    stavrosm 20/06/2012 17:30:10

    Επιτέλους!Καλη επιτυχία στον πρωθυπουργό μας!

    Και κάτι άσχετο.....
    Μήπως θα μπορούσαμε να μάθουμε επιτέλους τι πρόγραμμα είχε ο Τσίπρας??

  48. dim avatar
    dim 20/06/2012 17:30:19

    Οι Έλληνες ψηφοφόροι αντισταθήκανε στο λαϊκισμό, δώσανε στη πατρίδα μας μια τελευταία ευκαρία στις 17 Ιούνη, αποφύγαμε τον ξαφνικό θάνατο, και τώρα η μόνη ελπίδα αυτής της χώρας είναι να επιτύχει η κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας με πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά....

    Καλή επιτυχία πρόεδρε....

    Η Παναγιά μαζί σου!

  49. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 20/06/2012 17:30:27

    Αξιος! Καλή δύναμη και έχεις ολους μας να σε στηρίζουν!

  50. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 20/06/2012 17:30:39

    Αξιος! Καλή δύναμη και έχεις ολους μας να σε στηρίζουν!

  51. christof avatar
    christof 20/06/2012 17:30:54

    ΑΞΙΟΣ

  52. Γιώργος Μητροσύλης avatar
    Γιώργος Μητροσύλης 20/06/2012 17:33:52

    Καλή δύναμη στον Αντώνη Σαμαρά, νέο πρωθυπουργό της Ελλάδος.

  53. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/06/2012 17:35:25

    Μακαρι να θυμομαστε ολοι οι ελληνες αυτη τη μερα σαν μια απο τις πιο σημαντικες του τοπου μας.

  54. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 20/06/2012 17:39:42

    Δάκρυα χαράς, δάκρυα δικαίωσης!
    Αντώνη κράτα γερά το τιμόνι και η Ιθάκη δεν θα είναι πολύ μακριά! Θα βρεις φουρτούνες, μα δε σε φοβάμαι! Ο Ύψιστος στο πλευρό σου!

  55. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 20/06/2012 17:39:50

    Αγαπητέ κ. Αντώνη Σαμαρά, έστω και υπό την πίεση της επιβληθείσης συνύπαρξής σας με το βουλιμικό κάθαρμα, εγώ πιστεύω οτι είστε πολύ τυχερός τελικά. Μετά το Νοέμβριο του 2011, τώρα σάς προσφέρεται μία ακόμη ευκαιρία (η τελευταία θα είναι), ν΄αποδεχθείτε επί τέλους το ρόλο του υπερκομματικού ΗΓΕΤΗ, που τόσο σταθερά επιμένει να σάς προσφέρει η Ιστορία. Ξέρετε, αυτόν που σάς προσφέρθηκε και στο πρόσφατο παρελθόν, και που τότε διστάσατε.....Τώρα που επί τέλους γίνατε Πρωθυπουργός (αν αυτός ήτανε ο στόχος σας), είναι πολύ πιο εύκολο πια με τολμηρές, αποφασιστικές και ξεκάθαρες πολιτικές επιλογές, με ειλικρίνεια, καθαρότητα και τίμια συμπεριφορά, να υπερβείτε το ρόλο του ασήμαντου διαχειριστή - υπηρέτη των συμφερόντων (που οι προηγούμενοι τόσο φιλότιμα υπηρέτησαν) και να προσφέρετε επί τέλους αυτό που η Ελλάδα και οι Έλληνες χρειάζονται. Ή τώρα, ή ποτέ είναι για σας (και για μάς;;;), κι εύχομαι να το έχετε ήδη αποφασίσει. Γιατί βεβαίως η ‘’πραγματικότητα’’ οφείλει να συμβιβαστεί με τα οράματα, τις ακριβές ουτοπίες και τις τολμηρές ιδέες. Στην ουσία, η πραγματικότητα οφείλει να γίνει έγχρωμη, η ζωή αληθινή ζωή και οι πολιτικοί εμπνευσμένοι ‘’επαναστάτες΄΄. Έναν περήφανο, αξιοπρεπή, υπερκομματικό ΕΛΛΗΝΑ ΗΓΕΤΗ που θα μας ενώσει, χρειάζεται η Ελλάδα. Είναι η στιγμή να τολμήσετε και να μας κάνετε να μετανιώσουμε που δεν πιστέψαμε και δεν σας δώσαμε αυτοδυναμία..... Κάντε την έκπληξη λοιπόν. Σύγκρουση, ρήξη, ανατροπή!!! Καλή δύναμη.....

  56. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 20/06/2012 17:46:38

    Καλή δύναμη στο νέο Πρωθυπουργό.
    Καλή τύχη στην Ελλάδα μας! :)

  57. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/06/2012 17:47:25

    Την ημέρα των εκλογών είχα αναρωτηθεί αν πράγματι αυτός ο λαός είναι σοφός και αν επρόκειτο να επικρατήσει η λογική. Πράγματι αυτός ο λαός είναι σοφός! Επήρε την σοφότερη απόφαση, ξεπερνώντας τις προσδοκίες μου. Μπράβο Αντώνη μας, άντεξες! Άξιος!
    Κύριε Πρωθυπουργέ, Ο Θεός μαζί σου.

  58. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/06/2012 17:48:53

    ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ!!! ῎Αξιος!!!! ῾Ο Θεός τῆς ῾Ελλαδας ΜΑΣ μαζί σου,
    κ. Πρωθυπουργέ!! Καλή ἐπιτυχία στό δύσκολο ἔργο σου. ῞Ολη ἡ ῾Ελλάδα μαζί σου--ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θά τά καταφέρωμε!

  59. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 20/06/2012 17:49:35

    ΣΙΔΕΡΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΡΧΗΓΕ ΜΟΥ ,ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ!

  60. η Dimi avatar
    η Dimi 20/06/2012 17:49:40

    «Ενα το χελιδόνι / κι η άνοιξη ακριβή /
    για να γυρίσει ο ήλιος / θέλει δουλειά πολλή»
    ~Oδυσσέας Ελύτης: «Αξιον Εστί»
    http://tinyurl.com/d86mk54

  61. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 20/06/2012 17:49:46

    Aντώνη Σαμαρά καλή επιτυχία,σου δώσαμε την ευθύνη να σώσεις την ΠΑΤΡΙΔΑ!!!
    Εύχομαι να θυμάσαι πάντα την πολιτική παρακαταθήκη που σου παραχώρησε ο Έλληνας Ευάγγελος Αβέρωφ!!!
    Ο ρόλος σου είναι δυσκολώτερος από του Καραμανλή το 74,τα προβλήματα είναι πολλαπλάσια και απαιτούν άμεση αντιμετώπιση!!!
    Σιδεροκέφαλος!!!!!!!!!!!!

  62. προδικος avatar
    προδικος 20/06/2012 17:50:50

    καλή επιτυχία και καλή δύναμη Πρωθυπουργέ !!!

  63. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 20/06/2012 17:51:29

    Ως εκείνοι που θα είμαστε δίπλα στον Αντώνη Σαμαρά και όταν κάποτε πάψει να είναι πρωθυπουργός απαιτούμε: σήμερα, όχι αύριο, να επανατοπθετηθεί το
    " Η Ελλάς ευγνωμονούσα" του Θ. Βρυζάκη. Το έργο γεμάτο εθνικούς συμβολισμούς που κατέβασε ο ολετήρας που μόλυνε τη χώρα.

    Αντώνη ΜΑΣ, καλή επιτυχία!

  64. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 20/06/2012 17:53:05

    Καλή δύναμη Πρόεδρε !
    Είμαστε μαζί σου !

  65. Σάκης Μητροπουλος avatar
    Σάκης Μητροπουλος 20/06/2012 17:54:24

    Σιδεροκεφαλος Πρόεδρε. Οι ευχές μας θα σε συνοδεύουν, για το καλο της πατρίδας. Πάντα...

  66. Seth avatar
    Seth 20/06/2012 17:54:56

    ~ Μακάρι να πετύχει για το καλό μας...εάν δεν πετύχει όμως μην σας ακούσω να διαμαρτύρεστε για χαράτσια και περικοπές έτσι;...Τι να τις κάνω τις επενδύσεις εάν πρώτα δεν μας ανακουφίσει...~

  67. Γιάννης Ν. avatar
    Γιάννης Ν. 20/06/2012 17:58:53

    YΠΕΡΑΞΙΟΣ!

  68. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/06/2012 18:01:34

    Καλορίζικος και Σιδεροκέφαλος!
    Καλή Δύναμη και Καλή Επιτυχία!

  69. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ 20/06/2012 18:02:48

    AΞΙΟΣ!Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΔΗΝΑΜΗ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΗ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ.Η ΣΚΕΨΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΕΠΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΕ ΙΣΤΟΡΙΑ .ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΦΘΑΣΕ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!

  70. Inno avatar
    Inno 20/06/2012 18:02:56

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!

  71. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 20/06/2012 18:14:28

    Προχθές το έγραψα, , ας μην το ξαναγράψω λοιπόν...
    Αυτό είναι για μένα το κρίσιμο διακύβευμα για το μέλλον της Πατρίδας μας και η ΕΥΧΗ μου για την Πρωθυπουργία αυτή.

  72. ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ avatar
    ΤΑΣΟΣ ΚΩΤΣΗΣ 20/06/2012 18:19:43

    Αρχηγέ μου, Πρόεδρε μου και Πρωθυπουργέ μου, περίμενα τριάντα χρόνια να με δικαιώσεις, δικαιώνοντας τον δικό σου προορισμό. Αντώνη Σαμαρά, καλή δύναμη και ΥΓΕΙΑ πάνω από όλα! Όσο για τις λύσεις, ξέρω πού και πώς θα τις βρεις...

  73. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/06/2012 18:21:06

    Άξιος και καλό κουράγιο κ. Πρωθυπουργέ.
    Ο Λαός είναι μαζί σου.

  74. Τάκης Μπ. avatar
    Τάκης Μπ. 20/06/2012 18:22:47

    Άξιος! Καλή δύναμη!

  75. man8os avatar
    man8os 20/06/2012 18:24:09

    Καλη αρχη αρχηγε!

  76. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 20/06/2012 18:28:34

    Eπιτέλους μπήκε φως στο Μαξίμου μετά τον Οκτώβριο του 09..Καλή δύναμη Αρχηγέ..Στα χέρια σου κρατάς το μέλλον μιας γεννιάς..

  77. ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ avatar
    ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ 20/06/2012 18:34:01

    Σήμερα μού ήρθε η εφορία.
    Να την πληρώσω Αντώνη μου, ή να περιμένω;
    Ότι μου πεις εσύ θα κάνω.

  78. Taurus avatar
    Taurus 20/06/2012 18:36:38

    Ο καλύτερος τίτλος άρθρου όλων των εποχών.

  79. alakran avatar
    alakran 20/06/2012 18:47:05

    Άξιος Πρόεδρε!

  80. marian avatar
    marian 20/06/2012 18:48:01

    Σιδεροκέφαλος αρχηγέ!!!!!!!! Αναρωτιέμαι ποσοι και ποσα υπογλωσια εχουν παρει απο την ορκομοσια σου και μετα???????Καλή δυναμη

  81. Nikitas avatar
    Nikitas 20/06/2012 19:02:02

    Καλή δύναμη!

  82. GO avatar
    GO 20/06/2012 19:21:49

    Καλή επιτυχία Πρόεδρε. Καλή επιτυχία Ελλάδα μας!

  83. Panagiotis avatar
    Panagiotis 20/06/2012 19:22:47

    ΠΡΩΤΑ ΔΙΚΑΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!

  84. George avatar
    George 20/06/2012 19:22:52

    Άξιος.
    Καλή δύναμη, γερό στομάχι προσπάθησε να δικαιώσεις όσους σε πιστεύουμε,
    ....και προσοχή στους "φίλους".

  85. WY avatar
    WY 20/06/2012 19:23:48

    Ροζα Γλυξμπουργκ είπε:
    .............................................

    Ούτε ή ROSA LUXEMBURG,(ή αλανιάρα)νά ήσουν!!!!

  86. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 20/06/2012 19:28:44

    ΜΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
    ΜΙΑ;
    ΜΟΝΟ ΜΙΑ
    ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ;
    ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ
    ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;
    ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΗ
    ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ
    ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ
    ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ
    ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ
    ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΑΘΙ;
    ΣΠΑΣΜΕΝΟ
    ΑΠΟ ΤΙ;
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΘΕΛΗΣΗ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ;
    ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΚΑΙΑ
    ΓΙΑΤΙ;
    ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΙΕΣΧΙΣΕ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ
    ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ
    ΕΝΩ ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ
    ΑΥΤΟ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ
    ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΟΥΝ
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ!!!!!

    ΝΙΚΟΣ ΛΥΓΕΡΟΣ


    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΤΗΣ
    ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ

  87. WY avatar
    WY 20/06/2012 19:30:40

    Αντώνη,
    Κυβέρνησε,έχοντας πάντα βαθειά στήν καρδιά σου, ΜΟΝΟΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!
    Αξιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!

  88. Φελίζα avatar
    Φελίζα 20/06/2012 19:32:10

    Άξιος! Καλή δύναμη κ.Πρωθυπουργέ!

  89. tak avatar
    tak 20/06/2012 19:39:09

    Άξιος Φελίζα, άξιος! Φαντάζομαι να είδες το πρόσωπό του την ώρα της ορκωμοσίας... Την ευθύνη που ξεχείλιζε...

  90. Απόδημος avatar
    Απόδημος 20/06/2012 19:54:02

    ΑΞΙΟΣ!!! Πρωθυπουργέ μας!
    Πολλά τα συναισθήματα. Χαρά, υπερηφάνεια, δικαίωση, συγκίνηση.

  91. airman avatar
    airman 20/06/2012 20:02:21

    Αντώνη, δε φταίμε εμείς που ορκίστηκες Πρωθυπουργός!
    Εσύ φταις που κατάφερες να μας πείσεις!
    Δείξε σε όλους ποιος είσαι!
    Καλή δύναμη!
    Μη λυγίσεις!
    Μη διστάσεις μπροστά στο καλό της Πατρίδας!

  92. lornion avatar
    lornion 20/06/2012 20:07:14

    Σιδεροκέφαλος κύριε Πρωθυπουργέ.Πιστεύω ακράδαντα πως κάποτε θ'αφίσετε μια Ελλαδα περήφανη και καλίτερη για όλους μας.

  93. panos avatar
    panos 20/06/2012 20:08:18

    Αξιος ΑΝΤΩΝΗ και μακρυα απο τους διαπλεκομενους. Ευχομαι σαν ανθρωπος της αγορας να αποκαταστησεις αυτο το χαος που εφερε η λαιλαπα του ΓΑΠ στο εμποριο στους επαγγελματιες και να εφαρμοσεις απροσκοπτα το προγραμα σου. Η μεσαια ταξη σε ΣΤΗΡΙΖΕΙ και ελπιζω να βρει η χωρα το δρομο της στην Ευρωπη γιατι εκει πρεπει να ανηκει.

  94. Φανη avatar
    Φανη 20/06/2012 20:10:09

    Καλοριζικος και ελπιζουμε να μας βγαλεις στη λιακαδα, να φυλαγεσαι απ τις τρικλοποδιες...

  95. jkr avatar
    jkr 20/06/2012 20:22:06

    Καλή επιτυχία και συγχαρητήρια στο antinews.

  96. dimitris avatar
    dimitris 20/06/2012 20:25:35

    ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥ ΕΓΚΑΤΑΒΙΕΙ ΕΘΝΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΛΑΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ
    ΜΕΡΑ ΧΑΡΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

    • marios avatar
      marios @ dimitris 20/06/2012 23:53:54

      Ο δημήτρης Σταμάτης είσαι; χι χι χι

  97. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2012 20:38:27

    Καλη υπομονη και αντοχη Προεδρε. Εκτος απο ευθυνη, ειναι συναμα και μεγαλη τιμη, οτι σ΄αυτη τη πολυ δυσκολη στιγμη ο Ελληνικος Λαος επελεξε εσενα να βγαλεις τα καστανα απ τη φωτια. Δεν ειναι τυχαιο οτι σε ολες τις δυσκολες στιγμες τις τελευταιες δεκαετιες, ο Ελληνικος Λαος, στρεφεται σ' αυτη τη παραταξη για να δωσει λυσεις.

  98. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 20/06/2012 20:38:34

    Από την ψυχή μου καλή επιτυχία Αντώνη Σαμαρά.Να δικαιώσεις όλους
    εμάς ,επώνυμους και προπάντων ανώνυμους,που σε εμπιστευτήκαμε.
    Για την ΠΑΤΡΙΔΑ μας και τον ΛΑΟ της.Για να ανασάνουμε ξανά.Για να
    ανοίξουν ξανά οι ορίζοντες,με ελπίδα για μας και τα παιδιά μας.

  99. aggelosview avatar
    aggelosview 20/06/2012 20:44:07

    Μόνο μία μαγκιά να κάνει και θα ξεκινήσει με γκολ από τα αποδυτήρια: Να απαγορεύσει στους υπουργούς να πάρουν επιτελείο με παρατρεχάμενους στα υπουργεία τους. Να καταργήσει τη γνωστή μέθοδο των κολλητών.
    Καλή αρχή!

  100. tpe avatar
    tpe 20/06/2012 20:44:15

    Είσαι καλά; ΦΥΣΙΚΆ θα πληρώσεις. Λαμογιές Τ Ε Λ Ο Σ

    • ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ avatar
      ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ @ tpe 20/06/2012 22:05:55

      Ναι, αλλά τη δυσβάστακτη νομοθεσία την ψήφισε η κυβέρνηση του ΓΑΠ και όχι ο Αντώνης μας. :(

      Δεν είμαι λαμόγιο σαν μερικούς-μερικούς, ένας μισθωτός του ιδιωτικού τομέα είμαι. Κάτι πρέπει να κάνει και για εμάς.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ 20/06/2012 23:39:05

        Δεν γίνεται να κάνει κάτι αναδρομικά, άλλωστε αν δεν πληρώσεις δεν "ρίχνεις" έτσι όλους όσους το έκαναν ήδη? Στο εξής, θα δούμε διορθωτικά μέτρα.

  101. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2012 20:47:06

    γεια σου Βαγκο ΣΥΡΙΖΑαρα... βλεπω συνεχιζεις ακμαιος ακομα εδω τη στηριξη στον Αλεξη. Εχετε ξεπερασει το σοκ της Κυριακης?? Δεν το περιμενατε το συν 3 ... εχω μιλησει με μερικους απο σας και ειναι ακομα σε παραζαλη... περαστικα παιδια...

  102. tpe avatar
    tpe 20/06/2012 21:00:59

    Σιδεροκέφαλος και καλό κουράγιο.

  103. Νικος Παπουτσάκης avatar
    Νικος Παπουτσάκης 20/06/2012 21:08:17

    Άξιος και σιδερένιος!
    Άκου την καρδιά σου.

  104. hellasatt avatar
    hellasatt 20/06/2012 21:13:20

    Ο Θεός μαζί του...

  105. Κρης avatar
    Κρης 20/06/2012 21:14:04

    Ο διορισμένος προεδρος στην επιτροπη ελεγχου παιγνίων χρυσοπληρωμένος κος
    Ευγένιος Γιαννακοπουλος
    ( ανεξαρτητη αρχη που εγινε ετσιθελικα απο τον Βενιζελο )

    σημερα Ναι σημερα εδωσε στην δημοσιότητα τον κανονισμο για τα φρουτάκια
    με την επισημανση στο τελευταιο αρθρο ότι ισχύει απο την δημοσιευση στο ΦΕΚ
    !!!!!
    h--p://is.gd/CpXwfk

    Μονο που δεν αναφερει οτι η διαβουλευση με την ΕΕ και τυχον αλλαγες και πρατηρησεις
    απο αυτην ΛΗΓΕΙ την 04 Ιουλιου 2012

    h--p://is.gd/QeiaSk
    Λήξη της περιόδου του στάτους κβο : 04-Jul-2012

    πολυ θράσος δεν εχει ???

  106. Ο Βουνίσιος avatar
    Ο Βουνίσιος 20/06/2012 21:20:51

    Καλή Δύναμη Πρόεδρε και Καλή Επιτυχία εις τα δύσκολα καθήκοντά σου.
    Απέδειξε ότι είσαι Ηγέτης και δώσε όραμα, ελπίδα και ανάσα εις τον σκληρά δοκιμαζόμενο Ελληνικό Λαό.
    Να είσαι Δίκαιος, Αποφασιστικός αλλά και Σκληρός, όπου απαιτείται και είναι καλό δια τον Λαό.
    Κάνε τον Λαό να σε αγαπήσει και να πιστέψει σε Σένα.
    Βάλε εις το περιθώριο τους άρπαγες, τα λαμόγια, τους κλέφτες, όσους αντιπροσωπεύουν την οπισθοδρόμηση, την παρακμή, την ανικανότητα.
    Χρησιμοποίησε σε όλες τις θέσεις πραγματικούς ΕΛΛΗΝΕΣ, αγνούς πατριώτες και εργάτες, προκειμένου συντόμως να φανεί η διαφορά.
    Απομάκρυνε από υψηλές και σοβαρές θέσεις όσους έχουν πληγώσει παντοιιοοτρόπως τον Ελληνικό Λαό.

  107. nikos17 avatar
    nikos17 20/06/2012 21:44:15

    Ο σκοπός είναι η σωτηρία της Ελλάδος. Σιγουρα κάποιοι θα δυσαρεστηθούν αλλά πρέπει να γίνουμε κράτος και να συμβαδίζουμε με τα αναπτυγμένα κράτη. Εύχομαι καλή τύχη γιατί κι αυτή χρειάζεται. Επισημαίνω δε ότι ο λαός είναι μορφωμένος και ενημερώνεται και όσοι βάλουν τρικλοποδιές δεν θα μπορούν να κρυφτούν.

  108. kas avatar
    kas 20/06/2012 22:18:42

    Πρόεδρε σιδεροκέφαλος

    σκληρός και αμείλικτος...

  109. ΠΑΙΧΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΧΤΗΣ 20/06/2012 22:35:27

    Αντώνη Σαμαρά, κάνε αυτό που πρέπει. Γι΄αυτό έγινες Πρωθυπουργός. Κάνε όλα αυτά που έπρεπε να γίνουν από τον Καραμανλή και δεν έγιναν είτε γιατί δεν ήθελε είτε γιατί δεν μπόρεσε, δεν έχει σημασία πια. Μη διστάσεις ούτε στιγμή. Έχεις ήδη αναλάβει το μεγαλύτερο πολιτικό κόστος που ποτέ άλλος Έλληνας πολιτικός δεν έχει αναλάβει ποτέ. Στον παρόν πολιτικό χρόνο και για λίγο χρονικό διάστημα, ούτε οι πολιτικοί αντίπαλοι, ούτε οι πολιτικοί εταίροι δεν έχουν τη δυνατότητα να αναλάβουν την ευθύνη να είναι η αιτία της αποτυχίας σου με ανατρεπτικές ενέργειες. Αιφνιδίασε τους όλους τώρα, μετά θα είναι αργά. Κάθε μέρα που περνάει αυτοί θα αποκτούν ερείσματα και συ θα χρεώνεσαι συνεχώς τη φθορά. Αν καθυστερήσεις θα έχει καταφέρει να εκπαιδεύσεις τα αναρχοκομμούνια για να αναλάβουν την διακυβέρνηση, την παράταξη να διαλυθεί και οι Έλληνες να εξαφανιστούν από το χάρτη. Αν πετύχεις, θα σε θυμούνται πολλές γενεές Ελλήνων.
    ΥΓ.Ο Σουν Τσου είπε: "Αν γνωρίζεις τον εαυτό σου και αν γνωρίζεις τον εχθρό σου τότε δεν φοβάσαι το αποτέλεσμα χιλίων μαχών" ΠΑΙΧΤΗΣ

  110. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 20/06/2012 23:07:00

    Ψωμι, ελια κι Αντωνη Σαμαρα !!!!

  111. molly avatar
    molly 20/06/2012 23:22:39

    Δάκρυα χαράς γεμίζουν τα μάτια μας. Η Μεσσηνία κοντά σου, η Ελλάδα κοντά σου! ΑΞΙΟΣ σε σένα ελπίζουμε!!!!!!!!!!

  112. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 20/06/2012 23:40:10

    Καλη Αρχη Αντωνη Σαμαρα, τα δυσκολα ειναι μπροστα... Ειμαστε διπλα σου, υποστηρικτες μα πλεον και αυστηροι κριτες σου... Και ποτε μην ξεχασεις, " Η εξουσία διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα"... Καλή Δύναμη!!!

  113. δρόμος avatar
    δρόμος 20/06/2012 23:44:44

    Πολύ ενδιαφέρουσα εποχή ξημέρωσε. Εύχομαι σε όλους "καλή φώτιση", και στον Αντώνη Σαμαρά κουράγιο και δύναμη για το τιτάνιο έργο που τον περιμένει.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ δρόμος 21/06/2012 03:53:22

      !!!!!!!!!!!!!!!!

  114. blue nile avatar
    blue nile 20/06/2012 23:45:24

    Καλό του κουράγιο.
    Σε εποχές που είχα μπουχτίσει και αηδιάσει από το πλήρως αποτυχημένο πολιτικό σύστημα, ο Σαμαράς ενέπνευσε πολλούς άλλους και εμένα να ξαναγίνουμε ενεργοί πολίτες.
    Και ας στρίψαμε το πηδάλιο δεξιά σε σχέση με αυτό που αγαπήσαμε και πιστέψαμε στα μικράτα μας.
    Τώρα τα αισθήματα πλησιάζουν σε μια ελυτική χαρμολύπη ...
    Είναι πρωθυπουργός αλλά όχι αυτοδύναμος.
    Όμως ακόμα κι έτσι μπορεί να κάνει πολλά ...
    Ο Μεγαλοδύναμος να του δίνει φώτιση και δύναμη.

  115. Δικερως avatar
    Δικερως 21/06/2012 00:04:19

    Ηρθε λοιπον κι'αυτη η ωρα.
    Μ'αξιωσε ο Θεος να σε δω μονο σου μπροστα στον Παπα,να μετρας τα λογια
    του ορκου σου στην Πατριδα.
    Και αμεσως μετα να ζητας την βοηθεια του Θεου για το μεγαλο γυρισμα.
    Κι αν η ευθυνη ειναι πλουτος,τωρα εισαι ο πιο πλουσιος Ελληνας.
    Μονος σου.Κι εμεις η εμπροσθοφυλακη και η οπισθοφυλακη σου.
    Αλλα μονος σου.Κι ολη η Ελλαδα με την ψυχη στο στομα.
    Να αντεξεις.

  116. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 21/06/2012 00:11:55

    Κρατησε αποστασεις απο ολους.Ελεγχε με αυστηροτητα τους Υπουργους σου.Καλη επιτυχια ,κανε μας υπερηφανους για την εμπιστοσυνη που σου δειχνουμε.

  117. vangelis ... avatar
    vangelis ... 21/06/2012 01:03:08

    Σιδεροκέφαλος , Πάντα άξιος και γεμάτος επιτυχίες ο δύσκολος δρόμος που θα βαδίσεις να είναι κε Πρωθυπουργέ μας Αντώνη Σαμαρά !
    Μακάρι να καταφέρεις τελικά σε πείσμα όλων όσων ονειρεύονται τον βραχύ βίο της κυβέρνησης σου, να τους διαψέυσεις με το έργο σου και την αγάπη σου προς την δόλια την πατρίδα μας.
    Εμείς θα περιμένουμε και οπως προσωπικά περιμένω πολλά χρόνια την ανάταξη του έθνους μας θα κάνουμε ακόμη μεγαλύτερη υπομονή καθώς θα διαβαίνουμε την μετάβαση στο "european india" που θελουν να ισχύσει για την Ελλάδα οι εταίροι μας. Μόνο και μόνο επειδή στο τέλος έχουμε την ελπίδα οτι όλα οσα μας έταξες θα πιάσουν τόπο για τις νέες γεννιές των ελλήνων!
    Καλή δύναμη !!!!!

  118. Γιάννης Μητρόπουλος avatar
    Γιάννης Μητρόπουλος 21/06/2012 01:37:54

    Πρόεδρε μας,
    για χρόνια κράτησες ψηλά τις μεγάλες Αξίες και Αρχές αυτού του Τόπου.
    Ιδανικά που μεγάλωσαν γενιές και γενιές.
    Ότι μας κάνει περήφανους ως Έθνος!!
    Γιά όλα αυτά οι Ελληνίδες και οι ¨Ελληνες σου εμπιστευτήκαμε το πιο Ιερό και πιο Μεγάλο ιδανικό μας.
    Την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!!
    ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΨΗΛΑ!!! ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΗΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΞΙΖΕΙ!!!
    και σε αυτο σου το ταξίδι θα είμαστε δίπλα σου.
    Και απαντάμε με ενα μεγάλο ΝΑΙ στο κάλεσμα ψυχής που έκανες μόλις πήρες τον πιο μεγάλο ρόλο της Πολιτείας σου.

  119. xenios avatar
    xenios 21/06/2012 10:00:40

    Ναι ναι Φραγκούλης.... !!!!!

  120. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 21/06/2012 10:37:54

    Τελικά ο Ανδρέας πέταξε συνθήματα αμφίσημα. Το καλύτερο είναι :
    " Ο λαός δεν ξεχνά τί σημαίνει δεξιά ".
    Πράγματι ο λαός μας δεν πρόκειται να ξεχάσει ποτέ τί εστί δεξιά. Θα την καλεί στη δύσκολη στιγμή.

  121. τα των πολιτικών avatar
    τα των πολιτικών 21/06/2012 13:20:01

    Σιδεροκέφαλος Πρόεδρε...
    Καλή αρχή και καλή δύναμη!!!!

  122. aggeliki avatar
    aggeliki 21/06/2012 16:31:09

    ΑΞΙΟΣ.για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια που ιδεολογικα ανηκω στην νδ,ειδα να ορκιζεται πρωθυπουργος ενας πολιτικος που εδειξε σεβασμο στον ορκο του και στον αρχιεπισκοπο.που εδειξε να πιστευει αυτα που λεει ,να νιωθει το βαρος της ευθυνης της διακυβερνησης της χωρας...αλλα ρε παιδια καποιος να μαζεψει τους κατακαμμενους που ανακοινωσαν οτι εκανε το ονειρο του πραγματικοτητα....μαλλον ο κ.Καμμενος ειδε το δικο του ανειρο να το κανει πραγματικοτητα ο χειροτερος εχθρος του...και οσοι το ειπαν εχουν δικιο..Αντωνη βγαλε αυτον τον κωλοπινακα και βαλε αυτον που σου αρμοζει αλλωστε...σου ευχομαι απο την ψυχη μου καλη δυναμη.....οι ελπιδες μας πανω σου..και ναι,ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!εμπρος λοιπον,δικο σου το γηπεδο....

  123. ROCK avatar
    ROCK 21/06/2012 17:43:24

    ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,
    ΕΙΠΕ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ...

    ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΔΩΝ ΠΟΡΕΥΟΜΕΘΑ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ..
    ΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,
    ΞΑΝΑ..

  124. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 21/06/2012 21:22:43

    Καλή επιτυχία Πρόεδρε στο δύσκολο έργο σου . Πορέψου με γνώμονα το συμφέρον της Ελλάδας μας και την μνήμη της Πηνελόπης Δέλτα ... Η Ιστορία θέλησε να δώσεις εσύ την απάντηση σε κάποιους "επίδοξους" νεο-κατακτητές και πουλημένους .