#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2010 05:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε μια συγνώμη δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να ζητήσει!



του Κώστα Ροδινού

Θα έπρεπε να  διαθέτει κανείς  ανεξάντλητα  αποθέματα υπομονής για να παρακολουθήσει τη συνέντευξη του πρωθυπουργού και να μην εξοργιστεί. Ακόμα και ο Ιώβ, αν τον έβλεπε,  θα αγανακτούσε!

Ξεκίνησε τη συνέντευξή  του με μια αναφορά στο έργο που …επετέλεσε «η κυβέρνησή του σε 11 μήνες». Και δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να ζητήσει μια συγνώμη από τον ελληνικό λαό,  που πέρυσι τέτοιο καιρό,  τον κοροϊδεψε ξεδιάντροπα  προκειμένου να υφαρπάξει την ψήφο του.

Ακόμα δεν το πιστεύουμε

Σ’ ένα  έχει δίκιο ο  κ. Παπανδρέου:  πραγματικά μας είναι αδύνατον  να πιστέψουμε αυτά που έκανε η  «Κυβέρνηση  των 11 μηνών»;

-Είχε δεσμευτεί ότι όχι μόνο δεν θα παγώσει τους μισθούς (όπως έλεγε εκείνος ο …ανάλγητος  Καραμανλής),  αλλά θα δώσει αυξήσεις σε  μισθούς και τις συντάξεις πάνω από τον πληθωρισμό! Αντί αυξήσεων είδαμε περικοπές μισθών και συντάξεων!

-Είχε δεσμευτεί ότι θα προστατέψει το εισόδημα των νοικοκυριών. Ο πληθωρισμός από 0.5% έφτασε στο 5.5%, μέσα σε 8 μήνες!

-Είχε παραλάβει την τιμή της αμόλυβδης κάτω από ένα ευρώ το λίτρο και την έφτασε στο 1.5 ευρώ!

-Είχε δεσμευτεί ότι όχι μόνο δεν θα αυξήσει το  ΦΠΑ, αλλά πως στις προθέσεις του ήταν να τον μειώσει κιόλας! Αντί αυτού ο ΦΠΑ έφτασε στο 23% από το 21% που τον παρέλαβε!

-Είχε δεσμευτεί ότι θα καταπολεμήσει την ανεργία! Όχι μόνο δεν την μείωσε, αλλά την αύξησε στο 13% και σύμφωνα με την αγορά στο 20%

( Σύμφωνα με έρευνα της ΓΣΕΒΕΕ  το δεύτερο εξάμηνο του 2010 θα απολυθούν 120.000 εργαζόμενοι στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Αν προστεθούν και οι 88.000 απολύσεις που σημειώθηκαν το πρώτο εξάμηνο του 2010 στον κλάδο, τότε συνολικά το 2010 θα βρεθούν στο δρόμο τουλάχιστον 200.000 εργαζόμενοι! Εφιαλτικά είναι τα στοιχεία και για τον επόμενο χρόνο,  αφού μέχρι το τέλος του 2011 εκτιμάται  ότι θα βάλουν «λουκέτο» 175.000 μικρομεσαίες επιχειρήσεις (μία στις πέντε) και θα χαθούν περίπου 305.000 θέσεις απασχόλησης!)

-Είχε δεσμευτεί ότι θα …επαναφέρει την οικονομία στο δρόμο της ανάπτυξης και  μας οδήγησε σε στασιμοπληθωρισμό!!

-Είχε δεσμευτεί ότι θα …αποκαταστήσει την αξιοπιστία της χώρας στο εξωτερικό! Παρέλαβε τα περίφημα spreads  δανεισμού κάτω από τις 200 μονάδες βάσης και τα έφτασε στις 1000!

-Είχε δεσμευτεί ότι ΔΕΝ θα αυξήσει τα όρια συνταξιοδότησης, ΔΕΝ θα μειώσει τις συντάξεις, ΔΕΝ θα αυξήσει τις εισφορές. Εκανε το ακριβώς αντίθετο!

-Παρέλαβε μια κυρίαρχη χώρα και την υποδούλωσε,  άγνωστο με ποιους όρους και για πόσο χρονικό διάστημα, στις επιταγές της γνωστής τροϊκας

Μα η κατάσταση ήταν χειρότερη , απ’ ότι  υπολόγιζε, μας είπε. Αν ενθυμούμαι καλώς, ο κ. Προβόπουλος μας διαβεβαίωσε (και ουδέποτε διαψεύστηκε) ό,τι ο κ. Παπανδρέου γνώριζε ήδη από το Καλοκαίρι του 2009, την πραγματική κατάσταση της οικονομίας! Αρα, όταν μοίραζε αφειδώς τις υποσχέσεις του, ήξερε ότι ήταν ανέφικτες! Και κάτι ακόμα, που επιμελώς θέλουν να ξεχνάνε. Η οικονομία μας κατέρρευσε το τρίτο τρίμηνο του 2009, όταν Πρωθυπουργός ήταν ο κ. Παπανδρέου και επι ένα τρίμηνο όχι μόνο δεν πήρε ούτε ένα μέτρο, αλλά ακύρωσε και εκείνα  που είχε ανακοινώσει η προηγούμενη κυβέρνηση.

Ναι αλλά είχαμε opengov και διαφάνεια

Βέβαια, μπορεί στην οικονομία να μην τα πήγε καλά, η κυβέρνηση των «11 μηνών», αλλά έκανε άλλες θεσμικές μεταβολές.

-Είχε δεσμευτεί ο κ. Παπανδρέου, ότι θα στελεχώσει το δημόσιο με αξιοκρατικά κριτήρια και χιλιάδες νέοι και επιστήμονες, μπήκαν στη διαδικασία να στείλουν βιογραφικά. Μπορεί να μας απαντήσει πόσοι τοποθετήθηκαν  με βάση τα βιογραφικά και πόσοι είναι κομματικά στελέχη;

-Είχε υποσχεθεί διαφάνεια. Μπορεί να μας απαντήσει πόσο κοστίζουν στον ελληνικό λαό όλοι αυτοί οι πολυπληθείς σύμβουλοι του εσωτερικού και του …εξωτερικού;

-Είχε δεσμευτεί ο κ. Παπανδρέου ότι θα καταπολεμήσει τη διαφθορά και τις μίζες. Ακόμα περιμένουμε να απαντήσει για το σκάνδαλο με το  Τ10. Ποιοι  ήξεραν και επωφελήθηκαν απ’ αυτό το πανηγύρι;  Αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο από την Κυβέρνηση Καραμανλή, τόσο ο  ίδιος όσο και τα στελέχη του θα είχαν ανέβει στα …κεραμίδια της Βουλής και θα ζητούσαν την παραίτηση της Κυβέρνησης. Ενώ τώρα; Ακρα του τάφου σιωπή!

-Τέλος, εκείνα τα  στοιχεία που είχε … «μαγειρέψει»  η κυβέρνηση  Καραμανλή, στάλθηκαν, επιτέλους, στην Eurostat, γιατί, αν ενθυμούμαι καλώς, ακόμα τα περιμένουν!

Και ο κ. Παπακωνσταντίνου απάντησε ποτέ στις γραπτές καταγγελίες του κ. Κοντοπυράκη ότι  «επεξεργάστηκε» τα στοιχεία του ελλείμματος, κοινώς τα «πείραξε»;

Και άλλες υποσχέσεις του αέρα

Είχε δεσμευτεί ο κ. Παπανδρέου να επανακρατικοποιήσει τον ΟΤΕ και την Ολυμπιακή.  Ζήτησε συγνώμη που αθέτησε την υπόσχεσή του;

Είχε δεσμευτεί να ακυρώσει την σύμβαση της COSCO  με τον ΟΛΠ για την οποία κατακεραύνωνε τον Καραμανλή  ότι  «ξεπούλησε δημόσια περιουσία». Ζήτησε συγνώμη που κοροίδεψε  τον κόσμο;

-Είχε δεσμευτεί ότι θα σχηματίσει μια ολιγομελή και ευέλικτη κυβέρνηση. Μπορεί να μας απαντήσει πόσο κοστίζει στον ελληνικό λαό, η πολυπλυθέστερη κυβέρνηση των τελευταίων ετών;

-Κατηγορούσε τον  Καραμανλή που «είχε λεφτά για τις Τράπεζες, αλλά δεν είχε για τον λαό». Μπορεί να μας απαντήσει γιατί συνεχίζει να δίνει λεφτά στις τράπεζες, ενώ δεν πήρε πίσω εκείνα που έδωσε η  …ανίκανη κυβέρνηση του Καραμανλή;

Σ’ αυτά δεν απάντησε ο κ. Παπανδρέου. Εχει όμως ένα δίκιο, αφού δεν τον ρώτησε κανένας!

Τα δύσκολα έρχονται

Δυστυχώς η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου άρχισε στραβά και συνεχίζει χειρότερα.  Δεν ξέρω αν ο ίδιος ναρκισσεύεται με τους επαίνους των Γερμανών που τον θεωρούν  άνθρωπό τους (για φανταστείτε να λεγόταν κάτι τέτοιο για τον «κουρασμένο Καραμανλή») ή με τη παραφιλολογία που αναπτύσσεται ό,τι λογαριάζεται για υποψήφιος Γενικός Γραμματέας του ΟΗΕ. Ένα είναι βέβαιο. Η κυβερνητική του θητεία είναι καταστροφική για την Ελλάδα και τους Ελληνες. Για τους κερδοσκόπους δεν είμαι βέβαιος!

Με τέτοιο …πλούσιο έργο, δυστυχώς δεν μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι για το μέλλον. Το θεωρώ αδύνατον να εξασφαλίσουν την επόμενη δόση του δανείου, χωρίς τη λήψη νέων μέτρων. Και ο προϋπολογισμός δεν κλείνει με την υστέρηση που σημειώνεται  στα έσοδα. Παρά τις διαβεβαιώσεις του κ. Παπανδρέου (δεν νομίζω να τις πήρε και κανένας στα σοβαρά) τα νέα μέτρα είναι καθ΄ οδόν.  Απλώς αναζητούν το κατάλληλο timing   και την φόρμουλα για να μας τα ανακοινώσουν. Όμως και τα νέα  μέτρα  θα επιδεινώσουν την κρίση γιατί κινούνται σε λάθος κατεύθυνση.  Η οικονομική τους πολιτική  χαράσσεται σε κινούμενη άμμο.

Με αυτά τα δεδομένα, αποκτά ιδιαίτερη βαρύτητα η άνοδος του κ. Σαμαρά στη Θεσσαλονίκη.  Η  αποδόμηση «της κυβέρνησης των 11 μηνών» είναι εύκολο έργο. Η παρουσίαση μιας πειστικής εναλλακτικής πρότασης είναι το στοίχημα, που έχει καθήκον να κερδίσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. emily avatar
    emily 14/09/2010 08:25:40

    Στο 19 παρέλαβε το ΦΠΑ και όχι στο 21.Δύο φορές τον αύξησε και μεις οι καταστηματάρχες δυο φορές πληρώσαμε από 25 ευρώ τουλάχιστον τη φορά για να μας αλλάξουν τα νούμερα στις ταμειακές μας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ emily 14/09/2010 12:51:38

      Emily,
      Εχεις δίκιο. Δική μου αβλεψία.
      Ευχαριστώ για τη διόρθωση.
      Ομως,με τόσες απανωτές αυξήσεις έχουμε χάσει το λογαριασμό

      • dia avatar
        dia @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 15:14:28

        το χαμηλο συντελεστη απο 9 το πηγε 10 και μετα 11

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 15:26:20

        dia,
        και ένας θεός ξέρει που θα τον πάει ακόμα...
        Είναι που δεσμευόταν ότι δε θα αυξήσει τους φόρους!

  2. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 14/09/2010 09:28:31

    Τα ψεματα κυριαρχουν δυστυχως! Οι νεοι επιστημονες φευγουν γιατι δεν μπορουν να ζησουν με λογια του αερα! Που ειναι οι υγιεις δυναμεις χωρις κομματικη ταυτοτητα?

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 14/09/2010 09:41:13

    Συγνώμη ζητάει κάποιος όταν μπορεί να αναγνωρίσει το λάθος και έχει αρκετό φιλότιμο ώστε να κάνει πίσω.

    Οι αλαζόνες, οι μονομανείς, οι επαγγελματίες ψεύτες, οι νάρκισσοι δεν ζητάν συγνώμη...ζητάνε και τα ρέστα.

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ tsilivithras 14/09/2010 10:03:58

      αυστηρος εισαι με τον πρωην

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 11:53:24

        Να βγει να ζητήσει συγνώμη ο Παπανδρέου από τον ελληνικό λαό για τα ψεύδη του και τους λανθασμένους χειρισμούς του.
        Να σταματήσει να ...κρύβεται με εικοσαήμερα ταξιδάκια στο εξωτερικό.

  4. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 14/09/2010 09:57:49

    Αγαπητέ κ. Ροδινέ
    Χαίρομαι που διαβάζω για ακόμη μία φορά μία ανάλυσή σας.
    Μία ανάλυση απο ένα καθαρό μυαλό.
    Ολο το ΜΥΣΤΙΚΟ είναι στην φράση οτι
    ''ο κ. Παπανδρέου δέν απάντησε και με το δίκιο του αφου δεν τον ρώτησε κανένας''.
    Εδώ είναι όλα τα ''λεφτά''.
    Τί κάνανε οι δικοί μας δημοσιογράφοι-εφημερίδες...????
    Ας το κάνει ο κ. Σαμαράς επιτέλους ειναι όπως αναφέρεις κι εσύ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΡΓΟ.....

  5. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:03:03

    για τη συγγνωμη καποιοι αλλοι εχουν σειρά προτεραιότητας....και το παίζουν τρελίτσα

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 12:55:58

      Συμφωνώ!
      Προφανώς αναφέρεσαι σ΄εκείνον που μας παρέδωσε την "ισχυρή Ελλάδα"!
      Ο οποίος επειδή δεν τολμούσε να κατέβει στις εκλογές, δραπέτευσε, όπως θα έλεγε και ο Γιώργος, αφου προηγουμένως παρέδωσε το δακτυλίδι.
      Με Υπουργό τον κ. Μαντέλη και εξ απορρήτων τον κ. Τσουκάτο!

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 12:58:19

        Bravo!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 13:54:17

      Συγγνώμη να ζητήσει ο Τζέφρυ που όντως βουλευτής, υφυπουργός, υπουργός και πρωθυπουργός από το 1981 δεν είχε και έχει ακόμη - δυστυχώς - πάρει ΠΡΕΦΑ (να του το μεταφράσεις, παρακαλώ πολύ), κατόπιν
      να ζητήσει συγγνώμη εκ μέρους του παππού του που αιματοκύλισε - ο παππούς - τη χώρα στον εμφύλιο γιατί είχε πολλές οσφυοκάμψεις το 1944 με τους άγγλους, κατόπιν
      να ζητήσει συγγνώμη για τον "σιδερένιο" μπαμπά του που διέλυσε τον αστικό ιστό της κοινωνίας με τα "λιγούρια" που πήραν θέσεις εξουσίας σε όλα τα επίπεδα, κατόπιν να ζητήσει συγγνώμη εκ μέρους του μπαμπά του και του "εκσυγχρονιστή που δεν κατόρθωσε η χώρα μας να απορροφήσει 80 τρις δραχμούλες από το 1981 έως και το 2003, κατόπιν να ζητήσει συγγνώμη που καταφάγανε όλα τα ΜΠΟ, Πακέτα ΝΤΕΛΟΡ Ι και ΙΙ, τα Α΄, Β΄, Γ΄ ΚΠΣ και τώρα το Δ΄, κατόπιν να ζητήσει συγγνώμη από τον μέσο νεοέλληνα που του κατέστρεψε ότι με κόυς έφτιαξε και κατόπιν να ζητήσουν συγγνώμη ο Δρακουμέλ, ο καταλληλότερος γιατί δεν σταμάτησαν την λαίλαπα που λέγεται κατ΄ ευφημία Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα, και κατόπιν να ζητήσει ένα μεγάλο συγγνώμη από τον ελληνικό λαό διότι ως μετανάστης στην Ελλάδα έχει ΞΕΣΚΙΣΕΙ μια χώρα ολόκληρη δίνοντας πάνω από 180 δις δρχ. στην ΕΓΕ της μανούλας του και στα "μεροκαματιάρικα" αδελφάκια του.

  6. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 14/09/2010 10:05:07

    ψιλοασχετο..η φραση "ουτε μια συγγνωμη δεν" περιεχει δυο αρνησεις οι οποιες συντακτικά μας κανουν μια κατάφαση

    • lolos avatar
      lolos @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 12:03:13

      οχι το παπαδοπαιδι δεν ειναι αμόρφωτος,

      παπαδοπαιδι, σου λέει τίποτα η λέξη έμφαση?

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ παπαδοπαιδι 14/09/2010 14:28:48

      άστον βρε lolos. Αφού τελειώνουν οι εξυπνάδες, βρίσκει αφορμή στο παραμικρό.
      Μήνυμα-μήνυμα χτίζεται το μεροκάματο.

  7. ΒΑBIS & BABIS avatar
    ΒΑBIS & BABIS 14/09/2010 10:09:00

    Θα πρέπει να είναι κανείς μπουνταλάς , χαϊβάνι και βλάκας εάν νομίζει ότι το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ καταλαβαίνουν από ηθική. 1)Το ΠΑΣΟΚ το ενδιαφέρει πως θα υφαρπάξει την εξουσία. 2) Το ΠΑΣΟΚ το ενδιαφέρει πως θα παραμείνει στην εξουσία. 3) Το ΠΑΣΟΚ το ενδιαφέρει να βάλει σε θέσεις κλειδιά δικούς του ανθρώπους για να έχει τον έλεγχο και όταν χάσει την εξουσία.
    Όλα τα άλλα είναι απλή φιλολογία.

  8. ellinas avatar
    ellinas 14/09/2010 10:15:22

    Στο τέλος θα αγοράσει το ΔΝΤ ολόκληρη την Ελλάδα για 110 δις ευρώ, τα οποία εμείς οι ίδιοι θα πληρώσουμε, με πληθωρισμό και φόρους. Δηλαδή θα αγοράσει με δικά μας λεφτά. Αυτό είναι εξυπνάδα! Μπράβο στην κυβέρνηση μας που τους διευκολύνει.

  9. ΔΝΤ avatar
    ΔΝΤ 14/09/2010 11:14:20

    Ο ΓΑΠ είναι ο μεγαλύτερος πολιτικός των 40 τελευταίων ετών. Ο μόνος που πάει να συμμαζέψει την μπουρδελοχώρα που έκανε η ΝΔ. Είτε σας αρέσει είτε όχι.

    • sting avatar
      sting @ ΔΝΤ 14/09/2010 11:42:49

      Ο ΓΑΠ δεν ητανε επι 15 χρονια αποτυχημενος υπουργος σε ολες τις κυβερνησεις?

      Ο ΓΑΠ δεν διελυσε οποιο υπουργειο πηγε?

      Ο ΓΑΠ δεν βοηθουσε ενεργα και συμμετειχε χωρις καμμια αντιδραση στο πολυετες πρασινο φαγοποτι?

      Ο ΓΑΠ δεν διοριζε αβερτα σε ολα τα υπουργεια που περασε?

      Ο ΓΑΠ δεν διελυσε παιδεια, εξωτερικα θεματα?


      Ο ΓΑΠ ειναι ο χειροτερος πολιτικος των τελευταιων 40 ετων.
      Ο μονος που δεν ειναι ελληνας, δεν δουλεψε ποτε στη ζωη του, απετυχε σε οτι εκανε, τα βρηκε ολα ετοιμα, ειπε απιστευτα ψεμματα,
      σερνοταν σε ιδιωτικα κολλεγια εως τα 40, εχει μετρια εως χαμηλη ευφυια.

      Με το ζορι και χαριστικα καποιος εξω θα τον επαιρνε για ψηστη σε καντινα.

      Πασοκοπιθηκε.
      Μεσα απο τη βουλη το εγραψες?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ sting 14/09/2010 14:21:53

        Δεν ήξερε, δεν καταλάβαινε, άρα (κατά την λογική του) δεν έχει ευθύνη!

    • ΛΕΩΝ avatar
      ΛΕΩΝ @ ΔΝΤ 14/09/2010 11:51:43

      Μας αρέσει,μας αρέσει!
      Σειρά μου:Ήταν ένας Ισπανός,ένας Ιταλός και ένας Πόντιος(κλπ κλπ κλπ).

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΔΝΤ 14/09/2010 11:59:30

      Μάλλον για φούντο τη πάει τη χώρα ο ΓΚΑΠ αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες...αρκεί το ΠΑΣΟΚ να είναι στην εξουσία.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΔΝΤ 14/09/2010 13:56:38

      Μήπως σε λένε Σόρος;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΔΝΤ 14/09/2010 13:59:28

      Των 40 τελευταίων ετών...
      Η ΝΔ πόσα απ'αυτά κυβέρνησε? (όχι ότι με νοιάζει)...
      Το ΠΑΣΟΚ? Ο ΓΚΑΠ πόσα χρόνια ήταν μέλος κυβέρνησης ΜΑΖΙ με τον φετινό χρόνο?


      Ελπίζω να κάνεις πλάκα στα πασοκια, ετσι?

  10. anon avatar
    anon 14/09/2010 11:33:48

    Απ΄όσο θυμάμαι τα τελευταία 40 χρόνια είχαμε
    1970-1974 χούντα
    1974-1981 νδ
    1981-1990 πασοκ
    1990-1993 νδ
    1993-2004 πασοκ
    2004-2009 νδ
    2009-2010 πασοκ
    αν εξαιρέσουμε την χούντα έχουμε 17 χρονια νδ και 20 χρονια πασοκ
    μαζί την κατάντησαν τη χώρα όπως λες και κανείς δεν έχει ζητήσει συγγνώμη.

    • man8os avatar
      man8os @ anon 14/09/2010 14:28:05

      Ακομη κι ετσι 15 νδ και 22.

      • anon avatar
        anon @ man8os 15/09/2010 08:00:38

        Εμένα πάντως δεν με παρηγορεί το γεγονός.
        Αν το φορτηγό στην πορεία προς το γκρεμό το οδήγησαν εναλλάξ δύο οδηγοί κι ο ένας έκανε περισσότερα χιλιόμετρα εγώ καταλαβαίνω ότι κι οι δύο στον ίδιο δρόμο πήγαιναν.
        Συναδελφική αλληλεγγύη ή έστω συγκυριακό γεγονός ήταν ποιός έκανε πιό πολύ δρόμο.

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 14/09/2010 11:45:50

    ΔΝΤ, ξεχνας μια μικρη πλην ομως σημαντικη λεπτομερεια: ο ΓΚΑΠ ειναι μελος της ΑΛΗΤ που μετετρεψε την Ελλαδα σε μπουρδελοχωρα ή κατι χειροτερο, διοτι ακομα και στα μπουρδελα ισχυουν κανονες. Ξεχνας οτι ο ΓΚΑΠ και η συμμορια του επι 2-3 χρονια εβριζαν την Ελλαδα κυριολεκτικα οταν πηγαιναν στην Ευρωπη ή στην Αμερικη. Λυσσαξαν να ριξουν τον ΚΚ τον β' και δεν διστασαν να διασυρουν την χωρα τους στους ξενους γι' αυτο. Ουτε στην Αφρικη δεν γινεται αυτο.
    Για αλλη μια φορα: ο ΓΚΑΠ δεν νοιαζεται για την Ελλαδα. Για τον εαυτουλη του νοιαζεται. Ειναι γνησιο εκτρωμα του συστηματος ΠΑΣΟΚ που μας κατεστρεψε.

  12. perastikos avatar
    perastikos 14/09/2010 12:18:43

    το κουτσαβάκι ο Παπακωνσταντίνου δεν ηταν που έλεγε πριν 3-4 μήνες οτι αν χρειαστούν κι αλλα μέτρα τον Σεπτέμβρη δεν θα ειναι αυτός στο οικονομικών για να τα πάρει?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ perastikos 14/09/2010 14:23:01

      Είσαι σίγουρος ότι θα είναι;

    • sting avatar
      sting @ perastikos 14/09/2010 15:52:26

      xaxaax

      etsi

      τι ψαχνεις τωρα..

      εδω ο αλλος δεν ελεγε προτιμω τα μικρα και ευελικτα κυβερνητικα σχηματα?

      καλα για τα υπολοιπα δεκαδες ψεμματα του δεν λεω.
      τα θυμομαστε καθε μερα ολοι.

      εχουν κανει το ψεμμα και την υποκρισια επιστημη τα πρασινα καθαρματα.

  13. Αλήθεια avatar
    Αλήθεια 14/09/2010 12:19:57

    ΧΡ. ΣΤΑΪΚΟΥΡΑΣ:
    ...
    3ον. Οι τοποθετήσεις του Πρωθυπουργού δεν περιείχαν ίχνος αυτοκριτικής και για τις ευθύνες που φέρει η Κυβέρνησή του για την προσφυγή στο Μηχανισμό Στήριξης.

    Η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, πριν από την προσφυγή στο Μηχανισμό Στήριξης, μεταξύ άλλων:

    Πρώτον , αναφέρονταν απαξιωτικά για τη χώρα, το κύρος και την αξιοπιστία της , υπονομεύοντας τη δανειοληπτική της ικανότητα.

    Δεύτερον , έστελνε συνεχώς λανθασμένα και αντιφατικά μηνύματα στις αγορές, με άστοχες αναφορές σε «Τιτανικό», «απώλεια εθνικής κυριαρχίας» και χώρα με «εκτεταμένη διαφθορά» .

    Τρίτον , άργησε να λάβει τα απαραίτητα μέτρα μένοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα εγκλωβισμένη στο προεκλογικό δόγμα «λεφτά υπάρχουν».

    Το αναφέρει, άλλωστε, και ο Διοικητής της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας: «Η Ελληνική Κυβέρνηση άργησε πάρα πολύ να αναγνωρίσει την έκταση του προβλήματος και να λάβει τα αναγκαία μέτρα» λέει ο κ. Τρισέ. Και συνεχίζει: «Εμείς, στην ΕΚΤ ήμασταν έντονοι και ξεκάθαροι στις προειδοποιήσεις μας ότι η Κυβέρνηση πρέπει να δράσει γρήγορα και αποφασιστικά.» (15 Μαΐου).

    Έτσι, γύρω στα τέλη Ιανουαρίου, όταν οι αγορές έχασαν την εμπιστοσύνη τους στην Ελληνική Κυβέρνηση, τα spreads εκτοξεύθηκαν (να θυμίσουμε ότι η Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας τα άφησε στις 133 μονάδες βάσης, και μέχρι το Νοέμβριο ήταν στις 180 μονάδες βάσης).

    Ακόμη και τότε, όμως, η Ελληνική Κυβέρνηση είχε τη δυνατότητα να αποφύγει την προσφυγή στο Μηχανισμό Στήριξης, εάν απορροφούσε μεγάλο μέρος ή όλο τον όγκο των διαθέσιμων κεφαλαίων, που υπερκάλυπταν τις εκδόσεις ομολόγων και ετησίων γραμματίων μέχρι τα μέσα Απριλίου.

    Συνεπώς, ο δρόμος του «Μνημονίου» δεν ήταν μονόδρομος.

    Είναι επιλογή της Κυβέρνησης.

    Άρα, δική της είναι και η ευθύνη.

    http://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=65295&Itemid=309

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/09/2010 12:23:11

    Η ομιλία του κυρίου πρωθυπουργού στη ΔΕΘ συνοψίζεται στην ακόλουθη παροιμία: "Εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι".
    Οι άνθρωποι αυτοί πιστεύουν ακράδαντα ότι πρέπει να τους χρωστάμε ευγνωμοσύνη που έσωσαν τη χώρα από τη χρεωκοπία. Για ποιά συγγνώμη λοιπόν μιλάμε.

  15. tiramola avatar
    tiramola 14/09/2010 12:39:04

    Επί 5 χρόνια οι ομοιδεάτες σου ασελγούσαν πάνω στο πτώμα της.
    Μας μούρλαναν στα ψέμματα, διέλυσαν την οικονομία, εξευτέλισαν κάθε έννοια δικαίου, φυγάδευσαν λαμόγια, έκλεισαν νύχτα τη βουλή για να την γλυτώσουν τα φιλαράκια τους και τώρα έχετε το θράσος να ζητάτε από τον Παπανδρέου να ζητήσει συγνώμη?
    Την καλύτερη απάντηση θα την πάρετε το βράδυ των εκλογών και τότε δεν θα σας φταίει κανένα ΜΜΕ γιατί ευτυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών έχει καταλάβει ότι αν αυτή η κυβέρνηση αποτύχει τότε θα μας πάρει ο διάλος όλους...
    Αντί να βοηθήσουμε αυτήν την κυβέρνηση για να σωθεί η χώρα για να μην καταντήσουν ζητιάνοι κουρελήδες όσοι κατοικούν σε αυτή ζητάτε και τα ρέστα από πάνω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ tiramola 14/09/2010 14:18:19

      Αυτά που λες είναι ψέματα και είναι η γνωστή καραμέλα της εξαπάτησης που σερβίρετε εδώ και 11 μήνες στον ελληνικό λαό.

      Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο για να τεκμηριωθεί αυτό - πέρα από τη γνωστή, πολλαπλή απάτη της μέτρησης του χρέους σε απόλυτους αριθμούς.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 14/09/2010 14:24:01

      Τα θέλει και 'σένα ο ορργανισμός σου! (με φωνή Σαπφούς Νοταρά...)

      http://www.gpapak.gr/media/interviews/sinentefxi-stin-efimerida-i-niki-ke-sto-dimosiografo-christo-kioupi/

      Σε παραπέμπω στο σάϊτ τού ίδιου του χρυσοκάνθαρου Παπακωνσταντίνου, όπου δημοσιεύει ο ίδιος συνέντευξή του στη Νικη...

      Παραθέτω:

      ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Τι απαντάτε σε όλους όσοι υποστηρίζουν ότι το ΠΑΣΟΚ τώρα χαϊδεύει αυτιά, αλλά όταν γίνει κυβέρνηση θα λάβει σκληρά οικονομικά μέτρα;

      Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Η ΝΔ επί έξι χρόνια φρόντισε να μη λείψουν σκληρά οικονομικά μέτρα εις βάρος των χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων. Είναι πεποίθησή μας ότι από την ύφεση δεν βγαίνεις στερώντας εισόδημα και μειώνοντας τη ζήτηση. Γι αυτό δεν θα αθετήσουμε τις δεσμεύσεις μας. Η πολιτική της συμπίεσης των χαμηλών και μεσαίων στρωμάτων έφερε την οικονομία και τα δημόσια οικονομικά σε αδιέξοδο. Η επαναφορά σε μια πορεία ανάπτυξης είναι το επιτακτικό ζητούμενο, παράλληλα με την πραγματική μείωση της σπατάλης και την ανακατανομή των δημοσίων δαπανών σε τομείς που αποδίδουν στην οικονομία και τους πολίτες. Μόνο έτσι θα επιτευχθεί πραγματική και βιώσιμη λύση στο δημοσιονομικό πρόβλημα. Τα 5 νομοσχέδια και οι δεσμεύσεις μας για τις πρώτες 100 ημέρες διακυβέρνησης αποτελούν το πρώτο δείγμα αυτής της πολιτικής που θα ακολουθήσουμε.

      Άϊ σιχτίρ γάγγραινες.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ (A)θανάσης 14/09/2010 15:15:14

        Χαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρ! Χαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρ! Χαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρχαρ! Πόσο γέλιο ατελείωτο πρέπει να ρίξει κανείς για αυτή την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΛΑ, που φυσικά καμία ΝΔ ποτέ δεν θα αξιοποιήσει.

        Α, ρε Αθανάση. Με ένα κλικ και λίγο γκούγκλη τι βρίσκει κανείς.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ (A)θανάσης 14/09/2010 15:22:15

        Πάς και συ και ξετρυπώνεις κάτι πράγματα...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ (A)θανάσης 14/09/2010 15:27:36

        (Α)θανάση είσαι προβοκάτορας!

      • Orestios avatar
        Orestios @ (A)θανάσης 14/09/2010 16:01:43

        (Α)θανάση, τώρα είμαι σίγουρος πως ο τιραμόλας θα γίνει κοψοχέρης άμφω.
        Εδώ έχουμε ταύτιση του τιραμόλα με την λέξη οπαδός.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 14/09/2010 14:25:11

      Αγαπητέ Τiraola,

      Ειλικρινά πιστεύεις ότι η οικονομική πολιτική του κ. Παπανδρέου μπορεί να λύσει τα προβλήματα της χώρας;

      Πότε επιτέλους θα συνειδητοποιήσετε το αδιέξοδο;

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 14:30:12

        Τελικα οχι μονο δεν εγινε κοψοχερης, αλλα ξανακυλισε...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 14:33:00

        Όχι ρε, το έκοψε το χέρι του αλλά αυτό ξαναφύτρωσε. Επίσης ο γκαπ είναι ο καλύτερος πολιτικός της 40ετίας. Επίσης το ΠΑΣΟΚ θα μας βγάλει από την κρίση... Και κάτι άκουσα ότι υπάρχει Άγιος Βασίλης.

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 14:36:18

        Εγω γιατι εχω καταληξει οτι ειναι στελεχος του ΠΑΣΟΚ.
        Οχι μελος, προσεξτε. Κανονικο στελεχος...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 14:39:19

        Ορέ λές να είναι ο Καρχιμάκης?

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 14:42:27

        Καποιος του εθνικου συμβουλιου τους.
        Τωρα ποιος δεν ξερω...

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 15:02:32

        Πιστεύω ότι πίσω από το ψευδώνυμο tiramola κρύβονται οι διαχειριστές αυτού του ιστοτόπου οι οποίοι προσθέτουν spice και thrill στις αντιπαραθέσεις πολλές από τις οποίες οφείλονται αποκλειστικά στην παρουσία του (είναι εξάλλου ο μόνος πασόκος που εμφανίζεται στο έργο). Επειδή όμως το έχουν κάνει επιτυχημένα, ο χαρακτήρας που έχουν δημιουργήσει είναι ιδιαίτερα συγκροτημένος και δεν μπορεί να παρουσιάζει αυτήν τη σχιζοειδή συμπεριφορά (από ένθερμος προπαγανδιστής του πασοκ, κοψοχέρης και μετά πάλι ικέτης του ανόητου επικεφαλής του θιάσου που μας κυβερνά για να μας "σώσει")σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Εκτός αν τον "έσωσαν" προσωπικά στο μικρό αυτό μεσοδιάστημα οι "αντιεξουσιαστές στην εξουσία".

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 14/09/2010 15:10:16

        Δεν πιστευω πως κατι τετοιο συμβαινει. παρχουν πολλα φρουτα στην χωρα μας.

    • Mitsos avatar
      Mitsos @ tiramola 14/09/2010 14:32:26

      Να μας πεις πόσα σου δίνει ο ΓΑΠ για να γράφεις αυτές τις αρλούμπες μεγάλε. Ξέχασες τα ψέματα ρε κοιμησμένε αυστραλοπίθηκε, χόμο πασόκους του κερατά, αλλά όποιος τσεπώνει κάνει τη νύχτα μέρα. Κακόμοιρε φτωχομπινέ. Για τουρίστες μίλαγε ο ΓΑΠ, τώρα έχει γίνει ο μεγαλύτερος τουρίστας και ψεύτης ανά την υφήλιο. Και φυσικά ο 3ος μετά τον Μπους και Μπλέρ (είδες ποιους συναγωνίζεται σε iq ε;) που έφαγε παπούτσι στη μάπα.

  16. loretta avatar
    loretta 14/09/2010 13:36:39

    και οσο μιλαει το ΓΑΠ.....κανονια βαρανε οι επιχειρησεις η μια μετα την αλλη...RIDENCO εκανε και αυτη υπαγωγη στον 99 !!!

    Τη πρωθυπουργαρα εχουμε ...!!!

  17. ellinas avatar
    ellinas 14/09/2010 13:53:59

    Δεν επιμένω με το blog (http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2184.aspx ) και σβήστε το αν θέλετε, μαζί με αυτά που γράφω, αλλά νομίζω ότι αναλύει καλά αυτά που δυστυχώς συμβαίνουν, ενώ δίνει και κάποιες λύσεις ή ιδέες για σκέψεις και αναλύσεις. Δεν αξίζει μόνο να φωνάζουμε, αν δεν έχουμε εφαρμόσιμες προτάσεις. Καλό απόγευμα.

  18. sting avatar
    sting 14/09/2010 14:04:57

    οσοι εχετε μηχανακια της AGB, γυριστε τα μονιμα σε οποιοδηποτε αλλο καναλι εκτος του Πασοκο-MEGA.

    Να μην γραφει ουτε ενα λεπτο MEGA

    Η με οποιονδηποτε αλλο τροπο χρειαστει, βγαλτε το απο την πριζα αν για λιγο βλεπετε MEGA.

    Ηρθε η ωρα να πληρωσουν λιγο για το συνεχες ξεδιαντροπο πασοκο-προμοταρισμα τους τα εμετικα πουλημενα καθικια.

    Ή διαδωστε το σε γνωστους-φιλους σας που εχουν μηχανακια AGB.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ sting 14/09/2010 14:06:46

      Καλά εσύ πόσο χρονών είσαι και πιστεύεις ακόμα στα μηχανάκια της AGB?

      • man8os avatar
        man8os @ (A)θανάσης 14/09/2010 14:31:41

        Αληθεια πως μετατε η τηλεθεαση? Το εχω απορια. Αν καποιος βρει τον χρονο ας μου απαντησει.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 14/09/2010 14:40:21

        Πως μετριέται? Ανάλογα... Εσύ ας πούμε πόσα δίνεις?

    • sting avatar
      sting @ sting 14/09/2010 15:53:56

      Καντε οτι γουσταρετε αν μετριεται και αλλιως

      αλλα ΤΣΑΚΙΣΤΕ ΤΟ ΜΕΓΚΑ.

      μονο αυτος τους ποναει

      κατα τα αλλα 15 χρονια να τους βριζουμε χεστηκε η φοραδα τους στο αλωνι...

  19. antiochos avatar
    antiochos 14/09/2010 14:06:26

    Aντε να εχεις τη στεναχωρια σου και να βλεπεις αυτη τη στιγμη το Βαλλιανατο να σου λεει στην ΤV:ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ,Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟ 1985 ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΑΜΕ ΑΨΟΓΑ.

    • neotera avatar
      neotera @ antiochos 14/09/2010 14:30:30

      Μιας και μιλάμε για "ελληνόφωνους". Στη Θεσσαλονίκη βιάστηκαν να αναλάβουν δράση οι "πράχτωρες" κατεβάζοντας από τη ΔΕΘ την κεφάλα του Μεγαλέξανδρου που είναι το σήμα της πολης. Ελπίζω να πληρώσουν ακριβά τη βιασύνη τους, αν δεν συντρέξει κάτι άλλο...

  20. anonymous avatar
    anonymous 14/09/2010 14:30:49

    Ο ΓΑΠ βλάπτει σοβαρά την υγεία

  21. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/09/2010 14:46:53

    Να ζητησουν συγνωμη ποιοι;Αυτοι δεν ζητησαν συγνωμη απο τους συγγενεις τοσων και τοσων θυματων στον Αθηνων - Πατρων και στο πεταλο του Μαλιακου.20 χρονια κυβερνανε στην μεταπολιτευση και ουτε τους δρομους καρμανιολα δεν εφτιαξα,ν παρα τα δις που πεσαν στην Ελλαδα.Και εχει το θρασος ο Πρωτοπαππας να την πεφτει στον γιατρο .Ουστ απο δω.

    • sting avatar
      sting @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/09/2010 15:55:41

      elpizo na mhn plhroneis akoma diodia e?

      oraia h theoria alla kai na ginetai praksi kapote..

      genika to leo

      oxi mono gia sena.

      ego idi den plirono para mono sta malgara pou einai kratika.

  22. Άπιστος Θωμάς avatar
    Άπιστος Θωμάς 14/09/2010 15:13:08

    Γιατί να ζητήση συγνώμη; Του "παραπονέθηκε" κανείς γιά κάτι;
    Αντέδρασαν σκληρά οι πολίτες στην όποια πολιτική του, ώστε να αντιληφθή ότι κάτι κάνει λάθος;
    Όσο δεν συμβαίνει αυτό, ο άνθρωπος θα πιστεύει ότι δεν έχει κάνει κανένα λάθος. Ότι όλα τα κάνει σωστά.
    Ακόμα κι αν ξέρει ότι όλα όσα κάνει, προκαλούν καταστροφή, αφού δεν υπάρχει αντίδραση, θα πιστεύει ότι κυβερνάει ένα τσούρμο φοβισμένα και ηλίθια ανθρωπάκια. Και φυσικά, συνεχίζει.
    Είναι ακατανόητη αυτή η απάθεια, η πλήρης αδράνεια, η τέλεια αταραξία.
    Η Θεσσαλονίκη, θα έπρεπε λογικά, να είχε βουλιάξει από τον όγκο και την μαχητικότητα των διαδηλώσεων, έστω και μετά από την ομιλία του Πρωθυπουργού.
    Τίποτα δεν συνέβη. Όλα ήσυχα. Τα νεκροταφεία έχουν περισσότερη βαβούρα.

    Υποθέτω ότι μόνο ένα πράγμα

  23. tiramola avatar
    tiramola 14/09/2010 16:13:56

    Αγγλικά ξέρετε όλοι και όσοι δεν ξέρετε χρησιμοποιήστε το google translate, κάτι θα καταλάβετε...

    http://techcrunch.com/2010/09/05/blogging-and-mass-psychomanipulation/

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 14/09/2010 16:59:06

      Πότε κόβεις το άλλο χέρι, κοψοχέρη παινεμένε?

  24. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 14/09/2010 17:17:49

    Ε, φυσικά, όσα δεν φτάνει η Αλεπού...