Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος
03/10/2015 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος

Ποιος θα ήταν ο Βαγγέλας αν δεν τον έκανε Πρόεδρο της Βουλής ο Σαμαράς που στη συνέχεια τον έχρισε πρόεδρο της ΝΔ για να οδηγήσει το κόμμα σε εσωκομματικές εκλογές και παραλίγο να τον κάνει πρωθυπουργό;

Η σκηνή που περιέγραψαν οι κοινοβουλευτικοί συντάκτες έχει ως εξής: Στους διαδρόμους της Βουλής συναντώνται ο Αντ. Σαμαράς με το επιτελείο του και ο Β. Μεϊμαράκης με το δικό του. Ο δεύτερος λοιπόν, εμφανώς εκνευρισμένος προσπερνά τον πρώην πρωθυπουργό και δεν ανταλλάσσει ούτε βλέμμα μαζί του. Ούτε καν τη στοιχειώδη ευγένεια δεν είχε να κοντοσταθεί να τον χαιρετήσει.

Από την παρέα του κ. Σαμαρά, ο οποίος έχει σταθεί και περιμένει, πετάγεται γνωστός ευρωβουλευτής της ΝΔ ο οποίος φωνάζει προς τον κ. Μεϊμαράκη «πρόεδρε, πρόεδρε», προκειμένου αυτός να σταματήσει αλλά βλέπει ματαίως ότι η… μουστάκα του περνά την πόρτα και εξαφανίζεται.

Η ιστορία αυτή έγινε μπροστά στα μάτια πολλών και δεν χωράει αμφισβήτησης. Ο Βαγγέλας είναι… θυμωμένος με τον πρώην πρωθυπουργό γιατί δεν τον στηρίζει; Έχει κάποιο… πονόδοντο που δεν τον αφήνει να μιλήσει; Έχει πονοκέφαλο και τις μαύρες του γιατί έρχεται η στιγμή που θα πάρει σύνταξη; Περίμενε ίσως τη φιλενάδα του τη Ζωή να της προσφέρει λουλούδια αλλά αυτή έχει πάει σε άλλες παραλίες;

Ό,τι και να συμβαίνει ο κ. Μεϊμαράκης δείχνει να έχει πρόβλημα με τον ευεργέτη του. Ποιος θα ήταν ο Βαγγέλας αν δεν τον έκανε Πρόεδρο της Βουλής ο Σαμαράς που στη συνέχεια τον έχρισε πρόεδρο της ΝΔ για να οδηγήσει το κόμμα σε εσωκομματικές εκλογές και παραλίγο να τον κάνει πρωθυπουργό; Ποιος θα ήταν ο Βαγγέλας πέραν ενός yes man του Καραμανλή που όμως δεν έχει και κανένα πρόβλημα να ελίσσεται μέσα στις διάφορες συνιστώσες της ΝΔ;

Αν δεν ήταν κάποιο στέλεχος της Βουλής θα μπορούσε υπέροχα να διαφημίζει πιτσαρία πετώντας το ζυμάρι πάνω από το κεφάλι. Θα μπορούσε να είναι κάτω στα Βλάχικα της Βάρης να φωνάζει «περάστε κόσμε» με φουστανέλα και φέσι. Στην καλύτερη περίπτωση θα ήταν ένας συνταξιούχος πολιτικός που θα έτρωγε κοψίδια στις χασαποταβέρνες των Μεσογείων με τον «ιδιοκτήτη» της ΝΔ. Θα πίνανε κρασιά και τσίπουρα και θα λέγανε: «Και τώρα ποιον να βάλουμε αρχηγό στο κόμμα γιατί έτσι γουστάρουμε»;

Τα ψέματα τέλειωσαν. Η ΝΔ πέθανε και πρέπει να αναστηθεί το ταχύτερο δυνατό για χάρη της πατρίδας. Ο Τσίπρας θα τα κάνει θάλασσα πολύ σύντομα και κάποιος πρέπει να είναι εκεί για να σώσει την πατρίδα και την παρτίδα. Με ποιον θα την σώσει η Νέα Δημοκρατία; Με τον «αυτοφωράκια» του Καραμανλή που θεωρεί ότι το κόμμα είναι δικό του, θα βάζει όποιον θέλει και θα το κληρονομεί στην επόμενη γενιά Καραμανλήδων;

Ο κ. Μεϊμαράκης απέδειξε ότι είναι όχι λίγος αλλά ελάχιστον. Έχασε με 7,5 μονάδες διαφορά παρ΄ ότι ήταν σε μειονεκτικότερη θέση ο ΣΥΡΙΖΑ σε σχέση με τον Ιανουάριο. Έκανε μια από τις χειρότερες εκστρατείες που μπορούσε να κάνει. Κατάφερε να κάνει τη ΝΔ να μοιάζει με τον ΣΥΡΙΖΑ και ο κόσμος δε ήξερε τι να ψηφίσει.

Μάζεψε δίπλα του όλα τα πολιτικά «πτώματα» της δεξιάς. Από τον Βουλγαράκη μέχρι την Ντόρα και τον Αντώναρο. Και όταν έφαγε σφαλιάρα από τον Τσίπρα αντί να πει «αποσύρομαι» έπαιξε παιχνιδάκια ότι δήθεν δεν θα είναι υποψήφιος και στο τέλος μέχρι και συνέντευξη τύπου έκανε για να μας το ανακοινώσει. Ποιος είναι άραγε ο Βαγγέλας; Ο «μπροστινός» του Καραμανλή είναι που δεν αντέχει την… πίεση να αναλάβει ο ίδιος το κόμμα και βάζει αχυρανθρώπους; Μέχρι πότε η ΝΔ θα σύρεται και θα διασύρεται;

Ο κ. Μεϊμαράκης είναι και αχάριστος και αγενής. Το «επεισόδιο» με τον Σαμαρά δείχνει ότι θα έχει την τύχη της αγαπημένης του Ντόρας. Δεν μπορεί να αντέξει ότι δεν θα είναι πρωταγωνιστής. Και δεν μπορεί να αντέξει ότι ο πρώην πρωθυπουργός κ. Σαμαράς απέδειξε ότι μπορεί να είναι κύριος. Να παίρνει σαφείς αποστάσεις απ’ όλους, να προτάσσει την ενότητα της παράταξης, να μην παίζει παιχνίδια με κανέναν. Ο «προστάτης» του κ. Μεϊμαράκη τι έχει κάνει γι’ αυτό;

Η παράσταση έλαβε τέλος, η ταβέρνα «η ωραία και χαζοχαρούμενη ΝΔ» των τελευταίων μηνών, έβαλε λουκέτο. Ο ταβερνιάρης γέλασε, έκανε αστειάκια, κορόιδεψε τον Αλέξη, είπε και μια δυο ατάκες σχολικού θεάτρου και τώρα που ήρθαν τα δύσκολα απέδειξε ότι δεν μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

Δεν πειράζει. Ήρθε η ώρα για το τελικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Τέλος οι χαχανούληδες και οι μπροστάντζες. Τέλος οι γιαλαντζί επικοινωνιολόγοι που κατέστρεψαν το κόμμα. Τέλος o παλαιοκομματισμός, η ίντριγκα και η ιδιοκτησία στο κόμμα. Πάμε για άλλα, πάμε για καλύτερα. Η ανανέωση στη ΝΔ είναι περισσότερο επιβεβλημένη από ποτέ. Αν χρειαστεί θα γίνει οτιδήποτε. Ακόμη και να… ξυρίσουν το μουστάκι του Βαγγέλα.

Κι αν δεν μπορεί να αντέξει ο Μεϊμαράκης την ήττα δεν πειράζει. Θα πνίξει τον πόνο του παρέα με τον κάτοικο της Ραφήνας σε κάποιο γραφικό ταβερνάκι...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 03/10/2015 15:44:11

    Διαχρονικά... και ακόμη περισσότερο στην πολιτική ΙστορίαΤουΑνθρώπου

  2. Δρόμος avatar
    Δρόμος 03/10/2015 16:27:17

    Λοιπόν για να τελειώνουμε μιά και καλή με τα περί... ιδιοκτησίας του κόμματος. Άς καταλάβουν επιτέλους οι δήθεν ιδιοκτήτες της Ν.Δ. ότι δεν ήταν ΠΟΤΕ ιδιοκτήτες. Ιδιοκτήτες είμαστε ΜΟΝΟ εμείς. Η βάση. Οι απλοί ψηφοφόροι. Εσείς κύριοι είστε ΝΟΙΚΑΡΗΔΕΣ και μάλιστα πολύ κακοί. Εμείς λοιπόν αποφασίζουμε πότε θα σας κάνουμε έξωση και πότε θα βάλουμε άλλον ενοικιαστή. Η διαταγή απόδοσης μισθίου θα σας επιδοθεί την ημέρα που θα διεξαχθεί η εκλογή νέου προέδρου της Ν.Δ.

  3. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 03/10/2015 16:27:50

    Η εξουσία διαφθείρει? Όχι όλους βέβαια. Εκείνους μόνο που δεν έχουν ευγένεια, που είναι ανασφαλής, που νιώθουν ότι τώρα "...που είμαι στα πράγματα", δηλαδή όσους νιώθουν αρπακτικά, όσους νιώθουν ότι είναι το κύκνειο άσμα τους, εκείνους που δεν τους έμαθαν οι γονείς τους, οι οικείοι τους ή η ίδια ζωή, ότι το χέρι που σε ταΐζει δεν το δαγκώνεις. Κρίμα για το Μεϊμαράκη. Το περιστατικό δείχνει πως είναι μόνο για λύπηση ο εν λόγω ...άνθρωπος!

  4. Σόλοικος avatar
    Σόλοικος 03/10/2015 16:52:51

    Η αχαριστία στην πολιτική είναι επιβεβαίωση των ρευστών συσχετισμών και των κρυφών όπλων των αντιπάλων, που θέλουν να νέμονται την αρχηγία, αλλά το κοινό συμφέρον μιας παράταξης αυτά τα ξεπερνά, γιατί είναι πάνω από τις προσωπικές πικρίες και τις τυχόν διαφωνίες των όσων προβάλλουν το αρχηγικό τους προφίλ. Γι' αυτό και υπάρχει άλλωστε η λαϊκή βάση του κόμματος που αποφασίζει. Όποιος θέλει αρχηγία ας θέσει υπό την ψηφοφορία της λαϊκής βάσης το τόλμημα και ας δρέψει απ' αυτήν τους καρπούς του. Ο καθαρός δεξιός ιδεολογικός προσανατολισμός της Ν.Δ. είναι αναμφίβολος, πλην όμως δεν αρκεί αυτό για να κυβερνήσει, αλλά χρειάζεται αρχηγός που θα συσπειρώσει στο κόμμα του και ψηφοφόρους από την ακροδεξιά και από το κέντρο, διαφορετικά θα είναι αυτή μόνιμα αντιπολίτευση, με κίνδυνο περαιτέρω διχοτομήσεώς της, όταν δεν θα υπάρχει προοπτική να κυβερνήσει. Η Ν.Δ. ανεξάρτητα ποιον αρχηγό θα αναδείξει η βάση της, είναι και πρέπει να είναι κόμμα αξιακών αρχών και πολιτικών ιδεωδών και όχι κόμμα προσκολλημένο στο άρμα του εκάστοτε αρχηγού τους, γιατί διαφορετικά θα απωλέσει την λαϊκή της υπόσταση, αφού οι ψηφοφόροι της φέρονται ανά πάσα στιγμή έτοιμοι να την εγκαταλείψουν αγανακτισμένοι από την ολιγωρία της πολιτικής της ηγεσίας. Μόνο η Ν.Δ. από το λαό, για το λαό κοντά στο λαό, μπορεί να ενδυναμωθεί και να κυβερνήσει, διαφορετικά το κόμμα θα εισπράττει τα επίχειρα των αρχηγών του, παραμένοντας διαρκώς θεατής των πολιτικών εξελίξεων, που δεν θα μπορεί να τις επηρεάσει και πολλώ μάλλον να τις προσδιορίσει και να τις ελέγξει το ίδιο.

  5. Jim Beam avatar
    Jim Beam 03/10/2015 20:06:14

    Τι έπαθε ο Βαγγελης ??? Τον όρισε πρόεδρο ο Σαμαρας, τον στήριξε όσο γινόταν προεκλογικά .... Έχασε δεν του ειπε κανεις τίποτα .... Αποφάσισε να παει σε εσωκομματικές εκλογές, ο Σαμαράς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΣ Ή ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ! Στελέχη που ήταν Συνεργάτες, Υπουργοί και πρωτοκλασάτα στελέχη της Κυβέρνησης Σαμαρά ειναι διάσπαρτοι σε ολους τους υποψήφιους, δεν υπήρξε καθοδήγηση ή στήριξη κάποιου υποψηφίου ..... Ο Μειμαρακης ήθελε την αποκλειστική στήριξη του Α Σαμαρά ! Αυτός ειναι ο λόγος που έχασε την ψυχραιμία του ? Ειναι δυνατόν να ταυτιστεί ο Σαμαράς με τον Βαγγέλα ή τον Άδωνι ή τον Τζιτζικωστα ??? δεν μιλάω για τον Μητσοτάκη, τον στηρίζει η Ντορα ! Πίστευε δηλαδή ο Βαγγέλας ότι θα τον πάρει απο το χέρι ο Σαμαράς και θα οργώσουν την Ελλάδα ???? Γιατι δεν το κανει με τον Καραμανλη ?

  6. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 03/10/2015 21:10:57

    "Κατάφερε να κάνει τη ΝΔ να μοιάζει με τον ΣΥΡΙΖΑ και ο κόσμος δε ήξερε τι να ψηφίσει." Ακριβώς έτσι. Και μόνο για αυτό το λόγο έπρεπε να μην κατέβει καν για υποψήφιος. Ξέρω κόσμο που δεν ψήφισε ΝΔ γιατί θεωρούσαν ότι έτσι θα κυβερνήσει έτσι κι αλλιώς ο Τσίπρας, έμμεσα ή άμεσα.

  7. Vanzetti avatar
    Vanzetti 03/10/2015 21:15:33

    Ντροπή. Ντροπή. Ντροπή

  8. TAKIS avatar
    TAKIS 03/10/2015 22:49:50

    ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ!!!! Η ΣΤΕΝΟΚΕΦΑΛΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΑΣΟΚ!!!!!

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 03/10/2015 23:30:40

    Γεια σου ρε Βαγγέλα,που για χάρη της εθνικής ενότητος ψήφισες και τη συμφωνία του Τσίπρεμαν, έκανες και αστειάκια...να δούμε τώρα τι θα κάνει ο διάδοχος στις προσεχείς ψηφοφορίες....Γαργάρα ....

  10. Ισόνομος πολίτης avatar