#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2010 13:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Οπλισμένοι και επικίνδυνοι .... με την ψήφο μας» !!!



Η απαξίωση της πολιτικής και των πολιτικών αποτελεί πλέον την σοβαρότερη παράμετρο του δημόσιου βίου της χώρας. Όπως και των «μορφών πάλης» στις οποίες εξαντλείται τόσα χρόνια σήμερα το «συνδικαλιστικό κίνημα» των πράσινων, γαλαζιων  και κόκκινων εργατοπατέρων.

...Εμπνευσμένοι λοιπόν απο όσα διαβάσαμε για το κίνημα Tea Party και ανατρέχοντας στην διά της … ντουντούκας εμπειρία κάποιων παλαιότερων εδώ μέσα, μεταφέρουμε στην ελληνική πράγματικότητα μερικά απο τα συνθήματα του “Tea Party”.

Χρήσιμα για τις ημέρες που έρχονται

Π.Ζ.



«Κρατήστε  το μνημόνιο, θα κρατήσω την ελευθερία μου»

Τρεις απλές λέξεις: ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ
Οπλισμένος και επικίνδυνος… με την ψήφο μου
Γεννημένος ελεύθερος, φορολογούμενος μέχρι θανάτου.
Ο καπιταλισμός δεν είναι πρόβλημα- οι διεφθαρμένοι πολιτικοί είναι
Κόψτε τα έξοδα της κυβέρνησης- απολύστε έναν πολιτικό
Κλέψτε από τα δικά σας, όχι από την Ελλάδα
Το χρέος είναι το πρόβλημα, όχι εγώ
Μην βουλιάζετε τη χώρα, επισκευάστε την διαρροή


Μην υποθηκεύετε το μέλλον, των παιδιών και των εγγόνων μας
Μην «τονώνετε» άλλο την οικονομία, ελευθερώστε τη.


Οικονομία για τους βλάκες: Ξοδεύετε λιγότερα από όσα κερδίζετε.
Ίσες ευκαιρίες, όχι ίση  διανομή
Δίκαιη φορολογία, ή καθόλου φορολογία
Η απάτη δεν είναι δικαίωμα

Ούτε ο Θεός δεν θα απαιτούσε 23% (ΦΠΑ)
Η κυβέρνηση δεν σβήνει τη φωτιά στην εργασία, την καίει η ίδια
Έχεις λεφτά; Πρόσεχε μην σε πάρει χαμπάρι η κυβέρνηση
Υψηλή φορολογία + μεγάλη κυβέρνηση = Σκλαβιά
Υψηλότεροι μισθοί…λιγότερη φορολογία….χαμηλότερες τιμές.
Φορολογήστε τους μισθούς των βουλευτών 90%
Ποιοι τρώνε τα λεφτά μας τόσα χρόνια;
Πρώτα ο άνθρωπος
Είμαι Έλληνας και ψηφίζω
Δεν είμαι το ATM σας
Σας ψήφισα επειδή είπατε ότι «λεφτά υπάρχουν», όχι για περισσότερους φόρους.
Δεν ψήφισα το χρέος.


Θέλω πίσω την χώρα μου
Εάν πλήρωναν όλοι φόρους… θα ήμασταν όλοι ίσοι
Εάν δεν είστε έξω φρενών, τότε κοιμάστε!!!
Αγνοήστε τα δικαιώματα σας και θα σας αφήσουν ήσυχους.
Θα πάρω πίσω τη χώρα μου, αφού…..έναν πολιτικό κάθε φόρα
Αντί να απολογείστε για την Ελλάδα, απολογηθείτε  στην Ελλάδα
Δεν είναι μνημόνιο για την σωτηρία, αλλά για την δουλεία
Είναι υποχρέωση σας να φτιάξετε τη χώρα, όχι να την καταστρέψετε
Ενωθείτε μαζί μας, σώστε τη χώρα μας
Απλώς πείτε όχι στην κυβέρνηση του μνημονίου.
Ελευθερώστε την αγορά
Τα εισοδήματα μεγαλώνουν μόνο για τους τραπεζίτες
Περισσότερος κυβερνητισμός, λιγότερη ελευθερία
Περισσότεροι φόροι, λιγότερες δουλειές
Την επόμενη φορά, διαβάστε το μνημόνιο πριν το υπογράψετε



Όχι άλλα bonus και τραπεζικές ενισχύσεις
Όχι άλλα λεφτά σε κρατικοδίαιτες επιχειρήσεις
Όχι στις αλόγιστες δαπάνες
Όχι φορολογία χωρίς δικαιολογία
Σταματήστε, δεν έχω τίποτε άλλο να δώσω
Παπανδρεονομία (οικονομία): σιγά, σιγά οδηγούμαστε στη φτώχια.
Η κυβέρνηση είναι το τοξικό ομόλογο.
Πατριώτες, ξυπνήστε
Η δύναμη διαφθείρει, η απόλυτη δύναμη διαφθείρει απόλυτα


Δώστε κίνητρα στις επιχειρήσεις, όχι στην κυβέρνηση
Σταματήστε την πτώχευση της χώρας
Οι τράπεζες πήραν εγγυήσεις, εμείς πήραμε το λογαριασμό
Το Σύνταγμα δεν είναι για πούλημα
Είστε οι υπηρέτες μας, όχι τα αφεντικά μας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. the force avatar
    the force 29/09/2010 13:10:58

    Πονοκέφαλος για τις εταιρείες όσοι δεν πληρώνουν τα διόδια


    Σε… αρκετούς χιλιάδες αριθμούνται πλέον οι οδηγοί αυτοκινήτων που δεν πληρώνουν διόδια που βρίσκονται στην εθνική οδό. Προφασιζόμενοι ότι, έχουν πληρώσει πολλές φορές τους ελληνικούς δρόμους τις προηγούμενες δεκαετίες μέσω των φόρων, τελών κυκλοφορίας κλπ. σταματούν στους σταθμούς διοδίων και απλά... ενημερώνουν τον υπάλληλο ότι πρέπει να τους ανοίξει τη μπάρα για να περάσουν. Συγκεκριμένα, ο οδηγός του οχήματος λέει στον υπάλληλο της εταιρίας ότι δεν πληρώνει, του αναφέρει ότι απλά το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να του γράψει την πινακίδα και αποχωρεί χωρίς φυσικά να καταθέσει το ανάλογο αντίτιμο.

    Εξέγερση…
    Η κίνηση αυτή έχει προβληματίσει ιδιαίτερα τους ανθρώπους των εταιριών που διαχειρίζονται τους ελληνικούς δρόμους. Από τη μία, οι οδηγοί λένε ότι η καμία εταιρία δεν μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίον τους, άποψη την οποία δεν συμμερίζονται οι εταιρίες, ενώ μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία καταδικαστική απόφαση για οδηγό που δεν έχει πληρώσει. Μάλιστα δεν είναι λίγοι αυτοί που συζητούν ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει… εξέγερση από τη μεριά των οδηγών και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι, συχνά – πυκνά μέλη επιτροπών που αντιτίθενται κατά των διοδίων επισκέπτονται τέτοιους σταθμούς και τους ανοίγουν για να περνούν ελεύθερα οι οδηγοί.

    Από την πλευρά τους οι οδηγοί, έχουν αναρτήσει εκατοντάδες τέτοια video στο διαδίκτυο προτρέποντας και άλλους πολίτες να πράξουν το ίδιο.

    Δείτε μερικά από τα εκατοντάδες video που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ the force 29/09/2010 13:33:10

      Το έχω γράψει και άλλη φορά, το γράφω και τώρα. Η κατά κεφαλήν είσπραξη του Ελληνικού δημοσίου κατ έτος είναι 5000 ανά κάτοικο. Στη Γερμανία είναι 4.000.

      Που πάνε τα λεφτά όταν:

      1) Χρωστάμε τα κερατά μας
      2) Πληρώνουμε τέλη για τα πάντα
      3) Οι δημόσιες παροχές δεν είναι και ότι καλύτερο, σε κάθε περίπτωση υποδεέστερες των αντιστοίχων της Γερμανίας.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ the force 30/09/2010 08:57:49

      'Οσα σωστά γράφεις force θα πρέπει κατα την γνώμη μου να τα συνδέσεις και με την ληστρική αύξηση των τελών κυκλοφορίας των αυτοκινήτων.

      Ζητώ (και πάλι) εδώ να μας πεί κάποιος απο τους κυβερνητικούς μας τενεκέδες, πού θα χρησιμοποιήσει τα χρήματα των τελών αυτών και σε ποιά σχέση θα βρίσκονται με τα διόδια που μας καλούν να πληρώνουμε σε κάθε διέλευση;

      Δηλώνω ότι,

      άν δεν μας απαντήσει ο αρμόδιος και υπέύθυνος τενεκές σε εύλογο χρόνο, όχι μόνο δέν θα πληρώσω τα τέλη και τα διόδια, αλλά θα σπάσω και μπάρες άν χρειασθεί.

      Ευχαριστώ για την κατανόηση

      ΠΕΛΙΑΣ

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/09/2010 13:11:01

    Ουάου! Π.Ζ., έγραψες!

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/09/2010 13:19:17

    Μου επιτρέπετε να προσθέσω ένα από το Χελιδόνι και το Δρόμο, που σκεφτήκαμε:

    * SOS! Smile to Life!
    Χρωστάμε μόνο στη ζωή!

    [για το θέμα των αυτοκτονιών]

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 29/09/2010 15:36:20

      γειά σου αλλενάκι. Για το θέμα της διδασκαλίας της τουρκικής στα γυμνάσια ελπίζω να διάβασες την απάντησή μου, μετά από πρώτο ψάξιμο. Πιστεύω πως οι Αφροδίτη-Ηλέκτρα θα μπορούσαν να βοηθήσουν, λόγω επαγγέλματος. Το ερώτημα είναι: ποιές είναι οι προβλέψεις για τη διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας στις Α', Β', Γ' τάξεις του Γυμνασίου, με βάση τους νόμους 1566/85 και 2525/97 ?

    • nefeli avatar
      nefeli @ αλλενάκι 29/09/2010 16:02:54

      αλλενάκι μου, ας ελπίσουμε αχρείαστο να είναι ...
      Πλέον δεν ακούμε τέτοια περιστατικά, είτε γιατί μειώθηκαν, είτε γιατί τα αποσιωπούν... οψόμεθα!
      χελιδόνι

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ nefeli 29/09/2010 18:17:19

        Χελιδόνι, Δρόμε, υπάρχει και ένα bannerάκι, μπορείτε να το δείτε στο μπλογκ...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ nefeli 29/09/2010 19:52:42

        πολύ δυνατό, μπράβο! εσύ είσαι ο μάστορας στα γραφικά?

        Πιστεύω πως, αν δεν ακούμε (έντονα) τέτοια περιστατικά, είναι γιατί με το φθινόπωρο ο κόσμος τρέχει μήπως και βγάλει άκρη. Η ανεργία πάντως σπάει κόκκαλα, είναι απίστευτο το πόσοι και τι είδους άνθρωποι εμφανίζονται καθημερινά ψάχνοντας να βρουν ό,τι και νάναι...

        Το θέμα με τους λαθρομετανάστες, που προβάλλεις, πρέπει επίσης να ξαναμπεί δυναμικά στις έγνοιες μας. Ο φετεινός χειμώνας προβλέπεται να είναι εξαιρετικά δύσκολος.

      • nefeli avatar
        nefeli @ nefeli 30/09/2010 06:31:38

        αλλενάκι υπέροχη εικονοποίηση ... κατάλληλο και για χριστουγεννιάτικη κάρτα στους "υπευθύνους" (τραπεζίτες, πολιτικούς κλπ). Ας ελπίσουμε, ότι ισχύει η ανάλυση του δρόμου, ότι όλοι ψάχνονται τώρα με την αρχή του φθινοπώρου. Δείχνει κινητοποίηση, ελπίδα, ότι το παλεύει ο κόσμος , δεν παραδίδεται παθητικά στο κισμέτ... Αυτό που δεν θα ήθελα να συμβαίνει, είναι λογοκρισία στην πληροφόρηση..
        Τώρα φθινόπωρο, φεύγουν και τα χελιδόνια, άλλαξε και το νικ...
        προχωράμε κι ελπίζουμε, να επιβιώσουν οι αληθινές αξίες...

  4. antiochos avatar
    antiochos 29/09/2010 13:37:13

    Δεν επιθυμω να κανω καταχρηση της φιλοξενιας του antinews αλλα πιστευω οτι η κοινωνια της αληθειας και η διαδοση της, ειναι ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΧΡΕΟΣ σημερα.
    Εκτος λοιπον απο τους πλασιε της κιβδηλης "επαναστατικοτητας" και τους καμουφλαρισμενους αναπαλαιωτες του συστηματος που αναζητουν εναγωνιως ρολο στο αυριο μεσα απο την κολακεια της αγωνιας μας και τη ναρκωση των αισθητηριων μας,υπαρχουν πραγματικα εντιμες και καθαρες φωνες ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ οπως αυτη του Ν.Μπογιοπουλου,ασχετως αν κανεις διαφωνει με βασικες επιλογες του ΚΚΕ.

    «Ολοι μαζί τα φάγαμε»! (2)

    Πώς και όλη η «ιερή αγανάκτηση» των ΜΜΕ εξαντλείται στο «φοροφυγά ελεύθερο επαγγελματία», όταν ο φόρος για το βιομήχανο έχει μειωθεί από το 45% στο 20%;

    *

    Πώς ούτε μια τόση δα αναφορούλα δεν κάνουν στο γεγονός ότι ο μισθωτός, πέραν της επαχθούς έμμεσης φορολογίας, φορολογείται άμεσα με συντελεστές 18%, 24%, 26%, 32%,

    όταν ο πραγματικός φορολογικός συντελεστής (χωρίς να υπολογίζεται η νέα μείωση στους φορολογικούς συντελεστές του κεφαλαίου)

    για τη «Γιούρομπανκ» είναι 14%,

    για την «Πειραιώς» είναι 19,4%,

    για την «Αλφα» είναι 20%,

    για την «Εθνική» είναι 23%;...

    *

    Πώς εξηγείται ότι - σύμφωνα με στοιχεία του ΟΟΣΑ για το 2007 - το κεφάλαιο στην Ελλάδα φορολογείτο με 15%, όταν το εισόδημα από εργασία φορολογείτο με 35%;

    ***

    Μια από τις απαντήσεις στο ερώτημα «πού πήγαν τα λεφτά;» και στο ποιοι είναι αυτοί που «όλοι μαζί τα φάγαΝε», δίνεται από το γεγονός ότι

    δίπλα στο καθεστώς των προνομίων, των επιδοτήσεων, των επιχορηγήσεων, των «κινήτρων» και των δανείων που εισπράττουν οι κεφαλαιοκράτες και πληρώνει ο λαός,

    υπάρχει και το καθεστώς φορολογικής ασυδοσίας των μεγάλων καπιταλιστικών επιχειρήσεων της χώρας, των μονοπωλίων, των τραπεζών, καθώς και των χρηματιστηριακών εταιρειών, που ξεπερνά κάθε φαντασία!

    *

    Σύμφωνα, μάλιστα, με έκθεση που κατατέθηκε το 1995, η οποία συντάχθηκε από τον καθηγητή Ν. Τάτσο,

    οι διατάξεις που καθιέρωναν πλήθος φορολογικές απαλλαγές και οι οποίες έχουν σαν τελικό αποτέλεσμα να μειώνουν μέσα από «παράθυρα» και «παραθυράκια» τη φορολογία κερδών των μεγάλων επιχειρήσεων,

    ήταν - μέχρι εκείνη τη στιγμή - διάσπαρτες σε περισσότερους από 100 νόμους!

    *

    Το κόστος που συνεπάγεται για το λαό η διατήρηση και διεύρυνση αυτού του προκλητικού φορολογικού καθεστώτος, που έχει θεσπιστεί για τους καπιταλιστές, είναι ανυπολόγιστο.

    Πρόκειται για αμέτρητες φοροαπαλλαγές που επιτρέπουν στις επιχειρήσεις να εμφανίζουν μικρότερο και πλασματικό φορολογητέο εισόδημα.

    Ανάμεσα στις άλλες, έχουμε διατάξεις σύμφωνα με τις οποίες εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα:

    * Τα ποσά για την αγορά των ιδρυτικών τους τίτλων, για τους τόκους που καταβάλλονται στους κατόχους προνομιούχων μετοχών, καθώς και για τις αμοιβές και αποζημιώσεις των μελών του ΔΣ.
    * Οι δαπάνες για τη συντήρηση και επισκευή των επαγγελματικών, γενικά, εγκαταστάσεων, μηχανημάτων και οχημάτων.
    * Η ζημιά από φθορά ή απώλεια ή υποτίμηση κεφαλαίου, τα δικαιώματα που καταβάλλονται για ευρεσιτεχνίες, έρευνα και τα ποσά των διαφημίσεων.
    * Τα ποσά των εξόδων πρώτης εγκατάστασης και κτήσης ακινήτων.
    * Οι δαπάνες επισκευής και συντήρησης σε μισθωμένα ακίνητα της επιχείρησης κατά το χρόνο της πραγματοποίησης.

    ***

    Εκτός από τις παραπάνω φοροαπαλλαγές, οι καπιταλιστές φρόντισαν για δεκαετίες να εξασφαλίσουν ρυθμίσεις από τις εκάστοτε κυβερνήσεις για να αφαιρούν - χωρίς καν την υποχρέωση υποβολής δικαιολογητικών (!) - μεγάλα χρηματικά ποσά (άρα πόσα από αυτά εμπλέκονται σε «μίζες» ή «μπόνους» ή «χορηγίες» προς «ημέτερους»;).

    *

    Από τις χαρακτηριστικότερες περιπτώσεις είναι:

    * Το δικαίωμα σε εξαγωγείς, σε επιχειρήσεις που παρέχουν υπηρεσίες στο εξωτερικό, σε επιχειρήσεις ραδιοφωνίας και τηλεόρασης να αφαιρούν χωρίς δικαιολογητικά ένα ποσοστό 2% επί των ακαθάριστων εσόδων τους. Δηλαδή, για μια επιχείρηση με ετήσιο τζίρο 3 δισεκατομμύρια ευρώ - εκτός των άλλων φοροαπαλλαγών - μιλάμε και για έξτρα φοροαπαλλαγή ύψους 60 εκατ. ευρώ!
    * Η έκπτωση 1% επί του τζίρου - άνευ δικαιολογητικών - σε επιχειρήσεις εξαγωγής πετρελαιοειδών και στις επιχειρήσεις διεθνών οδικών εμπορευματικών μεταφορών.
    * Η έκπτωση 4% επί των ακαθάριστων εσόδων, χωρίς δικαιολογητικά, στις επιχειρήσεις έκδοσης πολιτικών, οικονομικών, αθλητικών περιοδικών και εφημερίδων, ανεξαρτήτως ποσού.
    * Η έκπτωση 5% επί των ακαθάριστων εσόδων, χωρίς δικαιολογητικά, στις εμπορικές, βιομηχανικές και βιοτεχνικές επιχειρήσεις, που σε συνεργασία με αλλοδαπές, εξάγουν βιομηχανικά εμπορεύματα.
    * Η εξαίρεση από το τεκμήριο διαβίωσης των επιβατικών αυτοκινήτων των αλλοδαπών επιχειρήσεων.
    * Η απαλλαγή από το φόρο εισοδήματος των κερδών των επιχειρήσεων από υπεραξία και αγοραπωλησία χρεογράφων.

    ***

    Φυσικά, δίπλα στις ευθείς φοροαπαλλαγές, έχουμε και τα κατά καιρούς «κίνητρα» των «αναπτυξιακών». Εκεί, μεταπολιτευτικά, μπορεί να βρει κανείς ό,τι θέλει. Από

    εκπτώσεις από 60% μέχρι και 100% στα καθαρά κέρδη βιομηχανιών, λατομικών και μεταλλευτικών επιχειρήσεων, για «επενδύσεις» λόγω εγκατάστασης στις περιοχές «ειδικών» κινήτρων

    μέχρι

    αφορολόγητη έκπτωση, ίση με 70% του ύψους της επένδυσης, στα κέρδη των ξενοδοχειακών επιχειρήσεων, των επιχειρήσεων εκμετάλλευσης λιμένων αναψυχής, γηπέδων γκολφ κλπ.

    και από

    δικαίωμα να αποσβαίνονται έως 100% οι δαπάνες κατασκευής - επισκευής κτιρίων που προορίζονται για τη ...βελτίωση του εργασιακού χώρου,

    μέχρι

    αφορολόγητη έκπτωση για τις δαπάνες από επιχειρηματίες για αγορά καλλιτεχνικών έργων (ως γνωστόν είναι και φιλόμουσοι)...
    Εφοπλιστικό «θαύμα»!

    Εκεί, δε, που το καθεστώς της φοροασυλίας και η φοροδιαφυγή έχουν ισχύ (γρανιτένιου) νόμου είναι όσον αφορά στη φορολογική νομοθεσία για το εφοπλιστικό κεφάλαιο!

    *

    Στην Ελλάδα που οι νόμοι αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, υπάρχει ένας και μοναδικός νόμος που εδώ και τέσσερις δεκαετίες αποτελεί το «ιερό ευαγγέλιο» όλων των «γαλαζοπράσινων» κυβερνήσεων.

    Πρόκειται για το νόμο 27/1975 «Περί φορολογίας πλοίων κλπ.», που

    στα 30 άρθρα του περιλαμβάνει κοντά ...60 φοροαπαλλαγές (!) για τους εφοπλιστές (κάθε άρθρο και δυο φοροαπαλλαγές, δηλαδή!).

    *

    Σύμφωνα με το νόμο, οι εφοπλιστές, απλώς, ...δεν πληρώνουν φόρο.

    Για την ακρίβεια πληρώνουν ένα συμβολικό «παράβολο» βάσει της χωρητικότητας του πλοίου τους. Αν για παράδειγμα ένας εφοπλιστής διαθέτει πλοίο 20.000 κόρων, ηλικίας έως 4 χρόνων, τότε ο «φόρος» που θα πληρώσει είναι της τάξης των 5.300 δολαρίων!

    Δηλαδή,

    είτε 1 εκατομμύριο κέρδη έχει από αυτό το πλοίο, είτε 1 δισ. ευρώ κέρδη έχει, αυτός 5.300 δολάρια θα πληρώσει!

    Αλλά κι αυτό ελέγχεται. Γιατί με άλλες διατάξεις (άρθρα 7, 8, 9 κλπ.), ακόμα και το παραπάνω «συμβολικό» ποσό, υπό κάποιες πολύ ...συχνές προϋποθέσεις, είτε μειώνεται ...στο μισό είτε εξαλείφεται πλήρως!

    *

    Αλλωστε, ο νόμος (άρθρο 2) είναι σαφής:

    «Ο κατά τας διατάξεις του παρόντος νόμου επιβαλλόμενος φόρος (σ.σ.: τα 5.300 δολάρια δηλαδή) εξαντλεί πάσαν υποχρέωσιν του πλοιοκτήτου, ως και του μετόχου ή εταίρου ημεδαπής ή αλλοδαπής εταιρείας οιουδήποτε τύπου εκ φόρου εισοδήματος, καθ' όσον αφορά εις τα κέρδη, τα οποία προκύπτουν εκ της εκμεταλλεύσεως πλοίων»!

    *

    Και δεν είναι μόνο ότι οι εφοπλιστές απαλλάσσονται από κάθε μορφή φόρου εισοδήματος. Απαλλάσσονται από κάθε μορφή φόρου, γενικώς!

    * Απαλλάσσονται από τα κέρδη αν πουλήσουν ένα πλοίο,
    * απαλλάσσονται από τα έσοδα αν εισπράξουν ασφαλιστική αποζημίωση για ένα πλοίο,
    * απαλλάσσονται από τα κέρδη των ναυτιλιακών τους επιχειρήσεων,
    * απαλλάσσονται ακόμα και από τα παράβολα για τα έγγραφα με τα οποία διανέμουν τα κέρδη τους (!),
    * απαλλάσσονται μέχρι και από φόρο κληρονομιάς (!), αφού, σύμφωνα με το άρθρο 29, οι εφοπλιστές έχουν επιτύχει την «απαλλαγήν εκ του φόρου κληρονομιών επί πλοίων, μετοχών ή μεριδίων ημεδαπώς ή αλλοδαπών εταιρειών πλοιοκτητριών πλοίων, καλύπτουσαι εφεξής άπαντα τα άνω των 1.500 κόρων ολικής χωρητικότητος πλοία»!

    Συμπέρασμα: Αν στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ κληρονομήσεις από τον αγρότη πατέρα σου κανένα χέρσο μποστάνι ή κανένα διαμέρισμα 50 τ.μ., θα πληρώσεις φόρο. Ας είσαι κανακάρης ή θυγατέρα κάποιου «Σεβάχ» και κληρονομήσεις ...στόλο, δεν πληρώνεις τίποτα!

    ***

    Ολα τα παραπάνω δεν συνιστούν παρά αντανάκλαση των θεμελίων επί των οποίων έχει χτιστεί το καπιταλιστικό οικοδόμημα.

    Επομένως, καμία απορία δεν πρέπει να γεννά ότι είναι εξαφανισμένα από τα ΜΜΕ της πλουτοκρατίας, τα οποία διαθέτουν άπλετο χρόνο στον μεν Παπανδρέου για να καλεί τον ελληνικό λαό να πληρώσει τα χρέη των κηφήνων της ολιγαρχίας και στον δε αντιπρόεδρό του, για να ισχυρίζεται ότι «όλοι μαζί τα φάγαμε»...

    Γράφει:
    ο Νίκος ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ

    • john M avatar
      john M @ antiochos 29/09/2010 15:45:18

      Με μεγαλυτερα κοροιδα τα φυσικα προσωπα που αγορασαν ακινητα στην πατριδα τους που τους ζητουν φορους απο 42% εως 100% με ΦΜΑΠ εαν τα εχουν ξενοικιαστα.Ας προσεχαν .
      Κοινος φορολογικος συντελεστης λοιπον αμεσα σε ολη την Ευρωπη και απαγορευση συναλλαγων με offshore εντος Ευρωπης.
      Μεχρι τοτε ( μαγκας ) ειναι αυτος που εφαγε η φοροδιεφυγε τα περισσοτερα δυστυχως κυριοι

    • popolaros avatar
      popolaros @ antiochos 29/09/2010 19:02:16

      Υποθέτω αφορά την φορολογία πλοίων υπό Ελλην.Σημαία, γιατί υπό ξένη δεν πέφτει cent στο Ellada.

  5. victoria avatar
    victoria 29/09/2010 13:56:34

    Χρήσιμο..

    h**p://www.chomsky.info/articles/200909--.htm

  6. Minnie avatar
    Minnie 29/09/2010 14:19:47

    Ray Stevens - "We The People"

    h**p://www.youtube.com/watch?v=Dc_-L4fyLUo

  7. ΣΕΡΤ avatar
    ΣΕΡΤ 29/09/2010 14:44:17

    «Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΟΒΕΙ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΕ ΚΟΨΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΑ»

    • ΣΕΡΤ avatar
      ΣΕΡΤ @ ΣΕΡΤ 29/09/2010 14:44:45

      αλαβανος σήμερα

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/09/2010 14:53:48

    Να κατεβασω ενα Fast Track με κλωτσιες ? Σε 4 μηνες την πηραμε την Επενδυση..!!

    Εχω πολλα.. Αλλο ενα ειναι Ιδιωτικος Στρατος, 100Δις, με οτι πεταει κολυμπαει ερπει, περπαταει. ΘΑ βαλω τους προμηθευτες μετοχους ευκολα.

    ΠΠ

  9. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 29/09/2010 14:56:14

    Και μερικά ακόμη, ενδογενή:
    -Σκεφθείτε μόνοι σας. Μην περιμένετε να σας τα πουν όλα οι άλλοι.
    -Ψάξτε μόνοι σας. Μην περιμένετε, συνεχώς, να ψάχνουν άλλοι για εσάς.
    -Προσέχετε, γενικώς, αυτούς που σας λένε πως πρέπει να σκέπτεστε και τι πρέπει να κάνετε.
    -Αυτά που σας ενθουσιάζουν όταν τα διαβάζετε, την επόμενη φορά γράψτε τα εσείς.
    Εάν σας ενθουσιάσουν και πάλι, μάλλον είναι σωστά. Εάν όχι, τότε μάλλον σας ενθουσίασε αυτός που τα είπε.
    -Σταματήστε να υποτιμάτε την νοημοσύνη σας, και τον λόγο σας.
    -Γυρίστε πίσω, κοιτάξτε στον καθρέπτη, οραματιστείτε το αύριο.
    -Τα parties τελείωσαν. Αρχίζει η πραγματικότητα.

    • neotera avatar
      neotera @ ο νοών...νοείτω 29/09/2010 21:57:36

      ΜΠΡΑΒΟ

  10. ΣΕΡΤ avatar
    ΣΕΡΤ 29/09/2010 15:03:13

    ht*p://www.facebook.com/pages/Allelengye-ston-Agona-ton-Phortegatzedon/156138227747967?ref=ts

    ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΤΗΓΑΤΖΗΔΕΣ

  11. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2010 15:17:10

    Armed and extremely dangerous
    http://www.youtube.com/watch?v=gy1V5ghYDLU

  12. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 29/09/2010 16:27:22

    άμα ταυτίζεστε με τους φανατικούς δεξιούς και υπερσυντηρητικούς του Tea Party,τι να πω.....βλέπω μετά λύπησής μου ότι κάνετε ό,τι μπορείτε για να μικρύνετε την ΝΔ......και μετά απορείτε γιατί το ΠΑΣΟΚ είναι ακόμα μπροστά και με διαφορά!!!!!!!

    • petros avatar
      petros @ δαιμονάκι 30/09/2010 09:17:54

      Το ΠΑΣΟΚ είναι μπροστά και με διαφορά,γιατί η ΝΔ έχει φθαρεί ανεπανόρθωτα από πρακτικές ανθρώπων που δεν βοήθησαν ποτέ τη παράταξη,υποβάλλοντας άμεσα την παραίτησή τους.
      Η ΝΔ υποσκάπτεται από ανθρώπους που θεωρούν το προσωπικό τους πρόβλημα,πικρία,κόμπλεξ ( το ότι δεν έγιναν αρχηγοί πχ ),ως πρόβλημα της παράταξης ή της χώρας.Και περιφέρουν το σαρκίο τους στα διαπλεκόμενα κανάλια και στηρίζουν "κωλοτούμπες" υποψηφίους, βάζοντας πλάτες στη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.
      Αλλά , τώρα, μαζί τους δεν είναι οργισμένοι μόνο οι Νεοδημοκράτες.Οργισμένοι μαζί τους είναι κεντρώοι, ΠΑΣΟΚτζήδες, αριστεροί, ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ,ένα τεράστιο ρεύμα ανθρώπων ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΩΝ , σακαταμένων από το μνημόνιο. Αυτό δεν το έχουν υπολογίσει ότι δηλαδή με τη στάση τους δεν βάλλουν τον Σαμαρά ή τον όποιο Σαμαρά ,αλλά χτυπούν τον ΑΝΕΡΓΟ, τον ΜΙΣΘΩΤΟ, το ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ, ανθρώπους κάθε κοινωνικής ομάδας, τους ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ, τους ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ, τους ΝΕΟΥΣ που δεν βρίσκουν δουλειά λόγω ύφεσης,τη συντριπτική πλειοψηφία των μεσαίων και λαϊκών στρωμάτων.
      ΟΣΟΙ ΣΥΜΠΛΕΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ.
      ΟΣΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ.
      ΟΣΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΑΝΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ( ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΑΣΟΚ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚ ),στηρίζοντας υποψηφίους δημάρχους ή περιφερειάρχες,είναι ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΠΡΩΗΝ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΠΡΩΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥΣ ΠΟΥ,ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΑΡΚΙΟ ΤΟΥΣ, ΤΣΑΚΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.
      ΜΕ ΤΗ ΨΗΦΟ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ.ΑΣ

  13. αντισταση avatar
    αντισταση 29/09/2010 16:53:10

    http://www.youtube.com/watch?v=zkatj_r0y_Y

    O Παναγιώτης Γεννηματάς πρώην πρόεδρος της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας μιλάει για

    για την κατασυκοφάντηση της χώρας μας απ την κυβέρνηση Παπανδρέου στο εξωτερικό,

  14. the force avatar
    the force 29/09/2010 16:54:25

    Ετοιμαστειτε για πρασινη διαρροια
    απο τα πασοκοσκυλα του MEGA σε μια ωρα.

  15. para;ellhnaw avatar
    para;ellhnaw 29/09/2010 18:22:24

    vote with a bullet - coc

    http://www.youtube.com/watch?v=R2I2mK_3_ns&feature=related

    PLAY LOUD MOTHERFUCKERS

  16. anonymos avatar
    anonymos 29/09/2010 18:26:47

    Ο Χατζηνικολάους την έστριψε αλλα γαλλικά με τους φορτηγατζήδες. ΠΟιος ξέρει γιατί ? Μήπως βλέπει ότι αναμένονται αλλαγές και είπε να κάνει το παγώνι?
    Δεν μιλάμε για την κλίκα του Μεγκα, εχει ξεσαλώσει πάλι

  17. GAETANO avatar
    GAETANO 29/09/2010 18:33:35

    ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΛΑΒΙΑ .
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ .

  18. δευτεροςασχετος avatar
    δευτεροςασχετος 29/09/2010 21:40:48

    συγγνώμη κιόλας αλλά το άρθρο είναι απαράδεκτο. Δεν είναι συνθημα το ο καπιταλισμό δεν είναι πρόβλημα. Προφανώς και αυτό είναι το πρόβλημα. ξεκάθαρα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ δευτεροςασχετος 29/09/2010 23:09:44

      ζητω η δικτατορία του προλεταριάτου

      • metalhead avatar
        metalhead @ Factorx 30/09/2010 09:22:26

        βλεπω οτι το σχόλιό σου ειναι στις 1 τα μεσανυχτα...αυξησε τη δόση του υπνοσεντόν

  19. tiramola avatar
    tiramola 29/09/2010 23:19:08

    Αργοπεθαίνει όποιος
    «Αργοπεθαίνει όποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας, επαναλαμβάνοντας κάθε ημέρα τις ίδιες διαδρομές, όποιος δεν αλλάζει περπατησιά, όποιος δεν διακινδυνεύει και δεν αλλάζει χρώμα στα ρούχα του, όποιος δεν μιλά σε όποιον δεν γνωρίζει.

    Αργοπεθαίνει όποιος αποφεύγει ένα πάθος, όποιος προτιμά το μαύρο από το άσπρο και τα διαλυτικά σημεία στο "ι" αντί ενός συνόλου συγκινήσεων που κάνουν να λάμπουν τα μάτια, που μετατρέπουν ένα χασμουρητό σε ένα χαμόγελο, που κάνουν την καρδιά να κτυπά στο λάθος και στα συναισθήματα.

    Αργοπεθαίνει όποιος δεν αναποδογυρίζει το τραπέζι, όποιος δεν είναι ευτυχισμένος στη δουλειά του, όποιος δεν διακινδυνεύει την βεβαιότητα για την αβεβαιότητα για να κυνηγήσει ένα όνειρο, όποιος δεν επιτρέπει στον εαυτό του τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του να αποφύγει τις εχέφρονες συμβουλές.

    Αργοπεθαίνει όποιος δεν ταξιδεύει, όποιος δεν διαβάζει, οποιος δεν ακούει μουσική, όποιος δεν βρίσκει σαγήνη στον εαυτό του. Αργοπεθαίνει όποιος καταστρέφει τον έρωτά του, όποιος δεν επιτρέπει να τον βοηθήσουν, όποιος περνάει τις ημέρες του παραπονούμενος για τη τύχη του ή για την ασταμάτητη βροχή.

    Αργοπεθαίνει όποιος εγκαταλείπει μια ιδέα του πριν την αρχίσει, όποιος δεν ρωτά για πράγματα που δεν γνωρίζει. Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις, όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής».

    Πάμπλο Νερούντα

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ tiramola 30/09/2010 08:02:13

      μπράβο τιραμόλα, εξαιρετικό κομμάτι - βέβαια εσύ για άλλο λόγο το έγραψες, όμως εγώ το αφιερώνω με πολλή αγάπη στην Κ.Β.Σ.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 30/09/2010 08:03:22

        (συγνώμη, Β.Κ.Σ. ήθελα να πω - μας ζαλίσανε με τα φορολογικά τους, αλλίμονο)

    • Factorx avatar
      Factorx @ tiramola 30/09/2010 09:01:07

      Επιμένεις δηλαδή στις ξεπερασμένες μορφές πάλης. Εγω στην θέση σου θα προτιμούσα Μενέλαο Λουντέμη, είναι πιο αυτοκτονικός

      • tiramola avatar
        tiramola @ Factorx 30/09/2010 15:26:37

        Πιστιρικάς 15άρης, μου δώρισε η μητέρα μου το "Ένα παιδί μετράει τα άστρα".
        "Μέσα στα σπλάχνα του ανθρώπου κοιμούνται καμιά φορά κάτι λιονταράκια, που δεν τους βολεί να χορτάσουν μόνο με ωμό κρέας.Θέλουνε να φάνε και ψυχές, να αλέσουνε ευτυχίες, να γκρεμίσουν όνειρα."
        Είχε πάρει και ενεργό μέρος στην εθνική αντίσταση στο πλευρό του ΕΑΜ, επηρεάστηκα φάκτορά μου..

  20. neotera avatar
    neotera 30/09/2010 05:14:27

    Πραγματικά η ανάρτηση αυτή έχει πολύ χιούμορ. Εκ πρώτης όψεως απευθύνεται σε νεοδημοκράτισες μητέρες όπως έλεγε ο τζιμάκος. Ομως αν το καλοσκεφτείς επαναστατώντας οι ρωμιοί στα ...αγγλικά μπορεί να θυμώσουν λιγώτερο οι αφέντες μας και να επιτρέψουν να παραμείνουν "κλειστά" ορισμένα προνομιούχα επαγγέλματα. Οπως, δε λέω όπως να μη θιγούν οι ευαίσθητες συνειδήσεις ! ))

    • Factorx avatar
      Factorx @ neotera 30/09/2010 09:02:02

      Για μόνο "νεοδημοκρατισσες μητερες" αγαπητε΄; Το πόνημα ειναι παλαικης εμβέλειας και απευθύνεται ειδικά προς τις ανύπαντρες αριστερες μητέρες