#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2012 17:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Financial Times παρεμβαίνουν υπέρ του Τσίπρα!

[caption id="attachment_166449" align="alignnone" width="575" caption="Η φωτογραφία που συνοδεύει το άρθρο"][/caption]

(Ανανεωμένο). Δεν νομίζω να  υπάρχει αμφιβολία,  ότι ο μόνος που βγαίνει κερδισμένος από τη σημερινή, χοντροκομμένη μάλιστα, παρέμβαση των Financial Times είναι ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας.

Με κεντρικό άρθρο τους στο ελληνικό και το γερμανικό φύλλο, υπό τον τίτλο «Αντισταθείτε στo δημαγωγό» οι Financial Times Deutschland ζητούν από τους Έλληνες ψηφοφόρους να αντισταθούν «στη δημαγωγία του Αλέξη Τσίπρα και του ΣΥΡΙΖΑ».

«Για την ομαλή διακυβέρνηση συνιστούμε τη Νέα Δημοκρατία, κάτι που κάνουμε με βαριά καρδιά»(!!!) σημειώνει επίσης η γερμανική εφημερίδα, επειδή  "θα ήταν καλύτερη μία κυβέρνηση συνασπισμού με αρχηγό τον Αντώνη Σαμαρά και όχι τον Αλέξη Τσίπρα, «ο οποίος θέλει να γυρίσει πίσω τον τροχό της ιστορίας".

Οι  συντάκτες της εφημερίδας δεν είναι τόσο αφελείς  ώστε να μη γνωρίζουν ότι μια τέτοια προτροπή, δυο μέρες πρίν τις εκλογές, θα έχει αντίκτυπο στο εκλογικό αποτέλεσμα.

Και μάλιστα το αντίθετο από εκείνο που,υποτίθεται,  ότι επιθυμούν.

Ο Γάλλος Πρόεδρος είχε δίκιο όταν μας προειδοποίησε ότι υπάρχουν κάποιοι που μας την έχουν ..στημένη στην Ευρώπη.

Εξηγούμαι:

Θεωρώ ότι η Γερμανική πολιτική, όπως αυτή εκφράζεται από το δίδυμο Μέρκελ-Σόϊμπλε, έχει κάθε λόγο να επιθυμεί  τη νίκη του κ.Τσίπρα.

Για τους εξής λόγους:

Αν μεν θέλουν την έξοδό μας από το ευρώ, τόσο η ρητορική, όσο και η πολιτική του κ.Τσίπρα τους προσφέρουν μια λαμπρή ευκαιρία για να το πράξουν. Φορτώνοντας μάλιστα τις ευθύνες στην ελληνικής πλευρά!

Αν πάλι θέλουν την παραμονή μας στο ευρώ, έστω και με βαριά καρδιά, τότε τι το καλύτερο το πρόγραμμα προσαρμογής να το υλοποιήσει μια αριστερή (λέμε τώρα) υπό τον κ.Τσίπρα κυβέρνηση! Ποιος θα οργανώνει τις εκδηλώσεις κοινωνικής διαμαρτυρίας; Το ..διαλυμένο ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ;

Και η παρέμβαση έγινε σήμερα επειδή μάλλον τα μηνύματα είναι  …ανησυχητικά. Και ο νοών νοείτο..

Επομένως δίκαιη η αντίδραση της ΝΔ.

«Υποδείξεις αλλού» απαντά η ΝΔ

Αναφερόμενος στο δημοσίευμα ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, , έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Οι Έλληνες είμαστε υπερήφανος λαός. Ξέρουμε τι ψηφίζουμε. Υποδείξεις αλλού! Η Νέα Δημοκρατία είναι μια μεγάλη Παράταξη. Αντλεί τη δύναμή της από το λαό. Στημένες προκλήσεις, λίγο πριν τις εκλογές, αλλού!».

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 15/06/2012 13:47:59

    H mantamίτσα - κατά Τσίπρα- αφού μας το έπαιξε σκλερή και τράβηξε δήθεν το αυτί του Σαμαρά στο Λαϊκό Κόμμα τώρα παρακαλάει τον ελληνικό λαό να μη σηματοδοτήσει το τέλος της. Λες και είμαστε αιώνιοι σάυτή τη ζωή. Ουδείς αναντικατάστατος madamιτσα. Όσον αφορά την ουσία των λεγομένων της θα πώ ότι εάν ο ελληνικός λαός ψηφίσει τον Τσίπρα θα αναγκαστεί σε σύντομο χρονικό διάστημα να προσκυνήσει ολοκληρωτικά τη δεξιά. Εμπρός ψευτόμαγκες του λόμπι της δραχμής.

  2. Kanaris avatar
    Kanaris 15/06/2012 14:24:45

    Αναφορικά με τους FT-Deutchland η πιθανότητα του να σπρώχνουν οι Γερμανοί τον λαό στον Τσίπρα μέσα από την αρνητική διαφήμιση του Σαμαρά δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητη. Τοποθετήσεις όπως «.. η Νέα Δημοκρατία άσκησε επί δεκαετίες (sic!!) λάθος πολιτική και είναι συνυπεύθυνη για την σημερινή μιζέρια..» που υπάρχουν στο άρθρο, παράλληλα με την ταυτόχρονη έλλειψη οποιασδήποτε αρνητικής αναφοράς στα έργα του δόλιου Jefrey που τα τελευταία δύο χρόνια υπήρξε πειθήνια μαριονέτα τους, εξυπηρετούν στο να περάσουν στο υποσυνείδητο μας την ενοχή άρα και την καταδίκη της ΝΔ. Ανεξάρτητα όμως από τον ιδιαίτερο τρόπο με τον οποίο είναι γραμμένο κείμενο τους, ακόμα και ο πλέον νηφάλιος αναγνώστης δεν μπορεί παρά να αγανακτά όταν οι ξένοι του λένε τι πρέπει να ψηφίσει, έτσι και πάλι πολώνεται εναντίον των παρεμβάσεων, και λειτουργεί αντίθετα από τις παραινέσεις (και άρα μαυρίζει την ΝΔ).
    Κατά την γνώμη μου το άρθρο βοηθά μόνο τα σχέδια της Γερμανίας που τους τελευταίους μήνες φαίνονται όλο και πιο καθαρά: το 4ο Ραϊχ επιθυμεί να οδηγήσει την Ελλάδα έξω από την Ευρωζώνη, ή δυνατόν και έξω από την ΕΕ, χρεώνοντας όμως τους Έλληνες για αυτοχειρία. Μια σοβαρή ανάλυση σ’ αυτή την κατεύθυνση μπορείτε να βρείτε εδώ (h++p://ardin-rixi.gr/archives/6203). Το κρίσιμο ερώτημα είναι αν εμείς συνεργήσουμε στα σχέδια αυτά.

    Τέλος, μια ευχάριστη είδηση αποτελεί η πολύ συγκροτημένη ανάλυση και η τελική θέση που παίρνει το έγκριτο site ENKRIPTO.COM για κριτική στήριξη της ΝΔ, μέσα από το άρθρο του «Εκλογές 2012, Πράξη Δεύτερη» (h++p://www.enkripto.com/2012/06/2012.html). Για την θαρραλέα αυτή και πατριωτική του στάση δέχεται πολλά πυρά, ακόμα και από συνεργάτες τους (πχ Αρματιστής). Αξίζει την στήριξη μας.

    • Απηυδισμένος avatar
      Απηυδισμένος @ Kanaris 15/06/2012 23:48:19

      Τον είχαμε πάρει χαμπάρι κι εδώ τον "Αρματιστή". ΣυγΚαμένος και απαρχαιομένος

  3. Nasos avatar
    Nasos 15/06/2012 14:42:45

    Μπράβο που καταδικάζεται την ωμή παρέμβαση στα εσωτερικά της χώρας, και πιο πολύ από τους Financial Times Deutschland. Ξεχάσατε να ζητήσετε ευχαριστώ……..

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Nasos 15/06/2012 14:51:20

      Ο σκοπός; αγιάζει τα μέσα :D

      • Nasos avatar
        Nasos @ Ανδρέας 15/06/2012 15:03:28

        Δηλαδή το θέμα για σένα είναι μόνο να βγει η ΝΔ,το ότι σου φέρονται σαν να είσαι υποχείριο τους και ξεφτιλίζεσαι δεν σενδιαφέρει. Τόσο βαθύ βύσμα έχεις……..;

        • Ανδρέας avatar
          Ανδρέας @ Nasos 15/06/2012 15:14:39

          Δεν θα ψηφίσω ΝΔ αγαπήτε.

          • Nasos avatar
            Nasos @ Ανδρέας 15/06/2012 17:31:16

            Συγνώμη για τις αναφορές μου

  4. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 15/06/2012 14:59:49

    Καλό θα ήταν να σημειώσουμε ποια κόμματα θα καταγγείλουν τη σύσταση των FT-D ως ωμή παραβίαση στα εσωτερικά μας.

    • Nasos avatar
      Nasos @ Αντίθεσις 15/06/2012 15:04:21

      'Ολα εκτος της ΝΔ

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Nasos 15/06/2012 17:28:05

        ες αλεύρι προβοκάτορα. Η νδ το καταδίκασε πρώτη συριζούλη.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Nasos 15/06/2012 17:48:50

        καλά, το άρθρο στο οποίο σχολιάζεις το διάβασες όλο?

  5. χρηστος avatar
    χρηστος 15/06/2012 15:14:21

    Γιατί, ενώ γνωρίζουν ότι τέτοιου είδους παρεμβάσεις λειτουργούν αντίστροφα, συνεχίζουν και τις κάνουν με απαράδεκτο τρόπο; Και το έχουν κάνει πολλές φορές στο παρελθόν και φυσικά διαπίστωσαν ότι έχουν τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, από αυτά που επιθυμούν. Αν επιθυμούν. Με αυτές τις απαράδεκτες παρεμβάσεις σε ποιανού μύλο ρίχνουν νερό;

    • Ο Γερος του Μωρηα avatar
      Ο Γερος του Μωρηα @ χρηστος 15/06/2012 18:50:00

      Καλα μην τρελλενομαστε κιολας ρε παλληκαρια.
      Ας προσγειωθουμε λιγο.Εχουμε επιδωθει σ ενα κυνηγι μαγισσων διχως προηγουμενο.Πισω απο ολους κι απο ολα ο Τσιπρας.
      Απο που κι ως που ενα κομμα 12 & πλεον συνιστωσων που μεχρι πριν 2-3 μηνες ουσιαστικα δεν υπηρχε,κι ασχολουταν μονο με τις συνηστωσες του ξαφνικα δειχνει να ελεγχει τα παντα.Απο μεγαλους ντοπιους εκδοτικους ομιλους και καναλια ως τα πλεον εγκυροτερα διεθνη πρακτορεια και οικονομικους οργανισμους.
      Ας συνελθουμε λιγο.Δηλ. αν ω μη γεννετω ανεβει στην εξουσια για κανενα μηνα τι εχει να γινει;
      Αν δεν σταματησουμε να βλεπουμε τα δικα μας λαθη ως νικες του αντιπαλου ετσι θα παμε κι ειναι κριμα...

  6. Κρης avatar
    Κρης 15/06/2012 17:24:20

    Από την Γερμανοκατοχή μέχρι σήμερα ,
    είχε ποτέ άλλοτε βγεί ανακοίνωση στα Ελληνικά ;

    • Nasos avatar
      Nasos @ Κρης 15/06/2012 17:32:19

      +1000000000
      Και πρέπει να σταματήσει αυτό

  7. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 15/06/2012 17:33:26

    Αύριο, με εκτενή συνέντευξη, θα κάνει παρέμβαση με πολιτικό περιεχομένο και συγκεκριμμένη στόχευση, ο Αρχιεπίσκοπος.
    Επειδή γίνεται μία μέρα πριν τις εκλογές
    Επειδή έχει πολιτικό και όχι κοινωνικό περιεχόμενο
    Επειδή η θέση και ο ρόλος της εκκλησίας δεν είναι να παρεμβαίνει προεκλογικά
    Επειδή το περιεχόμενο έχει σαφή προεκλογική στόχευση,
    παρακαλώ, να την καταδικάσετε εξίσου.

    • kas avatar
      kas @ Ανδρέας 15/06/2012 17:37:49

      άντε βρε λιβελλούλα σε άλλα λιβαδάκια που θα μας πωλήσεις ιεχωβά και που θα καταδικάσουμε

      άντε πεταλουδίτσα μου...πέτα, πέτα ψηλά....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ανδρέας 15/06/2012 22:56:20

      Γιατί δέν περιμένεις νά ἀκούσεις πρῶτα;
      Μέ τήν ἲδια λογική καί ἐσύ,πρίν μιλήσεις,νά ἀπαγορεύει ἡ παρέα σου τήν ἐκφορά τῶν σκέψεών σου ὣς γνωρίζουσα τό ἀρνηθέν περιεχόμενό τους,μεροληπτικῶς κρίνοντας τήν θέση σου.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2012 17:43:14

    Αυτό, πόσους πόντους δίνει άραγε στον Τσίπρα;

    h**p://www.focus.de/politik/ausland/tid-26150/griechen-vor-der-wahl-griechenland-ist-ein-einziges-hurenhaus_aid_766743.html

    Τίτλος (επί λέξει): "Η Ελλάδα είναι ένα μπουρδέλο"!

    • voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
      voi8ate kaloi mou an8ropoi @ Αυριανιστής 15/06/2012 18:31:01

      Ο τίτλος προκύπτει από την δήλωση του 60χρονου μηχανικού από την Καλαμπάκα που δηλώνει ψηφοφόρος της Χρυσής Αυγής , δεν τον βγάλανε από το μυαλό τους ,άλλωστε ποιος από εμάς δεν το έχει φωνάξει για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς ;

  9. avanti avatar
    avanti 15/06/2012 17:58:12

    Μήπως ήρθε η ώρα τους να φάνε ένα χοντρό μποϊκοτάζ στα προϊόντα τους που σαν μακάκες αγοράζουμε κατά συρροή?

  10. elli avatar
    elli 15/06/2012 18:04:30

    Ποιός έχει κονέ στην Ευρώπη και μανία με τις απειλητικές και τρομοκρατικού τύπου επιστολές ? Ε ποιόοοος? Ο Παπαδήμος !!!!

  11. elli avatar
    elli 15/06/2012 18:06:52

    Μάλλον το βρήκα!

  12. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/06/2012 18:14:08

    Ωραία η ανακοίνωση Μιχελάκη, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΠΟΨΕ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.
    Να εξηγήσει σε όσους τον ακούσουν στα ΜΜΕ τι άθλιοι προβοκάτορες και ιαταμοί είναι. Να μην χαθεί η ευκαιρία.

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 15/06/2012 18:46:22

    Το θεμα το ειχα επισημανει πριν απο ωρες και ειχα σχολιασει, σε αλλη αναρτηση του ANTINEWS, οτι η ΝΔ θα πρεπει αμεσως να λαβει σκληρη θεση εναντια σ΄αυτη την χοντροκομενη και εξοφθαλμη προβοκατσια! Δυστυχως η αντιδραση ηταν χλιαρη κατα την γνωμη μου . Θα πρεπει να γινει ποιo εντονη . Η προπαγανδα του Τσιπρα βρηκε καλο πεδιο δρασεως!!http://www.antinews.gr/2012/06/15/166459/

  14. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 15/06/2012 18:47:47

    Οι προσβολές απο το εξωτερικό είναι καθημερινό φαινόμενο.Εχουν πάρει το χαρακτήρα παιχνιδιού,ένα είδος τεστ ευρηματικότητας.
    Στο Μετρό του Λονδίνου υπάρχει κάτι σαν διαφήμιση,δεν το καταλαβα ακριβώς,αλλά γράφει "Οι περισσότεροι Γερμανοί έχουν μια δεύτερη περιουσία..την Ελλάδα."

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ιωάννης33 15/06/2012 22:59:20

      ...καί πολλοί Ἓλληνες ἒχουν μιά ὁλόκληρη περιουσία στήν Ἐλβετία...

  15. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 15/06/2012 18:53:39

    Προσοχη! Οι Γερμανοι δεν είναι ηλίθιοι. Αν ήθελαν να στηρίξουν τη Ν.Δ. θα έπραταν το εντελώς αντίθετο. Ποιον ωφελεί το κατάπτιστο άρθρο? Το ΣΥΡΙΖΑ βεβαίως. Αρα θέλουν να εκλεγεί το ΣΥΡΙΖΑ για να μπορέσουν να μας διώξουν ποιο εύκολα. Μη τσιμπάτε, μην παρασύρεστε τόσο εύκολα. Θα παιχτούν χοντρά παιγνίδια. Θέλει καθαρό μυαλό.

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/06/2012 18:54:13

    Δαγκωτό ΝΔ για να βλάψουμε τις ύπουλες επιδιώξεις των Γερμανών.

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/06/2012 18:58:58

    Μην τρελαινεστε !Ο Ελληνικος Λαος εχει ηδη αποφασισει τι θα ψηφισει και αυτη θα ειναι η ΝΔ εστω και με δανεικη ψηφο για να δουμε τι θα κανει !Ο Συριζα σε ενα χρονο απο τωρα θα διαλυθει εξ οσων συνιστωσων συνετεθει οχι μονο λογω της αλλοπροσαλλης προδοτικης συνθεσης του αλλα λογω της υλοποιησης του προγραμματος της ΝΔ και της στεγανοποιησης της κεντροαριστερας σ'αυτην {μεταγγιση απο το ΠΑΣΟΚ }.Υπομονη συριζαιοι 1 και μια μεινανε !!

  18. allen-germanen-kaput avatar
    allen-germanen-kaput 15/06/2012 19:10:00

    ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΣΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΟΡΘΩΤΑ ΦΡΕΝΟΒΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΥΠΟΝΟΜΙΣΤΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ (ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ TRANSEXUAL BRITISH) ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΗΡΥΞΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΟΥΝ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

  19. NONOS avatar
    NONOS 15/06/2012 19:25:17

    Οταν μιλούν οι ξενοι μονον κακό στο κομμα μας.....αλλα δεν πειραζει το βραδυ της Κυριακής ενας απο Α ...θα κανει δηλώσεις απ το Ζαππειο.....το ποιός θα ειναι μελλει να αποδειχτεί ...πάντως δεν τον λένε Αλεξη.........

  20. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 15/06/2012 19:33:13

    Μην πατάτε την μπανανόφλουδα του λόμπι της δραχμής!
    Είναι γνωστό ότι υπάρχει το λόμπι της δραχμής… Εντός και εκτός Ελλάδος, εντός και εκτός ευρωζώνης, εντός και εκτός Ευρώπης, επιχειρηματικά και πολιτικά συμφέροντα στρώνουν το χαλί στην έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ!
    Και κάνουν ό,τι μπορούν για να μας οδηγήσουν εθελοντικά σε αυτήν την κρεμάλα!
    Σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε πρωί- πρωί να καταδικάσει το δημοσίευμα των Financial Times Γερμανίας, ότι δήθεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Νέας Δημοκρατίας.
    Ποιος νοήμων άνθρωπος πιστεύει πραγματικά ότι το σημερινό άρθρο εξυπηρετεί τη Νέα Δημοκρατία; Η πρόκληση του ελληνικού λαού και κάθε κίνηση υποκίνησης ψήφου από το εξωτερικό προφανώς και δεν εξυπηρετεί κανέναν.
    Κανέναν;
    Όχι κανέναν! Εξυπηρετεί αυτούς ακριβώς που το κάνουν σημαία κατά της ψήφου υπέρ του ευρώ! Εξυπηρετεί αυτούς που αντί να προτείνουν λύσεις και να παρουσιάζουν πρόγραμμα συγκεκριμένο, καταγγέλλουν μονομερώς και μονομανώς. Εξυπηρετεί αυτούς που αναδεικνύουν κάθε αντίθεση και κριτική στις θέσεις τους ως φασίζουσα, παραπλανητική και τρομοκρατική!
    Οι ίδιοι, όμως, θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να τρομοκρατούν αντιστρόφως (θα χάσετε τα σπίτια και τις συντάξεις σας, θα καταστραφούμε, αν βγει η Ν.Δ.), ενώ αγκαλιάζουν καθετί ξενόφερτο ή μη, είναι υπέρ τους (Ζίζεκ, ενώσεις κομμουνιστών Βουλγαρίας, κτλ) Χαρακτηριστική είναι η σχιζοφρενής στάση τους απέναντι στον Πρόεδρο της Γαλλίας κ. Φρανσουά Ολάντ. Όσο νόμιζαν ότι θα τους χαϊδέψει, διέρρεαν ραντεβού και έβγαζαν πρωτοσέλιδα για νίκη της αριστεράς. Αλλά μόλις επανήλθαν στην πραγματικότητα, τον χαρακτήρισαν Ολαντρέου!
    Και μην παραβλέπουμε τις άθλιες πρακτικές των όψιμων «μεταρρυθμιστών» Τζήμερου, Μάνου, που προκειμένου να διασφαλίσουν την είσοδό τους στη Βουλή, χρησιμοποιούν προπαγάνδα του αισχίστου είδους, εξυπηρετώντας κι αυτοί ταυτόχρονα το λόμπι της δραχμής.
    Ο κ. Μάνος, μάλιστα, βγήκε στο ΣΚΑΙ σήμερα, μόνο και μόνο για να πει στον κόσμο να μην ψηφίσει Νέα Δημοκρατία, γιατί όλες οι δημοσκοπήσεις (ποιες, τι δείγμα, πότε, δεν μας είπε ποτέ) τη δείχνουν μπροστά! Ενώ δεν βρέθηκε κανείς να του υπενθυμίσει το νόμο για την απαγόρευση δημοσίευσης δημοσκοπήσεων, ενώ τον άφηναν να παίζει καλά το παιχνίδι της προπαγάνδας.
    Την ίδια ακριβώς λογική εξυπηρετούν και δηλώσεις ξένων αξιωματούχων, επενδυτικών οίκων κτλ, που προσπαθούν να σπείρουν τον πανικό, προκαλώντας την αντίδραση του ελληνικού λαού! Πώς μπορούμε να ξεχάσουμε ρεπορτάζ και άρθρα των τελευταίων ημερών σε μεγάλα μέσα του εξωτερικού, που μας περιγράφουν, πως - μετά την ολική καταστροφή από την έξοδο από ευρώ-, σταδιακά και μετά από χρόνια η «νέα δραχμή» θα είναι το όπλο μας…!
    Μόνο που το όπλο αυτό είναι όπλο μαζικής καταστροφής! Είναι όπλο στα χέρια τους για να μας ξεφορτωθούν!
    Η Νέα Δημοκρατία δεν εξαρτάται από δηλώσεις που γίνονται είτε υπέρ της είτε κατά της. Η Νέα Δημοκρατία αντλεί τη δύναμή της από τον ελληνικό λαό!
    Όπως δήλωσε και ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Μιχελάκης: «Στημένες προκλήσεις, λίγο πριν τις εκλογές, αλλού!»
    Μην τους κάνετε τη χάρη! Μην ψηφίσετε την καταδίκη της χώρας, την καταδίκη των παιδιών μας!
    Η Ελλάδα έχει νόμισμα και έχει θέση στην Ευρώπη! Μην πατάτε την μπανανόφλουδα!

    http://ekloges.nd.gr/truthteam/node/88

  21. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/06/2012 19:33:30

    Ένα-ένα. Θα γυρίσει κι ο τροχός. Η Γερμανία έχει ήδη «κλειδώσει» πάνω της πολλά μελλοντικά δεινά, με την αλαζονεία και τον ηγεμονισμό της. Ό,τι και να κάνουν, δεν θα τα αποφύγουν στο τέλος. Το θέμα όμως είναι να υφιστάμεθα εμείς μέχρι τότε, για να λάβουμε ικανοποίηση - όχι να είμαστε συντρίμια. Το πρώτο βήμα για να πάρουμε το αίμα μας πίσω από την Γερμανία είναι αύριο να σώσουμε την χώρα μας από τα χειρότερα.

  22. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 15/06/2012 20:05:09

    Οι χθεσινείς δηλώσεις του σλοβάκου πρωθυπουργού Φιγκό τελικά δεν έγιναν τυχαία. Οι βασάλοι της πρωσικής οσφρύος, αρχής γενομένης με την αυστριακή υπουργό οικονομικών, έριξαν τις πρώτες ντουφεκιές. Σήμερα η καγκελαρία βγήκε μέσω της γερμανικής έκδοσης των Φαϊνάνσιαλ Τάϊμς.
    Σαφώς η απροκάλυπτη πρόκληση των Ελλήνων αποσκοπεί στην αναμόχλευση των συναισθημάτων διαμαρτυρίας και στην ενίσχυση της σχετικής ψήφου. Στόχος αφενός ο ανομολόγητος πόθος για έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη έστω και δια της παρενθετικής εκλογής Τσίπρα και της καταγγελίας από μέρους του των συμβάσεων προκειμένου να απαλλαγεί κατ' αυτό τον τρόπο των ευθυνών της η κ. Καγκελάριος και οι υπέρμαχοι της πολιτικής της στην Ένωση κι αφετέρου η ακόλουθη επέλαση εξαγοράς του υποτιμημένου γωνιακού οικοπέδου αντί πινακίου φακής. Το σενάριο παίχτηκε στο παρελθόν και στην Ουγγαρία πριν την έλευση του Ορμπάν. Με μια σημαντική διαφορά δεν ήταν στο Ευρώ και δεν οι Ούγγροι δεν είχαν γευτεί ούτε τον καταναλωτισμό κι ακόμη περισσότερο δεν είχαν εξανδραποδιστεί από το πλαστικό χρήμα.

  23. roadrunner avatar
    roadrunner 15/06/2012 20:11:23

    Σίγουρα, είναι προκλητική για τους Έλληνες πολίτες η ωμή παρέμβαση της Μέρκελ.

    Αν θέλαμε, ωστόσο, να κάνουμε το συνήγορο του διαβόλου, και να υποστηρίξουμε τις αγνές προθέσεις της Γερμανίδας καγκελαρίου, θα μπορούσαμε να αντιπαραθέσουμε το εύπεπτο επιχείρημα, ότι ο Α.Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν δώσει κάθε δικαίωμα να θεωρούνται αφερέγγυοι, ως πιθανοί συνομιλητές της, με τις αντιφάσεις στις οποίες περιέπεσαν και την έλλειψη ευρωπαϊκού σχεδιασμού που επέδειξαν κατά την προεκλογική περίοδο, που λήγει απόψε. Δοθέντος λοιπόν, του δικαιώματος, λόγω επικινδυνότητας του Τσίπρα, ας υποθέσουμε ότι η Μέρκελ προσπαθεί σήμερα, να παρέμβει, για το καλό της Ελλάδας και για την παραμονή της στην Ευρωζώνη (υπόθεση εργασίας).

    Η επόμενη σκέψη είναι να εξετάσουμε, τί συνέβη στις βουλευτικές εκλογές του 2009 και κατά πόσο η Γερμανία παρενέβη την εποχή εκείνη, δείχνοντας την ίδια σπουδή και αγωνία, για την παραμονή της χώρα μας εντός ευρώ. Θα περιμέναμε λοιπόν, μια γερμανική στάση αποδοκιμασίας στην πολιτική του ΓΑΠ, στην πολιτική του «λεφτά υπάρχουν».

    Αναντίστοιχα με σήμερα, τέτοια στάση αποδοκιμασίας στον «Τσίπρα του 2009», δεν υπήρξε από τη Γερμανία. Μάλιστα, δεν υπήρξε, ούτε καν μετά την ανάδειξή του ΓΑΠ στην πρωθυπουργία. Χαρακτηριστικά να θυμηθούμε ότι, στις αρχές Δεκεμβρίου 2009 και λιγότερο από δυο μήνες μετά τις βουλευτικές εκλογές που ανέδειξαν τον ΓΑΠ ως πρωθυπουργό, ο γερμανικός τύπος αναφερόταν στα ελληνικά πολιτικά πράγματα, με ιδιαίτερη εύνοια απέναντι στον νεοεκλεγέντα πρωθυπουργό, ενώ λοιδορούσε τους Έλληνες πολίτες και την απελθούσα κυβέρνηση Καραμανλή.

    Συγκεκριμένα η Frankfurter Rundschau έγραφε: «Η κυβέρνηση Καραμανλή άφησε ένα βουνό από χρέη, αλλά ενίσχυσε και την απαξίωση προς την πολιτική. Σύμφωνα με την Οργάνωση Διεθνής Διαφάνεια η Ελλάδα είναι μια από τις πιο διεφθαρμένες χώρες της ΕΕ». Ενώ επισήμαινε πως «η Ελλάδα δεν είναι ελκυστική για επενδύσεις και από τις 183 χώρες που έχουν αξιολογηθεί σε αυτό τον τομέα κατέχει την 109η θέση μετά τα νησιά Φίτζι, την Αιθιοπία και την Παπούα-Νέα Γουινέα.» Αναφερόμενη στην αλλαγή της κυβέρνησης και στον Γιώργο Παπανδρέου, ο οποίος όπως λέει έχει κηρύξει τον πόλεμο στο πελατειακό σύστημα και τη διαφθορά. «Για αυτό το λόγο είναι για πολλούς Έλληνες φορέας ελπίδας. Πολλές θέσεις για υπουργεία προκηρύσσονται μέσω ίντερνετ. Και για πολλούς Έλληνες ο Παπανδρέου διαθέτει μια σπάνια αρετή: ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ».

    Που καταλήγουμε ; το «χαϊδεμα» της Γερμανίας στον ΓΑΠ του «λεφτά υπάρχουν» από το 2009, προεκλογικά και μετεκλογικά, μας έφτασε στο σημείο, σήμερα, να ακροβατούμε στο τεντωμένο σκοινί της Ευρωζώνης. Επειδή, είναι λίγο δύσκολο να καταλογίσουμε άγνοια ή λάθος εκτίμηση στη Μέρκελ του 2009, φαίνεται πιθανότερο, πως η σημερινή της παρέμβαση δήθεν υπέρ της ΝΔ, προσθέτει σημαντικούς κραδασμούς στο τεντωμένο σκοινί της ελληνικής ισσοροπίας.

  24. kas avatar
    kas 15/06/2012 22:10:35

    ποιός σου είπε

    ότι ο χρήσιμος ηλίθιος του συστήματος...

    ελέγχει το σύστημα

    ξαναπάρτο αλλιω΄ς

  25. kas avatar
    kas 15/06/2012 22:12:25

    αυτό θα γίνει Θεόύ βουλή....στην ώρα του
    να είσαι σίγουρος !

  26. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/06/2012 22:51:22

    Ἀγαπητέ Γέρο,μέ κάθε σεβασμό,λίγο τήν ὀρθογραφία...

  27. Ewiak Ryszard avatar
    Ewiak Ryszard 15/06/2012 22:56:18

    Ασχέτως του ποιος κερδίσει, η διάλυση της Ευρωζώνης είναι μόνο θέμα χρόνου. Η Αγία Γραφή λέει: «Και [ο βασιλιάς του βορρά] θα γυρίσει στη γη του με μεγάλη ποσότητα αγαθών [1945], και η καρδιά του θα είναι εναντίον της άγιας διαθήκης [αθεϊστικό κράτος ]. Και θα ενεργήσει [υψηλή δραστηριότητα στη διεθνή σκηνή] και θα γυρίσει στη γη του [1991-1993. Η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης και της Σύμφωνο της Βαρσοβίας. Τα ρωσικά στρατεύματα επέστρεψαν στη γη τους]. Τον προσδιορισμένο καιρό θα επιστρέψει [η μεγάλη ύφεση στην Ευρώπη, η αποσύνθεση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΝΑΤΟ. Πολλές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ θα επιστρέψει στη ρωσική σφαίρα επιρροής]. Και θα μπει στα νότια [Γεωργία]· αλλά δεν θα είναι όπως την πρώτη φορά [1921] και όπως την τελευταία φορά [2008]». (Δανιήλ 11:28, 29) Στη συνέχεια οι ΗΠΑ θα επιτεθεί η Ρωσία. (Δανιήλ 11:30α) Θα είναι ένα πυρηνικό πόλεμο. (Αποκάλυψη 6:4) «Μαχαιρα μεγαλη» = πυρηνικό όπλο. Αυτό είναι «η αρχή της γέννησης τύψεις». (Ματθαίος 24:7, 8).

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ewiak Ryszard 15/06/2012 23:05:25

      Ἀλλίμονο ἂν ἡ Ἁγία Γραφή στηριζόταν σέ τέτοιες ἀσυνάρτητες ἐρμηνείες σάν αὐτές πού ἀναφέρεις...

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Ewiak Ryszard 15/06/2012 23:42:21

      φίλε στο είχα ξαναπεί ... ο Δανιήλ είναι 100 χρόνια μπροστά ...

      ας όψεται που όταν έμεινε με 10 η Γερμανία μας αποσυντόνισε !!!!

  28. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/06/2012 23:10:14

    Δέν θά μέ ἐξέπληττε τό γεγονός,ἂν στίς ''παραινέσεις'' τῆς γερμανικῆς ἐφημερίδας πρός τό ἑλληνικό ἐκλογικό σῶμα γιά τό τί θά ψηφίσει,ὑπῆρχε καί ἡ συμβουλή,σέ κάθε ἐκλογικό κέντρο ἠ διαδικασία νά ἐξελίσσεται ὑπό τούς ὑποβλητικούς ἢχους τοῦ ἐμβατηρίου ''Erica''...

  29. makis avatar
    makis 15/06/2012 23:18:25

    [video]Ο Παν. Ψωμιάδης απαντά από την Πρέβεζα στον Τσίπρα για τις δηλώσεις περι Χρυσής Αυγής http://shar.es/spOHg

  30. Κβάντα avatar
    Κβάντα 15/06/2012 23:19:48

    Πράγματι άκομψη η παρέμβαση των FT.
    Δεν είδα την ίδια ευαισθησία για τις δηλώσεις Ολάντ!
    Θα μου πείτε ήταν πιο κομψές και στην τελική είχαν ένα γαλλικό άρωμα.
    Αγαπητοί μου, οι επικοινωνιακοί ερασιτεχνισμοί δεν έχουν προηγούμενο.

  31. rally monkey avatar
    rally monkey 15/06/2012 23:48:47

    To θεμα ειναι πως κοντα τρια χρονια τωρα ..μια με τους πρωτους διδαξαντες.. τον ΓΑΠ και τους ξενοδουλους υπουργους του.. μια με την ανυπαρξια κυβερνησης .. ο καθενας στον κοσμο μπορει να υβριζει την Ελλαδα χωρις να παιρνει απαντηση...
    Δε νομιζω να ειμαι ο μονος που εχει αυτο το αισθημα ναυτιας
    μετα απο τοσες προσβλητικες δηλωσεις που εχουμε μεινει αναπαντητες...
    καποια στιγμη αυτο πρεπει να τελειωσει .. και να τελειωσει με παταγο.. η λιστα αυτων που πρεπει να παρουν απαντηση την απαντηση τους εχει μακρυνει... φοβαμαι μονο οτι δεν θα ειναι αυτην την Κυριακη (ανεξαρτητως αποτελεσματος)

  32. τρελος avatar
    τρελος 16/06/2012 02:58:42

    παραφρων νεος γρονθοκοπει γυναικα σε ζωντανη μεταδοση κι ειναι θυμα, παγιδευτηκε ο απειρος πολιτικος ειπανε...γερμανικη εφημεριδα τρομοκρατει απροκαλυπτα τον ελληνικο λαο και διατασσει να ψηφισουμε Ν.Δ. κι ειναι λενε προβοκατσια.....μαλιστα...πολυ ανησυχητικα τα πραγματα οταν ο θυτης παρουσιαζεται σαν θυμα επανειλημμενως...

  33. Θ avatar