Οι 10.000 στο Σύνταγμα να γίνουν 100.000
19/06/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι 10.000 στο Σύνταγμα να γίνουν 100.000

Οι Έλληνες οφείλουν να ξυπνήσουν και να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους

Οι γενιές που βρίσκονται από τα 20 μέχρι τα 50 περίπου έχουν ένα πλεονέκτημα. Ουσιαστικά δεν έζησαν τη φτώχεια τη μεγάλη. Δεν βίωσαν (όχι όλοι βεβαίως) μια κατάσταση σαν κι αυτή που βλέπει κανείς όταν πάει σήμερα στην Αλβανία, τη Βουλγαρία ή τη Ρουμανία. Μάλιστα η γενιά από 60 μέχρι 70 ήταν και η πρώτη που δεν έζησε πόλεμο αλλά βίωσε ασφαλώς τα δύσκολα μεταπολεμικά χρόνια.

Όσο για τους 40άρηδες και κάτω, έζησαν στη Μεταπολιτευτική Ελλάδα της απίστευτης «φούσκας» που ξεκίνησε από την εποχή του Ανδρέα που μπούκωσε τον κόσμο με χρήμα και συνεχίστηκε με το έγκλημα του Χρηματιστηρίου ή τα θαλασσοδάνεια των τραπεζών. Σε γενικές γραμμές αυτά που έζησαν οι Έλληνες στη συντριπτική πλειοψηφία, σε καμιά περίπτωση δεν παρέπεμπαν σε βαλκανική χώρα αλλά ευρωπαϊκή, χλιδάτη και ωραία, ακόμη και με τα λεφτά των άλλων.

Όλα αυτά τα λέμε γιατί τόσο από τις δημοσκοπήσεις όσο και από κουβέντες που κάνει κάποιος με τους Συριζαίους αντιλαμβάνεται ότι δεν αντιλαμβάνονται τίποτε. Ούτε πως λειτουργεί η οικονομία, ούτε τι σημαίνει capital control, ούτε φυσικά τι θα σημάνει μια χρεοκοπία ή και μια έξοδος από το ευρώ.

Οι Έλληνες των τελευταίων 40-50 ετών ήταν ένας λαός που πέρασε μια χαρά. Με το μαύρο του το χρήμα, με τα κονδύλια της ΕΕ, με τα θαλασσοδάνεια, με το βόλεμα στο Δημόσιο, με τους άθλιους πολιτικούς και τους ακόμη πιο άθλιους ψηφοφόρους και κυρίως με την ένδεια πολιτισμού, μυαλού, οράματος.

Επομένως, όταν κάποιος σε προειδοποιεί ότι αν η Ελλάδα πέσει στα βράχια, το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις τι σημαίνει αυτό. Άντε να πεις στον πιτσιρικά που πίνει φραπουτσίνο με το χαρτζιλίκι του παππού ότι χρεοκοπία σημαίνει πως θα πίνει… ελληνικό ή φραπέ.

Άντε να πεις σε κάποιον που έχει πενήντα πουκάμισα και 20 ζευγάρια παπούτσια ότι δεν θα μπορεί να αγοράσει άλλα. Άντε να πεις στη θείτσα της Κηφισιάς ή του Κολωνακίου ότι το κρασί θα είναι... ξινό και ο ταραμάς μαύρος.

Για να σοβαρευτούμε: Ένας λαός που δεν ξέρει σε γενικές γραμμές από πείνα, από πίκρα, από δυστυχία, από μετανάστευση, από άδειο στομάχι δεν αντιλαμβάνεται και την σοβαρότητα της κατάστασης. Κυρίως το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι μας ή τουλάχιστον οι περισσότεροι θεωρούμε δεδομένο ότι η Ελλάδα ήταν, είναι και θα είναι πλούσια. Ότι είναι δεδομένα τα χρήματα που κυκλοφορούν, οι ρεμούλες, οι μισθοί, οι συντάξεις, τα διακοποδάνεια και ο… φραπές.

Όταν λοιπόν θεωρείς κάτι δεδομένο δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος τι σημαίνει άδειες τράπεζες. Τι σημαίνει έξοδος από το ευρώ και δραχμούλα.

Δεν φταίει κανείς που δεν καταλαβαίνουν οι Έλληνες ότι η καταστροφή είναι τέσσερις φορές μεγαλύτερη από τα δύο μνημόνια που υπογράψαμε. Έτσι μάθαμε, στο DNA μας μπήκε αυτή η αίσθηση μόνιμης ευδαιμονίας για την οποία ίσως να μην χρειάστηκε και πολύς κόπος αλλά… τρόπος.

Κι όταν λοιπόν αυτή η άθλια κυβέρνηση, αυτοί οι απίστευτοι εγκληματίες παίζουν τη χώρα στα ζάρια ή παίζουν… πρέφα με την τύχη των μελλοντικών γενεών, είναι λογικό να μην αντιδρούμε όσο πρέπει. Να μη βουλιάζει το Σύνταγμα από 100.000 ανθρώπους κι όχι από 10.000. Να μην είναι κυρίαρχη η αριστερή ιδεολογία και ο μπαρουφακισμός, αλλά η λογική, η σύνεση, η ευρωπαϊκή πορεία της χώρας, η προσπάθεια να γίνουμε καλύτεροι.

Θα πάρει καιρός μέχρι να καταλάβουμε ότι το πισωγύρισμα σε άλλες εποχές θα καταστρέψει την Ελλάδα για τα επόμενα 20-30 χρόνια. Θα πρέπει να κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβουμε τι σημαίνει «ψαλίδι» στα ΑΤΜ, τι σημαίνει, κούρεμα καταθέσεων, τι σημαίνει απώλεια αγοραστικής δύναμης 60% και 70%, τι σημαίνει να παρακαλάς για λίγα ευρώ, για να αγοράσεις ένα καλό αυτοκίνητο ή για να πάρεις βασικά είδη διατροφής. Για παράδειγμα ξέρουν οι Έλληνες ότι εισάγουμε κρέας αξίας 1 δις ευρώ; Κι ότι είμαστε απολύτως εξαρτημένοι από τους ξένους;

Ποτέ δεν είναι αργά. Οι Έλληνες οφείλουν να ξυπνήσουν και να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Να διώξουν τους δολοφόνους της πατρίδας, να επιλέξουν άξιους ηγέτες, να αποκτήσουν ένα νέο αφήγημα για την Ελλάδα που αξίζει μια ακόμη ευκαιρία. Όχι από τους δανειστές, αλλά από τους ίδιους μας τους εαυτούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Π. 19/06/2015 08:23:17

    Oι κινητοποιήσεις αυτές είναι και ενισχυτικές της διαπραγματευτικής θέσης της κυβέρνησης που ζητάει συμφωνία εντός Ευρώ . Καθότι οι αντίπαλοι ισχυρίζονται οτι οι Έλληνες θέλουν να φύγουν απο το Ευρώ και γι αυτό συκοφαντούν τους "εταίρους"οι οποίοι προσπαθούν να μας κρατήσουν μέσα στο Ευρώ.

  2. proaristos avatar
    proaristos 19/06/2015 08:29:21

    Κοι Λυριντζη και Οικονόμου σας άκουσα πριν λιγο να χαρακτηρίζετε περιφραστικά «στημένη» τη χθεσινή συγκέντρωση…. Στημένη είναι μάλλον η θέση σας στο πρωινό.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ proaristos 19/06/2015 10:22:58

      Aυτα δεν τα βλεπει η Ζωη -μια ειναι η Ζωη- η οποια κατηγορησε ευθεως τους δημοσιογραφους του σταθμου τους για ''αποστολη'' στην παραπληροφορηση του -κατα την γνωμη της -''λαου''.Αλλα τι να πει κανεις για το διδυμο που αφου παντελονιασε καμποσες εκατονταδες χιλιαδες ευρωπουλα απο την κρατικη ΕΡΤ μετακινηθηκε στον ΣΚΑΙ για καλυτερη αμοιβη και τωρα ξενοκοιταζουν προς ΕΡΤ μερια .Καιρος να απαλλαγει απο αυτους ο ΣΚΑΙ.Εδω και τωρα .Οσο για την συγκεντρωση ηταν η πιο αυθορμητη που εχω συμμετασχει χωρις καμια οχληση απο κανεναν -κομμα η πολιτικο - για να παραβρεθει κανεις .Πραγματικα ομως ηταν απολαυση το πληθος ,η νεολαια ,τα συνθηματα και η ανοδος των συγκεντρωθεντων στον προαυλιο χωρο της Βουλης .Ορτσα Λυριντζη και Οικονομου .Δεν θα σας περασει η προπαγανδα των συριζανελιστων τσιπροκαημμενων .

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Ραβινος 20/06/2015 14:35:53

        Μάλλον πρέπει να ξαναμπούν τα κάγκελα και να ξαναβγουν τα ΜΑΤ με τα δακρυγόνα... Έλεος πια με τους μπαχαλάκηδες.

        • proaristos avatar
          proaristos @ Βαγγέλης 20/06/2015 15:55:33

          Προτείνω ....αντί γι' αυτό το "λελέ" χαρακτηρισμό "μπαχαλάκηδες" το πιο formal "freak & hooligan coalition". ....μπορείς βέβαια να τους λές απλά φασίστες.

          • πΔπ avatar
            πΔπ @ proaristos 20/06/2015 16:37:56

            Θα προτιμούσα το Σταλίνες!

          • proaristos avatar
            proaristos @ πΔπ 20/06/2015 16:49:49

            μέσα !

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ proaristos 21/06/2015 00:21:24

            Ε, να μη γενικεύουμε με τέτοιους χαρακτηρισμούς επειδή ανάμεσα στους 10.000 βρέθηκαν και μερικοί σεσημασμένοι πολιτικοί...

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ proaristos 20/06/2015 11:24:41

      Μάλλον αδικείτε τον Οικονομου. Προσπαθεί όσο μπορεί να κρατήσει ισορροπίες. Το διαπίστωσα.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/06/2015 08:57:06

    Ειμαστε εδω .Ειμαστε μυριαδες πια γι'αυτο.Ημουν κι'εγω εκει στο Συνταγμα στις 18 του Ιουνη.Α! και να μην το ξεχασω ολοι απο τωρα να προμηθευτουμε μια σφυρικτρα .Εκανε πολυ μα πολυ ζημια στους συριζανελιστες κουφιοκεφαλακηδες το σφυριγμα να ξυπνησουν απο τον ληθαργο της νοητικης αγνοιας που τους εχει κατακλυσει.

  4. makis avatar
    makis 19/06/2015 15:33:40

    Τί είπε ο Τσίπρας όταν συνάντησε τον Πούτιν ..... ΣΚΙΤΣΟ https://shar.es/12MDny

  5. Διογένης avatar
    Διογένης 19/06/2015 15:35:43

    Νομίζω ότι η χθεσινή συγκέντρωση ήταν ένα σημείο καμπής στην πολιτική σκηνή της χώρας. Για πρώτη φορά συνειδητοποίησαν στην κυβέρνηση ότι ο "λαός" δεν είναι δεδομένος, αλλά ότι αντιθέτως υπάρχουν και οι "άλλοι", που δεν τους γουστάρουν και δεν θέλουν να τους βλέπουν μπροστά τους. Και όχι μόνον αυτό: Αυτοί οι "άλλοι" είναι πολύ πιο δυναμικοί, όπως απέδειξε η χθεσινή συγκέντρωση. Μπορεί ακόμη να είναι πίσω στις δημοσκοπήσεις, αλλά είναι δυναμικότεροι και το αύριο τους ανήκει. Τηρουμένων των αναλογιών, ζούμε ημέρες "απαλλαγής" (για να θυμηθούμε το επιτυχημένο εκείνο σύνθημα της αβερωφικής ΝΔ). Ο αστικός κόσμος αντιδράει. Η ΝΔ ακόμη δεν ειναι ελκυστική, αλλά αυτό θα αλλάξει. Ο Σαμαράς έχει για μια ακόμη φορά την ευκαιρία να καβαλήσει ένα άλλο λαϊκό κύμα, που θα τον φέρει πάλι στην εξουσία, όπως έγινε και το 2009. Δεν θα αποτελείται ακριβώς από τους ίδιους ανθρώπους το λαϊκό κύμα, αλλά δεν έχει σημασία. Ας ελπίσουμε να καταλάβει τι πήγε λάθος το 2009-2011 και το 2012-2015 και να κάνει τις αναγκαίες διορθωτικές κινήσεις, που θα επιτρέψουν την πολιτική ηγεμονία του. Η διαφορά με τη δεκαετία του 1980, είναι ότι ο Αλέξης σύντομα όχι μόνον δεν θα έχει τι να δώσει στους εραστές του πελατειακού κράτους ψηφοφόρους του, αλλά θα τους πάρει και αυτά που τους απέμειναν μετά τα Μνημόνια. Η μοναδική "κόκκινη γραμμή του καθεστώτος", όπως πολύ εύστοχα ειπώθηκε από σχολιαστή, δηλαδή η πληρωμή μισθών και συντάξεων, σύντομα θα παραβιαστεί. Και τότε αλίμονο σε αυτόν που θα την παραβιάσει. Πάμε για συνολική κάθαρση, σε όλα τα επίπεδα. Θα είναι επώδυνη. Υπάρχουν και άλλες εξελίξεις σε μη οικονομικό πεδίο που κυοφορούνται και δεν θα ήθελα να σχολιάσω για αυτές. Όμως όλα δείχνουν ότι η Ελλάδα πλησιάζει σε ένα σημείο που θα επέλθει η επώδυνη κάθαρση. Στη στιγμή αυτή δεν μπορούμε παρά να επικαλεστούμε το ψαλμικό "Κύριε, μη τω θυμώ σου ελέγξης με, μηδέ τη οργή σου παιδεύσης με". Αν και θα το αξίζαμε κάτι τέτοιο... Ωστόσο, ας το επικαλεστούμε, να είναι όσο το επιτρέπει το συμφέρον μας ως κοινωνία να είναι επιεικής μαζί μας ο Κύριος στη δύσκολη δοκιμασία που μας περιμένει...

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ Διογένης 20/06/2015 00:00:06

      Αγαπητέ Διογένη ήταν ποτέ ο λαός ώριμος ;

      • Σισσυ (η πονεμενη πριγκιπισσα) avatar
        Σισσυ (η πονεμενη πριγκιπισσα) @ Βιεννεζος 20/06/2015 10:23:17

        Πεσ'τα βρε συμπατριωτη αριστοκρατη.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 20/06/2015 09:57:57

      Συμφωνώ!

    • ΕVA avatar
      ΕVA @ Διογένης 21/06/2015 01:54:03

      Διογένη ο Κύριος όντως θα κάνει κάθαρση, είναι ειπωμένο, δεν σου κρύβω ότι έχω φτάσει στα όριά μου μ' αυτούς τους χαμένους που μας περιφέρουν την αθεϊα τους στον πλανήτη, μας ξεφτιλίζουν με τις ύβρης τους και προκαλούν... και το παρακαλώ,.. αλλά. αλλοίμονο! ας μας έχει υπό την σκέπη Του.

  6. Aegean Light avatar
    Aegean Light 19/06/2015 18:33:34

    «Παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους, με ROLEX στα χέρια με GUCCI στους ώμους....»

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Aegean Light 19/06/2015 23:16:18

      Τα ακριβα ρολογια τα φορανε οι επαναστατες επιδοματοφαγοι, οι επιορκοι , οι 50ρηδες συνταξιουχοι, οι διπλοσυνταξιουχοι, και κατι συντροφοι που εχουν τα εκ. τους στο εξωτερικο και μας πουλανε αξιοπρεπεια.

      • Aegean Light avatar
        Aegean Light @ Ρεαλιστης 20/06/2015 00:18:24

        Τον φίλο σου Άδωνη Σπιρίδωνα Γεωργιάδη τον έχεις δει ;

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Aegean Light 20/06/2015 11:26:55

          Είσαι άστοχος. Ο Γεωργιάδης δουλεύει χρόνια και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα έχοντας τη δική του επιχείρηση. Μήπως κι αυτό το τελευταίο είναι αμάρτημα καθοσιώσεως κατά τον Πετράκο κλπ. συγγενείς;

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Aegean Light 20/06/2015 17:00:39

          Οοοπς πηρατε οδηγιες και ξαναβγηκατε ? Τον προεδρο του 15μελους με τα μηδεν ενσημα και τον montblanc pen το ειδες? Την κορη του υπουργου στο σκι ρεζορτ την ειδες. Ο Αδωνις σε ενοχλησε που δουλευει απο παιδακι?

          • Aegean Light avatar
            Aegean Light @ Ρεαλιστης 20/06/2015 19:09:35

            Σχολιασμός επιπέδου "κατήνας" λυπάμαι !

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Aegean Light 21/06/2015 13:17:30

            Ενω το σχολιο 'Τον φίλο σου Άδωνη Σπιρίδωνα Γεωργιάδη τον έχεις δει ;' ειναι επιπεδου? Πωε μετραει το επιπεδο το επιπεδομετρο σου? κατηγορωντας τον Αδωνη και υποστηριζοντας εμμεσα την καταστροφη που ερχεται?

          • Aegean Light avatar
            Aegean Light @ Ρεαλιστης 21/06/2015 19:31:16

            Δεν ήταν σχόλιο , ήταν απάντηση στο δικό σου «Τα ακριβα ρολογια τα φορανε οι επαναστατες ...» «... υποστηριζοντας εμμεσα την καταστροφη που ερχεται» Αυτό είναι το είδος του σχολίου που εννοώ. Για ποια καταστροφή μιλάς ; Δεν βαρέθηκες να αναμασάς την ίδια καραμέλα τα 6 τελευταία χρόνια; Έλεος πια !!!!

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Aegean Light 21/06/2015 22:45:22

            Δεν μιλησα για καταστροφη 6 χρονια. Αν αναφερεσαι ψευδως εχει καλως. Μιλησα για την καταστροφη προσφατα. Μονο εσυ δεν την βλεπεις. Ακομα και ο Γιαν(ν)ης εχει γραψει πυρινα αρθρα για την επερχομενη καταστροφη. Οσον αφορα τα σχολια με τα ρολογια εχεις διαφορετικη αποψη? Εγω παντως γνωριζω παρα πολλους που τα εχουν, που εχουν φοροδιαφυγει και τωρα υποστηριζουν τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.

          • Aegean Light avatar
            Aegean Light @ Ρεαλιστης 22/06/2015 08:36:48

            Τα 6 τελευταία χρόνια όποτε ήταν να περάσουν κάποιο αντιλαϊκό μέτρο , υπήρχε μόνιμη απειλή ότι αν δεν ψηφιστεί καταστρεφόμαστε. Προεκλογικά δε μέχρι και απειλή έλλειψης κωλόχαρτων υπήρξε. Μη μου λες λοιπόν ότι ψεύδομαι και μην παίρνεις προσωπικά τα πράγματα.Για τα πρόσφατα πρώτον δεν υπάρχει καμιά καταστροφή ή για να το θέσω αλλιώς δεν συμβαίνει κάτι τόσο διαφορετικό από ότι συνέβαινε πριν τις εκλογές.Σε κάθε περίπτωση ... "κοντός ψαλμός αλληλούια".

          • airman avatar
            airman @ Aegean Light 22/06/2015 13:02:25

            "... δεν συμβαίνει κάτι τόσο διαφορετικό από ότι συνέβαινε πριν τις εκλογές" Ακριβώς! Ο Αλέξης και η παρέα του το ίδιο βιολί! Έμειναν ακόμα 8 μέρες μέχρι να συμπληρωθούν οι πρώτες 155 από το σχηματισμό του Κυβερνητικού θίασου που ηγείται ο "τιμονιέρης" Αλέξης. Και 8 ώρες για να "αιφνιδιαστούμε" ακόμα μια φορά!

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ airman 22/06/2015 22:50:18

            Ευχαριστω. Τα ειπες ολα. Απλα ο Α(εργος)λεξης 8πλασιασε το mail Χαρδουβελη

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Ρεαλιστης 20/06/2015 17:28:12

        ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΙ.

  7. Θόδωρος Hellados (πρώην товарищ, πρώην σύντροφος) avatar
    Θόδωρος Hellados (πρώην товарищ, πρώην σύντροφος) 19/06/2015 18:41:56

    Πότε και που θα γίνουν οι συγκεντρώσεις την Δευτέρα, 22/06? Σε ποιες πόλεις της Ελλάδας?
    "Σύντροφε" Αλέξη και Γιάνη V., όχι για σας.. Καταλαβαίνω τι κάνετε.. Αλλά όχι για τους άλλους τους σαλεμένους του Σύριζα! (βλ. Κωνσταντοπούλου, Λαπαβίτσας, Λαφαζάνης και λοιποί μουρλοί).. Γι' αυτούς δεν χαραμίζομαι.. Αυτοί όχι, δεν αξίζουν να εκπροσωπούν τον Ελληνικό λαό! Και το λέω μετά λόγου γνώσεως.. Κοι Γιάννη Πανούση και Πάνο Καμμένο, το νου σας..

    • Θόδωρος Hellados avatar
      Θόδωρος Hellados @ Θόδωρος Hellados (πρώην товарищ, πρώην σύντροφος) 20/06/2015 08:47:43

      ...και το 'χα πει αμέσως μετά τις τελευταίες εκλογές: "Δεν θα 'ναι καλό να γίνονται 2 συγκεντρώσεις στην ίδια πόλη, μια υπέρ και μια κατά του €". Ή κάπως έτσι το διατύπωνα.. Δεν ακούτε. Δεν ακούς, Αλεξάκο, τους φοβάσαι και τους αφήνεις και αλωνίζουν!... Οι πολίτες όλοι είναι φορτωμένοι. Και οι μεν και οι δε... Όλοι έχουν να χάσουν γι' αυτό δεν θα κάνει κανένας πίσω. Δείτε ήδη αψιμαχίες που άρχισαν στα social media.. Μια σπίθα χρειάζεται.. για έναν... Δεν τολμώ να το πω. Ο πόλεμος αρχίζει όταν θέλεις, αλλά δεν τελειώνει όταν θέλεις. Νικολό Μακιαβέλι, 1469-1527, Ιταλός πολιτικός φιλόσοφος

  8. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 19/06/2015 22:24:53

    Επρεπε να φτασουμε εδω. Ο Αλεξης εβαλε τον Αντωνη Σαμαρα στην ακρη του καδρου μεγαλωνοντας το για να φορεσει τα ψεματα και τις παροχολογιες. η συμπιεση της ν.δ (οπως και τη δεκαετια του 80) ηταν απολυτως φυσιολογικη. τωρα που το καδρο καταστρεφεται αποτομα και ατακτα ο αντωνης σαμαρας ειναι "the last man standing". Ο κοσμος ελπιζω αυτη τη φορα να συνειδητοποιησει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλλος δρομος. Πρεπει να ωριμασουμε. Και απο την αλλη ο Αντωνης Σαμαρας να συνειδητοποιησει οτι αν δεν σπασει αυγα , ομελετα δεν θα γινει. Και επειδη μονο ομελετες εχει το μενου αν δεν τις φτιαξει θα πεινασουμε. Ειναι ιστορικες οι στιγμες και οι ευθυνες ολων ανεξαιρετως οσων ειναι Ελληνες . Ελπιζω να φανουμε ολοι ανταξιοι των περιστασεων.

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 19/06/2015 23:39:34

    Πάντως,όλη αυτή η ιστορία με τις συγκεντρώσεις μου θυμίζει εποχή ΓΑΠ.Τότε όλοι έλεγαν ,ότι δεν τον είχαν ψηφίσει...το πως νίκησε είναι άλλο ερώτημα.Θα προτιμούσα από τον λαό την παραδοχή του λάθους και την αποφασιστικότητα ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΟΥΝ ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.Ολα τα τελευταία χρόνια φόροι,απολύσεις και τίποτε άλλο.Είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα αυτό η γουστάρουμε να παραμυθιαζόμαστε...

  10. Νικόλαος Λαρίσης avatar
    Νικόλαος Λαρίσης 20/06/2015 02:37:04

    Δηλαδή θες να μάς πεις πως οι λαοί, οι πολιτικές αποφάσεις λαμβάνονται με βάση την ιστορικότητα, με βάση τη μνήμη; Ένας λαός με μνήμη αποφασίζει ορθά και ένα λαός αμνήμων αποφασίζει λαθεμένα; Καλείς να ξυπνήσει αυτὀς που εσυ ο ἰδιος αποκαλείς <πολύ πιο άθλιος ψηφοφόρος>; Εγώ ακόμα απορώ, βλέπω αυτη τη μεταλλαγή τού δημόσιου λόγου απτό 2008, πως (Ακριβώς!) αυτή η μνησι-κακία, ήτοι η μνήμη τού κακού, ψεπροβάλλει σιγά σιγά; κι ερωτώ: είναι όντως μνήμη-τού-κακού; ή μήπως είναι κατασκευή-μιάς-κακιάς-μνήμης; γιατί άμα είναι το 2ο έχουμε ένα θέμα σοβαρό: που δεν λύνεται εξαυτών που θυμούνται.

  11. παράπλευρηΑπώλεια avatar
    παράπλευρηΑπώλεια 20/06/2015 10:24:53

    ευρώ πάση θυσία..αρκεί η θυσία να συνεχίσει να αφορά τους άλλους...ας θυσιάσουμε τις ζωές των επόμενων 3-4 γενεών, γιατί δεν αντέχουμε να μην μπορούμε να αγοράσουμε ένα καλό αυτοκίνητο.... όλα αυτά που φοβάστε έχουν ήδη συμβεί εδώ και πολύ καιρό στο μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, που όταν διαδήλωνε έτρωγε ληγμένα χημικά.

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/06/2015 14:57:33

    "Οι Έλληνες των τελευταίων 40-50 ετών ήταν ένας λαός που πέρασε μια χαρά. Με το μαύρο του το χρήμα, με τα κονδύλια της ΕΕ, με τα θαλασσοδάνεια, με το βόλεμα στο Δημόσιο, με τους άθλιους πολιτικούς και τους ακόμη πιο άθλιους ψηφοφόρους και κυρίως με την ένδεια πολιτισμού, μυαλού, οράματος". Γι'αυτό και σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων γύρισε την πλάτη στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ, τα δύο κόμματα που εκμαύλισαν τους πολίτες και ρήμαξαν την χώρα έτσι όπως πολύ σωστά περιγράφετε, και στηρίζει την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Στέργιος 20/06/2015 17:31:30

      ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΑ ΑΝΙΚΗΤΗ ΑΠΟΨΗ , ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ,ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ . ΙΔΙΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ,ΙΔΙΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Στέργιος 20/06/2015 17:54:31

      Οἱ θολοκουλτουριάρηδες ἀριστεροί καί παλαιοπασοκοσυρυζαῖοι τό βαθύ κράτος. ῎Ασε τίς ἐξυπνᾶδες!!!!!!!!!

  13. Νικήτας avatar
    Νικήτας 20/06/2015 17:30:40

    "Να μην είναι κυρίαρχη η αριστερή ιδεολογία ..." Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες αριστεροί στην ιδεολογία, που θέλουν να παραμείνει η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Λόγια σαν αυτά τους απογοητεύουν και τους τρομάζουν στην επιλογή τους να μείνουν. Το αν είναι προτιμότερη η δεξιά ή η αριστερή ιδεολογία , δέν είναι το θέμα μας αυτήν την στιγμή (και οι δύο ιδεολογίες έχουν να προσφέρουν ιδέες και λύσεις) Τώρα Δεξιοί Κεντρώοι Αριστεροί ΦιλοΕυρωπαϊστές πρέπει να ενώσουμε τις φωνές μας να κάνουμε γνωστούς τους πραγματικούς Λόγους για τους οποίους είμαστε υπέρ της παραμονής της Ελλάδας στην Ε.Ε αφού πολλοί αδερφοί μας θα πειστούν οτι είναι η σωστή επιλογή, και να ακούσουμε τους διαφωνούντες τα προβλήματά τους, και στις λογικές και ειλικρινείς διαφωνίες τους να τους βοηθήσουμε να βρούνε λύση μαζί με την Ε.Ε. Αλλα αυτό πρέπει να το κάνουμε με εντιμότητα. "Οι Έλληνες οφείλουν να ξυπνήσουν έστω και βίαια και να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Να διώξουν τους δολοφόνους της πατρίδας, να επιλέξουν άξιους ηγέτες, να αποκτήσουν ένα νέο αφήγημα για την Ελλάδα που αξίζει μια ακόμη ευκαιρία. Πρώτον. Η Βία δέν πρέπει να προτείνετε ώς Λύςη. Ακόμα και όταν υπάρχουν σοβαρές αιτίες το πρώτο που κάνουμε είναι να χρησιμοποιήσουμε όλα τα μέσα που έχουμε και να κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνος δυνατόν να πείσουμε τα αδέρφια μας για τα δίκαιά μας και να βρούμε συμβιβαστικές λύσεις για τις δικές τους ανησυχίες. Ένα βίαιο ξέσπασμα αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα, θα μετατραπεί σε χαοτικό πόλεμο σαν αυτόν που γίνεται στην Συρία. Αυτοαποκαλούμενοι Αριστεροί VS αυτοαποκαλούμενους Δεξιούς, ένοπλες ομάδες απο τους λαούς των Βαλκανίων που βρίσκωντε στην Ελλάδα θα σταθούν με την μία η την άλλη πλευρα και μπορεί να κατέβουν και ενισχύσεις, Πολεμιςτές απο την Μέςη Ανατολή και πέραν αυτής που βρίσκωντε στην Ελλάδα θα κάνουν το ίδιο, τα στρατόπεδα θα χωριστούν σε τρείς, ίσως και παραπάνω μερίες, σφαίρες, ρουκέτες, σπάθες, ο Ε.Σ. με αεροπλάνα και τανκς να μήν ξέρει σε ποιόν να ρίξει πρώτα, το Ν.Α.Τ.Ο. θα επέμβει και θα γεμήσει την χώρα βομβες χαοτικός πόλεμος με οτι αυτό συνεπάγεται. Δεύτερον (χωρίς να θέλω να σας προσβάλω) Ένας πραγματικός φιλοευρωπαϊστής, δέν ερεθίζει εθνικές ιδεολογίες γιατί δέν πιστεύσει σε αυτές, αφού σκοπός του είναι να ενώσει όλους τους Λαούς της Ευρώπης. Ένας πραγματικός φιλοευρωπαϊστής δέν ενδιαφέρεται με τέτοιον τρόπο όσον αφορά την Πατρίδα, γιατί θέλει να καταργήσει και τα σύνορα. Μόνον κάποιος ύποκριτής φιλοευρωπαϊςτής που προσπαθεί να κοροϊδέψει τους Έλληνες Πολίτες θα χρησιμοποιούσε τέτοιες εκφράσεις. Όπως ακριβώς κάποιοι δήθεν και αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, προςπαθούν να πείςουν υπέρ τις αποχώρησης απο την Ε.Ε. δήθεν για την ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια των Ελλήνων, ενώ προσχεδιάζουν να παραδώσουν την Ελλάδα, είτε στις ενώσεις που διαδέχθηκαν της Σοβιετικής Ενώσης, είτε σε Σουλτανάτο κλπ Εγώ είμαι υπέρ της παραμονής στην Ε.Ε. διοτι θεωρώ οτι απο την μία είναι εγγληματικό να κόψουμε απο τους Ευρωπαίους ένα Νότιο τμήμα οπου οι καιρικές συνθήκες είναι καλύτερες, και οπου οι αγροκαλλιέργειες είναι πιό προστατευμένες. Δέν μπορούμε να το στερήσουμε αυτό απο εκατομμύρια Ανθρώπους. Άνδρες Γυναίκες Ηλικιωμένους και Παιδία. Το Ίδιο Ισχύει για την Ένωση για την Μεσόγειο (ΕυρωΜεσογειακή) απο την άλλη οι Έλληνες, όπως και οι Τούρκοι με την ένταξή τους θα μπορέσουν να βοηθήσουν πολύ περισσότερο την πρόοδο των αλληλέγκυων στην Ευρώπη και να ενισχύσουν τους Ιταλούς και τους Ισπανούς, όπως και τους αδερφούς σε Γαλλία και Γερμανία για την τελική επικράτηση των αλληλέγκυων στην Ευρώπη. Το Ίδιο Ισχύει για την Ένωση για την Μεσόγειο (ΕυρωΜεσογειακή) (αυτός είναι και ένας απο τους Λόγους που κάποιοι στον Βορρά δέν θέλουν την Τουρκία στην Ε.Ε., δέν θέλουν το Μαρόκο καθυςτερουν απο την μερία τους την πρόοδο της Ευρωμεςογειακης και ίςως θέλουν να μας τρέψουνε , και κάποιοι μας ενθαρρύνουνε, σε φυγή. . . . Μιάς και ανέφερα την Ευρωμεσογειακή μήν φοβάστε οι χώρες της Βορείου Αφρικής θα συμμετέχουν ΚΑΙ στις ενώσεις που είναι ήδη, (Αφρικανική Ένωση, Αραβική Λίγκα κλπ) το ίδιο και οι Χώρες της Μέσης Ανατολής

  14. evoluzione avatar
    evoluzione 21/06/2015 09:03:01

    Αν παμε δραχμη οχι 100000 μετρα 1 με 2 εκ και να δερνουν!

  15. dim avatar
    dim 22/06/2015 01:44:14

    Άπλυτοι, κηφήνες του δημοσίου, μπαχαλάκηδες, κρατικοδίαιτα λαμόγια, μεγαλοκαρχαρίες λομπίστες της δραχμής.... στις 7.30μμ θα πάρετε την απάντηση σας... Όλες οι δημιουργικές, παραγωγικές δυνάμεις του τόπου "Μένουμε Ευρώπη"... Μικρομεσαίοι, νοικοκυραίοι, άνεργοι που μόνο με φιλελεύθερη οικονομία και Ευρώπη έχουν ελπίδα να βρουν εργασία, όλοι θα είναι εκεί.... Κρατισμός και αναρχία τέλος...