#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι σύμμαχοι του ΠΑΣΟΚ εγκαταλείπουν το καράβι που βουλιάζει



Ο ένας μετά τον άλλο οι σύμμαχοι” της κυβέρνησης την εγκαταλείπουν βλέποντας ότι το καράβι βουλιάζει. Οι επικρίσεις προ ημερών από το ΕΒΕΑ πέρασαν έτσι απλά διότι κάποιοι είπαν ότι ο Μίχαλος κάνει αντιπολίτευση. Ομως, έρχονται οι παράγοντες της αγοράς να αποδομήσουν την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης και να χτυπήσουν ηχηρό καμπανάκι.

Ο ΣΕΒ, που προεκλογικά ήταν φανερά υπέρ του Γ. Παπανδρέου, τώρα απειλεί με λουκέτα επιχειρήσεων και απολύσεις αν δεν αλλάξει το μοντέλο ανάπτυξης. Και μπορεί να παίζουν το δικό τους παιχνίδι οι βιομήχανοι και να προσπαθούν να καρπωθούν ότι μπορούν μέσα στην κρίση, ωστόσο, κανείς δεν αμφισβητεί ότι αυτά που λένε είναι σωστά. Χαρακτηριστικό είναι το σημείο της ανακοίνωσης του ΣΕΒ. «Οι δυνατότητες νέων περικοπών και νέων φόρων έχουν εν πολλοίς εξαντληθεί, κοινωνικά και πολιτικά. Το μεγάλο διακύβευμα είναι η ανάπτυξη, μία νέα μορφή ανάπτυξης, παραγωγική και όχι καταναλωτική, εξωστρεφής και όχι επιδοτούμενη, ανταγωνιστική και όχι πελατειακή». Σα να λέει δηλαδή στην κυβέρνηση ότι οι φόροι έφεραν την κατάρρευση της αγοράς και τη γενική ύφεση και δεν πάει άλλο, μη διανοηθούν να επιβάλουν νέους φόρους.

Ο ΣΕΒ λέει επίσης με έμμεσο τρόπο ότι οι διαρθρωτικές αλλαγές που υποσχέθηκε η κυβέρνηση δεν έχουν γίνει, η γραφειοκρατία που θα “πολεμούσε” το ΠΑΣΟΚ είναι παρούσα ενώ λέει χαρακτηριστικά: “Σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά δεδομένα, στην Ελλάδα επικρατεί… επιχειρηματικός μεσαίωνας. Η επιχειρηματικότητα υφίσταται τη βάσανο της γραφειοκρατίας, τα βάρη της υπερφορολόγησης, τον λαβύρινθο της πολυνομίας, τον ζηλότυπο κρατικό παρεμβατισμό”.

Μετά τους βιομηχάνους, που προφανώς βλέπουν ότι η κυβέρνηση όχι μόνο δεν προωθεί τα συμφέροντά τους αλλά διαλύει και την οικονομία, σειρά πήραν τα Επιμελητήρια. Σε συνάντηση που είχαν με το οικονομικό επιτελείο ζήτησαν να μην αυξηθεί ο ΦΠΑ περαιτέρω και είπαν ότι η φοροεισπρακτική πολιτική πρέπει να συνοδεύεται από ενίσχυση της αναπτυξιακής δραστηριότητας.

Και οι έμποροι με τη σειρά τους, βλέπουν να καταστρέφεται η αγορά και ζητούν άμεσα μέτρα με το κυριότερο φυσικά να μην υπάρξει νέα επιβάρυνση με φόρους και επέκταση του ΦΠΑ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 09:22:03

    Τι εγινε αυτος ο σαχλας ο Δασκαλοπουλος τα εβαλε με την κυβερνηση που δεν περασε το δικο του να μας εχει δουλους και καποιον να μας βαραει με μαστιγιο,και να μας πετανε ενα κομματι ψωμι,χωρις διαιτησιες χωρις δικαιωματα,για να αυξηθει η ανταγωνιστηκοτητα ταχα μου.
    Αυτος ο κρυφο πασοκος που λυσαξε επι Ν.Δ. ,μπορει να μας πει πως κρατησε την επιχειρηση του,την εφαγε και εναι υπαλληλος,και αυτος κανει προτασεις ο βλαξ.Δεν μαζευει την συλλογη του εργων τεχνης ο κουλτουριαρης,να κοιταξει να εργαστει παραγωγικα.Ασε που η φατσα του μου θυμιζει φασιστα ιταλο του μεσοπολεμου,και το δειχνει.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 31/08/2010 09:48:01

    Δεν πρόκειται να ιδρώσει το αφτί των γκαουλάιτερ που εγκαταβιούν στο υπουργείο Οικονομικών. Αυτοί έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους με τις πλάτες των πατρώνων τους του ΔΝΤ και δεν ενδιαφέρονται όχι για το τι λέει ΣΕΒ, αλλά ούτε για τον ΓΑΠ τον ίδιο.

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 31/08/2010 09:50:36

    «Η ευρωζώνη θα αντλούσε οφέλη από μια αύξηση των μισθών στη Γερμανία» δήλωσε η Γαλλίδα υπουργός Οικονομικών Κριστίν Λαγκάρντ
    μιλώντας χθες στο κανάλι LC1. Η τοποθέτηση της Γαλλίδας υπουργού Οικονομικών ενισχύει τις "φωνές" των γερμανικών συνδικάτων για αύξηση μισθών

    Απορία:
    όταν σε επίπεδο ευρωζώνης έχει ανοίξει συζήτηση για αύξηση των μισθών πως μπορεί να συνεχίζουμε να συζητάμε στη χώρα για περαιτέρω μείωση μισθών και εισοδημάτων ή για αποκλεισμό του κράτους από κάθε δραστηριότητα που υποστηρίζουν οι βιομήχανοι όταν
    με την δράση τους τα χρόνια που πέρασαν έκαναν ότι μπορούσαν για να ενισχυθεί η κρατικοδίαιτη ιδιωτική ανάπτυξη

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 31/08/2010 10:26:48

    Καλοι βλακες και οι "συμμαχοι". Αφου στην αρχη εψαλλαν υμνους στο ΔΝΤ και στις λυσεις του, απευθειας, αλλα και μεσω του ΙΟΒΕ, νομιζοντας οτι με αυτο τον τροπο εξυπηρετουνται τα συμφεροντα της ταξης τους, αλλαξαν τροπαριο οταν ειδαν να χανεται ο κοσμος και να κινδυνευουν πλεον και οι ιδιοι με καταποντισμο.Οπως και στην περιπτωση της φαλακρας, δεν υπαρχει φαρμακο για τη βλακεια. Περαστικα, και θα σας δουμε στο κατω μερος του γκρεμου.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ salmonellas 31/08/2010 10:35:09

      Φυλλορροούν, σπάζουν, σπαράζουν…
      Να δεις που κάποιοι θα θελήσουν να το παίξουν και «αντιστασιακοί» εκ των υστέρων!!!
      (Δεν λέω «να δεις που κάποτε θα μας πουν και μ…κες», αυτή η «προφητεία» επαληθεύτηκε με τον πιο ωμό τρόπο.)

    • Orestios avatar
      Orestios @ salmonellas 31/08/2010 10:40:07

      +1000 σαλμονέλλα

    • Alex avatar
      Alex @ salmonellas 31/08/2010 10:47:02

      Σαλμονελλα...για αυτο υπαρχει στη καβατζα το Πατριωτικο ΠΑΣΟΚ που θα το βγαλουν απο τη ναφθαλινη μολις το χρειαστουν για να πετυχουν τη μεταλλαξη τους.Εδω 25 μερες πριν τις εκλογες του 2004 εδωσαν το δαχτυλιδι στο ΓΑΠ ξεροντας την ανεπαρκεια του μονο και μονο για το ΕΠΙΘΕΤΟ Παπανδρεου στην υστατη προσπαθεια να διατηρησουν την εξουσια.
      Αυτο συμβαινει παντα με τα ασπονδυλα ΄΄σοσιαλδημοκρατικα΄΄ κομματα.

  5. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 31/08/2010 10:28:56

    Όλοι αυτοί θα μας μείνουν αλησμόνητοι, όπως και οι ποντικαραίοι του ΛΑ.ΣΟ.Κ & Θυγάτηρ.

  6. KNWD avatar
    KNWD 31/08/2010 10:35:34

    Η στροφή κάποιων συγκροτημάτων τύπου (ΔΟΛ, Μπόμπολας) και του ΣΕΒ, ΕΒΕΑ κλπ εξηγείται αν σκεφτεί κανεις ότι οι μεν πρώτοι εκβιάζουν για την μη επιβολή του φόρου 20% στις διαφημίσεις και στο γεγονός ότι με τη μείωση των επενδύσεων χάνουν τα δις που είχαν συνηθίσει να τρώνε τόσα χρόνια από το δημόσιο. Οι δεύτεροι εκβιάζουν επίσης γιατί για πρώτη φορά θα κληθούν να πληρώσουν λίγους φόρους. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο μπιλντενμπέργερ Δαυιδ της Κόκα Κόλα απειλεί ότι θα φύγει από τη χώρα η έδρα της επιχείρησης λόγω του φόρου επί των κερδοφόρων επιχειρήσεων. Ο αχαρακτήριστος Δασκαλόπουλος του ΣΕΒ τόλμησε να πει ότι δεν υπάρχει εργασιακός μεσαίωνας αλλά επιχειρηματικός μεσαίωνας. Το γεγονός ότι επί δεκαετίες πληρώνουν τους μικρότερους φόρους σε όλη την ΕΕ με πρόσχημα τις επενδύσεις που δεν έκαναν ποτέ, ξεχνάει να το αναφέρει. Το γεγονός ότι μία από τις κυριότερες αιτίες για τα ελλείμματα είναι ακριβώς αυτές οι σκανδαλώδεις χαμηλές φορολογίες ξεχνάει επίσης να το πει. Τώρα βέβαια είδαν τα σκούρα, γιατί συνειδητοποιούν ότι ο μέχρι χθες εκλεκτός τους ΓΑΠ είναι στην πραγματικότητα τσιράκι του διεθνούς κεφαλαίου και όχι δικό τους. Ας πρόσεχαν γιατί μαζί με τους αχαρακτήριστους πολιτικούς των τελευταίων δεκαετιών είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για τα χάλια που βρισκόμαστε τώρα.

    Η επόμενη κίνησή τους θα είναι να αρχίσουν να προβάλλουν τον Σαμαρά ως νεο σωτήρα;;; Το ερώτημα είναι αν ο ελληνικός λαός θα την πατήσει για άλλη μία φορά με το να φάει το παραμύθι του νέου σωτήρα, ο οποίος το μόνο που θα κάνει είναι να υποστηρίξει τα συμφέροντα του εγχώριου κεφαλαίου, συνεχίζοντας την εξαθλίωσή του. Καιρός να καταλάβουν όμως όλοι ότι μπήκαμε σε τροχιές που η εξέλιξή τους δεν είναι δυνατό να προβλεφθεί. Στην Αργεντινή διώξανε 6 προδοτικές κυβερνήσεις μέχρι να αναδειχθούν οι Κίρχνερ οι οποίοι ισορρόπησαν μεταξύ των συμφερόντων του λαού και της αστικής τάξης.

    Το κοινωνικό συμβόλαιο μεταξύ των εργαζομένων και του κεφαλαίου έχει διαρραγεί και δεν είναι σίγουρο πλέον αν θα εξαπατηθεί αυτός ο λαός τόσο εύκολα όσο στο παρελθόν.

    • Xa! avatar
      Xa! @ KNWD 31/08/2010 12:19:16

      Το παρόν σχόλιο δεξιόστροφοι αφελείς (δεξιόστροφοι εννοώ πασόκους, νεοδημοκράτες, πειραγμένους καραφύρερ κλπ, διαβάστε το πολλές φορές μπας και το εμπεδώσετε.
      Γιατί, είναι η ουσία.
      Κι αν εξακολουθείτε να ψάχνετε σωτήρες, θα πάει πολλά, πολλά χρόνια η τρέχουσα βαλίτσα της ανέχειας.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Xa! 31/08/2010 12:35:34

        Oυσια κατα την αποψη σου.Η αντιληψη οτι ειδικα οι Ελληνες καπιταλιστες ειναι πιο αχορταγοι ή πιο ανικανοι απο τους ξενους δε λαμβανει υπο ψιν της οτι ζουμε σε χωρα της ΟΝΕ (προς το παρον) εντελως ανοικτη στο ξενο και ειδικα το ευρωπαικο κεφαλαιο.Με αλλα λογια εαν οι συνθηκες κερδοφοριας στην Ελλαδα ησαν ευνοικοτερες απο αλλες χωρες,ακομη και αν οι Ελληνες βιομηχανοι ησαν αχρηστοι,θα ερχονταν ξενες επιχειρησεις για να τις εκμεταλλευθουν.Εδω πανε στην Κινα και δεν θα ερχονταν στην Ελλαδα;
        To οτι δεν ερχονται σημαινει οτι δεν υπαρχουν προσφορες συνθηκες για επενδυση και κερδη : οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι απο τις ικανοτητες και την εξειδικευση των εργαζομενων ως τη γραφειοκρατια,τα προσκομματα απο πολιτικους και το εν γενει περιβαλλον.
        Τελος ο σχολιογραφος αναφερει οτι μετα απο 6 δοκιμες στην Αργεντινη βρεθηκε ο Κιρχνερ.Ε,αυτο θα γινει και εδω θα δοκιμασουμε και αλλους.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ KNWD 31/08/2010 12:32:56

      ++++++ Να προσθέσω τίς οφειλές ή (κλοπή - λαθροχειρία...) προς τα Τάμεία πάνω από 12 δις των συγκεκριμένων ''κυρίων'' την στιγμή που όλες οι περικοπές μαζί ( 13 & 14 Σύνταξη - Μειώσεις - ΛΑΦΚΑ.....)

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ KNWD 31/08/2010 12:34:25

      ++++++ Να προσθέσω τίς οφειλές ή (κλοπή – λαθροχειρία…) προς τα Τάμεία πάνω από 12 δις των συγκεκριμένων ”κυρίων” την στιγμή που όλες οι περικοπές μαζί ( 13 & 14 Σύνταξη – Μειώσεις – ΛΑΦΚΑ…..) κοστίζουν μόλις 1 δίς.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ KNWD 31/08/2010 13:02:38

      @KNWD
      Είναι ακριβώς έτσι (κατά τη γνώμη μου βέβαια)εκτός από την τελευταία πρόταση, καθώς "αυτός ο λαός" απέχει πολύ από το να αμφισβητήσει την κυριαρχία του κεφαλαίου που τρεις δεκαετίες νεοφιλελευθερισμού, λατρείας της αγοράς, συκοφάντησης κάθε συλλογικότητας, κάλπικου εκσυγχρονισμού, ηλίθιου λαϊφσταιλ από κωστόπουλους, μαυροτρύπες, κλπ την έχουν κάνει σχεδόν άτρωτη. Το τραγικό είναι ότι ένα γα...νο αγγελιόσημο που θίγει οριακά τους νταβατζήδες αποσταθεροποιεί την κυβέρνηση πολύ περισσότερο από την ανατροπή κοινωνικών ισορροπιών και συμβολαίων σαράντα χρόνων.
      Εν τω μεταξύ οι οικονομικοί σύμβουλοι του Σαμαρά που είναι πραγματικοί νεοφιλελεύθεροι και όχι πρακτικοί όπως οι πασόκοι καλούν για μείωση της φορολογίας του κεφαλαίου και μείωση των ρυθμίσεων και των ελέγχων (βλέπε "Απλές σκέψεις για την οικονομία"). Δεν θέλει πολύ ο ΣΕΒ (και σίγουρα το ΕΒΕΑ) να στραφεί προς τα εκεί.

  7. alpeco avatar
    alpeco 31/08/2010 11:07:40


    http://www.youtube.com/watch?v=RzDobgNYqeM

    Πρεπει να τιμωρηθει ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ τον Νοεμβρη,

    αλλιως θα εχει δικιο που μας θεωρει τοσο ηλιθιους και ευκολα κατευθυνομενους απο τα καναλια του και τα ψεμματα του.

    Αισθανομαι ντροπη που καποιος που δεν δουλεψε ουτε ενα 8ωρο στη ζωη του και δεν διαχειριστηκε ουτε καντινα, με επιασε τοσο κοροιδο.

    Ας τον ξαναστειλουμε μονιμες διακοπες που του αρεσουν και τοσο πολυ του σκυλιου.

    Επισης με τις δημοτικες εκλογες, θα δωθει και μηνυμα στο ΔΝΤ που περιμενει το αποτελεσμα για ευρυτερα και σκληροτερα μετρα αν ειναι θετικο!

    ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΧΗ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΒΛΑΠΤΕΙ..

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ alpeco 31/08/2010 18:08:24

      @alpeco

      Οι εκλογές είναι απάτη. Οχι η αποχή.

      Απάτη είναι να ψηφίζεις ένα κόμμα που υπόσχεται ευνομία και να βλέπεις να την κοπανάνε οι Μαντέληδες και να μην πηγαίνει κανένας φυλακή.

      Απάτη είναι να ψηφίζεις ένα κόμμα που υπόσχεται ισονομία και το κόμμα αυτό να ψηφίζει τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.

      Απάτη είναι...

      Θραξ Αναρμόδιος

  8. The Saint avatar
    The Saint 31/08/2010 11:21:00

    Kάτι μου μυριζει...

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 31/08/2010 11:29:29

    ...and when the Saints, go marching in,

  10. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 31/08/2010 11:42:58

    Κοντός ψαλμός ...αλληλούια!

    Το Σαββατοκύριακο θα ανακοινωθούν οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ για τις δημαρχιακές/περιφερειακές εκλογές. Τότε θα δούμε, όχι μόνο, ποιοί φεύγουν από την κυβέρνηση, αλλά και ποιοί υποβαθμίζονται, μπαίνουν, αναβαθμίζονται...
    Κινήσεις απο τις οποίες θα καταλάβουμε πολλά για το τι μας περιμένει και σίγουρα, θα έχουμε, να σχολιάσουμε περισσότερα!

  11. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 31/08/2010 12:24:10

    Οι ''κύριοι'' της αγοράς αφού εξυμνούσαν το μνημόνιο μέχρι να κοπούν μισθοί και συντάξεις, τώρα προσπαθούν να δημιουργήσουν κλίμα κατά του μνημονίου μέχρι να πάρουν αυτά που θέλουν.
    Μείωση φορολογίας , διευθέτηση των εισφορών στα ασφαλιστικά ταμεία , άρση εμποδίων??? για την επιχειρηματικότητα !!!!κτλ ..κτλ..κτλ..
    Γιατί πράγματι ζούμε σε μεσαίωνα όπως λέει ο ''κύριος'' ΣΕΒ, αφού του επιτρέπουν να διατηρεί επιχείρηση(ς) με χρέη πρός τα Ταμεία πάνω απο 12 Δις Ευρώ (οι περικοπές 13 & 14 Σύνταξης και όλες οι μειώσεις είναι της τάξης του 1 δίς)
    Ας δώσει πρώτα τις οφειλές του προς τα Ταμεία ο ''κύριος'' και μετά άς έρθει να συζητήσουμε .

  12. ΗΛΙΑΣ 30 avatar
    ΗΛΙΑΣ 30 31/08/2010 12:44:06

    ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΤΣΑ ΤΟΥ ΑΒΕΡΕΛ ΝΤΑΛΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΖΕΙ ΣΕ ΜΕΣΑΙΩΝΑ. ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΩΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΩΣ ΑΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΛΙΠΑΣΜΑ.

  13. SERTIS avatar
    SERTIS 31/08/2010 12:49:31

    νόμιζαν ότι το τίμημα της προδοσίας δε θα το πληρώναν αυτοί.....όμως επειδή ο έλληνας βιομήχανος είναι άπληστος και έχει μάθει στο αρπα κόλα και γρήγορα δεν κάθισε ποτέ να σκεφεί ότι σε βάθος χρόνου αυτός θα είναι χαμένος......
    αν δε θέλουν λοιπόν να βουλιάξουν και αυτοί ας υποστηρίξουν μια πρόταση για έξοδο από το μνημόνιο.....απλά πράγματα

  14. SERTIS avatar
    SERTIS 31/08/2010 12:49:31

    νόμιζαν ότι το τίμημα της προδοσίας δε θα το πληρώναν αυτοί.....όμως επειδή ο έλληνας βιομήχανος είναι άπληστος και έχει μάθει στο αρπα κόλα και γρήγορα δεν κάθισε ποτέ να σκεφεί ότι σε βάθος χρόνου αυτός θα είναι χαμένος......
    αν δε θέλουν λοιπόν να βουλιάξουν και αυτοί ας υποστηρίξουν μια πρόταση για έξοδο από το μνημόνιο.....απλά πράγματα

  15. klausevitz avatar
    klausevitz 31/08/2010 13:01:55

    Αυτοί που υποδύονται την "αστική τάξη"-χωρίς να είναι-σε τούτη τη χώρα,
    θα πρέπει να κατανοήσουν ότι θα αλλάξουν πολλές κυβερνήσεις, οσότου
    αναγκαστούν να προτείνουν ένα σοβαρό κοινωνικό συμβόλαιο στον ελληνικό
    λαό. Η εναλλαγή δεξιών και "νεοδεξιών" σχημάτων έχει ένα τέλος,όσο
    κί'αν τα άθλια media τους νομίζουν πως θα συνεχίσουν να κάνουν περίπατο!
    Διαφορετικά...όλα είναι ανοιχτά...για τα ΄χειρότερα ή και τα...καλύτερα!

  16. El polo loco avatar
    El polo loco 31/08/2010 14:59:20

    Κυριο μεσα της λυσσασμενης προπαγανδας απο τους δεκαδες αλλοδαπους και ελληνες επικοινωνιολογους
    (ποτε θα δουμε ονοματεπωνυμα, χρυσούς μισθους και πληρη στοιχεια τους?)
    του Πασοκ και του αθλιου Παπαντρεου,

    ειναι:
    -το καναλι "MEGA"
    -οι εφημεριδες "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ"
    και "Εθνος"
    -Blogs τυπου "pressgr"

    Μεσω αυτών προωθούνται έτοιμες προκατασκευασμένες στημένες "ειδήσεις" όπως:

    -οτι η κυβερνηση δινει "μαχη" με το ΔΝΤ (που η ιδια εφερε),

    -ότι υπάρχουν "εσωτερικές" αντιδρασεις στο κομμα για τα καθημερινα άθλια μέτρα (όλα ψηφίζονται θριαμβευτικά ομως στο τελος ε?..)

    -ετοιμες στημένες δημοσκοπήσεις μήπως και βοηθηθούν από την ψυχολογία της μάζας..(οπως πιο πρόσφατα η ντορα που ετρωγε ανετα με περιπατο τον σαμαρά..)

    -σύνηθης τακτική έιναι να τον αποκαλούν "γιώργο" λες και ειναι ο καλός φίλος μας που ξεραμε απο χθες..,

    -πληρης αποκρυψη αποτυχημενου υπουργικου παρελθοντος, μηδαμινης εργασιακης εμπειριας, μετριας ευφυιας, ατελειωτων χωρις δισταγμο
    προεκλογικων ψεμματων, συμμετοχης επι χρονια στην διαφθορα και τις κυβερνησεις

    -η εμμεση προωθηση της αποχης (αναφεροντας την συνεχεια..) μηπως ετσι σωθουν τα υψηλα ποσοστα τους παρολες τις λιγες ψηφους (το 2009 με 40% αποχη το βρωμοπασοκ βγηκε με 44%!..)

    κτλ.. κτλ.. κτλ..

    Απλα μια γευση σας εδωσα..
    θα επανερθω..

    ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΤΗ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ
    ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΟΜΜΑ.

  17. deldio avatar
    deldio 31/08/2010 18:14:42

    Παιδιά δεν τη βγάζουν και το ξέρουν, ακόμη και η δημοσκόπηση της GPO στο MEGA είναι τόσο στημένη που δεν την πιστεύουν ούτε οι ίδιοι. Θυμηθείτε μόνο τί έλεγαν οι διάφορες εταιρίες χειραγώγησης συνειδήσεων (δημοσκοπήσεων) πέρυσι πριν τις εκλογές, και τί αποτέλεσμα έβγαλε η κάλπη. Ούτε κατά διάνοια δεν προσέγγισαν το αποτέλεσμα και τη διαφορά. Το θέμα όμως είναι ότι από τις εκλογές και μόνο δεν πέφτει καμία κυβέρνηση, πόσο μάλλον από τις δημοτικές, πρέπει να πέσει συντομότερα από αγώνες.

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 31/08/2010 19:45:02

    "αν δεν αλλάξει το μοντέλο ανάπτυξης...".

    Μοντέλο ανάπτυξης; η υποχρεωτική βδελλοαιματοληψία των ανίκανων ηλιθίων που ¨κυβερνούν¨΄

    Αχαχαχαχαχαχαχα! (κλαυσίγελως) Να είστε καλά. μου κάνατε την μέρα μου σήμερα.
    Χαιρετισμούς απο τη Νέα Υόρκη.

  19. diasapollon avatar
    diasapollon 31/08/2010 22:41:46

    Ας πρόσεχαν,τέτοια ώρα τέτοια λόγια γιά τα λαμόγια τους βιομήχανους που έβλεπαν πράσινο και έκαναν τεμενάδες,τώρα τον πούλο και στην Βουλγαρία γιά να μην χάσουν τα λεφτά τους,όσο γιά τον κόσμο,μην σας κόφτει ψηφίζει ΠΑΣΟΚ αυτός ξέρει ότι από εδώ και πέρα η μόνη ικανοποιήση είναι η μακακία....