#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2010 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι προφητείες του Ρουμπινί…..



Στην Αθήνα βρίσκεται ο γνωστός οικονομολόγος Νουριέλ  Ρουμπινί.

Χθές μίλησε σε κλειστό ακροατήριο τραπεζιτών και επιχειρηματιών.

Και τι προέβλεψε;

Ότι η Ελλάδα  έχει δυο επιλογές.  Ουσιαστικά μία δηλαδή.

Θα χρεοκοπήσει και θα αναγκαστεί να επιστρέψει στη δραχμή!

Το περίεργο είναι ότι αυτά τα επαναλαμβάνει εδώ και καιρό ο συγκεκριμένος οικονομολόγος.

Σήμερα μάλιστα θα συναντηθεί και με τον πρωθυπουργό.

Προφανώς για να τον ενημερώσει.

Εχω τώρα μερικές απορίες:

1.Αυτά τα λέει ο κ. Ρουμπινί  από κάποιο επιστημονική επιμονή για να δικαιολογήσει τις απόψεις του ή μήπως προετοιμάζει το έδαφος;

2.Λέγοντας αυτά δε ρίχνει νερό στο μύλο των κερδοσκόπων και δεν παίζει τα παιχνίδια τους;

3. Ο πρωθυπουργός της χώρας , υποθέτω ότι τα ξέρει και τα αντιλαμβάνεται όλα αυτά, γιατί να συναντηθεί μαζί του; Δεν περνάνε από το μυαλό του οι συνειρμοί που θα γίνουν μοιραία;

4. Μήπως, σε τελική επιλογή, εκεί μας οδηγεί ο κ. Παπανδρέου;

Μήπως τελικά το Μνημόνιο δεν ήταν τίποτα άλλο παρά «αγορά» του αναγκαίου χρόνου για να δώσουμε στους κατόχους των ελληνικών ομολόγων το περιθώριο να απαλλαγούν απ’ αυτά με τον λιγότερο επώδυνο τρόπο;

Υ.Γ. Επειδή ο κ. Παπανδρέου έχει  μια αδυναμία στους Καθηγητές, να του υπενθυμίσω τη γνωστή ρήση του Βίσμαρκ: «τρείς καθηγητές και οι πατρίς εχάθη»

Κώστας Ροδινός

Υ.Γ. Οι  γερμανοτραφείς της παρέας, παρακαλώ ας αποδώσουν τη φράση στα γερμανικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Papageorgiou Takis avatar
    Papageorgiou Takis 08/12/2010 12:51:21

    Όλες οι υποθέσεις σωστές.

  2. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/12/2010 13:00:04

    Στάση πληρωμών και αναδιάρθρωση είχαν νόημα πριν τον Μάϊο, οπότε οι Γαλλικές, Γερμανικές και Ελβετικές τράπεζες είχαν στα χαρτοφυλάκιά τους το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού χρέους. Τότε θα είχαμε ισχυρή διαπραγματευτική ικανότητα.

    Σήμερα δόθηκε ο χρόνος να ξεφορτωθούν αυτά τα χαρτιά στην ΕΚΤ και να είναι λιγότερο ευάλωτες.

    Και επίσης στάση πληρωμών και αναδιάρθρωση θα είναι ιδιαίτερα επώδυνη εφ όσον υπάρχουν ακόμη πρωτογενή ελλείμματα.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/12/2010 13:01:45

      Drei professoren, vaterland verloren

      αλλά αποποιούμαι τον τίτλο του "γερμανομαθούς"

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:05:07

        Thanks professor!

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 15:32:02

          "Was haben wir denn an denen verlorn:
          An diesen deutschen Professorn... "

          Ποιός το θυμάται αυτό;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:36:48

            Θέλουμε μετάφραση

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:40:44

            Die hab ich satt!
            Τούς έχω βαρεθεί!
            Wolf Biermann, 1975.
            Τους Ανατολικούς προφεσόρους εννοούσε (και τους χρηματοδότες τους, τα "στελεχά", τους "κόκκινους μάνατζερς"). Αλλά σε τί διέφεραν οι "κόκκινοι μάνατζερς" από τους golden boys; Παράσιτα, "δούλοι παχιοί" του χρήματος, σε διαφορετική συσκευασία.

            "...και πέστε μου αξίζει μια πεντάρα
            των γραφειοκρατών η φάρα
            στήνουν με ζήλο περισσό
            στο σβέρκο του λαού χορό
            στης ιστορίας το χοντρό τον κινητή
            την έχω βαρεθεί

            και τι θα κάναμε χωρίς αυτούς όλους
            τους γερμανούς τους προφεσόρους
            που καλύτερα θα ξέρανε πολλά
            αν δε γεμίζαν ολοένα την κοιλιά
            υπαλληλίσκοι φοβητσιάρηδες δούλοι παχοί
            τους έχω βαρεθεί

            κι οι δάσκαλοι της νεολαίας νταντάδες
            κόβουν στα μέτρα τους, τους μαθητάδες
            κάθε σημαίας πλαισιώνουν τους ιστούς
            με ιδεώδης υποταχτικούς
            που είναι στο μυαλό νωθροί μα υπακοή έχουν περισσή
            τους έχω βαρεθεί

            κι ο παροιμιώδης μέσος ανθρωπάκος
            κέρδος ποτέ μα από πατήματα χορτάτος
            τους συνηθίζεις στην κάθε βρωμιά
            αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
            κι επαναστάσεις στα όνειρά του αναζητεί
            τον έχω βαρεθεί.."

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:42:17

            "Και τι θα χάναμε χωρίς αυτούς όλους
            τους Γερμανούς τους προφεσσόρους...."

            Πάρτο σε τραγούδι από τον κόκκινο (τότε) Θάνο

            h*tp://www.youtube.com/watch?v=6CsCs_pWUsE

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:49:36

            Σωστά θείε. Τούς "κόκκινους" τους professoren της Ανατολικής Γερμανίας εννοούσε. Και ο (κατα)κόκκινος τότε Θάνος ήταν στο ΕΚΚΕ. Μετά έγινε απλώς κόκκινος και πήγε στο ΚΚΕ. Και ύστερα πρασίνισε. Είναι όμως μεγάλο ταλέντο ο άθλιος και μαθηματικός. Μ' αρέσει η μουσική του.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Professor Moriarty 08/12/2010 15:54:50

            professor,

            και κατέληξε στο γνωστό ....Μέγαρο.
            Θα συμφωνούσα όμως για τη μουσική του.
            Και σ' εμένα αρέσει.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Professor Moriarty 08/12/2010 16:05:36

            Professor Moriarty, ο Θάνος είναι εξαιρετικός μουσικός, τον αγαπώ πολύ και τον ακούω τακτικά.
            Αλλά ως "ζώον πολιτικόν', είναι άθλιος, ασταθέστατος, ικανός να ρεζιλέψει ακόμη και τον σοφόν Αριστοτελικόν όρον.
            Το έχουν το κουσούρι αυτό μερικοί μεγάλοι μουσικοί, από Κλασικούς μέχρι σημερινούς. Είναι φοβερό δίδαγμα: Άν η φύση και η εργασία σε όπλισε με τέτοιες ικανότητες στα αιώνια, δεν πρέπει να μπλέκεις πολύ με κατώτερα, τα πεζά και εφήμερα όπως η πολιτική.
            Ο Βόλφ ήταν και είναι όνομα και πράμα, πραγματικός "λύκος": Δεν υποτάχθηκε ούτε τότε στο χρήμα και τη μωρία των "στελεχών", ούτε μετά στο χρήμα και τη μωρία των golden.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 08/12/2010 16:33:06

            Θείε, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

            Αγαπητέ Κώστα, εδώ ο Πλιάτσικας έγινε σχεδόν ένοικος του Μεγάρου, ο Μικρούτσικος θα μας χαλάσει τώρα..

            Προτιμώ Μικρούτσικο στο Μέγαρο, ή οπουδήποτε αλλού, από Σπανουδάκη, π.χ. Μιλάω πάντα από την άποψη της μουσικής προσφοράς. Αλλά παρεκκλίναμε τελείως από τον αρχικό θέμα....

    • sawas avatar
      sawas @ Professor Moriarty 08/12/2010 13:12:30

      σωστο...

    • man8os avatar
      man8os @ Professor Moriarty 08/12/2010 13:19:14

      Μαλλον θα υπαρχουν, με την κυβερνηση ΠΑΣΟΚ.
      Με διευρημενο δημοσιο κααι δαπανες εδω κι εκει δεν ειναι δυνατον να συμμαζευτει ο προυπολογισμος.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/12/2010 13:00:35

    Είναι περίεργα όντως όλα αυτά.
    Για τον ΓΑΠ μην εκπλήσσεσαι, συνδυάζει φυσική ευήθεια (κοινώς: δεν νογάει) με στάση χάνου απέναντι σε ό,τι το "καινούριο".
    Το ρητό το βρήκα ως εξής (αλλά χωρίς να διαβάσω ότι το είπε ο Μπίσμαρκ):
    Dreimal 100 Advokaten – Vaterland, du bist verraten; dreimal 100 Professoren – Vaterland, du bist verloren!
    (Τρεις φορές 100 δικηγόροι, πατρίδα μου είσαι προδομένη. Τρεις φορές 100 καθηγητές, πατρίδα μου είσαι χαμένη).

  4. Misha avatar
    Misha 08/12/2010 13:02:35

    Kώστα,

    περσυ, τέτοια εποχή όλοι οι καθεστωτικοί ειδικοί , όπως το δικό μας ΚΕΕΛΠΝΟ προέβλεπαν αποδεκατισμό του ελληνικού πληθυσμού σε όλες τις ηλικίες στην περίπτωση που δεν εμβολιαστούμε ...
    Η προπαγάνδα αναπαρήχθη με ρυθμό τσουνάμι από όλα τα μεγάλα ΜΜΕ.
    Το αποτέλεσμα; αγοράσαμε 16 εκ εμβόλια τα οποία πετάγονται αυτές τις μέρες, με κόστος περί 10-12 εκ ευρώ, ενισχυοντας τις δυσπραγούσες φαρμακευτικές εταιρείες.
    Το ίδιο παιχνίδι προπαγάνδας , από «ειδικούς» και τους παπαγάλους τους , παίζεται και περί την οικονομική μας κατάσταση.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Misha 08/12/2010 13:37:28

      Μίσα,εκείνη,η αλήστου μνήμης κυρία Γιαμαρέλου,που ήταν καθημερινά στα κανάλια προπαγανδίζοντας υπέρ του εμβολίου, τρομοκρατώντας τους Έλληνες,τί απέγινε? Πολύ θα ήθελα να κοιτάξω τους τραπεζικούς της λογαριασμούς. Από μόνη της τα έλεγε?

      • Misha avatar
        Misha @ ΙΩΝΑΣ 08/12/2010 13:45:42

        Δεν ηταν μονο η Γιαμαρέλλου. Όλο το συστημα είχε βγει στα κεραμίδια και τραβούσε τα μαλλιά του, δειχνοντας τα φέρετρα που «έρχονται», για να πουληθούν τα εμβόλια.

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Misha 08/12/2010 14:05:32

          Γιατρός μου είχε πει στην αρχη, "μην το κάνεις, παραμύθι είναι..." (όπως και ήδη εγνώριζα, φυσικά).

          ΞΕΧΑΣΕ τι μου είχε πει, 2 μήνες μετά, και όταν τον ξαναείδα το έπαιζε υπέρμαχος και διατυμπάνιζε την χρησιμότητα του εμβολίου...

          Τι να μεσολάβησε άραγε?

          • Misha avatar
            Misha @ (A)θανάσης 08/12/2010 14:58:59

            Ενημερώθηκε από τον W.H.O (σα να λέμε ΔΝΤ της υγείας) που ενημερωνόταν από τις φαρμακευτικές , για το πόσο καλό, ακίνδυνο, επωφελές και κυρίως, προσοδοφόρο, είναι το νέο εμβόλιο .

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Misha 08/12/2010 15:08:32

      Misha,

      ποτέ δεν μάθαμε ποιές φαρμακοβιομηχανίες πήραν τις παραγγελίες και ποιοί τις προμήθειες.

      Και ποιές οι σχέσεις αυτών που προέβλεπαν την καταστροφή με τις φαρμακοβιομηχανίες.

      • sawas avatar
        sawas @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 16:27:37

        Κωστα
        μια καλη αναλυση εγινε απο το BMJ και The Bureau of Investigative Journalism

        h**p://www.bmj.com/content/340/bmj.c2912.full?ijkey=d448ef442d63b7aa00e8fc7b521a2c1958898f99&keytype2=tf_ipsecsha

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ sawas 08/12/2010 16:47:57

          Sawas,
          Eυχαριστώ

      • Μisha avatar
        Μisha @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 18:29:32

        Kώστα είναι καλή ζεύξη του Σάββα

        Πιο επίσημα

        Fiona Godlee, the Editor-in-Chief of the British Medical Journal, told the parliamentarians that, according to an investigation by her journal, scientists who drew up key WHO guidelines on stockpiling flu vaccines had previously been paid by drug companies which stood to profit.

        h--ps://wcd.coe.int/wcd/ViewDoc.jsp?Ref=PR455%282010%29

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Μisha 08/12/2010 18:33:20

          Misha,
          Το είδα.
          Ομως, τα ερωτήματα για την Ελλάδα παραμένουν.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 18:45:35

            Για την αγορά των εμβολίων και γενικά για την αντιμετώπιση της νέας γρίπης το υπουργείο Υγείας έλαβε δάνειο ύψους 225 εκατ. ευρώ με εγγύηση του ελληνικού δημοσίου.


            Τα εμβόλια με αριθμούς
            Παρηγγειλαν αρχικά 16 εκ δόσεις από τις εταιρείες Novartis, GlaxoSmithKline και Sanofi-Pasteur , στη συνέχεια μείωσαν την παραγγελία στα 8.000.000 και τελικά
            - 3.636.000 δόσεις εμβολίου παρέλαβε το ΚΕΕΛΠΝΟ

            - 8 ευρώ είναι το κόστος κάθε εμβολίου
            - 365.000 πολίτες εμβολιάστηκαν
            - 150.000 δόσεις υπολογίζονται ως φύρα
            - 1 εκατ. δόσεις έληξαν το καλοκαίρι
            - 2,1 εκατ. δόσεις λήγουν το 2011
            - 2.000 συσκευασίες, καθεμία από τις οποίες περιέχει 500 δόσεις θα μπουν στον κλίβανο του Ινστιτούτου Παστέρ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 18:49:10

            Misha,
            Μπερεκέτια!
            Και ποιός είπαμε οτι εκπροσωπεί αυτές τις φαρμακοβιομηχανίες στην Ελλάδα;

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2010 13:10:54

    H απαντηση ειναι οτι ο Ρουμπινι υπολιγιζει τα παντα ωσαν να ειναι ενα σκετο κρατος η Ελλαδα χωρις να παιρνει υπο ψιν του τις εξελιξεις στην ΕΕ.
    Εαν περασει το σχεδιο Μερκελ για ελεγχομενη χρεωκοπια ενα μερος του χρεους θα διαγραφει και απο το σημερινο μηχανισμο θα παμε στο μηχανισμο της ελεγχομενης χρεωκοπιας οπου θα ειμαστε υπο επιτροπεια για καμμια εικοσαρια χρονια.
    Εαν το τσουναμι της κρισης επεκταθει στη Μεσογειο μπορει να διαλυθει η ευρωζωνη και να επιστρεψουμε ολοι στα νομισματα μας ή να γινουν δυο τα ευρω (βορειο και νοτιο ) ή να εκδοθουν ευρωοομολογα.
    Βλεποντας μονο τα νουμερα της Ελλαδος χωρις το πολιτικο πλαισιο αυτος βλεπει χρεωκοπια.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ψυχραιμια 08/12/2010 13:40:01

      Eτσι ακριβώς ..Νούμερα βλέπει,ψυχρά και την επίπτωση τους στό γενικό ανθρώπινο σύνολο..Αλλά σαν χώρα και όχι σαν εταιρεία..Και λαμβάνει υπόψιν του αυτά πού μέχρι τώρα ξέρει σχετικά με τίς Ευρωπαικές πολιτικές εξελίξεις..
      Είχαμε με τόν Θείο πρίν λίγο καιρό, κάτι σχ'ολια σχετικά με τόν τρόπο πού ο συγκεκριμμένος "προφητεύει"....Πάντα ήταν overrated κατά την γνώμη μου.Υπάρχουν καλύτεροι σε ανάλυση δεδομένων.
      Τήν συγκεκριμμένη χρονική στιγμή πάντως μετά τόν Δεν Τρώς Κάν,ή επανάληψη τού "χρειάζεστε ώς χώρα δραχμή" από αναγκαία ,μπορεί να καθίσταται και ύποπτη.....

  6. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 08/12/2010 13:22:28

    Στο διαδικτυακο τοπο, υπαρχουν πληθωρα αρθρων ειδικων και μη, που προεξοφλουν την επιστροφη μας στην δραχμη.Πολυ πριν, του υποτιθεμενου "προφητη" Ρουμπινι.Οχι γιατι ειναι αντιευρωπαιστες, ουτε γιατι πολυ εξ αυτων ανηκουν σταθερα στον παλαιο κομμουνιστικο αξονα!!!Απλως γιατι τα νουμερα δεν βγαινουν.Οσο, και απ'οπου και αν "τραβηχτουν".Μια δε απο τις καλυτερες διαδικτυακες πεννες οπως ο αρχηγος του ΕΑΜ Β' (Τραιανου Παναγιωτης), διαβλεπουν την δραχμη ως "Μεγαλη Τρομοκρατισσα του Πλανητη"....!!!Ο Παγκαλος (εν τη ερημη του λογου), προ μηνων και προ της εισοδου στον διαβοητο Μηχανισμο, ειπε οτι αν δεν μας θελουν και δεν προτιθενται να μας βοηθησουν με ορους μη επαχθεις, η Ελλαδα δεν εχει λογους υπαρξης στο Ευρω.Ενα επισης ωραιοτατο αρθρο του δικου σας διαδικτυακου τοπου με τιτλο "Το Μεγαλο Σφαλμα του Ευρω", ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΔΟΜΗΣΕ τον δανειακο Ευρωπαραδεισο-που καταληγει ΣΕ ΚΟΛΑΣΗ-προ εξι (6) περιπου μηνων.Ας ξεκαθαρισουμε τι θελουμε.Και τι ειναι πραγματι ωφελιμο για αυτο που λεγεται ΠΑΤΡΙΔΑ-ΕΛΛΑΔΑ.

  7. Βrain avatar
    Βrain 08/12/2010 13:23:23

    Ο κος Ρουμπινι, διαβάζει το μέλλον μας, μαλλον ή κατι ξέρει.
    Η ερωτηση -εδω που έχουμε φτασει- είναι, πρεπει να γινει τώρα restart στη χώρα, γενικο, ή όχι?

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/12/2010 13:25:07

    Πάντως χθες, ακόμα και ο (δεδηλωμένος νεοφιλελεύθερος) Μίμης Ανδρουλάκης, σχεδόν το είπε ανοιχτά στο δελτίο του Mega ότι δεν τη γλιτώνουμε την αναδιάρθρωση. Είπε μάλιστα "δεν θέλω να πω τη λέξη", αλλά ήταν σαφές το τι εννοούσε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/12/2010 13:28:51

    αν στοιχημάτιζα τι θα γίνει στο μέλλον (6-36 μήνες) θα στοιχημάτιζα ότι θα γίνουν 2 ευρώ. Αλλά δεν στοιχηματίζω, και είναι ακαδημαϊκό.

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 08/12/2010 13:33:30

      ¨-)
      αρχαιε, εκανες ακομα καλυτερη προβλεψη

      h**p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/11/zwei-professoren-vaterland-verloren.html

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ sawas 08/12/2010 19:27:31

        αν σου πω ότι έχω χάσει λογαριασμό τι έχω πει... όταν ψάχνω για κάτι (στο blog ΜΟΥ) , το κάνω μέσω ...google...

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ archaeopteryx 08/12/2010 13:43:17

      Σύμφωνοι,Αρχαίε....με την προυπόθεση ότι θα τό αποδεχτούν οι αδύναμοι..Αυτοί αντιδρούν στην πρόβλεψή σου και όχι ή Μέρκελ...
      Τό ευρώ 2 όψεων εννοώ....

  10. sawas avatar
    sawas 08/12/2010 13:34:01

    :-)

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 13:36:57

    Να επαναλαβω τη γνωμη μου?
    Θα βγουμε απο το ευρω overnight και θα μπουμε με νεα ισοτιμια !..
    Στοιχημα δε βαζω, αλλα υπαρχει πιεση.

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 14:47:38

      Προφήτης ο Ρουμπινί;;;
      Κήρυκας ευσεβών πόθων.

      Ο Ρουμπινί προβλέψεις πουλάει, μπέστε στο σάϊτ του.

      Όλοι οι "σοφοί" και "αιρετικοί" των αγορών έχουν έναν μόνο ρόλο : να προωθούν αυτοεκπληρούμενες προφητείες που εξυπηρετούν συγκεκριμένα τζογαρίσματα.

      Παράδειγμα. "Ανάλυση" αναλυτή :
      Η μετοχή της εταιρείας ΑΒΓ θα πέσει διότι τα "θεμελιώδη" της μπλα μπλα μπλα και αν διασπάσει την καμπύλη της γραμμικής καθόδου μπλα μπλα μπλα μπορεί να βρεθεί κάτω από επίπεδα τιμών Χ έως Ψ.

      Προσοχή, το επίπεδο τιμής Χ έχει τεθεί σαν τιμή-στόχος αγοράς από κάποιους.
      Με τη διαρκή βαβούρα, ιδιώτες και θεσμικοί πουλάνε για να μην υποστούν ζημία. Φυσικά η τιμή της μετοχής πέφτει.
      Όταν φθάνει στην τιμή Χ οι κερδοσκόποι αγοράζουν.
      Μετά ξεκινούν "αναλύσεις" ότι η ΑΒΓ επανέκαμψε μπλα μπλα μπλα διότι το 3Q παρουσίασε αύξηση κύκλου εργασιών μπλα μπλα μπλα και συνιστάται αγορά και διακράτηση μπλα μπλα μπλα.
      Αυτό προκαλεί νεα τάση αγορών της μετοχής που πράγματι κερδίζει ποσό "δ"σε τιμή.
      Και ο κερδοσκόπος πουλάει σε αυτούς που αγοράζουν για να διακρατήσουν και καρπούται τη διαφορά (Χ+δ).

      Αν δε τους πεις τίποτα θα σου απαντήσουν, βγάζοντας τη γλώσσα, "μα, οι αναλύσεις-προφητείες μας επαληθεύθηκαν δύο φορές".

      Η τεχνική ανάλυση σαφως είναι εργαλείο. Αλλά
      - λίγοι οι καλοί τεχνικοί αναλυτές
      - είναι ανίσχυρη σε χειραγώγηση, που είναι ευρέως διαδεδομένη στη σπέκουλα.

      ***

      Το ξέρουμε από το 85 ότι θα φαλίρουμε, δεν περιμένουμε το Ρουμπινί.
      Δίπλα μας ζουν οι πασόκοι που έγιναν "άρχουσα τάξη" με τα δανεικά.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 08/12/2010 14:50:22

        Φ., Σβήσε το παραπάνω, δεν απαντούσα στον ΠΠ, λάθος

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 08/12/2010 15:56:32

          το κραταω το σχολιο !!
          δε μ λες γιατι ανεβαινει το πετρελαιο στα 92 ενω η Ευρωπη πλακωνεται με τους μηχανισμους?
          Γιατι το πετρελαιο?? χαχα κουφαλες Αμερικανοι.

          ΠΠ

    • zonitis avatar
      zonitis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 15:43:52

      Δηλαδη θα μειωθει overnight η αγωραστικη αξια των χρηματων στις ελληνικες τραπεζες; Τι θα γινει με τους λογαριασμους Ελληνων στο εξωτερικο;

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 08/12/2010 15:44:13

        αγοραστικη

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 08/12/2010 13:43:03

    Εύχομαι ο Ρουμπινί να δημιούργησε τον μεγαλύτερο εφιάλτη σ'όλους τους "παρευρεθέντες σε κλειστό κύκλο" μεγαλοσχήμονες.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Νίκος Θ. 08/12/2010 13:47:37

      Τα υπάρχοντά τους είναι εξασφαλισμένα,εδώ και καιρό....με πολλές χρηματικέ αξίες (νομίσματα,μέταλλα,κλπ κλπ) δεν έχουν ανάγκη..
      Ψάχνονται να δούν πώς ,πότε και άν μπορούν να κερδοσκοπίσουν....

  13. boanerges avatar
    boanerges 08/12/2010 13:50:52

    Καιρός είναι να καταλάβουν και οι τελευταίοι αθώοι, αφελείς και βαθιά νυχτωμένοι τι εστί Γιώργος Παπανδρέου (ΓΑΠ) και ΔΟΦ (Διεθνής Οικονομική Μαφία).

    • boanerges avatar
      boanerges @ boanerges 08/12/2010 13:51:23

      Διάβαζε ΔΟΜ

  14. nasos avatar
    nasos 08/12/2010 13:56:23

    ας μας δείξει πρώτα τι περιέχει το χαρτοφυλάκιό του και ύστερα κρίνουμε και τις απόψεις του

  15. ΚΑΝΕΝΑΣ avatar
    ΚΑΝΕΝΑΣ 08/12/2010 14:07:07

    ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΥΠΩΝΟΥΝ ΔΡΑΧΜΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΓΚΥΡΗ ΗΤΑΝ Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. ΟΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΑ,ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΤΣΙ

  16. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 08/12/2010 14:26:24

    Αν γυρίσουμε τώρα στη δραχμή ζήτω που καήκαμε! Πιστεύει κανείς ότι αν κάποιος που σήμερα έχει 1000 ευρώ = 340.000 δρχ, μετά την επιστροφή στη δραχμή θα πάρει πχ 500.000 δρχ; συνυπολογίζοντας την υποτίμηση;
    Πιστεύει κανείς ότι το νερό από 0.50 λεπτά το μπουκαλάκι θα παραμείνει 170 δρχ μετά την υποτίμηση;
    Τα δάνεια των νοικοκυριών θα γυρίσουν σε δρχ συνυπολογίζοντας την υποτίμηση; Δεν νομίζω. Μάλλον θα παραμείνουν σε ευρώ και θα γίνονται ολοένα πιό στενή θηλιά, αφήστε που δε θα υπάρξει κλειδωμένη ισοτιμία.

    Κοινώς, δεν πρέπει να γίνει, θα τελειώσουμε ως χώρα

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ σιδεράκιας 08/12/2010 15:21:23

      Oσα δάνεια είναι σε Ευρώ θα υπόκεινται στην καθορισθείσα νέα ισοτιμία σε δρχ. Οσα είναι με ρήτρα άλλων νομισμάτων (φραγκο,γιεν) θα έχουν περισσότερο πρόβλημα.Η μετατροπή τού ποσού όμως θα είναι άμεση σε δρχ ανάλογα με την νέα καθορισθείσα ισοτιμία.Από εκεί και πέρα διακύμανση.

    • panos33 avatar
      panos33 @ σιδεράκιας 08/12/2010 16:11:28

      επιστροφη στην δραχμη με διατηρηση χρεων προς τους δανειστες,ειτε νοικοκυριων προς τραπεζες ειτε κρατους ως προς ξενους επενδυτες ειναι πραγματι καταστροφη-ο εφιαλτης στον δρομο με της λευκες.επιστροφη στην δραχμη και αρνηση πληρωμης χρεων η αναδιαρθρωσης χρεους στο ποσο που η χωρα εχει την δυνατοτητα να πληρωσει(αλλωστε οι δανειστες θα συμβιβαστουν με οσα ο οφειλετης μπορει να πληρωσει)"ουκ αν λαβεις του παρα μη εχοντος"ειναι βιωσιμο,κλασικο πλεον ειναι το παραδειγμα της αργεντινης.....

  17. NTINOS avatar
    NTINOS 08/12/2010 14:40:27

    ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΗΜΗΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΤΥΠΟΥ ΡΠΟΥΜΠΙΝΙ,ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ GOLDMAN,ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑΖΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΜΦΙΒΑΛΕΙ ΑΣ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΠΛΟΓΚΣ.
    ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙΖΕΡ ΚΑΤΙ ΡΟΥΜΠΙΝΙ ΚΑΤΙ ΤΖΙΜΗΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΡΑΜΠΑΡΙΦΕΣ ΓΙΝΑΝ ΟΙ ΓΚΟΥΡΟΥ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΔΩ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ......

  18. Maximilien avatar
    Maximilien 08/12/2010 14:48:04

    Συζητάνε και για νέο δάνειο!!!!
    h++p://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1764:2010-12-08-11-41-06&catid=81:kivernisi&Itemid=198

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/12/2010 14:49:33

    Προφήτης ο Ρουμπινί;;;
    Κήρυκας ευσεβών πόθων.

    Ο Ρουμπινί προβλέψεις πουλάει, μπέστε στο σάϊτ του.

    Όλοι οι “σοφοί” και “αιρετικοί” των αγορών έχουν έναν μόνο ρόλο : να προωθούν αυτοεκπληρούμενες προφητείες που εξυπηρετούν συγκεκριμένα τζογαρίσματα.

    Παράδειγμα. “Ανάλυση” αναλυτή :
    Η μετοχή της εταιρείας ΑΒΓ θα πέσει διότι τα “θεμελιώδη” της μπλα μπλα μπλα και αν διασπάσει την καμπύλη της γραμμικής καθόδου μπλα μπλα μπλα μπορεί να βρεθεί κάτω από επίπεδα τιμών Χ έως Ψ.

    Προσοχή, το επίπεδο τιμής Χ έχει τεθεί σαν τιμή-στόχος αγοράς από κάποιους.
    Με τη διαρκή βαβούρα, ιδιώτες και θεσμικοί πουλάνε για να μην υποστούν ζημία. Φυσικά η τιμή της μετοχής πέφτει.
    Όταν φθάνει στην τιμή Χ οι κερδοσκόποι αγοράζουν.
    Μετά ξεκινούν “αναλύσεις” ότι η ΑΒΓ επανέκαμψε μπλα μπλα μπλα διότι το 3Q παρουσίασε αύξηση κύκλου εργασιών μπλα μπλα μπλα και συνιστάται αγορά και διακράτηση μπλα μπλα μπλα.
    Αυτό προκαλεί νεα τάση αγορών της μετοχής που πράγματι κερδίζει ποσό “δ”σε τιμή.
    Και ο κερδοσκόπος πουλάει σε αυτούς που αγοράζουν για να διακρατήσουν και καρπούται τη διαφορά (Χ+δ).

    Αν δε τους πεις τίποτα θα σου απαντήσουν, βγάζοντας τη γλώσσα, “μα, οι αναλύσεις-προφητείες μας επαληθεύθηκαν δύο φορές”.

    Η τεχνική ανάλυση σαφως είναι εργαλείο. Αλλά
    - λίγοι οι καλοί τεχνικοί αναλυτές
    - είναι ανίσχυρη σε χειραγώγηση, που είναι ευρέως διαδεδομένη στη σπέκουλα.

    ***

    Το ξέρουμε από το 85 ότι θα φαλίρουμε, δεν περιμένουμε το Ρουμπινί.
    Δίπλα μας ζουν οι πασόκοι που έγιναν “άρχουσα τάξη” με τα δανεικά.

  20. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/12/2010 15:11:45

    Μην μυθοποιούμε τα πραγματα με αναφορές τύπου τι ξέρει και δεν ξέρει ο Ρουμπινί, τι προέβλεψε ο Ρουμπινί και τα συναφή. Οι οικονομολόγοι μοιάζουν λίγο με τους σεισμολόγους. Οταν γίνει ο σεισμός τρέχουν όλοι απο παραθυρο σε παραθυρο στα καναλια για να μας πουν ο καθενας το κοντο και το μακρυ του... και ολοι έχουν κατι καλυτερο, εξυπνοτερο, επιστημονικότερο απο τον προηγούμενο που πέρασε...
    Τα πράγματα ειναι αριθμοί. Και αυτοί λένε την αλήθεια. Οποιος ξερει και τους διαβάζει καταλαβαίνει που πάνε τα πραγματα. Ολα τα υπολοιπα ειναι φαιά ουσία και marketing of his self...

  21. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/12/2010 15:23:15

    Στη Χαλκίδα τα εκτυπωτικά δουλεύουν ασταμάτητα.
    Ζήτω η δραχμή.

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 08/12/2010 18:00:50

      Στη Χαλκίδα;
      Τι βρισκεται εκεί; μετακόμισε το Νομισματοκοπείο;

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Μisha 08/12/2010 18:14:08

        Αν γίνει...απ΄έξω θα έρθουν τα πρώτα μην τό ψάχνεις!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Μisha 08/12/2010 18:24:03

        ΄"Χάνομαι χωρίς ελπίδα..."

        • Μisha avatar
          Μisha @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 18:39:28

          οι τρελοι μειναμε λίγοι κι ο Σκαριμπας έχει φύγει...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Μisha 08/12/2010 18:42:10

            Διαχρονικός ο Μπαρμπαγιάννης

  22. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 08/12/2010 15:36:13

    Γιατι ΔΕΝ θα επιστρεψουμε στη δραχμη...πολυ καλο αρθρο παρακατω...

    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/12/blog-post_351.html

  23. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 15:40:33

    Δεν έκανε τέτοια προφητεία ο Ρουμπινί. Είπε ότι αυτό (επιστροφή στη δραχμή κλπ) θα ήταν λύση, αλλά ΔΕΝ γίνεται. Κατά την άποψή του.

    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=371901&dt=07/12/2010

    Τι να μας πει κι ο Ρουμπινί;
    Δικός τους είναι.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Θραξ Αναρμόδιος 08/12/2010 15:56:39

      Θράκα,

      Ο Ρουμπινί δεν είναι κανένας άσχετος.
      Οταν λέει τέτοια πράγματα ξέρει τις επιπτώσεις την αγορά
      Κάποιοι βγάζουν λεφτά από τέτοιες δηλώσεις.
      Δεν είναι αθώες.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/12/2010 15:56:40

    Δεν λέει "ακριβώς" αυτό ο Πέρσης "Προφήτης".
    Γίνεται πολλή σπέκουλα, είναι προφανές ότι πολλά κέντρα ΜΜΕ στην Ελλάδα προωθούν τη χρεωκοπία ή έξοδο από την Ευρωζώνη για ευνόητους λόγους (βλέπε μονοπύθμενους, διπύθμενους και άλλους "Λονδρέζους").
    Την επιλογή της επιστροφής στη δραχμή (υπαρκτή μεν ως οικονομική δυνατότητα) την θεωρεί ΠΟΛΙΤΙΚΑ ανέφικτη.
    Κατά τον Ρουμπινί, η υποτίμηση του νομίσματος, κάτι που σημαίνει έξοδο της χώρας από την Ευρωζώνη και επιστροφή στη δραχμή, δεν είναι εφικτό σενάριο, αφού προϋποθέτει αποχώρηση από την ΕΕ. Επισήµανε δε ότι σε ένα τέτοιο ενδεχόµενο η υποτίµηση του εθνικού νοµίσµατος θα έφτανε στο 50%. Οπότε η τελευταία λύση για την Ελλάδα είναι η ελεγχόμενη αναδιάρθρωση του χρέους με την επιμήκυνση της διάρκειας αποπληρωμής του
    «∆εν µπορεί όµως σε καµιά περίπτωση να γίνει στη Ελλάδα ό,τι έγινε στην Αργεντινή. Η Ελλάδα είναι χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης µε άλλα χαρακτηριστικά».
    Όμως, με τον "σπεκουλαρισμένο" όρο "αναδιάρθρωση" εννοεί τελικά επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του όλου χρέους (όχι μόνον του δανείου της ΕΕ).
    Υποστηρίζει την αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας με επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής ως τη μόνη εφικτή λύση.
    Αλλά ως καλός Κευνσιανός, επιμένει φυσικά σφόδρα ότι "τα δημοσιονομικά μέτρα επηρεάζουν αρνητικά τη ζήτηση και το ΑΕΠ, και η χώρα κινδυνεύει να πέσει σε οικονομική στασιμότητα και υψηλή ανεργία".
    Που θα βρεθούν τα λεφτά; Κατά τον Πέρση "Dr Doom", "η καταπολέµηση της φοροδιαφυγής πρέπει να είναι το βασικό εργαλείο από εδώ και πέρα για την εξασφάλιση νέων εσόδων. Πρέπει να πληρώσουν φόρους αυτοί που δεν πληρώνουν».
    h**p://news.in.gr/economy/article/?aid=1231070393

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 08/12/2010 16:01:02

      Θείε,

      Οταν η οικονομία είναι σε παρατεταμένη ύφεση η φοροδοτική μειώνεται η φοροδοτική ικανότητα όλων.
      Αυτό θα το διδάσκει ο κ. Ρουμπινί στο Economics 101.
      Επίσης, θα διδάσκει ,υποθέτω, και την καμπύλη Λαφέρ.
      Οσο αυξάνονται οι φόροι, μειώνονται τα έσοδα από τη φορολόγηση.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 08/12/2010 16:18:18

      O Ρουμπίνι δουλεύει εξαιρετικά τα οικονομικά μαθηματικά, και όπως είπαμε, δουλεύει με τα στοιχεία του ιδιωτικού τομέα, αποκλειστικά των εισηγμένων. Του δημόσιου τα στοιχεία, τα θεωρεί εκ των προτέρων αναξιόπιστα. Από τον ιδιωτικό μας τομέα (που τόσο επλήγη από το "πούλα-πούλα" και ευγενές σπόρ του ραντιέρη), βγάζει το συμπέρασμα ότι το γαιδούρι είναι ετοιμοθάνατο.
      Αλλά από πολιτική δεν νογάει, παρεκτός από ιστορίες περί Μωσαντέκ και πώς τον ανέτρεψαν οι 7 αδελφές, περί Σάχη, Σοράγιας και Χομεινί. Τελευταία προσπαθεί πάντως, αρχίζει να μαθαίνει. Τα βασικά τουλάχιστον: Ότι καλός μεν ως θεμελιωτής ο Τζών Μαίηναρντ, αλλά αυτό το ΠΟΛΙΤΙΚΟ οικοδόμημα που έχτισαν ο Σάρλ, ο Κόνραντ, ο Βίλλυ, οι δύο Χέλμουτ, ο Φρανσουά, δεν πέφτει από παλίρροιες εικονικού ή πραγματικού χρήματος.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 08/12/2010 18:25:24

        Θείε,

        Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ο ίδιωτικός τομέας (νοικοκυριά και επιχειρήσεις).
        Το πρόβλημά μας είναι το δημόσιο.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 08/12/2010 21:42:14

          Νομίζεις, φίλε Κώστα! Αλλά, με τις συμπεριφορές που είδα 1990 - 2010, φοβάμαι ότι πρόκειται περί idiots μάλλον (ή άν προτιμάς , ιδιωτών με τη αρχαιοελληνική έννοια της λέξης), και λιγότερο ιδιωτών με τη νεοελληνική έννοια.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 08/12/2010 21:57:59

            Θείε,
            Δεν νομίζω, έτσι λένε τα στοιχεία.
            Οι συμπεριφορές που αναφέρεσαι ιδιαίτερα μετα το 1999 και την αχαλίνωτη πιστωτική επέκταση που ανέχτηκε, να μη πω διευκόλυνε. ο Γκαργάνας, προφανώς και επιδείνωσαν τα πράγματα, αλλα ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα παραμένει λιγότερο χρεωμένος απο τις περισσότερες ευρωπαϊκες οικονομίες.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 08/12/2010 18:42:36

      Από που προκύπτει υποχρεωτική έξοδος από την ΕΕ, αν βγούμε από το Ευρώ;

  25. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 08/12/2010 16:22:25

    Τό αισχρό πολιτικό προσωπικό,γιά νά συνεχίσει νά ευρίσκεται στό προσκήνιο,
    αντί νά πάει σύσσωμο στό κορυδαλλό,θά μας βγάλει από τήν ευρωπαική ένωση
    καί θά μας επιστρέψει στή δραχμή,γιά νά μας φάει καί τά υπόλοιπα ευρουλάκια
    μας καί νά μην μπορούμε μετά νά τούς ζητήσουμε τίποτα.

    Γι΄αυτό είναι έδώ ό καλός εβραίος ρουμπινι........

  26. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2010 17:43:46

    Αγαπητοί φίλοι,
    την άποψή μου ότι το Ευρώ είναι επιζήμιο στην χώρα και δεν θα έπρεπε να το έχουμε υιοθετήσει ποτέ και ότι, αν έκανα ΜΙΑ Εξεταστική θα ήταν για την απόφαση Σημίτη & Co την έχω χιλιοπεί εδώ, και δεν θα την ξανααναλύσω. Ωστόσο, περιμένω από αυτούς, που δεν το βλέπω σαν επιζήμιο, να μου φέρουν ονόματα έγκυρων οικονομολόγων και επιστημονικές αναλύσεις, που να δικαιολογούν το ότι η Πλέον Επισφαλής Οικονομία του Κόσμου ωφελείται από την χρήση του Πλέον Σκληρού Νομίσματος του Κόσμου. Γιατί, "ουδείς μωρότερος των ιατρών..." αλλά δεν ξέρω κανέναν, που να ακούει τον σιδερά, όταν αρρωσταίνει. Και η γνωστή σ' εμένα Οικονομολογία φωνάζει "Έξω!" μέσα από χίλια συγγράμματα. Βέβαια, δεν γράφτηκε για συνθήκες ΕΕ και Ευρώ και ίσως εκεί να βρίσκεται ο κόμπος. Κε Ροδινέ, παρακαλώ για τα φώτα σας!
    - Κοντολογίς, πάρτε τον Ρουμπινί στα σοβαρά! Και όταν προέβλεψε την κρίση των στεγαστικών, νούμερα μελετούσε και τα τωρινά νούμερα της Ελλάδος (λίγο πολύ, μια χώρα-νούμερο καταντήσαμε) ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. Πρωτογενές πλεόνασμα, μόνο από την μείωση του Δημόσιου Τομέα και την πτώση μισθών στον Ιδιωτικό δεν βγαίνει, γιατί οι φόροι είναι ήδη μεγάλοι και η, επακόλουθη των μειώσεων, πτώση των τζίρων θα μειώνει τα έσοδα του Δημοσίου περισσότερο.
    Οπότε το σκυλί θα κυνηγάει μάταια την ουρά του.
    -Η έξοδος από το Ευρώ ΠΡΙΝ το μνημόνιο, θα ήταν ιδανική, όσο και θλιβερή λύση, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν από τον Moriarty εδώ. Αλλά και γιατί, τώρα, το Μνημόνιο την απαγορεύει και πρέπει να συζητηθούν οι επιπλέον επιπτώσεις.
    -Η σωστή λύση είναι να ομοσπονδοποιηθεί η Ευρωπαϊκή Οικονομία. Μετά, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ΟΛΟΙ οι ανώτεροι ΔΥ να είναι Γερμανοί και όλοι οι κατώτεροι να αξιολογούνται από αυτούς ανά διετία, όπως γίνεται και στις ΗΠΑ. Και οι Πολιτικοί; Στα σπίτια τους!
    -Η συνήθης επιχειρηματολογία για το πόσα κακά θα συμβούν αν βγούμε από το Ευρώ δεν συνοδεύεται ποτέ με μια απαρίθμηση των κακών, που θα συμβούν αν ΔΕΝ βγούμε. Ένα μόνο θα επισημάνω εδώ: Είναι τόση η τύφλα μας, που νομίζουμε ότι ρίχνοντας 20% τους μισθούς των ΔΥ και διώχνοντας, έστω, 200.000 (και δίνοντάς τους αντίστοιχη αποζημίωση και επίδομα ανεργίας (!)) θα σωθούμε. Μα τόσοι άνεργοι θα έριχναν τους πραγματικούς μισθούς του Ιδιωτικού τομέα περίπου στο μισό αλλά οι πραγματικές τιμές θα έμεναν περίπου οι ίδιες. Τα όποια κέρδη ανταγωνιστικότητας λόγω του κόστους εργασίας θα εξανεμιζόντουσαν από τις απώλειες λόγω μικρότερης ζήτησης. Ενώ με δραχμή και υποτίμηση, οι πραγματικοί μισθοί θα έπεφταν λιγότερο και οι πραγματικές τιμές των εγχωρίων (βασικών) προϊόντων θα έπεφταν εξίσου. (προσοχή: άλλο πραγματικός και άλλο ονομαστικός) και η ζήτηση δεν θα έπεφτε πολύ. Τι προτιμάτε;
    Να σας πώ τι προτιμάτε: Αν είστε ΔΥ ή πλούσιος, ή και τα δύο, προτιμάτε το Ευρώ. Αν είστε μικρομεσαίος ή ιδιωτικός υπάλληλος, ή, απλά, Έλληνας πατριώτης, προτιμάτε τη δραχμή και τρίζετε τα δόντια στους πολιτικούς να μην την ξεφτιλίσουν για να ξαναρχίσουν τα ίδια.
    Απλό;;; Δεν νομίζω....
    ΥΓ
    @ Αθώος Περαστικός
    Διάβασα το άρθρο. Δικαιολογείσαι, γιατί δηλώνεις αθώος. Αν ήθελα τέτοια επιχειρήματα, θα ρώταγα καντηλανάφτη.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2010 18:05:06

      " Να σας πώ τι προτιμάτε: Αν είστε ......."

      H τελευταία παράγραφός σου Πηλέα είναι όλη ή ουσία τής υπόθεσης.
      Τό σωστό σχετικά με την διαμάχη,και τό επισημαίνεις.
      Και τό ξέρουν όλοι οι πολιτικοί. Απλώς σταθμίζουν πού βρίσκονται οι περισσότεροι πελάτες-ψηφοφόροι και πράττουν ανάλογα.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ παγωτατζής 08/12/2010 18:40:54

        Για τους πολιτικούς, διασκεδάζω στην ιδέα ότι οι "κόποι" τους, τους βάζουν στο πρώτο στρατόπεδο αλλά το μέλλον τους, επιτάσσει το αντίθετο. Με Ευρώ και μνημόνιο θα μείνουν χωρίς δουλειά και με Δραχμή χωρίς φράγκο! Χε,Χε,Χε....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2010 21:37:21

      Πηλέα,
      Τι να σου απαντήσω τώρα εγώ, αφού τα είπες όλα;

  27. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/12/2010 17:46:40

    Βρε παιδιά δεν πάει καιρός που είχα πάει στο Μαυροβούνιο το οποίο πιο πολύ μου θύμισε Ρώσικο προτεκτοράτο...εκεί και χωρίς να υπάρχει επίσημη συμφωνία με την Ένωση έχουν το ευρώ σαν νόμισμά τους...πως το έχουν κάνει αυτό; Δηλαδή ο κόσμος από τις δουλειές του πληρώνεται σε ευρώ και όλα λειτουργούν κανονικά;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Νικόλας 08/12/2010 17:56:53

      Τα ίδια και στο Κόσοβο.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Orestios 08/12/2010 18:00:43

        Αυτές είναι λούμπεν χώρες με λούμπεν οικονομίες. Όλα παίζουν. Άλλωστε το Ευρώ είναι σχεδόν διευρωπαϊκό. Ακόμα και στην Τουρκία "λειτουργεί" απρόσκοπτα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΗΛΕΑΣ 08/12/2010 18:03:15

          Μην ξεχνάς τα πλυντήρια. Είναι χρήσιμα.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ Orestios 08/12/2010 18:13:44

            Χεχε καλά ναι βρωμάει και ζέχνει λίγο η κατάσταση...ειδικά στο Κόσοβο.
            Απλά απορώ δηλαδή το Μαυροβούνιο πληρώνει το χρέος του σε ευρώ; Και πως κάνει εισαγωγές;

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 08/12/2010 19:28:12

            Πάει η eurostat και κάνει αξιόπιστες μετρήσεις.
            χο! χο!

  28. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 08/12/2010 19:13:06

    Δεν ξερω αν ειχε κολλημα με το 3 ο Μπισμαρκ αλλα ειχε επισης πει

    Ειδα τρεις αυτοκρατωρες γυμνους και ουδεις με ενεπνευσε ! Επισης ειπε...

    Υπαρχει μια προνοια που προστατευει τους Μεθυστακες τους Ηληθιους τα Παιδια και...τις Η.Π.Α !!!

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/12/2010 21:05:11

    Ο Ρουμπινι εχει προβλεψει και τη συλληψη του Π. Ψωμιαδη!!
    Θα πει σε ποιους ΠΑΣΟΚΟΥΣ εχει δωσει $$ ????? εεεεεε???? η θα το κανουν γαργαρα??
    Αντε και ο Τσουκρατος μεσα και τι στον κοσμο... ξεπλυμα δεν εκανε και ο Τσουκρατος??? κ Εισαγγελευ???

    ΠΠ

  30. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 08/12/2010 22:41:46

    Σχετικά με τις προβλέψεις διαφόρων κ Ρουμπινι:
    "...1. Τα οικονομικά δεν είναι ακριβής επιστήμη. Ο,τι ίσχυε χθές δεν είναι απαραίτητο να ισχύει σήμερα κι αυτό που ισχύει σήμερα μπορεί αύριο να ανατραπεί......
    2. Οι προβλέψεις δεσμεύονται από τις πολιτικές απόψεις και προσωπικά συμφέροντα. Αν ο Χ οικονομικός αναλυτής έχει ζήσει με το ονειρο να δει την Ευρωπαική Ενωση να διαλύεται ή εχει εκφράσει την άποψη ότι η ένταξη της Ελλάδας πριν 30 χρόνια στην ΕΟΚ θα είναι καταστροφική κι έχει ίσως χτίσει πάνω στην άποψη αυτή και ακαδημαική καριέρα δεν έχει άλλη επιλογή στη σημερινή συγκυρία. “Οφείλει” να προβλέψει τα χειρότερα. Οπως τα χειρότερα “οφείλει” να προβλέψει αν αυτό εξυπηρετεί τα οικονομικά συμφέροντα του αφεντικού του . Γιατί και οι οικονομολόγοι κάπου δουλεύουν. Δεν ζουν από άδολες προβλέψεις.
    3. Οι προβλέψεις είναι “τζάμπα”, ιδιαιτέρως οι αποτυχημένες. Κανείς δεν τις θυμάται. Κανείς δεν καλείται να πληρώσει το κόστος τους. (Γιατί κόστος υπάρχει! Πουθενά αλλού όσο στην οικονομία δεν λειτουργεί τόσο πολύ η θεωρία της αυτοεπιβεβαιούμενης προφητείας) ........."
    Αοσπάσματα από το " Ψήγματα ατεκμηρίωτης(?) αισιοδοξίας" σις 24/11 στο http://firiki2010.wordpress.com/

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ firiki2010.wordpress.com 09/12/2010 10:38:34

      +1