#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2012 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι παράπλευρες απώλειες των πρόσφατων εκλογών



Το πρόσφατο εκλογικό αποτέλεσμα, που ανακάτεψε την τράπουλα, και που έριξε την χώρα στην ακυβερνησία, έχει πολλές επιπτώσεις, οι περισσότερες εκ των οποίων σημαντικές για το μέλλον μας (ίσως και για αυτό της ΕΕ).

Υπάρχουν όμως και κάποιες παράπλευρες συνέπειες, που με κάνουν να γελάω με την καρδιά μου.

Παραδείγματος χάριν, το γεγονός ότι πάμπολλα πρωτοκλασάτα στελέχη, μεγαλο-υπουργοί, και λοιποί φανφαρόνοι του Πασόκ, έμειναν εκτός βουλής.

Και καλά να πάθουν, αφού αυτοί φταίνε για την κατάντια μας.

Ναι, αλλά κοντά σ αυτούς, την πάτησαν και εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες, άνθρωποί τους δημόσιοι υπάλληλοι, που επί χρόνια έκαναν καριέρα, ετεροφωτιζόμενοι, δίπλα στους πολιτικούς προστάτες τους.

Μιλάω για όλους αυτούς τους αποσπασμένους από τις υπηρεσίες τους, στα βουλευτικά και υπουργικά γραφεία, που βασιλικότεροι του βασιλέως το έπαιζαν επί χρόνια πολιτικοί παράγοντες (τρομάρα τους), διαχειριζόμενοι τα ρουσφέτια,  και τις «πολιτικές» των αφεντικών τους πολιτικάντηδων.

Τώρα, όλοι αυτοί οι αργόμισθοι, καλούνται, σαν βρεγμένες γάτες, να επιστρέψουν στις υπηρεσίες τους, και να προσφέρουν το έργο για το οποίο τους πληρώναμε όλοι ανεξαιρέτως επί δεκαετίες.

Καλούνται δηλαδή, να ξαναγίνουν από δήμαρχοι … κλητήρες.

Αν καταδεχτούν βέβαια. Ήδη τα τηλέφωνα των αρμοδίων έχουν πάρει φωτιά, αφού πολλοί πρώην εκλιπαρούν, για  να εξαιρεθούν τα «δικά τους παιδιά».

Οι περιπτώσεις είναι πολλές, ειδικά αν αναλογιστούμε τον αριθμό των βουλευτών, που έμειναν εκτός. Ο καθένας απ αυτούς (χώρια οι υπουργοί) απασχολούσε αρκετούς δημοσίους υπαλλήλους και αστυνομικούς, οι οποίοι αν και ορτινάντζες, το έπαιζαν πολιτικοί μπόσηδες, και κομματάρχες .

Να δούμε, λοιπόν, πως θα εξελιχτεί η περίπτωσή τους.

Από κει που έκοβαν και έραβαν, τώρα θα πρέπει να επιστρέψουν, ως άλλοι κατεργάρηδες, στον πάγκο τους.

Τέρμα η «υψηλή πολιτική», και ο συγχρωτισμός με τις ελίτ.

Επιστροφή στη σκούπα, στο φαράσι, στα γκισέ, στα πρωτόκολλα, και στις σφραγίδες….

Εκεί που για τους απλούς θνητούς υπαλλήλους, βγαίνει το μεροκάματο.

Ε ρε γέλια….

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 12/05/2012 11:32:13

    Αγαπητέ Παράξενε,
    Αυτά δεν είναι παράπλευρες απώλειες, είναι νέες λαικές κατακτήσεις...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ franc 12/05/2012 13:25:32

      Θα έχουμε το φαινόμενο της πεταλούδας.
      Ο απολυμένος ρουσφετατζής, τέως απεσπασμένος στο πολιτικό γραφείο της εκλογικής περιφέρειας (άνω Κολοπετινίτσα), θα επιστρέχει στην οργανική του θέση, στο αστυνομικό τμήμα Άνω Πετραλώνων.
      Έ ρε συρροή νέων μελών στην κλαδική Οργάνωση Βάσης Σωμάτων Προστασίας του Πολίτη του ΣΥΡΙΖΑ !

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/05/2012 13:27:53

        Άν πάνε μερικοί και "απέναντι", στα πλατινένια αυγά, δεν θα είναι φαινόμενο πεταλούδας, αλλά φαινόμενο του μπάμπουρα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Θείος 12/05/2012 15:00:51

        Όλος ο μηχανισμός του συστήματος ΠΑΣΟΚ θα μεταφερθεί στο ΣΥΡΙΖΑ. Άλλωστε αριστεροί ήταν που στεγάστηκαν στο ΠΑΣΟΚ λόγω μάσας. Τώρα θα επιστρέψουν στο ΣΥΡΙΖΑ για να συνεχίσουν. Θα φάνε τις συνιστώσες, θα κυριλέψουν και η μάσα μάσα.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ anonymous 12/05/2012 15:19:26

          Άν τυχόν επαληθευτείς, φοβάμαι όχι μόνον του ΠΑΣΟΚ...

  2. vangelis avatar
    vangelis 12/05/2012 12:09:57

    File franc,
    Mallon den exeis idea apo chaotic dynamical systems and strange attractors (fractal). Den einai parajenos o an8rwpos apla kserei i akouse gia tin mi grammikotita twn sistimatwn tou fusikou kosmou pou zoume kai thelei na anatrepsei epitelous flat kai grammikes antilipseis!

    Pali egrapsa!

    • S.P. avatar
      S.P. @ vangelis 12/05/2012 13:07:56

      Γιατί γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες;
      Εγώ είμαι ειδικός στα Δυναμικά Συστήματα, αλλά δεν μπερδεύω τις γλώσσες: η αγγλικά αγγλικά ή γερμανικά γερμανικά ή ελληνικά ελληνικά κ.ο.κ.
      Νομίζεις ότι είναι μαγκιά η γραφή αυτή;

      • vangelis avatar
        vangelis @ S.P. 12/05/2012 14:34:31

        File S.P.,

        An kai eidikos sta Dunamika sistimata protrexeis. Fusika kai den to thewrw magia, polu apla vriskomai sto ekswteriko kai to pc pou etseila to minima den eixe elliniki grammatoseira.

        Xairetw

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ vangelis 12/05/2012 17:00:33

          @vangelis Σε όποιο μέρος του κόσμου και αν μένετε, υπάρχουν διαδυκτιακά. δωρεάν Ελληνικές γραμματοσειρές γιά να επιλέξετε. Είναι ένδειξη σεβασμού προς το antinews.gr και τους αναγνώστες του. Αλλα blogs de facto απορρίπτουν τα ανθελληνικά greeklish, τα οποία κυριολεκτικά προκαλούν διπλωπία στη προσπάθεια να διαβαστούν και να γίνουν κατανοητά. Μέσω της αναζήτησης Google, μπορείτε να έχετε περίπου 51,400 αποτελέσματα γιά την επιλογή της Ελληνικής γραμματοσειράς που εσείς επιθυμείτε http://goo.gl/tGGV9 Φιλικά.

          • S.P. avatar
            S.P. @ η Dimi 12/05/2012 18:12:36

            η Dimi
            !!!!!
            Επί πλέον μπορούν να καθιερωθούν στις νέες γενιές με, ότι αυτό σημαίνει για την αποκοπή από μία πολιτιστική παράδοση 2500 ετών. Αρκετές φουρτούνες μας έφερε το μονοτονικό.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ η Dimi 12/05/2012 18:29:18

            Dimi,εὐχαριστῶ,τό ἀποθήκευσα!

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ η Dimi 13/05/2012 05:29:46

            S.P., Kυθήριος Αγαπητοί Φίλοι, γι' αυτό είμαστε εδώ. Γιά να μαθαίνουμε από την αστήρευτη πηγή έγκριτης ενημέρωσης antinews.gr και να καταθέτουμε το δικό μας λιθαράκι γνώσης το οποίο θα μπορούσε να βοηθήσει τους αναγνώστες antinews.gr

            «Η Ελληνική Γλώσσα
            Οταν κάποτε φύγω από τούτο το Φως, θα ελιχθώ προς τα πάνω όπως ένα ρυακάκι που μουρμουρίζει.
            Κι αν τυχόν κάπου ανάμεσα
            στους γαλάζιους διαδρόμους
            συναντήσω αγγέλους, θα τους
            μιλήσω Ελληνικά, επειδή
            δεν ξέρουνε γλώσσες. Μιλάνε
            μεταξύ τους με Μουσική.»
            ~Νικηφόρος Βρεττάκος (1912-1991)

            Με Θερμές Ευχές, σε Ολες τις Μητέρες του Κόσμου που γιορτάζουν σήμερα!

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ η Dimi 13/05/2012 09:12:43

            Διόρθωση: *αστείρευτη* πηγή

  3. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 12/05/2012 12:13:45

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί τα κανάλια χρησιμοποιούν ακόμη εκφράσεις του τύπου: "τα κορυφαία στελέχη του πασόκ".

    Μα έχει "κορυφαία στελέχη", κόμμα με 13% και σύντομα με 7 - 9% ;

  4. athamas avatar
    athamas 12/05/2012 12:27:41

    Και τι θα γίνει τώρα με τις εργολαβίες ? Θα πέσει πολύ κλάμα εκατέρωθεν! Και τον Ιούνιο ακόμα μεγαλύτερο!

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/05/2012 13:18:01

    Ἀντί νά ἀπολυθοῦν 150000 Δημόσιοι Ὑπάλληλοι σέ βάθος τριετίας,γιατί δέν ἀπολύουν τώρα αὐτούς τούς ἀποσπασμένους ἐπί χρόνια στά γραφεῖα τῶν βουλευτάδων καί τῶν Ὑπουργῶν; Μάλιστα,δέν θά πάρει καί τήν εὐθύνη ἡ ἐπόμενη κυβέρνηση,οὒτε κάν ἡ τρόϊκα,θά ποῦν ὃτι τούς ἀπέλυσε ὁ...λαός!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/05/2012 14:15:44

      Έλα ντε!

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 12/05/2012 13:31:46

    Σιγά την υποβάθμιση!
    Εξακολουθούν να είναι Δημ.υπάλληλοι,έτσι δεν είναι;
    Δεν γυρνάνε και στα λατομεία και ενημερώνω οτι πάλι καλά περνάνε.Δεν τους ακουμπάει κανένας αφού σκέφτονται οι μη προνομιούχοι οτι μπορεί σύντομα να ξαναέρθει στα πράγματα ο "δικός τους" και καλό είναι να τα πηγαίνουμε ζάχαρη!

  7. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/05/2012 13:41:45

    3.000.000 Έλληνες είναι στο όριο της φτώχιας, άλλοι άνεργοι, άλλοι έχουν πτωχεύσει, άλλοι εργάζονται αλλά δεν πληρώνονται …. ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ, θα έχουν γάλα για τα παιδιά τους .

    Δεν ενδιαφέρει κανένα το μνημόνιο το ευρώ ή η δραχμή εάν δεν έχει τίποτα να χάσει. Το ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ότι αυτοί τραβούν την κοινωνία προς τα κάτω. Λένε δηλαδή ΝΑ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ και να ξεκινήσουμε από την αρχή. Έχουν και ένα δίκαιο εφόσον πιστεύουν ότι αυτοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για την καταστροφή αλλά ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥΣ …. Που δεν τιμωρήθηκαν και ούτε πρόκειται, αλλά ο καλοπροαίρετος επαγγελματίας και ο ιδιωτικός υπάλληλος δεν έχει να φάει. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ !!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ!

    Άρα ο λαός επιδιώκει την πτώχευση, και την τιμωρία του πολιτικού κόσμου ταυτόχρονα.

    Για να ξεκινήσουμε από την αρχή.

    Ο Θεός να βάλει το χέρι του, ώστε παράλληλα να μην έχουμε καμία Εθνική τραγωδία, γιατί το περιβάλλον που διαμορφώνεται είναι ιδανικό για τέτοιου είδους περιπέτειες

    • restart avatar
      restart @ Jim Bim 12/05/2012 14:24:34

      22/3
      **********************************************************************
      "με τους 250.000 μαιμού ανάπηρους τι θα γίνει? θα τιμωρηθεί κανείς? Με τους γιατρούς που δώσανε τα μαιμού επιδόματα? Με τους υπουργούς υγείας και το πάρτυ των τελ. δεκαετιών? Με τις μίζες απο τα εξοπλιστικά? Αλήθεια ο ακης ακόμα έξω είναι? Στη γερμανία τιμωρήσανε αυτούς που τον λαδώσανε, εμεις? Ειναι αλήθεια οτι η αρετη τσοχατζοπουλου έχεςι 8 εκατ στους λογαριασμοπύς της? Αλήθεια ο μαντέλης ακομα ελέυερος κυκλοφορεί? Ο γιοςς του σπούδασε με τη χορηγία, και τώρα δουλέυει στη σημενσ στην κύπρο. Αλήθεια με τα δικά μας τα παιδιά τι θα γινει? Με τους λεβέντες του σδόε που τους πιάσανε επ αυτοφώρο στους παξους τι έγινε? Ο λάκης ρε παιδια, ο γαβαλάς? Εμαθα οτι έκατσε στη στενη 10 μέρες και τώρα παλι κυκλοφορεί ελεύθερος....7,5 εκατομυρια εφαγε ρε μάγκες απο το δημόσιο. Ουτε τα γιουσουφάκια του συστήματος δε μπορειτε να μπουζουριάσετε? Βλέπω να υποφέρουνε άνθρωποι τιμιοι, που δε φταίξανε και τα λαμόγια παλι εκει πάνω, να απαιτουν να τους αποδώσουμε και τιμες
      μονο τα κοροιδα θα πλερωνουν? μηπως νευριασουν καμια μερα και πεσει το ξυλο του αρκουδου το σκεφτηκατε?
      τι?
      ΕΝΑς αποχαυνωμενος λαος που τον ελεγχουμε με τα ΜΜΕ
      ναι...ετσι ειναι,
      προσεχτε ομως καμια φορα ομως γινονται και ατυχηματα "

      Το μήνυμα σας περιέχει σχόλια υβριστικά,χυδαία,ρατσιστικά,βίαια ή αλλιώς αποδοκιμαστέα. Για τον παραπάνω λόγο το μήνυμα σας δεν θα δημοσιευτεί στα Debates του Naftemporiki.gr

  8. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 12/05/2012 14:27:25

    Strange καλά τα λες. Ας πρόσεχαν οι φίλτατοι. Οι φιλιππινέζες εκτός του ότι έχουν ημερομηνία λήξης, να θυμηθούν ότι οφείλουν να αναβαθμίσουν το επάγγελμα τους που είναι από τα πιο δύστροπα από το να τη σκαπουλάρουν στον πρώτο πολιτικάντη που τους έλαχε. Όχι που θα είναι αυτοί οι έξυπνοι και οι άλλοι τα κορόιδα που έμειναν πίσω.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αποκατάσταση 12/05/2012 15:20:53

      Δυστυχώς, οι περισσότεροι βαστάζοι των βουλευτών, θεωρούσαν ότι είναι αυτοί τα αφεντικά. Και το έπαιζαν κομματάρχες στους τρίτους.
      Που να φανταστεί κανείς, ότι μετά από 30 και βάλε χρόνια δεν θα βγει βουλευτής π.χ. ο Χάρης "δια τούτο λέγω" Καστανίδης!
      Θεία δίκη για κάποιους γλύφτες.

  9. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 12/05/2012 15:49:50

    Εκτός από τους "παρατρεχάμενους", πρέπει να επαναπροσδιοριστούν και εφημερίδες/κανάλια, και επιχειρηματίες που έπαιρναν συμβάσεις. Π.χ. ο Μπόμπολας ποιόν θα στηρίξει; Την Κωνσταντοπούλου; Το Δραγασάκη; Το Στρατούλη; Βέβαια, ίσως είναι ευκαιρία για τις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ να λαδώσουν τ'αντεράκι τους. Δύσκολες εποχές, δύσκολες επιλογές...

  10. Α avatar
    Α 12/05/2012 22:46:20

    άτιμη κενωνία... άλλους τους ανεβάζεις κι΄άλλους τους κατεβάζεις.
    Σ΄αυτή τη χώρα, δεν μπορεί κανείς ... να κάνει καριέρα!

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/05/2012 13:15:33

    Καί σέ ἐσένα χρόνια πολλά,ἂν γιορτάζεις!