#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2012 22:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «παπαγάλοι» της αποτυχίας...



Έχουν πιάσει κάθε κλαρί και παραθύρι, οι γνωστοί  «παπαγάλοι» της καταστροφής και επαναλαμβάνουν μονότονα το ίδιο παραμύθι. Η κυβέρνηση είναι απούσα. Ο Σαμαράς δεν διαπραγματεύεται. Αποφασίζουν άλλοι για μας. Και πολλά άλλα σχετικά και άσχετα.

Για να καταλάβω. Δηλαδή, τι ακριβώς ήθελαν να κάνει ο Σαμαράς; Να μπει ως πιστολέρο στη συνεδρίαση του Eurogroup και να πει ότι ή μου δίνετε τη δόση ή ....καθαρίζω μερικούς;

Να τους απειλήσει με ...αποχώρηση από το ευρώ;

Να τους προειδοποιήσει ότι θα ακυρώσει τα μέτρα που πήρε;

Να τους πει ότι δεν θα τους ..ξαναμιλήσει;

Υποθέτω πως αυτοί που τα λένε, όταν πηγαίνουν στην τράπεζα για ένα δάνειο, βάζουν κάτω τον Διευθυντή, τον αρχίζουν στα χαστούκια και αυτός στη συνέχεια με τρεμάμενο χέρι, υπογράφει το δάνειό τους και αυτοί φεύγουν πανηγυρίζοντας...

Για να σοβαρολογήσουμε.

Είναι η πρώτη φορά, εδώ και τρία χρόνια, που σε συνεδρίαση του Eurogroup η Ελλάδα δεν είναι το πρόβλημα! Αντιθέτως, άλλοι έχουν το πρόβλημα!

Και αυτό από μόνο του είναι ένα σημαντικό γεγονός και πιστώνεται στον Σαμαρά και στην Κυβέρνηση.

Για να έρθουμε, όμως, στο τροπάριο ότι ο Σαμαράς δεν ...διαπραγματεύτηκε.

Τι συζητείται τώρα στο Eurogroup:

Πρώτον: Συζητείται η χρονική επιμήκυνση. Το θέλαμε αυτό ναι ή όχι;

Η απάντηση είναι ότι το θέλαμε. Το έθεσε αυτό ναι ή όχι ο Σαμαράς από τον Καλοκαίρι ακόμα. Η απάντηση είναι ότι το έθεσε.

Δεύτερον: Συζητείται η εκταμίευση ολόκληρης της δόσης. Το θέλαμε αυτό ναι ή όχι;

Η απάντηση είναι ότι το θέλαμε. Το έθεσε αυτό ο Σαμαράς ναι ή όχι; Η αλήθεια είναι ότι το φωνάζει κάθε μέρα.

Τρίτον, συζητείται μια πραγματική  μείωση του δημοσίου χρέους. Το θέλουμε αυτό ναι η όχι; Η απάντηση είναι ότι το θέλουμε!

Το έθεσε αυτό ο Σαμαράς (και οι άλλοι πολιτικοί αρχηγοί για να είμαστε δίκαιοι) ναι ή όχι; Το έθεσε!

Συγνώμη, αλλά τι άλλα θέματα έπρεπε να θέσει η ελληνική κυβέρνηση σ’ αυτή τη φάση;

Δεν θα ήταν άκομψο, αλλά και θρασύ εκ μέρους μας να παρέμβουμε εμείς και να πούμε στους δανειστές μας πόσα θέλουμε να ....χάσουν;

Που ακούστηκε αυτό;

Η αλήθεια είναι, επίσης, ότι για πρώτη φορά συζητείται μια ουσιαστική λύση στο πρόβλημα της Ελλάδας. Δεν γνωρίζω αν θα δοθεί, αλλά το ζήτημα είναι στο τραπέζι. Αν δεν γίνει σήμερα, θα γίνει αύριο.

Και κάτι τελευταίο. Οι ίδιοι παπαγάλοι, κράζουν επίσης και επενδύουν στην αποτυχία.

O θεός να φυλάει την Ελλάδα από τους ανεύθυνους...

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 26/11/2012 18:18:22

    Τα 30-35 δις της επιμήκυνσης βρέθηκαν ή όχι;

    Το θέμα είναι τι θεωρεί ο καθένας λύση.
    Γιατί τριάντα μήνες τώρα ότι μας έρχεται ως λύση μας φέρνει εγγύτερα στη διάλυση.

  2. νικος avatar
    νικος 26/11/2012 18:27:20

    Συζητείται η χρονική επιμήκυνση. Το θέλαμε αυτό ναι ή όχι;
    OXI γιατι θα μας επιβαρυνει με 40 δις χωρις κανενα ουσιαστικο οφελος

    Δεύτερον: Συζητείται η εκταμίευση ολόκληρης της δόσης. Το θέλαμε αυτό ναι ή όχι;
    ΟΧΙ διοτι τα λεφτα θα πανε να βουλωσουνε τρυπες οι τραπεζες και δεν θα πεσει στην πραγματικη ελληνικη οικονομια ουτε μισοευρω.

    Τρίτον, συζητείται μια πραγματική μείωση του δημοσίου χρέους. Το θέλουμε αυτό ναι η όχι;
    ΟΧΙ διοτι αν παμε σε κουρεμα χρεους οπως το ενοειτε εσεις και οι τραπεζιτες διοτι ανα αναλογιστουμε τι παθαμε με το psi φανταστητε τι μετρα θα παρθουνε γιανα γινει μειωση του χρεους.

    Δεν υπαρχει ουτε μια το εκκατομυριο να σωθει η Ελλαδα και κυριως οι Ελληνες που τρωνε απο τα σκουπιδια με αυτες τις πολιτικες...
    Αυτο που θα συμβει ειναι τοσο ξεκαθαρο και τοσο απλο...

    Αφου ξεπουλησουμε τα παντα σαν χωρα και αφου διαλυσουμε την κοινωνια στο τελος θα χρεωκοπησουμε....

    Δηλαδη και κεραταδες και δαρμενοι.

    • Gn avatar
      Gn @ νικος 26/11/2012 18:34:33

      Εισαι αστειος....

      • δουρικός avatar
        δουρικός @ Gn 26/11/2012 21:55:47

        είναι σοβαρότατος, εσύ είσαι αστείος

    • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
      Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ νικος 26/11/2012 18:38:01

      Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις!
      Τελικά είστε πολλοί.

      Ηρεμείστε, σας παρακαλώ, ψυχραιμία, όλα θα πάνε καλά!

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ νικος 26/11/2012 18:39:29

      Πρώτον: Το όφελος της επιμήκυνσης είναι ότι θα έχουμε περισσότερο χρόνο να εφαρμόσουμε τις μεταρρυθμίσεις και μετά να επιστρέψουμε στις αγορές. Η επιπλέον επιβάρυνση είναι παραμύθι. Πρώτον η επιμήκυνση απ' ό, τι φαίνεται δε θα χρηματοδοτηθεί με νέο δάνειο, δεύτερον ακόμα κι αν δεν την παίρναμε και βγαίναμε από το πρόγραμμα δύο χρόνια νωρίτερα πάλι δάνεια θα χρειαζόμαστε. Δεν είναι ότι επειδή θα μείνουμε στο πρόγραμμα πρέπει να καλύψουμε τις δαπάνες μας, δηλαδή να δανειστούμε. Είτε παίρναμε την επιμήκυνση είτε όχι θα έπρεπε να καλύψουμε αυτές τις δαπάνες, κάτι που θα μπορούσε να συμβεί μόνο με νέο δάνειο. Απλώς αντί να το αντλήσουμε από τις αγορές θα το πάρουμε με καλύτερους όρους από την ΕΕ και το ΔΝΤ

      Δεύτερον: Αν τα λεφτά δεν πάνε στις τράπεζες θα χαθούν οι καταθέσεις, και αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για τις δικές σου οι υπόλοιποι Έλληνες ενδιαφέρονται. Επίσης από τη δόση θα πληρωθούν οι οφειλές προς τους ιδιώτες και θα πέσει χρήμα στην αγορά μέσω αυτού.

      Τρίτον: Αυτή τη φορά δε μιλάμε για το χρέος των ιδιωτών, δηλαδή Private Section Involvement, μιλάμε για το χρέος του επίσημου τομέα, Official Sector Involvement, δηλαδή διακρατικά δάνεια, ομόλογα ΕΚΤ, δάνεια ΔΝΤ κτλ. Συνεπώς η μείωση του χρέους θα επιβαρύνει τους σημερινούς δανειστές μας, όχι τις ελληνικές τράπεζες, τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία κτλ

      Αν διαφωνείτε με τα παραπάνω ακούω αντιπροτάσεις

      • Aδέξιος Δεξιός avatar
        Aδέξιος Δεξιός @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/11/2012 18:42:32

        Ως Σπαρτιάτης μίλησες......Λιτά. Σαφέστερα δεν γίνεται...

      • monomaxos avatar
        monomaxos @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/11/2012 21:40:59

        "Πρώτον: Το όφελος της επιμήκυνσης είναι ότι θα έχουμε περισσότερο χρόνο να εφαρμόσουμε τις μεταρρυθμίσεις και μετά να επιστρέψουμε στις αγορές."
        Λάθος, η επιστροφή στις αγορές δεν γίνεται λόγω των μεταρυθμίσεων αλλά λόγω τα χάλια που έφτασε η οικονομία μας, με αποκορύφωμα τη συζήτηση αν θα βγούμε ή όχι από το ευρώ και τη βιωσιμότητα του χρέους.
        Επί Καραμανλή η χώρα δανείζονταν μία χαρά χωρίς να μας κουνάν το δάχτυλο για αποκρατικοποιήσεις.

        Επίσης μη ξεχνάμε ότι η επιμήκυνση (που όπως σωστά κάρφωσε ο Βενιζέλος τον Σαμαρά) είναι πρόταση του ΔΝΤ από την Άνοιξη και η κυβέρνηση Παπαδήμου (δηλ. Βενιζέλος - Σαμαράς - Καρατζαφέρης) τότε δεν τη δέχτηκε.

        Το μόνο που εξυπηρετεί η επιμήκυνση, είναι να προλάβουν να αρπάξουν ότι προλάβουν οι ξένοι πριν σκάσει και αυτή η κυβέρνηση (όπως του ΓΑΠ και του Παπαδήμου) αβαντάροντας έτσι την ερχόμενη, ελπίζοντας να ρεφάρουν τα λεφτά που έχουν δώσει ως τώρα και που σε περίπτωση που πέσει η κυβέρνηση που τους υπακούει θα τα χάσουν.

        "Δεύτερον: Αν τα λεφτά δεν πάνε στις τράπεζες θα χαθούν οι καταθέσεις"
        Μέγα λάθος. Οι τράπεζες έχουν από το νόμο ορισμένο ύψος δανείων που μπορούν να χορηγούν με βάση τη κεφαλαιακή τους επάρκεια. Μετά το κούρεμα προκύπτει ότι τα δάνεια που έχουν μοιράσει είναι πολύ μεγαλύτερα από τα κεφάλαια που διαθέτουν. Άρα πρέπει να ενισχυθούν με κεφάλαια για να είναι οικονομικά ορθά ΤΑ ΔΑΝΕΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ. Άρα από τα λεφτά αυτά που θα πάρουν ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΣΕ ΕΞΤΡΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Όλα θα πάνε στον κουμπαρά τους. Αν δε αναλογιστούμε και τα δάνεια που δεν εξοφλούνται καταλαβαίνετε ότι όχι μόνο αυτή η δόση και από τις άλλες δόσεις θα χρειστούν ενίσχυση ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ.

        "Τρίτον: Αυτή τη φορά δε μιλάμε για το χρέος των ιδιωτών, δηλαδή Private Section Involvement"
        Πολύ σωστά. Μιλούσα παλιά με έναν φίλο μου του ΠΑΣΟΚ και μου έλεγε για την επιτυχία του ΓΑΠ να του δανείσουν 110 δις. Του εξήγησα ότι επιτυχία θα ήταν αν του τα έδειναν χωρίς να μπει στο ΔΝΤ, αλλίως δεν τα έδωσαν για αυτόν αλλά για τον Στρος Καν.

        Το ίδιο ισχύει σήμερα για τον Σαμαρά. Επιτυχία του ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ PSI ΤΟΥ ΠΑΠΑΔΗΜΟΥ όπου κουρεύτηκε η Ελληνική περιουσία. Επιτυχία του θα ήταν να είχε ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΕΙ το κούρεμα OSI. Κι όμως μόνο το ΔΝΤ παλεύει για αυτό. Ο κ. Σαμαράς λάμπει δια της αφωνίας του, κανείς δεν ξέρει με τι συντάσετε σε αυτή τη διαπραγμάτευση: με το ΔΝΤ που μιλάει για επιμήκυνση και κούρεμα ή με τους Γερμανούς που μας θέλουν όμηρους των δόσεων.

        Αν κάνω λάθος ως προς το Σαμαρά με χαρά μου να μου υποδείξετε που μιλάει ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ως προς το με ποιό μέρος συντάσετε.

        Αλλιώς τζάμπα οι διθύραμβοι για τους "Μετά Χριστόν" προφήτες.

        • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
          ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ monomaxos 27/11/2012 20:56:29

          Εντελώς άκυρες οι απαντήσεις που έδωσες.
          Πρώτον, η χώρα θα επιστρέψει στις αγορές όταν αυτοί που δανείζουν μπορέσουν ξανά να της εμπιστευτούν χρήματα. Πότε θα γίνει αυτό; Όταν πιστεύουν ότι θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους, δηλαδή όταν έχουμε σταθερή και στιβαρή οικονομία, δηλαδή όταν εφαρμόσουμε τις μεταρρυθμίσεις
          Δεύτερον, από το κούρεμα προέκυψε κενό για τις τράπεζες που πρέπει να καλυφθεί. Αν δεν καλυφθεί οι τράπεζες χρεοκοπούν και οι καταθέσεις, είτε στο σύνολό τους είτε κατά μέρος, χάνονται
          Τρίτον, απ' ό, τι κατάλαβα μόνη σου έννοια είναι αν αυτό το πρότεινε ο Σαμαράς. Θα μπορούσα να απαντήσω αλλά δεν είναι εκεί το μείζον. Εμένα με ενδιαφέρει η Ελλάδα, αν δε θες να παραδεχτείς ότι ο Σαμαράς πέτυχε δεν πειράζει

      • GREGOR K avatar
        GREGOR K @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/11/2012 22:15:37

        φιλε μιλανε σημερα και για κουρεμα των ιδιωτων.......λυπαμαι παλι θα πληρωσουν τα ασφαλ ταμεια

        • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
          ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ GREGOR K 27/11/2012 20:41:36

          Επαναγορά ομολόγων ιδιωτών είναι, όχι κούρεμα. Έχει διαφορά, αντί για νέα ομόλογα που πήραν θα αποζημιωθούν με ρευστό, έστω και λιγότερο

      • Δεν έχει σημασία avatar
        Δεν έχει σημασία @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 27/11/2012 07:35:35

        "Δεύτερον: Αν τα λεφτά δεν πάνε στις τράπεζες θα χαθούν οι καταθέσεις". Και οι καταθέσεις που πήγαν; Μήπως σε θαλασσοδάνεια για ΜΜΕ και κόμματα; Μήπως σε "επενδύσεις" ενδοομιλικές; Μήπως, στην τελική, φαγωθήκαν και η ΤτΕ κοιμάται; Ή κάνει ότι κοιμάται και είναι μέσα στο παιχνίδι;

        Προσωπικά δεν ξέρω.

      • Tryphoon avatar
        Tryphoon @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 27/11/2012 15:48:00

        Σπαρτιάτη οι καταθέσεις δεν υπάρχουν για να χαθούν. 'Η μήπως μετά την ανακεφαλαιοποίηση των 23,5 δις θα μπορούν αύριο το πρωί οι έλληνες να πάνε να σηκώσουν το σύνολο των καταθέσεων τους ύψους 170 δις. Ο Μυταράκης έλεγε χθες στον ΣΚΑΙ ότι οι καταθέσεις είναι 170 και τα δοθέντα δάνεια 250 δις, ενώ ο Μπάμπης έλεγε πως οι ελληνικές τράπεζες θα έπρεπε κανονικά να είχαν κλείσει. Οι γνώστες βεβαίως θα πουν: «μα έτσι λειτουργούν οι τράπεζες παγκοσμίως, δανείζουν πολλαπλάσια απ όσα έχουν και έτσι γίνεται ανάπτυξη». Βεβαίως έτσι λειτουργούν οι τράπεζες και αυτό είναι ίσως το πρόβλημα, αλλά μην κοροϊδεύουμε τον κόσμο λέγοντας ότι διασώζονται οι καταθέσεις. Με τον παραμικρό πανικό τον καταθετών το σύστημα θα καταρρεύσει. Τα 23,5 είναι ψυχούλα που χρειάζονται για να καλύψουν οι τράπεζες το ποσοστό κεφαλαιοποίησης που χρειάζεται για να μην κόψει η ΕΚΤ την κλωστή που τις κρατάει ζωντανές. Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά στο ελληνικό χρηματιστήριο και κυρίως στις μετοχές των τραπεζών που πέφτουν και σκεφτείτε ότι θα ανακεφαλαιοποιηθούν κιόλας. Είναι τέτοιο το φιάσκο των αποφάσεων του Eurogroup που ούτε οι σπεκουλαδόροι στο ελληνικό χρηματιστήριο δεν ασχολήθηκαν. Αυτή την φόρα δεν υπήρξε καν η κερδοσκοπική εφορία που ακολουθεί συνήθως τέτοιων αποφάσεων.

        • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
          ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Tryphoon 27/11/2012 21:00:51

          Δε λέμε ότι εξαλείφεται κάθε πιθανότητα να κινδυνεύσουν ξανά οι καταθέσεις, όμως ο κίνδυνος που είχε δημιουργηθεί για αυτές με το PSI και τις απειλεί ακόμα παύει να υπάρχει. Συμφωνείς απ' ό, τι καταλαβαίνω ότι αν μέχρι τον Ιανουάριο δεν πάρουν τα 23 δις κλείνουν

          • Tryphoon avatar
            Tryphoon @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 27/11/2012 21:30:36

            Θεωρητικά ναι. Πρακτικά το ότι η ΕΚΤ θα κόψει την ρευστότητα και θα τις αφήσει να καταρρεύσουν δε το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό. Αν οι έλληνες κάνουν ντού στις τράπεζες και τις βρουν κλειστές θα τρέχει η μισή Ευρώπη να προλάβει να σηκώσει καταθέσεις και τότε ΜΠΑΜ, ΧΑΟΣ. Και έτσι κατά την γνώμη μου καταρρέει και άλλος ένας εκβιασμός τον ευρωπαίων. Το θέμα είναι άλλο. Οι τράπεζες όλης της Ευρώπης είναι έτσι κι αλλιώς ουσιαστικά χρεοκοπημένες. Ο φαύλος κύκλος των διασώσεων πρέπει να σταματήσει. Το κράτος κουρεύει τα ομόλογα για να μειώσει το δημόσιο χρέος, αλλά μετά ξαναφορτώνεται το χρέος για τις ανακεφαλαιοποιήσει. Τις ανακεφαλαιοποιεί και μετά με αυτά τα λεφτα τις βάζει να αγοράσουν έντοκα… Βλέπετε να πηγαίνει πουθενά αυτό?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ νικος 26/11/2012 21:25:59

      Καλά εσύ όταν δε θα έχεις να ξεχρεώσεις κάποιο -υποθετικό- δάνειο άμεσα, μη δεχτείς να πάει πίσω η αποπληρωμή, χάρισέ τους το σπίτι σου. Και μετά βγαίνετε και γράφετε και δημοσίως!

  3. kotstak avatar
    kotstak 26/11/2012 18:36:19

    Ο Αλέξης κρίνει από το πώς διαπραγματευόταν αυτός στο παρελθόν.
    Τις “διαπραγματεύσεις” τις οποίες έκανε ο Αλέξης στο παρελθόν, τις έκανε με ανθρώπους που τον συμπαθούσαν.
    Με το: “δε θα φάω το φαγητό μου”, “δε θα πάω στο σχολείο”, “θα κάνω αποχή”, δε λύνονται τα προβλήματα Αλέξη.

    Αλέξη, εάν “διαπραγματευόμενος” με τη Μέρκελ την “εκβιάσεις” λέγοντάς της: “ εάν δε μου δώσετε άνευ όρων τη δόση, δε θα φάω το φαγητό μου”, είμαι βέβαιος πως θα σου απαντήσει: “καλύτερα, να περισσέψει περισσότερο για μένα”.

  4. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 26/11/2012 18:47:17

    ...Τι θέλαμε και τι τελικά θα μας ....δώσουνε.
    Το κατηγορητήριό τους και η απολογία μας. Οι κρίνοντες και οι κρινόμενοι. Οι λάθος και οι σωστοί. Οι δειλοί και οι γενναίοι. Οι αποφασιστικοί και οι διστακτικοί. Οι υπεύθυνοι και οι ανεύθυνοι. Οι σοβαροί και οι επιπόλαιοι. Οι διεκδικητικοί και οι υποχωρητικοί.
    Πόσο κουραστική, επιζήμια, διχαστική κι απογοητευτική η ευχέρειά μας στη διαίρεση !!!! Όταν εξασκηθούμε κάποια μέρα τόσο, ώστε να γίνουμε εξ΄ίσου ικανοί στην πρόσθεση και στον πολλαπλασιασμό, θα γίνει ευδιάκριτη και η απάντηση στο γρίφο που μας βασανίζει.....
    Η κλεψύδρα που αδειάζει όμως ταχύτατα, δεν μας υποχρεώνει να παρακολουθήσουμε ταχύρυθμα μαθήματα ομοψυχίας, πριν να΄ναι κι άλλο αργά;;

    ''Εχω κάτι να πω, διάφανο κι ακατάληπτο, σαν κελαηδητό σε ώρα πολέμου''
    Ο.Ε

  5. ΔΟΛΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΔΟΛΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 26/11/2012 18:52:03

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ ΤΟΝ κ ΣΑΜΑΡΑ.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΔΟΛΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 26/11/2012 19:37:46

      Respect!!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ ΔΟΛΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 26/11/2012 22:39:00

      Πολύ λάθος κάνει η πλειοψηφία τών σχολιαστών.
      Άν σήμερα κάποιος παίζει τόν ρόλο τού τρομοκράτη είναι ο Σαμαράς.
      Βγήκε από τήν γωνία , φόρεσε τό ρεβόλβερ (όπως τού ζήτησαν οι αρχιπιστολέρος) καί τούς καλεί σέ μονομαχία. Άν νομίζουν ότι είναι εύκολος στόχος καί δέν θά τούς πάρει καί αυτούς καμμιά αδέσποτη, άς τραβήξουν πιστόλι. Άν όχι, νά δηλώσουν παρεξήγηση καί νά πάνε στό Σαλούν γιά ένα κέρασμα Ουϊσκυ.
      Αρκετά μέ τά κατουρηλίκια καί τίς κλάψες τών οικείων.
      Άν θέλεις νά σέ σεβασθούν, παίξε μέ τούς κανόνες τους καί άν σκοτωθείς σκοτώθηκες.

  6. Ανεμος avatar
    Ανεμος 26/11/2012 19:07:22

    Καλή η αισιοδοξία αλλά να έχει και βάση, όταν βλέπεις τους Γάλλους (Credit Agricole) να φεύγουν άρον - άρον από την Ελλάδα, την coca cola, την ΦΑΓΕ και τόσες άλλες εταιρείες, να την κάνουν με πηδηματάκια, την Eurobank να τρέχει στην αγγαλιά της Εθνικής, όταν δεν έρχεται καμμία επένδυση ούτε για μαρουλόφυλλα, τι μπορείς να περιμένεις για το προσεχές διάστημα? Δραχμούλα, δολλάριο, γουάν, πάντως για ευρώ δε μας κόβω για πολύ ακόμη.

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ Ανεμος 27/11/2012 21:03:09

      Η Unilever και η HP δηλαδή τί έκαναν αν όχι επένδυση, τουρισμό; Θα έρθουν κι άλλες, όσο όμως παρέμενε ο κίνδυνος οικονομικής κατάρρευσης θα συνέχιζε το ισοζύγιο να είναι αρνητικό

  7. makis avatar
    makis 26/11/2012 19:35:19

    Σε ολο σας το αρθρο δεν λαμβανετε υποψη καθολου την οικονομικη και κοινωνικη κατασταση στο εσωτερικο . Η εγχειρηση θα βρεθει ενας τροπος να πετυχει . Ο ασθενης (βλεπε νοικοκυρια) ?

    Επισης ,ευτυχως που δεν ειχαν τη λογικη σας και καποιοι 'ανευθυνοι' κατα εσας προγονοι μας...Θα μπορουσατε να ειχατε γραψει αν ζουσατε τοτε..
    'μα καλα ,θα παμε στο Μαραθωνα να τα βαλουμε με τον Περσικο στρατο?' ή
    'μα καλα..θα παμε σε πολεμο με τον αξωνα ?' ή
    'τι θελετε / να τα βαλουμε με την Οθωμανικη αυτοκρατορια ?' ή
    'και τι να κανουμε / να τα βαλουμε με τη χουντα ?'

    • Aδέξιος Δεξιός avatar
      Aδέξιος Δεξιός @ makis 26/11/2012 19:44:21

      στρεψοδικείτε αγαπητέ!
      Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Σαμαράς δίνει τη μάχη και οι άλλοι από την άνεση του καναπέ τους κάνουν δηλώσεις και προβλέπουν αποτυχία.
      Τι έκαναν στους ομολόγους τους για να έχουμε ένα θετικό αποτέλεσμα απόψε;
      ή δεν θέλουν θετικό αποτέλεσμα, αλλά αποτυχία;

      • makis avatar
        makis @ Aδέξιος Δεξιός 26/11/2012 19:49:06

        Το τρεμοκαρδι για την επομενη δοση (ως ενα κρατος πρεζακι) ειναι αποτελεσμα της σκληρης διαπραγματευσης του κ.Σαμαρα .
        Για να κερδισεις μια μαχη πρεπει πρωτα να την δωσεις...

        • Aδέξιος Δεξιός avatar
          Aδέξιος Δεξιός @ makis 26/11/2012 19:52:38

          εσύ ξέρεις τις συνέπειες και είσαι έτοιμος να τις υποστείς, αν δεν καταβληθεί η δόση την οποία σαρκάζεις;
          Γιατί έξω απ΄το χορό, πολλά τραγούδια λέμε...

          • makis avatar
            makis @ Aδέξιος Δεξιός 26/11/2012 20:04:40

            Για να μη μπλεξουμε με αριθμους και σε παραπομπες πολλων διακεκριμενων οικονομολογων και αναλυτων...
            Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πως θα κατανεμηθει η δοση...αν δεν εισαι λοιπον Τραπεζιτης ή ημετερος επιχειρηματιας σε τι θα σε ωφελησει εσενα η δοση ?
            και δεν θελω να σε τρομαξω , αλλα ξερω πολλους και ακουω ακομα περισσοτερους που δεν νομιζω να εχουν τιποτα αλλο να χασουν

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ makis 26/11/2012 20:48:02

            Αυτό το Συριζαίικο παραμύθι καλά είναι να σταματήσει. Τράπεζες χωρίς ρευστότητα σημαίνει επιχειρήσεις χωρίς δυνατότητα προμήθειας των απαραίτητων πρώτων υλών κλπ. Η έλλειψη ρευστότητας πνίγει την αγορά αλλά φαίνεται οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα είναι αναλώσιμοι.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ TARAMAS 26/11/2012 21:28:14

            Βέβαια! Ο Αλέξης θα φέρει κομμουνιστκό καθεστώς με κρατική τράπεζα. Και μετά δηλώνει και θαυμαστής του Ομπάμα και του Τσάβεζ. Πως πάνε μαζί όλα αυτά, μόνο ψυχίατρος το εξηγεί. Υπάρχει κάποιος να δώσει γνωμάτευση;

          • vangelis ... avatar
            vangelis ... @ makis 26/11/2012 23:46:47

            θέλω με το χερι στην καρδιά να μας πεί κάποιος σαν εσένα φίλε μου, τι θα γίνει με το εξής απλό.
            Οι καταθέσεις αυτές οι λίγες οι όποιες λίγες εχουμε εμεις στις τράπεζες μας , εμέις οι βλάκες πατριώτες που δεν τις φυγαδευσαμε ακόμη στο εξωτερικό για να μπορούμε να μιλάμε εκ του ασφαλούς για πτώχευση, απο πού θα χρηματοδοτηθούν εαν δεν έρθει η περίφημη αυτή δόση???. ας μου απαντήσεις σε αυτό τεκμηριωμένα και μετά δέχομαι να κάνω συζήτηση για όλα τα υπόλοιπα άδικα τα οποία μας φορτώνονται στην πλάτη μέσω της δόσης.. αλλα σε αυτό το απλούστατο ερώτημα, η απάντηση δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι πάντοτε η μπλόφα οτι" δεν θα τολμήσουν να το κάνουν" γιατί να δείς που στο τέλος θα το τολμήσουν και θα ψαχνόμαστε εμεις μέσα στα ερείπια μας...!

    • cobalt avatar
      cobalt @ makis 26/11/2012 20:25:00

      Έλα ρε Μάκη, μην τα λές αυτά.. Αφού ξέρεις πως "ο ρεαλισμός" που επιβάλλουν οι σώφρονες είναι και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

      Και καθόμαστε τώρα να ψειρίζουμε τις λεπτομέρειες, για να πείσουμε ο ένας τον άλλο πως, μέσα στο βόθρο, κάπου μυρίζει αγιόκλημα.

      Όλα καλά θα πάνε...

  8. nice avatar
    nice 26/11/2012 19:55:03

    Πάντως από τις τελευταίες φορές που έχουμε σωθεί, εμένα μου άρεσε η 3η, η 5η και η 8η.

  9. panos avatar
    panos 26/11/2012 20:36:27

    Ο φιλος Σπαρτιατης τα θετει σε σωστη βαση τα ζητηματα. Το μειζον θεμα δεν ειναι η δοση,αλλα η βιωσιμοτητα του χρεους και εκει πρεπει να εστιασουμε την προσοχη μας. Φοβαμαι οτι πριν τις καλπες της Γερμανιας δεν θα βρεθει ΛΥΣΗ και αυτο παρατεινει την αγωνια για τη χωρα και την πραγματικη οικονομια που καταρρεει μερα με τη μερα. Πρεπει μεχρι τις γερμανικες εκλογες να γινουν στη χωρα μας ολες οι μεταρρυθμισεις που πρεπει να γινουν,ωστε να μην δωσουμε το δικαιωμα στους βορειους να φυγουμε μονοι μας απο το ευρω.Τωρα στα εσωτερικα μας πολλα παπαγαλακια του καναπε θα ηθελαν το χαος και τη καταστροφη, ωστε να το παιξουν οι σωτηρες του Εθνους.

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 26/11/2012 21:29:50

    Το παράδειγμα με τον Διευθυντή της τράπεζας είναι τόσο ατυχές!

  11. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/11/2012 21:48:02

    Όσον αφορά στό θέμα επιστροφής τής χώρας στήν Δραχμή πού πολλοί σχολιαστές τήν θεωρούν σωτηρία γιά τήν οικονομία.

    Υποθέτω ότι ορίζεται η ισοτιμία επιστροφής στήν Δραχμή (τό πιό πιθανό):
    1 Ευρώ (εκατό λεπτά) αντικαθίσταται μέ 1 Δραχμή (εκατό λεπτά).
    Γιά όλα τά συμβόλαια, πράξεις εκμίσθωσης, μισθοί, εφάπαξ, κ.λ.π. δέν αλλάζει τίποτα. Όπου υπάρχει η λέξη Ευρώ αντικαθίσταται μέ τήν λέξη Δραχμή. Όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί, υποχρεώσεις πρός τράπεζες, κράτος καί τανάπαλιν μετατρέπονται από ευρώ σέ δραχμές.

    Όλα αυτά ανακοινώνονται αργά τήν παρασκευή τό βράδυ.
    Τήν δευτέρα η Τράπεζα τής Ελλάδος πρέπει νά προασπίσει τήν ισοτιμία τού νέου νομίσματος έναντι τού ευρώ, δολ., λίρας, φράγκου καί λοιπών νομισμάτων. Υποθέτω ότι σέ μιά ώρα θά αναγκασθεί νά τό υποτιμήσει τουλάχιστον 50% καί στόν μήνα πάνω μπορεί νά φθάσει τό 80%.

    Τί σημαίνει αυτό γιά τόν πολίτη;
    Άμεση έλλειψη παντοειδών αγαθών. Από αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, κινητά, ψυγεία, ανταλλακτικά, ηλεκτρικά καί ηλεκτρονικά προϊόντα, βεζίνη, πιθανώς γκάζι, κρέας, ψωμί, όσπρια, κ.λ.π.

    Δέν κινδυνολογώ. Σκεφθείτε τόν εαυτό σας νά είστε εισαγωγέας τών πιό πάνω προϊόντων, νά τά έχετε πληρώσει σέ ευρώ καί νά καλείσθε νά τά πουλήσετε σέ ένα καινούργιο νόμισμα, τό οποίο δέν γνωρίζετε πού θά κάτσει η μπίλια τής ισοτιμίας του μέ τά αποδεκτά από τούς εμπόρους τής αλλοδαπής διεθνή συναλλαγματικά νομίσματα, ώστε νά ξέρετε ποιά θά είναι η πρέπουσα τιμή πώλησης τών προϊόντων σας μέ τό νέο νόμισμα. Εσείς τί θά κάνατε; Θά πουλούσατε μιά τηλεόραση τών 500 € γιά 500 δρχ. μέ κίνδυνο νά αγοράσετε καινούργιο εμπόρευμα από τό εξωτερικό (δυστυχώς εκεί παράγονται) τόν επόμενο μήνα γιά 2.500 δρχ;
    Καί αυτό θά ισχύσει γιά τό σύνολο σχεδόν τών προϊόντων.

    Τί θά συμβεί μέ τόν άνεργο, τόν ιδιωτικό υπάλληλο, τόν δημόσιο υπάλληλο, τόν συνταξιούχο καί τόν άνεργο;
    Κατ' αρχήν όσοι παίρνουν χρήματα θά πάρουν πάλι τόν ίδιο μισθό σέ δραχμές.
    Ο άνεργος θά ξαναμείνει άνεργος.
    Στόν μήνα πάνω όταν ηρεμήσει ο κόσμος από τήν παραζάλη, θά συνειδητοποιήσει ότι τώρα χρειάζεται γιά τά έξοδα επιβίωσής του (εκτός από ρεύμα, δημοτικά τέλη καί υποχρεώσεις του πρός τό δημόσιο) πενταπλάσιο ποσό από αυτό πού πήρε στό τέλος τού μήνα. Πώς θά αντιδράσει; Σάς αφήνω νά τό σκεφθείτε. Άν υποθέσω ότι τό κράτος συμφωνεί νά πενταπλασιάσει τούς μισθούς (κόβοντας αβέρτα χρήμα), τόν επόμενο μήνα θά έχουν πάλι διπλασισαθεί οι τιμές σέ σχέση μέ τόν προηγούμενο. Καί τόν επόμενο μήνα διπλασιασμό τών μισθών μέ διπλασιασμό καί πάλι τών τιμών. Πού καί πώς θά σταματήσει τό κακό; Δέν γνωρίζω. Μπορεί νά τό σταματήσουν οι ερπύστριες καί τό δελτίο τροφίμων.

    Θά λύσει τό νέο νόμισμα τό πρόβλημα τής ανεργίας; Γιά σκεφθείτε; Ποιός θά τολμήσει νά ανοίξει επιχείρηση μέ τέτοιες συνθήκες; Καί αυτοί πού έχουν θά τίς κρατήσουν; Μέ ποιές συνθήκες θά εισάγουν πρώτες ύλες γιά τήν παραγωγή τους;
    Σέ ποιόν καί σέ ποιά τιμή θά πωλούν τά προϊόντα τους; Θά δουλεύουν οι υποδομές; θά έχουμε συνεχείς διακοπές ρεύματος εξ' αιτίας τώ απεργιών; θά λειτουργούν τά τελωνεία; τά λιμάνια; οι νταλίκες;

    Καί άν καί όταν (υποθέτω κάποτε) ησυχάσει η κατάσταση καί αρχίσει η ομαλοποίηση, από ποιά βάση θά ξαναρχίσει; Σέ ποιά αγοραστική αξία (μετρημένη σέ αξιακές μονάδες συναλλάγματος) θά ανταποκρίνεται τότε ο μισθός τού δάσκαλου, τού καθηγητή, τού μισθωτού ή συνταξιούχου;

    Τά σημερινά 1.000 € πού παίρνει κάποιος θά αντιστοιχούν καί πάλι μέ τό νέο νόμισμα στήν αγοραστική αξία τών σημερινών 1.000€; ή θά αντιστοιχούν σέ 150-200 €;

    Μέ άλλα λόγια, άν σήμερα κάποιος παράγει 100 τόνους πατάτες καί κερδίζει 1.000€, θά αναγκαστεί στό μέλλον νά παράγει 500 τόνους πατάτες γιά νά κερδίσει σέ δραχμές τήν αγοραστική αξία τών σημερινών 1.000€.
    Γίνεσαι ή δέν γίνεσαι ανταγωνιστικός; Τύφλα νά έχουν οι κινέζικοι καί οι βουλγάρικοι μισθοί. Καί άν έχουμε καί μιά ωραία δικτακτορία καί δέν κουνιέται φύλλο γιατί νά επενδύσουν οι ευρωπαίοι στήν Κίνα;
    Θά είμαστε επιτέλους αξιοθρήνητα ανταγωνιστικοί. Όπως οι μαύροι σκλάβοι στίς φυτείες τής Βιρτζίνιας.
    Τό άν θά βρούν όλοι οι άνεργοι δουλειά ή θά σπάζουν πέτρες στήν μακρόνησσο δέν τό γνωρίζω. Τέτοια σενάρια ανήκουν στήν πολιτική ανάλυση τής Χ.Α., κάποιων συνιστωσών τού ΣΥΡΙΖΑ καί τόν οργανωτικό μηχανισμό τού ΚΚΕ (γιά νά μήν παρεξηγηθώ: Γιά τό πώς θά επιβιώσει ο μηχανισμός τού κόμματος σέ συνθήκες δικτακτορίας).
    Καί γιά όσους αρέσκονται σέ μικρά αφηγήματα παραπέμπω:
    http://www.antinews.gr/2012/02/16/148221/

  12. Δραχμικός avatar
    Δραχμικός 26/11/2012 22:17:40

    Έρχεται ο χάρτινος Κολοκοτρώνης.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Δραχμικός 26/11/2012 22:22:03

      Τρείς λέξεις καί πέτυχες κέντρο. Πολύ καλό. Θά στό κλέψω.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Δραχμικός 26/11/2012 22:58:36

      γιαυτο χαίρεται ο Τσατσοπουλος?

  13. Καλός Νίκος avatar
    Καλός Νίκος 26/11/2012 22:20:32

    Για όλα φταίει ο Στουρνάρας που γρουσούζεψε το δάνειο και δεν πήρε μαζί του ούτε ένα σκόρδο για να ξορκίσει το κακό. Τι να σου κάνει μετά ο Σαμαράς? Με πόσους θεούς να μιλήσει?

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 26/11/2012 22:43:01

    Η μαύρη Βασίλισσα πού χάθηκε;
    Τώρα πού τρέχει ακόμα τό παιχνίδι τής δόσης.
    Νά βάλουμε κανένα στοίχημα.

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Ιαπετός 27/11/2012 07:55:28

      Καλημέρα Ιαπετέ.
      Εγώ εκκλησίες δεν κλέβω.... Το στοίχημα δεν τους ''έπαιρνε'' με κανέναν τρόπο να το ....χάσει η Ελλάδα. Έρχονται ανεξέλεγκτης έντασης θύελλες από Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία και θα τρέχου(μ;)νε ......

  15. MIKE avatar
    MIKE 27/11/2012 14:49:13

    TA KREMASAN STON TSIRIZAAAAAAAAAAAAAAAA.........................

  16. lvlv avatar
    lvlv 27/11/2012 16:22:40

    Συμφωνώ με τον ΑΔΕΞΙΟ ΔΕΞΙΟ. Ο Θεός να μας φυλάει από τα παπαγαλάκια της αποτυχίας που εκτός από λόμπι της δραχμής έχουν καταντήσει λόμπι της ντροπής.

    • nice avatar
      nice @ lvlv 27/11/2012 22:10:22

      λόμπι της δραχμής και λόμπι της δραχμής.... οκ, ο ένας θα μας βγάλει από το euro και με τον άλλο θα μας πετάξουν έξω από το euro, το αποτέλεσμα το ίδιο.