#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ δεν πλήττονται από τα μέτρα;



Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ η κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου συνεχίζει να κοροϊδεύει τους πολίτες, οι δημοσκοπήσεις τη δείχνουν να προηγείται έστω και με μηδαμινή διαφορά από τη ΝΔ. Θα μου πείτε βέβαια ότι τη διαφορά κάνει ο κομματικός της στρατός αλλά εκεί ακριβώς είναι και το παράλογο.

 

Οι «πρασινοφρουροί» δεν πλήττονται από τα εις βάρος τους μέτρα που παίρνει ο Παπανδρέου;

Δεν πλήττονται από το 10ο αναξιόπιστο φορολογικό νομοσχέδιο που φέρνει η κυβέρνηση;

Δεν επηρεάζονται από τη σύγχυση και την αβεβαιότητα που δημιουργεί η κυβέρνηση με τις παλινωδίες και τις αντιφάσεις όταν υποτίθεται ότι συμμαζεύει τις σπατάλες;

 

Πάρτε ένα παράδειγμα από το απόλυτο κυβερνητικό μπάχαλο

 

Το πόθεν έσχες Α΄ κατοικίας, καταργήθηκε με το νόμο 3842/2010 και επανήλθε με το Ν.3899/2010.

 

Η τμηματική καταβολή του ΦΠΑ, καταργήθηκε με το Ν.3842/2010 και επανέρχεται με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο

 

Η φορολόγηση των επιχειρήσεων από το 35% στο 65%, θεσπίστηκε με το Ν.3842/2010 και τώρα επιχειρείται να μειωθεί στο 45% με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο

 

Ο συμψηφισμός απαιτήσεων και υποχρεώσεων των επιχειρήσεων προς το κράτος, επιχειρείται με επικοινωνιακό τρόπο μέσα από μια ασαφή διάταξη, που προβλέπει ακόμη και την εξόφληση με ομόλογα

 

Τα χρηματιστηριακά προϊόντα, τα ομόλογα και η απαλλαγμένη από το πόθεν έσχες Α΄ κατοικία, ενώ δεν υπόκεινται σε έλεγχο πόθεν έσχες, με την ψήφιση του Ν.3888/2010, για πρώτη φορά η φορολογική αρχή αποκτά τη δυνατότητα να τα φορολογήσει».

 

Αυτά τουλάχιστον που αποτελούν αδιάσειστα στοιχεία μπορεί να σας πείσουν;

 

ΑntiΚοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 01/03/2011 15:03:05

    Σςςςςς ΑntiΚοινοβουλευτικέ, τους έχουν πει ότι τα μέτρα δεν θα τους αγγίξουν γιατί μόλις φύγουν οι κουτόφραγκοι της τρόικας θα τους δώσουν προαγωγες και αυξησεις μόνον σε αυτούς και οτι θα τρώνε με χρυσές κουτάλες πάλι.

    Ο πυρήνας του ΠΑΣΟΚ είναι μπετον αρμε γιατί αποτελείται από τους αποφοίτους δημοτικού που μάζεψε από τα χωράφια ο "μεγάλος" Αντρέας και τους έκανε προιστάμενους στα υπουργεία.

    Το πρόβλημα είναι όμως ότι με τον πυρήνα του μόνο το ΠΑΣΟΚ είναι τρίτο κόμμα και βγάλε...

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/03/2011 15:16:34

    Ισως οι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ να αποδεχονται σιωπηρα τη νεοφιλελευθερη στροφη που εχει κανει ο αρχηγος τους τον 1,5 χρονο που ειναι στην εξουσια.

  3. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 01/03/2011 15:28:57

    Σε όλους αυτούς ισχύει η περίφημη αρχή των δύο (2) Β. Βλάκες ή βολεμένοι. Που μας παραπέμπει στο άλλο αξίωμα "οι βλάκες (και οι βολεμένοι) είναι ανίκητοι". Μακάρι όλοι αυτοί να είναι ελάχιστες εκατοντάδες χιλιάδες"συμπολιτών μας" (sic!!).

  4. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 01/03/2011 15:33:45

    ...πλήττονται και οι οπαδοί του παστοκ, αλλά δεν χαμπαριάζουν (εξ' ού και το οπαδός)
    την ψιλοβρίσκουν κιόλας με το καμτσίκι στην πλάτη τους.

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 01/03/2011 16:02:30

    Θα πάω τη λογική του φίλου TASSOS IA ένα βήμα παραπέρα.

    Πρώτον, υπάρχουν οι βολεμένοι. Είτε πρόκειται για αποφοίτους δημοτικού που χτυπούσαν 5χίλιαρα σε ΔΕΚΟ, είτε πρόκειται για μικρομεσαία λαμόγια που τσιμπούσαν εργάκια κάτω από το τραπέζι, είτε πρόκειται για αγρότες που χορτάσαν κοινοτική επιδότηση και τα κάνανε μασούρι, όλοι τους έχουνε ως κοινό χαρακτηριστικό το ότι φάγανε ή μαζέψανε αρκετό "λίπος" για αυτούς και τα παιδιά τους, ώστε να το παίζουνε τώρα τιμητές του θεόπνευστου σωτηρίου της πατρίδος σχέδιο των κολλητών του ΓΑΠ. Βέβαια, κι αυτοί χωρίζονται σε υποκατηγορίες, αυτούς που δεν έχουνε συνειδητοποιήσει ότι η ρεμούλα τελείωσε, σε αυτούς που ελπίζουνε σε reset της κατάστασης μετά από εύλογο χρονικό διάστημα και, φυσικά, σε αυτούς που, λιγότερο ή περισσότερο, δεν έκαναν τρελή διαφορά οι μεταρυθμίσεις.

    Η δεύτερη μεγάλη κατηγορία ΠΑΣΟΚοστόκων είναι και η πιο λυπηρή. Είναι οι... εν αναμονή βολεμένοι, οι λανθάνουσες εφεδρείες της ρεμούλας, που περιμένουν καρτερικά ο θεός του σοσιαλισμού να τους ποτίσει νέκταρ και αμβροσία ως ανταμοιβή για τον ιδεολογικό τους αγώνα. Σκατά ιδεολόγοι ουσιαστικά, πιστέψαν στη φανφάρα του σοσιαλισμού, βλέπανε και το διπλανό τους πραγματικό λαμόγιο που την περνούσε μπέικα και μπήκανε στην ουρά. Σπάνια θα δεις πετυχημένους ανθρώπους σε αυτήν την κατηγορία, γιατί εκτός του ότι ότι είχανε τα φάγανε στο χρηματιστήριο, ακόμα και αν εργαστούν σκληρά, συνήθως θα χάσουνε πάλι τα λεφτά τους είτε σε κάποια αποτυχημένη κομπίνα, νόμιμης ή όχι φύσεως, ή θα τα σκορπίσουνε προσπαθώντας να ζήσουν ένα κλάσμα σοσιαλιστικής ευμάρειας, βλέπε καμιά παρδαλούλα γκομενίτσα, καμιά "Μπέμπα" μεταχείρω κλπ.

    Οι δυο παραπάνω κατηγορίες είναι ανεπιστρεπτί και αμετάκλητα λοβοτομημένα πρόβατα του συστήματος ΠΑΣΟΚ.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ TopGunZ 01/03/2011 22:43:22

      Ετσι ακριβως..!!
      ΑΛΛΑ μη δινουμε βαση στις ΣΤΗΜΜΕΝΕΣ δημοσκοπησεις οσο περναει ο καιρος και παμε για εκλογες.....θα βγαλουν οτι δημοσκοπηση χωραει ο νους μας....
      Εδω ταχα για να ''ανεβασουν" το πασοκ, ανακαλυψαν δηθεν την κλιμακα "προθεσης ψηφου..." , Ενω Ναι μεν η ΝΔ προηγειται, αλλα "για προθεση ψηφου ειναι το πασοκ"..... ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΤΑΤΟ...πως γινεται ρε παιδια??
      Πιστευω ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ηδη απο τις ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΕΣ εκλογες (βλ 33 νομοι απο 54.. αν βαλεις και τους παρανομους ψηφοφορους του πασοκ και τα οσα εχουν ΑΙΣΧΗ γινει εδω και 3, μηνες ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΡΚΕΤΑ

  6. loretta avatar
    loretta 01/03/2011 17:47:25

    σσσσσσσσσ μη λες τετοια..!! οι οπαδοι του πασοκ κοιμουνται τωρα...ονειρευονται τον Ανδρεα Παπανδρεου στην θεση του μικρου...!!

  7. spiros1 avatar
    spiros1 01/03/2011 18:08:43

    Γιατί να διαμαρτυρηθούν οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ ? Ανήκουν στην γενιά του «Τσοβόλα δώστα όλα», στην γενιά των Pampers, στην γενιά του Κολλά, του Σταμούλου και του Μαυράκη «δεν έκλεψε. Έκανε στον εαυτό του δώρο 450 εκατ. Δραχμές». Πολλοί από αυτούς (αν όχι όλοι) ανήκουν στην κατηγορία των 200.000 παρανόμων συνταξιούχων ! Ανήκουν στην κατηγορία των συνταξιούχων που λαμβάνουν αναπηρικές συντάξεις ‘’μαιμού’’ (70.000 περίπου). Ανήκουν στην κατηγορία αυτών που λαμβάνουν σύνταξη
    «Εθνικής Αντίστασης» αν και ήσαν τότε ηλικίας 12 ετών ! Μια μεγάλη μερίδα από αυτούς ανήκει σε αυτούς που λεηλάτησαν εν έτη 1983, το μεγαλύτερο και ποιο εύρωστο ασφαλιστικό Ταμείο της Ευρώπης, το ΝΑΤ.

    Με Νόμο του Πατρός Ανδρέα Παπανδρέου, δόθηκαν συντάξεις σε όσους είχαν θαλάσσια υπηρεσία 3 χρόνια, παρακαλώ ! Ναι, καλά διαβάζετε. Δόθηκαν συντάξεις σε όσους είχαν 3 χρόνια θαλάσσια υπηρεσία.
    Άλλοι έλαβαν σύνταξη, γιατί ενώ πουλούσαν στους επιβάτες λαχεία, φιστίκια, μαντολάτα, στραγάλια, πασατέμπο και ρίγανη, ήσαν ναυτολογημένοι ! (Όπως απεκαλύφθη πρόσφατα ότι ένας λαλίστατος εφοπλιστής, ήταν Ναυτολογημένος – είχε δήθεν θαλάσσια υπηρεσία 17 χρόνια- ενώ ήταν στο γραφείο του). Όλοι αυτοί κατάφεραν με διάφορες ταχυδακτυλουργίες - ρουσφέτια και πήραν σύνταξη χωρίς να πληρώσουν σχεδόν τίποτα ! Σήμερα λαμβάνουν 580 Ευρώ ισόβια σύνταξη, παίρνουν και ΕΚΑΣ, ανήκουν στην κατηγορία των «χαμηλοσυνταξιούχων». Δεν θα έπρεπε να λαμβάνουν τίποτα !

    Άλλοι πάλι (17.000 – 32.000) έλαβαν και λαμβάνουν Πράσινη κομματική σύνταξη ως «επαναπατρισθέντες πολιτικοί πρόσφυγες» από χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ ! Δεν γνώριζαν, τι χρώμα έχει το θαλασσινό νερό. Άλλοι πάλι έλαβαν σύνταξη από το ΝΑΤ ως επαναπατρισθέντες από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου !
    Λεηλάτησαν το ΝΑΤ. Λεηλάτησαν και κλέβουν αυτούς που θαλασσοπνίχτηκαν μια ζωή.

    Η λεηλασία αυτή δεν έγινε μόνον στο ΝΑΤ. Κατά καιρούς διέδιδαν ότι «ανακάλυψαν 200.000 παράνομους συνταξιούχους», ανακάλυψαν εκατοντάδες χιλιάδες αναπηρικές συντάξεις «μαιμού». Δεν μας είπαν μέχρι σήμερα αν «κόπηκαν» αυτές οι συντάξεις και εάν αυτοί που τις εισέπρατταν, επέστρεψαν εντόκως τα κλεμμένα χρήματα στα ασφαλιστικά Ταμεία ! Απότομα σταμάτησαν και δεν λένε τίποτα.
    Τυχαία ? Δεν νομίζω. Είναι απλό. Ανακάλυψαν ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες «παράνομοι συνταξιούχοι»
    Ανήκουν στον στενό κομματικό Πράσινο στρατό, στους λεγόμενους Πρασινοφρουρούς της 10ετίας του 1980.

    Είναι λοιπόν ποτέ δυνατόν να διαμαρτυρηθούν όλοι αυτοί ? Οι σφαγείς, οι χασάπηδες των συνταξιούχων, Λοβέρδος, Κουτρουμάνης (ειδικά αυτός), Σπυρόπουλος, Δρέττα τα γνωρίζουν πολύ καλά.
    Δεν τολμούν όμως να στραφούν εναντίον του Πράσινου κομματικού στρατού.

    Διαφορετικά, ας αναθεωρήσουν, ας ψάξουν όλες τις χορηγούμενες συντάξεις από μηδενική βάση.
    Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα ! Καταλάβατε συμπατριώτες γιατί δεν αντιδρούν οι δήθεν οπαδοί του ΠΑΣΟΚ ? Γιατί ανήκουν στον στενό κομματικό στρατό. Είναι απλώς βολεμένοι εις βάρος όλων εμάς των υπολοίπων κορόιδων. Αυτή την παρανομία, την ληστεία και το βόλεμα, τα βάφτισαν «Αλληλεγγύη»
    Όλοι αυτοί πίνουν στην «υγεία των κορόιδων». Στην υγειά μας λοιπόν !

  8. drider avatar
    drider 01/03/2011 20:23:21

    Ποιοί οπαδοί του ΠΑΣΟΚ; Υπάρχουν ακόμα;

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/03/2011 22:27:24

    Υπάρχει και κόσμος που έχει πληγεί αλλά δεν μπορεί να πιστέψει ότι ένα κόμμα που δηλώνει ότι υπηρετεί την ανώτατη αξία του σοσιαλισμού μπορεί να μην είναι το καλύτερο δυνατό για τη χώρα. Μένει δηλαδή προσκολλημένος στο ΠΑΣΟΚ γιατί έχει μάθει να αναμασά άκριτα ατάκες του τύπου 'η δημοκρατία δε γνωρίζει αδιέξοδα' . Με άλλα λόγια είναι οπαδοί της σοσιαλιστικής θρησκείας και, μη τυχαία, έχουν ανάλογες ιδέες για τα εκπαιδευτικά και εθνικά θέματα (π.χ. δε μιλάνε για λαθρο-μετανάστευση, βρίσκουν επιστημονικά ορθό το 'ντοκιμαντέρ' του ΣΚΑΙ ή θεωρούν φυσικό να υπάρχει τμήμα τουρκικών σπουδών στα ελληνικά πανεπιστήμια, όχι όμως και βυζαντινών σπουδών-δεν πειράζει, έχουν οι ΗΠΑ!). Αν υπολογίσουμε κι αυτούς που αναφέρει πιο πάνω ο topgunz, και φοβάμαι ότι είναι εκατοντάδες χιλιάδες, δεν είναι δύσκολο να καταλάβουμε γιατί το ΠΑΣΟΚ δεν πέφτει πιο κάτω. Το ζήτημα είναι τι θα κάνει η ΝΔ. Για μένα κακώς ο Σαμαράς δεν επέμεινε σε αυτά που έλεγε περί κοινωνικού φιλελευθερισμού (προσωπικά βρίσκω τον όρο λογικά αντιφατικό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Αν θέλει καινούρια ταυτότητα στο κόμμα του θα έπρεπε να αναπτύξει πολύ περισσότερο τις σχετικές ιδέες του.
    Πάντως, εξηγώντας τα πράγματα μόνο με οικονομικά κριτήρια τα βλέπουμε μονόπλευρα και δεν μπορούμε να βρούμε λύσεις σε καταστάσεις που είναι πολύ πιο σύνθετες και διαφοροποιημένες από ό,τι υποθέτουν τα μοντέλα του ιστορικού υλισμού.

  10. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 02/03/2011 12:50:26

    ,,δεν θα τους ονόμαζα οπαδούς αλλά φανατικούς που δεν βλέπουν ούτε την μύτη τους!!!!!!!