#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2010 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κολομπίνες της διεκπεραιωτικής δημοσιογραφίας και το Νταβός



Συγχύστηκε η υπερήφανη ελληνική δημοσιογραφία (της φάπας) από την «απρεπή» και «αγενή» συμπεριφορά του δημοσιογράφου των Financial Times, Richard Edgar, απέναντι στον Έλληνα πρωθυπουργό στο world economic forum του Davos. Οι κολομπίνες της διεκπεραιωτικής δημοσιογραφίας, οι ψοφοδεείς υπάλληλοι της «ενημέρωσης», οι θεραπαινίδες του πολιτικού και οικονομικού συστήματος που επαιτούν το χάδι των πάσης φύσεως ισχυρών (είτε πραγματικών είτε σε επίπεδα καρικατούρας), οι είλωτες του – γλίσχρου – μεροκάματου με αντίτιμο τον δημοσιογραφικό τους ευνουχισμό, δεν μπορούν να χωνέψουν ότι δημοσιογραφία σημαίνει ακριβώς αυτό: να αναζητάς την είδηση, χωρίς να έχεις ανάγκη την έγκριση της κάθε εξουσίας για να μπορέσεις, απλώς, να κάνεις τη δουλειά σου. Με λίγες, τιμητικές εξαιρέσεις, η «μη μου άπτου» (και ηθικά ξεβράκωτη) ελληνική δημοσιογραφία, από επαγγελματικό συμπλεγματισμό, ιδιοτέλεια και επαρχιωτισμό εξανέστη. Και δικαιολογημένα… Εύκολα σοκάρεσαι από τέτοιου είδους δημοσιογραφικές «απρέπειες», όταν έχεις συνηθίσει στην αγιογραφία και την καρπαζιά…

"vapsomallias"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Baroso avatar
    Baroso 30/01/2010 11:06:52

    Poly kalo!! Vapsomallia mas exeis leipsei!

  2. Kalesanos avatar
    Kalesanos 30/01/2010 11:16:56

    Δημοσιογραφοι ειναι οι ανθρωποι οχι γιουσουφακια!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Kalesanos 30/01/2010 11:29:02

      Που να ξέρουν τα παιδιά της κατουρημένης ποδιάς τι είναι δημοσιογραφία;

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 30/01/2010 11:25:09

    Το άλλο λέει που μάλωσε το Ρουμπίνι ο ΓΑΠ και το έβαλε σε τάξη και τον έκανε ντα ντα!!!

    Τι επικοινωνιακές παπάτζες διαρρέουν από αυτό το Μαξίμου και το παραμύθι με την κοκκινοσκουφίτσα ποιο αληθινό φαντάζει!!!

    Έλα φάκτωρα η Ελευθεροτυπία πιάστηκε σε κρίση ισορροπίας:

    Παμπούκης x 8 στα ημερολόγια Χριστοφοράκου
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=126755

  4. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/01/2010 11:32:31

    Μάλλιασε η γλώσσα μου να τα λέω,στέγνωσε η πένα μου να τα γράφω .Μάλιστα,σ'αυτήν εδώ την φιλόξενη γωνιά,έχω κατ'επανάληψιν γράψει,πως σωτηρία μας θα είναι μόνο το χιούμορ κι ο σαρκασμός όλων αυτών των θλιβερών σαλτιμπάγκων,των ασπόνδυλων γυμνοσάλιαγκων.Δεν είναι δυό,δεν είναι τρείς,είναι χίλιοι δεκατρείς.Ασφαλώς και κάποιοι από σας,θα είδατε χθές τις ειδήσεις του καναλιού που...τα λέει όλα και τα δείχνει όλα!!!Χάρμα σας λέω.Ο Λαλάκης έκοβε κι ο Δάγκας έραβε.Παρά λίγο ν'αφήσουν μουγγή την κυριούλα του επάνω δεξιά ππαραθύρου.Υμνοι και παιάνες γιά τα κατορθώματα του ποδηλάτη.Οχι!Κομφετί και σερπαντίνες δεν υπήρχαν.Ούτε η μπάντα του Δήμου.Αφήστε τ'αναθέματα,τις κατάρες και τα βουντού στον ξένο συνάδελφό τους.Πως τόλμησε να κάνει ρεπορτάζ;Πώς τόλμησε να κάνει ερωτήσεις;Ο δύστυχος......δεν ήξερε.Δεν ρώταγε;Να μάθει ότι στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας,στη χώρα που η Δημοκρατία πλημμυρίζει τις γαλάζιες της θάλασσες και τα κύματά της αυγατίζουν το Λιβυκό πέλαγος,τη Μεσόγειο μέχρι τον Ατλαντικό,οι ειδήσεις είναι έτοιμες από πρίν;Απλά λίγο πρίν τις 8μμ,μπαίνουν γιά λίγο στο micro-wave,γιά να σερβιριστούν ζεστές.Ετσι είναι όμως!Η οσφυοκαμψία και η βλαχιά δεν κρύβονται.Κρύβονται;Ούτε και η πίκρα γιά την τεράστια κυκλοφορία της...Ψώρας(500 φύλλα και πολλά λέω).Γι αυτό σας ξαναλέω:δέστε την κατάσταση με χιούμορ.Δεν θα χάσετε,θυμηθείτε με.

    • Quicky avatar
      Quicky @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 30/01/2010 17:15:10

      Σπάρτακε,δεν φαντάζομαι να υπονοείς ότι τα ανεξάρτητα ΜΜΕ με τους ειλικρινείς δημοσιογράφους τους,είναι in favor of(sic!)Margaret's son?????????????

  5. Βασιλική avatar
    Βασιλική 30/01/2010 11:36:58

    Καταπληκτικό και εύστοχο το σχόλιό σου "Βαψομαλλιά" για τα χάλια της ελληνικής δημοσιογραφίας και την προκλητική ανεπάρκειά της. Βέβαια χθες στην τηλεόραση ο Πρετεντέρης πολύ καθαρά και ο Καψαμπέλης πιο διακριτικά πήραν αντίθετη θέση από αυτή των περισσότερων ελληνικών ΜΜΕ. Κατά τα άλλα, ένα δράμα.Όλοι την έπεσαν στον δημοσιογράφο επειδή πήγε να κάνει τη δουλειά του. Ασυνήθιστοι οι περισσότεροι έλληνες δημοσιογράφοι των δημοσίων σχέσεων από μια τέτοια συμπεριφορά. Και πάλι πολλά συγχαρητήρια!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/01/2010 12:05:09

    To ξαναγραψα αλλα αυτα εχουν ξαναγινει 30 χρονια σχεδον πριν.
    Οταν βγηκε ο Ανδρεας το 1981 εδωσε μια συνεντευξη σε αμερικανικο καναλι και οι δημοσιογραφοι του εκαναν "ασεβεις ερωτησεις" οπως γιατι ανελαβε ο ιδιος το Υπουργειο Αμυνης,αν φοβαται πραξικοπημα,τι θα κανει αν φυγει απο το ΝΑΤΟ και επιτεθει η Τουρκια και αλλα παρομοια.
    Η συνεντευξη μεταδοθηκε απο την ΕΡΤ και προκαλεσε οργη στο αμαθο ελληνικο κοινο που ως τοτε ηξερε οτι επρεπε να σεβεται τους πολιτικους.Ακομη και δεξιοι εντυπωσιασθηκαν απο τη "μαχη" του Ανδρεα.Για τους πασοκους δε συζηταμε,ηταν σα να αντιμετωπισε αμερικανικη εισβολη.
    Υποτιθεται οτι εχουμε προοδευσει αλλα οχι τοσο οσο νομιζαμε.ΤΩρα το θεμα ειναι τα οικονομικα και η μαχη του ΓΑΠ σε διαδρομους ξενοδοχειων με τους σκευωρους και καρδοσκοπους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 30/01/2010 20:42:59

      Εγώ θυμάμαι και μια άλλη διάσταση εκείνης της συνέντευξης. Οι πασόκοι, έχοντας συστηματικά επί χρόνια καλλιεργήσει το μύθο του "ημίθεου" Ανδρέα, που... "μιλάει εφτά γλώσσες" (!), παρουσίαζαν ως... εθνικό επίτευγμα την πααρρησία του Ανδρέα στη συνέντευξη, ο οποίος "ατρόμητος" τους "τάπωσε" και μάλιστα "στη γλώσσα τους"!

    • Κρης avatar
      Κρης @ ψυχραιμια 30/01/2010 20:53:21

      ναι αλλα την ειχαν μεταδοσει και σε επαναληψη μερικες ημερες
      μετα , ωστε να δουν οσοι δεθν ειδαν τις
      εθνικα υπερηφανες απαντησεις στον ''αμερικανο ιμπεριαλιστη''

  7. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2010 12:35:37

    Διατηρείτε την Αθήνα καθαρή.
    Πετάτε τα σκουπίδια σας στον Πειραιά

  8. Shalai avatar
    Shalai 30/01/2010 12:37:02

    Αλληλούια μπράδερ !
    Πες τα !

    Εν τω μεταξύ κανείς από τους φωστήρες δεν στάθηκε να αξιολογήσει και να ερμηνεύσει τις επίμονες ερωτήσεις του προς τον ΠΘ για το αν θα δανειστούμε από τους Άραβες. Τρεις φορές τον ρώτησε και ο άλλος έκανε πως δεν άκουγε.

    Τα χθεσινά δελτία ήταν για μία ακόμη φορά εμετικά.

  9. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2010 13:16:12

    Οι κολομπίνες μιλούν για επιθετική πολιτική του GAP ;otan όλοι μας τον είδαμε να τρέχει σαν τον κλέφτη. Όχι μόνο κολομπίνες αλλά και παρτάλια.

  10. Φιλέλλην avatar
    Φιλέλλην 30/01/2010 13:47:49

    Άριστα τα γράφεις φίλτατε Vapsomallia. Νομίζω ότι άλλοι κατακρίνουν τον δημοσιογράφο των F.Times από δουλοπρέπεια, αλλά οι πιο πολλοί το κάνουν απλώς επειδή έχουν συνηθίσει σε ένα περίεργο είδος ελληνικής παραδημοσιογραφίας της υποταγής και τους φαίνεται άγρια και ανάρμοστη μια τέτοια επιθετική δημοσιογραφία. Καλά που έπαιξαν τα κανάλια το σχετικό βίντεο για να πάρουν μια ιδέα και πολλοί έλληνες δημοσιογράφοι για τον τρόπο που κάνουν δημοσιογραφία και οι σοβαροί δημοσιογράφοι έξω από αυτή τη μικρή χώρα της διαπλοκής και της υποταγής. O πρωθυπουργός μας ήταν θλιβερός εκεί στις σκάλες, αν και κράτησε κάπως την ψυχραιμία του. Τί να κάνει και αυτός; Είναι συνηθισμένος, όπως και όλοι οι έλληνες πολιτικοί, σε άλλη σχέση με τους έλληνες δημοσιογράφους και έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια του. Περαστικά μας.

  11. Financial Controller avatar
    Financial Controller 30/01/2010 14:05:38

    http://makiavelis.blogspot.com/2010/01/blog-post_9881.html

    Επικοινωνιακό το διαζύγιο των ζάπλουτων τηλεορασάνθρωπων. Πρώτον είναι αντιπερισπασμός για την ανακοίνωση της Sony που αμφισβητούσε την εγκυρότητα της διαδικασίας του X-Factor. Τώρα κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το reality. Όλοι θα λένε τρίχες για τους δισεκατομμυριούχους της TV που κοροϊδεύουν τον κόσμο με «ανακοινώσεις!» χωρισμού. Λες και χωρίζει η Νταϊάνα με τον Κάρολο.
    Η ναυαγισμένη τηλεθέαση της Μενεγάκη θα τονωθεί αφού όλες οι ευκολόπιστες Κατίνες θα βλέπουν από περιέργεια τους υπαινιγμούς και τα ψευτοσχολιάκια της για τη «σχέση που διαλύθηκε».
    Επίσης η Μενεγάκη θα απαλλαγεί από το αντιτηλεοπτικό «φθόνο» του κοινού που έπαψε να την βλέπει μόλις είδε κατάμουτρα σε περίοδο κρίσης τις διακοπές της χλιδής που πέρασε στα κοσμικά νησιά. Με ένα διαζύγιο η κάθε κυράτσα θα νιώθει ότι είναι πιο τυχερή από την τάχα χαζούλα ξανθιά, άρα θα μπορεί άνετα να την βλέπει με την άνεσή της για να επιβεβαιώνει την υπεροχή της (τρομάρα της).
    Τέλος, ο Λάτσιος που τελειώνει το συμβόλαιό του με τη χρυσή αγελάδα του Αντένα δεν θα μπορεί να κατηγορείται από τους Καραμεροχαριτάτους ότι μοντάρει το πρόγραμμα για να εξυπηρετήσει τη γυναίκα του. Οι χωρισμένοι δεν απολύονται ποτέ. Κορόιδο τηλεθεατή, αν τους δεις να το παίρνουν τελικά το διαζύγιο σφύρα μας κλέφτικα.
    Στην αρχή της επόμενης τηλεοπτικής σεζόν θα τα ξαναφτιάξουν βρε!

  12. akermos avatar
    akermos 30/01/2010 14:29:44

    Ελληνικά ομόλογα έως €25 δισ. προωθεί στην Κίνα η Goldman Sachs - Διαψεύδει το ΥΠΟΙΚ

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 14:22

    Την αγορά ελληνικών ομολόγων ύψους έως και 25 δισ. ευρώ προωθεί η Goldman Sachs στην Κίνα και ειδικότερα στην Κρατική Υπηρεσία Ξένου Συναλλάγματος που διαχειρίζεται τα τεράστια αποθεματικά της χώρας, όπως αναφέρει το Marketwatch επικαλούμενο δημοσίευμα των FT. Ωστόσο με επίσημη ανακοινωσή του το υπουργείο Οικονομικών διαψεύδει την ύπαρξη "οποιαδήποτε εντολής σε επενδυτική τράπεζα να κάνει διαπραγματεύσεις σε αυτή την κατεύθυνση για λογαριασμό της ελληνικής κυβέρνησης".

    Στο δημοσίευμα των FT αναφερόταν ότι το Πεκίνο δεν έχει ακόμη συμφωνήσει, όπως φερόταν να δηλώνει αξιωματούχος του ελληνικού υπουργείου Οικονομικών που, αποφεύγοντας να δώσει ακριβή νούμερα, ανέφερε ότι ένα ποσό μεταξύ 20 και 25 δισ. ευρώ έχει ήδη συζητηθεί.

    Υπενθυμίζεται ότι χθες ο υπουργός Οικονομικών Γ. Παπακωνσταντίνου με δηλώσεις του στο πρακτορείο Dow Jones Newswires έκανε γνωστό ότι αν συμμετάσχουν Κινέζοι επενδυτές, το μέγεθος της έκδοσης θα πρέπει να είναι "σημαντικό... πιθανώς 5 δισ. δολ. έως 10 δισ. δολ.".

    Για το ενδεχόμενο να φτάσει το ποσό των ελληνικών ομολόγων προς την Κίνα έως τα 25 δισ. ευρώ έκανε λόγο και το Dow Jones Newswires επικαλούμενο καλά πληροφορημένη πηγή.

    Το Marketwatch αναφέρει ακόμη ότι ο διευθύνων σύμβουλος της Goldman Sachs, Gary Cohn, βρέθηκε πρόσφατα στην Αθήνα -όπως είχε αναφέρει και το "Κεφάλαιο" της 23ης Ιανουαρίου "την Πέμπτη το απόγευμα ο υπουργός Οικονομικών συνάντησε ανώτερο στέλεχος του επιτελείου-αντιπροσωπεία της Goldman Sachs"- και πρότεινε στην ελληνική κυβέρνηση την πώληση ποσοστού της Εθνικής Τράπεζας στην Bank of China Ltd. καθώς και στο κρατικό fund China Investment Corp., (κάτι το οποίο έχει απορριφθεί από την ελληνική πλευρά, όπως αναφέρει σε πρωινό της report η Marfin Analysis, η οποία παράλληλα συμπληρώνει πως ο ∆ιευθύνων Σύµβουλος της ΕΤΕ κ. Απόστολος Ταµβακάκης δήλωσε άγνοια για το θέµα, σύµφωνα µε το Reuters).

    Πάντως στο ίδιο δημοσίευμα σημειώνεται ότι Κινέζοι αξιωματούχοι φέρονται να δήλωσαν ότι η CIC δεν ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο, καθώς και ότι οι κινεζικές αρχές δεν θα επέτρεπαν στην Bank of China να πραγματοποιήσει τέτοιου είδους επένδυση.

    Διαψεύδει το υπουργείο

    www.capital.gr

  13. akermos avatar
    akermos 30/01/2010 14:31:48

    Σε πωλήσεις ελληνικών κρατικών ομολόγων προέβη η Goldman Sachs
    την προηγούμενη εβδομάδα.

    Δηλαδή, μετά το ραντεβού της κυβέρνησης με την αμερικανική επενδυτική τράπεζα. Στο ραντεβού ήταν οι: Γιώργος Παπανδρέου, Χάρης Παμπούκης, Λούκα Κατσέλη, Γιώργος Παπακωνσταντίνου και δύο στελέχη της Goldman Sachs.


    Μαζί τους πουλάνε και οι ελληνικές τράπεζες ομόλογα. Και ας μην το παραδέχονται ανοιχτά... Πουλάνε όμως για να «αδειάσουν» χαρτοφυλάκια και να μειώσουν την χρηματοδότησή τους από την ΕΚΤ, αλλά και για να παρουσιάσουν αυξημένη κεφαλαιακή επάρκεια στο τέλος του χρόνου.


    Το θέμα για τον έλεγχο και τον τρόπο διαχείρισης του Δημοσίου Χρέους χειρίστηκε ο ίδιος ο πρωθυπουργός στη συνάντηση με την Goldman Sachs. Το μεγαλύτερο, όμως, μέρος της συζήτησης, ο Γ. Παπανδρέου το αφιέρωσε στην πράσινη ανάπτυξη! Μετά το ραντεβού, έφαγαν στο Πεντελικό. Αλλά χωρίς τους κ. Παμπούκη και Παπακωνσταντίνου.

    Μέρος του Δημόσιου Χρέους συζητούν να πάρουν και οι Κινέζοι, λένε τα σενάρια. Θέλουν να αγοράσουν λίγο Ευρώπη...


    Και ενώ η χώρα μας βρίσκεται στο στόχαστρο των ξένων επενδυτικών οίκων, των οίκων αξιολόγησης, της Ε.Ε., των αγορών, κ.λπ., οι μεγαλοκαταθέτες έχουν αρχίσει και αποσύρουν από τις μεγάλες ελληνικές τράπεζες κεφάλαιά τους. Εχουν φοβηθεί λένε για να μην τους πιάσουν... Και τα γυρίζουν πίσω στο εξωτερικό, από εκεί που τα έφεραν.
    http://www.imerisia.gr

  14. Hase avatar
    Hase 30/01/2010 14:52:17

    Σιγουρα ο δημοσιογραφος εκανε πολυ σωστα την δουλεια του και μπραβο του.
    Αλλα καπου καπου βλεπουμε και χαλκευμενα δημοσιευματα στις ξενες εφημεριδες και μεσα ενημερωσης που αποσκοπουν στην προπαγαντα και στην προβολη θεσεων που δεν εχουν σχεση με δημοσιογραφια αλλα με εργολαβια ψευδων ειδησεων. Οι φωτογραφιες με τον κορμορανο στον πολεμο του κολπου ειναι ενα παραδειγμα, οπως και τα πυρηνικα του ΙΡΑΚ που τελικα ουδεποτε βρεθηκαν και που εγιναν αιτια παρα πολλοι ανθρωποι να χασουν την ζωη τους και περισσοτεροι να μεινουν αναπηροι, αστεγοι και ασιτιστοι.
    Δεν ξερω αν τα δημοσιευματα των φαινατιοναλ ταιμς, αυτα που εκτιναξαν τα
    σπρεντς ηταν γνησια η χαλκευμενα, θα ηθελα να μαθω ομως απο τους γνωστες δημοσιογραφους αν η συγκεκριμενη εφημεριδα εχει στο παρελθπν τετοιου ειδους αμαρτιες.
    Φυσικα οι Τραγκες οι Χατζηνικολακηδες και οι ομοιοι τους κανουν δημοσιογραφια του γλυψιματος και της υποκλισης. Ο αγων τους δια την σιαγων τους.

  15. kanis avatar
    kanis 30/01/2010 15:36:15

    ...ξέχασες να αναφερθείς στην αναντιστοιχία γνώσεων κι απολαβών, όλων αυτών.
    Αλλά να μου πεις, αν είχαν αληθινή αξία...κολομπίνες θα γινόντουσαν!

    • ΡΟΥΜΑΝΟΣ avatar
      ΡΟΥΜΑΝΟΣ @ kanis 30/01/2010 16:43:58

      πρόσφατο παράδειγμα οι μπαλαρίνες της πρωϊνής γλειψοματικής δημοσιογραφίας Λυριτζής και Οικονόμου. Από την ημέρα που βγήκαν στη φόρα οι φτωχικές αποδοχές τους, 24.000 ευρώ μηνιαίως, προσπαθούν να αποδείξουν την υποταγή τους στον νέο τους εργοδότη τρέμοντας μην χάσουν τα ψύχουλα που βουτάνε κάθε μήνα από όλους μας. "μα τί να σου κάνει και η κυβέρνηση"? αναρωτιέται ο Λυριτζάκος φορώντας το καφετί πόλο Timberland (τα απωθημένα δεν κρύβονται), για να απαντήσει ο γίγαντας Οικονομου: "δίνει μάχες στις βρυξέλλες ο υπουργός μας ο κ. Παπακωνσταντίνου" και συνεχίζει με προσποιητό πανικό ο παρτενέρ του στο πάρτυ της βούτας στην ΕΡΤ, Μα το είπε ο κ. Λοβέρδος, δεν υπάρχει σάλιο, και ο άνθρωπος είναι πολύ σοβαρός, για να το λέει έτσι θα είναι". Προφανώς δεν υπάρχει σάλιο βρε κατεργαράκο, προλάβανε κάποιοι άλλοι, δεν κάνετε καμμία ανεξάρτητη δημοσιογραφική έρευνα να τους αποκαλύψετε?

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/01/2010 18:25:33

      Οταν αποκαθαθίσταται, στην ΕΡΤ ο Στ.Κούλογλου που στοίχιζε 560.556,70 ευρώ το χρόνο ... οι Λυριτζης-Οικονόμου μοιάζουν ερασιτέχνες!

  16. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 30/01/2010 15:40:29

    Δηλαδή ο Ντερμπεντέρης έτσι θα έτρεχε να ζορίσει τον Μερλουσκόνι της Ιταλίας που έχει τα ίδια οικονομικά χάλια με εμάς -για να μη πώ χειρότερα-;
    Δηλαδή ο δημοσιογραφάκος τρεχαντήρι δεν έβγαζε μια χυδαία προκατάληψη για τη χώρα μας, μια συμπλεγματική αήθεια;
    μάλιστα.
    Δηλαδή κάποιοι δημοσιογράφοι που έχουν τιμήσει την υπόσταση του δημοσιογράφου, έχουν συνεχιστές αυτά τα κακέκτυπα; ωΐμέ....

  17. άμα το λέει η avatar
    άμα το λέει η 30/01/2010 15:46:06

    Κατ' αρχάς, να καλωσορίσω τον φίλο Βαψομαλλιά - μας είχε λείψει η καυστική και πάντα διεισδυτική ματιά του. Ολη αυτή η απίστευτης γελοιότητας ιστορία της συνέντευξης και της αντίδρασης από την πλειονότητα των ιθαγενών ΜΜΕ δεν κάνει τίποτα άλλο από το να πιστοποιεί τον επαρχιωτισμό και την περιθωριοποίησή μας. Η δουλειά του ρεπόρτερ είναι να υποβάλλει ερωτήσεις (ενίοτε σκληρές), αν ο πρωθυπουργός μας κρίνει ότι πρέπει να τις απαντήσει στις σκάλες γελοιοποιούμενος, δικαίωμά του. Πιστοποιεί επίσης την σινεφιλική στραβομάρα μας γιατί αν αυτοί που διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους είχαν δει το His Girl Friday του Howard Hawks ή έστω το All The President's Men θα θεωρούσαν τον τρόπο αυτό απόκτησης της είδησης έως και μπανάλ. Ιδού πως κάνουν οι δημοσιογράφοι ερωτήσεις σε υποψήφιους προέδρους (απόσπασμα από την διαβόητη συνέντευξη του -τότε αντιπροέδρου - George Bush στον παντοδύναμο anchorman Dan Rather το 1988):

    http://www.youtube.com/watch?v=xy45grGpB6o

  18. Footsie avatar
    Footsie 30/01/2010 15:46:11

    Για μενα η κυρια ειδηση ειναι το νεο αρθρο του πολυαγαπημενου Βαψομαλλια!
    ΛΕΙΠΕΤΕ απο την (διεκπεραιωτικη-επισης-αφισοκολλητικη)μπλογκοσφαιρα!!!

  19. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 30/01/2010 16:24:28

    υπάρχει κανείς ρεπόρτερ τώρα Βασιλίσσης Σοφίας και Ρηγίλλης να καλύψει το ντου τον αναρχικών που κατεβαίνουν από τη Θεσσαλονίκη για να "τιμήσουν" την μνήμη των πεσόντων των Ιμίων...

  20. ars longa,vita brevis avatar
    ars longa,vita brevis 30/01/2010 17:05:36

    πό-πό βαψομαλλιά κέντησες - respect

  21. "Μαλτέζος" εξόριστος avatar
    "Μαλτέζος" εξόριστος 30/01/2010 17:19:36

    Αγαπητέ Βαψομαλλιά, μας έλειψες πολύ!

  22. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 30/01/2010 17:26:20

    Ο πρωθυπουργός της χώρας στο νταβος δήλωσε ότι στην πλάτη της χώρας παίζονται κερδοσκοπικά παιχνίδια από κύκλους του χρηματοπιστωτικού συστήματος . μέχρι σήμερα πάνω από 30 δισ. ευρώ είναι η χασούρα στο Χρηματιστήριο Αθηνών από την κρίση των ελληνικών ομολόγων, τεράστιο θα είναι το κόστος για την οικονομία μακροπρόθεσμα εξαιτίας της αύξησης του κόστους δανεισμού.
    το φαινόμενο αυτό έρχεται ένα χρόνο μετά την κρίση του χρηματοπιστωτικού συστήματος που βύθισε τον κόσμο σε ύφεση και ανάγκασε τις κυβερνήσεις, σε παγκόσμιο επίπεδο, να δαπανήσουν εκατοντάδες εκατομμύρια για να διασώσουν τον κλάδο.

    -μήπως γνωρίζει κάποιος τα ακριβή αιτία που έχουν ανεβάσει το σπρεντ του δεκαετούς ελληνικού ομολόγου στις 405 μονάδες ;

    -μετά απ όσο έγιναν εξακολουθεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα να λειτουργεί ανεξέλεγκτα σε βάρος ολόκληρων κρατών;


    - Γιατί η ευρωπαϊκή ένωση και η ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα ενώ έσπευσαν να διασώσουν το χρηματοπιστωτικό σύστημα δεν κάνουν ενέργειες να περιορίσουν την κερδοσκοπία σε βάρος της χώρας μας;

  23. Eastrader avatar
    Eastrader 30/01/2010 17:49:31

    Μα ειναι φανερο οτι καιρο τωρα οι κολομπινες της Ελληνικης δημοσιογραφιας εχουν ξεφτιλιστει.Αυτο αλλωστε φαινετε και απο το πως οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε βουτηξει στα blogs για λιγη σοβαρη πληροφορηση,εστω και εαν και σε αυτον τον περιγυρο υπαρχουν ακομα πολλες αδυναμιες.Δειτε που πανε και οι κυκλοφοριες των εφημεριδων.

  24. ataktos avatar
    ataktos 30/01/2010 19:07:52

    Πῶς μᾶς θέλει ἡ «ἀληθὴς δημοκρατία»

    Νὰ μὴν ἀκούω καὶ νὰ μὴ βλέπω νὰ πατῶ.
    Νὰ μὴ νογάω καὶ νά ῾χω τὸ στόμα βουλωτό.
    Νὰ μὴ μὲ φαρμακών᾿ ἡ μπόχα τοῦ καιροῦ μου.
    Χωρὶς αὐτιὰ καὶ μάτια, μύτη καὶ μυαλό,
    μουγκὸς νὰ πηαίνω, ὅποτε μοῦ ῾ρθει, πρὸς νεροῦ μου,
    κι ἅμα τσινάει ὁ Γάϊδαρος νὰ μὴ γελῶ.
    Καὶ σὰ μὲ καρυδώνουνε μουνοῦχο σκλάβο
    οἱ Ἀμερικάνοι, ἐγὼ νὰ βλαστημάω τὸ Σλάβο.(Βαρναλης)

  25. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/01/2010 19:12:06

    1) Aνεβηκε γιατι εκτιμαται ανεβασμενο το ρισκο ελληνικης χρεωκοπιας.
    2) Γιατι το χρηματοπιστωτικο συστημα θελει τα λεφτα που δανειζει πισω.
    3) Γιατι βασει της Συνθηκης του Μααστριχτ καθε χωρα της ευρωζωνης ειναι η ιδια υπευθυνη για τα οικονομικα της και τους ορους με τους οποιους θα δανειζεται.

  26. alevrakis avatar
    alevrakis 30/01/2010 21:10:05

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=100381&cid=4

  27. Τίμιος avatar
    Τίμιος 30/01/2010 22:11:59

    Υποκλίνομαι στο μεστό και περιεκτικό δοκίμιο του Βαψομαλλιά.
    Μας λείπουν πράγματι τέτοια άρθρα δημοσιογραφικής ανάλυσης.

    Υ.Γ. Τον ιδρώτα στη καράφλα του Τζέφρυ γιατι δεν την σχολίασε κανείς? Τί λένε οι ψυχολόγοι και οι επιστήμες της συμπεριφοράς περί αυτού? Μήπως βρήκαμε το τικ του Τζέφρυ όταν λέει ψέμματα σε ανωτέρους του ?

  28. kanis avatar
    kanis 30/01/2010 22:13:34

    Για κάντε ένα ΖΑΠ τώρα στο στην ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ στη ΝΕΤ...
    Για δείτε, ποιοι βρίσκονται στο τραπέζι του Παπαδόπουλου...
    Για ακούστε, τι τραγούδια λέγονται...
    Οχι τίποτε άλλο, αλλά για να έχετε άποψη, όταν αυτή την εκπομπή θα την κόψουν λόγω υψηλού κόστους...
    Αντε να δούμε μετά, που θα ακούμε καλό ελληνικό τραγούδι στην ελληνική τηλεόραση...κι όμως...

    Ακόμη περιμένουμε, να μάθουμε, γιατί ο Πευκιανάκης εισέπρατε από την ΕΡΤ 240.000 το χρόνο, ο Φυντανίδης 80.000 το ΜΗΝΑ,κλπ...
    Ακόμη περιμένουμε, να καταλάβουμε, γιατί αποκαταστάθηκε ο Κούλογλου των 560.000ε το χρόνο, για μεταγλωτισμένες κυρίως εκπομπές....
    Ακόμη περιμένουμε, να μάθουμε, τι ρόλο ζητείται, να παίξει η Λένα Διβάνη,συγγραφέας σε λαικά μοδάτα περιοδικά και της arrierée επανάστασης των γκέυ και των γυναικών!!!!

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/01/2010 23:21:17

      Η "σύμπτωση" βέβαια των θεματικών επιλογών της εκπομπής, με τις προσφορές κυριακάτικης εφημερίδας...με ενοχλεί.
      Ρε Σπύρο
      ....κάνεις καλή δουλειά και μην εξαργυρώνεις το τεκμήριο της αθωότητάς σου!!!
      στην υγειά σου!

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 30/01/2010 23:59:22

      ρε ΣΠΥΡΟ...

      ...κρίμα τα καλά μου λόγια δηλαδή...΄;;;;
      Τι σχέση έχει ο ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ με τα παρλατοτράγουδα του ΧΑΤΖΗ...;;;

  29. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 31/01/2010 00:17:58

    Και ο πρωθυπουργός μας και ο ξένος δημοσιογράφος μου έκαναν άσχημη εντύπωση. Ο πρώτος γιατί απαντούσε άλλα αντ' άλλων και δεν είχε το θάρρος να τον αγνοήσει κι ο άλλος γιατί είχε υφάκι απαίτησης για απάντηση. Προφανώς περισσότερο με ενοχλεί το πρώτο.

  30. perastikos avatar
    perastikos 31/01/2010 01:35:21

    τι καινούργιο μας ειπε ο Βαψομαλλιάς? κάθε μέρα κάποιος λέει και γραφει πάνω-κατω τα ίδια εδω και χρόνια...

  31. maria avatar
    maria 26/02/2011 19:31:48

    poli kalo!
    hahahh!

  32. rafaella avatar
    rafaella 26/02/2011 19:34:03

    poios ine o vapsomalias?