Οι «καλοί» φασίστες
02/07/2014 06:27
του Φαήλου Κρανιδιώτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «καλοί» φασίστες

Τρία φασισταριά, από αυτά που υποδύονται τους «προοδευτικούς», έστειλαν στο νοσοκομείο τον καθηγητή Μαραντζίδη μετά από λυντσάρισμα σε καφετέρια, του οποίου προηγήθηκε η ερώτηση «είσαι αυτός που γράφει άρθρα κατά της αριστεράς»;

Ο Νίκος Μαραντζίδης αποτελεί σπάνια περίπτωση επιστήμονα με υποδειγματική τεκμηρίωση στο ιστορικό, ερευνητικό του έργο. Έχω διαβάσει όλα όσα έχει δημοσιεύσει κι έχω διαβάσει και πολλά βιβλία άλλων για τα θέματα που εκείνος πραγματεύεται. Δεν τον έχω τσακώσει ποτέ να ψεύδεται, να μαϊμουδίζει πηγές και γεγονότα ή να κάνει την πάπια για άλλα. Έχει δε μια εκνευριστικά σταθερή απόσταση από τα γεγονότα, τα πρόσωπα και την όποια ιδεολογική τους φόρτιση, σε μια χώρα όπου μερικοί «επιστήμονες» φτιάχνουν πρώτα το κομματικώς επιθυμητό «συμπέρασμα» των ιδεοληψιών τους και μετά προσπαθούν να στραμπουλήξουν τα γεγονότα, για να τα φέρουν στα μέτρα του «συμπεράσματος». Αυτό βέβαια είναι επιστήμη του κώλου αλλά ως γνωστόν, η μύγα ξέρετε τι κάνει με αυτόν στον κόσμο όλο. Άμα δε είναι και «προοδευτικιά» η μύγα, άστα να πάνε.

Στα βιβλία του η ποικιλόχρωμη αριστερά έχει απαντήσει με ύβρεις, αφορισμούς, ελεεινολογίες αλλά ποτέ δεν άκουσα μισό δράμι τεκμηριωμένα επιχειρήματα, που να αμφισβητούν το επιστημονικό του έργο. Ειδικά γύρω από το βιβλίο του «Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας» έγινε το έλα να δεις από φραστικές επιθέσεις.

Χτες όμως ο «επαναστατικός αγώνας» ανέβηκε στάδιο. Τρία φασισταριά, από αυτά που υποδύονται τους «προοδευτικούς», τον έστειλαν στο νοσοκομείο μετά από λυντσάρισμα σε καφετέρια, του οποίου προηγήθηκε η ερώτηση «είσαι αυτός που γράφει άρθρα κατά της αριστεράς»; Γράφει κυρίως βιβλία αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για τους ψιλοοπλατζήδες. Ο κ. Μαραντζίδης με την «διαστροφή» του δάσκαλου προσφέρθηκε να συζητήσουν την όποια διαφωνία τους. Η απάντηση ήταν γροθιές και κλωτσιές.

Λοιπόν, αυτοί είναι οι άλλοι φασίστες, οι «καλοί», γιατί δεν είδα και πολλές καταδίκες του περιστατικού από τα συνήθως λαλίστατα συντρόφια. Είναι οι άλλοι φασίστες, το αντεστραμμένο είδωλο και τα πρωτοξάδερφα των νεοναζί, που αναλαμβάνουν να διαφυλάξουν τα άπλυτα της αριστεράς από την ιστορική έρευνα και την δημόσια κριτική. Είναι το υπαρκτότατο ένα άκρο εκ των δυο άκρων, τα οποία είναι πραγματικότητα κι όχι θεωρία, όπως μπορεί να πιστοποιήσει κι ο κ. Μαραντζίδης, στον οποίο ευχόμαστε καλή ανάρρωση και πολλά νέα βιβλία.

Με τα άρθρα του, όταν πραγματεύεται τα τρέχοντα, κάποιες φορές κι εγώ διαφωνώ αλλά δεν διανοήθηκα να σιγήσω την φωνή του με βία. Στην δε αριστερά υπάρχουν πολλοί, πολιτευόμενοι, αρθρογράφοι και ντεμέκ «διανοούμενοι», που με όσα λένε με εξοργίζουν, τους θεωρώ πνευματική και πολιτική φύρα αλλά δεν αναγνωρίζω σε κανέναν το δικαίωμα να τους λυντσάρει ή έστω να απαγορεύσει την δημόσια έκφραση ακόμη κι αυτού που θεωρώ μηδενιστική κι ανιστόρητη καφρίλα τους.

Αυτοί είναι μια βασική διαφορά μας με κάποιους της απέναντι όχθης. Εμείς είμαστε αληθινοί φιλελεύθεροι δημοκράτες, ενώ αυτοί είναι παρενδυτικοί φασίστες, που κάτω από την δορά του «προοδευτικού» κρύβουν τον πιο μαύρο και βίαιο ολοκληρωτισμό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 02/07/2014 08:31:32

    Όσο η ψευτοαριστερά θα νιώθει ότι πλησιάζει προς την εξουσία, τόσο θα πέφτει η μάσκα της δημοκρατικότητας με την οποία καλύπτει το αληθινό της πρόσωπο, που δεν είναι άλλο, από αυτό των αριστεροφασιστών τραμπούκων που τόλμησαν να χτυπήσουν τον καθηγητή, για να του επιβάλουν με τη βία να σιωπήσει.

  2. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 02/07/2014 08:42:24

    φανταστειτε στη θεση του το κατρουγκαλο με τις γνωστες θεσεις περι βιας και θυτες ακροδεξιους ...

    • Ισόνομος πολίτης avatar
      Ισόνομος πολίτης @ ΝΙΚΟΣ Π 02/07/2014 10:04:38

      Φανατικά καταδικάζω κάθε πράξη βίας και τραμπουκισμού στην πολιτική και γενικά στην καθημερινότητα του κάθε επώνυμου ή απλού πολίτη. Ανεξάρτητα από αυτό το απεχθές γεγονός, προσωπικά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του καθηγητή Μαραντζίδη και ούτε σκοπεύω να το κάνω. Θεωρώ τον καθηγητή μεροληπτικό και εμπαθώς θα έλεγα διακείμενο σε θέματα που αφορούν την Αριστερά στην Ελλάδα και μόνο αυτή. Η υποτιθέμενη εγκυρότητα και ουδετερότητα του, αναπαράγουν μία δυτική ιδεολογία με τα όλα της, ρίχνοντας το ανάθεμα στην Αριστερά και μόνο από τον καταραμένο εμφύλιο και δώθε. Αυτά τα εμαίευσα από κείμενα του στον Τύπο και σε διάφορα άλλα ΜΜΕ Σε πολιτικό, πολιτιστικό και εθνικό επίπεδο, ποτέ δεν διάβασα και δεν είδα τον καθηγητή να παίρνει θέση για τα πρακτοράκια εκείνα της CIA, και του WestPoint. Ναι αυτούς τους λεβέντες της 21ης Απριλίου 1967 εννοώ που γύρισαν τον δείκτη της Ελληνικής Ιστορίας 40 χρόνια πίσω, τελειώνοντας την άτιμη ιστορίας τους με την προδοσία της Κύπρου τον Ιούλιο του 1974. Λίγα επίσης ή σχεδόν τίποτε δεν διάβασα για τους νοσταλγούς του δικτάτορα Παπαδόπουλου, αυτούς του επάρατους νεοναζί δολοφόνους της Χ.Α των Κασιδιαραίων Παπάδων…Λαγών κλπ. Αυτά κύριε Μαραντζίδη και όχι μόνο εκείνα που σας αρέσει να γράφετε για την καταραμένη Αριστερά που προσπαθεί να εμφυσήσει την αντιδυτική, την αντιφιλελεύθερη και εθνικολαϊκίστικη κουλτούρα. Για μια ακόμη φορά το σκώμμα μου και την καταδίκη για την δράκα των απαίσιων εκείνων φασιστοαριστερών ή αριστεριστών που βιοπράγησαν σε βάρος σας…

      • ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
        ο εμπεσών εις τους ληστάς @ Ισόνομος πολίτης 02/07/2014 11:02:57

        Αγαπητέ, ένας επιστήμονας-ερευνητής (ιστορικός στην προκείμενη περίπτωση) δεν είναι απαραίτητο και δε μπορεί να έχει επιστημονική γνώμη και τεκμηρίωση επί παντός επιστητού. Πρέπει -ως επιστήμονας, επαναλαμβάνω- να δημοσιοποιεί εκείνα που έχει τεκμηριώσει. Ως πολίτης, έχει ο καθένας μας το αναφαίρετο δικαίωμα να εκφέρει γνώμη για το κάθε τι. Ο επιστήμονας πρέπει να ελέγχει τι λέει. Ο κ. Μαραντζίδης έχει μελετήσει τα συγκεκριμένα θέματα για τα οποία γράφει και επ' αυτού δεν έχει αντίλογο αλλά ύβρεις και γροθιές. Δε γνωρίζετε εσείς τη γνώμη του για τα θέματα που θίγετε και ούτε πρέπει να την προκαταλαμβάνετε. Συνήθως οι φελλοί μιλούν για όλα.

      • ΚΝ avatar
        ΚΝ @ Ισόνομος πολίτης 02/07/2014 11:23:40

        Μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας διαψεύσει... πχ για την Χρυσή Αυγή http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.politiki&id=26946 κ.ο.κ

      • mikel avatar
        mikel @ Ισόνομος πολίτης 02/07/2014 11:27:31

        αφου δεν εχεις διαβασει βιβλια του και ουτε προκειται στο μελλον τοτε πως εχεις αποψη για τον κυριο; ρε μας δουλευετε

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ισόνομος πολίτης 02/07/2014 13:38:25

        Τον "λούζεις", αφού ομολογείς πως δεν έχεις διαβάσει ποτέ βιβλίο του κι ούτε πρόκειται. Η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια.

        • gegen rechts avatar
          gegen rechts @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/07/2014 21:39:17

          Απλά είναι τα πράγματα, καλός δεξιός = νεκρός δεξιός!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ gegen rechts 03/07/2014 07:26:31

            Nαι αλλά δεν είναι δεξιός.Στο Ποτάμι είναι.

          • βαγγέλας avatar
            βαγγέλας @ ψυχραιμια 03/07/2014 10:58:48

            ... στη δεξιά όχθη όμως... :)

          • mikel avatar
            mikel @ βαγγέλας 04/07/2014 08:04:08

            τελικα ρε μαγκες ολοι ειναι δεξιοι οταν δεν γουσταρετε αυτα που λενε και γραφουν καποιοι , εστω και αριστεραντζες "φιλοσοφοι".πλερια δημοκρατικοτητα

        • Ισόνομος πολίτης avatar
          Ισόνομος πολίτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/07/2014 22:19:59

          Μα έγραψα καθαρά και ξάστερα στο σχόλιο μου, ότι αναφέρομαι σε όσα εκμαίευσα από τον Τύπο και από διάφορα άλλα των ΜΜΕ... Δεν είμαι αδαής των του κυρίου Μαραντζίδη διακεκηρυγμένων περί Αριστεράς απόψεων…..απότι αντιλαμβάνεσθε.. Το βιβλίο του δεν το διαβάζω και για τον πρόσθετο λόγο ότι κατά καιρούς οι απόψεις αυτές με καλύπτουν εδώ κυρίως από όσα γράφει ο κύριος Φαήλος........ και οι συν αυτώ λοιποί..... συνδιαιτημόνες....

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΝΙΚΟΣ Π 02/07/2014 10:05:05

      αυτός έχει αυτόματη ασυλία διότι ανήκει στο "θρησκευτικό" ιερατείο της θρησκείας...

    • ΛΑΚΑΘΕΛΑΣ avatar
      ΛΑΚΑΘΕΛΑΣ @ ΝΙΚΟΣ Π 02/07/2014 18:14:00

      ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΣ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/07/2014 10:39:47

    Αν και δεν εγκρίνω την σωματική βία γενικώς, εν τούτοις, θα ήθελα πολύ να είμαι παρών στο περιστατικό για να το απολαύσω, πίνοντας τον εσπρέσο μου, ενδεχομένως τρώγοντας ένα παγωτό και σχολιάζοντας την αποτελεσματικότητα των "επιχειρημάτων" των νεαρών.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ εναςάσχετος 02/07/2014 11:45:47

      Είσαι κι εσύ καλός φασίστας.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΚΜ 02/07/2014 13:29:06

        Έλα καλέ....!!!!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ εναςάσχετος 02/07/2014 13:43:09

          Δεν τρως ένα αριστερό καρότο, που 'ναι και της μοδός στην "επανάσταση";

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/07/2014 13:46:18

            Τώρα ανέλαβε η υψηλή δικηγορία......

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ εναςάσχετος 03/07/2014 08:50:05

            Για την υψηλή καφρίλα του σχολίου σου αυτά διαθέτει το κατάστημα. Για ξαναδιάβασε τι έγραψες...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ εναςάσχετος 02/07/2014 14:15:49

      Να δείς που θα σε χάλαγε το παγωτό με τον εσπρέσο και δε θα προλάβαινες να το χαρείς..

  4. Factorx avatar
    Factorx 02/07/2014 11:08:41

    Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, για την επίθεση στον καθηγητή και στέλεχος του Ποταμιού, κ. Ν. Μαραντζίδη , εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση: «Καταδικάζουμε με τον πιο έντονο τρόπο τη βίαιη επίθεση στον καθηγητή Νίκο Μαραντζίδη. Οι πρακτικές βίας πηγάζουν από τα άκρα και δεν χωρούν στη Δημοκρατία. Αναμένουμε την καταδίκη τέτοιων φαινομένων από τον ΣΥΡΙΖΑ και τους συνδαιτυμόνες του στην ΑΝΤΑΡΣΥΑ».

  5. Αριστερός avatar
    Αριστερός 02/07/2014 11:36:04

    Φαήλο, αυτά τα περί ερωτήσεων «Εσύ είσαι αυτός που γράφει άρθρα κατά της αριστεράς», τα είδες πουθενά ή τα επινόησες; Διότι δεν έχω δει να αναφέρονται πουθενά αλλού...

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Αριστερός 02/07/2014 13:26:22

      "...Φορούσαν μαύρα, τους πέρασα για χρυσαυγίτες είπα ‘ωχ μπλέξαμε’, στην πορεία κατάλαβα ότι ήταν του αντιεξουσιαστικου χώρου επειδή ο ένας από τους τρεις είπε ‘τι είναι αυτά που γράφεις για όλα φταίει η αριστερά’; Τότε κατάλαβα είναι η άλλη πλευρά.." Δεν έψαξες και πάρα πολύ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αριστερός 02/07/2014 13:40:20

      Ναι, τα επινόησα, αφού πρώτα πήγα με δυο φίλους μου Θεσσαλονίκη και τον δείραμε. Για κούνα το κεφάλι σου.

  6. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 02/07/2014 11:39:00

    O Mαραντζίδης, εγγονός δραστήριου κομμουνιστού, κατατάσσεται στους λιμπεραλιστές καθηγητάς της εθνοαποδομήσεως. Με τους κομμουνιστές δεν έχει ουσιαστικές διαφορές διότι αμφότεροι μισούν ό,τι ελληνικό και υπηρετούν ξένα συμφέροντα. Η αρθρογραφία του, στην ανθελληνική ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ των Αλαφούζων, καθιστά σαφή την θέση του για κατάλυση του εθνικού κράτους και την υποταγή των λαών στην δημοκρατία...των Αγορών. Την υπογραφή του θα την συναντήσης σε κοινές δηλώσεις με όλα τα σκύβαλα του εθνομηδενισμού. Για όσους δεν κατανοούν εύκολα ο Μαραντζίδης ανήκει στο ίδιο κλίμα με την Ρεπούση, Δημήτρη Χριστόπουλο, Νάσο Θεοδωρίδη, Παναγιώτη Δημητρά, Νίκο Μπίστη, Σταύρο Θεοδωράκη, Τζήμερο, Αβραντίνη, Μπουτάρη κλπ.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Κράντωρ 02/07/2014 13:10:29

      και λοιπόν, δεν έχει δικαίωμα στην γνώμη του επειδή συνταχθηκε με την ρεπούση, δλδ λέτε ότι του άξιζε; ωραίοι δημοκράτες έιστε...

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Κράντωρ 02/07/2014 22:42:05

      Α γειά σου ακροδεξιέ (που όμως έχεις πέντε δράμια μυαλό) ... Σου διαφεύγει όμως ότι αυτοί είναι πλούσιοι εθνομηδενιστές και επομένως δυνητικοί πελάτες οπότε αφίενται οι αμαρτίες τους. Όσο για το "Με τους κομμουνιστές δεν έχει ουσιαστικές διαφορές διότι αμφότεροι μισούν ό,τι ελληνικό και υπηρετούν ξένα συμφέροντα" επειδή οι περισσότεροι κομμουνιστές στην Ελλάδα βρίσκονται στο ΚΚΕ είσαι σίγουρος ότι τα σημερινά μέλη και στελέχη του μπορούν να μπουν δίπλα σε Τζήμερους, Αβραντίνηδες και τους υπόλοιπους που αναφέρεις; Με ποιό πολιτικό σκεπτικό κάνεις τέτοιες ομαδοποιήσεις;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ τηλέμαχος αναγνώστου 04/07/2014 08:55:51

        "Α γειά σου ακροδεξιέ (που όμως έχεις πέντε δράμια μυαλό) "."είναι πλούσιοι εθνομηδενιστές και επομένως δυνητικοί πελάτες οπότε αφίενται οι αμαρτίες τους...."! ορίστε; χα, χα, χα! έχετε και διαγνωστικές ικανότητες εκτός από το (αριστερίστικο) αλάθητο πολλοί. ακροδεξιός εγώ! χα, χα, χα, έχετε μυαλό μαρουλιού...γι' αυτό και γίνεστε "χρήσιμοι ηλ%$ιοι" σαν τους ναζίδες της χα.

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ Νίκος Αργεάδης 05/07/2014 16:20:55

          Φίλε μου, μετά από τόσα χρόνια και τόσα σχόλια δεν έχεις εμπεδώσει τη δομή των σχολίων και των απαντήσεων; Δεν απευθύνομαι σε σένα, δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε άδικα.

          • Νίκος Αργεάδης avatar
            Νίκος Αργεάδης @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/07/2014 13:08:48

            δεν τα βλεπω όλα, αγαπητέ μου τηλέμαχε. τι να κάνω...αλλά και να με έλεγες δεν θα με πείραζε -τελικά- γιατί δεν είμαι...

  7. Franc. avatar
    Franc. 02/07/2014 11:44:35

    Να λοιπόν που έχει και η αριστεά χαστουκιάρηδες...

  8. NikosP avatar
    NikosP 02/07/2014 13:24:56

    σε αλλες εποχες θα ανησυχουσα με αυτο το αρθρο μηπως αυριο ενας δικος μας θερμοαιμος ΔΑΠιτης κανει αντιποινα μετα τα αποτελεσματα των ευροεκλογων ... που εμειναν μονο οι ανω των 65 στη ΝΔ δεν ανυσηχω

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ NikosP 03/07/2014 07:30:23

      Είπαμε ,ο Μαραντζίδης δεν είναι "δικός μας".Στο Ποτάμι είναι ο άνθρωπος.

  9. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 02/07/2014 13:40:50

    http://nikosmblog.wordpress.com/2014/07/02/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%AE%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%82/

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 02/07/2014 14:10:05

    Ούτε μισό ευρώ δε χαλαλίζω για να διαβάσω βιβλίο του Μαραντζίδη. Κάποια άρθρα του μόνο στην Καθημερινή και στο διαδίκτυο. Ο καθένας είναι ελεύθερος και να γράφει και να εκφράζει τις ιδέες του. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να τον χτυπήσει γι΄αυτό. Οι συγκεκριμένοι "υπερασπιστές" της αριστεράς, είναι μεγαλύτερα φασισταριά από τον κ. καθηγητή.

  11. βαγόνι avatar
    βαγόνι 02/07/2014 16:05:57

    Ο Μαραντζίδης έχει αριστερή καταγωγή και αριστερά νιάτα...ευλόγως, παίρνει εκδίκηση απο ότι τον πίεσε σε κρίσιμες ηλικίες...το βιβλίο του για τον "δημοκρατικό στρατό" είναι,όμως,εγκυρότατο!...όπως,εξ'ίσου,έγκυρο είναι και το βιβλίο άλλου ιστορικού,που γνωρίζω,για τα "τάγματα ασφαλείας και την μεταπολεμική εθνικοφροσύνη"...ο τελευταίος, γόνος συντηρητικής αστικής οικογένειας....κατανοητά όλα αυτά.... Οι νεαροί που τον έδειραν: πιθανοί αριστεριστές...τους επιδοκιμάζει μιά ανακοίνωση νεαρών ακροδεξιών που ζητούν την "αποπομπή" των "κουλτουριάρηδων" και των "εβραιομασόνων"....τους αποκαλούν,μάλιστα,"συναγωνιστές αναρχο-άπλυτους"..... ά,η Θεσσαλονίκη,...μανίκι ! Τελικά, ο Μαραντζίδης έχει ένα πρόβλημα: είναι"Πόντιος εστέτ"....αντίφαση εν τοις όροις...contradictio in terminis, αγαπητέ Φαήλο...! Είχαμε,όμως,αφήσει τα πράγματα στην τύχη τους... περιθωριοποιήθηκαν στρατιές νέων....και εκδικούνται τους "αποκατεστημένους" απο όποια θέση βρούν εύκαιρη...."αριστερή", "δεξιά"...λίγο ενδιαφέρει!.... εδώ, υπάρχει θέμα δύσκολο, πέρα απο το επιθεωρησιακό της όλης υπόθεσης!

    • cynthia avatar
      cynthia @ βαγόνι 02/07/2014 22:52:34

      Πόσο δίκιο έχεις βαγόνι , ιδίως με την τελευταία σου παράγραφο και πόσο καθαρά βλέπεις αυτό που οι άλλοι αρνούνται να δουν . Οι επιθετικοί ανεγκέφαλοι νεαροί είναι σφιχταγκαλιασμένοι με τους λογιών λογιών Μαραντζίδες (Ρεπούσηδες , Χριστόπουλους κλπ) που αναρριχήθηκαν μέσα από τον καιροσκοπισμό της κομματίλας , υπηρέτησαν κ υπηρετούν αυτά που κατ´ευφημισμό λέγονται πανεπιστήμια και παράγουν αυτή την περιθωριακή θυμωμένη νεολαία. Ας δρέψουν τώρα τους καρπούς της βαθιάς παρηκμασμένης κ επί χρόνια κραταιας στάσης τους . Ήθελε κ να συζητήσει ...

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ cynthia 03/07/2014 07:05:21

        ...οι ευθύνες είναι πολλαπλές και δεν εντοπίζονται σε μιά πλευρά μόνο...το θέμα,όμως,είναι τώρα τί γίνεται...δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι. είναι προφανές νομίζω...!

        • cynthia avatar
          cynthia @ βαγόνι 03/07/2014 16:40:54

          Εννοείται πως δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι ! Πρέπει να καθαρίσει ο κόπρος του Αυγεία με πολιτικούς αποκλειστικά όρους και όσοι διδάσκουν από Θουκυδίδη μέχρι Hobbes κι από Αριστοτέλη μέχρι Descartes να φροντίσουν να πορεύονται και οι ίδιοι σύμφωνα με όσα βάζουν στο βιογραφικό τους . Διαφορετικά να μην ζητούν τα ρέστα .

  12. orestes avatar
    orestes 02/07/2014 17:11:12

    Πολυ βιαστήκατε κυριε Κρανιδιώτη.Η αριστερά καταδίκασε την επιθεση και σε καμμιά περίπτωση η επίθεση εναντίον του δεν μπορεί να μας στερήσει το δικαίωμα να κάνουμε κριτική στα λεγόμενα του και κυρίως στην προσπάθεια του να αθωώσει τα τάγματα ασφαλείας και να μεταφέρει την έναρξη του εμφυλίου στο 1943.

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/07/2014 17:15:21

    Ποιός κυβερνά είπαμε Φαήλε η δεξιά? Χαχα Έισαι βαθειά νυχτωμένος.

  14. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 02/07/2014 19:07:22

    "Αυτοί είναι μια βασική διαφορά μας με κάποιους της απέναντι όχθης. Εμείς είμαστε αληθινοί φιλελεύθεροι δημοκράτες, ενώ αυτοί είναι παρενδυτικοί φασίστες, που κάτω από την δορά του «προοδευτικού» κρύβουν τον πιο μαύρο και βίαιο ολοκληρωτισμό" : Δεν θα μπορούσε κάποιος να γράψει μια πιο μεστή πολιτική απεικόνιση της αλήθειας !!!! Υποκλίνομαι Φαήλο !

  15. Βασίλης Β. avatar
    Βασίλης Β. 02/07/2014 22:28:14

    Μα πώς κάνετε έτσι για «έργω εξύβριση και καμιά ψιλή» τώρα, λες και είχαμε τίποτα εκατόμβες μαχαιρωμένων καθηγητών.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βασίλης Β. 03/07/2014 08:51:52

      Τις βούρτσες και κάτι άλλο τα ξέρεις.

      • Βασίλης Β. avatar
        Βασίλης Β. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/07/2014 10:00:20

        Να τα αφήσεις αυτά. Δεν θεωρώ καθόλου περιττή τη φωνή σου στην πολιτική ζωή, και πολλά κείμενά σου έχω χαρεί να τα διαβάζω. Όμως αν είχες παραδεχθεί απερίφραστα, χωρίς να το ρίχνεις στους αμυντικούς εξυπνακισμούς, οτι έσφαλες με εκείνη την ατάκα που απαξίωνε την βαρύτητα της χρυσαγίτικης πεζοδρομιακής βίας τώρα θα είχες κάθε ηθικό έρεισμα να καταφέρεσαι εναντίον παρόμοιων πρακτικών της ακροαριστεράς χωρίς να είσαι έκθετος. Τις «βούρτσες» λοιπόν, αλλού. A la cart καταδίκες του τραμπουκισμού δεν περνάνε πλέον ούτε στις συζητήσεις καφενείου. Αλλά βλέπεις πριν την δολοφονία Φύσσα ήταν η εποχή που σε πάνελ σταθμού τοπικής εμβέλειας, απηύθυνες τον λόγο στον Μιχαλολιάκο προσφωνώντας τον με το μικρό του όνομα σε χαλαρό κλίμα, σαν να συζητούν παλιόφιλοι. Ούτε και είναι τυχαίο πως όσο κι αν ζορίζεσαι όψιμα να πάρεις τάχα μετα βδελυγμίας αποστάσεις, όσες φορές έχεις βρεθεί μπροστά στην κάμερα με τον Κασιδιάρη δίνεις την εντύπωση πως αμέσως μετά θα μπορούσατε πολύ άνετα να βγήκατε για τίποτα ούζα συνοδεία παστουρμά και μπόλικης λακέρδας. Μόνο με κάτι παπαδημούληδες, φίληδες, μπογιόπουλους και σια καταδέχεσαι να εκφράσεις κάθετη δυσανεξία και να ανεβάσεις τους τόνους χτυπώντας το χέρι στο τραπέζι. Τα καλόπαιδα του μαύρου φασισμού είναι μεν ακραίοι κι εκείνοι αλλά «δικά μας παραστρατημένα παιδιά που στα περισσότερα διαφωνούμε όμως στην ανάγκη μπορούν να βρεθούν και σημεία επαφής αν χρειαστεί πάνω στον διάλογο». Να στο πω στα ίσα; Αυτό που έγινε με τον καθηγητή από τους ακροαριστερούς ήταν πράγματι άξιο καταδίκης από τους πάντες, αλλά ας άφηνες να αρθρογραφήσει καταγγελτικά κανένας πιο αξιόπιστα αλλεργικός με την πολιτική βία, κάποιος που η βια του προκαλεί ισόποσο αποτροπιασμό είτε προέρχεται από τους κόκκινους, είτε από τους μαύρους.

        • Ισόνομος πολίτης avatar
          Ισόνομος πολίτης @ Βασίλης Β. 03/07/2014 12:47:47

          Συνήθως οι συγκεκαλυμμένοι εθνικιστές της "σήμερον ημέρας", αποφεύγουν να απαντήσουν σε τέτοιες "νύξεις" και "αιτιάσεις" αγαπητέ Βασίλης Β. Είναι και αυτό μια κάποια τακτική (λαμβάνοντας φυσικά υπόψη τους….. το "πελώριο 9,6%" του εκλογικού σώματος στις πρόσφατες ευρωεκλογές...) Τρομάρα τους………

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βασίλης Β. 03/07/2014 17:58:52

          Σύντροφε, ηρέμησε. Με τον Μιχαλολιθάκο έχω βγει σε πάνελ μία (1) φορά το 2012. Πολύ βολικά δεν θυμάσαι την σύγκρουση μου μαζί του, ειδικά στα περί χούντας και άλλα πολλά. Με τον δε Κασιδιάρη μία βφορά στο ΕΧΤΡΑ το 1012 και μα φορά το 2013, όπου νομίζω ήταν από τις ελάχιστες φορές που αμφότεροι ήρθαν σε δύσκολη θέση, γιατί δεν ακολουθώ την σταλινική ηλίθια προσέγγιση που τους έδωσε πόντος και τόσο σου αρέσει. Για ξαναδιάβασε το κείμενο μου τότε, όπως και άλλα, όπου στηλιτεύω την υποκατάσταση του κράτους από την ΧΑ, όπου αυτά που γίνονταν τότε λέω καθαρά πως είναι αδικήματα, πως δεν μπορούμε να τους εκχωρούμε τον πατριωτισμό. Δεν δίνω εξετάσεις σε σένα. Δεκάρα δεν δίνω για τις "ψυχολογικές" ερμηνείες σου, ούτε θα βρίζω τους συνομιλητές μου για να παίρνω εύσημα από ψευτοπροοδευτικά παρτάλια. Το ΄χω ξαναγράψει: οι Χρυσαυγίτες είναι τουλάχιστον ειλικρινείς ολοκληρωτικοί, δεν υποδύονται τους δημοκράτες, σαν τα φασισταριά, τους ολοκληρωτικούς της άλλης όχθης. Και ξέρεις υπάρχουν τα βίντεο. Ποιος έφερε σε πιοδύσκολη θέση τον Κασιδιάρη; Εσείς με τις υστερίες; Ή εγώ που του έλεγα "Σας είδα σε ένα βίντεο, να φοράε έςνα είδος στρατιωτικής στολής και να δίνετε στρατιωτικά παραγγέλματα "Λόχος! Προσοχή!". Λόχος; Ποιανού στρατού, με ποια όπλα, ποια αποστολή, ποιο εχθρό. Και 20% να έχετε, που λέτε, το υπόλοιπο 80% είμαστε οι εχθροί;". ¨η στο ΕΞΤΡΑ που του είπα πως είναι εθνικοσοσιαλιστές κα;ι το κερύβουν, ενώ υιοθετούν τα σύμβολα και τις πρακτικέςς πεζοδρομικής δράσης του NSDAP Ή δεν θυμάσαι τον Mιχαλολιάκο, που εξεμάνη όταν του είπα πως ο Παπαδόπουλος κι ο Ιωαννίδης ήταν προδότες της Κύπρου κι έπρεπε να ντουφεκιστούν, γιατί ο ένας απέσυρε την μεραρχία κι ο άλλος με το pραξικόπημα άνοιξε τον δρόμο στον Αττίλα κι ύστερα εγkατέλειψε τους πολεμιστές της Κύπρου. Με την δική σας βλακ΄ώδη στάση δοξάστηκαν απόντες από τα ΜΜε, τους φτάσατε σχεδόν στο 10% κι έχετε το θράσσος και μιλάτε, εσείς οι στρατολόγοι τους στο λαθρομεταναστευτικόκαι στα εθνικά/

          • Βασίλης Β. avatar
            Βασίλης Β. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/07/2014 18:38:24

            Δηλαδή τους χαϊδολογάς για να τους υπνωτίσεις μέχρι τη στιγμή που καταφέρνεις αιφνιδιαστικά το καίριο επικοινωνιακό χτύπημα φέρνοντάς τους σε δύσκολη θέση, ενώ με τους συριζαίους μπαίνεις από την αρχή με τις μπάντες γιατί είναι θέμα τακτικής. Αυτό μου λες. Και οτι με αυτά που ρωτάς τους ναζί στα πάνελ δαγκώνονται οι εν δυνάμει ψηφοφόροι τους βάζοντας το λιθαράκι σου στην ανάσχεση των ποσοστών τους... Δεν σου πρότεινε κανείς να τους τρως ζωντανούς όπου τους βρίσκεις, αλλά βρε αδερφέ μια σιχασιά παρόμοια με εκείνη που θα εξέπεμπες αν είχες δίπλα σου ως πολιτευτή τον Μαζιώτη ή τον Ξηρό, νομίζω θα ήταν κάτι αυτονόητο. Κατά τα άλλα ξέρω. Για να σου κάνει εσένα σχολιαστής αρνητική κριτική πρέπει να είναι ημίθεος και βάλε αλλιώς δεν καταδέχεσαι. Πώς να το κάνουμε όμως. Όλοι οι υπόλοιποι είχαμε σακουλευτεί τα της χρυσής αυγής δεκαετίες τώρα, παρακολουθώντας στοιχειωδώς την επικαιρότητα που έβριθε σχετικών αναφορών και καταγγελιών με εκφοβισμούς φοιτητών, σωματικές βλάβες τζιβάτων/μπαφάτων και επιθέσεις σε λαθρομετανάστες. Ενδεικτικά υπάρχουν μάλιστα και τα πρακτικά της δίκης του Περίανδρου με τις γνωστές πτυχές της. Μόνο εσύ ήσουν τόσο αθώα ανενημέρωτος. Εσύ και το ελαφάκι του Φαλήρου που προσέβλεπε μελλοντικά σε μια «σοβαρή χρυσή αυγή» για κανένα καλό νταραβέρι. Από τότε μάλιστα που μπήκαν στη Βουλή ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπες οτι η πρόβλεψη πως θα γινόταν κάτι πολύ κακό με δαύτους κάποια στιγμή, απαιτούσε ειδικού τύπου μαντικές ικανότητες και φυσικά για να ιδρώσει το αυτί σου δεν σε έπειθε ο κώδωνας κινδύνου που βάραγε όλος ο ντουνιάς. Ήθελες από εκατόμβες νεκρών και πάνω, πώς κάναμε έτσι για μερικές μάπες. Μη δούμε δηλαδή μούσκουλα, κοντόχοντρο σβέρκο, άρβυλα, στειλιάρια, ναζιστικό χαιρετισμό, στιλέτα, βλέμμα μουρλού και παραστρατιωτικές φάλαγγες, αμέσως να κάνουμε την τρίχα τριχιά. Τα ίδια και χειρότερα εντός των Σωμάτων Ασφαλείας όπου ειδικά στην Αστυνομία γίνεται της αλεπούς ο θάνατος και ο φασισμός ως πολιτικό φρόνημα εκδηλώνεται πλέον χωρίς προσχήματα μέχρι και σε συνέδρια εγκληματολογίας με τις ΕΔΕ να ξεκινούν ένα χρόνο αργότερα όπου οπτικοακουστικό υλικό από κάμερες έχει μυστηριωδώς διαγραφεί. Εσύ όμως βλέπεις μόνο σποραδικές εξαιρέσεις ανάξιες ιδιαίτερης ανησυχίας που τις μεγαλοποιεί η αντιδεξιά φαντασιόπληκτη προπαγάνδα για να σπιλώσει τον σκληρό πυρήνα του κράτους που αποτελείται κυρίως από καλόκαρδους λεβέντες υπεράνω υποψίας, με υψηλή αίσθηση καθήκοντος και κοινωνικού δικαίου. Λόγοι εκφασισμού ασφαλώς και υπάρχουν αλλά αν ξεκινάμε να αιτιολογούμε καταλήγοντας να δικαιολογούμε, γιατί να μην κάνουμε το ίδιο και για τον αναρχισμό, την τρομοκρατία ή ό,τι άλλο. Αυτή η δουλειά θα γίνεται; Κάποια πράγματα αντιμετωπίζονται πρωτίστως με απερίφραστη καταδίκη και ύστερα ψαχουλεύουμε να διορθώσουμε αιτίες. Άστο βρε Φαήλο όμως. Κάποτε το είχες παραδεχθεί κι εσύ οτι ο φιλοχιτλερισμός είναι ένα από τα μεγαλύτερα αγκάθια του εθνικιστικού χώρου. Στο κάτω-κάτω, εντάξει, ανεκτικό μέχρι ενός σημείου απέναντι στον ακροδεξιό τραμπουκισμό και την κατάχρηση εξουσίας σε είπα, δεν υπονόησα πως αφήνεις να πέσει κάτω καμιά ανοησία που αμόλησε ο Σκουρλέτης χωρίς να την περιλάβεις με τη μυγοσκοτώστρα. Μη χαλάμε τις καρδιές μας για μικρότητες. Απλά, πώς να γίνει, αντριλίκι δεν σημαίνει μόνο να έχεις διατελέσει Έφεδρος Αξιωματικός στα αλεξίπτωτα, να ανδρώνεσαι στις αλάνες του Κορυδαλλού, να καβαλάς τσόπερ και να μένεις μακριά από ανορθόδοξες χρήσεις ζαρζαβατικών. Αντριλίκι σημαίνει μεταξύ άλλων και να παραδέχεσαι τις χοντράδες που προκύπτουν από τον οριακό τρόπο δημόσιας έκφρασής σου όταν η πραγματικότητα τελικά σε εκθέτει. Αλλιώς οι όποιες αστοχίες και ατυχείς αναφορές γίνονται Ιαβέρης που τις βρίσκουμε μπροστά μας τρεις την ώρα. Θέλεις να πούμε και το άλλο; Η δήλωσή εκείνη σε συνδυασμό με άλλες συγκυριακές παραμέτρους, τελικώς σου στοίχησε πολιτικά σε σημαντικό βαθμό. Και το ξέρεις. Πράγμα που δεν το λέω καθόλου χαιρέκακα γιατί αν είχες λίγο περισσότερη συναίσθηση ορισμένων πραγμάτων, προσωπικά θα σε θεωρούσα άκρως απαραίτητη κοινοβουλευτική φωνή.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βασίλης Β. 03/07/2014 20:25:59

            Αγαπητέ, σε μεγάλο μπελά σε έβαλα. Εκτός από τον Σκουρλέτη σημείωσε πως σιχαίνομαι τον πατσά και τον τραχανά. Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν προσαρμόζω ποτέ τις απόψεις μου στην γάγγραινα της πολιτικής ορθότητας. Αν τους βγάζατε στο φως θα καίγονταν. Επικράτησε το βλακώδες "δεν καλούμε τους κακούς" και προκόψαμε. Όταν κάθε φωνή κατά την αθρόας λαθρομετανάστευσης και εισαγόμενης εγκληματικότητας την βαφτίζατε "ρατσιστική", "φασιστική" και "χρυσαυγίτικη, όταν κατασυκοφαντούσατε κάθε εθνική ιδέα, γινόταν σπορ η αποδομηση της Ιστορίας μας, χλευάζονταν οι ήρωες μας, όταν γινόταν το α'ισχος της Υπατίας, ποιοί ήταν οι στρατολόγοι της ΧΑ; Δεν ξέρεις; Κα αν δεν το έχεις καταλάβει, υπάρχουν άνθρωποι που δεν δίνουν δεκάρα για την γνώμη της αριστεράς, δεν υπολήπτονται τις ιδέες και το εγκληματικό μητρώο της. Ανθρώπους της αριστεράς σέβομαι, οχι όμως τον μανιχαϊκό ολοκληρωτισμό της, τον υποκριτικό "ανθρωπισμό" της. Ένας άλλος δρόμος για την βαρβαρότητα είναι, Το Εθνικό αι λαϊκό κράτος με φιλελεύθερες αρχές, μικτή οικονομία και πρόνοια είναι το καλύτερο μέρος να ζεις. Όλα τ' άλλα 'εφεραν αίμα, φτώχεια και σκλαβιά. Πρωτοξάδερφα ο Αδόλφος, ο Μαρξ, Ο Στάλιν και ο Μουσολίνι.Κι άμα θες να ξέρεις, τον Μαζιώτη και τον Ξηρό τους σέβομαι περισσότερο από τους απατεώνες της κολωνακιώτικης ...επανάστασης. Η θέση τους είναι στη φυλακή αλλά κλαρίτες είναι, παίρνουν το ρίσκο τους. Όσο και να μην σου αρέσει, τον Δεκέμβριο του 2012 έτσι ήταν τα πράγματα κι έγραφα για την ΧΑ πως είναι τιμωρητέα η δράση της. Εμένα όμως μ' ενδιαφέρει η βάση της, άνθρωποι που εμείς σπρώξαμε εκεί. Με την δική σας στάση σε λίγο θα λες "μα είναι ναζί" και θα απαντάει ο πολιτης "στ' αρ...α μας", θα το κάνετε αποδεκτό! Και ναι, και Υπολοχαγός Λοκατζής είμαι, και στις αλάνες μεγάλωσα, και από λαϊκή οικογένεια είμαι, και από τη δουλειά μου ζω. Γι' αυτό, φίλτατε, μπορώ να σταθώ κι απέναντι στον Κασιδιάρη κι απέναντι στον Σκουρλέτη. Κι αφου ρωτάς, να κι αν βγω, να κι αν δεν βγω. Είπαμε, διάβασα Ζαμπούνη αλλά δεν τα παίρνω αυτά τα γράμματα. Και τι έχεις με τις τσόπερ; Σιδερένια άλογα είναι και σε πάνε μακριά. Κι όταν ακούς τα αμερικάνικα ωστήρια, είναι μουσική!

          • Βασίλης Β. avatar
            Βασίλης Β. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/07/2014 20:49:58

            Αντιπαρέρχομαι τον δεύτερο πληθυντικό με τον οποίο μου αποδίδεις πράγματα που δεν ισχύουν για τις κοινωνικές αντιλήψεις και την πολιτική μου τοποθέτηση, μιας και συνηθίζεται σε αυτόν εδώ το χώρο να χωρίζονται οι σχολιαστές σε στρατόπεδα για να παίξουν τις κουμπάρες. Θεωρώ πάντως πως δεξιά χωρίς την ακραία της πτέρυγα –όσο σκληρός κι αν είναι ο όρος- δεν νοείται και αυτό το μετερίζι του συντηρητικού φάσματος προσωπικά ήθελα να το εκπροσωπείς εσύ και όχι άλλοι. Είχα την βαθιά πεποίθηση πως από τη θέση αυτή θα μπορούσες να οχυρώσεις την Δεξιά από πιθανή επιμόλυνσή της με μαύρο φασισμό (που στην μνημονική αυτή εποχή βρήκε έδαφος), χαράσσοντας όχι απλά ξεκάθαρη γραμμή αλλά σκάβοντας τάφρο. Και αν μια τέτοια στάση προερχόταν από εσένα, θα έκανε πολύ μεγαλύτερο γκελ προσφέροντας πολύτιμη υπηρεσία, πάνω από όλα στον τόπο. Εσύ από την άλλη πιστεύεις πως κάτι τέτοιο θα αφήσει στην άλλη όχθη ψηφοφόρους που ανήκουν στον υγιή εθνικιστικό χώρο (μα πόσοι είναι αυτοί πια;) πράγμα το οποίο απλώς σου λέω πως εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε σίγουροι οτι δεν ισχύει και οτι οι άνθρωποι αυτοί έχουν διαβεί τον Ρουβίκωνα, ενώ θα επέστρεφαν στην παράταξη μόνο αν εκείνη ξεκινούσε να αποπνέει κάτι από την αποπνικτική αλλά εθιστική μυρωδιά της μαυρίλας. Προσανατολισμένος σε έναν τέτοιο σχεδιασμό θα οδηγηθείς σταδιακά, αν δεν σου συμβαίνει ήδη, να λες πράγματα και να εκφράζεσαι με τέτοιο τρόπο που περισσότερο εσύ θα έρχεσαι κοντά σε εκείνους παρά εκείνοι κοντά στο σημείο που θέλεις εσύ. Βλέπουμε. Πάντως αν κρίνει κανείς από την στάση και τις επιλογές του Πρωθυπουργού, μάλλον ούτε κι εκείνος συμμερίζεται στην πράξη την φιλοσοφία σου απέναντί τους.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Βασίλης Β. 03/07/2014 21:58:46

            Δεν ξέρω ποιος συμμερίζεται τι. Ο υποχρεωτικός εναγκαλισμός με τον Βενιζέλο περιορίζει την ορατότητα και εμποδίζει τν κίνηση.Ξέρω πως φιλοχρυσαυγίτικη πολιτική είναι αυτή που αυξάνει την δύναμη της ΧΑ. Λοιπόν οι ως τώρα επιλογές την δυναμώνουν ενώ ολοένα και συρρικνώνεται η βάση μας. Πως με την ίδια μέθοδο και "μεσαιοχωρίτικη" στροφή θα φτάσουμε σε άλλο αποτέλεσμα, είναι ένα μυστήριο που φαντάζομαι θα το λύσουν οι σοφοί του Μαξίμου. Και μην ανησυχείς, οι καταβολές μου και η παιδεία μου, η αρβανίτικη ελευθεροφροσύνη μου, με κάνουν να αντιμετωπίζω με θυμηδία το μαϊμούδισμα του Ράϊχ. Όπότε δεν θα πάρω...

          • my way avatar
            my way @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 03/07/2014 22:24:39

            Ο "μεσαίος χώρος" δεν έχει καμμία σχέση με το πολιτικό, κομματικό κέντρο. Είναι ένας όρος που περιγράφει σχηματικά το τι είναι η Νέα Δημοκρατία. Όχι το τι εικάζει κάποιος ή το τι θα επιθυμούσε αλλά το τι πραγματικά είναι. Επαναλάβατε την ανάγνωση και μελέτη της Ιδρυτικής της Διακήρυξης και θα το θυμηθείτε. Πέραν αυτών των θεωρητικών και σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, ο "μεσαιοχωρητισμός" μόνο μεγάλα εκλογικά οφέλη απέδωσε στο κόμμα. Άρα και για λόγους αρχών και αξιών αλλά και για πρακτικούς, δεν πρέπει να αποκηρύσσεται ή να λοιδορείται.

  16. Lichnee avatar
    Lichnee 03/07/2014 17:50:37

    Όταν βαράνε τα αναρχίδια Φαήλο είναι ο "θρίαμβος της εξαθλιωμένης μάζας".Άστο,τζάμπα χαλιέσαι και χαλαλίζεις σάλιο.Μην πετάς τα μαργαριτάρια σου σε χοίρους,πέτα τους καρότα να τα φχαριστηθούν κιόλας!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Lichnee 04/07/2014 00:26:12

      !!!!

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/07/2014 18:13:34

    Πλήρης σύγχυση, χρυσαυγο-φασιστο-αναρχο-αριστεριστο-χουλιγκανο-εθνικολαικουριάρικο μπάχαλο. Ελλαδέξ το ανώτερο όλων. Παραμένω οπαδός του Βολταίρου και της μαχόμενης δημοκρατίας: "Διαφωνώ με όσα λές, αλλά άν χρειαστεί θα δώσω και τη ζωή μου για να μπορείς να τα λές"

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Uncle Stgm 03/07/2014 21:44:27

      Δώστην!

  18. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/07/2014 18:22:06

    Το βιολί τους, το "πουλί" τους, τα ιδεολογήματά τους, τους ανορθολογισμούς τους, τη φαυλότητά τους και προπαντός τις εμμονές τους, "δεξιά" και "αριστερά". Μόνον τον απλό πολίτη δεν σκέφτονται ποτέ, τη δύσκολή ζωή και τα βάσανά του. Ποτέ. Tres banal. Γι αυτό κι εμεις τους γράφουμε τους "ιδεολόγους" πάσης φύσεως, "δεξιούς", "αριστερούς", ακρο-δεξιο-αριστερο-ακραίους και "ανάρχες", εκεί όπου μας έχουν προ πολλού γραμμένους εκείνοι. Άς αρχίσουν την "επανάστασή" τους χωρίς εμάς

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Uncle Stgm 03/07/2014 23:08:50

      Δε σε θέλουν στην επανάστασή τους Θείε, την αγάπη σου στα τέσσερα χρόνια γλυκοκοιτάνε...

  19. παπαδοπουλος ηλίας avatar
    παπαδοπουλος ηλίας 03/07/2014 21:32:22

    Γιατί η κομουνιστική βία αποκαλείται "φασιστική"? Ισχύει και το αντίστροφο?

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ παπαδοπουλος ηλίας 03/07/2014 22:59:39

      Γιατί είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος!

      • Franc- avatar
        Franc- @ Lichnee 03/07/2014 23:23:13

        Aρα η φασιστική βία είναι Κομμουνιστική και επομένως οι φασίστες Κομμουνιστές...Φάτε την παλιοκομμούνια που μας το παίζετε και πατριώτες!...Τ' ακους Μιχαλολιάκο Κομμουνιστή?.

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Franc- 04/07/2014 18:03:29

          Ποιος σου είπε ότι διαφέρουν;
          -Αν φας σφαλιάρα από κομμουνιστή και αν φας σφαλιάρα από φασίστα θα πονέσει διαφορετικά;
          -Αν πας στα γραφεία του λεγόμενου "Λαϊκού συνδέσμου" και εκφέρεις αριστερές απόψεις κλωτσιές θα σου ρίξουν,ίσως και καμιά μαχαιριά.
          Αν πας σε κάποια αναρχοαυτόνομη γιάφκα (εεεεε,συγγνώμη στέκι) και εκφέρεις δεξιές απόψεις πάλι κλωτσιές θα φας (εδώ μπορεί να μη φας μαχαιριά αλλά και πάλι μη το δένεις κόμπο).
          Ποια η διαφορά τους;Πιστεύεις ότι οι σκ...οκέφαλοι ένθεν και κείθεν θα σεβαστούν την άποψη σου;
          Ο κομμουνισμός και ο φασισμός είναι το ίδιο πράγμα.Ολοκληρωτισμός.Τελεία.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/07/2014 23:58:50

    Φυσικά όχι.Η κομμουνιστική βία αποκαλείται φασιστική για να μη θιγεί ο Κουτσούμπας και το κόμμα του αλλά κυρίως για να μη θιγούν χιλιάδες αξιοσέβαστοι πολίτες,καθηγητές πανεπιστημίου,διανοούμενοι και καλλιτέχνες που απαιτούν να αποκαλούνται κομμουνιστές ή αριστεροί χωρίς να φοβούνται συνειρμό με δολοφόνους. Αλλά γιατί δεν ρωτάτε τον ίδιο το Μαραντζίδη και το Ποτάμι που έβγαλε ανακοίνωση καταδίκης των "φασιστών" που τον χτύπησαν ενώ φυσικά καθόλου φασίστες δεν ήσαν αλλά αριστεροί. Η πολιτική ορθότητα στην Ελλάδα απαγορεύει να λες κάτι εναντίον της αριστεράς.Σε όσους δεν αρέσει αυτό και θέλουν να αλλάξει πρώτα πρώτα πρέπει να λένε τα πράγματα με το όνομά τους και σε καμμία περίπτωση να μην ονομάζουν φασίστες τους κομμουνιστές ή τους αναρχικούς όταν ασκούν βία.Να τους αποκαλούν όπως αυτοί αυτοπροσδιορίζονται.Τόσα μαθήματα δικαιώματος αυτοπροσδιορισμού παραδίδει η αριστερά - ας σεβασθούμε το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού των τραμπούκων της.Δεν ήσαν φασίστες οι τραμπούκοι,αριστεροί ήσαν.

    • deldio avatar
      deldio @ ψυχραιμια 04/07/2014 14:45:50

      Το σχόλιό σου αποδεικνύει περίτρανα ότι ΝΔ-Χρυσά Αυγά είναι δίδυμα αδέλφια, η πλειοψηφία των νεοδημοκρατών ουδέν πρόβλημα έχει με τους ροπαλοφόρους ναζιστές του υποκόσμου, τους θαυμάζει για τη δράση τους, και γλυκοκοιτάζει την ένταξη στο κόμμα τους. Αυτά είναι ωραία, για να πέφτουν σιγά σιγά οι μάσκες των "δημοκρατικών" πολιτών που μιλούν για "ολοκληρωτισμούς", ενώ αυτοί που τα λένεαυτά είναι απόγονοι ταγματασφαλιτών και προδοτών κουκουλοφόρων της κατοχής και βασανιστές της χούντας.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ deldio 04/07/2014 18:11:41

        Το δε δικό σου αποδεικνύει ότι η αριστερά μπερδεύει σκοπίμως τις βούρτσες με άλλα πράγματα για να βγαίνει λάδι για τα δικά της εγκλήματα και να κυριαρχεί ιδεολογικά και κοινωνικά αντί να βρίσκεται σε απολογητική τάση για αυτά!

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Lichnee 04/07/2014 18:31:12

          *στάση

  21. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 04/07/2014 09:16:48

    Χρησιμοποιείται ο όρος Φασίστες για να περιγράψει συλληβδην όλα τα ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ καθεστώτα. Όχι Κυριοι δεν ήταν φασίστες, ούτε αναρχικοί, ούτε νεοναζί ούτε τίποτα.Ακραίοι αριστεροί Κομμουνιστές ήταν. Αλλά για να μην παραπέμπουμε σε ολοκληρωτισμό τα λέμε όλα φασιστικά , να είμαστε πάντα καθαροί.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/07/2014 17:06:55

    @ Deldio Τι αποδεικνύει και πως το αποδεικνύει;Που ανέφερα εγώ το παραμικρό περί Χρυσής Αυγής;Για πες.Καμμία σχέση δεν έχει το σχόλιό μου με τη Χρυσή Αυγή. Εκείνο που είπα είναι ότι οι πράξεις βίας των κομμουνιστών πρέπει να αποδίδονται στους κομμουνιστές και όχι στους φασίστες.Στους φασίστες πρέπει να αποδίδονται μόνο οι πράξεις των φασιστών. Γιατί το προφανές και η αλήθεια ευνοεί τη Χρυσή Αυγή; Δηλαδή για να μην είναι κανείς χρυσαυγίτης πρέπει να διαστρεβλώνει την αλήθεια και να μην αποδίδει τη βία των κομμουνιστών στους κομμουνιστές; Δεν στα είπανε καλά.Έχεις βέβαια μια δικαιολογία.Σε μάθανε 40 χρόνια να λες φασίστα όποιον λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Λίγο πριν τη σύλληψη της 17Ν ένας Έλληνας φοιτητής στην Αγγλία έκανε διατριβή για τη 17Ν.Η διατριβή μετά βγήκε σε βιβλίο στην Αγγλία.Τίτλος : Τhe last Red terrorists in Europe.Είχε καλές κριτικές και μετά το μετέφρασε στην Ελλάδα.Ελληνικός τίτλος : Η Επαναστατική Οργάνωση 17 Νοέμβρη.Αγγλικά θα ξέρεις και μπορείς να διαπιστώσεις αν ήταν σωστή η μετάφραση.Ασφαλώς δικαιολογείται.Εάν τολμούσε να βγάλει βιβλίο στην Ελλάδα με τίτλο "οι τελευταίοι κόκκινοι τρομοκράτες στην Ευρώπη" θα έκαιγαν τα βιβλιοπωλεία που θα το κυκλοφορούσαν. Αλλά δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ονομάζουν φασίστες τους κομμουνιστές δολοφόνους επειδή σε ταράζει εσένα.Και αυτό δεν έχει καμμιά σχέση με τη Χρυσή Αυγή και τους μαχαιροβγάλτες της. Ο Ρουπακιάς που σκότωσε τον Φύσσα είναι φασίστας δολοφόνος αλλά ο Κουφοντίνας δεν είναι.Είναι κομμουνιστής δολοφόνος.Και αυτοί που χτύπησαν το Μαραντζίδη δεν είναι φασίστες τραμπούκοι αλλά κομμουνιστές τραμπούκοι.Τέλος τα παραμύθια.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ψυχραιμια 04/07/2014 19:04:00

      thumbs up