Οι θυσίες κάνουν τους ηγέτες!
08/07/2015 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι θυσίες κάνουν τους ηγέτες!

Ο χρόνος θα δείξει ποιοι υπηρέτησαν την πατρίδα και την τίμησαν...

Η αποχώρηση ενός αρχηγού από την παράταξη που υπηρέτησε επί χρόνια είναι ασφαλώς πολύ συγκινητική στιγμή. Ειδικά όταν φεύγεις και αισθάνεσαι δικαιωμένος για τις ιστορικές αποφάσεις που πήρες, οι οποίες έσωσαν τη χώρα.

Ο Αντώνης Σαμαράς μπορεί να έκανε λάθη αλλά στις ιστορικές στιγμές, εκεί που κλήθηκε να πάρει αποφάσεις που θα γραφτούν στην ιστορία, το έκανε χωρίς να δειλιάσει. Και έσωσε την Ελλάδα.

Παρέλαβε μια χώρα διαλυμένη, παρέλαβε μια οικονομική «επαρχία» και παρέδωσε ένα κανονικό κράτος. Αυτό του χρεώνεται θετικά στην πορεία του στην πολιτική.

Για να δούμε αν στην ιστορική στιγμή που ζει ο τόπος ο Τσίπρας θα κάνει το ίδιο. Θα πάρει εκείνες τις αποφάσεις και θα κάνει εκείνες τις επιλογές για να παραδώσει μια κανονική Ελλάδα κι όχι μια απομονωμένη, περιθωριακή φτωχή χώρα των Νοτίων Βαλκανίων;

Ως εκ τούτου, η συναισθηματική φόρτιση που είχε ο Αντώνης Σαμαράς στη σημερινή συνεδρίαση της Κ.Ο. δεν εκπορεύεται από το γεγονός ότι εγκατέλειψε την αρχηγία της ΝΔ. Αλλά γιατί βλέπει ότι οι προσπάθειες που έκανε επί δύο και πλέον χρόνια, με τις θυσίες του ελληνικού λαού, χάνονται εξαιτίας της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ που μας οδηγεί στη δραχμή.

Ο Σαμαράς παρέδωσε χώρα η οποία άντεξε πέντε χρόνια θυσιών αλλά άρχισε να βλέπει φως στο τούνελ. Η προηγούμενη κυβέρνηση έδωσε στον Τσίπρα μια οικονομία που είχε αρχίσει να σταθεροποιείται. Και ο «χαρούμενος» όπως είναι πλέον το παρατσούκλι του, την έκανε... παιδική χαρά. Σκεφτείτε μόνο ότι μέσα σε 10 ημέρες χάθηκαν 1,2 δισ. ευρώ σε τζίρο από την αγορά και τη Δευτέρα ξεκινούν εκπτώσεις με κλειστές τράπεζες. Καταστράφηκαν καταστήματα και μικρομεσαίες επιχειρήσεις σε τέτοιο βαθμό που ούτε και τα πέντε χρόνια μνημονίου δεν το είχαν κάνει.

Όμως, δεν έχει σημασία το παρελθόν, ο ιστορικός του μέλλοντος θα γράψει τι έγινε και ποιοι υπηρέτησαν την πατρίδα και την τίμησαν. Απ' όσα μπορούμε να καταλάβουμε ο Τσίπρας οδηγεί τη χώρα σε αδιέξοδο. Η αισιοδοξία και τα χαμόγελα ενώ καίγεται ο τόπος δείχνει ότι είναι... αλλού. Μπορεί στον κόσμο της δραχμής. Άλλωστε, οι σφοδρές επιθέσεις που δέχθηκε από τον Μεϊμαράκη και τον Θεοδωράκη δείχνουν ότι δεν υπάρχει συναίνεση, δεν υπάρχει ευρωπαϊκό μέτωπο με την κυβέρνηση γιατί απλά η κυβέρνηση δεν αποτελείται από ευρωπαϊκά κόμματα αλλά από τυχοδιώκτες. Αντιευρωπαϊστές, λαϊκιστές και υποστηρικτές του λόμπι της δραχμής.

Επομένως, ο Τσίπρας φαίνεται να έχει πάρει τον ολισθηρό δρόμο και θα καταστρέψει την Ελλάδα. Ελπίζουμε την τελευταία στιγμή να αλλάξει ρότα και να ακολουθήσει το παράδειγμα του Σαμαρά βάζοντας τη χώρα πάνω από το κόμμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/07/2015 19:12:26

    "...η συναισθηματική φόρτιση που είχε ο Αντώνης Σαμαράς στη σημερινή συνεδρίαση της Κ.Ο. δεν εκπορεύεται από το γεγονός ότι εγκατέλειψε την αρχηγία της ΝΔ. Αλλά γιατί βλέπει ότι οι προσπάθειες που έκανε επί δύο και πλέον χρόνια, με τις θυσίες του ελληνικού λαού, χάνονται εξαιτίας της πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ που μας οδηγεί στη δραχμή." Ακριβώς! Γιατί οι ματαιόδοξοι όπως οι Τσιπροκαμμένοι τις καρέκλες και την εξουσία τα θέλουν για τη δόξα ή και το χρήμα. Για αυτό και πήραν την εξουσία με ψέμματα και την κρατούν με θέατρο στο λαό περί αντίστασης. Ο Σαμαράς πήρε την πρωθυπουργία και μάτωσε μαζί μας να την κρατήσει όρθια και έχασε όλη την πολιτική του δυναμική επειδή έκανε το σωστό κόντρα στο βραχυπρόθεσμο συμφέρον πολλών που ήταν, είναι και παραμένουν τυφλοί. Εξ ου και η επιδοκιμασία Τσίπρα σε τέτοιο πραξικοπηματικό δημοψήφισμα. Όταν θα καταλάβουμε τι έχει γίνει θα είναι αργά. Και δυστυχώς φθάνει η ώρα της πληρωμής μας για την περιφρόνηση της αλήθειας και την αγάπη στο ψέμα...

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 08/07/2015 19:34:05

    Πολιτικοί σαν τον Σαμαρά εμφανίζονται μια φορά στα πενήντα χρόνια. Εγώ τον βάζω πιο πάνω από τους τελευταίους καλούς κυβερνήτες, που κατ' εμέ χρονικά ήταν ο Μαρκεζίνης, πιο πριν ο Μεταξάς, πιο πριν ο Τρικούπης και πιο πριν ο Καποδίστριας. Καραμανλή θείο και Ελ. Βενιζέλο τους βγάζω απ' έξω, διότι το έργο τους είχε και πολλά αρνητικά. Από όλους αυτούς λοιπόν μόνον με τον Καποδίστρια συγκρίνω τον Σαμαρά, διότι ηταν ο μόνος που α) παρέλαβε χάος και παρέδωσε χώρα και β) είχε πραγματικά ανεξάρτητη εθνική πολιτική. Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες, πώς ο Σαμαράς μπορούσε και φέρονταν στους ξένους ως ίσος προς ίσο, χωρίς μαγκιές, χωρίς παρλαπίπες, με πλήρη συναίσθηση των αδυναμιών της χώρας, αλλά με αξιοποίηση κάθε δυνατού μέσου για να αναπτύξει τις συμμαχίες της χώρας. Ας πάρουμε για παράδειγμα μόνον τον αγωγό TAP. Γνωρίζουμε ότι ο Καραμανλής είχε σοβαρό θέμα με τον South Stream - το αν πράγματι υπήρξε το σχέδιο "Πυθία" ή όχι, είναι άλλη ιστορία, ίσως να είναι όλα αυτά και κατασκευές των Ρώσων, δεν γνωρίζουμε. Πάντως είχε πρόβλημα με τις ΗΠΑ ο Καραμανλής. Από την άλλη, τι να έκανε; Να θυσίαζε τα συμφέροντα της χώρας του; Ο Σαμαράς όμως τετραγώνισε τον κύκλο. Χωρίς να πάει τελικά με τους Ρώσους - αν και πήγε αρχικά να τους δώσει την ΔΕΠΑ, μη υπάρχοντος άλλου αγοραστή - συμφώνησε τον αγωγό TAP, που έβγαλε οριστικά την Ελλάδα από τη ρωσική σφαίρα συμφερόντων, με τεράστια γεωπολιτικά οφέλη, ενώ την έβαλε βαθύτερα στα δυτικά συμφέροντα και την κατέστησε πολυτιμότερο σύμμαχο. Σε μια εποχή που το πρώτο και βασικό που νοιάζει την υπερδύναμη είναι οι αγωγοί αερίου, ο Σαμαράς έπαιξε εξαιρετικά αυτό το παιχνίδι, διασφαλίζοντας από κάθε άποψη τα συμφέροντα της χώρας και ενισχύοντας τη θέση της, αλλά και την ανεξαρτησία της. Και βάζοντας τους Τούρκους να γκρινιάζουν ότι όλη η γεωπολιτική σημασία της χώρας τους στο θέμα του αερίου θα είναι πια όμηρος της Ελλάδας... Για να καταλάβουμε τη σημασία του αγωγού, αρκεί να θυμίσουμε ότι όταν οι Τούρκοι έψαχναν προς το τέλος του 2014 να βρουν εξέδρα άντλησης πετρελαίου για να βάλουν με το Μπαρμπαρός στην Κύπρο, πήγαν πρώτα στα ξαδέρφια τους τους Αζέρους. Ε, οι Αζέροι τους είπαν "εχμ, δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό στην Ελλάδα και στους Έλληνες, διότι έχουμε πια μπίζνες με τους Έλληνες". Τόσο απλά. Έτσι γίνεται η εξωτερική πολιτική! Πόσο "έπαιξε" αυτό στην προεκλογική εκστρατεία; Πόσο "έπαιξε" αυτό στα δυόμιση χρόνια κυβέρνησης; Καθόλου! Εδώ λοιπόν, μόνον σε αυτό το θέμα αν σκεφθούμε, που έριξε μια κυβέρνηση ΝΔ και μας φόρτωσε τον ΓΑΠ και το Μνημόνιο, αν δούμε λοιπόν μόνον εδώ τι έκανε ο Σαμαράς και πώς το χαντάκωσε πολιτικά μετά χωρίς να του το αναγνωρίσει κανένας, βλέπουμε την αξία του ως κυβερνήτη και ταυτόχρονα την πολιτική ανεπάρκεια του ιδίου και των συνεργατών του να αναδείξουν τη μαεστρία με την οποία κυβέρνησε τη χώρα. Ας ελπίσουμε η ιστορία να γραφτεί σωστά, ώστε να τον δικαιώσει τουλάχιστον το μέλλον. Ο Σαμαράς όμως δεν τελείωσε ακόμη, είμαι βέβαιος ότι έχει να προσφέρει πάρα πολλά ακόμη στη χώρα. Γερός να είναι, τον χρειαζόμαστε και τον χρειαζόμαστε πολύ! Πρόεδρε, σε ευχαριστούμε για όλα. Σου λέμε το "ευχαριστώ" και για όσους δεν θα σου το πουν, διότι δεν θα καταλάβουν ή δεν θα θέλουν να καταλάβουν τι τους πρόσφερες!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Διογένης 08/07/2015 19:48:54

      Αν έμοιαζε του Καποδίστρια θα τον είχαν φάει οι κοτζαμπάσηδες.

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ Βαγγέλης 08/07/2015 22:09:23

        Θα το εκαναν...αλλα η Οθωμανικη εξουσια ηταν επι τουρκοκρατιας

        • Βαγγέλης avatar
          Βαγγέλης @ Vassilis 08/07/2015 23:59:19

          Τι σχέση έχει αυτό με τον Καποδίστρια;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Βαγγέλης 09/07/2015 10:55:55

            E, τώρα.... :-)

          • Vassilis avatar
            Vassilis @ Βαγγέλης 09/07/2015 23:01:41

            Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας.

    • Evangelos avatar
      Evangelos @ Διογένης 08/07/2015 22:15:18

      ο Μαρκεζίνης πότε κυβέρνησε τη χωρα και δεν το μαθαμε ? (εκτος αν εννοείς το 2 μηνο τσιρκο Οκτώβριος-Νοέμβριος '73)

      • Λύσανδρος avatar
        Λύσανδρος @ Evangelos 09/07/2015 12:58:17

        Ὁ Διογένης ἐννοεῖ τήν περίοδο 1953-53 (κυβέρνηση Παπάγου), πού ὁ Σπ. Μαρκεζίνης ἦταν ὑπουργός Συντονισμοῦ.

    • Bulsara avatar
      Bulsara @ Διογένης 08/07/2015 23:55:23

      Λάθος κάνετε. Δεν εμφανίζονται κάθε 50 χρόνια αλλά κάθε 150 χρόνια. Βάλτε 200 !

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Bulsara 09/07/2015 13:40:23

        Δεν είσαι σίγουρος διότι εμφανίστηκε για μία και μοναδική φορά ως τώρα... Ουδείς γνωρίζει αν και πότε θα γίνει 2η εμφάνιση.

        • Αρχιμήδης avatar
          Αρχιμήδης @ Βαγγέλης 09/07/2015 14:09:23

          Ο ΑΣ είναι ο μεγαλύτερος πολιτικός άνδρας της ανθρώπινης ιστορίας. Όποιος το αμφισβητεί είναι απλά ψεκασμένος...

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Αρχιμήδης 09/07/2015 15:37:51

            Καί ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ!

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Αρχιμήδης 09/07/2015 17:43:55

            Όταν καταλάβετε την αξία του ανδρός θα είναι αργά. Τι να κάνουμε, θα υποστούμε ως λαός τα οψώνια της αχαριστίας μας.

          • Αρχιμήδης avatar
            Αρχιμήδης @ Διογένης 10/07/2015 10:24:10

            Ναι φίλε Διογένη, αυτός ο λαός δε μαθαίνει με τίποτα. Είχε τον ΑΣ, τον καλύτερο τιμονιέρη, τον άνθρωπο που θυσίασε τα πάντα για την πατρίδα και τον "πέταξε" για τον Τσίπρα και τους ψεκασμένους. Ας ελπίσουμε ο παντοδύναμος να συγχωρέσει τις αμαρτωλές ψυχές των ελλήνων ψηφοφόρων.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 09/07/2015 08:50:26

      Είμαστε από τους ελάχιστους που παρομοιάζουμε Σαμαρά και Καποδίστρια αδελφέ Διογένη. Προσωπικά θεωρώ τον Καποδίστρια ανώτερο λόγω του ότι δεν είχε ούτε οικογένεια και μπόρεσε να δώσει όλη του την περιουσία στην πατρίδα. Σε θέμα κόπου, προσπάθειας, διπλωματικής ευφυΐας και αποτελεσματικότητας είναι ισάξιοι, ειδικά όταν σκεφτούμε ότι ο Σαμαράς συγκυβέρνησε αναγκαστικά με πασοκοδημαρίτες. Ας όψονται οι πατριώτες της τσέπης που πήγαν σε Καμμένο και ΧΑ...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 08/07/2015 19:54:21

    Η προσωπική γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζόταν να παραιτηθεί ο Σαμαράς. Είχαμε πολλά χρόνια να δούμε Πρωθυπουργό με μετρήσιμο θετικό έργο για τη χώρα μας. Άρα έχει αποδείξει εμπράκτως ότι διαθέτει όλες τις αρετές του ηγέτη, που προάγει τα συμφέροντα της χώρας του και φυσικά τεράστια πείρα. Έγιναν και λάθη από την πλευρά του. Όμως, μόνο η απραξία είναι τελείως αλάνθαστη. Είναι πραγματικά κρίμα για εμάς τους πολίτες, ότι "φτάσαμε στην πηγή και νερό δεν ήπιαμε". Ότι μετά πέντε χρόνια θυσιών και ενώ η κυβέρνηση Σαμαρά είχε σταθεροποιήσει την οικονομία και είχε δημιουργήσει πλεονάσματα, οι "γνωστοί-άγνωστοι" (Σύριζα-ακροδεξιά) μεθόδευσαν την ανατροπή του. Μέχρι το βράδυ της Κυριακής θα γνωρίζουμε και τί ήταν εκείνο που κρυβόταν πίσω από τη μεθόδευση της ανατροπής Σαμαρά... Σίγουρα και η ιστορία θα γράψει ποιος είναι αληθινός ηγέτης... αλλά εμείς το ξέρουμε από τώρα.

  4. Νικήτας avatar
    Νικήτας 08/07/2015 21:57:58

    O πρόεδρος πήρε το καράβι με πορεία πρός τα βράχια και με πολιτική ρεαλιστική και προπαντός στοχευμένη κατάφερε την αποτροπή της συντριβής , την πορεία του βαποριού παράλληλα στον ύφαλο έστω και με μικρή ταχύτητα , και στο τέλος άρχισε κιόλας να το βγάζει στα ανοιχτά δειλά δειλά και κλυδωνιζόμενο αλλά με την δυναμική της στροφής. Απέναντι σε αυτόν τον μοναχικό αγώνα βρέθηκε με λίγους ικανούς απο το κόμμα , πολλούς ιδιοτελείς προσηλωμένους στον συμφέρον και τα πολιτικά πάθη τους , συγκυβερνήτη με βεβαρημένο παρελθόν αναξιόπιστο , και έναν λαό πολιτικά απαίδευτο με ροπή στα ψεύτικα λόγια καθώς και τον μπετόν αρμέ της ιδιοτέλειας των πολιτικών και οικονομικών λόμπι . Υπο αυτές τις συνθήκες αυτά που επέτυχε ανήκουν στον άθλο και το πρέπον παράσημο θα του απονεμηθεί απο την ιστορία στο μέλλον όπου τίποτε δεν μένει κρυφό. Τώρα με την δημοκρατική επικράτηση της πολιτικής αλητείας και μέσα στον ελάχιστο χρόνο που αυτή βρέθηκε στην γέφυρα το καράβι πηγαίνει με μανία πρός τα βράχια με τους καπεταναίους εξαφανισμένους αν όχι στανικά προσηλωμένους πρός την συντριβή. Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ο μόνος που σήκωσε ανάστημα στην φτώχεια των Ελλήνων καθώς και στο φασιστικό τέρας της χρυσής αυγής που την έκλεισε φυλακή με τους σημερινούς ερασιτέχνες να ερωτοτροπούν μαζί της και τον μεθυσμένο λαό να επικροτεί. Κατά την άποψή μου κάνοντας τώρα κράτει προσωρινά παραμένει στις επάλξεις πάντα με το όπλο επ ώμου για την επόμενη αποστολή. Χαίρομαι που συμμετείχα στην ιστορική εκλογή του απο τον λαό και του εύχομαι ολόψυχα να είναι γερός και να προσεύχεται για το έθνος .

  5. Πεπρωμενο avatar
    Πεπρωμενο 08/07/2015 22:35:27

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Η ροη της ζωης μερικες φορες ειναι τοσο απλη, αλλα φανταζει τοσο συνθετη. Το μοναδικο βαριδι που ειχε ο Αντωνης Σαμαρας απο τον Σεπτεμβριο κι επειτα ηταν ενα και μονο ενα. Αυτο το κομμα που ονομαζεται ΝΔ και περιλαμβανει αρκετους συμπλεγματικους γυρολογους. Επιτελους απελευθερωθηκε! Παραλληλα η ΝΔ απεκτησε τον ''προσωρινο'' Προεδρο που της πρεπει. Με τα ''Γαλλικα'' του οταν πρεπει κτλ.... Επειδη ομως στη χωρα πρεπει να ασχοληθουμε με πολυ σημαντικοτερα θεματα απο την ψυχοθεραπεια των Ντοριτως και των συν αυτω....Συντομα, οταν θα δουν το αδιεξοδο, παλι τον Αντωνη Σαμαρα θα καλεσει η ιστορια για τη νευραλγικη θεση της χωρας. Οποτε και ο καθενας θα εχει αυτο που του αξιζει! Η ΝΔ τον Βαγγελη και η χωρα τον Αντωνη..!!! Αυτη θα ειναι η υπερτατη δικαιωση και για εκεινον και για τους Ελληνες οι οποιοι μπορουν ακομη να σκεφτονται. Ευχομαι, καπου εκει εξω να διαβαζει ο Αντωνης...!!!

  6. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 08/07/2015 22:46:31

    See you later, Πρόεδρε! Δέν ἔκλεισε ἀκόμα ὁ κῦκλος τῆς πολιτικῆς σου ζωῆς. Σέ περιμένομε.

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 08/07/2015 23:07:54

    Αμήν και μακάρι.

  8. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 08/07/2015 23:52:53

    Ο Σαμαράς παρέδωσε κράτος ,με προβλήματα αλλά κράτος και ο...Τσίπρεμαν παραλαμβάνει το Σαββατοκύριακο αποικία....

  9. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 08/07/2015 23:56:30

    Πάντως , η μεταπολίτευση ξεκίνησε με ένα δημοψήφισμα ,για να ολοκληρώσει τον κύκλο της με ένα δημοψήφισμα...ο επόμενος κύκλος με ανησυχεί...

  10. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 09/07/2015 00:15:59

    Μεγαλος ηγετης Ευφυης πολιτικος πατριωτης μαχητης Δεν υπαρχει αλλος απο το πολιτικο συστημα που να εχει τα χαρακτηριστικα και τις ικανοτητες του. Η λογικη λεει οτι συντομα , ισως και πιο συντομα απο οτι κανεις μπορει να προβλεψει, ο Αντωνης θα παραλαβει επαρχια και θα ξαναπαραδωσει κρατος.

    • Eva avatar
      Eva @ Παρατηρητής 09/07/2015 10:35:47

      Ακριβως ετσι

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Παρατηρητής 09/07/2015 23:47:00

      Αυτά τα χαρ/κά του που τον ξεχωρίζουν , αυτά τα ίδια είναι και το '' κόκκινο πανί '' σ' αυτή τη χώρα του φθόνου για τον ξεχωριστό , της μετριότητας , της μιζέριας , της κακομοιρολατρείας . Γι' αυτό και ο πόλεμος που υπέστη πρωτίστως και κυρίως , από τα αθύρματα του κόμματος . Δεν άντεχαν τη σκέψη του , την ευφυΐα του , το πάθος του . Δεν άντεχαν το ότι μπορούσε να πονάει και να χαμογελάει , γιατί έτσι του έλεγε η ψυχή του . Δεν άντεχαν να είναι τόσο καλύτερος χωρίς να στέκεται σε αυτό , αλλά να κάνει τον άλλο να νοιώθει ισότιμος απέναντί του . Δεν άντεχαν το ότι ξεχασμένος απ' όλους , γύρισε κι έγινε ο κυρίαρχος του παιχνιδιού . Δεν άντεχαν το ότι μπορούσε να μην εκδικείται . Δεν άντεχαν τη δύναμη να θυσιάσει τον εαυτό του ,γιατί αυτό απαιτούσαν οι στιγμές και η βαθιά του αγάπη για τη Πατρίδα . Το βράδυ της παραίτησής του , παρ' ότι στενοχωρήθηκα , με πιο ψύχραιμη σκέψη κατέληξα πως ναι , ξέρει τι κάνει και πότε . Η ιδιαίτερη αίσθηση του τι γίνεται που έχει , είναι πάντα πίσω από τις κινήσεις του . Την στιγμή που πρέπει θα είναι εδώ , για να ξανασώσει την παρτίδα . Εκεί που είναι να ξέρει πως εμείς εδώ , τον περιμένουμε και πως είμαστε μαζί του !

  11. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 09/07/2015 06:25:06

    Έπαινοι και μεγάλα λόγια, τώρα. Την ώρα της κάλπης, όμως, -("πρέπει και αυτός να δοκιμαστεί" κάποιοι αντιπολιτεύονταν)- και ψήφισαν το χαρωπό παιδί, που με τις χρεωκοπημένες-τριτοκοσμικές ιδεοληψίες του και τις ανίερες συμμαχίες του, Μάς προκάλεσε (Ελλάδα Χώρα και Έλληνες Πολίτες), πρωτόγνωρη καταστροφή.

  12. petros avatar
    petros 09/07/2015 09:45:10

    Αν κοιταξουμε λιγο στο παρελθον θα δουμε καποιες στιγμες οι αποφασεις του Αντωνη στην αρχη μας προκαλουσαν εκπληξη,και παντα λεγαμε για να το κανει ο Αντωνης ετσι θα πρεπει, ξερει αυτος. Ετσι και τωρα ξερει ο Αντωνης τι κανει!!!!!!!!!!!!!! Εμεις οι ΣΑΜΑΡΙΚΟΙ τα αδελφια σου,ειμαστε υπερηφανοι για εσενα και το κεφαλι μας χαρης εσενα ειναι παντα ψηλα.-

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ petros 09/07/2015 21:29:25

      Ετσι ακριβως. Για οποιον παρακολουθα προσεκτικα τι συμβαινει, η στρατηγικη λαζαριδη σαμαρα για αριστερη παρενθεση εβαλε τον τσιπρα στο καδρο. Ο τσιπρας ειτε θα υπεργραφε γρηγορα μνημονιο και θα ρεζιλευοταν, ειτε ... θα εκανε αυτο που εγινε τις τελευταις 2 βδομαδες: Χρεωκοπησε τη χωρα εκλεισε τις τραπεζες εστειλε το λογαριασμο 15 φορες πανω με αποκλειστικο στοχο να ξεφορτωθει τον σαμαρα(μεσω του θυμικου και του λαικισμου) με συνεπεια να μπορει να περασει τα μετρα χωρις να ρεζιλευτει σε συμβουλιο πολιτικων αρχηγων με παρων τον Σαμαρα. Η νικη του Τσιπρα ειναι αυτο που λενε οι μεγαλοι στρατηγοι "καποτε μια στρατηγικη νικη, ειναι απο μονη της ηττα". Αυτο ακριβως συμβαινει με οτν τσιπρα. Ειναι τοσο μεγαλο το πακετο των μετρων που ο κοσμος θα τον μισησει . Το αφηγημα "μα ο Τσιπρας δεν ειναι της μεταπολιτευσης που μας χρεωκοπησε" ΔΕΝ ΤΡΩΕΤΕ. Εδω θα μαστε..

  13. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 09/07/2015 10:10:21

    Το 2009 μετά από ένα ολονύκτιο ταξίδι για λόγους επαγγελματικούς , κάθησα στη ουρά 3 1/2ώρες (χάρις στη οργανωτική ανεπάρκεια και την βλακεία του κόμματος) για να τον ψηφίσω .Χαλάλι του .Δεν το μετάνοιωσα ποτέ παρά το γεγονός οτι επιθυμούσα διακαώς να απαλλάξει το κόμμα από το σαράκι που το κατατρώει και να το μετατρέψει σε ένα αληθινά σύγχρονο ευρωπαϊκό κόμμα...Δυστυχώς το επίπεδο των στελεχών του κόμματος είναι τέτοιο που μόνο με "καντήλια" και "γαλλικά" μπορεί να διοικηθεί (ο θείος Καραμανλής ήταν ο πρώτος διδάξας ήδη από εποχής ΕΡΕ ) Ευχομαι ο ΑΣ , ένας αυθεντικά ευγενής άνθρωπος , να έχει υγεία και την όρεξη να συνεχίσει να παλεύει στη πρώτη γραμμή . Αυτό θα με έκανε να αισθάνομαι πιό ασφαλής

  14. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 09/07/2015 11:20:07

    φαίνεται και τώρα πόσο λίγοι ήταν μπροστά του αυτοί που συνασπίστηκαν για να τον φάνε. Φαινόταν αυτός ο συνασπισμός ήδη από το πρώτο χρόνο της πρωθυπουργίας τους. Κάποιοι δεν το έβλεπαν. δεν θα ξαφνιαστώ αν επιχειρήσει come back. Η πολιτική του πορεία δείχνει άνθρωπο που δεν τα παρατάει εύκολα.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ ουδέτερος 09/07/2015 12:55:32

      Η προεδρια σαμαρα στη ΝΔ εγινε απο τη βαση. Η ολη πορεια του εδειξε ακριβως την μεγαλη αποσταση της βασης με την οικογενειακοκρατια που επικρατει στη ΝΔ. Ελιτιστες και αλαζονες γονοι τζακιων νομιζουν οτι το κομμα ειναι τσιφλικι τους. Η βαση μονο μπορει να τους διωξει ολους αυτους. Ο αγωνας του Αντωνη Σαμαρα και η ιδεα που υπηρετησε θα δικαιωθει μονο αν η βαση πλεον αρχισει να εκπροσωπειτε επαρκως στα οργανα του κομματος αλλα και σε ολα τα επιπεδα της Ν.Δ

      • ουδέτερος avatar
        ουδέτερος @ Παρατηρητής 09/07/2015 14:12:47

        αυτό θα είναι δύσκολη μάχη γιατί τα τζάκια δεν θα παραδώσουν αμαχητί το κεκτημένο τους. τα τζάκια προσπαθούν να χώσουν παντού άτομα της επιρροής τους. Τα τζάκια έχουν ικανότητες στις δολιοφθορές, όχι όμως στο να κερδίζουν ανθρώπους. Για να ξανασηκώσει κεφάλι η δεξιά και να υπάρξει μια δνατή αντιπολίτευση , τότε τα τζάκια θα πρέπει να πάνε στη γωνία.

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ ουδέτερος 09/07/2015 16:04:40

          αρα ο μονος τροπος ειναι η επιμονη της βασης και το κριτηριο της. Προσωπικα δεν θα ξαφνιαζομουν αν ο Αντωνης Σαμαρας ξαναδιεκδικουσε στο συνεδριο της ΝΔ την προεδρια. Αν το συνεδριο γινει τον οκτωβριο και με διαλυμενο το πολιτικο σκηνικο συριζες φοροι χουντες κλπ ισως να υπαρξουν εκπληξεις. η βαση της νδ εκει θα δειξει γιατι αυτο το κομμα δεν θα γινει ποτε ΠΑΣΟΚ

          • ουδέτερος avatar
            ουδέτερος @ Παρατηρητής 09/07/2015 20:39:04

            η Ντόρα φαίνεται ότι δεν τηρεί αυτό που είπε στο Σαμαρά, πήρε τον υποτακτικό της το Χατζηδάκη και πήγε Βρυξέλλες. Υπάρχει περίπτωση πραξικοπηματικής εκλογής ηγεσίας από συνέδριο;

          • Παρατηρητής avatar
            Παρατηρητής @ ουδέτερος 09/07/2015 21:12:05

            Με μειμαρακη να το εποπτευει; εαν καταφερει να κανει πραξικοπημα στον μειμαρακη ας γινει αρχηγος. θα μοιρασει το κομμα στη μεση ομως. αν δεν εκανε οσα εκανε τους τελευταιους 3 μηνες π.χ συναντηση με τσιπρα κλπ ισως λογω των εκτακτων συνθηκων να την δεχοταν ο κοσμος με ανοχη. τωρα ειμαι σιγουρος οτι ολη η οργη της βασης του ΝΔ θα εκτονωθει στην ντορα . ισως και σε αλλους.

          • ουδέτερος avatar
            ουδέτερος @ Παρατηρητής 09/07/2015 22:44:29

            η μητσοτακική πτέρυγα έχει παράδοση στις μηχανορραφίες. έχουμε χρέος να αποκτήσουμε μια πολίτικη σκηνή χωρίς τόσα πολλά πολιτικά τζάκια. Και να πει κανείς ότι έχουν την οξυδέρκεια τρων πατεράδων τους.. Μόνο σε αλαζονεία τους ξεπέρασαν. Έχει σχέση η προσωπική ζωή του Κώστα Μπακογιάννη με αυτή του παππού του; Προβληματίζομαι σοβαρά για την ηθική των πολιτικών γόνων που θέλουν να μας κυβερνάνε επ άπειρο βασιζόμενοι σε ένα μηντιακό σύστημα.

      • Γιαγιά avatar
        Γιαγιά @ Παρατηρητής 09/07/2015 16:56:24

        Αφού ο Σαμαράς εκλέχτηκε από τη βάση, δεν μπορεί ο επόμενος να επιλεγεί από τα κομματικά όργανα. Απαιτείται να πάρει το χρίσμα κι αυτός από τον Ελληνικό λαό.

  15. Δήμητρα Μ. avatar
    Δήμητρα Μ. 09/07/2015 16:00:07

    "Ούχ Εύδει ο Ποιμήν." Δεν Κοιμάται ο Βοσκός (λόγω της αίσθησης ευθύνης.) ~αρχαιοελληνική παροιμία

  16. Yannis P. avatar
    Yannis P. 09/07/2015 19:51:48

    Όλη η παράταξις, όλη η Ελλάς, εκλιπαρεί τον πρόεδρο να ανακαλέσει την απόφασήν του.

  17. m.s avatar
    m.s 10/07/2015 08:51:10

    ο Σαμαράς έχει ήδη δικαιωθεί. Βλέποντας κανείς το ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΣΥΡΙΖΑ, δε μπορεί παρά να κάνει συγκρίσεις και να καταλάβει πόσο πιο έξυπνα και πατριωτικά ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΚΕ την ελληνική κρίση. Ο εγωισμός είναι ο μοναδικός λόγος που δεν το παραδέχεται κάποιος αντίπαλος δημοσία, τρέμοντας την καζούρα. Παρά την παραίτηση, πιστεύω ότι σύντομα θα ξανακληθεί να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά , γιατί το αριστερό τσίρκο που μας κυβερνά είναι ανίκανο.