Οι ηθικά πλεονέκτες
16/09/2015 14:38
Του Μικρού Οδυσσέα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ηθικά πλεονέκτες

Από τον Άρη στον Φλαμπουράρη

Ο μελλοντικός πολιτικός ερευνητής θα καταγράψει την Ιστορία της ελληνικής Αριστεράς υπό τον πιασάρικο τίτλο "από τον Άρη στον Φλαμπουράρη".

Ο αριστερός Φλαμπουράρης είναι ηθικά πλεονέκτης. Τον εκμαύλισε ο δεξιός Τατούλης με την προκήρυξη του έργου. Δεν είναι τέτοιος τύπος. Έχει παραχωρήσει τις μετοχές, αλλά στο προφορικό. Έτσι κάνουν στην Αίγινα. Ο λόγος τους είναι συμβόλαιο.

Δηλαδή που την πάτε τη δουλειά: για ένα «ψωροέργο» ούτε τέσσερα εκατομμύρια ευρώ να χάσει ο Αλέξης την εξουσία;

Όλα είναι ψέματα και προπαγάνδα των εχθρών της πρώτης φοράς (μη) Κυβέρνησης.

Εν αρχή η λάσπη στον Κατρούγκαλο με τα συμφωνητικά απολυμένων και τη λογική προμήθεια του 12%. Πήρε άλλο χαρτοφυλάκιο και τακτοποιήθηκε το ζήτημα.

Στη συνέχεια είχαμε την προβοκάτσια στον Μάρδα με τη μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό την ίδια ώρα που ήταν υπεύθυνος για το Ταμείο της χώρας. Τα λεφτά βγήκαν έξω για σπουδές εξ αποστάσεως.

Για το επίδομα ανήλικων τέκνων που τόσο συκοφαντήθηκε, υπάρχει νομική διχογνωμία, καθώς η ηλικία είναι ένα νούμερο, η συμπεριφορά όμως μπορεί να χαρακτηριστεί εφηβική και ο λήπτης του επιδόματος να εξακολουθεί να το λαμβάνει, τουλάχιστον μέχρι να ενηλικιωθούν τα δισέγγονα του.

Ξεκάθαρη είναι η περίπτωση Βαλαβάνη, με τους συγγενείς της που προέβησαν σε ανάληψη μεγάλων ποσών λίγο πριν τα capital controls. Απαγορεύεται δηλαδή το κληρονομικό χάρισμα πρόβλεψης έκτακτων οικονομικών γεγονότων;

Ο κ. Μητρόπουλος αποτελεί ακόμη ένα θύμα της άθλιας προπαγάνδας που στοχοποιεί πολιτικούς αντιπάλους, καθώς η περίπτωση με το εκατομμύριο είναι «περυσινά ξινά σταφύλια». Μια παραγραφή και επιλύεται το «γραφειοκρατικό» ζήτημα.

Από τις αήθεις επιθέσεις δεν ήταν δυνατόν να γλιτώσει ο άνθρωπος που άλλαξε την οικονομική πορεία της Ευρώπης. Ο κ. Βαρουφάκης, μέλη της οικογένειας του οποίου φέρονται να ενοικιάζουν πολυτελή εξοχική κατοικία χωρίς το σχετικό σήμα του ΕΟΤ, δεν ήταν δυνατόν να γνωρίζει την πολυδαίδαλη ελληνική νομοθεσία ως σπουδαγμένος στην Εσπερία.

Ο κ. Κορωνάκης που «απέφυγε επιμελώς» να υπηρετήσει στο στρατό, θα αποτελεί εσαεί ένα παράδειγμα αντιεξουσιαστή στην εξουσία και του δόγματος ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του. Άλλωστε ως γνωστόν η αγάπη και το Αιγαίο δεν έχουν σύνορα.

Η μεγάλη παρεξήγηση έγινε με την offshore του Παύλου Χαϊκάλη, ο οποίος όταν τη συνέστησε νόμιζε ότι αυτό συνέβαινε για τις ανάγκες του σεναρίου στο 50-50.

Στο μέτωπο της οικογενειοκρατίας η μεγάλη μάχη δόθηκε όταν ο πρώην Πρωθυπουργός Αλ. Τσίπρας διόρισε τον ξάδελφό του Γενικό Γραμματέα και εν συνεχεία Βουλευτή και η κυρία Δούρου τον σύντροφο της κομαντάντε στην ΕΥΔΑΠ.

Παρεμπιπτόντως το χρέος του στο νερό το ρύθμισε ο Φλαμπουράρης, για να μη λέτε ότι υπάρχει διαπλοκή.

Όσο για το γεγονός ότι ο τέως Πρωθυπουργός πέρασε το καλοκαίρι σε σκάφος και βίλα επιχειρηματία, που φέρεται να βρίσκεται στη λίστα Λαγκάρντ, δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Με τη λίστα είχε κάνει τεράστια καριέρα ως αντιπολίτευση ο ΣΥΡΙΖΑ, όταν έγινε Κυβέρνηση την πήγε λίγο πιο πίσω, υπό το βάρος της διαπραγμάτευσης.

Δηλαδή τι είδους διακοπές θέλατε να κάνει; Να πηγαίνει κάθε Κυριακή για μπάνιο στη Λούτσα με το ΚΤΕΛ;

Όσο για το ζήτημα της ιδιωτικής εκπαίδευσης των τέκνων του πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η αριστερή πολιτική ελίτ, είναι υπέρμαχη της δημόσιας παιδείας ως αγαθού για το λαό. Δεν σημαίνει ότι θα στείλει τους γόνους της στα υπανάπτυκτα δημόσια σχολειά. Θα τους δώσει εκπαίδευση στιβαρή, σημαντικά εφόδια για τη ζωή, προκειμένου να αναλάβουν τα ηνία της χώρας μια μέρα.

Η δημόσια εκπαίδευση είναι για τους μελλοντικούς ψηφοφόρους της. Να τους αποχαυνώσει, να τους γεμίσει ιδεοληψίες, τσιτάτα και «σιγουριές». Ασφαλώς και δεν θα παραλείψει να τους μάθει να βρίσκουν το δρόμο να γυρνούν σπίτι κάθε βράδυ, να συγκινούνται με τον κάθε Λάκη.

Αλίμονο, αν ξυπνήσει ο λαουτζίκος και δει τους ηθικούς πλεονέκτες, τους ηγέτες του, χωρίς τα αριστερά «φωτοστέφανα»…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LaM avatar
    LaM 16/09/2015 16:07:21

    Απο τα καλυτερα αρθρα! Με τρομάζει όμως που ακομα και εμεις, πρέπει να τα διαβάσουμε ενα προς ένα τα "ανδραγαθηματά" τους για να τα θυμηθουμε, ενω -ας το παραδεχθουμε- μας ειναι καρφωμένο στην μνημη κάθε "σκανδαλάκι" εστω και 10 χρονια πριν της δεξιας, απο τον Ζαχοπουλο και το Βατοπαιδι, μέχρι τον Βουλγαρακη, τον Τσιτουριδη, τον Μαγγινα. Αυτο λέγεται και "φοβική δεξιά". (Υ.Γ. αν μη τι άλλο αυτο πρέπει να το αναγνωρισουμε στον Σαμαρα, προσπάθησε πιο πολύ απ τον καθένα να το αποτινάξουμε αυτο)

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ LaM 17/09/2015 12:12:10

      Αυτό σημαίνει ότι κάποιοι φρόντισαν να μας τα υπενθυμίζουν, ενώ τα "φρέσκα κουλούρια" πέφτουν σε μία σχετική λήθη! Η δύναμη της επικοινωνίας! Ευχαριστώ πολύ LaM

  2. metronomos avatar
    metronomos 16/09/2015 17:53:23

    ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ! Δεν υφίσταται παγκοσμίως ΗΘΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ. Ειναι ΕΥΡΗΜΑ - ΕΠΙΝΟΗΜΑ των ελληνων κομμουνιστών που αυτοαποκαλούνται αριστεροί. Ο όρος αριστερα τέθηκε στην Γαλλική Επανασταση (https://en.wikipedia.org/wiki/Left-wing_politics) και εκπροσώπησε τον αντίποδα της βασιλείας, του απολυταρχισμού, του ιερατείου. Η αριστερά δημιούργησε το "Republic & Secularization". Η αριστερα είναι ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ απο τον κομμουνισμό. Αυτό το ΣΚΑΡΤΟ ΕΠΙΝΟΗΜΑ χρησιμοποιείται στην ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ και την ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΗΣΗ ηλιθίων. Για να ΔΕΣΕΙ το δίκαιο με το αριστερό. Να ΚΑΠΗΛΕΥΤΕΙ την κοινωνική ευαισθησία. Να ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙ τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ελευθερα. ΕΧΟΥΝ by default "ΗΘΙΚΗ" απο τη γέννα τους - ΑΥΤΟΜΑΤΑ - με "θεϊκή" παρέμβαση. ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ, ΤΟΥ ΥΛΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΣΟΦΙΣΤΕΙΑΣ και ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ. Δούλεψαν εντατικά και ανενόχλητοι στην ΠΑΙΔΕΙΑ, στο ΔΗΜΟΣΙΟ, στις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ ....με την υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ, την ανοχή της ΝΔ και τις ευλογίες των μικροαστών ΓΙΑΥΤΟ "ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ metronomos 16/09/2015 21:30:20

      ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ, ΤΟΥ ΥΛΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΣΟΦΙΣΤΕΙΑΣ και ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΓΕΛΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ Ακριβώς αυτό!

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 16/09/2015 18:04:04

    Πόσο εύστοχος !! Από τον Άρη στον Φλαμπουράρη !!! Αν μου επιτρέπεις συμπληρώνω ..."κι ύστερα μια βόλτα στο φεγγάρι..." μήπως και απαλλαγούμε από την τόση "ηθική της αριστεράς"...

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ roadrunner 17/09/2015 12:10:12

      Μην μπλέξουμε ρίμες με -άρι γιατί θα έχουμε θέμα! Ευχαριστώ!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Μ.Ο. 17/09/2015 15:06:57

        Πώς να μην βάλω ρίμες, με τέτοια έμπνευση από τις αριστερές λίστες Φλαμπουραρί ; ================================ Κυρ Αλέκο «γιε του Μίδα» διάολου ώρας μιας κακιάς που σε πιάσαν με τη γίδα δάκρυσ’ όλος ο ντουνιάς. ~ Ντοκτορά κερδοσκοπίας- διαπλοκής να σου δοθεί και δεινής υποκρισίας στο υπόλοιπο μαντρί. ~ Ντουφεκίσατε με σφαίρας σιωπηλά -και τσιμουδιά- «ηθικής σας ανωτέρας» και φανταστικής, σκια.. ~ Τουμπεκί ψιλοκομμένο κομαντάντε συμφοράς σφόδρα κείται εκτεθειμένο φεύ! κουφάρι Αριστεράς. ~ Αριστείο κάλπης μαύρο ζέουσας λαϊκής οργής στον υποκριτή και φαύλο της ζερβής τους διαπλοκής. ================================

  4. ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ Κ. 16/09/2015 20:35:58

    Tελικά όλοι είμαστε Καπιταλιστές. Δεξιοί, Κεντρώοι και Αριστεροί. Ούτε στην Ελλάδα θα υπάρξει ποτέ "Υπαρκτός Σοσιαλισμός" αφού και οι Αριστεροί ίδιοι είναι με τους Δεξιούς όσον αφορά την "κονόμα". Ακόμα και το ΚΚΕ να πάρει κάποτε την εξουσία, τέτοιο θα είναι. Και φυσικά ΠΟΤΕ ο Τσίπρας δεν θα μας πάει στη Δραχμή, ιδίως τώρα που απαλλάχτηκε απο τους Δραχμαζάνηδες...

  5. Φελίζα avatar
    Φελίζα 16/09/2015 21:29:19

    Εξαιρετικό το πόνημα και αρκούντως περιεκτικό Μ.Ο.

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Φελίζα 17/09/2015 12:09:04

      Ευχαριστώ θερμά Φελίζα!

  6. λαέρτης avatar
    λαέρτης 16/09/2015 23:04:30

    αυτό δεν ήταν άρθρο !!!! ήταν αριστούργημα!!!!!! ευτυχώς για τον ΓΑΠΡΑ που οι οπαδοί του δεν θα το διαβάσουν ποτέ αλλά για τους υπόλοιπους ΜΕΤΡΑΕΙ!!!! RESPECT!!!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ λαέρτης 17/09/2015 12:08:40

      Μη το λέτε. Είναι φιλομαθείς και διαβάζουν και "κόντρα" άρθρα! Κατά τα λοιπά χίλια ευχαριστώ!

  7. Χρονογράφημα avatar
    Χρονογράφημα 17/09/2015 15:08:46

    Εύγε! Νομίζω ότι αν υπάρχει έστω και ένα "παράπλευρο όφελος" σε όλη αυτή την 7μηνη λαίλαπα που ζήσαμε, είναι η αποκαθήλωση της "ηθικής αριστεράς". Και ναι, αυτή τη φορά τα μάθημα ήταν ταχύρρυθμο, διότι για την εποχή Ανδρέα χρειάστηκαν δεκαετίες μέχρι να παραδεχτούν όλοι την απάτη -εκτός από μερικούς παλαιοπασόκους που εξακολουθούν να γαβγίζουν. Ελπίζω ότι στο μέλλον κανείς δε θα μπορεί να επικαλείται αριστερά φρονήματα διάγοντας καπιταλιστικό βίο. Το πολύ να συγχωρήσουμε την -κατά δήλωσή της- αριστερή γλυκυτάτη Κάρλα Μπρούνι που παντρεύτηκε τον ημιθεσσαλονικιό Νικολάκη και διαφημίζει τα κοσμήματα του ομογενούς Μπούλγκαρι έναντι 4 εκατομμυρίων ευρώ μέχρι τη λήξη του συμβολαίου.

  8. δημης avatar
    δημης 17/09/2015 18:32:40

    ++++++++ Καί τα μυαλά (τους ) στον πλανήτη άρη...