#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ηγέτες είναι πάντα με τον λαό



Ο λαός βρίσκεται στους δρόμους. Ακόμα όχι όλοι. Αλλά μέρα με τη μέρα όλο και περισσότεροι συμπολίτες μας, αντιλαμβανόμενοι αυτό που έρχεται, ενεργοποιούνται όλο και περισσότερο.

Όμως αν δεν εκφραστεί πολιτικά όλη αυτή η οργή και η αγανάκτηση, αν δεν λάβει ένα θετικό πρόσημο πολιτικής ζύμωσης και παραμείνει στην αρνητική στάση και στην αποδοκιμασία, δεν πρόκειται να υπάρξει διέξοδος. Αυτή η κυβέρνηση είναι επικίνδυνη και πρέπει να φύγει.

Ποια είναι τα συνθήματα που κυριαρχούν στο κίνημα του Συντάγματος:

«Και ντου και α που πήγαν τα λεφτά, και ντου και ου γαμώ το ΔΝΤ», « Κλέφτες, κλέφτες», « Εεε οοο πάρτε το μνημόνιο και φύγετε από εδώ»

Επί της ουσίας, δηλαδή, οι αγανακτισμένοι πολίτες, δεν καταφέρονται κατά της δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού, όπως έσπευσαν κάποιοι να πουν, μέσα στον πανικό τους, ιδίως εκείνοι που εισπράττουν τις μούντζες.

Αλλά δηλώνουν απλά και καθαρά πως δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τα σπασμένα εκείνων που οδήγησαν την χώρα σε αδιέξοδο.

Είναι νόμιμο δικαίωμά του λαού να επαναστατήσει, όταν διαπιστώσει ότι το κοινωνικό συμβόλαιο που έχει υπογράψει με την κυβέρνηση  δεν τηρείται.

Σύμφωνα με τον John Locke, το κοινωνικό συμβόλαιο μεταξύ λαού και κυβέρνησης θα πρέπει να διασφαλίζει την Ζωή, την Ελευθερία και την Περιουσία του λαού. Εάν ο λαός  αντιληφθεί  ότι  το κοινωνικό συμβόλαιο που έχει «υπογράψει» με την κυβέρνηση υπονομεύει τα δικαιώματα του τότε οφείλει να επαναστατήσει.

Εφόσον η παριστάμενη κυβέρνηση έχει αφαιρέσει από τον λαό το δικαίωμα της Ζωής, της Ελευθερίας και της Περιουσίας , ο ξεσηκωμός του είναι και εύλογος και αναπόφευκτος.

Τι ζητάει το κίνημα του Συντάγματος;

Έναν ηγέτη, ο οποίος θα βγάλει τον Ελληνικό λαό, από το τέλμα που έχει οδηγηθεί.

Έναν ηγέτη που θα ξανακάνει την Ελλάδα υπερήφανη.

Αρκετοί, ίσως διαφωνήσουν, όμως ο μόνος πολιτικός που έχει εκφράσει τα συνθήματα του κινήματος του Συντάγματος είναι ο Αντώνης Σαμαράς.

«Και ντου και α που πήγαν τα λεφτά...».Βγήκε δημόσια και χαρακτήρισε ψεύτη τον Παπανδρέου, αναφερόμενος στην περίφημη δήλωσή του ότι «λεφτά υπάρχουν. Είπε ένα ηχηρό ΟΧΙ κατά του ΔΝΤ, πηγαίνοντας κόντρα στην νοοτροπία ότι η ΝΔ είναι ένα αστικό κόμμα εξουσίας.

« Κλέφτες, κλέφτες». Τι είπε ο Σαμαράς στην βουλή; «Να ερευνηθεί το πόθεν έσχες  όλων των υπουργών από το 74’ κι έπειτα».

« Εεε οοο πάρτε το μνημόνιο και φύγετε από εδώ». Από την στιγμή που είπε όχι στο Μνημόνιο,  πάγια θέση του είναι ότι η πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση έχει οδηγήσει την χώρα σε αδιέξοδο και ο μόνος τρόπος για να λυτρωθεί από το Μνημόνιο είναι η επαναδιαπραγμάτευση του, για να απαλλαγεί  μια ώρα αρχύτερα από αυτό.

Πολλοί λένε, στην απελπισία τους, "επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου = νέο μνημόνιο". Γιατί όμως δεν σκέφτονται τι θα κάνει ο Σαμαράς αν αρνηθούν την διαπραγμάτευση; Πίσω πάντως δεν θα κάνει με τίποτα.

Ωστόσο, παρά το γεγονός, ότι ο Σαμαράς επί της ουσίας εκφράζει πολιτικά το κίνημα του Συντάγματος μέσω της στάσης που έχει κρατήσει, μέχρι σήμερα ακολουθεί  μία political correct  πολιτική, η οποία όμως δίνει την ευκαιρία στους ένθεν κι εκείθεν δήθεν επαναστάτες να τον εμφανίζουν ως "μέρος του συστήματος". Να τον βάζουν κι αυτόν στο ίδιο κάδρο με τους εκπεσόντες πολιτικούς της μεταπολίτευσης.

Ο Σαμαράς όμως έχει ξεκαθαρίσει τις προθέσεις του.

Δεν επέστρεψα για να συμβιβασθώ, αλλά για να πολεμήσω είπε από το Ηράκλειο.

"Ξέρω ότι οι Έλληνες θέλουν να μείνω όρθιος και να κάνω τις σωστές επιλογές..», δήλωσε χθες.

Το επόμενο βήμα είναι δίπλα στο λαό, με τον λαό για τον λαό.

Π.Ζ.



Υ.Γ. Υπενθυμίζουμε ότι όλα τα κόμματα είχαν κάνει λάθος με το «Πολυτεχνείο». Άλλο είδαν και άλλο ήταν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 11/06/2011 16:41:25

    Mια πρόβλεψη. Ο Σαμαράς θα εκλεγεί πρωθυπουργός στις επόμενες εκλογές. Σιγά το νέο θα μου πείτε. Στις μεθεπόμενες εκλογές όμως θα ξεπεράσει τα εκλογικά ποσοστά της προηγούμενης φοράς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ blue nile 11/06/2011 17:19:20

      +1000000000
      Αυτό θα γίνει

      • kostas avatar
        kostas @ Orestios 11/06/2011 21:18:48

        Κάποτε μέσα στις μεγάλες μπαρούφες του Γ.Α.Π ήταν και το ένα εκατομυριο υπογραφές ............................. Φευ φευ !!!! ω ελληνες με τους άχρηστους που μπλεξαμεεεεεεεεεεεεε !@@##$%%^&$^&%$^% κ,,α !!

        • Orestios avatar
          Orestios @ kostas 11/06/2011 23:32:13

          Πού την θυμήθηκες αυτή τη στρακαστρούκα?????
          Η αλήθεια είναι πως έχει βάλει στοίχημα με τον καρατζαφέρη για το ποιός θα κάνει περισσότερες κολοτούμπες

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ blue nile 11/06/2011 18:07:27

      Χωρις να αρνηθει την πληρωμη του χρεους που θελει το πληθος των φεσαδορων.
      Θα το δουμε.

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ ψυχραιμια 11/06/2011 19:00:41

        Δεν θα πληρωθεί όλο, αλλά μέρος. Όλοι το ξέρουν, εντός και εκτός. Κι ο κόσμος το καταλαβαίνει, απλά ξεσπά.

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 11/06/2011 16:50:46

    Ας μη μας διαφεύγει η διαπίστωση του Carl Van Clausewitz (1780-1831) : «Στις περισσότερες των περιπτώσεων τους ήρωες τους δημιουργεί η ανικανότητα των ηγητόρων».

  3. Tasos avatar
    Tasos 11/06/2011 17:04:49

    Aληθευει αυτο που διαβαζουμε στα μπλογκς?

    ''Σύμφωνα με τη δημοσιογράφο της Figaro και του γαλλικού τηλεοπτικού καναλιού Canal+ κ. Κεφαλά, την επομένη της συνάντησης του γάλλου πρωθυπουργού με τον πρόεδρο της ΝΔ -σε έκτακτη επίσημη ενημέρωση από συνεργάτες του κ. Φιγιόν στους δημοσιογράφους- αναφέρθηκε ότι ο γάλλος πρωθυπουργός ρώτησε τον κ. Σαμαρά: «Μα γιατί λέτε ότι θα χαμηλώσετε τους φόρους στην Ελλάδα, αφού ξέρετε ότι δεν μπορείτε να το κάνετε;» και ο πρόεδρος της ΝΔ απάντησε «το κάνω για προεκλογικούς λόγους».

    • kiki avatar
      kiki @ Tasos 11/06/2011 17:15:00

      οχι βρε παιδι μου μπροστα ηταν στην συζητηση, και αυτη η μανταμ.
      Θα επρεπε κατι να γραψει και συχνα βγαζουν απο το κεφαλι τους πραγματα, και θεματα.
      αλλωστε το ανεφερε και ο Μπαμπης ως γεγονος αρα ανυπαρκτο.

    • σερτης avatar
      σερτης @ Tasos 11/06/2011 17:20:13

      και όταν το λεγε αυτό ο κυρ μπάμπης με τη δημοσιογράφα του παρενέβη τηλεφωνικά ο μιχαλάκης και ρώτησε αν η μπαμποδημοσιογράφα ήταν παρούσα.Η δημοσιογράφα απάντησε όχι.Και ο Μιχελάκης το διέψευσε κατηγορηματικά και τη διάψευση αυτή την παρουσίασε και ο σκαι το βράδυ αδειάζοντας τον μπάμπη.
      Επίσης θα ήθελα να σου πω να είσαι λίγο πιο επιφυλακτικός με τα μπλογκ του καρατζαφέρη

    • Stripper avatar
      Stripper @ Tasos 11/06/2011 17:21:02

      Σε ποια μπλογκς τα διαβάζεις; Της Ντόρας και του Καρατζαφύρερ; Δεν βγήκε ο Μιχελάκης χθες στην εκπομπή του κ. Μπάμπη και το διέψευσε; Αυτό γιατί δεν το γράφεις;

      • Tasos avatar
        Tasos @ Stripper 11/06/2011 17:24:31

        Στο τρομακτικο το διαβασα.....Οχι οτι το πιστεψα αλλα ηθελα και καμια επιβεβαιωση απο εδω....

  4. kiki avatar
    kiki 11/06/2011 17:05:49

    Παρτε το μνημονιο και φυγετε απο δω- ΟΥΣΤ.
    Η ιστορια επαναλαμβανεται -
    1965 Δεν σε θελει ο λαος παρ την μανα σου και μπρος- Κοκος Φρειδερικη
    2011 Δεν σε θελει ο λαος παρτην μανα σου και μπρος- ΓΑΠ Μαγκυ
    αλλα εδω εχει και συμπληρωμα και το σοι σου και μπρος.
    Να σας πω
    ονειρευομαι μια μερα που θα εχουν εξαφανιστει απο μπρος μας , σαν ενας εφιαλτης, δεν ξερω με ποιο τροπο, πως , με ποιον ,
    αλλα εξαφανισμενοι,
    για να γυρισουμε ησυχα και απλα στις καθημερινες μας δουλειες.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kiki 11/06/2011 18:08:35

      Το χρεος παντως δεν θα εξαφανισθει .Πρεπει να πληρωθει.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ ψυχραιμια 11/06/2011 18:28:43

        Φυσικά και πρέπει να πληρωθεί. Ποιό χρέος όμως; Χθές άκουσα απ' όλο αυτό το χρέος, όλα αυτά τα χρόνια, μόνο 120-140 δις ήρθαν πραγματικά στη χώρα...

        • Ένας avatar
          Ένας @ Ανώνυμος 11/06/2011 20:12:43

          Γιατί συνήθως τα δάνεια συνοδεύονται και από επιτόκια.
          Απλό δεν είναι;

          Πήγαινε κι εσύ στην τράπεζα και πες: "δεν αναγνωρίζω όλο το χρέος για το στεγαστικό. Εγώ έλαβα μόνο 250.000 και όχι 400.000 που μου ζητάτε να πληρώσω." Πες τους και ότι είναι απεχθές και θα χεστούν πάνω τους.

      • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
        ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ ψυχραιμια 11/06/2011 20:52:54

        Το πραγματικό χρεος φυσικά και όχι το επαχθές!!! Τουτέστιν όχι πάνω από 20% του συνολικού ποσού. Για να ξερουμε τι μας γίνεται...

        • Ένας avatar
          Ένας @ ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 11/06/2011 21:26:13

          Γιατί να δώσουμε 20%.

          Εγώ λέω να μας δώσουν και από πάνω!

      • kiki avatar
        kiki @ ψυχραιμια 12/06/2011 10:02:18

        @ ψυχραιμια,
        με το συμπαθιο σε σενα τα χρωστανε και εχεις τετοια επιμονη.
        Εισαι της Τροικας, και των κερδοσκοπων και ανησυχεις.
        Προσωπικα δεν γνωριζω να χρωσταω σε κανεναν, και ιδιαιτερα σε σενα.

  5. mixalios avatar
    mixalios 11/06/2011 17:26:22

    Και εμένα η μάνα μου χθές στη νεροτριβή, που έπλενε τα κιλίμια μαζί με τα φλοκάτα, τη ρώτησε μια θειά, γιατι το κάνει, κι΄η μάνα μου της είπε,ετσι για να ρωτάς.

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/06/2011 18:05:59

    Aυτη ειναι η ανδρεοπαπανδρεικη αποψη.

    • Πανικόβλητος avatar
      Πανικόβλητος @ ψυχραιμια 11/06/2011 18:13:48

      Η Σαμαρική είναι όσο και αν σε χαλάει.

  7. eleni sklaveniti avatar
    eleni sklaveniti 11/06/2011 19:08:02

    factorx βρίσκω τους συλλογισμούς σου πολύ σωστούς. Οπως ανέφερα και σε σχόλιο μου στο " Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που φοράνε παντελόνια" αν θυμάμαι καλά κατά δήλωση του κ. Σαμαρά, προσπαθεί ως πολιτικός αλλά κ ως άνθρωπος να μην γίνει η Ελλάδα η ερημος Σαχάρα. Το μνημόνιο σύμφωνα πάντα με τους νόμους της Ελλάδας είναι αντισυνταγματικό επομένως και άκυρο.Αν καταφέρναμε να πετύχουμε επαναδιαπραγμάτευση των ορων θα ηταν ενα βήμα προς την ελευθερία, θα αποφεύγαμε ενα μεγάλο ξεσηκωμό με άσχημες συνέπειες. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνουν εκλογές, με νικητή φυσικά τον κ. Σαμαρά.Για να επειμένει στην επαναδιαπραγμάτευση εχει βρεί το δρόμο προς την μεγάλη λύση.Είναι βέβαιο. Αν τον ένοιαζε η πρωθυπουργία οπως ισχυρίζονται κάποιο, δεν θα πρότεινε στον Γαπ "πάμε μαζί να επαναδιαπραγματευτο



































    factorx οι συλλογισμοί σου είναι πολύ σωστοί. Βεβαίως κ ο λαός έχει το δικαίωμα να επαναστατήσει ενάντια σε κάθε μορφή καταπίεσης που τον υποδουλώνει και του αφαιρεί κάθε ιχνος αξιοπρέπειας.Δεν είναι απλά αγανακτισμένος,οργισμένος θα έλεγα. Ομως ο κ. Σαμαράς όπως αναφέρω και στο σχόλιο μου για την δήλωσή του "Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με παντελόνια" παλεύει να μην γίνει η Ελλάδα Σαχάρα. Μερικοί αμφισβητίες όμως που δεν βάζουν την λογική να δουλέψει δεν σκέφτονται οτι: Επαναδιαπραγμάτευση ΟΡΩΝ είναι ενα βήμα προς την ελευθερία γιατί το ίδιο έπραξε και η Αργεντινή. Δεν σκέφτονται οτι θα μπορούσε κάλλιστα ο κ. Σαμαράς να ζητά εκλογές προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα από εναν
    οργισμένο και κουρασμένο λαό. Ο φανατισμός είναι κακός σύμβουλος. Η Λογική είναι μητέρα της ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Δεν σκέφτονται οτι για να ζητήσει ο κ Σαμαράς από τον Γαπ να πάνε μαζί να μιλήσουν για το μνημόνιο αλλά και το μεσοπρόθεσμο και να μην πάει μόνος του οτι πολύ απλά δεν εμπιστεύεται τον Γαπ σχετικά με τι θα συζητήσει κ τι θα πράξει. Πάντα παρορμητικοί οι ΅Ελληνες χωρίς να μπαίνουν στην διαδικασία της απλής λογικής, τα βλέπουν κατόπιν εορτής, όμως σε ενα πράγμα δεν μας τρώνε το δίκιο! Οτι διεκδικούμε τα κεκτημένα μας! Διεκδικούμε την Εθνική μας περηφάνεια! Διεκδικούμε να πάρουμε πίσω την χαμένη μας αξιοπρέπεια! Και εδώ βέβαια τα πράγματα αγριεύουν γιατί όλα αυτά είναι θέματα τιμής!Είμαστε πατριώτες!!!!

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 11/06/2011 19:12:52

    Το ερωτημα ειναι ο Σαμαρας π.χ. θα ανακαλεσει τη πωληση της Ελληνικης Αεροπορικης Βιομηχανιας που ξεπουλαει σε ποσοστο 100% ο Παναδρεου? Επισης πως θα τα καταφερει οταν παρει τη καυτη πατατα που θα εχει εκ των πραγματων τον εξαγριωμμενο λαο απεναντι του?

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ Μαυρη Αντιδραση 13/06/2011 00:46:34

      για να μην χασουν οι πρασινοφρουροι του σωματειου την βολη τους?

  9. Neagenia avatar
    Neagenia 11/06/2011 19:14:39

    Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ, ως εργαλείο εξασφάλισης της απρόσκοπτης συνέχειας της κομματοκρατίας.


    Θεωρώ ιδιαιτέρως εύστοχη, στο σημείο αυτό,
    τη ρήση του μεγάλου Γκαίτε (Johann Wolfrang von Goethe) :
     
    «Κανείς δεν είναι πιο απελπιστικά σκλαβωμένος
    από αυτόν που νομίζει ότι είναι ελεύθερος»
     
    (ξαναδιαβάστε την πολλές φορές για να την καρφώσετε στο μυαλό σας)

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 11/06/2011 19:33:21

    Κινέζικα μας τα λες. Τεράστια ανοησία το σχόλιό σου.
    Ο Βενιζέλος είπε "αναθεωρητική" το 1910, αλλά το 1917τον Κωνσταντίνο τον Α τον έδιωξε. Με τις κλωτσιές.
    Για το Σκοπιανό ο Σαμαράς έσωσε την παρτίδα τότε με τους τρεις όρους το 1991. Δεν τα θυμάσαι καλά. Τους 3 όρους τους χειρικροτούσε το ΠΑΣΟΚ και ο Α.Π. και ο Πάγκαλος. Εκτός να έπρεπε να υποχωρήσουμε μπροστά στην τρέλα ακραίων εθνικιστών τύπου Γκρουέφσκι ε;
    Λαικισμός είναι η επαναδιαπραγματευση;;; Πραγματικότητα απτή είναι στην Ιρλανδία, που σε ορατό μέελον θα βγει απο το τούνελ χάρη στην επαναδιαπραγμάτευση του Εντα Κέννι.
    Και απορίες δεν έχουμε. Ματιές να ρίξεις εσύ όπου χρειάζεται.Διότι ακόμη δεν κατάλαβες πως ο μεγαλύτερος λαικιστής-ξεπέρασε κατά πολύ τον πατέρα του- είναι ο ΓΑΠ. Και μεγαλύτερος ψεύτης. Το Μνημόνιο Ι θα μας οδηγούσε σε ασφαλές λιμάνι δεν έλεγε πέρσι, προ 12 μηνών; Μας οδήγησε; Γιατί όχι; Μας εξήγησε; Απολογήθηκε γιατί "πέτυχε" να αυξάνονται οι όροι και να μειώνονται τα έσοδα; Οχι! Μας οδηγεί απλά σε Μνημόνιο ΙΙ με λαικίστικα επιχειρήματα και εκβιασμούς περί σωτηρίας. Με ψέμματα και τρομοκρατία. Και τον μην θέλουμε την αποτυχία είναι λαικισμός ε; Περαστικά....

    • Stripper avatar
      Stripper @ Κώστας 11/06/2011 21:01:55

      Ρε φίλε που νομίζεις οτι σχολιάζεις; σε καμιά κόβα του Σπίθα, ή στο κανάλι του Καραρτζαφέρη;

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2011 19:49:12

    Ο Καστανίδης είσαι;

  12. Θετταλός avatar
    Θετταλός 11/06/2011 20:22:45

    Αλλαγή του πολιτικού σκηνικού καταγράφει το βαρόμετρο της public issue που δημοσιεύει η «Καθημερινή της Κυριακής», καθώς η ΝΔ αποκτά προβάδισμα 4 ποσοστιαίων μονάδων έναντι του ΠΑΣΟΚ.

  13. Twins avatar
    Twins 11/06/2011 20:48:06

    Οι Ηγέτες ειναι με τον Λαο, αλλά εαν ο λαός ζητάει τζάμπα λεφτά θα πρέπει να τους τάξει παραμύθια ;;

    Ο κόσμος πρέπει να ζητάει δουλείες, το οποιο αυτή την στιγμή σημαίνει καλύτερο επενδυτικό περιβάλλον και επειδή δεν υπάρχει τοπική ρευστότητα πρέπει να ζητάει να έρθουν πολυεθνικες.... αλλά με την σοσιαληστική ρητορία που μας έχει πιάσει, πως θα γίνει αυτό ;

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/06/2011 21:34:36

    Έγραφα προχθές ότι η Ν.Δ. είναι πάνω απ' το ποσοστό των εκλογών του 2009. Αλλά κάτι ΧΑΤΖΗλαλάκηδες πού ανακάλυψαν ότι κανείς δεν θέλει να κυβερνήσει το σταμάτησαν στο 33%. Αντώνη όχι μόνον ούτε βήμα πίσω αλλά ΕΠΙΘΕΣΗ.

  15. v4v avatar
    v4v 11/06/2011 21:53:10

    Ένα από τα βασικά συνθήματα των "πλατειών" είναι το "Δεν χρωστάμε - Δεν πουλάμε - δεν πληρώνουμε". Επ' αυτού τί λέει ο Αντώνης Σαμαράς;
    Σύμφωνοι, κατ' αρχήν θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την επαναδιαπραγμάτευση. Αλλά σε ποιά βάση θα επαναδιαπραγματευθούμε; Νομίζω πως δεν χρειάζονται άλλοι δισταγμοί στην πλήρη υιοθέτηση του αιτήματος να συσταθεί Επιτροπή Λογιστικού Ελέγχου. Για να ξέρουμε τί χρωστάμε, σε ποιούς και γιατί. Μόνο έτσι η επαναδιαπραγμάτευση θα είναι αποτελεσματική.
    Και κάτι ακόμη:
    Σύμφωνοι, το κλίμα έχει αντιστραφεί πλήρως και στις επόμενες εκλογές θα δούμε τον Σαμαρά πρωθυπουργό, την Αριστερά (ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ) ενισχυμένη, τον Καρατζαφέρη να ξαναγίνεται... κομφερασιέ και το ΠΑΣΟΚ κοντά στα όρια του 1977. Αλλά: Αν δεν καθαρίσει τη ΝΔ από όλους όσοι συμμετείχαν στη νομή της εξουσίας τα τελευταία 37 χρόνια και έχουν μέρος της ευθύνης για το κατάντημα της πατρίδας μας, δεν θα μπορούμε να είμαστε ιδιαίτερα αισιόδοξοι.
    Έναν Φαήλο βλέπω, έναν Χρύσανθο, άντε και πεντέξι ακόμη. Οι υπόλοιποι - με συγχωρείτε αλλά - μούχλα μυρίζουν, νταραβέρι, διαπλοκή και... ντιντιδο καταστάσεις.
    Μακάρι να κάνω λάθος και η επόμενη μέρα (που δε βλέπω να αργεί) να είναι έτσι όπως τη θέλουμε οι Έλληνες που γεμίζουμε τις πλατείες...

  16. Ratamahatta avatar
    Ratamahatta 12/06/2011 00:25:36

    και οι 300 ειναι προδοτες , δεν ειναι αναγκη αυτος που θα οδηγησει την χωρα να ειναι επαγγελματιας πολιτικος


    υ.γ τι εγινε τελικα κοψανε τιποτα απο τους βουλευτες???
    αχαχαχα

    • αδιόρθωτος avatar
      αδιόρθωτος @ Ratamahatta 12/06/2011 00:42:20

      πεσ' τα ...πεσ' τα
      ουστ βρωμοσκυλα

  17. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 12/06/2011 00:28:41

    Η ΝΔ ζει ιστορικές στιγμές. Οι θέσεις της παράταξης σχεδόν ταυτίζονται με τις απόψεις της συντριπτικής πλειοψηφίας του κόσμου που εκφράζονται με τρόπο μαζικό και δυναμικό. Αυτό είναι το τεράστιο πολιτικό κεφάλαιο που δημιούργησε ο Αντώνης, πραγματικά, εκ του μηδενός.

  18. Βρυ-κόλαξ avatar
    Βρυ-κόλαξ 12/06/2011 00:56:24

    Πολύ καλές οι συζητήσεις και πολύ ωραία συμπεράσματα έχουν βγει μέσα από αυτές, στα χρόνια του μνημονίου. Σε γενικές γραμμές όλοι συμφωνούμε στα βασικά και που δεν επιφέρουν καμία δόση αμφισβήτησης.

    Από το 1975 και εντεύθεν, έχουν κυβερνήσει δύο πολιτικοί χώροι. Για λίγους μήνες είχαμε και μια οικουμενική… Τα αποτελέσματα αυτής της διακυβέρνησης είναι η κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα. Οπωσδήποτε υπάρχει πολύς χώρος για αναλύσεις βαθύτερου πολιτικού επιπέδου ως προς τις καίριες αποφάσεις και ποιοί τις πήραν, το σύνολο κάποιων αποφάσεων ως μέρος ενός ευρύτερου σχεδιασμού κ.α., όμως ο χρόνος λιγοστεύει επικίνδυνα και μάλλον θα ήταν καλό να ασχοληθούμε με αυτά τα θέματα αργότερα. Η φθορά, μέσω κυρίως της διαφθοράς και της ανικανότητας που διέκρινε το πολιτικό σύστημα, είναι ορατή σε όλους. Αυτά που ζούμε καθημερινά είναι οι εκδηλώσεις της ασθένειας. Τώρα αν κάποιοι έχουν βάλει στόχο να κρατήσουν τον ασθενή ζωντανό με σωληνάκια, για όσο καιρό πάει και για τους δικούς τους λόγους, συγγνώμη, αλλά είμαστε οι συγγενείς και την τελευταία κουβέντα την έχουμε εμείς.

    Το ερώτημα που γεννάται είναι, αν μετά την απαλλαγή από τα… σωληνάκια και μέσα από αυτό το πολιτικό σύστημα υπάρχει πιθανότητα να δοθεί λύση. Σ’ αυτό, ο καθένας έχει την δική του απάντηση. Η δική μου είναι αρνητική. Δε πιστεύω πως αυτό μπορεί να γίνει. Θα πίστευα πιο εύκολα κάποιον για τις καλές του προθέσεις, αν αυτά που μου έλεγε, τα έλεγε χωρίς στο background να βλέπω ήλιους, φωτιές και κόσες…

    Ο κ. Σαμαράς έχει κάτι διαφορετικό, όμως δε θα μπορέσει πραγματικά να μετρήσει τις δυνάμεις του μέσω της Ν.Δ. Τον κόσμο που δεν συμμετέχει λόγω του κομματικού ελλείμματος, και όπως βλέπετε όλοι είναι μεγάλο, δε θα τον πάρει μαζί του. Το να γίνουν εκλογές και να ψηφίσουν πάλι οι μισοί, προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Το γεγονός οτι τα ποσοστά που έχουν τα δύο κόμματα κυμαίνονται στο 40% είναι χαρακτηριστικό.

    Ο κ. Σαμαράς, ακόμα δεν έχει κάνει τη «μεγάλη» κίνηση. Νομίζω πως δεν είναι υποχρεωμένος να σώσει τη ΝΔ και τον ένα πόλο του δικομματισμού. Είναι υποχρεωμένος να σώσει την Ελλάδα και το ίδιο καθήκον έχουν όλοι, και όσοι, πολιτικοί ηγέτες υπάρχουν. Ελπίζω να μπούμε όλοι σε μια διαδικασία σχηματισμού του νέου πολιτικού σκηνικού με τρόπο που να βοηθάει τον τόπο και να δίνει ένα μέλλον ευοίωνο. Και το σκηνικό το φτιάχνουμε εμείς…

  19. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 12/06/2011 01:19:04

    Ο Αντώνης Σαμαράς δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι με την κοινωνία. Πρέπει να παραδεχτούμε όμως ότι είναι πολύ πιο μπροστά από την κοινωνία. Η πολιτική του στάση, ο λόγος του το βεβαιώνουν. Κ ι ευτυχώς. Διότι στις συνθήκες που βρισκόμαστε ο ΗΓΕΤΗΣ πρέπει να ξεχωρίζει. Κι ο ΣΑΜΑΡΑΣ τόχει αυτό. Όχι από τώρα. Αλλά από τότε. Τη δεκαετία του 1990. Ήταν πολύ πιο μπροστά από όσο τραβούσε το σύστημα κι η ελληνική κοινωνία. Το ίδιο και τώρα. Μόνο που τώρα έχει αλλάξει το πλαίσιο. Αν η ελληνική κοινωνία το αντιληφθεί στις πραγματικές και σωστές του διαστάσεις, οφείλει να του δώσει την ευκαιρία κυβερνήσει. Ο ΑΝΤΩΝΣΗ ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ο ΗΓΕΤΗΣ που χρειάζεται το έθνος αυτή την ώρα.

  20. Aris avatar
    Aris 12/06/2011 01:45:08

    Για τον Στόιμπερ θα βγάλει (έβγαλε;) καμιά ανακοίνωση η ΝΔ;

  21. σερτης avatar
    σερτης 12/06/2011 02:30:06

    Ο Σαμαράς είναι ο μόνος ηγέτης που αφουγκράζεται την κοινωνία.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι λόγω της ανιδιοτελούς είναι αναγνωρίσιμος και παραδεκτός ακόμα και από αριστερούς.
    Το δίλλημα που κάθε λογικός εγκέφαλος θέτει είναι....κυβέρνηση πασοκ και κατά συνέπεια εισπρακτική εταιρία ή κυβέρνηση του ελληνικού λαού;;;;;;Μέχρι τώρα είχαμε κυβερνήσεις που ήταν του λαού.Ακόμα και ο Σημίτης ήταν υπέρ λαού ό,τι έκανε(στα Ιμια πιστεύω ότι χ...ε πάνω του εκείνο το βράδυ και δεν είχε κάποιο σχέδιο).....Είναι μοναδική περίπτωση αυτός ο ανεκδίηγητος γαπ που βρίζει ολημερις τους πολίτες(διεφθαρμένους, αντιπαραγωγικούς, κοπρίτες, τεμπέληδες, τσαμπατζήδες, προχτές πάλι λαδιάργδες.....Αυτοί οι άνθρωποι ξερνάνε απέναντι σε κάθε Έλληνα......είναι λοιπόν επιτακτική η ανάγκη να ξανάρθει Έλληνας

  22. Χρηστος avatar
    Χρηστος 12/06/2011 02:54:43

    "Οι ηγέτες είναι πάντα με τον λαό";

    Μπορεί.

    Ο λαός δεν είναι πάντα με τους "ηγέτες" κύριοι...

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/06/2011 04:31:29

    Ε βέβαια αφού ο λαός κοιτάει μόνο την πάρτυ του σε ατομικό επίπεδο και όχι σε συλλογικό και δεν βλέπει οτι απλά δεν υπάρχουν ηγέτες παρά μόνο αλισβερίση τύπου "Ψηφισε με θα βάλω τον γιό σου στο δημόσιο". Τι να περιμένουμε απο δαύτους.
    Οι ηγέτες γεννιούνται μέσα στην κοινωνία και η κοινωνία τους αναδικνεύει.Ούτε κόμματα ούτε συνδικαλισμός ούτε κουραφέξαλα...

  24. factorx avatar
    factorx 12/06/2011 13:48:54

    Μην διαβάζεις πολύ ΒΗΜΑ, θα έχεις πρόβλημα με την πραγηματικότητα

  25. a.p. avatar
    a.p. 12/06/2011 14:55:04

    Από το 44% του Σεπτεμβρίου του 2010, τον Ιούνιο του 2011, δηλαδή μέσα σε εννέα μήνες το ΠΑ(ΣΟΚ) κατρακύλησε στο 27%. Μια απώλεια της τάξης του 17%, που δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ στα χρόνια της Μεταπολίτευσης, μέσα σε τόσο σύντομο διάστημα.
    Σοσιαληστές αντίο!!!!!!!

    • LEWNIDAS avatar
      LEWNIDAS @ a.p. 13/06/2011 00:49:09

      ο σοσιαλισμος πεθανε με τον σημιτη! απο τοτε μονο δεξια κομματα υπαρχουν στην ελλαδα.

  26. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/06/2011 10:59:55

    Όχι κύριοι,
    οι ηγέτες είναι με το συμφέρον του τόπου. Και ο Ανδρέας και ο Καραμανλής ο νεώτερος ήταν με το λαό, του έκαναν όλα τα χατήρια και ιδού τα αποτελέσματα.