Οι εκλογές της οργής…..
01/01/2015 07:30
Του Κώστα Ροδινού
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές της οργής…..

Όποιος νομίζει ότι το αποτέλεσμα των εκλογών της 25ης Ιανουαρίου έχει ήδη κριθεί είναι βαθειά νυχτωμένος.

Στην πολιτική, όπως και στη ζωή, η διαφορά από την πανωλεθρία μέχρι τον θρίαμβο μπορεί ενίοτε να είναι μια ανάσα. Μια στιγμή χρειάζεται να έρθουν τα πάνω κάτω και τούμπαλιν.

Όποιος νομίζει ότι το αποτέλεσμα των εκλογών της 25ης Ιανουαρίου έχει ήδη κριθεί είναι βαθειά νυχτωμένος.

Κανένα πλειοψηφικό ρεύμα υπέρ ενός κόμματος δεν υπάρχει στην κοινωνία, εκτός από το φουσκωμένο ποτάμι της απογοήτευσης και της οργής ενός λαού που, επί μια πενταετία, έχει δει τη ζωή του να αναστατώνεται, το χαμόγελο να σβήνει από τα χείλη του και, κυρίως, να μη βλέπει μια αχτίδα αισιοδοξίας.

Ακόμα και εκείνο το σενάριο εξόδου από τα μνημόνια που πήγε να παρουσιάσει η κυβέρνηση το Φθινόπωρο, υπό την πίεση του αρνητικού αποτελέσματος των ευρωεκλογών, από την ατζαμοσύνη συμβούλων και ….ειδικών, περιορισμένης ευθύνης και ικανότητας, κατέρρευσε με πάταγο.

Και τώρα τι;

Δικαίως αναρωτιέται ο μέσος πολίτης που έζησε την διάψευση των προσδοκιών, έφαγε κατακούτελα αυτόν τον …ωραιότατο και…..δικαιότατο φόρο, τον ΕΝΦΙΑ, είδε τη σύνταξη των γονιών του να τσεκουρώνεται, τους φόρους του να αυξάνονται, την ανεργία να χτυπάει την πόρτα του, το εισόδημά του να συρρικνώνεται και τα χρέη να τον κυνηγάνε απ’ το μανίκι.

Να ψηφίσει με την οργή ή με τη λογική;

Γιατί η οργή του θολώνει το μυαλό και θέλει να τους στείλει όλους….αδιάβαστους.

Η λογική, από την άλλη, δεν του δίνει ελπίδα. Δεν πείθεται από χάρτινες υποσχέσεις.

Να, λοιπόν, ποιό είναι το πραγματικό δίλημμα των εκλογών.

Θα διαπράξει λάθος τραγικό και θα υποστεί την οργή των ψηφοφόρων, όποιος στις επόμενες λίγες προεκλογικές εβδομάδες, αντί να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις, επιδοθεί σε «μπαρουφολογίες».

«Το λεφτά υπάρχουν» ξεγέλασε μια φορά, δεύτερη δεν έχει.

Ούτε στ’ αλήθεια πιστεύει κανένας ότι θα έρθουν τα αριστερά φουσάτα του κ. Τσίπρα να φέρουν τον….κομμουνισμό!

Το πιθανότερο είναι να κάνουν μια «τρύπα στο νερό». Και αν ο λογαριασμός της τρόϊκας ήταν 1.5 δις ευρώ, με όλες τις ανοησίες, τις υπερβολές και τις καθυστερήσεις της προεκλογικής περιόδου, ο λογαριασμός αυτό μπορεί να ανέβει και στα 4.5 δις!!!

Και αν μπούμε σε μια διαδικασία επαναλαμβανομένων εκλογικών αναμετρήσεων, τότε ο θεός να βάλει το χέρι του.

Διαφωνώ με όλες τις εκδοχές του «σκληρού ρόκ». Σ’ αυτό καταφεύγει όποιος δεν έχει λόγο πολιτικό, επιχειρήματα και πρόγραμμα.

Κατά τη γνώμη μου τις εκλογές θα τις κερδίσει όχι όποιος πλειοδοτήσει σε υπερβολές και ακρότητες, αλλά όποιος πείσει ότι μπορεί να αποτελέσει την ήρεμη δύναμη που θα εγγυηθεί την ασφαλή προοπτική της χώρας, εντός της ζώνης του ευρώ. Όποιος στον λαϊκισμό απαντήσει με υπευθυνότητα. Και με διάθεση κριτικής για τα λάθη και τις παραλείψεις.

Άρα, και η προτροπή απευθύνεται προς τη Ν.Δ., ας πάρουν το (ο θεός να το κάνει) οικονομικό πρόγραμμα του κ. Τσίπρα και ας το κάνουν φύλλο και φτερό.

Ας συγκεντρώσουν και τις δηλώσεις των οικονομολόγων και ….οικονομολογούντων του ΣΥΡΙΖΑ και ας τις παρουσιάσουν στον ελληνικό λαό. Ακόμα και οι άπιστοι θωμάδες θα πειστούν, ότι αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι για τα πανηγύρια. Δεν στέκονται σε καμιά σοβαρή κριτική. ‘Επεα πτερόεντα είναι! Στάχτη στα μάτια για να κοροϊδέψουν τον κόσμο και να υφαρπάξουν την ψήφο του.

Οι επόμενες σκάρτες τέσσερις εβδομάδες είναι ίσως οι κρισιμότερες της μεταπολίτευσης. Η Νέα Δημοκρατία ιδρύθηκε από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή ως το κόμμα που εναντιώνεται στις πολιτικές των άκρων και πιστεύει στην προοπτική της Πατρίδας εντός της Ευρώπης. Το στοίχημα, λοιπόν, είναι με ποιό σχέδιο θα διασφαλίσουμε τον μέλλον της χώρας. Υπάρχει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. toxo avatar
    toxo 01/01/2015 09:13:06

    Το 2015 εύχομαι καλή χρονιά να είναι.(Το ελπίζω,αλλά δεν το νομίζω).Όταν λέτε απανωτές εκλογές,πόσες φοβάσθε; Δύο ή περισσότερες;Δική μου πρόβλεψη οι περισσότερες.Είθε να πέσω έξω και εγώ και εσείς και να εκλεγεί κυβέρνηση,αφού η ανασυγκρότηση της ΝΔ ήδη άρχισε με τις συναντήσεις Σαμαρά-Ανεξαρτήτων Βουλευτών.

  2. ΙΚΟ avatar
    ΙΚΟ 01/01/2015 10:17:46

    Εύχομαι Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους, διαχειριστές, αρθρογράφους και σχολιαστές του φιλόξενου Antinews. Χαίρομαι ιδιαίτερα, επειδή ξαναδιαβάζω άρθρο του Κώστα Ροδινού, οι πολιτικές σκέψεις και απόψεις του οποίου, συμφωνούν σε μεγάλο βαθμό, με τις δικές μου. Για το παρόν άρθρο σας, Κύριε Ροδινέ, θα σας έλεγα ότι η σειρά πρώτου - δεύτερου κόμματος στις προσεχείς εκλογές έχει κριθεί. Το λέει ο μοναδικός, διαχρονικά, αλάνθαστος δείκτης των δημοσκοπήσεων, η "παράσταση νίκης". Το σημείο για το οποίο εκφράζω πλήρη ασυμφωνία είναι η πιθανολόγησή σας, περί αλλεπαλλήλων εκλογών. Κανένας πολιτικός, κανένα κόμμα δεν θα τολμήσει να σύρει την Χώρα σε τέτοια διαδικασία. Οι εκλογές της 25ης Ιανουαρίου, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, θα βγάλουν Κυβέρνηση.

  3. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 01/01/2015 11:04:00

    Καλή χρονιά για όλους. Στις εκλογές αυτές θα αναμετρηθούν η οργή και ο φόβος δυστυχως. Ο ΣΥΡΙΖΑ τα έχει πει ΟΛΑ και αμαρτίαν ουκ έχει... Η ΝΔ οφείλει να αναδείξει αυτό, και να πεισει τον λαό ότι μπορεί να συμβούν τα πάντα ! από το χειρότερο μέχρι το καλύτερο(?)... Πάντως κύριε Ροδινέ μην είστε βέβαιος ότι δεν μπορούν να ΞΑΝΑΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ τον απογοητευμένο λαό μας...

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/01/2015 11:31:02

    Από βάθος καρδιάς εύχομαι χρόνια χρόνια πολλά, σε όλη την Οικογένεια του ΑNTINEWS! Επίσης εύχομαι στην επίσκεψη της Θείας χάριτος , ώστε να μας φωτίσει όλους , για το καλλίτερο "γενέσθαι"! Και αυτό δεν το λέω σαν σχήμα λόγου ή σαν μια ακόμα τυπική ευχή. Πράγματι έχουμε ανάγκη λήψεως μιας φωτισμένης απόφασης. Βρισκόμαστε στο σταυροδρόμι της Σκύλλας και της Χάρυβδης , ποιόν δρόμο να ακολουθήσουμε; Από τη μια πλευρά έχουμε τις επιταγές του Μνημονίου, που τα αποτελέσματα του προσομοιάζουν με την αέναη και μάταια προσπάθεια να γεμίσουμε ένα ψάθινο καλάθι , με νερό! Από την άλλη, έχουμε τις συνιστώσες που με τις αδόκιμες και έωλες αποφάσεις των, οδηγούν τη Χώρα σε βέβαια καταστροφή! Τούτων λαμβανομένων υπόψη, ποια απόφαση είναι καλύτερη; Μια παρατεταμένη θανατική αγωνία, μήπως και στο μεταξύ βρεθεί κάποιο θαυματουργό φάρμακο; Ή μια ηρωική και αξιοπρεπής αυτοκαταστροφή, παρασύροντας συγχρόνως και τους ...άσπονδους φίλους μας σε ενδεχόμενες περιπέτειες;

  5. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 01/01/2015 12:19:30

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία και αγάπη. Εύχομαι η νέα χρονιά, στην ανατολή της, να μας πάει μπροστά και όχι πολλά χρόνια πίσω. Μπορεί να γίνει πράξη αυτό, και να ανατραπούν όλα τα προγνωστικά , αν πραγματικά η ΝΔ επιστρέψει στις θέσεις του Κωνσταντίνου Καραμανλή και εφαρμόσει πιστά όλα όσα αναφέρει και υπόσχεται στην ιδρυτική της διακήρυξη. Υπάρχει ακόμα στο siteτης αλλά πολύ φοβάμαι ότι κανένας δεν την διαβάζει. Έτσι θα μπορέσει με ηρεμία και λογική να συσπειρώσει όλους όσους πιστεύουν σε αυτή την παράταξη και στις ιδέες της . Η εμμονή στις νεοφιλελευθερες αρλούμπες και στο μύθο του μεσαίου χώρου το μόνο που θα καταφέρει είναι να φέρει στην εξουσία τον ΣΥΡΙΖΑ και την πατρίδα μας χρόνια πίσω. Το παιχνίδι είναι αποκλειστικά στο χέρι του Α.Σαμαρά. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει φτάσει στα ανώτατα όριά του και εκεί θα μείνει. Η ΝΔ μπορεί με υψηλή συσπείρωση να τα ξεπεράσει. Θα το τολμήσει;

  6. George N avatar
    George N 01/01/2015 12:34:10

    Νηφάλιο άρθρο, όπως ταιριάζει σε κάθε απολογισμό μιας χρονιάς που πέρασε και στο ξεκίνημα μιας νέας. Αυτό που πρέπει να δούμε είναι γιατί στην αρχή μιας προεκλογικής περιόδου η ΝΔ είναι πίσω, ανεξάρτητα αν αυτό ανατρέπεται μια και δεν είναι το πρωτεύων. Πάντα υπάρχει επόμενη μέρα. Δύσκολα κάποιος θα αρνηθεί ότι: α. Το οικονομικό μας μοντέλο ήταν βιώσιμο και β. έγιναν όσα έπρεπε και μπορούσαμε τα τελευταία χρόνια για να το αλλάξουμε Ποιος ήταν ο λόγος? Το πολιτικό κόστος. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα αυτής της χαλαρής προσέγγισης? Διαφαινόμενη ήττα και ενδεχόμενη απομάκρυνση της χώρας από την Ευρώπη. Τακτικά αλλά και στρατηγικά δλδ πλήρης αποτυχία. Πως αντέδρασε η κυβέρνηση στην προειδοποιητική βολή των Ευρωεκλογών? Επιβράδυνε τις απαραίτητες αλλαγές σε σημείο στασιμότητας. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα? Επιτάχυνση της φθοράς! Αυτό μοιάζει οξύμωρο σε πρώτη ανάγνωση. Η μόνη εξήγηση είναι ότι η κυβέρνηση απάντησε όχι στο πραγματικό πρόβλημα που είχαν οι ψηφοφόροι αλλά σε κάποιο που αυτή λανθασμένα υπέθεσε ότι είχαν. Υπέθεσε ότι το πρόβλημα ήταν τα μνημόνια και η Τρόικα γι αυτό και: α. Αρχικά πήγε....Παρίσι! (Ποιος το σκέφτηκε αυτό άραγε?) β. Δραπέτευσε στον κόσμο που φτιάχνει η φαντασία και άρχισε να διώχνει από εκεί την Τρόικα αφού δεν μπορούσε να το κάνει στην πραγματικότητα. Ανθρώπινο, όλοι μας κάτι ανάλογο κάνουμε όταν βρισκόμαστε στη γωνία. Και πιο είναι άραγε το πραγματικό πρόβλημα που έχουν οι ψηφοφόροι και μας τυραννάνε? Την απάντηση σε αυτό μας την δίνει ο ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί είναι πρώτος? Πείθει με την αποκρυσταλλωμένη του άποψη? Με το πρόγραμμά του? Με τους ελάχιστους κινδύνους που αυτό φέρνει? Πιστεύουν αυτοί που σκέφτονται να το ψηφίσουν ότι έχει την μηχανή του χρόνου που θα μας βγάλει στο 2009? Μάλλον όχι. Απλά θέλουν game over και reboot κι ας τους στοιχίσει παραπάνω. Το θέμα τους δεν είναι αν είναι σχετικά φτωχοί ή ακόμα και απένταροι αλλά το ότι δεν βλέπουν πως αυτό θα ανατραπεί. Δεν είναι ότι είναι άνεργοι αλλά ότι δεν βλέπουν πως θα γίνει και θα σταματήσουν να είναι. Δεν ήταν οι δυσβάσταχτοι φόροι για κάποιο διάστημα αλλά η συνέχισή τους με άλλη μορφή για πάντα.(χαράτσι-ενφια) Άρα λείπει η ελπίδα για κάτι καλύτερο. Όσο η ελπίδα είναι νεκρή, η ΝΔ θα χάνει. Σε αυτό δεν έχει απαντήσει πειστικά και κυρίως έχει θάψει την ελπίδα στις νέες γενιές. Αυτές όμως είναι η πλειοψηφία και κάθε μέρα γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη. Για να κάνει το ταξίδι της η ΝΔ πρέπει να αφήσει το λιμάνι της σύνταξης. Μόνο να λέει ότι έχει κύμα εκεί έξω δεν θα την πάει πουθενά. Οι άνθρωποι χωρίς ελπίδα το διακινδυνεύουν το ταξίδι στο τέλος...το βλέπουμε δυστυχώς καθημερινά γύρω μας.

    • Μ.Τ. avatar
      Μ.Τ. @ George N 01/01/2015 17:57:50

      Πολύ σωστά, εξαιρετική ανάλυση George N. Ο ΣΥΡΙΖΑ γίνεται αντιληπτός σαν ένα εργαλείο για να προκαλέσεις μέσω αυτού game over και reboot. Δεν ενδιαφέρει ούτε το ήθος του Τσίπρα και πώς φέρθηκε απέναντι στον Κουβέλη (τι με νοιάζει εμένα ο Κουβέλης που στη χειρότερη θα πάρει μια διπλή σύνταξη όταν είμαι τρία χρόνια άνεργη, πλέον απένταρη αλλά φορολογούμενη και δεν βλέπω προοπτικές απασχόλησης), ούτε και με πείθει το δήθεν επεξεργασμένο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ. Όταν τελειώσει η ελπίδα θέλεις game over και reboot.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ George N 01/01/2015 21:04:37

      Γεώργιε Χρόνια Πολλά. Εξ όσων γνωρίζω η νεκροψία γίνεται μετά τον θάνατο του ασθενούς εσύ την ξεκίνησες από πριν. Πάντως οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι είσαι από τους λίγους που δεν καταφεύγουν στην καταστροφολογία αλλά αντιθέτως προσπαθείς με επιχειρήματα να αποδείξεις το ορθόν των απόψεών σου. Σου συνιστώ να διαβάσεις το άρθρο του Jakob Augustein στο Spiegel. Συνοψίζει με πολύ γλαφυρό τρόπο τι θα προσπαθήσει να κάνει ο Τσίπρας όταν εκλεγεί Πρωθυπουργός.

      • George N avatar
        George N @ Γιάννης Κιαπέκος 02/01/2015 08:19:16

        Καλή χρονιά Γιάννη. Καμία νεκροψία! Το να λες αλήθειες προεκλογικά σε κάνει είτε χρήσιμη κυβέρνηση είτε ακόμα κι αν χάσεις, αξιόπιστη εναλλακτική όταν (σύντομα) γίνει κατανοητό ότι ο ταχυδακτυλουργός που κάθε φορά εκλέχτηκε δυστυχώς δεν ήταν....μάγος. Το Spigel λέει ότι ο Τσίπρας θέλει να κρατήσει την Ελλάδα στο Ευρώ, να κάνει πράξη το μνημονιακό :-) ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και να φορολογήσει τους πλούσιους. Αν αυτό σημαίνει μεγάλοι φορολογικοί συντελεστές σε πραγματικά (και όχι τεκμαρτά) εισοδήματα, φυσικών (και όχι νομικών) προσώπων αλλά και όχι φόρους σε επενδύσεις (κινητές ή ακίνητες) τότε αυτό έχει λογική. Νομίζω όμως ότι δεν είναι έτσι. Με αυτά όμως τα νούμερα δεν βγαίνουν ακόμα και αν συμφωνούσαν οι πιστωτές ότι δεν θα υπήρχε εξυπηρέτηση του χρέους για κάποια χρόνια. Να συμφωνήσουν δλδ να αυξάνεται το χρέος (επειδή δεν το εξυπηρετείς) για ανθρωπιστικούς λόγους αλλά ταυτόχρονα εσύ να δίνεις 8 δις τον χρόνο σε συντάξεις γήρατος σε 40/50δες υποψιάζομαι ότι δεν θα τους φανεί πολύ λογικό. Άρα ή μιλάμε πχ για κάλυψη των 40/50ηδων συνταξιούχων από το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα ή ονειρευόμαστε. Για το περισσότερη Ευρώπη κάνει λάθος να κατηγορεί την Μέρκελ μια και αυτό το ζητάει ο Σοιμπλε και αντιστέκεται η Νότια Ευρώπη και κυρίως η Γαλλία. Και δεν είναι ότι αρνούνται την περισσότερη Ευρώπη γιατί δεν τους αρέσει αυτό που προτείνει η Γερμανία μια και δεν αντιπροτείνουν απολύτως τίποτα. Δυστυχώς ο νότος έχει πολύ μεγαλύτερα προβλήματα από τα οικονομικά. Δεν ξέρει τι θέλει.

    • foros1 avatar
      foros1 @ George N 01/01/2015 22:43:57

      οι άνθρωποι θέλουν να δουν έναν αξιόπιστο οδικό χάρτη ΚΑΙ από τη ΝΔ, που θα τους οδηγήσει στο μέλλον. και ας μην ξεχνάμε ότι γνωρίζουν το email Χαρδούβελη, στο οποίο όμως, ΑΝ ΔΕΝ υπάρξουν οι μεταβατικές προθεσμίες που προτείνει, τότε θα θίξει άμεσα (και άδικα) τόσες εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπων, που θα τους στείλει να διακινδυνεύσουν οτιδήποτε στην κάλπη!

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/01/2015 13:37:58

    Αγαπητέ κ.Κώστα Ρ. καλή και ευλογημένη χρονιά να έχουμε. Νομίζω ότι ο κόσμος ψήφισε με τη λογική ή με οργή το 2012,τότε που οι μεγάλες αναταράξεις των μνημονίων ήταν ακόμη φρέσκιες και η αλλαγή στίς ζωές όλων μας πιό βίαιες. Τώρα ο κόσμος θα ψηφίσει με βάση τη λογική και την ''παράλογη'' λογική,εκείνη που θεωρεί ότι με την επανάσταση εναντίον αυτών που σου πετάνε ένα ξεροκόμματο ψωμί ίσα για να μην ξεψυχήσεις,ενώ ξέρεις ότι αν αποτραβηχτούν,θα σβήσεις βασανιστικά,παρόλα αυτά,νομίζοντας ότι έτσι θα γλιτώσεις,την κάνεις απερίσκεπτα ή ασύνετα. Η ''παράλογη'' αυτή λογική έχει πολλούς θιασώτες,στα μάτια των οποίων δε φαίνεται καθόλου παράλογη και αυτό είναι το πιό επικίνδυνο... Αν μας βοηθήσει ο Θεός να κρατήσουμε τα λογικά μας ακόμη στέρεα,ώστε να παίρνουμε σωστές και ψύχραιμες αποφάσεις και να μας χαρίζει το αγαθό της υγείας,πιστεύω τότε ότι,το 2015 θα είναι μια καλή χρονιά. Τουλάχιστον θέλω να ελπίζω...

  8. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 01/01/2015 15:15:23

    Υπαρχει ηδη αλλαγη κλιματος .Ο Συριζα αποδοκιμαζεται ακομη και απο ψηφοφορους του.Θα φανει ΑΜΕΣΑ.

    • Μικρασιάτης.. avatar
      Μικρασιάτης.. @ Νεοδημοκρατης 01/01/2015 22:26:20

      Μακαρι να είναι ετσι. Αλλα εχεις την εντυπωση ότι η ΝΔ ...επιδοκιμάζεται από τους ψηφοφόρους της , και από τα απλα μέλη της ? Χρειαζονται πολύ σοβαρες εξαγγελίες για τη στηριξη του μεσου Ελληνα οικογενειάρχη , της Ελληνικης μεσαιας ταξης, των Ελλήνων πολιτων με μεσαιο και μικρο-μεσαιο εισόδημα. Αλλιώς οσες κουταμάρες κι αν κανει ο ΣΥΡΙΖΑ, οσο απιθανα κι αν φαινονται αυτα που υποσχεται, η πρωτη θεση θα μεινει ονειρο για τη ΝΔ...

  9. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 01/01/2015 17:25:34

    Θα παίξουν ρόλο πολλά πράγματα. Όπως, π.χ., το "ήθος της αριστεράς", που φανερώνεται από το αδίστακτο άδειασμα του κυρ Φώτη.

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Νίκος Α 01/01/2015 21:10:47

      Από αυτό κερδίζει πόντους, δεν χάνει.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Νίκος Α 01/01/2015 21:23:43

      Ο Κυρ Φώτης κατ΄εσάς δηλαδή...δικαιούνταν να επανεκλεγεί αναντίρρητα και να τον ...επιβραβεύσουμε-μισθοδοτούμε-υφιστάμεθα, χωρίς καν να κριθεί από τους Έλληνες για την προσβλητική κιαλλοπρόσαλλη πολιτεία του από το 2012 έως εδώ; Θα ήταν ....ηθικό να μας κατσικωθεί για λόγους μικροκομματικής σκοπιμότητας και να καθαγιαστούν με το έτσι θέλω του κάθε Τσίπρα τα ψεύδη, η ασυνέπεια, η τυχοδιωκτική χυδαιότητα πολλών ''στελεχών'' της Δημάρ που ....κόσμησαν το Κοινοβούλιο και μας βοήθησαν να ντρεπόμαστε πολύ συχνά για την κατάντια της πολιτικής ζωής; Για όποιον λόγο και αν χάλασε η ...σούπα Σύριζα-Δημάρ, εγώ χάρηκα. Οι άνθρωποι που εκφράζονται από αυτού του είδους τους καιροσκόπους, δεν δικαιούνται να εκπροσωπηθούν ζημιώνοντας την πλειοψηφία. Πολιτικοί αριβίστες, τιποτελόγοι, παρτάκηδες αριστεροδεξιοσυμφεροντολόγοι, ΑΣ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΖΟΥΝΕ ΤΗ ΓΩΝΙΑ. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να ανεχόμαστε τις θλιβερές τους μετριότητες από εδώ και πέρα. Η ώρα της αλήθειας, έφτασε για όλους.

    • τεφαρίκι avatar
      τεφαρίκι @ Νίκος Α 01/01/2015 21:53:10

      Το "ήθος της αριστεράς" δεν φαίνεται από το άδειασμα του κυρ Φώτη, αλλά από το ότι το άδειασμα αυτό έγινε μετά το στύψιμο της λεμονόκουπας δηλ. την καταψήφιση του Δήμα.

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ τεφαρίκι 01/01/2015 23:14:43

        Θεωρούσα ότι ήταν εύκολα κατανοητό από όλους, αυτό που εύστοχα επισημαίνεις.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Νίκος Α 02/01/2015 11:04:53

          :-) ΟΛΟΙ καταλάβαμε κύριε τι θέλετε να ... μπερδέψετε. Το ήθος, με την υποκριτική πολιτικάντικη ηθικολογία. Καθόλου …πονηρό. Απλοϊκά επιφανειακό δεν βρίσκετε;

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ τεφαρίκι 02/01/2015 11:03:24

        Το ''Ήθος της Αριστεράς'' για να είναι ήθος και όχι συμφεροντολόγα ηθικολογία της καρπαζιάς, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ κυρ Φώτηδες που παζαρεύουν τις επιλογές τους για μία άκαπνη και χαρισμένη βΟλευτική θεσούλα. Ο καθένας πρέπει να τιμά τις επιλογές του χωρίς δεύτερες (πίσω) σκέψεις και να πληρώνει και το τίμημα. Αν μιλάμε βέβαια για Αριστερό Ήθος και όχι για τα ...γνωστά αλισβερίσια.

        • Σπαθάριος avatar
          Σπαθάριος @ Άλυτη Εξίσωση 02/01/2015 11:30:58

          Ενα παράδειγμα αριστερού ήθους θα μπορούσαμε να εχουμε; Ευχαριστώ

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Σπαθάριος 02/01/2015 11:39:07

            Ένα πρόσφατο παράδειγμα είναι ο Μ. Γλέζος, που ζήτησε να μην περιληφθούν στα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ οι δύο παπαρολόγοι-γυρολόγοι-συκοφάντες πολιτευτές, Βουδούρης και Παραστατίδης. Πολύ θα ήθελα κάτι παρόμοιο και από την πλευρά μας αλλά φευ!

          • Σπαθάριος avatar
            Σπαθάριος @ ΙΚΟ 02/01/2015 13:21:34

            Καλό θα ήταν βέβαια ο μαχητής της παπαρολογίαςνα την αντιμάχεται και όταν αυτή παπαρολογεί περί “δικαιωμάτων” των Σκοπιανών ή των “Τούρκων” της Θράκης. Εκεί, στην συκοφαντία του έθνους και της ιστορίας, η ηθική ευαισθησία του ανδρός δεν εξανίσταται; Α λα καρτ συνέπεια το λένε νομίζω.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Σπαθάριος 02/01/2015 13:56:22

            Γνωρίζεις τι θα πει ήθος ; ή αμολάς μια "παρόλα" περί Σκοπίων και Θράκης και νομίζεις ότι καθάρισες ; Τουλάχιστον ο "μαχητής της παπαρολογίας" όπως ασεβέστατα τον αποκαλείς είχε τα cojones να κατεβάσει την σβάστικα από τον Ιερό Βράχο όταν κάτι άλλοι τα είχαν βρει με τους Γερμανούς κατακτητές.

          • Μαύρος Πητ avatar
            Μαύρος Πητ @ Σπαθάριος 02/01/2015 14:50:32

            Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Το κόμπλεξ μερικών ανίδεων, χτύπησε κόκκινο!

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Σπαθάριος 02/01/2015 11:45:50

            Εγώ δεν διαχωρίζω το ήθος αγαπητέ σε ...αριστερό ή δεξιό :-). Για την ...οικονομία της συζήτησης χρησιμοποίησα τον ''όρο'' που επέλεξε ο Νίκος Α. παραπάνω. Το ήθος ή υπάρχει ή όχι κι έχει να κάνει με τη συνέπεια ή όχι, σε αρχές και αξίες. Ο καθένας το αναγνωρίζει όταν εκφράζεται και από όποιον και αν εκφράζεται. Μη μου ζητάτε λοιπόν να σας πείσω για την ύπαρξη του ...Ήλιου. Απλά δείτε τον....

          • Σπαθάριος avatar
            Σπαθάριος @ Άλυτη Εξίσωση 02/01/2015 13:00:51

            Τον ήλιο,δοξα τον Θεό, τον βλέπω. Με την συνέπεια σε αρχές και αξίες της Ελληνικής αριστεράς γενικότερα,του ΣΥΡΙΖΑ δε σε υπερθετικό βαθμό,έχω ένα θεματάκι. Μπορεί να με τυφλώνει ο ήλιος.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Σπαθάριος 02/01/2015 13:03:08

            Καλό.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Σπαθάριος 02/01/2015 14:43:21

            Άλλο πράγμα είναι αυτό που λένε οτι ...κουφαίνει; ...τυφλώνει; Θα σε γελάσω φίλε μου. Χο χο

          • Μαύρος Πητ avatar
            Μαύρος Πητ @ MoonWalk 02/01/2015 14:47:47

            Καλό :)

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Σπαθάριος 02/01/2015 15:04:15

            Δεν είναι ο ήλιος που σε τυφλώνει η δεξιά τσίμπλα είναι!

  10. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 01/01/2015 23:21:36

    Η ΝΔ έχει σε σχέση με τον ΣΥΡΙΖΑ και ένα επιπλέον μειονέκτημα: για κάθε τί το οποίο υπόσχεται ότι θα κάμει από εδώ και πέρα, οφείλει να εξηγήσει και γιατί δεν το έκαμε μέχρι τώρα!

  11. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/01/2015 23:21:42

    Η ΝΔ προσπάθησε πολλές φορές να μιλήσει λογικά και ψύχραιμα αποφεύγοντας ακρότητες και υπερβολές.Ο λαός όμως έκλεισε τα αυτιά του.Μιλάς για μεταρρυθμίσεις,πλεόνασμα,εθνικά θέματα και σου απαντάει για ΕΝΦΙΑ.Ούτε οι βουλευτές άκουσαν τη λογική και την αλήθεια που έβγαινε απο τις παρεμβάσεις του Πρωθυπουργού,ανάμεσα στις ψηφοφορίες.Επέλεξαν τις εκλογές,το ρίσκο,την αβεβαιότητα.Αρα λοιπόν δεν είναι ώρα για μια συνταγή που εχει αποτύχει και στο παρελθόν.Εντονη διαφήμιση,έμφαση στις αντιφάσεις του Σύριζα,προβολή της αβέβαιης ευρωπαικής προοπτικής και κυρίως σύγκριση των δύο προσωπικοτήτων.Δεν είναι οι στιγμές ίδιες με την ίδρυση απο τον Καραμανλή,επιτέλους να ξεκολάμε απο ονόματα και παρελθόν.Σήμερα,σε αυτές τις εκλογές,με αυτόν τον αντίπαλο η τακτική "χαμηλά η μπάλα" ισοδυναμεί με μεγάλη ήττα.

    • ΚωσταςΧ. avatar
      ΚωσταςΧ. @ Μεγάλες στιγμές 02/01/2015 10:08:32

      ο λαος δεν εκλεισε τα αυτια του, όπως γραφεις! θεωρησε ότι οι μεταρρυθμισεις,το πλεονασμα τα εθνικα θεματα ειχαν παρει το δρομο τους συμφωνα με τις εξαγγελιες της κυβερνησης! αυτό που δεν περιμενε ηταν η σφαλιαρα του ΕΝΦΙΑ! μην αδικεις τον λαο λοιπον! το οικονομικο είναι το θεμα που μας καιει ολους!

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ ΚωσταςΧ. 02/01/2015 19:39:25

        Μέγα λάθος.Δεν βγάζουμε Κυβερνήτη μόνο για τα οικονομικά.Υπάρχουν πολλά άλλα θέματα εξίσου σοβαρά.Γνωρίζεις τις επίσημες θέσεις των κομμάτων για Θράκη,Σκόπια,εκκλησία,μετανάστες;Σιγουρα όχι,το οικονομικό μας καίει...!!

        • ΚωσταςΧ. avatar
          ΚωσταςΧ. @ Μεγάλες στιγμές 02/01/2015 22:15:28

          για τα σκοπια, καποιος ειχε πει ότι σε μερικα χρονια θα τοχουμε ξεχασει!ενας άλλος ανοιξε την πορτα μας στην αλβανια με ότι αυτό συνεπάγεται! ο τριτος κατηργησε το θρήσκευμα από τις ταυτότητες! μας επιβαλουν (ΠΟΙΟΙ); να φτιαξουμε τζαμι !(ταχα για να ξερουμε που συναρθροιζωνται οι μουσουλμάνοι)!παρεχουμε δωρεαν παιδεια και υγεια σε ολους τους λαθρο,εις υγειαν των κοροιδων ιθαγενών! οι τουρκοι σουλατσαρουν στα χωρικα μας υδατα, στην θρακη ο ιμαμης λυνει και δενει! υπογραψαν συμφωνια οι κρατούντες να "φιλοξενούμε" τους λαθρομετανάστες! και δεν ξερουμε τι να τους κανουμε πλεον ,ολους αυτους στα κεντρα υποδοχης ! βαλε και το οικονομικο ενός εκαστου,και εχεις ένα παρα πολύ ωραιο πυροτέχνημα! οι επισημες θεσεις των κομματων είναι για να μην τηρούνται! Mea Culpa και καθαριζουν!(Μας αφησε παρακαταθήκες ο ακατανόμαστος)

          • Μεγάλες στιγμές avatar
            Μεγάλες στιγμές @ ΚωσταςΧ. 03/01/2015 12:25:05

            Επιμένω οτι είναι λάθος τακτικη αυτή .Ψηφίζω γιατί πιστεύω σε ένα σχέδιο και σε κάποιες θέσεις.Δεν μπορούμε να λέμε "τους ψηφίζω,έλα μωρέ δεν θα κάνουν τελικά αυτά που λένε"Αν τελικά τα κόμματα δεν ακολουθούν προγραμματικές θέσεις και σχέδια,κακό δικό τους.Ολοι κρίνονται στην κάλπη

    • George N avatar
      George N @ Μεγάλες στιγμές 02/01/2015 11:50:36

      Δεν έχει λογική ο φόρος στην επένδυση του άλλου αλλά στο εισόδημά του. Παράλογα γκρεμίζεται έτσι ολόκληρος κλάδος της οικονομίας με επιπτώσεις από φορολογικά έσοδα μέχρι την τραπεζική πίστη και το κυριότερο στην ανεργία. Είναι αναμενόμενο τότε να χάσεις τον άλλο από συνομιλητή που θεωρεί το συγκεκριμένο, ακρότητα και υπερβολή.

      • Tessa avatar
        Tessa @ George N 02/01/2015 14:21:58

        Ερώτηση: δεν πληρώναμε χαράτσι πριν, και μάλιστα εκβιαστικά (με κίνδυνο διακοπής ρεύματος)? Επειδή φορολογήθηκαν και τα χωράφια/οικόπεδα, που τυγχάνει να είναι κι αυτά "ακίνητα"? Το πρόβλημα για μένα ήταν η ασυνάρτητη επικοινωνιακή διαχείριση. Πρώτα εξηγείς τι είναι αυτό που πρόκειται να κάνεις και που/πως διαφέρει από το προηγούμενο και μετά το επιβάλλεις. Εδώ έγινε το αντίθετο...

        • ΚωσταςΧ. avatar
          ΚωσταςΧ. @ Tessa 02/01/2015 22:26:36

          Δεν μιλαμε για το χαρατσι της ΔΕΗ,που πληρωναν ΜΟΝΟ τα ηλεκτροδοτούμενα ακινητα! μιλαμε για τον ΕΝΦΙΑ που επιβαλετε και σε ακινητα που ΔΕΝ αποδιδουν οικονομικο οφελος! Μην μπερδευεις ανομοια πραγματα! αν ένα χωραφι αποδιδει εσοδα Να φορολογηθεί! δεν είναι θεμα επικοινωνιακο η αδικια !

        • George N avatar
          George N @ Tessa 03/01/2015 22:43:47

          Αυτό που προσπάθησαν να κάνουν είναι να κλείσουν τρύπες μια και δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τα έξοδα στον βαθμό που έπρεπε. Και το "χαράτσι" και ο ΕΝΦΙΑ φορολογούν επένδυση, όχι κέρδη και επομένως δεν έχουν νόημα. Δεν είναι θέμα ασυνάρτητης επικοινωνιακής διαχείρισης αλλά ασυναρτησίας. Ακόμα και οι ιδεοληψίες για ανακατεύθυνση επενδύσεων που ακούστηκαν (από τα ντουβάρια, αλλού) δείχνουν βαθιά άγνοια για το πως λειτουργεί μια ελεύθερη οικονομία. Προφανώς και δεν κλείνεις ένα κλάδο της οικονομίας είτε αυτός είναι ο κατασκευαστικός είτε η βιομηχανία, ο αγροτικός, ο τουρισμός κτλ και περιμένεις να βγει κάτι καλό. Αντίθετα είτε μειώνεις τα έξοδα, είτε αυξάνεις τους φορολογικούς συντελεστές στα κέρδη. Το συγκεκριμένο μπορεί να αποτελέσει την ταφόπλακα της κυβέρνησης σε λίγες ημέρες και κατά την άποψή μου θα έπρεπε να το αναθεωρήσει χθες προτείνοντας στην θέση του κάτι πειστικό.

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/01/2015 03:35:51

    Κώστα, καλή χρονιά! Πάντα έλεγα ότι η σκληρή και μηδενικού αθροίσματος κομματική αντιπαράθεση για θέματα ανούσια, το λεγόμενο σκληρό ρόκ, δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο στο συμπέρασμα ότι όλοι είναι ίδιοι. Αν ο Έλληνας ψηφίσει με το μυαλό του, πράγμα απίθανο, θα λάβει υπ' όψιν του 2 δεδομένα: 1) την παντελή έλλειψη ουσιαστικών μεταρρυθμίσεων, και 2) την διάλυση του υγιούς ιδιωτικού τομέα και την ξεθεμελίωση της μεσαίας τάξης.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Νίκος Αργεάδης 02/01/2015 11:26:22

      Καλή Χρονιά κ. Νίκο Αργεάδη και κ. Κώστα Ροδινέ, δύναμη, πάθος και σύνεση στο Antinews και σε όλους τους συμμετέχοντες. Ας φανταστούμε υπερβατικά πριν παρακολουθήσουμε τα ...ξίφη των δυό Μονομάχων να υψώνονται, πόσο θα ήταν διαφορετική η θέση της Ελλάδας και η ζωή μας φυσικά, εάν το 2011 ο αντιμνημονιακός Αντώνης Σαμαράς, είχε...συναντηθεί με τον Αλέξη Τσίπρα..... Η Ιστορία σίγουρα θα είχε γραφτεί τελείως διαφορετικά και σήμερα, ίσως βρισκόμασταν ήδη πολύ κοντά στην έξοδο του τούνελ. Όμως τι κρίμα! Δε γυρίζει ποτέ πίσω ο χρόνος ....

      • Naruto avatar
        Naruto @ Άλυτη Εξίσωση 02/01/2015 15:37:46

        Δεν θυμάμαι πόσες φορές το έγραψα , η λύση θα προκύψει μέσα απο συνεργασία όχι αντιπαράθεση . Το καλό της Ελλάδας δεν μπορεί να είναι τόσο διαφορετικό απο κόμμα σε κόμμα .

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Νίκος Αργεάδης 02/01/2015 23:30:52

      Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους ! @Ν.Αργέαδη έχετε όλα τα δίκια να προτιμάτε τους ήπιους και πολιτισμένους τρόπους υποστήριξης ουσιαστικών επιχειρημάτων για την μέλλον της οικονομίας και της χώρας μας. Μάλλον όμως, οι έχοντες τη δυνατότητα να προσλάβουν τέτοιας ποιότητας επιχειρήματα, το έχουν ήδη κάνει και έχουν κατασταλαγμένη άποψη για το κόμμα που θα ψηφίσουν. Για τους αναποφάσιστους που λειτουργούν με το θυμικό και δεν ανταποκρίνονται όταν τους λες επιχειρήματα, το "σκληρό ροκ" είναι η καταλληλότερη προεκλογική τακτική. Πολλαπλασιάστε με το ποσοστό των αναποφάσιστων και βγάλτε συμπεράσματα για το πόσο θα βαρύνουν στο εκλογικό αποτέλεσμα.

  13. blue nile avatar
    blue nile 03/01/2015 04:05:42

    Χρόνια πολλά σε όλους. Κώστα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφεις όμως ας δούμε την κατάσταση από άλλη ερμηνευτική σκοπιά. Θέλουμε δεν θέλουμε ο ΣΥΡΙΖΑ ξεκινά αφετηριακά με σωστότερη θέση από αυτή της ΝΔ. Γιατί υποστηρίζει ότι τον χρέος είναι μη βιώσιμο. Ουσιαστικά ότι υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ προϋποθέτει ότι θα υπάρξει κάποιου είδους αποτελεσματικου κουρέματος. Μονο έτσι, όταν ο εκάστοτε υπουργός οικονομικών δεν υποχρεώνεται να πιάσει πρωτογενές πλεόνασμα της τάξης του 4,5%, θα μπορέσουν να υλοποιηθούν τα οικονομικά πλάνα του ΣΥΡΙΖΑ. Αν δεν υπάρξει κούρεμα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα μπορέσει να βρει χρήματα για να πραγματοποιησει ούτε το ένα δέκατο από όσα υπόσχεται. Εύλογα κανείς αναρωτιέται τι θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ ως κυβέρνηση όταν η Γερμανία αρνηθεί το κούρεμα. Ο ένας δρόμος είναι κάποιου είδους μονομερής ενέργεια. Που αυτομάτως θα μας οδηγήσει σε έξοδο απο την ευρωζωνη. Οι Γερμανοί θα προτιμήσουν ακόμα και τη διάλυση της ΕΕ που θα μπορούσε να επιφέρει μια ελληνική έξοδος παρά να φάνε εκβιασμό. Πάντως παρά τους ευσεβείς πόθους του Λαφαζανη και της αριστερής πτέρυγας δεν νομίζω ο Τσιπρας να ακολουθήσει τέτοιο δρόμο. Το πιο πιθανό είναι πρώτα να απειλήσει με πάγωμα της λειτουργίας της ΕΕ (με συνεχή βέτο). Μπορεί ακόμα να διεκδικήσει σε διεθνές δικαστήριο το κατοχικό δάνειο. Αλλά ας υποθέσουμε ότι παθαίνουμε όλα τα δεινά με τον Τσιπρα να αποτυχαίνει οικτρά. Το ευρό έχει πια ημερομηνία λήξης. Τις επερχόμενες γαλλικές εκλογές σε δυο χρόνια. Με τη επελαύνουσα Λεπαιν να υπόσχεται ότι έξη μήνες μετά την εκλογή της θα κάνει δημοψήφισμα για την παραμονή της Γαλλίας στην ευρωζωνη. Και όλοι ξέρουμε ότι το αποτέλεσμα θα σηματοδοτησει το τέλος της ευρωζωνης. Ευρωζωνη που έτσι και αλλιώς δεν θα επιβιώσει μετά από μια ελληνική έξοδο παρά τις αντίθετες διαβεβαιωσεις του ευρωπαϊκού ιερατείου (ναι αυτοί που σε ότι έχουν προβλέψει έχουν πέσει έξω). Η συνεχιζόμενη ύφεση έφερε τον θανατηφόρο πια αποπληθωρισμο που από μόνος του μπορεί να καταφέρει το τελικό χτύπημα στην ευρωζωνη, Πόσο μάλλον όταν μια ελληνική έξοδος θα αποσταθεροποιησει τα πάντα και θα εκτινάξει τα γαλλικά , ιταλικά, ισπανικά και ιρλανδικά επιτόκια δανεισμού στο Έβερεστ εκεί οπου κανένα ΟΜΤ δεν θα μπορέσει να τα μαζέψει. Ακόμα όμως και να μην γίνει τίποτα από τα παραπάνω. Το ευρώ δεν έχει καμιά ελπίδα Αργα η γρήγορα θα γίνει απαραίτητη η με κάποιο τρόπο αμοιβαιοποιηση του χρέους των ευρωζωνικων χωρών και το πέρασμα τους στην ΕΚΤ που μπορεί να επαναομολογοποιησει με δική της εγγύηση και εξασφαλιζοντας χαμηλότατο επιτόκιο (σημαίνει κούρεμα για όλους 25-30%) Η Γερμανία δεν πρόκειται να δεχτεί τέτοια εξέλιξη γιατί μετά με το χρέος κοινό δεν θα μπορεί να φύγει ποτέ από την ευρωζωνη. Θα επιλέξει να πάρει το καπελάκι της και θα φύγει... Για όλα αυτά... Το τέλος θα έρθει ... Πιο αργά ίσως με την συγκυβέρνηση. Γρηγορότερα ίσως με τον ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί η ευρωζωνη και εμείς όλοι θα πληρώσουμε ακριβά την ύβρη του να δημιουργησουμε μια νομισματική ένωση χωρίς παράλληλη δημοσιονομικη ένωση. Κάτι που οδήγησε στο τερατούργημα να έχουμε ένα νόμισμα και διαφορετικά χρέη! Συμπαθάτε με για την απαισιοδοξία. Έτσι τα βλέπω τα πράγματα και μπορεί να έχω λάθος...

  14. ΚωσταςΧ. avatar
    ΚωσταςΧ. 03/01/2015 10:02:33

    ευτυχως !που καποιοι θυμούνται ακομη,και δεν εχουν μνημη χρυσόψαρου,οι υπολοιποι μαλλον κανουν reset και πανε για αλλα! δεν ειχαν αδικο καποιοι βο(υ)λευτες που θεωρουσαν τους ψηφοφόρους προβατα ,και τα κομματα μαντρια !