#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2012 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές στο ΠΑΣΟΚ έβγαλαν ... πολιτική ηγεμονία Σαμαρά!



Πανηγυρίζει το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου ισχυριζόμενο ότι το ¼ των ψηφοφόρων του συμμετείχε στις εκλογές του. Διότι όταν οι δημοσκοπήσεις του έδιναν 8% (τώρα παίρνει το ιλιγγιώδες 11%...) οι 200.000 άνθρωποι που παρακολουθούν τα εσωκομματικά δρώμενα του ΠΑΣΟΚ στην καλύτερη περίπτωση είναι το 25% των ψηφοφόρων του.

Προφανώς και είναι άγονο να γίνονται συγκρίσεις με το 2007 (780.000 ψηφοφόροι συμμετείχαν στην αναμέτρηση ΓΑΠ – Βενιζέλου) ή με το 2004 (όπου και τότε, αν και ο ΓΑΠ ήταν ο μόνος υποψήφιος, «κατέβασε» ένα εκατ. κόσμο, παρά το αρνητικό πολιτικό momentum, αφού το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε την αποτυχημένη διακυβέρνηση Σημίτη και δύο μήνες μετά η ΝΔ πέτυχε σαρωτική νίκη).

Και φυσικά δεν υπάρχει καμία σύγκριση με το 2009 και την νίκη του Σαμαρά επί της Ντόρας

Ποιο είναι το πολιτικό συμπέρασμα των εσωκομματικών του ΠΑΣΟΚ; Ότι η ΝΔ είναι πλέον το κυρίαρχο κόμμα, ο μόνος εκπρόσωπος του άλλοτε δικομματισμού. Προκύπτει από τα μεγέθη (συμμετοχή, οργανωτικές δυνατότητες κ.λπ.) της σημερινής διαδικασίας. Προκύπτει όμως κυρίως από την αίσθηση και την επιβεβαίωση της πολιτικής ηγεμονίας ... Σαμαρά που εξέπεμπαν αυτές οι κάλπες.

Το ΠΑΣΟΚ είναι στην εντατική και συντηρείται με τεχνητή αναπνοή από τα μεγκάλα ΜΜΕ που διαμορφώνουν τον πολιτικό και επικοινωνιακό σχεδιασμό του Βενιζέλου. Ο λαός έχει προχωρήσει, έχει αφήσει πίσω του τον δικομματισμό, και αυτοί επιμένουν να προβάλουν τα ίδια και τα ίδια «υλικά» του παρελθόντος.

Το επόμενο ερώτημα δεν αφορά τη ΝΔ, αλλά το λαό. Είναι η ώρα να αποχαιρετίσει τους «ετοιμοθάνατους» του πολιτικού συστήματος. Διότι μέσα από την εκλογική ήττα του ΠΑΣΟΚ θα αρθούν οι βεβαιότητες του παρελθόντος και το παρελθόν θα μπει στο… παρελθόν.

Μετά τις εκλογές θα έρθει η ώρα ο Σαμαράς να δείξει αν μπορεί να επιβάλλει το νέο πολιτικό σύστημα. Ο ίδιος έχει δηλώσει επανειλημμένως  ότι αυτή είναι η πρόθεσή του. Εξαρτάται όμως από την αυτοδυναμία που θα πάρει και πόσο ισχυρή θα είναι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/03/2012 19:35:07

    Ετσι ακριβως !Τα περι 200.000 ατομα μελη & φιλοι που δηθεν προσηλθαν ειναι για τα πανηγυρια του Mega! Στα νοτια προαστια που εκανα μια βολτα στα κεντρα ψηφοφοριας τους στις 12.30 οι ψηφολεκτες το μεσημερι κτυπαγαν μυγες με κατα ΜΟ 3-4 ατομα της ομαδας ΔΙΑΣ να ειναι απ'εξω να τους φυλανε διοτι οπως ειπαν βασει της γκαιμπελικης θεωριας επρεπε να δειξουν οτι τους δινει σημασια ο κοσμος !Το ΠΑΣΟΚ του Βενιζελου πνεει τα λοισθια !Ο χορος της διαβολης και περαιτερω διασπασης αρχιζει απο αυριο!Οσο για το Mega το καναλι της λαμογιας και της δανειοληψιας να ξερει οτι αυτο που περιμενει δηλαδη το κουρεμα των χρεων του δεν θα ερθει !Θα εχει την τυχη της Ελευθεροτυπιας με μεγαλυτερο γδουπο ομως οταν πεσει λογω υψους !

  2. ΠΑΛΑΙΟΠΑΣΟΚΟΣ avatar
    ΠΑΛΑΙΟΠΑΣΟΚΟΣ 18/03/2012 19:36:29

    Όσοι πήγαν και ψήφισαν στις εσωκοματικές Εκλογές του ΠΑΣΟΚ δεν είναι οι Ιδεολόγοι ΠΑΣΟΚΟΙ , που πίστευαν και εξαπατήθηκαν . Είναι οι Λεγόμενοι ΠΑΣΟΚΑΝΘΡΩΠΟΙ , ένα είδος Ανθρώπων που τους συνδέουν με το κόμα όλα τα ΚΑΚΑ , Λαμογιές , διορισμοί , κρατικοδίαιτοι , αρπαχτές , κ.τ.λ. , είναι οι Ποντικάνθρωποι που εννοούσε ο Πάγκαλος ότι ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ???? , εξάλλου αυτούς ήξερε , δεν ήξερε εμένα τον Πασοκο ,που ποτέ δεν τον πλησίασα ???Είναι αυτοί που δεν διαστάζουν να αλλάξουν και κόμα , όταν το Ατομικό τους συμφέρον το επιβάλλει ???? τότε θα εξελιχθούν σε Ν.Δ.ΑΝΘΡΩΠΟ , ΚΚΕ ΑΝΘΡΩΠΟ κ.λ.π.

    • nick avatar
      nick @ ΠΑΛΑΙΟΠΑΣΟΚΟΣ 18/03/2012 20:33:48

      Eγω φιλε μου ειδα πολλους ηλικιωμενους.ολοι απο 50 και πωνω.Ανθρωποι που χανουν τις συνταξεις τους, εμπιστευωνται αυτους που τις εκοψασν.γιατι συμβεινει αυτο? μπορεις να το εξηγησεις? η θεωρια του "πασοκανθρωπου" ειναι βολικη αλλα οχι πειστικη.

      • ano-kato avatar
        ano-kato @ nick 18/03/2012 21:39:38

        Αυτό nick με τρέλανε με προβλημάτισε αλλά και με φόβισε.Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.Δύο χρόνια τώρα με μισθωτούς και συνταξιούχους έχουν να κάνουν τα μνημόνια αυτοί που ζουν άραγε;

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ ano-kato 18/03/2012 23:42:09

          Καλά, δεν καταλάβαμε τι σημαίνει όταν λέμε ότι το πασόκ εκπόρνευσε την κοινωνία;

      • anonymous avatar
        anonymous @ nick 19/03/2012 00:03:32

        Αυτοί που είδες φίλε μου αν δεν ήταν το πασοκ θα έβοσκαν γελάδια στο χωριό τους. Ακόμη κι αν τους κόψουν τη σύνταξη πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίζουν διότι:
        α) δε βόσκουν γελάδια
        β) έχουν κλέψει τόσο όσα δε θα φάνε ακόμη κι αν ζήσουν 3 ζωές
        γ) Πήγαν να δώσουν το παρόν ακόμη και τώρα

    • parsifal avatar
      parsifal @ ΠΑΛΑΙΟΠΑΣΟΚΟΣ 18/03/2012 20:38:10

      Σωστός ! Εμείς δεν πήγαμε, δεν μας αφορά η διαδικασία τύπου Ασιατικής Δεσποτείας.

  3. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 18/03/2012 19:39:52

    Δηλαδή σοβαρά τώρα,πήγαν να ψηφίσουν πάνω απο 50.000 άνθρωποι πανελλαδικά;;

  4. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 18/03/2012 19:58:55

    Δεν πρέπει να εφησυχάζουμε όμως με τη λογική ότι το ΠΑΣΟΚ κατέρρευσε - και επί της ουσίας - σήμερα. Για να γίνει καινούργια αρχή και να δείξει ο κόσμος εμπιστοσύνη πρέπει να αναδειχθούν νέα πρόσωπα και να υπάρξει εμπιστοσύνη από την ηγεσία της Ν.Δ. σε αυτά τα νέα πρόσωπα (θα φανεί και στις επιλογές των ψηφοφόρων στις εθνικές εκλογές αυτό). Σημαντικό επίσης είναι να υπάρξει ένας νέος πολιτικός λόγος που θα θέσει στο περιθώριο την άθλια ρητορική της Αριστεράς και του ΠΑΣΟΚ, θα αποπασοκοποιήσει τη Ν.Δ. και θα αναδείξει ξεχασμένες αξίες για να να ξανανιώσει ο Έλληνας περήφανος κι όχι κουρέλι όπως τον κατάντησε η πολιτική των θολοκουλτουριάρηδων των 3 τελευταίων δεκαετιών. Αρκεί να θυμηθούμε τα συνθήματα με τα οποία το ΠΑΣΟΚ κορόϊδευε τον κοσμάκη : "Έξω από ΕΟΚ και ΝΑΤΟ", "Η Ελλάδα στους Έλληνες", "Λαϊκή κυριαρχία, εθνική ανεξαρτησία", "Ισχυρή Ελλάδα", "Πρώτα ο πολίτης". Ποιος Έλληνας δε γελάει πικρά σήμερα με αυτά ;
    http://www.inout.gr/showthread.php?t=91812

    • madprof avatar
      madprof @ EΛΛΗΝΑΣ 19/03/2012 00:02:37

      Απαιτείται η τήρηση των νόμων και η εφαρμογή τους, από τους φορείς της όποιας εξουσίας!
      Στην Ιταλία τους παρακολουθούν και με video και μέσω τηλεφωνικών επικοινωνιών και τους συλλαμβάνουν άμεσα! Τόσο απλά! Θέληση δεν υπάρχει να νομοθετηθούν και να εφαρμοστούν παρόμοιοι νόμοι στο προτεκτοράτο, γιατί έτσι τους βολεύει!

  5. kostis avatar
    kostis 18/03/2012 19:59:05

    το σχεδιο του Πασοκ για σημερα ηταν το εξης.. 1) αυξημενη προσελευση το τις πρωτες ωρες και ειδικα σε τμηματα που θα ηταν στημενες οι καμερες για να παιζουν τα καναλια την αυξημενη συμμετοχη.. 2) διαρροη... στους δημοσιογραφους απο το Πασοκ κατα το μεσημερι δινοντας καποια νουμερα τα οποια ομως θα αναφερονται σε μεγαλες γεωγραφικες περιφερειες, ετσι ωστε να μην ειναι να ελεγχθει..3)Συνεχης "πληροφορηση" μεσω των ΜΜΕ για μεγαλη συμμετοχη..4) αυξημενη συμμετοχη η εστω παρουσια μελων του κομματος εξω απο επιλεγμενα εκλογικα τμηματα νωρις το απογευμα παρουσια παντα των ΜΜΕ για να δικαιολογηθει...η παραταση..5) δινεται παραταση σε καποια τμηματα, γιατι ετσι πρεπει να γινει για να συμπηρωθει το σκηνικο..6)Δηλωσεις στελεχων του κινηματος ολημερις γεματες ικανοποιηση για την "μεγαλη συμμετοχη" και για την "γιορτη της δημοκρατιας"..7)οταν κλεισουν οι καλπες και οι πορτες, οι προεδροι των εφορευτικων θα εγγραψουν στους καταλογους ψηφισαντων αρκετα μελη που δεν ψηφισαν και δεν εχουν διαγραφει ριχνοντας στην καλπη τα αντιστοιχα εγκυρα ψηφοδελτια βεβαιως, ετσι ωστε να ειναι ολα αληθινα.. Μεγαλη συμμετονη, λιγα ακυρα.. Ο Βενιζελος κερδισε.. Αυτο ηταν το παιχνιδι σημερα με τις εκλογες.. ΕΡΩΤΗΣΙς.. Ποσα 2ευρα ειπραχθηκαν σημερα? και, θα δωθουν οι καταλογοι με ονοματα αυτων που ψηφισαν? Το στοιχημα του Πασοκ σημερα δεν ηταν η συμμετοχη..(αυτο ηταν ελεγχομενο και τεχνικα πραγματοποιησιμο οπως ειπα..) αλλα η αποφυγη επεισοδιων γενικως που θα εξευτελιζαν την διαδικασια.. Τα καταφεραν αρκετα καλα, μπορω να πω..

  6. airman avatar
    airman 18/03/2012 20:04:15

    Επανέρχομαι με σχόλιο σε άλλη ανάρτηση (''Θλιβερές εικόνες από το Mega για την ψηφοφορία στο ΠΑΣΟΚ')':
    ''Το πόσοι θα φανεί ότι ψήφισαν είναι το άθροισμα όσων πάνε να ψηφίσουν πραγματικά συν το ποσό που θα ”χώσει” ο Μπακατσέλος (π.χ. 300.000 ευρώ) διά 2 (τόσο ”πουλιέται” το ψηφοδέλτιο σήμερα). Το ταμείον είναι μείον, μην το ξεχνάμε!
    Έτσι θα πιάσουν και τους πολυπόθητους 200 με 220 χιλιάδες!''
    Τόσο απλά!

  7. dracon avatar
    dracon 18/03/2012 20:14:12

    Οι εκλογές για ανάδειξη αρχηγών από τη βάση είναι εξ ορισμού διαβλητές και οι αριθμοί που ανακοινώνονται αντιστοιχουν στους ευσεβείς πόθους των υποψηφίων ή του μοναδικού υποοψηφίου ,όπως στη περίπτωση ΒΕΝΙΖΈΛΟΥ.
    Στις προηγούμενες εκλογές από τη βάση του ΠΑΣΟΚ ψηφοφόροι ψήφισαν πάνω από πέντε φορές.
    Οσο αφορά το χαμηλό της συμμετοχής ήταν αναμενόμενο και δεν αποτελεί έκπληξη για κανένα,ούτε βέβαια για τον ίδιο το μηχανισμό του κόμματος του 8%
    Ομως η απαξίωση και ο θάνατος του ΠΑΣΟΚ δεν σημαίνει άνοδο της ΝΔ και του Σαμαρά.
    Οπως όλοι γνωρίζουμε στο πολιτικό χάρτη της ελλάδας υπάρχουν μερικές ακόμη δεκάδες κόμματα,υπάρχουν ακόμη και η αποχή και το λευκό.
    Μη βιαζόμαστε να εξάγουμε συμπεράσματα και βρεθούμε στο τέλος προ οδυνηράς εκπλήξεως.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 18/03/2012 20:15:45

    Ο Παπανδρέου λευκό έριξε;

    • airman avatar
      airman @ ΕΥΑ 18/03/2012 20:19:47

      Κατά πληροφορίες μπέρδεψε την κάλπη με γραμματοκιβώτιο και αντί για ψηφοδέλτιο έριξε γράμμα στον Idad, συγνώμη στον Αϊ Βασίλη, για ένα καινούργιο κανό!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ airman 18/03/2012 20:23:25

        χα! μα δεν υπήρχε κανένας δίπλα να τον σκουντήξει;

        • airman avatar
          airman @ ΕΥΑ 18/03/2012 20:29:17

          Πίσω από το παραβάν πήγε μόνος του! Το ψηφοδέλτιο το είχε στη μια τσέπη, το γράμμα στην άλλη, μπέρδεψε τσέπες, κάλπες, κάλτσες, γραμματοκιβώτια, άστα!

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ ΕΥΑ 18/03/2012 20:24:05

      Εύα εφόσον η ψήφος είναι μυστική για να μην πώ ότι βάζω το χέρι μου στη φωτιά, 99% ο Γιωργάκης έριξε λευκό και χαμογελούσε και πονηρά την ώρα που το έβαζε στο φάκελο! αμφιβάλει κανεις;

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΝΙΚΗ 18/03/2012 20:40:41

        Oχι, απλώς αργούσε πίσω από την κουρτίνα γιατί διάβαζε τα ονόματα στο ψηφοδέλτιο.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ ΝΙΚΗ 18/03/2012 21:14:39

        χαχαχααχα! Γιαδικιάρογλου, πολύ καλό!
        Νίκη airman..μετά παρρησίας λέω ότι, ασπάζομαι τις γνώμες σας..

  9. Θετταλός avatar
    Θετταλός 18/03/2012 20:30:46

    Έγινε νοθεία
    Πήγε να ψηφίσει παππούς και ζήτησε ψηφοδέλτιο του βασιλιά. Αυτοί είχαν μόνο βενιζέλο.

    • airman avatar
      airman @ Θετταλός 18/03/2012 20:35:56

      Άμα ζήταγε του Καίσαρα ή του Ντούτσε κάτι θα μπορούσε να γίνει!

  10. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 18/03/2012 20:36:48

    Το φαιδρό της υπόθεσης είναι οι πανηγυρισμοί! Προς τι, διερωτάται κανείς? Μηπως επιβραβεύεται ο Ευάγγελος Βενιζέλος για την καταστροφική οικονομική πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου, (και Παπαδήμου) της οποίας υπήρξε πρωταγωνιστής? Μήπως εισηγείται άλλο μεγαλεπήβολο σχέδιο για τη σωτηρία της χώρας ο νέος αρχηγός του ΠΑΣΟΚ? Η μήπως πρότεινε δημοσιονομικά αντίβαρα για τον έλεγχο του ελλείμματος προκειμένου να αποφευχθούν νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων και εμείς οι ... αφελεις δεν το αντιληφθήκαμε? Ελεος!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ελιζα βοζεμπεργκ 18/03/2012 21:54:20

      Κα Βόζεμπεργκ,
      Απλά να ξέρετε ότι σας εκτιμάμε.

    • apergospastis avatar
      apergospastis @ ελιζα βοζεμπεργκ 18/03/2012 22:04:29

      Κυρία Βόζεμπεργκ, ο καλός θεός προίκισε την Ελληνική γλώσσα και το πληκτρολόγιό σας με ερωτηματικό ';'. Ως δικηγόρος και εθνοπατήρ (ή εθνομήτηρ) προσπαθείστε να γράφετε σωστά, ακόμα και σε μπλογκ.

    • Mara avatar
      Mara @ ελιζα βοζεμπεργκ 18/03/2012 22:07:31

      Ο ανεκδιήγητος Χασαπόπουλος πανηγύριζε, γιατί δεν είχαμε λέει επεισόδια.
      Ήμαρτον!!! Μιλάμε για τον εξευτελισμό.

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 18/03/2012 20:59:30

    Τον Πασοκο και αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας

  12. bladerunner avatar
    bladerunner 18/03/2012 21:12:08

    ΑΑΑΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ.... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ.

    ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΠΑΣΟΚΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ.

  13. rally monkey avatar
    rally monkey 18/03/2012 21:27:22

    αν μετά απο όσα συνεβησαν βρέθηκαν 200,000 ανθρωποι να 'ψηφισουν' στις εσωκομματικες ΠΑΣΟΚ - πάει.. δεν υπαρχει σωτηρία για την χώρα

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ rally monkey 18/03/2012 21:50:38

      200,000 "Μαζί τα φάγανε"

    • o deksios avatar
      o deksios @ rally monkey 18/03/2012 22:44:37

      οντως.. εχεις απολυτο δικιο

  14. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 18/03/2012 21:29:19

    Άλλη μια μέρα απόλυτης ξεφτίλας τουΠΑΣΟΚ!
    να χαίρεται τον ¨λαοπρόβλητο¨ αρχηγό του αυτό το κόμμα απόκομμα, ίδρωσε πολύ για να τον αποκτήσει.
    Πραγματικά θλίβομαι, γιατί ένα κόμμα του Ελληνικού πολιτικού συστήματος (ας είναι και το ΠΑΣΟΚ), κατρακύλισε τόσο χαμηλά, παίρνοντας οριστικό διαζύγιο με τις λέξεις δημοκρατία, αξιοκρατία, φερεγγυότητα, εντιμότητα!

  15. Σταύρος Καρκαλέτσης avatar
    Σταύρος Καρκαλέτσης 18/03/2012 21:47:07

    Δεν πρέπει να καλλιεργηθεί επ' ουδενί εφησυχασμός, το ΠΑΣΟΚ θα μείνει αποδεκατισμένο πλην ζωντανό γιατί άμα συνηθίσεις την εξουσία και την φθορά....
    Σύνθημά μας πρέπει να είναι ΄΄αυτοί υπέρ παρτίδος-εμείς υπέρ πατρίδος΄΄ και αγώνας 25 ώρες το 24ωρο να βγει ο Σαμαράς αυτοδύναμος.
    Η πατρίδα είναι στο και πέντε, καθένας μας ας συλλογιστεί τα ατομικά και συλλογικά χρέη και πρέπει.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Σταύρος Καρκαλέτσης 18/03/2012 22:20:32

      Kύριε Καρκαλέτση επειδή η ηγεσία της ΝΔ μας υπενθυμίζει και πάλι τον κομματικό πατριωτισμό που πρέπει να δείξουμε να της υπενθυμίσουμε και εμείς ότι πάρα πολλές φορές (τις περισσότερες) έχουμε απογοητευτεί από την μη ικανοποίηση των αισθημάτων της βάσης που στην συντριπτική της πλειοψηφία χωρίς κανένα όφελος αλλά αντίθετα και με κόστος κράτησαν όρθια την ΝΔ.

      Ενα μεγάλο μέρος της βάσης νοιώθει ότι ο Σαμαράς είναι σε σοβαρή απόκλιση με όσα των εξουσιοδοτήσαμε να κάνει και για το κόμμα και για την χώρα τον Νοέμβριο του 2009.

      Οδηγείται σε μεγάλους συμβιβασμούς με πρόσωπα καταστάσεις και νοοτροπίες και βλέπουμε να επαναλαμβάνεται το ίδιο έργο όπως και επί Καραμανλή.

      Κατά τα λοιπά καλή επιτυχία στην Ευβοια (αν και δεν ψηφίζω εκεί) αλλά σε κάθε ευκαιρία να μην ξεχνάτε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στον σκληρό πυρήνα των οπαδών της ΝΔ με πρόσωπα που συμπεριλαμβάνονται στα ψηφοδέλτια και προκαλούν τους Νεοδημοκράτες.

      Το τι λέγετε για την επιλογή Ψυχάρη και το κομματικό ψήλωμα των φιλομνημονιακών και φιλοπαπαδημικών βουλευτών στην βάση δεν περιγράφεται.

      Είναι κρίμα η βάση να ψήφισε Σαμαρά για συγκρούσεις και να βλέπουμε πολιτική Αβραμόπουλου ένα γύρο από όλα να εφαρμόζεται.

    • juliet avatar
      juliet @ Σταύρος Καρκαλέτσης 19/03/2012 08:58:26

      Σταύρος Καρκαλέτσης
      Καλημέρα και καλή βδομάδα,
      Καλή επιτυχία σ΄ένα νομό που δεν έχει κανένα σοβαρό άνθρωπο να στηριχθεί.Πιάσε τα χωριά της Καρύστου,Κύμη ,Σκύρος και κάντους τους να νοίωσουν ότι δεν θα τους ξεχάσει την άλλη μέρα.Πονάνε και η πράσινη γλίτσα ξέρει να περιπαίζει .Οσους γνωρίζουμε θα πούμε να σας προτιμήσουν .Καλή επιτυχία.

  16. FALCON avatar
    FALCON 18/03/2012 22:38:13

    Επιμένω για την επιστροφή όλων των βουλευτών που δεν ψήφισαν το μνημόνιο. Δεν μπορεί άνθρωποι που τα έχουν δώσει όλα στο κόμμα να είναι εκτός κόμματος ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΙΑ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ FALCON 19/03/2012 00:01:10

      Όχι κι όλα. Όταν τους ζητήθηκε να πάρουν μια δύσκολη απόφαση, προτίμησαν το πρόσκαιρο πολιτικό όφελος. Κι αν κάποιοι προσπάθησαν να το διορθώσουν ή έστω να κρατήσουν μια πιο "πυροσβεστική" στάση, μην ξεχνάμε πως μερικοί εκμεταλλεύτηκαν την βουλευτική τους έδρα για να συνάψουν συμφωνίες με ετερόκλητα κίβδηλα μορφώματα. Είμαι υπέρ της επιστροφής, αλλά όχι εις βάρος της παραταξιακής συνοχής...

  17. o deksios avatar
    o deksios 18/03/2012 22:40:11

    ό,τι και να λεμε, η συμμετοχη ηταν απροσμενα μεγαλη..
    κουδουνακι για τη ΝΔ, που νομιζε οτι το πασοκ θα εβγαινε τριτο στις εθνικες εκλογες..
    αμ δε..
    ειδατε τους παλιους πρασινοφρουρους τι ωραια που ετρεξαν να ψηφισουν βενιζελο?

  18. Γ Νεοφωτιστος avatar
    Γ Νεοφωτιστος 19/03/2012 00:05:37

    Γέροι γριές ..με σύνταξη πείνας..παιδιά …νέοι άνεργοι….
    λένε πως βρέθηκαν να ψηφίζουν στις κάλπες του Πασοκ…
    Μήπως… δεν θα πρέπει να ..μας στενοχωρεί και πολύ που σφαγιάστηκε η σύνταξη τους..ή που έχασαν την δουλειά τους……. αφού αυτοί μοιάζουν να το απολαμβάνουν!!!!…;;;;
    πικροχολο θα πειτε..αλλα..νοιωθω αηδια για το... αλσχαιμερ που εχει καταλαβει καποιους...

  19. anonymous avatar
    anonymous 19/03/2012 00:09:25

    το έχω γράψει πολλές φορές. Κάποτε ο ΣΥΡΙΖΑ είχε δημοσκοπικά ποσοστά 17%. Τα έχασε, επέστρεψαν στο ΠΑΣΟΚ και το ΠΑΣΟΚ πήρε τις εκλογές. Τώρα Βλέπουμε ανάλογα ποσοστά σε ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ μαζί. Τα ποσοστά αυτά είναι πλασματικά. Κεφαλαιοποιούνται στην κάλπη. Δε θα με παραξενέψει αν τα κόμματα αυτά δεν τα πάρουν κι επιστρέψουν στο ΠΑΣΟΚ. Επίσης δε θα με παραξενέψει αν το ΠΑΣΟΚ πάρει πάνω από 20%.

  20. Argi avatar
    Argi 19/03/2012 00:22:08

    Έτσι είναι... Όταν από το τίποτα σε παίρνει το πασοκ σε βάζει σε ένα γραφείο και σε κάνει άνθρωπο. Αυτό δεν το ξεχνάς με τίποτα. Πόσο μάλλον όταν μετά από 20-25 χρόνια που έχει κάνεις παιδιά τα βολεύει και αυτά σε κάποια θέση στο δημόσιο για να έχουν ένα σίγουρο μέλλον όπως είχες και εσύ... Όλα αυτά λόγω πασοκ. Αυτοί είναι οι 200.000 χιλιάδες που πήγαν και ψήφισαν. Οφείλουν τη ζωή τους στο πασοκ. Απόλυτα εξαρτημένα ανθρωπάκια που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν το απόλυτο τίποτα. Άμα δείτε βίντεο ή φωτογραφίες, αυτοί που ψήφισαν είναι άνω των 55 το 90%. Το 1981 ήταν τα φυντάνια της κάθε κλαδικής. Για αυτούς πανηγυρίζει ο μπένι... Είναι αξιοθρήνητος.
    *Οι 200.000 για πρώην κόμμα εξουσίας είναι τραγικός αριθμός. Το πασοκ εάν δείτε σχεδόν όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις είναι ένα κόμμα που ελάμβανε είτε κέρδιζε τις εκλογές είτε τις έχανε, 3.000.000 ψήφους (2000, 2004, 2009) και μόνο το 2007 έπεσε στο 2.700.000. Οι 200.000 (εάν είναι αληθινός αριθμός) παρά τα όσα έχουν προηγηθεί τα 2 τελευταία χρόνια είναι όλα όσα περιέγραψα παραπάνω και αποτελούν μια μειονότητα που δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα, παρά μόνο με την κομματική καφρίλα που δημιούργησε το πασοκ τα τελευταία 30 χρόνια.

  21. Βασίλης Μ. avatar
    Βασίλης Μ. 19/03/2012 00:22:20

    Παιδιά ευλογία ήταν για μας οι 240 χιλ σημερινοί ψηφοφόροι,μπας και μερικοί δικοί μας που αληθωρίζουν στον Καμένο(τον Πανάρα τον νέο Καραισκάκη-που θα συνεργαστεί με τον Τσίπρα να φέρουν πετρέλαιο από τον Τσάβες και επιταγές από τον Πούτιν) καταλάβουν ότι πρέπει να αφήσουν τις ακροβασίες και συσπειρωθούν.

    • Tινα avatar
      Tινα @ Βασίλης Μ. 19/03/2012 01:18:47

      Ακριβώς έτσι.Στη νδ είμαστε βαθιά νυχτωμένοι σε θεματα προπαγάνδας.Αντί τα δεξιά μπλογκς να τονίζουν την μεγάλη συμμετοχή για να συσπειρώσουν τη βάση κάνουν το αντίθετο νομίζοντας οτι έτσι προσφέρουν υπηρεσία απαξιώνοντας το ήδη απαξιωμένο πασοκ.Μέχρι τη μέρα των εκλογών ο νεοδημοκράτης δεν πρέπει να θεωρεί τίποτα δεδομένο.Στις εσωκομματικές της νδ ο Σαμαράς δεν βγήκε μόνο απ'αυτούς που τον πίστεψαν.Βγήκε κι απ'αυτούς που δεν άντεχαν την κόρη.Ας το λάβουμε υπόψιν μας αυτό κάθε φορά που αναφέρουμε το πασοκ σαν τελειωμένο.
      Βασίλη respect.

      • factorx avatar
        factorx @ Tινα 19/03/2012 02:01:50

        Δηλαδή να γράψουμε παραμύθια για να συσπειρωθεί η βάση; ωραία λογική

        • tak avatar
          tak @ factorx 19/03/2012 08:25:28

          Αγαπητέ factorx, είναι κρίμα να ψηφίζουν το Βενιζέλο δύο εκατομμύρια, οχτακόσιες τριάντα πέντε χιλιάδες, τετρακόσιοι δώδεκα και ... μισός ψηφοφόροι και να μη το τονίζετε... Ιδιαίτερα μάλιστα...

        • τινα avatar
          τινα @ factorx 19/03/2012 09:20:03

          Σ'αυτές τις εκλογές κρίνεται το μέλλον μας.Οταν ο αντίπαλος παίζει βρώμικα(και ο αντίπαλος δεν είναι μόνο το πασοκ) ,λυπάμαι αλλά η δεοντολογία είναι πολυτέλεια.Και δεν τρώγεται.Απλά.

  22. GO avatar
    GO 19/03/2012 08:58:17

    Για την πολιτική ηγεμονία της Ν.Δ και του Αντώνη Σαμαρά, πρέπει:
    1.- Να μην υποτιμάμαι, ποτέ, το σύστημα ΠΑ.ΣΟ.Κ. Είναι αθάνατο.
    Δείτε και τα αποτελέσματα των αρχαιρεσιών στα διάφορα σωματεία.
    2.- Να απεμπλακούμε, το συντομότερο δυνατόν, από την εσωστρέφεια. Παραδείγματος χάριν, ας μην ασχολούμαστε με τους υποψήφιους βουλευτές. Με τα σχόλια μας, τους έχουμε απαξιώσει σχεδόν όλους. Στον έναν αρέσει ο τάδε και δεν αρέσει ο δείνα, στον άλλον ο τρίτος και όχι ο τέταρτος κλπ. Δεν είναι δυνατόν να αρέσουν όλοι σε όλους. Ας επιλέξουμε, κατά το δοκούν, τους καταλληλότερους.
    3.- Να καταλήξουμε ότι θέλουμε μια καλή και δίκαιη διαχείριση της απίθανης κατάστασης στην οποία έχουμε περιέλθει, αλλά, με σιγουριά εντός της ευρωζώνης.
    4.- Να γίνει κατανοητό απ' όλους, ότι οι "μπουρλοτιέρηδες" της ζωής μας θα τιμωρηθουν παραδειγματικά.
    4.- Να πληροφορηθούμε τάχιστα το σχέδιο διακυβέρνησης της Ν.Δ και να γίνει ο καθένας από μας διαπύρσιος κήρυκάς του.
    5.- Το σπουδαιότερο όλων. Να βγει ο Αντώνης Σαμαράς και να επικοινωνήσει, με τον εξαίρετο και πειστικό πολιτικό λόγο του, το μήνυμά του, το μήνυμά μας.

    • GO avatar
      GO @ GO 19/03/2012 09:31:33

      ...4,5,6.

  23. Petros avatar
    Petros 19/03/2012 09:07:12

    Δυστυχώς στην Ν.Δ. είναι μακριά νυχτωμένοι!!! Τελευταία βγαίνει η ψυχή του Πασόκου! Ελέγχουν τα ΜΜΕ, προ της καταστροφής συσπειρώνονται όλοι (είδατε πως έτρεξαν ένας ένας να υποστηρίξουν το Βαγγέλα ακόμα και οι πιο φανατικοί εχθροί του) και τώρα να δείτε θα τα δώσουν όλα (το κράτος αυτοί το ελέγχουν και ας φαίνεται οτι συγκυβερνούν) ενόψει εκλογών. Ο Αντώνης να ξέρει οτι με αυτά και μ' αυτά το ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ θα έχει τουλάχιστον 25%. Ο Σκανδαλίδης ήδη ετοιμάζει την πολιτική πλατφόρμα μετα τις εκλογές (θα συγκηβερνησουμε με Παπαδήμο, ποτέ με ΣΑΜΑΡΑ πρωθυπουργό) και να δείτε που αν και δευτερο θα έχει το πάνω χέρι, οχι σαν την Ν.Δ. Θα κάνουν μια παύση στην εξουσία τρώγοντας όλη την πλέμπα η Ν.Δ. στην πιο δύσκολη φάση του Μνημονίου και θα επιστρέψει καβάλα στο άλογο. Εκεί στη Συγγρού ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Petros 19/03/2012 09:19:33

      Δεν θέλω να πιστεύω ότι θα γίνουν τα σφάλματα του 2004-ο9 .Πιστεύω ότι οι συγκυρίες του έχουνε ξυπνήσει .Γι΄λέμε νέοι και μη διαπλεκόμενοι = ελεγχόμενοι.Οταν λέμε νέοι δεν εννοούμε και ηλίθιοι.Μετά από τόσα χρόνια θα πρέπει να γνωρίζουν τις τακτικές αν δεν τις γνωρίζουν σημαίνει δεν θέλουν ....να μάθουν .

  24. gib avatar
    gib 19/03/2012 09:27:07

    Ο κομματικός στρατός που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ τα προηγούμενα χρόνια έδρασε και πάλι. Όπως γράφτηκε πιό πάνω, η ηλικία των φηφισάντων φανερώνει ότι όλοι οι πρασινοφρουροί του '80 επιστρατεύτηκαν να αναστήσουν το ΠΑΣΟΚ. Ο ΤΙΤΛΟς ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ. Εμείς οι δεξιοί το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι : Όλοι να συσπειρωθούμε γύρω από τον Αντώνη Σαμαρά για να μήν περάσει η νεκρανάσταση της λαμογιάς, διαφθοράς, ωχαδελφισμού των εαυτούλιδων.

  25. Greco21 avatar
    Greco21 19/03/2012 11:04:32

    Για δεύτερη φορά είδαμε το έργο "ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών". Την πρώτη ο Γιώργος (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα) βγήκε νικητής στις εκλογές του ΠΑΣΟΚ με μοναδικό αντίπαλο τον κανένα. Δεύτερη φορά το ίδιο ψέμα με φίλους και μέλη. Νομίζω τους ξεπέρασε η εποχή τους, όπως έχει ξεπεράσει και μεγάλο μέρος του πολιτικού συστήματος. Το δεις εξαμαρτήν...

    Εάν το ΠΑΣΟΚ είχε υγειή λογική τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για το κόμμα αυτό και την πατρίδα. Ένα εκλογομαγειρικό ΠΑΣΟΚ δυστυχώς θα είναι για μια ακόμα φορά τραγική αντιπολίτευση. Η ζημιά που έχουν κάνει σαν αντιπολίτευση είναι απείρως μεγαλύτερη από αυτή που έχουν κάνει σαν κυβέρνηση. Είναι η αποθέωση του λαϊκισμού με όρους Κωστόπουλου, ΣΟΚ και Espresso.

  26. GO avatar
    GO 19/03/2012 11:09:00

    Καθώς και παρένθεση {()} ή και εισαγωγικά {""}.

  27. τινα avatar
    τινα 19/03/2012 11:17:49

    Κι αν σ'ενόχλησε φάκτορα η λέξη "προπαγάνδα" που σωστά τη μετέφρασες ως παραμύθια βάλε στη θέση της την "επικοινωνιακή διαχείρηση".Είναι περισσότερο politically correct έτσι;

  28. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 19/03/2012 23:30:14

    Και θα δούμε μέχρι τις εκλογές ποιός θα λέει ότι θα εφαρμόσει καλύτερα το νέο μνημόνιο.
    Πόσο ακόμη θα μειωθούν οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα; Τί θα γίνει με τις συλλογικές συμβάσεις; Πότε θα μπεί κανονικά η ταφόπλακα σ΄αυτές; Και ποιος θα τη βάλει;
    Θα μειωθεί ο Φ.Π.Α., πότε και πόσο;
    Πόσο θα φτάσει η βενζίνη και το πετρέλαιο, που ελέγχουν οι 7 ¨αδελφές¨;
    Πότε και πού θα γίνουν οι ειδικές οικονομικές ζώνες, με ποια ημερομίσθια και μισθούς και με ποιά ωράρια;
    Θα δοθεί κανένα δάνειο από τις τράπεζες για τις μικρές επιχειρήσεις;
    Με τί θα αντικατασταθούν τα χαράτσια;
    Ποιός, πόσους, ποιούς και με ποιά κριτήρια θα διώξει δημοσίους υπαλλήλους το ΄12, το ΄13 και το ΄14;
    Τί θα γίνει με τους ανθρώπους που έχουν κλείσει μαγαζιά και επιχειρήσεις και χρωστούν τα μαλλιά της κεφαλής τους σε τράπεζες κλπ.;
    Θα πωληθεί και πότε ο υδάτινος πλούτος μας; Θα μπορεί ο αγρότης να ποτίζει το χωράφι του, χωρίς να πληρώνει χρυσάφι το νερό; Τυχαία αποφασίσθηκε να δηλωθούν όλες οι ¨πομώνες¨ (όχι ότι δεν θα έπρεπε να γίνει κάποτε, αλλά για ποιόν πραγματικό σκοπό γίνεται;);
    Σ΄αυτά και σε πολλά άλλα, να δούμε τί θα απαντήσει κάθε υποψήφιος πολιτικός φορέας ή βουλευτής τώρα στην πτωχευμένη χώρα μας.
    Προφανώς όσοι ψήφισαν πραγματικά υπέρ Βενιζέλου είναι υπέρ της μνημονιακής λαίλαπας. Και δεν είναι μόνον αυτοί. Γιατί και άλλοι στηρίζουν το νέο μνημόνιο.