#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2011 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι εκλογές πρέπει να γίνουν μέχρι τις 4 Μαρτίου



(Ανανεωμένο). Μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό «Βήμα 99,5» το πρωί της Δευτέρας, ο βουλευτής της ΝΔ Κώστας Τζαβάρας δήλωσε κατάπληκτος από την χθεσινή παρέμβαση του τέως Προέδρου της Δημοκρατίας, περιέγραψε την κυβέρνηση Παπαδήμου ως κινούμενη στο όριο του πολιτεύματος, καταλόγισε στο εντός Βουλής πολιτικό τοπίο αναντιστοιχία με τη βούληση του λαού και εκτίμησε ότι «ο κυρίαρχος λαός θα πρέπει να δώσει κυβέρνηση δημοκρατικά νομιμοποιημένη».

Με άρθρο του στην χθεσινή "Καθημερινή, ο πρώην πρόεδρος της Δημοκρατίας ζητά ουσιαστικά να παραμείνει η κυβέρνηση Παπαδήμου μέχρι το ... 2013. «Να πάψουν (τα κόμματα) να ζητούν εκλογές και να αναγνωρίσουν τον συγκεκριμένο χρόνο, μέχρι της συμπληρώσεως της τετραετίας από τις προηγούμενες εκλογές, κατά τον οποίον ο κ. Παπαδήμος θα εργασθεί υπέρ του συμφέροντος της χώρας ώστε να μη μας εξαναγκάσουν σε αποχώρηση από την ευρωζώνη ή σε άλλες καταστρεπτικές εξελίξεις».

Ο κ. Τζαβάρας δήλωσε επίσης: "Ο χρόνος των εκλογών προσδιορίστηκε με βάση τη διάρκεια που θα απαιτηθεί για να ολοκληρωθούν όλες αυτές οι διαδικασίες που έχουν σχέση με τη συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στην ελάφρυνση του δημοσίου χρέους. Εάν αυτό πάρει μία ή δύο εβδομάδες μετά τη 19η/2, αυτό κανένας δεν μπορεί να πει ότι είναι κάτι που θα αποτελέσει παραβίαση μίας συμφωνίας που έγινε και ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να μείνουμε πιστοί σε αυτό το χρονικό σημείο..."

Από τη ΝΔ, στο μεταξύ,  σχολιάζουν ότι όταν συγκροτήθηκε η κυβέρνηση Παπαδήμου είχε συμφωνηθεί ότι οι εκλογές πρέπει να προκηρυχθούν αμέσως μόλις ολοκληρωθεί το PSI (“κούρεμα ομολόγων”), το οποίο σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της Συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου θα έχει ολοκληρωθεί το αργότερο πριν από το τέλος του επόμενου μήνα (Ιανουάριος 2012). Γι αυτό ως καταλληλότερη ημερομηνία επιλέχθηκε η 19η Φεβρουαρίου.

Αυτό συνομολόγησε και αυτό συνυπέγραψε ο αρμόδιος υπουργός κ. Βενιζέλος στη συνάντηση που είχαμε στο γραφείο του” δήλωσε χθες ο κ. Δ. Σταμάτης στην Real News. Όπως είναι γνωστό την ημέρα που στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών αποφασίσθηκε η κυβέρνηση Παπαδήμου ο κ. Σταμάτης ανέλαβε εκ μέρους της ΝΔ μαζί με τον κ. Λαζαρίδη και τον κ. Σταϊκούρα να βρουν με τον κ. Βενιζέλο την κατάλληλη ημερομηνία για τις εκλογές.

Στελέχη της ΝΔ δηλώνουν επίσης ότι όσοι προσπαθούν να παρατείνουν τον χρόνο διεξαγωγής των εκλογών και να διευρύνουν τον ρόλο της μεταβατικής κυβέρνησης στην πραγματικότητα υπονομεύουν τον ρόλο και το έργο του κ. Παπαδήμου. Επειδή επιχειρούν να τον εμφανίσουν σαν έναν σφετεριστή της εξουσίας για να αποδυναμώσουν έτσι την αξιοπιστία του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ioannis33 avatar
    ioannis33 11/12/2011 22:20:10

    αυτο που χρειαζεται η χωρα,κυριε προεδρε,ειναι οι ανθρωποι που ευθυνονται για τη σημερινη κατασταση-λιγο ή πολυ δεν εχει σημασια-να μην εκφερουν αποψεις για την εθνικη σωτηρια.

  2. Δικερως avatar
    Δικερως 11/12/2011 22:31:37

    Ρε τον Αλαφουζο που τον θυμηθηκε αυτον παλι?
    Εχει καταντησει ο πιο πετυχυμενος κυνηγος ταλεντων σου λεω!

  3. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 11/12/2011 22:33:58

    ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΘΙΜΑ: Γράφει ο κύριος Στεφανόπουλος πως ο κ. Παπαδήμος διαθέτει τα προσόντα, το κύρος και τις γνωριμίες στο εξωτερικό για να βγάλει την χώρα μας από τους κινδύνους τους οποίους διατρέχει. Όσα προσόντα και να διαθέτει ο κ. Παπαδήμος, όσο κύρος και να έχει ο κ. Παπαδήμος και όσες γνωριμίες και να έχει ο κ. Παπαδήμος πρέπει να έχει και την έγκριση και την νομιμοποίηση του Ελληνικού λαού για να χειριστεί τα θέματα της χώρας μας. Κρίμα να γράφονται τέτοια επιχειρήματα από τον κύριο Στεφανόπουλο. Πως μετά το πολιτικό μας σύστημα θα ζητήσει από τον Ελληνικό λαό σεβασμό στους θεσμούς και στους νόμους της πατρίδας μας;

    • Σοφια avatar
      Σοφια @ Χρήστος Δημάρης 12/12/2011 11:24:07

      ο Πρωθυπουργος βγαινει με βιογραφικο και δημοσιες σχεσεις η απ τον λαο???θα μας τρελλανουν τελειως ολοι αυτοι!!!!

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Σοφια 12/12/2011 19:13:41

        ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ: Σοφία σκέψου επίσης πως ο κύριος Στεφανόπουλος υπήρξε και Πρόεδρος της Δημοκρατίας μας. Αν οι εξέχοντες πολιτικοί μας δίνουν τέτοια παραδείγματα και οι υπόλοιποι καταλαμβάνουν τα λιμάνια και την Ακρόπολη μας τότε καλά κάνουμε και τους αποδικιμάζουμε όλους χωρίς την παραμικρή διάκριση.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Χρήστος Δημάρης 12/12/2011 19:10:10

      Ο λαός βρίσκεται στο γύψο

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/12/2011 22:35:34

    Βαθιά μέσα μου, ακόμα ζω με την ψευδαίσθηση ότι οι άνθρωποι με βλέπουν σαν ένα πολλά υποσχόμενο και εξελίξιμο νέο ηθοποιό.
    Jack Nicholson
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Βαθιά μέσα μου, ακόμα ζω με την ψευδαίσθηση ότι οι άνθρωποι με βλέπουν σαν ένα πολλά υποσχόμενο και εξελίξιμο νέο πολιτικό.
    Κωστής Στεφανόπουλος

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Τιγράνης 11/12/2011 22:41:52

      ''Η τραγωδία στη ζωή είναι πως γινόμαστε γέροι πολύ σύντομα και σοφοί πολύ αργά.''

      Βενιαμίν Φραγκλίνος, 1706-1790, Αμερικανός πολιτικός & συγγραφέας

      • S.τ.γ.θ. avatar
        S.τ.γ.θ. @ Δικερως 12/12/2011 18:33:53

        είναι και κάποιοι που δεν γίνονται σοφοί ποτέ και μη μου ζητάς ονόματα έτσι ;

  5. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 11/12/2011 22:44:55

    BINTEO AΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ κ.Κ.Στεφανόπουλο που λέει ότι η χώρα δε χρειάζεται εκλογές, αλλά … Παπα-ΔΗΜΙΟ ! ! !
    h**p://wp.me/p9GCU-1ql
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vTkrUsFeGQM

  6. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 11/12/2011 22:46:13

    O Στεφανόπουλος ξαπληρώνει τα δανεικά στο πασοκ.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Θοδωρής 11/12/2011 22:47:25

      Μαλλον στον Αλαφουζο.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/12/2011 22:46:28

    Πόσων ετών θα είναι άραγε το '13 ο Κωστής...

    • knight rider avatar
      knight rider @ ΕΥΑ 11/12/2011 23:00:29

      87

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ knight rider 11/12/2011 23:09:05

        Α...θα θέλει να μας την αφήσει κληρονομιά...κι εγώ τον παρεξήγησα....

        • KLM avatar
          KLM @ ΕΥΑ 12/12/2011 15:17:54

          ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ ,,,,,,,,

  8. chrisss avatar
    chrisss 11/12/2011 22:58:31

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vTkrUsFeGQM

  9. Kargia avatar
    Kargia 11/12/2011 22:59:49

    Εγώ καταλαβαίνω τον κ. Πρόεδρο να είναι τσακωμένος με τις εκλογές. Όποτε κατέβαινε υποψήφιος έβγαινε πιο μαύρος και από τον Καζαμπουμπου του ΘΒ. Η μεγάλη του στιγμή ήρθε όταν τα ανέθεσαν την Προεδρία. Όπως καλή ώρα έγινε στον Παπαδήμο.

    Υ.Γ: Δεν λέει πουθενά για εκλογές Οκτώβριο 2013. Αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα του σχολιαστή. Ενδόμιχα ο γουρλομάτης αυτός κύριος -και πολλοί άλλοι όμοιοι του- επιθυμούν την πλήρη κατάργηση τους.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Kargia 12/12/2011 08:43:59

      Καλά έγραφε ο Δ. Ρίζος τότε με βάση την δημοφιλία του Στεφανόπουλου (κοντά στο ...100 % τον εμφάνιζε η διαπλοκή) ότι ο άνθρωπος σαν κόμμα έπαιρνε το 0,5 %. Επειδή τον θυμάμαι σαν βουλευτή το 75 να λέει απίστευτες βλακείες (ειδικά μια ομιλία του στη βουλή για το νέφος) φαντάζομαι σε τί κατάσταση είναι τώρα στα γεράματα. Και επειδή ήταν και ακραιφνής βασιλικός αμφισβητώ και την δημοκρατικότητά του.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Tassos 12/12/2011 11:44:03

        Ο Στεφανόπουλος δεν ήταν βασιλικός, ανήκε στη "ρεπουμπλικανική" δεξιά. Αλλά άσχετο με αυτό, το ότι εμφανίζονται κάθε τόσο διάφορα γερόντια, που ζουν στην κοσμάρα τους, σε ρόλο μεσσία, ελέω Αλαφούζου, έχει καταντήσει γραφικότητα.

        • Tassos avatar
          Tassos @ ΒΙΣ 12/12/2011 11:59:49

          Βασιλικός πατεντάτος ήταν.

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ ΒΙΣ 12/12/2011 16:37:53

          Ναι ΒΙΣ, ως πατρινιά μπορώ να σε βεβαιώσω ,ότι ήταν βασιλικός.

  10. danaos avatar
    danaos 11/12/2011 23:00:05

    Ένας κενολόγος δικηγορίσκος παρωχημένης εποχής.Τίποτε άλλο.

    • Tassos avatar
      Tassos @ danaos 12/12/2011 10:26:17

      Τον περιέγραψες ακριβώς! Ωραίος!

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ danaos 12/12/2011 18:51:49

      Ακριβώς! Ποτέ δεν κέρδισε το σεβασμό και την εκτίμησή μου.

  11. vardarskian avatar
    vardarskian 11/12/2011 23:13:04

    Θέλω να γίνω Παπούλιας στη θέση του Παπούλια!

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 11/12/2011 23:13:39

    Θα το λέω, μέχρι να αποφασίσει κάποιος να ασχοληθεί και να του αποδώσει τις ευθύνες που έχει για τις παραβιάσεις του Συντάγματος στις οποίες πρωταγωνίστησε κατά την Προεδρία του, όταν:

    -Κατά παράβαση του Συντάγματος, επιτράπηκε η διέλευση ξένων-ΝΑΤΟϊκών-στρατευμάτων από Ελληνικό έδαφος, ενώ πρέπει να αποφασίσει η Βουλή για κάτι τέτοιο. Στη γειτονική, υποτίθεται μη δημοκρατική, Τουρκία, 3 φορές ψήφισε η Βουλή τους, μέχρι να επιτραπεί η διέλευση ξένων στρατευμάτων για το ΙΡΑΚ.
    -Υπέγραφε σωρεία πράξεων νομοθετικού περιεχομένου, κατά παράβαση του Συντάγματος, που το επιτρέπει μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Το έκανε για να διευκολύνει τη κυβέρνηση Σιμήτη, να μη περιμένει να ψηφιστούν οι Νόμοι, αλλά να γίνονται όλα με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου.
    -Δεν ήταν Πρόεδρος όλων των Ελλήνων, μιας και καταφέρθηκε κατά όσων υπέγραψαν, ζητώντας δημοψήφισμα για τις ταυτότητες.
    Αυτά τα λίγα, από έναν Πρόεδρο που το 1974, ψήφισε υπέρ της Βασιλευομένης.

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 11/12/2011 23:24:11

    .. «Διότι κατοικούμε αυτήν την χώρα, χωρίς ούτε να εκδιώξουμε άλλους εξ αυτής ούτε να την καταλάβουμε έρημο ούτε να εγκατασταθούμε σε αυτήν ως ανάμεικτος ομάδα από διάφορα ανόμοια φύλα, απεναντίας είναι τόσον ευγενές και γνήσιο το γένος μας, ώστε τη χώρα, στην οποίαν είδαμε το πρώτο φως, εξακολουθούμε συνεχώς να κατοικούμε, διότι είμεθα αυτόχθονες και μόνον εμείς από όλους τούς άλλους έχομε το δικαίωμα να προσφωνούμε την πόλη μας με τις ίδιες λέξεις, δια των οποίων προσαγορεύομε τους πλέον γνωστούς συγγενείς».
    ~Ισοκράτης, «Πανηγυρικός» 24-25 http://bit.ly/skJhY9

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ η Dimi 12/12/2011 00:30:37

      Εύγε Dimi για την υπενθύμιση! Στείλε το σε παρακαλώ στον κύριο τέως πρόεδρο, γιατί μετά από 10 χρόνια στην καρέκλα φαίνεται πως η ζεστασιά ανεβαίνει στον εγκέφαλο και τους αρχαίους μας τους καίμε ή στην πυρά της λήθης ή στο βωμό του «εκσυγχρονισμού».

  14. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 12/12/2011 00:11:40

    Αξιότιμε κ. Στεφανόπουλε, φάουλ και πάλι

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/12/2011 00:17:40

    Με όλο το σεβασμό προς το θεσμό του προέδρου, νοιώθω την ανάγκη να πω τα εξής:
    1. Τώρα ανακαλύφθηκαν τα ιδιαίτερα χαρίσματα του κου Παπαδήμου; Το ό, τι ενέχεται στις αλχημείες επί Σημίτη για τη νομισματική ένωση, δεν τον ενοχλεί; Το ό, τι υπήρξε έως τώρα, έστω και άμισθος σύμβουλος του εντολοδόχου πρώην πρωθυπουργού, που έστειλε τη χώρα ετσιθελικά στο απόσπασμα, δεν μετράει σε τίποτα; Κράταγε τις καλές συμβουλές για πάρτη του, ξέροντας πως θα κληθεί κάποια στιγμή γι αυτό, ή τώρα του ήρθε η θεία έμπνευση; Γιατί εμένα πιο λογικό μου φαίνεται, ο πρώην σύμβουλος και νυν δοτός, να συνεχίσει το έργον του προκατόχου του.
    2. Η δημοκρατική συνείδηση του τέως προέδρου, του επιτρέπει το διορισμό μη εκλεγμένου και ουρανοκατέβατου πρωθυπουργού; Κι ας ξεχάσω προς το παρόν, πως ο συγκεκριμένος είναι και ο εκλεκτός της αρχηγού του 4ου ράιχ !
    3. Δεν αντιλαμβάνεται ο τέως πρόεδρος, πως η παραμονή αυτής της κυβέρνησης, πέραν του απολύτως αναγκαίου χρονικού διαστήματος, απενεχοποιεί τον ΓΑΠ και «κουρεύει» μεθοδικά την αυτοδυναμία του Αντώνη; Χωριό που φαίνεται, τι να τον κάνει τον κολαούζο;
    4. Θα μπορούσα να τον καταλάβω βεβαίως, εάν παραδεχόταν πως χρωστάει περισσότερα στο ΠΑΣΟΚ από όσα στον Αντώνη, αλλά αυτό θεωρείται θανάσιμο αμάρτημα!
    Ας αφήσει λοιπόν ο κύριος τέως πρόεδρος τις συμβουλές και τις παραινέσεις κι ας επιτρέψει στο λαό να μιλήσει. Ούτε η προηγούμενη ούτε αυτή η κυβέρνηση έχουν νομιμοποίηση, να αποφασίζουν χωρίς εμάς. Γιατί την υποθήκη σε εμάς την ενέγραψαν και στα παιδιά μας. Κι αν είναι να προκύψει από τις εκλογές κυβέρνηση συνεργασίας, θα είναι τουλάχιστον με δική μας απόφαση και όχι ξένη!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Αφροδίτη 12/12/2011 06:21:14

      Καλημέρα, Αφροδίτη. Οπως πάντα, εξαιρετική !

      Χρειάζονται χρόνια για να χτίσεις υστεροφημία
      και μόλις ένα λεπτό για να τη χάσεις. (Του Λαού)

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ η Dimi 12/12/2011 08:00:41

        Καλημέρα Dimi και καλή εβδομάδα! Ναι, έτσι είναι και στο χωριό μου λένε πως "τα στερνά τιμούν τα πρώτα"!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Aφροδίτη 12/12/2011 10:11:44

          Αφροδίτη, «Χίλιοι δυό παραφυλάνε σε κοιτάν και δεν μιλάνε.Είσαι σήμερα μονάρχης κι ώσαμ’ αύριο δεν υπάρχεις.» ~Ελύτης

          Χρόνια Πολλά και Ποιοτικά στους συνΕλληνες που Γιορτάζουν σήμερα. Σε πείσμα των άφιλων καιρών, Ψηλά οι καρδιές και το ηθικόν ακμαιότατον !

  16. THS avatar
    THS 12/12/2011 00:43:01

    Βασικά τον Στεφανόπουλο τον έκανε Πρόεδρο ο Αντώνης Σαμαράςτο 1995. Βλέπουμε πως του το ανταποδίδει τώρα....

  17. Jean avatar
    Jean 12/12/2011 01:15:35

    Εξηγήστε κάτι γιατί θα σαλτάρω. Πως από σύμβουλος, τεχνοκράτης και ουσιαστικά υπάλληλος ο Παπαδήμος έχει καταντήσει η νούμερο ένα περσόνα που θα μας βγάλει από το αδιέξοδο; Ποια πολιτική ικανότητα έχει επιδείξει και που; Άμα όμως έχουμε τέτοιου επιπέδου πολιτικό προσωπικό που αυτοαναιρείται μπροστά στον υπάλληλο τι σωτηρία περιμένουμε; Πολιτικούς με φρύδια θέλουμε κι όχι κακόγουστες μαριονέττες. Με το συμπάθιο κ.Πρόεδρε αλλά τους εκπροσώπους μας, στις δημοκρατίες τους εκλέγουμε εμείς και δεν μας τους φοράνε ντόπιοι ή ξένοι σωτήρες. Εκτός κι αν δεν έχουμε δημοκρατία και δεν τολμάτε να μας το πείτε. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής όταν ήρθε το 1974, με την χώρα διαλυμένη, τον Αττίλα προελαύνοντα, το πολιτειακό ανοιχτό, την δικτατορία παρούσα στο στράτευμα κι έξω από το ΝΑΤΟ, έκανε εκλογές σε λιγότερο από 4 μήνες. Ο Δοτός Παπαδήμος για ποιο λόγο δεν θα σεβαστεί την συμφωνία που τον έκανε πρωθυπουργό;

  18. Kapadoks avatar
    Kapadoks 12/12/2011 01:20:03

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ !!!!
    Ο πεφυσιωμένος ουτιδανός προσπαθεί μια φορά ακόμα να φανεί χρήσιμος στα αφεντικά που τον διόρισαν κάποτε «πρόεδρο τής ισορροπίας».

    Και «θάρρεψε ο ψευδάργυρος πως τάχα ήταν άργυρος» ….

    Το μόνο που αποδεικνύει ο σταθερά αποτυγχάνων και παραδόξως επιπλέων Στεφανόπουλος (ο θλιβερός “Κωστής”) είναι η απέχθειά του προς ό,τι έχει να κάνει με την λαϊκή κυριαρχία , τη αυτονόητη υποστατική βάση τής Δημοκρατίας.
    Και τα μεγάλα αποπνεύματα αντάμωσαν.
    “Οι εκλογές βλάπτουν” , μάς έλεγε προ ημερών και ο Bennito.
    Το ίδιο που λέγανε και οι επικεφαλής τής στρατιωτικής χούντας των συνταγματαρχών. Τα ίδια μας λένε και τα ψώνια τούτης εδώ , τής νέας χούντας των “συνταγματολόγων”.
    Κι' είπε ο πρώην βεζύρης :
    "Αρκεί που τον Παπαδήμο ΕΓΩ τον βρίσκω ικανό , κατάλληλο κ.λ.π. Ας μην ζητά ο λαουτζίκος εκλογές ! Προς τί άλλωστε;"
    Ξεμώρανε ο έρμος και τού ξεφύγανε αυτά που τόσα χρόνια έκρυβε.
    Μολονότι δεν ήταν και τίποτε σπουδαίο ποτέ του (μια υπερτιμημένη λόγω θράσους και αερολόγου μεγαλοστομίας μετριότητα ήταν πάντοτε) , τώρα με το να αποκηρύσσει και τις εκλογές αποξεφτιλίστηκε.
    “Αγάς έγινες, άνθρωπος δεν έγινες”, όπως λέει και η ανατολίτικη παλιά ιστοριούλα.

  19. Panos avatar
    Panos 12/12/2011 01:42:02

    Ας διερευνησουμε και το "ποιον" του σημερινου Προεδρου. Ειναι πολυ χειροτερος!!!! Και αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια. Το θεσμικο συστημα της Ελλαδας ηταν και ειναι ελεγχομενο. Εχουνκανει σπορα απο χρονια.

  20. φως avatar
    φως 12/12/2011 02:18:21

    Συμφωνώ με τον κ. Στεφανόπουλο απόλυτα. Οι δουλοπάροικοι δεν χρειάζονται εκλογές.

  21. Planki avatar
    Planki 12/12/2011 02:46:57

    προσωπικα δεν με αφορα ποτε θα γινουν εκλογες γιατι απλα αν θελουμε να κανουμε κατι ειναι να τους παρουμε ολους αυτους με τις πετρες....μαζι και οι πατρωνες τους, και οι κομματικοι στρατοι τους....και να θελετε ενα λογο....πιαστε.42χρονη μάνα, προσπάθησε να αυτοκτονήσει, αγκάλιασε το παιδί της και βούτηξε στη θάλασσα για να πνιγεί μαζί με το βλαστάρι της, επειδή δεν είχε χρήματα ούτε για φαγητό. Συγκλονισμένοι όλοι όσοι την γνώριζαν και όσοι αντίκρισαν το τραγικό θέαμα...»
    Τη ίδια στιγμή 117 βουλευτές των δύο μεγάλων κομμάτων ζητούν μισθολογική εξίσωση με τους δικαστικούς και απαιτούν αποζημιώσεις με το νόμιμο τόκο εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, αλλά και αποζημιώσεις για ηθική βλάβη!
    Από τους 117, οι 62 είναι πρώην βουλευτές της ΝΔ και 52 πρώην βουλευτές του ΠΑΣΟΚ....ειναι αρκετος....μπορει να μην το δημοσιευσετε....αλλα μετα θα χω πατημα και για σενα antinews!!!!
    αν θελετε δινω και ενα δευτερο λογο....

  22. ΜΠ avatar
    ΜΠ 12/12/2011 11:02:27

    Τον ρώτησε κανείς;;; Ζήτησε κανένας τη γνώμη του;;;; Ας κάτσει ήσυχος ήσυχος στο σπιτάκι του με την παχυλή "συνταξούλα" του (δεν διάβασα να την απαρνήθηκε), και ας αφήσει τις παρεμβάσεις διότι δεν αξιολογούνται ως βαρυσήμαντες. ΕΚΛΟΓΕΣ θέλουμε ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΏΡΑ !!!!!

  23. JOHN avatar
    JOHN 12/12/2011 11:05:11

    Εξωφλει γραμματια κι αυτος,σε αυτους που τον σηκωσαν απο το τιποτε και τον εκαναν προεδρο!Κριμα εσπιλωσε τη φημη του και συναγωνιζεται σε δουλικοτητα και ραγιαδισμο και αυτον ακομη το Παπουλια!Δυστυχως οι πρωτοι πολιτες της χωρας μας αποδεικνυονται πολυ κατωτεροι των περιστασεων,σημειο και αυτο της παρακμης που βιωνουμε,σαν χωρα,σαν λαος σαν κοινωνια.

  24. NIKOS avatar
    NIKOS 12/12/2011 11:28:45

    Nα μας πείτε κύριε πρόεδρε όταν ο λαός ζήτησε κάτι , πότε είχε άδικο ;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ NIKOS 12/12/2011 18:13:11

      Εδώ που τα λέμε, πριν δύο χρόνια ζήτησε τα ''λεφτά του Γαπ''....

      • ainte ainte avatar
        ainte ainte @ ΕΥΑ 12/12/2011 20:09:50

        Είχε δίκαιο που τα ζήτησε.
        Άδικο είχε που πίστευε ότι θα τα πάρει.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ainte ainte 12/12/2011 20:31:14

          Τέλειο!

  25. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/12/2011 11:47:42

    Ο κ. Παπαδήμος για να αποδείξει ότι είναι πρωθυπουργός θα πρέπει να τολμήσει να κάνει δύο - και μόνο δύο - πράγματα:
    1. Να διώξει τον Πάγκαλο λόγω αήθους συμπεριφοράς έναντι του ελληνικού λαού και λόγω απουσίας αντικειμένου. Μερικοί μισθοί λιγότεροι (ο δικός του και των παρατρεχάμενων).
    2. Να διώξει τον Παπουτσή λόγω εγνωσμένης ανικανότητας και εκπεφρασμένης βούλησης να μην προστατεύει τους έλληνες πολίτες.
    Οσο δεν τα κάνει αυτά, είναι μία πολυτελής γλάστρα. Τίποτα άλλο.

  26. juliet avatar
    juliet 12/12/2011 12:12:40

    Και αυτός ποδηλάτης δεν είναι; Τελικά είπαμε να έχει ''έξυπνους ''η Πάτρα δεν είπαμε ξεσκονίστρες....δεν μας τιμά πατριώτες.Αν έχετε υποχρέωσεις τις ξεχρεώνετε με λουκουμάκια .....

  27. Αντίνοος avatar
    Αντίνοος 12/12/2011 13:00:46

    Ο κ. Στεφανόπουλος, Πρόεδρος Δημοκρατίας υψηλής δημοφιλίας τότε που όλη η Ελλάδα παραληρούσε στον ήχο των Καγιέν, αλλ' ετούτος αρέσκετο εις χρησμούς, βγήκε (ή τον έβγαλαν) από τη ναφθαλίνη για να προτείνει ένα σύστημα Ιωάννη Μεταξά, με εκλογές το 2013! Προφανής ο στόχος του. Το ΠΑΣΟΚ δεν προλαβαίνει να βγάλει τον "άλλο" αρχηγό που θα αντιπαρατεθεί στον Αντ. Σαμαρά, οπότε κάθε καθυστέρηση ευπρόσδεκτη. Όλα θα τα δούμε πιά, όλα;

  28. Ταραχή avatar
    Ταραχή 12/12/2011 13:07:18

    Βαρεθήκαμε τους τέως και τους δήθεν.Φτάνει πιά.Ένα βήμα από τον τάφο είναι.Ας κρατήσει την γνώμη του για κεί που θα βρίσκεται σε λίγο.Άντε πια!!!!!!!!!!!!!!!

  29. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 12/12/2011 13:48:39

    Ε λοιπόν καλά τούριξε τα μπινελίκια ο Κ. Καραμανλής στις εκλογές του 77.
    Λίγο πριν βγει στην πλατεία Γεωργίου,για προεκλογική ομιλία και βλέποντας οτι δέν είχε γεμίσει, ξέσπασε στον Κ, Στεφανόπουλο,και όχι άδικα, ο οποίος εκείνη την εποχή υποστήριζε το πόσο αγαπητός και τα πόσα καλά έχει κάνει στους Πατρινούς και πόσο μεγαλειώδης θα είναι η συγκέντρωση .

  30. Ο καθένας! avatar
    Ο καθένας! 12/12/2011 14:45:37

    Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....
    Τουλάχιστον με κάτι τέτοιες δηλώσεις, απομυθοποιούνται οι "ηθικοί" και "δίκαιοι".

  31. IOANNIS avatar
    IOANNIS 12/12/2011 15:20:51

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΕΩΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥΣ.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ .ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ

  32. IOANNIS avatar
    IOANNIS 12/12/2011 15:25:07

    Ο ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΧΕ ΨΗΦΙΣΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ 74 ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΥΟΜΕΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

  33. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 12/12/2011 15:30:47

    Δέν είναι καιρός σέ αυτή τήν δύσκολη καί πονηρή περίοδο ο κ. Παπαδήμος ώς πρώην πρόεδρος τής ιδιωτικής (άγνωστοι μέτοχοι) καί υπεράνω κάθε κρατικού ελέγχου Τράπεζα τής Ελλάδος, ώς πρώην υποδιοικητής τής ΕΚΤ καί νύν πρωθυπουργός τής χώρας νά φροντίσει νά κρατικοποιήσει τήν κεντρική τράπεζα τής χώρας;
    Αλήθεια ποιός ήλεγχε καί ελέγχει τήν Τράπεζα τής Ελλάδος καί πού πάνε τά κέρδη τών τόκων γιά τό «αεράτο» χρήμα πού εκδίδει;
    Είναι ακόμα παράρτημα τής Τράπεζας τής Αγγλίας; Υποτίθεται ότι η Τράπεζα τής Αγγλίας κρατικοποιήθηκε. Ανήκει η Τράπεζα τής Ελλάδος στήν βασίλισσα τής Αγγλίας ή είναι ιδιοκτησία τού στέμματος (City of London);
    Ο κ. Παπαδήμος κάτι παραπάνω θά ξέρει. Τώρα πού, ώς πρωθυπουργός, εκπροσωπεί (γιά πρώτη φορά) τά συμφέροντα τού ελληνικού λαού δέν είναι δίκαιο νά φέρει γιά πρώτη φορά υπό εθνικό έλεγχο τήν τράπεζα πού κόβει τό χρήμα καί τό τοκίζει;
    Πλησιάζουν τά διακόσια χρόνια τής απελευθέρωσης τής χώρας από τούς οθωμανούς. Πόσα χρόνια ακόμα πρέπει νά περάσουν, ώστε νά παύσουμε νά είμαστε αποικία τού στέμματος (City of London);

  34. ikaros avatar
    ikaros 12/12/2011 15:32:39

    Καλά είναι όλα αυτά αλλά το ΣΚ διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με την ιδιωτικοποίηση του ΕΣΥ. Περιμένω να δω τη στάση του κόμματος της ΝΔ σε σχέση με αυτό το αίσχος που ετοιμάζουν. Αν πέσει και η δημόσια υγεία στα χέρια ιδιωτών τότε χαιρετίσματα... και σίγουρα αυτό είναι για όλους εμάς ένα πολύ σοβαρότερο θέμα από ότι αν οι εκλογές θα γίνουν 4, 11, ή 18 Μάρτη.

  35. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 12/12/2011 15:56:24

    Σωστά λέμε ότι ο Παπαδήμος δεν μπορεί να παραμείνει επί μακρόν γιατί δεν έλαβε αυτό το σχήμα νομιμοποίηση από εκλογές. Ο κόσμος το 2009 ψήφισε βάσει της λογικής "λεφτα υπάρχουν".
    Ολοι λέμε να γίνουν εκλογές ελπίζοντας στην αυτοδυναμία της ΝΔ.
    Αν όμως (λέμε ΑΝ) δεν υπάρξει αυτοδυναμία και η ΝΔ βγεί με 130-140 βουλευτές και τότε επιστρατευτεί πάλι ο Παπαδήμος ή κάποιος άλλος όμοιός του να σχηματίσει κυβέρνηση με περισσότερα μεν πρόσωπα από τη ΝΔ αλλά πάλι κυβέρνηση που θα στηρίζεται από περισσότερα κόμματα (και πιθαντατα από το ΠΑΣΟΚ) τότε τι θα λέμε???
    Οτι ο λαός ψήφισε ολίγον ΝΔ, ολίγον ΠΑΣΟΚ, ολίγον ΚΚΕ κλπ και ότι ο πρωθυπουγός που θα έχει επιλεγεί δεν εξελέγη από το λαό?
    Πρέπει να καταλάβουμε ότι το Σύνταγμα προβλέπει Βουλευτικές Εκλογές για εκλογή Νομοθετικού Σώματος (Βουλή) το οποίο επιλέγει αυτό (η Βουλή δηλαδή και όχι ο λαός) ποια Εκτελεστική Εξουσία (Πρωθυπουργό και Κυβέρνηση) θα στηρίξει. Οταν ήταν μονοκομματική η πλειοψηφία αυτά ηταν λεπτομέρειες και κανείς δεν ασχολείτο, από εδώ και στο εξής όμως ίσως χρειάζεται αυτά να τα δούμε πιο προσεκτικά.
    Προσωπικά θα προτιμούσα αλλαγή πολιτεύματος με εκλογή Βουλής όπως τώρα, αλλά για την εκλογή Πρωθυπουργού (και Κυβέρνησης) να γίνονται Προεδρικές Εκλογές όπου ο Πρόεδρος που θα εκλέγεται από το λαό και θα σχηματίζει κυβέρνηση (που θα πρέπει να έχει και κάποια κοινοβουλευτική στήριξη) να είναι και ο Αρχηγός Κράτους (καταργώντας το διακοσμητικό και μη ουσιαστικό πλέον ρόλο του Προέδρου Δημοκρτίας) σύμφωνα με το πρότυπο της Κύπρου.

  36. Αριστειδης ο δικαιος avatar
    Αριστειδης ο δικαιος 12/12/2011 15:57:24

    Εχετε ε συνηδητοποιησει αγαπητοι επισκεπτες και σχολιαστες του σαιτ οτι τα πραγματα εχουν περασει τον πατο?
    οδευουν προς την αβυσσο ,τοποιος φταει το ξερουμε ολοι πανω -κατω ,και οτν εισαι σε λευθερη πτωση στον γκρεμο ,το μονο που δεν σκεπτεσαι πιος σε εσπρωξε ,αλλα το πως θα σωθεις.
    Για αυτο νομιζω οτι η λυση θα ερθει μονο με ενα ισχυρο σοκ δυστυχως ,βλεπετε ολοι οτι και ο Σαμαρας οπως και αν το ερμηνευσει κανεις ΕΚΑΝΕ ΠΙΣΩ!!
    Και για να λεμε και του στραβου το δικιο τι αλλο μπορουσε να κανει ,ανταρτικο στην ευρωπη πως και με ποιο λαο τον πασοκοαναθρεμενο ,ακομα και του δεξιου χωρου πολιτες στην μεγαλη τους πλειοψηφια κλεινουν το ματι στον πασοκικο τροπο σκεψης ,με ολους και με κανενα.
    Και ο Σαμαρας, τι λετε ,δεν ξερει με τι λαο εχει να κανει?αλλα πραττει και αλλα πιστευει, με τετοιο λαο καληνυχτα.δεχτειτε το φιλοι ολη η μεταπολιτευση με εξαιρεση την 7ετια Καραμανλη πηγε χαμενη, γιατι ειτε με το πασοκ στην κυβερνηση ,ειτε οχι πασοκ ειχαμε,και εδω η συντηρητικη παραταξη εχει τεραστιες ευθυνες.
    ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ Η ΝΟΣΗΡΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΕς ΔΕΚΑΕΤΙΕς ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ,ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ? Η ΝΔ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΕ ΕΝΑ ΛΑΟ ΔΙΕΡΕΜΕΝΟ ΣΤΑ ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ?
    ΔΥΣΤΥΧΩς ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΣΕΜΙΑ ΕΞΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΦΟΥΣΚΑΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΙΣΣΟΡΟΠΗΣΠΟΥΜΕ .
    ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΕΡΑΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΟΛΕΘΡΙΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΑΙΧΤΗ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ,ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ,ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΗ ,ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΗ ΩΣ ΑΝΕΡΑΣΤΗ ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΗ!
    ΕΦΕΡΑΝ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΥΣ, ΜΑΟΙΚΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΕΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ,ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ, ΑΚΟΑ ,ΜΛ ,ΛΜ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ .
    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΥΧΟΜΕΘΑ ΟΙ ΥΓΙΕΙΣ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ,ΤΟ ΠΑΣΟΚ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΖΩΗ ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΥΓΙΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΒΑΣΕΙΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΙΣ 10, 20 30,40, ΟΜΑΔΕΣ ΓΚΡΟΥΠΟΥΣΚΟΥΛΟΥΝ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.
    ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΘΝΟΣ ,ΠΛΕΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΤΝ ΛΕΩ ΟΛΟΙ, ΕΝΝΟΩ Ο Λ Ο Ι !!
    οΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥς ΓΕΡΟΝΤΕς ΠΟΛΙΤΙΚΟΥς ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΝΑΝΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΜΑς ΧΑΟΥΣ,ΟΜΩς ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

    (ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕΙ ΤΟ ΛΑΙΦ ΣΤΑΙΛ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΙΤΙΚ )
    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.

  37. captain avatar
    captain 12/12/2011 16:08:11

    Ακουσατε το θρασος της Διαμαντοπουλου. Αν δεν υπάρξει μια καποια εστω ηπια ανταπαντηση τουλαχιστον απο τον Αρβανιτοπουλο -ωστε να μη κλιμακωνουμε μια αντιπαραθεση αλλα να ελεγχουμε το game- τοτε ξαναγυριζουμε στη γνωστη δεξια 30χρονη ψοφοδεη τακτικη οπου οι πασοκοι δημιουργουν πολιτικη και η ΝΔ παρακολουθει.

  38. apostolis-kastoria avatar
    apostolis-kastoria 12/12/2011 16:20:21

    Μην τρελλαθούμε εντελώς . Επειδή δεν μας άρεσε μια δήλωση του Στεφανόπουλου , να λοιδωρούμε και να κατακρίνουμε τον καλύτερο ίσως Πρόεδρο στην ιστορία της Ελληνικής Δημοκρατίας ? Ας δεχτούμε ότι και οι "άψογοι" , μπορούν να παρασύρονται κάποια στιγμή και να προβαίνουν σε ενέργειες (δηλώσεις) που υπό άλλες συνθήκες δεν θα προέβαιναν . Η ιστορία του ανδρός πάντως είναι πεντακάθαρη και σταράτη και δεν κινδυνεύει να σπιλωθεί από "αγανακτισμένους" σκόρπιους και αστήρικτους χαρακτηρισμούς .

  39. Agni avatar
    Agni 12/12/2011 16:46:24

    Mόνο τον Ανδρέα δεν ξεθάψανε ακόμα,να πει οτι δεν πρέπει να γίνουν εκλογές..Κρίμα για τον κο Στεφανόπουλο,τον σεβόμουν απίστευτα για το ήθος, και την απλότητα του..

  40. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 12/12/2011 16:47:48

    Σταϊκούρα,Λαζαρίδη,Μιχελάκη,Σταμάτη,Αβραμόπουλε (συναινετικέ)

    Αν δεν φύγει ο Παπαδήμος τι θα κάνετε;
    Εσείς δεν φαγωθήκατε να μπει η ΝΔ σε αυτόν τον κυκαιώνα;;;
    Εσείς κόψτε το λαιμό σας και βρείτε τρόπο να απεμπλακούμε από αυτήν την ιδιότυπη "χούντα" που μας φέρατε.

  41. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/12/2011 17:04:45

    Οι εκλογές είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΕΣ.Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα.Όλα όσα διαβάζουμε ή ακούμε για δήθεν ''αναγκαία παράταση'' του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου είναι ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ.Αν δεν γίνουν οι εκλογές,σύντομα,θα εκραγεί το σύμπαν.Παίζονται φοβερά και τρομερά πολιτικά παιχνίδις εις βάρος της χώρας.Ο τίτλος της κεντρικής ανάρτησης είναι ΣΑΦΗΣ:ΜΕΧΡΙ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ.

  42. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/12/2011 18:16:18

    Αλλο πραγμα η διαφωνία επί της συγκεκριμένης άποψης (κι εγώ διαφωνώ) κι άλλο τα διαφορα αχαρακτήριστα που γράφονται εδω για τον Στεφανόπουλο.
    "Είναι βασιλικός" Ε, και; Το 31% το 1974 ψήφισε υπερ της βασιλευομένης. Σημαίνει αυτό έλλειψη δημοκρατικότητας;;;;
    "Είναι γέρος" Πολύ ωραία! Στους γέρους λοιπόν να τους αφαιρεθεί αμέσως το δικαίωμα ψήφου, να τους απαγορευθεί να αρθρογραφούν ,ακόμη και να έχουν άποψη
    "Επαρχιώτης δικηγορίσκος" Σώπα ! Πόσες φορές βουλευτής;; Πόσες φορές υπουργός; Μήπως και διεκδικητής της αρχηγίας της ΝΔ;
    "Τον μαύριζαν στις εκλογές" (όταν ανεξαρτητοποιήθηκε από τη ΝΔ και δημιούργησε τη ΔΗΑΝΑ) Από πότε η ορθότητα των απόψεων κρίνεται από τον αριθμό των ψήφων που συγκεκτρώνεις; Αλλοι που να υποχρεωθούν να κλείσουν τα κόμματα τους λόγω περιορισμένης απήχησης δεν υπάρχουν;

    Επιχειρήματα κατά της άποψης Στεφανόπουλου δεν λείπουν. Η απαξίωση του προσώπου δεν χρειάζεται (παρά μόνο για να αποκαλύπτει τα μυαλά που κουβαλούν ορισμένοι)

  43. Fanis avatar
    Fanis 12/12/2011 18:39:27

    Την καλλιτερη ατακα για τον .."πετυχημενο προεδρο στεφανοπουλο" (οπως τον παρουσιασε η εταιρεια πασοκ,γιατι ετσι την συνεφερνε) την ειπε ο μητσοτακουλας:

    "πετυχημενος προεδρος ειναι αυτος που δεν κανει απολυτως τιποτα και φροντιζει να ταχει καλα με το πασοκ"..

  44. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/12/2011 18:47:55

    Ο κύριος Στεφανόπουλος μίλησε!!! Και τι μας είπε; Ότι για τη "σωτηρία" της πατρίδας μπορεί να αγνοείτε ο λαός και η βουλή και να παραβιάζεται το σύνταγμα.

    Κύριε Στεφανόπουλε.
    Είχατε μετρηθεί, ζυγιστεί και είχατε βρεθεί λειψός. Αναγκαστικά, πριν πολλά χρόνια, "απολαμβάνατε το σεβασμό μας", ως η θεσμική γλάστρα του πολιτεύματος. Τώρα όμως είστε πρώην θεσμική γλάστρα και για να μη σας βρίζουν οι Έλληνες, κάντε τουμπεκί ψιλοκομμένο.

  45. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 12/12/2011 18:49:31

    Συμφωνω οτι δεν χρειαζονται απαξιωτικες εκφρασεις για ολους τους λογους που αναφερονται πιο πανω,να αντιστρεψω λοιπον το λογικο επιχειρημα,απο εναν τοσο πολυπειρο ανθρωπο επιτρεπεται να γινονται τετοιες δηλωσεις? Που ακουστηκε να νομιμοποιειται μια κυβερνηση δημοκρατικη με αναθεση απο ολιγους και μαλιστα οχι αναλογικα με το φρονημα του λαου, περαν απο το χρονο αναγκης κυβερνησης,οπως συμφωνηθηκε?Καταργειται καθε ενοια δημοκρατιας και συνταγματικης νομιμοτητας,που ο κ.Στεφανοπουλος υποτιθεται οτι υπηρετησε για 2 τετρετιες. Η λυση ειναι μια, εκλογες πολυ κοντα στις 19/2/2012 και κινητοποιηση των παντων να πανε να ψηφησουν,γιατι αυτην την φορα δεν θα υπαρχει καμια δικαιολογια αποχης ,ακυρου και λευκου,δεστε ποιος μας καθησε στο σβερκο για 2 χρονια και που μας εφερε.

  46. Nikos22 avatar
    Nikos22 12/12/2011 18:51:17

    Εγω δεν ειδα ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΣΜΕΥΣΗ του "δοτου" κ.παποδημου οτι θα προκηρυξει εκλογες την 19/2/2012 η 2013 η 2014 η κατι τετοιο..

    Ειπε οτι θα συνεχισει να κανει τον πρωθυπουργο οσο καιρο τον θελει η βουλη των Ελληνων..
    (η μονη διαφοροποιηση απο τον ανδρουτσοπουλο. Αυτος ειχε πει θα κανει τον πρωθυπουργο οσο καιρο τον θελει ο λαος)..
    Ουτε σκοτιστηκε να πει ποσοι βουλευτες.

    Που αυτοματα συνεπαγεται οτι του αρκει η πλειοψηφια ητοι 151 βουλευτες.

    Δεν καταλαβαινω λοιπον ,τι δεν καταλαβαν καποιοι ανθρωποι και κανουν υποθεσεις..

  47. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 12/12/2011 18:54:40

    Eπί της ουσίας : υπάρχει μια Ν.Δ. που επιθυμεί εκλογές το ταχύτερο δυνατό και ένα ΠΑΣΟΚ που θέλει παράταση της ζωής της υφιστάμενης κατάστασης μέχρι το 2013. Νομίζω ότι εις τας Ευρώπας οι απόψεις συγκλίνουν για παράταση ζωής αυτής της κυβέρνησης μέχρι το 2013. Αυτό που αναρωτιούνται οι Έλληνες πολίτες είναι απλό : τι πρόκειται να αλλάξει είτε γίνουν οι εκλογές αύριο είτε σε 20 χρόνια και ποιος πολιτικός μπορεί να δώσει μια έντιμη απάντηση σ' αυτόν που χθες έχασε τη δουλειά του και δεν έχει εισόδημα από πουθενά.

  48. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 12/12/2011 19:07:58

    Αγαπητέ κύριε Τζαβάρα.
    Εσείς ως νομικός, γνωρίζετε ότι οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται. Και δη οι έγγραφες. Πόσο μάλλον, αυτά που συμφωνούνται στο ανώτατο επίπεδο. Κάποτε οι άνθρωποι έδιναν μόνο το λόγο τους και τον επισημοποιούσαν δια χειραψίας.

    Αν κύριε Τζάβαρα, αρχίσετε τις εκπτώσεις, δεν θα σταματήσετε. Και η ΝΔ θα μείνει στην ιστορία επειδή θα έχει στηρίξει μια κυβέρνηση 80% ΠΑΣΟΚ και 10% ΛΆΟΣ, η όποια στα βήματα του ΓΑΠ θα έχει λάβει τα πλέον επώδυνα μέτρα για τη χώρα και τους πολίτες.

    Ήδη το μνημονιακό μέτωπο έχει ξεσαλώσει και άρχισε να υποστηρίζει με κάθε τρόπο τη παραμονή της κυβέρνησης Παπαδήμου μέχρι και το 2013. Ίσως και για μετά το 2013. Κάπως έτσι μας προέκυψε η κυβέρνηση Δεμερτζή και ο Μεταξάς.

    Η ΝΔ δεν έχει καμιά δουλειά σε αυτή την ιστορία. Οφείλει στο ανώτατο επίπεδο να δηλώσει προς κάθε κατεύθυνση, ότι θα άρει την εμπιστοσύνη της στη κυβέρνηση Παπαδήμου, αν δεν προκηρυχθούν εκλογές μέχρι τις 31/1/2012, το αργότερο.

  49. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 12/12/2011 19:08:07

    Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι τι λέει ο Στεφανόπουλος (αυτός μόνο τον εαυτό του επηρεάζει) αλλά αυτό που φοβόμαστε όλοι, την επιβολή της "δημοκρατικής χούντας"

  50. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 12/12/2011 19:30:13

    ΠΩΣ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΡΕ ΓΜΤ ...
    ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΤΑΡΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ?
    Ο κ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ . ΜΑΛΙΣΤΑ. ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ
    ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ
    ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥΣ .ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕ ?
    ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ?
    ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ . ΤΙ ΑΛΛΟ ?
    ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ............ΚΡΙΜΑ .

  51. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 12/12/2011 20:05:05

    Ας τελειώνουμε με αυτό το καραγκιοζιλίκι που λέγεται κυβέρνηση Παπαδήμου.
    Έχουν ήδη αργήσει ήδη οι εκλογές.
    Άμα δεν μπορεί η ΝΔ και ο Σαμαράς σίγουρα θα υπάρξει άλλος που θα μπορέσει..

  52. Αντώνης avatar
    Αντώνης 12/12/2011 20:09:34

    Οι εκλογές θα γίνουν σύντομα, μπορεί και πιο πριν από τις 19 Φεβρουαρίου.
    Αν αργήσουν παραπάνω τα αριστερά κόμματα θα πάρουν αστρονομικά ποσοστά σε σχέση με την πραγματική τους δύναμη και αυτό προσπαθούν να το αποφύγουν όσο παραπάνω μπορούν.

  53. Enzo avatar
    Enzo 12/12/2011 21:27:34

    Αυτός δεν έπαθε εγκεφαλικό ;
    Τι τον αφήνουν και μιλάει ;

  54. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar