#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2012 21:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αλαζόνες Τσίπρας και Καμμένος οδηγούν τη χώρα σε περιπέτεια



Ο ελληνικός λαός στις τελευταίες εκλογές έστειλε ένα βασικό μήνυμα με πολλούς αποδέκτες: ότι δεν αντέχει άλλο το μνημόνιο.

Έδωσε και μια σαφή εντολή: να συνεργαστούνε οι πολιτικές δυνάμεις του τόπου για να βγάλουν, όλοι μαζί, τη χώρα από το αδιέξοδο.

Θα περίμενε κανένας αυτή η εντολή να γίνει σεβαστή.

Όμως, από το βράδυ των εκλογών, εμβρόντητοι παρακολουθήσαμε όλοι, τους κυρίους Τσίπρα και Καμμένο, που επιβραβεύτηκαν γενναιόδωρα στις εκλογές, να επιδίδονται σε έναν διαγωνισμό αμετροέπειας και αλαζονείας.

Από την πρώτη ημέρα έγινε σαφές, ότι τα μυαλά τους φούσκωσαν επικίνδυνα, και μεθυσμένοι από την επιτυχία τους ήθελαν ή να επιβάλλουν τους όρους τους ή να προκαλέσουν νέες εκλογές, επειδή ευελπιστούν να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις τους.

Έτσι τορπίλισαν κάθε λύση που θα μπορούσε να αποτρέψει την επερχόμενη ακυβερνησία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Στις ημέρες που μεσολάβησαν  από τις εκλογές είχαμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε και  μερικά από τα σχέδιά τους που εντέχνως είχαν αποκρύψει κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου.

Αίφνης ακούσαμε τα μαθήματα ..υψηλής τραπεζικής του  κ. Στρατούλη.

Μείναμε άναυδοι από την πρόταση για ….αύξηση των δημοσίων εσόδων του κ. Γλέζου.

Εντυπωσιαστήκαμε από την διευκρίνιση του κ. Δραγασάκη για τη διαφορά μεταξύ «πολιτικής καταγγελίας» του Μνημονίου και «μονομερούς καταγγελίας».

Εκείνο που καταλάβαμε είναι ότι ΣΥΡΙΖΑ τελικά δεν θα …καταγγείλει μονομερώς το Μνημόνιο, αλλά θα το επανεξετάσει. Περίπου όπως είχε διώξει και τις «Βάσεις του Θανάτου» ο αείμνηστος Α. Παπανδρέου!

Ύστερα διαβάσαμε και τα πρακτικά  και είδαμε την έπαρση με την οποία ο νεαρός Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ απευθύνονταν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. «Εξεστι Κλαζομενίοις…»

Από την άλλη ο νεόκοπος αρχηγός των ΑΝΕΛ συνέχισε την πεπατημένη.

Αφού αυτογελοιοποιήθηκε, όσο κανένας άλλος αρχηγός, με τα non-paper που παρέδωσε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, έφτασε στο  σημείο αυτός που κατηγορούσε τους άλλος για εξουσιομανία, να …απαιτήσει να γίνει Πρωθυπουργός!

Πρωθυπουργός ένας πολιτικός που δεν δίστασε να κατηγορήσει για πλαστογραφία ακόμα και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για να δικαιολογήσει την ασυνέπειά του.

Ο άνθρωπος είναι,  ένας λίαν  επικίνδυνος αμετροεπής τυχοδιώκτης που διψά για εξουσία.

Και προκειμένου να ικανοποιήσει την ακόρεστη φιλοδοξία του δεν σταματά μπροστά σε τίποτα! Μετέρχεται κάθε μέσου!

Η πατρίδα μας εξαιτίας αυτών των δυο θα διέλθει  έναν εφιαλτικό μήνα με τις Κασσάνδρες να προβλέπουν τα χειρότερα  και τα κοράκια να κάνουν πρόβες εφόδου.

Ας ελπίσουμε ό,τι θα επικρατήσει ψυχραιμία και θα πρυτανεύσει η λογική.

Ας ελπίσουμε….

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skouras avatar
    skouras 15/05/2012 22:00:56

    ΦΑΚΤΟΡΑ
    ΣΕΛΙΔΑ 13 ΤΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΣΥΣΚΕΨΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ
    ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ...
    http://www.scribd.com/doc/93666273/praktika-REcVT

  2. andreas avatar
    andreas 15/05/2012 22:04:41

    Οτι ειναι να γινει ας γινει τουλαχιστον αυτοι δεν προδωσαν!!!

  3. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:06:26

    Ούτε και μετά τις νέες εκλογές θα προκύψει ικανή και αυτοδύναμη κυβέρνηση να διαχειριστεί την κρίση. Άσε δηλαδή που πάλι δεν θα σχηματιστεί καν κυβέρνηση.

    Οπότε:
    Χρειαζόμαστε εθνική κυβέρνηση προσωπικοτήτων για την μετάβασή μας σε εθνικό νόμισμα και τη χρειαζόμαστε τώρα...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:16:54

      Από το nick καταλαβαίνω πολλή νοσταλγία για τα fifties. Είναι να μην υπάρχει νοσταλγία και για το "εθνικό νόμισμα";
      Ελπίζω να μην υπάρχει και νοσταλγία για καμμιά "δίκη αεροπόρων".

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Ο Θείος 15/05/2012 22:23:36

        Κι όμως...αν προσέθετες τα δυο ψευδώνυμά σας = "Ο Θείος Αιζενχάουερ", θα προέκυπτε ένα ψευδώνυμο που θα αποτύπωνε πλήρως το κλίμα της δεκαετίας του 50 στην Ελλάδα.

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:18:29

      Το εθνικό νόμισμα θα μας φέρει στην εποχή του 1873...

      Οι Έλληνες θα παίρνουνε 100.000 δρχ. μηνιάτικο που θα είναι γύρω στα 200 Ευρώ. Ίσα-ίσα που θα τα βγάζουνε πέρα από φαγητό (θα ξαναδούμε πάλι πείνες πραγματικές).
      Θα σταματήσουνε να ταξιδεύουνε στο εξωτερικό και να στέλνουνε τα παιδιά τους στο εξωτερικό.
      Θα είναι αιχμάλωτοι μέσα στη χώρα και δεν θα ξέρουνε τι θα πει πολιτισμένος κόσμος.
      Αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, κινητά κτλ. θα είναι άπιαστα όνειρα καθότι ότι θα εισάγεται θα πρέπει να πληρώνεται σε Ευρώ και με τις δραχμούλες αυτό θα είναι αδύνατο.
      Όποιος θα θέλει τηλεόραση θα πρέπει να λέει σε κάποιον συγγενή του που είναι μετανάστης στην Γερμανία ή στην Αμερική να την αγοράζει εκεί και να του την φέρνει στην Ελλάδα το καλοκαίρι (όπως γινότανε μέχρι καί τη δεκαετία του '90).
      Αυτοκίνητο δεν θα μπορεούνε να πάρουνε ούτε οι εργοστασιάρχες.

      Αυτά σας τα έχουνε πει ο Τσίπρας κι ο Καμμένος...;;;;;;

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Βασίλης Γκιώνης 15/05/2012 22:46:30

        Ακόμα και να τους το πούνε οι ίδοι, δεν θα το πιστέψουν, θα συνεχίσουν να υποστηρίζουν ότι είναι προπαγάνδα του εχθρού.

      • voreios avatar
        voreios @ Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 01:28:06

        Βασιλη Γκιωνη σου χει περασει απο το μυαλο οτι δεν νοιαζομαστε αν δεν εχουμε τηλεορασεις,κινητα αλλα προτιμαμε δραχμη και εθνικη αξιοπρεπεια και ανεξαρτησια?

        Εδω δε φοβομαστε κρυο,πεινα και συ μιλας για αυτοκινητα και κινητα? Τοσο μαλακός εισαι?

        Ειμαστε αποφασισμενη...τα μνημονια τελος φιλε μου σ αρεσει δε σ αρεσει... Δραχμουλα και παλι δραχμουλα,και κρατα εσυ το ευρω αμα θες να βαζεις μοναδες στο κινητο και βενζινουλα στο αμαξι να πας μεχρι το σουνιο για μπανακι.

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ voreios 16/05/2012 02:46:02

          Τι είδους εθνική αξιοπρέπεια και ανξαρτησία θα έχεις ανίσχυρος και απομονωμένος;;;; Στο τέλος θα ανγκασθείς να εγκαταλείψεις και τη δραχμή και να υιοθετήσεις το.... γρόσι.

        • alex23 avatar
          alex23 @ voreios 16/05/2012 04:41:43

          να δω οταν θα παρακαλανε καποιο 'ενθικαρες' τους ξενους για να παρουμε αεροπλανα και οπλα και να υπερασπιστουν την εθνικη αξιοπρεπεια και την ΑΟΖ και δεν θα μπορουμε ουτε τα καυσιμα τους να πληρωσουμε επειδη κανεις δεν θα πουλαει χωρις εγγυηση, στις υπερ-υποτιμημενες πια δραχμες..

          το μνημονιο που μας εκατσε στον σβερκο απο το πασοκ, την διαπλοκη και τα ξενα συναιτερακια τους, θα μοιαζει με φιλοδωρημα μπροστα σε αυτα που θα χαρισουμε για να μπορουμε να επιβιωσουμε σαν εθνος
          και ο μονοδορμος(που υποχρεωθηκε να ακολουθησει ο σαμαρας) του να κερδισεις χρονο με την δανειακη για να μαζεψεις το κρατος και να βγεις μια ωρα νωριτερα απο το βουρκο θα ειναι πια ενα απιαστο ονειρο..

          εκτος αν νιωθουν μερικοι σαν τα λεμμινγκς που πηδανε χωρις λογο απο τον γκρεμο και θελουν να παρασυρουν και τους αλλους μαζι..ή εχει κανεις την εντυπωση οτι τυποι σαν τον καμμενο, που βγαλαν τα τρελα λεφτα επι πασοκ στο χρηματιστηριο, θα πεινασουν ή θα ζουνε στην ελλαδα τοτε..να δω οταν θα παρακαλανε καποιο ενθικαρες τους ξενους για να παρουμε αεροπλανα και οπλα και να υπερασπιστουν την εθνικη σου αξιοπρεπεια και την ΑΟΖ και δεν θα μπορεις ουτε τα καυσιμα τους να πληρωσεις επειδη κανεις δεν θα σου πουλαει χωρις εγγυηση, στις υπερ-υποτιμημενες πια δραχμες..

          το μνημονιο που μας εκατσε στον σβερκο απο το πασοκ, την διαπλοκη και τα ξενα συναιτερακια τους, θα μοιαζει με φιλοδωρημα μπροστα σε αυτα που θα χαρισουμε για να μπορουμε να επιβιωσουμε σαν εθνος
          και ο μονοδορμος(που υποχρεωθηκε να ακολουθησει ο σαμαρας) του να κερδισεις χρονο με την δανειακη για να μαζεψεις το κρατος και να βγεις μια ωρα νωριτερα απο το βουρκο θα ειναι πια ενα απιαστο ονειρο..

          εκτος αν νιωθουν μερικοι σαν τα λεμμινγκς που πηδανε χωρις λογο απο τον γκρεμο και θελουν να παρασυρουν και τους αλλους μαζι..ή εχει κανεις την εντυπωση οτι τυποι σαν τον καμμενο, που βγαλαν τα τρελα λεφτα επι πασοκ στο χρηματιστηριο, θα πεινασουν ή θα ζουνε στην ελλαδα τοτε..

        • Βασίλης Γκιώνης avatar
          Βασίλης Γκιώνης @ voreios 16/05/2012 16:13:06

          Βορειε,

          με τη Δραχμούλα θα έχεις την ίδια αξιοπρέπεια που έχουνε οι Νιγηριανοί στην Ευρώπη...

      • Dimitra avatar
        Dimitra @ Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 09:57:15

        Τα ταξίδια σε μάραναν εσένα, τα κινητα και οι σπουδές στο εξωτερικό.... Τι να πεί κανείς;;;;
        Να πεθάνει η πατρίδα δηλαδή για το life style...

        • Βασίλης Γκιώνης avatar
          Βασίλης Γκιώνης @ Dimitra 16/05/2012 16:12:06

          Δημητρα,

          η πατρίδα με τη Δραχμή θα είναι παντελώς απομονωμένη!
          Δεν θα σε υπολογίζει κανένας ούτε χώρες σαν την Αλβανία ή το Καμερούν.
          Θα ΠΕΘΑΝΕΙ η Ελλάδα εαν βγει από το Ευρώ...

          Υ.Γ.: Πόσα κινητά και Ι.Χ.έχεις...;;;

      • gkountoglou melpomeni avatar
        gkountoglou melpomeni @ Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 21:16:37

        NA BRASO TO EYRO:H ELLHNES AYTOXTONOYNE KAI PEINANE :;TI NOMIZETE OTI EAN MINOYME STO EYRO THA PERASOYME KALA:KOYNIA POY MAS KOYNAGE;KSIPNISTE BREEEE:

      • VILAGER avatar
        VILAGER @ Βασίλης Γκιώνης 18/05/2012 18:36:41

        Μια ερωτηση με μεγαλη δοση χιουμορ (πικρο)
        Εισαι εργοστασιαρχης που δεν εχει ακομη αυτοκινητο και τηλεοραση?????

        Υ.Γ. Θα μας παρουν και τα σπιτια ??? Απαπαπα..... αν ειναι ετσι ας τα παρουν οι τραπεζες και το ΔΝΤ

    • Βασίλης Γκιώνης avatar
      Βασίλης Γκιώνης @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:28:07

      Το εθνικό νόμισμα θα μας φέρει στην εποχή του 1873...

      Οι Έλληνες θα παίρνουνε 100.000 δρχ. μηνιάτικο που θα είναι γύρω στα 200 Ευρώ. Ίσα-ίσα που θα τα βγάζουνε πέρα από φαγητό (θα ξαναδούμε πάλι πείνες πραγματικές).
      Θα σταματήσουνε να ταξιδεύουνε στο εξωτερικό και να στέλνουνε τα παιδιά τους στο εξωτερικό.
      Θα είναι αιχμάλωτοι μέσα στη χώρα και δεν θα ξέρουνε τι θα πει πολιτισμένος κόσμος.
      Αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, κινητά κτλ. θα είναι άπιαστα όνειρα καθότι ότι θα εισάγεται θα π[ρέπει να πληρώνεται σε Ευρώ και με τις δραχμούλες αυτό θα είναι αδύνατο.
      Όποιος θα θέλει τηλεόραση θα πρέπει να λέει σε κάποιον συγγενή του που είναι μετανάστης στην Γερμανία ή στην Αμερική να την αγοράζει εκεί και να του την φέρνει στην Ελλάδα το καλοκαίρι (όπως γινότανε μέχρι καί τη δεκαετία του '90).
      Αυτοκίνητο δεν θα μπορεούνε να πάρουνε ούτε οι εργοστασιάρχες.

      Αυτά σας τα έχουνε πει ο Τσίπρας κι ο Καμμένος...;;;;;;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:46:30

      Για όποιον μιλά για δραχμή γιατί βαρέθηκα:

      -πότε μπορεί ο ...Χολαργός να τυπώσει αρκετό χρήμα;
      -πότε και ποια είναι η ισοτιμία που θα ...καθοριστεί;
      -πόσα είναι τα συναλλαγματικά αποθέματα της χώρας; ...γιατί κάποιοι ξεχνούν ότι εδώ και δύο χρόνια δεν ... προσφεύγουμε στις αγορές...εκτός αν θα μας δίνει πετρέλαιο τζάμπα ο Τσάβες ή ο Πούτιν...(για να μην μιλήσω για την αιώνια πεποίθηση της χώρας για την κακή Δύση ενώ οι σχέσεις με την Μόσχα δεν είναι εξάρτησης αλλά ....ορθόδοξες)

      Αλλά ας πάμε σε πιο μπακάλικα πράγματα:

      ας πάρει ο οποιοσδήποτε το περίφημο ...καλάθι της νοικοκυράς...ας διαλέξουν οποιαδήποτε ισοτιμία θέλουν και ας θεωρήσουν ότι θα εξακολουθούμε να ...προμηθευόμαστε τα είδη από όσους χρωστούμε και τους λέμε να πάνε τα πνιγούν:

      -πως θα τα αγοράζουμε από έξω
      -πως θα μεταφέρονται
      -πως θα διανέμονται στην επικράτεια
      -πως θα πληρώνει ο καταναλωτής

      Για να τελειώνουμε λοιπόν δεν υπάρχει καλή ή κακή δραχμή ή €, έχω βαρεθεί να το γράφω, υπάρχουν κανόνες δομές και λειτουργίες.Με την δραχμή έχει πτωχεύσει η χώρα 5 φορές ...ας γυρίσουμε δεν έχω πρόβλημα αλλά :

      -όταν για το € χρειάστηκε μια προετοιμασία 2 χρόνων,
      - όταν η Αργεντινή είχε παράλληλα πέσο και $ και έφτασε μια χώρα με πρωτογενή τομέα του επιπέδου της να κυνηγά γελάδες στον δρόμο...

      ...να υπάρχουν ηλίθιοι που δηλώνουν ότι αύριο θα αρχίσει να τυπώνει ο Χολαργός και μέχρι το ...Δεκέμβριο ( γιατί είμαι αισιόδοξος...) θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση ας διαβάσουν ...ιστορία.
      Για να φτάσει κάποτε η χώρα να ...κόψει ο Μαρκεζίνης το μηδενικό πέρασε μια εικοσαετία και είχαμε ...δραχμές, ενώ τώρα ξεκινάμε όχι από το 0 αλλά από το μείον.

      Για άλλη μια φορά αντί να σχεδιάσουμε και να προετειμάσουμε το τι θέλουμε εμείς αρχίζουμε σαν τον Αλέφαντο 11 εμείς 11 και αυτοί και μετά ξάχνουμε τι έφταιξε για την ...πεντάρα...λες και το πρόβλημα είναι η ονομασία του νομίσματος και όχι η χρήση του...

    • Αιζενχάουερ avatar
      Αιζενχάουερ @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 22:48:33

      Εγώ μαζί σας, ευρώ μέχρι τέλους. Αλλά μην ονειρεύεστε ότι πολύς κόσμος σε ένα χρόνο από τώρα θα έχει την οικονομική άνεση να αγοράζει καινούργιες τηλεοράσεις και αυτοκίνητα. Μετά βίας θα βγάζει τον άρτον τον επιούσιον.

      Στην παρούσα φάση τα μόνα που έχει να διαλέξει ο νεοέλληνας είναι ένα ευρώ που δεν θα το βλέπει ποτέ στη τσέπη του ή μια δραχμή που δεν θα αξίζει ούτε το χαρτί που θα τυπώνεται.

      Το πρόβλημα της χώρας δεν είναι η οικονομική κρίση και η επικείμενη χρεοκοπία αυτή καθ'εαυτή.

      Το πρόβλημα της χώρας είναι η ανυπαρξία πολιτικών ηγεσιών που έχουν την ικανότητα να διαχειριστούν στοιχειωδώς αυτά τα προβλήματα, είτε προς την κατεύθυνση του ευρώ, είτε προς την κατεύθυνση της δραχμής.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Αιζενχάουερ 16/05/2012 09:51:58

        Το πρόβλημα δεν είναι οι τηλεοράσεις και τα αυτοκίνητα, αλλά το πετρέλαιο και τα φάρμακα, όπως και το χάος μιας νομισματικής μετατροπής. Η ανοησία ενδημεί σε αυτή τη χώρα αλλά όταν γίνει αντιληπτό σε τι λούμπα πέσαμε, θα αναπολείτε τα χρόνια του ευρώ, με χαράτσια η χωρίς.

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/05/2012 22:07:36

    και μη χειρότερα "Αδέξιε". Το διαίρει και βασίλευε των ξένων περνά μέσα από Καμμένους και άλλους. Δεν ήταν τυχαίο που το κόμμα του σχηματίστηκε αμέσως μετα σχεδόν απο το ταξίδι του Α. Σαμαρά στη Μόσχα. Το μύνημα ήταν σαφές. Και η μέθοδος δοκιμασμένη: Βρές σε κάθε Ελληνικό κόμμα 1-2 αμετροεπείς, φίλαυτους, αλλαζόνες, εξουσιομανείς -θέλεω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη-κομπλεξικούς και "ντίττο", ανεκόπησαν τα φτερά του κάθε πατριώτη. Απλό, στοιχειώδες...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Νίκος Αργεάδης 15/05/2012 22:44:29

      Στοιχειώδες Γουώτσον! Πόσο δίκιο έχεις Νίκο. Τα αιώνια πιόνια.

    • Mara avatar
      Mara @ Νίκος Αργεάδης 15/05/2012 23:37:01

      Νίκο έτσι ακριβώς.
      Μετά το ταξίδι του Σαμαρά στην Μόσχα που κλείστηκαν συμφωνίες μαμούθ...."στήθηκε" το μαγαζάκι... Καμμένου.
      Σε κάποιους.... λοιπόν δεν άρεσαν καθόλου αυτές οι συμφωνίες και φρόντισαν να στήσουν το πρόθυμο.... Καμμένο για να κόψει πάσει θυσία την πρωθυπουργία Σαμαρά.
      Τώρα λοιπόν την δουλειά τους την έκαναν και προφανώς επειδή άνοιξε.... η όρεξη.... του ανόητου Πανούλη, άρχισε τις παράλογες απαιτήσεις και τον δίνουν στεγνά....

  5. CARAVAGGIO avatar
    CARAVAGGIO 15/05/2012 22:19:14

    Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς φίλε μου...

    Ξεχνάς μάλλον ότι πριν κάποιες μέρες ο Σαμαράς μας έλεγε ότι χωρίς Αυτοδυναμία τη λύση θα τη δώσουν οι εκλογές...

    Τότε τον χειροκροτούσες...

    Σήμερα σου φταίει ο Τσίπρας που δήθεν δεν σεβεται τη εντολή του λαού για συνεργασία...Πόσο οπορτουνισμός με βάση τα αποτελέσματα ποιά?

    Φίλε μου μέσα στην Κυβερνησιολαγνεία ξεχνάμε ότι το επίδικο είναι η κατεύθυνση της πολιτικής που θα ασκηθεί...Γιατί φαίνεται ότι πάλι παραβλέπεις ότι και ο Σαμαράς διαφώνησε με τις 5 προτάσεις του Τσίρπα απορρίπτωντας τες με περρισή ευκολία με επιχειρήματα του δημοτικού ότι "θα γίνουμε βόρια κορεά κλπ"...Αν το επίδικο ήταν μόνο η Κυβέρνηση τότε ας έδινε το οκ ο ΑΜ τότε...

    Τα πράγματα έχουν αρχίσει και ξεκαθαρίζουν...στις επόμενες εκλογές θα μπουν τα διλλήματα σκληρά και ο ελληνικός λαός θα απαντήσει με μεγαλύτερη σαφήνεια...

    υγ: Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η καραμέλα με τις προτάσεις ΣΥΡΙΖΑ που θα πάρουν δήθεν τον πλούτο του Έλληνα νοικοκυραίου. Πέραν ότι αυτό έχει ήδη γίνει από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. επι του συγκεκριμένου

    Πρόταση Στρατούλη: Από πότε το αυτονόητο έγινε κοσμοιστορική δήλωση? Οι τράπεζες χρησιμοποιούν τις καταθέσεις για να δανείζουν...Δεν καταλαβαίνω γιατί εκπλαγήκατε...

    Πρόταση Γλέζου: Τι είναι χειρρότερο και δήμευση περιουσίας? Το χαράτσι και όλοι οι φόροι και οι εισφορές που έχουν μπει το τελευταίο διάστημα? Ή ένα δάνειο με κοινωνικά κριτήρια που σημαίνει ότι κάπια στιγμή θα ξαναπάρεις τα χρήματά σου

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ CARAVAGGIO 16/05/2012 01:45:32

      Τα περισσότερα από τα 5 σημεία του Τσίπρα δεν έχει νόημα να απευθύνονται στο εσωτερικό, αλλά στο εξωτερικό που αυτό ήταν και το θέμα, πάτε να διαπραγματευθείτε (αλλά πού).
      Τώρα για τα σημεία όπως δημόσιο έλεγχο τραπεζών, ή τις κρατικοποιήσεις σας (χωρίς λεφτά για να τις κάνετε) και τα "αυτονόητα" του Στρατούλη, τι να απαντήσει κανείς, αν τα πεις σε οποιονδήποτε σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα θα μείνει έκθαμβος για το τι συζητάμε.
      Ποιες χώρες τα εφαρμόζουν αυτά (σήμερα), γιατί θεωρείς ειρωνεία τη Βόρεια Κορέα, εκεί ισχύουν, μάλιστα.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ CARAVAGGIO 16/05/2012 02:55:39

      @ caravaggio
      O Bενιζέλος βάφτισε το χαράτσι "ασφάλιστρο κινδύνου", εσύ την δήμευση "δάνειο με κοινωνικά κριτήρια".
      Ο Βενιζέλος δεν μας εξήγησε τι θα γίνει και ποιος θα πληρώσει αν επέλθει ο κίνδυνος, κι εσύ δεν μας εξηγείς τι θα γίνει αν η επένδυση που θα γίνει με το δάνειο δεν αποδώσει.
      Κι όπως αναρωτιέται η Victoria τέτοιες ανοησίες (συγγνώμη αλλά...) σε ποια χώρα - όχι εφαρμόζονται - κουβεντιάζονται σοβαρά.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ CARAVAGGIO 18/05/2012 10:46:55

      Καραβάτζιο, αυτά κατάλαβες απ΄οσα είπε ο Σαμαράς; Ο Σαμαράς δεν μιλούσε για αυτοδυναμία της ΝΔ αλλά για το γεγονός πως δίχως αυτοδυναμία ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ αυτή η χώρα. Και αποδείχτηκε πως είχε δίκιο. Η αυτοδυναμία λόγω δομής του συντάγματος είναι απαραίτητη προυποθεση για να κυβερνηθεί η χώρα. Αυτό είπε ο Σαμαράς.

  6. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 15/05/2012 22:23:26

    Σχετικά με τους ΑΝ.ΕΛ. όταν τα φωνάζαμε προεκλογικά, όταν λέγαμε για τον Πάνο, ότι δεν του έφταιγε το Κατερινάκι, γιατί μπροστά του είναι πυρηνικός φυσικός, όταν λέγαμε για τους ανεπαρκείς καμμένους, είμασταν οι κακοί.
    Τώρα τους φταίει ο Παπούλιας, η cia και όλοι όσοι θέλουν να πολεμήσουν τους αδαμάντινους και αλάνθαστους Καμμένους.
    Εντάξει μπορεί να έγινε λάθος στην εκτύπωση και να δόθηκε λάθος η φράση του Πάνου σχετικά με το νεκρός, όμως στην συνέχεια έγινε διευκρίνηση και έληξε το θέμα.
    Η σωστή φράση ήταν "ούτε νεκρός δεν συγκυβερνώ, εάν δεν πάρω το ΥΠ.ΕΘ.Α., με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ."
    Δεκτόν.
    Υ.Γ. Πάνο, μπορεί να αυτοδιορίσθηκες πρόεδρος, μπορεί να μην συγκυβερνάς εάν δεν σου δώσουν το ΥΠ.ΕΘ.Α., μπορεί να μιλάς για ιντερνετική διαβούλευση, ακόμα και για τον εκπρόσωπο τύπου του κόμματος, διορίζοντας από μόνος σου τον Κουίκ, μπορεί όποτε κάνεις πατάτες να τα ρίχνεις στον διεθνή σιωνισμό, μπορεί να διόρισες όλη την σάρα και την μάρα στο κίνημα χωρίς να δώσεις λογαριασμό σε κανένας, όμως υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά σε πίστεψαν. Από αγάπη προς την πατρίδα και μόνο σε ψήφισαν γιατί πίστεψαν ότι θα ελευθερώσεις την Ελλάδα από τα δεσμά της, ότι θα πεις ένα ηρωικό ΟΧΙ.
    Πάνο, εγώ το ήξερα, το πόσο λίγος είσαι, αρκεί κάποιος να παρατηρήσει ψυχρά και χωρίς φόρτιση τα λεγόμενά σου.
    Πίστευα ότι ήσουν απλά κάποιος ΠΟΛΥ λίγος.
    Πάνο, ο σοφός λαός λέει: "Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει" κι εσύ Πάνο μου επιμένεις.

  7. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 15/05/2012 22:26:13

    Οσον αφορα τον Καμμενο τα πραγματα ειναι απλα!Δεν τραβουσε η Ντορα οποτε κατασκευαστηκε αλλο (πιο καλοσχεδιασμενο) εμποδιο για τον Αντωνη!

    Θα ηθελα παντως να μαθω τι αποψη εχει ο Πουτιν για τον Καμμενο και το κομμα του!

    • Θ.Δ. avatar
      Θ.Δ. @ Θ.Δ. 15/05/2012 22:44:31

      Πριν απο λιγο ο Μαρκατος ειπε στον Τραγκα: ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ!

      Και συνεχισε να μιλαει ως εκπροσωπος του αρματος πολιτων!

      Οι ΑΝΕΛ στα χναρια του ΣΥΡΙΖΑ με ενα καρο συνιστωσες!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Θ.Δ. 15/05/2012 22:45:48

      Ο Πούτιν έχει στην κερκίδα φιλαράκια - συνεταιράκια πολιτικο-επιχειρηματικού επιπέδου Σρέντερ και ...κωμωδιακής ικανότητας Μπερλούσκα.
      Τι να τον κάνει τον Παναγιώτη; Χειριστή φωτοαντιγραφικού στα γραφεία της Gazprom;

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Ο Θείος 15/05/2012 22:49:42

        χαχαχα ούτε γι' αυτό δεν κάνει

        http://www.youtube.com/watch?v=eR1mPwhIzLk

        • ΘΕΟΔΩΡΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
          ΘΕΟΔΩΡΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ @ dikefalosaitos 15/05/2012 23:38:04

          "dikefalosaitos" και οι υπόλοιποι που σχολιάζουν το παραπάνω άρθρο, του "factorx", μπoρείτε να δείτε τα παρακάτω βίντεο
          ( Πάνο Καμμένο και Αλέξη Τσίπρα ) :
          http://www.youtube.com/watch?v=iIPNf-UEcK4 και
          http://www.youtube.com/watch?v=Yhy65WMiP54.
          Τα θεωρώ ωραία και αστεία βιντεάκια, για τα ψεύτικα πολιτικά, μετεκλογικά, αλλά και προεκλογικά παιχνιδάκια τους.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Ο Θείος 16/05/2012 00:22:22

        παρτο οπως ειναι και στειλτο για Νομπελ Διαδικτυακου σχολιου

  8. Spiros avatar
    Spiros 15/05/2012 22:36:06

    Δεν αντέχω την κινδυνολογία...Αυτοί που έφεραν την Ελλάδα σε αυτή την κατάσταση, είχαν ευκαιρία να αποδείξουν ότι έχουν επιτέλους διάθεση να κάνουν κάτι για την Ελλάδα. Και διάλεξαν απλά να πάρουν μαζί στον βούρκο τους ακόμα έναν...Τον Τσίπρα..Ευτυχώς δεν τους έκανε τη χάρη..

  9. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 15/05/2012 22:42:30

    ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Για να σώσουν την πατρίδα η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θυσιάζουν τους μισούς Έλληνες. Και καλά κάνουν αφού αυτοί οι θυσιαζόμενοι Έλληνες είναι λαϊκιστές και ανεύθυνοι. Έτσι οι εκλεκτοί Έλληνες που θα επιζήσουν θα φτειάξουν μια νέα Ελλάδα. Γι αυτό μην παραπονιέσαι Αδέξιε Δεξιέ. Εμείς οι Ανεύθυνοι Έλληνες διαλέξαμε τους αρχηγούς που μας αξίζουν.

    • PayneK avatar
      PayneK @ Χρήστος Δημάρης 16/05/2012 00:55:16

      Αυτά να καθόσουν να τα πείς άμα τελικά σχηματιζότανε η κυβέρνηση χωρίς την συμμετοχή όλων αυτών που ονομάζεις εσύ ο ίδιος κιόλας σαν λαϊκιστές, να καταλάβω και την αγανάκτησή σου δηλαδή.
      Να φωνάζεις για φάουλ όμως χωρίς καν επαφή απ'την άλλη άκρη του γηπέδου και να επιμένεις, ενώ δεν κύλησε καν χρόνος,δείχνει απλά οτι ευχαριστιέσαι να πετάς την μπάλα στην εξέδρα με σκοπό την σύγχυση και τον περαιτέρω εκνευρισμό των φιλάθλων-πές το εκλογικό σώμα,ίσως και με σκοπό τα επεισόδια..
      Έ, φαίνεται οτι δεν κατέχεις απο αθλήματα, και μισείς το γεγονός οτι παντού δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν κανόνες που άμα τους ξεπεράσεις, εκτίθεσαι.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ PayneK 16/05/2012 01:20:54

        Η ΣΗΨΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ: Δεν εκφράζω καμία αγανάκτηση. Με αυτά που γράφω σημειώνω πως ο Τσίπρας και ο Καμμένος εκφράζουν την θέληση των λαικών στρωμάτων που τόσο πολύ και τόσο άδικα βασανίζονται από την σήψη του δικομματισμού.

  10. Άρης Μ. avatar
    Άρης Μ. 15/05/2012 22:59:36

    Όταν ο Σαμαράς ανακοίνωνε πριν τις εκλογές ότι θα κάνει εκλογές μέχρι να πετύχει αυτοδυναμία, δεν επιδείκνυε αλαζονεία; Αυτό το ξεχνάμε; Με τρομάζει η επιλογή του Τσίπρα, αλλά να τα θυμόμαστε όλα, όχι μόνο αυτά που μας βολεύει, όταν μας βολεύει.. Δηλαδή, η Ν.Δ. με ποιον θα κυβερνήσει, ποια στελέχη θα βγάλει στο προσκήνιο που μας τα έκρυβε τόσον καιρό; Και για ποια Ν.Δ. μιλάμε τελικά, αυτή του 19%; Αυτή που κατέστρεψε τον Καραμανλή, δένοντάς τον με κάτι παλικάρια τύπου Τατούλη ή Παυλίδη; Αυτή που δεν τολμούσε να κάνει κάτι για να μην κάνει λάθος; Που δεν είπε την αλήθεια στο λαό, παρά μόνο την τελευταία στιγμή;

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 15/05/2012 23:12:27

    Γιατί Αλέξη στο σημερινό διάγγελμά σου, ξέχασες να απευθυνθείς στο ΣΥΝΟΛΟ των ψηφοφόρων σου ;;;
    Γιατί απευθύνθηκες στους "Ελληνίδες και Έλληνες " ΜΟΝΟ ;
    Αυτά τα λέει ο Σαμαράς που αγωνίζεται για το ελληνικό έθνος, τα λες τώρα και εσύ ;
    Εσύ Αλέξη πως αγνοείς και αδιαφορείς για τον ΛΑΘΡΟ ψηφοφόρο σου, Πακιστανό, ένοικο Υπατίας, κτλ κτλ;;;;
    Αφού με τις θέσεις σου για τη λαθρομετανάστευση καρπώνεσαι την ψήφο όλων των νομιμοποιημένων που έχουν (ή θα αποκτήσουν) τα αντίστοιχα πολιτικά δικαιώματα στην ταλαίπωρη χώρα μας, γιατί ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΤΑ διαγγέλματά σου ΚΑΙ σε όλους αυτούς ;
    Γιατί Αλέξη δεν απευθύνεσαι σε ολόκληρο, το πολύχρωμο, πολύ-πολιτισμικο-εθνικο-ποίκιλο μωσαϊκό που θέλεις να καταντήσεις την Ελλάδα, στα διαγγέλματά σου ;

    Να τα συγχωρήσω όλα του Alexis, την αλαζονεία, την αγένεια ακόμη και στον ΠτΔς, την ανευθυνότητα να σύρει τη χώρα σε εκλογές ξανά, τις ψευδαισθήσεις ότι θα κυβερνήσει αυτή τη χώρα, αλλά την αχαριστία του και το ρατσισμό του, απέναντι στους ίδιους τους ψηφοφόρους του, αυτό όχι δεν μπορώ ! Αυτό παραπάει....

  12. Ενας απλός πολίτης avatar
    Ενας απλός πολίτης 15/05/2012 23:15:53

    Ο Πάνος Καμμένος σε όλο του το μεγαλείο στο παρακάτω video!!

    http://www.youtube.com/watch?v=Te0SFxgrBHE

    (ο παντοτινά διαχρονικός Ελληνικός κινηματογράφος!)

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ Ενας απλός πολίτης 15/05/2012 23:42:57

      Καταπληκτικό! Πραγματικά αυτή είναι η κατάστασή του. Χα χα χαα

  13. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 15/05/2012 23:37:58

    Εγω παντως δεν ανησυχω θα μας σωσει ο καημμενος με την τσουπρα,αρε λουρα βρεγμενη που χρειαζονται γελαει και το παρδαλο κατσικι με τα γιδια

  14. Πανος avatar
    Πανος 15/05/2012 23:42:35

    οι Τσιπρας και Καμμενος πονταρουν στο αντιμνημονιακο μενος που αρχικα καλλιεργησε και ο Σαμαρας με ακομψο τροπο. εχουν μαζεψει εκτος των γνωστων μπαχαλακηδων που παραδοσιακα ψηφιζαν ΣΥΡΙΖΑ, ολους εκεινους που πιστεψαν οτι μπορουν να βγουν απο την κριση χωρις προσπαθεια. Μαζι με αυτους και οι βολεμενοι του συστηματος κυριως ΠΑΣΟΚ (αλλα και ΝΔ η οποια επι κυβερνησεων Καραμανλη ζηλεψε τα επιτευγματα του).
    Επειδη τα πραγματα σοβαρεψαν πολυ, η ΝΔ θα πρεπει να επικοινωνησει και να βγαλουν με το ζορι απο Τσιπρα και Καμμενο αν το προγραμμα τους (αν υπαρχει κατι τετοιο) η παραμονη στο ευρω ειναι εξασφαλισμενη. Ολη η πιεση εκει πρεπει να πεσει και οι ανακοινωσεις διαφορων Ευρωπαιων βοηθουν. Οι νεοι οπαδοι Τσιπρα και Καμμενου πιστευουν οτι, θα συνεχισουν να παιρνουν λεφτα αλλα δε θα πληρωσουν τιποτα. Αν τους γκρεμισεις αυτο το ονειρο, διαλυθηκαν.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Πανος 16/05/2012 00:27:29

      συνηθως διαλυονται πρωτα τα παντα και μετα ξυπνανε και αυτοι...δεν τρεφω ελπιδες

  15. Aris. A avatar
    Aris. A 15/05/2012 23:47:56

    Ολα καλά και άγια.

    Δεν αντέχω μια κυβέρνηση με τους γνωστούς Μήτσους Κίτσους Ρούληδες Ρούλες Θεοδωρούλες Αννούλες.

    Το πρόβλημα πολλών είναι αυτό ακριβώς.

    Καλύτερα μια κυβέρνηση προσωπικοτήτων.

    Να δούμε και καμιά νέα μούρη.

    Ελεεος κουραστήκαμε να μα σώζουν οι ίδιοι που μας σώζουν τα τελευταία είκοσι χρόνια.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2012 23:55:43

    Πολλά μπορεί να καταλογίσει κανείς στο αποτυχημένο πολιτικό προσωπικό της χώρας, το οποίο σίγουρα χρειάζεται μια ριζική ανανέωση, ή έστω ένα σημαντικό ρετούς.
    Και πολλά ίσως να μπορεί να καταλογίσει κανείς, στην προσωπικότητα του (εκάστοτε) ανώτατου πολιτειακού μας άρχοντα.
    Το σύστημα όμως της επιλογής του προέδρου της ελληνικής Δημοκρατίας είναι αυτό που είναι, και συνεπώς, όσο κι αν διαφωνούμε με τα εκάστοτε πρόσωπα, οφείλουμε να τα αποδεχθούμε, κυρίως ως εκπροσωπούντα τον υπέρτατο θεσμό του έθνους και της δημοκρατίας μας.
    Αν θέλουμε δημοκρατία….
    Να όμως που κάποιοι «οργισμένοι νεανίες» εκφραστές της ανέξοδης πολιτικής, που εκπροσωπούν μάλιστα την «επαναστατική» της πλευρά, και πιο συγκεκριμένα την λάιτ εκδοχή της πάλαι ποτέ αγωνιζόμενης αριστεράς, αποδεικνύονται τρισχειρότεροι από τον οποιοδήποτε παλαιοκομματικό, και απαρχαιωμένο δεινόσαυρο της πολιτικής μας τάξης.
    Όπως φαίνεται, το ποσοστό του 16% δίνει φτερά σε κάποιους, σε βαθμό υπερβολής.
    Γενικά είμαι συγχυσμένος με τον Αλέξη Τσίπρα και τις διάφορες συνιστώσες του Σύριζα, που ευδοκιμούν στην ανούσια καθημερινή αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση, αλλά που τα κάνουν μούσκεμα όταν καλούνται να μετατρέψουν τα μεγαλόστομα φληναφήματά τους σε πράξη.
    Και πιο πολύ με σύγχυσε η χθεσινή αλαζονεία του, καθώς και η επίδειξη περιφρόνησης προς τον Κάρολο Παπούλια, τον οποίο ο νεοσσός Τσίπρας απαξίωσε με εξυπνάδες του στυλ «…μας εξηγείτε μετά πως τελείωσε ο Β`Π.Π….», κλπ.
    Αμ ο άλλος; Ο Καμμένος;
    Που ούτε λίγο ούτε πολύ κατηγορεί τον πρόεδρο για πλαστογράφηση των λεγομένων του;
    Αυτή είναι λοιπόν η νέα γενιά πολιτικών, που θα φρεσκάρει το μουχλιασμένο πολιτικό μας σκηνικό; Που θα φέρει νέες προοπτικές; Μη χέσω…
    Ο αλαζών Αλέξης, και ο κήνσορας Καμμένος, που ο ένας δείχνει ασέβεια στον πρόεδρο, ενώ ο άλλος κατακεραυνώνει με χαρακτηρισμούς δοσίλογου τον πρώην αρχηγό του, και κατηγορεί ως πλαστογράφο τον πρόεδρο της Δημοκρατίας μας;
    Πάμε καλά;
    Αυτούς ψήφισε ένα μεγάλο ποσοστό συμπατριωτών μας;
    Το τελικό συμπέρασμα όλων αυτών των (θλιβερών) εξελίξεων είναι ότι δυστυχώς η ισοπέδωση που επέφερε το Ανδρεϊκό Πασόκ, έχει βαθιές ρίζες, και τις βλέπουμε να εκφράζονται μέσω της αυξανόμενης αμετροέπειας των νέων πολιτικών ταγών μας.
    Το βασικό λοιπόν ερώτημα που θέτω, είναι το εξής απλό:
    Ποιος συνιστά μεγαλύτεροι κίνδυνο για την δημοκρατία μας;
    Τα τυχόν εγέρθητι και οι δήθεν προσοχές που θα απαιτούσαν οι «φασίστες» χρυσαυγίτες από τον πρόεδρο, που αποδείχθηκαν παραμύθια της Χαλιμάς, και τρελές φαντασιώσεις κάποιων, ή η πραγματική ασέβεια που επεδείχθη προς τον πρόεδρο της Δημοκρατίας (μαζί με τις κατηγορίες περί δοσιλογισμού στον αρχηγό του πρώτου κόμματος, και περί πλαστογραφίας στην προεδρία της δημοκρατίας από τον έτερο «επαναστάτη» πολιτικάντη);
    Ντροπή. Τίποτα άλλο.
    Και πιο ειδικά, να ντρέπονται αυτοί που τους ψήφισαν.

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ Strange Attractor 16/05/2012 00:26:23

      Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥΛΙΑ: Αν ο Πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας άκουγε αυτά που είπε ο Καμμένος τότε θα γινόταν της... Αυτή μου η παρατήρηση δείχνει ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχει δίκιο ο Καμμένος. Να σου θυμίσω επίσης πως ο Παπούλιας είναι ένας από τους δανειστές του Παπανδρέου. Αυτή μου η παρατήση δείχνει ποιό ακριβώς είναι το ήθος του Παπούλια.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Strange Attractor 16/05/2012 00:47:30

      Το ακόμη φοβερότερο είναι ότι, τόσο ο Τσίπρας, όσο και ο Καμμένος, προσπάθησαν να πλήξουν το κύρος του θεσμού του ΠτΔς, για να καλύψουν τις δικές τους γκάφες και αδυναμίες !!
      Ο μεν Τσίπρας στοιχηματίζω πως δεν είχε διαβάσει το αντίστοιχο κεφάλαιο Ιστορίας για το Β'Παγκόσμιο στο σχολείο (είχε και μια κατάληψη να κουλαντρίσει), οπότε διέκοψε με αγένεια τον ΠτΔς για να προλάβει μην τυχόν και αποκαλυφθούν τα γνωσιακά κενά του. Μην ξεχνάμε ότι οι πολιτικοί αρχηγοί γνώριζαν ότι θα δημοσιευθούν τα πρακτικά.
      Ο δε Καμμένος, για να δικαιολογήσει την κωλοτούμπα της κωλοτούμπας, τα φόρτωσε όλα πάλι στον ΠτΔς.
      Ξέρουν άραγε αυτοί οι δυο μωροφιλόδοξοι τι συμβολίζει ο θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας ; Το έμαθαν ποτέ τους ;

    • bird avatar
      bird @ Strange Attractor 16/05/2012 01:40:54

      +100000000000000

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Strange Attractor 16/05/2012 03:08:37

      Εξαιρετικός ! Αν δεν έχεις αντίρρηση θα το κάνω ανάρτηση στο blog μου.

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ Strange Attractor 16/05/2012 05:50:00

      Ενα από τα καλλίτερα, του Παράξενου Ελκυστή!

  17. Αχιλλέας-Λάρισα avatar
    Αχιλλέας-Λάρισα 16/05/2012 00:06:10

    Παιδια οι απλοι νεοδημοκρατες οπως κι εγω νομιζω μ'ολα το σεβασμο ότι δε χρειαζεται πόλωση στη συγκεκριμενη στιγμη. Το θεμα ειναι να επανακαμψουν μερικοι απ' αυτους που πηγαν σε Καμμενο-χ.α. με αλλη διαχειρηση.
    Φιλος μου που ψηφισε ΝΔ μου'πε σημερα ότι θα παει κουβελη γιατι του αρεσε η σταση του και η ρητορικη του αυτων των ημερων!
    Αλλος που ψηφισε καμμενο τωρα θα ριξει ΝΔ γιατι θελει μου' πε ισχυρη εντολή!
    Ο κοσμος ειναι αγριεμενος εκει εξω και ακους διαφορα.
    Και στο φιναλε ότι αποφασισει ο λαος.
    Εμεις δεν ειμαστε πα(σοκ) που με γιουργια και ψεματα μας εξαθλιωσαν 3 χρονια τωρα, πιστευω δηλαδη.

    • airman avatar
      airman @ Αχιλλέας-Λάρισα 16/05/2012 00:41:22

      ''Λέτε να τους ενδιαφέρει, αν το νόμισμά μας είναι ευρώ, δραχμές ή …φασόλια;''
      Καλή η προσπάθεια, αλλά εσείς στο ΣΥΡΙΖΑ τι λέτε;
      Ευρώ;
      Δραχμές;
      Μπολίβαρ Φουέρτε;
      Πέσος Κούβας;
      Φασόλια;
      Κολοκύθια με τη ρίγανη;
      Υ.Γ. Με τις ιδέες του κ. Στρατούλη σε λίγο και εκείνοι που έχουν κάτι τι σε καταθέσεις θα τα ''σηκώσουν''. Το πολύ-πολύ να τα κορνιζάρουν μετά για ενθύμιο!

      • airman avatar
        airman @ airman 16/05/2012 00:53:46

        Συμφωνούν όλες οι συνιστώσες ή είναι η συνισταμένη από όλες τις συνιστώσες;
        Ως γνωστόν η συνισταμένη εξαρτάται άμεσα από τις συνιστώσες, οπότε εάν πρόκειται για τη συνισταμένη τίθεται ζήτημα. Σήμερα η συνισταμένη είναι αυτή (λέμε). Αύριο; Σε δύο μήνες; Σε έξι μήνες;
        Ο ''δικός μας'' κόσμος δεν έχει τέτοια διλήμματα. Και το σημαντικότερο ο δικός μας λόγος δεν έχει τέτοιες ''παραμέτρους''.

  18. Μίμης avatar
    Μίμης 16/05/2012 00:51:29

    Χμ! Θέλει προσοχή. Η μανιασμένη επίθεση όλων εναντίον του Αντώνη (ιδίως μετά τη δυναμική που φάνηκε να αναπτύσσει), η κυβερνητική πλέον αριστερή "απειλή", ο κίνδυνος διάλυσης δομών και ευρωπαϊκών κεκτημένων, ...περίεργα πράγματα... η κατάσταση θυμίζει λίγο '67 ;

  19. skopelos news avatar
    skopelos news 16/05/2012 00:56:01

    Συντηρούν τις αυταπάτες
    Δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, αν είναι ικανό να συντηρήσει τις αυταπάτες με τις οποίες βομβαρδίζει το λαό. Η Ρ. Δούρου δήλωσε σχετικά με τα αποτελέσματα των εκλογών στο γερμανικό κρατίδιο της Β. Ρηνανίας - Βεστφαλίας ότι συνιστά «απόρριψη της πολιτικής σκληρής λιτότητας της καγκελαρίου Μέρκελ» και πως «αυτή η ήττα, ύστερα από εκείνη του προέδρου Νικολά Σαρκοζί στη Γαλλία, σηματοδοτεί τη σταδιακή αλλαγή του ευρωπαϊκού τοπίου: πλέον ο κυρίαρχος λόγος της λιτότητας ρηγματώνεται» (...) «είναι φανερό ότι η άνοιξη του 2012 έχει άρωμα ανατροπής και ελπίδας»...http://skopelos-news.blogspot.com/2012/05/blog-post_1728.html

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ skopelos news 16/05/2012 01:32:59

      Νομίζω πως πρέπει, αν θέλετε να μην γκρεμοτσακιστείτε, να επιχειρήσετε όσο είναι τουλάχιστον καιρός, να προσγειωθείτε. Η αλαζονική στάση που αναπτύσσετε επικίνδυνα μέσα σε μόλις λίγες ημέρες είναι αντίστοιχη της ίδιας που αυτοί που κατά τα φαινόμενα, αποτελούν πρότυπο του αρχηγού σας, ανέπτυξαν σε κάποια χρόνια. Και τότε άρχισε ο κόσμος να τους αποβάλλει. Προσέξτε λοιπόν, μην ο κόσμος αρχίσει ν' αποβάλλει εσάς σε χρόνο αντίστοιχο με αυτόν που χρειάστηκε για να υιοθετήσετε την αλαζονεία της εξουσίας, την οποία ακόμα δεν έχετε (και ελπίζω να μην έχουμε τη δυστυχία ν' αποκτήσετε ποτέ) που τόσο πολύ θεωρείτε ότι σας τη χρωστάει η ιστορία.

  20. airman avatar
    airman 16/05/2012 01:02:34

    Άστο, δεν το 'χεις! Χρησιμοποίησες έναν όρο που έβαλα σε εισαγωγικά και τώρα το γυρίζεις αλλού. Ψάξε λίγο το ''δικό σας κόσμο'' και άμα βγάλεις συμπέρασμα τι ''παίζει'' βλέπουμε.

    • airman avatar
      airman @ airman 16/05/2012 01:20:14

      Χαλάρωσε! Είναι περασμένη η ώρα!

  21. mx avatar
    mx 16/05/2012 01:05:57

    Προκλητική απαίτηση της ΕΚΤ ζητάει συνοπτικά και με εκτός διαδικασίας ενέργειες να δοθούν τα 18 δισ στις τράπεζες ώστε να μειωθεί η εξάρτηση τους σε ρευστότητα – Οι τράπεζες ζητούν ένα μοντέλο τύπου Credit Agricole ενώ το ΤΧΣ σχεδιάζει να θέσει Veto
    16/05/12 - 07:03



    Αποκλειστικό.......Ένα θέατρο του παραλόγου διαδραματίζεται με το τραπεζικό σύστημα το οποίο οδήγησαν σε αδιέξοδο, οι αποτυχημένοι χειρισμοί Παπαδήμου αλλά και η προκλητική στάση της ΕΚΤ.
    Έχουν καλλιεργήσει τον πανικό λέγοντας ότι θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα. Επισπεύδουν την καταβολή των 18 δις στις τράπεζες με στόχο να αποπληρώσουν μέρος της ρευστότητας τους στην ΕΚΤ.

    Δηλαδή ενώ οι ελληνικές τράπεζες καταρρέουν κατά τον πρωθυπουργό η ΕΚΤ ζητάει να μειωθεί η εξάρτηση ρευστότητας;
    Η ΕΚΤ δεν γνωρίζει ότι οι ελληνικές τράπεζες βρίσκονται σε κίνδυνο;
    Τρία πράγματα συμβαίνουν ή ο Παπαδήμος σκόπιμα περνάει το μήνυμα ότι καταρρέει το σύστημα και αυτό αν συμβαίνει θα πρόκειται για ανεύθυνη πολιτική πράξη ή η ΕΚΤ φοβούμενη ότι θα χάσει τα λεφτά της στις ελληνικές τράπεζες ζητάει εσπευσμένα πίσω μέρος της ρευστότητας ή δεν συμβαίνει τίποτε από όλα αυτά και παίζεται ένα ακραίο παιχνίδι συνωμοσίας και σκόπιμης καταστροφολογίας.

    Τι ακριβώς έχει συμβεί;

    Οι δραματικές καθυστερήσεις της κυβέρνησης Παπαδήμου έφεραν το τραπεζικό σύστημα σε αδιέξοδο.
    Με το ανατρεπτικό εκλογικό αποτέλεσμα τινάσσεται στον αέρα οποιαδήποτε διαδικασία ανακεφαλαιοποίησης και καθυστερημένα πλέον ο πρωθυπουργός Λ Παπαδήμος ζητάει να μην ακολουθηθούν οι διαδικασίες και να καταβληθούν άμεσα τα 18 δις ευρώ.
    Σε μια άνευ προηγουμένου πρόκληση επιδίδεται και η ΕΚΤ ώστε να διασφαλίσει άρον άρον τα κεφάλαια που έχει διαθέσει στις ελληνικές τράπεζες μέσω μηχανισμών ρευστότητας.
    Η ΕΚΤ ζήτησε από την ΤτΕ και τους αρμόδιους για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών να καταβληθούν με συνοπτικές διαδικασίες τα 18 δις ευρώ που αφορούν προκαταβολές του ΤΧΣ για μελλοντικές αυξήσεις κεφαλαίου.
    Μάλιστα όταν ετέθη το θέμα νομιμότητας μιας τέτοιας διαδικασίας πως θα δοθούν κεφάλαια χωρίς να έχουν συγκληθεί γενικές συνελεύσεις και αποφάσεις μετόχων και δεν έχουν καθοριστεί οι όροι των αμκ η απάντηση που δόθηκε από τους εκπροσώπους της ΕΚΤ και της Τρόικα είναι ότι σε αυτή την φάση προέχει η μείωση της εξάρτησης της ρευστότητας των ελληνικών τραπεζών.
    Δεν είναι παράδοξο ενώ οι ελληνικές τράπεζες καταρρέουν η ΕΚΤ να μεριμνά περισσότερο για την μείωση της εξάρτησης;
    Γεγονός είναι ότι η ΕΚΤ έχει χορηγήσει 73 δις στις ελληνικές τράπεζες και η ΤτΕ μέσω του ELA 54 δις ευρώ συνολικά 127 δις τα οποία έχουνε περιοριστεί στα 122 δις ευρώ μετά από ενέργειες των τραπεζών.

    Το ΤΧΣ θα θέσει VETO στην διαδικασία

    Με βάση πληροφορίες το ΤΧΣ το οποίο έχει πιστωθεί τα 18 δις ευρώ τα οποία θα τα καταβάλλει στις τράπεζες στην Εθνική 6,9 δις ευρώ στην Alpha 1,9 δις στην Alpha 4,2 δις και στην Πειραιώς 5 δις ευρώ ζητάει ως βασική προϋπόθεση για να καταβάλει τα κεφάλαια σύγκλιση γενικών συνελεύσεων και αποσαφήνιση των όρων ανακεφαλαιοποίησης ώστε να γνωρίζει επακριβώς όλες τις λεπτομέρειες.
    Ο Παπαδήμος και η ΕΚΤ για διαφορετικούς λόγους ζητούν να μην ισχύσουν οι διαδικασίες αλλά να επισπευστεί η καταβολή των κεφαλαίων και εν συνεχεία στο μέλλον θα διευκρινιστούν οι λεπτομέρειες.
    Το ΤΧΣ διάκειται αρνητικά σε μια τέτοια εξέλιξη και μάλιστα θα συγκαλέσει έκτακτο διοικητικό συμβούλιο ώστε να ασκήσει ενδεχομένως veto σε μια τέτοια εξέλιξη.
    Το ΤΧΣ θεωρεί ότι δεν είναι δικαιολογημένη η βιασύνη της ΕΚΤ αποδέχθηκε την κεφαλαιακή ανεπάρκεια των ελληνικών τραπεζών μήνες πως ξαφνικά ζητάει μείωση της εξάρτησης της ρευστότητας σε ένα τέτοιο περιβάλλον;
    Το ΤΧΣ ζητάει να ακολουθηθεί η διαδικασία με το βασικό επιχείρημα ότι οι μέτοχοι βάζουν ποτέ προκαταβολικά κεφάλαια χωρίς να ξέρουν όρους και προϋποθέσεις;

    Παρέμβαση τραπεζιτών

    Διαβλέποντας τις καθυστερήσεις οι τραπεζίτες ζήτησαν την παρέμβαση Παπαδήμου ώστε να ξεμπλοκάρει τις διαδικασίες και να καταβληθούν τα κεφάλαια έως τις 21 Μαΐου.
    Μάλιστα επικαλούνται το επιχείρημα ότι η προκαταβολή κεφαλαίων είναι μια διαδικασία που συνηθίζεται και επικαλούνται το παράδειγμα της Credit Agricole με την Emporiki.
    Η Credit Agricole προκαταβάλει κεφάλαια στην Emporiki για την κάλυψη μελλοντικών κεφαλαιακών αναγκών. Όμως το αντεπιχείρημα που προβάλλεται είναι ότι η περίπτωση της Credit Agricole και της Emporiki δεν είναι καν ενδεικτική.
    Η Credit Agricole είναι μέτοχος 100% στην Emporiki που σημαίνει ότι επενδύει χρήματα στο εαυτό της.
    Το ΤΧΣ δεν μπορεί να προκαταβάλλει κεφάλαια χωρίς να ξέρει διαδικασίες ως δυνητικός μελλοντικός μέτοχος;
    Π.χ. αν δώσει τα 18 δις και στην πορεία δεν τα βρουν σε όρους και προϋποθέσεις το ΤΧΣ θα ζητήσει πίσω τα 18 δις;

    Το συμπέρασμα

    Η επίλυση της κεφαλαιακής ανεπάρκειας των τραπεζών είναι μείζονος σημασίας και πρέπει να τεθεί σε απόλυτη προτεραιότητα.
    Επίσης πρέπει οι τράπεζες να παραμείνουν ιδιωτικές για να διαφυλαχθεί ο ανταγωνισμός και η προοπτική ανάκαμψης της οικονομίας.
    Το ελληνικό κράτος και η Τρόικα πρέπει να στηρίξουν τις τράπεζες ξεκάθαρα.
    Όμως εδώ διαπιστώνεται ότι στηρίζοντας τις ελληνικές τράπεζες στηρίζεται η ΕΚΤ.
    Η ΕΚΤ απαλλάχτηκε από το PSI+ και τώρα ζητάει να μειωθεί η εξάρτηση των ελληνικών τραπεζών σε ρευστότητα.
    Το ηθικό ζήτημα που εγείρεται είναι τα 18 δις από τα 35 με 40 δις που θα χρειαστούν οι τράπεζες δεν ήταν να κατευθυνθούν στην πραγματική οικονομία;
    Αν επιστρέψουν στην ΕΚΤ τότε οι αναφορές περί σχεδίων ανάπτυξης αποτελούν εξαπάτηση του εναπομείναντος κατεστραμμένου επενδυτικού κοινού και εξαπάτηση της κοινωνίας

    Πέτρος Λεωτσάκος
    www.bankingnews.gr

  22. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 16/05/2012 01:32:22

    Αφού προσήλθε κι ο Καμμένος σήμερα στο προεδρικό μέγαρο έχοντας κατά νου να βγει από εκεί μέσα ως Πρωθυπουργός με το 10% που πήρε στις εκλογές, τα είδαμε ΌΛΑ σε αυτόν τον τόπο...

  23. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 16/05/2012 01:34:15

    Πάντως εντυπωσιάσθηκα από την συμπάθεια των αμερικάνικων ΜΜΕ προς το πρόσωπο του καινοφανούς αστέρος , που ετοιμάζει τα χρονοντούλαπα της ιστορίας[μάλλον για ό,τι θυμίζει Ελλάδα],όλο αυτό κατήντησε μια άθλια επαναλαμβανόμενη φαρσοκωμωδια.

    • άγρυπνη avatar
      άγρυπνη @ άγρυπνη 16/05/2012 01:56:12

      "Eμείς''ποντάρουμε στην ψυχή των καρτερικών,όχι προσωπολατρών πολιτών,που ναί λοιπόν, πάλι θα κληθούν να μαζέψουν τα συντρίμμια του πειράματος.

  24. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 16/05/2012 02:21:25

    Το πιο τραγικο με τον Καμμενο ειναι οτι εχει για ψηφοφορους τους χειροτερους πολιτες!Ατομα απολυτως απολιτικ του τυπου "οπου φυσαει ο ανεμος παω αρκει να ακουω ωραια λογια και να εχω γεματη τσεπη"!Ατομα του τυπου "δωσε λεφτα μπαρμπα και γινομαι και τουρκος αμα λαχει".

    Εαν μπει καποιος στο facebook του Τραγκα θα καταλαβει αμεσως αυτα που λεω!
    Το τι βρισιμο τρωει εδω και ωρες ο Τραγκας δεν λεγεται.Φαινεται ξεκαθαρα πως αυτοι που τον βριζουν (οπαδοι του καμμενου) δεν εχουν ουτε ιερα ουτε οσια!
    Ειναι επισης ξεκαθαρο πως ο Καμμενος αποτελει πλεον αντικειμενο λατρειας απο τους οπαδους του!Τον βλεπουν σαν Θεο (που θα τους μοιρασει χρυσαφι) και τον ακολουθουν τυφλα σε ολα!Πεταει ο γαιδαρος?Πεταει πεταει αρχηγε!

    Τελικα ο Ελληνας Χιτλερ δεν βρισκεται στον προσωπο του Μιχαλολιακου αλλα στο προσωπο του Καμμενου!Οι τυφλοι οπαδοι του θυμιζουν κατι μεταξυ των Ουνων του Αττιλα και των Ες-Ες
    Θυμιζει καταστασεις οπου ο αρχηγος της βαρβαρικης φυλης λεει στους στρατιωτες του: "Αν καταφερετε να κατακτηστε αυτη την πολη μετα ειστε ελευθεροι να την λεηλατησετε!

    Εχουν τρελες προσδοκιες απο τον Καμμενο που βρισκονται περαν της κοινης λογικης!Μαλλον τους εχει υποσχεθει τα παντα!Αλλιως δεν εξηγηται αυτος ο φανατισμος!

    • Θ.Δ. avatar
      Θ.Δ. @ Θ.Δ. 16/05/2012 02:44:48

      Και για να πεισω και τους πιο δυσπιστους διαβαστε ενα σεναριο που διεδιδαν οι οπαδοι του καμμενου σε διαφορα μπλογκ για την 15/05/12

      1. Ο Καμμενος “ριχνει” στο τραπεζι επισημα το γνωστο σχεδιο για δημιουργια κυβερνησης με τον ορο της αποδοχης των 7 σημειων.
      2. Χτυποκαρδια απο τους προδοτες για το σημειο 2(” άμεση ανάληψη καταστατικού ελέγχου της Τράπεζας της Ελλάδος)
      3. Βγαινει το πορισμα των προδοτων με καταληξη την τωρινη ακαρπη προσπαθεια εξανεμισμου της αποπειρας Καμμενου των 7 με το συνηθες τροπο. Τη λασπη.
      4. Το πραγματικο plan B που υπαρχει ειναι των προδοτων που δεν ειναι αλλο παρα το καλεσμα των γειτονων σε επιθεση για να ακυρωθουν ολα τα προηγουμενα.Ταυτοχρονα οι Τουρκοι απαλλασονται απο την πιθανοτητα της Ελλαδος να πραξει το σημειο 1 Καμμενου (” άμεση ανακήρυξη της ΑΟΖ για όλη την ελληνική επικράτεια”).Εστω ενα θερμο επεισοδιο και ολα πανε αρκετα πισω για τον κωλο των κυβερνωντων . Μονο που οι Τουρκοι δεν εχουν μπεσα και αυτη τη φορα θα πανε για πολλα, παρα τη συμφωνια τους με τους προδοτες.
      5. Τα ελικοπτερα της βουλης απογειωνονται φουλαρισμενα με κοστουματους, ενω οι εναπομειναντες στη χειροτερη κατασταση ενοπλων δυναμεων απο το 74′ εναντι στην Τουρκια παλευουμε για τη γη και τα παιδια μας.

      Οι τυποι η ειναι τρελοι η πληρωνονται αδρα για να γραφουν αυτα τα πραγματα!

      Τελικα η Ελλαδα βρηκε τον δικο της...Χιτλερ!Απο αλλου το περιμεναμε και απο αλλου μας ηρθε!
      Καποτε το επαιζε κυνηγος τρομοκρατων γραφοντας κατι ανυποστατα βιβλια περι τρομοκρατιας!Τωρα εγινε κυνηγος προδοτων,δωσιλογων,νεων τσολακογλου,νεφιλιμ κλπ. οπως ακριβως ο Χιτλερ κατα την προσπαθεια του να κατακτησει την εξουσια!Ας μην ξεχναμε οτι ο Χιτλερ εγινε καγκελαριος μεσω κανονικων εκλογων!

      Εφτασε στο σημειο να κατηγορει τον προεδρο της δημοκρατιας για ...προβοκατσια!Ε αυτο ουτε ο Χιτλερ το εκανε!
      Φαινεται παντως πως ο Γεωργαλας του διδαξε ολα τα βρωμικα κολπα του φασισμου!

      Η κοινωνια μας δυστυχως δεν παει καλα!Βρισκεται σε ομαδικη παρακρουση!

  25. Χάρης avatar
    Χάρης 16/05/2012 02:34:53

    Κάνετε λάθος. Αν ήθελαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, είχαν τις ψήφους. Είχαν συμφωνήσει. Δεν είχε κανένα νόημα να συμφωνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού έχει διαφορετική στρατηγική, είτε συμφωνεί, είτε διαφωνεί κάποιος. Αυτοί που λένε πως αν δεν συμμετέχει ο ΣΥΡΙΖΑ θα καίγεται η Αθήνα, σφάλλουν. Οι ακροαριστεροί που καίνε την Αθήνα πήραν 75.000 ψήφους. Το κόμμα τους έχει όνομα: λέγεται ΑΝΤΑΡΣΥΑ. 500 από αυτούς καίνε τα πάντα. Διαβάστε τα κείμενά τους που μιλάνε για έξοδο από το ευρώ και επανάσταση. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι υπέρ του ευρώ. Λοιπόν, αχρείαστες οι ανακρίβειες. Κατανοητό το να υποστηρίζεται ο Σαμαράς, τον οποίο κι εγώ ψήφισα, αλλά για όλα φταίει ο Κουβέλης, ο οποίος δεν θέλει να την πάθει σαν τον Καρατζαφέρη. Ο Καμμένος ασχολίαστος γιατί αποτελεί κατηγορία από μόνος του.

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/05/2012 03:27:22

    O Tσιπρας δεν ειναι ο Ανδρεας του 1981.Ειναι ο ΓΑΠ το 2009.

    • ΔΚ avatar
      ΔΚ @ ψυχραιμια 16/05/2012 20:37:58

      Μόνο που ο Τσίπρας δεν μιλάει προκαταβολικά επί μήνες με τη Λαγκάρντ για να μας δέσει τα χέρια στο ΔΝΤ, όπως έκανε ο ΓΑΠ με τον Στρος-Καν.

      Ατυχής σύγκριση.

      • anideos avatar
        anideos @ ΔΚ 16/05/2012 20:44:13

        Καθολου ατυχης.
        Το βαζω στο δημοσιο ολους τους ανεργους ειναι λεφτα υπαρχουν με αλλα λογια.
        Ο νομος Ραγκουση βρησκει τον Τσιπρα 200% συμφωνο.
        Πολυ μακρυα απ το η Ελαδα ανηκει στους Ελληνες του Αντρεα.

  27. alex23 avatar
    alex23 16/05/2012 05:32:55

    μια φανταστική ιστορία

    το σύριζα αρχικά θα ήταν χαρούμενο να είχε βγει τρίτο κόμμα και με μικρή διαφορά, αλλά η διαφορά από το πασοκ τους έβαλε ιδέες και προκάλεσαν επαναληπτικές, στις οποίες βγήκαν πρώτο κόμμα (μαζί με νέες συνιστώσες και την Δήμαρ), γιατί με τον χυλό που έχει στο μυαλό ο μέσος ψηφοφόρος ψήφισε όποιον του είπε τα ωραιότερα λόγια και δέχτηκε τις περισσότερες επικρίσεις από το εξωτερικό (reverse psycology)..

    ξέρουν όμως ότι αυτά που λένε είναι ανεφάρμοστα, γιατί οποιαδήποτε μονομερή ενεργεία απέναντι στο μνημόνιο αυτομάτως ακυρώνει την δανειακή, και οι πολίτες θα τους κρεμάσουν στην ομόνοια..
    όποτε τι θα κάνουν για να κερδίσουν χρόνο και να αποσπάσουν την προσοχή από τα προβλήματα, ενώ στο μεταξύ θα λένε ότι διαβουλεύονται με τους ξένους και άλλα τέτοια τσιτάτα ?

    πολύ απλό

    θα εφαρμόσουν το πρόγραμμα τους με την δικαιολογία ότι πρέπει να αλλάξουν όλα..
    ανάμεσα στα άλλα,
    θα δώσουν υπηκοότητες,
    θα αφοπλίσουν τον στρατό και την αστυνομία,
    θα τα "βρουν" με τους φίλους τους τούρκους,
    θα δώσουν το όνομα στα Σκόπια,
    θα γίνουν νόμιμοι οι γάμοι ομοφυλόφιλων,
    θα πάνε σε πλήρη ρήξη με την εκκλησία (το Άγιο όρος θα αποσχιστεί),
    θα κρατικοποιήσουν τις τράπεζες και κάποιες δεκο (για να) και θα κάνουν προσλήψεις των νέων ψηφοφόρων τους,
    θα 'κατασχέσουν' τα λεφτά των καταθετών, παρόλο που ξέρουν ότι οι πλούσιοι δεν θα πειραχτούν γιατί δεν τα έχουν στην ελλαδα,
    θα γράψουν όλη την ελληνική ιστορία μέσα από τα βιβλία από την αρχή με την ρεπουσια λογική,
    και ότι άλλο έχουν στο πρόγραμμα τους, αλλά δεν τολμαγανε καν να φέρουν σε κανένα πάνελ προς συζήτηση

    για μερικούς η ιστορία αυτή είναι θρίλερ, για μερικούς είναι όνειρο ζωής

    το σίγουρο είναι ότι ο Έλληνας στο μεγαλύτερο σύνολο του, παρότι λέει και διαφημίζει το πόσο περήφανος είναι και ότι θα κάνει τα πάντα για την πατρίδα του, πολιτεύει με γνώμονα μόνο το προσωπικό του μέλλον και όχι το μέλλον της πατρίδας του... απορώ πως επιβιώσαμε τόσους αιωνες... ίσως όπως είπε ο Βέγγος σε μια από τις τελευταίες ταινίες του, ειναι η ωρα να κλεισει ο κύκλος μας..

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2012 07:50:29

    Ελεύθερα.

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 16/05/2012 10:03:28

      Παράξενε ελκυστή, μπράβο!
      Ενταύθα μέντοι πάντα τ’ ανθρώπων νοσεί, κακοίς όταν θέλωσι ιάσθαι κακά.
      (Τίποτα στους ανθρώπους δεν πάει καλά, όταν θέλουν να γιατρέψουν τα κακά χρησιμοποιώντας το κακό) – ΣΟΦΟΚΛΗΣ

  29. Δαναός avatar
    Δαναός 16/05/2012 08:43:40

    Αν τώρα πω ότι αυτό το σχόλιο του Στρέιντζ είναι για ανάρτηση θα έχω άδικο; Τέρμα οι οικονομικές αναλύσεις. Πολιτικό λόγο που να ξεβρακώνει τους επικίνδυνους θέλει ο κόσμος. Πολιτικό λόγο καθαρό με στόχους.

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 16/05/2012 08:50:00

      Σε μένα το λες;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 16/05/2012 08:53:55

      Χωρίς στρογγυλέματα. Κοφτερό σαν ξυράφι!

  30. Εν ενεργεία avatar
    Εν ενεργεία 16/05/2012 08:51:10

    O ΣΥΡΙΖΑ είναι το ΠΑΣΟΚ του 1993, μετά την επέλαση του νεοφιλελευθερισμού αλά ελληνικά επί Μητσοτάκη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Εν ενεργεία 16/05/2012 09:28:55

      Eιχε τοτε περιθωρια.Τωρα οχι.

  31. tak avatar
    tak 16/05/2012 08:53:11

    Εσείς γιατί δεν τον πήρατε; Μήπως νομίζετε πως θα τον παγιώσετε με ... ισχυρή πλειοψηφία;

  32. romeo avatar
    romeo 16/05/2012 08:56:17

    Δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ανάβει φωτιές... Μάλιστα... Λίγο ... λαδάκι ρίχνει όμως;

  33. tak avatar
    tak 16/05/2012 08:59:37

    Καλημέρα Γιάννη... Για την ανάρτηση μιλάω... Και ρώτησα το Danaos αν απευθύνεται σε μένα! Γιάννη, ως Έλλην πλέον εσύ της ... διασποράς, κάνε έκκληση σε παρακαλώ να πάνε να ψηφίσουν τα δύο εκατομμύρια σιωπηλών! Εντάξει, αποδοκίμασαν με τον τρόπο τους... Όμως τώρα είναι η ώρα τους να σώσουν!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 16/05/2012 09:08:30

      Καλημέρα! Έκκληση; Απαίτηση!

      ἔνι τε τοῖς αὐτοῖς οἰκείων
      ἅμα καὶ πολιτικῶν ἐπιμέλεια, καὶ ἑτέροις πρὸς ἔργα τετραμ-
      μένοις τὰ πολιτικὰ μὴ ἐνδεῶς γνῶναι· μόνοι γὰρ τόν τε
      μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ’ ἀχρεῖον νομί-
      ζομεν, καὶ οἱ αὐτοὶ ἤτοι κρίνομέν γε ἢ ἐνθυμούμεθα ὀρθῶς
      τὰ πράγματα, οὐ τοὺς λόγους τοῖς ἔργοις βλάβην ἡγούμενοι,
      ἀλλὰ μὴ προδιδαχθῆναι μᾶλλον λόγῳ πρότερον ἢ ἐπὶ ἃ δεῖ
      ἔργῳ ἐλθεῖν

      • tak avatar
        tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 09:26:34

        Και συμβαίνει οι ίδιοι να φροντίζουμε μαζί και για τα
        ιδιωτικά μας ζητήματα και για τα ζητήματα της πόλης και, ενώ ο καθένας μας καταγίνεται με διαφορετική απασχόληση, να γνωρίζουμε σε ικανοποιητικό βαθμό τα πολιτικά πράγματα. Γιατί μόνοι εμείς εκείνον που δεν παίρνει μέρος σ' αυτά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο, αλλά άχρηστο και οι ίδιοι εμείς είτε διατυπώνουμε
        ορθές σκέψεις ή μελετούμε σωστά τις υποθέσεις της πόλης, γιατί νομίζουμε ότι οι συζητήσεις δεν βλάπτουν τα έργα, αλλά περισσότερο (βλάπτει) το να μην
        διαφωτιστούμε εκ των προτέρων με τη συζήτηση, πριν προβούμε σε ενέργειες για όσα πρέπει.

      • tak avatar
        tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 09:32:12

        ΘΟΥΚΥΔΙΔΟΥ, ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ -40-

        διαφερόντως γὰρ δὴ καὶ τόδε ἔχομεν ὥστε τολμᾶν τε οἱ αὐτοὶ μάλιστα καὶ περὶ ὧν ἐπιχειρήσομεν ἐκλογίζεσθαι· ὃ τοῖς ἄλλοις ἀμαθία μὲν θράσος, λογισμὸς δὲ ὄκνον φέρει. κράτιστοι δ' ἂν τὴν ψυχὴν δικαίως κριθεῖεν οἱ τά
        τε δεινὰ καὶ ἡδέα σαφέστατα γιγνώσκοντες καὶ διὰ ταῦτα μὴ
        ἀποτρεπόμενοι ἐκ τῶν κινδύνων.

        ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

        Μας διακρίνει κάτι ξεχωριστό και στο σημείο αυτό, ώστε να τολμούμε να υπολογίζουμε με ακρίβεια τις
        συνέπειες για όσα σκοπεύουμε να επιχειρήσουμε. Ενώ αντίθετα στους άλλους η έλλειψη γνώσης φέρνει αλόγιστο θάρρος και η επίγνωση δισταγμό. Δίκαια
        μπορούν να θεωρηθούν πολύ δυνατοί στην ψυχή όσοι, παρόλο που γνωρίζουν πολύ καλά και τους κινδύνους του πολέμου και τις απολαύσεις της ειρήνης, εντούτοις δεν προσπαθούν ν' αποφύγουν τους κινδύνους.

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ tak 16/05/2012 09:39:23

          Έτσι χτίστηκε το θαύμα. Από Τολμώντες και Γιγνώσκοντες οι οποίοι Μετείχαν.
          Άντε τώρα αυτά να τα εξηγήσεις στο Λυκουρέντζο και στο Σταμάτη για πείσουν τον κόσμο.

          • tak avatar
            tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 09:44:56

            Γιάννη, όσο αυτοί με τα στενά παλιομοδίτικα κοστούμια δεν αφήνουν στο πλάνο μόνο του το Σαμαρά και όσο αυτός επιμένει να κάνει δηλώσεις στα σκαλοπάτια, το πρόβλημα θα υπάρχει. Να τους εξαφανίσει πάραυτα!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 09:54:40

            Ετσι ρε παίδες! Με τους γυμνασιάρχες παρωχημένης εποχής πως να πιάσεις το νέο το καινούριο; Μύρισαν ποτέ αυτοί την ανάσα του κόσμου;

          • tak avatar
            tak @ Γιάννης Φαίλτωρ 16/05/2012 09:57:35

            Δαναέ μου, πώς να μυρίσεις μέσα από οξυζενέ γραφεία;

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ tak 16/05/2012 10:04:07

          Καλημέρα ..παίδες!
          Οι γυμνασιάρχες χρειάζονται επειγόντως ιδιαίτερα μαθήματα.
          Ποιός θα τα δώσει...προτού τα δώσει ο λαός στις κάλπες?
          Δαναέ μήπως πρέπει να ξαναγράψεις αυτά τα άρθρα περί καθόδου Σαμαρά σε κάθε γωνιά της περιφέρειας?

          • tak avatar
            tak @ Φελίζα 16/05/2012 10:09:06

            Καλημέρα Φελίζα! Μάλλον θα πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας... Τώρα!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Φελίζα 16/05/2012 10:11:59

            Καλημέρα Φελίζα. Οι γυμνασιάρχες αυτοί είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως. Καλό είναι να πάρουν την άγουσα για τα σπίτια τους.Όσο για το δεύτερο θα το προσπαθήσω.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Φελίζα 16/05/2012 10:24:25

            Τώρα!
            Τολμώντες και Γιγνώσκοντες μαζί.

  34. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 16/05/2012 09:19:45

    ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ
    Δεν λένε να καταλάβουν το μήνυμα του λαού για τις εκλογές. Ο λαός ψήφισε ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ, όχι για συνεργασία μνημονιακών - αντιμνημονιακών.
    Αντί να μεταφέρουν αυτό το μήνυμα έξω και να τους πουν ότι δεν αντέχει άλλο μνημόνιο ο λαός, δε μπορεί να πληρώνει περισσότερα και να αμείβεται λιγότερο ή καθόλου. Αντί να τους πουν ότι για κάθε αντιλαϊκό μέτρο, που μας επιβάλουν, πρέπει να μας δώσουν ως αντιστάθμισμα και ένα αναπτυξιακό μέτρο, που θα τονώσει την οικονομία και θα βοηθήσει το λαό, αυτοί (οι εκπρόσωποι των μνημονιακών κομμάτων) ζητούν συνεργασία, για να επιβάλλουν τα σκληρότερα μέτρα του μνημονίου που έρχονται τον Ιούνιο (Ενδεικτικά αναφέρω ότι αν έχει κάποιος ένα σπίτι, θα το πληρώσει για ΦΑΠ, χαράτσι και ΕΤΑΚ 3 φορές μέσα στο 2012!!!) συνολικά μέσα στο 2012 θα πληρώσουμε 10 χαράτσια!
    "Κύριοι" των μνημονίων καταλάβετε πριν είναι αργά ότι ο λαός δεν αντέχει άλλο, γιατί δεν έχει άλλο να πληρώσει. Σταματήστε τη ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ λοιπόν μέσα απ΄ τα συστημικά κανάλια σας και τις εκπομπές, γιατί σας καταλάβαμε πια.

    • alex23 avatar
      alex23 @ Ο Καθένας 16/05/2012 20:57:26

      δεν θα πεσω στο τρικ του μνημονιακου-αντιμνημονιακου που πουλανε πετυχημενα οι λαικιστες της δεξιας και της αριστερας
      ειναι το ιδιο τρικ που εκανε το πασοκ με το ¨δημοκρατικη παραταξη"
      για να δημιουργησει ενοχες και εντυπωσεις

      υπαρχει κανεις που θελει το μνημονιο ? υπαρχει κανεις που θελει καποιον να του ελεγχει την τσεπη ?
      οχι (εκτος ισως απο τον παπανδρεου και τον παπακωνσταντινου που εκαναν τα παντα για να προετοιμασουν το εδαφος για το ΔΝΤ)
      το μνημονιο δεν δουλεψε.
      ο σαμαρας το προεβλεψε και προειδοποιουσε αλλα κανεις δεν τον ακουγε.
      το μνημονιο εγινε νομος του κρατους
      ολα τα κοινοβουλια της ευρωπης το ψηφισαν
      αλλα ακομα και αυτο το κακιστο μνημονιο ο βενιζελος καταφερε και το εκανε ακομα χειροτερο για να εχει ευχαριστημενα τα πρασινα τροκτικα που ελπιζε να του φερουν την εξουσια στο πιατο και να μην του μπουν εμποδιο..

      και τωρα το ερωτημα
      υπαρχει κανεις που δεν θελει την δανειακη (και το κουρεμα) ?
      αυτην που ψηφισε η νδ ?
      αυτη που ειναι η μονη ελπιδα μας να σωσουμε την παρτιδα μεσα στο ευρω και να μην γινουμε τανζανια ?

      το ερωτημα δεν ειναι μνημονιακοι εναντιον αντιμνημονιακων, αυτο τελειωσε με την δανειακη, η μπαλα ειναι σε αλλο γηπεδο πια..
      ειναι φιλο-ευρωπαιστες εναντιον ανευθυνων δημαγωγων

  35. TARAMAS avatar
    TARAMAS 16/05/2012 11:16:39

    Η προπαγάνδα με επανειλημμένες δημοσιεύσεις του ίδιου σχολίου σε περισσότερα τόπικ επιτρέπεται; Πρώτον κύριε, ας συμφωνούσε σε κυβέρνηση ο Τσίπρας να πάνε έξω να πούνε ότι θέλουν. Δεύτερον, αν ο κόσμος βαρέθηκε τα χαράτσια, καλά θα κάνει να πιέσει για να κλείσει καμιά δημόσια υπηρεσία, κανένας άχρηστος οργανισμός, να φύγουν κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι, να κοπεί κανας μισθός των 5000 από σιδηροδρομικούς, ΔΕΗτζήδες κλπ γιατί αν είσαι κράτος και έχεις να πληρώσεις 100, πρέπει και να εισπράξεις 100 από τα χαράτσια, το δανεικό πέθανε πλέον. Δεν είδα κανένα όμως να ψηφίζει Μάνο, τα εύκολα τα λόγια τα μεγάλα του ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν που υπόσχεται το θαύμα εν Κανά. Αν όμως κάποιος στηρίζει τις ελπίδες του σε θαυματοποιούς και καφετζούδες, είναι βλαξ και σύντομα θα το πληρώσει.

  36. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/05/2012 11:19:26

    Ψάχνετε για "χρήσιμους ηλίθιους" μάλλον, αγαπητέ Χάρη.
    Μας τελείωσαν. Άν επιμένετε, ξαναπροσεγγίστε τον κ. Καμμένο.
    Άκου "για όλα φταίει ο Κουβέλης".
    Αφού ο Τσίπρας είναι υπέρ του Ευρω (όντως είναι, κατά πλειοψηφία), γιατί όχι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ;
    Με τέτοια στρατηγική, πήγατε από το 33 στο 19, και δεν βλέπω καλύτερα.

    • ΔΚ avatar
      ΔΚ @ Ο Θείος 16/05/2012 20:36:42

      Θείς, αν ήθελαν κυβέρνηση οι τρεις, έκαναν. Δεν ήθελαν. Δες τα πρακτικά. Συζήταγαν να δεχτούν απλά να λείπει ο ΣΥΡΙΖΑ στην παροχή ψήφου εμπιστοσύνης. Και έρχεται το έρωτημα: αφού θα είχαν 168, άρα σε κάθε περίπτωση πλειοψηφία (είτε με 300, είτε με τους παρόντες), γιατί να λείπει; Επίσης, ακόμη κι αν έμπαινε ο ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση, πάλι οι υπόλοιποι μισοί Έλληνες σε ψήφους θα ήταν έξω. Θα έβαζε αλυσίδες ο Τσίπρας σε ΚΚΕ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ να μη διαδηλώνουν; Το λέει στη δεύτερη συνάντηση ο Παπούλιας αυτό, όπου πετάει σπόντα με ερώτηση αν κάνουν το ΣΥΡΙΖΑ ρυθμιστή της σωτηρίας της πατρίδας. Να λέμε αλήθεια, δεν έκαναν κυβέρνηση για μικροκομματικούς λόγους. Δες τώρα ένα τσίρκο που θα γίνει στη ΝΔ (περισσότεροι θα φύγουν από αυτούς που περιμένουν να έρθουν) και πες μου.

  37. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/05/2012 11:27:38

    Σωστή η κ. Δουρου.
    Ελάχιστοι πρόσεξαν ότι το καταστροφικό για την CDU αποτέλεσμα Β. Ρηνανίας – Βεστφαλίας δείχνει ότι το κύμα που άρχισε από τη Γαλλία, πέρασε τον Ρήνο και διαδίδεται στη Γερμανία και την υπόλοιπη Ευρωπη.
    Η διαφορά είναι ότι το αντίρροπο κύμα εναντίον της λάθος πολιτικής του ΕΛΚ στην Γερμανία εκφράζεται από τους Σοσιαλδημοκράτες και τους Πράσινους. Oι ομόλογοι του ΣΥΡΙΖΑ, Linke πήραν 2, 5 %.
    Στην Ελλάδα δεν έχουμε Σοσιαλδημοκράτες και οι Πράσινοι είναι αδύνατοι (όπως σε όλο το Μεσογειακό Νότο). Το αντίρροπο ρεύμα ενισχύει αριστερές δυνάμεις όπως ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΔΗΜΑΡ. Στο χέρι τους είναι να χειρισθούν τη νέα κατάσταση έξυπνα, αλλά αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο εγχείρημα.

  38. alogomiga avatar
    alogomiga 18/05/2012 11:20:25

    Να σταματήσει αυτό το παραμύθι ότι ο Καμμένος είναι αντιμνημονιακός το λέει καθαρά στο πρόγραμμα των Αν. Ελλήνων: καταγγελεία του μνημονίου θα γίνει ''ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ'' υπό προυποθέσεις δηλαδή.
    Περισσότερο του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ''ενδυνάμει αντιμνημονιακός'' ή ''εν δυνάμει μνημονιακός''.

  39. Spyros avatar
    Spyros 18/05/2012 12:13:56

    Το πρόβλημα είναι πολιτικό και όχι οικονομικό. ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έφεραν την χώρα σε αυτό το σημείο στο οποίο είναι σήμερα. Οι εκάστοτε αρχηγοί των 2 αυτών κομμάτων υπήρξαν πάντα μέλοι της Λέσχης Μπίλτερμπεγκ και σαφώς εξυπηρετούσαν εντολές ξένων συμφερόντων. Τώρα όσο για τη Νιγηρία είναι μια χώρα πλούσια σε πετρέλαια που τα εκμεταλλεύεται το Δ.Ν.Τ. και ο λαός είναι σε φτώχεια. Τώρα όσο για ευρώ ή δραχμή, η ανάπτυξη της χώρας εξαρτάται απο αυτούς που θα κυβερνήσουν. Οι χώρες της Νότιας Αμερικής που ξέφυγαν απο το Δ.Ν.Τ. με αριστερές κυβερνήσεις το κατάφεραν. Ο κόσμος ενημερώνεται και βλέπει το σωστό δρόμο!