#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αγορές θεωρούν "τελειωμένη" την κυβέρνηση Παπανδρέου



Το spread του δεκαετούς ομολόγου ξεπέρασε σήμερα τις 1400 μονάδες βάσης και τα ασφάλιστρα κινδύνου cds τις 1500.

Κινούνται πλέον σε επίπεδα ....πιστωτικής κάρτας.

Η εξέλιξη αυτή απαξιώνει την ελληνική οικονομία μια και το μέλλον της, υπό την παρούσα κυβέρνηση, διαγράφεται ζοφερό.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Πρώτον γιατί οι αγορές θεωρούν τελειωμένη την ελληνική κυβέρνηση. Εκτιμούν οτι δεν μπορεί πλέον να διαχειριστεί την κρίση.

Δεύτερον, γιατί βλέπουν ο,τι η Ε.Ε. με την αναβλητικότητά της όχι μόνο δεν λύνει, αλλά επιδεινώνει το πρόβλημα.

Τρίτον, γιατί  προεξοφλούν την αποτυχία μας και πιέζουν για κάποια βίαιη αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους.

Τέταρτον, γιατί ενδεχομένως, θέλουν να μας οδηγήσουν  σε πτώχευση και  να τελειώνουν μια ώρα αρχύτερα με το  ...ελληνικό ζήτημα.

 

Μέσα σ' αυτό το κλίμα η κυβέρνηση Παπανδρέου εξωθείται να λάβει δραματικές αποφάσεις, υπό ασφυκτικό κλοιό πιέσεων.

Από παντού την πιέζουν να ..θυσιάσει κάποια ΔΕΚΟ, δηλαδή περιουσία του ελληνικού λαού, για να δούν οι αγορές ...αίμα και να ηρεμήσουν.

Δεν θα ηρεμήσουν, παρά μόνο προσωρινά.

Το πιθανότερο είναι ο,τι θα συνεχίσουν να πιέζουν για περισσότερο αίμα..

Πολύ φοβούμαι ο,τι ο κ. Παπανδρέου εγκλωβισμένος, όπως είναι, και δέσμιος των επιλογών του, ελάχιστες πιθανότητες έχει να κάνει κάτι διαφορετικό απ' αυτό που του υπαγορεύουν οι αγορές και τον ...συμβουλεύουν  οι δήθεν φίλοι και εταίροι.

Η κατάσταση  είναι φανερό ο,τι βρίσκεται εκτός ελέγχου.

Η χώρα χρειάζεται πολιτική αλλαγή.

Εχει ανάγκη από ηγεσία αποφασισμένη να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων.

Διαφορετικά ο ..Τιτανικός οδεύει, με μαθηματική ακρίβεια,  κατ' ευθείαν προς το παγόβουνο και "ημείς άδομεν..".

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 23/05/2011 14:28:19

    κανονίστε μόνο -επειδή ο ΓΑΠ μας τελείωσε-μην δούμε καμία κυβέρνηση ΓΑΠ-Σαμαρά.

    • man8os avatar
      man8os @ zap-zap 23/05/2011 14:31:10

      ++++ Θα ειναι οτι χειροτερο για την δημοκρατια

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ zap-zap 23/05/2011 15:10:30

      Φίλε Κώστα, πώς "αποκρυπτογραφείται" αυτό που είπε μόλις ο Τραγάκης; Είναι μόνο "μαθηματικά" ή έχει και "χημεία";
      Ως κριτικός υποστηρικτής του Κανένα, θα ήθελα να ξέρω πιό πολλά για την μειοψηφούσα αθροιστική αντιπολίτευση που θα είναι μελλοντικά στην κυβέρνηση της χώρας.
      Ουπς, άν βγεί, παραγίνεται πολύπλοκο το πολιτικό μας σύστημα!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 23/05/2011 16:22:09

        Ως μαθηματική ....εξίσωση δεν στέκει και ως χημική ...ένωση δεν επαρκεί!

  2. dimos avatar
    dimos 23/05/2011 14:30:26

    οι αγορές έχουν τελειώσει την Ελλάδα, όχι την κυβέρνηση ΓΑΠ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ dimos 23/05/2011 15:13:19

      To GAP βοήθησε στην δυσφήμιση της Ελλάδας.
      Είναι αποκλειστικά υπεύθυνο για την κατασυκοφάντηση μας.
      Από το 2007 ξεκίνησε να υβρίζει την χώρα και τους Έλληνες.
      Οι αγορές άκουσαν αυτά που έλεγε και αντιδρούν ανάλογα.

  3. man8os avatar
    man8os 23/05/2011 14:30:38

    Μηπως πρεπει να λεμε οτι το πλοιο βρηκε υφαλα εχει τρυπισει αλλα ακομα δεν χαθηκε καθε ελπιδα?

  4. ataktos avatar
    ataktos 23/05/2011 14:31:02

    λες να το κατάλαβε η .....Margaret xixxi

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 23/05/2011 15:14:01

      χι χι χι

  5. ataktos avatar
    ataktos 23/05/2011 14:39:29

    το λέμε απλά .. χρεωκοπία!!!!!!!!!!!!!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ ataktos 23/05/2011 14:49:44

      Σχεδον χρεοκοπια.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 23/05/2011 15:13:45

        Είναι και δεν είναι χρεωκοπία.

        • manos avatar
          manos @ Orestios 23/05/2011 15:36:48

          Οπως λένε οι Αμερικάνοι almost pregnant.

          • ΑΡΚΑΣ avatar
            ΑΡΚΑΣ @ manos 23/05/2011 15:58:07

            Αυτό κύριοι, είναι χρεωκοπία....

          • man8os avatar
            man8os @ ΑΡΚΑΣ 23/05/2011 16:41:13

            Οχι εντελως γιατι δεν εχουμε σταση πληρομων.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 23/05/2011 14:48:03

    Εκλογές σύντομα! Ο Σαμαράς πρωθυπουργός!

    • ΖΕΡΒΟΣ avatar
      ΖΕΡΒΟΣ @ Νίκος 23/05/2011 15:26:58

      ΚΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ......ΥΠΟΥΡΓΟΣ
      ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΚΑΤΕΡΓΑ...

  7. vladimir avatar
    vladimir 23/05/2011 14:48:48

    Πολιτική αλλαγή μόνο με το ΚΚΕ.

    • pizza avatar
      pizza @ vladimir 23/05/2011 16:24:18

      Ωχ το ακουσαμε και αυτο

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ vladimir 23/05/2011 17:01:09

      ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟΥ ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 14:51:09

    ¨Οπως π.χ. θεωρούσαν "τελειωμένη" τη Lehman Bros και την AIG;
    Ώχ και ωιμέ: Όταν διαβάσει το άρθρο ο Παπανδρέας, θα νομίσει ότι είναι ισόβιος πρωθυπουργός!

  9. ataktos avatar
    ataktos 23/05/2011 14:53:43

    Κάρολε .. παρακαλώ ετοίμασε τα χαρτιά για κυβέρνηση..... "εθνικής ενότητας"

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 15:04:48

    Όλες οι διαπιστώσεις σου σωστές Ροδινέ. Πλήν του συμπεράσματος.
    Η κυβέρνηση πέτυχε το σκοπό της.
    Αποστολή εξετελέσθη.
    Μας βουλγαροποίησαν.
    Αυτό δεν ήταν το ζητούμενο απ την αρχή;
    Και παράλληλα έθαψαν την έννοια της σοσιαλδημοκρατίας στη συνείδηση του λαού μας για καμιά 20αριά χρόνια.
    Διπλό το κέρδος του συστήματος δηλαδή.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 23/05/2011 15:24:12

      Έχει κι άλλο μέχρι τον πάτο της βουλγαροποίησης.

      Τόσο στους μισθούς (απέχουμε ακόμα από τα 300 ευρώ), όσο και στα εθνικά θέματα (περίμενε να δεις τη μειονότητα της Θράκης).

  11. mixalios avatar
    mixalios 23/05/2011 15:18:53

    Κυριέ μου μην δανείζεσαι κουβέντες τύπου Τιτανικού απο τον σχετικό και έχοντα πλάνο και πρόγραμμα καταστροφής της χώρας Παπακ. Οι υπάνθρωποι με αυτά και τα άλλα έφτασαν την πατρίδα εδώ.Ο ρόλος σας απο σήμερα εχει αλλάξει.Πιστεύω οτι το έχετε καταλάβει. Για το καλό του τόπου.

  12. Βασίλειος avatar
    Βασίλειος 23/05/2011 15:26:42

    ... το έργο ολοκληρώνεται !! Το επισήμανε ο παππούς -Γεώργιος- ("αν κάποια στιγμή εσύ παιδί μου κυβερνήσεις τη χώρα θα την καταστρέψεις"), έτσι λοιπόν προς εκπλήρωση της "προφητείας" το άρχισε ο υιός -Αντρέας- και το ολοκληρώνει ο εγγονός -Γιωργάκι- !!! Πολλοί αυτοί που πέφτουν από τα σύννεφα, λίγοι όμως θα νιώσουν το τράνταγμα της πτώσης!!!

  13. Kostas D avatar
    Kostas D 23/05/2011 15:28:49

    Πες το ρε φιλε....
    ΑΠΟ ΤΟ 2007 ΟΞΥΝΘΗΚΕ κι ο βρωμικος πολεμος εναντιον του Καραμανλη..... (το 2007 που η κριση ξεσπασε "ανεπισημα" στην αμερικη, κι επισημα το Σεπτεμβρτιο του 2008....)

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/05/2011 15:34:10

    Ποιόν προτείνουν οι "αγορές";
    Νομίζω προτιμούν Λαφαζάνη. Ή μήπως Τσίπρα;
    Δεν κάνω πλάκα. Δες ποιές "γραμμές" ταιριάζουν και θα καταλάβεις!

  15. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 23/05/2011 15:44:06

    Οι αγορές μπορεί να θεωρούν τελειωμένη την κυβέρνηση Παπανδρέου αλλά και η επόμενη κυβέρνηση με τα μαύρα χάλια που έχουμε δεν ξέρω τι μπορεί να περισώσει - και αν μπορεί. Να ζήσουμε λοιπόν να τη θυμόμαστε (την Ελλάδα, έτσι όπως την ξέραμε και δεν θα την ξαναδούμε στο μέλλον). Αιωνία η μνήμη !

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/05/2011 15:50:17

    Εγώ, αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν ΣΗΜΕΡΑ κάποιος Έλληνας προέβη σε κάποια έστω μικρή επενδυτική κίνηση, π.χ. εκσυγχρονισμό παραγωγικών δομών (για να μιλήσουμε για επαγγελματίες και επιχειρήσεις) ή βελτιώσεις στο σπίτι του (για να μιλήσουμε για ιδιώτες), ή αν έκανε κάποια καταναλωτική δαπάνη πέραν των απολύτως απαραίτητων για να βγάλει τη μέρα η οικογένειά του (ψωμί, γάλα, φρούτα και τέτοια). Προσωπικά, πολύ αμφιβάλλω. Κάθε μέρα που θα περνάει μέσα σε αυτό το κλίμα, η αγορά θα στεγνώνει ακόμα και από τα βασικά. Πάμε για ρουμανοποίηση, από την... ανάποδη: τα ράφια να είναι γεμάτα, αλλά κανείς να μη δαπανά το παραμικρό.

    • marvin avatar
      marvin @ Αυριανιστής 23/05/2011 15:59:19

      εμεις αλλαξαμε κουφωματα.βαλαμε συγχρονα πολυ στεγανα.απο το να τα δωσουμε στο πετρελαιο του μηνα καλυτερα.δινουν και επιδοτηση.

      • juliet avatar
        juliet @ marvin 23/05/2011 16:26:29

        1ος τρόπος:Εξοφλάς τα τιμολόγια ,τα καταθέτεις και περιμένεις το ποσό της επιδότησης.Θα δούμε πότε θα τα πάρεις.
        2ος τρόπος:Καταθέτει ο αλουμινάς τα χαρτιά ,δίνεις αυτό που σου αναλογεί και περιμένει ο αλουμινάς το ποσό της επιδότησης.Θα δούμε πότε θα τα πάρει.

  17. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 23/05/2011 15:59:15

    Τον Επίτιμο........

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΑΡΚΑΣ 23/05/2011 16:07:40

      Δυστυχώς ο Επίτιμος "κάηκε στο ζέσταμα": Δήλωσε κατά του "κουρέματος" του χρέους, άν δεν απατώμαι.

  18. Απορία avatar
    Απορία 23/05/2011 16:14:20

    Υπαρχει ένα αμερικάνικο "ρητό" που λέει:
    "Hero or zero"

    Αυτό θα είναι στο τέλος της θητείας του ο κυβερνήτης που θα πάρει τα ηνία της χώρας μετά τον Παπανδρέου.

  19. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 16:18:16

    Πω πω βίτσια...

  20. Tonia G avatar
    Tonia G 23/05/2011 16:19:50

    Ρε τι λέτε ρεεε! Χαρείτε δικαιοσύνη στη χώρα που θέλουμε να φτιάξουμε!!!
    Αντι να διώξουνε κλωτσηδόν το σωματέμπορα, τον αφήσανε ελέυθερο και συλλάβανε το θύμα, το οποίο θα απελαθεί μάλιστα! Αυτή είναι Δικαιοσύνη... Οχι Τυφλή.... Μάλλον Δεν βλέπει την τύφλα της!
    Διαβάστε να καταλάβετε που ζούμε... Ο Ιρακινός ελεύθερος... η Ρωσίδα στο Βλαδιβοστόκ! Έρε μαφία...

    Για σωματεμπορία και βιασμό κατ'εξακολούθηση σε βάρος μιας Ρωσίδας, κατηγορείται Ιρακινός ο οποίος συνελήφθη για πλαστογραφία. Ειδικότερα, στην Υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ρεθύμνου, έφτασε πληροφορία ότι ο Ιρακινός κατακρατεί παράνομα σε σπίτι της πόλης, μία Ρωσίδα, την οποία εξαναγκάζει με απειλή και χρήση βίας να εκδίδεται σε αλλοδαπούς έναντι αμοιβής.

    Άμεσα,αστυνομικοί της ασφάλειας, εντόπισαν την εν λόγω οικία την οποία έθεσαν σε διακριτική παρακολούθηση, προκειμένου να διαπιστωθεί η τέλεση των ανωτέρω αξιόποινων πράξεων. Μετά την πάροδο ικανού χρονικού διαστήματος και αφού δεν διαπιστώθηκε η τέλεση αξιόποινων πράξεων ενεργήθηκε κατ΄ οίκον έρευνα όπου βρέθηκε στην κατοχή του 26χρονου ένα «δελτίο αιτήσαντος ασύλου αλλοδαπού», το οποίο όπως προέκυψε στην συνέχεια ήταν πλαστό και συνελήφθη.

    Εξεταζόμενη η νεαρή Ρωσίδα, κατήγγειλε ότι, από το 2009 και έως τον Απρίλιο του 2011, ο Ιρακινός την κατακρατούσε παράνομα σε διάφορες οικίες, στο Ηράκλειο και στο Ρέθυμνο, εξαναγκάζοντάς την να εκδίδεται. Από την Αστυνομική έρευνα και την προανάκριση που ενεργήθηκε, δεν επιβεβαιώθηκαν οι καταγγελίες της 25χρονης αλλοδαπής, ενώ σύμφωνα με το flashnews.gr, σε έρευνες που έγιναν βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:

    Ένα ατομικό βιβλιάριο υγείας, μία βεβαίωση Α.Φ.Μ από την Δ.Ο.Υ Ρεθύμνου, ένα δελτίο ταυτότητας Βουλγαρικών αρχών και διάφορα έγγραφα υπηρεσιών της Ελλάδας με στοιχεία αλλοδαπής υπηκόου Βουλγαρίας, στα οποία είχε επικολλήσει την φωτογραφία της και χρησιμοποιώντας τα ανάλογα, αποδείκνυε την νομιμότητα της παραμονής της στην χώρα.

    Ο Ιρακινός, συνελήφθη για το αδίκημα της πλαστογραφίας και οδηγήθηκε στον κον Εισαγγελέα Ρεθύμνου, όπου του επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης τριώνμηνών με αναστολή και αφέθηκε ελεύθερος, ενώ για τα υπόλοιπα αδικήματα σχηματίστηκε δικογραφία. Στο μεταξύ η Ρωσίδα κρατείται και θα απελαθεί από την χώρα.

    • juliet avatar
      juliet @ Tonia G 23/05/2011 17:04:36

      @TONIA G
      Στρατης Μυριβήλης:''Η δικαιοσύνη βαστά σπαθί.Σαν της πάρεις το σπαθί ,απομένει μόνο με τη ζυγαριά.Αυτήν την έχουν όμως και οι μπακάληδες.''
      Μη περιμένεις δικαιοσύνη ,δεν έχεις καταλάβει ότι η γυναίκα είναι res,instrumenta vocalia(ομιλούντα εργαλεία) ;Η γυναίκα φταίει.Η αλλη δεχότανε να την βιάζει το κτήνος μπροστά στα παιδιά ,για να κάνει το παιδί φονιά .Να σκοτώσει τον εξευτελισμό της αντί να πάρει τα παιδιά της και να αγωνιστεί.
      Ο δουλέμπορος είχε τα κονε ,η Ρωσίδα,Ρουμάνα,Βουλγάρα η κάθε γυναίκα τα ''ήθελε''.Ξέρει καλό θα ήτανε να δημοσιοποιούνται τα ονόματα των δικαστών που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις,να μαθαίνουμε τι ποσόστοση σε γυναίκες ήτανε η σύσταση του δικαστηρίου.Μπρουρμπούλια λένε στη πατρίδα μου,ξέρεις το Πατρινό καρναβάλι.
      Ο καθηγητής που τύφλωσε τη γυναίκα του απο το ξύλο,10χρόνια και 3μήνες,και ο Ιρακινός τι της έκανε;Πατρίδα μου ,χώρα της Δημοκρατίας ,της Ελευθερίας που ξέρεις να τιμωρείς τους αδύναμους και τους ξυπόλυτους. Τελικά το έχω ξαναπεί αρχίζω να εκτιμώ την Αμερικήν.

  21. Απορία avatar
    Απορία 23/05/2011 16:24:33

    Το μόνο παράλογο που υπάρχει είναι το γιατί δεν απέλασαν και τον ιρακινό.
    Στο ιρακ τώρα υποτίθεται έχουν δημοκρατία, από τι ζητάει πολιτικό άσυλο;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Απορία 23/05/2011 16:39:56

      +10000

    • juliet avatar
      juliet @ Απορία 23/05/2011 17:06:18

      θα μείνεις με την απορία ....

    • juliet avatar
      juliet @ Απορία 23/05/2011 17:33:20

      κ.Ροδινέ ,ήλθανε τα δύσκολα .Η αβεβαιότητα πλανάται εντονότερα απο κάθε φορά.Το αύριο ποιό θα είναι;
      Θα διαμεληστούμε και μετά θα φύγουνε;είναι βρώμικο ,σχεδιασμένο παζλ.Ενα-ενα τα κομμάτια τοποθετούνται ,η εικόνα φρίκη .Ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για αναλύσεις ,τον ενδιαφέρει το αύριο ,αν θα έχει να φάει.
      Ρουμανία 1950 μετά απο την είσοδο στον σοσιολισμό,για να αγοράσεις ένα καρβέλι ψωμί 1λίρα χρυσή,οι γέροντες πέθαιναν,τα παιδιά πεινούσανε ,οι σωτήρες περνούσανε καλά.Συμπέρασμα η σοσιαλιστική κουλτούρα είναι ίδια στους αιώνες.Δεν χωράει ο νους μου ότι βιώνω ιστορίες που τις άκουγα παιδί, περιπέτειες με τραγικό τέλος.Ο Θεός να βάλει το χέρι του,δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο να ποδοπατηθεί για τα συμφέροντα του χρήματος .

  22. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 16:25:07

    Πως μπορεί να επιβιώσει πολιτικά ένας αποτυχημένος πρωθυπουργός;

    1) Σκηνοθετεί πόλεμο με γείτονα χώρα
    2) Σκηνοθετεί διάσωση της κοινωνίας από έκτακτο κίνδυνο. Π.χ. Εξέγερση φονταμενταλιστών στην Αθήνα, και ο σκληρός ΓΑΠ πλακώνει με τα στρατά και επιβάλει γενική ηρεμία
    3) Σκηνοθετεί εξέγερση πολιτών και την καταστέλει επιβάλλοντας στρατιωτικό νόμο.
    4) γίνεται ο νέος πρόεδρος του ΔΝΤ... συμπληρώστε κι εσείς κάτι
    5) Αποκλείω να κατεβάσει τα μούτρα και να αποχωρήσει αφήνοντας μας στην ησυχία μας..
    6) άλλο.. συμπληρώστε.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 17:07:32

      ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/05/2011 16:44:58

    Strange,
    Εκείνο το κομμάτι με τη φωτογραφία του Βασίλη, το βρήκα εξαιρετικό!
    Οχι βέβαια λόγω του Βασίλη!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 23/05/2011 17:22:16

      Έχεις καλό γούστο στα αναγνώσματα βλέπω!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 23/05/2011 17:26:47

        Οταν και όπου μπορώ και υπάρχει κάτι διαθέσιμο!!!

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 16:55:31

    Η πρωτη ΔΕΚΟ ειπαν !! θα φυγει "ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ".. τ ακουσαμε με τ αυτια μας !!
    "για να ηρεμισουν οι αγορες" χαχαχαχ δλδ το εχουν δεμενο/σιγουρακι !! στοιχημα βαζουν να τους παιξω 10^9 / 1 ??? , οτι οι Αγορες δε θα μασησουν το κουκουτσι, αλλα θα το φτυσουν σαν την κατσικα??? λιγα βαζεις πολλα παιρνεις !!

    ΠΠ

  25. juliet avatar
    juliet 23/05/2011 17:18:31

    και το Μνημόνιο Ι,συμβολικά υπογράφη!!!πρόβα κάναμε που λέει και ο Καραγκιόζης.

  26. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/05/2011 17:25:46

    Το πρώτο που ανακοίνωσαν οτι θα εκποιήσουν για να ....εξευμενιστούν οι αγορές είναι το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

    • Απορία avatar
      Απορία @ Κώστας Ροδινός 23/05/2011 17:37:32

      Οι αγορές θα εξευμενιστούν είτε όταν χαθεί η Ελλάδα από τον χάρτη, είτε όταν διαλυθεί η ζώνη του ευρώ και η ΕΕ, είτε όταν συμβούν και τα δύο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 23/05/2011 19:10:20

      εεεεε να μην μπαλωθει και το CDS...???!!! για πισωγυρισματα ειμαστε??
      Λυνουμε το θεμα του CDS και του Τ+10 και πουλαμε !! να ειναι ησυχοι και οι νεοι επενδυτες.. μη βρουν μετα.. δρακο !! εγω "δουλευω" για τους επενδυτες!!!

      ΠΠ

  27. antanistimi avatar
    antanistimi 23/05/2011 18:05:22

    Αληθινη ιστορια πριν 20 χρονια.
    Γυρναει ο ανδρας στο σπιτι και βρισκει τσιτσιδους στο κρεβατι την γυναικα του με τον κουμπαρο.Ρωταει !!! τι κανετε εδω!!!!??? ...και του λεει αυτη αταραχη:
    Αγαπη δεν ειναι αυτο που νομιζεις,κρυωμενος ειναι και του κανω μια εντριβη...και γυρνωντας στο κουμπαρο του λεει...βηξε ρε,βηξε!!!!
    Χρεοκωπια??? δεν ειναι αυτο που νομιζετε....δεν ακουτε πως βηχει???

  28. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 23/05/2011 18:21:09

    Η στάση πληρωμών αγαπητέ , έχει γίνει από πέρυσι το καλοκαίρι στο εσωτερικό της χώρας. Πρέπει να το ακούσουμε δια στόματος υπουργού για να το εμπεδώσουμε?

  29. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 23/05/2011 18:21:10

    Η στάση πληρωμών αγαπητέ , έχει γίνει από πέρυσι το καλοκαίρι στο εσωτερικό της χώρας. Πρέπει να το ακούσουμε δια στόματος υπουργού για να το εμπεδώσουμε?

  30. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/05/2011 18:24:47

    Kι ο Ρέππας δεν είπε "Μας ζητούν απολύσεις για συμβολικούς λόγους"; Ακόμα να καταλάβουν πως πέρασε ο καιρός που πολιτική ήταν μόνο διαχείριση συμβόλων.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ firiki2010 23/05/2011 19:36:55

      τα φιρικια κανουν καρουμπαλο !!! φερε μια τσαντα για καθε χρηση!!

      ΠΠ

  31. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/05/2011 18:25:39

    Όχι, εννοώ κυριολεκτικά "σήμερα", μετά από όσα ακούστηκαν τις τελευταίες ώρες...

  32. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 23/05/2011 18:30:20

    Και όχι μόνο.
    Σημερινό περιστατικό σε μεγάλη Δ.Ο.Υ. : Για φορολογική ενημερότητα είσπραξης απαίτησαν παρακράτηση ποσού που αφορά μελλοντικές μη ληξιπρόθεσμες οφειλές
    από τον φορέα που θα πληρώσει ( βάσει παλαιού νόμου(?) που είχε καταστεί ανενεργός(?) ).Τι θα ακούσουμε ακόμα.........

  33. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 23/05/2011 19:22:17

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΠ, ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΡΥΘΜΟ 2,85 ΔΙΣΕΚ. ΑΝΑ ΜΗΝΑ Ή 95.000.000 ΕΥΡΩ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ!!! ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ… 95.000.000 ΕΥΡΩ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ!!!

    ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΕΝΟΧΟΥΣ…

    ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΠ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ? ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ…

    ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΜΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ ΜΑΣ… ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ…

  34. ierofantis avatar
    ierofantis 23/05/2011 21:15:14

    Κώστα καλησπέρα...

    Βρε μπας και οι παλλινωδείες της κυβέρνησης και τα αλλοπρόσαλλα μέτρα που υιοθετεί αποτελούν στρατηγική εξαγρίωσης του κόσμου και άρα στρατηγική εξόδου από την εξουσία;

    Σου λένε, κάτσε να πάρουμε ως μέτρα τα τελείως αντίθετα από αυτά που ενδείκνυνται, κάτσε να παλαβώσουμε τον κοσμάκη, ώστε με την πρώτη ευκαιρία να κάνουμε εκλογές, να χάσουμε και τσουπ, να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια για τα εξωτερικά και να αφήσουμε τη φούσκα και τον Αντώνη να παλέψουν μόνοι...

    Από τους νοσηρούς εγκεφάλους τους, είναι να τα περιμένεις όλα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/05/2011 21:22:44

      Kαλησπέρα Ιεροφάντη,
      Λες;
      Τους έχω ικανούς για τα πάντα, αλλά δεν νομίζω .

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 23/05/2011 22:04:42

        Τι να σου πω ρε Κώστα...

        Δεν το βάζει νους λογικού ανθρώπου. Οι τύποι είναι απίθανοι.

        Δηλαδή μιλάμε για απελπισία.

        Αρχίζω να συμπαθώ τον ... Τόμσεν!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/05/2011 22:21:55

          Mας αρέσει, δεν μας αρέσει ο Τόμπσεν είναι σοβαρός άνθρωπος.

  35. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/05/2011 21:44:54

    Η κατάσταση σε συνδυασμό της φωτό της ανάρτησης μου θυμίζουν, εν μέρει, το αριστούργημα του Χίτσκοκ "Ο άγνωστος του εξπρές".
    Κλασσικό παράδειγμα μεταφοράς ενοχής όπου ο Γιώργος ενεργεί όπως ο ψυχοπαθής Μπρούνο Άντονυ που προσπαθεί να παγιδεύσει το διάσημο τεννίστα Γκάι Χάινς.
    Εμείς οι υπόλοιποι βρισκόμαστε πάνω στο καρουσέλ του θανάτου το οποίο γυρίζει με ιλλιγιώδη ταχύτητα χωρίς ελπίδα να σταματήσει. Στο Χόλυγουντ οι κακοί συνήθως χάνουν - ακόμα και στις ταινίες του μεγάλου Χίτσκοκ. Στην περιπτωσή μας δε μας βλέπω καλά.

  36. ierofantis avatar
    ierofantis 23/05/2011 22:28:04

    Πως θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι τα φορολογικά μέτρα ΔΕΝ είναι επιλογές της Τρόϊκα...;

    Πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι το Ελληνικό κράτος έχει διατηρήσει πλήρη κυριαρχικά δικαιώματα ώς προς την άσκηση της φορολογικής του πολιτικής και ότι όλα αυτά που ακούμε και βλέπουμε ως αποφάσεις της κυβέρνησης στη φορολογία, δεν προκύπτουν από αποφάσεις της Τρόϊκα, αλλά από μονομερείς, απολύτως κυριαρχικά ληφθείσες αποφάσεις της ελληνικής κυβέρνησης;

    Γιαυτό σου λέω, αρχίζω να συμπαθώ τον Τόμπσεν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 23/05/2011 22:33:47

      Δεν είναι επιλογές της τρόϊκας ή τουλάχιστον δεν ήταν στην κορυφή των επιλογών.
      Η τρόικα πιέζει για περιστολή δαπανών και μείωση του κράτους.
      Στην κυβέρνηση επιλέγουν την αύξηση των φόρων επειδή είναι το μόνο που μπορούν να κάνουν
      Και τώρα αρχίζουν το ξεπούλημα..

  37. a.p avatar
    a.p 23/05/2011 23:20:53

    ΣΟΣΙΑ(ΛΗΣΤΕΣ) ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ.

    Η ΠΙΟ ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ!!!

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

  38. Αννίτα avatar
    Αννίτα 24/05/2011 11:07:22

    Θα απαντήσω στον κ. Ροδινό για το σχόλιο δεν είναι επιλογές της τρόικας αλλά της κυβέρνησης. Εχει απόλυτο ΔΙΚΙΟ. Υπάρχει οδηγία της Ε.Ε. η οποία βγήκε τον Μάρτιο του 2007 η οποία σε ένα άρθρο της αναφέρει ότι σε περιπτώσεις σαν την δική μας οι πρωτοβουλίες ανήκουν στο εκάστοτε πρωθυπουργό της χώρας. Το χρέος μας επί Ν.Δ. πριν 2-3 χρόνια ήταν ελεγχόμενο και αν παίρνοταν λιγότερα και από τα μισά μέτρα που έχουν πάρει μέχρι σήμερα ο ΓΑΠ κ η παρέα του θα είχαμε περάσει τον σκόπελο τότε. Γιατί τώρα έγινε βουνό το Έβερεστ η οικονομική κατάσταση. Και φυσικά στα μέτρα τότε δεν θα χρειαζόταν να γίνουν περικοπές συντάξεων και μισθών.΄Οσον αφορά το τέλος του ΓΑΠ ήταν αναμενόμενο. Δεν είναι ακριβώς αυτό το τέλος του ως κυβέρνηση.! Θα φανεί σε λίγο καιρό που οι αγανακτησμένοι πολίτες της Ελλάδας, που δεν θέλουν να είναι υπήκοοι στην ίδια τους την χώρα, θα επαναστατήσουν. Είναι μοιραίο να γίνει θα παραμερίσουν την φτώχια τους κάποια στιγμή και το άγχος τους για την καθημερινότητα.! Και τότε ποιός είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.!