#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2012 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι άνεργοι του KKE πάνε στον Παράδεισο;



Όταν μια επιχείρηση δεν πάει καλά και «μπαίνει μέσα» κατά το κοινώς λεγόμενον, δεν έχει λόγο να λειτουργεί, εκτός κι αν εξυπηρετεί συμφέροντα. Από αυτή την άποψη καλό είναι να κλείνει, να αποζημιώνονται φυσικά οι εργαζόμενοι κι αν είναι δυνατόν να απασχολούνται σε άλλες δραστηριότητες του εκάστοτε ομίλου.

Αυτά υπάρχουν στην ελεύθερη αγορά εδώ και δεκαετίες, κι αυτό ακριβώς το μοντέλο ακολούθησε και το… ΚΚΕ. Με ανακοίνωση της Κεντρικής Επιτροπής αποφάσισε να βάλει λουκέτο στο κανάλι «902», να μη μεταδίδει πρόγραμμα δηλαδή εξαιτίας του μεγάλου κόστους λειτουργίας της με τη μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση.

«Παρά τις προσπάθειες που έγιναν το προηγούμενο χρονικό διάστημα, ώστε να μπορεί να λειτουργεί ο τηλεοπτικός σταθμός, αυτό σήμερα είναι αδύνατο για οικονομικούς λόγους», αναφέρεται στην ανακοίνωση και σημειώνεται πως η ΚΕ είχε ήδη ενημερώσει, εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο, όλα τα κομματικά όργανα και τις ΚΟΒ για τις δυσκολίες και το ενδεχόμενο να σταματήσει η λειτουργία της τηλεόρασης του «902».

Σύμφωνα με τον Περισσό, τα έσοδα του «902» από τη διαφήμιση ήταν πενιχρά, δεδομένου ότι ήταν σταθμός του ΚΚΕ, ενώ όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, «ακόμη και από την κρατική διαφήμιση έπαιρνε ψίχουλα».

Ως εδώ καλά και άγια, με τους δεκάδες εργαζόμενους που βρίσκονται στον αέρα θα μας πεί κάτι το Πολιτικό Γραφείο του Περισσού; Τι θα κάνουν αυτοί οι άνθρωποι; Θα αποζημιωθούν με τα νόμιμα, θα πάρουν μισθούς που τους χρωστούν;

Σύμφωνα με την ανακοίνωση «το κενό της τηλεόρασης του «902» θα καλυφθεί με τη δημιουργία ειδησεογραφικού πόρταλ, με εθελοντική δουλειά μελών του Κομμουνιστικού Κόμματος, ενώ για τους εργαζόμενους του τηλεοπτικού σταθμού που μένουν πλέον χωρίς δουλειά, δίνεται η υπόσχεση στήριξής τους».

Από τη μια δηλαδή τα στελέχη του κόμματος θα δουλεύουν τζάμπα για το πόρταλ (και για την επανάσταση, μην το ξεχνάμε) κι από την άλλη οι κακόμοιροι άνεργοι παίρνουν μια ωραία υπόσχεση ότι θα στηριχθούν. Πώς όμως; Με κουπόνια του ΚΚΕ; Με φαγητό που θα μοιράζει ο Περισσός; Μήπως με φαγητό που θα εισάγεται από τους υπόλοιπους κομμουνιστικούς παράδεισους ανά τον κόσμο;

Και για να έχουμε καλό ερώτημα για το ΚΚΕ και τους «σκληρούς» του ΠΑΜΕ. Αυτοί έχουν περισσότερο δικαίωμα να κατεβάζουν ρολά στο κανάλι και να αφήνουν δεκάδες άνεργους, από τους άλλους επιχειρηματίες των media;

Γιατί τότε το ΠΑΜΕ επιδίδεται εδώ και δύο χρόνια σε καταδρομικές επιθέσεις και καταλήψεις μέσων ενημέρωσης, εφημερίδων και καναλιών κάθε φορά που ακούγεται μια απόλυση ή μια μείωση μισθού;

Δηλαδή η απόλυση από τον Περισσό είναι περίπου κάτι σαν… απελευθέρωση ενώ η απόλυση του Μπόμπολα, του Ψυχάρη ή του Αλαφούζου είναι εργοδοτική αυθαιρεσία;

Σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούμε τους μιντιάρχες που πήραν τζάμπα άδειες καναλιών ή παίζουν παιχνίδια με τις εφημερίδες τους αλλά απολύουν όποτε γουστάρουν ή κόβουν μισθούς όποτε θέλουν.

Την υποκρισία του ΚΚΕ στηλιτεύουμε που εθελοτυφλεί στις δικές του απολύσεις, στα λουκέτα, στους Πακιστανούς με 300 ευρώ, στην τζάμπα εργασία των μελών του κόμματος, αλλά επαναστατούν για όλους τους υπόλοιπους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανιψιός avatar
    Ανιψιός 11/09/2012 12:52:30

    Θα τους προσλάβει ο Λιάτσος στην ΕΡΤ.

  2. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 11/09/2012 12:58:24

    Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις...

  3. Οτι πάρεις ..ένα τάληρο avatar
    Οτι πάρεις ..ένα τάληρο 11/09/2012 13:36:07

    Kανένα προβλημα με τους απολυμένους θα προσληφθούν (αργά ή γρήγορα) ....απο την φιλεργατική πολιτική της Κυβέρνησης .
    Όλη η Ελλάδα μια απέραντη οικονομική ζώνη των 200 (και πολλά λέω) ευρώ.

  4. εργατηs avatar
    εργατηs 11/09/2012 13:55:48

    θα διοριστουν στην ερτ(λιατσοs,ραγιου,κουβαραs,σαλαγκουδη,...,.....),στον skai(παναγιωταρεα,...,),στο εθνοs(π.καψηs),στον alpha(καιλη).....
    το κομμα εχει ακρεs οπωs η νδ και το πασοκ....

  5. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 11/09/2012 14:10:57

    Να κάνουν έρανο στους ΟΡΚ, τις συνιστώσες (όχι της Νευτώνειας Μηχανικής αλλά του συγγενικού κόμματος ΣΥΡΙΖΑ), στο Λαζόπουλο, στην κ. Κανέλλη (που καπνίζει στα panels του Κωστόπουλου - Θέμου καπιταλιστικό πράγμα = τσιγάρο) και σε άλλους αριστερούς του Χαβιαριού, στον Τσάβες, στους απογόνους του Μάο, στον κ. Πρύτανη του ΑΠΘ (με τις τουαλέττες των 30.000 Euros), στα εγγόνια του θείου Στάλιν και στα παιδιά των κονσερβοκουτάδων της 14ης Σεπτεμβρίου 1944 (ανήμερα της Υψώσεως του Σταυρού σήκωναν μαυροκόκκινες σημαίες κι οδηγούσαν κόσμο για σφαγή στο Μπεζεστένι).
    Η Νέμεσις όταν τιμωρεί, ξέρει τι κάνει ;)
    Άντε να κλείσει κι η σφηκοφωλιά του Indymedia.

    • Ανιψιός avatar
      Ανιψιός @ Πατωματζής 11/09/2012 14:52:59

      Πατωματζής όνομα και πράμα, απ' ότι καταλαβαίνω. Σας πήραν κι εσάς τις δουλειές οι μετανάστες;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ανιψιός 12/09/2012 03:30:51

        Ο Θεός (ή ο Αλλάχ, στην περίπτωσή σου) να σε φυλάει από αριστερό αφεντικό, ξεφτιλέγγυε!

      • Πατωματζής avatar
        Πατωματζής @ Ανιψιός 16/09/2012 19:09:09

        Επίτηδες έχω επιλέξει το παρατσούκλι αυτό.
        Το τι δουλειά κάνω δεν έχει σημασία. Βιοποριστής είμαι και προσπαθώ να την παλέψω, δεν ισχυρίζομαι ότι μου έκοψαν το μεροκάμματο οι αλλοδαποί. Σε κάποιους μεροκαμματιάρηδες (κι επιτέλους να πάψει η καραμέλα ότι οι Έλληνες είναι κηφήνες) οι αλλοδαποί αποτελούν τα φθηνά χέρια με αποτέλεσμα να έχουν ρίξει τις τιμές.
        Για να μην κρύβομαι πίσω από το πληκτρολόγιο απεχθάνομαι τον κομμουνισμό. Τον θεωρώ καρκίνωμα κι ειδικά το ΚΚΕ. Αλλά κι η Χ.Α. είναι το άλλο άκρο και δεν ξέρω ακόμη που μπορεί να οδηγήσει τις καταστάσεις. Κι ως παραδοσιακός δεξιός ψηφοφόρος (και δεν είμαι μόνον εγώ) ίσως μοιραία την ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές, άσχετα αν δεν την ασπαζόμαστε πλήρως. Δεν είναι όλοι οι 440.000 ψηφοφόροι τοις πυροβολημένοι και χρήζουν ψυχιατρικής περίθαλψης. Η ενοχική και άβουλη Δεξιά ρίχνει νερό στο μύλο της Χ.Α.
        Αλλά ας σταματήσω εδώ, διότι κάπως ξεφεύγω εκτός θέματος.

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 11/09/2012 15:09:34

    οταν η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με τις απόψεις του κόμματος τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα! ΚΚΕ!

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 11/09/2012 15:11:45

    Μιλας ως κόμμα,ως υπάλληλος ή ως αφεντικό;
    Γιατί εχετε πολλές ιδιότητες που τις ''φοράτε'' ανάλογα την ημέρα

  8. δημης avatar
    δημης 11/09/2012 16:44:37

    ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ..ΙΕΚ -ΤΕΕ ΤΟΥ ΠΕΡΣΣΟΥ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ......
    ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ (ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΟΥΣ ..ΠΙΣΤΟΥΣ )ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ..ΜΕΣΑ .
    ΘΕΛΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ;;;;;

  9. Σοβαρότης μηδέν avatar
    Σοβαρότης μηδέν 11/09/2012 18:55:38

    Η αλήθεια είναι ότι σήμερα στεναχωρήθηκα πραγματικά, τόσο telemarketing και συνάμα πόλεμο στον καπιταλισμό δεν είχα ξαναδεί... Τι θα πει ρε λαμόγια ότι είναι ζημιογόνα επιχείρηση ο 902; Προτείνω άμεσα αποκλεισμό του κτιρίου από τους συντρόφους και απαίτηση από την εργοδοσία για κατώτατο μισθό 1700 ευρώ όλων των εργαζομένων... Και μην ακούω λαλακίες για "ειδησεογραφικό portal με εθελοντική δουλειά μελών του Κόμματος"... Γιατί όπως γράφει και ο Ριζοσπάστης (28 Αυγ 2012, σελ. 25) «εθελοντική» δουλειά στον καπιταλισμό είναι ένας «κομψός» τρόπος να χαρακτηρίσεις την απλήρωτη δουλειά...

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 11/09/2012 19:02:31

    Είπαμε: Άλλο οι άλλοι κι άλλο το ΚΚΕ! Να μην τα μπερδεύουμε!

  11. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/09/2012 22:27:33

    Κομμουνιστής εργοδότης: τερατογονία που συνήθως παρατηρείται σε τριτοκοσμικές χώρες.


    "«το κενό της τηλεόρασης του «902» θα καλυφθεί με τη δημιουργία ειδησεογραφικού πόρταλ, με εθελοντική δουλειά μελών του Κομμουνιστικού Κόμματος": χαρααά τα μέλη....

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 11/09/2012 23:49:24

    Μετὰ τὰ «κόκκινα μεροκάματα», τώρα οἱ «κόκκινες ἀπολύσεις».

  13. peiraths06 avatar
    peiraths06 12/09/2012 06:03:39

    Στο ΚΚΕ ξέρουν πόσο κακός είναι ο καπιταλισμός γιατί και οι ίδιοι τον εφαρμόζουν στις δικές τους επιχειρήσεις και στους εργαζόμενους τους....

  14. kwstas avatar