#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2010 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «άλλες δημοκρατικές δυνάμεις» τελείωσαν με το ΠΑΣΟΚ



Ενόχλησε πολύ το ΠΑΣΟΚ η συνάντηση Σαμαρά με την Αλέκα Παπαρήγα και τον Αλέξη Τσίπρα. Βοούν …εθνικοφροσύνη τα φιλοκυβερνητικά μήντια από το χθες. Το μήνυμα που θέλουν να στείλουν είναι απλό: «Ο αρχηγός της Δεξιάς, με τους κομμουνιστές, αν είναι δυνατόν»

Πίσω από τις κραυγές των παπαγάλων κρύβεται βέβαια το άγχος του Μαξίμου που βλέπει το ΚΚΕ και τον ΣΥΡΙΖΑ να προτιμούν να συνομιλούν με τον αρχηγό της ΝΔ και όχι με τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ.

Που βλέπει ότι του έχουν τελειώσει οι «άλλες δημοκρατικές δυνάμεις» και οι δεξαμενές ψήφων της Αριστεράς πάνω στις οποίες βάσισε τόσες δεκαετίες την πολιτική κυριαρχία του.

Και το χειρότερο για το ΠΑΣΟΚ είναι ότι ο διάλογος με την Αριστερά που εγκαινίασε ο Σαμαράς βασίζεται στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ και όχι στα ΣΚΑΝΔΑΛΑ, όπως συνέβη επί εποχής Ανδρέα – Μητσοτάκη.

Ακόμα πιο σοβαρό για το ΠΑΣΟΚ: Την ώρα που ο Σαμαράς συνομιλεί με την Αριστερά, αυτό έχει απομονωθεί με τον ΛΑΟΣ.

Αυτό θα είναι ίσως  το πρώτο κεφάλαιο της «Νέας Μεταπολίτευσης»

Υπότιτλοι:

1. Η Ντόρα μόνη ψάχνει

2. Ο Σαμαράς τους …διέγραψε όλα τα βαρίδια χωρίς να τα διαγράψει (επιτροπή αξιολόγησης υποψηφίων βουλευτών)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 18/05/2010 20:16:20

    Ο Σαμαράς στήνει γέφυρες συενργασίας ενόψει εκλογών τοπικής αυτοδιοίκησης με την Αριστερά. Σε συγκεκριμένες περιφέρειες όπου η Αριστερά έχει δύναμη (Βόρειο Αιγαίο, Επτάνησα, Θεσσαλία, κλπ) υπάρχουν περιθώρια υπόγειας συνεργασίας ώστε να μην βαφτεί πράσινος ο χάρτης της χώρας. Η δημιουργία αντικυβερνητικού μετώπου ίσως εξουδετερώσει την ξεδιάντροπη στάση του Καρατζαφέρη που μaζί με την οικογένεια του Εφιάλτη αποτελούν τα καλύτερα δεκανίκia του GAP.

    • NEMESIS avatar
      NEMESIS @ ΓΙΑΝΝΗΣ 19/05/2010 12:04:10

      Νομίζω πως το χειρότερο από όλα αυτή την στιγμή στο πα.σο.κ ,είναι η επίγνωση ότι έχουν ως μοναδικό τους συνεργάτη έναν γλοιώδη κωλοτούμπα με ακραία διαλυτικό χαρακτήρα.

  2. Tassos avatar
    Tassos 18/05/2010 20:37:16

    Τους επιφυλάσσει διάφορα ωραία ο αντισυστημικός Αντώνης Σαμαράς. Ξερακιανός, με τα γυαλάκια του, με την παλιομοδίτικη χωρίστρα του όμως έρχεται καταπάνω στους φαύλους, στους παλαιοκομματικούς, στα λαμόγια με την ορμή φορτηγού. Χωρίς δεσμεύσεις, με τον αέρα της ηθικής υπεροχής να τον συνοδεύει θα κάνει ξανά τους Ελληνες να σηκώσουν ψηλά το κεφάλι.

  3. Jim avatar
    Jim 18/05/2010 22:20:37

    Μεγάλο προτέρημα να έχεις τον Τσίπρα και τους εξωκοινοβουλευτικούς στο πλευρό σου...με τέτοια μυαλά oute το 2020 δεν βλέπει εξουσία η ΝΔ.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Jim 18/05/2010 23:27:30

      Πού το είδες ότι τους έχει μαζί του? "Μαζευτείτε" δεν τους είπε στην Βουλή?

    • Παναγιωτης avatar
      Παναγιωτης @ Jim 18/05/2010 23:30:53

      Ενω αν τους ειχε ομως το ΠΑΣΟΚ θα ηταν η μεγαλη δημοκρατικη παραταξη

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Jim 19/05/2010 14:27:21

      O Jim πάσχει από ένα πράσινο προοδευτικό σύνδρομο, το οποίο αν δεν το καταπολεμήσει σε λίγο θα τα βλέπει όλα μονόχρωμα (πράσινα βέβαια). Ο,τι κάνει η ΝΔ είναι συντήρηση, οπισθοδρόμηση, φασισμός, ανίερη συμμαχία αλλά ό,τι κάνει το ΠΑΣΟΚ έστω και με τον ΛΑΟΣ είναι προοδευτικό,καλό για την πατρίδα κι άλλες τέτοιες αρλούμπες και πομφόλυγες που εκστομίζει ο Γιωργάκης.
      Φίλε μου η εξουσία δεν είναι αυτοσκοπός ούτε ο Σαμαράς -νομίζω εγώ- θέλει με κάθε θεμιτό ή όχι μέσον να διαδεχθεί τον Γιωργάκη. Τον ψεύτη. Τον παραμυθά. Ο Σαμαράς φιλοτεχνεί το προφίλ εξουσίας που θα είναι η ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ. Αυτό θέλει η χώρα. Αυτό απαιτούν οι καιροί.

  4. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 23:49:30

    @Jim Ηεξουσια οφειλει να ειναι μεσον εφαρμογης πολιτικης κι οχι αυτοσκοπος σηλ εξουσια για την εξουσια... Διοτι αν ειναι να παρουν παλι της εξουσια καποιο απ τη ΝΔ κι οι υπολοιποι να παραμενουν πλεμπα οπως και τα προηγουμενα χροναι το ερωτημα ειναι ποια ΝΔ ειναι στη νεξπυσια και για ποιο λογο? Μονο και μονο για να νιωθουν καποιοι εξουσια η μονο και μονο για να πλουτιζουν καποιοι και να μη χαμπαριαζουν τιποτε ? Παρατηρησες πως το μενος του κοσμου για τη ΝΔ εξακολουθει να ειναι μεγαλυτερο για τη ΝΔ παρ ολο που το ΠΑΣΟΚ εχει κανει τα αισχη αλλα αντιπολιτευεται επιτυχημενα τη Ν.Δ.? Η προταση λοιπον ποια θαναι? Να μη καθαριχει η ΝΔ και να ανανεωσει το προσωπο της αλλα να εγκλωβιστει γι αλλη μια φορα στη συνδιαχειρηση με το ΠΑΣΟΚ -το κυβερνητικο ΠΑΣΟΚ γιατι υπαρχει και το ΠΑΣΟΚ των υπογειων ρευματων- καποιοι να το παιζουν υπουργαρες και μεις ως λαος πια να το παρουμε αποφαση να ραγιαδισουμε ακομα πιο πολυ και να φορεσουμε μονοι μας το χαλκα στη μυτη μας ?

  5. Pankalos avatar
    Pankalos 19/05/2010 06:50:56

    Χο χο χο... Αλλού αυτό το λένε "thinking outside of the box" και οι υπόλοιποι μένουν παγωτό και κοιτάνε αποσβολωμένοι το δάχτυλο. Μπράβο Αντώνη, επιτέλους!
    Πάμε τώρα για το συνέδριο.

  6. nancy avatar
    nancy 19/05/2010 12:28:15

    Χιχιχι αυτοί οι δύο κ. Σαμαράς και Παπαρήγα θα έχουν πάντα μια υψομετρική διαφορά. Χαρά οι φωτογράφοι, πώς να τους πάρει το κάδρο..