03/03/2009 23:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι άγγελοι είναι αρσενικού ή θηλυκού γένους;

Το τελευταίο διάστημα έγιναν τα συνέδρια του ΣΥΝ και του ΚΚΕ, αλλά η κοινωνία δεν κατάλαβε με τι ακριβώς ασχολήθηκαν σε σχέση με τα πολιτικά και οικονομικά αδιέξοδα που αντιμετωπίζουμε. Ακούσαμε ότι στον ΣΥΝ συγκρούστηκαν για τη λίστα του ευρωψηφοδελτίου και στο ΚΚΕ για την ορθότητα των αποφάσεων του συνεδρίου του ΚΚΣΕ στη Μόσχα το 1956 περί του Σταλινισμού...

Δυστυχώς θύμισαν βυζαντινή σύναξη καλόγερων, όταν ενώ οι Τούρκοι έμπαιναν στην Πόλη εκείνοι συζητούσαν για το αν οι άγγελοι είναι γένους αρσενικού ή θηλυκού !!!!

Για να παραφράσουμε τον Μαρξ, στις σημερινές συνθήκες παγκόσμιας πολιτικής και οικονομικής ένα μαύρο σύννεφο πλανάται πάνω από την Αριστερά και κομμουνιστικά κόμματα, αποτέλεσμα της ιδεολογικής και πολιτικής κρίσης που τα μαστίζει και τα οδηγεί σε μια ατέλειωτη εσωστρέφεια. Και δύο εκδοχές μπορεί να συμβαίνουν: Ή να δεχθούμε πως η ανάπτυξη της αριστεράς συμβαδίζει με την καπιταλιστική ανάπτυξη και άρα η κρίση και πτώση της είναι συνεπακόλουθο της καπιταλιστικής κρίσης. Ή ότι αδυνατεί να ερμηνεύσει τα φαινόμενα των καπιταλιστικών κρίσεων και να ανταποκριθεί στις ανάγκες των κοινωνιών και αντικειμενικά αυτο-τοποθετείται στο περιθώριο της πολιτικής.

Από το http://a-naxios.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 03/03/2009 23:11:16

    Βασικά, Αρχάγγελος με ρομφαία που τους χρειάζεται...!

  2. Le canard avatar
    Le canard 03/03/2009 23:12:12

    Ρε Φάκτορα, είπαμε για Αγγέλους, όχι για τον/(την μας βάζεις στη φωτό) έκπτωτο

  3. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:33:35

    Καλησπέρα σας. Αν βγούμε λίγο από το θέμα, οι άγγελοι δεν έχουν φύλο. Η έκπτωτος που λέει ο canard πρέπει να είναι η Λίλιθ. Ο διάβολος είναι γένους αρσενικού όντως, αλλά δεν ήταν άγγελος, ήταν το πρώτο τη τάξει χερουβείμ, ο Εωσφόρος. Ολα αυτά σε περίπτωση που σας ενδιαφέρουν. Αν όχι, αγνοείστε τα.

  4. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:44:04

    Ωραίο το στιχάκι Ανώνυμε, έτσι μπράβο να μην γκρινιάζουμε μόνο.

  5. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2009 23:45:00

    * Πρώτη τάξη
    o Σεραφείμ
    o Χερουβείμ
    o Θρόνοι
    * Δεύτερη τάξη
    o Κυριότητες
    o Δυνάμεις
    o Εξουσίες
    * Τρίτη τάξη
    o Αρχές
    o Αρχάγγελοι
    o Άγγελοι

  6. αντί avatar
    αντί 03/03/2009 23:45:36

    Είναι πραγματικά απορίας άξιο γιατί η αριστερά δεν πείθει σε μία τέτοια, μάλλον ευνοική για αυτήν, συγκυρία, την οποία είχε άλλωστε προβλέψει.

    Είναι κρίμα στο ΚΚΕ να ασχολούνται με τον πατερούλη και στον ΣΥΡΙΖΑ να τσακώνωνται οι δύο τάσεις, αφήνοντας το πεδίο ελεύθερο στους δύο μεγάλους να θέτουν τα αιώνια διλλήματα, ψηφίστε εμάς για να φύγουν οι άλλοι, ή ανάποδα, ψηφίστε εμάς για να μην έρθουν πάλι οι άλλοι.

  7. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:45:38

    Ανώνυμε, δεν σου φτάνουν αυτοί που βλέπουμε καθημερινά, τον θες και σε απεικόνιση??

  8. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:47:13

    Ορέστιε, είχα την εντύπωση πως τα Χερουβείμ προηγούνται. Δεν επιμένω όμως.

  9. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:50:05

    Αντι όταν ανέλαβε ο Τσίπρας, τα ποσοστά του Συριζα είχαν φθάσει 18%, το θυμάσαι? Μετά έδειξε αλαζονεία και ξεφούσκωσε. Κρίμα

  10. οκτώ avatar
    οκτώ 03/03/2009 23:53:54

    Προτιμώ το Hells Bells από AC/DC.

  11. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:56:08

    Δικό σου Ανώνυμε? Αν ναί μπράβο. Αν όχι τίνος η πατρότητα?

  12. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2009 23:56:12

    @ αριελ
    Από τη βικιπέδια το σήκωσα. Τσέκαρέ το

  13. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2009 23:59:12

    Στα Εβραϊκά η αντίστοιχη λέξη מלא‎ mal'akh χρησιμοποιείται για να δηλώσει είτε θείο είτε ανθρώπινο αγγελιαφόρο

  14. ariel avatar
    ariel 03/03/2009 23:59:14

    Ανώνυμε
    Κρίμα, μου τα χάλασες με το 17 και 18. Γιατί τα κοροϊδεύεις όμως, είναι γραμμένα στα απόκρυφα Ευαγγέλια. Αν δεν σου αρέσουν είναι δικαίωμά σου. Αλλά γιατί χαλάς την τόσο όμορφη ποιητική σου γραφή?

  15. ariel avatar
    ariel 04/03/2009 00:05:34

    Κρίμα σε είχα για σοβαρό συνομιλητή. Αυτό δεν είναι επίπεδο. Καληνύχτα.

  16. οκτώ avatar
    οκτώ 04/03/2009 00:20:51

    Αλλαξέ την, μην δει ο Παλαιοκώστας τα φτερά και του μπουν ιδέες για την επόμενη φορά.

  17. ariel avatar
    ariel 04/03/2009 00:21:36

    Φάκτορα, πληροφοριακά σε ρωτάω, μπορεί να υπάρχουν στο blog σου δύο διαφορετικά άτομα με το ίδιο νικ??

  18. Factorx avatar
    Factorx 04/03/2009 00:23:10

    Οχι να μου λες σε ποια σχόλια βάζουν τον δικό σου νικ. Κάποιος ηλίθιος παριστάνει τον έξυπνο

  19. Orestios avatar
    Orestios 04/03/2009 00:24:22

    ο πιο άφυλος άγγελος στην ταινία.

  20. Factorx avatar
    Factorx 04/03/2009 00:26:57

    Τι λέτε γι αυτή την φωτογραφία.Tilda Swinton στο καταπληκτικό Constantine. Δεν την ήξερα τότε και σε όλο το έργο προσπαθούσα να καταλάβω αν ειναι αντρας η γυναίκα (έγραψα παλι)

  21. ariel avatar
    ariel 04/03/2009 00:27:25

    Δεν το λέω για μένα αλλά για τον Ανώνυμο. Απόψε μεταμορφώνεται σε Τζέκυλ και Χαυντ και με έχει μπερδέψει.

  22. ariel avatar
    ariel 04/03/2009 00:29:59

    Δεν έχω δει την ταινία και δεν έχω γνώμη. Και η άλλη φωτογραφία που έδειχνε την σκοτεινή πλευρά ήταν καλή και επίκαιρη.

  23. Factorx avatar
    Factorx 04/03/2009 00:45:13

    Για αυτην πιστεύω να μην υπάρχει καμία αντίρρηση. κομμένα φτερά κι έτσι...

  24. Orestios avatar
    Orestios 04/03/2009 01:01:52

    Πολύ αίμα Φάκτορα, σπλάτερ το έκανες :))))

  25. Orestios avatar
    Orestios 04/03/2009 01:02:46

    Αναρρωτιέμαι αν αυτά είναι τα φτερά του ΤΣΙΡΙΖΑ.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2009 06:46:18

    από πολιτικά δεν πολυκαταλαβαίνω, αλλά αυτή η κρίση προέρχεται από το ότι η πλέμπα πίστεψε ότι μπορεί και αυτή να κονομήσει, και μετά έσκασε η φούσκα. Άρα τι αριστερά και δεξιά;

    Το πολιτικό ερώτημα είναι πως θα ανεχθεί ο ημιμαθής ταλαίπωρος που πίστεψε ότι έγινε επενδυτής και μπιζιναδόρος και άνετος" ότι "τέρμα το διάλειμμα, μέσα τα κεφάλια"

    Σαν να πεις σε κάτι κατασκευαστές ότι μπορούν να ξαναγίνουν χωματουργοί σκαφτιάδες, και στην κυρία με την μπουτίκ, ότι πρέπει να ξαναπιάσει να σφουγγαρίζει σκάλες (μόνο που την δουλειά την έχει η αλβανίδα).

    Αυτό είναι το σημερινό πολιτικό δίλημμα.

  27. koinos_nous avatar
    koinos_nous 04/03/2009 07:15:26

    @archaeopteryx
    Η δική μου άποψη είναι ότι ξεκίνησε από την υπερβολή του δανεισμού.
    Τον ξεκίνησαν τα αμερικανάκια και τον υιοθέτησαν και οι υπόλοιποι ηλίθιοι.
    Εδώ και πέντε-εξι χρόνια αναλογίσου τι γινόταν με τα δάνεια στην Ελλάδα.Σπίτια,αυτοκίνητα. διακοπές,πιστωτικές,μετοχές κλπ.
    Μετά την υπερβολή έρχεται και η τιμωρία.

  28. zapata avatar
    zapata 04/03/2009 07:33:52

    Αγαπητέ συντάκτη, δεν γνωρίζω τι έγινε στο συνέδριο του ΚΚΕ, δεν με αφησαν να μπω, όπως δεν άφησαν κανέναν άλλο. Διαβάζοντας τις εφημερίδες μάλλον το 1956 τους απασχόλησε. Στο συνέδριο του Συνασπισμού-και όχι του ΣΥΡΙΖΑ- με άφησαν να μπω (επαγγελματική διαστροφή τα συνέδρια για μένα) Όλοι έμαθαν ότι συζήτησαν το πρόγραμμα του κόμματος, μόλις 400 σελίδες,να το φας στο κεφάλι να κουδουνίζεις μία μέρα. Εσύ συντάκτη δεν το έμαθες τι συζήτησαν εκεί και τι ψήφισαν? (Πλάκα πλάκα ο συνασπισμάκος έχει πρόγραμμα, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ έχουν???)

  29. Περίεργος avatar
    Περίεργος 04/03/2009 08:13:28

    Και τα δύο κόμματα (χμμμ… όλα τα κόμματα δηλαδή, αλλά αυτά τα δύο είναι το θέμα) ενδιαφέρονται μόνο για την δική τους εκλογική στρατηγική. Λένε και συζητούν ότι θεωρούν ότι τους συμφέρει δημοσκοπικά…. και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα……
    Σκεφτείτε οι οδηγοί των αυτοκινήτων να οδηγούσαν με γνώμονα την ευχαρίστηση των επιβατών αντί την ασφάλεια, τον ΚΟΚ και την το πού είναι ο προορισμός τους…
    Το ΚΚΕ σήμερα συζητάει το 1956 και αύριο την ηρωική Βάρκιζα διότι έτσι θεωρεί ότι μπορεί να πάρει περισσότερους ψήφους…. Μπορεί και να έχουν δίκιο….

  30. leon avatar
    leon 04/03/2009 09:11:56

    Ο Αντι στο 7 λεει: "Είναι πραγματικά απορίας άξιο γιατί η αριστερά δεν πείθει".
    Ο περιεργος λεει πως το ΚΚΕ σημερα συζηταει το 1956 και αυριο ισως την Βαρκιζα γιατι ετσι το συμφερει.
    Οι υπολοιποι στο post κανουν πλακα με αγγελους και διαβολους.
    Ρε μαγκες, τι σας κοφτει τελικα για το τι συζηταει το ΚΚΕ? Μηπως περιμενετε απο αυτο να σας βγαλει απο τα αδιεξοδα σας? Και χωρις να το ψηφισετε κιολας? Η ξαφνικα μαζευτκαν ολοι οι Κομμουνιστες σε αυτο το post και βγαλαν την πικρα τους με το κομμα?
    Ποτε ειδατε ρε καλοπαιδια τον Ριζοσπαστη να ακολουθει την γραμμη των ειδησεων των υπολοιπων συγκροτηματων για να περιμενετε να συζητησουν λυσεις για το αδιεξοδο της χωρας στο συνεδριο του.
    Το ΚΚΕ οτι εχει να πει το ειπε για αυτα τα θεματα. Μαλιστα τα λεει εδω και χρονια αλλα εσεις οι 31 που postαρατε εδω (συν τον Φακτορα που το εγραψε) καθε φορα που βγαινει και τα λεει το λετε γραφικο. Τι αλλο θελετε να κανει δηλαδη? Να σας παρει απο το χερακι? Η να σας τα φυτεψει στο μυαλο με το ζορι? Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια λενε. Το ξερετε.
    Τελικα εσεις μου φαινεται πως ειστε ολο λογια και απο πραξεις μηδεν. Περιμενετε απο τους αλλους να σας ξελασπωσουν.

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2009 09:22:33

    @koinos nous

    Κατάλαβα... φταίνε οι Αμερικάνοι που η θεια μ' η Ζαχάρω πάει για σκί το χειμώνα με διακοποδάνειο.

    Όλο οι άλλοι φταίνε. Γι' αυτό είμαστε πάτοι.

  32. osaperas avatar
    osaperas 04/03/2009 09:59:05

    @33
    Σωστός

  33. ataktos avatar
    ataktos 04/03/2009 10:22:47

    archaeopteryx -εισε ωραιος ...Τερμα !!!

  34. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 04/03/2009 10:58:37

    "Πρέπει να αποφασίσουμε αν θα παραμείνουμε μαρξιστές ή επαναστάτες".
    Κορνήλιος Καστοριάδης

  35. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 04/03/2009 13:46:26

    @13
    ...κριμα και γω νομιζα οτι τα θυμοσουν απεξω. Παντως δεν ηξερα το χωρισμο σε ταξεις και δεν θυμομουν τις αρχες και τις εξουσιες. Επιλεκτικη μνημη;

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/03/2009 15:23:57

    Oι σύγχρονες δημοκρατίες είναι στην ουσία νεοφεουδαρχίες, όπου μια επιχειρηματοπολιτικοδημοσιογραφικοδικαστική ελίτ διαχειρίζεται την εξουσία και το χρήμα προς ίδιον όφελος, και όλοι οι υπόλοιποι βρίσκονται ουσιαστικά στην κατάσταση του δουλοπάροικου (αλλά με «δικαίωμα ψήφου»!). Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά και ο αείμνηστος Βασίλης Ραφαηλίδης, «η μόνη διαφορά ανάμεσα στη δικτατορία και τη δημοκρατία είναι ότι στην πρώτη περίπτωση δεν διαλέγεις αυτούς που θα σε πηδήξουν, ενώ στη δεύτερη τους διαλέγεις»! Είναι κι αυτό μια «δημοκρατική» παρηγοριά, να επιλέγεις τον βιαστή σου!
    Για όλους αυτούς ακριβώς τους λόγους πολλοί επιφανείς αρχαίοι Έλληνες ήταν αντιδημοκρατικοί. Ο Πλάτων, στην πολιτική επιτομή της αρχαιοελληνικής σκέψης, στην Πολιτεία του, προτείνει ένα άκρως ορθολογικό πολίτευμα, όπου ο κάθε πολίτης θα είχε την κοινωνική θέση που θα αναλογούσε στον χαρακτήρα και τις ικανότητές του, και οι άριστοι, οι «βασιλείς-φιλόσοφοι» (μέσα από τους κατάλληλους μηχανισμούς ανάδειξης αλλά και ελέγχου τους) θα ανελάμβαναν την εμπνευσμένη διοίκηση της χώρας. Και όμως, το πολίτευμα αυτό χαρακτηρίστηκε «φασιστικό», και μάλιστα από τους Αριστερούς, οι οποίοι έβλεπαν ως μοναδική λύση το μεσσιανικό προλεταριάτο και τη δικτατορία του! Το πιο (εκ των πραγμάτων) εξαθλιωμένο και απαίδευτο κομμάτι του πληθυσμού θα έπαιρνε την εξουσία και θα δημιουργούσε την ιδανική κοινωνία! Το αποτέλεσμα το είδαμε, σε δεκάδες χώρες! Και, παρ’ όλα αυτά, ο δημοκρατικός μύθος ακόμη καλά κρατεί

  37. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/03/2009 15:32:19

    @22 Φάκτορα. Δες και την ταινία ΟΡΛΑΝΤΟ του 1993 με την ίδια πρωταγωνίστρια σε διπλό ρόλο (άνδρα - γυναίκα). Καταπληκτική και κάλτ πλέον ταινία. Με φοβερό σάουντρακ. Βασίζεται σε βιβλίο της Β. Γούλφ.