#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Εχθροί του Λαού




Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Οι δυνάμεις της παρακμής δίνουν μάχες οπισθοφυλακής. Τα παπαγαλάκια και τ’ άλλα παραδείσια πτηνά πρέπει να είναι σε απελπισία, για να επενδύουν τόσα πολλά στην πιο γκροτέσκα φιγούρα της νεοελληνικής πολιτικής Ιστορίας, στην υπέρβαρη αλλά τόσο ευλύγιστη Κομανέτσι της καθεστωτικής δοκού.

Η ίδια φυλλάδα κι οι ίδιοι δημοσκόποι που έδιναν κάποτε στους Γλυκολόγους Ανταλλακτικούς 10%, ή μας γάνωναν τον εγκέφαλο ότι σαρώνουν ο Βενιζέλος κι η κόρη του πατέρα της, τώρα πουσάρουν το πιο πρόθυμο γεροπουλέν της μεταπολιτευτικής παράγκας. Μπορεί να γίνει ότι θέλετε, αντισιωνιστής, φιλοεβραίος, τροτσκιστής, γκεβαρικός, φιλοχρυσαυγίτης, νουνεχής, τολμητίας, να ετοιμαστεί για τις Θερμοπύλες ή να πακετάρει για τα Σούσα. Να δηλώσει από Ολυμπιακός μέχρι Εορδαϊκός Πτολεμαΐδος, αρκεί να ‘ναι στα κόλπα. Το ‘χουμε ξαναπεί, τα καθεστωτικά κοχίμπα, οι ανακυκλωμένοι αριστεριστές κι ο παρακμιακός Τύπος των εργολάβων, έτσι τον θέλουν τον «πατριωτισμό»: νούμερο επιθεώρησης, χαμαιλέοντα, ευλύγιστο κι έτσι ευάλωτο και περιορισμένου βεληνεκούς. Να του πετάει το ξυλάκι ο κάθε “Alexis” κι αυτός να το φέρνει πίσω. Χρειάζονται έναν ιδεολογικά καρμίρη, «σημαδεμένο» μπαλαντέρ για να «κλείνουν» χαρτί και να προσπαθούν να στήσουν την πολιτική παρτίδα, αυτοί που έχουν πιει το μεδούλι της Ελλάδας τριάντα χρόνια τώρα. Ρέστοι θα μείνουν.

Όλο αυτό ζέχνει πρωτοφανή αυθάδεια αλλά και περιφρόνηση για τους απλούς ανθρώπους, τους ψηφοφόρους, τους οποίους αυτή η μπατιρημένη λούμπεν «αριστοκρατία» τους θεωρεί περίπου ηλίθιους, για να τους πουλάει τέτοια παραμύθα. Και παραμύθα, στα πέριξ της μαγευτικής Πλατείας Ομονοίας του Παπουτσή, λένε την ηρωΐνη, την πρέζα. Γιατί όλο αυτό το παραμύθι τί άλλο είναι από επικοινωνιακή «πρέζα», που την πουλάνε τα γραφεία προώθησης πωλήσεων των «επιχειρηματιών», που υποδύονται τα ΜΜΕ; Κι η πρέζα, ως γνωστόν, πριν σε δηλητηριάσει, πριν σε κατεβάσει στο επίπεδο του κτήνους και σε σκοτώσει, σου διαταράσσει την χρήση του λογικού, σε αποκόπτει από την πραγματικότητα.

Ο στόχος αυτής της ντρίπλας υψηλού κινδύνου για την εναπομείνασα ψωραλέα αξιοπιστία των φυλλάδων τους είναι σαφής: ο ωμός εκβιασμός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Με άλλα λόγια, καταπιείτε την άρνηση στο Μνημόνιο, υποταχθείτε, δώστε λευκή κάρτα τον ΓΑΠ κι έστε έτοιμοι για συγκυβέρνηση συνενοχής, αλλιώς θα φάτε υπονόμευση που θα πάει σύννεφο.

Κάποιοι, επειδή διαβάζουν τις κατεστημένες φυλλάδες στη Μηλιώνη με τα οκτώ κιλά ένθετα, cd, dvd, τσάντες κλπ, κι επειδή ακκίζονται με τα δήθεν εστέτ ευαίσθητα αγόρια των συγκροτημάτων, νομίζουν ότι είναι σοβαροί. Πιστεύουν δε, εν γένει, ότι οι σοβαροί άνθρωποι, τα «μεσαία στρώματα», είναι αυτοί που διαβάζουν τις ίδιες βαριές αναλύσεις πλάϊ τους....



Αυτά τα «μεσαία στρώματα» είναι λίγες χιλιάδες νοματαίοι,  και δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά έτσι κι αλλιώς ψηφίζουν το μεταλλαγμένο ΠΑΣΟΚ – μπαρόκ. Επί ΠΑΣΟΚ και κυρίως επί Σημίτη τα χοντροκονομήσανε. Πουλήσανε αέρα κοπανιστό, πήρανε θαλασσοδάνεια, επιδοτήσεις, χτίσανε μνημειώδη άχρηστα έργα, δαγκώσανε δρόμους, γιοφύρια, προμήθειες, χαλασμένα αερόστρωμνα και υποβρύχια που δεν αλφαδιάζονται με τίποτα. Κατάπιανε ΜΟΠ, ΕΣΠΑ, «πακέτα Ντελόρ», πακέτα γενικώς, την σύνταξη του παππού και το εφάπαξ του Μήτσου στο Χρηματιστήριο και με διάφορους άλλους ρωμέϊκους τρόπους. Αυτοί, παιδιά, με τα γυαλιστερά κουστουμάκια σκυλάδικου ή με τα τουήντ σακάκια και τα τσιμπούκια διανοούμενου στο χέρι, ξέρουν κι ανάγνωση, γουστάρουν Παπακωνσταντίνου και Ραγκούση. Τίνα και ξερό ψωμί.

Άρα μην χαραμίζετε οξυγόνο για δαύτους και τις πατσαβούρες που διαβάζουν ή τα φαλιρημένα κανάλια που βλέπουν.

Οι πραγματικοί αστοί δεν έχουν καμία σχέση με δαύτους. Είναι ελάχιστοι, είναι αληθινοί δημιουργοί και Πατριώτες. Έχουν κλασσική παιδεία και ηθικά ανακλαστικά. Δημιουργοί στην δουλειά τους κι όχι μπαταξήδες των δημοσίων έργων και των κοινοτικών επιδοτήσεων. Δεν έχουν αισθητική σκυλάδικου ούτε είναι αρχοντοβλαχάκια, που νομίζουν πως «σοβαρός αστός» είναι αυτός που κάθεται σούζα μπροστά στα κομπλεξικά ψευτοπροοδευτικά καθάρματα που στελεχώνουν τις φυλλάδες της διαπλοκής. Αυτοί οι λίγοι εναπομείναντες αληθινοί αστοί δεν καταδέχονται ούτε το τζάκι τους ν’ ανάψουν με τα τρία κιλά χαρτί που τυλίγουν τα cd κάθε Κυριακή.

Ο Λαός ξέρει ότι το σύστημα αυτό, αφεντικά και δούλοι, εργολάβοι και μισθοφόροι, δεν είναι απλά μέρος του προβλήματος, ΕΙΝΑΙ το ίδιο το πρόβλημα.

Μπορεί πολλοί να δυσκολεύονται να το πιστέψουν αλλά πλέον η βάση της ΝΔ είναι λαϊκότερη απ’ του ΠΑΣΟΚ κι εν δυνάμει συντριπτική πλειοψηφία. Κι όσο η φτώχεια θα κάνει επιδρομές στις γειτονιές, όσο οι λαϊκοί άνθρωποι θα βλέπουν την ζωή τους να εξαθλιώνεται, τόσο πιο επιτακτική θα γίνεται η ανάγκη τους για Ηγεσία, συσπείρωση, αντίδραση στους Εχθρούς του Λαού.

Γιατί οι κλέφτες του δημοσίου χρήματος, οι νταβατζήδες και οι πολιτικοί αφανείς ή εμφανείς εταίροι τους, οι θεραπαινίδες ξένων συμφερόντων ή και εγχωρίων ιδιωτών, που υποκρίνονται τους λειτουργούς της ενημέρωσης, οι αρκουδόμαγκες του πατριωτισμού ή της …σωφροσύνης, είναι Εχθροί του Λαού, Εχθροί της Δημοκρατίας.

Η απάντηση στον ωμό αυτό εκβιασμό και τους δράστες του, αυτουργούς και πολιτικούς συνεργούς, από την βάση, από τους πολίτες που αγοράζουν και στηρίζουν τις φυλλάδες τους και τα όποια κανάλια ασελγούν πάνω στην νοημοσύνη αλλά και την ιστορική μνήμη των Ελλήνων, οφείλει να είναι αμείλικτη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/03/2011 12:27:01

    Ωραίος!!! Τέλος!

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 14/03/2011 12:30:53

    "Γιατί οι κλέφτες του δημοσίου χρήματος, οι νταβατζήδες και οι πολιτικοί αφανείς ή εμφανείς εταίροι τους, οι θεραπαινίδες ξένων συμφερόντων ή και εγχωρίων ιδιωτών, που υποκρίνονται τους λειτουργούς της ενημέρωσης, οι αρκουδόμαγκες του πατριωτισμού ή της …σωφροσύνης, είναι Εχθροί του Λαού, Εχθροί της Δημοκρατίας."

    Έτσι μπράβο τα πράγματα με το όνομά τους.

    Ντου από παντού.
    Να γίνει η ΝΔ κίνημα, τσουνάμι που θα σαρώσει την κατίλα, το πουρί που έχει καθήσει στον σβέρκο της χώρας δεκαετίες τώρα.

  3. Σιατιστεύς avatar
    Σιατιστεύς 14/03/2011 12:33:02

    Τέλειο :)

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:37:13

    Φαηλε καλημερα. Πολυ σημαντινη η αναρτησηση σου.
    Το "σχεδιο" παντου ειναι το ιδιο.. ο καθε Λαος σε αγχος και οικονομικη υποδουλωση, ετσι ωστε να μην εχει ωρα, ορεξη, μυαλο να ασχοληθει με τα σοβαροτερα που θα του επιβαλλουν αργοτερα. Φυσικα τα ΜΜΕ εχουν το ρολο του Ψυχοθεραπευτη... για ιδιον οφελος συν την οικονομικη επιβιωση τους-ΥΠΕΡΔΑΝΕΙΣΜΕΝΑ. Οπως και τα κομματα.
    Οταν χρωστας δεν ασχολεισαι με τα κοινα. Οταν εισαι "αλυσοδεμενος" απο το συμπλεγμα εξουσιας... αργεις να σκεφτεις και να δρασεις.

    Οι αποφασεις παιρνονται πολυ μακρια απο τον Λαο. Η στρατηγικη ειναι ιδια παντου.
    1. σου δημιουργω προβλημα, υπαρκτο η οχι
    2. σου προτεινω λυσεις και καταστροφολογια μεσω ΜΜΕ
    3. σου φερνω τον διασωστη μεσω ΜΜΕ, τον οποιο ΕΣΥ ΖΗΤΑΣ να σε σωσει
    ειδικα στο 3,... ετσι το ΓΑΠ ετσι ο Ντομινικ... με την πιστολα στον κροταφο... τι να παζαρεψεις με τους Νονους του Χρηματος??

    Οταν οι πολιτες αισθανονται οτι "κατι παιρνουν" σιωπουν.. κ ασχολουνται με τη δυσβασταχτη καθημερινοτητας τους... Ουτε με Νταβουτρογλου, ουτε με κοψιμο σχολειων, ουτε με υπερπητσεις, ουτε με ΑΟΖ ουτε με Καστελοριζο, ουτε με Διστομο, ουτε με τα μισα Νοσοκομεια στη Χωρα ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ με Τσουκρατους και Ακηδες!!!!! Η δουλεια εγινε...

    Η νικη του ΓΑΠΑΣΟΚ ειναι η νικη επι των ΜΜΕ γνωστη απο παλια.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:44:10

      Ποια επιμηκυσνη και ποιια νικη?? Η Χωρα εχει πανω απο 4 εκ μη οικονομικα ενργους πολιτες.. και πολλους ανενεργους-οικονομικα πολιτες... εχουμε δημογραφικο προβλημα . οκ???
      Το τελος ειναι προδιαγεγραμμενο. Ποιο συμφωνο και παπαριες.. Αυριο θα σου πουν.. μισθει συνταξεις ανταγωνιστικοι... στα 400-500 Ευρω.

      Που θα μπει ο επενδυτης??? ειτε μπαινει σε Χωρα με υψηλη ζητηση και εχει αγοραστικη δυναμη ο Λαος... καμια σχεση με εμας ΣΗΜΕΡΑ!!
      ειτε σε Χωρα με χαμηλο κοστος για να κανει φασον ή υπερκερδη. Τοσο απλα.
      Τα ΜΜΕ πουλανε οτι τους πουν για να επιβιωσουν.

      Αληθειες ποτε θα ακουσουμε??

      ΠΠ

      • god avatar
        god @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 18:43:14

        Πολυ αισιοδοξο σε βρισκω. εε οχι και 400-500 ευρω βασικος. Γυρω στα 200 ευρω μισθο βλεπω. Εξαλου ασιατικη χωρα ειμαστε . θα χουμε μισθο πακιστανου και σε μερικα χρονια θα δεις "αναπτυξη" οπως Ινδια που εχουν την εξαθλιωση για θρησκεια

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/03/2011 12:39:16

    Φαήλο
    Επειδή οι προαναφερόμενοι "αγωνιούν" πολύ για την well-being του Σαμαρά, δε χάνουν την ευκαιρία να υπενθυμίζουν την παρουσία σου και του Λαζαρίδη ως συνομιλητών του.
    Βάρα τους όσο μπορείς λαμβάνοντας υπόψη ότι αρκετές Σαλώμες στη Συγγρού ζητούν την κεφαλή σας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/03/2011 21:30:19

      Όποιος θέλει να πάρει κεφάλι, πρέπει να έρθει κοντά, ε;

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/03/2011 11:11:25

        Φαήλο
        Δεν πρόλαβα να γράψω ότι έχεις γίνει στόχος μαζί με το Λαζαρίδη και ο Λαγός άστραψε.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/03/2011 15:07:23

        Φαήλε, είμαστε μαζί σου, οι επισημάνσεις και ο λόγος σου μας δίνει δύναμη. Λες τα πράγματα με το όνομά τους και η αλήθεια τρομάζει τους ΟΦΑ (όπου φυσά ο άνεμος)

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/03/2011 20:27:03

        TI ΕΓΙΝΕ ΦΑΗΛΟ ; ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΣΟΥ ; !

  6. ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΙΤΙΟΣ 14/03/2011 12:41:17

    Πάλι καλά που εκεί πέρα υπάρχει κάποιος που τον αφήνουν να τα βροντοφωνάξει το αυτονόητο …τόσο απλά.. τόσο κατανοητά να εκφράζει τον προδομένο και παραγκωνισμένο νεοδημοκράτη…
    Δυστυχώς σε ώτα μη ακουόντων ; Ως πότε άραγε ;

    ΕΥΓΕ ΚΥΡΙΕ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗ …ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙΣ …ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ

  7. anonymos avatar
    anonymos 14/03/2011 12:41:34

    Φαήλος τελεία.

  8. man8os avatar
    man8os 14/03/2011 12:47:41

    Η οργη ξεχειλιζει καποιος πρεπει να την εκφρασει. Αυτο ειναι το ζητουμενο.
    ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ!

  9. Tonia G avatar
    Tonia G 14/03/2011 12:49:38

    Ωραία τα λες και έτσι είναι. Το εν δυνάμει ακροατήριο και η βάση της Ν.Δ. είναι όντως πιο λαϊκή πλέον από του ΠΑΣΟΚ και σίγουρα από του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ!
    Αλλά το πολιτικό προσωπικό της Ν.Δ. δεν εκπροσωπεί αυτόν το κόσμο... Κάθε μέρα γίνεται πιο εμφανές αυτό! Γι΄αυτό και δεν ξεκολάει το 22% ή το 25%... Μη πούμε ονόματα, κ. Κρανιδιώτη, αλλά το 90% της κοιν. ομαδας, το 95% όσων εμφανίζονται στη ΤιΒι και το 95% των επιφανών στελεχών είναι καμένοι ή τέκνα καμένων.
    Και φως αληθινό δε φαίνεται για ανανέωση από τη κοινωνία προς τα πάνω αλλά από πάνω προς τη κοινωνία!

  10. Μενέλαος Χαρβούρης avatar
    Μενέλαος Χαρβούρης 14/03/2011 12:50:04

    Κε Κρανιδιώτη,

    Πάντα καλά τα γράφετε. Όμως πρέπει να γίνει συνείδηση πως η ΝΔ έχει συγκεχυμένο μήνυμα, αυτό που οι επαγγελματίες του marketing λένε confused positioning. Στο μνημόνιο άλλα λέει ο Πρόεδρος, άλλα ο Σταϊκούρας, στα εθνικά σιωπή, έρχεται ο Νταούτογλου και κάτι ψελλίζει ο Αβραμόπουλος αλλά ο Σαμαράς μούγκα, στο νόμο γιά τη λογοκρισία έβγαλε μια φωνή ο καλός βουλευτής αλλά από το κόμμα ούτε μια επίσημη ανακοίνωση, γιά το κακό που γίνεται με τους μετανάστες τηρούνται τα προσχήματα και πέραν τούτου ουδέν, για την πολυπολιτισμική παιδεία που επαξίως συνέχισε η Γιαννάκου (που παραμένει εκεί) τσιμουδιά, στη Ζήμενς συνέργεια στη συγκάλυψη κοκ. Αφήστε που όλα τα στελέχη που έφεραν την καταστροφή μοστράρουν πρώτοι και καλύτεροι στα ΜΜΕ ως οι πρώτοι μεταξύ ίσων στη ΝΔ, (βλ. Παυλόπουλος: ...ευχαριστώ τους μετανάστες... κλπ).
    Ξέρετε αγαπητέ κε Κρανιδιώτη τι εντύπωση αποκομίζει ο υποψιασμένος τέως νεοδημοκράτης που πίστεψε προς στιγμήν πως ο Σαμαράς θα έφερνε την ελπίδα; Επειδή έχει καταφανεί πλέον πως η κυβέρνηση έχει αφεντικά πολλά και διάφορα στο εξωτερικό, πως δυστυχώς και η ΝΔ υπακούει στα ίδια κέντρα και έχει αναλάβει να διαβουκολήσει απλώς διαφορετικό κομμάτι του κοπαδιού , ήτοι τους κάπως πιο εθνικόφρονες, νοικοκυραίους ή ό,τι άλλο θέλετε και εν πάση περιπτώσει αποτελεί ανταλλακτικό του συστήματος των ίδιων αφεντικών για όταν ο κόσμος κουραστεί από το ΠΑΣΟΚ. Άλλως δεν εξηγείται ούτε η στάση της ούτε η ανοχή στα ίδια πρόσωπα, εκτός αν πρόκειται γιά απροθυμία να αναληφθούν κυβερνητικές ευθύνες τώρα (καυτή πατάτα) ή τέλος απλή ανικανότητα να συγκροτηθεί κεντρικό μήνυμα. Όλα τα ενδεχόμενα απελπιστικά... Χαιρετισμούς.

    • sp_athens avatar
      sp_athens @ Μενέλαος Χαρβούρης 14/03/2011 16:53:27

      Εις επίρρωση των ανωτέρω εύστοχων επισημάνσεων, ακολουθεί δημόσια τοποθέτηση - δήλωση του Γιάννη Βαρβιτσιώτη για την "αντιμνημονιακή ρητορική" του κ.Σαμαρά : «Χάραξε ένα δρόμο, είναι υποχρεωμένος να τον ακολουθήσει μέχρι τέλους. Τι θα κάνει; Θα πει ότι έκανε λάθος στην αρχική του τοποθέτηση; Όχι, θα προσπαθήσει να ακολουθήσει αυτό το δρόμο, κάνοντας ορισμένες παρεκκλίσεις από την αρχική του τοποθέτηση ψηφίζοντας τα νομοσχέδια που έρχονται τα οποία είναι απότοκα του μνημονίου». Άπαντα τα ανωτέρω, αφού επισημαίνει πρώτα ότι η ΝΔ μέχρι σήμερα έχει κερδίσει από την ρητορική αυτή.
      Σε απλά Ελληνικά δηλαδή, ο κ. Σαμαράς ωφελήθηκε βραχυπρόθεσμα από την συγκρότηση του "αντιμνημονιακού μετώπου", μετά όμως το δίλημμα των Δημοτικών - Περιφερειακών Εκλογών και την ατυχή τους κατάληξη για το κόμμα της ΝΔ (αποτελέσματα β΄ γύρου) αλλά και τις ευρωπαϊκές εξελίξεις που ακολούθησαν (είσοδος Ιρλανδίας στον μηχανισμό, επικείμενη είσοδος Πορτογαλίας, Σύμφωνο Ανταγωνιστικότητας κλπ), βρέθηκε χωρίς σαφή στρατηγική, χωρίς ξεκάθαρες θέσεις και χωρίς εναλλακτική πρόταση. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι οι Έλληνες πολίτες, ανεξαρτήτως κομματικής τοποθέτησης, εύχονται να χρεοκοπήσει η χώρα για να δικαιωθεί ο "αντιμνημονιακός αγώνας" είτε να δικαιωθεί η "υπερήφανη στάση" της Ιρλανδίας στην Σύνοδο Κορυφής την 25/3/11 ώστε να ισχυριστούν ότι υπάρχει κι άλλος δρόμος (εντός του Μνημονίου βεβαίως...). Απ' ότι φαίνεται όμως, η Μέρκελ δεν αστειεύεται, οπότε μάλλον το πιο πιθανό σενάριο είναι να την πατήσει για δεύτερη φορά η ΝΔ από το "ιρλανδικό μοντέλο".
      Πορευόμαστε "βλέποντας και κάνοντας" πανευρωπαϊκά και δυστυχώς δεν υπάρχει συγκεκριμένη, συγκροτημένη, ρεαλιστική εναλλακτική λύση. Το ξέρει ο κ. Σαμαράς (κατέστη άλλωστε σαφές από την σύνοδο του Λαϊκού Κόμματος), το ξέρει και ο τελευταίος Έλληνας πολίτης. Όπως γνωρίζει και τί συνεπάγεται η πιθανή (ακόμη) χρεοκοπία της χώρας...

      • Misha avatar
        Misha @ sp_athens 14/03/2011 18:44:36

        Tι σημαίνει μια «χρεωκοπία» της χωρας, δλδ ουσιαστική η καταγγελία του χρεους ως επαχθούς και μη εξυπηρετήσιμου;
        Θα βουλιάξει η Ελλάδα; Θα πεθάνουμε από την πείνα; Θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας;
        Η μόνη σημαντική συνέπεια που μπορεί να υπάρξει είναι η απώλεια των καταθέσεων όσων Ελληνων δεν έχουν προνοήσει να τις αποσύρουν από τις ελληνόκτητες τράπεζες.
        Ο μπαμπουλας της χρεωκοπίας δεν πείθει ουτε τρομάζει πια κανέναν, εκτός από το διευθυντήριο των Βρυξελλών και τις τράπεζες.

    • Αγγελική Κουτσούκου avatar
      Αγγελική Κουτσούκου @ Μενέλαος Χαρβούρης 16/03/2011 11:32:23

      κ. Χαρβούρη,
      Εξαιρετικό το σχόλιό σας στο κείμενο του κ. Κρανιδιώτη.
      Σπάνια βλέπει κανείς απαντήσεις τόσο οξυδερκείς και περιεκτικές και ταυτόχρονα τόσο κόσμιες και καλογραμμένες.
      Προσυπογράφω!!

  11. YOUSAF avatar
    YOUSAF 14/03/2011 12:54:53

    ΜΗΝ ΚΟΠΤΕΣΑΙ ΦΑΗΛΟ. ΤΡΑΒΑΤΕ ΜΕ ΚΙ ΑΣ ΚΛΑΙΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ

    • thanasis avatar
      thanasis @ YOUSAF 14/03/2011 15:57:53

      τουλαχιστον δεν υποδουλωσε την ελλαδα στους τοκογλυφους
      οπως ο παπανδρεου και πιστευω οτι οταν θα ακουσης το
      ζαππειο2 θα κατλαβης τι ψευδη αραδιαζε για να ανεβη στο
      αρμα της εξουσιας

      • Dr. Joy avatar
        Dr. Joy @ thanasis 14/03/2011 17:01:58

        μην φας Θαναση!!
        μπορει να μην την υποδουλωσε αλλα δεν βλεπω να κανει και κατι για να ξε-υποδουλωθει !!
        οσο για το Ζαπειο ΙΙ δεν θα προλαβει, θα τον εχουν ξεπερασει οι εξελιξεις !!!!
        Θα χρειαζεται το Ζαπειο ΙΙΙ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ YOUSAF 14/03/2011 21:36:36

      Δεν έχεις δίκιο. Διάβασε κι άκου τι λέει και το λέει με συνέπεια.

      • Dr. Joy avatar
        Dr. Joy @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2011 22:51:42

        επειδη διαβαζω και ακου κ. Κρανιδιωτη.
        εκεινο μονο το bridge financing μου ξεφυγε λιγο,
        αλλα μην ανησυχεις, η θεια μου η Τασια απο την Κοντη Ραχουλα θα μου το κανει λιανα!!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Dr. Joy 14/03/2011 23:01:49

          Το συγκεκριμένο πες της θειας σου να μου το ξηγήσει και μένα. Αν στείλει και κανά κόκκορα, φώναξε με να το συζητήσουμε και στην πρώτη ευκαιρία θα ανταποδώσω με αρνάκι μαυρομματαίϊκο μαγειρεμένο από την κυρά Βαρβάρα (μάνα είναι μόνο μία). Αν προτιμάς ζυγούρι, έχουμε.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:02:14

    Πυρηνικη Επιτυχια του ΠΑΣΟΚ !!!
    εεε ναι μετα τη νικη στη Ευρωπη το ΓΑΠ θα θας πουλησει και τον Σαμινα... τυχαιο ?? ΣΗΜΕΡΑ ??? χαχαχαχαα
    Το ΜΕΓΚΑ τωρα παιζει πρωτο θεμα τρομοκρατια !!- επιτυχια..

    Πυρηνικοι Επιστημονες οι ΠΑΣΟΚΟΙ. Το δε ΜΕΓΚΑ η τσατσα τους.

    ΠΠ

    • Theoprovlitos avatar
      Theoprovlitos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/03/2011 01:35:34

      Μαλλον δε προλάβαινε να κυκλοφορήση ο Σειρηνάκης καμμιά τσόντα οπότε έκανε η αντιτρομοκρατρική επιτυχία. Αυτα τα δύο πάνε εναλλαξ κάθε του Μνημονίου ανήμερα.

  13. Στρυμών avatar
    Στρυμών 14/03/2011 13:08:19

    Γυρίζουμε τη πλάτη στο μιντιακό - "δημοσιογραφικό" κατεστημένο.Παύουμε να έχουμε συναισθηματική σχέση με τα κόματα.Γινόμαστε απαιτητικοί και δύσπιστοι μέχρι εκεί που δεν παίρνει.Ζήταμε αλήθειες από τους πολιτικούς μας , όσο σκληρές κι αν είναι . Περιμένουμε να δώσουν το παράδειγμα μέσα στην ίδια τη ζωή τους , τίμια , ειλικρινά και πεντακάθαρα . Περιμένουμε να παρουσιάσουν όραμα για την Ελλάδα και να μας εμπνεύσουν. Κι όταν γίνουν όλα αυτά στην πράξη θα είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε τα μεγαλύτερα βάρη. Μέχρι τότε θα περιμένουμε...

    • Αιας Τ. avatar
      Αιας Τ. @ Στρυμών 14/03/2011 17:05:38

      εγω παντως δεν θα περιμενω αλλο...
      υπαρχουν και αλλου .... που κανουν πορτοκαλια..
      και αν δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη τις βλεπω να δημιουργουνται και αμεσα μαλιστα !!

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Αιας Τ. 14/03/2011 19:22:17

        Σωστός.
        Δεν είναι κακό κάποιος να δηλώνει έμμεσα ότι δεν μπορεί ή δε θέλει.
        Με το ζόρι πρωθυπουργός δεν γίνεται.

    • oldmen avatar
      oldmen @ Στρυμών 14/03/2011 18:03:30

      Στρυμών και εγω μαζί σου.
      Αλλά το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις...

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Στρυμών 14/03/2011 23:44:49

      ++++++++++

  14. skeptomenos avatar
    skeptomenos 14/03/2011 13:15:01

    Αγαπητέ έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά αυτό δεν αρκεί.
    Είσαι από τους ελάχιστους, που είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι, και μπράβο σου ΑΛΛΑ
    Δεν πολεμάς όσο πρέπει.
    Παίρνεις λίγες πρωτοβουλίες.

    Πουλάνε την πατρίδα μας Φαήλο.

  15. mind trap avatar
    mind trap 14/03/2011 13:21:38

    Έτσι ακριβώς Φαήλε.
    Χιλιάδες τόνοι χαρτιού και μελάνης για την "ισχυρή Ελλάδα", δίνοντας το μήνυμα για φαγητό στο "ισχυρό και επομένως πλούσιο τραπέζι".

  16. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 13:24:37

    Κρανιδιώτη κάτσε καλά θα προγγίξεις τους οπαδούς του μεσαίου χώρου...

    • Shaman G. avatar
      Shaman G. @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 17:08:13

      μην ανυσηχεις Φαηλο, ειναι τοσο λιγοι οι μεσοχωριτες...
      φθινουν καθε μερα..

      μονο που ο Δικος σου δεν το εχει καταλαβει ακομα !!!

      • Theoprovlitos avatar
        Theoprovlitos @ Shaman G. 15/03/2011 01:39:14

        Φοβάμαι ότι κάνεις λάθος. Ο Μεσαίος χωρος εχει καταλάβει τους δύο μεγάλους Δήμους απλώνεται σε 4 αποκόμματα, τα νηματα κινούνται από το εξωτερικό και εχουν και την στηριξη του επιχειρηματικου κόσμου που καταγεται από την Κρητη και την Θεσσαλονίκη. Κι οσο πανε αποθρασύνονται.

  17. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/03/2011 13:27:09

    “Τα παπαγαλάκια και τ’ άλλα παραδείσια πτηνά” πρέπει να μάθουν, αν δεν ξέρουν, ότι,
    σύμφωνα με τον οργανισμό διαχείρισης δημόσιου χρέους το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης που πρέπει να εξυπηρετηθεί μέχρι το τέλος του 2014 είναι κοντά στα 150 δις ευρώ.
    Εάν συνυπολογίσουμε και τα ποσά που δανείζεται το δημόσιο με την έκδοση εντόκων γραμμάτιων διάρκειας 13 εβδομάδων τότε το ποσό των 150 δις ευρώ αυξάνεται κατά πολύ. Μόνον για τους τόκους το διάστημα αυτό θα χρειαστούμε ένα ποσό που ξεπερνά σύμφωνα με έναν πρόχειρο υπολογισμό τα περίπου 55 δισ. ευρώ.
    Μπροστά σε αυτή την κατάσταση η κυβέρνηση εδώ και ένα χρόνο προσπαθεί, άλλοτε με σκιαμαχίες, άλλοτε με πανηγυρισμούς, αλλά πάντα με αύξηση των φόρων και με μείωση των δαπανών του δημοσίου να ανταπεξέλθει το αυξημένο βάρος των δανείων. Η ερώτηση που τίθεται εδώ είναι απλή,
    Είναι ποτέ δυνατόν να διαχειριστείς ένα τόσο μεγάλο χρέος με σφιχτή δημοσιονομική πολιτική ;
    Το αποτέλεσμα της πολιτικής που εφαρμόζουν δεν χρειάζεται «μετάφραση» από τη στιγμή που η δυσάρεστη εικόνα που αποκομίζει κανείς παρατηρώντας τα δεδομένα της οικονομίας και γενικότερα τη χώρα τα λέει όλα.
    Συνεπώς, η κατάσταση είναι τέτοια που αργά ή γρήγορα, αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα, θα φτάσουμε σε συνολική επαναδιαπραγμάτευση του χρέους.
    Μόνο που τότε η Ελλάδα, δεν θα έχει φορολογικά έσοδα, το χρέος θα είναι τεράστιο, θα έχει ξεπουλήσει τα πάντα και ο ελληνικός λαός θα κείτεται στα «πράσινα λιβάδια» σαν παλιό, εγκαταλελειμμένο κουφάρι.
    Το κακό εδώ είναι ότι η σημερινή κυβέρνηση αποδεικνύεται «λίγη» για να διαχειριστεί την κρίση που αντιμετωπίζει η χώρα , εκτός και το αφήνουν έτσι σκόπιμα, τότε όμως πρέπει να αντιμετωπιστούν ως προδότες από το λαό.

  18. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 13:28:31

    Καλά απο όσα έχουν συμβεί έως τώρα ο Αντώνης το μόνο που κατάλαβε είναι οτι για να ανακάμψει η ΝΔ θα πρέπει να επιστρέψει ο... Βαρσάμης Γιοβανούδας;

    • Shaman G. avatar
      Shaman G. @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 17:32:08

      και οχι μονον...
      ο Τσιτουριδης, η Φανη, ο Αντωναρος, ο Αγγελακας, και επιτελους να γινει βουλευτης και ο Κωνσταντινος ο ωραιος...

      • oldmen avatar
        oldmen @ Shaman G. 14/03/2011 18:24:30

        Όλους αυτούς αν τους βάλεις στην ίδια κορνίζα, θα έχεις την απόλυτη φωτο της Ελλάδας προς αποφυγή.

  19. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/03/2011 13:32:39

    Φαήλο, σηκώνεις τη σημαία ψηλά. Εγώ σαν φίλος σου νοιώθω περήφανος.

  20. juliet avatar
    juliet 14/03/2011 13:39:09

    Φαήλο,καλή βδομάδα,θα σου παραθέσω σκέψεις τουΟυρουγουανού συγγραφέα Γκελεανο για τη παγκοσμιοποίση .Αν κάνεις εναν παραλληλισμό με το τι πρεσβεύει το νεο,λουστραρισμένο ΠΑΣΟΚ οι ομοιότητες είναι τρομακτικές και οχι μόνο εφιαλτικές .
    ''Τα κράτη δεν ασχολούνται πλέον με τη διοίκηση και αφοσιώνονται στην αστυνόμευση.
    Οι πρόεδροι μετατρέπονται σε διαχειριστές ξένων εταιρειών.
    Οι υπουργοι Οικονομικων είναι καλοί διερμηνείς.
    Οι βιομήχανοι μετατρέπονται σε εισαγωγείς.
    Οι πολλοι εξαρτώνται ολοένα περισσότερο από τα περισσεύματα των ολίγων.
    Οι εργαγόμενοι χάνουν τις δουλειές τους.
    Τα παιδιά χάνουν την παιδική τους ηλικία .
    Οι νέοι χάνουν την επιθυμία να πιστεύουν.
    Οι ηλικιωμένοι χάνουν τη σύνταξή τους.
    ''Η ζωή είναι λαχείο'',ισχυρίζονται όσοι κερδίζουν.
    ........................................................................................................
    Η λέξη option δεν υποδηλώνει πλέον τη ελευθερία επιλογής αλλά το δικαίωμα αγοράς.
    Το μέλλον έπαψε να είανι μυστηριώδες και μετατράπει σε συμβόλαιο.
    Αγορές δεν είναι πλέον οι πολύβουες πλατείες ,αλλα οι οθόνες των υπολογιστών.
    Ο προθάλαμος δε χρησιμοποιείται για να υποδέχεσαι τους φίλους σου αλλά για να εξαγοράζεις πολιτικούς .
    Οffshore:στα ανοιχτά δεν βγαίνουν μόνο τα πλοία,offshore πηγαίνει επίσης το χρήμα για να αποφύγει φόρους και ερωτήσεις .
    Τα πλυντήρια ,που κάποτε έπλεναν ρούχα ,σήμερα πλένουν το βρώμικο χρήμα.
    Lifting δεν είναι πια η ανύψωση ενός βάρους ή η ανύψωση του ηθικού ,lifting είναι η χειρουργική επέμβαση που δεν αφήνει τους δράστες όλων αυτών να γεράσουν.
    Φαήλο,αυτά του θυμίζουν κάτι;
    Πως θα βγούμε απο αυτό που το προγραμμάτισαν τόσο περίτεχνα και που καλούμαστε να κάνουμε την ανάτροπη, εμείς οι ξυπόλυτοι .

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ juliet 14/03/2011 15:22:47

      Δεν είναι τυχαίο, Juliet, ότι αυτά τα πράγματα τα γράφει Ουρουγουανός, δηλαδή Λατινοαμερικάνος. Η Νέα Τάξη Πραγμάτων δοκίμασε πάνω στους λαούς τής Λατινικής Αμερικής αυτά που τώρα δοκιμάζει πάνω στους λαούς τής Ευρώπης και της Βόρειας Αμερικής. Οι άνθρωποι έζησαν τη νεοταξίτικη νεοφιλελεύθερη λαίλαπα στο πετσί τους. Αλλά αυτό που τους έσωσε στη Νότια Αμερική, είναι ότι οι άνθρωποι εκεί είναι πατριώτες που δεν άφησαν τις αξίες να πεθάνουν όπως εμείς. Κυρίως η Αριστερά τής Νότιας Αμερικής είναι μια πατριωτική Αριστερά, ενώ στην Ελλάδα είναι πιο προδοτική κι από τον Ιούδα.

      • Misha avatar
        Misha @ Στέργιος 14/03/2011 16:43:32

        Το λέω αυτό σε μερικούς φίλους αναρχικούς :Ρε παιδιά οι Ζαπατίστας πολεμάνε κι έχουν την σημαία του Μέχικο κολλημένη στους τοιχους τους , όπως την είχαν κι οι δικοί μας στο Πολυτεχνείο.
        Εσείς που λέτε πως θαυμάζετε τους Ζαπατίστας γιατί καίτε τη δική μας;

      • juliet avatar
        juliet @ Στέργιος 14/03/2011 16:54:33

        @Misha και
        @Στέργιο απαντώ με τα λόγια του Ροϊδη:
        ''Κάθε τόπος έχει τη πληγή του:Η Αγγλία την ομίχλην,η Βλαχία την ακρίδα,η Αίγυπτος τας οφθαλμίας και η ΕΛΛΑΣ τους.........ΕΛΛΗΝΑΣ''.

      • aurora3363 avatar
        aurora3363 @ Στέργιος 14/03/2011 23:49:21

        +++++++++++++++

  21. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/03/2011 13:39:37

    Ο Φαήλος θέτει το ζήτημα ακριβώς όπως πρέπει.
    Να τελειώνουμε με την πολιτική ορθότητα, ο κόσμος εκτιμά τις ξεκάθαρες τοποθετήσεις, περιμένει από όλους να υψώσουμε τη σημαία των εθνικών και των κοινωνικών αγώνων.
    Να μιλήσουμε χωρίς υποχωρήσεις στα ξενοφιλικά ιδεολογήματα για το μεταναστευτικό.
    Να μιλήσουμε χωρίς δισταγμούς για σοβαρή οικονομική πολιτική, για μείωση των φόρων, για ανάπτυξη.
    Να μιλήσουμε για μία εθνικά υπερήφανη εξωτερική πολιτική.
    Η Νέα Δημοκρατία πρέπει να γίνει κίνημα, να διεξαγάγει πολιτισμικούς πολέμους (cultural wars), όπως οι Ρεπουμπλικάνοι στις ΗΠΑ που αντιτίθενται σε ζητήματα ουσίας με εξακτίνωση στην κοινωνία.

    • Tonia G avatar
      Tonia G @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/03/2011 13:47:34

      Ανυπομονώ να δω τις κυρίες και τους κυρίους βουλευτές της Α΄& Β' Αθηνών και της Α θεσσαλονίκης της Ν.Δ. να κάνουν πολιτισμικό πόλεμο!!! Καλό ήταν, να σαι καλά να μας λες τέτοια!
      Αλλά γύρνα πλευρό γιατί θα πιαστείς...

      • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
        Γιάννης Χριστόπουλος @ Tonia G 14/03/2011 13:59:09

        Αν δεν κάνουν απολύτως τίποτα, κακό στον εαυτό τους θα κάνουν. Αν περιμένουν απλά να καταρρεύσει ο George από μόνος του, τους κομίζω νέα! Θα καταρρεύσουν και αυτοί μαζί του! Να φροντίσουν λοιπόν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, με ιδεολογικές και άλλες μάχες.

        • Misha avatar
          Misha @ Γιάννης Χριστόπουλος 14/03/2011 16:27:56

          Οι μισοί (και ίσως λέω λίγους) από το σημερινο πολιτικό προσωπικό της ΝΔ θεωρούν το κατοχικό Μνημόνιο, όχι απλώς αναγκαίο κακό αλλά επιβλητέο καλό.
          Ποιο «πολιτισμικό πόλεμο» να κάνουν; Με ποιο προσωπικό έρμα, με ποια προσωπική πίστη;
          Ποιο ιδεολογικό πόλεμο να κάνουν; Αφού ο ΓΑΠ εφαρμόζει το πακέττο Μητσοτάκη, τις επιθυμίες της Μέρκελ που ηγείται και του ΕΛΚ , όπου συμμετεχει και η ΝΔ.

          • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
            ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ @ Misha 14/03/2011 17:10:53

            Δεν είναι η αρχή και το τέλος το Μνημόνιο κατά την γνώμη μου, υπάρχουν πολυάριθμα θέματα, στα οποία η Παράταξη μπορεί να κερδίσει πόντους, αν αντιπαρατεθεί χωρίς περιστροφές, με σταθερή επανάληψη των θέσεων και με προβολή εννοιών-συνθημάτων.
            -Μεταναστευτικό, το ζήτημα που μπορεί να αποδομήσει δραστικά την κυβέρνηση του ΓΑΠ
            -Νομοσχέδιο λογοκρισίας, χρυσή ευκαιρία για την ΝΔ να κατοχυρωθεί ως κίνημα υπέρ της ελευθερίας του λόγου, τη στιγμή που κανένας πολιτικός φορέας δεν έχει ανεβάσει το θέμα
            -Ταύτιση του κόμματος με το αίτημα για δραστική μείωση της φορολογίας-νέες επενδύσεις
            -Εξωτερική πολιτική, δημιουργία Εθνικού Δόγματος

            Ευκαιρίες υπάρχουν πολλές και αξιοποιήσιμες.

          • Misha avatar
            Misha @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/03/2011 17:25:16

            Δεν υπάρχει τίποτε άλλο περαν του κατοχικού Μνημονίου.
            Όλα τα άλλα είναι διακοσμητικές κορδέλες.
            Το ΑΚΥΡΟ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ μνημόνιο που μας επιβλήθηκε από τον ΓΑΠ και το ευρωφασιστικό διευθυντήριο ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΟΛΕΣ τις παραμετρους της ελληνικής πολιτικής και κοινωνικής ζωής.

            Όσο η ΝΔ πατάει σε δυο βαρκες όσον αφορά το μνημόνιο (βγηκε και κατηγγειλε το αδιέξοδο στο οποίο οδηγεί μέχρι και ο γνωστος νεοφιλελεύθερος Καισάριος!!!) όλα τα άλλα είναι μάχη πεί όνου σκιάς.

            Για ποια εθνικά θέματα να μιλήσεις όταν για να αγοράσει σφαίρα ο ΑΓΕΕΘΑ πρεπει να του δωσει εγκριση ο γκαουλάιτερ Τομσεν .
            Αστειευόμαστε;
            Η αποικιοκρατική δανειακή σύμβαση είναι το ένα και μοναδικό προβλημα και της χώρας και του λαου της αυτη την ωρα. Αυτο θε έπρεπε να είναι και το προβλημα των πολιτικών αλλά οι περισσότεροι έχουν καταθέσει τα παντελόνια τους ενέχυρο στις Βρυξέλλες.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 14/03/2011 23:10:09

            Δηλαδή, η Ελλάδα προ της 23ης Απριλίου 2010 ήταν μία τέλεια χώρα ή, εν πάση περιπτώσει, μία σχετικά ευνομούμενη χώρα;
            Το Μνημόνιο δεν θα είχε καν έρθει αν τα έσοδα από τη φορολογία δεν ήταν τόσο μειωμένα (και δεν φοροδιαφεύγουν οι μισθωτοί, οι περισσότεροι τουλάχιστον), αν δεν είχαν γίνει διάφορες σκανδαλώδεις συμβάσεις, αν δεν είχαν φαγωθεί τρελά λεφτά στους Ολυμπιακούς, αν.., αν...
            Με λίγα λόγια, αν ήμασταν περισσότερο ευνομούμενη χώρα και πολλοί συμπατριώτες μας λιγότερο άπληστοι, δεν θα είχαμε φτάσει στη ζητιανιά και σε αγχόνες τύπου Μνημονίου.
            Γιατί να μην παραδεχόμαστε ότι αποτύχαμε να νοικοκυρέψουμε τη χώρα μας ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/03/2011 23:11:34

            Στο μεταναστευτικό, όμως, κ. Κωτούλα (δείτε και το σχόλιό μου πιο κάτω) η ΝΔ τηρεί τη λεγόμενη ¨άψογη στάση".

          • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
            ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ @ ΒΙΣ 14/03/2011 23:37:17

            Γίνεται προσπάθεια σημαντική, η ΝΔ είναι πλέον κατά της πολυπολιτισμικότητας, έχει αναδείξει με τεκμηριωμένο τρόπο πολλά ζητήματα, έχει ζητήσει αυστηροποίηση του πλαισίου, η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί.
            Το μεταναστευτικό πρέπει να ανεβαίνει συνεχώς και χωρίς υποχωρήσεις στα ξενοφιλικά ιδεολογήματα.

        • aurora3363 avatar
          aurora3363 @ Γιάννης Χριστόπουλος 14/03/2011 23:52:26

          παιδια ωραία τα λέει ο κ Κρανιδιώτης....αλλα εσείς τα λέτε καλύτερα,τι καλύτερα τέλεια..ειναι σαν να μιλά ένας ανθρωπος...φοβερό αυτό σήμερα..

  22. Aris. A avatar
    Aris. A 14/03/2011 13:46:53

    Πατριώτες τόπι ύφασμα την κατάντησαν την πατρίδα.

    Την πουλάνε μέτρο μέτρο.

    Ποιός να τον περίμενε για τον Καρατζαφέρη που γελάγαμε όταν πρωτοκατέβηκε βουλευτής στην β Αθηνών με την ΝΔ για τα τραγουδάκια που έγραφε ότι θα γράφει για αυτόν ύμνους η Καθημερινή.

    Το έχω ξαναπεί χωρίς να τον γνωρίζω ο Καρατζαφέρης έχει το κόμπλεξ του αγράμματου και του αστοιχείωτου.

    Για να γίνει αποδεκτός από τον κόσμο από τον οποίο μειονεκτούσε είναι διατεθιμένος να κάνει τα πάντα.

    Α ρε γερο Μητσοτάκη που να περίμενες όταν τον πατρόναρες με σταθμούς και κανάλια ότι θα έστηνε τέτοιο μαγαζί ο Γιώργαρος που μπροστά του η Ντόρα θυμίζει περίπτερο.

    Ο υπηρέτης σας να σας ρίχνει στα αυτιά.

    Πολύ ωραία.

  23. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 14/03/2011 13:48:45

    Καταπληκτικό άρθρο! Αυτό με τους Γλυκολόγους Ανταλλακτικούς απλά δεν υπάρχει!!! Φαήλε έγραψες!

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ @ Γιάννης Χριστόπουλος 14/03/2011 13:53:07

      Όντως, θα το καθιερώσουμε!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης Χριστόπουλος 14/03/2011 21:52:38

      Δεν είναι δικό μου αλλά δεν θυμάμαι ποιός φίλος μου το 'χε πει πριν χρόνια!

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:04:21

    Εχθροι του Λαου ειναι οι ψευτες και τα ΜΜΕ.
    Το δανειστηκα.....
    Το μνημόνιο έλεγε ότι δανείστηκαμε 110 με τόκο 5,2% για 3 χρόνια δηλαδή :
    110 x 0,052 x 3 = 17,16 δις τόκους

    Με την επιμήκυνση 7 ετών και τόκο 5,2% θα πληρώναμε
    110 x 0,052 x 7 = 40,04 δις τόκους

    Ενώ με τον νεο μειωμένο τόκο 4,2% θα πληρώσουμε
    110 x 0,042 x 7 = 32,34 δις τόκους

    ΔΗΛΑΔΗ 15,18 δις ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
    -------------------------------------------------
    Αν τελικά δεχτούν την επιμήκυνση οι Γερμανοί, τα τρία χρόνια της περιόδου χάριτος και τα δύο χρόνια αποπληρωμής αυξάνονται σε τέσσερα χρόνια περιόδου χάριτος και επτά χρόνια περιόδου αποπληρωμής (ethnos.gr).

    Μιλάνε όμως για ένα “μικρό” αντίτιμο της “επιμήκυνσης! Από 0,1% έως 0,3%. Το “μικρό” αυτό αντίτιμο μεταφράζεται σε 40% με 60% δις ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟΚΟΥΣ!

    110 δις × 0.05 × 3 έτη = 16,50 δις τόκοι
    110 δις × 0.053 × 10 έτη = 58,30 δις τόκοι (για ο,3% αυξηση)

    ΠΠ

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/03/2011 00:02:16

      κοροϊδία δλδ...και άγιος ο θεός

  25. parsifal avatar
    parsifal 14/03/2011 14:08:46

    Kε Κρανιδιώτη ως μή ανήκων στον κομματικό αυτό χώρο δεν θα εισέλθω στην ουσία του αρθρου, θεωρώ ομως εξαιρετικά επιτυχή την περιγραφή - ανάλυση της "ιθυνούσης" η "καθεστηκυίας τάξεως" , σε καμμία περίπτωση αστικής, της χώρας μας τα τελευταία τριάντα χρόνια.
    Ορθότατα περιγράφετε ενα συρφετό νεόπλουτων τυχοδιωκτών, που με νταβατζιλίκια, εκβιαστική "βηματοδοτική" δημοσιογραφία, κεφάλαια ξένων υπηρεσιών διέλυσαν αυτήν την χώρα και πέρασαν την "διεθνιστική", αντιπατριωτική αντίληψη τους στην κοινωνία.
    Βασικός στυλοβάτης βεβαίως είναι ο γνωστός εφοπλιστής που κατάφερε να μετατρέψη μια ιστορική συντηρητική εφημερίδα σε ανθελληνική πατσαβούρα για να συμπληρώνη τον διαλυτικό ρόλο του εξωνημένου τηλεδιαύλου του.

  26. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 14/03/2011 14:09:19

    ο ωμός εκβιασμός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Με άλλα λόγια, καταπιείτε την άρνηση στο Μνημόνιο, υποταχθείτε, δώστε λευκή κάρτα τον ΓΑΠ κι έστε έτοιμοι για συγκυβέρνηση συνενοχής, αλλιώς θα φάτε υπονόμευση που θα πάει σύννεφο.........................

    Ακολούθησα τον Αντώνη Σαμαρά το 1993, πίστεψα όταν έλεγε ότι δεν υπάρχει στενή κομματική ιδεολογία, σημασία έχει να κάνεις καλό στον τόπο σου, ασπάστηκα τις απόψεις του περί 200 βουλευτών, θέση υφυπουργού Οικονομικών και Εξωτερικών για μία πενταετία, έτσι ώστε να χαραχθεί επιτέλους μία ενιαία εθνική εξωτερική και οικονομική πολιτική, χειροκρότησα το διαχωρισμό νομοθετικής και εκτελεστικής εξουσίας, τέλος τον παραδέχτηκα όταν έστειλε αδιάβαστο τον Τούρκο πρόξενο.

    Παρατηρώ όμως μετά λύπης μου, ότι
    δεν τολμά ακόμη να δώσει γροθιά στο μαχαίρι που λέγεται κατεστημένο, ακόμη και μέσα στο ίδιο κόμμα,
    δεν τολμά να βγει και να μιλήσει ευθέως για τις τράπεζες και τη λύση της υπερχρέωσης φοβούμενος τη Χ φυλλάδα,
    δεν τολμά να μιλήσει για την παρανομία των διοδίων ακόμη και αν είναι έργο του Σουφλιά, από φόβο μήπως και τον πάρει στο στο βρωμόστομά του ο ΠΗΓΑΣΟΣ,
    δεν τολμά να μιλήσει για το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης,
    δεν τολμά να μιλήσει για τα εθνικά θέματα και το χάος που επικρατεί στις Ένοπλες Δυνάμεις, κάτι που με λυπεί αφάνταστα μιας και υπήρξα έφεδρος αξιωματικός των καταδρομών(Ε΄ ΜΚ),

    δεν δεν δεν

    Αντώνη λυπάμαι,
    αν πίσω από αυτή την ολιγωρία κρύβεται ένα έξυπνο σχέδιο(να καταλάβει ο κόσμος ότι αγαπάω την πατρίδα μου, ότι έχω πρόγραμμα και μετά θα τα σκίσω τα λαμόγια), τότε χίλιες φορές συγγνώμη,

    αν όμως ο λόγος είναι αυτός που αναφέρει στο άρθρο του ο Φαήλος τότε..... φοβάμαι πως και η τελευταία ελπίδα του τόπου θα πάει χαμένη.


    ΥΓ

    Μπορεί πολλοί να δυσκολεύονται να το πιστέψουν αλλά πλέον η βάση της ΝΔ είναι λαϊκότερη απ’ του ΠΑΣΟΚ κι εν δυνάμει συντριπτική πλειοψηφία.


    ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ

    • Eva avatar
      Eva @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 14/03/2011 15:21:49

      ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ.......!!!!!

    • saltcity avatar
      saltcity @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 14/03/2011 17:23:50

      +1000

      • Αιας Τ. avatar
        Αιας Τ. @ saltcity 14/03/2011 17:45:14

        Δραμινε,
        μπορει να δυσκολευτηκαμε να το πιστεψουμε αλλα απο το Σαββατο ηδη αρχιζουμε και το πεπτουμε
        συντομα καποιος αλλος θα βρεθει που με ειλικρινια και παρρησια θα εκφρασει τη λαικη πατριωτικη βαση της ΝΔ και θα την κανει συντριπτικη πλειοψηφια

        μονο που αυτος δεν φαινεται να ειναι ο Δικος σου, Φαηλο!
        σε στεναχωρησα τοξερω !!! και γω λυπηθηκα ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 14/03/2011 22:10:10

      Βόρεια Μοίρα, ε; Ε' ; Νυν και αεί ζόρικη. Σου απαντώ λοιπόν με τον ανάλογο σεβασμό, αγαπητέ συνάδελφε Καταδρομέα.
      Κατ' αρχήν ένας Ηγέτης πρέπει να έχει επίγνωση της κατάστασης και μεταξύ αυτών είναι και οι Φίλιες Δυνάμεις, για να σου θυμίσω την Διαταγή Πέντε Παραγράφων. Πρέπει ο Ηγέτης να ξέρει τί στρατό έχει, τι στελέχη.
      Εάν ο Α.Σ. έμπαινε στην ΝΔ σαν ταύρος σε υαλοπωλείο, σήμερα η ΝΔ θα ήταν στο 15% κι η Μαντάμ θα είχε καμμιά δεκαριά βουλευτές επιπλέον, λόγω των συγκρούσεων και της εσωστρέφειας που θα προκαλούσαν αυτές.
      Εγώ, ο πιο ανυπόμονος απ' όλους, που θεωρώ "γαλόνια", το να μου γράφουν διάφοροι ηλίθιοι ότι είμαι σκληροπυρηνικός (καλύτερα από ...μαλακοπυρηνικός) έχω επίγνωση ότι ο Σαμαράς είναι ο Αρχηγός της ΟΛΗΣ Ν.Δ. Έχω επίσης επίγνωση ότι καραδοκούν ένα σωρό μαχαιροβγάλτες, ρουφιάνοι, παγίδες, για να τον σακατέψουν ή και να τον εξοντώσουν πολιτικά.
      Πρόσεξε, κομμάντο, που φύλαξες εν τιμή κι εσύ την Πατρίδα με τα όπλα διακινδυνεύοντας την ζωή σου σε πράγματα που μοιραστήκαμε και καταλαβαίνουμε μόνο εμείς: ο Αντώνης είναι ο ΜΟΝΟΣ που μιλάει ειλικρινά για το Εθνικό Κράτος και το υπερασπίζεται. Του ζητάτε να κάνει απεγνωσμένη "έφοδο στον Ουρανό". Ωραία θα ήταν αλλά πρέπει να συγκροτήσει τον στρατό του. Προτιμώ να λέει αυτά που πρέπει, να διαφυλάσσει τον εα;υτό του, είναι και δικό μας χρέος να τον διαφυλάξουμε, γιατί τώρα και γι' άγνωστο ορίζοντα είναι ο μόνος που έχουμε. Αδικείς τον ίδιο κι όσα έχει κάνει ως τώρα. Είπε κι έκανε πολλά κινούμενος σε ναρκπέδιο. Διάβασε προσεκτικά τις ομιλίες και δηλώσεις του. Δες την συνέπεια τους και ταυτόχρονα την διαφύλαξη της ενότητας. Ναι κι εγώ θέλω ριζοσπαστικότητα, ανανέωση προσώπων αλλά κατανοώ τις ωμές πραγματικότητες της τρέχουσας πολιτικής.
      Όμως διάβασε, άκου και θα δεις ότι δεν έχει μετακινηθεί ούτε χιλιοστό από τις θέσεις του, που είναι ξεκάθαρα πατριωτικές.
      Δώστου λίγο χρόνο και λίγη εμπιστοσύνη. Άλλωστε, έδώ είμαστε και θα τα πούμε πάλι.

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 15/03/2011 00:04:55

      +++++++++++++

  27. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 14/03/2011 14:13:58

    ΦΑΗΛΟ φωνή βοώντος εν τη ερήμω ,τι και αν τα λές τι και αν τα γράφεις ,οι περισσότεροι είμαστε κρεμασμένοι στα περίπτερα να πάρουμε τα dvd τους και να απολαύσουμε προπαγάνδα στα δελτία των 20.00.
    Ευτυχώς ο ΣΑΜΑΡΑΣ έσωσε την παρτίδα από την αμετροέπεια των δηλώσεων Σταικούρα .
    Αλήθεια ΦΑΗΛΟ ο έτερος παρανομούντας ομοσπονδιακού αδικήματος έγινε πολιτικός ,φαντάζομε ο δημοσιογράφος έχει κάτι από Παπά μέσα του .
    Πάντως αν το antinws άφηνε ελεύθερα τα σχόλια για το άρθρο σου περί ομοσπονδιακού αδικήματος σίγουρα θα έπεφτε ο server από την φωτιά που θα άναβε .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αντάμ Παπαντάμ 14/03/2011 22:11:12

      Δεν σας αντιλαμβάνομαι...

  28. lypon avatar
    lypon 14/03/2011 14:17:43

    ''Μπορεί πολλοί να δυσκολεύονται να το πιστέψουν αλλά πλέον η βάση της ΝΔ είναι λαϊκότερη απ’ του ΠΑΣΟΚ κι εν δυνάμει συντριπτική πλειοψηφία.''

    Δεν αμφιβάλλω κ. Κρανιδιώτη. Αλλά, πότε θα βγει ο κ. Σαμαράς να πει μια κουβέντα υπέρ μιας ανεξάρτητης Επιτροπής Λογιστικού Ελέγχου του χρέους; Ή, ισοδύναμα, πότε θα κάνει κεντρικό σημείο της κριτικής του το συνταγματικό πραξικόπημα που συντελέστηκε με το να κυρωθεί Διεθνής Συνθήκη αυτού του διαμετρήματος με απλή πλειοψηφία;

    Καλές οι ρητορείες, αλλά το έρμο το ''δια ταύτα'' καταξιώνει τα πάντα...

    Με άλλα λόγια, είναι ο κ. Σαμαράς συνεργάτης του συστήματος ή όχι;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ lypon 14/03/2011 22:12:04

      Όχι.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2011 22:35:24

        Αγαπάς την Ελλάδα;
        ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!!!!!!!!!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/03/2011 23:11:47

          Ε, ρε φίλε Λογοκρισία, ο Σαμαράς τουλάχιστον έχει δώσει πολλές αποδείξεις για την αγάπη του στην Ελλάδα. Για σκέψου λίγο την διαχρονική πορεία του.

  29. juliet avatar
    juliet 14/03/2011 14:19:06

    και συμπλήρωσε οτι αυτή τη επιμήκυνση με τους επιπλέον τόκους την θεώρησαν επιτυχία διαπραγμάτευσης ,για να καταλαβαίνουμε όλοι μας τι εστί ΓΑΠ.

  30. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/03/2011 14:25:54

    Ο λαός δεν είναι μια ομοιογενής και ομοιόμορφη μάζα με κοινά χαρακτηριστικά, κουλτούρα, ιδεολογία και ηθική.

    Στον λαό ανήκουν και οι χαμηλές και μεσαίες κοινωνικές ομάδες που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ,ΝΔ, ΛΑΟΣ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγους κτλ, στον λαό ανήκουν οι μεροκαματιάρηδες, οι εργολάβοι, οι άνεργοι, τα golden boys, οι χρυσαυγίτες, οι αναρχοαυτόνομοι, τα παιδιά του αγωγιάτη και του ταχυδρόμου, που μεγαλώνοντας άλλα ακολούθησαν το επάγγελμα του πατέρα τους, ενώ άλλα μεγαλοπιάστηκαν, οι ανακυκλωμένοι αριστεριστές αλλά και οι ανακυκλωμένοι νεοφιλελεύθεροι, οι θεοσεβούμενοι και οι αθεϊστές, οι απόφοιτοι δημοτικού και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων, οι «γαύροι» και οι «βάζελοι», στον λαό ανήκουν και τα μέλη των σωμάτων αστυνόμευσης και καταστολής, αλλά και οι διαδηλωτές και οι κουκουλοφόροι.
    Στον λαό ανήκουν επίσης οι δημιουργικοί άνθρωποι αλλά και οι μπαταξήδες των δημοσίων έργων και των κοινοτικών επιδοτήσεων, οι επανιδρυτές και οι νταβατζήδες, οι «ντιντήδες» και τα «κομμάντα».
    Ο λαός δεν είναι μια φαντασιακή ιδέα που ζει στο μυαλό μας και ο καθένας της δίνει τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες που επιθυμεί, αλλά όλο το κοινωνικό μωσαϊκό που μας περιβάλλει, που άλλα κομμάτια του τα αγαπούμε και τα έχουμε ως πρότυπα, ενώ άλλα τα σιχαινόμαστε και τα έχουμε ως παράδειγμα προς αποφυγή, ανάλογα με τις προσωπικές μας πεποιθήσεις, ιδεολογία και ηθική.

    Η όποια λύση στο σημερινό αδιέξοδο προταθεί θα πρέπει να στηριχθεί πάνω στην ευρύτερη κοινωνική και πολιτική συναίνεση και όχι σε πολιτικές, ιδεολογικές και ηθικές περιχαρακώσεις , που μόνο πολώσεις και διχασμούς μπορούν να προσφέρουν.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κάποιος 14/03/2011 15:44:18

      Που να βρεθεί συναίνεση μέσα από ένα κείμενο γεμάτο από αντιθετικά ζεύγη, τους έβαλες πρώτα όλους να σφαχτούνε μεταξύ τους ανά δύο και μετά προσφέρεσαι να αλείψεις λάδι τις πληγές.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ αλλενάκι 14/03/2011 17:20:27

        Αυτά τα αντιθετικά ζεύγη υπάρχουν από μόνα τους και δεν είναι δική μου σύνθεση.
        Σ' αυτά ξέχασα επίσης να συμπεριλάβω τους πολίτες που επιθυμούν λύση μέσω σύνθεσης απόψεων και συναίνεσης και σε αυτούς που θέλουν να επιβάλλουν την γνώμη τους με το στανιό στα πλαίσια του "Ο μη ων μετ' εμού κατ' εμού εστί".

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Κάποιος 14/03/2011 17:48:15

          Αυτό ήταν και το βασικό συμπέρασμα που μου γέννησε το σχόλιό σου, χωρίς να το γράψω, ότι δηλαδή αυτός ο τρόπος σκέψης προάγει το "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου".

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ αλλενάκι 14/03/2011 20:31:36

            Ο δικός μου τρόπος σκέψης ;

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 14/03/2011 21:19:28

            Δεν είπα αυτό, δεν μπορώ να ξέρω αν ανέφερες τις καταστάσεις αυτές μόνο και μονο για να είναι εμφατικό το σχόλιο, ή αν είναι και ο τρόπος σκέψης σου. Επειδή οι αντιθέσεις είναι τόσες πολλές και επίμονες, μια προτασούλα στο τέλος για ευρύτερες συναινέσεις δεν μετριάζει μια εντύπωση πόλωσης που αφήνουν τα πριν από το τελικό συμπέρασμα.
            Και ειλικρινά, τελειώνοντας το διάβασμα αυθόρμητα σκέφτηκα, εδώ ισχύει : το όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου, και ήθελα να το γράψω κιόλας.

  31. panagiotis avatar
    panagiotis 14/03/2011 14:38:33

    ΤΑ 6 ΔΙΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΊΣΑΜΕ ΜΕ ΠΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΉ ΜΈΘΟΔΟ ΤΑ ΈΒΓΑΛΑΝ? Καλα για τα 11δις πλεόνασμα τον χρόνο να μου στείλετε μαιλ στην αυστραλια. Ξαδερφε ερχομε.....

  32. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/03/2011 15:25:34

    Πάντως εγώ που μέχρι πριν λίγα χρόνια αγόραζα δυο και τρεις εφημερίδες τις καθημερινές, τώρα δεν παίρνω ούτε κυριακάτικες. Και τα DVD τα αγοράζω από καταστήματα, κανονικά και διαδικτυακά, ώστε να έχω και την εξασφάλιση ότι δεν θα είναι γρατσουνισμένα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Στέργιος 14/03/2011 23:09:29

      Σωστός.

  33. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/03/2011 15:40:24

    Ωραια ολα αυτα αλλα ........
    Οι δανειστες εξασφαλιζονται, εν τω μεταξυ θα παρουν μαλλον και 50 δις απο "αξιοποιηση" ακινητων ΔΕΚΟ κλπ, το ΠΑΣΟΚ στην κυβρνηση μεχρι το 2013 που θα ειναι και η τελευταια δοση δανειου του μνημονιου, εχουν τελειωσει τα ασημικα για ξεπουλημα, γινονται εκλογες τις κερδιζει ο Σαμαρας (η κατασταση τρισχειροτερη απο τωρα) και αρχιζουν οι απολυσεις των δημοσιων υπαλληλων και ενδεχομενως παυση πληρωμων σε μισθους συνταξεις κλπ, και τοτε βεβαια θα ξεσπασει η επανασταση του ποπολου.
    Αν δεν βγει στα καγκελα η ΝΔ αυτο την περιμενει.
    Εκτος αν νομιζετε οτι με το μνημονιο θα την βγαλει καθαρη ως επομενη κυβερνηση.
    Τους εχετε για κουτους τους Πασοκους?

  34. Misha avatar
    Misha 14/03/2011 15:55:04

    Φαήλο, καλά τα λές για μιά ακόμα φορά

    Αλλά είσαι μόνος, πολύ μόνος ....

    Και μέσα στη ΝΔ.

    Έχει δίκιο σε ΟΛΑ όσα γραφει παραπάνω ο συμπολίτης Μενέλαος Χαρβούρης.
    Εσύ συνεχίζεις να πιστεύεις στη δυναμική του Αντωνη Σαμαρά, όμως «η ΝΔ έχει συγκεχυμένο μήνυμα, αυτό που οι επαγγελματίες του marketing λένε confused positioning».
    Αν οι θέσεις του Α.Σ. ήταν με την ιδια σαφηνεια διατυπωμένες όπως οι δικές σου , τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο αισιόδοξα για τον τόπο.
    Ήδη ο ΓΑΠ πανηγυριζει για την επιμήκυνση που σημαίνει μνημόνιο επ απειρον, και είναι ο ιδιος άνθρωπος που έλεγε μόλις πριν μερικές εβδομάδες πως το μνημόνιο τελειώνει το 2013!!!!!
    Κι ο Α.Σ. το πάει λάου -λάου...Μαυρη μαυρίλα πλάκωσε , Φαήλο...Πανταχόθεν...

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Misha 15/03/2011 00:24:22

      .______

  35. SAS avatar
    SAS 14/03/2011 15:57:07

    Ζούμε σε εποχή έκτακτης ανάγκης , σε εποχή ιστορικών ανακατατάξεων , σε εποχή που οι μάσκες έχουν πέσει , σε εποχή που κανείς δεν μπορεί πιά να κρύβεται και όλοι πρέπει να πάρουν θέση . Ο Σαμαράς αδικείται παραμένοντας άφαντος από τα ΜΜΕ και αφήνοντας άλλους να εκφράζουν , όχι με τον καλύτερο τρόπο , την πολιτική του και την ιδεολογία του . Καλός ή κακός η τηλεόραση είναι αυτή που διαμορφώνει την στιγμή και μετατρέπει την ήττα σε νίκη , έστω και αμφιλεγόμενη . Μπορεί όλοι εμείς που ενημερωνόμαστε από το internet να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς και καλά προστατευμένους από την προπαγάνδα , αλλά αυτό δεν ισχύει για την συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών . Εάν το μήνυμα δεν περάσει στον κόσμο όσο καλό και να είναι παραμένει άχρηστο . Δεν έχει να φοβηθεί τίποτα , το αντίθετο μάλιστα θα βγάλει στην επιφάνεια τον βρόμικο ρόλο τους και θα επικοινωνήσει το μήνυμά του με τον καλύτερο τρόπο .

  36. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 14/03/2011 16:11:21

    Θεώρησα (λανθασμένα μέχρι στιγμής) ότι θα δούμε σύντομα εκλογές. Αποδεικνύεται ότι το σύστημα ΓΑΠ ακολουθεί την τακτική της αναμονής. Γαντζώνεται στην εξουσία με κάθε μέσο και για όσο πάει. Έχει μαζί του τα Μ.Μ.Ε. Κάνει παιγνίδι...
    Για να το πω απλά και να αντιστρέψω τους όρους του παιγνιδιού:
    Είναι η δική μας στιγμή για το "ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε...".
    Η' μιλάμε καθαρά και ξάστερα για το τι θέλουμε και πως θα το πετύχουμε χωρίς εμφανή σημεία συγκλίσεων με την παρούσα κυβερνητική πολιτική - σημεία που δημιουργούν εύκολα γκρίζες ζώνες και καταλήγουν στο "όλοι ίδιοι είναι !!!"- ή αφήστε το καλύτερα για άλλους πιο ειδικούς...
    Αν ρίξετε μια ματιά στα σχόλια σε πολλά άλλα blogs θα δείτε ότι άλλος πλέον εμφανίζεται (δεν υποστηρίζω ότι πράγματι είναι) νικητής και τροπαιούχος... Εμείς δίγλωσσοι και "θολοί"...

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    ΚΕΡΚΥΡΑ

  37. Brankaleon avatar
    Brankaleon 14/03/2011 16:36:48

    Πιο πολύ πρέπει να ιδεαζόμαστε με τους ψεύτικους φίλους παρά με τους αληθινούς εχθρούς.
    Τους λύκους που ενεδύονται προβειά αρνιού, και θα τους βρεις όταν ήδη έχουν ξαπλώσει όλο το κοπάδι, γιατί αυτοί θα έχουν μείνει όρθιοι.
    Όπου κι' αν γυρίσεις να δεις, βλέπεις Πασόκους παραλλαγμένους ή μεταλλαγμένους.
    Όλοι τους το παίζουν θυμωμένοι, μα ο νους τους είναι στο πως θα περισώσουν τα κεκτημένα τους και στο πώς θα πείσουν ότι πρέπει άλλοι να πληρώνουν γι' αυτούς.
    Πρέπει να μελετήσουμε στις Τσαουσεσκικές υπερβολές για να τους αποκαλύψουμε.

  38. sirmar avatar
    sirmar 14/03/2011 16:45:45

    Φάηλο πολύ ωραία τα λόγια σου Αλλά αδελφέ εμείς εδώ το πούπουλο θέλουμε έργα.
    οΑ.Σ στο ζαπειο2 που λέει όταν κάνει να απαιτήσει από τη βουλή να βγουν όλα στη φορά που πήγαν τα λεφτά από το Σημίτη μέχρι και σήμερα Να απειλή τον ΓΑΠ ότι θα πληρώσει για το ΔΝΤ που μας έφερε . Όταν του έλεγαν για μέτρα έκανε το παπί και έλεγε λεφτά υπάρχουν Να απαιτήσει εκλογές
    Εφόσον καθαρίσει οι κόπρος από τα φυντάνια που τα πήραν ας είναι και ΝΔ
    Να δημεύσει της περιούσιες σε αυτούς που τα καταχραστήκαν Συνδικαλιστές δημοσιογράφοι διευθυντές Βουλευτές όλοι οι σάρα που καταχρέωσε τον ελληνικό λαό.
    Να τα βγάλει στη φορά και εφ όσον δεν τα φέρουν πίσω πλειστηριασμοί και εξαγορά χρέους.
    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Καμίνι που έβγαλε τα ονόματα από το σταθμό 98.4 και
    Απειλούν με μηνύσεις οι παρθενώπες και τα λαμογια.
    Μπορεί να το κάνη η ΝΔ να δεις που θα πάνε τα ποσοστά.
    Η ΝΔ καταστράφηκε από το βατοπεδη και στη σιμενς που τα πήραν τα πασοκια κάνουν το κουνέλι

  39. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 14/03/2011 17:39:27

    Η Ελλάδα υπήρχε πριν το Μνημόνιο, θα υπάρχει και μετά από αυτό, το ίδιο και πολλά προβλήματα. Το μεταναστευτικό δεν έχει σχέση με το Μνημόνιο και αποτελεί θέμα εξ ορισμού ευνοϊκό για την Κεντροδεξιά παράταξη. Η κατάδειξη της υποχωρητικότητας των ελληνικών πολιτικών ελίτ στον τουρκικό νεο-οθωμανισμό αποτελεί επίσης σταθερά προτεραιότητας μίας σωστής αντιπολιτευτικής τακτικής. Τα προβλήματα αυτά υπήρχαν και θα υπάρχουν, φυσικά έχουν επιδεινωθεί λόγω ακριβώς του μνημονίου, πάντως η μονομέρεια δεν προσφέρει κάτι, αντιθέτως η παρουσία σε όλα τα ζητήματα δείχνει δυναμισμό.

  40. Sting, οπως καρφι avatar
    Sting, οπως καρφι 14/03/2011 18:01:02

    Προς Φαηλο Κρανιδιωτη

    Αγαπητε Φαηλο,
    σου ζητω μια και μονο χαρη: να τυπωσεις τα σχολια που συνοδευουν το αρθρο σου και να τα δωσεις προσωπικα στα ΧΕΡΙΑ του Α. Σαμαρα να τα διαβασει.
    Ανθρωποι ειμαστε, που ξερεις, μπορει να μην εχει παρει ειδηση τον χαμο που γινεται απο το Σαββατο.
    μπορει και ο Κωνσταντινος ο ωραιος να του λεει αλλα
    γι'αυτο σε παρακαλω πολυ να μου κανεις αυτη τη χαρη

    ΥΣ. τυπωσε αν μπορεις, και σχολια απο αλλες αναρτησεις
    και προσεχε να εχεις μαζι σου ισχυρα καρδιοτονωτικα και αντικαταθλιπτικα !!!
    πολλα αντικαταθλιπτικα !!

  41. factorx avatar
    factorx 14/03/2011 18:16:28

    ΡΑΔΙΟ 9 98,9
    ΝΤΑΣΚΑΣ -ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ
    σημερα

    ΦΑΗΛΟΣ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗΣ
    • Αν ανήκω στην ηγετική ομάδα της Ν.Δ., εγώ είμαι ένας από τους 800.000, αν θέλετε ο τελευταίος, και ταπεινό μέλος της Τοπικής Οργάνωσης Κορυδαλλού.

    Για Σταϊκούρα
    • Το κόμμα αυθεντικά το εκφράζει μόνο ο αρχηγός του.
    • Ίσως σε ένα μέρος της ήταν, ίσως, ατυχής η δήλωση του Σταϊκούρα, η οποία δεν περιέλαβε όλα τα θέματα.
    • Βεβαίως, όταν είσαι πολύ στριγμωμένος, το να πληρώσεις σε περισσότερες δόσεις δεν είναι κακό, καλό είναι, και να μειωθεί το επιτόκιο.
    • Ίσως (ο Σταϊκούρας) θα έπρεπε να είχε επεκταθεί και σε κάποια άλλα πράγματα, αλλά τη θέση του κόμματος την εκφράζει ο πρόεδρος.
    • Οι θέσεις του Αντ. Σαμαρά είναι ρεαλιστικές και πραγματιστικές και επίσης μην κρίνεται με τους Ιρλανδούς και τι θα γινόταν αν…
    • Ο Αντ. Σαμαράς παρουσίασε στο Ζάππειο 1 ένα πλήρες και κοστολογημένο πρόγραμμα ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας, το οποίο δεν υπάρχει προηγούμενο.
    • Αυτό θάφτηκε από τα Μέσα, τα οποία του έκαναν ακόμα και κριτική για πράγματα που δεν είπε.
    • Τώρα θα υπάρχει και το Ζάππειο 2, το επικαιροποιημένο.
    • Ο Αντ. Σαμαράς είναι ένα κομμάτι που το κατέχει πολύ καλά και είναι ένας άνθρωπος που είναι και πραγματιστής.
    • Ο Γ. Παπανδρέου απειλεί συνεχώς το λαό ότι θα πεθάνουμε.
    • Ο Αντ. Σαμαράς μάς εξηγεί πώς θα νικήσουμε.
    • Όταν κινδυνολογείς και συνεχώς σπας το ηθικό των ανθρώπων, πώς περιμένεις να έχεις ανάκαμψη.
    • Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται η χώρα είναι θετική ηγεσία, να βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο.
    • Ο κ. Σταϊκούρας και νέος άνθρωπος είναι, και μορφωμένος είναι και τον έχω δει πολλές φορές, έχει σταθεί επάξια σε διάφορες τηλεοπτικές συζητήσεις. Η θέση του ήταν ημιτελής, έπρεπε να είχε πει και κάποια άλλα πράγματα, τα οποία ίσως και να μην πρόλαβε να τα πει. Δεν θεωρώ ότι έχει τόση μεγάλη διάσταση το θέμα.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ factorx 14/03/2011 19:29:19

      Φάκτορα μη χτυπιέσαι καθόλου.
      Το πασοκ θα είναι κυβέρνηση για άλλα 6 χρόνια τουλάχιστον και ο Σαμαράς θα μας εξηγεί πως θα νικήσουμε.
      Όσο για την πρόβλεψη που τόλμησες για την 17 Απριλίου,καλύτερα κανόνισε παρέα για κανένα ούζο γιατί τσάμπα περιμένεις.

  42. juliet avatar
    juliet 14/03/2011 18:16:43

    Έχουν τα χαρακτηριστικά του σοσιαλισμού της Ρουμανίας του 47-49,οταν βασάνιζαν και σκότωναν τους έχοντες,και οι έχοντες ήτανε οι έμποροι,οι γαιοκτήμονες,γενικά οι παραγωγικές τάξεις της χώρας.Οταν το κόμμα κατασπατάλησε το βιός που αρπάξε και ερίξε το λαό την εξαθλίωση άρχισαν να λειτουργούν τα συστήματα διαφθοράς .
    Οι εποχές έχουνε αλλάξει και τώρα, δε σκοτώνουν αλλά φυλακίζουν,δε βασανίζουν σωματικά αλλά ψυχικά.
    Η διχόνια σπείρεται,οι ευθύνες μετατοπίζονται ,ο υποτιθέμενος αγώνας είναι ψεύτικος,βαδίζουν βάσει σχεδίου!!!
    Οι Ρουμάνοι αγαπούν τη πατρίδα τους,δεν είχανε εμφύλιους απ΄οτι ξέρω,ήταν σκληρός λαός.Ητανε ο λαός που δίκασε μόνος του τον Τσαουσέσκου ,διεθνή δικαστήρια κλπ....σαχλαμάρες.
    Ο Τσαουσέσκου έριξε τη χώρα στη μιζέρια,τους γύρισε χρόνια πίσω,προσπάθησε να ισοπεδώσει τη κουλτούρα τους.
    Στη τρέλλα του οτι είναι μοναδικός η χώρα δεν είχε εξωτερικό χρέος.Οι Ρουμάνοι βέβαια δεν είχανε να φάνε.
    Πραγματικά δε θέλω να σκέφτομαι οτι μπορεί να γίνουμε στο όνομα της σωτηρίας μας Ρουμανία .
    Ο θυμός ,φίλε, είναι ένας τρόπος να κάνεις οτι θέλεις και να μη δίνεις λογαριασμό σε κανένα γιατί.......είσαι θυμωμένος.

    • Misha avatar
      Misha @ juliet 14/03/2011 19:19:03

      Ζυλιέτ , τώρα που και οι ρουμάνοι γευτηκαν τι σημαίνει καζινοκαπιταλισμός και ΔΝΤ, φωνάζουν στις διαδηλώσεις τους «Συγγνώμη Νικολάε»

      • juliet avatar
        juliet @ Misha 14/03/2011 20:50:30

        @Misha,ίσως να έχεις δίκαιο,η εκμετάλευση του ανθρώπου στο όνομα του κάθε ......ισμού .

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 14/03/2011 22:51:56

        Σε παρακαλώ, σταμάτα να τα λες αυτά γιατί δεν είναι δυνατόν να επαινούμε έναν άθλιο, ανισόρροπο και εγκληματία δικτάτορα, επειδή είναι άθλια η τωρινή κατάσταση.
        Το πού θα ήταν η Ρουμανία, μία τόσο πλούσια και ανεπτυγμένη χώρα ήδη τον Μεσοπόλεμο, αν δεν είχε μεσολαβήσει το συγκεκριμένο καθεστώς, το έχεις σκεφτεί; Σίγουρα όχι εδώ όπου βρίσκεται τώρα...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ΒΙΣ 14/03/2011 22:53:37

          Το ξέρεις ότι πέθαιναν άνθρωποι από έλλειψη θέρμανσης και από ασιτία επί Τσαουσέσκου επειδή εξήγε τα πάντα για να μηδενίσει το χρέος της χώρας του;
          Ειλικρινά, θλίβομαι βαθύτατα όταν βλέπω να υποστηρίζονται τέτοια εγκληματικά καθεστώτα.

  43. factorx avatar
    factorx 14/03/2011 18:20:54

    REAL FM
    ΜΑΚΡΗ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΤΟΣ

    Κωνσταντάτος : Δεν σου άρεσε η αντίδραση του Σαμαρά, έβγαλε 2 ανακοινώσεις. Κάποια από τις 2 έπρεπε να σου αρέσει.

    Μακρή : Ο κ. Σταϊκούρας τόλμησε να πει πως είναι μια θετική εξέλιξη για την Ελλάδα, αλλά χρειάζονται και κάποιες προϋποθέσεις. Μπήκα χτες στο Anti-news ένα blog που εκφράζει τις απόψεις στελεχών που βρίσκονται πολύ κοντά στον Σαμαρά και έβλεπα τα σχόλια των αναγνωστών. Εξαπτέρυγο του ΠΑΣΟΚ τον ανέβαζαν, έλεγαν να τον φάει ο Σαμαράς σήμερα το πρωί.

    Κωνσταντάτος : Το Anti-news μπορεί να έχει κάποια ιδεολογική σχέση με τη Ν.Δ., αλλά δεν είναι και το μακρύ χέρι κανενός.

    Μακρή : Του προέδρου…

    Κωνσταντάτος :Ε, σε παρακαλώ…Ο πρόεδρος απλά το διαβάζει…κάθε μέρα…

    ΣΣ: όλοι ξέρουν τι γίνεται μέσα στο antinews. εκτος απο μένα και εσας..χα χααααα

    • Wolf avatar
      Wolf @ factorx 14/03/2011 18:51:48

      Πέσ τους ρε Φακτορα, σε θερμοπαρακαλώ να μας πούν τι γίνετε μέσα στο Antinews, να είμαστε και εμείς εντός ...γραμμής και επίσης με τρώει η περιέργεια!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 14/03/2011 19:27:17

      Ειμαστε ολοι Πυρηνικοι Σχολιαστες και χταποδια.. οχι χερια κανενος!
      Δε πιανουν απο ενα κομπιουτερακι τσεπης ολοι οι δημοσιογραφοι - παπαγαλοι να κανουν πραξεις??? Αλλα μας διαβαζουν καθε μερα !!!! χαχαχαα
      copy οτι θελω paste!!

      ΠΠ

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ factorx 14/03/2011 22:55:00

      Δεν πειράζει άστους να κάνουν διαφήμιση.

    • SAS avatar
      SAS @ factorx 14/03/2011 22:57:46

      Η κα Μακρή κάνει περισσότερες κολοτούμπες απ’ τον Καρατζαφέρη .... μ' αρέσει που θέλει να λέγεται και δημοσιογράφος τρομάρα της .....

    • Καλά τώρα..... avatar
      Καλά τώρα..... @ factorx 15/03/2011 07:40:30

      Η παράδοση στο πασοκ καλά κρατεί. Παλιότερα κάποιος γίνονταν υπουργός ή βιομήχανος, εφοπλιστής κλπ ελέω συζύγου, τώρα γίνεται και δημοσιογράφος.

  44. karenin avatar
    karenin 14/03/2011 18:59:12

    Ε ίναι τόσο καλή η περιγραφή που δύσκολα κάποιος να διαφωνήσει η να προσθεσει κάτι. Μόλις όμως στο φόντο μπαίνει η ΝΔ ο πίνακακας ξεθωριάζει.
    Για μια φορά ακόμη μεγαλες ιδέες και λέξεις για τόσο μικρές σημαίες.
    Μόνη ελπίδα να τελειώσει η υπομονή του Φαήλου, και να μπουν τα γραπτά του
    σε άλλο φόντο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ karenin 14/03/2011 23:05:58

      Α, έχω ακόμη απόθεμα γαϊδουρινό. Τί λέει η Γερμανία; Θυμάμαι καλά;

  45. katalytikos avatar
    katalytikos 14/03/2011 19:06:15

    κε Φαήλο
    Περιμένω μια ανάρτηση σου με θέμα το ¨φόβο¨ που καλλιεργούν σε όλα τα επίπεδα και που αποτελεί βασικό στοιχείο της επικοινωνιακής τους πολιτικής .

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ katalytikos 14/03/2011 22:39:56

      Ήταν από τα πρώτα μου κείμενα εδώ μέσα αλλά θα επανέλθω.

  46. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 19:54:58

    Αυτη την στιγμη Μυταρακης στο Μεγκα " ανασα η επιμυκηνση και το 1% μειωση του επιτοκιου"
    Ανασα , Αερα.
    Γεια σας και καληνυχτα.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 14/03/2011 20:36:40

      Megaλα μυαλά που περιμένουμε να βγάλουν την Ελλάδα από το Μνημούρι...
      Τρομάρα μας...όπως περιμέναμε επανίδρυση του κράτους από τον καθηγητή του LSE , Aλογοσκούφη...

      • kiki avatar
        kiki @ Misha 14/03/2011 20:45:27

        @ Misha,
        Ειπαμε αυτοι οι σκιτζηδες του Λοντον Σκουλ, μακρια απ εμας.
        Εναν δεν ξερω σοβαρο οικονομολογο, που να εχει τελειωσει απο εκει.
        Καλυτεροι οι μπακαληδες της γειτονιας, η νοικοκυρουλα η μανταμ Μερκελ, οπως λεει και ο Γενηματας, παρα ολοι αυτοι οι προφεσορες του συγκεκριμενου σχολειου.
        Αλογοσκουφης ,Χριστοδουλακης,Παπακωνσταντινου Μπουτος Μυταρακης καιαλλα ιδιοφυη ατομα .
        Τον μπακαλη γρηγορα.

  47. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 14/03/2011 19:56:21

    Μια ερώτηση μόνο και ας μοιάζει ασέβεια :
    Ο Jeffry (G.A.P. ) πανηγυρίζει για την επιμήκυνση τού μνημονίου !
    Γιατί όμως μιλάει και χαίρεται για την "επιμήκυνση" ;
    Η σε βάθος χρόνου επέκταση (ή προέκταση) λέγεται παράταση .
    Μην παρεξηγηθεί αυτή η ερώτηση . Καλόπιστα ισχυρίζομαι ότι
    στην σχετική συζήτηση (για την παράταση χρέους) χρησιμοποιείται
    εσφαλμένα η λέξη επιμήκυνση που έχει να κάνει με μεγέθη μετρώμενα
    με μονάδες μήκους και όχι χρόνου .
    Ψιλά γράμματα .
    Αλλά να έκανα ένα "μπλόγκ - ζάπινγκ" , είδα την συζήτηση ,
    μού φάνηκε ενδιαφέρουσα (αληθινά) , αλλά η δική μου συμμετοχή
    εξαντλείται στην γλωσσική παρατήρηση αυτή .
    Εύχομαι καλές ιδέες και μακάρι εφαρμόσιμες (λύσεις ;) .
    K. Kapadoks

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ K. Kapadoks 14/03/2011 20:29:21

      Σας παρακαλώ..., μην ψάχνετε για την ορθή χρήση της ελληνικής, αν η "επιμήκυνση του χρόνου" αποδίδεται μονοσήμαντα με τη λέξη "παράταση" εις την ελληνικήν.

      Μία πραγματολογική ερμηνεία που άκουσα σήμερα το πρωϊ στο ραδιόφωνο με καλύπτει πλήρως: "επιμήκυνση του αγγουριού"!!!!

      • SAS avatar
        SAS @ theo1611 14/03/2011 23:00:20

        +1000 :))

  48. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 14/03/2011 20:20:42

    Φαήλο είσαι καταπληκτικός.
    Τώρα όσον αφορά τον φίλο μας τον Alexis και τ'αφεντικά του πρέπει να γνωρίζουν, αν και αμφιβάλλω, ότι τα κουτσά άλογα (Ντόρα) δεν τερματίζουν καθόλου ή τερματίζουν καθυστερημένα μετά από 4-5 γύρους (Καρατζαφέρης). Αυτοί λοιπόν που θα ποντάρουν σ'αυτά τα λεφτά τους θα πάνε στον κουβά.
    Ας πρόσεχαν.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιώργος Γκ. 14/03/2011 22:41:58

      Μεγάλος, τρισμέγιστος Θανάσης Βέγγος και Φραγκίσκος Μανέλης να μονολογούν μετά την πανωλεθρία τους στον Ιππόδρομο: "Μουλάρι ο Αστραχάν! Ελέφας!".

  49. Μάνος avatar
    Μάνος 14/03/2011 20:26:46

    Πω, πω, πω, αυτό θα πει ιερός θυμός ρε παιδί μου... Εχθροί εδώ, εχθροί εκεί, εχθροί και παραπέρα. Αμάν, πότε θα ξανάρθουν τα ξεφτέρια που μας κυβερνούσαν μέχρι και πριν από 18 μήνες να δούμε φως!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Μάνος 14/03/2011 22:43:00

      Ε, την έχω την ιεροσύνη. Μπα, λεβέντη μου, θα ρθουν άλλοι, όχι αυτοί που σας βολεύανε. Γκέγκε;

    • SAS avatar
      SAS @ Μάνος 14/03/2011 23:06:10

      Βλέπω και τον ΓΑΠ που κυβερνούσε δεκαεφτά χρόνια σαν υπουργός και το ΠΑΣΟΚ εικοσιπέντε σαν κυβέρνηση .. .ξανάρθε και μας γέμισε μονόδρομους .

  50. juliet avatar
    juliet 14/03/2011 20:54:22

    Κική, θα σε μαλώσω ,υποτιμάς τον μπακάλη με το να τον συγκρίνεις με όλα αυτά τα ιερά βόδια..

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 14/03/2011 20:56:01

      ενω ο Τσοβόλας με τις εκπτώσεις που έβαλε ,ξεπούλησε το μαγαζί.

      • Misha avatar
        Misha @ juliet 15/03/2011 16:40:12

        Ζυλιέτ

        Οι λογιστές πάντως λένε, πως ο Τσοβόλας ήταν μακράν ο καλύτερος Υπουργός οικονομικών που είχε περάσει.

  51. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 14/03/2011 21:57:59

    Καλα ολα αυτα,αλλα δεν αναφερεται το βασικοτερο,πως δηλαδη ο Καρατζαφερης ειναι δημιουργημα της ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ της ΝΔ σε κρισιμα θεματα οπως το μεταναστευτικο,το Μακεδονικο,το Κυπριακο,η ενταξη της Τουρκιας στην Ε.Ε. κλπ.

    Δεν αναρωτιεται κανεις γιατι η ΝΔ δεν "κλεινει" πατριωτικα ολα τα παραπανω,ετσι ωστε να μην εχει λογο υπαρξης το Λαος;

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ hellas-orthodoxy 14/03/2011 22:56:28

      Κοίτα αγαπητέ, να μην τρελλαθούμε κιόλας. Με τον Αντώνη η ΝΔ έχει αποκτήσει επιτέλους συγκροτημένες σοβαρές πατριωτικές θέσεις σε όλα τα ζητήματα που λες. Άκου, διάβασε. Σίγουρα δεν κάνει την αρκούδα στο πανηγύρι, όπως άλλη, ούτε κωλοτούμπες, ούτε βάζει καλαμπόκι στο κεφάλι για να κάθονται τα περιστέρια, ούτε καπηλεύεται τις σημαίες, τις εικόνες, την Πατρίδα την ίδια. Όταν ο Σαμαράς απέλαυνε κλωτσηδόν τον τουρκοπρόξενο από την Κομοτηνή, όταν υπερασπιζόταν με τόσο σθένος κι αποτελεσματικότητα τα εθνικά συμφέεροντα στην Ευρώπη, κάνοντας τον απατεώνα Ντε Μικέλις (ΥΠΕΞ της Ιταλίας) να ωρύεται κα;ι να τον φωνάζει "ληστή", όταν ΕΠΩΝΥΜΩΣ ήταν καταπέλτης κατά του Σχεδίου Ανάν, όταν ενυπόγραφα έγραφε ολοσέλιδό άρθρο στο "ΠΑΡΟΝ" για το κατάπτυστο ρεπούσειο πόνημα, όταν παραιτείτο και από Βουλευτής για ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ, για λόγους αρχής, πατριωτικούς, ήσουν στα πέριξ. Πες ότι άλλο θέλεις, θαύμασε τις κωλοτούμπες του πρόεδρα των μανεκέν, του κομπέρ του συστήματος αλλά αυτό για τον Σαμα;ρά δεν έχεις δικαίωμα να το λες. Θα σου κάνω δώρο κι ένα τελευταίο: ο Σαμαράς, ως ΥΠΕΞ, είχε στείλει για κάποιο θέμα ( ο πρώτος που το 'κανε) στους Κούρδους έναν σημαντικό πρέσβυ. Πάει τότε ο Σωτήρχος (πρέσβυς των ΗΠΑ τότε) και του λέει "μα, τι έκανες; έστειλες το δεξί σου χέρι στους terrorists?". Και του απάντησε τότε δηκτικά ο Έλληνας ΥΠΕΞ: "Τί να σας πω κύριε Πρέσβυ, πρώτη φορά βλέπω τριάντα εκατομμύρια terrorists μαζεμένους". Σήμερα οι "τρομοκράτες" είναι το μοναδικό αξιόπιστο αγκωνάρι των αμερικανών στο Ιράκ. Αυτά όλα αγαπητέ λέγονται "δίδυμοι πολιτικοί αδένες".
      Αυτοί που δεν τους έχουν περιμένουν γονατιστοί να πατήσει στην πλάτη τους ο Γιώργος για ν' ανέβει στ' άλογο κι 9 με 5 γυαλίζουν το Μνημόνιο.
      Φιλικά

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/03/2011 23:21:30

        Το ποιος είναι ο Σαμαράς και ποιοι είναι οι αγώνες του για την Πατρίδα το ξέρει κάθε Έλληνας, το ξέρουμε όσοι τότε ήμασταν έφηβοι και κατεβαίναμε στα συλλαλητήρια εξαιτίας του, όσοι ξεκινήσαμε τότε να νιώθουμε την εθνική φλόγα εξαιτίας του ρεύματος που εκπροσωπούσε με τη στάση του στην ελληνική κοινωνία και που συνέχισε χωρίς υποχωρήσεις να εκπροσωπεί τα επόμενα έτη και σήμερα. Το ξέρουμε σήμερα που βλέπουμε τις τεκμηριωμένες θέσεις και την ανυποχώρητη στάση.
        Τώρα ο εθνικός χώρος πρέπει να ενωθεί στην βάση, με άξονα το μεταναστευτικό, τα εθνικά, την αντίθεση στο νομοσχέδιο της λογοκρισίας, μακριά από τους καπηλευτές και τα εξαπτέρυγα, με τη Νέα Δημοκρατία του Αντώνη Σαμαρά.

  52. rally monkey avatar
    rally monkey 14/03/2011 22:27:39

    Quiz: υπαρχει σημερα θεσμικος παραγοντας που ο λογος του να πλησιαζει (εστω) το 30% της 'αιχμηροτητας' του λογου του κ. Φ.Κρανιδιωτη (ναι? ποιος) (οχι? γιατι)
    (btw..ΚΚΕ εξαιρειται)
    Για να βλεπουμε ποσο μακρια ειμαστε..

  53. Tem avatar
    Tem 14/03/2011 22:46:28

    εξαιρετικός όπως πάντα ο Φαήλος

  54. anonymous avatar
    anonymous 14/03/2011 22:47:43

    Νομίζω ότι ο Βενιζέλος αδικείται τώρα στα 55 ανακάλυψε την κλίση του θα μπορούσε να γίνει ένας άριστος ηθοποιός ευτυχώς μας έκανε και γελάσαμε
    Και τι δεν είπε εκνεύρισε όλους τους συνομιλητές του δημοσιογράφους ακόμα και την Κατια Μακρή...... που διέκοπταν την ακατάσχετη μπουρδολογία του και τον ρωτούσαν συγκεκριμένα πράγματα στα οποία δεν απάνταγε βεβαίως. Λοιπόν οι φτωχοί έχουν συνηθήσει στην φτώχια τους και δεν πρέπει να διαμαρτύρονται, κόψαμε μισθούς και συντάξεις γιατί θα αργούσε πολύ να μειώσουμε την φοροδιαφυγή, όλοι πρέπει να συστρατευτούμε με την κυβέρνηση και δεν πειράζει που μας έκοψε τους μισθούς, και άλλα εκπληκτικά ων ουκ έστι αριθμός. Αυτά μέχρι το τέλος της εβδομάδος θα τους έχει πάρει στο κοντό πάλι ο κόσμος.

  55. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 14/03/2011 22:47:50

    Συγχαρητήρια, Φαήλο για άλλη μια φορά.
    Δυστυχώς όμως, είσαι η πολύ μικρή όαση στην απέραντη νεοδημοκρατική έρημο. Γυρνώντας στα γραφεία της ΝΔ και βλέποντας "φάτσες", δεν ξενερώνεις;
    Έχω φτάσει να οργίζομαι πιο πολύ όταν βλέπω τον Παυλόπουλο παρά τον Πάγκαλο. Να ανησυχώ; Με ποιούς θα κάνει κυβέρνηση; Όποιος πέρναγε απ'έξω του έδωσε οφίτσιο.
    Σε παρακαλώ, δώστους 2 μηνύματα:
    1ον δεν αντέχω να τους ακούω ότι "κάναμε την αυτοκριτική μας" και, πλέον, μπορούμε, οι ίδιοι που ρίξαμε το καράβι στην ξέρα να επανέλθουμε και
    2ον δεν μπορώ να καταλάβω ξεκάθαρα τις απόψεις τους.
    Ούτε για την οικονομία, ούτε για το μεταναστευτικό.
    Έχουμε, φτάσει να παρακολουθούμε μία τηλεοπτική συζήτηση και τις πιο ενδιαφέροντες και πατριωτικές απόψεις να τις ακούμε από το ΛΑΟΣ, αν και είναι λίγο καιροσκόποι.

    ΥΓ. Τελικά, το μόνο στέλεχος που έχει μείνει και βγαίνει στην τηλεόραση ο Μαρκόπουλος είναι; Δεν υπάρχει άλλος;

    Επίκουρος

  56. stroumfaki avatar
    stroumfaki 14/03/2011 22:58:18

    Το σχέδιο συνεχίζεται, και ξεκίνησε πριν τις εθνικές εκλογές και συνεχίζεται μέχρι τώρα. Το θέμα είναι θα υπάρξει κάποιος που θα παρεκκλίνει του σχεδίου. Στη τραμπάλα κάθονται πάντα δυο. Άμα αυτός που είναι απο κάτω αποφασίσει να ανέβει γίνεται το παιχνίδι. Αλλά αυτό το παιχνίδι δεν το θέλουμε πια.

  57. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/03/2011 23:03:23

    Φαήλο, έχω την εξής απορία.
    Αφού το ΛΑΟΣ τσιμπάει ψήφους από τη ΝΔ με το μεταναστευτικό και όχι με την υποστήριξή του στο Μνημόνιο (νομίζω ότι είναι σαφές αυτό),
    τότε γιατί η ΝΔ δεν ανεβάζει τους τόνους στο μεταναστευτικό, ώστε να ακυρώσει την πολιτική του ΛΑΟΣ;
    Βρίσκω τρεις εκδοχές:
    1. Η ΝΔ αδιαφορεί για το θέμα γιατί δεν θεωρεί σημαντικό το να μπαίνουν κάθε μέρα 300-400 άνθρωποι από τα σύνορα και να καταλήγουν την επομένη κάπου στην Αθήνα. Και μάλιστα, λέμε για μουσουλμάνους...
    2. Η ΝΔ δεν αδιαφορεί για το θέμα, αλλά το έχει αποδεχτει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα, άρα θα αφήσει και αυτή τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους. Οπότε βαδίζουμε προς ισλαμοποίηση και μάλιστα στη χειρότερη μορφή της: Πακιστανοποίηση (προσωπικά, προτιμώ τους Τούρκους από τους Πακιστανούς, ως πολιτισμικά εγγύτερα προς εμάς. Πού καταντήσαμε...).
    3. Η ΝΔ δεν αδιαφορεί, αλλά φοβάται μήπως της κολλήσουν τη ρετσινιά της ακροδεξιάς. Οπότε, δείχνει να μην έχει καταλάβει πού βαδίζουν τα πράγματα σε όλη την Ευρώπη... Άρα, εξακολουθεί να ζει στη δική της κοσμάρα, κάπου κοντά στην κοσμάρα της Μανδάμ Ραγκουσονταράλα. Και νομίζει ότι τα αντιρατσιστικά ρετάλια του ΣΥΡΙΖΑ και ολίγον ΚΚΕ θα ψηφίσουν ποτέ ΝΔ (όσο θα ψηφίσει ο καραδεξιός ΑΝΤΑΡΣΥΑ...).
    Αν εμφανιστεί κανείς χαρισματικός ακροδεξιός στην Ελλάδα, ας μην ψάχνει η ΝΔ να βρει από πήρε αυτός ένα 5% στο άψε-σβήσε...

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ ΒΙΣ 14/03/2011 23:12:40

      Την ΝΔ τη βολεύει γιατί έτσι οι πιέσεις στην εργατική λαϊκή τάξη είναι αρκετά σημαντικές και η εξυπηρέτηση του κεφαλαίου αναγκαία. Ωστόσο όπως και με το τραπεζικό σύστημα του κεφαλαίου κάποια στιγμή λόγω της ασυδοσίας γίνεται το μπαμ. Κάτι τέτοιο θα γίνει και με το μεταναστευτικό: Αφήνουμε, αφήνουμε, αφήνουμε να έρχονται ώστε να το φτηνο εργατικό δυναμικό, να ο ανταγωνισμός, να η ανάπτυξη, αφήνουμε, αφήνουμε μέχρι που δεν πάει άλλο και γίνεται το μπάμ.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ @ ΒΙΣ 14/03/2011 23:22:12

      ΒΙΣ, πολύ καλό σχόλιο.

  58. Tem avatar
    Tem 14/03/2011 23:08:23

    Το βέβαιο είναι ότι χρειαζόμαστε κάτι διαφορετικό και ελπιδοφόρο. Αυτό το διαφορετικό και το ελπιδοφόρο δεν εκφράζεται απο τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Υπάρχουν όμως γνήσιοι εκφραστές του διαφορετικού ? Κατά την προσωπική μου άποψη ναί. Είναι άνθρωποι σαν τον Φαήλο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Tem 15/03/2011 19:35:19

      Ευχαριστώ αλλά ο Φαήλος έχει επιλέξει Σαμαρά, χρόνια τώρα. Αδερφέ, τα θέλετε όλα μαζί και ...χθες! Δώστε του λίγο χρόνο, εμπιστοσύνη και στήριξη. Δες τι έχει κάνει σε ενάμιση χρόνο!! Είναι λίγα; Αν σου λέγανε πριν δυο χρόνια ότι η ΝΔ θα πήγαινε ενάντια στα σχέδια της διαπλοκής και των τοκογλύφων και θα ήταν η κύρια πατριωτική δύναμη και υπερασπιστής του Εθνικού Κράτους, θα το πίστευες; Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΟ 'ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.

      • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
        ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/03/2011 20:35:51

        ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΦΑΗΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ.
        ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ...ΧΘΕΣ !
        ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΩΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ...ΚΟΠΡΟ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ !
        ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ 18 ΧΡΟΝΙΑ !!!

  59. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 14/03/2011 23:12:23

    Μήπως ο Σαμαράς φοβάται μην πάθει ότι και ο Καραμανλής και γι αυτό δεν ακολουθεί τη βάση; Όλοι εμείς (το 20%) συμφωνούμε με τον κ. Κρανιδιώτη. Μπορεί (και το πιστεύω) να συμφωνεί και ο Σαμαράς. Γιατί όμως κινείται σε ρηχά νερά; Φοβάμαι πως από την ηγεσία της Ν.Δ δεν πρέπει να περιμένουμε τίποτα. Μέχρι να ξεχειλίσει το ποτάμι, αν ποτέ αυτό συμβεί, το ΠΑΣΟΚ θα έχει βολέψει τα στελέχη του, τα λαμόγια του θα κάνουν κουμάντο κι εμείς θα γράφουμε σχόλια διαμαρτυρίας.

  60. nostos avatar
    nostos 14/03/2011 23:17:05

    Μπορει καποιες φορες να διαφωνω μαζι σας κυριε Κρανιδιωτη και να σας θεωρω ελαφρα υπεριδεαλιστη, αλλα σε τουτο το αρθρο δεν μπορω παρα να συμφωνησω.
    Ομως, και εδω υπαρχει ενα μεγαλο ομως , ο απλος κοσμος περιμενει απο τν Ηγετη ενεργειες και κινησεις που δε θα χαρακτηριζονται απο την τετριμμενη και μοιρολατρικη ενδεχομενως σταση που η ζωη η οι συνθηκες αναγκαζουν αυτο τον απλο κοσμο να εχει. Υπ αυτη την εννοια, ναι περιμενω απο τον ΑΣ να μην ελιχθει προς την εκπροσωπηση της εξουσιας με στρατηγικα σωστο αλλα πολιτικαντικο τροπο. Περιμενω απο τον ΑΣ να εμπνευσει και οχι να υπολογισει. Περιμενω να μη θεωρει ως δεδομενο οτι ολοι οι εν ενεργεια βουλευτες θα ειναι αυτοματα υποψηφιοι. Το να μην ειναι και παλι βουλευτης αυτο το γλυκο πλασμα η κ.Ραπτη ε θα το αντεξουμε με πονο ψυχης.
    Περιμενω να μπορεσει να πει επιτελους ποιοι ειναι οι νταβατζηδες που ο Κωστακης αλοιμονο ξεχασε ενω ερχοταν η παραγγελια στο Μπαιρακταρη. Περιμενω να μπορεσει να πει επιτελους που πηγαν τα λεφτα που το αλλο καλο παιδι πιστευε οτι υπαρχουν.
    Περιμενω να πει μια κουβεντα για τις ταξεις των σχολειων που συμπυκνωνονται σε υπερμετρα νουμερα για λογους ??οικονομιας (αληθεια τι περιεργο θυμαμαι οταν ημουν Λυκειο και παλι το ιδιο γινοταν και χωρις ΔΝΤ απο καποιον αλλο υπουργο παιδειας, πως τον λεγαν να δεις Γιωργο, Γιωργακη..) . Αληθεια ο τομεαρχης παιδειας ξυπνησε καπου εκει κοντα στο Ελατος resort και μιλησε?
    Καποτε καποιοι εστω και με αστεια μεσα πιστεψαν οτι θελει αρετη και τολμη η ελευθερια και παραδοξως πετυχαν. Σημερα απο τον ΑΣ βλεπω πολλη αρετη αλλα καπου στερεψε η τολμη.
    Δυο ανθρωπους ηλπιζα στην πολιτικη ζωη μου να μου δωσουν οραμα. Ο ενας μας τελειωσε μεταξυ μιας λιμνης και καποιων υποκλοπων, ο αλλος ελπιζω να μπορεσει να παει καπου μακρυτερα.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ nostos 14/03/2011 23:24:16

      Αν δεν βγάλει τις ιδεολογικές του παρωπίδες και μπορέσει να κινηθεί σε ένα μείγμα πολιτικής που θα έχει καθαρά πατριωτικές και φιλολαϊκές κινήσεις και μόνο δεν θα μπορέσει να χαρακτηριστεί ως πραγματικός ηγέτης και να μπορέσει να κυβερνήσει. Τη κρίση του σημερινού συστήματος δεν μπορείς να την σώσεις με μια απο τα ίδια.....

      Υ.Γ. Περιμένω την Ιρλανδία στις 25 αν γι' αυτούς υπάρχει άλλος δρόμος, θα δείξει και το δρόμο της Ελλάδας.

      • nostos avatar
        nostos @ stroumfaki 14/03/2011 23:30:32

        Συμφωνω και αν οι Ιρλανδοι κρατησουν τη θεση τους , τι να πω θα ειναι παλικαρια..

  61. thanos avatar
    thanos 14/03/2011 23:34:43

    Γράφετε κε Φαήλο: "Ο στόχος αυτής της ντρίπλας υψηλού κινδύνου για την εναπομείνασα ψωραλέα αξιοπιστία των φυλλάδων τους είναι σαφής: ο ωμός εκβιασμός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Με άλλα λόγια, καταπιείτε την άρνηση στο Μνημόνιο, υποταχθείτε, δώστε λευκή κάρτα τον ΓΑΠ κι έστε έτοιμοι για συγκυβέρνηση συνενοχής, αλλιώς θα φάτε υπονόμευση που θα πάει σύννεφο".
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!

    Αν όμως, αν η Ν.Δ. αποφασίσει να πει ναι στη συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ -πράγμα που πρωσωπικά θα το θεωρήσω προδοσία- η δική σας θέση ποιά είναι? Ελπίζω αν απαντήσετε, να μην υπεκφύγετε με το "αποκλείεται να συμβεί" κλπ.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ thanos 15/03/2011 14:40:28

      Την θέση μου την έχω πει κι από ραδιοφώνου, πότε είδες από μένα υπεκφυγή; Όχι στην συνενοχή, όχι στην συγκυβέρνηση, ισχυρή κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά.

  62. rally monkey avatar
    rally monkey 14/03/2011 23:42:14

    4. η Ν.Δ. ειναι σε κατασταση limbo

  63. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 14/03/2011 23:43:43

    στο παρελθον.... ΤΩΡΑ ???

  64. ΧΟΡΧΕ avatar
    ΧΟΡΧΕ 14/03/2011 23:52:49

    κ. Κρανιδιωτη,
    αν μετρησα καλα ειμαι το 135 σχολιο, (αλλαζουν τοσο γρηγορα τα νουμερα, φωτια τα πληκτρολογια απο το Σαββατο). Εχω διαβασει ολα τα παραπανω οπως φανταζομαι και σεις.
    Τι συμπερασμα βγαζετε?
    Θα σας πω το δικο μου: ο κοσμος ειναι αναστατος, εχει καταλαβει που τον οδηγει το μνημονιο και η κυβερνηση, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει Ελπιδα καμμια.
    Οσοι απο μας ειδαμε στον Α. Σαμαρα μια ηλιαχτιδα φως δυστυχως διαψευστηκαμε οικτρα. Παντως κριμα, ξεκινησε με τετοια δυναμικη, και κατεληξε με ......
    Νομιζω οτι πολυ γρηγορα θα βρεθητε στη δεινη θεση να δικαιολογειτε τα αδικαιολογητα. Και δεν νομιζω να σας παει αυτος ο ρολος.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΧΟΡΧΕ 15/03/2011 19:31:39

      Πολύ γρήγορα πετάς την πετσέτα στο καναβάτσο. Δεν θα βρεθώ σε καμμία δεινή θέση και δεν θα απολογηθώ, γιατί δεν θα μας διαψεύσει. Έχουμε όμως και όλοι καθήκον να συμμετέχουμε, να βοηθήσουμε.
      Του είχα και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη για τις ικανότητες και τις προθέσεις του.

  65. Dr. Joy avatar
    Dr. Joy 14/03/2011 23:57:48

    ημουν σιγουρος οτι και συ δεν το καταλαβες γι' αυτο το εγραψα !!
    οσο για τη φιλοξενια ευχαριστω, δεν θα παρω, ειμαι βλεπεις vegan.

  66. Theo avatar
    Theo 15/03/2011 00:01:11

    δωσαμε, Φαηλο, δωσαμε, εναμιση χρονο.
    εγκυος να ητανε δυο παιδια θα γεννουσε

  67. Κάποιος avatar
    Κάποιος 15/03/2011 00:03:46

    Το θέμα δεν είναι το ποιος θα επιβάλλει την θέληση του σε ποιον.
    Ούτε το ποιος κατέχει την υπέρτατη αλήθεια.
    Ούτε κατ'ανάγκη οι πλειοψηφίες βλέπουν τα πράγματα καθαρότερα και ορθότερα από τις μειοψηφίες.

    Η συναίνεση είναι η εύρεση ενός κοινού τόπου, η σύνταξη ενος κοινωνικού συμβολαίου που θα επιτρέπει στην κοινωνία να αναπτύσσεται και να δραστηριοποιείται σε ομαλές και ανθρώπινες συνθήκες.
    Ο μοναδικός τρόπος να κατορθωθεί αποτελεσματικά κάτι τέτοιο είναι η εύρεση αυτής της κοινής συνισταμένης που θα πρέπει να συντονιστούμε.
    Θα είναι η ιδέα του Εθνους, της Θρησκείας, της Πολυπολιτισμικότητας, της Ευμάρειας, της Τεχνολογικής Ανάπτυξης, της Μεγάλης Ιδέας, της Ευδαιμονίας,του Ανθρωπισμού, της Κοινοκτημοσύνης, ...;
    Kάποια θα πρέπει να είναι.
    Αυτή όμως θα πρέπει να προκύψει μέσα από κοινωνικό διάλογο και όχι να επιβληθεί από μεσσίες, "χαρισματικούς" ηγέτες, τρόικες, "παρέες", ή από άλλα κέντρα.
    Διαφορετικά θα είμαστε μια ζωή στο ίδιο έργο θεατές, θύτες και θύματα μαζί.

  68. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 15/03/2011 00:07:37

    Ξαναλεω,καλα ολα αυτα κι ακομα καλυτερη η ιστορικη ανασκοπηση που εκανες.Κανεις δεν τα αμφισβητει.Αντι ομως να ζουμε με το παρελθον,μηπως θα πρεπει να κοιταξουμε το παρον και το μελλον;

    Συγκεκριμενα,αν ο Σαμαρας ηθελε να εξαφανισει τον Καρατζαφερη,θα εκανε τα εξης:

    -Σκληρη και ατεγκτη θεση στο μεταναστευτικο και κυριως,ικανα στελεχη που θα εξηγουν τις αποψεις του κομματος στον κοσμο.ΕΛΕΟΣ,ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΗ ειδικα σε αυτο το θεμα!

    -ΔΕΣΜΕΥΣΗ πως δεν θα δεχθει οποιοδηποτε συνθετο ονομα για τα Σκοπια.Δεν αρκει η μονιμη δηλωση του πως "δεν το αποδεχεται η αλλη πλευρα,αρα γιατι να συζηταμε".

    -Για την Κυπρο δεν τον φοβαμαι,αφου ειναι γνωστη η θεση του εναντιον του Σχεδιου Αναν.Κι εκει ομως απαιτειται δεσμευση.

    -Καταγγελια επισκεψεων τυπου Νταβουτογλου και γενικα της νεο-οθωμανικης επεκτατικης πολιτικης που ασκουν οι γειτονες.

    -Αυστηρους ορους στην ενταξη της Τουρκιας στην Ε.Ε και οχι η μονιμη εποδος "στηριζουμε την ενταξιακη πορεια"...βαρεθηκαμε να το ακουμε!ΟΚ,τη στηριζεις.Ανταλλαγματα γι'αυτη τη στηριξη δεν ζητας;

    Αν γινουν τα παραπανω συντονισμενα,το Λαος θα απορροφηθει απο τη ΝΔ.Εννοειται πως πρεπει να αλλαξουν και αλλα πολλα,οπως στελεχη,αρρωστημενες νοοτροπιες,ανυπαρξια αντιπολιτευσης κλπ αλλα ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΑ και βλεπουμε.

    Ειδικα για το Μεταναστευτικο,ειναι απαραδεκτη η αδρανεια της ΝΔ.Δεν ειπαμε να ωρυονται στα τηλεπαραθυρα οπως οι πατριδεμπορες,αλλα το να βγαινει η (καθε) Πιπιλη και να αναμασαει την καραμελα της "ημετερας παιδειας",ειναι προκλητικο!

    Υ.Γ.Αν καταλαβες πως ειμαι θαυμαστης του κωλοτουμπα,τι να πω.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ hellas-orthodoxy 15/03/2011 19:38:06

      ΔΕν κατάλαβα, ούτε υπονόησα ότι θαυμάζεις τον κωλοτούμπα. Απλώς υπογραμμίζω τις διαφορές. Όταν υπογράφω "φιλικά", το εννοώ.

  69. aurora3363 avatar
    aurora3363 15/03/2011 00:09:24

    ++++(για δραμίνο0

  70. factorx avatar
    factorx 15/03/2011 00:18:04

    Για να ξεσκάσουμε και λίγο...αντε

    Διαβάστε στην καινούργια ανάρτηση: Που προσεύχονται οι ...μεσαιοχωρίτες

  71. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 15/03/2011 00:31:15

    Ο Σαμαράς πρέπει να περάσει στην επίθεση..
    Σε λίγο καιρό δε θα μείνει και τίποτα ορθιο για να σωθεί..
    Νομικός δεν είμαι..αλλά το να παρακολουθούμε έναν ανίκανο "ηγέτη" να καταστρέφει το μέλλον μας δεν είναι σχεδόν συνενοχή..?
    Κ.Κρανηδιώτη, δεν θέλουμε άλλες επισημάνσεις..λύσεις θέλουμε και γρήγορα..
    Πιέστε για εκλογές..

  72. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 15/03/2011 00:37:49

    O ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ, ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ ..ΜΠΕΤΟΝ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΣΑΦΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ. ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΑΙ ΥΠΟΤΕΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΟΛΙΓΙΣΤΟΥ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΝΙΚΑΝΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥ ΓΑΠ. ΠΙΟΝ ΕΝΟΝΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ.

  73. karenin avatar
    karenin 15/03/2011 01:08:28

    Ελσίνκι, οπου και με τον Χ.Λ ανταλάξαμε κάποιες απόψεις. Δώσε όμως βάση στην καινουργια γραμμή τακτικής του πασοκ. ΝΕΑ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ την είπαν απόψε Βενιζέλος και Χρυσοχοίδης. Είναι η τελευταία τους γραμμή άμυνας και θα παίξει πολύ στην συνέχεια. Λόγω έλλειψης άλλης εναλλακτικής πρότασης
    για έξοδο απο την κρίσης, και δεδομένης άρνησης της ΝΔ αυτη την στιγμη να αναλάβει, μπορεί να πιάσει.

  74. Vasilis avatar
    Vasilis 15/03/2011 01:20:26

    Πολύ ωραία και σωστά κ. Κρανιδιώτη όλα αυτά όπως και η τελευταία τοποθέτηση του ΑΣ για την εθνική οικονομία (παρά το bridge financing...) η οποία με έπεισε και μου έδωσε μία νότα αισιοδοξίας μέσα στη γενική μαυρίλα.
    Το θέμα όμως είναι το εξής: Με ποιά στελέχη θα τα κάνει πράξη όλα αυτά? Με τον Αβραμόπουλο και τον Παυλόπουλο και τους άλλους τους γόνους των παλαιών πολιτικών τζακιών?
    Θα έχει το σθένος να αποκλείσει όλους αυτούς από τα ψηφοδέλτια? Να ξέρετε οτι πολλοί όπως κι εγώ είμαστε αποφασισμένοι να μην ξαναψηφίσουμε οποιονδήποτε έχει κάποια σχέση με το παρελθόν (πρώην υπουργός ή βουλευτής ή τα τέκνα αυτών). Επίσης φτάνει πια με τις καλίπυγες βουλευτικές παρουσίες. Μπορούμε και χωρίς αυτές...
    Ο κόσμος θέλει ΟΡΑΜΑ !!!!
    Οραμα στην οικονομία, στην κοινωνική ζωή και στα εθνικά θέματα. Το όραμα μπορεί να το δώσει ένας αρχηγός αρκεί να δείξει οτι σκοπεύει να το κάνει και πράξη με συγκεκριμένη οργάνωση και συγκεκριμένα άξια ή τουλάχιστον άφθαρτα στελέχη. Αλλιώς δεν πά να λέει...
    Και ο κόσμος θέλει να ικανοποιηθεί το "περί δικαίου αίσθημα". Δεν αρκούν οι σιωπηρές αποπομπές και τα διφορούμενα πορίσματα των εξεταστικών. Αυτά είναι για άλλους που τους κρατάνε από τα .... απειλώντας να αποκαλύψουν τις δικές τους βρωμιές. Δεν νομίζω οτι ο ΑΣ έχει να κρύψει τίποτα. Ας το κάνει λοιπόν!!!

  75. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/03/2011 01:34:39

    Δώσαμε, δώσαμε

    karenin χαιρετισμούς και καλή δύναμη εκεί πάνω

  76. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 15/03/2011 02:14:49

    Για το μεταναστευτικό εκτός από το ΛΑΟΣ την κανιβαλίζει ΚΑΙ η Χρυση Αυγη.

  77. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/03/2011 03:45:03

    συμφωνώ 100%..έβλεπα τον Στυλιανίδη σε ένα πρωινό της νετ με τον πρωτόπαπα και μόλις άρχισε να μιλάει για τις μαγκιές του νταβούτογλου ο πασοκος άλλαξε δέκα χρώματα..χρειάζεται και επικοινωνιακή διαχείριση των εθνικών θεμάτων..

  78. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/03/2011 03:46:44

    δεν έχεις κι άδικο..

  79. juliet avatar
    juliet 15/03/2011 07:10:43

    @BIS,τι ήτανε η Ρουμανία και το τι περάσασε στο όνομα του σοσιαλισμού άστο και μετα η σωτηρία δε ήλθε ποτέ.Το , ίσως να έχεις δίκιο , ήτανε προς τον Mishα , για την όλη πορεία της χώρας.Προέρχομαι απο Ελλήνα της Ρουμανίας και μπορώ καλύτερα απο τον οποιοδήποτε να τους εξηγήσω τα σοσιαλοκουμουνιστικά τερτίπια.Ηλθαν το 49 όταν τα σύνορα εκλειναν ήτανε οι αντιφρονούντες της νέας τάξης ,που θα ελεγε σήμερα ο σύντροφος Αλαβάνος.
    Να σε ρωτήσω, αν δεν υπάρξει ηγέτης που να μπορέσει να ξεσηκώσει τα πλήθη ,γιατί αυτό χρειάζεται τώρα , που θα οδηγηθουμε;
    Οι Πορτογάλλοι εκατονταδες χιλιάδες βρήκαν στους δρόμους ,εδω βγήκαμε στους δρόμους και ο Αλαβανος ονειρευόταν επαναστάσεις με οργισμένα πλήθη να καίνε και να καταστρέφουν .Πιστεύω στο Σαμαρά αλλά ένας κούκος δε φέρνει την ανοιξη, αστα πονάνε.......θα πρέπει ο απλός πολίτης που πιστεύει, που για πρώτη φορά ίσως εκδηλώθηκε ανοιχτά,να απολογείται για τις παπαρίες του κάθε γραμματιζούμενου in USA,in England e.t.c .
    Ο λαός θέλει όραμα ,θέλει ψυχή .Το σύστημα σάπισε τόσο που αν δε φύγει η μπόχα θα σερνόμαστε πίσω απο το άρμα του κάθε Τσαουσέσκου και θα λέμε ευχαριστώ που μας αφήνει να ζούμε.
    Ο Φαήλος είναι ο άνεμος που φυσσάει που μπορεί να φέρει τη ζωντάνια στα ναρκώμενα πλήθη,αλλά δε είναι αρκετό .Κάποιοι διαβάζουν ,μαθαινουν, ,προβληματίζονται.Κάποιοι θέλουν να αισθανθούν ,να δούνε ,να ακούσουνε,να γίνουν ίσοι ,να νοίωσουν άνθρωποι .
    Καλή μέρα ,σ΄ευχαριστώ.

  80. Καλά τώρα..... avatar
    Καλά τώρα..... 15/03/2011 07:21:12

    Δε χρειάζεται καθόλου εκβιασμός ούτε υπονόμευση για να δοθεί λευκή κάρτα τον ΓΑΠ. Κάποιοι το κάνουν αυτοβούλως και επαρκέστατα.

  81. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 15/03/2011 07:40:29

    Ολα καλά κι ωραία.Να σου θυμίσω ότι τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΕΛΕΧΗ που σήμερα πλαισιώνουν τον Σαμαρά, πριν από 6 ακριβώς χρόνια, έλεγαν ακριβώς τα ίδια πράγματα στου "Μπαϊρακτάρη".Είδαμε τότε και ακούσαμε πομπώδεις δηλώσεις, άκρατους βερμπαλισμούς ,θεατρικές παραστάσεις ενώπιον καμερών και πάει λέγοντας.Και μετά;Εκατσε βαρύ το κοκορέτσι ή μήπως το "sish-kebap" ήταν άψητο;Κουνήθηκε ο "Εθνικός Κατασκευαστής" στο δικαστήριο Ε.Ε. (θυμίζω υπόθεση "βασικού μετόχου") και η ουρά μπήκε στα σκέλια...Αδελφέ μου, όπως έγραψε και ο Καζαντζάκης "το μαχαίρι άμα βγεί από το θηκάρι ή το ματώνεις ή το βάζεις στον κ..... σου".Είναι διατεθειμένος ο Α.Σ.να "σπάσει αβγά για να κάνει ομελέττα" ή όχι;Μπορεί ΤΩΡΑ να κάνει τη ρήξη με όλο το σάπιο ενδοκομματικό κατεστημένο ή όχι;Πρόβλημα δεν είναι τα "συγκροτήματα".Πρόβλημα είναι το κάκιστο κυβερνητικό παρελθόν, η παρουσία-ακόμη στο προσκήνιο- διαβρωμένων προσώπων,η έλλειψη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ εναλλακτικής πρότασης με απτά και κατανοητά στοιχεία και μέτρα.Εκεί "πατάνε" τα συγκροτήματα και τα κάθε λογής παπαγαλάκια τους.Πρόβλημα επίσης ήταν-και είναι ακόμη-η παντελής έλλειψη ιντελιγκέντσιας στον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο.Και πώς να δημιουργηθεί άλλωστε αφού οι περισσότεροι "συνέτρωγαν στα κοσμικά στέκια" με αυτούς που στα δελτία των 20:00 τους "ξεβράκωναν"; Φτάσαμε στο σημείο να δικαιώνεται ο πολιτικός-και όχι μόνο-οπορτουνιστής (ένας είναι...) να βγαίνει και να λέει "σας τα έλεγα εγώ".Να σου θυμίσω δική σου ρήση: επανάσταση από το "Dolce" δεν γίνεται...Να κατεβεί ο Α.Σ. στο λαό μαζί μ'εσένα, τον Χρύσανθο,τον Νότη και "πόρτα-πόρτα" με απλά και λαϊκά λόγια να εξηγήσετε στον κόσμο τι συμβαίνει,τι πέπρωται να επισυμβεί και τι πρέπει να γίνει.
    Semper Fidelis,η αγάπη μου είναι δεδομένη.

  82. Misha avatar
    Misha 15/03/2011 08:55:02

    ΒΙΣ

    Θα έπρεπε να θλίβεσαι πρώτα για την εξαθλίωση που υπάρχει εκεί ΤΩΡΑ από το σύστημα του ευρωφασισμού που υποστηρίζεις.
    Ο Τσαουσέσκου μπορεί να ήταν ημίτρελος , όπως και ο Καντάφι, αλλά για τράβα ρώτα κάποιον ρουμάνο του σήμερα πώς βλέπει τώρα , εκείνη την περίοδο.

    • juliet avatar
      juliet @ Misha 15/03/2011 09:40:49

      σήμερα βλέπουν τη χώρα τους να ξεπουλιέται και αυτοί να είναι στην ίδια η σε χειρότερη μοίρα.Οι κάθε ανώμαλοι ικανοποιούν τις ορέξεις τους στο όνομα του τουρισμού,ο κάθε ........στο όνομα της ανάπτυξης και πάμε λέγοντας ,τότε οι Ρουμάνοι υπέφεραν απο τους κομματικούς Ρουμάνους.
      Αστα , Μισσα,γι΄α υτό είπα οτι δε συμφώνω απόλυτα με τον ΒΙΣ.Οσο πιο πλούσια γεωργαφικά μια χώρα τόσο πιο μεθοδικά σχεδιάζεται η ανέμακτη κατάκτηση απο τους διεθνείς ταβατζήδες.
      Μέσα στη τρέλλα του ο Νικολόε δεν ήθελε να ωφείλει.Εδώ και οφείλουμε και σε λίγο θα πεθαίνουμε και απο το κρύο και απο τη πείνα.
      Σ΄ευχαριστώ.

  83. Misha avatar
    Misha 15/03/2011 09:05:18

    ΒΙΣ

    Όχι ρε φίλε δεν είναι έτσι!
    Ούτε οι Ιάπωνες ήταν κλέφτες που εχουν το μεγαλύτερο χρεος κατ αναλογία στον κόσμο , ούτε όλοι οι άλλοι λαοί που τους λένε πως «χρωστάνε» στις αγορές.
    Οι παθογένειες της Ελλάδας είναι οι κοινές παθογένειες του καζινοκαπιταλισμού, με τις διαπλοκές και την εταιρειοκρατία.(βλ Siemens).

    Mας περιμένουν 160 ζεστά δις από τις γερμανικές αποζημιώσεις και δεν υπάρχει κανείς πολιτικάντης που να τολμά να τα ζητήσει...
    Κι άλλα 600 δις «παντελονιασμένα» από τους έλληνες πλουσιους στην Ελβετία που περιμένουν μια φορολογία 50% ...

    Όποιος αγαπά τον τόπο και την παράδοση του, βρίσκει τρόπους να τον βοηθήσει.
    Αλλιώς περιμένει να έρθεί ο τοκογλύφος (ΔΝΤ) για του «βάλει τάξη» στο σπίτι που περιμένει να αρπάξει με πρώτη ευκαιρία.
    Σα ν αφήνεις ένα πεινασμένο λύκο να κάνει baby sitting στο μωρό σου...

  84. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 15/03/2011 14:52:18

    Φαήλο,

    ένα μήνα πριν τις εκλογές του 2009 είχα γράψει σε ένα φόρουμ:

    έχουμε να διαλέξουμε,
    μεταξύ ενός ανίκανου και
    ενός επικίνδυνου βλάκα.
    Άντε να σηκωθεί και αυτός από τον πάγκο,
    για να μας κυβερνήσει στη συνέχεια ένας μεγάλος Έλληνας.

    Βάβαια την ίδια άποψη με σένα έχει και ο αδερφός μου, ο οποίος γνωρίζεται προσωπικά μαζί του, γιατί ήταν στέλεχος της φοιτητικής νεολαίας της ΠΟΛ.ΑΝ., αν και ορισμένες φορές διαφωνούμε,
    εύχομαι όμως ειλικρινά να πετύχει ο Α.Σ.,
    όχι τίποτε άλλο, αλλά αποτελεί την τελευταία ελπίδα για αυτό το ΕΘΝΟΣ.

    Προσωπική άποψη.

    ΥΓ

    Όσοι από εμάς υπηρέτησαν στις ειδικές δυνάμεις, αν μη τι άλλο τη λέξη ΠΑΤΡΙΔΑ την έχουν χαραγμένη στην ψυχή τους.

    Οι υπόλοιποι μας θεωρούν απλά στρατόκαβλους.........

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 15/03/2011 19:28:45

      Στους δίδυμους αδένες μας τί μας θεωρούν. Κάναμε εθελοντικά το καθήκον μας για την Πατρίδα, της δείξαμε την αφοσίωση μας με πράξεις, περάσαμε ωραία και μέσα από τους κινδύνους και την σκληραγωγία που μοιραστήκαμε κάναμε φίλους για μια ζωή. Μετά τόσα χρόνια δεν αισθάνεσαι μια ικανοποίηση όταν ετοιμάζεσαι να απαντήσεις στην ερώτηση "πού υπηρέτησες";

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/03/2011 19:37:07

        Σκέψου αδελφέ ότι σήμερα θεωρείται "γραφικό" να απαντάς στην ερώτηση αυτή...Ρε μπας και κάναμε λάθος και δεν βγήκαμε "Γιωτάδες";Βλέπω όλους αυτούς τους φυγόστρατους και πάσης φύσεως "νομίμως απαλλαγέντες" να την περνάνε "ζάχαρη".Εμείς στο "σταυρό"...

  85. juliet avatar
    juliet 15/03/2011 17:15:38

    λογικό,γέμιζε τα ταμεία των άλλων και κυκλοφορούσε χρήμα ,και αν είχαν
    συνείδηση να πληρώνουν και φόρους και να ανακυκλώνεται το χρήμα δε θα είχαμε αυτά τα χάλια.
    Η πρώτη πατέντα που εφάρμοσε το Πασοκ,ξέρεις ποια ήτανε;Για να επιδοτηθούν επρεπε να έχουν τρείς υγιείς ισολογισμούς,αγοράζανε λοιπόν υγιείς επιχειρήσεις πέρνανε τις επιδοτήσεις και μετά πτώχευση.Επομένως τι να εισπράξει το κράτος,και το γελοίο ξέρεις ποιό είναι όλοι οσοι μας έσυραν στο ΔΝΤ είναι συνένοχοι,ξέρανε .Αυτός πιστεύω είναι ο σπουδαιότερος λόγος που πρέπει να φύγουν.

  86. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 15/03/2011 22:43:43

    Φαήλο,

    πριν δύο χρόνια μπήκα σε φαρμακείο πόλης (Λαμία) που δεν υπάρχει μονάδα καταδρομών, μέσα υπήρχε ένας Λεβέντης έφεδρος αξιωματικός με τις σταρτιωτικές φόρμες, τον πλησίασα, του είπα παληκάρι μου πριν 22 χρόνια ήμουν στη θέση σου και δάκρυσα,

    το ίδιο κάνω αυτή τη στιγμή.

    Ίσως για την πλειοψηφία να ακούγεται μελό,
    όσοι όμως έχουν φορέσει μπερέ, καταλαβαίνουν πολύ καλά.

  87. Ι1 avatar
    Ι1 16/03/2011 10:21:22

    Με στεναχωρεί όταν βλέπω το δισέγγονο της Πηνελόπης Δέλτα να περιστοιχίζεται από διάφορους οργίλους φαΰλλους.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Ι1 16/03/2011 12:39:39

      Και ποιοί θα έπρεπε να τον περιστοιχίζουν, η γνωστή σαπιοκαμαρίλα της "Ρηγίλλης" και της "Πλατείας Φιλικής Εταιρίας";Βλέπεις αγαπητέ κάποιοι έχουμε το θάρρος (ή θράσος,όπως το βλέπει καθείς) να εκφραζόμαστε επώνυμα. Τυγχάνει να είμαστε συνεπείς σε ΟΛΕΣ μας τις υποχρεώσεις χωρίς να χρωστάμε το παραμικρό σε κανέναν κερατά (μπλέ ή πράσινο κόκκο...).Χόρτασε η πλάτη μας στυλιάρι, δεν χαμπαριάζουμε πιά.Ομιλώ και γράφω ως άτομο το οποίο έζησε τον συγκεκριμένο αρθρογράφο στα "δύσκολα" και έχω ιδίαν αντίληψη περί του "ποιού" του.Ούτε "κολλητός" του είμαι ούτε συνήγορός του.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Ι1 19/03/2011 07:10:37

      Έχεις δίκιο ωρέ Ι1. Τους άθλιους! Ούτε καν ανταύγειες δεν έχει ο πως τον είπες.

  88. Aggelos avatar
    Aggelos 16/03/2011 11:24:04

    "Με τον Αβραμόπουλο και τον Παυλόπουλο και τους άλλους τους γόνους των παλαιών πολιτικών τζακιών?'
    ο Αβραμοπουλος δεν ειναι τζακι,,,να ειμαστε ακριβεις...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Aggelos 19/03/2011 07:08:54

      Γιος Χωροφύλακα, από χωριό, που σπούδασε, σε εποχές που ήταν μεγάλο "παλούκι" να μπεις στο Πανεπιστήμιο κι έγινε διπλωμάτης. Στα δικά μου μάτια αυτά είναι αληθινά προσόντα. και πιστεύω στα μάτια κάθε Έλληνα, πλην των σουσούδων του Κολωνακίου.

  89. petros avatar
    petros 16/03/2011 12:00:17

    Φαήλο χτυπάς συγκεκριμένα άτομα και μπορεί να έχεις και δίκιο για όσα (ιδιαίτερα έντονα) γράφεις. Σκέψου όμως δύο πράγματα:
    1) Μη δείχνεις πανικό.
    2) Ότι πίσω από τα άτομα που χτυπάς υπάρχουν οι οπαδοί (τωρινοί ή συμπαθούντες) και αυτούς τους έχουμε ανάγκη. Μην πολώνεις. Δεν έχουμε τόσο ανάγκη τη δική μας συσπείρωση. Η πιθανή εκλογική δύναμη είναι σαφώς εκτος ΝΔ, πιθανότατα σε γειτονικά μαγαζιά.
    3) Κράτα και καμιά "πισινή", όσο κι αν δεν είναι του τύπου σου, γιατί μπορεί να γίνουν πράγματα (συνεργασίες και άλλα από συν....) σύντομα και να βγεις offsite.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ petros 19/03/2011 07:05:55

      1) Ποιόν πανικό;
      2) Γράφω άλλα και τα πιστεύω για την βάση τους.
      3) Αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχει "πισινή".
      Καλημέρα

  90. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 16/03/2011 12:22:02

    Το άρθρο αυτό μου θυμίζει το χαμηλού επιπέδου ελαφρό λαϊκό άσμα "Σφύριξα κι έληξες ΧΧΧΧ" (στο ΧΧΧΧ βάλτε Φον Καρατζαφέρη, ΓΑΠ κι ότι άλλο θέλετε!)!

    Ωστόσο, αυτό που μου τη σπάει είναι ότι από γενέσεως αυτού του δύσμοιρου ελληνικού κράτους, υπάρχουν φωνές και φλογερές πένες σαν του Φαήλου που τα λένε αλλά δεν γίνεται τίποτα! Κι αναρωτιέμαι ο χριστιανός: ΤΙΠΟΤΑ σωστό δεν μπορεί να γίνει σ' αυτό τον πανέμορφο τόπο;

  91. kopritis avatar
    kopritis 16/03/2011 14:26:28

    λοιπον
    εγω ψηφιζω κκε.ομως διαβαζω παντοτε το σαιτ για πολλους λογους.και πολιτικους αλλα και προσωπικους για να βλεπω πως διαμορφωνεται και εκφραζεται η δεξια ταση στην ελλαδα
    οντως σημερα βλεπω μια λαικοτερη βαση στην νδ.επισης και ενα σκληροτερο πυρηνα πολυ διαφορετικο απο το παρελθον.
    δεν θελω να κρινω τον κοσμο για τις επιλογες του αλλα πιστευω οτι ο σαμαρας ειναι ο γνησιοτερος εκπροσωπος της λαικης δεξιας οπως την φανταζεται καποιος εξω απο τον χωρο
    μου κανει εντυπωση το ποσοστο της σημερινης δεξιας γιατι ειναι αντιθετο απο την σημερινη πολιτικη ορθοτητα ,και η πτωση της χρησιμοποιειται απο τον σαμαρα για εξαγνισμο
    καλη τακτικη και σιγουρα αποδοτικη για το μελλον αλλα οχι αμμεσα
    τωρα για σενα φαηλο αν σε ειχαμε στο κκε θα ησουν κατι μεταξυ λιανας και κολοζωφ
    ειναι απιστευτο που εχεις τετοια αντερα να πεις αυτα που λες και μαλιστα με επιγνωση οτι θα προκαλεσουν κυμματα μισους απο την ακροδεξια.μπραβο τουλαχιστον που υπαρχουν σημερα ελαχιστοι δεξιοι που δεν στρογγυλευουν την αποψη τους για το παρελθον και το παρον
    αξιος αντιπαλος λοιπον φαηλο
    τωρα για τον ζογκλερ της πολιτικης ,νεοφασιστα, επιδοτουμενο ,ξεφτιλα,οπαδο του τιποτα και παρτα ολα,,μαγο ,και ποιητη με ειδικοτητα το πισω μερος ημερολογιων,γνωστη των παντων,και φιλο του καθρεπτη του.....αρχηγο του λα(γ)ος
    εχω να πω οτι σημερα εδωσε ρεσιταλ αξιο για χρυσο βατομουρο που ελεγε οτι τον πειραξε που εθιξες τον σκαι και την καθημερινη και οχι οτι τον ξεβρακωσες,αλλα ξεχασε οταν πριν 5 μερες ειχε κυρηξει πολεμο στο αλαφουζεικο οπως ελεγε γιατι εθιξε τον πατριωτισμο των ελληνων με το 1821 αλλα και την καθημερινη ως φυλλαδα που εθιξε τους ελληνες με τα αρθρα των βερεμηδων και δραγωνων κλπ κλπ
    ερωτας στα χρονια της χολερας λοιπον φαηλο, πασοκ λα(γ)ος στην εξουσια και ολοι να αναρωτιουνται ποση κτηνοβασια μπορει να αντεξει αυτη η ρημαδα η βουλη
    θελω να σε ρωτησω ομως απο βηματος βουλης θα ειχες τον ιδιο τονο και υφος αραγε?η θα εκανες και εσυ εκπτωση λογου, υφους και σκληραδας εναντι στο πολιτικως ορθο?
    αν και κκε προτιμω ως αντιπαλο τον διαολο που ξερω και οχι χαμαιλεοντες της ξεφτιλας
    σε χαιρετω λοιπον και σου δινω ενα μεγαλο συν που μπορεις να λες αυτα που λες εστω και αν ειμαστε εντελως αντιθετοι

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kopritis 18/03/2011 09:54:41

      Είμαστε λιγότερο "αντίθετοι" απ' όσο νομίζεις.
      Σου απαντώ στην ερώτηση με τα λόγια παιδικού μου φίλου, συμμαθητή από την 1η Γυμνασίου στο Γυμνάσιο Αρρένων Κορυδαλλού ως και το 1ο Λύκειο Κορυδαλλού. Αριστερός, νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο, συνδυκαλιστής. Συζητάμε μια μέρα, τώρα στα 45 μας και σε μια έκρηξη μου λέει: "Ρε π...η, 40 χρόνια πάντως τα ίδια λες". Οπότε, σύντροφε κοπρίτη, κι εκεί που λες και στον ουρανό ή στον πάτο της Κόλασης τα ίδια θα λέω, γιατί αυτά πιστεύω.
      PATRIA O MUERTE!

  92. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 17/03/2011 01:22:43

    Αν και το τελευταίο δεν με χαροποιεί και εμένα ιδιαίτερα..

  93. v-karditsa avatar
    v-karditsa 17/03/2011 17:33:32

    Φαήλε και μόνο για το χρόνο που αναλώνεις σκεπτόμενος και γράφοντας, είσαι αξιέπαινος. Αδιαμφισβήτητα έχεις οξύ νου, όμως, πολλές φορές ο χειμαρώδης λόγος σου μοιάζει να παρασέρνει στη ροή του ιδέες και μνήμες που δεν πρέπει να ξεχνά κάποιος που βρίσκεται δίπλα σε έναν επίδοξο Πρωθυπουργό. Για να είμαστε ρεαλιστές. Όσα γράφεις για το "δήθεν" κόμμα και τον Πρόεδρο της κωλοτούμπας με βρίσκουν σύμφωνο. Επειδή δεν γνωριζόμαστε σε πληροφορώ ότι προσπάθησα πολλές φορές να πείσω με όσα λες και πολλά άλλα παιλαιότερους επιτελικούς της ΝΔ ότι η ΝΔ έπρεπε να ανακόψει στρατηγικά την πορεία του ΛΑΟΣ πριν καν μπει στη Βουλή. Τότε ήταν δυνατόν. Μετά την είσοδό του και κυρίως μετά την ακολουθία των σκανδάλων πάνω στην οποία επένδυσε, το παιχνίδι χάθηκε. Σε ό,τι αφορά, επίσης, τις αναφορές σου για τα πολυσχιδή οικονομικά συμφέροντα (εφοπλιστικά, εκδοτικά, κατασκευαστικά κ.λ.π.), νομίζω ότι ο τρόπος λειτουργίας τους είναι πια γνωστός σε όλους τους Έλληνες. Θυμίσου, όμως, ότι η συγκεκριμένη αφημερίδα στην οποία αναφέρεσαι, κάποτε στήριζε την κυβέρνηση του Σημίτη μέχρι να αρχίσει να χάνει έδαφος, μετά στήριξε την κυβέρνηση Καραμανλή μέχρι να αρχίσει να χάνει έδαφος και στο μέλλον να είσαι βέβαιος ότι θα στηρίξει την επόμενη κυβέρνηση μέχρι να αρχίσει να χάνει έδαφος...Και αν η επόμενη κυβέρνηση είναι του ΑΣ ή με τη συμμετοχή του ΑΣ, ίσως τότε να την κρατάς κι εσύ παραμάσχαλα στα καφέ που θα συχνάζεις, τα οποία πιθανόν να είναι στο κωλονάκι, δηλαδή κοντά στο Μαξίμου, σε κάποιο Υπουργείο, κοντά στη Βουλή...Και τότε θα καταντήσεις εσύ ο "κωλοτούμπας"... Σου το επισημαίνω καλοπροαίρετα, γιατί έχουν δει κι έχουν διαβάσει πολλά τα μάτια μου, όσο για τ' αυτιά μου δεν θες να ξέρεις πόσα άκουσαν...Φιλικά, το εννοώ...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ v-karditsa 18/03/2011 09:49:03

      Αγαπητέ,
      όταν ο ήλιος θα ξημερώσει από την Δύση, τότε θα με δεις έτσι όπως λες, εκεί που λες.

  94. ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ 06/04/2011 03:16:17

    Αντί σχολίου:

    ΟΙ ΑΓΑΘΟΔΑΙΜΟΝΕΣ

    Αμέτρητα τα προσωπεία
    του “ευ κακουργείν”
    εναλλάσσονται ακατάπαυστα
    τα γεράκια γεμίσανε
    τους περιστερώνες
    τα ερπετά μεταμφιέστηκαν
    σε πεταλούδες
    η δολιότητα και η απάτη
    ελλοχεύουν
    και στην πνοή των λουλουδιών
    αμέτρητα τα προσωπεία
    του “ευ κακουργείν”
    αμιλλώνται στην πανουργία
    κι αυτοί οι “αγαθοδαίμονες”
    της πολιτείας οι πνευματικοί ταγοί
    άλλοτε ένοχα σιωπούν
    κι άλλοτε με περισσή ευγλωττία
    παραλλάσσοντας την αλήθεια
    εγκωμιάζουν στο λαό
    αυτούς που απεργάζονται
    την κακοδαιμονία του

    Ευχαριστώ