#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2010 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΔΟΛ (ιοι) “νταβατζήδες”, η φασιστική ΕΡΤ και το τρομοκρατημένο σύστημα





Έχει τρομοκρατήσει τον υπό κατάρρευση μηχανισμό του Μνημονίου η παρουσία του Αντώνη Σαμαρά στη ΔΕΘ και η απήχηση που είχε η πρότασή του, για έξοδο της χώρας μας από την κρίση.

Στην αρχή, τα παπαγαλάκια της διαπλοκής, χρησιμοποιώντας τα ΜΜΕ των διαχρονικών νταβατζήδων, εκβίαζαν με κάθε τρόπο τον αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, για να πει το «ναι» στο κατάπτυστο Μνημόνιο. Δεν τους βγήκε. Και βγάλανε μπροστά την πάντοτε «έτοιμη» για τα μεγάλα «ΝΑΙ» συμμαχία των προθύμων. Τη Ντόρα, και τον Καρατζαφέρη. Που σήμερα τρέχουν και δεν φτάνουν, προσπαθώντας να εκλέξουν κανα περιφερειακό σύμβουλο στο Νομό Χανίων.

Η συνέχεια ήταν σαρωτική. Ήρθε η παρουσία Σαμαρά στη ΔΕΘ και τους έφερε τα πάνω –κάτω! Η μαύρη κομπανία του μνημονίου ρίχνει στο τραπέζι τον Σκυλακάκη για να χαλάσει την εικόνα Σαμαρά. Σειρά μετά παίρνουν τα αδερφά εξαπτέρυγα του Μνημονίου, η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης. Μετά βγαίνει σύσσωμο το ΠΑΣΟΚ να υπερασπιστεί το νεοφιλελεύθερο υπαρχηγό της Ντόρας Σκυλακάκη που διαγράφεται από τη Ν.Δ.

Το «Βήμα» ξεσαλώνει, μαζί και οι επανακάμψαντες παλαιοπασόκοι «δημοσιογράφοι» της ΕΡΤ, λες και όλοι μαζί ξεπήδησαν από άλλη εποχή.

Για το τέλος κρατούν τη στρατευμένη αντεπίθεσή τους. Το κύκνειο άσμα τους. Νταβατζήδες, εξαπτέρυγα, ΔΟΛ, Πάγκαλος, Λούληδες και κρατικοδίαιτοι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ ξεσαλώνουν.

Τους πονάει ο Σαμαράς. Κάποιος Ραβανός, μαζί με τον Καψή, τον Σωμερίτη και τα άλλα καλόπαιδα του μνημονίου, αναλαμβάνουν «εργολαβικά» την παραπληροφόρηση. Πρωτοσέλιδη συνέντευξη του υπουργού των Ιμίων και του Οτσαλάν, του Πάγκαλου, που ενώ θα έπρεπε να ζει εξοστρακισμένος σε άλλη χώρα μετά την παραδοχή του ότι «μαζί με τους δημοσίους υπάλληλους φάγαμε τα λεφτά των Ελλήνων» βγαίνει μόνο και μόνο για να πλήξει τον Σαμαρά.



Οι ΔΟΛιοι «δημοσιογράφοι» ανακαλύπτουν δήθεν ασάφειες στην πρόταση Σαμαρά, αποκρύπτουν και παραποιούν στοιχεία, τον χτυπούν κάτω από τη ζώνη. Κουβέντα για την παρουσία του στη ΔΕΘ, κουβέντα για τον θρίαμβό του, έναντι του πρωθυπουργού του Μνημονίου και του τζόγου. Ποιοι; Κρατικοδίαιτα συστήματα «ενημέρωσης» μαζί με τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης του μνημονίου και πρόεδρο της εν Ελλάδι οικογενειοκρατίας. Αυτού που διόρισε στο γραφείο του την κόρη του στην Βουλή, αυτού που την ξαναδιόρισε μόνιμη στον Δήμο Αθηναίων της Ντόρας και του Σκυλακάκη, αυτού που έχρισε τη γυναίκα του δήμαρχο στην περιοχή του!

Το αποκορύφωμα όμως σήμερα. Τρεις δημοσκοπήσεις στις εφημερίδες. Και στις τρεις φαίνεται ότι ο Σαμαράς θριαμβεύει, έναντι του πρωθυπουργού  του μνημονίου. Και μια τέταρτη που δείχνει πρώτο τον Κικίλια στην Περιφέρεια Αττικής. Το σύστημα αποσυντονίζεται και χώνει το κεφάλι του βαθιά στην άμμο. Οι δημοσκοπήσεις κρύβονται για τα κανάλια της διαπλοκής, και προφανώς εξαφανίζονται και από την ΕΡΤ του σκληρού συστήματος ΠΑΣΟΚ. Πρώτη φορά. Δημοσκοπήσεις εξαφανίζονται από τα κανάλια. Σαν να μην έγιναν ποτέ!!! Μόνο και μόνο γιατί η διαφορά μειώνεται, γιατί ο Σαμαράς θριάμβευσε του Παπανδρέου. Αντίθετα, η Ημερησία του Μπόμπολα και των Ντορο-ΔΝΤ-ΠΑΣΟΚΩΝ στελεχών της ανακαλύπτει πρωτοσέλιδες δημοσκοπήσεις χωρίς να αναφέρει εταιρίες, ταυτότητες, δείγματα κλπ. Που όλες είναι -κατά τύχη- καλές για τους υποψηφίους του συνασπισμού του Μνημονίου!!!

Το σύστημα της διαπλοκής δεν θα αντέξει για πολύ. Όσο και να γαντζώνονται στην εξουσία, όσο και αν η συμμαχία των προθύμων εξαργυρώνει τη στήριξη που απολαμβάνει, ο λαός θα τους σαρώσει. Θα τους στείλει στο περιθώριο της Ιστορίας. Όπως το 65, στην αποστασία παρόμοιων πρωταγωνιστών, που οδήγησε στη Χούντα, όταν ο οργισμένος κόσμος κατέλαβε τον ΔΟΛ, και σύσσωμος βροντοφώναζε «Μητσοτάκη – κάθαρμα».

Τώρα όμως ο λαός –παρά τη χούντα της ενημέρωσης- έχει ελπίδα. Που λέγεται Αντώνης Σαμαράς και έξοδος από το μνημόνιο της υποτέλειας και του εξευτελισμού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giannis avatar
    giannis 26/09/2010 13:27:43

    Ο πανικός είναι πάντα κακός σύμβουλος. Αλλά δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. Έτσι έκαναν και με τον Καραμανλή, όταν άρχισε να πηγαίνει καλά , έτσι έκαναν και με τον Σαμαρά πάλι στην περίοδο των εσωκομματικών της Ν.Δ. Σας θυμίζω κάτι ανεκδιήγητες δημοσκοπήσεις που μέχρι και τον Ψωμιάδη έβγαζαν μπροστά από τον Σαμαρά, με αδιαμφισβήτητη τη νίκη της Ντόρας και τον Σαμαρά τελευταίο και καταϊδρωμένο!!!!!!!!!!Βεβαίως ο κόσμος πια έχει μάθει δεν τα χάφτει αυτά και απαντά δυναμικά εκεί που πραγματικά έχει ο ίδιος λόγο. Στην κάλπη! Και πάλι όλοι αυτοί, τα παπαγαλάκια-συστηματάκια-εντεταλμένα τσιράκια θα πάρουν την απάντησή τους. Το μόνο που έχω να πω: Περαστικά τους!

  2. δημης avatar
    δημης 26/09/2010 13:37:33

    Πρός τί η έκπληξη ;;;;;;;
    α) Μαζί τα φάγανε και τι ΦΑΓΑΝΕ(Σ)!!!!....
    β)Το σύστημα έχει πάντα έτοιμους πρόθυμους που ανεξάρτητα το κόμμα να κράξουν στην κατεύθνση που κατά καιρούς αυτό θέλει.

  3. dimitris avatar
    dimitris 26/09/2010 14:02:20

    http://www.youtube.com/watch?v=WLZ21U6zoYU&feature=player_embedded

  4. karamanlikos avatar
    karamanlikos 26/09/2010 14:05:08

    Φάκτορα, ενώ ο οίστρος σου ξεχύνεται και διαρρέει το σχόλιό σου με μεγαλειώδη ακρίβεια και καθαρότητα, η τελική αναφορά σου στο Μητσοτάκη αποπροσανατολίζει...

    Το πρόβλημα σήμερα είναι πρόβλημα Δημοκρατίας! Ποιό παρακρατος, ποιά παραεξουσία, ποιοί αποφασίζουν για μας στο ημίφως...
    Σ' αυτά πρέπει να απαντήσετε πρώτα απ' όλα αν θέλετε να προσφέρετε πραγματική βοήθεια στον αγώνα του Αντώνη... Το να επιτίθεσαι στους γνωστούς εντολοδόχους δεν αρκεί... τουναντίον, σε λίγο θα καταντήσει γραφικότητα...
    Γιατί αν είναι να έρθει στην εξουσία ο Αντώνης χωρίς να έχει λύσει τους λογαριασμούς του μ΄ΑΥΤΟΥΣ, τότε ή θα τον ξεσκίσουν όπως τον Καραμανλή ή θα συνθηκολογήσει... Είτε έτσι είτε αλλιώς θα πληρώσει πάλι η χώρα!

  5. Δεξιός avatar
    Δεξιός 26/09/2010 14:07:58

    Και μην ξεχνάτε την Καθηερινή του Παπαχελά. Σήμερα στη δεύτερη σελίδα της ειρωνεύεται το Σαμαρά. Άχνα για τη ΔΕΘ. Φληναφήματα για την Κυβέρνηση. Καλούμε όλους όσους αισθάνονται έστω και λίγο Έλληνες να μποϊκοτάρουν ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ. ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ, Τηλεόραση, Ραδιόφωνο, Εφημερίδες. Σταματήστε να τους ενισχύετε ΤΩΡΑ

    • TEAS avatar
      TEAS @ Δεξιός 26/09/2010 16:24:02

      Νόστιμο το σχόλιο της φωτό στη 2η σελίδα της Καθημερινής. Ευχαριστώ αδερφέ, θα το είχα χάσει αν δεν το σχολίαζες..

    • xbab avatar
      xbab @ Δεξιός 26/09/2010 19:21:50

      Όχι μόνο ο Παπαχελάς.
      Στην πρώτη σελίδα, στο κύριο άρθρο ομιλεί ο συντάκτης περί υπόσχεσης του Σαμαρά στη Θεσ/κη πως "λεφτά υπάρχουν", θέλοντας να πει πως και ο Σαμαράς λαϊκίζει όπως ο Γιώργος. Δεν είναι έτσι. Παραπληροφόρηση από την πρώτη σελίδα της Καθημερινής.
      Στη δεύτερη σελίδα ο Κασιμάτης σχολιάζει τη φωτο με τον Σαμαρά και σε δεύτερο πλάνο τις βυζαντινές εικόνες, ειρωνευόμενος και αυτός την υλοποίηση(με τη βοήθεια της Παναγίας θα μηδενιστεί το έλλειμα) των εξαγγελθέντων μέτρων από τον Σαμαρά.Το κάνει για δεύτερη Κυριακή και μεις εξακολουθούμε να αγοράζουμε την Καθημερινή.
      Στυγνή παραπληροφόρηση, τυφλός φανατισμός εναντίον της ΝΔ και του Σαμαρά.
      Κατά την Καθημερινή μόνον ο ΜΑΝΟΣ και τα ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ θα μας σώσουν, φυσικά με το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.
      Πούσαι Γκέμπελς!!!

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/09/2010 14:08:48

    Αυτός ο Ραβανός τί μέρος του λόγου είναι? Τα έχουμε πει από καιρό για τον ΔΟΛ και τις φυλλάδες του. Μην καταδέχεστε να μπαίνουν αυτοί οι ρύποι στα σπίτια σας. ΠΡΩΤΟ ΨΕΜΑ, ΔΟΛ, ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, Χ''λαλάκης ΜΑΚΡΥΑΑΑΑ..Βλάπτουν σοβαρά την αλήθεια.

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ ΓΙΑΝΝΗΣ 26/09/2010 16:13:06

      Βλαπτουν και την υγεία ανεβαινει η πίεση της καρδιάς...........

  7. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 26/09/2010 14:17:48

    Ολοι οι προαναφερόμενοι έχουν αρχίσει την προετοιμασία τους για το χορό του Ζαλόγκου. Στα ΤΑΡΤΑΡΑ για πάντα. Θα τους ρίξομε όλοι εμείς.

  8. petros avatar
    petros 26/09/2010 14:19:16

    Δεν υπάρχει άλλη λύση, από το διαδίκτυο ( μπλογκ- facebook )
    για να σπάσει το απόστημα της παραπληροφόρησης.

    Σήμερα υπάρχει μια τουλάχιστον εφημερίδα που αναφέρει τα νέα σκληρά μέτρα πρωτοσέλιδα, ακόμα και φιλοκυβερνητικές.Και όλα μετά τις εκλογές, για να ΑΡΠΑΞΟΥΝ τη ψήφο μας και μετά να μας στείλουν τον λογαριασμό. Δείτε τι μας περιμένει ( και δεν τα λένε όλα ) και μας αποκρύβουν τα κανάλια. Ενδεικτικό ότι ο ΑΝΤΕΝΝΑ έδειξε τη δημοσκόπηση του Πρώτου Θέματος, αλλά απέκρυψε τις δημοσκοπήσεις του Ελεύθερου Τύπου και του " Παρον της Κυριακής" ...

    Νέοι φόροι μετά τις κάλπες
    ( http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=58&enid=2 )

    3 σχέδια για ψαλίδι στο Δημόσιο ( νέες περικοπές για τους "άχρηστους" δημοσίους υπαλλήλους, αλλά μη ανακοινώσιμες πριν τις εκλογές, ενώ η ΑΔΕΔΥ, η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ κοιμούνται και δεν ζητούν δεσμεύσεις ή διευκρινήσεις )
    ( http://news247.gr/newspapers/Sunday_Papers/kyriakatiki_eleftherotypia/kyriakatikh_eleytherotypia.547106.html?dtmDate=2010-09-26 )

    Πρέπει όλοι μας, ανεξάρτητα από ιδεολογικές τοποθετήσεις να ενημερώσουμε όσους σκοπεύουν να απέχουν ή να ρίξουν λευκό ή άκυρο στον α' και στο β' γύρο ή να ψηφίσουν αυτοδιοικητικά υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ, ότι τα διαπλεκόμενα συμφέροντα θα χρησιμοποιήσουν τη ψήφο τους ή την αποχή τους για να ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ και ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ, που θα βυθίσουν και άλλο την οικονομία και θα εξοντώσουν τα μεσαία και τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα. Ήδη το πετρέλαιο θέρμανσης θα εκτοξευθεί στα ύψη, αύξηση 30-40%, χωρίς να έχει γίνει η εξομοίωση με το κίνησης, άρα θα αυξηθεί ανάλογα και το φυσικό αέριο και οι λογαριασμοί της ΔΕΗ. Κανένας από τα μεγάλα ΜΜΕ δεν λέει την αλήθεια.

    Μην αγοράζετε τις εφημερίδες τους, τα έντυπά τους, ακόμα και τα άλλα προϊόντα επιχειρηματικών κύκλων που είναι μέτοχοι στα μεγκάλα κανάλια...
    Μην βλέπετε τα κανάλια τους.

    • Misha avatar
      Misha @ petros 26/09/2010 17:16:39

      Χρειάζεται ευθεία προειδοποίηση του Σαμαρά προς τα κανάλια σε σχέση με την αδειοδότηση.
      Δε μπορεί το ΜΕΓΚΑ να λειτουργεί όπως η ΕΡΤ επί Κουτσόγιωργα -Μαρούδα και να μένουν ανενόλητοι.
      Αλλιώς , «καταδρομικές» σαν αυτές των εκπαιδευτικών στην ΕΡΤ.
      Θυμάστε το CNN να δίνει στους Κρουζ μέσω των καμερων του τα προς βομβαρδισμό κτίρια της Βαγδάτης;
      Τετοιες μεθόδους ακολουθούν και οι ΕΓΧΩΡΙΟΙ ,μεταλλαγμένοι αριστεροι δημοσιοκάπροι-Οπαδοι του ΔΝΤ

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Misha 28/09/2010 20:59:51

        Δεν χρειάζεται απαγόρευση καναλιών, δεν είμαστε στην Βενεζουέλα, απλά πρέπει να σταματήσει η κρατική διαφήμιση, η να φτιαχτεί νόμος να προβάλεται ΔΩΡΕΑΝ απο όλα τα κανάλια και όχι με αντίτιμο.

  9. Μακεδών avatar
    Μακεδών 26/09/2010 14:29:29

    Οι Οξυρρύγχειοι Πάπυροι

    http://www.gataros1.info/2010/09/blog-post_5965.html

  10. Greco avatar
    Greco 26/09/2010 14:32:56

    στην πρωτη φωτογραφια: καμπουρακης-καψης-παπαχρηστος ?

    οσο για τις δημοσκοπησεις...σας το χα πει και παλιοτερα οτι οταν ειναι θετικες για τη νδ ή οταν κλεινει η ψαλιδα εξαφανιζονται...

    οπως σωστα εγραψε κ ενας σχολιαστης "σημερα μονο οι ανοητοι κανουν δικτατοριες με τανκς,σημερα υπαρχει η τηλεοραση(umbeto eco)"

    υπομονη...χουντα προπαγανδας ειναι και θα πεσει

    • aengus avatar
      aengus @ Greco 26/09/2010 17:48:58

      Πρώτη φωτό- Δεν είμαι σίγουρος για τον τρίτο. . Πάντως η ομοιότητα είναι απίστευτη!

    • oloi_stis_kalpes avatar
      oloi_stis_kalpes @ Greco 26/09/2010 20:37:19

      Μια και το έφερε η Κουβέντα ο Πρεντεράκος ετοιμάζει με τον Θεοδωρικάκο νεα διαστρέβλωση των πάντων. Αυριο γκαλοπ της γνωστής εταιρείας εξολοκλήρου στημένο και μάλιστα κατ εντολήν του πελάτη
      Παμε στοίχημα. Αθήνα πρώτος Καμίνης
      θεσσαλονίκη Πρώτος Μπουτάρης
      Περιφέρεια Αττικής Πρώτος Σγουρος-Δεύτερος Γιαννακης ο Σβούρας- τρίτος Κικιλιας
      και θεσσαλονίκη παλέυει ο Μπόλαρης (που δεν θα πάρει ουτε 10%)

  11. nasos avatar
    nasos 26/09/2010 14:43:16

    Τα πράγματα θα ήταν καλύτερα για όλους μας εάν οι Νεαοδημοκράτες απλώς έπαυαν να αγοράζουν τις φυλλάδες του Δοσιλογικού Οργανισμού Λαμπράκη,καθώς επίσης Έθνος,Ελευθεροτυπιά κλπ
    απλώς να έπαυαν να στηρίζουν με τα ευρώ τους τα ΜΜΕ που μισούν όλα όσα η Παράταξη αντιπροσωπεύει.
    Τόσο απλό είναι.

  12. aris. A avatar
    aris. A 26/09/2010 15:08:10

    Καταρχήν να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον κύριο Σκυλακάκη που κατάφερε τα εξής:

    α) Ακόμα και όσοι δεν ξέρανε μάθανε για την πρόταση Σαμαρά.
    Εκεί που η συζήτηση πήγε να σβήσει ο Σκυλακάκης με την παρέμβαση του πέτυχε να της δώσει την ώθηση που ούτε η ΝΔ δεν φανταζόνταν.

    β)Απόδειξε στην συντριπτική πλειοψηφία των Νεοδημοκρατών ότι υπάρχει σχέδιο σταδιακών αποχωρήσεων φίλων της κυρίας Μπακογιάννη με στόχο να πληγεί η ΝΔ.

    γ) Δεν παρέδωσε την έδρα δείχνοντας το πολιτικό ήθος όσων επαγγέλονται το νέο.

    δ) Με την δήλωση Πεταλωτή είχαμε το μοναδικό φαινόμενο να παίρνει θέση κυβερνητικός εκπρόσωπος για διαγραφές άλλου κόμματος.

    ε) Δίνει την ευκαιρία στον Σαμαρά να ξεφορτώνει ανεπιθύμητους ώστε η κυβερνητική πλειοψηφία που θα αποκτήσει να είναι συμπαγής και όχι να είναι εκβιαζόμενος όπως ο Καραμανλής.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aris. A 26/09/2010 16:16:07

      Συμφωνώ, ειδικά με το "ε". Μεθοδικά, ο Αντώνης κτίζει την πολιτική ηγεμονία του. Και πιστεύω ότι τελικά τα πηγαίνει τόσο καλά, που ίσως και να καταφέρει να νικήσει την απίστευτη ανοησία αυτού του λαού...

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ aris. A 26/09/2010 16:26:02

      1 Τα οικονομικά δεν είναι ακριβής επιστήμη. Ο κ Σκυλακάκης μπορεί να έχει δικιο ή άδικο. Οταν όμως λες ο "αρχηγός λέει μπαρούφες" δείχνεις ότι επιδιώκεις την διαγραφή σου και συνεπώς υπονομεύεις και την άποψη σου.
      2 Η διατήρηση από τον διαγραφόμενο της βουλευτικής έδρας θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του όχι απλά επειδή ουτε ο Συντακτικός ούτε κάποιος άλλος νομοθέτης προέβλεψε υποχρέωση παράδοσης της αλλά και γιατί ο κάθε διαγραφομενος έχει συμπεριληφθεί στα ψηφοδέλτια επειδή εκφράζει "κάτι" ελκυστικό για τους εν δυνάμει ψηφοφόρους του κάθε κόμματος
      3 Σκέψου μήπως για να αποκτήσει κυβερνητική πλειοψηφία ο Σαμαράς πρέπει να βρει modus vivendi με τους "ανεπιθύμητους" αν βέβαια και αυτοί βέβαια καταλάβουν ότι πριονίζουν το κλαδί στο οποίο κάθονται.
      Περισσότερα περί διαγραφών, λειτουργίας κομμάτων κτλ στο "Με αφορμή μια (ακομη) διαγραφή" 25/9 στο firiki2010

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 26/09/2010 17:26:53

        Την άποψή μου ότι τα οικονομικά είναι ακριβέστατη επιστήμη, την έχω γράψει πολλές φορές. Δεν είναι ακριβής επιστήμη είτε για τους μεγαλοπιασμένους και διάσημους (και συνήθως αμόρφωτους) οικονομολόγους που πάντοτε εξυπηρετούν κάποια παιχνίδια, είτε για όσους επιμένουν να διαστρεβλώνουν ή να παραλείπουν την εμπειρικη επαλήθευση της οικονομικής επιστήμης για να κάνουν τη δουλειά τους (την πολιτική, οικονομική, κοινωνική κλπ. λαμογιά τους, με άλλα λόγια).

        Όσο για τους ανεπιθύμητους, βασικά ανεπιθύμητο για μένα είναι το σύνολο της ΝΔ. Να μην βρει κανένα modus vivendi. Το είχαμε πει καθαρά με το Φάκτορα ότι πρώτα θα γίνει πρωθυπουργός και μετά θα αλλάξει τη ΝΔ. Όσοι θέλουν να συνεχίσουν με το νέο καθεστώς που δεν θα επιτρέπει τον παρασιτισμό, καλώς να καθήσουν. Οι υπόλοιποι, γιατί να μείνουν; Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Ούτε για τη ΝΔ, ούτε για τη χώρα. Κακό θα κάνουν και στη ΝΔ και στη χώρα.

      • spiros avatar
        spiros @ firiki2010.wordpress.com 26/09/2010 17:57:43

        Η πολιτική έχει και ηθική εκτός αν και αυτό πρέπει να προβλέπεται από τους νομικούς.
        Η οικονομική επιστήμη είναι απόλυτος ακριβής εφόσον ξεκινάς από παραδοχές.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ firiki2010.wordpress.com 26/09/2010 19:27:18

        Μα αν κάτι κάνει ανακριβή στην πράξη την οικονομική επιστήμη είναι οι υπερβολικές παραδοχές. Αυτά είναι καλά, αν θέλεις να κάνεις θεωρητικά μοντέλα. Αν θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται, πρέπει να λάβεις υπόψη σου το σύνολο της πραγματικότητας - αυτό που δεν κάνουν οι περισσότεροι. Δεν είναι εύκολο, αλλά ποια επιστήμη είναι εύκολη αν θέλεις να την κάνεις σωστά; Είναι πάντως πιο εύκολο από μοντέλα με μη ρεαλιστικές, πολλές φορές, παραδοχές.

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ firiki2010.wordpress.com 26/09/2010 20:21:51

        @ spiros
        Η πολιτική σαφώς και έχει ηθική και νομίζω ότι τεκμηριώνω γιατί η διατήρηση της βουλευτικής έδρας απο κάποιον διαγραφόμενο δεν είναι εκτός της πολιτικής ηθικής.Αν πάντως αγνοήσουμε το τι λένε οι νόμοι και πάει ο καθένας με την δική του ηθική υπάρχει ο κίδυνος τους "ηθικούς" κανόνες να τους επιβάλλουν οι εκάστοτε ισχυροί
        @ Επώνυμος
        Λυπάμαι που θα επιμείνω ότι η οικονομία δεν είναι ακριβής επιστήμη. Ιδια μέτρα υπό ίδιες συνθήκες δεν φέρνουν παντού τα ίδια αποτελέσματα και τέλος πάντων αυτό δεν μπορεί να επαληθευθεί εμπειρικά. Ισως γι αυτό Νόμπελ στην οικονομία έχουν πάρει οικονομολόγοι που υποστήριξαν εντελώς διαφορετικά πράγματα.
        Αφήνοντας κατά μέρος τις θεωρητικές διαφωνίες μας έρχομαι στο άλλο θέμα
        "....βασικά ανεπιθύμητο για μένα είναι το σύνολο της ΝΔ... πρώτα θα γίνει πρωθυπουργός και μετά θα αλλάξει τη ΝΔ " Ετσι λες. Θέλεις τον Σαμαρά αρχηγό ενός κόμματος που ΔΕΝ γουστάρεις, θέλεις με ΑΥΤΟ το κόμμα ο Σαμαράς να γίνει πρωθυπυργός και ΟΤΑΝ γίνει αυτό το κόμμα κυβέρνηση να το ...αλλάξει.
        Δεν βλέπεις ότι υπαρχει ένα προβληματάκι λογικής? Ασε που υποψιάζομαι ότι ο Σαμαράς δεν έχει ιδέα για τα πλάνα σου.

  13. pikras57 avatar
    pikras57 26/09/2010 15:40:39

    ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΠΕΙΡΑΧΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ


    διαβάστε αυτό!Έχει ενδιαφέρον!
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_26/09/2010_416489

  14. undercover gpr avatar
    undercover gpr 26/09/2010 16:14:37

    Παρασκευή (24/09) βράδυ κι ο ΑλέξηςU.S συντρώει με Αντρίκο&Νίκο στο "Θαλασσινό"...λολ

    Αμ πώς..

  15. Y. avatar
    Y. 26/09/2010 16:46:57

    Σ΄αυτούς που αναφέρονται στο άρθρο
    http://www.youtube.com/watch?v=qheBR5rR_nw

  16. Enzo avatar
    Enzo 26/09/2010 16:50:32

    ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΑ ΜΜΕ ΣΚΑΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ! ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ SITE TOYΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΙΧ ΚΑΙ ΤΑ ΒΥΤΙΟΦΟΡΑ ΙΧ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΙΧ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΑ ΒΥΤΙΟΦΟΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΔΟΥΣ!
    ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ?! ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΛΕΙΣEI TO KΡΑΤΟΣ ΤΕΛΙΚΑ!

    BANANIA REPUBLIC!

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/09/2010 17:22:59

    Πολύ απλά όλη αυτή η σημερινή σαπίλα των καναλιών πρέπει να ΕΚΛΕΙΨΕΙ. Και πρέπει να εκλείψει, όχι για να υποστηριχθεί ο Σαμαράς και η ΝΔ, πρέπει να εκλείψει για να διασωθεί η χώρα από τα νύχια της Νέας Τάξης, όργανα των οποίων είναι τα κανάλια (μην ξεχνούμε ότι τα δημιούργησε ο Μητσοτάκης).

    Βέβαια, ίσως σε σημερινές συνθήκες να μην είναι πια δυνατόν, αντικειμενικά, να απαγορεύσεις την ιδιωτική τηλεόραση, όμως είναι ανάγκη να φύγουν αυτοί οι άνθρωποι από το χώρο. Και εν ανάγκη, να προσπαθήσει κανείς ακόμη και να μην υπάρχει η "ελεύθερη" (τρομάρα μας...) τηλεόραση.

    Θα τους πάρει την (ανύπαρκτη) άδεια; Θα κόψει κάθε κρατική διαφήμιση; Δεν ξέρω τι θα κάνει, αλλά αν τρέφει αυτά τα φίδια στον κόρφο του, ούτε αυτός έχει ελπίδα καμία, ούτε η χώρα.

    Θα είναι πραγματικά ηράκλειο έργο η ανόρθωση αυτής της δύσμοιρης χώρας...

  18. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 26/09/2010 17:37:20

    Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο. Θέλω απλά στα παραπάνω να συνεισφέρω το μένος του γνωστού "Κοντορεβυθούλη" της Μιχαλακοπούλου, ο οποίος όλη τη βδομάδα απαιτεί από τον Καραμανλή να μιλήσει και να ζητήσει συγνώμη...

  19. aengus avatar
    aengus 26/09/2010 17:41:45

    ΜΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΕΙΔΗΣΕΙΣ:

    Ο πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς ακύρωσε την συνάντηση με τον ... εαυτό του λόγω φόρτου εργασίας !!!!!!!!!!

    Ο Γεώργιος Ανδρέας Παπανδρέου, κατά την προσεχή του επίσκεψη στην Ελλάδα, θα συναντηθεί με τον έλληνα πρωθυπουργό Γιώργο Ραγκούση !!!

    (από την «Ελληνοφρένεια»)

  20. Σελάνος avatar
    Σελάνος 26/09/2010 17:48:13

    Αυτοί δεν ήταν που έφερναν την καταστροφή για την Κύπρο αν δεν έλεγαν ΝΑΙ στο σχέδιο Ανάν; Αν δεν έλεγε το ΟΧΙ ο αείμνηστος Πρόεδρος της Κύπρου τώρα θα είχαμε κοινότητα Ελληνική.....
    Δεν βλέπουν 'ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ' οι κοντόφθαλμοι τα οικονομικά αποτελέσματα είχαν μετά την έλευση του ΔΝΤ η Ουγγαρία η Βουλγαρία , η Λετονία;
    Φυσικά τους βολεύει η υπάρχουσα κατάσταση γιατί απομυζούν τις περικοπές μισθωτών-συνταξιούχων και των αλλεπάλληλων φόρων που πλήττουν κυρίως τους χαμηλόμισθους σε αντάλλαγμα της στήριξης που δίνουν στην κατ΄εφημισμόν ΅Σοσιαλιστ'ρ'ική κυβέρνηση΅.

    • aengus avatar
      aengus @ Σελάνος 26/09/2010 17:52:02

      Ακριβώς --τους βολεύει : «Να κάνουμε την κρίση ευκαιρία»

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ aengus 26/09/2010 18:46:50

        Λύσε μου μια απορία. Πόσο ρεαλιστικός είναι ο μηδενισμός του ελλείμματος στο τέλος του 2011; Το πιστεύεις ειλικρινά;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ aengus 26/09/2010 19:28:40

        Τα είπαμε Μήτσο μ' εμείς εδώ, τα είπαμε εγκαίρως. Με τα λόγια του υπουργού σας των Οικονομικών.

        http://www.antinews.gr/?p=62811

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 26/09/2010 17:48:58

    που ειναι αυτες οι δημοσκοπησεις βρε παιδια?σε ποια εφημεριδα?

  22. kiki avatar
    kiki 26/09/2010 18:37:18

    Τι να κανουν οι κακομοιροι το ψωμακι τους να βγαλουν,τωρα που ο Ψυχαρης και ο Καψης,ο πρεσβυτερος,πανε να κλεισουν την εφημεριδα.Δεν ξερεις καμμια διαφημισουλα, κρατικη να πεσει,κανα δανιακι,να την βγαλουμε λιγο ακομα,να γλυτωσουμε απο τον ελεγχο του ΣΔΟΕ,για τα σκαφη,που τα εχουμε σε οφσορ,και δηθεν τα νοικιαζουμε.Τις πισινες,διοτι και στο χωριο μας ολοι μια πισινα την ειχαμε,και τωρα που ειμαστε οχι απλα καλα αμοιβωμενοι δημοσιογραφοι,αλλα κατεχουμε και πανω απο τεσσερεις,θεσουλες στο δημοσιο,και οι συζυγοι,και τα αδελφια, ετσι οταν φρακαρει το συστημα ,ειμαστε υποχρεωμενοι να βγαινουμε μπροσταρηδες να το καλυψουμε.Και να προσπαθουμε να κρατηθουμε στην επιφανεια ωστε να εξαργυρωσουμε την κουραση που τραβαμε για να γλυφουμε,και στο κατω κατω το μεροκαματο να βγαινει,αλλο αν απο αυτο μπορουν να ζησουν δεκα οικογενειες,αλλα εμεις ειμαστε του συστηματος ΠΑΣΟΚ,τοσες δοσιλογικες εξυπηρετησεις εχουμε κανει εναντιον ολων αυτων που αντισταθηκαν στο διαχρονικο ΠΑΣΟΚ,τους διαβαλαμε,τους απειλησαμε,τους αφησαμε ανεργους,και αυτο το συστημα δεν λεει να στρωσει,και ολο μας βαζει και δουλευουμε,Γλιτσες.

  23. xbab avatar
    xbab 26/09/2010 19:12:57

    Είδατε απόψε (Κυριακή) το Μega και τον Στραβελάκη πως παρουσίασαν τις δημοσκοπήσεις των εφημερίδων ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ της Κυριακής και ΠΑΡΟΝ της Κυριακής;
    Κάποιος που δεν διάβασε τις δημοσκοπήσεις στις συγκεκριμένες εφημερίδες, βγάζει εσφαλμένα συμπεράσματα.Δηλαδή Ψέμματα και παραπληροφόρηση.
    Πως το σχολιάζετε;
    Αν δεν γίνει κάτι με τα ΜΜΕ ο Σαμαράς και η ΝΔ δεν βλέπει εξουσία.
    Τα εξαπτέρυγα στην επαρχία έχουν αποδοθεί σ' εναν αγώνα στήριξης των υποψηφίων του ΠΑΣΟΚ.Και μιλάμε με φανατισμό.Έτσι δεν γίνεται δουλειά.
    Ολόκληρα τζάκια έχουν πάρει εργολαβία αποδόμησης της ΝΔ, του Σαμαρά, αλλά και των υποψηφίων των προσεχών Περιφερειακών & Δημοτικών εκλογών.
    Κάτι παραπάνω πρέπει να γίνει.

  24. ataktos avatar
    ataktos 26/09/2010 19:27:18

    Για να μην νομίζουμε ότι μόνο στις μέρες μας γίνονται αυτά... απόσπασμα από την ταινία ΟΙ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ του 1954 με τους Νίκο Σταυρίδη και Πέτρο Γιαννακό (ή Κοκοβιό) ο οποίος έγραψε και το σενάριο. http://www.youtube.com/watch?v=v1oa5seBIGo&feature=related

  25. anonymous avatar
    anonymous 26/09/2010 19:37:57

    Αυτά που αναφέρονται στην ανάρτηση είναι η τακτική της αριστεράς. Στηρίζεται στην απαξίωση των αντιπάλων και αποδίδει. Προσέξτε πόσο γρήγορα οργανωμένα και σε πόσο μεγάλη έκταση αντιδρούν.
    Η ΝΔ δεν το είχε καταλάβει και μάλλον δεν το έχει καταλάβει. Για να μπορέσει η ΝΔ να επιστρέψει στην εξουσία πρέπει να τους αντιμετωπίζει με τον ίδιο τρόπο. Να τους απαντάει αμέσως κι εύστοχα. Κοινώς να μην αφήνει να πέσει τίποτε κάτω. Η εμφάνιση του Σαμαρά στη ΔΕΘ δεν αρκεί. Πρέπει να υπάρχει διαρκής κινητικότητα και από τα στελέχη της βάσης.

  26. xristos avatar
    xristos 26/09/2010 20:00:50

    ΚΑΤΑΓΕΛΑΣΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΟΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΑΡΤΙ ΑΦΗΧΘΗΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΔΙΚΗΝ ΠΑΠΑΝΟΥΤΣΟΥ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

  27. Tassos avatar
    Tassos 26/09/2010 20:08:54

    Ναι αλλά μόνοι μας τα λέμε μόνοι μας τ'ακούμε. Ο Παναγιωτόπουλος είναι φιλαράκι του Πάγκαλου και σήμερα η απάντηση ήταν σφάξε με αγά μου ν'αγιάσω.

  28. Y. avatar
    Y. 26/09/2010 20:20:46

    Κάποιες παρατηρήσεις για κάποιους του Μέγκα, ή, πώς η επιστημονική προπαγάνδα λειτουργεί αθροιστικά.

    1. Η σημειολογία της εικόνας
    Σπυράκη στο βραδυνό δελτίο, σε πριμο σεκόντο με Λιάρο στο μεσημεριανό. Προσέξτε το υπομειδίαμα (εκείνο το ψιλοειρωνικό, ψιλοχλευαστικό, το κάτω από το μουστάκι που λέει ο λαός), που και οι δύο φορούν όταν κάνουν το ρεπορτάζ για ΝΔ και Σαμαρά.
    2. Η σημειολογία του λόγου
    Σπυράκη, και στα δύο. “Ο κος Σαμαράς προσπάθησε να πείσει…”.
    Έτσι γίνεται η ελεύθερη δημοσιογραφία Σπυράκη, ε? “...προσπάθησε να πείσει...”

    • nefeli avatar
      nefeli @ Y. 26/09/2010 22:11:57

      upper stif lip... royalties' connotation!

      • nefeli avatar
        nefeli @ nefeli 26/09/2010 22:21:27

        thanks factorx

  29. πολιτης avatar
    πολιτης 26/09/2010 20:22:41

    Κι επειδή είπε ο Σαμαράς ότι μπορεί να μηδενίσει το έλλειμμα σημαίνει ότι γίνεται; Ας χαλαρώσουμε λίγο

  30. oloi_stis_kalpes avatar
    oloi_stis_kalpes 26/09/2010 20:40:46

    Και μην ξεχνάτε η Μπιλντεμπεργκ και ο ΓΑΠ εξάγγειλαν την διάλυση της ανώτατης εκπαίδευσης κατ εντολήν των αφεντικών τους όπου είχαν καλέσει όλους τους ασπόνδυλους πρυτάνεις ενεργούμενα τους

  31. rigakisalex avatar
    rigakisalex 26/09/2010 20:51:48

    Συμφωνώ και προσυπογράφω. Σημειώνω δε ότι οι δημοσκοπήσεις είναι στην ίδια κατεύθυνση.

  32. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 26/09/2010 21:05:35

    Τώρα ρίξανε και την αποτυχημένη κόρη του μπαμπά της, Αλεξία. Τι κρίμα να ακούς τέτοιες δηλώσεις από μια νέα κοπέλα, από έναν νέο άνθρωπο...για έναν άλλον νέο άνθρωπο. Φυσικά έχουν εντελώς διαφορετική αφετηρία, ο ένας αυτοδημιούργητος και η άλλη με τα...."πόδια" του πατέρα της.Αυτη είναι η διαφορά σας κ. Αλεξία, τόσο μεγάλη είναι η διαφορά σας που δεν την αντέχεις σε κομπλάρει, τόση διαφορά διότι δείχνει πόσο αποτυχημένη είσαι. Και μην ξεχνάμε ότι...""τα παιδιά μας είναι η βιτρίνα μας κ. Μιλτιάδη...η βιτρίνα μας"

  33. nefeli avatar
    nefeli 26/09/2010 22:58:07

    O κ. Κουφόπουλος γνώστης του αντικειμένου του, λέει διαδυκτιακά στο μεντια ινταστρυ....

    "Η ΕΡΤ είναι σε κίνδυνο. Βρίσκεται ξανά στο επίκεντο της ιδιωτικής τηλεόρασης εξαιτίας του γεγονότος πως λαμβάνει σταθερά έσοδα 302 εκατ. ευρώ, χωρίς είναι η αλήθεια να είναι σε θέση να προσφέρει συνολικά ένα αξιόπιστο διαφορετικό πρόγραμμα που να δικαιλογεί αυτό το ποσό. Η κυβέρνηση δείχνει να έχει τοποθετήσει στο περιθώριο την κρατική τηλεόραση, αν αναλογιστεί κανείς ότι σχεδόν ένας χρόνος από τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου και ακόμη δεν κατάφερε να ορίσει το διευθύνοντα σύμβουλο, τον πρόεδρο και τα στελέχη που θα της ξαναδώσουν πνοή.

    Το πιο ανησυχητικό είναι πως πολλοί πιστεύουν πως ο "βομβαρδισμός" του δημοσίου τομέα δεν τους αφορά, επειδή λαμβάνουν τα χρήματα του ανταποδοτικού από τους πολίτες και έτσι συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, να βρίσκονται εκτός πραγματικότητας. Τα σχέδια για μείωση της εισφοράς κατά 50%, υπάρχουν και διοχευτεύονται και μόνο με επαναπροσδιορισμό της ταυτότητας της, αυτά τα χρήματα- άρα και οι θέσεις εργασίας- μπορούν να διασωθούν.


    Αναπτύξαμε τις βασικές μας απόψεις για τους άξονες λειτουργίας της ΕΡΤ, στο κείμενο "The ERT project", τώρα όμως ήρθε η ώρα να εξειδικεύσουμε . Η κρατική ραδιοτηλεόραση καλείται σύντομα να απαντήσει στην ερώτηση "γιατί να πληρώνουμε την ΕΡΤ". Ήδη με διάφορους τρόπους, (αρθρογραφία, Facebook) γίνεται απόπειρα να δημιουργηθεί με όρους λαϊκισμού. μια τέτοια αντίδραση.

    Η απάντηση είναι πως η ΕΡΤ, πρέπει να επιστρέψει στην παραγωγή. Να διαθέσει τα χρήματά της για σειρές μυθοπλασίας , τώρα που τις εγκαταλείπει η ιδιωτική τηλεόραση, δίνοντας δουλειά σε παραγωγούς, σκηνοθέτες, ηθοποιούς. Πρέπει να ενισχύσει τη στοχευμένη παραγωγή ντοκιμαντέρ, γύρω από θεματικούς άξονες και το κυριότερο να παράγει τηλεοπτικά προϊόντα και μεγάλες παραγωγές που μπορούν να είναι σημείο αναφοράς για όλους τους έλληνες, στη λογική που ακολουθούν το BBC, το National Geographic και το History Channel. Και σε ένα τέτοιο μεγάλο εγχείρημα η ΕΡΤ θα μπορεί να συνεργαστεί με την ιδιωτική τηλεόραση, όχι με όρους "φτωχού συγγενή". Όλα αυτά προυποθέτουν τη δημιουργία μιας εταιρείας παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων και την κατάργηση , των εξωτερικών αναθέσεων.

    Το δεύτερο ερώτημα που θα πρέπει να απαντήσει η ΕΡΤ, είναι "που πάνε τα λεφτά". Η εκάστοτε διοίκηση της κρατικής ραδιοτηλεόρασης, διαχειρίζεται δημόσιο χρήμα και οφείλει να δίνει λογαριασμό. Δηλαδή πρέπει να δίνει αναλυτικό κοστολόγιο , συγκριτικούς πίνακες, προσδοκία εσόδων για κάθε πρόγραμμα που εγκρίνει. Για παράδειγμα πρέπει να δημοσιεύεται, όχι απλώς το τελικό κόστος μιας παραγωγής, αλλά αναλυτικά στοιχεία για το σκέλος της παραγωγής, της αμοιβής πχ του δημοσιογράφου ή του ηθοποιού, οι ασφαλιστικές εισφορές, το ΦΠΑ, η αιτιολογία επιλογής του συγκεκριμένου προγράμματος και η στόχευση του."
    =========================================

    Μεχρις στιγμής η ΕΡΤ που πληρώνουμε...

    -Απέλυσε 1100 υπαλλήλους
    -Δεν έχει πρόεδρο
    -Δεν έχει διευθύνοντα σύμβουλο
    -Δεν έχει ΔΣ
    -Εχει μόνο ανανεώσει εκπομπές Κούλογλου, Φυντανίδη κλπ φίλων.
    -Μόνο οι κοινωνικά γνωστοί του υπουργού επιβιώνουν.
    -------------------------------------------------
    ΑΡΑ : Ο Ρουσόπουλος γιατί ενοχλούσε ;;;
    ..γιατί δεν αποφοίτησε από κολλέγιο ή μωραίτη;

  34. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 26/09/2010 23:30:54

    Καλό είναι το Αντι-μνημόνιο
    Καλό είναι και το πρόγραμμα για την οικονομία

    Αλλά επειδή γρήγορα ξεχνάμε

    Πρέπει ο Αντώνης να κάνει αυτό που δεν έκανε ο ΚΚ.

    Απο τώρα να έχει έτοιμο και καλά επεξεργασμένο σχέδιο για τους Νταβατζήδες , ώστε μόλις έρθει στην κυβέρνηση , να μπεί άμμεσα σε εφαρμογή και να κόψει μιά και καλή τα α..... τους.
    Και οχι όπως τον Βασικό Μέτοχο του Ρουσό

    Είναι μηδενικού κόστους (οικονομικά) αλλά με μεγάλη ΑΠΟΔΟΣΗ στήν εκτίμηση του λαού.

    Μόνον έτσι θα μπεί στην ιστορία σαν ΄΄Ο Πολιτικός που σκότωσε το θηρίο και καθάρισε τον κόπρο του Αυγείου΄΄

  35. Κώστας avatar
    Κώστας 26/09/2010 23:58:02

    Factorx: αγαπητέ πιάνεις την ουσία, αλλά γράψτο αλλιώς σε παρακαλώ. μην τους δίνουμε αφορμές να μας τρεχουν

  36. ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ avatar
    ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ 27/09/2010 13:01:55

    Όσο διαβάζω, πως σχολίασε ο ένας ή ό άλλος σχολιαστής του Μέγκα τον Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία, απογοητεύομαι. Όχι για τα αρνητικά σχόλια, βέβαια, αλλά για το γεγονός ότι για να τα γνωρίζουν όλοι σημαίνει 2 πράγματα. Πρώτον, ότι παρακολουθούμε τα δελτία του Μέγκα και δεύτερον, ότι τα αναπαράγουμε. Η απάντηση σε αυτούς, τους μεγαλοεργολάβους των δημοσίων έργων και της "ενημέρωσης", είναι να πούμε όχι στην τηλεθέαση του "μεγάλου" καναλιού. Να μείνει να παρακολουθεί μόνο ο Πάγκαλος και αυτό όχι γιατί το επιθυμεί αλλά για να βαθμολογήσει τις επιδόσεις των Καψή, Σπυράκη, Καμπουράκη και των άλλων δελφίνων του Πεταλωτή, όπως ακριβώς το πράττει με τους Υπουργούς. Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι στο Μέγκα σήμερα στεγάζεται το γραφείο τύπου του ΠΑΣΟΚ, το ΔΝΤ και στα υπόγεια του οι καινούργιοι ένοικοι της πράσινης πολυκατοικίας, δηλ. Ντόρα και Καρατζαφέρης.

  37. kiki avatar
    kiki 27/09/2010 13:08:43

    Ακουσα την τιμη των μετοχων.Ο ΔΟΛ,σημερα κοστιζει οσο μισος καφες.
    Αρα αυριο στο καφενειο,θα δωσω δυο μετοχες του Δολ,για ενα καφε.Ναμουνα απο μια μερια να βλεπω τις φατσες τους.