Οικονομολόγοι της συμφοράς
20/04/2014 08:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οικονομολόγοι της συμφοράς

Τρία χρόνια τώρα ακούμε διάφορους οικονομολόγους, γνωστούς, διάσημους, λιγότερο διάσημους ή και παντελώς αποτυχημένους αλλά με περγαμηνές στα τηλεπαράθυρα, να προβλέπουν τη χρεοκοπία της Ελλάδας.

«Γίνε οικονομολόγος παιδί μου. Έχεις εξασφαλισμένη δουλειά σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία».

Αυτό έλεγε πρόσφατα ένας πατέρας στον γιο του κάνοντας μαθήματα επαγγελματικού προσανατολισμού, και μπορεί να είχε και δίκιο. Οι οικονομολόγοι τα τελευταία χρόνια κάνουν μπίζνες τρελές. Ως στελέχη επιχειρήσεων, ως αναλυτές σε διάφορες εταιρείες, ως καθηγητές σε πανεπιστήμια ή απλοί επισκέπτες και βεβαίως ως στελέχη κομμάτων.

Δεν ξέρουμε τι έχει γίνει στο εξωτερικό αλλά σε ότι αφορά την Ελλάδα ένα μεγάλο μέρος των οικονομολόγων καλύτερα να πάνε να πνιγούν. Τέτοιοι αποτυχημένοι επαγγελματίες δεν έχουν ξαναβγεί ποτέ και καλύτερα να αναθεωρήσει ο πατέρας αν σκέφτεται να κάνει το γιο του τέτοιο οικονομολόγο.

Τρία χρόνια τώρα ακούμε διάφορους οικονομολόγους, γνωστούς, διάσημους, λιγότερο διάσημους ή και παντελώς αποτυχημένους αλλά με περγαμηνές στα τηλεπαράθυρα, να προβλέπουν τη χρεοκοπία της Ελλάδας.

Πολλοί από αυτούς βεβαίως έχουν και προσωπικό όφελος. Πόνταραν στη διάλυση της ελληνικής οικονομίας, πούλησαν στους πελάτες τους την προοπτική εξόδου από το ευρώ. Ο Κρούγκμαν, ο Ζιν, ο Γκάλμπρεϊθ, ο Ρουμπινί και βεβαίως ο Βαρουφάκης ή Μπαρουφάκης όπως τον λένε παντού, ο Λαπαβίτσας και τόσοι άλλοι που τους αγκάλιασε ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί τον βόλευε αυτά που έλεγαν.

Όλοι αυτοί μας ανέλυαν επί χρόνια τη συνταγή της καταστροφής. Ότι η Ελλάδα χρεοκοπεί, ότι δεν θα έχει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις, ότι καλύτερα να βγει από το ευρώ και να γυρίσει στη δραχμή ή στο Geuro.

Και ξαφνικά, μόλις η Ελλάδα έκανε ένα βήμα προόδου, μια αρχή για να βγει από την κρίση, ξέχασαν όλα όσα έλεγαν και άρχισαν την κωλοτούμπα. Ο ένας λέει ότι η έξοδος στις αγορές ήταν βεβιασμένη, ο άλλος ότι καλύτερα είναι να χρεοκοπήσουμε τώρα γιατί είναι καλύτερα, ο τρίτος πως ήταν στημένη η κάλυψη των ομολόγων, παραβλέποντας ότι πηγαίναμε για 2 δις με επιτόκιο 6% και μας προσέφεραν 20 δις με επιτόκιο κάτω από 5%. Τόσο στημένη δηλαδή.

Όλοι αυτοί οι «άγγελοι της καταστροφής» που πληρώνονται για να γράφουν ανοησίες παρέβλεψαν τις απίστευτες θυσίες του ελληνικού λαού που υπομένουν τόσα χρόνια διότι βλέπουν ότι δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές και Χάρι Πότερ. Και το βασικότερο, παραβλέπουν το γεγονός ότι 7 στους 10 Έλληνες, πιθανώς ακόμη περισσότεροι αν ερωτηθούν σε πιο νορμάλ συνθήκες, θέλουν η Ελλάδα να συνεχίσει να είναι ευρωπαϊκή χώρα, να έχει νόμισμα το ευρώ, να γίνουν οι κινήσεις εκσυγχρονισμού που απαιτούνται.

Αλλά οι οικονομολόγοι της συμφοράς επιμένουν. Διότι είναι πολλά τα λεφτά. Κι αν δεν είναι λεφτά είναι μια θέση στην κεντρική πολιτική σκηνή. Εξαργυρώνουν τις καταστροφολογικές και παντελώς αποτυχημένες προβλέψεις τους με μια βουλευτική θέση, αδιαφορώντας με το αν κάνουν κακό στη χώρα τους.

Τους πήρε χαμπάρι ο κόσμος όλους αυτούς τους οικονομολόγους της δραχμής. Τώρα που το σενάριο της χρεοκοπίας δεν τους βγαίνει ψάχνουν να βρουν πώς θα δικαιολογήσουν τον μισθό τους. Δεν θα τους κάνει τη χάρη ο ελληνικός λαός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. river-akis avatar
    river-akis 20/04/2014 09:05:55

    1ον μάλλον δεκαταλαβατε ότι το Φεβρουάριο του 2012 με την αναδιάρθρωση χρέους (κούρεμα) ουσιαστικά κυρηξαμε παύση πληρωμών, πτωχευασαμε εντος ευρώ. 2ον ο αλλος δρομος της εξοδου ισως τελικα να ειχε διαφορετικό και καλυτερο αποτελεσμα. Βεβαια στο φοβο να κατεβαινε υποψηφιος στις ευρωεκλογες τρεμουνε εκεί στη Ν.Δ. οποτε μια Μπαρούτα πιστευτή διώχνει το σταυρό προτίμησης....

  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 20/04/2014 09:50:41

    Eντελώς συμπτωματικά, αυτά που λέτε για τους οικονομολόγους τα έχει πεί ο μεγαλύτερος ίσως οικονομολίγος του 21ου αιώνα, Τζών Κέννεθ Γκαλμπραίηθ στο τελευταίο εξομολογητικό βιβλίο του που έγραψε σε ηλικία 94 ετών, το "Τα οικονομικά της αθώας απάτης", όπου εν ολίγοις ομολογεί οτι οι οικονομολόγοι είναι λιγώτερο ακριβείς στις προβλέψεις τους για την οικονομία απ' ότι οι μετεωρολόγοι για τον καιρό και οι σεισμολόγοι για τους σεισμούς. Ακριβώς επειδή η Παγκοσμιοποιημένη οικονομία είναι πλέον χαωτική και αλληλοεπηρεαζόμενη απο απρόβλεπτα γεγονότα σε παγκόσμιο επίπεδο. Γι αυτό, λέει ο Γκαλμπραίηθ, εξαπατούν συνειδητά τους πελάτες τους όταν "προβλέπουν" τοποθετήσεις με κέρδη. Δεν ξέρουν σχεδόν τίποτε, απλά τζογάρουν όπως οι χαρτοπαίκτες και λόγω εμπειρίας , αν "τους κάτσει" δυό-τρείς φορές, αποκτούν το "κύρος" του γνώστη οικονομολόγου. Δυστυχώς αυτοί, με τον τίτλο του "οικονομολόγου" αναλαμβάνουν "τσάροι" της οικονομίας και τους είδαμε διακομματικά,απο ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, απο τον Αλογοσκούφη στον Παπαθανασίου τον Παπακωνσταντίνου! τον Βενιζέλο! τον Στουρνάρα! να "οδηγούν" την οικονομία στην πλήρη απαξίωση και την Ελλάδα στην κατάσταση του Failed state που αν δεν της δώσουν χάρη οι δανειστές της για το μισό τουλάχιστο χρέος, θα παραμείνει δουλοπαροικλια χρέους για αρκετές γενιές Ελλήνων ακόμα...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 20/04/2014 12:20:21

      ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΘΩΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΡΑΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ "80, ΠΟΥ ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ (ΤΟ 1981) ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΣΤΟ 28% ΤΟΥ ΑΕΠ ,ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ (ΤΟ 1989) ΣΤΟ 110% ΤΟΥ ΑΕΠ ?

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ . avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ . @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/04/2014 21:51:22

        Συγγνώμην, ξέχασα τους οικονομολόγους υπουργούς οικονομικών απο το 1981 έως το 1989, που είναι απο τους πλέον αποτυχημένους, ήτοι:
        Μανώλης Δρεττάκης 21 Οκτωβρίου 1981 28 Ιουνίου 1982 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981
        Δημήτρης Κουλουριανoς 5 Ιουλίου 1982 9 Σεπτεμβρίου 1983 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981
        Ιωάννης Ποττάκης 9 Σεπτεμβρίου 1983 27 Μαρτίου 1984 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981
        Γεράσιμος Αρσένης 27 Μαρτίου 1984 5 Ιουνίου 1985 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1981
        Γεράσιμος Αρσένης 5 Ιουνίου 1985 26 Ιουλίου 1985 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985
        Δημήτρης Τσοβόλας 26 Ιουλίου 1985 2 Ιουλίου 1989 Κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου 1985
        Αντώνης Σαμαράς 2 Ιουλίου 1989 12 Οκτωβρίου 1989 Κυβέρνηση Τζαννή Τζαννετάκη 1989
        Γεώργιος Αγαπητός 12 Οκτωβρίου 1989 23 Νοεμβρίου 1989 Υπηρεσιακή κυβέρνηση Ιωάννη Γρίβα 1989 Βουλευτικές Εκλογές Νοεμβρίου 1989
        Γεώργιος Σουφλιάς 23 Νοεμβρίου 1989 13 Φεβρουαρίου 1990 Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα 1989
        Γεώργιος Αγαπητός 13 Φεβρουαρίου 1990 11 Απριλίου 1990 Οικουμενική κυβέρνηση Ξενοφώντα Ζολώτα 1989 Βουλευτικές Εκλογές 1990








        • Μαρκος avatar
          Μαρκος @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ . 22/04/2014 09:59:35

          και όλοι αυτοί είναι αριστεροί!!!!!

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Μαρκος 22/04/2014 17:34:33

            Ετσι, για να μη λένε οτι μόνο οι δεξιοί οικονομολόγοι είναι αποτυχημένοι και άσχετοι. Αλήθεια κανένας δεξιός διασωθείς... Ακόμα κι ο Σαμαράς είναι στη λίστα... Πάντως δεν ξέρω αν όλοι αυτοί είναι Αριστεροί, ξέρω όμως οτι οι περισσότεροί τους είναι Ολυμπιακοί, και νομίζω οτι η φίλαθλος ιδιότητά τους επηρεάζει περισσότερο την επιστημοσύνη τους απο την πολιτική τους ιδιότητα.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 24/04/2014 16:52:30

            ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ? ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΚΡΑΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ.........ΞΕΡΕΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ ,ΜΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ" ΣΗΜΑΣΙΑΣ.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ . 24/04/2014 16:49:52

          Ο ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΙΣ ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΑΣ.

  3. ADASK avatar
    ADASK 20/04/2014 10:44:07

    "ότι η Ελλάδα χρεοκοπεί, ότι δεν θα εχει να πληρώσει μισθούς και συντάξεις....." Ωραία.....όλη η προσπάθεια λοιπόν για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις. Υποθέτω βέβαια ότι εννοείτε τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων.... Θλίψη, μόνο θλίψη...και απογοήτευση. Η Νέα Ελλάδα λοιπόν ειναι αυτή που εξασφαλιζει την απρόσκοπτη καταβολή μισθών και συντάξεων. Για μας όλους τους άλλους....γαία πυρι μειχθητω.....

  4. ΚΤ avatar
    ΚΤ 20/04/2014 10:55:05

    Η φωτογραφία τα λέει όλα. Δεν ξεχωρίζεις ποιος είναι ποιος, ποιος υποδέχεται ποιον, ούτε την τηλεπερσόνα από τον τηλεκήρυκα. Άξιος ο μισθός αμφοτέρων, και όλων των άλλων, που συμβάλλουν τα μέγιστα στην αποβλάκωση και την παραπληροφόρηση. Χριστός Ανέστη.

  5. iconology2009 avatar
    iconology2009 20/04/2014 18:22:20

    Οικονομικά δεν γνωρίζω αλλά όλη αυτή η φοβερά βιωματική πενταετία της οικονομικής κρίσης ένα σχετικά ασφαλές συμπέρασμα μού άφησε σε σχέση με αυτά τα εξαιρετικά αμφιλεγόμενα άτομα, τους οικονομολόγους: ότι στην υπερσυντριπτική τους πλειοψηφία είναι τζογαδόροι, είναι ανελέητοι και πωρωμένοι αλογομούρηδες. Ειδικά αυτοί που μιλάνε πολύ. Σού φαίνεται ότι θέλουν να οδηγήσουν τα πράγματα σε μια κατεύθυνση. Το συμπέρασμα το έβγαλα-μπορεί και νάναι αυθαίρετο, δεν αντιλέγω αλλά νομίζω ότι αξίζει να το έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας σαν πισινή-έβγαλα λοιπόν το συμπέρασμα όταν είδα την οργισμένη αντίδραση του Ρουμπινί με την καθαίρεση Παπανδρέου το Νοέμβρη του 2011. Είχε ένα είδος οργής που θύμιζε χαμένο αλογομούρη.

  6. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 20/04/2014 19:31:52

    "παρέβλεψαν τις απίστευτες θυσίες του ελληνικού λαού" όχι του ελληνικού λαού στο σύνολό του, αλλά των κορόιδων. Κάτι το οποίο παραδέχθηκε και ο ίδιος ο Σαμαράς όταν αναφερόμενος στην επίτευξη του πρωτογενούς πλεονάσματος προσέθεσε ότι είναι επιτακτική η ανάγκη να ακολουθήσουν μεταρρυθμίσεις για την αποκατάσταση των αδικιών!

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/04/2014 05:27:02

    Η Οικονομία είναι κοινωνική επιστήμη και ως εκ τούτου δεν μπορεί να προβάλει σταθερές προβλέψεις. Κάθε οικονομική πρόβλεψη στηρίζεται σε μαθηματικό μοντέλο που έχει ασαφή έως και άπειρο αριθμό, οικονομικών παραμέτρων, ώστε κάθε πρόβλεψη να υπόκειται στη χαοτική θεωρία και συνεπώς στην αντικειμενική αδυναμία επιλύσεως μιας εξισώσεως με (ν) αριθμούς αγνώστων! Όταν κάποτε στο μέλλον , τα μαθηματικά θα έχουν φτάσει στην τελειότητα , ώστε να επιλύουν εξισώσεις με πολλαπλούς αγνώστους, τότε και η Οικονομική Επιστήμη θα έχει το κατάλληλο εργαλείο ώστε να μπορεί να προβλέψει το (Μαθηματικά) ακριβές αποτέλεσμα κάθε Οικονομικής πράξεως. Μέχρι τότε συνεπώς, θα είμαστε ...υποχρεωμένοι να υπακούμε στις τυχάρπαστες οικονομικές προβλέψεις του κάθε ...επιφανούς Οικονομολόγου ή Πολιτικού παράγοντα ή οποιουδήποτε άλλου, προβλέψεις που υπαγορεύονται από κάθε λογής συμφέροντα και κατευθύνονται από εγχώρια ή διεθνή κέντρα εξουσίας!!!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 21/04/2014 17:46:59

    ο Βαρουφάκης θυμίστε μου σας παρακαλώ που δεν δικαιώθηκε γιατί αδυνατώ να θυμηθώ....;επετεύχθη πρωτογενές πλεόνασμα.....μάλιστα ...πώς έγινε αυτό;μήπως με μειώσεις μισθών και συντάξεων;μήπως δεν είμαστε πτωχευμένοι και δεν το ξέρω;βγήκαμε στις αγορές και αρκετοί άσχετοι πανηγυρίζουν....είμαστε η μοναδική χώρα που ενώ χρωστάμε της μιχαλούς πανηγυρίζουμε που δανειστήκαμε ξανά .....ενδιαφέρουσα ψυχιατρική περίπτωση......όσο για τις αγορές αγόρασαν τα ομόλογά μας διότι βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα της ΕΚΤ....έτσι και εγώ αγοράζω μιας και θα πληρωθώ στην ώρα μου και σίγουρα.....αν υπάρχει διαφορετική άποψη παρακαλώ θα χαρώ να την διαβάσω.....άλλο αν θεωρώ και εγω τον Σαμαρά το μόνο αξιόπιστο πολιτικό τώρα.....δεν υπάρχουν άλλοι είναι απλό.......στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.....αλλά μη μας περνάτε και για χαζούς όταν μας λέτε οτι πηγαίνουμε καλά.......

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Νίκος 24/04/2014 19:23:14

      Δηλαδή πως έπρεπε να επιτευχθεί το πρωτογενές πλεόνασμα για να "μετρήσει"; Με αυξήσεις μισθών και συντάξεων; Με προσλήψεις στο Δημόσιο; Με λιτανείες από τον Αμβρόσιο; Με αβέρτα εκτυπώσεις δραχμών στο Χολαργό; Πως;

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 22/04/2014 15:27:47

    Λοιπόν, αφού οι Οικονομολόγοι είναι τσαρλατάνοι, να αφήσουμε την Οικονομία σε Γιατρούς, ή Δικηγόρους (ή και Καντηλανάφτες -να μην υποτιμούμε και την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση). Είστε ευχαριστημένος; Και αφού "βγήκαμε στις αγορές" (με "μιλημένους" από πριν "πελάτες"), (λέμε ότι) μπορούμε τώρα να δανειζόμαστε "ελεύθερα" (για να διπλασιάσουμε τους τόκους που θα πληρώνουμε), να απαλλαγούμε από τα μνημόνια και να ξαναρχίσουμε ανεξέλεγκτοι τις παροχές και τις ρεμούλες. Τέρμα η Κρίση, έ; Εγώ λέω ότι, όλοι αυτοί, βάσει της επιστήμης τους μιλούσαν και, δυστυχώς, ακόμα βυθιζόμαστε και, ceteris paribus (που έλεγε και ο έτερος -κατ'εσάς- τσαρλατάνος, ο Κέϋνς), δεν μένει πολύ λάδι στο καντήλι μας: Η Ελλάδα σαν χώρα θα συνεχίσει να υπάρχει, αλλά δεν θα ανήκει στους (όσους μείνουν) Έλληνες πιά. ΗΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΕΣ ΜΙΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ. Εσεις συνεχίστε να ακούτε τον μέγιστο... Μπαρόζο.

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 22/04/2014 17:40:17

      Φίλε Πηλέα μην το παίρνεις τόσο σοβαρά. Και ο Σαμαράς άλωστε οικονομολόγος είναι. Και δεν είναι και ο καλύτερός τους. Αλλωστε κάνει συνέχεια λάθη και τα ομολογεί. Ουδείς αναμάρτητος...Γμτ κεφάλι μου, Μπαλτάκος κλπ...Οι άλλοι δεν είναι και Πρωθυπουργοί στο κάτω κάτω... Επειδή οι σεισμολόγοι δεν έχουν κάνει καμμιά σωστή πρόβλεψη σεισμού, είναι εντελώς άχρηστοι και να αφήσουμε τη σεισμολογία στους καντηλανάφτες?

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 23/04/2014 02:31:05

        Έ, αυτό λέω κι εγώ. Ούτε στους γιατρούς έχω εμπιστοσύνη, αλλά μόλις μου μπεί ιδέα, τρέχω στην πόρτα τους, γιατί αυτοί είναι οι καθ'ύλην αρμόδιοι. Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα... Μιάς και ανέφερες, όμως, το παράδειγμα του Σαμαρά, έχω το εξής σχόλιο: Οι οικονομολόγοι, που έγιναν πολιτικοί σπάνια είναι ειλικρινείς, αφού υπηρετούν συγκεκριμένες πολιτικές βουλήσεις, συχνά αντίθετες στις οικονομολογικές αναλύσεις. Και πάλι όμως, καλύτερα να είναι οι πολιτικοί οικονομολόγοι, παρά να μην σκαμπάζουν σε τόσο βασικό θέμα. αναλύσεις

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 24/04/2014 18:03:14

          Tαυτιζόμαστε σε μεγάλο βαθμό φίλε Πηλέα. Ακόμα κι ο Αινστάιν έκανε αρκετά λάθη στη Φυσική και πολύ περισσότερα στα Μαθηματικά. Δεν σημαίνει οτι όλοι οι φυσικοί είναι άσχετοι. Οσον αφορά τους πολιτικούς που ήταν κάποτε και οικονομολόγοι αλλά ανειλικρινείς ως προς τις οικονομολογικές αναλύσεις, σίγουρα είναι προτιμώτεροι πχ. απο τους δικηγόρους, αλλά εγώ θα προτιμούσα οι πολιτικοί να ήταν πρωτίστως φιλόσοφοι...

  10. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 24/04/2014 20:54:47

    Εντάξει ρε παιδιά, μη τα παίρνετε τοις μετρητοίς, Μπαρουφάκης και Λαπαβίτσας λένε καμμιά @@@ να περνάει η ώρα.. Σύμφωνα με τον πρώτο θα' πρεπε να κηρύξουμε στάση πληρωμών προ μνημονίου και να περιμένουμε να μας σώσει ο ... Ολάντ (!) μετά το μνημόνιο (ποιός;;) Σύμφωνα με τον δεύτερο, κάθε χρόνο η στάση πληρωμών είναι μαθηματικώς αναπόφευκτη, ενώ μόνο η δραχμή θα μας σώσει. Και οι δύο βεβαίως, μας σώζουν κατοικοεδρεύοντας στις υπανάπτυκτες χώρες του Η.Β. και των Η.Π.Α., και μάλλον δε θα υποστούν τις συνέπειες των υποδείξεών τους, ότι δηλ. το διαχρονικά αρνητικό εμπορικό μας ισοζύγιο και η ανύπαρκτη ελληνική παραγωγική βάση θα έκαναν το μοσχαράκι, το γάλα, τα καύσιμα και πολλά άλλα βασικά είδη πολυτελείας.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ βαγγέλας 30/04/2014 03:04:45

      Ναι; Γιατί εγώ θυμάμαι το μοσχαράκι, το γάλα, ακόμα και τα καύσιμα να είναι (συγκριτικά με το επίπεδο μισθών) φτηνότερα το '80. Και μετά ήλθε ο Ανδρέας -που τους διόρισε ΟΛΟΥΣ, και δανείστηκε για ΟΛΟΥΣ, και η ΕΕ και το Ευρώ... Όχι φίλε, η συνετή διαχείριση είναι το παν και το νόμισμα είναι κοφτερό εργαλείο, άρα χρήσιμο για όποιον είναι σοβαρός και επικίνδυνο για όποιον είναι γελοίος. Αυτό λένε και τα βιβλία. Εσύ κρίνε εμεις τι είμαστε...