#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδηγίες επιστροφής στην κόλαση



Οι περισσότεροι Ελληνες κάνουν αυτή την περίοδο διακοπές οι οποίες για τους πολλούς θα τελειώσουν την ερχόμενη Δευτέρα και για τους υπόλοιπους στις 30 του μήνα. Το antinews, θέλοντας να σας το φέρει... μαλακά για το τι θα δείτε μόλις μπείτε στο σπίτι σας, σας δίνει ορισμένες συμβουλές καθώς η εικόνα που θα αντικρίσουν οι περισσότεροι θα μοιάζει με θερινό εφιάλτη μετά από ορισμένες ημέρες στον παράδεισο.

Κατ' αρχάς μόλις ανοίξετε την πόρτα σας θα σας περιμένουν μια σειρά από εκκαθαριστικά, κλήσεις από εφορία, σημειώματα και φουσκωμένοι λογαριασμοί. Μην πανικοβληθείτε. Μαζέψτε τα χαρτιά με προσοχή και βεβαίως μη χάσετε κανένα, διότι παραμονεύει ο... Καπελέρης του ΣΔΟΕ για να σας βάλει πρόστιμο. Μην του δώσετε το δικαίωμα να εισπράξει από εσάς μέρος από τα 5 δισ. που έχει βάλει στόχο.

Πάρτε βαθιές ανάσες και αρχίστε να ανοίγετε έναν - έναν τους φακέλους. Για τη συντριπτική πλειοψηφία όλοι είναι ίδιοι. Δηλαδή, θα σας περιμένει:

1. Το εκκαθαριστικό της εφορίας το οποίο με τις αλλαγές στους συντελεστές και τα δόκανα που σας έχει βάλει η κυβέρνηση, θα είναι σίγουρα χρεωστικό. Οπότε, θα πρέπει να σπεύσετε να πληρώσετε.

2. Θα σας περιμένει το ΕΤΑΚ για το 2009 αφού κάνατε το λάθος να έχετε ένα σπίτι ή κάποιο άλλο ακίνητο. Πρόκειται για τον φόρο που επέβαλε η ΝΔ και για τον οποίο “ούρλιαζε” το ΠΑΣΟΚ και κατήργησε, αλλά κράτησε μέχρι να εισπράξει.

3. Για όσους έχουν κάποια ακίνητα πάνω από 400.000 ευρώ θα σας έχει έρθει κι ένα σημείωμα που θα λέει ΦΜΑΠ, οπότε μην το πετάξετε είναι κι αυτός φόρος.

4. Οσοι είχατε την ατυχία να δηλώσατε εισοδήματα πάνω από 100.000 ευρώ θα σας περιμένει και η έκτακτη εισφορά, οπότε βάλτε κάτι στην άκρη και γι' αυτό.

5. ΔΕΗ, ΟΤΕ, νερό κινητά και λοιποί λογαριασμοί θα σας έχουν έλθει με αυξημένο ΦΠΑ, επομένως και ακριβότερα.

6. Αν κι αυτός ο λογαριασμός δεν έρχεται στο σπίτι αλλά μόλις πάτε στο σούπερ μάρκετ, θα δείτε μεγάλη διαφορά στις τιμές των προϊόντων. Μην ανησυχήσετε δεν είναι λάθος. Είναι ο πληθωρισμός του ΠΑΣΟΚ που φτάνει στο 6%.

7. Τα παιδιά σας θα σας ζητήσουν τα σχολικά είδη, οπότε μην φοβηθείτε για τον τιμοκατάλογο που θα σας φέρει.

8. Εχετε ημιυπαίθριο; Τη βάψατε διότι θα μπείτε στη σκέψη “να πληρώσω και να γλιτώσω;”. Αν κάνετε το λάθος να πάτε στην πολεοδομία θα σας περιμένει το χαράτσι.

9. Κρατείστε κάτι και για τα “πράσινα” (όνομα και πράμα) τέλη που θα είναι ιδιαίτερα αυξημένα στο όνομα της... πράσινης ανάπτυξης.

Κι αν ύστερα από όλα αυτά γλιτώσατε το εγκεφαλικό, ψάξτε τις τσέπες να δείτε αν έμεινε κανένα ευρώ να πάτε να αγοράσετε αντικαταθλιπτικά. Θα τα χρειαστείτε για να ξεχάσετε τη μαύρη ώρα που ψηφίσατε ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/08/2010 07:13:58

    Κι αν ύστερα από όλα αυτά γλιτώσατε το εγκεφαλικό, να πάτε στο καθρέπτη να κοιτάξετε την μάπα σας και να της ρίξτε καμιά δεκαριά φάσκελα και με τα δυο χέρια, για τη ψήφο που χαρίσατε στον ΓΑΠ.

    Για το πήδημα του ΓΑΠ, όλοι έχουμε τις ευθύνες μας.

    • Anti- GAP avatar
      Anti- GAP @ Αρματιστής 18/08/2010 08:31:11

      Όχι φίλε μου. Ευθύνη αποκλειστικά έχουν μόνο όσοι τον ψήφισαν.

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Αρματιστής 18/08/2010 09:27:45

      σε εξι χρονια ο γαπ και ο κωστακης καταστρεψαν την δυνατη ελλαδα που παρεδωσε ο σημιτης

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ CRAZY DOCTOR 18/08/2010 09:36:00

        doctor από ότι βλέπω έχεις απεριόριστη πρόσβαση σε ληγμένα...

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ CRAZY DOCTOR 18/08/2010 10:04:38

        Κι εσύ το πας φυρί φυρί να καταστρέψεις το συκώτι σου..

      • Νασος avatar
        Νασος @ CRAZY DOCTOR 18/08/2010 11:46:22

        Doctor να σε δει επειγόντως γιατρός !!!!!

      • SERT avatar
        SERT @ CRAZY DOCTOR 18/08/2010 14:56:40

        ντοκτορα ο κωστάκης δεν έκανε τίποτα παραπάνω από ό,τι η πορτογαλλία η ισπανία και η ιρλανδία......μόνο που αυτοί δεν έχουν δντ
        επίσης φίλε μου ο κωστάκης δεν αρνήθηκε να δανειστεί όλο το ποσό που χρειαζόμασταν το γενάρη
        ούτε ο κωστάκης πήγαινε διακοπές και ο κόσμος καιγόταν

  2. Κράτιστος avatar
    Κράτιστος 18/08/2010 07:48:59

    Δεν είναι ΓΑΠ αλλά ΜΑΠ!!!!!

  3. Κικη avatar
    Κικη 18/08/2010 08:42:21

    Σαφως και η κυβερνηση Καραμανλη που παρεδωσε την εξουσια στον ΓΑΠ,και οι ψηφοφοροι του ΠΑΣΟΚ.
    το θεμα ειναι οι υπολοιποι τι φταιμε.

  4. korgianitis avatar
    korgianitis 18/08/2010 09:40:57

    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ελληνικό και η κόλαση βρίσκεται μπροστά μας. Όλοι οι πολιτικοί έχουν φταίξει για την κατάσταση που βιώνουμε σήμερα. Οι κρίσεις όμως βοηθούν τις πραγματικές αλλαγές και καθαρίζουν το τοπίο. Προτείνω ένα άρθρο στο http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2165.aspx

  5. neotera avatar
    neotera 18/08/2010 10:12:56

    Ο Σημίτης με τον Χριστοδουλάκη ξεκίνησαν τη δημιουργική λογιστική με "κρυφά δάνεια" επί του προϋπολογισμού για να κρύβουν τρύπες. Εφεραν γι αυτό την γκόλντμαν σατς, ρευστοποίησαν το χρυσό της ΤτΕ, και αποπειράθηκαν να τιτλοποιήσουν την Ακρόπολη. Αυτά δεν παραγράφονται στον αιώνα.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ neotera 18/08/2010 10:19:00

      Πες και για τις προεισπράξεις που κάνανε, π.χ. παραχωρούσανε ένα δημόσιο πράγμα για χρήση και εισπράττανε τα ενοίκια όχι σε ετήσια βάση, αλλά προεισπράττανε τα ενοίκια πολλών ετών μαζί. Έτσι εμφανίζανε αυξημένα έσοδα το έτος, π.χ. 2002, τα οποία λείπανε και λείπουνε από τους ισολογισμούς των επόμενων ετών. Ταυτόχρονα το Δημόσιο έχανε έσοδα, γιατί στον ιδιώτη, που προκατέβαλλε πολλά ενοίκια μαζί, γινότανε καλύτερη τιμή, που είναι και λογικό. Αυτές είναι οι ευθύνες του ΚΚ του χοντρού και νωθρού: Περιορίστηκε σε συνθήματα αντί να εξηγήσει στον κόσμο τί εστί "δημιουργική λογιστική". Αν μας είχε εξηγήσεο τότε θα τους είχαμε διώξει έμείς μία και καλή από την Ελλάδα.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ neotera 18/08/2010 17:13:39

      Ο Σημίτης μην ξεχνάμε, ξεκίνησε την αποδόμηση και υπονόμευση της μεσαίας τάξης και την ελληνικής κοινωνίας γενικότερα, μοιράζοντας φρούδες ελπίδες για ανθηρή οικονομία με ισχυρές προοπτικές.

      Ετσι όλοι ξαμολυθήκανε, να ξεπουλάνε πατρογονικά ακίνητα, για να επενδύσουν στις φούσκες του τότε χρηματηστηρίου, να τολμούν δάνεια για τις όποιες επιχειρήσεις τους, να συναλάσσονται γενικότερα σε προσωπικό κι οικογενειακό επίπεδο μέσω της χρήσης καταναλωτικών δανείων και καρτών...

      Τώρα όμως, που ήλθε ο λογαριασμός, ο Σημίτης κάνει τον κινέζο κι όσοι τον πίστεψαν κολυμπούν στα χρέη και την απόγνωση! Οσο για τα λαμόγια του, αρμενίζουν ελεύθερα κι ωραία στο Αιγαίο,ευγνωμονώντας την σοφία του κυρίου "καθηγητή"!

  6. Θάνος avatar
    Θάνος 18/08/2010 11:50:33

    Εγώ που δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ γιατί θα πρέπει να φασκελωθώ;
    Πάντως έχω να κάνω μια απλή και ρεαλιστική πρόταση που δεν θα ήταν κακό να την λάβει σοβαρά υπ'οψιν το οικονομικό επιτελείο.
    Να μπεί ένας ειδικός φόρος στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ και μόνο.
    Να πάρουν τις λίστες όσων είχαν ψηφίσει στις εσωκομματικές εκλογές (Γιωργάκης-Βενιζέλος) και να τους επιβάλουν μια εκτακτη εισφορά οχι πολλά 2000 ευρώ π.χ. 1000000 είχαν ψηφίσει να τα 2 δις αμέσως αμέσως, και όλα αυτά για το καλό του κόμματος και για να μην ξαναέρθει η τρισκατάρατη δεξιά. Λογικό βέβαια είναι ότι όποιος θέλει δίνει παραπάνω.

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Θάνος 18/08/2010 12:08:25

      Όλοι εμείς που δεν ψηφίσαμε ΠΑΣΟΚ δεν εξαιρούμαστε, διότι αφ' ενός μεν κάποιοι κλείνουν το μάτι στα μέτρα που παίρνει ο ΓΑΠ και αφ' ετέρου οι περισσότεροι δεν αγωνιζόμαστε και δεν αντιστεκόμαστε όσο πρέπει για να φύγουν ΓΑΠ, ΠΑΣΟΚ και Τρόϊκα.

      • Θάνος avatar
        Θάνος @ Βασίλης 18/08/2010 12:25:01

        Ναι δίκιο έχεις Βασίλη δεν σημαίνει ότι όσοι δεν ψήφισαν ΠΑΣΟΚ είναι αγγελούδια κάθε άλλο.
        Τώρα όσο για το αν αγωνιζόμαστε όσο πρέπει η όχι είναι λίγο περίπλοκο, γιατί σε μια χώρα με ένα ξεπουλημένο συνδικαλιστικό κίνημα και με όλα τα κόμματα σε πλήρη ανυποληψία είναι δύσκολο ο άλλος να ξεκουνηθεί μόνος. Παίρνω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου. Είμαι έξαλος με αυτά που συμβαίνουν και πολύ θα ήθελα να πάρω μια πέτρα και να ανοίξω κάποια κεφάλια, αλλά είναι λύση αυτό; Πιστεύω πως όχι. Αν δεν γίνει κάτι μαζικά εδώ θα είμαστε και θα κλαιγόμαστε και του χρόνου.

    • Νασος avatar
      Νασος @ Θάνος 18/08/2010 12:08:29

      Φόρος βλακείας????

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Νασος 18/08/2010 12:17:29

        Αδερφέ αυτόν τον φόρο τον πληρώνουμε όλοι μας εδώ και πολύ καιρό...είμαστε μεγάλοι μλκς που φάγαμε την παραμύθα και διατηρούμε στην επιφάνεια ανθρώπους που μπήκαν φτωχοί και βγήκαν πλούσιοι από την πολιτική με αντάλλαγμα την "ησυχία μας".

        Αυτοί είναι πουλημένα τομάρια...θρασύδειλοι απάτριδες που αν ιδιώτευαν δεν θα γίνονταν ποτέ τίποτα παραπάνω από κλητήρες και καθαρίστριες.

        Το "κράτος" υπάρχει εις βάρος του πολίτη αποδεδειγμένα και εκ του αποτελέσματος.
        Πρέπει πάση θυσία να διακοπεί η παροχή οξυγόνου σε ένα σύστημα που μας έχει καταστρέψει...
        Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε μετά.

  7. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 18/08/2010 12:18:47

    Συνολικά 16 εμπρησμούς ομολόγησε αλλοδαπός –βουλγαρικής υπηκοότητας-"ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ" (?) που συνελήφθη από το ανακριτικό τμήμα της Πυροσβεστικής ως ύποπτος για πυρκαγιά που ξέσπασε χθες στο δήμο Μεσσήνης.

    Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, η προανάκριση συνεχίζεται και εξετάζονται τα αίτια τα οποία τον οδήγησαν στους εμπρησμούς.

    Σοβαρές επίσης υπόνοιες εμπρησμού υπάρχουν για τις φωτιές στα νησιά Κεφαλονιά και Ζάκυνθο στα οποία έσπευσαν ήδη κλιμάκια της διεύθυνσης αντιμετώπισης εγκλημάτων εμπρησμού και διεξάγουν έρευνες.
    Το ρεπορτάζ αυτό μοιάζει να τρέχει !

    • Κράτιστος avatar
      Κράτιστος @ http://neotera.wordpress.com 18/08/2010 12:59:18

      "ΚΟΜΙΤΑΤΖΗΣ" θέλεις να πεις!!!!

      κάποτε όταν κυβερνούσε ο ΚΚ και έκανε το "άνοιγμα" στη Ρωσία, μέχρι και στον κήπο της ΚΥΠ βάλανε φωτιά. και όταν είπε ο Πολύδωρας για ασσύμετρη απειλή, τον χλεύασαν όλοι και κυρίως στο ΠΑΣΟΚ!!

  8. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 18/08/2010 13:22:51

    όχι βέβαια. η καλύτερη λύση είναι μια κυβέρνηση αντιεθνικής συνεργασιας κουκουε-συριζα με πρωθυπουργό τον κολοζώφ. (αλήθεια, που χάθηκε αυτό το παληκάρι?)

  9. Tassos avatar
    Tassos 18/08/2010 13:27:51

    "8. Εχετε ημιυπαίθριο; Τη βάψατε διότι θα μπείτε στη σκέψη “να πληρώσω και να γλιτώσω;”. Αν κάνετε το λάθος να πάτε στην πολεοδομία θα σας περιμένει το χαράτσι."

    "ΕΧΕΤΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΥΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ?" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΘΟΝ.
    ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ,
    ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.
    FAIR ENOUGH.

  10. ευτυχια avatar
    ευτυχια 18/08/2010 15:31:55

    Το πρόβλημα, φίλοι μου, είναι οτι χάσαμε τα καλύτερα μας χρόνια με τους πρασινοφρουρούς παρόλο του οτι τους πολεμάμε απο το 80. Και τώρα ζούμε και την εποχή Γιωργάκη.Τι άλλο μας επιφυλάσσει η μοίρα?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ευτυχια 18/08/2010 15:53:49

      Ακριβώς όπως το λες ευτυχία...χάνουμε τις ζωές και το χρόνο και τις προσπάθειες και την φιλοδοξία και τα όνειρά μας με το να ανεχόμαστε όλα αυτά τα κοπρόσκυλα με εμμονές σχιζοφρενών.

      Είναι λάθος το σύστημα...το κράτος υπάρχει εις βάρος του πολίτη αποδεδειγμένα πλέον.Εξυπηρετεί σκοπούς διαφορετικούς από το κοινό καλό και το ώφελος του Έλληνα πολίτη.

      Το τι άλλο μας επιφυλλάσει η μοίρα εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα ξυπνήσει η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και θα αντισταθεί στο κομματικό κράτος, τον δικομματισμό και τον ανθελληνισμό που μας ρημάζει.

  11. ευτυχια avatar
    ευτυχια 18/08/2010 17:34:47

    Μηπως γίνεται το ίδιο με τα φωτοβολταικά? Υπάρχουν κάτι αγροτεμάχια ακόμα που δεν ξεπουλήθηκαν για το Χρηματιστήριο, ούτε κατασχέθηκαν απο τις Τράπεζες. Ολοι οι αγρότες την πέσανε στα φωτοβολταικά. Δεν διαφωνώ καθόλου με την πράσινη ενέργεια, αλλά τόσο θύματα που πέσαμε φυσάω και το γιαούρτι.

  12. ευτυχια avatar
    ευτυχια 18/08/2010 17:38:01

    Και μιά που τόφερε ο λόγος: ζώ στην Ελλάδα ή σε κάποιον άγνωστο πλανήτη, όπου η μνήμη κατργήθηκε? Ο Καρατζαφέρης και ο θίασός του ήταν με τους Αμερικάνους ή όχι? Ηταν φίλοι των Εβραίων ή όχι? Σε ποιό Θεό πιστεύουν? Πιστεύουν σε κάτι?

  13. χρηχα avatar
    χρηχα 19/08/2010 22:26:37

    αυτό με τα φωτοβολταϊκά...πολύ καλό ακούγεται για νά 'ναι αληθινό....

    εξάλου.......
    ποιός ακόμα μπορεί να εμπιστευθεί αυτούς ...;;;;;;;