Ξεφτιλίσατε την Αριστερά κύριε Τσίπρα
03/07/2015 06:00
Του Αριστερού Ψάλτη
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεφτιλίσατε την Αριστερά κύριε Τσίπρα

Μαζί κι όλη τη χώρα

Είμαι ένας αριστερός από κούνια. Όχι από εκείνους που πίστευαν στα Σοβιέτ κι έβλεπαν τον «Πατερούλη» ως Θεό. Ή από εκείνους που έβλεπαν τον Ζαχαριάδη ή τον Φλωράκη με την Παπαρήγα και πάθαιναν την πλάκα τους.

Είμαι ένας αριστερός που πίστεψε στην Ευρώπη των λαών. Σε μια Ευρώπη κοινωνική με δικαιοσύνη που θα μπορούσε να έχει αχτίδες ελπίδας παρά το σκληρό καπιταλιστικό σύστημα. Είμαι από τους ακραιφνείς ευρωπαϊστές που πιστεύουν ότι το ευρώ είναι μοναδική ευκαιρία για την Ελλάδα να είναι μέλος αυτής της μεγάλης οικογένειας. Κι ότι έγιναν δραματικά λάθη από το πολιτικό σύστημα και τους πολίτες τα τελευταία χρόνια. Αντί να νοικοκυρευτούμε και να φτιάξουμε ένα σωστό κράτος, πραγματικά ευρωπαϊκό εμείς τρώγαμε τις επιδοτήσεις στα κ...μπαρα της Εθνικής οδού.

Είμαι κι από αυτούς που θέλουν οι Έλληνες να είναι μυρμήγκια που βγάζουν από τον ιδρώτα τους και δεν ξοδεύουν πάνω από τις δυνατότητές τους, κι όχι τζιτζίκια που μόνο φωνάζουν.

Είμαι ήρεμος άνθρωπος, μετριοπαθής, ακομμάτιστος αριστερός που μπορεί και κρίνει τα κακώς κείμενα και κυρίως κάνει αυτοκριτική για τις ευθύνες που του αναλογούν.

Και είμαι ένας από αυτούς που πιστεύουν στους νέους και άφθαρτους οι οποίοι μπορούν να φέρουν την ελπίδα. Όμως, ξαφνικά με έκαναν από «αρνί» «λιοντάρι» που θέλει να τους κατασπαράξει. Που ο ΣΥΡΙΖΑ και ο Τσίπρας κατάφεραν μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα να μου προκαλέσουν απίστευτη οργή αλλά και δύναμη να βγω και να φωνάξω ότι αυτή δεν είναι αριστερά. Ότι αυτοί είναι αλήτες που προδίδουν τη χώρα μου. Που την καταστρέφουν αλλά δεν τους φτάνει. Θέλουν και να την εξοντώσουν.

Είμαι από αυτούς που δεν ανέχεται να βλέπει την ψευδεπίγραφη αριστερά να χαριεντίζεται με τους Ανεξάρτητους ψεκασμένους. Που εξοργίζεται όταν βλέπει τον πρωθυπουργό, τον πρώτο της αριστεράς, να κάνει... τουμπεκί όταν ο Καμμένος λέει ότι η εσωτερική ασφάλεια της χώρας εξαρτάται από τον Στρατό κι όχι από την Αστυνομία, σε μια Χουντικής προέλευσης δήλωση. Και που δε μιλά όταν ζητά ο ψεκασμένος να μην μειωθούν οι εξοπλιστικές δαπάνες αν και αυτό ήταν πάγιο αίτημα της αριστεράς εδώ και δεκαετίες.

Και είμαι εξοργισμένος που π.χ. βγαίνει ο Θ. Πλεύρης και «τρολάρει» τον ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ λέγοντας ότι «δεν περίμενα ποτέ ότι μια αριστερή κυβέρνηση θα διασφάλιζε την εσωτερική ασφάλεια της χώρας με τον Στρατό. Ούτε στα καλύτερα όνειρα του... πατέρα μου».

Είμαι εξοργισμένος που τις τελευταίες μέρες πριν το δημοψήφισμα έχουν κάνει πάνω από 3 χιλιάδες διορισμούς, που κάνουν χαριστικές ρυθμίσεις για τις συντάξεις αλλοδαπών ή που βάζουν από το παράθυρο συγγενείς, φίλους, άντρες και συντρόφους στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ.

Ή που παίζει παιχνίδια η «άδολη» αριστερά με τα ψηφοδέλτια του κρίσιμου δημοψηφίσματος. Και βεβαίως που έχει επιδοθεί σε ένα απίστευτο μπούλινγκ σε όποιον τολμά να μιλήσει για την Ευρώπη και τον οποίο χαρακτηρίζει γερμανοτσολιά.

Είναι τέτοια η οργή μου που φοβάμαι ότι θα συμμετάσχω στον εθνικό διχασμό που έσπειρε αυτός ο απίστευτος πρωθυπουργός που ανέχεται να μετρούνται οι ψήφοι του κόμματός του με αυτούς των νεοναζί δολοφόνων.

Ελπίζω να μην... είναι πολλοί οργισμένοι σαν κι εμένα. Αριστεροί, Κεντρώοι, Δεξιοί που βλέπουν ότι η χώρα χάνεται και το μέλλον υποθηκεύεται χάρη στους άθλιους «αριστερούς». Γιατί αν έχουν γίνει πολλοί οι οργισμένοι, τότε ο εμφύλιος είναι προ των πυλών. Και τότε θα επανέλθουν οι Αδερφοφάδες του Καζαντζάκη. Και τότε... θα ισχύσει αυτό που έγραψε: «... οι λαβωματιές που δίνουν τ' αδέρφια είναι πάντα βαριές».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/07/2015 06:38:37

    Με τα λεγόμενά σας θα συμφωνήσω απολύτως και πιστεύω και πολλοί λεγόμενοι δεξιοί ή και από άλλους χώρους προερχόμενοι. Άν όμως αυτές είναι οι πεποιθήσεις ενός αριστερού-σωστές,πατριωτικές και δημοκρατικές- τότε ποιό κόμμα της λεγόμενης Αριστεράς στην Ελλάδα μπορεί να τις αντιπροσωπεύσει και να τις εκφράσει; Ή σε ποιό αριστερό κόμμα μπορεί ένας αριστερός με τέτοιες πεποιθήσεις να ενταχθεί; Εντέλει υπάρχει τέτοια Αριστερά στην Ελλάδα;...

    • ΙΑΣΩΝ avatar
      ΙΑΣΩΝ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/07/2015 10:10:21

      έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα με σένα ? αυτός μου κάνει περισσότερο για ευρω- σοσιαλιστής και αυτοί αριστεροί λογίζονται !

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 03/07/2015 11:17:20

      Υπάρχει τέτοια αριστερά σε βιβλία επιστημονικής φαντασίας και φιλοσοφικών , ουτοπικών αναζητήσεων όπως << The lost horizon >> , <<πολιτεία >> του Πλάτωνα κλπ . Στον πραγματικό κόσμο όμως ολα συντρίβονται οταν περιμένεις στην ουρά με το κατσαρολάκι στο χέρι για δύο κουταλιές πατατόσουπα που μοιράζει η τζαρτζάβα .

  2. Εχετλαίος avatar
    Εχετλαίος 03/07/2015 09:26:50

    Ο κύβος ερρίφθη. την Κυριακή που έρχεται ο λαός θα δώσει αποστομωτική απάντηση στον κ. Τσίπρα και την κυβέρνησή του, που άλλα έταξαν στον ελληνικό λαό και ...δημοψήφισμα του έφεραν. Το "ναι" πιστεύω πως θα επικρατήσει άνετα. Ο κόσμος δικαιολογημένα φοβάται, τα μέσα ενημέρωσης διαρκώς του λένε-και σωστά-τι θα πάθει αν επικρατήσει το "όχι". Με το "ναι" θα γίνει γρήγορα συμφωνία και θα υπάρξει ρευστότητα. Ο πρωθυπουργός παραιτείται και έτσι γλυτώνουμε μια και καλή απ όλους αυτούς. Ας προσέξουμε μόνο μην μας φέρουν άγρια μέτρα μετά και βρεθει σε δυσκολία και η φιλική μας =δική μας κυβέρνηση που σίγουρα θα επικρατήσει.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/07/2015 09:36:49

    Συμφωνώ με τον Αριστερό Ψάλτη, εγκρίνω και επαυξάνω! http://orthografos.blogspot.gr/2014/09/blog-post_70.html

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/07/2015 09:45:24

    Όλι η Αίλινεσ ψιφήζουν ΟΧΙ!!!

    • ΙΑΣΩΝ avatar
      ΙΑΣΩΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/07/2015 10:12:04

      και όμως φίλε αυτούς που υπονοείς είναι πιο έξυπνοι από εμάς και ψηφίζουν ΝΑΙ

  5. ΤΤ avatar
    ΤΤ 03/07/2015 10:16:31

    Au contraire, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι η αριστερά, ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ. Ουρές για τα λεφτά, ουρές για τα καύσιμα, ουρές για για τα φάρμακα, Στρατός για Ε Σ Ω Τ Ε Ρ Ι Κ Η ασφάλεια, και τα λεφτά των υπουργών στην JP MORGAN. Eτσι ήταν ΟΛΟ το ανατολικό μπλοκ. Μόνο οι κνίτες του κολλεγίου που κυβερνάνε δεν το ξέρουν.
    Κι επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, τα δάκρυα του Πύρρου τα λένε όλα.
    Τέλος, μιλάνε για ηρεμία και διχασμό αυτοί που πέντε χρόνια ουρλιάζουνε ''γερμανοτσολιάδες'' και ''Βάρκιζα τέλος''...
    Βγάλατε τον κομμουνιστή που φώναζε στη Βουλή ''μακάρι να γίνουμε Αργεντινή''.
    Καλή μας όρεξη τώρα. ΑΥΤΟΣ είναι, ήταν και θα είναι ο κομμουνισμός. ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ .Καποτε κοιταγαμε εμεις τον Νιγηρα η την Αιθιοπια η το Ιρακ ή ακομη και τη Βιρμανια ( τωρα Μιανμαρ) πινοντας τον φραπε μας...ετσι θα μας βλεπουν τωρα πλεον εμας ο υπολοιπος κοσμος πινοντας το μαρτινι του !

  6. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 03/07/2015 10:42:49

    Αφελείς μου αριστεροί,δεν ξεφτίλισε την Αριστερά ο Τσίπρας,απλώς ανέδειξε το πραγματικό ειδεχθές της πρόσωπο.

  7. Παράξενος avatar
    Παράξενος 03/07/2015 10:47:22

    Απεναντίας, την εφάρμοσε άριστα. Αυτά δίνει η αριστερή ιδεολογία στην πράξη: "δίκαιο" μοίρασμα φτώχειας και κυβέρνηση που ελέγχει τα πάντα αφού πρώτα καταστραφεί το "κακό" καπιταλιστικό οικοδόμημα. Καμία άλλη χώρα δε στηρίζει την αριστερά. Οι "αριστερές" πολιτικές δυνάμεις της Δύσης απέχουν έτη φωτός από την αριστερή ιδεολογία. Όπως οι μουσουλμανικές χώρες δεν μπορούν να προοδεύσουν εξαιτίας της θρησκείας τους, που πνίγει κάθε ελευθερία και αξιοπρέπεια, έτσι και η Ελλάδα εξαιτίας της αριστερής θρησκοληψίας είναι τώρα σε άθλια κατάσταση.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Παράξενος 03/07/2015 11:34:11

      Σωστότατος . Κάθε είδος ιδεοληψίας είναι καταδικαστέα .

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/07/2015 11:46:46

    Aνεκδοτο της σοβιετικης εποχής : Στη Σαχάρα γίνεται επανάσταση και επιβάλλεται κομμουνισμός.Τον πρώτο χρόνο δεν γίνεται τίποτα.Τον δεύτερο χρόνο πάλι δεν γίνεται τίποτα.Τον τρίτο χρόνο γίνεται εισαγωγή άμμου. Ποιά αριστερά ξεφτίλισε ο Τσίπρας;την αριστερά της αντιπολίτευσης που υπόσχεται 1200 ευρώ κατώτερο μισθό και όλοι στο δημόσιο;Αστεία πράγματα. Ποιά αριστερή κυβέρνηση ήταν ποτέ καλύτερη από την κυβέρνηση Τσίπρα;Του Χότζα,του Ζίβκωφ ή του Τσαουσέσκου;Υπάρχει κάποια άλλη κυβερνώσα αριστερά στο γήινο χωροχρόνο;

  9. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 03/07/2015 16:01:50

    ΑΨ, αὐτή ἡ ᾿Αριστερά δέν ὑπάρχει. Εἶναι οὐτοπία καί μακάρι νά ὑπῆρχε γιατί θά ταυτιζόσουνα μέ μένα τήν Δεξιά. Διχασμός δέν θά ὑπῆρχε. ῾Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ ἀριστερῆς καί ἀριστερίστικης ἰδεοληψίας ὅπως πολύ ἐπιτυχημένα σημείωσε ὁ Προφήτης (μας).

  10. Nik avatar
    Nik 07/07/2015 16:48:00

    Αγαπητέ δεν είσαι αριστερός, ούτε κατά διάνοια...Δεν ξέρεις τι σου γίνεται και τι είναι αριστερά.