#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2010 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεκινάει άγριο φοροκυνηγητό



Πάνω από 31 δις ευρώ θα πρέπει να εισπράξει τους επόμενους πέντε μήνες η κυβέρνηση προκειμένου να επιτευχθεί ο ετήσιος στόχος των 55 δις, αφού στο πρώτο επτάμηνο τα έσοδα δεν ξεπέρασαν τα 24 δις ευρώ.

Με λίγα λόγια κάθε μήνα πρέπει να εισπράττονται περί τα 6 δις ευρώ ή ακόμη πιο εντυπωσιακό, πρέπει να εισπραχθούν 7 δις ευρώ περισσότερα απ’ ότι τους πρώτους επτά μήνες του χρόνου. Η κυβέρνηση εμφανίζεται αισιόδοξη ότι θα το καταφέρει αυτό, αν και όποιο στόχο έβαλε μέχρι σήμερα δεν τον πέτυχε. Ας πιστέψουμε πάντως στην αισιοδοξία της κι ας δούμε από πού θα τα βρει όλα αυτά τα χρήματα, διότι απ’ ότι ψυλλιαζόμαστε πάλι τα γνωστά υποζύγια θα την πληρώσουν.

Κατ’ αρχάς, θα κυνηγήσει όσους χρωστούν τεράστιους φόρους. Κυρίως μικρομεσαίους, εμπόρους που δεν αποδίδουν ΦΠΑ και άλλες επιχειρήσεις που ενώ δεν έχουν να πληρώσουν ούτε το ενοίκιό τους θα βρεθούν στο στόχαστρο της εφορίας.

Κατά δεύτερον από τα εκατομμύρια των ιδιοκτητών ακινήτων. Το ΕΤΑΚ του 2009, ο Φόρος Μεγάλης Περιουσίας και το κυριότερο, το χαράτσι των ημιυπαίθριων, αναμένεται να γεμίσει τα ταμεία του κράτους. Εκτός, των μεγαλοϊδιοκτητών (μη φανταστείτε και πολύ μεγάλους, όσους έχουν ακίνητα αξίας άνω των 400 χιλ. ευρώ) οι υπόλοιποι είναι όλοι όσοι έχουν ένα σπιτάκι και μάλιστα με χρέος στις τράπεζες. Ειδικά η υπόθεση των ημιυπαίθριων είναι χαράτσι χωρίς κανένα δισταγμό και με άλλοθι την επίλυση του προβλήματος που ταλανίζει χρόνια την οικοδομή. Λες και δε φταίει το κράτος για το αίσχος της τελευταίας 20ετίας.

Το κράτος ευελπιστεί ότι θα πιάσει τους στόχους των εσόδων και από τον ΦΠΑ και τους φόρους στα καύσιμα. Μα η ραγδαία πτώση της κατανάλωσης εξαιτίας ακριβώς αυτών των φόρων οδηγεί σε χαμηλότερα έσοδα. Κι εν πάση περιπτώσει οι έμμεσοι αυτοί φόροι δεν επιβαρύνουν κατά κύριο λόγο τους μη έχοντες; Επομένως, πάλι η «μαρίδα» θα την πληρώσει.

Τέλος, η μάχη κατά της φοροδιαφυγής είναι στοίχημα, λέει, για την κυβέρνηση. Θα αλλάξει τον μηχανισμό, θα βγάλει τους εφοριακούς στο δρόμο, θα φέρει επανάσταση στους ελέγχους κι άλλα πολλά θα, κι αυτά από Σεπτέμβριο και βλέπουμε.

Και φυσικά για όλα φταίνε οι άλλοι σύμφωνα με την κυβέρνηση. Δεν είδε για παράδειγμα ότι οι δαπάνες αυξήθηκαν τον Ιούλιο 3,13% πράγμα που σημαίνει ότι κάπου πήγαν τα λεφτά, κι όχι φυσικά σε μισθούς και συντάξεις ή προσλήψεις. Δε βλέπει ότι η «μαύρη τρύπα» του προϋπολογισμού έφτασε κοντά στα 800 εκατ. στο επτάμηνο και με την αναγωγή στον ετήσιο στόχο που προβλέπει το μνημόνιο φτάνει τα 2,6 δις. Και φυσικά δε βλέπει ότι  οι δαπάνες στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων μειώθηκαν στο 7μηνο κατά 36% έναντι στόχου για μείωση μόλις 4%.

Το μόνο που βλέπει, λειτουργώντας ξεκάθαρα μονεταριστικά είναι ότι μειώθηκε το έλλειμμα, άρα πάμε καλά.

Μα πώς μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι πάνε όλα καλά όταν τίποτε δεν πάει καλά, εκτός από το έλλειμμα. Οι πολίτες στραγγαλίζονται αλλά καλούνται να πληρώσουν κι άλλα. Οι επιχειρήσεις κλείνουν η μία μετά την άλλη αλλά καλούνται να πληρώσουν κι άλλα. Η οικοδομή κατέρρευσε αλλά οι ιδιοκτήτες καλούνται να πληρώσουν κι άλλα. Ο φοροεισπρακτικός μηχανισμός βρίσκεται σε διάλυση αλλά καλείται να μαζέψει κι άλλα.

Το απόλυτο μπάχαλο δηλαδή στην οικονομία αλλά η κυβέρνηση κάνει υπουργικά στην Πάρο για να αποφασίσει ανασχηματισμό. Τα νέα πρόσωπα τους μάραναν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 11/08/2010 17:30:31

    μακαρι να πετυχει αυτη τη φορα το φοροκυνηγητο-αλλα για τα μεγαλα ψαρια

    κ θελει πολυ τεχνη για να τα πιασεις,γιατι ξερουν να ξεγλυστραν ,ενω πολλες φορες παριστανουν και τα μικρα

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Greco 11/08/2010 17:43:50

      Άσε που τα μεγάλα ψάρια έχουν την τάση να κολυμπάνε στα ζεστά, τροπικά νερά που βρέχουν τα Νησιά Κέιμαν, τις Βερμούδες, τις Μπαχάμες, το Λιχτενστάιν :-P

      • Greco avatar
        Greco @ Στέργιος 11/08/2010 17:59:20

        αυτο που το πας...

  2. trellakias avatar
    trellakias 11/08/2010 18:00:06

    «Λεφτά υπάρχουν!!!!!!!!!!!». Άκουσες ……πατέρα τους έπιασα τελικά λαλάκες τους έλληνες κι ας με κορόιδευαν ως γιωργάκη τόσα χρόνια. Τώρα πρέπει να τους πάρω τα …….πάντα! Ας είναι καλά όλοι οι ηλίθιοι που δεν πήγαν να ψηφίσουν τον Οκτώβριο του 2009, «καταγγέλλοντας» τον «κουρασμένο» και τιμωρώντας τον, φέρνοντας τον ηλίθιο και πανηλίθιο (μαζί πακέτο, μόνο έτσι ….φαίνεται η βλακεία του μετρήσιμη) στην εξουσία.
    Υπομονή με τον καριό.. από Σεπτέμβριο θα γίνει της εν πολλαίς περιπεσούσης γυνής το κάγκελο. Δεν μπορεί να τους σώσουν οι πληρωμένοι κονδυλοφόροι της διαπλοκής για πολύ ακόμα. Τα δικά τους τομάρια θα προσπαθήσουν να σώσουν από την καταιγίδα που έρχεται! Κάτι ιορδανομαλάκες του πρωκτογλυψίματος θα την ……… πρώτοι! Το ποτάμι φουσκώνει με τις ηλιθιότητες του τζέφρη!

  3. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 11/08/2010 18:41:37

    Μια ενσταση: Δηλαδη, οσοι δεν αποδιδουν τον ΦΠΑ που εισπραττουν απο τους πελατες τους και τσεπωνουν και τις ασφαλιστικες εισφορες των υπαλληλων τους προς το ΙΚΑ καθως και τον παρακρατουμενο φορο μισθωτων υπηρεσιων ειναι αθωες περιστερες και πρεπει να αποδοθουν παλευκες στην κοινωνια? Ωραια, λογω της κρισης να μην πληρωσουν τους φορους που τους αναλογουν, αλλωστε γι' αυτο υπαρχουν τα συνηθη υποζυγια, που πληρωνουν, εστω γογγυζοντας, τους φορους και ολες τις αλλες επιβαρυνσεις με τις οποιες εχουν "φορτωθει", οχι ομως και να βαζουν στην τσεπη τους χρηματα που δεν τους ανηκουν σε καμμια περιπτωση.

  4. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 11/08/2010 18:45:57

    Στόχος πρώτος:Ερχομός του Διεθνούς Νομισματικού Τσίρκου εεε Ταμείου ήθελα να πώ,περικοπές μισθών,εκτίναξη των επιτοκίων δανεισμού για να κονομήσουν κάποιοι φίλοι εβραίοι τραπεζίτες κατά προτίμηση,εκτίναξη ανεργίας...Επετεύχθη
    Στόχος δεύτερος:Εκτίναξη εγκληματικότητας με σκοπό να κυριαρχήσει ο φόβος κ η ανασφάλεια στους πολίτες...Επετεύχθη
    Στόχος τρίτος:Νομιμοποίηση όλων των αλλοδαπών κ απόκτηση πολιτικών δικαιωμάτων απο ανθρώπους που δεν ξέρουν καν ελληνικά με σκοπό να δημιουργηθεί ένας πολυπολιτισμικός κ πολυφυλετικός οχετός,μια κοινωνία χωρίς συνοχή κ αρχές που είναι πιο εύκολο να ελεγχεί κ να ποδοπατηθεί,ήδη το 30% του πληθυσμού είναι αλλοδαποί με συνεχώς αυξητικές τάσεις....Επετεύχθη
    Στόχος τέταρτος:Άνοιγμα των λεγόμενων κλειστών επαγγελμάτων με σκοπό να δημιουργηθούν καρτέλ που θα πίνουν το αίμα εργαζομένων...Επετεύχθη
    Στόχος πέμπτος:Χειραγώγηση εργαζομένων μέσω αντεργατικών ρυθμίσεων κ ενός ασφαλιστικού νομισχεδίου-τέρατος...Επετεύχθη
    Στόχος έκτος:Πλάτσικο στην ιδιωτική περιουσία των ελλήνων πολιτών,αφού έτσι όπως πάμε η κατοχή σπιτιών ή αυτοκινήτων θα θεωρείται ποινικό αδίκημα...Επετεύχθη
    Στόχος έβδομος:Αντεθνικές αποφάσεις σε όλα τα εθνικά ζητήματα,ξεπούλημα του Αιγαίου στους Τούρκους ήδη τα πολεμικά μας απαγορεύεται να αναχαιτίζουν τουρκικά πέρα των 6 ν.μ.,Πίρι Ρέις διασχίζει ανενόχλητο τις θάλασσές μας,ο Ερντογάν το παίζει σουλτάνος κ ο Φον Δρούτσας πίνει τσαγάκι στη Ρόδο με τον Νταβούτογλου...Επετεύχθη
    Στόχος όγδοος:Διάλυση του στρατού κ λιμενικού,απαξίωση των στρατιωτικών,πλήρης αδιαφορία για την συντήρηση οπλικών συστημάτων με κόστος ανθρώπινες ζωές π.χ. πτώση Απάτσι...Επετεύχθη
    Στόχος ένατος:Διάλυση της εθνικής παιδείας,εξοβελισμός αναφορών που θα αναφέρονται στο ένδοξο παρελθόν της Ελλάδας κ δημιουργίας προγράμματος σπουδών απο άτομα που δεν έχουν καν αναγνωρισμένους τίτλους σπουδών...Επετεύχθη
    Τώρα μένει ο τελικός στόχος που είναι η διάλυση του μορφώματος που λέγεται Ελλάδα κ η πλήρης εξαφάνιση των ''κακών'' ελλήνων που τόσο στεναχωρήσανε τη μάμυ....Λεφτά μπορεί να μην υπάρχουν,χρόνος όμως υπάρχει στη Δανία του Νότου με πρωτεύουσα την Καμπούλ κ ο χρόνος δυστυχώς είναι μαζί με τον ψηλό απο τη Μιννεσότα.....Θα τα καταφέρει;

  5. JOHN avatar
    JOHN 11/08/2010 19:24:47

    Μια απο τα ιδια και χειροτερα απο τη κυβερνηση του ΓΑΠ.Το ζητουμενο πια ειναι πιο θα ειναι το τελος της περιπετειας της προθυπουργιας του.Τιποτε καλο δεν προμηνυει η παραμονη του στην εξουσια.Αληθεια τι θα πουν οι εκλεκτοι του στις επερχομενες δημοτικες εκλογες,πως θ αντικρισουν το κοσμο που καθε μερα εξαθλιωνουν,για να ικανοποιουν τα βιτσια των τοκογλυφων που μας παρεδωσαν!Το καθημερινο πλιατσικο επι δικαιων και αδικων εχει γινει τροπος διακυβερνησης λες και δεν γνωριζαν η δεν γνωριζουν ποιοι πραγματικα φοροδιαφευγουν σαν να μην ειταν πρωτοκλασατα στελεχη προηγουμενων κυβερνησεων που φερουν και την ευθυνη για το χαλι μας!!

  6. αντισταση avatar
    αντισταση 11/08/2010 20:00:47

    τι γραφουν οι φιλοι μας οι γερμανοί μετά τους επαίνους;
    http://www.youtube.com/watch?v=S1u27KCWB6c

  7. lornion avatar
    lornion 11/08/2010 20:03:40

    απαρχής το λάθος ηταν του κ.Καραμανλή του μεγάλου που εφερε την Ελλάδα στην Ευρώπη.η Ιστορία λεει πως το 2ο λάθος ηταν του κ. Σημίτη που μας πρόσδεσε στην ΟΝΕ φτωχούς. 3 ευρό το χιλιαρικο ηταν εξεφτελιστική τιμή. Ετσι με την παράλληλη αύξηση του στρογγυλέματος της τιμής των ειδών του εμπορίου προς τα πάνω πέσανε τα μεσαία στρώματα της κοινωνίας και οι πτωχοί του πληθυσμού σε δάνεια ένδεια και κάρτες.Από το αδιεξοδο ετούτο δεν ξερω αν θα βγούμε , εγώ πάντως θέλω να πιστεύω πως αν ξαναγυρίσουμε στη γη,θα βρούμε ανακουφιστική βοήθεια.Το τρίτο και μεγαλίτερο λάθος ηταν ο εξευτελισμός του ευρό απο τον κόσμο. Το θεώρησαν δραχμή και δραχμή κατήντησε,παράλληλα ολες οι κυβερνήσεις δεν χρησιμοποίησαν το χρήμα σωστά σε εργα υποδομής της χώρας συν πολά-πολά αλλα για να φτάσουμε στον κρημνό.οι κυβερνήτες εχουν μερίδιο ευθύνης και για τα χειρότερα του μέλλοντος και για τα καλίτερα.

    • JOHN avatar
      JOHN @ lornion 12/08/2010 09:03:10

      Σωστος,το ευρω ειναι ο δουρειος ιππος για πολλες χωρες και ιδιως για χωρες με τα οικονομικα μςγεθη της Ελλαδας.Φουσκα ειναι και σκαει σιγα σιγα με τραγικες συνεπειες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lornion 14/08/2010 11:43:41

      Εκεί, εκεί, στη Γ' Εθνική, με την Παραγουάη και την Αργεντινή!
      Sorry Ντιεγκίτο, Λήο και πνεύμα του Ερνέστο, άς όψεται η ομοιοκαταληξία για το παράδειγμα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ lornion 14/08/2010 11:46:00

      And don' t cry for us Evita, put the blame on Karamanlis thw First!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/08/2010 20:50:28

    Δεν ανησυχώ ο Πρωθυπουργός έχει βρει τη λύση: ενός «τέταρτου δρόμου» που θα διασφαλίζει ότι οι αγορές θα μπορούν να καινοτομούν με τη δημοκρατία όμως να μην υποτάσσεται σε αυτές.

    ...και όλοι εμείς μεμψιμοιρούμε για νούμερα και αριθμούς;

    -λιγότερα έσοδα και από τον αντίστοιχο Ιούλιο του 2009 εφέτος;
    -36% μείωση του ΠΔΕ;

    Δεν υπάρχει πρόβλημα, ο παραθεριστής με την ενδεκάδα αλλοδαπών συμβούλων που κανένας δεν ξέρει πόσο στοιχίζουν έχει λύσεις:

    -η διόρθωση του κλεψίματος του 2009 για τα τέλη κυκλοφορίας του 2010 θα διορθωθεί με νέες αυξήσεις των πράσινων τελών το 2011
    -θα πάρουμε το ΕΤΑΚ αναδρομικά από το 1830 - 2007.
    -θα κάνουμε περαίωση για να καλύψουν τα λαμόγια τα κλεμμένα και τα μαύρα


    Προσωπικά βέβαια αυτοπροτείνομαι ως σύμβουλος και εγγυώμαι όχι στόχο 8% αλλά 5% για το έλλειμμα του 2010.
    Γιατί ΠΔΕ; μείωση κατά 80% και δεν νοιάζομαι για τα έσοδα
    Γιατί ΛΑΦΚΑ στα 1400 €; ΛΑΦΚΑ από τα 500 και ορίστε περιορισμό δαπανών
    Γιατί μισθοί στο δημόσιο; συσσίτιο και κουπόνια και ορίστε το ενιαίο μισθολόγιο ...εκτός αν ο πτυχιούχος του Υπουργείο Πολιτισμού των 1.400 € θα φτάσει τον κλητήρα του Υπουργείου Οικονομικών των 2.300 €...

    Μια απορία μόνο προς κύριους της πλατείας Συντάγματος: λίγη τσίπα για να ομολογήσουν ότι μας δουλεύουν δεν υπάρχει; γιατί οι αριθμοί οριοθετούν τα νούμερα της ζωής...

    ΥΓ


    αγαπητέ κύριε Σαμαρά επειδή οι εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης πρέπει να λάβουν τον χαρακτήρα της πολιτικής καταδίκης των υποστηρικτών του μνημονίου και η κεντρική πολιτική σκηνή είναι η περιφέρεια Αττικής γιατί δεν κατεβάζουμε ως υποψήφιο της μεγαλύτερης περιφέρειας της χώρας τον κύριο Δήμα; και σοβαρός είναι και γνώστης και πολιτικό πρόσωπο της κεντρικής σκηνής και ...τα σώβρακα θα τους πάρουμε.

    Κανένα ψήφο σε υποψήφιο που στηρίζεται από το ΠΑ.Θ.ΟΚ. του μνημονίου, μαύρισμα σε όσους μας μαύρισαν την καθημερινότητα, σκότωσαν τα όνειρα και μας έστειλαν να δουλεύουμε μέχρι να βγούμε ραντεβού με τον θάνατο, γιατί τη σύνταξη δεν θα την συναντήσουμε ποτέ.

  9. deldio avatar
    deldio 11/08/2010 21:03:12

    Αστεία λέμε; Φυσικά φοροκυνηγητό. 25 φρέσκα δις στις φαληριμένες Τράπεζες έδωσε προχθές και 25 εκ. ευρώ στους αναξιοπαθούντες ξενοδόχους μόλις χθες. Από πού θα βγουν αυτά τα λεφτά (που υπάρχουν), από εμάς τους μαλάκες.

  10. Il marinero avatar
    Il marinero 11/08/2010 21:39:06

    "...Πάνω από 31 δις ευρώ θα πρέπει να εισπράξει τους επόμενους πέντε μήνες η κυβέρνηση προκειμένου να επιτευχθεί ο ετήσιος στόχος των 55 δις, αφού στο πρώτο επτάμηνο τα έσοδα δεν ξεπέρασαν τα 24 δις ευρώ..."

    31 δις δια του 10 εκατομμύρια των Ελλήνων, (οι Παπανδρέλληνες εξαιρούνται), στο δικό μου το μυαλό ισούται με 30 χιλιάδες ζεστά Ευρώπουλα το κεφάλι!

    Μήπως με αυτήν μου την Μαθηματική Ικανότητα, να έπαιρνα κι εγώ ένα Δραγώνειο διδακτορικό?

  11. lpap avatar
    lpap 11/08/2010 22:27:31

    Ας πιάσουν και κανά γιατρό!! Τόσα κονομάνε σε βάρος άλλων!! Ξέρουμε όλοι πολλούς!! Κι αν αγνοούν να τους πούμε εμείς. Ειλικρινά είναι η μόνη κατηγορία πολιτών που δεν πρόκειται να λυπηθώ με τίποτα.

  12. ekxba avatar
    ekxba 11/08/2010 22:27:35

    Είναι εύκολο μια πουτάνα να αλλάξει την δουλειά που κάνει;
    Ας πούμε απο το 1974 και μετά μ΄όλες τις αλλαγές που έχουν γίνει στις εφορίες, αυτές δουλεύουν με τον ίδιο ρυθμό είτε Δεξιά είναι πάνω είτε δεξιά.

    Δηλ στην κυβέρνηση του ΓΑΠ είναι πιο μάγκες και θα κάνουν πιο αποδοτικές τις εφορίες;
    Ασε που άκουσα την καταπληκτική φράση απο στέλεχος των εισπρακτικών μηχανισμών οτι "δουλεύει πάντα με το συρτάρι ανοιχτό κι ότι πέσει μέσα είναι καλοδεχούμενο".

  13. anonymous avatar
    anonymous 11/08/2010 22:30:40

    Κάπως έτσι προσπαθεί το υπουργείο Οικονομικών να πείσει αυτούς που έβγαλαν, με το που ξέσπασε η κρίση, τεράστια κεφάλαια στο εξωτερικό.

    Για να επαναπατριστούν αυτά τα λεφτά, το υπουργείο απαλλάσσει τους...

    ...έχοντες και κατέχοντες από το πόθεν έσχες, επιβάλλοντας μόνο ένα φόρο 5%.

    Εν ολίγοις, ή τα φέρνετε πίσω ή σας ψάχνουμε για το πως τα αποκτήσατε και με τι κομπίνες, ζημιώνοντας το Δημόσιο, τα βγάλατε έξω.

    Το θέμα στο Mega ανέπτυξε με τα δικά του λόγια ο Θάνος-Αποκαλύπτει-Πασχάλης...

    http://nonews-news.blogspot.com/2010/08/blog-post_2629.html

    Πάλι στη λαμογιά οι ΠΑΣΟΚοι. Ξεκινάνε εξ ορισμού από το ότι τα κεφάλαια που έφυγαν ήταν παράνομα και ζητάνε 5% φόρο για να επιτρέψουν τον επαναπατρισμό. Να που θα τα βρουν τα λεφτά.

  14. armageddon avatar
    armageddon 13/08/2010 14:10:22

    ΣΤΟΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ,ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
    ,ΜΗΝ ΨΙΦΗΣΕΤΕ ΚΑΝΕΒΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑ,...

  15. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 13/08/2010 14:57:29

    Θα χρειαστεί να βάλουν ξένες εταιρίες για να επβάλουν την καταβολή φόρων που ο έλληνας είτε εφοριακός, είτε φορολογούμενος γνωρίζει καλώς ότι καταλήγουν στις τσέπες των πολιτικων λαμογίων, στην τραπεζική καταβόθρα και στην ΑΛΗΤ.