#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2011 07:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξαφνικά έγιναν όλοι .... Σαμαρικοί

(Oι παρατρεχάμενοι  της  εξουσίας)





Του Κώστα Ροδινού

Τι έγινε ξαφνικά; Γιατί  αυτή η μεταστροφή;

Το σύστημα, αίφνης ανακάλυψε  τον Αντώνη Σαμαρά,  εκεί που τον είχε   ξεγραμμένο να βολοδέρνει  κάπου μεταξύ 19 και 20%;

Να  χάσκει  30 μονάδες πίσω από τον κ. Παπανδρέου, στην καταλληλότητα για πρωθυπουργός

Αίφνης, ανακάλυψαν τις προτάσεις και τις ιδέες του, όταν μόλις πριν από ένα χρόνο τον θεωρούσαν …Χάρρυ Πότερ;

Τον πιέζουν να παράσχει τη στήριξη του σε μια, μέχρι πρότινος, πανίσχυρη κυβέρνηση και σ’ ένα Γιώργο Παπανδρέου, που εθεωρείτο «κυρίαρχος του πολιτικού παιχνιδιού»;

Και μάλιστα αυτές οι πιέσεις δεν προέρχονται μόνο από τα εδώδιμα κέντρα, αλλά εκπορεύονται και από την Ε.Ε.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μια κυβέρνηση στα πρόθυρα της κατάρρευσης και αναζητείται επειγόντως πολιτική στήριξη.

Λογικό, επομένως, να προσβλέπουν προς το άλλο κόμμα εξουσίας.

Όμως, εσχάτως άρχισαν να βγαίνουν από τα λαγούμια τους και οι γνωστοί παρατρεχάμενοι παράγοντες της εκάστοτε εξουσίας και διαγκωνίζονται  να πάρουν θέσεις.

Μυρίζονται εξουσία και ακονίζουν νύχια και δόντια.

Αυτός είναι ο μεγαλύτερο κίνδυνος όλων, για τον Αντώνη Σαμαρά.

Ο Κώστας Καραμανλής, πέραν των προσωπικών του ευθυνών, προδόθηκε από  στελέχη  (και δεν αναφέρομαι μόνον σε υπουργούς) τα οποία είτε απεδείχθησαν παντελώς ανίκανα, είτε πολύ κατώτερα των περιστάσεων, είτε γιατί ενδιαφέρονταν περισσότερο για τις προσωπικές τους στρατηγικές και φιλοδοξίες, παρά για το κυβερνητικό έργο.

Ο Γιώργος Παπανδρέου καταρρέει γιατί πέραν της προσωπικής του αδυναμίας, οι «κηπουροί του», δηλαδή ο κλειστός κύκλος των συνεργατών του, που ήταν και προσωπικές του επιλογές, έχει γίνει συνώνυμο της αποτυχίας.

Το πάθημα πρέπει να γίνει μάθημα, γιατί όπως είπε και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, υποδεχόμενος τον κ. Σαμαρά την περασμένη Τρίτη, «οι καιροί ου μενετοί».

Αυτοί, λοιπόν, οι παράγοντες της εξουσίας, είμαι βέβαιος, ότι θα είναι οι πλέον ένθερμοι θιασώτες της συναίνεσης!

Από καθόλου εξουσία, είναι προτιμότερο και τμήμα της, ανεξαρτήτως μεγέθους, αρκεί αυτοί οι ίδιοι να βολευτούν κάπου!

Ποιοι είναι αυτοί; Ε, τους γνωρίζουμε όλοι!

Και ποια είναι η απάντηση;

Ένα από τα άρθρα εδώ στο Antinews, λέει «δεν θέλουμε μια πρόσκαιρη γεύση εξουσίας, θέλουμε να τα αλλάξουμε όλα»!

Αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι το μεγαλύτερο στοίχημα για τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας.

Υ.Γ. Αφορμή γι αυτά που γράφω σήμερα δεν είναι μόνο όσα βλέπω και ακούω στα ΜΜΕ και τις εφημερίδες. Είναι και το τηλεφώνημα που έλαβα χθες από πρώην αποτυχημένο golden boy, που μέχρι πρόσφατα καταφερόταν σκαιότατα εναντίον του Αντώνη Σαμαρά για να  μου πεί πόσο ….σοβαρές ήταν οι προτάσεις του στο Ζάππειο! Πόσο υπεύθυνη  ήταν η τοποθέτησή του στο θέμα των δηλώσεων του Ολι Ρεν και  ότι γενικά  «το έχει ο Αντώνης»!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 22/05/2011 08:14:15

    Όλοι οι περιφερόμενοι αστοιχείωτοι ξαναζωντανεύουν σιγά σιγά ύστερα από τον χειμωνιάτικο ύπνο τους αλλά και την ανοιξιάτικη συνομωτική τους συμπεριφορά. Αντώνη Σαμαρά δεν χρειάζεσαι κανένα από αυτούς τους γλοιώδεις τύπους. Κλείσε την πόρτα τώρα.

    • tsar avatar
      tsar @ Νίκος Θ. 22/05/2011 17:36:00

      Ούτε... "ξαφνικά", ούτε... "Σαμαρικοί".

      Απλώς ψαχνόμαστε να κρατηθούμε στην επιφάνεια, τραβόντας τα μαλιά μας.

      Ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου. Αυτό να το θυμάστε συνεχώς.

      • sok avatar
        sok @ tsar 22/05/2011 20:13:37

        πολυ σωστος!!!!!!!!!

  2. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 22/05/2011 08:33:52

    Είναι καιρός που ακούω ότι πολύς κόσμος μαζεύεται τελευταία στην Συγγρού, από μόνιμους μέχρι... έκτακτους. Καί φοβούμαι ότι κάτι λάθος γίνεται εκεί μέσα. Σκούπα ΚΑΙ σκουπόξυλο χρειάζεται... όσο πιο νωρίς, τόσο πιο εύκολο το ξεσκαρτάρισμα! Τώρα, πρίν τις εκλογές...
    Και υπάρχουν πολλοί, σε όλα τα κλιμάκια της κοινωνίας που μπορούν και θέλουν να δώσουν και όχι να πάρουν...
    Βέβαια ανγνωρίζω πως πάντα (και παντού) έτσι συνέβαινε...
    Καί ένας (από τους πολλούς) τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος, είναι να ζητείται αντίγραφο των φορολογικών δηλώσεων με όλα τα "Ε" που υπάρχουν των ιδίων και μέχρι 3ου βαθμού συγγενείας, όσων θέλουν να "προσφέρουν"...
    Ουτοπία?... Μάλλον... Αυτό όμως θα έδειχνε την "προθυμία" του κάθε κατεργάρη... και θα βοηθούσε τον Πρόεδρο...
    Και το ξεσκαρτάρισμα θά έπειθε και τον απλό πολίτη για τις προθέσεις του.
    Γνώμη μου είναι, μόνο κέρδος θά υπήρχε για τον ίδιο και την ΝΔ, αλλά και για την Ελλάδα μας, Η τελευταία με ενδιαφέρει 99% και 1% όλα τα άλλα...

    Χαρίλαος

  3. Y. avatar
    Y. 22/05/2011 08:52:21

    Αγαπητέ Κώστα, χρόνια σου πολλά
    Με αφορμή την αναφορά σε κάποιον που σε τηλεφώνησε, διαβάζω σε εφημερίδα, ότι ο Βουλγαράκης περιμένει να επιστρέψει (υποθέτω ως υποψήφιος για βουλευτής)
    Μη τολμήσει η ΝΔ να τον επαναφέρει στα ψηφοδέλτια. Η συμπεριφορά πρώτο στις προϋποθέσεις της παράταξης, ώστε η ΝΔ να επαναποκτήσει το ηθικό πλεονέκτημα που τρώθηκε στα 5,5 χρόνια
    Αντιστρέφοντας δε το ψευτοεπιχείρημα του κου Πελέκη, λέω, “ότι είναι ηθικό, είναι και νόμιμο”. Συνεπώς, η ΝΔ νομιμοποιείται να αποφασίζει, επί μη ηθικής συμπεριφοράς

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Y. 22/05/2011 10:26:50

      Ευχαριστώ για τις ευχές.
      Συμφωνώ οτι η ανάκτηση του ηθικού πλεονεκτήματος είμαι ύψιστη προτεραιότητα.

      • xmmm avatar
        xmmm @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 13:23:36

        αυτο το αστοιχειωτο κ#λ#$δο εκανε τοση ζημια στη ΝΔ οσο 20 διαπλεκομενα σαπροκαναλα μαζι.
        ο χαχας παρουσιαζε τις υποκλεπες τις Ελληνικης ηγεσιας και χασκογελουσε, κρατος μπουρδελο ο Κορωνιας θα ηταν με πορτοκαλι φορμα (μη πω σε μαυρη σακουλα) αν συνεβαινε αυτο σε οποιοδηποτε αλλο σοβαρο κρατος

      • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
        ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 14:11:16

        Οι ..."γνωστοί άγνωστοι" θιασώτες της ...εξουσιολαγνείας και του ...βολέματος έχουν καταγραφεί ιστορικά. Τους ξέρουν και οι ...κότες, πόσο μάλλον ο αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Είναι μόνο δική του η ευθύνη της επιλογής, αλλά όχι και το τίμημα σε περίπτωση κακής εκτίμησης. Αυτό θα το πληρώσει ολόκληρο το Εθνος! Προσοχή λοιπόν...

  4. Πορτοκαλί Γκουρού avatar
    Πορτοκαλί Γκουρού 22/05/2011 08:54:38

    "Ποιοι είναι αυτοί; Ε, τους γνωρίζουμε όλοι!"...

    Κλασική πολιτικάντικη ατάκα... για πες κανά δυό από αυτός που "τους γνωρίζουμε όλοι"... ίσως γι'αυτό συνεχίζουν να τρώνε τα σωθικά των κομμάτων, γιατί πολύ απλά, δεν τους κατονομάζει κανείς, επειδή "τους γνωρίζουμε όλοι".

    Για πες ρε φιλαράκι...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Πορτοκαλί Γκουρού 22/05/2011 10:31:12

      εδώ δεν είναι αρρένα για να πετάμε ονόματα, άλλωστε η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

      • Αληκτώ avatar
        Αληκτώ @ Κώστας Ροδινός 23/05/2011 12:08:26

        Χρόνια σου Πολλά Κώστα.
        Σύμφωνοι, κανείς δε θέλει να γίνει η Ελλάδα αρένα.
        Αλλά τα γνωστά αυτά κοράκια τα βλέπουμε πάντα να κάθονται στις πρώτες σειρές για να μην ξεχνάμε τις μούρες τους!!!
        Ας το προσέξει ο Αρχηγός.

  5. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 22/05/2011 09:00:13

    Όλοι αυτοί που επένδυσαν στον Γ.Α.Π. δεν είχαν ίσως αντιληφθεί το τι θα ακολουθούσε,μετά την ανάληψη της εξουσίας από τους Σωτήρες του .....ερασιτεχνισμού.Ηλπιζαν ότι θα εβαζαν στο χέρι τα λίγα λευτά που υπήρχαν .Ένα κράτος όμως υπό πτώχευση που οι Σοσιαλιστές δεν μπορούν ή δεν θέλουν να σώσουν ,κάνοντας πράξεις κόντρα στην..Ιδεολογία τους!!! (τρομάρα τους) τους είναι αχρηστο ,τι να πάρεις από τον μή έχοντα;
    Όλοι ή σχεδόν όλοι οι μηντιάρχες κρατικοδίαιτοι είναι (εργολάβοι , προμηθευτές κλπ) είδαν και αποείδαν ότι ο Γ.Α.Π. τους βγήκε κακή επένδυση , το πράμα δεν προχωράει ,η καταστροφή είναι πρό των πυλών και εγκαταλείπουν πρώτοι τον ..δύστυχο Γ.Α.Π. ψάχνοντας για τον διάδοχό του στην..δημοκρατική (λες και οι άλλοι δεν είναι δημοκράτες) παράταξη ,στηρίζουν προσωρινά τον Σαμαρά .Η κεντροδεξιά θα σώσει τον τόπο ,όπως έκανε πάντα, σκέπτονται ,μόλις ορθοποδίσουμε σαν κράτος τότε θα πασάρουμε τον νέο σοσιαλιστή ηγέτη για να ....ΦΑΜΕ Πάλι!!!
    Αντώνη τώρα που αποφάσισαν ότι δεν μπορούν πιά να παρουσιάζουν το μαυρο σαν άσπρο και δήθεν σε στηρίζουν μην ενδώσεις . Χέσε τους που λέει και ο λαός μας ,δεν τους έχεις ανάγκη τους ..............

    • nick avatar
      nick @ nickname@taleftaiparhoun.gap 22/05/2011 13:21:43

      + 100000

    • xmmm avatar
      xmmm @ nickname@taleftaiparhoun.gap 22/05/2011 13:24:36

      ++ και απο εμενα. ετσι εχουν τα πραγματα. το πασοκ πρεπει να τελειωνει ΤΩΡΑ

      • http://chomatery.blogspot.com avatar
        http://chomatery.blogspot.com @ xmmm 22/05/2011 21:48:41

        το ΠΑΣΟΚ είτε πατριωτικό είτε φιλελεύθερο είτε σοσιαληστικό ήταν και είναι πάντοτε το ίδιο. Αυτό που συνέχισε μετά την χούντα τον εξαμερικανισμό της Ελλάδας. Γι' αυτό και παλαιοί χουντικοί μπήκαν και αναβαπτίσθηκαν υπό την Σκέπη του ΠΑΣΟΚ.
        Το αλήστου μνήμης "έξω οι βάσεις του θανάτου" βρήκε την συνέχειά του στο ¨λεφτά υπάρχουν".
        Ό,τι δεν πρόλαβαν οι γραφικοί πραξικοπηματίες του 1967 ολοκλήρωσαν οι επιστήμονες της απάτης με τον ¨σοσιαλιστικό μετασχηματισμό" της ελλαδικής κοινωνίας. Κι αυτοί μιλώντας περί εκδημοκρατισμού της κοινωνίας επέτυχαν την υποβάθμιση των παρεχομένων υπηρεσιών σ' όλα επίπεδα. Από την παιδεία, μέχρι την υγεία κ.ο.κ...

  6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 22/05/2011 09:01:54

    Και που είσαι ακόμα...έχουν να δούν τα ματάκια σας "μεταστροφές"...Οσον αφορά στο διαβρωμένο και σάπιο "παρασύστημα" εξουσίας (στην ουσία η μέχρι τώρα πραγματική εξουσία, μην γελιόμαστε) αντελήφθη ότι ο Α.Σ. δεν παίζει και δεν χαριεντίζεται.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η διατήρηση των "κεκτημένων" και φυσικά η αρπαγή της δημόσιας περιουσίας "μπιρ-παρά" .Κούνια που τους κούναγε...
    Αντώνη Σαμαρά, σύντομα θα κληθείς για ιστορική αποστολή.Μην διστάσεις να χρησιμοποιήσεις ανθρώπους άφθαρτους,"άγνωστους" στο mediaκό κατεστημένο, πετυχημένους στη δουλειά τους , πέρα και πάνω από "χρώματα" και τοποθετήσεις.Και στο χώρο του ΠΑΣΟΚ υπάρχουν αξιολογότατα στελέχη και έντιμοι άνθρωποι, και στο χώρο της ευρύτερης Αριστεράς.Μακρυά από τα ανεπάγγελτα κοπρόσκυλα και τους πάσης φύσεως "ντιντήδες" του δελτίου των 20:00.
    Ολοι εμείς οι "από κάτω" χρόνια τώρα "βαστάμε το μπλοκάκι και σημειώνουμε" όπως έλεγε ο πνευματικός σου πατέρας Ευάγγελος Αβέρωφ.

  7. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 22/05/2011 10:36:14

    Σας ξενίζει το γεγονός κ. Ροδινέ?
    Οι "μεγάλοι" αγωνιστές εμφανίζονται στο πεδίο της μάχης λίγο πρίν αρχίσουν να ηχούν τα τύμπανα της νίκης.
    Χρόνια σας πολλά λίγο ετεροχρονισμένα!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δώρα Γκανούλη 22/05/2011 10:46:40

      Eυχαριστώ για τις ευχές.
      Προφανώς και δεν με ξενίζει το γεγονός, απλώς το επισημαίνω!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/05/2011 11:49:44

    ...η νίκη έχει πολλούς πατέρες.


    ΥΓ

    Κώστα χρόνια πολλά για εχθές...
    ...το γράφω επανειλημμένα τελευταία : ο Σαμαράς πρέπει να αποφασίσει όχι μόνο πότε θα γίνει Πρωθυπουργός αλλά και πως....

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 22/05/2011 11:58:10

    Ο Σαμαράς θα πιεστεί πολύ να συναινέσει στην καταστροφή της χώρας. Φυσικά δε θα συμφωνήσει γιατί αγαπάει την Ελλάδα μας. Του ζητάμε όμως να καταλάβει ότι τα συντρίμια που θα αφήσει ο ΓΑΠ δεν κυβερνιούνται. Όσο καθυστερούν οι εκλογές η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη. Να μας έλεγε κάποιος πόσο κοστίζουν οι σύμβουλοι που τριγυρνούν στα υπουργεία και παίρνουν μέρος σε επιτροπές καλό θα ήταν!

  10. ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ avatar
    ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΟΣ 22/05/2011 12:02:22

    Ο Αντώνης στην πολιτική του πορεία είχε άδικο γιατί πολύ νωρίς είχε δίκιο!!!

  11. Hercules! avatar
    Hercules! 22/05/2011 12:16:31

    Περιμενω απο τον Αντωνη να σταθει στο υψος των περιστασεων και να καρατομησει ΑΜΕΣΑ οποιον απο συνεργατες, υπουργους κι αλλους παρατρεχαμενους υπονομευσουν ολο αυτο το τιτανιο εργο του. Ο Αντωνης Σαμαρας αυτη τη στιγμη αγγιζει τον τιτλο του Ηγετη που χρειαζομαστε. Απαγορευεται να χαθει η τελευταια μας ευκαιρια ως Εθνος!!!!!

  12. Y. avatar
    Y. 22/05/2011 12:23:00

    Και μιά πρόταση προς τα κουμάντα στη ΝΔ.
    Την Τρίτη, και μετά τη συνάντηση με το Παπαντρέα, ο πρόεδρος να μην αρκεστεί σε μια δήλωση έξω από το Μαξίμου (όπως τις προάλλες που είδε τον Παπούλια). Στις 2, 2 και, ώρα ειδήσεων για το κ...κάναλο (που δυστυχώς ακόμη το βλέπουν πολλοί –μεταξύ αυτών και εγώ-), και ώρα που ο ΓΑΠ θα βλέπει κάποιο από τα εξαπτέρυγα, να απευθυνθεί στο λαό από το πόντιουμ της Συγγρού, και να πει και εξηγήσει, αυτά που είπε και εξήγησε στον ανεπαρκή και ανίκανο Μισεσσοτίτη

    • nick avatar
      nick @ Y. 22/05/2011 13:28:20

      Πολύ σωστή η πρότασή σου.
      Χρειάζεται και δήλωση όταν θα φεύγει και πιο μετά (την ώρα των δελτίων) να εξηγήσει αναλυτικά.

  13. τάσος avatar
    τάσος 22/05/2011 12:50:07

    "το 74% των ψηφοφόρων του πασόκ καλούν την κυβέρνηση να υιοθετήσει τις προτάσεις του αντώνη σαμαρά"

    ἦν δὲ ἐκεῖ ἀγέλη χοίρων ἱκανῶν βοσκομένων ἐν τῷ ὄρει· καὶ παρεκάλουν αὐτὸν ἵνα ἐπιτρέψῃ αὐτοῖς εἰς ἐκείνους εἰσελθεῖν· καὶ ἐπέτρεψεν αὐτοῖς. ἐξελθόντα δὲ τὰ δαιμόνια ἀπὸ τοῦ ἀνθρώπου εἰσῆλθον εἰς τοὺς χοίρους, καὶ ὥρμησεν ἡ ἀγέλη κατὰ τοῦ κρημνοῦ εἰς τὴν λίμνην καὶ ἀπεπνίγη. ἰδόντες δὲ οἱ βόσκοντες τὸ γεγενημένον ἔφυγον, καὶ ἀπήγγειλαν εἰς τὴν πόλιν καὶ εἰς τοὺς ἀγρούς. ἐξῆλθον δὲ ἰδεῖν τὸ γεγονός, καὶ ἦλθον πρὸς τὸν Ἰησοῦν καὶ εὗρον καθήμενον τὸν ἄνθρωπον, ἀφ᾿ οὗ τὰ δαιμόνια ἐξεληλύθει, ἱματισμένον καὶ σωφρονοῦντα παρὰ τοὺς πόδας τοῦ Ἰησοῦ, καὶ ἐφοβήθησαν. ἀπήγγειλαν δὲ αὐτοῖς οἱ ἰδόντες πῶς ἐσώθη ὁ δαιμονισθείς.

    ήρθε η δευτέρα παρουσία. μη γρηγορείτε άλλο.

  14. drider avatar
    drider 22/05/2011 13:03:54

    Χρόνια σας πολλά κ. Ροδινέ.

    Λυπάμαι αν σας απογοητεύσω, αλλά θεωρώ ότι το σύστημα εξουσίας θα προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά του είτε με το ΠΑΣΟΚ είτε με τη ΝΔ.

    Δεν θέλω να είμαι ισοπεδωτικός, αλλά έχω διαφορετική ανάγνωση για τα πράγματα. Π.χ. πιστεύω ότι το Ζάππειο 1 είχε ως κύριους αποδέκτες την επιχειρηματική τάξη και τους τραπεζίτες, για αυτό άλλωστε έγινε και η χρήση όλων εκείνων των τεχνικών όρων. Δεν είχε πιθανότητα να γίνει τότε αποδεκτό, επειδή ήδη είχαν στα χέρια τους μια κυβέρνηση που θεωρούσαν ότι θα υπερασπιζόταν αποτελεσματικά τα συμφέροντα τους.

    Εκτίμηση μου είναι ότι η μεταλλαγή κλίματος σηματοδοτήθηκε περισσότερο από την άρση της εμπιστοσύνης των επιχειρηματιών στην κυβέρνηση, η οποία επικοινωνιακά κωδικοποιήθηκε ως "αποτυχία του μνημονίου", και λιγότερο από το Ζάππειο 2. Εξάλλου το δεύτερο, όσο τους αφορά, είναι μια πολιτική πλατφόρμα που φαίνεται να αποδέχεται ο κόσμος (ξεκαθαρίζω, καμιά μομφή ως προς αυτό). Στην ουσία βέβαια δεν τους ενδιαφέρει και πάρα πολύ τι λέει ο κ. Σαμαράς (ή προηγουμένως ο κ. Παπανδρέου) όσο τι θα κάνει για τη διάσωσή τους αλλά και το κυριώτερο πώς θα διαχειρισθεί τη δεδομένη οργή των πολιτών.

    Προβλέπω μια πολύ δύσκολη περίοδο, όπου οι αντιδράσεις θα κορυφωθούν και δεν αποκλείω από αυτή τη διαδικασία να προκύψουν εναλλακτικές προτάσεις από την ίδια την κοινωνία, σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που προστάζει η λεγόμενη "συναίνεση".

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ drider 22/05/2011 13:48:31

      ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ? ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ
      ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ /Η ?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ drider 22/05/2011 14:25:45

      drider,
      ευχαριστώ για τις ευχές, αλλά δεν βλέπω γιατί πρέπει να ....απογοητευτώ για τις παρατηρήσεις του.
      Μάλλον θα συμφωνούσα μαζί σου.

  15. Aris. A avatar
    Aris. A 22/05/2011 13:10:38

    Kώστα και εγώ πιστεύω οτι η ΝΔ δεν έχει αυτή την στιγμή το κατάλληλο δυναμικό για να στελεχώσει μια κυβέρνηση έκτακτης ανάγκης όπως απαιτούν οι καιροί.

    Διαβάζω συνεντεύξεις στελεχών πρώτης γραμμής και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο εκτός πραγματικότητας είναι, πόσο αυτιστικοί είναι απέναντι στις απαιτήσεις της κοινωνίας.

    Αυτοί δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει στην κοινωνία θα είναι σε θέση να πάρουν τις σωστές αποφάσεις.


    Από αυτά τα άτομα δεν έχει τίποτα να περιμένει ο Σαμαράς.

    Στην καλύτερη περίπτωση θα εισπράξει διαρροές, προσωπικές στρατηγικές, δημόσιες σχέσεις με τα γνωστά κανάλια της διαπλοκής.

    Τις επόμενες εκλογές θα της κερδίσει ο Σαμαράς και όχι η ΝΔ.

    Ο κόσμος θα ακούει ότι πει ο Σαμαράς και όχι ο κάθε βαρωνίσκος.

    Νομίζω ότι έχουμε πολλές φορές συμφωνήσει σε αυτή την ιστοσελίδα ότι πρέπει να καλέσει προσκλητήριο Ελλήνων ικανών ψυχωμένων και το κυριότερο έντιμων και φτασμένων επαγγελματικά και κοινωνικά.

    Προσωπικά πιστεύω ότι θα ενθουσίαζε την κοινή γνώμη αν προεκλογικά ο Σαμαράς δήλωνε ότι όσοι στελεχώσουν κρατικές θέσεις δεν θα παίρνουν μισθό ή θα πληρλωνονται με ένα συμβολικό ποσό που θα τους επέτρεπει να ζουν αξιοπρεπώς.

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ Aris. A 22/05/2011 13:53:29

      Περα απο το ανθρωπινο δυναμικό, που αποτελεί βασικό παράγοντα επιτυχίας, δεν εχουμε ακούσει εξειδικευμένες πολιτικές στους επιμέρους κλάδους της οικονομίας (Γεωργία, υπαιθρος, τουρισμός, βιοτεχνία κλπ).
      Με την μείωση της φορολογίας, του ΦΠΑ και τις αποκρατικοποιησεις δεν ξαναξεκινά η οικονομία.
      Πρεπει να υπάρξει στρατηγική και να δοθει προτεραιοτητα σε τομεις (Γεωργια Τουρισμός κλπ) που έχουμε πραγματικά συγκριτικά πλεονεκτηματα σαν χώρα.
      Πρεπει να υπάρξει ολοκληρωμένο σχέδιο με έμφαση στην υποκατάσταση των εισαγωγων σε προιοντα που μπορουν να παραχθουν στην χώρα. Ακόμα και με εμμεσα προσωρινα "εμποδια" στις εισαγωγές. Δεν κατάλαβα δηλαδη τι ειναι η Γαλλία και η Δανία που μολις δεν τους εξυπηρετει μια πολιτική (συνθηκη Σενγκεν) της ΕΕ την γράφουν ......
      Στη συνέχεια αφου έχουμε παραγωγη βλέπουμε και τις εξαγωγές.
      Φυσικά στις περιπτώσεις προιοντων που τα εξάγουμε σήμερα τα ενισχυουμε για ακόμα μεγαλύτερες εξαγωγές.
      Μονο με στρατηγική και ολοκληρωμένες πολιτικές που δυστυχως δεν τις βλέπουμε απο κανένα κόμμα θα βγούμε απο το αδιέξοδο.
      Βεβαια ποιος να κάτσει απο τις στελεχάρες των κομμάτων να δουλέψει για την παραγωγή μια πολιτικής που θέλει γνώσεις (που μπορει να τις εχουν) αλλα και εμπειρίες στο αντικείμενο (που δεν τις εχουν).
      Αλλωστε γιατί να δουλέψει, αφου ειναι πολιτικός και μάλιστα σε "κώμα".

  16. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 22/05/2011 13:26:15

    Κωστα καλημέρα και χρονια σου πολλά.
    Συμφωνώ κι εγω απόλυτα με οσα λες. Ποιός cool ανθρωπος θα μπορούσε αλλωστε να διαφωνίσει? Ομως δεν απαντησες σε ενα ερωτημα που σου εθεσα εδω πριν 7-10 ημερες. Υποθέτω να το θυμάσαι...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Delta Lamda 22/05/2011 14:27:07

      Ευχαριστώ πολύ.
      Απάντησα την ίδια μέρα.

  17. σερτης avatar
    σερτης 22/05/2011 13:31:32

    ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...
    ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΕΝΝΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ...

    ΑΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ......

    ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ;
    ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ;
    ΥΠΗΡΞΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ;
    ΠΟΥΘΕΝΑ.....
    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.....ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ....ΦΑΝΗΚΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΒΑΛΑΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΕΝΑ ΠΟΣΟ.....ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΩΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ....ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ.
    ΑΣΧΕΤΟΙ, ΑΝΙΚΑΝΟΙ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ......

  18. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 22/05/2011 13:38:50

    Κύριε Ροδινέ, Χρόνια σας Πολλά!
    Ακόμα ένα πάρα πολύ άρθρο που "πιάνει" τον πραγματικό παλμό της κοινωνίας!
    Παρόλα αυτά θέλω να σας κάνω μια ερώτηση που μου κάνουν όλοι οι "όψιμοι" Σαμαρικοί και δεν έχω απάντηση.
    Γιατί δεν ζητάει εκλογές; Πάλι στη λογική του "ώριμου" φρούτου προσφεύγουμε;
    Διότι κύριε Ροδινέ αν είναι να υπογράψουν, οι άλλοι, το μνημόνιο 2 και το μεσοπρόθεσμο και να βγει μετά ο Σαμαράς και να πει ότι σέβομαι τις υπογραφές ως Ελλάδα, τότε αγαπητέ κύριε Ροδινέ ότι έκανε μέχρι σήμερα είναι μια τρύπα στο νερό.
    Και πάλι Χρόνια σας Πολλά

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Παπαζαχαρίας 22/05/2011 14:33:00

      Γιάννη,
      ευχαριστώ για τις ευχές.
      Δεν νομίζω ο,τι αυτό θέλει ο Σαμαράς.
      Για τον εξής απλό λόγο. Η φιλοσοφία του μνημονίου είναι λάθος.
      Επομένως, ότι μέτρα και να πάρεις με λάθος πολιτική, θα έχεις καταστροφικά αποτελέσματα.
      Οσον, αφορά στις πρόωρες εκλογές.
      Προσωπικώς είμαι υπέρ των πρόωρων εκλογών εδώ και καιρό. Ομως, τις τελευταίες εβδομάδες γίνεται μια προσπάθεια να τις χρεωθεί ο Σαμαράς, και πίσω από το αίτημα εκτυλίσσεται ένα παιχνίδι στρατηγικής.

  19. Scarface avatar
    Scarface 22/05/2011 13:49:14

    Χρόνια Πολλά κε Ροδινέ.

    Είναι φαινόμενο των καιρών και αυτό.
    Άλλωστε είναι κάτι που γίνεται πάντα.
    Όταν το καράβι βουλιάζει, τα ποντίκια ...πηδάνε με κατεύθυνση το απέναντι καράβι!!!
    Ε, αυτό συμβαίνει και τώρα, με το Σαμαρά.
    Ελπίζω μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σαμαράς να μην από εκείνους τους πολιτικούς που ακούνε τον τελευταίο που θα βγει από την πόρτα τους. Γιατί σ αυτήν την περίπτωση χάνουμε και την τελευταία μας ελπίδα, ως χώρα.

    ΥΓ. Μπορώ να γίνω και εγώ ...Σαμαρικός όψιμος?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Scarface 22/05/2011 14:33:56

      Ευχαριστώ γιατί τις ευχές!
      Μάλλον ...άργησες!!!

  20. Giorgos avatar
    Giorgos 22/05/2011 13:52:07

    Αναφερομαι στο "Νίκος : 22/05/2011 στις 11:58 am"
    <>

    Συμφωνω απολυτα.
    Επισης, πρεπει να μην ξεχναμε τα εθνικα/προβληματα εξωτερικης πολιτικης.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 14:00:14

    Κωστα μου,
    δε το στελνεις και στη ΝΔ το αψογο αρθρο σου??
    εδω δεν ειμαι την υπομονης και του "θα δουμε μετα".. ειδη εχουμε σημαδια ντιντιδων την πολιτικης !! ... " ναι μενα αλλα "...
    δε θελει σφουγγαρι ο Αντωνης. ΝΑ του δωσω ενα σμυριδοπανο να κανει δουλεια, διοτι μετα θα ειναι αργα !! να ματωσει ο κωλος ολων οσων με ευκολια εχουν αποψη!
    Η πολιτικη ευκολια αποψεων των βολεμενων εχει καταστρεψει την Ελλαδα...
    Αν γινει ποτε ανοιχτη συζητηση με δαυτους και 5-6 απο εμας απεναντι.. φανταζεσαι το εχει να γινει??? Οποιος πιστευει οτι δε θα γινει τπτ και θα περασουν το σκρινινγκ ευκολα δεν εχει παρα να δοκιμασει....
    Οχι ζητω την ψηφο του ασχετου και τη αμαμητης....!!!
    Ζητω την εμπιστοσυνη του ταλιμπαν ο οποιος δεν εχει κανενα συμφερον και δεν ειναι ηλιθιο αλλα και δεν ξεχνα !!!

    Ολοι ειδαν φως και μπηκαν.. μεχρι και ο Κεφαλογιαννης στην Τρεμη !! χαχαχααα
    Νταξ πλακα ειχε ο Σρεκ που εχασε τη μπαλλα αλλα....
    αν εγβαινες εσυ στο τηλεφωνο δε θα ηταν καλυτερα?? και θα γελαγαμε με Σρεκ θα κλαιγαμε και με το ΜΕΓΚΑ θα εβγαινε και ενα συμπερασμα !.....

    Οσοι θεωρουν την πορτα ανοιχτη και νομιζουν οτι με το κλειδι του παλιοκομματισμου και την ΔΗΘΕΝ σοβαροτητος, θα μπυν μεσα ειναι γελασμενοι... δε θ αντεξουν ουτε 1 μηνα, τουλαχιστον απο εμενα !! θα του κανω μπανιο καθε μερα !

    ΠΠ ο λογοκαθαριστης

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 14:38:07

      ΠΠ
      όποιος θέλει διαβάζει!

  22. thanasis avatar
    thanasis 22/05/2011 14:04:35

    o σαμαράς αποδεικνύεται πολιτικός που βλέπει
    από χρόνια την πολιτική σαν λειτούργημα.
    Απαο πολλά χρόνια ειχε πει στόν τρισε ,οτι
    η ανευ όρων επέκταση των κρατικών
    δανείων θα οδηγησή στην καταστροφή
    να που βγηκε αλήθινος

  23. blue nile avatar
    blue nile 22/05/2011 14:06:25

    Χρόνια πολλά κε Ροδινέ.

    Ο Εθνάρχης είχε δίπλα Τσάτσο, Αβέρωφ, Ράλλη... τίποτα δεν είναι τυχαίο...για συγκρίνετε το επιτελείο του Κωστάκη με τα παραπάνω ονόματα...για ακόμα μια φορά η γνωστή φελαδούρα θα θέλήσει να βγει στον αφρό όπως πάντα κάνει όταν οσμίζεται εξουσία και χρήμα... εδώ θα παιχτεί και ένα από τα μεγάλα στοιχήματα της προσεχούς κυβέρνησης...να ξεσκαρτάρει τη μετριοκρατία της κομματικής αποχαύνωσης και να δώσει ευκαιρίες πόστα και αξιώματα σε όσους είναι ικανοί και αποφασισμένοι να προσφέρουν...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ blue nile 22/05/2011 14:36:52

      ευχαριστώ blue nile,
      και πολλούς άλλους φίλους και συμβούλους...

  24. SABONIS avatar
    SABONIS 22/05/2011 14:18:17

    Κώστα χρόνια πολλά!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ SABONIS 22/05/2011 14:39:04

      Ευχαριστώ, αλλά μ' αυτό το nick μου θυμίζεις δυσάρεστα!

  25. john avatar
    john 22/05/2011 14:47:02

    ολοι στο συνταγμα ξεκινησε και εδω το κινημα εχουν συγκεντρωθει οι πρωτοι ΕΛΛΗΝΕΣ .

  26. ΛΑΜΠΙΡΗΣ avatar
    ΛΑΜΠΙΡΗΣ 22/05/2011 15:02:44

    απο οτι καταλαβενω πατε για συνενεση κατω απο το τραπεζι εμας ξεχαστε μας.
    εκβιαζουν την κοινονια με τα ψεματα τους οτι τελιωνουν τα λεφτα λες και τα δανεια που περνουν πανε σε μισθους και συνταξεις. τι αλητες ειναι αυτοι που εχουμε μπλεξει. Σαμαρα αυτη ειναι η ευκαιρια της ζωης σου η αποφαση ειναι δικη
    σου.μπορεις τωρα να βαλης του αλητες - προδοτες- εκει που τους αξιζει διαφορετικα θα τουβαλει ο λαος και τοτε θα βαλει και εσενα. Η αγανακτηση μας
    ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΛΑ.-

  27. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 22/05/2011 16:27:43

    Κώστα, χρόνια πολλά κι ότι επιθυμείς.
    Τι έγινε; Προσπαθούν να σε πιάσουν και για μέσον τώρα τελευταία; Κι εσύ γιατί τα πήρες στο κρανίο; Πάρτο σαν έμμεση δημοσκόπηση καλύτερα...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 22/05/2011 20:25:16

      Eυχαριστώ για τις ευχές.
      Μα και εγώ σαν .....δημοσκόπηση το εξέλαβα!

  28. a.p avatar
    a.p 22/05/2011 17:15:51

    Aντώνη προχώρα και σώσε τη χώρα!

  29. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/05/2011 17:30:02

    Σε πολλούς δημιουργείται το εύγλωτο ερώτημα. Τι Παπανδρέου, τί Σαμαράς. Μέτρα, μετά μνημονίου, ο ένας, μέτρα άνευ ( ή με επαναδιαπραγμάτευση) τού μνημονίου ο άλλος. Σε τί διαφέρουν;
    Η απάντηση είναι. Στό αποτέλεσμα.
    Και γιά να γίνω πιό σαφής. Οι στόχοι τού μνημονίου είναι το ζητούμενο. Είτε υπάρχει μνημόνιο, είτε όχι. Και αυτό είναι κάτι πού επαναλήφθηκε πολλές φορές και απαναλαμβάνεται και από την κυβέρνηση και από την αξιωματική αντιπολίτευση. Αρα γιατί όχι, τότε, και σε μιά συνεναιτική πολιτική, ως ελπίδα να ισορροπήσουμε μιά ώρα αρχήτερα; Το ζητάει, μετά επιτάσεως η κυβέρνηση από την αξιωματική αντιπολίτευση, συμφωνεί ο Καρατζαφέρης και Ντόρα, το συζητά ο Κουβέλης, τήν αρνείται ο Τσίπρας και το ΚΚΕ, και αυτό, για να μην αυτοκαταργηθούν ως πολιτικοί σχηματισμοί.
    Γιατί την αρνείται (την συναίνεση) ο Σαμαράς, παρ' ότι πολλά στελέχη της ΝΔ θα την επικροτούσαν; Γιατί είναι λαϊκιστής και υπόσχεται πράγματα πού δεν γίνονται, λένε οι επικριτές του. Και η επωδός; Λεφτά υπάρχουν, υποσχέθηκε ο Παπανδρέου και την κατάληξη την είδαμε. Υπάρχει δρόμος εξόδου από την κρίση, επιμένει ο Σαμαράς και δεν πείθει. Οποιος καεί στο γάλα, φυσάει και το γιαούρτι.
    Είναι έτσι; Ας το δούμε.
    Από τούς σχολιαστές, έχω διαβάσει πολλές, πολύ ενδιαφέρουσες, ενδιαφέρουσες, αξιοπρόσεκτες και μή απόψεις. Και μιά σειρά ατάκες, αφορισμούς, πίστη στο μεσσία Σαμαρά, ελπίδα γιά λιγο φώς, κραυγές αγωνίας, απελπισίας, προτροπής σε λυντσάρισμα, σε πράξεις εκδίκησης, σε πιθανές εξωθεσμικές λύσεις και στωϊκής παράδοσης στην κακιά μας μοίρα.
    Η δική μου άποψη είναι, ότι και ο Σαμαράς και ο Παπανδρέου, έχουν πρό καιρού κάνει τις επιλογές τους. Και οι δύο συνειδητά και στοχεύουν σε συγκεκριμένα αποτελέσματα.
    Ο Παπανδρέου αποδέχθηκε και δρομολογεί την έξωθεν επιβληθείσα λύση.
    Αυτή προβλέπει:
    Δέσμευση εσωτερικής υποτίμησης με τούς μισθούς του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, να μειώνονται, τουλάχιστον 30%.
    Αύξηση έμμεσων και άμεσων φόρων, κατά 20% περίπου, με στόχο τήν μείωση της αγοραστικής αξίας του κόσμου κατά το προαναφερθέν ποσό.
    Συρρίκνωση τού δημόσιου τομέα και τών κοινωνικών παρωχών (καί συντάξεις και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, όπως και δαπάνες παιδείας) κατά το αντίστοιχο ποσοστό.
    Αποκρατικοποίηση με γνώμονα το πλιάτσικο, γιά τούς εγχώριους (τα ίδια κρατικοδίαιτα συμφέροντα, πού λυμαίνονται μέχρι τώρα τό κράτος, τούς δίνουμε, ελλείψει χρημάτων, τον δημόσιο πλούτο εφ’ άπαξ) και εξωχώριους διεθνείς επενδυτές (κοινώς χρηματιστικούς νταβατζήδες).
    Στόχος μέχρι το 2015 να αποσαρθρωθούν και οι τελευταίες παραγωγικές βιομηχανίες, ώστε η συντεταγμένη και προγραμματισμένη εξαθλίωση τού μέσου Ελληνα, να καταστεί γεγονός.
    Η πτώση τού ΑΕΠ κατά 50% θα είναι το αποτέλεσμα. Tο χρέος θα αντιστοιχεί στο 300% τού ΑΕΠ και τότe θα αποφασίσουν να το κουρέψουν. Mε μιά μόνιμη, πιά επιτήρηση, γιά τα επόμενα δέκα χρόνια.
    Οπου δε μόνιμη επιτήρηση, σημαίνει, ότι η διαχείρηση θα γίνεται με καθαρά λογιστικά κριτήρια και οι αναπτυξιακές πολιτικές μπορούν να μπούν στο ψυγείο, για τα επόμενα 50 χρόνια.
    Ο Παπανδρέου του ΠΑΣΟΚ επιλέχθηκε, γιατί, κατά πρώτον συμφωνεί με αυτή την πολιτική και κατά δεύτερον, γιατί ηγείτε ενός κόμματος με φιλολαϊκή ταμπέλα, άρα και με επαυξημένη δυνατότητα ελέγχου μεγάλης μάζας φουκαριάρηδων, ώστε να απορροφηθούν, έν μέρει, οι ενστάνσεις του κόσμου, ώστε να φθάσουν στήν πορεία, στην πολυπόθητη κοινωνική απάθεια. Ο δε εξευμενισμός τών συμφερόντων ποδηγέτησης των μαζών, θα γίνει με την παραχώρηση της περιουσίας των υποζυγίων.
    Ο Σαμαράς αποδέχθηκε και δρομολογεί την έσωθεν εθνική λύση.
    Αυτή προβλέπει:
    Παράταση, με επαναδιαπραγμάτευση τού μνημονίου, της εσωτερικής υποτίμησης κατά δύο με τρία έτη.
    Τροφοδότηση της πραγματικής οικονομίας με ρευστότητα, πού παρακρατήτε αλόγως και πονηρώς από το κράτος, άμεσα.
    Μεταφορά όλων των διαθέσιμων πόρων στό κομμάτι της ιδιωτικής οικονομίας, πού μπορεί γρήγορα να αναπτυχθεί, με απαλλαγή του από κρατικές, εκ τού πονηρού και πρός προάσπιση ιδίων ατομικών οικονομικών πλεονεκτημάτων, παρεμβάσεις.
    Απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων και άνοιγμά τους πρός την μάζα των πολιτών, πού μπορούν και θέλουν να ασκήσουν βιοποριστική επαγγελματική δραστηριότητα και όχι, όπως τώρα, άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων, μόνο στίς πολυεθνικές (γι’ αυτό και οι προσχηματικές, πλείστες διοικητικές πρόνοιες μεγέθους και διαχείρησης, πού θέτει η κυβέρνηση στήν δική της πρόταση για άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων).
    Αμεσο πάγωμα των κρατικών δαπανών πρός τρίτους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες, με παράλληλο πάγωμα και ελεγχόμενη μείωση δημοσίων υπαλλήλων και πάγωμα αλόγιστων κρατικών δαπανών και χορηγήσεων, πού συνήθως, το μόνο πού προσφέρουν, είναι να αυξάνουν τα προσωπικά εισοδήματα κρατικοσυντεχνιακών ομάδων.
    Εκτακτα μέτρα προσπόρισης κεφαλαίων πρός το δημόσιο, με παράλληλη αύξηση υπαρχόντων αξιών για μεγάλο μέρος των πολιτών. Εδώ στοχεύει και η νομιμοποίηση τού 70% των αυθαίρετων κτισμάτων ανά την περιφέρεια. Ανακουφίζει μεροκαματιάρηδες και μικροαπασχολούμενους και όχι κατόχους μεγάλων περιουσιών, όπως πονηρώς διακινείται από ¨νόμιμα¨ θιγμένους.
    Ολη η ρευστότητα στην οικονομία. Οι γελιότητες ( όχι λόγω απειρίας, αλλά σκοπιμότητας) τού Παπακωνσταντίνου, με τις απειλές για άρση του τραπεζικού απόρρητου και ότι θα πληρώσουν όλοι, στόχο είχε την γενική τρομοκράτηση τού κόσμου, ώστε να πετύχει την μαζική φυγή και απόσυρση των καταθέσεων, ώστε να δημιουργηθεί πιστωτική ασφυξία. Οι κλέφτες τα χρήματά τους, τα είχανε πρό πολλού στούς ελβετικούς καί λοιπούς οφσορτικούς παραδείσους. Η κατάργηση τού πόθεν έσχες γιά κατοικία, γή και επενδύσεις, στοχεύει στο κεφάλαιο, πού διακρίνει την ευκαιρεία της επένδυσης, ώστε να στραφεί πρός την χώρα και όχι πρός άδηλους προορισμούς.
    15% φορολογικό συντελεστή γιά όλες τις επιχειρήσεις. Πού σκοπεύει; Στην επένδυση.
    Αποκρατικοποήσεις. Πού στοχεύουν; Στην επενδυτική ανάπτυξη και όχι στα τριάντα αργύρια, των ξένων και ελλήνων ληστοσυμμοριών.
    Το αποτέλεσμα; Συγκράτηση της εσωτερικής υποτίμησης, με στόχο το τελικό της πάγωμα, πού θα φέρει η επανεκκίνηση της οικονομίας.
    Συγκράτηση τού χρέους, ώς ποσοστό τού ΑΕΠ, εν πρώτοις, σε διαχειρίσιμο μέγεθος.
    Αποκατάσταση της οικονομικής δυναμικής της χώρας σε δύο με τρία χρόνια.
    Αν χρειαστεί, τότε, και κάποιο κούρεμα ή επιμήκυνση, το συζητούμε σαν λαός, πού ξέρει την δυναμική του και υπόσχεται πιά ασφάλεια δανεισμού και ασφάλεια επενδύσεων. Παραγωγικών και υποσχόμενων κερδοφορία επενδύσεων. Και όχι επενδύσεων αρπαχτής.
    Ο κατάλογος προτεινόμενων, με σαφή αναπτυξιακή κατεύθυνση μέτρων, θα μπορούσε να πιάσει πολλές σελίδες. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι να δειχθούν οι δύο διαφορετικές φιλοσοφίες προτάσεων εξόδου από την κρίση και το ποθούμενο αποτέλεσμα.
    Η μιά επιζητά την εξαθλίωση τής μεγάλης πλειοψηφίας των ελλήνων και την υπαγωγή τους στήν απάθεια της μιζέριας, με παράλληλο πλουτισμό, των ήδη κλεπτών τού δημόσιου πλούτου. Εγχώριων και εξωχώριων.
    Η άλλη πρόταση, πιάνει τον αποσυντονισμένο ρυθμό της κοινωνίας, προσπαθεί να συγκρατήσει την εναπομείνουσα οικονομική δυναμική και με νέα τροφοδότηση της πραγματικής, και όχι πλασματικής, οικονομίας, να πετύχει την επανεκκίνηση. Δεν είναι συνθηματολογική, ανάλογης τής αλήστου μνήμης «λεφτά υπάρχουν». Δεν υπόσχεται σε καμμιά κοινωνική ομάδα κάτι συγκεκριμένο. Υπόσχεται την ελπίδα. Την επανεκκίνηση και την δημιουργία.συνθηκών βιοπορισμού μιάς αξιοπρεπούς διαβίωσης. Την επαναφορά τού δικαιώματος στον καθένα μας, να ονειρεύεται το δικό του όνειρο.
    Λοιδορείται ο Σαμαράς, γιατί δεν ζητάει εκλογές. Για να αντιστρέψει την ακολουθούμενη πολιτική, χρειάζεται ισχυρή πλειοψηφία και πίστη τού κόσμου, σε αυτό πού προτείνει. Ακούγεται παράξενο, αλλά δεν είναι. Στοχεύει στην πλήρη αλλαγή, τού μέχρι σήμερα, ακολουθούμενου μοντέλου και θα δεχθεί σφοδρή επίθεση από τα κατεστημένα συμφέροντα. Και αυτός είναι ο σοβαρότερος λόγος,, τού προσεκτικού βηματισμού του.
    Αν θέλουμε να πετύχει, πρέπει να καταλάβουμε, ότι πρέπει να αποδεχθεί ο κόσμος την εμπιστοσύνη, πού ο Σαμαράς προσφέρει πρός αποδοχή. Γι’ αυτό και η αποστροφή του. Εχω (εγώ) πρόγραμμα εξόδου από την κρίση. Αυτό επιζητεί. Την εμπιστοσύνη τού κόσμου στο πρόσωπό του, ώστε να μπορέσει να τα αλλάξει όλα. Και την ΝΔ.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ιαπετός 22/05/2011 20:13:39

      Χαίρε Ιαπετέ,

      Τα σέβη μου.

      Κάλυψες πλήρως και τη δική μου σκέψη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ιαπετός 22/05/2011 20:51:45

      Ιαπετε,
      αραδιασες τις σκεψεις μου οπως και πολλων συνσχολιαστων αλλα και πολλων Ελληνων.
      Ο Ιεροφαντης μιλησε γοα την Κοινωνικη αποδοχη των μετρων σε ενα σχολιο του. Εκει εντοπιζω την ουσια για τον Σαμαρα και τα μετρα που παρεθεσε στο Ζαππειο.

      Σε πορτοκαλι συναγερμο μεχρι νεωτερας...!

      ΠΠ

  30. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 22/05/2011 17:30:03

    Το ερώτημα είναι με ποιούς θα κυβερνήσει ο Σαμαράς όταν θάρθει η ώρα, που απ' ό,τι φαίνεται ζυγώνει. Η κοινοβουλευτική ομάδα δημιουργεί απελπισία! Και για να πω μόνο 2 ονόματα, θα τολμήσει να βάλει (ή τουλάχιστον να τους το ζητήσει) Υπουργό Εξωτερικών το Β. Μαρκεζίνη, Παιδείας (και όχι σάχλας) το Γιανναρά; Μόνο με τέτοιου επιπέδου υπουργικό συμβούλιο θα γίνει κάτι και δε θα περάσει και αυτός στην Ιστορία ως μοιραίος και ολίγιστος .....

  31. ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΣ ΜΙΧ. avatar
    ΒΑΛΙΑΝΑΤΟΣ ΜΙΧ. 22/05/2011 17:41:13

    KAI ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΣΑΜΑΡΙΚΟΥΣ" ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΦΥΤΡΩΣΟΥΝ.. ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΛΛΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ..ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΕΚΛΕΚΤΙΚΕΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ, ΛΙΓΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΟΥ -ΑΣΧΕΤΩΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΑΒΟΛΩΝ- ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ:
    "
    Μα πιο πολύ μιλώ για τους ψαράδες
    Π' αφήσανε τα δίχτυα τους και πήρανε τα βήματά Του
    Κι όταν Αυτός κουράστηκε αυτοί δεν ξαποστάσαν
    Κι όταν Αυτός τους πρόδωσε αυτοί δεν αρνηθήκαν
    Κι όταν Αυτός δοξάστηκε αυτοί στρέψαν τα μάτια
    Κι οι σύντροφοί τούς φτύνανε και τους σταυρώναν
    Κι αυτοί, γαλήνιοι, το δρόμο παίρνουνε π' άκρη δεν έχει
    Χωρίς το βλέμμα τους να σκοτεινιάσει ή να λυγίσει

    Όρθιοι και μόνοι μες στη φοβερή ερημία του πλήθους.



    http://www.translatum.gr/forum/index.php?PHPSESSID=3655a7949ea093b3e83f9ff2b04dcaa5&topic=6781.60#ixzz1N5lRMGo5

  32. outis avatar
    outis 22/05/2011 18:29:34

    Βρε παιδιά, όλα καλά, αλλά, και χωρίς παρεξήγηση, τί είναι τά εδώδιμα κέντρα; Κέντρα που τρώγονται; Διότι αυτό σημαίνει η λέξη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ outis 22/05/2011 20:27:16

      Κέντρα προς ...βρώσιν!
      Ειρωνική είναι η αναφορά όπως αντιλαμβάνεσαι!

  33. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/05/2011 18:30:39

    Χρόνια πολλά και για την ονομαστική σου εορτή κ. Ροδινέ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ιαπετός 22/05/2011 20:28:04

      Ευχαριστώ Ιαπετέ,
      έξοχο σχόλιο.

  34. Aris. A avatar
    Aris. A 22/05/2011 19:02:50

    Χρήσιμες παρατηρήσεις που βοηθούν να καταλάβει κάποιος τις βασικές διαφορές των δύο.

    Χρειάζεται σοβαρή ενημέρωση στον κόσμο γιατί όλοι πιστεύουν ότι το μνημόνιο ποιο ελαφρύ ή βαρύ είναι μονόδρομος.

  35. victoria (true) avatar
    victoria (true) 22/05/2011 19:05:47

    Ωχού κ. Ροδινέ, σαν να το βλέπω μπροστά μου, έχουμε να δούμε μεταστροφές... Πού να γίνει και Πρωθυποργός. Ο Θεός να φωτίζει.

    Γιατί το πιο δύσκολο είναι να διακρίνει κανείς το σοβαρό από το σοβαροφανή.
    Κι οι σοβαροί δεν στριμώχνονται για τις φωτογραφίες και δεν τους μαθαίνει άνθρωπος... Ούτε αυτοπροβάλλονται. Άντε να δούμε.

    Α, και χρόνια πολλά για χτες κι από μένα!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ victoria (true) 22/05/2011 21:08:01

      Victoria
      ευχαριστώ για τις ευχές.
      πολλά έχουν να δούν τα μάτια μας!

  36. saltcity avatar
    saltcity 22/05/2011 19:07:19

    @Ιαπετός
    Υποκλίνομαι και σε ευχαριστώ.

  37. effie B. avatar
    effie B. 22/05/2011 19:11:50

    εκπληκτικη αναλυση, αξιζει χωριστης αναρτησης!
    συμφωνω απολυτα, οτι η πιο σημαντικη δηλωση Σαμαρα στο Ζαπειο ΙΙ ηταν το
    "εχετε μου εμπιστοσυνη". συνοψιζε το δικο του σχεδιο εξοδου απο την κριση.

  38. ierofantis avatar
    ierofantis 22/05/2011 20:49:00

    Κώστα, την καλησπέρα μου.

    Μιας και ο λόγος περί Σαμαρικών, οψίμων και μη, υπενθυμίζω μια συμβουλή στο... Στρατηγό Αντώνη...

    "Να συζητείς με όλους και να προσέχεις τα λόγια καθενός, και αν αυτός που σου είπε κάτι καλό και σοφό είναι κατώτερος, μην τον αποδιώξεις. Ίσως να θέλει ο Θεός να τον δοξάσει και του ενέπνευσε να πει σωστά λόγια, γι' αυτό μην τον περιφρονήσεις για την χαμηλή του θέση. Τις σκέψεις σου να μη γνωρίζει κανείς, αν είσαι ικανός. Αν πάλι δεν είσαι ικανός να σκέφτεσαι και να αποφασίζεις μόνος σου, τότε οι σύμβουλοί σου να είναι λίγοι, αλλά να είναι ικανοί και πιστοι, για να μη σε συμβουλεύουν άλλα αντί άλλων. Γιατί πολλοί έπεσαν σε δυστυχία εξαιτίας κακών συμβούλων, επειδή άκουγαν αλλοπρόσαλλες συμβουλές..."

    Κεκαυμένος, Στρατηγικόν.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 22/05/2011 21:06:38

      Ierofanti,
      Στη σελίδα 62, άν έχουμε την ίδια έκδοση, αναφέρεται στην πονηρία και τις προσφορές του εχθρού!
      Επίσης, επίκαιρο!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 21:11:44

        ...Έχουμε την ίδια έκδοση....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 21:32:04

        Law III: Conceal your intentions.
        Keep people off-balance and in the dark by never revealing the purpose behind your actions. If they have no clue what you are up to, they cannot prepare a defense. Guide them far enough down the wrong path, envelop them in enough smoke, and by the time they realize your intentions, it will be too late.


        ΠΠ

  39. Κωστας Χ avatar
    Κωστας Χ 22/05/2011 20:57:41

    Αντωνη βρες 20 ατομα που δεν θα βαλουν το χερι στο μελι και ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ.

  40. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 21:08:33

    Σαμαρικος εγινε και ο Παγκαλος,
    ζητησε 180 ψηφους για το μεσοπροθεσμο !!

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 21:12:28

      ΠΠ
      Λες, ν' αλλάξει θέση και ο Γιώργος;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 21:51:18

        Κουκουλοπουλος :
        "- Κανείς δεν είναι γεννημένος υπουργός. Υπάρχουν στελέχη του ΠΑΣΟΚ που ξέρουν πολύ καλύτερα το κράτος από τους υπουργούς.
        - Στο 18μηνο που κυβερνάμε η κατάσταση στο κράτος έχει χειροτερέψει αφάνταστα.
        - Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν κατεβάσει τα μολύβια και εμείς άδωμεν..."

        ΠΠ

  41. juliet avatar
    juliet 22/05/2011 21:13:43

    @Κ.Ροδινό
    χρόνια πολλά , καλά και γεμάτα υγεία .
    Η τακτική πάντα ίδια,οι γλύφτες τρέχουνε μόλις δούνε φως .Το θέμα μας είναι αυτή τη φορά πόσο το έδαφος θα είναι κατάλληλο για να σπείρουνε τη καταστροφή ,την έπαρση και ξανακτίσουνε τείχη γύρω απο τον αρχηγό,το τελευταίο παράδειγμα ήτανε ολέθριο για την Ν.Δ.
    Ξέρουμε ότι πάντα θα υπάρχουν ,άλλο να υπάρχουν και άλλο να άρχουν.
    Η ύπαρξη του Πασοκ ,οφείλεται στο κτύπημα της πλάτης και στην αναγνώρηση ατόμων που όπως είχε πει ο Κατσιφάρας,αν δεν υπήρχε ο Παπανδρέου ούτε ο θυρωρός δεν θα μας ήξερε.Αν πάψουνε να βλέπουνε τους ανθρώπους αφ΄υψηλού και τους πλησιάσουνε και δημιουργήσουνε κλίμα εμπιστοσύνης θα μπορέσουνε να πούνε οτι ο κόσμος τους εμπιστεύετε.Σε τελική ανάλυση θα πρέπει να καταλάβουνε ότι ο Σαμαράς είναι εκείνος που η λαΐκή βάση εμπιστεύεται και όχι αυτούς που θα μπορούσανε να είχανε σώσει την Ελλάδα όταν έπρεπε .Θα πρέπει να καταλάβουνε και να μη τους δώσει κανένας τα περιθώρια να παίξουνε όπως με τον ΚΑΚ και όλη εκείνη τη χαρούμενη παρέα.

  42. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 22/05/2011 21:14:10

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑ
    ΤΟΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ Ο ΟΡΟΣ ΠΟΣ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΜΙΚΡΟΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΕΡΑΙΣΕ ΤΟ [ ΠΑΣΟΚ ] ΕΙ
    ΤΑΝ ΟΙ ΚΙΝΗΣΙ ΤΗΣ ΑΝΟΔΟΥ ΤΗΣ [ Ν.Δ ] ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΦΕΡΕΣΑΙ ΑΠΟ
    ΤΟ [ ΠΑΣΟΚ ] ΚΑΘΕ ΚΙΝΙΣΗ ΞΕΥΤΙΚΟΝ ΕΞΑΓΚΕΛΙΩΝ ΕΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟ
    ΓΕΣ ΠΟΥ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΔΕΝ
    ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΗΣΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΙ ΝΤΟΡΑ ΜΠΑ
    ΚΟΓΙΝΝΗ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ [ ΝΔ]
    ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ .

  43. ierofantis avatar
    ierofantis 22/05/2011 21:16:46

    Άκουσα προ ολίγου και το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη ένα κρεσέντο φορολογικών μέτρων και λοιπών επιβαρύνσεων, που οι επιτελείς του Υπ. Οικονομικών επεξεργάζονται για την συλλογή πάνω από 6 δις για το 2011, προκειμένουν να ισοσκελίσουν την απώλεια εσόδων...

    Αυτά θα είναι μέρος του μεσοπρόθεσμου προγράμματος επί του οποίου ζητείται ψήφος και επί των οποίων αναζητείται συναίνεση;

    Γιατί αν ειναι, πολύ φοβούμαι ότι όχι 180 κουκιά δεν τους φτάνουν, αλλά ούτε καλά - καλά 150...!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 22/05/2011 21:22:33

      Τα εχω υπολογισει σε 9 δις... και βλεπουμε. Οπως το ελλειμμα θα ειναι 10+%..
      Πανηγυρι.
      Φοροπανηγυρις ΠΑΣΟΚ.. ελατε ελατε θα μιλησει και αγαπημενος ρητορας του λαου το ΓΑΠ.. ελατε ελατε. Θα χορεψει, θα τραγουδησει θα δωσει λυσεις και θα μοιρασει Οδικους Χαρτες. Ελατε ελατε
      Μονο μια εμφανιση. Θα κερασουμε και Πρασινο Αερα Ακοπανιστο.. μπρουτάλ-βαρδαρη!

      ΠΠ

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/05/2011 21:29:09

        Μέσα στην επιτυχία αυτά τα αγόρια...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 22/05/2011 21:42:42

          M' αυτά τα μέτρα η ύφεση ήρθε για να μείνει.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 21:51:14

            Νομίζω ότι το κάνουν ... επίτηδες.

            Είναι ο μοναδικός τρόπος να πουληθεί δημόσια περιουσία και να μειωθούν οι δαπάνες του δημοσίου χωρίς κοινωνική έκρηξη.

            Σου λέει, που θα πάει, θα τους μουρλάνω στη φορολογία, θα ξεματώνουν οικονομικά δίκαιοι και άδικοι, μέχρι που κάποια στιγμή η προοπτική εκποίησης της δημόσιας περιουσίας και ο κοινωνικός αυτοματισμός του στυλ "διώξτε τους δημοσίους υπαλλήλους" να ενταθεί σε τέτοιο βαθμό, που η πραγματοποίηση του ξεπουλήματος και της ανθρωποφαγίας να φαντάζει παράδεισος και γιατρειά για τη νόσο μας...

            Είναι αδίστακτοι.

            Δυστυχώς για αυτούς, όπως και με τις αποδείξεις και άλλα μέτρα κεκρυμμένου και υφέρποντος κοινωνικού αυτοματισμού, θα πάνε και αυτά στράφι...

            Οι Έλληνες παραείναι πλέον υποψιασμένοι για τις, κατά τα άλλα, εντελώς προβλέψιμες κινήσεις της αστείας παρέας του Κωπηλάτη και των πατρώνων τους από τα ξένα...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 22/05/2011 21:55:36

            Ως τρελλος μπορω..??
            Ποιος μου λεει οτι το ΓΑΠ, ως γνησιο ΠΑΣΟΚ, δεν πουλησε φουμαρα σε ολους εξω... οι οποιοι αργησαν να καταλαβουν το εστι ΓΑΠ, και μολις το καταλαβαν... ( πριν 2μηνες ) αρχισαν να ψαχνονται για το πως θα γλιτωσουν εαυτους και τα λεφτα ????
            Τι περιμεναν απο το ΓΑΠ να κανει ρηξεις? εκοψε μισθους συνταξεις ανεμακτα και τελος... και σ εμας τα ιδια εκανε.. απλα εμεις δεν αργησαμε να την ψιλιαστουμε! τον γνωριζουμε.

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ierofantis 22/05/2011 22:06:46

            Οπως έχεις παρατηρήσει, πάντα το κάνουν αυτό πριν από την εκταμίευση της δόσης.
            Και τώρα επειδή τα πράγματα έχουν εκτροχιαστεί, η καταστροφολογία εντείνεται και μεγενθύνεται!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:10:10

            Μη σωσουν και τη δωσουν !! Ευχη κανω !..

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:11:45

            Θα τη δώσουν!
            Σιγά να μη χάσουν τους τόκους!

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:13:26

            Με διαρκώς αυξανούμενη ένταση όμως Κωστα...

            Που σημαίνει ότι τα περιθώρια ελιγμών και παραμυθιάσματος εγχωρίως και εξωχωρίως, λιγοστεύουν.

            Εκεί έρχεται και κολλάει η ρήση του ΠΠ περί φούμαρων εις τας Ευρώπας...

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:13:37

            Οταν ανεβασει ο ΦΞ αλλα 2 που του εχω στειλει.. θα δεις!! χαχααααα ολοι κολοβαραν.
            και καλα ζοριζονται απ τα Κοινοβουλια....
            δε στελνει και ο Αντωνης στα Κοινοβουλια τα μετρα με μια συνοδευτικη..... να σου πω εγω.. ποιος ειναι ο εντιμος και πατριωτης μπουρλοτιερης..!!!

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:19:36

            Να σηκωθει και να παρει σβαρνα τα Κοινοβουλια των Δανειστων ο ιδιος !!!
            Ποιος τον εμποδιζει?? Η Χωρα κινδυνευει και κινδυνευουν και οι Δανειστες με τα ψεμματα που τους πουλανε οι δικοι τους ΓΑΠηδες.
            Η Αληθεια ειναι μια. Να τη μαθουν ΑΜΕΣΑ απ τον Αντωνη και οχι απ τον Μαπροζο και τον Ρεν τον κ τιποτα, τον χτεσυνο! αντε μην αρχισω !!χαχα

            Προσωπικα μου ειναι υπολογος ο Αντωνης αν δεν επικοινωνησει αμεσα τα μετρα Ζαππειου στα Κοινοβουλια.. και δεν σταθει με ευθυνη απεναντι τους.

            ΠΠ

  44. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:18:45

    Ierofantis,
    Η πίεση κορυφώνεται γιατί θέλουν ν΄αρχίσουν οι πωλήσεις...
    Για την ακρίβεια για εκποίηση.
    Ηδη οι Γερμανοί στο ΟΤΕ κάνουν τους ...δύσκολους!
    Το άλλο πως το είπε ο Γιούνκερ;
    Μοντέλο Ανατολικής Γερμανίας!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:21:32

      με 1 ευρω μια εταιρια ! ετσι... με 2.5 εκ ανεργους απ τα 4 εκ εργαζομενους !
      θα τα βρω τα στοιχεια αναλυτικα... αλλα δεν ειναι αυτη η δουλεια μας !!

      ΠΠ

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Κώστας Ροδινός 22/05/2011 22:33:59

      Ας του πει κάποιος του κυρίου Γιούνκερ, ότι οι νεοναζίδες του NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands), την μεγαλύτερη εκλογική τους δύναμη, την αντλούν από την υποβαθμισμένη, πληττόμενη από ανεργία και εγκληματικότητα... Ανατολική Γερμανία.

      Για όποιον καταλαβαίνει τι εννοώ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 22/05/2011 22:52:24

        τα εβγαλα τα χαμπερια τους στο αλλο ποστ !!!

        ΠΠ

  45. απλώστρα avatar
    απλώστρα 23/05/2011 04:54:45

    Συμφωνώ, συνοπτικό και εύστοχο το σχόλιο, να μετατραπεί σε ανάρτηση.
    Δυο λάθάκια: γιατί "ηγείται" ενός κόμματος με φιλολαϊκή ταμπέλα, πού "παρακρατήται" αλόγως και διακρίνει την "ευκαιρία" της επένδυσης.

    Παρατηρώ ότι το antinews.gr "χτυπάει¨ οποιοδήποτε σημερινό έντυπο γνώμης ή site με δευτερογενές ρεπορτάζ.
    Έχει πιο ευαίσθητους αρθρογράφους, καλύτερους σχολιαστές, μεγαλύτερο αρχείο, ευρύτερο κοινό ακόμα και καλύτερους χρόνους κάποιες φορές. Συγχαρητήρια.

  46. ελιζα βοζεμπεργκ avatar
    ελιζα βοζεμπεργκ 23/05/2011 05:06:34

    Κυριε Ροδινέ καλημέρα και Χρόνια πολλά λίγο ετεροχρονισμένα! Οπως είδατε και στη συνέντευξη στο Πρωτο Θέμα ο Σαμαράς όταν ρωτήθηκε, είπε οτι όλοι τον προτρέπουν να τ αλλάξει όλα. Κυρίως όμως γνωρίζουμε οτι δεν είναι ρίψασπις. Θ απογοητευθούν την Τρίτη μετά τις δηλώσεις του Προέδρου ότι απέκλεισε τη συναίνεση στο λάθος, όσοι επενδύουν πολιτικά στον καιροσκοπισμό και την πρόσκαιρη σκοπιμότητα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ελιζα βοζεμπεργκ 23/05/2011 07:49:28

      Eυχαριστώ, όπως γνωρίζετε οι γιορτές κρατούν ...μέρες και οι ευχές είναι πάντα καλοδεχούμενες.
      Χαίρομαι που συμφωνούμε στην εκτίμησή μας για τον κ. Σαμαρά.

  47. Αφιλοκερδως ΑΕ avatar
    Αφιλοκερδως ΑΕ 23/05/2011 13:28:31

    τελικα η μονιμη οικογενειοφασιστοκρατια αφησε αρκετα κουσουρια, ο νεοελληνας εχει αναγκη απο ηγετη, απο φυρερ, ασχετα αν αυτος ειναι ηλιθιος, ανιδεος, διοριζει τους φιλους του, ή δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του. Ας ξεβρωμισει πρωτα το κομμα του ο Σαμαρας απο τη δυσωδια και μετα ας ψαξει να βρει τροπο να βγαλει και τη χωρα απο την κριση.

  48. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 23/05/2011 22:06:29

    Τώρα που βρισκόμαστε σε επικίνδυνη καμπή δεν ωφελούν οι καμματικές διαφορές.Όλοι είμαστε Έλληνες και σαν Έλληνες που είμαστε, απόγονοι άξιων προγόνων,αγωνιστών, ηρώων,αθλητών,καλλιτεχνών,μαθηματικών και φιλοσόφων να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να θυμηθούμε "Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ".